PL177517B1 - Podłoże dla procesów biotechnologicznych - Google Patents

Podłoże dla procesów biotechnologicznych

Info

Publication number
PL177517B1
PL177517B1 PL94312785A PL31278594A PL177517B1 PL 177517 B1 PL177517 B1 PL 177517B1 PL 94312785 A PL94312785 A PL 94312785A PL 31278594 A PL31278594 A PL 31278594A PL 177517 B1 PL177517 B1 PL 177517B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
substrate
biotechnological processes
buoyant
processes
aerobic
Prior art date
Application number
PL94312785A
Other languages
English (en)
Other versions
PL312785A1 (en
Inventor
Peter Ott
Volkmar Peukert
Reinhard Koch
Reiner Augst
Original Assignee
Reiner Augst
Reinhard Koch
Peter Ott
Volkmar Peukert
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Reiner Augst, Reinhard Koch, Peter Ott, Volkmar Peukert filed Critical Reiner Augst
Publication of PL312785A1 publication Critical patent/PL312785A1/xx
Publication of PL177517B1 publication Critical patent/PL177517B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N11/00Carrier-bound or immobilised enzymes; Carrier-bound or immobilised microbial cells; Preparation thereof
    • C12N11/02Enzymes or microbial cells immobilised on or in an organic carrier
    • C12N11/08Enzymes or microbial cells immobilised on or in an organic carrier the carrier being a synthetic polymer
    • C12N11/082Enzymes or microbial cells immobilised on or in an organic carrier the carrier being a synthetic polymer obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds

Landscapes

  • Zoology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Biological Treatment Of Waste Water (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Immobilizing And Processing Of Enzymes And Microorganisms (AREA)
  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)

