PL177693B1 - Opakowanie do przechowywania dwóch składników - Google Patents

Opakowanie do przechowywania dwóch składników

Info

Publication number
PL177693B1
PL177693B1 PL95309547A PL30954795A PL177693B1 PL 177693 B1 PL177693 B1 PL 177693B1 PL 95309547 A PL95309547 A PL 95309547A PL 30954795 A PL30954795 A PL 30954795A PL 177693 B1 PL177693 B1 PL 177693B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
capsule
container
neck
package
package according
Prior art date
Application number
PL95309547A
Other languages
English (en)
Other versions
PL309547A1 (en
Inventor
Peter S. Arnold
Kevin Hilton
Nina Warburton
Brian Wilson
Original Assignee
Johnson & Johnson Medical
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Johnson & Johnson Medical filed Critical Johnson & Johnson Medical
Priority to PL95309547A priority Critical patent/PL177693B1/pl
Publication of PL309547A1 publication Critical patent/PL309547A1/xx
Publication of PL177693B1 publication Critical patent/PL177693B1/pl

Links

Landscapes

  • Package Specialized In Special Use (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)

Abstract

1. Opakowanie do przechowywania dwóch skladników oddzielonych od siebie podczas przechowywania i ulegajacych wymieszaniu po otwarciu opakowania za-- wierajace pojemnik na pierwszy skladnik majacy nagwintowana szyjke zamykana nagwintowana zamykajaca nakretka oraz umieszczona w nim kapsule wchodzaca od góry do nagwintowanej szyjki pojemnika oraz polaczona rozlacznie jednostronnie nieobrotowo z zamykajaca nakretka, zna- mienne tym, ze kapsula (6, 32) jest dwu- czesciowa o czesci górnej (7, 33) polaczo- nej rozlacznie z czescia dolna (11, 48), któ- ra jest nieobrotowo polaczona z pojemni- kiem (2, 30), przy czym na kapsule (6, 32) pomiedzy zebrem (8, 36) górnej czesci (7, 33) a kolnierzem (13) dolnej czesci (11, 48) jest umieszczona rozprezna sprezyna (18). FIG. 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest opakowanie do przechowywania dwóch składników. zwłaszcza składników. które są odizolowane od siebie podczas przechowywania w opakowaniu. a po jego otwarciu ulegają wymieszaniu ze sobą.
Opakowania do przechowywania dwóch składników wymienionego wyżej rodzaju mają szereg zastosowań. Potrzebne jest niekiedy na przykład przechowywanie stężonego czynnego składnika mieszaniny. takiego jak pestycydy. oddzielonego od rozpuszczalnika. gdzie wymieszanie następuje dopiero po otwarciu opakowania bezpośrednio przed użyciem jego zawartości. W dziedzinie środków dezynfekujących często konieczne jest dodanie stężonego kwasu dla uaktywnienia roztworu środka dezynfekującego. na przykład roztworu podchlorynu sodowego. bezpośrednio przed jego zastosowaniem. Wynika to stąd. że uaktywniony roztwór
177 693 nie może być przechowywany przez dłuższy okres czasu, ze względu na wydzielanie się gazu i utratę właściwości dezynfekujących. Niezbędne jest wobec tego przechowywanie roztworu środka dezynfekującego i stężonego kwasu oddzielnie w (©pakowaniu przeznaczonym dla dwóch składników, które ulegają wymieszaniu dopiero po otwarciu opakowania.
Wspomniane wyżej stężone aktywne składniki mieszaniny i stężone kwasy są potencjalnie szkodliwe dla ludzi i wobec tego opakowanie dla dwóch składników powinno być korzystnie zaprojektowane tak, aby wymieszanie następowało automatycznie po otwarciu opakowania bez potrzeby mieszania stężonych roztworów przez użytkownika. Korzystnie, opakowania powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby usunięcie stężonego roztworu z opakowania bez uprzedniego wymieszania go z rozpuszczalnikiem było utrudnione, zmniejszając w ten sposób do minimum ryzyko zetknięcia się z nierozcieńczonym środkiem. Korzystnie, opakowanie dla dwóch składników powinno zawierać wtórny pojemnik na stężony roztwór, który to pojemnik jest umieszczony w całości wewnątrz pierwotnego opakowania przeznaczonego na rozpuszczalnik. W ten sposób jakiekolwiek uszkodzenie wtórnego pojemnika ma miejsce w obrębie pojemnika pierwotnego.
