PL182907B1 - Sposób oczyszczania instalacji filtracyjnej oraz instalacja filtracyjna - Google Patents

Sposób oczyszczania instalacji filtracyjnej oraz instalacja filtracyjna

Info

Publication number
PL182907B1
PL182907B1 PL96326935A PL32693596A PL182907B1 PL 182907 B1 PL182907 B1 PL 182907B1 PL 96326935 A PL96326935 A PL 96326935A PL 32693596 A PL32693596 A PL 32693596A PL 182907 B1 PL182907 B1 PL 182907B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cleaning
membranes
cleaning solution
tank
filtration
Prior art date
Application number
PL96326935A
Other languages
English (en)
Other versions
PL326935A1 (en
Inventor
Pierre Coté
Annie Tazi-Pain
Patricia Grelier
Original Assignee
Omnium Traitement Valorisa
Zenon Environmental Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Omnium Traitement Valorisa, Zenon Environmental Inc filed Critical Omnium Traitement Valorisa
Publication of PL326935A1 publication Critical patent/PL326935A1/xx
Publication of PL182907B1 publication Critical patent/PL182907B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D65/00Accessories or auxiliary operations, in general, for separation processes or apparatus using semi-permeable membranes
    • B01D65/02Membrane cleaning or sterilisation ; Membrane regeneration
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D65/00Accessories or auxiliary operations, in general, for separation processes or apparatus using semi-permeable membranes
    • B01D65/02Membrane cleaning or sterilisation ; Membrane regeneration
    • B01D65/06Membrane cleaning or sterilisation ; Membrane regeneration with special washing compositions
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/44Treatment of water, waste water, or sewage by dialysis, osmosis or reverse osmosis
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D2321/00Details relating to membrane cleaning, regeneration, sterilization or to the prevention of fouling
    • B01D2321/04Backflushing
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D2321/00Details relating to membrane cleaning, regeneration, sterilization or to the prevention of fouling
    • B01D2321/16Use of chemical agents
    • B01D2321/164Use of bases

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)
  • Filtration Of Liquid (AREA)

