PL179089B1 - Sposób i urzadzenie do transmisji strumienia danych cyfrowych PL PL - Google Patents

Sposób i urzadzenie do transmisji strumienia danych cyfrowych PL PL

Info

Publication number
PL179089B1
PL179089B1 PL95319125A PL31912595A PL179089B1 PL 179089 B1 PL179089 B1 PL 179089B1 PL 95319125 A PL95319125 A PL 95319125A PL 31912595 A PL31912595 A PL 31912595A PL 179089 B1 PL179089 B1 PL 179089B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bit
data
nrzi
data stream
flash
Prior art date
Application number
PL95319125A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319125A1 (en
Inventor
Peruvemba S Balasubramanian
Nathan J Lee
Scott D Lekuch
Original Assignee
Ibm
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ibm filed Critical Ibm
Publication of PL319125A1 publication Critical patent/PL319125A1/xx
Publication of PL179089B1 publication Critical patent/PL179089B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L27/00Modulated-carrier systems
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L25/00Baseband systems
    • H04L25/38Synchronous or start-stop systems, e.g. for Baudot code
    • H04L25/40Transmitting circuits; Receiving circuits
    • H04L25/49Transmitting circuits; Receiving circuits using code conversion at the transmitter; using predistortion; using insertion of idle bits for obtaining a desired frequency spectrum; using three or more amplitude levels ; Baseband coding techniques specific to data transmission systems

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Spectroscopy & Molecular Physics (AREA)
  • Dc Digital Transmission (AREA)
  • Optical Communication System (AREA)
  • Synchronisation In Digital Transmission Systems (AREA)

Abstract

1. Sposób transmisji strumienia da- nych cyfrowych, który jest zgodny zarówno z asynchronicznym trybem, jak i synchro- nicznym trybem komunikacji, znamienny tym, ze koduje sie strumien danych cyfro- wych w formacie NRZI, wprowadza sie przez sterownik, przed kodowaniem, bit zerowy do strumienia, ilekroc wykrywa sie w nim piec kolejnych jedynek i wytwarza sie impuls blyskowy przez generator im- pulsów blyskowych, ilekroc wykrywa sie stan przejsciowy w danych formatu NRZI. FIG 2 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do transmisji strumienia danych cyfrowych, zwłaszcza do transmisji wykorzystującej promieniowanie podczerwone, zgodnie z asynchronicznym standardem IRDA, jak również synchronicznym standardem dla komunikacji,. przy zastosowaniu promieniowania podczerwonego.
Komitet Standardu Dostępu Danych w Paśmie Promieniowania Podczerwonego IRDA przyjął schemat modulacji przy transmisji danych użycie impulsu błyskowego albo o szerokości rejestru jednobitowego 3/16 albo o ustalonej długości 1,63 mikrosekund, o ile przesłaną daną jest zero w asynchronicznym formacie danych, czyli z jednym bitem startu, jednym bitem stopu i bez bitu parzystości. Demodulator wydłuża odbierany impuls do pełnej szerokości rejestru jednobitowego i odwraca go w celu wytworzenia prawidłowego poziomu.
W standardzie IRDA następuje przetwarzanie danych szeregowych z impulsów błyskowych w format NRZ bez powrotu do zera. Podczas gdy jest to akceptowane dla stanu transmisji asynchronicznej, w którym linia w formacie NRZ musi zmieniać stan na początku każdego znaku, nie jest to akceptowane dla stanu synchronicznego, w którym linia w formacie NRZ nie może zmieniać stanu, to jest jej poziom DC, przez wydłużony okres czasu. Jeżeli następnie są odbierane jedynki lub zera, cyfrowa pętla synchronizacji fazowej, stosowana w demodulatorze do komunikacji synchronicznej, może utracić synchronizację danych, jeżeli są one dostarczane w formacie NRZ. W wyniku tego standardowa technika kodowania traci wszechstronność i wymagany jest odmienny sposób kodowania, który jest ponownie zgodny z modyfikacją w standardzie IRDA, podtrzymując komunikację o większej szybkości synchronicznej.
