PL179052B1 - Thermal forming device for thermally formable materials in the form of strips or sheets - Google Patents

Thermal forming device for thermally formable materials in the form of strips or sheets

Info

Publication number
PL179052B1
PL179052B1 PL95319138A PL31913895A PL179052B1 PL 179052 B1 PL179052 B1 PL 179052B1 PL 95319138 A PL95319138 A PL 95319138A PL 31913895 A PL31913895 A PL 31913895A PL 179052 B1 PL179052 B1 PL 179052B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
template
die
product
conveyor
templates
Prior art date
Application number
PL95319138A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319138A1 (en
Inventor
Pietro Padovani
Original Assignee
Isap Omv Group Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Isap Omv Group Spa filed Critical Isap Omv Group Spa
Publication of PL319138A1 publication Critical patent/PL319138A1/xx
Publication of PL179052B1 publication Critical patent/PL179052B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B29WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
    • B29CSHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
    • B29C51/00Shaping by thermoforming, i.e. shaping sheets or sheet like preforms after heating, e.g. shaping sheets in matched moulds or by deep-drawing; Apparatus therefor
    • B29C51/26Component parts, details or accessories; Auxiliary operations
    • B29C51/44Removing or ejecting moulded articles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Blow-Moulding Or Thermoforming Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Heating, Cooling, Or Curing Plastics Or The Like In General (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do ksztaltowania termicz- nego dla materialów ksztaltowanych termi- cznie w postaci tasmy albo arkusza, wyposa- zone w umocowane wzgledem siebie przesu- wnie matryce, co najmniej jedna dolna i co najmniej jedna górna, miedzy którymi jest umieszczony dozownik i z którymi sa polaczone elementy tnace, przy czym co naj- mniej jedna matryca jest wyposazona w ze- spól obróbki wyrobu, zespól wyciagajaco- podnoszacy przenoszacy wyrób do szablonu wyposazonego w gniazda takim samym uksztaltowaniu jak gniazda matrycy oraz ze- spól utrzymujacy prawidlowe polozenie wy- robu w szablonie, znamienne tym, ze zespól utrzymujacy, na kazdym szablonie (17) za- wiera stozkowy pierscien (38) umieszczony ponizej kazdego gniazda (18) szablonu (17). FIG.1 9 PL PL PL