Abstract

Podloze dla procesów biotechnologicznych, stanowiace rdzen piankowy o zamknie- tych porach i drobnoporowatej strukturze komórkowej z materialu polimerycznego. w po- staci cylindrycznej wydrazonej ksztaltki o dlugosci 3 - 25 mm, srednicy zewnetrznej 3-25 mm, srednicy wewnetrznej 2-24 mm i gestosci 0,4 - 0,98 g/cm3 , i o powierzchni strukturyzowanej lub profilowanej, znamienne tym, ze stanowi ksztaltke wytloczona z poliolefin albo ich kopolimerów lub terpolimerów, korzystnie z polioctanu winylu, z do- datkiem wodoroweglanów z kwasem cytrynowym i/lub skrobi, i/lub cukru, i/lub wegla aktywnego, w ilosci 0,1 - 2,0%, jako srodków porotwórczych, przy czym ewentualnie jej wewnetrzna i/lub zewnetrzna powierzchnia jest porowata i/lub ma wzdluzne rowki. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest podłoże dla procesów biotechnologicznych stanowiące podłoże wzrostowe dla mikroorganizmów, które można stosować do uzdatniania wody, obróbki ścieków i osadów oraz w technologii fermentacji.
Znane jest zastosowanie różnego rodzaju podłoży w urządzeniach do obróbki wody i ścieków w celu zwiększenia stężenia biomasy, a zatem i wydajności oczyszczania.
W DD 261 921 A3 opisano sposób wytwarzania ziarnistego podłoża o gęstości poniżej 0,5 g/cm3 dla procesów biotechnologicznych, które to podłoże wytwarza się poprzez termiczne obkurczanie płatków pianki polistyrenowej. Według DD 264 887 Al powierzchnię tego materiału powleka się dodatkowo adsorbentami i/lub obojętnymi wypełniaczami.
Powleczone podłoże opisano również np. w DE 29 45 609 Al, DE 30 06 171 Bl i DE 31 05.887 C2.
Wszystkie te materiały mają tę wadę, że w procesie ich wytwarzania powstają cząstki 0 różnym kształcie oraz różnej wielkości i gęstości, co prowadzi do różnej ich wyporności, wskutek czego trudno jest przeprowadzić odpowiedni proces z ich użyciem w sposób pewny i kontrolowany w określonych warunkach. Ponadto mikroorganizmy gromadzą się wyłącznie na powierzchni podłoża. Dlatego też mikroorganizmy mogą się rozwijać albo tylko w aerobowych, albo tylko w anaerobowych warunkach środowiskowych. W napowietrzanym złożu fluidalnym na podłożach gromadzą się wyłącznie mikroorganizmy aerobowe. Nie występują tu puste przestrzenie, w których ze względu na brak tlenu przebiegają także procesy w warunkach anaerobowych/niedoboru tlenu, np. procesy denitryfikacyjne.
Znane jest także zastosowanie podłoży z materiałów piankowych. W DE 14 59 485 ujawniono pakiet do biologicznej obróbki ścieków, składający się z elementów z obojętnego ekspandowanego materiału polimerycznego, zwłaszcza materiału piankowego, w postaci kostek lub prętów, wytwarzanych np. przez spiekanie. Według DE 31 37 062 zastosowano elementy piankowe o otwartych porach na bazie poliuretanu w formie kształtek. W DD 269 610 Al opisano zastosowanie ściśliwego podłoża o otwartych porach w komorach napowietrzania z osadem czynnym. W DE 37 19 418 Cl podano, że te kształtki z materiału piankowego powleka się warstwą kleju i cząstkami adsorpcyjnymi na lub w otwartych porach.
Materiały te mają tę zaletę, że mikroorganizmy w różnych warunkach środowiskowych gromadzą się nie tylko w warstwach zewnętrznych, lecz również w warstwach wewnętrznych, dzięki czemu można osiągnąć korzystną wydajność oczyszczania, przy czym procesy nitryfikacji i denitryfikacji zachodzą równocześnie.
W praktyce występują jednak problemy związane z tym, że gęstość obrośniętych kostek materiału piankowego wynosi 0,9 - 1,1 g/cm3. Nie jest zatem możliwe skuteczne ich zatrzymywanie w reaktorach za pomocą ochronnych ścianek zanurzonych. Zatrzymać je można
177 517 jedynie za pomocą sit, siatek lub dziurkowanych płyt. W rezultacie tego typu podłoża można stosować tylko w urządzeniach z dobrze funkcjonującym oczyszczaniem wstępnym, przy czym średnica cząstek tych podłoży musi wynosić co najmniej 2 cm. Jednak każde zwiększenie wymiarów pociąga za sobą ograniczenie właściwej powierzchni wzrostowej, a jednocześnie wymaga zwiększenia objętości reaktora bez równoważnego wzrostu aktywności biologicznej. Inną wadą podłoży piankowych jest to, że wzrastające porosty zamykają otwarte pory, a więc poddawany oczyszczaniu czynnik nie może dotrzeć do warstw wewnętrznych.
