PL180665B1 - Kierownica do pojazdów mechanicznych PL - Google Patents

Kierownica do pojazdów mechanicznych PL

Info

Publication number
PL180665B1
PL180665B1 PL96317571A PL31757196A PL180665B1 PL 180665 B1 PL180665 B1 PL 180665B1 PL 96317571 A PL96317571 A PL 96317571A PL 31757196 A PL31757196 A PL 31757196A PL 180665 B1 PL180665 B1 PL 180665B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
steering wheel
plates
housing
seat
front diaphragm
Prior art date
Application number
PL96317571A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317571A1 (en
Inventor
Filippo Emilio De
Original Assignee
Bruzolo Manifatt Gestind Mb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bruzolo Manifatt Gestind Mb filed Critical Bruzolo Manifatt Gestind Mb
Publication of PL317571A1 publication Critical patent/PL317571A1/xx
Publication of PL180665B1 publication Critical patent/PL180665B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60QARRANGEMENT OF SIGNALLING OR LIGHTING DEVICES, THE MOUNTING OR SUPPORTING THEREOF OR CIRCUITS THEREFOR, FOR VEHICLES IN GENERAL
    • B60Q5/00Arrangement or adaptation of acoustic signal devices
    • B60Q5/001Switches therefor
    • B60Q5/003Switches therefor mounted on the steering wheel
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D1/00Steering controls, i.e. means for initiating a change of direction of the vehicle
    • B62D1/02Steering controls, i.e. means for initiating a change of direction of the vehicle vehicle-mounted
    • B62D1/04Hand wheels
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D1/00Steering controls, i.e. means for initiating a change of direction of the vehicle
    • B62D1/02Steering controls, i.e. means for initiating a change of direction of the vehicle vehicle-mounted
    • B62D1/04Hand wheels
    • B62D1/046Adaptations on rotatable parts of the steering wheel for accommodation of switches

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Steering Controls (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)