Abstract

1. Sposób oczyszczania instalacji filtracyjnej zawie- rajacej membrany filtracyjne zanurzone w co najmniej jednym zbiorniku oczyszczania zawierajacym czynnik wyplywajacy do filtrowania, znamienny tym, ze czynnik wyplywajacy przynajmniej czesciowo odprowadza sie ze zbiornika oczyszczania (1) do odsloniecia membran filtra- cyjnych (3) na dzialanie powietrza, po czym wywoluje sie przeplyw co najmniej jednego roztworu czyszczacego przez membrany filtracyjne (3) wzdluz drogi przeplywu przeciw- nie do przeplywu filtracyjnego czynnika wyplywajacego, przez doprowadzanie roztworu czyszczacego od strony membran filtracyjnych (3) zgodnie z kierunkiem przeni- kajacej cieczy. 12. Instalacja filtracyjna zawierajaca co najmniej jeden zbiornik oczyszczania, wewnatrz którego sa zainstalowane w ukladzie pionowym membrany filtracyjne wraz z insta- lacja zasilajaca polaczona ze zbiornikiem oczyszczenia, instalacje oprózniajaca zbiornik oczyszczania, kanaly od- prowadzania cieczy przenikajacej z membran filtracyjnych, co najmniej jeden zbiornik magnezowy na roztwór do czysz- czenia membran filtracyjnych oraz instalacje doprowa- dzajaca roztwór czyszczacy do membran filtracyjnych od strony wyplywu przenikajacej cieczy, znamienna tym, ze instalacja doprowadzajaca roztwór czyszczacy jest polaczona z górna i dolna czescia membran filtracyjnych (3) umieszczonych w zbiorniku oczyszczania (1). Fig. 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób oczyszczania instalacji filtracyjnej oraz instalacja filtracyjna, zwłaszcza do wody, w celu jej oczyszczania i uzdatniania do picia. Wynalazek dotyczy zwłaszcza takich instalacji, które zawierają membrany filtracyjne bezpośrednio zanurzone w oczyszczanym czynniku wypływającym. W szczególności wynalazek dotyczy sposobu oczyszczania membran filtracyjnych w takich instalacjach. W instalacjach z zanurzonymi membranami filtracyjnymi stosuje się membrany mikrofiltracyjne lub ultrafiltracyjne, które mogą być płaskie, rurowe lub z wydrążonymi włóknami, i zwykle są zgrupowane w moduły i nie zawierają żadnej obudowy. Moduły takie są zanurzone bezpośrednio w zbiorniku oczyszczania zawierającym filtrowany czynnik wypływający, a przesącz jest odprowadzany przez zasysanie. Takie instalacje filtracyjne są opisane w amerykańskim patencie US 5248424 (Cóte i in.), w europej skim zgłoszeniu patentowym EP 510328 oraz w artykule zatytułowanym „Direct solid-liguid separation using hollow-fiber membranę in an activated sludge aeration tank”, Yamamoto i in., który został zamieszczony w 1989 roku w czasopiśmie Water Science Technology, wol. 21, s. 43-54.
Zanurzone membrany stosowane w takich instalacji są zwykle wykorzystywane w takich warunkach, które prowadzą do niewielkiego zatykania przy małym ciśnieniu na membranie, które zwykle nie przekracza 50 kPa, tak aby w miarę możliwości zapewnić duży odstęp pomiędzy operacjami czyszczenia tych membran. Operacje czyszczenia pozostająjednak konieczne i zwykle są przeprowadzane za pomocą gorących roztworów chemicznych.
W instalacjach z tradycyjnymi membranami, w których moduły filtracyjne nie są bezpośrednio zanurzone w odpływającym czynniku, który ma być filtrowany, ale sąwyposażone w obudowę i w pętlę filtracyjną, czyszczenie membran może być łatwo przeprowadzane bez ich wyjmowania z instalacji. Ten typ oczyszczania, zwany oczyszczaniem na miejscu, polega po prostu na cyrkulacji roztworu czyszczącego w pętli cyrkulacyjnej. Sposób taki jest skuteczny, ponieważ umożliwia dobre kontrolowanie stężenia produktu chemicznego w roztworze czyszczącym, temperatury tego roztworu i jego czasu kontaktu z membranami. Ponadto taka procedura czyszczenia może być całkowicie automatyczna. Wreszcie ilość wypływającej cieczy jest niewielka i odpowiada rezerwie ekspansyjnej pętli recyrkulacyjnej.
Jednakże instalacje filtracyjne z zanurzonymi membranami nie zawierająani obudowy, ani pętli recyrkulacyjnej. Jedną z niedogodności związanych ze stosowaniem takich instalacji jest zatem fakt, że operacje czyszczenia są znacznie trudniejsze do przeprowadzenia ze względu na brak takiej obudowy otaczającej moduły filtracyjne oraz ze względu na brak takiej pętli recyrkulacyjnej .
W stanie techniki przewidziano kilka sposobów czyszczenia takich instalacji filtracyjnych z zanurzonymi membranami. Jeden z takich sposobów, nazywany czyszczeniem ex-situ, polega po prostu na kolejnym wyjmowaniu modułów filtracyjnych ze zbiornika i czyszczeniu ich w urządzeniu specjalnie przewidzianym do tego celu. Sposób ten umożliwia przeprowadzanie skutecznego czyszczenia membran, ale ma pewnąliczbę wad. Z jednej strony powoduje on odcięcie instalacji lub zmniejszenie jej skuteczności przez stosunkowo długi czas wymagany na przeniesienie modułów do urządzenia czyszczącego i przeprowadzenie samej operacji czyszczenia. Ponadto sposób ten ma również tę wadę, że trudno go zautomatyzować, co powoduje wzrost kosztów.
182 907
W stanie techniki proponowano również czyszczenie instalacji filtracyjnych z zanurzonymi membranami przez zastąpienie odprowadzanego czynnika w zbiorniku oczyszczania roztworem czyszczącym i uruchomienie instalacji w normalny sposób, tak aby umożliwić przechodzenie roztworu czyszczącego przez pory membrany. Sposób ten również ma wiele wad. Chociaż jest skuteczny i może być zautomatyzowany, to jednak sposób ten wymaga stosowania dużej ilości roztworu czyszczącego. Niezależnie od tego, że rosnąkoszty substratów reakcji trudniejsze i bardziej kosztowne jest ogrzewanie dużej ilości roztworu czyszczącego, a ponadto zwiększa się ilość odprowadzanego zanieczyszczonego ciekłego roztworu czyszczącego.
Należy również zauważyć, ze w stanie techniki zaproponowano sposób, który ma na celu umożliwienie czyszczenia na miejscu membran instalacji zawierającej takie zanurzone membrany. Sposób ten, opisany w patencie US 5403479 (Smith i in.) polega na cyrkulacji roztworu czyszczącego przez membrany wzdłuż drogi przepływu przeciwnie do kierunku przepływu filtracyjnego i to bez opróżniania zbiornika, w którym zainstalowane są te membrany. Nadmiar roztworu czyszczącego nie przechodzący przez membrany jest zawracany do obiegu w taki sposób, aby zmniejszyć ilość roztworu przenoszonego do zbiornika.
Skuteczność tego sposobu jest ograniczona, ponieważ zastosowany roztwór czyszczący jest nieuchronnie rozcieńczany przez czynnik odprowadzany, obecny w zbiorniku, gdy tylko przyjdzie przez membranę filtracyjną, co znacznie zmniejsza skuteczność tego sposobu. Równocześnie temperatura roztworu czyszczącego zmniejsza się równie gwałtownie po jego przejściu, co również zmniejsza skuteczność. Ponadto okres wprowadzania roztworu czyszczącego musi być ograniczony w czasie, tak aby obróbka w toku nie była zakłócona zwłaszcza z tego powodu, że kiedy jest to oczyszczanie biologiczne, wówczas biomasa znajdująca się w zbiorniku może zostać szybko przerzedzona, jeżeli roztwór czyszczący jest wprowadzany w ciągu zbyt długiego okresu czasu. Ponadto sposób taki nie może być wykorzystywany, gdy zanurzona instalacja membranowa jest wykorzystywana do uzdatniania wody pitnej, ponieważ stosowane odczynniki chemiczne w roztworach czyszczących nie są zalecane przy takiej obróbce.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu oczyszczania instalacji filtracyjnej z zanurzonymi membranami, która nie ma wad stanu techniki, zwłaszcza takiego, który może być realizowany z utrzymywaniem membran na miejscu w instalacji. Innym celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu oczyszczania na miejscu, który wymaga małych ilości roztworów czyszczących i nie powoduje ich rozrzedzenia oraz umożliwia łatwą automatyzację, zaś dalszym celem jest opracowanie instalacji filtracyjnej, która umożliwia realizowanie takiego sposobu.