Celem wynalazku było dostarczenie podłoża dla procesów mikrobiologicznych umożliwiającego obróbkę wody jednocześnie w warunkach aerobowych, jak i anaerobowych/niedoboru tlenu. Także w aerobowym złożu fluidalnym na części powierzchni powinny gromadzić się mikroorganizmy żyjące w warunkach anaerobowych/niedoboru tlenu. Należy zapewnić możliwość wytwarzania materiału o określonym wąskim zakresie gęstości i wielkości wymiarów mającego dużą powierzchnię wzrostową działającą jako adsorbent.
Zgodne z wynalazkiem podłoże dla procesów biotechnologicznych stanowi rdzeń piankowy o zamkniętych porach i drobnoporowatej strukturze komórkowej z materiału polimerycznego, w postaci cylindrycznej wydrążonej kształtki o długości 3-25 mm, średnicy zewnętrznej 3 - 25 mm, średnicy wewnętrznej 2 - 24 mm i gęstości 0,4 - 0,98 g/cm3, i o powierzchni strukturyzowanej lub profilowanej, a cechą tego podłoża jest to, że stanowi kształtkę wytłoczoną z poliolefin albo ich kopolimerów lub terpolimerów, korzystnie z polioctanu winylu, z dodatkiem wodorowęglanów z kwasem cytrynowym i/lub skrobi, i/lub cukru, i/lub węgla aktywnego, w ilości 0,1 - 2,0%, jako środków porotwórczych, przy czym ewentualnie jej wewnętrzna i/lub zewnętrzna powierzchnia jest porowata i/lub ma wzdłużne rowki.
Podstawowy materiał polimeryczny z poliolefin albo ich kopolimerów lub terpolimerów, np. z polioctanu winylu, topi się i po dodaniu środków porotwórczych formuje się w wytłaczarce o specjalnie ukształtowanej dyszy w wydrążone kształtki cylindryczne o określonych wymiarach. W ten sposób wytwarza się piankowe elementy o zamkniętych porach i drobnoporowatej strukturze komórkowej. Jako środek porotwórczy stosuje się 0,1 - 2,0% wodorowęglanów w połączeniu z kwasem cytrynowym i/lub skrobią, i/lub cukrem, i/lub węglem aktywnym. W zależności od użytego środka porotwórczego pory powstają na powierzchni wewnętrznej i/lub zewnętrznej. Powierzchnia jest strukturyzowana lub profilowana. Gęstość materiału powinna wynosić 0,4 - 0,98 g/cm3. Krótko po opuszczeniu dyszy jeszcze nie całkiem utwardzoną powierzchnię można powlekać sorbentami i/lub enzymami, i/lub antygenami, i/lub innymi preparatami biochemicznymi. W celu zwiększenia właściwej powierzchni wzrostowej zastosowana dysza może mieć wzdłużne rowki, dzięki czemu podłoże będzie miało żłobkowaną powierzchnię. Po utwardzeniu wytworzony profil tnie się na odcinki o zadanej długości.
Wytworzone podłoże jest pływalne, łatwo fluidyzowalne oraz bardzo trwałe pod względem mechanicznym i biologicznym. Ma ono dużą, adsorpcyjnie działającą powierzchnię wzrostową. Istnieje możliwość bardzo korzystnego stosowania tego materiału w procesach biotechnologicznych, zwłaszcza w procesach dalszej obróbki ścieków z eliminacją azotu, W zależności od potrzeby podłoża mogą być stosowane w reaktorach ze złożem fluidalnym lub stałym w procesach aerobowych, anaerobowych lub niedoboru tlenu. Bez problemu można zatrzymać cząstki w reaktorach za pomocą ochronnych ścianek zanurzonych. Szczególną zaletąjest to, że w zależności od długości cząstek podłoża można zapewnić istnienie we wnętrzu powierzchni wzrostowych, które także w aerobowym złożu fluidalnym w stanie wyrośniętym nie są zaopatrzone w sposób wystarczający w tlen, wskutek czego istnieją tam środowiskowe warunki anaerobowe/niedoboru tlenu. Tak więc w jednej cząstce podłoża w najwęższej przestrzeni mogą przebiegać jednocześnie procesy w warunkach aerobowych i anaerobowych/niedoboru tlenu. Względny udział powierzchni wzrostowych w warunkach aerobowych i anaerobowych/niedoboru tlenu można regulować poprzez dobór długości poszczególnych cząstek podłoża. Gdy pożądane są głównie procesy aerobowe, np. nitryfikacja lub aerobowy ubytek stężenia BZT, to użyte w tym etapie procesu cząstki podłoża mają długość 3-6 mm. Jeśli cząstki podłoża mają większą długość, do 15-25 mm, to we wnętrzu będą gromadzić się mikroorganizmy zdolne do denitryfikacji.
177 517
Podłoże, jego wytwarzanie i możliwości jego zastosowania opisano poniżej na przykładzie urządzenia do oczyszczania ścieków z dalszą eliminacją azotu drogą nitryfikacji i denitryfikacji.
Polioctan winylu topi się i miesza z 0,6% granulatu zawierającego 40% wodorowęglanu z kwasem cytrynowym jako środkiem porotwórczym. W wytłaczarce ze specjalnie ukształtowaną dyszą mieszankę tę formuje się w wydrążony profil cylindryczny o powierzchni wzdłużnie żłobkowanej. Profil ten ma średnicę zewnętrzną 5 mm i średnicę wewnętrzną 4 mm. Żłobki mają głębokość około 0,6 mm. Na koniec profil po ochłodzeniu w kąpieli wodnej tnie się na odcinki 5 mm. W rezultacie otrzymuje się powierzchnię wzrostową o wielkości ponad 2,7 cm2 na jedną cząstkę podłoża, a powierzchnię ponad 950 nr na 1 m3 objętości nasypowej.