Z opisu patentowego nr GB-A-1567394 znane jest opakowanie podwójne, w którym składniki ulegają automatycznie wymieszaniu po odkręceniu nakrętki opakowania. Opakowanie zawiera pierwszy pojemnik posiadający szyjkę i korpus, w którym umieszczony jest pierwszy składnik, na przykład rozpuszczalnik. W celu zamknięcia pierwszego pojemnika na jego szyjce zainstalowana jest, na przykład przez nakręcenie, nakrętką. Od postawy nakrętki do wewnątrz szyjki biegnie osłona montażowa w celu oddzielenia części drugiego pojemnika przeznaczonej dla umieszczenia w niej drugiego składnika. Do osłony montażowej przymocowana jest usuwalna miseczka umożliwiająca napełnienie drugiego pojemnika i zamknięcie go w celu oddzielenia od pierwszego pojemnika. Nakrętka lub usuwalna miseczka powoduje, że sprężysty kołnierz znajduje się poniżej szyjki pojemnika po zmontowaniu, przy czym kołnierz ma taki układ, że może być przemieszczony promieniowo umożliwiając jego wprowadzenie do szyjki pierwszego pojemnika, ale nie może być przemieszczony promieniowo przy wyciąganiu go z pierwszego pojemnika. W efekcie usunięcia na zewnątrz nakrętki zamykającej z szyjki pierwszego pojemnika (na przykład przez odkręcenie gwintowanej nakrętki), kołnierz opiera się o wewnętrzną końcową część szyjki pierwszego pojemnika i powoduje oddzielenie usuwalnej miseczki od osłony montażowej powodując tym samym przedostanie się drugiego składnika do pierwszego pojemnika. Na ogół pierwszym składnikiem jest rozpuszczalnik, a drugim składnikiem jest stężony roztwór.
Z opisu patentowego nr EP-A-0190593 znane są systemy opakowania dla dwóch składników, które obejmują butlę z nagwintowaną szyjką i nakrętką zamykającą, która to butla zawiera zbiornik przeznaczony na zagęszczony roztwór, gdzie nakrętka zamykająca może być obracana na szyjce butli i posiada kołnierz biegnący promieniowo od podstawy nakrętki zamykającej do wewnątrz szyjki butli, przy czym dzięki gwintowi kołnierz jest przystosowany do połączenia z wewnętrznym pojemnikiem zawierającym stężony roztwór lub między zewnętrzną ścianką wewnętrznego pojemnika i wewnętrzną ścianką szyjki butli znajduje się w jednym lub w kilku punktach blokada obrotu, która zapobiega swobodnemu obracaniu się wewnętrznego pojemnika w jednym lub w obu kierunkach albo kołnierz ma nieregularny kształt lub ostre występy przez co jego dolna część tworzy krawędź oporową i spoczywa na podstawie lub na pierścieniowym występie biegnącym wokół dającego się rozdzielić pojemnika w taki sposób, że gdy wewnętrzny pojemnik nakręcony na gwint kołnierza zostaje obrócony w kierunku zamykania gwintu, wewnętrzny pojemnik zostaje odcięty wzdłuż linii osłabionego materiału, podczas gdy swobodny ruch obrotowy wewnętrznego pojemnika jest ograniczony w jednym lub obu kierunkach przez jedną lub kilka blokad obrotu osadzonych na zewnętrznej ściance wewnętrznego pojemnika i wewnętrznej ściance przewężenia, albo wewnętrzny pojemnik jest wyposażony w swojej górnej części w pierścieniowe zgrubienie wystające promieniowo na zewnątrz i opierające się o przewężenie, przy czym pierścieniowe zgrubienie wyznacza głębokość zawieszenia wewnętrznego pojemnika i ewentualnie blokuje swobodny ruch obrotowy wewnętrznego pojemnika za pomocą występów lub nacięć.
177 693
Z opisu patentowego DE 38 12 343 znany jest pojemnik, którego zbiornik na drugi składnik znajduje się w nakrętce.
Z opisu patentowego DE-A1-3634079 jest przedstawiony pojemnik mający wewnątrz zbiornik na drugi składnik w kształcie ampułki, który przy szyjce zostaje ułamana w trakcie otwierania pojemnika.
Powyższe systemy opakowania dwóch składników mają tę zaletę, że wtórny pojemnik przeznaczony na stężony składnik jest zasadniczo umieszczony wewnątrz pierwotnego pojemnika przeznaczonego na roztwór. Zwykłe odkręcenie nakrętki z szyjki pierwotnego pojemnika powoduje automatycznie przedostanie się stężonego składnika do rozpuszczalnika i możliwość bezpośredniego użytkowania. Stężony składnik nie może być w łatwy sposób usunięty z opakowania w postaci nierozcieńczonej.