Sposób oczyszczania instalacji filtracyjnej zawierającej membrany filtracyjne zanurzone w co najmniej jednym zbiorniku oczyszczania zawierającym czynnik wypływający do filtrowania charakteryzuje się tym, że czynnik wypływający przynajmniej częściowo odprowadza się ze zbiornika oczyszczania do odsłonięcia membran filtracyjnych na działanie powietrza, po czym wywołuje się przepływ co najmniej jednego roztworu czyszczącego przez membrany filtracyjne wzdłuż drogi przepływu przeciwnie do przepływu filtrowanego czynnika wypływającego, przez doprowadzanie roztworu czyszczącego od strony membran filtracyjnych zgodnie z kierunkiem przenikającej cieczy.
Korzystnym jest że roztwór czyszczący, który przeszedł przez membrany filtracyjne (3) do zbiornika oczyszczania (1), poddaje się procesowi odzysku lub neutralizacji. Membrany filtracyjne umieszcza się w położeniu pionowym wewnątrz zbiornika oczyszczania, zaś etap wywoływania przepływu co najmniej jednego roztworu czyszczącego przez membrany filtracyjne wzdłuż drogi przepływu przeciwnie do przepływu filtrowanego czynnika wypływającego przeprowadza się przez doprowadzanie roztworu czyszczącego na przemian lub równocześnie od góry i od spodu membran filtracyjnych. Przepływ roztworu czyszczącego stanowi sekwencję czyszczenia, w której przeprowadza się co najmniej jeden etap przepływu zasadowego roztworu czyszczącego przez membrany filtracyjne i co najmniej jeden etap przepływu jednego kwaśnego roztworu czyszczącego przez membrany filtracyjne. W sekwencji czyszczenia przeprowadza się co najmniej jeden etap przepływu przez membrany filtracyjne co najmniej jednego roztworu czyszczącego zawierającego czynnik utleniający. Również korzystnie, w sekwencji czyszczenia
182 907 przeprowadza się co najmniej jeden etap złożony z przepływu co najmniej jednego roztworu czyszczącego zawierającego czynnik zasadowy i czynnik utleniający oraz co najmniej jeden etap złożony z przepływu kwaśnego roztworu czyszczącego, przy czym etapy sekwencji czyszczenia przeplata, się, poprzedza lub kontynuuje przez co najmniej jeden etap przepływu wody lub co najmniej jeden etap nasycania. Roztwory czyszczące doprowadza się w objętości w granicach 2-20 litrów na metr kwadratowy membrany, zaś w sekwencji czyszczenia przeprowadza się trawienie w czasie 30 minut do 4 h.
Instalacja filtracyjna zawiera co najmniej jeden zbiornik oczyszczania, wewnątrz którego są zainstalowane w układzie pionowym membrany filtracyjne wraz z instalacją zasilającą połączoną ze zbiornikiem oczyszczania, instalację opróżniającą zbiornik oczyszczania, kanały odprowadzania cieczy przenikającej z membran filtracyjnych, co najmniej jeden zbiornik magazynowy na roztwór do czyszczenia membran filtracyjnych oraz instalację doprowadzającą roztwór czyszczący do membran filtracyjnych, od strony wypływu przenikającej cieczy. Rozwiązanie charakteryzuje się tym, że instalacja doprowadzająca roztwór czyszczący jest połączona z górną i dolną częścią membran filtracyjnych umieszczonych w zbiorniku oczyszczania.
Korzystnym jesf że zbiornik oczyszczania zawiera co najmniej dwa zbiorniki, które sąpołączone równolegle, przy czym każdy z nich ma umieszczone wewnątrz membrany filtracyjne zamontowane w układzie pionowym, przy czym zbiorniki są połączone ze sobą instalacją opróżniającą. Instalacja opróżniająca jest połączona z instalacją zasilającą poprzez zawór odcinający i kanał.
W sposobie według wynalazku roztwór czyszczący jest wykorzystywany do maksimum swych możliwości, ponieważ nie jest on rozcieńczony po swym wyjściu z membran, a przeciwnie - może przepływać wzdłuż membran po przejściu przez ich pory.
Ponadto taki sposób umożliwia zapewnienie równomiernego rozprowadzenia roztworu czyszczącego na membranach, ponieważ nie występuje wywierane na niego przeciwciśnienie.
Biorąc pod uwagę fakt, że roztwór czyszczący nie został rozcieńczony po przejściu przez pory membran, możliwe jest ponadto stosowanie mniejszych ilości roztworu czyszczącego niż ilości potrzebne do otrzymania skutecznego czyszczenia w porównaniu do znanych sposobów oczyszczania, co umożliwia zmniejszenie kosztów. Chociaż sposób taki może być stosowany z dowolną instalacją filtracyjną z zanurzonymi membranami, sposób ten jest korzystnie używany w instalacjach, w których membrany są w położeniu pionowym wewnątrz tego zbiornika. W rezultacie takie położenie sprzyja przepływowi roztworu czyszczącego po zewnętrznej powierzchni membran po jego przejściu przez pory membran.
Zastosowanie etapu nasycania membran, podczas którego doprowadzanie roztworu czyszczącego jest zatrzymane, umożliwia zwiększenie skuteczności sposobu, zaś ilości roztworów czyszczących w granicach 2-20 litrów na metr kwadratowy membrany są znacznie mniejsze od ilości stosowanych według stanu techniki, które tradycyjnie są rzędu 50 litrów na metr kwadratowy.
Instalacja filtracyjna pozwala na łatwą automatyzację sposobu według wynalazku. Połączenie instalacji doprowadzającej roztwór czyszczący z gómąi dolną stroną membran filtracyjnych umożliwia doprowadzenie roztworu czyszczącego naprzemiennie lub równocześnie od góry i od dołu membran filtracyjnych. Zaprojektowanie zbiornika oczyszczania w postaci co najmniej dwóch zbiorników połączonych instalacją opróżniającą umożliwia składowanie zawartości jednego zbiornika w drugim podczas operacji czyszczenia membran filtracyjnych.
Przedmiot wynalazku j est przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat pierwszego przykładu realizacji, zaś fig. 2 - schemat drugiego przykładu realizacji instalacji.
Jak pokazano na fig. 1, instalacja filtracyjna zawiera służący do obróbki zbiornik oczyszczania 1. Zbiornik ten jest jak zwykle wyposażony w instalację zasilającą2 doprowadzania czynnika wypływającego przeznaczonego do filtrowania, która to instalacja zawiera odcinający zawór 2a oraz instalację opróżniającą5, która zawiera odcinający zawór 5a. Instalacja filtracyjna jest nieprzerwanie zasilana wodą przeznaczoną do filtrowania poprzez zawór 2a sterowany przez poziom wody w zbiorniku.
182 907
Wiele membran filtracyjnych 3 połączonych w moduł 4 jest zainstalowane pionowo w zbiorniku 1. W opisanym przykładzie wykonania membrany te są utworzone przez membrany ultrafiltracyjne wykonane z wydrążonych włókien z filtrowaniem od zewnątrz do wewnątrz, zestawionych w moduł 12 m2.
Instalacja filtracyjna zawiera również zasysającą pompę 6, która umożliwia odprowadzanie oczyszczonej cieczy odpływającej, utworzonej przez ciecz przeciekającą przez membrany, poprzez sieć złożonąz kanałów 7,8,9,10,15 i 19. Instalacja ta zawiera ponadto trzy zbiorniki 11, 12,13 do przechowywania roztworów czyszczących, przy czym każdy z nich jest wyposażony w odcinający zawór Ha, 12ai 13 a, jak również środki, które zawierają zestaw kanałów 14,15oraz zestaw zaworów 16,17,18, które umożliwiają doprowadzanie tych roztworów czyszczących do podstawy modułu 4, to znaczy do spodu membran filtracyjnych 3. Zgodnie z wynalazkiem instalacja ta zawiera również środki, które obejmująkanał 19, zawór 20 i kanały 8,9,14 oraz zawory 16,17 i 18, które umożliwiają doprowadzanie roztworów czyszczących do górnej części modułu 4, to znaczy do wierzchu membran filtracyjnych 3. Zawartość zbiorników jest połączona z kanałem 21 wody wodociągowej, wyposażonym w odcinający zawór 22.
