PL178956B1 - Wirnik silnika elektrycznego PL PL - Google Patents

Wirnik silnika elektrycznego PL PL

Info

Publication number
PL178956B1
PL178956B1 PL95311469A PL31146995A PL178956B1 PL 178956 B1 PL178956 B1 PL 178956B1 PL 95311469 A PL95311469 A PL 95311469A PL 31146995 A PL31146995 A PL 31146995A PL 178956 B1 PL178956 B1 PL 178956B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
commutator
capacitors
rotor
ring
clamping
Prior art date
Application number
PL95311469A
Other languages
English (en)
Other versions
PL311469A1 (en
Inventor
James C S Lau
Seung P Ho
Original Assignee
Johnson Electric Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Johnson Electric Sa filed Critical Johnson Electric Sa
Publication of PL311469A1 publication Critical patent/PL311469A1/xx
Publication of PL178956B1 publication Critical patent/PL178956B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K5/00Casings; Enclosures; Supports
    • H02K5/24Casings; Enclosures; Supports specially adapted for suppression or reduction of noise or vibrations
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K11/00Structural association of dynamo-electric machines with electric components or with devices for shielding, monitoring or protection
    • H02K11/02Structural association of dynamo-electric machines with electric components or with devices for shielding, monitoring or protection for suppression of electromagnetic interference
    • H02K11/028Suppressors associated with the rotor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Motor Or Generator Current Collectors (AREA)
  • Dc Machiner (AREA)
  • Synchronous Machinery (AREA)

Abstract

1 . Wirnik silnika elektrycznego, zaopatrzony w wal, osadzony na wale komutator majacy podstawe komutatora i liczne wycinki komutatora zamontowane na podstawie komutatora, przy czym kazdy wycinek komutatora ma czesc stykowa slizgowo stykajaca sie ze szczotkami silnika oraz czesc zaciskowa, ponadto zaopatrzony w rdzen twornika z wieloma biegunami oraz uzwojenie twornika nawiniete dookola biegunów rdzenia twornika i dolaczone do czesci zaciskowych wycinków komutatora, jak równiez zaopatrzony w urzadzenie tlumiace szumy majace element prze­ wodzacy i liczne mikroelektroniczne kondensatory, z których kazdy ma jeden zacisk elektrycznie polaczony z elementem przewodzacym i drugi zacisk elektrycznie polaczony z przyporzadkowanym wycinkiem komu­ tatora, znamienny tym, ze element przewodzacy (47) jest utworzony przez sprezysty pierscien i jest osa­ dzony promieniowo na zewnatrz kondensatorów (44), w styku z komutatorem (30). FIG. 3 P L 178956 B 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wirnik silnika elektrycznego, zwłaszcza wirnik miniaturowego silnika prądu stałego z magnesami trwałymi (ang. skrót - PMDC), zawierającego kondensatory tłumiące szumy elektryczne.
Komutatory są głównym źródłem szumów elektrycznych w miniaturowych silnikach prądu stałego z magnesami trwałymi. Gdy szczotki przenoszą się z jednego wycinka na drugi, wytwarzane są iskry, które powodują szumy elektryczne i zwiększają zużycie komutatora i szczotek. Przez tłumienie tych iskier można ograniczyć poziom szumów i zwiększyć czas pracy silnika. Do komutatora można dopasować pierścienie warystorowe albo rezystorowe,
178 956 zwykle przylutowane do trzpieni używanych do łączenia uzwojenia wirnika z komutatorem, w celu tłumienia iskier. Rozwiązanie tego rodzaju przedstawiono na przykład w opisie patentowym GB 2202688. Alternatywnie, do zacisków silnika można podłączyć kondensatory i/albo dławiki, zwykle wewnątrz końcowej nasadki silnika albo na płycie montażowej szczotek, w celu tłumienia transmisji szumów źródła zasilania silnika.
Lepsze tłumienie szumów uzyskuje się przez podłączenie kondensatorów bezpośrednio do uzwojenia wirnika. Kondensatory mogą mieć wspólnie połączone po jednym wyprowadzeniu tak, by tworzyły punkt gwiazdy, a pozostałe wyprowadzenia mogąbyć połączone z odpowiednimi trzpieniami komutatora, przy czym liczba kondensatorówjest równa liczbie biegunów wirnika. W opisie patentowym GB 2246913 przedstawiono znany układ, w którym kondensatory są kondensatorami elektrolitycznymi umieszczonymi wewnątrz tuneli dla uzwojeń wirnika, przy czym punkt gwiazdy połączony jest na przeciwległym końcu wirnika z komutatorem.
Pomimo, że taki układ pracuje satysfakcjonująco, posiada pewne wady. Nie nadaje się szczególnie do układu automatycznego, a ponieważ kondensatory mają znaczne wymiary, ta technika nie może być stosowana, gdy tunele dla uzwojeń są wypełnione przewodami.