Description

Przedmiotem niniejszego wynalazku jest urządzenie do kształtowania termicznego materiałów kształtowanych termicznie w postaci taśmy albo arkusza.
Z opisów patentowych włoskich nr 1 175 178 i nr 1 218 634 znane jest wyciąganie wyprasek obiektów kształtowanych termicznie z matrycy dolnej przy wykorzystaniu płyt ssawnych, które są wprowadzane pomiędzy matrycę górną i matrycę dolną urządzenia do kształtowania termicznego, a następnie stopniowo wycofywane z obszaru formowania, w celu umieszczenia wyrobów na elementach wyciągających albo usuwających, w celu wykonania na wyrobach szeregu operacji pośrednich, takich jak układanie w stosy, znakowanie itd.
Znane jest z włoskiego zgłoszenia patentowego nr 92A000012 także zastosowanie urządzenia do kształtowania termicznego z podwójną matrycą dolną, ukształtowaną w celu poruszania się naprzemiennym ruchem poprzecznym względem matrycy górnej, w którym dwa kaptury ssawne naprzemiennie wyciągają wypraskę wyrobu kształtowanego termicznie z odpowiedniej matrycy dolnej, w celu przesłania jej następnie do perforowanego przyrządu obróbkowego, tworzącego część przenośnika krokowego, posiadającego wiele przyrządów obróbkowych, z których każdy posiada otwory, zwymiarowane i rozmieszczone podobnie jak wgłębienia dolne matryc dolnych, w których wyroby są kształtowane termicznie. Przenośnik jest operacyjnie połączony z urządzeniem kształtującym termicznie i porusza się krokami o wielkości roboczej dla urządzenia do kształtowania termicznego. Jest on przeznaczony do przyjmowania wyrobów natychmiast po procesie kształtowania termicznego, w celu podtrzymywania
179 052 ich w tym samym odwrotnym układzie, w jakim znajdowały się one w matrycy dolnej, w celu wydłużenia czasu dla stabilizacji materiału właśnie ukształtowanego termicznie i umożliwienia regularnego dostarczania wyrobów kształtowanych termicznie do szeregów stanowisk roboczych, w celu obróbki wyrobów.
Z opisu patentowego USA 4 464 329 znane jest urządzenie do kształtowania termicznego, w którym płyty przenośnika płytowego przechodzą pomiędzy matrycą górną i matrycą dolną. Są one ściskane pomiędzy dwiema matrycami podczas etapu zamykania matrycy oraz współpracują z pośrednią matrycą pomocniczą, która przemieszcza się względem matrycy dolnej. Każda płyta albo przyrząd obróbkowany jest wyposażony w gniazdo przyjmujące dla wyrobu formowanego, a dookoła obrysu obwodowego takiego gniazda jest umieszczona uszczelka pierścieniowa z materiału elastycznego, która służy do sprężystego łączenia się i utrzymywania wyrobu kształtowanego termicznie utwierdzonego na jego miejscu, zarówno podczas wyciągania wyrobu z matrycy dolnej jak i podczas jego przesyłania do stanowiska rozładowującego albo usuwającego z przenośnika.
Z opisu patentowego DE 3 928 301 znane jest urządzenie do kształtowania termicznego przedmiotów w postaci np. kubków, z taśmy lub arkusza tworzywa sztucznego składające się z tłocznika i matrycy dolnej. Jest ono wyposażone w płytę do przemieszczania wykonanej wytłoczki z matrycy dolnej zawierającą otwory do mocowania wytłoczek, w których znajdują się elementy ustalające położenie wytłoczek w otworach i umożliwiające ich ruch względem otworu. Elementy ustalające w tym rozwiązaniu stanowią wgłębienia i wypusty ukształtowane w ściankach otworów do mocowania wytłoczek i stanowią z płytą do przemieszczania wykonanej wytłoczki jedną całość.
Z opisu patentowego GB 2 263 660 znane jest urządzenie do kształtowania termicznego bardzo podobne do opisanego powyżej. To urządzenie jest wyposażone w głowice przenoszące wytłoczki z matrycy do płyty do pomieszczania wytłoczek. Głowica przenosząca działa jako ssawka, gdyż jest połączona ze źródłem podciśnienia, natomiast płyta do przenoszenia wytłoczek zawiera otwory albo gniazda o tej samej średnicy i o tym samym rozstawieniu co wgłębienia w matrycy dolnej.
Proponowane dotychczas rozwiązania, chociaż z wielu powodów satysfakcjonujące, nie mogą być zastosowane gdy wyrób albo wyroby kształtowane termicznie mają być szybko przymocowane do matrycy przyjmującej albo części tworzącej przyrząd obróbkowy przenośnika krokowego, operacyjnie połączonego z urządzeniem do kształtowania termicznego, w którym to przypadku ukształtowane termicznie, a jeszcze nie ustabilizowane wyroby mogą być poddane wewnętrznemu podniesieniu albo usunięciu z ich gniazd przyjmujących, przez co mogą one stracić wymaganą dokładność ich ustawienia do kolejnych wykonywanych na nich operacji albo czynności pośrednich.
W rzeczywistości, pojemnik o kształcie stożka ściętego z wystającym obrzeżem, taki jak zlewka jest osadzony w dwóch różnych gniazdach. Drugie gniazdo jest wyposażone w obwodowe wgłębienie, do którego przylega obrzeże pojemnika. Gniazda są usytuowane w płycie przesyłającej. Ponieważ każda płyta jest z dużą prędkością przemieszczana krokami o wielkości roboczej urządzenia do kształtowania termicznego, które wytwarza wyroby, wyroby w przyrządzie obróbkowym są w sposób powtarzalny wystawione na przyspieszenie, zarówno podczas przemieszczania do przodu jak i zatrzymywania. Ponieważ środek ciężkości każdego wyrobu znajduje się na zewnątrz płaszczyzny położenia leżącego przyrządów obróbkowych, dlatego kiedy wyrób jest poddany przyspieszeniu, jest on także poddany pędowi przewracającemu, który dąży do przechylenia wyrobu względem pionu w zależności od ramienia. Z punktu widzenia stożka, pęd taki może także spowodować szkodliwe uderzenie zarówno w ścianę boczną pojemnika, podczas procesu stabilizacji, jak też w jego obrzeże, jak również niepożądane uwarstwienie na zewnątrz osi, co prawie zawsze naraża na szwank dobre wyniki kolejnych operacji i operacji pośrednich wykonywanych na pojemniku, który musi utrzymywać odpowiedni, niezmienny układ, zarówno podczas przesyłania etap-po-etapie, jak też podczas przebywania na różnych stanowiskach obróbki.
179 052
W przypadku rozwiązania znanego z opisu patentowego USA 4 464 329, operacje wyciągania matrycy nie są oddzielone od operacji ustawiania płyty przesyłającej albo przyrządu obróbkowego, z którego to powodu do wytwarzania i przemieszczania należy zastosować matrycę trzyczęściową (matryca górna, dolna i pomocnicza pośrednia), bardzo skomplikowaną i kosztowną. Ponadto, w tym rozwiązaniu podczas etapu formowania, uszczelka pierścieniowa jest utrzymywana w styku z gorącymi krawędziami matrycy kształtującej termicznie, i z tego powodu uszczelka jest wystawiona na powtarzalne cykle grzania i chłodzenia, gwałtownie starzeje się i traci elastyczność, a po ograniczonej ilości cykli kształtowania termicznego może zesztywnieć, aż do spowodowania porysowania albo innej postaci uszkodzenia wyrobu, który właśnie opuścił matrycę kształtującą termicznie i nie jest jeszcze w pełni ustabilizowany, co bez wątpienia zwiększa ilość wyrobów wadliwych (chociaż jest stosowany materiał specjalny i w rezultacie bardzo drogi).