W trybie filtrowania odcinający zawór 2a instalacji zasilającej 2 dostarczający surowy czynnik wypływający do zbiornika oczyszczania 1 jest otwarty, a zawór odcinający 5a instalacji opróżniającej 5 jest zamknięty, na skutek czego czynnik wypływający napełnia zbiornik oczyszczania 1 w taki sposób, że membrany filtracyjne 3 są zanurzone. Ponadto zawór 20 jest uruchamiany tak, aby połączyć kanał 7 z kanałem 8, a zawór 18 jest uruchamiany w celu połączenia kanału 15 z kanałem 19. Wreszcie zawór 16 jest uruchamiany w celu połączenia kanałów 8 i 19 z kanałem 9, a zawór 17 jest uruchamiany w celu połączenia kanału 9 z kanałem 10, aby odprowadzać przenikaj ącąciecz. Przenikająca ciecz jest zatem odprowadzana równocześnie od góry i od dołu modułu 4.
Kiedy membrany 4 zostaną zatkane i trzeba je oczyścić, instalacja jest uruchamiana zgodnie ze spodem oczyszczania według wynalazku. Roztwory czyszczące zawarte w zbiornikach 11, 12 i 13 mogąbyć wtedy wykorzystywane do odetkania tych membran i mogąbyć korzystnie wprowadzane na przemian przez wierzch i przez spód membran. Należy również zauważyć, że roztwory czyszczące mogąbyć również wprowadzane bezpośrednio przez wierzch i przez spód membran.
Według pierwszego etapu tego sposobu oczyszczania zbiornik oczyszczania 1 opróżnia się przez zamknięcie odcinającego zaworu 2a środków doprowadzania czynnika wypływającego do zbiornika oczyszczania 1 i przez otworzenie odcinającego zaworu 5a instalacji opróżniającej 5 w taki sposób, aby umożliwić wypływ czynnika wypływającego ze zbiornika i odsłonięcie membran na działanie powietrza.
Według drugiego etapu, polegającego na przeprowadzaniu samego cyklu oczyszczania, stosuje się kolejno trzy roztwory czyszczące.
Przykładowo, jeżeli wybierze się najpierw stosowanie roztworu zawartego w zbiorniku 13, jak pokazano na fig. 1, wówczas otwiera się zawór 13a tego zbiornika (zawory 1 la i 12a innych zbiorników pozostajązamknięte). Równocześnie zamyka się zawór 20, zawór 16 uruchamia się w taki sposób, aby połączyć zbiornik 13 z kanałem 9, zawór 17 ustawia się w taki sposób, aby połączyć kanał 9 z kanałem 14, a zawór 18 ustawia się w taki sposób, aby połączyć kanał 14 z kanałem 15. W ten sposób roztwór czyszczący pojawia się od spodu membran i rozchodzi się wznosząc na całą wysokość membran. Natężenie przepływu tego roztworu jest oczywiście obliczone tak, aby umożliwić dobre zwilżanie membran. Roztwór czyszczący przechodzi łatwo przez membrany, ponieważ nie ma w zbiorniku żadnej cieczy zdolnej do wywierania przeciwciśnienia. Następnie roztwór przepływa wzdłuż membran. Po przejściu przez membrany roztwór czyszczący obciążony zanieczyszczeniami z membran jest odprowadzany poprzez instalację opróżniającą4 w celu opróżnienia zbiornika oczyszczania 1. Należy zauważyć, że jest możliwe, aby w innych trybach realizacji sposobu według wynalazku nie usuwać roztworu lub roztworów czyszczących ze zbiornika, ale po prostu neutralizować je.
182 907
Po określonym czasie doprowadzania roztworu czyszczącego przez spód membran ten sam roztwór może być następnie doprowadzany przez wierzchołek membran w sposób zwiększający skuteczność czyszczenia i w celu zakończenia zwilżania membran. W tym celu zawór 18 jest uruchamiany w taki sposób, aby połączyć kanał 14 z kanałem 19, a zawór 20 jest uruchamiany w taki sposób, aby połączyć kanał 8 z kanałem 7. Następnie roztwór czyszczący jest doprowadzany poprzez wierzch membran. Po przejściu przez nie roztwór ten przepływa wzdłuż membran i jest wyprowadzany przez instalację opróżniającą 5.
Po zastosowaniu roztworu czyszczącego zawartego w zbiorniku 13 sekwencja oczyszczania może być kontynuowana przy stosowaniu roztworów czyszczących zawartych w zbiornikach 12 i 11 również przez doprowadzanie ich na przemian przez wierzch i przez spód membran 4. Po każdej zmianie roztworu czyszczącego woda wodociągowa lub ciecz przenikająca przez membrany mogą być wykorzystane do płukania kanałów, przez które przechodzi ten roztwór. Ponadto należy zauważyć, że na każdym etapie w tej sekwencji czyszczenia doprowadzanie roztworu czyszczącego może być zatrzymane (przez zamknięcie odpowiedniego zaworu 1 la, 12a lub 13a i wyłączenie pompy 6, tak aby membrany miały czas nasiąknąć roztworem czyszczącym.
Instalacja według fig. 1 pracowała według kilku sekwencji czyszczenia, nr 1, 2, 3 i 4, których szczegóły przedstawiono w tabeli 1 poniżej, po zatkaniu membran wodą z Sekwany (30 NTU) lub ściekami miejskimi. W przypadku wody z Sekwany pierwsze trzy sekwencje (1,2,3) przeprowadzano z pustym zbiornikiem, a ostatnią sekwencję (4) testowano z pustym zbiornikiem i z pełnym zbiornikiem. W przypadku ścieków miejskich sekwencję 1 testowano z pustym zbiornikiem i z pełnym zbiornikiem.
Każda z tych sekwencji czyszczenia złożona jest z etapu zasadowego, etapu kwaśnego i etapu chlorowego oprócz ostatniej sekwencji, w której realizowano tylko dwa etapy (podchloryn sodowy i kwas). W sekwencjach nr 1, 2 i 3 stosowano kolejno trzy roztwory czyszczące. Pierwszy roztwór zawierał zasadę, drugi roztwór zawierał kwas cytrynowy 0,5%, a trzeci roztwór zawierał podchloryn sodowy 0,03%. W sekwencji nr 4 stosowano tylko dwa roztwory czyszczące: pierwszy roztwór utworzony przez wymieszanie w roztworze wodnym zasady i 0,03% roztworu podchlorynu sodowego oraz drugiego roztworu kwasu cytrynowego 0,5%. Pomiędzy każdym roztworem czyszczącym membrany płukano wodą wodociągową doprowadzaną do zbiornika poprzez kanał 21 i zawór odcinający 22.
Ponadto w sekwencjach nr 1,3 i 4 doprowadzanie poprzez wierzch i potem poprzez spód membran realizowano dla każdego roztworu czyszczącego za każdym razem stosując płukanie z natężeniem przepływu 100 1/h i zmieniając czasy doprowadzania w zakresie 2,5-30 minut.
W przypadku sekwencji nr 2 zastosowano tylko doprowadzanie od spodu z natężeniem przepływu 2501/h i z czasami doprowadzania 30 minut dla zasadowego roztworu czyszczącego, 15 minut dla innych roztworów czyszczących i 5 minut dla płukania wodą wodociągową.
Wreszcie w sekwencjach nr 2 i 3 po wprowadzeniu roztworów czyszczących stosowano czasy namiękania w zakresie 15-40 minut.
182 907
Tabela 1
Testowane sekwencje czyszczenia chemicznego
Objętość 100 1 10 1 50 1 10 1 1 os 220 1 (18,3 1/m2)
Całkowity czas sekwencji 1 60 min 5 min 3 0 min j 5 min i______30 min 130 min
Nasączanie 1 1 1 1 1 i Cała sekwencja 1
Zasilanie dolne I 100 1/h przez 2,5 min 100 1/h przez 2,5 min 100 1/h przez 15 min 100 1/h przez 2,5 min 100 1/h przez 15 min
Zasilanie górne 100 1/h przez 30 min* 100 1/h przez 2,5 min | 100 1/h przez 15 min 100 1/h przez 2,5 min 100 1/h przez 15 min
Użyty substrat | Zasada Woda z kranu Kwas cytrynowy 0,5% Woda z kranu NaClO 0,03%
Etap rH 04 LH
Nr sekwenc j i |
Ό O
Objętość 125 1 O CN 62,5 1 1 20 1 I , 62,5 1 I 290 1 (24,2 1/m2)
Całkowity czas sekwencj i 60 min 5 min 30 min 5 min 3 0 min 1 130 min
Nasączanie 30 min 1 15 min 1 15 min [Cała sekwencja i
Zasilanie dolne 250 1/h przez 30 min 250 1/h przez 5 min 250 1/h przez 15 min 250 1/h przez 5 min 250 1/h przez 15 min
Zasilanie górne 1 1 1 1 1
Użyty substrat Zasada Woda z kranu Kwas cytrynowy 0,5% Woda z kranu NaClO 0,03%
Etap r-4 CN m in
Nr sekwenc j i CN
182 907
Tabela 1 - ciąg dalszy
Objętość 100 1 10 1 16,6 1 10 1 16,6 1 86,5 1 (7,2 1/m2)
Całkowit y czas sekwencj i 60 min 5 min 30 min 5 min 30 min 130 min
Nasączanie 40 min*** i 20 min***** 1 20 min***** Cała sekwencja
Zasilanie dolne 100 1/h przez 10 min**** 100 1/h przez 2,5 min 100 1/h przez 5 min***** 100 1/h przez 2,5 min 100 1/h przez 5 min*****
Zasilanie górne 100 1/h przez 10 min**** 100 1/h przez 2,5 min 100 1/h przez 5 min***** 100 1/h przez 2,5 min 100 1/h przez 5 min*****
Użyty substrat Zasada Woda z kranu Kwas cytrynowy 0,5% Woda z kranu NaClO 0,03%
Etap W 04 n ID
Nr sekwencj i cn
Objętość | τ ooi I O o D 160 1 (13,3 1/m2)
Całkowity czas sekwencj i | 60 min | | 5 min | | 30 min | 95 min
Nasączanie 1 1 1 Cała sekwencja