Sposób według wynalazku polega tym, że koduje się strumień danych cyfrowych w formacie NRZI, wprowadza się przez sterownik, przed kodowaniem, bit zerowy do strumienia, ilekroć wykrywa się w nim pięć kolejnych jedynek i wytwarza się impuls błyskowy przez generator impulsów błyskowych, ilekroć wykrywa się stan przejściowych w danych formatu NRZI.
Korzystnym jest, że szerokość impulsu błyskowego nastawia się na ułamek szerokości rejestru jednobitowego, zależnie od szybkości przesyłania bitów strumienia danych oraz wydłuża się impuls do 1/4 okresu rejestru jednobitowego.
Korzystnym jest, że stosuje się częstotliwość zegarową, wytwarzaną przez zegar, do sterowania kodowaniem i wytwarzaniem impulsów błyskowych oraz reguluje się częstotliwość zegarową niezależnie od szybkości przesyłania bitów strumienia danych tak, że nastawia się czas trwania impulsu błyskowego na ułamek szybkości przesyłania bitów strumienia danych.
Korzystnym jest, że wykrywa się impulsy błyskowe przez detektor i zmienia się stan elementu logicznego, ilekroć wykrywa się impuls błyskowy.
Korzystnym jest, że po detekcji impulsów błyskowych, blokuje się tę detekcję przez ułamek okresu detekcji bitów oraz dowolny wejściowy impuls błyskowy podczas tego okresu blokuje się i tłumi się.
Korzystnym jest, że stosuje się cyfrową pętlę synchronizacji fazowej do synchronizacji do częstotliwości danych wejściowych oraz sprawdza się przez cyfrową pętlę synchronizacji fazowej tylko stan przejściowego poziomu danych na granicy komórki bitowej.
Korzystnym jest, że stosuje się tryby komunikacyjne w postaci asynchronicznego trybu w standardzie IRDA i synchronicznego trybu komunikacji wykorzystującej promieniowanie podczerwone.
W urządzeniu według wynalazku strumień danych cyfrowych zawiera impuls błyskowy dla każdego przejścia danych formatu NRZI i dane zawierają wprowadzony bit zerowy przy wykrytych pięciu kolejnych jedynkach.
179 089
Korzystnym jest, że urządzenie zawiera układ modulacji strumienia danych cyfrowych, zawierający sterownik do wprowadzania bitu zerowego do strumienia danych cyfrowych, dołączony do generatora impulsów błyskowych.
Korzystnym jest, że generator impulsów błyskowych zawiera układ nastawienia szerokości impulsu, korzystnie licznik czterobitowy.
Korzystnym jest, że licznik czterobitowy jest dołączony poprzez element logiczny I do przerzutnika prostego.
Korzystnym jest, że generator zawiera na wejściu koder, korzystnie w przerzutnik bistabilny, mający wejście zegarowe.
Korzystnym jest, że urządzenie zawiera układ demodulacji strumienia danych cyfrowych, zawierający odbiornik impulsów błyskowych, detektor dołączony do odbiornika impulsów błyskowych i obwody logiczne dołączone do detektora.
Korzystnym jest, że urządzenie zawiera przerzutnik prosty i licznik czterobitowy dołączone do detektora.
Korzystnym jest, że urządzenie zawiera cyfrową pętlę synchronizacji fazowej do wejściowej częstotliwości danych, dołączoną do elementów do sprawdzania stanu przejściowego poziomu danych.
Korzystnym jest, że urządzenie zawiera nadajnik promieniowania podczerwonego, przy czym strumień danych cyfrowych jest kompatybilny zarówno z asynchronicznym trybem standardu IRDA, jak i synchronicznym trybem komunikacji.
Zaletą wynalazku jest zapewnienie transmisji strumienia danych z modulacją, która może podtrzymywać przesyłanie danych zarówno asynchroniczne, jak i synchroniczne, także przy zastosowaniu promieniowania podczerwonego, które podtrzymuje zarówno standardową jak i synchroniczną komunikację danych w standardzie IRDA.