W tych znanych podwójnych opakowaniach nakrętka zamykająca stanowi nieodłączną część wtórnego pojemnika przeznaczonego na stężony składnik. W każdym przypadku wtórny pojemnik jest formowany poprzez umocowanie nakrętki do kołnierza lub osłony biegnących w dół od podstawy nakrętki zamykającej. W praktyce bardzo trudno jest zapobiec wyciekom stężonego składnika z uformowanego w ten sposób wtórnego pojemnika. Problem nieszczelności uformowanych w ten sposób wtórnych pojemników jest na przykład poruszony w opisie patentowym EP-A-0235806. Ponadto istnieje prawdopodobieństwo, że śladowe ilości stężonej substancji pozostaną wewnątrz nakrętki po jej zdjęciu i to właśnie śladowe ilości stanowią potencjalne zagrożenie dla użytkownika. Co więcej, materiał nakrętki może nie być w pełni kompatybilny ze stężonym składnikiem znajdującym się we wtórnym pojemniku i materiałem tworzącym drugą część wtórnego pojemnika.
Ponadto nakrętki zamykające znanych pojemników nie mogą być wykonywane konwencjonalnym sposobem formowania wtryskowego. W tym celu należy stosować drogie dwudzielne urządzenia wtryskowe lub wykonywać nakrętki z dwóch oddzielnych elementów, które łączone są zatrzaskowo. ,
Celem obecnego wynalazku jest opracowanie opakowania do przechowywania dwóch składników, które jest szczelne i łatwe do wytworzenia..
Opakowanie do przechowywania dwóch składników oddzielonych od siebie podczas przechowywania i ulegających wymieszaniu po, otwarciu opakowania zawierające pojemnik na pierwszy składnik mający nagwintowaną szyjkę zamykaną nagwintowaną zamykającą nakrętką oraz umieszczoną w nim kapsułę wchodzącą od góry do nagwintowanej szyjki pojemnika oraz połączoną rozłącznie jednostronnie nieobrotowo z zamykającą nakrętką charakteryzuje się według wynalazku tym, że kapsuła jest dwuczęściowa o części górnej połączonej rozłącznie z częścią dolną, która jest nieobrotowo połączona z pojemnikiem, przy czym na kapsule pomiędzy żebrem górnej części a kołnierzem dolnej części jest umieszczona rozprężna sprężyna.
Korzystnie kapsuła jest wyposażona w żebro wystające z jej korpusu i zatrzaśniętą na kołnierzu szyjki pojemnika.
Korzystnie górna część kapsuły zawiera kołnierz z elastycznymi żebrami usytuowanymi w pierścieniowym wgłębieniu.
Korzystnie pierwsza zapadka stanowi co najmniej jeden elastyczny prowadzący kołek wystający ku dołowi z podstawy zamykającej nakrętki zazębiający się z drugą zapadką stanowiącą co najmniej jedno elastyczne żebro wystające ku górze z górnej części kapsuły.
Korzystnie w dolnej części kapsuły jest usytuowany kołnierz oparty o żebra w wewnętrznej ściance pojemnika.
Korzystnie dolna część kapsuły zawiera występ zazębiający się z podłużnym rowkiem w wewnętrznej ściance szyjki pojemnika.
Korzystnie górna i dolna część kapsuły są połączone gwintem.
Korzystnie kapsuła jest wyposażona w otwór odpowietrzający.
Korzystnie w otworze jest umieszczony koniec elastycznej rurki wchodzącej do kapsuły, przy czym elastyczna rurka wyposażona jest w pływak i jest z jednej strony zamknięta półprzepuszczalną membraną.
177 693
Korzystnie elastyczna rurka posiada odgałęzienia i otwór na końcu każdego odgałęzJeniajest zamknięty półprzepuszczalną membraną.
Opakowania dla dwóch składników wykazują szereg zalet. Jedną z nich jest to. że wytwarzanie i napełnianie kapsuł odbywa się całkowicie niezależnie od pojemników i nakrętek. Oznacza to. że kształty kapsuł i stosowane do wytwarzania materiały mogą być dobierane niezależnie pod kątem maksymalnego ograniczenia występowania ich nieszczelności podczas przechowywania. Można wprowadzać bardziej skomplikowane kształty kapsuł bez potrzeby stosowanie droższych procesów produkcyjnych. ponieważ nie ma potrzeby formowania nakrętek - ani. żadnych innych elementów kapsuł jako integralnej całości. Inna zaleta polega na tym. że nakrętki nie stykają się bezpośrednio ze stężonym składnikiem umieszczonym w kapsule. Oznacza- to, że na nakrętkach po ich usunięciu nie będzie potencjalnie niebezpiecznych śladów stężonego składnika przechowywanego w kapsułach. Dalszą zaletą jest to. że kapsuły można łatwo wyposażyć w opisane powyżej środki odpowietrzające.