Zasilanie dolne | 100 1/h przez 30 min* | | 100 1/h przez 2,5 min | | 100 1/h przez 15 min |
Zasilanie górne | 100 1/h przez 30 min* | | 100 1/h przez 2,5 min | | 100 1/h przez 15 min |
Użyty substrat I__Zasada, NaClO 0,03% | |_______Woda z kranu_______1 1 Kwas cytrynowy 0,5% |
Etap 04 f>
Nr sekwencj i w
.s
□ Ό Q c cd E
CL N $ O
Ό CA cd
O 3 1
UJ ·' c -f o, E S N S 8 N & 13 a c ania zania.
e? o bJD cl 3 Ό o E UD 3 N 54 3 54 σι cd 3
Ό Q & Ό Q 3 3
.s E Ό O D CL <Λ 3 Vi 8 U o cd
o 1 cd § N co Έ cd
o Ό cd £ i i Ό
•S CO £ o Ł o ź o *s i N CL
o ł-< Ό Ł o N • HM
cl o Ό S 3 E o •a .E’ E ‘ćP cd kulać
Ό O o o i θ'
CL V) o
Ό CS £ 8 V u< £
‘S στ GÓ cd 3 s 14 3 3 N S Q
Oh c co cd CJ .2
ιχ w w g >— E o L_ a 3 O ‘i Έ s
ó o bD N <D N u* CL 3 £ Ό E^ ^S B *3 §
Ό O & O O 3 *o GD CL N <L> N
3 E GLU Ό O -8 cd > Ό O O CO O
o (N ω 2 O § cd 3 cd 3
0) I CL O O •N CS O N Cl
3 «5 N cd £ ΰ CL cd ’ν ’ν
Ό cd o u. . G ♦ CL en
O Ł o Q o ✓ 1—1 O Q cd ‘o1 3 cd o* 3
O * * * £ £ ^4
* * * <υ 00 (D CO
182 907
Te różne sekwencje czyszczenia były realizowane w trakcie różnych operacji czyszczenia po zatkaniu membran wodą z Sekwany, jak opisano w tabeli 2.
Sekwencja czyszcząca nr 1 była realizowana dla operacji czyszczenia w której 1% wodorotlenek sodowy przy 25°C (pH = 11,7) testowano jako zasadowy roztwór czyszczący (operacja czyszczenia nr 7).
Sekwencja czyszczenia nr 2 była realizowana dla pojedynczej operacji czyszczenia, w której zasadąużytąjako zasadowy roztwór czyszczący był 1% wodorotlenek sodowy przy 25°C (pH = 11,9) (operacja czyszczenia nr 2).
Sekwencja czyszczenia nr 3 była realizowana dla dwóch operacji czyszczenia (operacje czyszczenia nr 8 i nr 9), w których zasadąużytąjako zasadowy roztwór czyszczący był 1 % wodorotlenek sodowy przy 25 °C (pH = 11,9).
Sekwencję czyszczącą nr 4 realizowano dla trzech operacji czyszczących, w których zasadą użytąjako roztwór czyszczący, zawierający zarówno zasadę jak i podchlorym sodowy, był 0,5% wodorotlenek sodowy (operacje czyszczenia nr 12, 14 i 15).
Wszystkie te operacje czyszczenia przeprowadzono według wynalazku z pustym zbiornikiem oczyszczania 1. Tylko operację czyszczenia nr 15 przeprowadzono dla celów porównawczych ze zbiornikiem napełnionym czynnikiem wypływającym.
Podczas tych różnych operacji czyszczenia stosowano różne objętości roztworu czyszczącego w zakresie 4,6-23,3 1/m2.
Przeprowadzono również dwie operacje czyszczenia po zatkaniu membran ściekami miejskimi i aktywnym szlamem, jak opisano w tabeli 3.
W trakcie tych trzech operacji czyszczenia (operacje czyszczenia nr 16 i 17) stosowaną sekwencją czyszczenia była sekwencja nr 1 z Ultrasil przy 0,60% jako zasadą. Operacja czyszczenia nr 16 była przeprowadzana zgodnie z wynalazkiem (pusty zbiornik), podczas gdy operacja czyszczenia nr 17 była przeprowadzana dla celów porównania z pełnym zbiornikiem.
Jakość przeprowadzanych operacji czyszczenia oceniano z jednej strony przez obliczenie procentowej przenikalności membran dla wody wodociągowej po oczyszczeniu w stosunku do przenikalności nowych membrana, a z drugiej strony przez ocenę zwiększenia przenikalności tych membran.
W tabeli 2 podano wyniki otrzymane dla wody z Sekwany. W tabeli 3 podano wyniki otrzymane dla ścieków miejskich i aktywnych szlamów.
182 907
Tabela 2
Skuteczność przeprowadzanych operacji oczyszczania chemicznego
Zatkanie wodą z Sekwany Operacje oczyszczania 1-6: przepływ przesączu = 500 1/h Operacje oczyszczania 7-13: przepływ przesączu = 400 1/h Przenikalność odniesienia nowej membrany = 220 l/h.m2.bar Zwiększenie przenikalność! (Lp przed Lp po) l/m2.h.bar CM ch 105 84 111 120 σι σι i 35
Przenikalność później/ nowej membrany 84 97 CO 00 CM cn 95 s 50
Przenikalność dla wody z kranu (QEF=400 1/h) po czyszczeniu 1 /m2. h. bar in co 214 182 CM o CM 210 201 110
przed czyszczeniem 1/m2 .h.bar 93 109 98 91 90 102 75
pusty zbiornik pusty zbiornik pusty zbiornik pusty zbiornik pusty zbiornik pusty zbiornik pełny zbiornik
Użyta objętość 1/m2 23,3 9 ' L 12,5 13,3 13,3
Substrat użyty w etapie 1 NaOH 25C 1% : pH= 11,9 NaOH 25C 1% : pH= 11,7 NaOH 25C 1% NaOH 25C 1% : pH= 11,9 NaOH + chlor 25°C 0,5% i 0,03% NaOH + chlor 25°C 0,5% i 0,03% NaOH + chlor 25°C 0,5% i 0,03%
Nr sekwencji n <-< 3* 4*
Nr operacji czyszczę nia CM r- 00 cn CM m
182 907
Tabela 3 Skuteczność przeprowadzanych operacji czyszczenia chemicznego Usuwanie zatkania spowodowanego ściekami miejskimi - aktywnymi szlamami Przenikalność odniesienia nowej membrany = 350 l/h.m2.bar Zwiększenie przenikalnośći (Lp przed Lp po) 1/m2 .h.bar 145 O ko Sekwencja 1 * = sekwencja 1 z czasami płukania w etapach 2 i 4 wynoszącymi 20 min.
Przenikalność później/ nowej membrany 93 60
Przenikalność dla wody z kranu (QEF=400 1/h) PO czyszczeniu 1/m2.h.bar 325 210
przed czyszczeniem 1/m2. h.bar 180 150
pusty zbiornik pełny zbiornik
Użyta objętość 1/m2 in (N tn Ol
Substrat użyty w etapie 1 Ultrasil 0,60% Ultrasil 0,60%
Nr sekwencj i 1*
Nr operacji czyszczenia 16 17
182 907
Wyniki te pokazują że sposób czyszczenia według wynalazku w porównaniu z operacją czyszczenia, która polega na napełnieniu zbiornika roztworami płuczącymi, umożliwia zmniejszenie ilości chemicznych substratów reakcji przy utrzymaniu doskonałej skuteczności. W rezultacie w kontekście wynalazku można obserwować, że przenikalność membrany mierzona po operacjach czyszczenia jest zbliżona lub równa przenikalności nowej membrany.
Ponadto wyniki te również pokazują że wprowadzanie substratu reakcji na przemian od góry i od dołu (operacja czyszczenia nr 7) jest skuteczniejsze niż kiedy ten substrat reakcji jest po prostu wprowadzany od dołu do góry (operacja czyszczenia nr 2).
Bezpieczna kombinacja różnych substratów reakcji podczas różnych sekwencji oczyszczania umożliwia zarówno zmniejszenie ilości substratu reakcji jak i skrócenie czasu czyszczenia.
W szczególności operacje czyszczenia przeprowadzane zgodnie z sekwencjąpłukania nr 4 z zastosowaniem pierwszego roztworu czyszczącego zawierającego zarówno wodorotlenek sodowy jak i chlor pokazane sąjako szczególnie skuteczne (operacje czyszczenia nr 12 i 14).
Wyniki te ujawniają również skuteczność czyszczenia, która dla rozwiązania według wynalazku jest znacznie większa, kiedy oczyszczanie odbywa się z pustym zbiornikiem, niż kiedy oczyszczanie to przeprowadzane jest z pełnym zbiornikiem (operacje czyszczenia nr 15 i 17).
Na figurze 2 przedstawiono drugi przykład realizacji instalacji, która umożliwia czyszczenie membran sposobem według wynalazku bez przerywania wykorzystywania tej instalacji w trybie filtrowania.
Oprócz systemu rozprowadzania roztworów czyszczących, który jest podobny do systemu z instalacji opisanej powyżej, to rozwiązanie ma cztery zbiorniki la, Ib, Ic, Id oczyszczania z pewną liczbą membran filtracyjnych 3ą 3b, 3c i 3d (wydrążone włókna) zorganizowanych w moduły, zainstalowane jeden wewnątrz drugiego. Moduły te mogą być kolejno zasilane roztworami czyszczącymi poprzez zawory 18a, 18b, 18c, 18d od spodu membran filtracyjnych 3 poprzez zawory 20a, 20b, 20c, 20d, od góry membran filtracyjnych 3.
Instalacja zasilająca 2 zbiorników czynnikiem wypływającym przeznaczonym do filtrowania zawiera zbiornik buforowy 23, ogólny zawór odcinający J oraz zawór odcinający A, B, C, D dla każdego zbiornika oczyszczania. Podobnie j ak w przypadku instalacji opróżniaj ącej, zastosowano ogólny zawór odcinający I oraz zawór odcinający E, F, G, H dla każdego zbiornika. Ponadto instalacja opróżniająca i zasilająca są połączone ze sobą kanałem 21 wyposażonym w zawór odcinający K, który umożliwia przenoszenie cieczy wypuszczonej z jednego zbiornika do innych zbiorników i odwrotnie, według potrzeb.