Wynalazek jest zgodny z asynchronicznym standardem IRDA komunikacji przy zastosowaniu promieniowania podczerwonego, jak i synchronicznym stanem takiej komunikacji. Format NRZ danych stosowanych przy komunikacji asynchronicznej nie,jest właściwy dla komunikacji synchronicznej w związku z faktem, ze może pozostawać na jednym poziomie stałoprądowym przez dowolny okres czasu. Jeżeli nie występuje żaden stan przejściowy, cyfrowa pętla synchronizacji fazowej, stosowana w komunikacji synchronicznej, może utracić synchronizację na granicach rejestrów jednobitowych danych. Wynalazek dostosowuje inwersję bez powrotu do zera NRZI z kodowaniem impulsowym błysku, w połączeniu z wprowadzaniem bitu zerowego, do schematu kodowania danych.
Zaletą jest to, że transmisja strumienia danych z modulacją sygnału błyskowego w formacie NRZI zapewnia pewien stopień zabezpieczenia przed szumem. W przypadku, gdy jest odbierany impuls szumu, poziom linii odbiorczej zmienia się o więcej niż jeden ma rejestr jednobitowy. Jednak, ponieważ cyfrowa pętla synchronizacji fazowej w sterowniku jest synchronizowana do częstotliwości danych wejściowych, dodatkową inwersję można odfiltrować, jeżeli cyfrowa pętla synchronizacji fazowej jest przeznaczona do sprawdzania stanu przejściowego poziomu tylko przy granicy rejestru jednobitowego. Chociaż zawsze będzie występował problem, jeżeli impuls szumu jest zgodny z granicą rejestru jednobitowego, ta strategia zmniejsza prawdopodobieństwo otrzymania błędnych danych.
Zaletą wynalazku jest także to, że jest szczególnie łatwy do realizacji przy użyciu istniejących, prostych, szeregowych sterowników telekomunikacyjnych. Odmiennie niż w standardzie IRDA, który wymaga zastosowania źródła zegarowego synchronizowanego z szybkością danych, może być realizowany całkowicie asynchronicznie z bardzo niewidoma elementami. Znane systemy, które już zawierają standardowy sterownik szeregowy, wytwarzający ramki danych SDLC w formacie NRZI, można dostosować do wynalazku przez proste dodanie układu wytwarzającego impuls błyskowy i przerzutnik bistabilny. Nie jest wymagane żadne synchronizowane źródło zegarowe, tylko dostęp do linii nadawanych i odbieranych danych. Powszechnie dostępne sterowniki śledzą dane wejściowe ze zboczy danych w formacie NRZI przy wystarczającej liczbie stanów przejściowych, co nie jest możliwe w przypadku danych w synchronicznym formacie NRZ.
179 089
Zaletą wynalazku jest także to, że systemy, które go wykorzystują, są zgodne ze schematem modulacji w standardzie IRDA bez dodatkowego sprzętu. Schemat modulacji impulsu błyskowego w formacie NRZI dostarcza impuls błyskowy za każdym razem, gdy jest wykrywane zero w strumieniu danych, to jest zgodne ze standardem IRDA, który także zapewnia impuls błyskowy przy każdym bicie zerowym. System impulsu błyskowego w formacie NRZI według wynalazku jest zatem zdolny do działania z urządzeniami w standardzie IRDA, o ile sterownik telekomunikacyjny podtrzymuje asynchroniczne przesyłanie danych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia linię wejściowych danych cyfrowych, przetwarzanych na przykład w sygnał komunikacji przy zastosowaniu promieniowania podczerwonego i różne przebiegi sygnału po kodowaniu, szczególnie po kodowaniu NRZ, kodowaniu NRZI i kodowaniu impulsowym NRZI, fig. 2 - schemat ilustrujący układ modulatora impulsowego NRZI i fig. 3 schemat ilustrujący układ demodulatora impulsowego NRZI.