Abstract

1. Kierownica do pojazdów mechanicznych, w której sklad wchodzi rama nosna zlozona z obreczy i w zasadzie promieniowych szprych, oraz uformo- wana na wspomnianej ramie obudowa ze stosunkowo miekkiego tworzywa sztucznego, oraz co najmniej jeden elektryczny przelacznik klaksonu, usytuowa- ny wewnatrz bocznego gniazda we wspomnianej obudowie w poblizu wspomnianej obreczy, zawie- rajacy pare w zasadzie równoleglych metalowych plytek stykowych przystosowanych do przemiesz- czania sie pomiedzy polozeniem nie roboczym, w którym sa z dala od siebie, a polozeniem robo- czym, w którym znajduja sie blisko siebie, sprezyste elementy odbojowe polozone pomiedzy plytkami stykowymi i dzialajace w taki sposób, ze utrzy- muja plytki w polozeniu nie roboczym, oraz naci- skowy element roboczy dzialajacy na jedna z dwóch wspomnianych plytek w celu jej przemieszczenia do polozenia roboczego, znamienna tym, ze boczne gniazdo (12) na przelacznik (9) zawierajacy plytki stykowe (10, 11) jest ograniczone w kierunku osio- wym przez sprezyscie odksztalcalna przednia mem- brane (15), uformowana jako integralny element obudowy (3) i stanowiaca roboczy element naci- skowy. Fig. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest kierownica do pojazdów mechanicznych, w skład której wchodzi rama nośna złożona z obręczy i w zasadzie promieniowych szprych oraz uformowana na ramie nośnej obudowa ze stosunkowo miękkiego tworzywa sztucznego.
Przedmiotem wynalazku są zwłaszcza kierownice zaopatrzone w co najmniej jeden elektryczny przełącznik klaksonu usytuowany w bocznym gnieździe obudowy w pobliżu wspomnianej obręczy i zawierający parę w zasadzie równoległych metalowych płytek stykowych, które są ustawione w pewnej odległości od siebie, w położeniu nie roboczym, oraz są ustawione blisko siebie, w położeniu roboczym, przy czym pomiędzy płytkami stykowymi są umieszczone sprężyste elementy odbojowe, i pracujące w ten sposób, że utrzymują płytki w położeniu nie roboczym, oraz naciskowy element roboczy działający na jedną ze wspomnianych płytek i powodujący jej przemieszczenie do wspomnianego położenia roboczego.
W znanych kierownicach wspomnianego powyżej typu naciskowy element roboczy przełącznika roboczego klaksonu jest elementem oddzielnym, natomiast wspomnianym
180 665 powyżej elementem odbojowym jest sprężyście odkształcalny element osadzony pomiędzy obu płytkami. Przełącznik ten jest montowany oddzielnie, a następnie osadzany w bocznym gnieździe szprychy kierownicy, po jego wyprodukowaniu.
Taka budowa jest nie tylko stosunkowo skomplikowana z konstrukcyjnego punktu widzenia, ale jest dodatkowo droższa w produkcji ze względu na konieczność stosowania montażu wspomnianych powyżej elementów przełącznika.
Celem wynalazku jest kierownica do pojazdu mechanicznego, którą można wytwarzać w prostszy i bardziej ekonomiczny sposób dzięki zmniejszeniu liczby elementów przełącznika oraz uproszczeniu jego montażu.
Kierownica do pojazdów mechanicznych, według wynalazku charakteryzuje się tym, ze boczne gniazdo na przełącznik jest ograniczone w kierunku osiowym przez sprężyście odkształcalną przednią membranę, uformowaną jako integralny element wspomnianej obudowy i stanowiącą wspomniany roboczy element naciskowy.
W pierwszym przykładzie wykonania urządzenia według wynalazku, wspomniana jedna płytka jest połączona funkcjonalnie ze wspomnianą przednią membraną a sprężyste elementy odbojowe są ukształtowane w postaci co najmniej jednego integralnego elementu wspomnianej membrany, wystającego w kierunku drugiej ze wspomnianych płytek stykowych.
Według innego, korzystnego aspektu pierwszego przykładu wykonania urządzenia według wynalazku, wspomniany co najmniej jeden integralny element ze wspomnianymi sprężystymi elementami odbojowymi sprzęga się z otworem we wspomnianej jednej z płytek i działa jak element ustalający wspomnianą jedną płytkę stykową względem wspomnianej przedniej membrany.
W drugim przykładzie wykonania urządzenia według wynalazku gniazdo boczne jest ograniczone w kierunku osiowym, po stronie przeciwległej do wspomnianej przedniej membrany, bezpośrednio za pomocą wspomnianego korpusu.
Korzystnie w skład sprężystych elementów powrotnych wchodzi para rozstawionych w pewnej odległości od siebie elementów stanowiących integralne części przedniej membrany.
Korzystnie gniazdo boczne jest ograniczone w kierunku osiowym po stronie przeciwległej do przedniej membrany bezpośrednio przez obudowę.
Dzięki ograniczeniu osiowej długości wspomnianego gniazda bocznego na przełącznik za pomocą elastycznie odkształcalnej membrany przedniej, stanowiącej integralny element wspomnianego korpusu i będącej wspomnianym naciskowym elementem roboczym.
