PL177533B1 - Zestaw do transportu bimodalnego - Google Patents

Zestaw do transportu bimodalnego

Info

Publication number
PL177533B1
PL177533B1 PL95310687A PL31068795A PL177533B1 PL 177533 B1 PL177533 B1 PL 177533B1 PL 95310687 A PL95310687 A PL 95310687A PL 31068795 A PL31068795 A PL 31068795A PL 177533 B1 PL177533 B1 PL 177533B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
trailer
semi
spherical
seat
ball
Prior art date
Application number
PL95310687A
Other languages
English (en)
Other versions
PL310687A1 (en
Inventor
Marian Medwid
Kazimierz Pohl
Original Assignee
Os Bad Rozwojowy Pojazdow Szyn
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Os Bad Rozwojowy Pojazdow Szyn filed Critical Os Bad Rozwojowy Pojazdow Szyn
Priority to PL95310687A priority Critical patent/PL177533B1/pl
Publication of PL310687A1 publication Critical patent/PL310687A1/xx
Publication of PL177533B1 publication Critical patent/PL177533B1/pl

Links

Landscapes

  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Abstract

1. Zestaw do transportu bimodalnego w postaci co najmniej jednej naczepy sidlowej, skladajacej sie z nosnika ladunku zamo- cowanego na ramie nosnej, majacej w czesci tylnej zespól dro- gowy jezdny o regulowanej wysokosci polozenia kól, a w czesci przedniej czop sprzegu drogowego, a takze z przodu i z tylu elementy sprzegowe do laczenia z wózkami szynowymi, i z wózków szynowych, przy czym wózki srodkowe sa wyposazone w dwustronne elementy sprzegowe do laczenia naczep, zas wózki skrajne w jednostronne, znamienny tym, ze kazda naczepa (1) na jednym koncu, korzystnie z przodu, jest wyposazona w wysie- gnik (6) zakonczony kulistym gniazdem (7) otwartym do dolu, a do góry kulistym czopem (8), korzystnie o wspólnym srodku, zas na drugim koncu naczepa (1) jest wyposazona w kuliste gniazdo (9) otwarte do dolu i odpowiadajace kulistemu czopowi (8) z przodu, przy czym kazda naczepa (1) pod spodem, zarówno z przodu jak i z tylu w swojej osi wzdluznej ma gniazdo naprowa- dzajace (12), ponadto do ramy nosnej (10) kazdej naczepy (1) od dolu sa zamocowane w pionowej plaszczyznie poprzecznej przechodzacej przez kuliste gniazdo (9) tylne, plyty slizgowe (13) rozstawione symetrycznie po bokach, natomiast kazdy wózek srodkowy (2) i wózek skrajny (3) jest wyposazony w cen- tralnie usytuowany na ramie (14, 15) kulisty czop (16) odpowiada- jacy kulistemu gniazdu (7) przodu naczepy (1), oraz w boczne slizgi sprezyste (17) zamocowane na ramie (14, 15) wspólpracu- jace z plytami slizgowymi (13) naczep (1), przy czym wózki skrajne (3) po przeciwnej stronie urzadzen cieglowo-zderznych (18) maja trzpien naprowadzajacy (19) skierowany w kierunku jazdy i wspólpracujacy z gniazdem naprowadzajacym (12) na- czepy (1), a przy laczeniu tylu naczepy (1) z wózkiem skrajnym (3), miedzy kulistym czopem (16) a kulistym gniazdem (9) jest zamontowany reduktor (20). Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zestaw do transportu bimodalnego, mający zastosowanie do przemieszczania ładunku na naczepach samochodowych transportem kolejowym.
Przedstawiony w niemieckim opisie wyłożeniowym wynalazku nr 33,4513 zestaw transportowy drogowo-kolejowy zawiera wózek szynowy, który ma dwa oddzielne systemy nośne i sprzęgające, za pomocą których są podparte i sprzężone z wózkiem dwie sąsiednie naczepy siodłowe. Każda z tych naczep jest oparta na wózku szynowym za pomocą niezależnych elementów nośnych i sprzęgowych, co powoduje, że osie wózka są obciążone nierównomiernie. W przypadku gdy naczepy mają różny ciężar, lub są różnie załadowane. Ma to niekorzystny wpływ na pewność biegu wózków szynowych, a tym samym ogranicza szybkość zestawu kolejowego.
Przedstawiony w polskim opisie patentowym nr 163407 zestaw ma naczepy, każda z jednym czopem ryglowym z przodu i z tyłu i spoczywa na łączniku sprzęgowym, połączonym z wózkiem przegubem kulowym.
Wadą tego rozwiązania jest konieczność stosowania bardzo szerokiego łącznika sprzęgowego w celu zapewnienia poziomowania naczepy lub stosowania naczepy o wysokiej sztywności ramy.
ΠΊ 533
Zestaw do transportu bimodalnego według wynalazku, składa się z naczepy siodłowej, mającej nośnik ładunku zamocowany na ramie nośnej, wyposażonej w tylnej części w zespół drogowy jezdny o regulowanej wysokości położenia kół, a w części przedniej w czop sprzęgu drogowego, a także z obu stron w czopy sprzęgu wózków oraz z wózków szynowych środkowych i skrajnych, mających urządzenia do łączenia z naczepami.