W taki sam sposób wytwarza się drugi wsad o cząstkach długości 15 mm.
Drugi wsad wprowadza się do stopnia nitryfikacji, a pierwszy wsad do stopnia denitryfikacji urządzenia do oczyszczania ścieków z eliminacją azotu, za każdym razem w ilości do 45% objętościowych. Podłoże w stopniu nitryfikacji silnie fluidyzuje się za pomocą powietrza pod ciśnieniem, podczas gdy cząstki podłoża w stopniu denitryfikacji utrzymuje się stale w kontakcie z poddawanymi obróbce ściekami za pomocą wolnoobrotowego mieszadła. Wypływające podłoże we wszystkich stopniach procesu zatrzymuje się za pomocą specjalnie ukształtowanych ochronnych ścianek zanurzonych.
W napowietrzanym stopniu nitryfikacji na drodze zaopatrzonej w tlen powierzchni zewnętrznej podłoża osadzają się przede wszystkim mikroorganizmy aerobowe, zwłaszcza bakterie nitryfikujące. Stosunkowo powoli wzrastające bakterie nitryfikujące pozostają stale w tym stopniu i zapewniają dzięki temu stosunkowo krótki czas przemiany biochemicznej zawartego w ściekach azotu amonowego w azotan. Środkowy odcinek we wnętrzu cylindrycznej cząstki jest ze względu na małą turbulencję obrośnięty różnymi mikroorganizmami. Zaopatrzenie w tlen jest w tym obszarze ograniczone. Osadzają się tu przede wszystkim bakterie mogące wzrastać w środowisku anaerobowym i niedotlenionym. Większość tych mikroorganizmów jest w stanie denitryfować azotan wytworzony mikrobiologicznie napowietrzanej powierzchni wzrostowej z wykorzystaniem rozpuszczonych związków węgla w azot cząsteczkowy. Dzięki temu eliminuje się część azotu już w stopniu nitryfikacji.
Całkowity rozkład azotanu zachodzi następnie w nie napowietrzanym stopniu denitryfikacji. W tym samym stopniu na cząstkach podłoża w środowiskowych warunkach anaerobowych/niedoboru tlenu osadzają się przede wszystkim mikroorganizmy, zdolne do wykorzystania tlenu związanego w jonie azotanowym w procesie przemiany materii. Tlen cząsteczkowy opuszcza urządzenie w stanie gazowym.
Dzięki zastosowaniu podłoża według wynalazku w urządzeniu do oczyszczania ścieków z eliminacją azotu można było podwoić dobowe obciążenie na jednostkę objętości w porównaniu ze znanymi wielkościami pomiarowymi do 0,8 - 1,0 kg BZT/m', bez niekorzystnego wpływu na stopień eliminacji. Efekt ten osiąga się dzięki szczególnie wysokiemu stężeniu biomasy w zbiorniku. Pomiary wykazały zawartość do 5 kg suchej substancji biomasy osadzanej na podłożu na 1 m3 objętości nasypowej. W wolnej przestrzeni między elementami podłoża znajdowało się jeszcze około 2,5 kg substancji suchej. Tak więc uzyskano całkowitą zawartość biomasy wynoszącą 7 - 8 kg w przeliczeniu na substancję suchą. Takiego stężenia nie można uzyskać w znanych urządzeniach do obróbki ścieków. Osadnik wtórny potrzebny do oddzielania biomasy od oczyszczonych ścieków można było zmniejszyć o 35% ze względu na duży udział biomasy osadzonej na podłożu. Także ilość zawracanej biomasy można było zmniejszyć o 40% w stosunku do ilości dopływających ścieków. Przy niewielkim obciążeniu dopływającymi ściekami można było całkowicie zrezygnować z zawarcia biomasy.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Podłoże dla procesów biotechnologicznych, stanowiące rdzeń piankowy o zamkniętych porach i drobnoporowatej strukturze komórkowej z materiału polimerycznego, w postaci cylindrycznej wydrążonej kształtki o długości 3 - 25 mm, średnicy zewnętrznej 3 - 25 mm, średnicy wewnętrznej 2-24 mm i gęstości 0,4 - 0,98 g/cm3, i o powierzchni strukturyzowanej lub profilowanej, znamienne tym, że stanowi kształtkę wytłoczoną z poliolefin albo ich kopolimerów lub terpolimerów, korzystnie z polioctanu winylu, z dodatkiem wodorowęglanów z kwasem cytrynowym i/lub skrobi, i/lub cukru, i/lub węgla aktywnego, w ilości 0,1 - 2,0%, jako środków porotwórczych, przy czym ewentualnie jej wewnętrzna i/lub zewnętrzna powierzchnia jest porowata i/lub ma wzdłużne rowki.
PL94312785A 1994-06-03 1994-12-15 Podłoże dla procesów biotechnologicznych PL177517B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9409077U DE9409077U1 (de) 1994-06-03 1994-06-03 Schwimmfähiges, verwirbelbares Trägermaterial für biotechnologische Prozesse
PCT/DE1994/001505 WO1995033695A1 (de) 1994-06-03 1994-12-15 Schwimmfähiges, verwirbelbares trägermaterial für biotechnologische prozesse