Dzięki takiej koncepcji rozwiązania liczba składników przełącznika zmniejsza się w praktyce o połowę, ponieważ tradycyjny przycisk oraz sprężyste elementy cofające formuje się w sposób bezpośredni na etapie produkcji kierownicy, po uformowaniu obudowy na ramie. Znacznie upraszcza się i tanieje również montaż takiego przełącznika, a zatem całej kierownicy.
Ponadto można ograniczyć rozciągłość przełącznika w kierunku osiowym, po stronie przeciwległej do wspomnianej przedniej membrany, za pomocą zaślepki ściśle wpasowanej we wspomniane gniazdo i działającej jak element ustalający drugą ze wspomnianych dwóch płytek stykowych.
Podczas wytłaczania korpusu formuje się gniazdo, jako element przeciwbieżny modelu, tak, że jest zamknięte ze wszystkich stron, z wyjątkiem strony, z której mają wychodzić przewody instalacji elektrycznej do przełącznika klaksonu; z tej strony montuje się również przełącznik podczas montażu całej kierownicy.
Przedmiot wynalazku opisano na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia kierownicę według wynalazku do pojazdu mechanicznego, w rzucie z góry, z przodu, schematycznie; fig. 2 - kierownicę z fig. 1, w przekroju poprzecznym płaszczyzną II-II, w powiększeniu; fig. 3 - kierownicę według wynalazku w innym wariancie wykonania, w rzucie podobnym do rzutu z fig.2, w pomniejszeniu; oraz fig. 4 - kierownicę z fig. 3, w przekroju poprzecznym płaszczyzną IV-IV.
180 665
Na rysunku pokazano kierownicę 1 do pojazdów mechanicznych uformowaną generalnie w sposób konwencjonalny, w skład której wchodzi rama nośna 2, zazwyczaj wykonana z metalu, wokół której jest uformowana obudowa wyściełająca 3 ze spienionego tworzywa sztucznego.
Rama 2 wyznacza obręcz zewnętrzną 4 połączoną z centralną piastą 5 za pomocą pary w zasadzie promieniowych szprych 6.
Z przodu względem piasty 5, w obudowie 3, znajduje się centralne zagłębienie 7, do którego jest dopasowany pochłaniający uderzenia element ochronny 8, mający postać wkładki, z którą może funkcjonalnie współpracować poduszka powietrzna.
Pomiędzy przeciwległymi bokami zagłębienia 7, a obręczą 4 są osadzone w obudowie 3 dwa przełączniki 9, które trzeba uruchomić, w znany sposób, w celu włączenia klaksonu, również typu konwencjonalnego, znajdującego się na wyposażeniu pojazdu z kierownicą 1.
W pierwszym przykładzie wykonania urządzenia według wynalazku, pokazanym szczegółowo na fig. 2, w skład każdego przełącznika sterującego 9 wchodzi przednia metalowa płytka stykowa 10 oraz tylna metalowa płytka stykowa 11, równoległe i usytuowane w pobliżu siebie, osadzone w odpowiednim położeniu w przednim obszarze (tj. obszarze zwróconym ku przedniej stronie kierownicy 1) bocznego gniazda 12 wykonanego w obudowie 3, podczas jej formowania na ramie 2.
Przednia płytka stykowa 10 jest ruchoma i zaopatrzona w parę przelotowych otworów 13 (na fig. 2 pokazano tylko jeden z nich), z którymi sprzęgają się odpowiednie, przypominające grzybki, sprężyste elementy 14, stanowiące integralne składniki, wykonane podczas formowania wyrobu, sprężyście odkształcalnej membrany 15, zamykającej z przodu gniazdo 12, będącej z kolei integralnym elementem obudowy 3 wykonanym podczas jej formowania na ramie 2. Elastyczne odkształcanie membrany 15, będącej naciskowym elementem roboczym przełącznika sterującego 9, wspomaga obecność cieńszego, pierścieniowego elementu 16, łączącego membranę 15 z pozostałą częścią obudowy 3.
Tylna, nieruchoma płytka stykowa 11, ma występy 17 zwrócone ku przedniej płytce stykowej 10. Płytka 11 opiera się obwodem o przedni pierścieniowy próg 18 uformowany wewnątrz gniazda 12 i jest w nim zablokowana za pomocą zaślepki 19, wytłoczonej zazwyczaj z tworzywa sztucznego, wpasowanej i w wymuszony sposób utwierdzonej w gnieździe 12, po przeciwległej, względem przedniej membrany 15, stronie gniazda 12. W celu uzyskania takiego efektu, na zaślepce 19 są uformowane zewnętrzne żebra 20 wciskane lub sprzęgane zatrzaskowo z odpowiednimi rowkami 21, znajdującymi się w wewnętrznej ściance gniazda 12.
Dwa sprężyste elementy 14, działające jak elementy ustalające przednią płytkę stykową 10, opierają, się o tylną płytkę stykową 11 i stanowią sprężyste elementy odbojowe, odpychające obie płytki 10 i 11 do położeń, w których nie działają, co pokazano na fig. 2.
Płytki stykowe 10, 11 są połączone elektrycznie z odpowiednimi końcówkami 22, 23, łączącymi, poprzez kanały 24 w obudowie 3, przełącznik 9 z klaksonem pojazdu. Na rysunku nie pokazano tego łączenia ze względu na jego konwencjonalny charakter.
Podczas pracy, nacisk użytkownika na przednią membranę 15 powoduje, dzięki sprężystej reakcji membrany 15 i występów 14, zbliżenie i zetknięcie się przedniej płytki stykowej 10 z tylną płytką stykową 11 i, w konsekwencji, uruchomienie klaksonu. Po zwolnieniu nacisku, sprężysty powrót występów 14 i membrany 15 powoduje przesunięcie płytek 10 i 11 z powrotem do położenia rozstawionego, odpowiadającego wyłączeniu klaksonu.