Kiedy instalacja pracuje z pełnąprzepustowością te cztery zbiorniki 1 a, 1 b, 1 c i 1 d są zasilane czynnikiem wypływającym przeznaczonym do filtrowania. W tym celu zawory odcinające J i A, B, C, D sąotwarte, natomiast zawory spustowe E, F, G, Η, I oraz zawór K są zamknięte.
Jeżeli chce się oczyścić membrany jednego ze zbiorników, np. zbiornika Id, wówczas zamyka się ogólny zawór zasilający J oraz zawór D zasilania zbiornika, a otwiera się zawory H i K, natomiast inne zawory pozostająw takim samym stanie jak poprzednio. Ogólny zawór zasilający J zamyka się, a czynnik wypływający przeznaczony do filtrowania, który dopływa do instalacji, jest magazynowany w zbiorniku buforowym 28. W przykładach realizacji, gdzie zawartość zbiornika jest aktywna (np. kiedy zbiornik zawiera węgiel aktywowany lub aktywne szlamy), objętość czynnika wypływającego zawarta w zbiorniku 1 d jest spuszczona z tego zbiornika i przenoszona do trzech innych zbiorników la, lb i Ic, podczas gdy filtracja jest kontynuowana.
Po przeniesieniu zawartości zbiornika Id całkowicie do innych zbiorników zamyka się zawór spustowy H i zawór K, a otwiera się zawór J. Roztwory czyszczące mogą być następnie doprowadzane do pustego zbiornika ld ze zbiorników 11, 12, i 13 na przemian poprzez spód i wierzch membran.
Kiedy sekwencja czyszczenia jest zakończona, zawór H i zawór I zostają otworzone, aby usunąć zanieczyszczone roztwory czyszczące z dna zbiornika ld. Następnie zbiornik ten może być płukany przez zwykłe otworzenie zaworu D, który zasila ten zbiornik.
182 907
Aby ponownie napełnić zbiornik ld czynnikiem wypływającym do oczyszczania z nadmiarem czynnika wypływającego z zbiornikach la, Ib i łc, zamyka się zawory zasilające A, B i C, a otwiera się zawory spustowe E, F i G. Zamyka się zawór spustowy H zbiornika 1 d podobnie jak ogólny zawór zasilający J i ogólny zawór spustowy L. Aby umożliwić przeniesienie nadmiaru ze zbiorników la, lb i Ic do zbiornika ld, otwiera się zawór K.
W celu przywrócenia instalacji do normalnego działania filtracyjnego, otwiera się zawory A, B, C, D i J, a pozostałe zawory zamyka się.
Instalacja taka umożliwia zatem realizowanie sposobu oczyszczania membran według wynalazku z zachowaniem użytecznej zawartości zbiorników oczyszczania.
Poprzez zastosowanie instalacji filtracyjnej według wynalazku, sposób oczyszczania może być łatwo zautomatyzowany mogą być w nim wykorzystywane nie rozcieńczone roztwory czyszczące w małych ilościach.
Przedstawione przykłady realizacji wynalazku nie mają na celu zawężenie zakresu ochrony niniejszego zgłoszenia patentowego. Możliwe jest zatem wprowadzanie licznych modyfikacji wynalazku bez odchodzenia od jego zakresu. W przypadku sposobu, możliwe jest zastosowanie innych roztworów czyszczących niż przedstawiono, jak również innych typów membran. W instalacji filtracyjnej można przewidzieć pewnąliczbę różnych zbiorników i obwodów pompowania, które pozwalają na kontynuowanie filtrowania podczas czyszczenia membran zbiornika.
182 907
182 907
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób oczyszczania instalacji filtracyjnej zawierającej membrany filtracyjne zanurzone w co najmniej jednym zbiorniku oczyszczania zawierającym czynnik wypływający do filtrowania, znamienny tym, że czynnik wypływający przynajmniej częściowo odprowadza się ze zbiornika oczyszczania (1) do odsłonięcia membran filtracyjnych (3) na działanie powietrza, po czym wywołuje się przepływ co najmniej jednego roztworu czyszczącego przez membrany filtracyjne (3) wzdłuż drogi przepływu przeciwnie do przepływu filtracyjnego czynnika wypływającego, przez doprowadzanie roztworu czyszczącego od strony membran filtracyjnych (3) zgodnie z kierunkiem przenikającej cieczy.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że roztwór czyszczący, który przeszedł przez membrany filtracyjne (3) do zbiornika oczyszczania (1), poddaje się procesowi odzysku lub neutralizacji.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że membrany filtracyjne (3) umieszcza się w położeniu pionowym wewnątrz zbiornika oczyszczania (1).
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że etap wywoływania przepływu co najmniej jednego roztworu czyszczącego przez membrany filtracyjne (3) wzdłuż drogi przepływu przeciwnie do przepływu filtrowanego czynnika wypływającego przeprowadza się przez doprowadzanie roztworu czyszczącego na przemian lub równocześnie od góry i od spodu membran filtracyjnych (3).
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przepływ roztworu czyszczącego stanowi sekwencję czyszczenia, w której przeprowadza się co najmniej jeden etap przepływu zasadowego roztworu czyszczącego przez membrany filtracyjne (3) i co najmniej jeden etap przepływu jednego kwaśnego roztworu czyszczącego przez membrany filtracyjnego (3).
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że w sekwencji czyszczenia przeprowadza się co najmniej jeden etap przepływu przez membrany filtracyjne (3) co najmniej jednego roztworu czyszczącego zawierającego czynnik utleniający.
  7. 7. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że w sekwencji czyszczenia przeprowadza się co najmniej jeden etap złożony z przepływu co najmniej jednego roztworu czyszczącego zawierającego czynnik zasadowy i czynnik utleniający oraz co najmniej jeden etap złożony z przepływu kwaśnego roztworu czyszczącego.
  8. 8. Sposób według zastrz. 5 albo 6 albo 7, znamienny tym, że etapy sekwencji czyszczenia przeplata się, poprzedza lub kontynuuje przez co najmniej jeden etap przepływu wody.
  9. 9. Sposób według zastrz. 5 albo 6 albo 7, znamienny tym, że etapy sekwencji czyszczenia przeplata się, poprzedza lub kontynuuje przez co najmniej jeden etap nasycenia.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że roztwory czyszczące doprowadza się w objętości w granicach 2-20 litrów na metr kwadratowy membrany.
  11. 11. Sposób według zastrz. 5 albo 6 albo 7, znamienny tym, że w sekwencji czyszczenia przeprowadza się trawienie w czasie od 30 minut do 4 godz.
  12. 12. Instalacja filtracyjna zawierająca co najmniej jeden zbiornik oczyszczania, wewnątrz którego są zainstalowane w układzie pionowym membrany filtracyjne wraz z instalacją zasilającą połączoną ze zbiornikiem oczyszczania, instalację opróżniającą zbiornik oczyszczania, kanały odprowadzania cieczy przenikającej z membran filtracyjnych, co najmniej jeden zbiornik magnezowy na roztwór do czyszczenia membran filtracyjnych oraz instalację doprowadzającą roztwór czyszczący do membran filtracyjnych od strony wypływu przenikającej cieczy, znamienna tym, że instalacja doprowadzająca roztwór czyszczący jest połączona z górną i dolną częścią membran filtracyjnych (3) umieszczonych w zbiorniku oczyszczania (1).
    182 907
  13. 13. Instalacja według zastrz. 12, znamienna tym, że zbiornik oczyszczania (1) zawiera co najmniej dwa zbiorniki (la, Ib, Ic, Id), które połączone równolegle, przy czym każdy z nich ma umieszczone wewnątrz membrany filtracyjne (3a, 3b, 3c, 3d) zamontowane w układzie pionowym, przy czym zbiorniki (la, Ib, Ic, Id) są połączone ze sobą instalacją opróżniającą (5).
  14. 14. Instalacja według zastrz. 13, znamienna tym, że instalacja opróżniająca (5) jest połączona z instalacją zasilającą (2) poprzez zawór odcinający (K) i kanał (21).
    * * *
PL96326935A 1995-11-22 1996-11-19 Sposób oczyszczania instalacji filtracyjnej oraz instalacja filtracyjna PL182907B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9514188A FR2741280B1 (fr) 1995-11-22 1995-11-22 Procede de nettoyage d'une installation de filtration du type a membranes immergees
PCT/FR1996/001827 WO1997018887A1 (fr) 1995-11-22 1996-11-19 Procede de nettoyage d'une installation de filtration du type a membranes immergees