Określenie „półprzepuszczalna membrana” obejmuje wszystkie membrany przepuszczające gazy i zatrzymujące znajdujące się w kapsule ciekle lub stałe stężone składniki. Na ogół membranę stanowi mikroporowata membrana (na przykład o wymiarach porów 50 pm lub mniejszych) wykonana z nieprzyjmującego wody polimeru. na przykład polietylenu lub politetrafluoroetylenu. Membrana taka uniemożliwia wypływ wodnych stężonych roztworów. na przykład stężonych kwasów. z kapsuły.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku. na którym fig. 1 przedstawia podwójne opakowanie według wynalazku w częściowym przekroju z boku; fig. 2 - pierwsze i drugie środki zapadkowe podwójnego opakowania w poziomym przekroju poprzecznym przechodzącym przez linię Ii; fig. 3 - opakowania z fig. 1 w częściowym przekroju pionowym ilustrującym efekt otwarcia opakowania; fig. 4 - zamienny przykład wykonania obecnego wynalazku w częściowym przekroju pionowym podobnym do pokazanego na fig. 3; fig. 5 - przykład wykonania z fig. 4 wzdłuż linii I-I w przekroju poprzecznym; oraz fig. 6 - przykład wykonania z fig. 4 wzdłuż linii II-II w przekroju poprzecznym.
Na fig. 1 i 2 przedstawiono podwójne opakowanie 1 składające się z pojemnika 2 posiadającego gwintowaną szyjkę 3 i uchwyt 4. przy czym wszystkie te elementy są uformowane jako całość z termoplastycznego tworzywa sztucznego metodą rozdmuchiwania. Gwintowana zamykająca nakrętka 5 z termoplastycznego tworzywa sztucznego tworzy uszczelnienie gwintowanej szyjki 3 pojemnika 2.
Wewnątrz pojemnika 2 umieszczona jest kapsuła 6. której górna część 7 wchodzi do szyjki 3 pojemnika 2. Kapsuła 6 jest zamocowana za pomocą wystających promieniowo z kapsuły 6 elastycznych żeber 8. Elastyczne żebra 8 biegną stycznie do okręgu zakreślonego wokół podłużnej osi kapsuły. Elastyczne żebra 8 posiadają na swoich przednich krawędziach wycięcie 9; które zazębia się z wewnętrznym kołnierzem 10 biegnącym wokół wewnętrznej powierzchni szyjki 3 pojemnika 2. Dolna część 17 każdego elastycznego żebra 8 jest zukosowana.
Kapsuła 6 wykonana jest w postaci dwuczęściowej z termoplastycznego tworzywa sztucznego metodą wtryskową. Górna część 7 i dolna część 11 są ze sobą połączone za pomocą śrubowego gwintu. który jest uszczelniony w celu zabezpieczenia przed wyciekaniem zawartości kapsuły 6 podczas jej przechowywania. Dolna część 11 kapsuły 6 posiada biegnący wokół jej podstawy kołnierz 13. który opiera się o żebro 14 na wewnętrznej powierzchni pojemnika 2 aby zapobiec obrotowi dolnej części 11 kapsuły 6. Na kapsule 6 nawinięta jest zwojowa sprężyna 18. która opiera się na elastycznych żebrach 8 kołnierza 13 kapsuły 6.
W górnej części kapsuły 6 znajduje się otwór 26 przeznaczony do napełniania kapsuły 6 i jej odpowietrzania. Do gwintowanego otworu 26 wprowadzona jest elastyczna rurka 19 wyposażona w kołnierz 20 na jej końcowej części. która spoczywa na występie gwintowanego otworu 26. Drugi koniec elastycznej rurki-19 znajduje się wewnątrz kapsuły 6 i zakryty jest półprzepuszczalną mikroporowatą wodoodporną membraną 21 oraz wyposażony w pływak 22 dla utrzymywania go na powierzchni cieczy znajdującej się w kapsule 6. Elastyczna rurka 19 może posiadać odgałęzienia. a otwór na końcu każdego odgałęzienia jest zamknięty półprzepuszczalną membraną 21. Gwintowany otwór 26 jest zamknięty nakręconą nań zamykającą
177 693 nakrętką 23 kapsuły 6 w celu zapewnienia uszczelnienie, które zabezpiecza przed wyciekami cieczy z kapsuły 6. Z nakrętki 23 zamykającej kapsułę 6 wystaje do góry odpowietrzająca dysza 24, która wchodzi w otwór 25 w środkowej części głównej zamykającej nakrętki 5. Między dyszą 24 i otworem 25 w środkowej części głównej zamykającej nakrętki 5 uformowane jest uszczelnienie dające pewność, że podczas przechowywania przez otwór 25 nie wydostanie się nawet najmniejsza ilość zawartości pojemnika 1.