Istota wynalazku polega na tym, że każda naczepa na jednym końcu, korzystnie z przodu, jest wyposażona w wysięgnik zakończony kulistym gniazdem otwartym do dołu, a do góry kulistym czopem, korzystnie o wspólnym środku. Na drugim końcu naczepa jest wyposażona w kuliste gniazdo otwarte do dołu i odpowiadające kulistemu czopowi z przodu. Każda naczepa pod spodem zarówno z przodu jak i z tyłu w swojej osi wzdłużnej ma gniazdo naprowadzające. Do ramy nośnej każdej naczepy od dołu są zamocowane w pionowej płaszczyźnie poprzecznej przechodzącej przez kuliste gniazdo tylne płyty ślizgowe rozstawione symetrycznie po bokach. Natomiast każdy wózek środkowy i wózek skrajny jest wyposażony w centralnie usytuowany na ramie kulisty czop odpowiadający kulistemu gniazdu przodu naczepy, oraz w boczne ślizgi sprężyste zamocowane na ramie współópracujące z płytami ślizgowymi naczep. Wózki skrajne po przeciwnej stronie urządzeń cięgłowo-zderznych mają trzpień naprowadzający skierowany w kierunku jazdy i współpracujący z gniazdem naprowadzającym naczepy. Przy łączeniu tyłu naczepy z wózkiem skrajnym, między kulistym czopem wózka a kulistym gniazdem naczepy jest zamontowany reduktor.Każdy kulisty czop każdego wózka jest wyposażony w wewnętrzny wysuwany sworzeń blokujący, współpracujący z zapadką każdego kulistego gniazda. Kuliste gniazdo tyłu naczepy jest usytuowane pod nią i połączone z nią suwliwie poprzez wzdłużny amortyzator dwustronnego działania.
Rozwiązanie konstrukcyjne zestawu bimodalnego zapewnia równomierne obciążenie zestawów kołowych wózków niezależnie od różnicy masy w sąsiednich naczepach, czego konsekwencją jest spokojność biegu zestawu bimodalnego. Połączenie kulowe między naczepami i wózkami są bezluzowe, co zapewnia dużą trwałość urządzeń łączących. Natomiast zastosowanie amortyzatorów w naczepach sprawia, że dynamika wzdłużna zestawu bimodalnego jest zbliżona do dynamiki wzdłużnej typowego pociągu towarowego.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z boku zestawu przygotowanego do transportu kolejowego, fig. 2 wzdłużny przekrój pionowy przez wózek środkowy z fragmentami naczep, fig. 3 - wzdłużny przekrój pionowy przez wózek skrajny połączony z tyłem naczepy, fig. 4 - wzdłużny przekrój pionowy przez wózek skrajny połączony z przodem naczepy, fig. 5 - poprzeczny pionowy przekrój przez kulisty czop wózka i tył naczepy, fig. 6 - widok na sworzeń blokujący z zapadką, a fig. 7 - przedstawia końcówkę sworznia blokującego i zapadkę w częściowym przekroju pionowym. Zestaw bimodalny według wynalazku składa się z odpowiedniej ilości naczep siodłowych 1, odpowiadającą im ilością wózków szynowych środkowych 2 i dwóch wózków skrajnych 3. Każda naczepa 1 jest wyposażona z przodu w drogowy czop sprzęgowy 4, a z tyłu w zespół jezdny drogowy 5 o regulowanej wysokości położenia kół. Z przodu naczepa 1 w osi wzdłużnej jest wyposażona w wysięgnik 6 zakończony kulistym gniazdem 7 skierowanym do dołu, a od góry kulistym czopem 8, przy czym kuliste gniazdo 7 i kulisty czop 8 mają wspólny środek. Na drugim końcu naczepa 1 jest wyposażona w kuliste gniazdo 9 otwarte do dołu, odpowiadające kulistemu czopowi 8 z przodu. Kuliste gniazdo 9 jest suwliwie połączone z ramą nośną 10 poprzez amortyzator 11 dwustronnego działania. Ponadto naczepa 1 pod spodem w pobliżu końców zarówno z przodu jak i z tyłu, w swojej osi wzdłużnej ma zamocowane do ramy nośnej 10 gniazdo naprowadzające 12, a tylko z tylu do ramy nośnej 10 od dołu są zamocowane w pionowej płaszczyźnie poprzecznej przechodzącej przez kuliste gniazdo 9 poziome płyty ślizgowe 13 symetrycznie rozstawione po bokach.
Natomiast każdy wózek środkowy 2 i wózek skrajny 3 jest wyposażony w centralnie usytuowany na ramie 14 i 15 kulisty czop 16 odpowiadający kulistemu gniazdu 7 przodu naczepy 1, oraz w boczne ślizgi sprężyste 17 zamocowane na ramie 14 i 15 współpracujące z płytami ślizgowymi 13 naczepy 1. Wózki skrajne 3 po przeciwnej stronie urządzeń cięgłowoz gniazdem naprowadzającym 12 naczepy 1. Przy łączeniu tyłu naczepy 1 z wózkiem zderznych 18 mają trzpień naprowadzający 19 skierowany w kierunku jazdy i współpracujący