Figura 1 przedstawia, że przy nadawaniu w standardzie NRZI stan przejściowy jest wytwarzany na linii wyjściowej danych za każdym razem, gdy w strumieniu danych jest wykrywane zero. Podobnie przy odbiorze w standardzie NRZI, bit zerowy jest wskazywany dla każdego okresu, w którym jest wykrywany stan przejściowy na linii danych wejściowych. Odbiornik standardu NRZI jest zdolny do detekcji granicy rejestru jednobitowego danych wejściowych za każdym razem, gdy jest odbierane zero, ponieważ stan przejściowy występuje na linii na początku komórki bitowej. Odbiornik standardu NRZI pozostaje w synchronizacji danych wejściowych tak długo, jak długo jest odbierana wystarczająca liczba zer w ograniczonym okresie czasu.
W części schematu do wprowadzania bitów zerowych, zero jest wprowadzane, o ile jest wykrywanych pięć kolejnych jedynek w strumieniu danych. Ta strategia wykorzystuje wprowadzanie bitów dla dwóch celów. Pierwszym celem wprowadzenia bitów zerowych jest umożliwienie sterownikowi odróżniania danych odznaczników, które wynikają z wprowadzania bitów zerowych. Drugim celem jest zapewnienie wystarczającej ilości stanów przejściowych w danych tak, że cyfrowa pętla synchronizacji fazowej może pozostać w synchronizacji niezależnie od zawartości danych. Przez zapewnienie tego, że zero będzie odbierana co najmniej raz co każde sześć bitów i stosując kodowane dane standardu NRZI do zasilania pętli synchronizacji fazowej, odbiornik jest zdolny pozostać w fazie z odbieranymi danymi i oparcie na składowej DC jest skutecznie eliminowane.
Przy realizacji schematu modulacji w standardzie NRZI według wynalazku z impulsami błyskowymi, dane cyfrowe sa najpierw kodowane w standardzie NRZI, gdy przechodzą przez modem IR. Impuls mający od 2/16 do 8/16 szerokości komórki bitowej, zależnie od szybkości przesyłania bitów lub danych, jest wytwarzany, ilekroć jest wykrywany stan przejściowy w danych transmisji w formacie NRZI. Wynik tej modulacji jest taki sam, jak wytwarzanie impulsu błyskowego, ilekroć dwójkowe dane cyfrowe są równe zero. Po stronie demodulacji, ilekroć jest odbierany impuls błyskowy, poziom linii odbiorczej jest przełączany, dając wyjściowy standard NRZI.
Przez zastosowanie tego schematu modulacji ze sterownikiem szeregowym, który podtrzymuje kodowanie w standardzie NRZI i wypełnianie nitami, urządzenie jest skonstruowane tak, że stosuje pętlę synchronizacji fazowej w sterowniku dla nadawania i odbioru danych synchronicznie.
Technika impulsowej modulacji NRZI według wynalazku jest na przykład realizowana jako część zwykłego układu ASIC przeznaczonego do podtrzymywania wielokrotnych formatów i protokołów modulacji przy zastosowaniu promieniowania podczerwonego. Obejmuje ona zmodyfikowany blok funkcjonalnego systemu szeregowego sterownika telekomunikacyjnego Z85C30, otrzymywanego z VLSI Technology, Inc., Burlington, MA, który zapewnia wypełnianie bitami zerowymi i format danych NRZI tutaj opisany. Chociaż ten sterownik może być stosowany bez modyfikacji, korzystniejsza dla wynalazku jest wersja zmodyfikowana.
Figura 2 przedstawia układ zawierający generator 100 impulsów błyskowych, który zapewnia impulsową modulację NRZI i zawiera przesyłowy sterownik szeregowy 9, który daje na wyjściu sygnał przesyłany linią 11, przerzutnik bistabilny 10 opóźnienia, który jest stoso
179 089 wany do próbkowania stanu sygnału przesyłanego linią 11, oraz element logiczny ALBO 12, który wytwarza impuls, jeżeli linia zmienia stan pomiędzy dwoma cyklami zegarowymi. Postać typowego sygnału wejściowego danych, przesyłanego do sterownika szeregowego 9, jest pokazana na górze fig. 1. Pokazana jest również postać modulowanego sygnału wyjściowego, która wynika z modulacji tych danych przysyłanych z kodowaniem NRZ i z kodowaniem NRZI. Dwójkowe, wejściowe dane cyfrowe na górze fig. 1 reprezentują dodaną cechę wypełniania bitami przez to, że sterownik 9 jest przystosowany do wprowadzania bitu zerowego, ilekroć jest wykrywanych pięć kolejnych jedynek w kodowanym strumieniu danych. To wprowadzanie bitu zerowego umożliwia układowi rozróżnianie danych od znaczników, które wynikają z wprowadzania bitu zerowego oraz zapewniania wystarczającej ilości stanów przejściowych w danych tak, że cyfrowa pętla synchronizacji fazowej w demodulatorze pozostaje w synchronizacji niezależnie od zawartości danych.