. Pierwsza zapadka w postaci elastycznych prowadzących kołków 15 znajduje się na gwintowanej zamykającej nakrętce 5 i wystaje w dół z podstawy zamykającej nakrętki 5. Prowadzące kołki 15 mają kształt żeber i jest usytuowana stycznie do okręgu opisanego wokół osi obrotu zamykającej nakrętki 5. Druga zapadka jest umieszczona w górnej części 7 kapsuły 6 i ma postać żeber 16 biegnących stycznie do okręgu opisanego wokół podłużnej osi kapsuły 6 i wystających do góry z kapsuły 6.
Montaż opakowania dla dwóch składników przebiega w sposób następujący. Najpierw do pojemnika 2 wlewany jest pierwszy przeznaczony do umieszczenia w opakowaniu składnik (zazwyczaj jest to rozpuszczalnik). Następnie przez gwintowany otwór 26, kapsuła 6 napełniana jest drugim składnikiem (zazwyczaj jest to stężony roztwór kwasu). Korzystnie, pierwszy składnik zawiera substancję wskaźnikową, która zmienia barwę w obecności drugiego składnika, informując w ten sposób o wymuszeniu obu składników. Następnie do kapsuły 6 wprowadzana jest elastyczna rurka 19 tak, aby jej kołnierz 20 opierał się na występie gwintowanego otworu 26. Następnie na gwintowany otwór 26 nakręcana jest zamykająca nakrętka 23 kapsuły 6. Kapsuła 6 mocowana jest w pojemniku 2 przez zatrzaskowe wprowadzenie kołnierza 10 biegnącego wokół wewnętrznej powierzchni szyjki 3 pojemnika 2 w wycięcia 9 na elastycznych żebrach 8 kapsuły 6. Zamocowanie kapsuły 6 osiąga się przez zaciśnięcie elastycznych żeber 8, co jest ułatwione dzięki zukosowaniu krawędzi dolnej części 17 żeber 8. Elastyczne żebra 8 sprężyście cofają się tworząc trwałe zatrzaskowe połączenie z pierścieniowym kołnierzem 10. Po tej operacji zmiana położenia kapsuły 6 jest bardzo utrudniona, ale górna część 7 kapsuły 6 może być jednak obracana wokół jej podłużnej osi. Górna część kapsuły 6 wchodzi do gwintowanej szyjki pojemnika 2, ale między górną częścią 7 kapsuły 6 i wewnętrzną powierzchnią gwintowanej szyjki 3 pozostaje dostatecznie duża przestrzeń umożliwiająca wylanie zawartości pojemnika 2 na zewnątrz po otwarciu pojemnika 2. Montaż kończy nakręcenie zamykającej nakrętki 5 na gwintowaną szyjkę 3 w celu utworzenia uszczelnienia otworu w szyjce 3 i dyszy 24. Podczas wkręcania zamykającej nakrętki 5 następuje zetknięcie się prowadzących kołków 15 nakrętki kapsuły 6 i żeber 16 w górnej części 7 kapsuły 6, z tym, że prowadzące kołki 15 mogą uginać się przy wchodzeniu między żebra 16 tak, aby na górną część 7 kapsuły 6 oddziaływał mały moment skręcający. Zwoje gwintu 12, który łączy górną 7 i dolną 11 część kapsuły 6 mają ten sam kierunek, jak zwoje gwintu szyjki 3, przez co każdy moment obrotowy oddziaływujący na kapsułę 6 przy nakręcaniu nakrętki 5 powoduje jedynie silniejsze zaciśnięcie na gwincie 12 obu części górnej 7 i dolnej 11 kapsuły 6.
Po całkowitym dokręceniu zamykającej nakrętki 5 na szyjkę 3 pojemnika 2 zakładana jest opaska (niepokazana) zabezpieczająca przed manipulacją przez osoby nieupoważnione. Następnie dwuczęściowe opakowanie 1 może być przechowywane nieskończenie długo bez wymieszania składników.
Opakowanie 1 dla dwóch składników jest otwierane jak ilustruje fig. 3. Zamykająca nakrętka 5 jest po prostu odkręcana z nagwintowanej szyjki 3 pojemnika 2. Przy odkręcaniu zamykającej nakrętki 5 prowadzące kołki 15 zamykającej nakrętki 5 zazębiają się z żebrami 16 usytuowanymi w górnej części 7 kapsuły, przez co górna część 7 kapsuły 6 jest obracana w kierunku obrotu zamykającej nakrętki 5. Obrót dolnej części 11 kapsuły 6 blokuje kołnierz 13 kapsuły 6 opierający się o żebro 14 pojemnika 2. Przemieszczenie górnej części 7 kapsuły 6 względem jej dolnej części 11 powoduje rozdzielenie na łączącym je gwincie 12. Dolna część 11 jest wówczas odrzucana od górnej części 7 na skutek zadziałania zaciśniętej zwojowej sprężyny 18, co w efekcie prowadzi do szybkiego wymieszania zawartości kapsuły 6 z zawartością pojemnika 2.