177 533 skrajnym 3, między kulistym gniazdem 9 a kulistym czopem 16 jest zamontowany reduktor 20, umożliwiający łączenie gniazd i czopów o różnych promieniach. Każdy kulisty czop 16 wózka 2 i 3 jest wyposażony w wewnętrzny wysuwany sworzeń blokujący 21, współpracujący z zapadką 22 każdego kulistego gniazda 7 i 9. Ruch pionowy sworznia blokującego 21 wymusza się pokrętłem 23 poprzez wał 24 i przekładnię 25. Montaż naczep 1 na wózkach 2 i 3 odbywa się w ten sposób, że tył naczepy 1 po uniesieniu na odpowiednią wysokość, zostaje umocowany na wózku skrajnym 3 poprzez osadzenie kulistego gniazda 9 na kulistym czopie 16, poprzez reduktor 20 i zablokowany sworzniem blokującym 21 wraz z zapadką 22. Podobnie mocuje się przód naczepy 1 na drugim wózku skrajnym 3. Natomiast na wózku środkowym 2 montaż naczep 1 odbywa się w ten sposób, że w pierwszej kolejności kuliste gniazdo 7 przodu naczepy 1 osadza się na kulistym czopie 16 wózka środkowego 2, a następnie na kulistym czopie 8 osadza się kuliste gniazdo 9 drugiej naczepy 1. Przy naprowadzaniu naczep 1 na kulisty czop 16 przodu na wózek skrajny 3 i reduktor 20 tyłu na drugi wózek skrajny 3, zostają jednocześnie wprowadzone w gniazda naprowadzające 12 trzpienie naprowadzające 19. Po połączeniu zestawu, naczepa 1 jest oparta z przodu na kulistym czopie, a z tyłu na kulistym czopie i dwóch ślizgach bocznych sprężystych. Trzpienie naprowadzające 19 osadzone w gniazdach naprowadzających 12 utrzymują w poziomie urządzenia cięgłowozderzne 18 wózka skrajnego 3.
ΓΠ 533 ffl 533
Fig.3 m 533
Fig. 5
177 533
fcj-«
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz Cena 2,00 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zestaw do transportu bimodalnego w postaci co najmniej jednej naczepy sidłowej, składającej się z nośnika ładunku zamocowanego na ramie nośnej, mającej w części tylnej zespół drogowy jezdny o regulowanej wysokości położenia kół, a w części przedniej czop sprzęgu drogowego, a także z przodu i z tyłu elementy sprzęgowe do łączenia z wózkami szynowymi, i z wózków szynowych, przy czym wózki środkowe są wyposażone w dwustronne elementy sprzęgowe do łączenia naczep, zaś wózki skrajne w jednostronne, znamienny tym, że każda naczepa (1) na jednym końcu, korzystnie z przodu, jest wyposażona w wysięgnik (6) zakończony kulistym gniazdem (7) otwartym do dołu, a do góry kulistym czopem (8), korzystnie o wspólnym środku, zaś na drugim końcu naczepa (1) jest wyposażona w kuliste gniazdo (9) otwarte do dołu i odpowiadające kulistemu czopowi (8) z przodu, przy czym każda naczepa (1) pod spodem, zarówno z przodu jak i z tyłu w swojej osi wzdłużnej ma gniazdo naprowadzające (12), ponadto do ramy nośnej (10) każdej naczepy (1) od dołu są zamocowane w pionowej płaszczyźnie poprzecznej przechodzącej przez kuliste gniazdo (9) tylne, płyty ślizgowe (13) rozstawione symetrycznie po bokach, natomiast każdy wózek środkowy (2) i wózek skrajny (3) jest wyposażony w centralnie usytuowany na ramie (1^4,15) kulisty czop (16) odpowiadający kulistemu gniazdu (7) przodu naczepy (1), oraz w boczne ślizgi sprężyste (17) zamocowane na ramie (14, 15) współpracujące z płytami ślizgowymi (13) naczep (1), przy czym wózki skrajne (3) po przeciwnej stronie urządzeń cięgłowo-zderznych (18) mają trzpień naprowadzający (19) skierowany w kierunku jazdy i współpracujący z gniazdem naprowadzającym (12) naczepy (1), a przy łączeniu tyłu naczepy (1) z wózkiem skrajnym (3), między kulistym czopem (16) a kulistym gniazdem (9) jest zamontowany reduktor (20).
  2. 2. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy kulisty czop (16) każdego wózka (2, 3) jest wyposażony w wewnętrzny wysuwany sworzeń blokujący (21) współpracujący z zapadką (22) każdego kulistego gniazda (7,9).
  3. 3. Zestaw według zastrz., 1, znamienny tym, że kuliste gniazdo (9) tyłu naczepy (1) jest usytuowane pod nią i połączone suwliwie poprzez wzdłużny amortyzator (11) dwustronnego działania.
PL95310687A 1995-09-25 1995-09-25 Zestaw do transportu bimodalnego PL177533B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95310687A PL177533B1 (pl) 1995-09-25 1995-09-25 Zestaw do transportu bimodalnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95310687A PL177533B1 (pl) 1995-09-25 1995-09-25 Zestaw do transportu bimodalnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL310687A1 PL310687A1 (en) 1997-04-01
PL177533B1 true PL177533B1 (pl) 1999-12-31