Ze skrótu JP 591 693 51 znany jest twornik silnika elektrycznego, który ma elektrolityczne lub kubkowe kondensatory usytuowane wewnątrz tuneli uzwojeń rdzenia twornika. Jedno wyprowadzenie każdego kondensatora jest przylutowane do odpowiedniego trzpienia komutatora, a drugiejest przylutowane do pierścienia tworzącego wspólne połączenie. Pierścień ma występy do pozycjonowania kondensatorów, a po zamontowaniu, uzwojenia twornika są osiowo dociśnięte dla zaciśnięcia i umocowania kondensatorów, dla utrzymania ich w określonej pozycji.
Ze skrótu JP 58022569 znany jest twornika silnika elektrycznego, który ma kondensatory mikroelektroniczne dołączone do odpowiednich segmentów komutatora. Kondensatory są najpierw montowane w szczelinach w płytkach z obwodami drukowanymi (PCB) i następnie lutowane na obydwu końcach, aby zamocować kondensatory i połączyć je elektrycznie do wspólnej ścieżki przewodzącej na płytce drukowanej PCB. Ścieżkajest cięta, aby określić połączenie kondensatorów w gwiazdę lub trójkąt. Kondensatory zamontowane na płytce drukowanej PCB zostoją umieszczone w komutatorze i przylutowane do trzpieni komutatora.
Chociaż znana metoda pozwala łączyć kondensatory w gwiazdę lub trójkąt, to problemy stwarza połączenie między kondensatorami i trzpieniami komutatora, ze względu na zmiany rozmiaru szczeliny, która musi by mostkowana przez lutowie. Szczelina zmienia się stosownie do wielkości zmiany całkowitej długości kondensatorów mikroelektronicznych i zmiennej wysokości radialnej trzpieni komutatora po ich zgięciu i przylutowaniu podczas mocowania przewodów wyprowadzeń twornika.
Ponadto, z opisu patentowego GB 2224165 znany jest komutator zestawiony bez spawania, dla twornika silnika elektrycznego zawierającego element tłumiący szumy, w postaci sprężynującego gumowego pierścienia oporowego. Pierścień jest ściśnięty przez segmenty komutatora, ponieważ są one wciśnięte do oporu do swojej części obudowy podczas montażu.
Spawany lub lutowany komutator dla twornika silnika elektrycznego zawierającego element tłumiący szumy, przedstawiono ponadto w opisie patentowym GB 2000914. Element tłumiący szumy ma postać pierścienia gumowego lub tarczy w kształcie wieńca zewnętrznego, któryjest napięty na segmentach komutatora, aby zapewnić dobry, sprężynujący kontakt elektryczny pomiędzy pierścieniami i segmentami.
Wirnik silnika elektrycznego według wynalazku, jest zaopatrzony w wał, osadzony na wale komutator mający podstawę komutatora i liczne wycinki komutatora zamontowane na podstawie komutatora. Każdy wycinek komutatora ma część ślizgowo stykającą się ze szczotkami silnika oraz część zaciskową. Wirnik ponadto zaopatrzony w rdzeń twornika z wieloma biegunami oraz uzwojenie twornika nawinięte dookoła biegunów rdzenia twornika i dołączone do części zaciskowych wycinków komutatora oraz jest zaopatrzony w urządzenie tłumiące szumy mające element przewodzący i liczne mikroelektroniczne kondensatory, z których każdy ma jeden zacisk elektrycznie połączony z elementem przewodzącym i drugi zacisk elektrycznie połączony z przyporządkowanym wycinkiem komutatora. Wirnik tego rodzaju charakteryzuje się
178 956 tym, że element przewodzący jest utworzony przez sprężysty pierścień i jest osadzony promieniowo na zewnątrz kondensatorów, w styku z komutatorem.
Korzystnymjest, że element przewodzącyjest utworzony przez pierścień rozcięty. Każdy z kondensatorów ma zewnętrzną powierzchnię zaciskową przymocowaną do elementu przewodzącego w postaci pierścienia, przez lutowanie. Każdy z kondensatorów ma wewnętrzną powierzchnię zaciskową bezpośrednio stykającą się z częścią zaciskową wycinka komutatora. Wewnętrzna powierzchnia zaciskowa każdego kondensatora jest przymocowana do przyporządkowanej części zaciskowej wycinka komutatora, przez lutowanie. Część zaciskowa wycinka komutatora ma zaczep nałożony w wysokiej temperaturze, a wewnętrzna powierzchnia zaciskowa kondensatorajest przylutowana do tego zaczepu po jego nałożeniu w wysokiej temperaturze.
Korzystnymjest, że część zaciskowa ma zacisk stanowiący połączenie mechaniczne i usuwający izolację, który to zacisk jest umieszczony w koronowej części wypukłej podstawy komutatora, przy czym każdy kondensatorjest ustalony w przyporządkowanej wnęce części wypukłej przez sprężysty pierścień. Zacisk ma stykowy palec, na którym jest podparta wewnętrzna powierzchnia zaciskowa każdego kondensatora. Kondensatory sąrozmieszczone osiowo we wnękach koronowej części wypukłej za pomocą palców.