177 693
Położenie śrubowego gwintu 12 łączącego górną 7 i dolną 11 część kapsuły 6 jest tak dobrane, aby uzyskać jak najlepsze wymieszanie zawartości kapsuły 6 z zawartością pojemnika 2. Tak więc, jeżeli kapsuła 6 zawiera ciecz, która ma większą gęstość niż ciecz w pojemniku 2, śrubowy gwint 12 jest korzystnie usytuowany w niższej części kapsuły 6 w pobliżu kołnierza 13 na dole kapsuły 6 w innych wybranych przykładach wynalazku zwojowa sprężyna 18 nie jest instalowana, a dolna część 11 kapsuły 6 pływa na powierzchni cieczy i po uwolnieniu przechyla się przez co jej zawartość wypływa do pojemnika.
Każdorazowo uzyskuje się na ogół całkowite wymieszanie zawartości kapsuły 6 i pojemnika 2 przez natychmiastowe zakręcenie zamykającej nakrętki 5 pojemnika 2 po otwarciu spustowych środków w wyniku pierwotnego odkręcania nakrętki 5 i wstrząśnięcie pojemnikiem 2 w celu uzyskania całkowitego wymieszania obu składników. Pełne wymieszanie następuje szybciej jeżeli w górnej części pojemnika 2 pozostawiona jest przestrzeń wypełniona powietrzem.
Rozpuszczalnik znajdujący się w pojemniku 2 korzystnie zawiera wskaźnik, który zmienia barwę w obecności składnika pochodzącego z kapsuły 6. Jednolita zmiana barwy całej zawartości pojemnika 2 może być więc wykorzystana jako dowód całkowitego wymieszania. Jeżeli na przykład kapsuła 6 zawiera stężony roztwór kwasu, wówczas rozpuszczalnik w pojemniku 2 zawiera wskaźnik kwasowo/zasadowy, na przykład lakmus. Jeżeli kapsuła 6 zawiera stężony roztwór nadtlenku lub stężony roztwór kwasu nadoctowego, wówczas do rozpuszczalnika w pojemniku 2 dodany jest korzystnie wskaźnik redoks.
Po dokładnym wymieszaniu składników można całkowicie odkręcić zamykającą nakrętkę 3 w celu wylania mieszaniny.
Na fig. 4-6 zilustrowany jest inny przykład wykonania pojemnika mieszającego według obecnego wynalazku, składającego się z pojemnika 30 posiadającego gwintowaną szyjkę 31 i kapsuły 32 umieszczonej w pojemniku 30. Górna część 33 kapsuły 32 wchodzi do szyjki 31 pojemnika 30. Kołnierz 34 wystający wokół górnej części 33 kapsuły 32 jest do niej przymocowany za pośrednictwem żeber 35 wystających z kapsuły 32. Z kołnierza 34 wystaje do góry szereg elastycznych żeber 36. Kapsuła 32 jest zamocowana pionowo w stałym położeniu wewnątrz pojemnika 30 przez połączenie kołnierza 34 z elastycznymi żebrami 36 w pierścieniowym wgłębieniu 37 wewnątrz szyjki 31 pojemnika 30.
W górnej części 33 kapsuły 32 znajduje się gwintowany wlewowy otwór 38 zamknięty za pomocą zamykającej nakrętki 39 kapsuły 32. Wlewowy otwór 38 zasłonięty jest wodoodporną półprzepuszczalną membraną 40. Półprzepuszczalna membrana 40 umożliwia wydostawanie się nadmiaru gazów z wnętrza kapsuły 32, które następnie uchodzą przez mały otwór 41 w podstawie zamykającej nakrętki 39 kapsuły 32.
Zamykająca gwintowana nakrętka 42 jest nakręcana na gwintowaną szyjkę 31 pojemnika 30 uszczelniając ją. Zamykająca nakrętka 39 kapsuły 32 jest dopasowana do otworu w podstawie gwintowanej zamykającej nakrętki 42. Występ 43 wokół otworu w podstawie zamykającej gwintowanej nakrętki 42 jest dopasowany w sposób uszczelniający wewnątrz zamykającej nakrętki 39 kapsuły 32.