Sygnał wyjściowy występujący na linii 11 jest modulowany w formacie NRZI przez sterownik 9. Impuls jest wytwarzany przez element XOR 12, o ile jest wykrywany stan przejściowy w danych wejściowych na linii 11. Ten impuls jest dostarczany do licznika czterobitowego 13, wytwarzającego impuls wyjściowy, który stanowi ułamek, na przykład od 2/16 do 8/16, szerokości rejestru jednobitowego, zależnie od szybkości bitów danych wejściowych. Korzystnie impuls jest wydłużany przez 1/4 okresu rejestru jednobitowego i wydłużony impuls na wyjściu elementu logicznego I 14, synchronizowany przez przerzutnik prosty 15, jest stosowany do wytwarzania impulsu błyskowego promieniowania podczerwonego ze źródła 16, przy każdym stanie przejściowym sygnału formatu NRZI. Postać wyjściowego ciągu impulsów błyskowych jest taka, jak pokazano przez dolną linię na fig. 1.
Przerzutnik bistabilny 10, licznik 13 i przerzutnik prosty 15 maja wejścia zegarowe. Jednak, chociaż jest tutaj stosowany projekt z zegarowaniem, zegar może być całkowicie asynchroniczny z przesyłowym, szeregowym sterownikiem 9. W wyniku tego w tym układzie szybkość zegarowa może być regulowana niezależnie od szybkości przesyłanych bitów tak, że czas trwania impulsu wyjściowego jest ustawiony na ułamek, na przykład 1/2, 1/4 lub 1/8 szybkości bitu wejściowego.
Ta cecha jest ważna w zastosowaniach, które wymagają zmniejszonego poboru mocy. Również ze względu na to, że szerokość impulsu błyskowego w formacie NRZI nie jest wymagana jako funkcja okresu komórki bitowej, można zastosować całkowicie asynchroniczny układ, taki jak wyzwalany zboczem impulsu monostabilny generator impulsowy na wyjściu przerzutnika prostego 15. Ciąg elektryczny impulsów cyfrowych na wyjściu generatora 15 jest kodowanym impulsem błyskowym w formacie NRZI i jest dostarczany do nadajnika 16 promieniowania podczerwonego, który przetwarza każdy impuls elektryczny w ciągu w impuls promieniowania podczerwonego.
Figura 3 pokazuje, że na drugim końcu łącza telekomunikacyjnego danych występuje demodulator impulsu błyskowego w formacie NRZI, mający obwód logiczny, który działa jak przerzutnik bistabilny z wyjściem zmieniającym stan, o ile impuls promieniowania podczerwonego jest wykrywany przez odbiornik 23. Przełączany, wyjściowy sygnał elektryczny występuje w postaci sygnału formatu NRZI ze sterownika 9 w modulatorze i jest dostarczany do zmodyfikowanego, szeregowego sterownika 24. Na fig. 3 przerzutnik prosty 18 jest nastawiony na narastającej zbocze impulsu wejściowego zbiornika 23. Przerzutnik prosty 19 jest następnie nastawiany, gdy sygnał wyjściowy z przerzutnika 18 staje się wysoki. Sygnał wyjściowy z przerzutnika prostego 19 zarówno przełącza stan sygnału wyjściowego przerzutnika bistabilnego 20, jak i dostarcza go z powrotem dla przestawienia przerzutnika prostego 18 tak, że jest on w stanie wykryć narastające zbocze następnego impulsu. Sygnał wyjściowy przerzutnika bistabilnego 20 jest odtworzonym sygnałem formatu NRZI dostarczanym do sterownika 24.