W rozwiązaniu według wynalazku zastosowano sprężynujący pierścień dla utworzenia połączenia gniazdowego. W ten sposób zmiany długości kondensatora oraz pierścieniowa wysokość trzpieni mogą być z łatwością dostosowane. Pierścień jest zastosowany jako sprężyna, aby pomagać w lutowaniu lub w sklej aniu, lub może też być używany zamiast lutowania, tworząc połączenie sprężynowe nielutowane.
Przy wykorzystaniu mikroelektronicznych kondensatorów, uzyskuje się tłumienie szumów za pomocąkondensatorów umieszczonych na wirniku nawet wówczas, gdy tunele uzwojeń są prawie całkowicie wypełnione uzwojeniami wirnika.
Drugie powierzchnie zaciskowe są korzystnie połączone przez przewodzący pierścień. Ten pierścień jest wykonany z blachy, zwłaszcza z mosiądzu, z płyty poliwęglanowej, przewodzących gumowych pierścieni albo pasków, albo z długiego przewodu sprężynującego. Jeśli pierścień jest wykonany z przewodu sprężynującego, sprężystość przewodu jest wykorzystana do wspomagania utrzymywania nieruchomych kondensatorów podczas ich lutowania do wycinków komutatora. Rzeczywiście, w pewnych układach, sprężynujące wychylenie pierścienia jest wystarczające do zapewnienia dobrego kontaktu elektrycznego między kondensatorami a wycinkami komutatora i/albo pierścieniem, pozwalając na uniknięcie potrzeby lutowania, chociaż przylutowanie kondensatorów do pierścienia może pomóc układowi w pewnych zastosowaniach.
Przez połączenie kondensatorów z częścią zaciskowąwycinków komutatora, ogranicza się długość komutatora/wimika do minimum. .
Części zaciskowe są korzystnie utworzone z izolacją wypychającą mechaniczne zaciski połączeniowe z uzwojeniami wirnika i są umieszczone w głównej części podstawy komutatora. Umożliwia to konstrukcję wirnika bez lutowania. Korzystne położenie mikroelektronicznych kondensatorówjest zapewnione przez umieszczenie kondensatorów we wnękach albo otworach wykonanych w podstawie komutatora, które mogą także stanowić środki ustalające dla pierścienia. idealnym położeniem kondensatorów jest skierowanie ich promieniowo na zewnątrz zacisków.
Kondensatory są korzystnie zorientowane osiowo albo promieniowo, a na częściach zacisków mogąbyć utworzone palce i ustalone tak, by zapewnić kontakt z pierwsząpo wierzchnią zaciskowąkondensatorów w kierunku osiowym albo promieniowym. Jeśli pierścień ustalaj ący jest wykorzystany do ustalania wycinków na podstawie komutatora, pierścień ten także ustala kondensatory w kontakcie z wycinkami komutatora.
Przedmiot wynalazku objaśniony zostanie w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematyczny widok z boku górnej połowy wirnika, pokazujący spawany komutator przed umocowaniem uzwojenia wirnika, fig. 2 - schematyczny widok z boku
178 956
5.
komutatora z fig. 1 po przymocowaniu uzwojenia wirnika i dopasowaniu tłumika szumów według pierwszego przykładu wykonania, fig. 3 - komutator z fig. 2, w przekroju i powiększeniu, z ukazaniem podłączenia tłumika szumów, fig. 4 - widok końca układu komutatora z fig. 3, fig. 5 komutator w przekroju podobnym do fig. 3, z alternatywnym przykładem wykonania tłumika szumów, fig. 6 - widok końca układu komutatora z fig. 5, fig. 7 - częściowo złożony drugi przykład wykonania komutatora z częścią zaciskową nie wymagającą lutowania, w przekroju poprzecznym, fig. 8 - widok końca komutatora z fig. 7, złożonego ale bez podkładki ustalającej, którą pominięto dla przejrzystości rysunku, fig. 9 --wycinek komutatora z figur 7 i 9 w widoku perspektywicznym, fig. 10 - szablon do wytwarzania wycinka z fig. 9, fig. 11 - układ komutatora z ukazaniem zmian dokonanych w stosunku do układu z fig. 7, w przekroju poprzecznym, a fig. 12 przedstawia widok końca układu komutatora z fig. 11.
Na figurach 1 i 2 przedstawiono górną połowę wirnika 20. Wirnik 20 zawiera wał 21, na którym umieszczono rdzeń twornika 22 zawieraj ący wiele złożonych blach twornika. U zwoj enie wirnika 23 jest nawinięte wokół rdzenia twornika 22 tworząc uzwojone bieguny twornika.
Komutator 30 jest przymocowany do wału 21 przy rdzeniu twornika 22. Komutator 30 zawiera podstawę komutatora 31 ,wiele wycinków komutatora 32 i pierścień ustalający 33. Podstawa komutatora 31 jest wykonana z odpowiedniego tworzywa sztucznego, takiego jak tworzywo fenolowe albo nylonowe, a zawiera część utrzymującą wycinki 34, kołnierz 35 i część odległościową. 36. Część odległościowa 36 przylega do rdzenia twornika 22 oddzielając osiowo wycinki komutatora 32 od rdzenia twornika 22. Wycinki komutatora 32 sąutrzymywane na podstawie komutatora 21 za pomocą pierścienia ustalającego 33.