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia do kształtowania termicznego, umożliwiającego zarówno szybkie wyciąganie wyrobów kształtowanych termicznie z matrycy, jak też umieszczanie ich w stabilnym układzie na szablonach transportowych.
Urządzenie do kształtowania termicznego dla materiałów kształtowanych termicznie w postaci taśmy albo arkusza, wyposażone w umocowane względem siebie przesuwnie matryce, co najmniej jedną dolną i co najmniej jedną górną, między którymi jest umieszczony dozownik, i z którymi są połączone elementy tnące, przy czym co najmniej jedna matryca jest wyposażona w zespół obróbki wyrobu, zespół wyciągająco-podnoszący przenoszący wyrób do szblonu wyposażonego w gniazda takim samym ukształtowaniu jak gniazda matrycy oraz zespół utrzymujący prawidłowe położenie wyrobu w szablonie, według wynalazku, charakteryzuje się tym, ze zespół utrzymujący na każdym szablonie zawiera stożkowy pierścień umieszczony poniżej każdego gniazda szablonu.
Korzystnie, stożkowy pierścień zawiera elastyczną część dolną.
Korzystnie, stożkowy pierścień zawiera wiele elastycznie obciążonych zapadek umieszczonych w nim ruchomo w kierunku jego osi.
Korzystnie, stożkowy pierścień zawiera otwory połączone ze źródłem podciśnienia.
Korzystnie, szablony z zespołem utrzymującym są umocowane na obrotowych ramionach przenośnika karuzelowego.
Korzystnie, dwa naprzemiennie przemieszczane poprzecznie względem matrycy dolnej szablony są umocowane na przenośniku krokowym.
Korzystnie, pod gniazdem szablonu jest umieszczony kubek.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 do fig. 6 przedstawiają pojemnik umieszczony w gnieździe matrycy w przekroju wzdłużnym;
fig. 7 przedstawia schematyczny rzut boczny urządzenia do kształtowania termicznego wyposażonego w płytę wyciągającą dla wyrobów kształtowanych termicznie oraz przemiennie poruszający się przenośnik, posiadający dwa współpłaszczyznowe szablony;
fig.8-częściowy widok z góry matrycy dolnej urządzenia do kształtowania termicznego, przenośnika i płyty wyciągającej z fig. 7;
fig. 9- widok z góry, pokazujący wariant karuzelowy z czterema ramionami;
fig. 10-schematyczny przekrój i rzut boczny urządzenia do kształtowania termicznego wyposażonego w płytę wyciągającą dla wyrobów kształtowanych termicznie, z przenośnikiem taśmowym (z biegami wysyłającymi i powrotnymi, równoległymi ale poruszającymi się w przeciwnych kierunkach), wyposażonym w szablony przyjmujące wyroby, poruszające się kolejno, najpierw w jednym kierunku (bieg przedni), a następnie w drugim (bieg tylny);
fig. 11 -częściowy widok z góry matrycy dolnej urządzenia do kształtowania termicznego, przenośnika i płyty wyciągającej z fig. 10;
fig. 12 i 13 przedstawiają odpowiednio rzut boczny i przekrój górny podobne do tych z fig. 10 i 11, ale dla przenośnika z szablonami zamontowanymi i przeciąganymi wzdłuż dwóch kołowych, współosiowych i współpłaszczyznowych torów;
179 052 fig. 14 i 15 przedstawiają odpowiednio rzut boczny i przekrój górny podobne do tych z fig. 10 i 11, ale z przenośnikiem karuzelowym z trzema płytami albo szablonami, które działają zarówno jako płyty wyciągające dla matrycy, jak też jako przenośnik;
fig. 16 przedstawia szczegół gniazda przyjmującego dla wyrobu kształtowanego termicznie, dostarczonego w szablonie;
fig. 17-schematyczny rzut przedni, który pokazuje urządzenie do kształtowania termicznego z przenośnikiem z szablonami zamontowanymi na łańcuchach, przy czym szablony przenośnika działają także jako płyty wyciągające dla wyrobów kształtowanych termicznie przez matrycę;
fig,18-szczegół szablonu przenośnika z fig. 17, przedstawiony w powiększonej skali; fig. 19-częściowy przekrój szablonu przenośnika z gniazdem wyposażonym w pierścień utrzymujący i umieszczonym w nim pojemniku;
fig. 20-szczegół szablonu z fig. 19, przedstawiony w powiększonej skali;
fig. 21-częściowy przekrój innego szablonu przenośnika, podobnego do tego z fig. 19, ale wykonanym także z pierścieniem zagłębieniem do przyjmowania obrzeża pojemnika; fig. 22-w przekroju i w powiększonej skali szczegół z fig. 21;
fig. 23 i 24 przedstawiają widoki z góry, przedstawiające możliwe kształty kołowego, prostokątnego albo kwadratowego widoku z góry pojemnika z fig. 19 i 21;
fig. 25 przedstawia miejscowy przekrój, który pokazuje inny przykład wykonania gniazda szablonu dla wyrobów kształtowanych termicznie;
fig. 26-przekrój szczegółu z fig. 25;
fig. 27-przekrój dalszego przykładu wykonania gniazda do przyjmowania szablonu dla wyrobów kształtowanych termicznie;
fig. 28-szczegół z fig. 27;
fig. 29-przekrój pokazujący szablon z gniazdem przyjmującym, wyposażonym w pierścień pośredni do utrzymywania pojemnika;
fig. 30-szczegół z fig. 29;
fig. 31 i 33 oraz odpowiednie szczegóły z fig. 32 i 34 przedstawiają dwa przykłady wykonania szablonu przenośnika wyposażonego w środki sprężyste do mocowania wyrobów kształtowanych termicznie;
fig. 35 przedstawia częściowy przekrój gniazda przyjmującego dla wyrobu kształtowanego termicznie w szablonie przenośnika z próżniowymi środkami utrzymującymi;
fig. 36-wariant rozwiązania z fig. 35;
fig. 37-przekrój pokazujący gniazdo przyjmujące wyrobów kształtowanych termicznie, wyposażone w sprężyste środki utrzymujące;
fig. 38-modyfikację rozwiązania z fig. 37;
fig. 39 i 40 przedstawiają widoki z góry pokazujące kołowy i prostokątny kształt wyrobu kształtowanego termicznie z fig. 37 i 38;
fig. 41 przedstawia częściowy przekrój innego przykładu wykonania gniazda przyjmującego szablonu przenośnika dla wyrobów kształtowanych termicznie, wyposażonego w mechaniczne środki utrzymujące;
fig. 42 i 43 przedstawiają szczegółowy i warianty płyty albo szablonu z fig. 41;
fig. 44 i 45-widoki z góry pokazujące kołowy i prostokątny kształt wyrobu kształtowanego termicznie zainstalowanego w płytach z fig. 41 do 43;
fig. 46 i 47-dwa gniazda przyrządów obróbkowych dla płyty przenośnika szablonu dla wyrobów kształtowanych termicznie, ze środkami pneumatycznymi do utrzymywania ich na miejscu;
fig. 48 i 49-dwa częściowe przekroje dwóch różnych przykładów wykonania gniazda przyjmującego w szablonie przenośnika dla kształtowanej termicznie przykrywki;
fig. 50 przedstawia gniazdo przyjmujące szablonu przenośnika, zawierające podniesiony popychacz;
179 052 fig. 51- częściowy przekrój gniazda przyjmującego z zagłębieniem podtrzymującym dla obrzeża wyrobu kształtowanego termicznie;
fig. 52-częściowy przekrój gniazda przyjmującego w szablonie przenośnika dla wyrobów kształtowanych termicznie; oraz fig. 53-wariant rozwiązania z fig. 52.