Dla wzmocnienia impulsu błyskowego w formacie NRZI, do obwodu logicznego są dodawane dwa elementy. Włączone są przerzutnik prosty 17 i licznik czterobitowy 21, z których ten ostatni jest przestawiany przez sygnał wyjściowy przerzutnika prostego 19, o ile jest wykrywany wejściowy impuls błyskowy. W jednym stanie, gdy stan linii TXC_DIR jest wysoki, przerzutnik prosty 17 jest zerowany przez impuls wejściowy i tylko przestawiany, gdy licznik 21 osiąga liczbę 16. Ponieważ stan sygnału wyjściowego przerzutnika prostego 17 musi być wysoki,
179 089 gdy stan sygnału wyjściowego przerzutnika prostego 18 staje się wysoki, sygnał wyjściowy licznika 21 jest dlatego stosowany do blokowania odbieranego sygnału dla ułamka, korzystnie 1/2, okresu komórki bitowej. Dowolny impuls wejściowy podczas tego okresu jest blokowany i tłumiony. W drugim stanie, gdy linia TXC_DIR jest w stanie niskim, wymuszany jest stan wysoki sygnału wyjściowego przerzutnika prostego 17. Dlatego licznik 21 nie blokuje impulsu wejściowego, lecz nadal pracuje tak długo, jak nie jest wykrywana żadna czynność przy pomocy promieniowania podczerwonego. Jednak każdy impuls wejściowy przestawia licznik 21, gdy stan sygnału wyjściowego przerzutnika prostego 19 jest wysoki. Bit najbardziej znaczący licznik 21 jest następnie dostarczany linią 22 do odbiorczego wejścia zegarowego szeregowego sterownika 24 i zapewnia sygnał zegarowy, który jest w fazie z odbieranymi danymi. Ponieważ jest zastosowany licznik czterobitowy, licznik 21 działa jako 16x przepróbkowująca pętla synchronizacji fazowej i umożliwia przeprowadzenie demodulacji impulsu błyskowego w formacie NRZI z szybkościami do 1/16 częstotliwości zegarowej. W wykonaniu ASIC, przy częstotliwości zegarowej 36,86 Mhz, stosując układ z fig. 3, maksymalna szybkość danych błysku w formacie NRZI jest zatem 36,86 Mhz/16 lub 2,34 Mbps.
Format NRZI z modemem impulsu błyskowego promieniowania podczerwonego jest szczególnie właściwy do zastosowania w międzyoperacyjnym, wieloprotokołowym, kierowanym, bezprzewodowym sterowniku telekomunikacyjnym podczerwieni. Ten modem może być także zastosowany w dowolnym sterowniku telekomunikacyjnym, który wykorzystuje modulację w formacie NRZI. Modulacja impulsu błyskowego w formacie NRZI zapewnia znaczne rozszerzenie szybkości dla protokołu w standardzie IRDA.
179 089
179 089
179 089
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób transmisji strumienia danych cyfrowych, który jest zgodny zarówno z asynchronicznym trybem, jak i synchronicznym trybem komunikacji, znamienny tym, że koduje się strumień danych cyfrowych w formacie NRZI, wprowadza się przez sterownik, przed kodowaniem, bit zerowy do strumienia, ilekroć wykrywa się w nim pięć kolejnych jedynek i wytwarza się impuls błyskowy przez generator impulsów błyskowych, ilekroć wykrywa się stan przejściowy w danych formatu NRZI.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że szerokość impulsu błyskowego nastawia się na ułamek szerokości rejestru jednobitowego, zależnie od szybkości przesyłania bitów strumienia danych oraz wydłuża się impuls do 1/4 okresu rejestru jednobitowego.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stosuje się częstotliwość zegarową, wytwarzaną przez zegar, do sterowania kodowaniem i wytwarzaniem impulsów błyskowych oraz reguluje się częstotliwość zegarową niezależnie od szybkości przesyłania bitów strumienia danych tak, że nastawia się czas trwania impulsu błyskowego na ułamek szybkości przesyłania bitów strumienia danych.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wykrywa się impulsy błyskowe przez detektor i zmienia się stan elementu logicznego, ilekroć wykrywa się impuls błyskowy.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że po detekcji impulsów błyskowych, blokuje się tę detekcję przez ułamek okresu detekcji bitów oraz dowolny wejściowy impuls błyskowy podczas tego okresu blokuje się i tłumi się.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się cyfrową pętlę synchronizacji fazowej do synchronizacji do częstotliwości danych wejściowych oraz sprawdza się przez cyfrową pętlę synchronizacji fazowej tylko stan przejściowego poziomu danych na granicy komórki bitowej.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się tryby komunikacyjne w postaci asynchronicznego trybu w standardzie IRDA i synchronicznego trybu komunikacji wykorzystującej promieniowanie podczerwone.