Wycinki komutatora 32 zawierają część stykową 37 zapewniającą kontakt ślizgowy ze szczotkami węglowymi silnika i część zaciskową 3 8, z którą połączone są części połączeniowe 24 uzwojenia twornika 23. Na figurach 1 do 6 przedstawiono część zaciskową komutatora typu spawalnego, która zawiera zaczep 39 w kształcie litery U, której część otwartajest odwrócona od rdzenia twornika 22, a wokół którego nawinięto część połączeniową 24 uzwojenia wirnika 23 podczas uzwajania rdzenia twornika 22, jak pokazano na fig. 1.
Po uzwojeniu wirnika, uzwojenia sąelektrycznie łączone z komutatorami w procesie kucia na gorąco, w którym zaczepy 39 są wystawione na działanie temperatury i ciśnienia tak, by opadły na część połączemową24 i tak, by została usunięta izolacja z tej części przewodu uzwojenia 23, która styka się z zaczepem 39. Zaczep 39 jest umieszczony na kołnierzu i utrzymywany przez niego podczas kucia. Zatem zaczep 39 przyjmuje postać podobną do pokazanej na figurach 2 i 3.
Komutator posiada wiele wycinków odpowiadających liczbie biegunów wirnika, chociaż dla przejrzystości pokazano tylko jeden. Taka konstrukcja wirnika jest znana.
Na figurze 2 przedstawiono urządzenie tłumiące szumy 40, umocowane wokół zaczepów 39 komutatora. Urządzenie tłumiące szumy 40 jest dokładniej przedstawione na figurach 3 i 4. Zawiera ono pierścieniowąpłytkę 41 z nieprzewodzącego materiału, która podtrzymuj e warstwę przewodzącą42, wykonanąkorzystnie z folii miedzianej, utworzonąna pierścieniowej płytce 41. Warstwa przewodząca 42 ma zespół palców 43, które sąodchylone od płytki 41 pod kątem 90 stopni i są przylutowane do mikroelektronicznych kondensatorów 44. Każdy kondensator 44 ma dwie powierzchnie zaciskowe, zewnętrzną45 i wewnętrzną46 ijest podarty przez płytkę 41 oraz jest przylutowany na zewnętrznej powierzchni zaciskowej 45 do jednego z palców 43. Druga, wewnętrzna powierzchnia zaciskowa 46 każdego z kondensatorów 44 jest lutowana do odpowiedniego zaczepu 39 komutatora.
W przykładzie wykonania z figur 3 i 4 zastosowano trzy kondensatory 44, po jednym dla każdego wycinka komutatora 30, co odpowiada liczbie biegunów wirnika 20. Każdy kondensator 44 jest połączony z warstwą przewodzącą 42, która to warstwa tworzy pierścień połączeniowy punktu gwiazdy, łączący ze s^b^ po jednej zewnętrznej powierzchni zaciskowej 45 każdego z kondensatorów 44 i tworzy połączenie w gwiazdę z uzwojeniami twornika przez komutatory. Jak przedstawiono na fig. 3, podstawa komutatora 31 ma mały występ 36' utworzony na końcu części odległościowej, który współdziała z wnęką (nie pokazaną) w rdzeniu twornika 22 dla
178 956 poprawnej orientacji komutatora 30 na wale 21 względem rdzenia twornika 22, dla zapewnienia wymaganego kąta komutacji.
Na figurach 5 i 6 przedstawiono pewnąmodyfikację wirnika, w którym płytka 41 i warstwa przewodząca 42 urządzenia tłumiącego szumy 40 z fig. 3, jest zastąpiona przez element przewodzący 47, korzystnie w postaci sprężynującego pierścienia z drutu. Kondensatory 44 są lutowane bezpośrednio do pierścienia z drutu 47 na ich zewnętrznych powierzchniach zaciskowych 45 i lutowane bezpośrednio do zaczepu 39 komutatora na ich wewnętrznych powierzchniach zaciskowych 46. Jeśli najpierw przylutuje się kondensatory 44 do pierścienia z drutu 47, można wykorzystać sprężystość tego pierścienia do dociśnięcia kondensatorów 44 do kontaktu z zaczepami 39 tak, by wspomóc lutowanie, a nawet uniknąć lutowania w pewnych przypadkach. W korzystnym rozwiązaniu, w którym kondensatory 44 nie są przylutowane do zaczepów 39, można użyć małej ilości giętkiego spoiwa do wzmocnienia podtrzymywania kondensatorów 44 przy gwałtownych zmianach prędkości.