Pojemnik 1 o kształcie stożka ściętego z wystającym obrzeżem, taki jak zlewka, jest osadzony w dwóch różnych gniazdach pierwszym 2 i drugim 3, z których drugie 3 jest wyposażone w obwodowe wgłębienie 3a, do którego przylega obrzeże la pojemnika. Gniazda pierwsze 2 i drugie 3 są usytuowane w płycie 4, 5 przesyłającej albo przyrządzie obróbkowym. Ponieważ każda płyta 4, 5 jest z dużą prędkością przemieszczana ruchem skokowym, o wielkości skoku równym wielkości płyty 4, 5, wyroby w przyrządzie obróbkowym są w sposób powtarzalny wystawione na przyspieszenie, zarówno podczas przemieszczania do przodu jak i zatrzymywania. Ponieważ środek ciężkości G każdego pojemnika 1 znajduje się na zewnątrz płyty 4 i 5, dlatego pojemnik 1 podczas przemieszczania ma tendencje do odchylania od pionowego położenia o wielkość zależną od ramienia bG (fig. 1 i 4). Ze względu na stożkowy kształt (kąt a - fig. 2 i 5) pojemnika 1, pęd taki może także spowodować szkodliwe uderzenie zarówno w ścianę boczną pojemnika 1 (fig. 3 i 6), a także niepożądane uwarstwienie na zewnątrz osi, co prawie zawsze powoduje wytworzenie wadliwego wyrobu.
Urządzenie 10 do kształtowania termicznego, które zawiera podstawę 11, na której jest zamontowana ruchoma matryca dolna. 12. Powyżej matrycy dolnej 12 jest umieszczona matryca górna 13 albo matryca przeciwna, która z kolei może być obniżana i podnoszona względem matrycy dolnej 12, synchronicznie z nią, w celu umożliwienia realizacji wymaganych operacji zamykania i otwierania, jak też wycinania materiału formowanego termicznie z taśmy albo płyty 14, dostarczanej przez dowolne odpowiednie środki znajdujące się pomiędzy matrycami dolną 12 i górną 13, kiedy znajdują się one w położeniu otwartym.
Wyroby 15 (zwykle pojemniki - zlewki, kubki, miski, wieka i tym podobne) uzyskane poprzez kształtowanie termiczne wewnątrz matrycy dolnej 12, po otwarciu i usunięciu w przeciwnych kierunkach matryc dolnej 12 i górnej 13, muszą być wycofane z matrycy dolnej 12, która to operacja jest ułatwiona poprzez dostarczenie elementów wyciągających E (jednego dla każdego wyrobu kształtowanego termicznie), wychodzących z podstawy matrycy dolnej 12 podczas fazy otwierania matryc dolnej 12 i górnej 13. Wyroby 15 są odłączone od matrycy 12 przy zastosowaniu płyty wyciągającej 16, która jest uruchamiana w fazie z częstotliwością usuwania matryc dolnej 12 i górnej 13 i wyciąga wszystkie wypraski wyrobów 15 obecne w matrycy dolnej 12 oraz przenosi je na przyrząd obróbkowy albo szablon 17, wyposażony w wiele gniazd 18 albo otworów przyjmujących, których ilość jest równa ilości wyrobów 15 stanowiących wypraskę. Szablon 17 jest zawsze wyposażony w zespół utrzymujący prawidłowe położenie wyrobu 15.
Szablony 17 należą do przenośnika 19 z dwoma szablonami 17 przemieszczającymi się naprzemiennie, raz na jedną stronę matrycy dolnej 12, a raz na drugą tak, że szablon 17 jest przemieszczany poprzecznie względem matrycy dolnej 12, podczas kiedy drugi znajduje się z jej przodu, gotowy do przyjęcia wypraski wyrobu 15 z płyty wyciągającej 16. W ich położeniu bocznym, szablony 17 dostarczają wyroby 15 do stanowiska pracy i/lub obróbki, na przykład stanowiska sterylizacji i układania wyrobów w stosy.
Przykład wykonania z fig. 9 dotyczy przenośnika karuzelowego 20 zawierającego cztery szablony 17, ustawione pod kątem 90°, w celu obracania się w ustalonym kierunku obrotu dla kolejnego ustawiania się pod płytą wyciągającą 16, w celu przyjęcia z niej wyprasek wyrobów 15, które mają być przesłane.
Fig. 10 i 11 przedstawiają przykład wykonania, w którym szablony 17 znajdują się pod przenośnikiem krokowym 24, zawierającym dwa przenośniki 25, w postaci łańcuchów, które obracają się dookoła odpowiednich kół łańcuchowych 26, znajdujących się na końcach przenośnika krokowego 24, oraz przęsła, na których jest zamontowanych wiele szablonów 17, które są następnie ukształtowane w bieg górny 27, znajdujący się tuż poniżej toru działania
179 052 płyty wyciągającej 16, i dolny 28, który przemieszcza się w przeciwnym kierunku względem biegu górnego 27. Może być dostarczonych wiele stanowisk pracy i obróbki dla wyrobów 15 umieszczonych na szablonach 17 wzdłuż łańcuchowego przenośnika 25, zarówno wzdłuż jego biegu górnego 27 jak i jego biegu dolnego 28 oraz przy kołach łańcuchowych 26.
Wariant przedstawiony na fig. 12 i 13 dotyczy przenośnika 29 zawierającego pojedynczy bieg, przebiegający na jednym poziomie, ale o kołowym kształcie, odpowiedni do przemieszczania kolejno wielu szablonów 17, obracając je krokowo, wszystkie w tym samym kierunku, pod płytą wyciągającą 16.
Jeśli jest to pożądane, każdy szablon 17 może być łatwo zamontowany na parze nieruchomych, kołowych, poprzecznych torów 30 i 31, na przykład za pomocą dwóch suwaków albo wózków 32 i 33, oraz może być przymocowany typowo za pomocą kabla albo łańcucha lub odpowiednich elementów łączących 34, zarówno do szablonu 17 go poprzedzającego, jak też do następującego po nim w kołowym przenośniku 29. Oczywiście szereg szablonów 17 jest ciągnięty dookoła przez silnik krokowy z krokami, które spowodują, że różne szablony 17 będą kolejno stawać pod płytą wyciągającą 16.
Przykład wykonania przedstawiony na fig. 14 do 16 dotyczy przenośnika karuzelowego 35 z trzema ramionami 36, oddalonymi od siebie i 120°, z których każde podtrzymuje na końcu płytę wyciągającą 16. Z tego powodu, każda płyta wyciągająca 16 przemieszcza się kolejno do trzech różnych położeń operacyjnych, to znaczy, jednego dla wyciągnięcia spomiędzy otwartych matryc dolnej 12 i górnej 13, pośredniego, w którym, na przykład, wyroby 15 są znakowane albo wiercone, lub też obrabiane albo przerabiane w inny sposób na konkretnym stanowisku pracy (nie pokazanym na rysunku), oraz końcowego (wszystkie ustawione wzdłuż toru płyty wyciągającej 16), przy czym te same wyroby 15 są, na przykład, układane w stosy w automatycznym zespole układającym SA, podobnej do tej z fig. 7.
Jak to widać z fig. 16, płyty wyciągające 16 mogą także różnić się od płyty ssawnej oraz mogą posiadać otwory przyjmujące 16a, w celu wykonania dwóch pierścieniowych, nachylonych płaszczyznowo stożkowych powierzchni 16c i 16b, które tworzą pomiędzy sobą równikowy występ 16d z nieco podciętym kątem wewnętrznym, w celu umożliwienia połączenia i pewnego utrzymywania na miejscu wolnego obrzeża odpowiedniego wyrobu 15.
Ten drugi, podczas kiedy jest podniesiony przez elementy wyciągające E, jest popychany tak, aby przesuwał się swoim obrzeżem wzdłuż stożkowej powierzchni lód oraz zatrzasnął się w położeniu połączenia z występem lód, a następnie jest przenoszony wzdłuż toru operacyjnego, zawierającego stanowisko pośrednie i końcowe dla odpowiedniej płyty wyciągającej 16. Kiedy znajdzie się na stanowisku końcowym, lekki nacisk zostanie przyłożony do podstawy pojemnika przez odpowiednie urządzenie naciskające SP, (fig. 14) które uwolni wyrób 15 z jego gniazda przyjmującego, a następnie przemieści do części sterującej SA.