Z powyższego opisu wynika, że dzięki ujawnionej powyżej konstrukcji każdego z przełączników 9, kierownicę 1 według wynalazku można wytwarzać prościej i taniej w porównaniu z konwencjonalnymi kierownicami tego samego typu, a mianowicie, zintegrowanie z obudową 3 naciskowego elementu roboczego (membrany 15) oraz sprężystych elementów odbojowych (występy 14) każdego przełącznika 9, znacznie upraszcza zarówno wytwarzanie tych przełączników 9, jak i ich montaż w obudowie 3 kierownicy 1.
Pokazana na fig. 3 i 4 odmiana urządzenia według wynalazku jest w przybliżeniu podobna do przykładów wykonania ujawnionych powyżej, w związku z czym dalej omówiono szczegółowo tylko różnice pomiędzy nimi, stosując te same numery identyfikacyjne dla
180 665 takich samych lub podobnych części. W wariancie tym element naciskowy przełącznika 9 również składa się z membrany 15, stanowiącej integralny element obudowy 3, i opierającej się po prostu o ruchomą płytkę 10, natomiast sprężystym elementem umieszczonym pomiędzy płytkami 10 i 11 jest, konwencjonalnie, wkładka 25 ze spienionego tworzywa sztucznego (na przykład z poliuretanu), spojona z dwiema płytkami 10, 11. Ponadto boczne gniazdo 12 jest zamknięte zarówno ze strony przeciwległej do membrany 15, jak również ze wszystkich innych stron z wyjątkiem wewnętrznej strony 12a, z której bezpośrednio wychodzą końcówki 22, 23 z obudowy 3. W tym przykładzie wykonania, boczne gniazdo 12 wytwarza się podczas formowania obudowy 3 na ramie 2, używając do tego celu ruchomej wkładki do formy. Następnie w gnieździe bocznym 12 montuje się przez bok 12a płytki 10 i 11 wraz ze sprężystym elementem 25.
Naturalnie, szczegóły konstrukcji oraz przykłady wykonania można szeroko zmieniać w porównaniu z ujawnionymi i pokazanymi na rysunkach, nie odchodząc od istoty wynalazku określonej w załączonych zastrzeżeniach patentowych.
180 665
Fig. 2
180 665
180 665
Fig.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kierownica do pojazdów mechanicznych, w której skład wchodzi rama nośna złożona z obręczy i w zasadzie promieniowych szprych, oraz uformowana na wspomnianej ramie obudowa ze stosunkowo miękkiego tworzywa sztucznego, oraz co najmniej jeden elektryczny przełącznik klaksonu, usytuowany wewnątrz bocznego gniazda we wspomnianej obudowie w pobliżu wspomnianej obręczy, zawierający parę w zasadzie równoległych metalowych płytek stykowych przystosowanych do przemieszczania się pomiędzy położeniem nie roboczym, w którym są z dala od siebie, a położeniem roboczym, w którym znajdują się blisko siebie, sprężyste elementy odbojowe położone pomiędzy płytkami stykowymi i działające w taki sposób, że utrzymują płytki w położeniu nie roboczym, oraz naciskowy element roboczy działający na jedną z dwóch wspomnianych płytek w celu jej przemieszczenia do położenia roboczego, znamienna tym, że boczne gniazdo (12) na przełącznik (9) zawierający płytki stykowe (10,11) jest ograniczone w kierunku osiowym przez sprężyście odkształcalną przednią membranę (15), uformowaną jako integralny element obudowy (3) i stanowiącą roboczy element naciskowy.
  2. 2. Kierownica według zastrz. 1, znamienna tym, że jedna płytka (10) jest połączona roboczo z przednią membraną (15), zaś sprężystymi elementami odbojowymi jest co najmniej jeden integralny element (14) membrany (15) wystający ku drugiej z dwóch płytek stykowych (11).
  3. 3. Kierownica według zastrz. 2, znamienna tym, że co najmniej jeden integralny element (14) jest sprzężony z otworem (13) w jednej płytce (10) i działa jako element ustalający jedną płytkę (10) względem przedniej membrany (15).
  4. 4. Kierownica według zastrz. 3, znamienna tym, ze gniazdo boczne (12) jest ograniczone w kierunku osiowym po stronie przeciwległej do przedniej membrany (15) za pomocą zaślepki (19) wciśniętej w gniazdo (12) i działającej jak element ustalający drugą z dwóch płytek (11).
  5. 5. Kierownica według zastrz. 2, znamienna tym, że w skład sprężystych elementów powrotnych wchodzi para rozstawionych w pewnej odległości od siebie elementów (14) stanowiących integralne części przedniej membrany (15).
  6. 6. Kierownica według zastrz. 1, znamienna tym, że gniazdo boczne (12) jest ograniczone w kierunku osiowym po stronie przeciwległej do przedniej membrany (15) bezpośrednio przez obudowę (3).
PL96317571A 1996-07-16 1996-12-18 Kierownica do pojazdów mechanicznych PL PL180665B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT96TO000608A IT1284667B1 (it) 1996-07-16 1996-07-16 Volante di sterzo per autoveicoli con interruttore per il comando di di un avvisatore acustico.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317571A1 PL317571A1 (en) 1998-01-19
PL180665B1 true PL180665B1 (pl) 2001-03-30