Na figurach 7 do 12 przedstawiono mechaniczne połączenie części komutatora, czyli komutator nie wymagający lutowania. W tym typie komutatora, podstawa komutatora 31 ma część podtrzymującą wycinki 34 i część odległościową 36, tak jak poprzednio. Jednak kołnierz 35 zastąpiono koronową wypukłością 50. Wypukłość 50 zawiera wnęki zaciskowe 51 służące do dopasowania części zaciskowych 38 wycinków komutatora 32, oraz szczeliny 52 przyjmujące części połączeniowe 24 uzwojenia 23 dla połączenia z wycinkami komutatora 32.
Ponadto, wypukłość 50 ma dodatkowe wnęki na kondensatory 53, umieszczone promieniowo na zewnątrz w stosunku do wnęk zaciskowych 51, służące do umieszczenia mikroełektronicznych kondensatorów 44. Wierzchołek wnęk na kondensatory 53 ma szczelinę 54 do przyjmowania pierścienia z drutu 47. Kondensatory 44 są skierowane osiowo do wnęk na kondensatory 53, a pierścień z drutu 47 opiera się sprężyście na zewnętrznej powierzchni zaciskowej 45 kondensatora 44. Jak pokazano, pierścień z drutu 47 sprężyście opiera się na promieniowej zewnętrznej krawędzi zewnętrznej powierzchni zaciskowej 45, chociaż mógłby być również przylutowany do tej powierzchni zaciskowej 45, podobnie jak w przykładzie wykonania z figur 5 i 6, z wyjątkiem tego, że kondensatory sąustawione osiowo i z wyjątkiem odpowiednich zmian dokonanych we wnękach na kondensatory 53, dla dopasowania pierścienia z drutu 47. Kondensatory 44 są utrzymywane we wnękach na kondensatory 53 przez wycinki komutatora 32 wspomagane przez pierścień ustalający 33, jeśli jest ona zastosowany.
Każdy wycinek komutatora 32, jak dokładniej pokazano na fig. 9, ma ślizgową część stykową 37 podobną do już opisanej ale część zaciskowa 38 posiada zacisk 55 z mechanicznym połączeniem, stanowiącym połączenie usuwające izolację. Ten zacisk 55 jest umieszczony wewnątrzjednej z wnęk zaciskowych 51 znajdujących się w wypukłości 50. Zacisk 55 ma kształt pudełka z otwartym wierzchem i sz.czełmą56 wyciętąw powierzchni czołowej i w dwóch powierzchniach bocznych. Szczelina 56 jest szersza na powierzchni czołowej zacisku niż wzdłuż powierzchni bocznych tak, by umożliwić umieszczenie kowadełka 57 utworzonego wewnątrz wnęk zaciskowych 51 do podtrzymywania części połączeniowej 24 uzwojenia 23, gdy zacisk 55 jest wsunięty do wypukłości 50. Szczeliny 56 otacsaąj chwyhajączęść połączeniową24, gdy zacisk 55 jest wsunięty,jednocześnie tnąc izolację drutu dla zapewnienia kontaktu elektrycznego.
Palec 58 wystaje promieniowo z tylnej ścianki zacisku 55, dla zapewnienia kontaktu z odpowiednim kondensatorom 44. Jak pokazano na fig. 7, pierścień ustalający 33 ustala wycinki na podstawie komutatora 31, a jednocześnie podtrzymuje palce 58.· Kolce 59 wykonane na zaciskach 55 łączą się ze ściankami wnęk 51, zapobegając wycofaniu zacisków 55 z wypukłości 50 po przymocowaniu. Wycinki komutatora 32 sązamocowane do podstawy komutatora 31 Jak pokazano na fig. 7, a następnie przesunięte w kierunku wskazanym przez strzałkę A (fig. 7) tak, by zaciski 55 zostały wsunięte do wnęk 51 w wypukłości 50.
Pierścień ustalający 33 został pominięty na fig. 8 dla przejrzystości rysunku, na której to figurze widać, że palce 58 są skierowane promieniowo dla zapewnienia kontaktu z wewnętrznymi powierzchniami zaciskowymi 46 kondensatorów 44.
178 956
Na figurze 10 przedstawiono szablon do wytwarzania wycinka komutatora 32 z fig. 9. Szablon 60jest wycinany z arkusza odpowiedniego materiału, takiegojak brąz berylowy, i zginany wzdłuż pięciu linii zginania 61 dla utworzenia wycinka komutatora 32 z fig. 9. Ślizgowa część stykowa 37jest zakrzywiana podczas wytwarzania tak, że części ślizgowe złożonego komutatora tworzą bębnową, cylindryczną ślizgową powierzchnię kontaktową.