Podobnym ukształtowaniem jest to przedstawione na fig. 17 i 18, w którym kilka płyt, takich jak te z fig. 14 do 16, jest zamontowanych na przenośniku łańcuchowym 37 typu przenośnika 24, w którym jeden bieg, na przykład bieg górny, rozciąga się pomiędzy matrycami dolną 12 i gómą 13, kiedy są one w położeniu otwartym, oraz przenosi w kolejnych krokach różne płyty 16, które mają być załadowane wyrobami 15, które są następnie kolejno przenoszone do określonej ilości stanowisk obróbki albo pracy.
Fig. 19 do 24 przedstawiają zaopatrzony w zespół utrzymujący szablon 17, który w każdym gnieździe 18 posiada, na jego powierzchni oddalonej od płyty wyciągającej 16, stożkowy pierścień 38, do którego mogą precyzyjnie wpadać wyroby 15, do ich położenia osadzenia, w którym w ten sposób mogą one przylegać ich obrzeżem zarówno bezpośrednio do powierzchni zewnętrznej szablonów 17 (fig. 19 i 20), jak i do odpowiedniego pierścieniowego wgłębienia 39, które pomaga w dostarczaniu większej stabilności i dokładności utrzymywania wyrobów 15 o zarówno kołowym jak i kwadratowym albo prostokątnym ukształtowaniu w widoku z góry, przy właściwym ustawieniu.
179 052
Jak widać, w rzeczywistości pęd przewracający spowodowany ramieniem bG i siłą bezwładności w środku ciężkości G wyrobów 15 jest całkowicie zneutralizowany przez połączenie kształtowe dostarczone przez pierścień 38 i grubość szablonu 17, posiadające wysokość całkowitą h. Z kolei wysokość h jest określona jako funkcja zarówno kształtu wyrobu 15 jak i luzu g pomiędzy ścianą wyrobu 15 i ścianką wewnętrzną odpowiedniego gniazda przyjmującego 16a.
Przykład wykonania przedstawiony na fig. 25 i 26 dotyczy pierścienia 39, wkładanego w każde dwu-średnicowe gniazdo 18 szablonu 17 i posiadającego średnicę wewnętrzną ograniczoną przez wyższą część stożkową 40, podciętą częścią pośrednią 14 z kątem ujemnym a wynoszącym, na przykład od 3° do 10°, korzystnie w przybliżeniu 5°, oraz przez pierścieniowy występ 42 w części podciętej, po którym następuje cylindryczna część końcowa 43. Wyroby 15 uwolnione przez płytę wyciągającą 16 są umieszczone pomiędzy odpowiednim pierścieniem 39 i jego obrzeżem, przesuwają się wzdłuż wyższej części stożkowej 40, do czasu, aż połączą się zatrzaskowo z częścią stożkową, w której pozostają one „sprężyście umocowane” we właściwym położeniu.
Szablony 17 z fig. 27 do 30 posiadają gniazda 18, wyposażone w przyjmującą, stożkową część górną 44 i połączoną z nią część dolną 45, posiadającą nieco mniejszą średnicę wewnętrzną niż wymiary zewnętrzne wyrobu 15 w pobliżu jego obrzeża. Także w tym przypadku wyrób jest „sprężyście umocowany” i z tego powodu osadzony w stabilny sposób wewnątrz odpowiedniego gniazda 18, z którego może być wyjęty wyłącznie poprzez wywarcie od dołu odpowiedniego, skierowanego do góry nacisku.
Ponieważ nie ma luzu g pomiędzy ścianką wewnętrzną, gniazda 18 w szablonie 17 i ścianami wyrobu 15, nie jest konieczne dostarczanie pierścieni w celu zwiększenia grubości szablonu 17.
Przykład wykonania z fig. 31 do 34 jest podobny do tego z fig. 19 do 22, z wyjątkiem tego, ze część dolna 46 pierścienia 38 jest wykonana z odkształcalnego materiału sprężystego, odpowiednio zakotwiczonego w pierścieniu 38 i przeznaczonego do wywierania na powierzchnię zewnętrzną wyrobu umiarkowanego ciśnienia.
Figury 35 i 36 przedstawiają otwory dla próżniowego obiegu pneumatycznego (nie pokazanego, komunikującego się z odpowiednimi środkami ssawnymi), wykonanego w pierścieniu 38 i spełniającego funkcję utrzymywania kształtowanych termicznie wyrobów 15 w stabilnym układzie.
Figury 3 7 i 3 8 przedstawiają odpowiednio ukształtowane zapadki 48, zainstalowane w pierścieniu 38, dostarczone w pewnej odległości od szablonu 17, w celu umożliwienia ruchu promieniowego albo innego, wzdłuż płaszczyzny poprzecznej (korzystnie prostopadłej) względem osi odpowiedniego wyrobu 15, który ma być zablokowany na miejscu. Zapadki 48 są obciążone sprężyście, na przykład przez jedną albo więcej sprężyn 49.
Figury 39 do 45 przedstawiają niewspółśrodkowe ustalacze 50, z których każdy jest zamontowany w odpowiednim otworze przyjmującym 18 na szablonie 17 i przemieszcza się, na przykład poprzez obrót dookoła osi normalnej do szablonu 17, do którego on należy, pomiędzy położeniem operacyjnym, w którym łączy się on z obrzeżem wyrobu 15 i położeniem zwolnienia. Uruchomienie ustalaczy 50 może być dokonane za pomocą zębatki sterowanej przez odpowiednie źródło ruchu, takie jak podnośnik pneumatyczny, oraz integralnego wałka zębatego 52, obracającego się wraz z odpowiednim ustalaczem 50.
Przykłady wykonania z fig. 46 i 47 dotyczą elementów utrzymujących, wysyłających przez przewód rurowy rozgałęziony CL strumienie powietrza 53, które wywierają ciśnienie dociskowe na wyrób 15, znajdujący się w odpowiednim ustawieniu w odpowiednim gnieździe 18, z jego obrzeżem przylegającym do szablonu 17.
Elementy utrzymujące na miejscu dla wyrobów 15 w postaci przykrywek są przedstawione na fig. 48 i 49, przy czym zawierają one występ podtrzymujący 57 w każdym przyjmującym gnieździe 18, które posiada dwie średnice, albo też występ pierścieniowy 59, który łączy się ze średnicą wewnętrzną kołnierza 60 wyrobu 15 w postaci przykrywki (fig. 49).
179 052
Figury 50 i 51 przedstawiają środki utrzymujące dla wyrobów 15, utrzymywanych w pozycji odwróconej podczas przesyłania do różnych stanowisk pracy albo obróbki. Fig. 50 przedstawia rodzaj kubka 61, który jest umieszczony na powierzchni szablonów 17 w miejscu atrapy przyjmującego gniazda 18a, podczas kiedy na fig. 51 atrapy przyjmujących otworów 18a są wyposażone w szczeliny pierścieniowe 62, do których przylega wolne obrzeże odwróconego wyrobu 15. Usuwanie jest dokonywane, na przykład, za pomocą popychacza 56.
Fig. 52 i 53 przedstawiają elementy utrzymujące kubkowe w postaci kubka 54 ze znajdującym się w podstawie otworem 55. Kubek 54 jest nakładany w sposób podobny do pierścienia 38 tak, aby odpowiadał każdemu otworowi przyjmującemu 18 szablonu 17. W kubku 54 wyrób 15 jest w całości umieszczony (nawet jeśli nie jest wyposażony w zaoblone albo obwodowe obrzeże), w ten sposób zapobiega się przesunięciom na boki, ale pozostawia się możliwość łatwego wyjęcia go z kubka 54 poprzez oddziaływanie przez otwór 55 popychaczem 56.
Jak to wynika z rozwiązania technicznego, według niniejszego wynalazku zapewnione jest pewne, stabilne jednolite ustawienie wyrobów 15 dla szeregów wyprasek tak, że na wyrobach tych, podczas kiedy podlegają one procesowi stabilizacji, można wykonać pewną ilość operacji wykańczających i/lub upiększających, przy zachowaniu dużej dokładności i bez wytwarzania braków.