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL326935A1 PL326935A1 (en) 1998-11-09
PL182907B1 true PL182907B1 (pl) 2002-04-30

Family

ID=9485034

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96326935A PL182907B1 (pl) 1995-11-22 1996-11-19 Sposób oczyszczania instalacji filtracyjnej oraz instalacja filtracyjna

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6045698A (pl)
EP (1) EP0863793B1 (pl)
JP (1) JP4040090B2 (pl)
KR (1) KR100453845B1 (pl)
AT (1) ATE185702T1 (pl)
AU (1) AU710229B2 (pl)
BR (1) BR9611625A (pl)
CA (2) CA2484573C (pl)
DE (1) DE69604818T2 (pl)
DK (1) DK0863793T3 (pl)
ES (1) ES2140914T3 (pl)
FR (1) FR2741280B1 (pl)
HU (1) HUP0000070A3 (pl)
PL (1) PL182907B1 (pl)
WO (1) WO1997018887A1 (pl)

Families Citing this family (92)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5639373A (en) 1995-08-11 1997-06-17 Zenon Environmental Inc. Vertical skein of hollow fiber membranes and method of maintaining clean fiber surfaces while filtering a substrate to withdraw a permeate
EP0846023B1 (en) * 1995-08-11 2002-10-23 Zenon Environmental Inc. Vertical skein of hollow fiber membranes and method of maintaining clean fiber surfaces
US8852438B2 (en) * 1995-08-11 2014-10-07 Zenon Technology Partnership Membrane filtration module with adjustable header spacing
US7087173B2 (en) 1995-08-11 2006-08-08 Zenon Environmental Inc. Inverted cavity aerator for membrane module
US20040238432A1 (en) * 1995-08-11 2004-12-02 Mailvaganam Mahendran Membrane filtration module with adjustable header spacing
EP0952885B1 (en) 1996-12-20 2010-09-22 Siemens Water Technologies Corp. Scouring method
JP3429148B2 (ja) 1996-12-27 2003-07-22 株式会社荏原製作所 浸漬型中空糸分離膜モジュール及びその製造方法
US6641733B2 (en) * 1998-09-25 2003-11-04 U. S. Filter Wastewater Group, Inc. Apparatus and method for cleaning membrane filtration modules
KR100278476B1 (ko) * 1997-12-29 2001-01-15 윤종용 밸브의 세정방법
JP3606735B2 (ja) 1998-04-21 2005-01-05 株式会社クボタ 活性汚泥用膜カートリッジの再生方法及びその装置
EP1140330B1 (en) 1998-11-23 2005-04-06 Zenon Environmental Inc. Water filtration using immersed membranes
CA2290053C (en) * 1999-11-18 2009-10-20 Zenon Environmental Inc. Immersed membrane module and process
EP1559472A1 (en) * 1998-11-23 2005-08-03 Zenon Environmental Inc. Water filtration using immersed membranes
US20040007527A1 (en) * 1998-11-23 2004-01-15 Zenon Environmental Inc. Membrane filtration device and process
US6331251B1 (en) 1999-06-10 2001-12-18 Envirogen, Inc. System and method for withdrawing permeate through a filter and for cleaning the filter in situ
US6627082B2 (en) 1999-06-10 2003-09-30 Envirogen, Inc. System and method for withdrawing permeate through a filter and for cleaning the filter in situ
US6547968B1 (en) 1999-07-30 2003-04-15 Zenon Environmental Inc. Pulsed backwash for immersed membranes
US6303035B1 (en) 1999-07-30 2001-10-16 Zenon Environmental Inc. Immersed membrane filtration process
WO2001008790A1 (en) * 1999-07-29 2001-02-08 Zenon Environmental Inc. Chemical cleaning backwash for immersed filtering membranes
US20040007525A1 (en) * 1999-07-30 2004-01-15 Rabie Hamid R. Maintenance cleaning for membranes
US20010052494A1 (en) * 1999-10-25 2001-12-20 Pierre Cote Chemical cleaning backwash for normally immersed membranes
US6214231B1 (en) * 1999-08-27 2001-04-10 Zenon Environmental Inc. System for operation of multiple membrane filtration assemblies
US6589426B1 (en) * 1999-09-29 2003-07-08 Zenon Environmental Inc. Ultrafiltration and microfiltration module and system
KR20010092783A (ko) * 1999-11-18 2001-10-26 추후보정 잠겨진 막 여과시스템 및 범람 과정
AUPQ680100A0 (en) * 2000-04-10 2000-05-11 Usf Filtration And Separations Group Inc. Hollow fibre restraining system
DE10045227C1 (de) * 2000-09-13 2002-02-07 Vosenkaul Klaus Membranfilter für die Wasseraufbereitung
AUPR143400A0 (en) * 2000-11-13 2000-12-07 Usf Filtration And Separations Group Inc. Modified membranes
AUPR421501A0 (en) 2001-04-04 2001-05-03 U.S. Filter Wastewater Group, Inc. Potting method
AUPR584301A0 (en) * 2001-06-20 2001-07-12 U.S. Filter Wastewater Group, Inc. Membrane polymer compositions
AUPR692401A0 (en) * 2001-08-09 2001-08-30 U.S. Filter Wastewater Group, Inc. Method of cleaning membrane modules
EP1312408B1 (en) * 2001-11-16 2006-07-19 US Filter Wastewater Group, Inc. Method of cleaning membranes
US7247238B2 (en) * 2002-02-12 2007-07-24 Siemens Water Technologies Corp. Poly(ethylene chlorotrifluoroethylene) membranes
DE10216170A1 (de) * 2002-04-12 2003-10-30 Maritime Contractors Deutschla Verfahren zur Stabilisierung und zur Steigerung von Membranleistungen
AUPS300602A0 (en) * 2002-06-18 2002-07-11 U.S. Filter Wastewater Group, Inc. Methods of minimising the effect of integrity loss in hollow fibre membrane modules
JP2005537120A (ja) * 2002-06-28 2005-12-08 ネーデルランドセ・オルガニザテイエ・フール・テゲパスト−ナトウールベテンシヤツペリーク・オンデルツエク・テイエヌオー フィルター浄化方法
AU2002950934A0 (en) * 2002-08-21 2002-09-12 U. S. Filter Wastewater Group, Inc. Aeration method
JP4282598B2 (ja) * 2002-10-10 2009-06-24 シーメンス・ウォーター・テクノロジーズ・コーポレーション 濾過装置及び該濾過装置を洗浄する方法
AU2002953111A0 (en) 2002-12-05 2002-12-19 U. S. Filter Wastewater Group, Inc. Mixing chamber
AU2003903507A0 (en) 2003-07-08 2003-07-24 U. S. Filter Wastewater Group, Inc. Membrane post-treatment
EP1677898B1 (en) * 2003-08-29 2016-03-09 Evoqua Water Technologies LLC Backwash
US8114293B2 (en) * 2003-10-29 2012-02-14 Zenon Technology Partnership Method of operating a water treatment plant with immersed membranes
US7879229B2 (en) * 2003-10-29 2011-02-01 Zenon Technology Partnership Water treatment plant with immersed membranes
WO2005046849A1 (en) 2003-11-14 2005-05-26 U.S. Filter Wastewater Group, Inc. Improved module cleaning method
WO2005082498A1 (en) * 2004-02-27 2005-09-09 Zenon Environmental Inc. Water filtration using immersed membranes
US20050194315A1 (en) * 2004-02-27 2005-09-08 Adams Nicholas W.H. Membrane batch filtration process
US8758621B2 (en) 2004-03-26 2014-06-24 Evoqua Water Technologies Llc Process and apparatus for purifying impure water using microfiltration or ultrafiltration in combination with reverse osmosis
EP1747058A4 (en) 2004-04-22 2009-09-30 Siemens Water Tech Corp FILTRATION APPARATUS COMPRISING A MEMBRANE BIOREACTOR AND A TREATMENT TANK FOR THE DIGESTION OF ORGANIC MATERIALS
CA2571498A1 (en) * 2004-07-02 2006-01-12 U.S. Filter Wastewater Group, Inc. Gas transfer membrane
CA2571502A1 (en) 2004-07-05 2006-01-12 U.S. Filter Wastewater Group, Inc. Hydrophilic membranes
WO2006017911A1 (en) 2004-08-20 2006-02-23 Siemens Water Technologies Corp. Square mbr manifolding system
AU2005282211B2 (en) 2004-09-07 2011-04-21 Evoqua Water Technologies Llc Reduction of backwash liquid waste
CN101039739B (zh) 2004-09-14 2014-10-08 伊沃夸水处理技术有限责任公司 从薄膜组件上去除固体的方法和设备
CA2579894A1 (en) 2004-09-15 2006-03-23 Siemens Water Technologies Corp. Continuously variable aeration
MY141919A (en) * 2004-12-03 2010-07-30 Siemens Water Tech Corp Membrane post treatment
US20060118487A1 (en) * 2004-12-07 2006-06-08 Adams Nicholas W H Membrane filtration process
EP2394731A1 (en) * 2004-12-24 2011-12-14 Siemens Industry, Inc. Cleaning in membrane filtration systems
US8758622B2 (en) 2004-12-24 2014-06-24 Evoqua Water Technologies Llc Simple gas scouring method and apparatus
CA2593412A1 (en) * 2005-01-14 2006-07-20 Siemens Water Technologies Corp. Filtration system
NL1028484C2 (nl) * 2005-03-08 2006-09-11 Kiwa Water Res Werkwijze en inrichting voor het in een membraan-filtratie-eenheid behandelen van een waterige afvalstroom afkomstig van een bioreactor.
JP4867180B2 (ja) * 2005-03-16 2012-02-01 栗田工業株式会社 浸漬型膜分離装置及びその薬品洗浄方法
EP1885475B1 (en) * 2005-04-29 2015-03-25 Evoqua Water Technologies LLC Chemical clean for membrane filter
EP1726353A1 (en) * 2005-05-25 2006-11-29 Johnson Diversey, Inc. Membrane filtration of a product
US20080214687A1 (en) * 2005-06-20 2008-09-04 Heinz-Joachim Muller Cross Linking Treatment of Polymer Membranes
DE102005031232B4 (de) * 2005-07-01 2007-08-02 Aquacarat Gmbh Vorrichtung und Verfahren zur Reinigung und/oder Desinfektion von Filtern
US7988891B2 (en) 2005-07-14 2011-08-02 Siemens Industry, Inc. Monopersulfate treatment of membranes
DE102005035044A1 (de) * 2005-07-27 2007-02-01 Koch Membrane Systems Gmbh Verfahren zum Rückspülen von Kapillarmembranen einer Membrananlage
SG164499A1 (en) 2005-08-22 2010-09-29 Siemens Water Tech Corp An assembly for water filtration using a tube manifold to minimise backwash
WO2007044442A2 (en) * 2005-10-05 2007-04-19 Siemens Water Technologies Corp. Method and system for treating wastewater
WO2007044415A2 (en) 2005-10-05 2007-04-19 Siemens Water Technologies Corp. Method and apparatus for treating wastewater
CA2623893A1 (en) * 2005-10-24 2007-05-03 Kubota Corporation Large scale membrane separating installation
US7147778B1 (en) 2006-01-05 2006-12-12 I. Kruger Inc. Method and system for nitrifying and denitrifying wastewater
US8293098B2 (en) 2006-10-24 2012-10-23 Siemens Industry, Inc. Infiltration/inflow control for membrane bioreactor
DE102008006501B4 (de) 2007-03-19 2013-05-16 Sonja Lauterborn Kombiniertes Ultraschall-Luft-Rückspülverfahren zur chemikalienfreien In- situ-Reinigung getauchter Membranen bei Rückspülung während des Betriebes
CA2682707C (en) 2007-04-02 2014-07-15 Siemens Water Technologies Corp. Improved infiltration/inflow control for membrane bioreactor
US9764288B2 (en) 2007-04-04 2017-09-19 Evoqua Water Technologies Llc Membrane module protection
KR101402291B1 (ko) 2007-05-29 2014-06-02 에보쿠아 워터 테크놀로지스 엘엘씨 펄스형 공기리프트 펌프를 이용한 막 세정 방법 및 장치
WO2010009518A1 (en) 2008-07-24 2010-01-28 Siemens Water Technologies Corp. Frame system for membrane filtration modules
AU2009282912B2 (en) 2008-08-20 2014-11-27 Evoqua Water Technologies Llc Improved membrane system backwash energy efficiency
AU2010257526A1 (en) 2009-06-11 2012-01-12 Siemens Industry, Inc Methods for cleaning a porous polymeric membrane and a kit for cleaning a porous polymeric membrane
AU2011245709B2 (en) 2010-04-30 2015-06-11 Evoqua Water Technologies Llc Fluid flow distribution device
CN103118766B (zh) 2010-09-24 2016-04-13 伊沃夸水处理技术有限责任公司 膜过滤系统的流体控制歧管
US8910799B2 (en) 2011-08-01 2014-12-16 Enveera, Inc. Integrated membrane system for distributed water treatment
WO2013048801A1 (en) 2011-09-30 2013-04-04 Siemens Industry, Inc. Improved manifold arrangement
HUE058060T2 (hu) 2011-09-30 2022-07-28 Rohm & Haas Electronic Mat Szigetelõ szelep
EP2866922B1 (en) 2012-06-28 2018-03-07 Evoqua Water Technologies LLC A potting method
CN104684632A (zh) 2012-09-14 2015-06-03 伊沃夸水处理技术有限责任公司 用于膜的聚合物共混物
US9962865B2 (en) 2012-09-26 2018-05-08 Evoqua Water Technologies Llc Membrane potting methods
AU2013324056B2 (en) 2012-09-26 2017-11-16 Evoqua Water Technologies Llc Membrane securement device
WO2014052139A1 (en) 2012-09-27 2014-04-03 Evoqua Water Technologies Llc Gas scouring apparatus for immersed membranes
HUE061765T2 (hu) 2013-10-02 2023-08-28 Rohm & Haas Electronic Mat Singapore Pte Ltd Berendezés membrán filtrációs modul javítására
DE102015107455B3 (de) 2015-05-12 2016-06-09 Vovo-Tec Gmbh Verfahren zur chemischen Reinigung eines getauchten Membranfilters und Vorrichtung zur Anwendung des Verfahrens
US10322375B2 (en) 2015-07-14 2019-06-18 Evoqua Water Technologies Llc Aeration device for filtration system