Przykład wykonania z figur 11 i 12 jest podobny do przedstawionego na figurach 7 i 8 z wyjątkiem tego, że kondensatory 44 są skierowane promieniowo. W tym rozwiązaniu, palce 58 zostają zgięte tak, że są skierowane osiowo i wchodzą do wnęk na kondensatory 53. Wnęki na kondensatory 53 mogąbyć otwarte z przodu i na promieniowych powierzchniach zewnętrznych, albo promieniowe powierzchnie zewnętrzne mogą mieć zwykłą szczelinę do umieszczenia pierścienia z drutu 47. Jak poprzednio, pierścień z drutu 47 może być przylutowany do zewnętrznej powierzchni zaciskowej 45, albo jeśli jest odpowiednio prowadzony przez wypukłość 50, może być zawieszony dla zapewnienia bezpośredniego kontaktu elektrycznego, i jednocześnie, sprężystego dociśnięcia kondensatora 44 do promieniowego kontaktu przez jego wewnętrzną powierzchnię zaciskową46 z palcem 58 wycinka komutatora 32, tworząc w ten sposób układ komutatora z wytłumionymi szumami i całkowicie bez lutowania.
Do przedstawionych przykładów wykonania można wprowadzać różne modyfikacje. Na przykład, pierścień z drutu może być lutowany albo nie lutowany do kondensatora, a kondensator może być lutowany albo nie lutowany do wycinków komutatora. W tych przykładach wykonania kondensatory przedstawiono jak umieszczone promieniowo nad częścią zaciskową wycinka komutatora. Jeżeli jednak dysponuje się wystarczającą przestrzenią, kondensatory mogą być montowane na albo nad częścią ślizgową wycinka komutatora, lub umieszczone wewnątrz wnęk zaciskowych w wypukłości. Dla przejrzystości opisu przedstawiono wirnik i komutator z trzema szczelinami. Możnaj ednak zastosować inne konfiguracje wirników
178 956
FIG. 12
178 956
FIG. 9
FIG. 10
178 956
FIG. 8
178 956
FIG. 6
44
FIG. 4
178 956
FIG. 1
FIG. 2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wirnik silnika elektrycznego, zaopatrzony w wał, osadzony na wale komutator mający podstawę komutatora i liczne wycinki komutatora zamontowane na podstawie komutatora, przy czym każdy wycinek komutatora ma część stykową ślizgowo stykaj ącą się ze szczotkami silnika oraz część zaciskową, ponadto zaopatrzony w rdzeń twornika z wieloma biegunami oraz uzwojenie twornika nawinięte dookoła biegunów rdzenia twornika i dołączone do części zaciskowych wycinków komutatora, jak również zaopatrzony w urządzenie tłumiące szumy mające element przewodzący i liczne mikroelektroniczne kondensatory, z których każdy majeden zacisk elektrycznie połączony z elementem przewodzącym i drugi zacisk elektrycznie połączony z przyporządkowanym wycinkiem komutatora, znamienny tym, że element przewodzący (47) jest utworzony przez sprężysty pierścień i jest osadzony promieniowo na zewnątrz kondensatorów (44), w styku z komutatorem (30).
  2. 2. Wirnik według zastrz. 1, znamienny tym, że element przewodzący (47) jest utworzony przez pierścień rozcięty.
  3. 3. Wirnik według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy z kondensatorów (44) ma zewnętrzną powierzchnię zaciskową (45) przymocowaną do elementu przewodzącego w postaci pierścienia (47), przez lutowanie.
  4. 4. Wirnik według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy z kondensatorów (44) ma wewnętrzną powierzchnię zaciskową (46) bezpośrednio stykającąsię z częścią zaciskową (38) wycinka komutatora (32).
  5. 5. Wirnik według zastrz. 4, znamienny tym, że wewnętrzna powierzchnia zaciskowa (46) każdego kondensatora (44) jest przymocowana do przyporządkowanej części zaciskowej (38) wycinka komutatora (32), przez lutowanie.
  6. 6. Wirnik według zastrz. 5, znamienny tym, że część zaciskowa (38) wycinka komutatora (32) ma zaczep (39) nałożony w wysokiej temperaturze, a wewnętrzna powierzchnia zaciskowa (46) kondensatora jest przylutowana do tego zaczepu (39) po jego nałożeniu w wysokiej temperaturze.
  7. 7. Wirnik według zastrz. 4, znamienny tym, że część zaciskowa (38) ma zacisk (55) stanowiący połączenie mechaniczne i usuwający izolację, który to zacisk (55) j’est umieszczony w koronowej części wypukłej (50) podstawy komutatora (31), przy czym każdy kondensator (44) jest ustalony w przyporządkowanej wnęce (53) części wypukłej (50) przez sprężysty pierścień (47).
  8. 8. Wirnik według zastrz. 7, znamienny tym, że zacisk (55) ma stykowy palec (58), na którym jest podparta wewnętrzna powierzchnia zaciskowa (46) każdego kondensatora (44).
  9. 9. Wirnik według zastrz. 8, znamienny tym, że kondensatory (44) są rozmieszczone osiowo we wnękach (53) koronowej części wypukłej (50) za pomocą palców (58).