Claims (7)

1. Urządzenie do kształtowania termicznego dla materiałów kształtowanych termicznie w postaci taśmy albo arkusza, wyposażone w umocowane względem siebie przesuwnie matryce, co najmniej jedną dolną i co najmniej jedną górną, między którymi jest umieszczony dozownik i z którymi są połączone elementy tnące, przy czym co najmniej jedna matryca jest wyposażona w zespół obróbki wyrobu, zespół wyciagająco-podnoszący przenoszący wyrób do szablonu wyposażonego w gniazda takim samym ukształtowaniu jak gniazda matrycy oraz zespół utrzymujący prawidłowe położenie wyrobu w szablonie, znamienne tym, że zespół utrzymujący, na każdym szablonie (17) zawiera stożkowy pierścień (38) umieszczony poniżej każdego gniazda (18) szablonu (17).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że stożkowy pierścień (38) zawiera elastyczną część dolną (46).
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że stożkowy pierścień (38) zawiera wiele elastycznie obciążonych zapadek (48) umieszczonych w nim ruchomo w kierunku jego osi.
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że stożkowy pierścień (38) zawiera otwory połączone ze źródłem podciśnienia.
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że szablony (17) z zespołem utrzymującym są umocowane na obrotowych ramionach przenośnika karuzelowego (20).
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dwa naprzemiennie przemieszczane poprzecznie względem matrycy dolnej (12) szablony (17) są umocowane na przenośniku krokowym (24).
7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pod gniazdem (18) szablonu (17) jest umieszczony kubek (54).
PL95319138A 1994-09-14 1995-09-01 Thermal forming device for thermally formable materials in the form of strips or sheets PL179052B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT94VR000082A IT1268286B1 (it) 1994-09-14 1994-09-14 Apparecchiatura di termoformatura di materiali termoformabili in nastro o lastra
PCT/EP1995/003451 WO1996008357A1 (en) 1994-09-14 1995-09-01 Thermoforming apparatus for thermoformable materials in ribbon or sheet-form