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL312785A1 PL312785A1 (en) 1996-05-13
PL177517B1 true PL177517B1 (pl) 1999-12-31

Family

ID=6909440

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94312785A PL177517B1 (pl) 1994-06-03 1994-12-15 Podłoże dla procesów biotechnologicznych

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0685432B1 (pl)
CN (1) CN1105084C (pl)
AT (1) ATE174312T1 (pl)
CZ (2) CZ4772U1 (pl)
DE (2) DE9409077U1 (pl)
DK (1) DK0685432T3 (pl)
ES (1) ES2127861T3 (pl)
PL (1) PL177517B1 (pl)
RU (1) RU2136611C1 (pl)
WO (1) WO1995033695A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE9409077U1 (de) * 1994-06-03 1994-08-11 Ott Peter Dr Ing Schwimmfähiges, verwirbelbares Trägermaterial für biotechnologische Prozesse
AUPN474795A0 (en) * 1995-08-11 1995-09-07 Berg Bennett & Associates Pty Limited Filtration medium
JP3143412B2 (ja) * 1997-01-14 2001-03-07 筒中プラスチック工業株式会社 流動床用微生物固定化担体
KR100443696B1 (ko) * 2001-06-13 2004-08-09 주식회사 한기실업 규칙적 개방형 다공 구조를 갖는 생물학적 필터용 합성망상 용적화 담체
JP2003095768A (ja) * 2001-09-18 2003-04-03 Ngk Insulators Ltd ハニカム構造体及びその製造方法
DE102006008453A1 (de) 2006-02-17 2007-08-23 Itn Nanovation Ag Reinigungsverfahren für Abwässer
CN101671630B (zh) * 2008-09-12 2014-03-26 潘竫一 可调式连续发酵多层级生物科技培育系统
WO2018210242A1 (en) * 2017-05-15 2018-11-22 Nano And Advanced Materials Institute Limited Effective treatment of food waste and its wastewater using a durable biocarrier with high microbial loading
CN110773545A (zh) * 2019-09-19 2020-02-11 百沃星联(上海)环保科技有限公司 食物分解用微生物媒介及其制造设备和制造方法
CN113816496B (zh) * 2021-10-19 2022-06-28 中国科学院兰州化学物理研究所 一种除藻固碳体系及其方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL127027C (pl) * 1962-03-08
DE1943848A1 (de) * 1969-08-29 1971-03-11 Ernst Walloschke Fuellkoerper aus Kunststoff fuer Tropfkoerper in biologischen Klaeranlagen
CA1109619A (en) * 1977-05-16 1981-09-29 Robert L. Hornbeck Method of making lightweight, rigid thermoplastic pipe
JPS6227096A (ja) * 1985-07-29 1987-02-05 Mitsubishi Plastics Ind Ltd 微生物保持体
JPS6239640A (ja) * 1985-08-12 1987-02-20 Eiwa Kasei Kogyo Kk オレフイン系樹脂発泡体の製造方法
US4752429A (en) * 1986-09-02 1988-06-21 Gregory Grosbard Process of shaping thermoplastic material containing a carbohydrate additive
DE3928255A1 (de) * 1989-08-26 1991-02-28 Weil Industrieanlagen Gmbh Verfahren und vorrichtung zur biologischen ab- und trinkwasseraufbereitung
DK0575314T3 (da) * 1990-01-23 1994-11-14 Kaldnes Miljoteknologi As Fremgangsmåde og reaktor til rensning af vand
DE9409077U1 (de) * 1994-06-03 1994-08-11 Ott Peter Dr Ing Schwimmfähiges, verwirbelbares Trägermaterial für biotechnologische Prozesse