  8. 8. Urządzenie do transmisji strumienia danych cyfrowych, który jest zgodny zarówno z asynchronicznym trybem, jak i synchronicznym trybem komunikacji, znamienne tym, że strumień danych cyfrowych zawiera impuls błyskowy dla każdego przejścia danych formatu NRZI i dane zawierają wprowadzony bit zerowy przy wykrytych pięciu kolejnych jedynkach.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że zawiera układ modulacji strumienia danych cyfrowych, zawierający sterownik (9) do wprowadzania bitu zerowego do strumienia danych cyfrowych, dołączony do generatora (100) impulsów błyskowych.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że generator (100) impulsów błyskowych zawiera układ nastawiania szerokości impulsu, korzystnie licznik czterobitowy (13).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że licznik czterobitowy (13) jest dołączony poprzez element logiczny I (14) do przerzutnika prostego (15).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że generator (100) zawiera na wejściu koder, korzystnie przerzutnik bistabilny (10), mający wejście zegarowe.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że zawiera układ demodulacji strumienia danych cyfrowych, zawierający odbiornik (23) impulsów błyskowych, detektor dołączony do odbiornika (23) impulsów błyskowych i obwody logiczne (18, 19, 20) dołączone do detektora (23).
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że zawiera przerzutnik prosty (17) i licznik czterobitowy (21) dołączone do detektora (23).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 13 albo 14, znamienne tym, że zawiera cyfrową pętlę synchronizacji fazowej do wejściowej częstotliwości danych, dołączoną do elementów do sprawdzania stanu przejściowego poziomu danych.
    179 089
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że zawiera źródło IR (16) promieniowania podczerwonego, przy czym strumień danych cyfrowych jest kompatybilny zarówno z asynchronicznym trybem standardu IRDA, jak i synchronicznym trybem komunikacji.
    * * *
PL95319125A 1994-10-14 1995-09-15 Sposób i urzadzenie do transmisji strumienia danych cyfrowych PL PL PL179089B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/323,324 US5602873A (en) 1994-10-14 1994-10-14 Flash NRZI infrared modem
PCT/EP1995/003633 WO1996012364A1 (en) 1994-10-14 1995-09-15 Coding for infrared signals

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319125A1 PL319125A1 (en) 1997-07-21
PL179089B1 true PL179089B1 (pl) 2000-07-31

Family

ID=23258707

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95319125A PL179089B1 (pl) 1994-10-14 1995-09-15 Sposób i urzadzenie do transmisji strumienia danych cyfrowych PL PL

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5602873A (pl)
EP (1) EP0786182B1 (pl)
JP (1) JP3087259B2 (pl)
KR (1) KR0163235B1 (pl)
CZ (1) CZ9700999A3 (pl)
DE (1) DE69532530T2 (pl)
HU (1) HU217750B (pl)
PL (1) PL179089B1 (pl)
RU (1) RU2126595C1 (pl)
WO (1) WO1996012364A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5657017A (en) * 1995-12-01 1997-08-12 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Telemetry bi-phase-level to non-return-to-zero-level signal converter
US5923443A (en) * 1996-01-16 1999-07-13 Nokia Mobile Phones Limited Infrared communication port fax software legacy flow control emulation
KR100328823B1 (ko) * 1999-07-06 2002-03-14 박종섭 직렬통신 시 데이터의 신뢰성 향상방법