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319138A1 PL319138A1 (en) 1997-07-21
PL179052B1 true PL179052B1 (en) 2000-07-31

Family

ID=11427911

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95319138A PL179052B1 (en) 1994-09-14 1995-09-01 Thermal forming device for thermally formable materials in the form of strips or sheets

Country Status (21)

Country Link
US (1) US20020127295A1 (pl)
EP (1) EP0781193B1 (pl)
JP (1) JPH10505556A (pl)
KR (1) KR100378577B1 (pl)
CN (1) CN1112288C (pl)
AT (1) ATE213455T1 (pl)
AU (1) AU692304B2 (pl)
BR (1) BR9508926A (pl)
CA (1) CA2199807C (pl)
DE (2) DE69525537T2 (pl)
DK (1) DK0781193T3 (pl)
ES (1) ES2173193T3 (pl)
HU (1) HU219110B (pl)
IT (1) IT1268286B1 (pl)
MX (1) MX9701981A (pl)
NO (1) NO971160L (pl)
PL (1) PL179052B1 (pl)
PT (1) PT781193E (pl)
RO (1) RO119603B1 (pl)
RU (1) RU2159181C2 (pl)
WO (1) WO1996008357A1 (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1289111B1 (it) * 1996-05-28 1998-09-25 Isap Omv Group Spa Apparecchiatura di prelievo e lavorazione di oggetti termoformati da una macchina termoformatrice
IT1293955B1 (it) * 1997-06-13 1999-03-11 Isap Omv Group Spa Dispositivo a piastra per il prelievo e l'allontanamento di una stampata di oggetti termoformati da una pressa di termoformatura
DE19848627B4 (de) 1998-10-22 2004-12-23 Gabler Maschinenbau Gmbh Stapelvorrichtung für eine Thermoformvorrichtung
JP4422839B2 (ja) * 2000-01-13 2010-02-24 東レ・デュポン株式会社 開放型ポリイミド成形品の製造方法
FR2843094B1 (fr) * 2002-08-02 2004-10-15 Arcil Procede et machine de formage integre pour la fabrication de pots non demoulables sans perte notable de materiau.
WO2005089984A1 (ja) * 2004-03-23 2005-09-29 Sintokogio, Ltd. 鋳型造型装置およびそれに使用する金型装置
US20060096960A1 (en) * 2004-11-09 2006-05-11 Mobile Tool Management, Inc. Method of marking and tracking objects
CN102582067B (zh) * 2012-01-20 2014-10-01 汕头市明发机械有限公司 翻转模热成型机的接杯装置
CN112045973A (zh) 2015-08-31 2020-12-08 转化器生产有限责任公司 形成的具有平滑边缘的热塑性制品
ITUA20163156A1 (it) * 2016-05-04 2017-11-04 Mondini S R L Apparecchiatura per la termoformatura di contenitori plastici
CN109399201A (zh) * 2018-11-09 2019-03-01 瑞安市卓瑞机械有限公司 制品杯盒翻转吸料机构