Z podstawy zamykającej gwintowanej nakrętki 42 wystaje szereg elastycznych prowadzących kołków 44 o wydłużonym przekroju poprzecznym, które zazębiają się z zapadkowymi żebrami 45 wystającymi do góry z górnej części 33 kapsuły 32. Prowadzące kołki 44 i zapadkowe żebro 45 są rozmieszczone w taki sposób, aby podczas wkręcania zamykającej nagwintowanej nakrętki 42 prowadzące kołki 44 mogły przesuwać się nad zapadkowymi żebrami 45 bez potrzeby przykładania dużego momentu obrotowego do zapadkowych żeber 45, a podczas wkręcania zamykającej nagwintowanej nakrętki 42 następowało zazębienie się prowadzących kołków 44 z zapadkowymi żebrami 45 prowadzące do obrócenia górnej części 33 kapsuły 32 w kierunku odkręcania.
Na fig. 5, dolna część 48 kapsuły 32 jest zabezpieczona przed obracaniem się przez występy 46 wystających z dolnej części 48 kapsuły 32 i wchodzące w podłużny rowek 47 wewnątrz szyjki 31 pojemnika 30.
Dolna część 48 i górna część 33 kapsuły 32 są połączone śrubowym gwintem 49. Śrubowy gwint 49 spełnia również rolę środków spustowych dla uwalniania zawartości kap8
177 693 suły 32 po odkręceniu zamykającej gwintowanej nakrętki 42. Wynika to stąd, że obrotowy ruch górnej części 33 kapsuły 32, przy jednoczesnym nieruchomym położeniu dolnej części 48, powoduje odkręcenie śrubowego gwintu 49.
W tym przykładzie wykonania montaż odbywa się w podobny sposób jak w przykładzie wykonania zilustrowanym na fig. 1-3. Napełniona i szczelnie zamknięta kapsuły 32 jest umieszczana w szyjce 31 pojemnika 30. Elastyczne żebra 36 uginają się do wewnątrz, aby umożliwić wprowadzenie kapsuły 32, po czym przemieszczają się gwałtownie na zewnątrz wchodząc do pierścieniowego wgłębienia 37. Następnie na gwintowaną szyjkę 41 pojemnika 30 wkręcana jest nagwintowana nakrętka 42. Otrzymane w ten sposób dwuczęściowe opakowanie może być przechowywane nieskończone długo bez wymieszania składników znajdujących się w pojemniku 30 i kapsule 32.
Dwuczęściowe opakowanie jest otwierane w sposób opisany powyżej w odniesieniu do przykładu wykonania z fig. 1 - 3. Również w tym przypadku korzystne jest ponowne dokręcenie gwintowanej nakrętki 42 bezpośrednio po otwarciu pojemnika 30 i wstrząśnięcie go w celu zapewnienia całkowitego wymieszania składników znajdujących się w kapsule 32 i pojemniku 30.
Opisane powyżej opakowania dla dwóch składników zapewniają bezterminowe przechowywanie obydwu składników, które muszą być przechowywane oddzielnie, ale jednocześnie wymieszane tuż przed użyciem. Zazwyczaj kapsuły 6, 32 zawierają stężony roztwór składnika, na przykład stężony roztwór kwasu, a w pojemnikach 2, 30 znajduje się rozpuszczalnik, na przykład roztwór podchlorynu. Ponieważ kapsuły 6, 32 są w całości umieszczone w pojemnikach 2, 30, uszkodzenie kapsuły 6, 32 nie spowoduje wycieku stężonego środka na zewnątrz opakowania. Co więcej, nakrętki 5, 42 nie mogą być wykręcane nie doprowadzając przy tym do połączenia się stężonego składnika z rozpuszczalnikiem, dzięki czemu istnieje pewność, że sam stężony składnik nie przedostanie się do środowiska. Opakowania są bardzo łatwe w użytkowaniu, ponieważ nakrętki 5, 42 są odkręcane w taki sam sposób jak to ma miejsce w przypadku jakiegokolwiek pojemnika.
FIG.2
•18
ΥΠ 693
FIG.4
FIG. 5
FIG. 6
48'
177 693
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Opakowanie do przechowywania dwóch składników oddzielonych od siebie podczas przechowywania i ulegających wymieszaniu po otwarciu opakowania zawierające pojemnik na pierwszy składnik mający nagwintowaną szyjkę zamykaną nagwintowaną zamykającą nakrętką oraz umieszczoną w nim kapsułę wchodzącą od góry do nagwintowanej szyjki pojemnika oraz połączoną rozłącznie jednostronnie nieobrotowo z zamykającą nakrętką, znamienne tym, że kapsuła (6. 32) jest dwuczęściowa o części górnej (7. 33) połączonej rozłącznie z częścią dolną (11. 48). która jest nieobrotowo połączona z pojemnikiem (2. 30). przy czym na kapsule (6. 32) pomiędzy żebrem (8. 36) górnej części (7. 33) a kołnierzem (13) dolnej części (1l. 48) jest umieszczona rozprężna sprężyna (18).