US6490443B1 (en) 1999-09-02 2002-12-03 Automated Business Companies Communication and proximity authorization systems
US7049995B2 (en) * 2001-06-01 2006-05-23 Thomson Licensing Method and apparatus for remote control transmission
KR100516347B1 (ko) * 2002-09-12 2005-09-26 김윤한 점프 가능한 신발기구의 판스프링용 스팀 금형
US7265690B2 (en) * 2003-09-25 2007-09-04 Texas Instruments Incorporated Simplified data recovery from high speed encoded data
DE102004009468A1 (de) * 2004-02-27 2005-09-15 Daimlerchrysler Ag Verfahren und Einrichtung zur Übertragung serieller Bitströme
US8416905B2 (en) * 2010-09-24 2013-04-09 Intel Corporation Digital NRZI signal for serial interconnect communications between the link layer and physical layer
KR101802610B1 (ko) * 2015-11-30 2017-11-28 김효경 회전형 광고판

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH577734A5 (pl) * 1974-11-04 1976-07-15 Bbc Brown Boveri & Cie
US4027152A (en) * 1975-11-28 1977-05-31 Hewlett-Packard Company Apparatus and method for transmitting binary-coded information
CA1159129A (en) * 1979-11-27 1983-12-20 Kazuo Murano Asynchronous transmission system for binary-coded information
JPH0683271B2 (ja) * 1983-10-27 1994-10-19 ソニー株式会社 情報変換方式
JPH0358532A (ja) * 1989-07-27 1991-03-13 Toshiba Corp 光伝送方式
US5452419A (en) * 1992-03-06 1995-09-19 Pitney Bowes Inc. Serial communication control system between nodes having predetermined intervals for synchronous communications and mediating asynchronous communications for unused time in the predetermined intervals

Also Published As

Publication number Publication date
HU217750B (hu) 2000-04-28
DE69532530D1 (de) 2004-03-11
KR0163235B1 (ko) 1998-12-01
JP3087259B2 (ja) 2000-09-11
PL319125A1 (en) 1997-07-21
CZ9700999A3 (cs) 2002-07-17
RU2126595C1 (ru) 1999-02-20
EP0786182A1 (en) 1997-07-30
EP0786182B1 (en) 2004-02-04
DE69532530T2 (de) 2005-02-03
WO1996012364A1 (en) 1996-04-25
US5602873A (en) 1997-02-11
JPH08237129A (ja) 1996-09-13
KR960016300A (ko) 1996-05-22
HUP9876995A2 (hu) 1998-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0719014B1 (en) Demodulation circuit used in an IC-card reading/writing apparatus
US4530088A (en) Group coding system for serial data transmission
EP1112648B1 (en) A system and method for sending and receiving data signals over a clock signal line
EP0040632B1 (en) Data processing system with serial data transmission between subsystems
US4267595A (en) AMI Decoder apparatus
EP0186462B1 (en) A method for detection of manchester-encoded signals
JPH04505239A (ja) デジタル通信システムにおけるクロック回復方法及び装置
PL179089B1 (pl) Sposób i urzadzenie do transmisji strumienia danych cyfrowych PL PL
US5127023A (en) Retiming decoder/encoder
EP0707391B1 (en) Flash FM infrared modem
EP0124959A2 (en) Group coding method for serial data transmission
US5267267A (en) Timing extraction method and communication system
US4759040A (en) Digital synchronizing circuit
CA2396948A1 (en) A system and method for sending and receiving data signals over a clock signal line
US4547764A (en) Pulse width decoder for double frequency encoded serial data
JP2572984B2 (ja) フェ−ズコヒレント復調器
US6970527B2 (en) Transmitting circuit and method thereof, receiving circuit and method thereof, and data communication apparatus
WO1990007242A1 (en) Apparatus and method for binary data transmission
JPH0339950Y2 (pl)
JPS5841704B2 (ja) ダイコ−ドフゴウデンソウホウシキ
KR960008006Y1 (ko) 타이밍 복구회로
KR910002324B1 (ko) Cdp의 비트클럭 추출회로
JPH0574255B2 (pl)
GB2075803A (en) Delay modulation coding system
KR20000026917A (ko) 데이터 송/수신 회로