Also Published As

Publication number Publication date
ES2127861T3 (es) 1999-05-01
CZ26296A3 (en) 1996-05-15
DK0685432T3 (da) 1999-08-16
CN1131409A (zh) 1996-09-18
PL312785A1 (en) 1996-05-13
WO1995033695A1 (de) 1995-12-14
CZ4772U1 (cs) 1996-05-13
EP0685432A1 (de) 1995-12-06
EP0685432B1 (de) 1998-12-09
DE59407448D1 (de) 1999-01-21
CN1105084C (zh) 2003-04-09
CZ289614B6 (cs) 2002-03-13
RU2136611C1 (ru) 1999-09-10
ATE174312T1 (de) 1998-12-15
DE9409077U1 (de) 1994-08-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0979803B1 (en) Water treatment system based on denitrification
JPS63229144A (ja) 微生物固定用の担体物質
JPS62225297A (ja) 生物学的廃水浄化方法
PL177517B1 (pl) Podłoże dla procesów biotechnologicznych
KR100282211B1 (ko) 오/폐수 처리용 저온 소성된 점토계 미생물 고정화 담체 제조방법
KR100443952B1 (ko) 비중이 조절된 튜브칩형 미생물 담체 제조방법 및이로부터 제조된 미생물 담체
KR100477204B1 (ko) 미생물 접촉여재 및 이를 이용한 수처리장치
KR20070009803A (ko) 질산화미생물 코팅 담체 및 그를 이용한 하수의 유기물,질소, 인 고도처리장치
US6936446B2 (en) Light weight medium for growing microorganisms
KR100277017B1 (ko) 폐수처리용담체,그제조방법및이담체를이용한폐수처리방법
JP2559592B2 (ja) 廃水処理生物膜担体
Fang et al. Removal of COD and nitrogen in wastewater using sequencing batch reactor with fibrous packing
KR100282212B1 (ko) 오/폐수 처리용 미생물 담체 유니트 제조 방법
KR100227471B1 (ko) 폐수처리용 담체, 그 제조방법 및 이 담체를 이용한 폐수처리방법
KR20000055546A (ko) 수생 미생물을 이용한 오, 폐수 처리장치
KR100915710B1 (ko) 미생물 담지용 기포바이오세라믹 제조방법
JP2004097974A (ja) 硝化・脱窒同時進行型反応構造体及びその製造方法
KR100310877B1 (ko) 세라믹담체및이의제조방법
KR100312257B1 (ko) 비중이 조절된 오/폐수 처리용 유동상 미생물 담체 제조 방법
KR101891525B1 (ko) 오폐수 처리용 미생물 배양 및 부착용 유동성 생물막 담체 제조방법
CN113045797A (zh) 一种改性聚氨酯载体及其制备方法
KR20030033645A (ko) 이중층 생물막 담체를 이용한 폐수 처리 장치
KR200282743Y1 (ko) 미생물 접촉여재 및 이를 이용한 수처리장치
KR100464243B1 (ko) 활성탄을 함침시킨 발포폴리프로필렌 여재와 그의제조방법, 및 이를 이용한 생물막 여과장치
JP2002233885A (ja) 微生物固定化用担体