PL95311469A 1994-11-24 1995-11-23 Wirnik silnika elektrycznego PL PL PL178956B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB9423689A GB9423689D0 (en) 1994-11-24 1994-11-24 A rotor for an electric motor

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL311469A1 PL311469A1 (en) 1996-05-27
PL178956B1 true PL178956B1 (pl) 2000-07-31

Family

ID=10764888

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95311469A PL178956B1 (pl) 1994-11-24 1995-11-23 Wirnik silnika elektrycznego PL PL

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5717270A (pl)
EP (2) EP0714159B1 (pl)
JP (1) JP3766129B2 (pl)
KR (1) KR960019913A (pl)
CN (1) CN1055800C (pl)
BR (1) BR9505510A (pl)
CZ (1) CZ286964B6 (pl)
DE (2) DE69508040T2 (pl)
ES (2) ES2178796T3 (pl)
GB (1) GB9423689D0 (pl)
IN (1) IN185776B (pl)
PL (1) PL178956B1 (pl)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9614485D0 (en) * 1996-07-10 1996-09-04 Johnson Electric Sa A miniature motor
US5903072A (en) * 1997-03-21 1999-05-11 Fasco Industries, Inc. Electric motor input circuit with leadless capacitor assembly
US6078117A (en) * 1997-08-27 2000-06-20 Nartron Corporation End cap assembly and electrical motor utilizing same
DE19740551A1 (de) 1997-09-15 1999-03-18 Interelectric Ag Gleichstromelektromotor
FR2774525B1 (fr) * 1998-02-03 2000-03-31 Meritor Light Vehicle Sys Ltd Systeme d'antiparasitage d'un moteur a aimants permanents d'activation d'un organe fonctionnel de vehicule automobile
JP3559181B2 (ja) * 1998-11-30 2004-08-25 三菱電機株式会社 電動パワーステアリング装置用モータ
JP4358391B2 (ja) * 1999-11-22 2009-11-04 株式会社 五十嵐電機製作所 電気モータにおける整流子へのリング状電気雑音防止素子の接続方法と、その方法によって接続された電気雑音防止素子を備える整流子
WO2001039354A1 (fr) * 1999-11-25 2001-05-31 Mabuchi Motor Co., Ltd. Moteur de petite taille
DE10021392C2 (de) * 2000-05-03 2002-09-12 Interelectric Ag Holding Sachs Glockenankerelektromotor
DE10233712B3 (de) * 2002-07-24 2004-02-12 Kolektor D.O.O. Trommelkommutator für eine elektrische Maschine
DE102004003146B4 (de) * 2003-01-22 2023-08-24 Aisan Kogyo Kabushiki Kaisha Motor, Kraftstoffpumpe, Kommutator und Verfahren zur Herstellung eines Kommutators
DE10306516A1 (de) * 2003-02-14 2004-09-16 Kolektor D.O.O. Kommutator für eine elektrische Maschine
DE10354220A1 (de) * 2003-11-20 2005-06-30 Kolektor D.O.O. Kommutator für eine elektrische Maschine
US7088028B2 (en) * 2004-05-25 2006-08-08 Microplex Ntp, Ltd. Ring cap for use on commutator in miniature electric motor for absorbing electrical noise/sound
US7015608B2 (en) * 2004-07-27 2006-03-21 Delco Remy International, Inc. Method and apparatus to suppress electrical noise in a rotor assembly for an electrical machine
JP4157092B2 (ja) * 2004-11-29 2008-09-24 Tdk株式会社 モータ
US20080088187A1 (en) * 2006-10-17 2008-04-17 Hitachi, Ltd Electric Motor with Reduced EMI
US7696656B2 (en) * 2007-12-20 2010-04-13 Calsonickansei North America, Inc. Motor assembly incorporating a securely positioned electromagnetic disturbance suppression device
US9819241B2 (en) * 2010-06-14 2017-11-14 Black & Decker Inc. Stator assembly for a brushless motor in a power tool
FR2974968B1 (fr) * 2011-05-03 2013-07-05 Aldebaran Robotics S A Circuit imprime destine a assurer le raccordement d'un moteur electrique et moteur electrique comprenant le circuit imprime
KR101389414B1 (ko) * 2013-02-04 2014-04-28 한양대학교 산학협력단 커패시터를 이용한 전류전달 방식의 동기기
JP5682649B2 (ja) * 2013-03-28 2015-03-11 三菱電機株式会社 回転電機
DE102013222336A1 (de) * 2013-11-04 2015-05-07 Robert Bosch Gmbh Entstöreinrichtung, Elektromotor mit einer Entstöreinrichtung und Verwendung des Elektromotors
FR3029364B1 (fr) * 2014-11-27 2017-08-25 Valeo Equip Electr Moteur Rotor de demarreur pour vehicule automobile muni d'une couche de protection sur le talon
CN105429415B (zh) * 2015-12-23 2018-12-18 中电电机股份有限公司 一种换向极结构
CN106385138A (zh) * 2016-11-01 2017-02-08 蔡甫寒 直流电机换向器电磁干扰抑制结构
WO2021247954A1 (en) 2020-06-05 2021-12-09 Milwaukee Electric Tool Corporation Brushless motor for a power tool