Family

ID=20065983

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95310687A PL177533B1 (pl) 1995-09-25 1995-09-25 Zestaw do transportu bimodalnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL177533B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL310687A1 (en) 1997-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL173941B1 (pl) Pojazd złożony z co najmniej jednego wózka szynowego i co najmniej jednej przyczepy drogowej
US4773336A (en) Railroad bogie for removably supporting coupled semi-trailers
RU95118177A (ru) Поезд (2 варианта), транспортное средство многоцелевое для формирования железнодорожных составов или автопоездов (2 варианта) и сцепное устройство соединения вышеназванных транспортных средств
SK73793A3 (en) Running gear for low-platform wagons
PL181935B1 (en) Tow bar construction for freight trailers and road trains and road train as such
CN109278789B (zh) 一种半挂车公铁联运两用货车
RU98114088A (ru) Конструкция дышла прицепа для транспортных средств и автопоездов и автопоезд
PL122717B1 (en) Set of wagons
DK168369B1 (da) Jernbanetogenhed med gennemgående, lavtliggende vognbund
PL177533B1 (pl) Zestaw do transportu bimodalnego
US6276282B1 (en) Rail vehicle with engine and wagon
CH673442A5 (en) Bimodal transport wagon coupling device
PL162264B1 (pl) Z espól jezdny dla pojazdów szynowych PL PL
PL189098B1 (pl) Wagon przegubowy do kombinowanego transportu ładunków, zwłaszcza pojazdów drogowych
PL162492B1 (pl) Zespól jezdny pojazdu szynowego PL PL PL PL PL PL
US2085214A (en) Vehicle construction
CZ165493A3 (en) Wagons, especially platform wagons with a bogie, end regions of which are provided with one travel gear each
US4869177A (en) Rail-highway semitrailer
WO1995034453A1 (en) Set for bimodal transport
PL237855B1 (pl) System taboru bimodalnego
SU914376A1 (ru) Четырехосная тележка локомотиваi
CZ293933B6 (cs) Železniční vozidlo pro kombinovanou kolejovou a silniční dopravu a dopravní souprava obsahující taková vozidla
RU2110427C1 (ru) Дорожно-рельсовая транспортная система
SK17662000A3 (sk) Nosný vozeň na kombinovanú prepravu nákladov, najmä motorových vozidiel
PL174517B1 (pl) Aparat sprzęgowy skrajny wózka szynowego do łączenia naczep siocdowych w systemie transportu bimodalnego