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6393310A (ja) * 1986-10-08 1988-04-23 Nippon Atom Ind Group Co Ltd 再生機能を備えた油水分離装置
US5248424A (en) * 1990-08-17 1993-09-28 Zenon Environmental Inc. Frameless array of hollow fiber membranes and method of maintaining clean fiber surfaces while filtering a substrate to withdraw a permeate
FI86380C (fi) * 1990-09-10 1992-08-25 Kemira Oy Foerfarande foer rening av filter.
JPH0665371B2 (ja) * 1990-09-20 1994-08-24 荏原インフイルコ株式会社 有機性汚水の生物処理装置
EP0510328B1 (en) * 1991-03-07 1995-10-04 Kubota Corporation Apparatus for treating activated sludge
JP2755507B2 (ja) * 1991-06-06 1998-05-20 株式会社クボタ 汚水処理装置
JPH05177185A (ja) * 1991-12-27 1993-07-20 Mitsui Constr Co Ltd 上水処理装置
JP3401874B2 (ja) * 1993-10-28 2003-04-28 栗田工業株式会社 浸漬型膜分離装置
FR2713220B1 (fr) * 1993-11-30 1996-03-08 Omnium Traitement Valorisa Installation de potabilisation de l'eau à membranes filtrantes immergées.
US5403479A (en) * 1993-12-20 1995-04-04 Zenon Environmental Inc. In situ cleaning system for fouled membranes
JPH07313850A (ja) * 1994-05-30 1995-12-05 Kubota Corp 浸漬型セラミック膜分離装置の逆洗方法

Also Published As

Publication number Publication date
ATE185702T1 (de) 1999-11-15
HUP0000070A3 (en) 2002-01-28
JP2000500392A (ja) 2000-01-18
MX9804058A (es) 1998-12-31
HUP0000070A2 (hu) 2000-06-28
DE69604818T2 (de) 2000-06-21
AU710229B2 (en) 1999-09-16
KR100453845B1 (ko) 2005-01-15
EP0863793A1 (fr) 1998-09-16
JP4040090B2 (ja) 2008-01-30
PL326935A1 (en) 1998-11-09
WO1997018887A1 (fr) 1997-05-29
CA2236840A1 (en) 1997-05-29
DE69604818D1 (de) 1999-11-25
AU7630096A (en) 1997-06-11
CA2484573C (en) 2008-05-13
CA2484573A1 (en) 1997-05-29
FR2741280B1 (fr) 1997-12-19
US6045698A (en) 2000-04-04
KR19990071569A (ko) 1999-09-27
CA2236840C (en) 2005-09-13
FR2741280A1 (fr) 1997-05-23
ES2140914T3 (es) 2000-03-01
EP0863793B1 (fr) 1999-10-20
DK0863793T3 (da) 2000-04-25
BR9611625A (pt) 1999-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL182907B1 (pl) Sposób oczyszczania instalacji filtracyjnej oraz instalacja filtracyjna
KR101115173B1 (ko) 역류
US9675938B2 (en) Chemical clean for membrane filter
JP4920990B2 (ja) 分離膜の洗浄方法
KR20080074222A (ko) 역세정 체적 감소 프로세스
PL179868B1 (pl) Sposób zwiekszania natezenia przeplywu filtratu w filtrze membranowym ze strumieniem poprzecznym PL
CN116621275A (zh) 超纯水生产设施及更换离子交换树脂的方法
WO2019183221A1 (en) Chemical cleaning for membrane filters
JP5423184B2 (ja) 濾過膜モジュール洗浄方法および洗浄装置
JP5249104B2 (ja) 膜ろ過システムおよびその洗浄方法
JP6411051B2 (ja) 浸漬型膜分離装置及びその運転方法
JP4373871B2 (ja) 活性汚泥処理装置
JP5251472B2 (ja) 膜モジュールの洗浄方法
JP2795490B2 (ja) 半透膜の浸透式逆洗装置
MXPA98004058A (en) Method for cleaning a filtration installation of type that has sumergi membranes
JP3881941B2 (ja) 中空糸膜の逆洗方法及び中空糸膜水処理装置
JP4221870B2 (ja) 給水給湯装置
AU2006243804B2 (en) Chemical clean for membrane filter
JP3815364B2 (ja) 水処理方法
CN213668720U (zh) 管式微滤膜循环处理单元
JP6700858B2 (ja) 中空糸膜モジュールを備えた水処理装置およびその運転方法
JPH06170179A (ja) 中空糸膜モジュール濾過装置
JP2002177982A (ja) ろ過体の洗浄方法及び装置
AU2004267874B2 (en) Backwash
JPH10309447A (ja) 膜の洗浄方法