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3322988A (en) * 1963-12-25 1967-05-30 Jeco Kk Direct current armature with condensers
US3488538A (en) * 1967-08-29 1970-01-06 Shigeru Hayashi Spark suppressing arrangement for commutators
DE6803418U (de) * 1968-10-23 1969-03-13 Gebr Buehler Nachf Gmbh Elektrischer kleinmotor
JPS585426Y2 (ja) * 1976-04-21 1983-01-29 マブチモ−タ−株式会社 マイクロモ−タの火花消去装置
JPS5417008U (pl) * 1977-07-08 1979-02-03
JPS5541138A (en) * 1978-09-12 1980-03-22 Matsushita Electric Ind Co Ltd Miniature motor
GB2063577B (en) * 1979-09-05 1983-05-11 Mabuchi Motor Co Motor
US4329605A (en) * 1980-10-14 1982-05-11 General Motors Corporation Electric motor having radio frequency interference radiation suppression
JPS5822569A (ja) * 1981-07-31 1983-02-09 Matsushita Electric Works Ltd モ−タ
GB2128818B (en) * 1982-10-11 1986-02-12 Johnson Electric Ind Mfg An armature
JPS59169351A (ja) * 1983-03-15 1984-09-25 Matsushita Electric Works Ltd モ−タのロ−タへのコンデンサ取付構造
SU1169058A1 (ru) * 1984-02-07 1985-07-23 Предприятие П/Я Г-4651 Якорь электрической машины
JPS622358U (pl) * 1985-06-18 1987-01-08
JPH0642775B2 (ja) 1987-02-27 1994-06-01 マブチモ−タ−株式会社 小型モ−タの回転子
GB2202686B (en) * 1987-03-23 1991-08-14 Johnson Electric Ind Mfg An armature for an electric motor
GB2207292A (en) * 1987-07-09 1989-01-25 Johnson Electric Ind Mfg Electric motor
US5003208A (en) * 1988-08-31 1991-03-26 Mabuchi Motor Co. Ltd. Miniature motor having positive-coefficient thermistor
GB2224165A (en) * 1988-09-22 1990-04-25 Johnson Electric Ind Mfg Suppression element in a commutator
JPH03270662A (ja) * 1990-03-16 1991-12-02 Hitachi Ltd ブラシ付モータ
JPH0435672U (pl) 1990-07-23 1992-03-25
JP2510549Y2 (ja) * 1991-12-17 1996-09-11 マブチモーター株式会社 小型モ―タ

Also Published As

Publication number Publication date
ES2178796T3 (es) 2003-01-01
DE69508040D1 (de) 1999-04-08
EP0714159B1 (en) 1999-03-03
CZ286964B6 (en) 2000-08-16
PL311469A1 (en) 1996-05-27
EP0714159A2 (en) 1996-05-29
JPH08228458A (ja) 1996-09-03
ES2128670T3 (es) 1999-05-16
JP3766129B2 (ja) 2006-04-12
EP0863602B1 (en) 2002-08-28
CN1055800C (zh) 2000-08-23
DE69508040T2 (de) 1999-09-16
GB9423689D0 (en) 1995-01-11
DE69527993T2 (de) 2003-03-20
EP0714159A3 (en) 1997-03-05
CZ305795A3 (en) 1996-06-12
EP0863602A1 (en) 1998-09-09
DE69527993D1 (de) 2002-10-02
US5717270A (en) 1998-02-10
KR960019913A (ko) 1996-06-17
IN185776B (pl) 2001-04-28
BR9505510A (pt) 1997-10-28
CN1134058A (zh) 1996-10-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL178956B1 (pl) Wirnik silnika elektrycznego PL PL
US4851730A (en) Brush holder assembly for electric motor
US4574215A (en) Brushgear for miniature motors
US8294328B2 (en) Brush gear of a motor
EP0767525B1 (en) Brush gear for an electric motor
US6181046B1 (en) Dynamo-electric machine with commutator assembly
EP0682400B1 (en) Noise suppressed commutator
JPH07194063A (ja) 小型モータ及びモータ内蔵の電子部品の接続方法
CN115548707A (zh) 用于无刷电机的连接结构和无刷电机
US8049391B2 (en) Electric motor
GB2445775A (en) Electric motor having releasable connection for pcba
US6611077B2 (en) Motor having a commutator
GB2205451A (en) Connecting brush holders and suppression element to stator windings of an electric motor
US20220247141A1 (en) Electric motor with connecting element for a winding of a stator on a printed circuit board with at least two insulation displacement contacts
JP2501469B2 (ja) 電動機
GB2173648A (en) Electric motors and their assembly
KR200475473Y1 (ko) 브러쉬리스 모터의 회로기판 커넥터 접속장치
US5903072A (en) Electric motor input circuit with leadless capacitor assembly
CN113330665A (zh) 定子直接连接至电路板上的泵
US20020121836A1 (en) End shield for a commutator machine and a method for producing such an end shield
GB2389242A (en) Varistor assembly for motor noise suppression
EP0650243A1 (en) Brush assembly
US7362020B2 (en) Commutator housing with an overcurrent protection device
JPH0538116A (ja) スピンドルモータ
JP3437786B2 (ja) 回転電機およびその製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20051123