Family

ID=11414784

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96317571A PL180665B1 (pl) 1996-07-16 1996-12-18 Kierownica do pojazdów mechanicznych PL

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5756950A (pl)
EP (1) EP0819596A3 (pl)
BR (1) BR9606210A (pl)
IT (1) IT1284667B1 (pl)
PL (1) PL180665B1 (pl)
TR (1) TR199601057A2 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6556149B1 (en) 1999-03-01 2003-04-29 Canpolar East Inc. Switches and joysticks using a non-electrical deformable pressure sensor
JP2001014986A (ja) * 1999-07-01 2001-01-19 Alps Electric Co Ltd ステアリングホイール用のスイッチ装置
JP2001171525A (ja) * 1999-12-15 2001-06-26 Tokai Rika Co Ltd ステアリングホイールのスイッチ構造
DE60132289T2 (de) 2000-12-01 2008-05-08 Alps Electric Co., Ltd. Fahrzeugmontierter Lenkschalter
US6545236B2 (en) * 2001-02-07 2003-04-08 Lear Corporation Vehicle interior component having a flexible cover with integrated circuitry
DE20116306U1 (de) * 2001-10-05 2002-02-14 Trw Automotive Safety Sys Gmbh Fahrzeuglenkrad
DE10235159B4 (de) * 2002-08-01 2007-09-13 Daimlerchrysler Ag Verstellbares Lenkrad für Kraftfahrzeuge
EP1415857A2 (de) * 2002-10-30 2004-05-06 TRW Automotive Safety Systems GmbH Fahrzeuglenkrad
US6961644B2 (en) 2002-12-12 2005-11-01 Alps Automotive, Inc. Dual haptic vehicle control and display system
US7763927B2 (en) * 2005-12-15 2010-07-27 Macronix International Co., Ltd. Non-volatile memory device having a nitride-oxide dielectric layer
JP2007153181A (ja) 2005-12-07 2007-06-21 Takata Corp ステアリングホイール
FR2907721A1 (fr) * 2006-10-26 2008-05-02 Renault Sas Volant de vehicule automobile comportant une commande de regulateur/limiteur de vitesse.
DE102008022544A1 (de) * 2008-04-30 2009-11-05 Dr. Ing. H.C. F. Porsche Aktiengesellschaft Betätigungseinrichtung an einem Fahrzeuglenkrad
ITBO20130529A1 (it) * 2013-09-26 2015-03-27 Ferrari Spa Volante per autoveicolo provvisto di comandi con sporgenza posteriore