  2. 2. Opakowanie według zastrz. 1. znamienne tym, że kapsuła (6, 32) jest wyposażona w żebro (8) wystające z jej korpusu i zatrzaśniętą na kołnierzu (10) szyjki (3) pojemnika (2).
  3. 3. Opakowanie według zastrz. 1. znamienne tym, że górna część (33) kapsuły (32) zawiera kołnierz (34) z elastycznymi żebrami (36) usytuowanymi w pierścieniowym wgłębieniu (37).
  4. 4. Opakowanie według zastrz. 1. znamienne tym, że pierwsza zapadka stanowi co najmniej jeden elastyczny prowadzący kołek (15. 44) wystający ku dołowi z podstawy zamykającej nakrętki (15. 42) zazębiający się z drugą zapadką stanowiącą co najmniej jedno elastyczne żebro (16. 45) wystające ku górze z górnej części (7. 33) kapsuły (6. 32).
  5. 5. Opakowanie według zastrz. 1. znamienne tym, że w dolnej części (11. 48) kapsuły (6. 32) jest usytuowany kołnierz (13) oparty o żebra (14) w wewnętrznej ściance pojemnika (2. 30).
  6. 6. Opakowanie według zastrz. 1. znamienne tym, że dolna część (48) kapsuły (32) zawiera występ (46) zazębiający się z podłużnym rowkiem (47) w wewnętrznej ściance szyjki (31) pojemnika (30).
  7. 7. Opakowanie według zastrz. 1. znamienne tym, że górna (7. 33) i dolna (11. 48) część kapsuły (6. 32) są połączone gwintem (12. 49).
  8. 8. Opakowanie według zastrz. 1. znamienne tym, że kapsuła (6. 32) jest wyposażona w otwór (26. 41) odpowietrzający.
  9. 9. Opakowanie według zastrz. 8. znamienne tym, że w otworze (26. 41) jest umieszczony koniec elastycznej rurki (19) wchodzącej do kapsuły (6. 32). przy czym elastyczna rurka (19) wyposażona jest w pływak (22) i jest z jednej strony zamknięta półprzepuszczalną membraną (21. 40).
  10. 10. Opakowanie według zastrz. 9. znamienne tym, że elastyczna rurka (19) posiada odgałęzienia i otwór na końcu każdego odgałęzienia jest zamknięty półprzepuszczalną membraną (21. 40).
PL95309547A 1995-07-07 1995-07-07 Opakowanie do przechowywania dwóch składników PL177693B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95309547A PL177693B1 (pl) 1995-07-07 1995-07-07 Opakowanie do przechowywania dwóch składników

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95309547A PL177693B1 (pl) 1995-07-07 1995-07-07 Opakowanie do przechowywania dwóch składników

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL309547A1 PL309547A1 (en) 1997-01-20
PL177693B1 true PL177693B1 (pl) 2000-01-31

Family

ID=20065506

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95309547A PL177693B1 (pl) 1995-07-07 1995-07-07 Opakowanie do przechowywania dwóch składników

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL177693B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL309547A1 (en) 1997-01-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2146302C (en) Two-component packages
EP1687208B1 (en) Cap with storage chamber for secondary material and product with the same
US3924741A (en) Two-compartment container
US4177938A (en) Container with mixing cartridge
US4740206A (en) Disposable pocket-size package for eye-rinsing liquid
US20020185389A1 (en) Dual-component container system
CZ296769B6 (cs) Lahvicka slouzící jako obal pro kapalinu dávkovanou po kapkách
US7690534B2 (en) Device for placing two products in contact
US4491219A (en) Container for two-component systems
KR102695236B1 (ko) 용기 마개 시스템
JP2003528775A (ja) 流体容器およびこれに関する改良
JPH09255047A (ja) 容 器
CA2327307C (en) Dispensing nozzle for multi-compartment container
KR20210142161A (ko) 용기의 개구를 밀봉하도록 구성되는 캡슐, 및 용기 및 상기 캡슐을 포함하는 조립체
ES2201422T3 (es) Envase para un producto con tres componentes.
JPH0872921A (ja) 二剤混合容器
PL177693B1 (pl) Opakowanie do przechowywania dwóch składników
EP1687079A2 (en) Method and structure for mixing different materials in the pouch container
RU2126356C1 (ru) Двухсекционная тара для двух компонентов
JPH0627584Y2 (ja) 混合する物質を収容する容器用キャップ
CZ170195A3 (cs) Obal na dvě odděleně skladované a při otevření směšované komponenty
JPH04106266U (ja) 二剤混合滴下用容器
JP4183105B2 (ja) 二成分容器
HU216568B (hu) Csomagolás kétkomponensű anyagokhoz
KR100300855B1 (ko) 이종제품의 분리보관 및 혼합사용이 가능한 용기