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2992454A (en) * 1959-03-30 1961-07-18 Owens Illinois Glass Co Method and apparatus for removing blown plastic containers
FR2416856A1 (fr) * 1978-02-14 1979-09-07 Poullain Bernard Dispositif de prehension de corps creux en particulier de pots d'horticulture
IT1175178B (it) * 1983-11-15 1987-07-01 Omv Spa Off Mecc Veronese Estrattore di oggetti ottenuti con termoformatrici
US4684012A (en) * 1984-07-06 1987-08-04 Fedders Machine And Tools Co., Inc. Blow molding pallet assembly
US4807421A (en) * 1985-07-19 1989-02-28 Mitsubishi Jukogyo Kabushiki Kaisha Equipment for handling various containers
PT81912B (pt) * 1985-10-28 1992-11-30 Remy & Cie E P Transportador de recipientes
DE3928301A1 (de) * 1989-08-26 1991-02-28 Illig Maschinenbau Adolf Vorrichtung zum entnehmen von warmgeformten gegenstaenden aus thermoplastischem kunststoff aus einer kombinierten form/stanzstation einer thermoformmaschine
IT1257010B (it) * 1992-02-03 1996-01-05 Omv Spa Procedimento ed apparecchiatura per la termoformatura e l'impilamento di oggetti cavi con fondello a partire da materiale termoplastico in nastro.
IT1262775B (it) * 1993-01-12 1996-07-04 Isap Omv Group Spa Testa di prelievo e trasferimento di oggetti cavi, particolarmente perapparecchiature termoformatrici

Also Published As

Publication number Publication date
HUT77192A (hu) 1998-03-02
EP0781193A1 (en) 1997-07-02
NO971160D0 (no) 1997-03-13
ITVR940082A1 (it) 1996-03-14
ATE213455T1 (de) 2002-03-15
IT1268286B1 (it) 1997-02-27
CA2199807C (en) 2007-04-24
JPH10505556A (ja) 1998-06-02
WO1996008357A1 (en) 1996-03-21
EP0781193B1 (en) 2002-02-20
DK0781193T3 (da) 2002-06-03
AU692304B2 (en) 1998-06-04
DE69525537T2 (de) 2002-10-31
CN1162286A (zh) 1997-10-15
DE29514719U1 (de) 1995-11-02
CN1112288C (zh) 2003-06-25
KR100378577B1 (ko) 2003-06-12
AU3520495A (en) 1996-03-29
US20020127295A1 (en) 2002-09-12
DE69525537D1 (de) 2002-03-28
PL319138A1 (en) 1997-07-21
RU2159181C2 (ru) 2000-11-20
ES2173193T3 (es) 2002-10-16
RO119603B1 (ro) 2005-01-28
BR9508926A (pt) 1997-11-25
PT781193E (pt) 2002-07-31
ITVR940082A0 (it) 1994-09-14
NO971160L (no) 1997-05-13
HU219110B (hu) 2001-02-28
CA2199807A1 (en) 1996-03-21
MX9701981A (es) 1998-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN112224864B (zh) 一种组装前撕膜流水线
PL179052B1 (en) Thermal forming device for thermally formable materials in the form of strips or sheets
SU1378778A3 (ru) Приспособление дл удалени изделий с формовочного устройства
RU2080262C1 (ru) Способ термического формования полых изделий, имеющих основание из листа термопластичного материала, и устройство для его осуществления
CN104798190B (zh) 固持工件用的系统和承载器及对准承载器内的工件的方法
KR100443473B1 (ko) 열성형기로부터열성형된피가공물을꺼내어가공하는장치
AU680647B2 (en) Apparatus for removing hollow articles from a mould
AU771306B2 (en) Releasing undercut moulded containers after a thermoforming process
MXPA97001981A (en) Thermoformation apparatus for thermoformable materials in the form of tape or h
RU97105845A (ru) Термоформующее устройство для термоформуемых материалов в форме ленты или листа
US3907161A (en) Apparatus for denesting stacked packaging trays
US6692212B2 (en) Method for stacking containers comprising thermoplastic, and apparatus for executing the method
CN110961934A (zh) 压铸件加工检测一体机
CN212606263U (zh) 一种吸塑包装喷墨机
EP0796167B1 (en) Method and apparatus for loading labels into a mould of a thermoforming machine
WO2021111268A1 (en) Moulding method and apparatus
JP2571896B2 (ja) 物品保持装置
JP2528255B2 (ja) ホイルへのタイヤ組付装置
JPS5840993Y2 (ja) プレスにおける材料の案内装置
JPH06573B2 (ja) 物品の移動排出装置
JPH05115925A (ja) 多連しごき成形機
JPH03130122A (ja) 成形品の取出し装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050901