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1779329A (en) * 1928-06-27 1930-10-21 Panzetta Harry Electric circuit-controlling apparatus
US2796484A (en) * 1955-05-18 1957-06-18 Switches Inc Automobile headlamp switching control
US2946869A (en) * 1958-06-06 1960-07-26 Gen Motors Corp Safety steering wheel and horn blowing means
US3544746A (en) * 1969-05-28 1970-12-01 Switches Inc Elongated switch having spaced rib actuating means
US3838236A (en) * 1973-05-23 1974-09-24 Switches Inc Actuating means for warning devices
US4325568A (en) * 1980-07-28 1982-04-20 General Motors Corporation Modular occupant restraint system
US4447684A (en) * 1982-06-23 1984-05-08 Nihon Plast Co., Ltd. Automotive horn switch structure on steering wheel
DE3236257A1 (de) * 1982-09-30 1984-04-05 Karl Schmidt Gmbh, 7107 Neckarsulm Sicherheitslenkrad
US4742192A (en) * 1987-06-01 1988-05-03 Saturn Corporation Steering wheel rim horn blow mechanism
US5228362A (en) * 1992-06-26 1993-07-20 Chrysler Corporation Vehicle steering wheel structure
JPH03284470A (ja) * 1990-03-30 1991-12-16 Tokai Rika Co Ltd ステアリングホイールのホーンスイッチ
US5062661A (en) * 1990-07-20 1991-11-05 Winget Larry J Automotive air bag cover having a horn switch formed therein
JP3123166B2 (ja) * 1991-12-17 2001-01-09 タカタ株式会社 エアバッグ装置のモジュールカバー
US5627352A (en) * 1994-09-28 1997-05-06 Toyoda Gosei Co., Ltd. Steering wheel

Also Published As

Publication number Publication date
IT1284667B1 (it) 1998-05-21
PL317571A1 (en) 1998-01-19
ITTO960608A1 (it) 1998-01-16
ITTO960608A0 (pl) 1996-07-16
EP0819596A2 (en) 1998-01-21
US5756950A (en) 1998-05-26
TR199601057A3 (tr) 1998-02-21
TR199601057A2 (xx) 1998-02-21
BR9606210A (pt) 1998-08-25
EP0819596A3 (en) 1999-04-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL180665B1 (pl) Kierownica do pojazdów mechanicznych PL
JP3252169B2 (ja) ステアリングホイールのパッド
JP3123166B2 (ja) エアバッグ装置のモジュールカバー
EP1099604A3 (en) "Horn actuating device for a motor-vehicle steering wheel"
CN1972823B (zh) 用于车辆方向盘的卡入响板的安全气囊模块
JP4388473B2 (ja) ステアリングホイール
EP0668205A1 (en) Pad structure for steering wheels
US5630617A (en) Horn pad for a steering wheel
EP1222096A1 (en) Mounting mechanism for inflatable restraint system
EP0949125B1 (en) Steering device
US20020124682A1 (en) Vehicle steering wheel
JP3726101B2 (ja) 運転席用エアバッグモジュール
CN105835764B (zh) 具有集成的喇叭开关功能的方向盘罩板
US6336655B1 (en) Array for activating the horn in built-in modular steering wheels
JP2001151065A (ja) エアバック装置
GB2134714A (en) Signal transmitter switch
JP2001163146A (ja) エアバッグモジュール
US6455792B1 (en) Steering wheel with a moving contact
US20020153709A1 (en) Airbag module
KR100530029B1 (ko) 자동차용 경음기 구조
JP2001163147A (ja) エアバッグモジュール
GB2291281A (en) Rotary clock-spring connection device
JPH08301052A (ja) エアバッグ装置付きステアリングホイール
JP2001063506A (ja) エアバッグ装置
KR100309034B1 (ko) 에어백이 내장된 조향휠의 혼스위치 설치구조