CZ289614B6 - Plovoucí vířitelný nosný materiál pro biotechnologické procesy - Google Patents

Plovoucí vířitelný nosný materiál pro biotechnologické procesy Download PDF

Info

Publication number
CZ289614B6
CZ289614B6 CZ1996262A CZ26296A CZ289614B6 CZ 289614 B6 CZ289614 B6 CZ 289614B6 CZ 1996262 A CZ1996262 A CZ 1996262A CZ 26296 A CZ26296 A CZ 26296A CZ 289614 B6 CZ289614 B6 CZ 289614B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
carrier material
floating
swirlable
material according
density
Prior art date
Application number
CZ1996262A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ26296A3 (en
Inventor
Volkmar Peukert
Reinhard Koch
Reiner Augst
Peter Ott
Original Assignee
Peter Ott
Volkmar Peukert
Reinhard Koch
Reiner Augst
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Peter Ott, Volkmar Peukert, Reinhard Koch, Reiner Augst filed Critical Peter Ott
Publication of CZ26296A3 publication Critical patent/CZ26296A3/cs
Publication of CZ289614B6 publication Critical patent/CZ289614B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N11/00Carrier-bound or immobilised enzymes; Carrier-bound or immobilised microbial cells; Preparation thereof
    • C12N11/02Enzymes or microbial cells immobilised on or in an organic carrier
    • C12N11/08Enzymes or microbial cells immobilised on or in an organic carrier the carrier being a synthetic polymer
    • C12N11/082Enzymes or microbial cells immobilised on or in an organic carrier the carrier being a synthetic polymer obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds

Landscapes

  • Zoology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Biological Treatment Of Waste Water (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Immobilizing And Processing Of Enzymes And Microorganisms (AREA)
  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)

Abstract

Plovouc v °iteln² nosn² materi l pro biotechnologick procesy sest v z polymern ch l tek s organick²mi a/nebo anorganick²mi p° sadami, a obsahuje p nov j dro s uzav°en²mi kom rkami a jemn por zn kom rkov struktury, m strukturovan² a profilovan² povrch a m tvar v lcovit²ch dut²ch t l sek s d lkou od 3 do 25 mm, vn j m pr m rem od 3 do 25 mm, vnit°n m pr m rem od 2 do 24 mm a m rnou hmotnost mezi 0,4 a 0,98 g/cm.sup.3.n..\

Description

Plovoucí vířitelný nosný materiál pro biotechnologické procesy
Oblast techniky
Vynález se týká plovoucího vířitelného nosného materiálu pro biotechnologické procesy, zejména kultivačního nosného materiálu pro mikroorganismy, který může být použit při způsobech a v zařízeních pro dodatečnou úpravu vody, ke zpracování odpadních vod a kalů a ve fermentačních procesech.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že při zpracování vody a odpadních vod lze ke zvýšení koncentrace biomasy a tím i zvýšení čisticího výkonu použít rozličné nosné materiály.
Ve spisu DD 261 921 A3 je popsán způsob výroby zrnitého nosného materiálu pro biotechnologické procesy s měrnou hmotností pod 0,5 g/cm3 krychlový, který se vyrábí tepelným smršťováním vloček pěnového polystyrénu. Podle spisu DD 264 887 AI je tento materiál na svém povrchu přídavně opatřován vrstvami adsorbentů a/nebo inertních plniv.
Nosné materiály s nanesenými vrstvami jsou popsány například také ve spisech DE 29 45 609 AI, DE 30 06 171 Bl aDE31 05 887 C2.
Všem těmto materiálům je společný nedostatek spočívající v tom, že při jejich výrobě vznikají částice s různými tvary, velikostmi a hustotou, které pak vedou k rozdílnému chování při nadouvání, čímž je ztížena spolehlivost a regulovatelnost řízení procesu za definovaných podmínek. Mikroorganismy se kromě toho usazují výlučně na povrchu nosných materiálů. V důsledku toho se mohou vyvíjet pouze mikroorganismy s požadavky na aerobní nebo anareobní prostředí.
V zavzdušňovaném vířivém loži jsou nosné materiály osidlovány téměř výlučně jen aerobně žijícími mikroorganismy. Nejsou k dispozici dutiny, ve kterých by v důsledku nedostatku kyslíku mohly probíhat i anaerobně-anoxické procesy, například denitrifikační procesy.
Je také známo použití pěnových nosných materiálů. Ve spisu DE 31 37 062 je popsáno použití pěnových tělísek kusového tvaru s otevřenými komůrkami na bázi polyurethanu. Ve spisu DD 269 610 AI je popsáno použití stlačitelných nosných materiálů s otevřenými póry v kultivačních nádobách. Ve spisu DE 37 19 418 Cl jsou tato tělíska z umělé hmoty opatřena lepicí vrstvou a na, popřípadě do otevřených pórů jsou naneseny, popřípadě vneseny adsorpční částice.
Tyto materiály mají výhodu spočívající vtom, že mikroorganismy srůznými požadavky na prostředí se neusidlují jen ve vnějších, nýbrž také ve vnitřních vrstvách, přičemž zásluhou toho, že současně probíhají nitrifikační i denitrifikační procesy, lze dosáhnout značných čisticích výkonů.
V praxi však přesto vznikají problémy z toho, že porostlé částice pěnové hmoty nabývají měrné hmotnosti mezi 0,9 až 1,1 g/cm3. V důsledku toho není možné jejich spolehlivé zadržení v reaktorech pomocí nomých stěn. Zadržení lze dosáhnout pouze pomocí sít, sítí nebo děrovaných desek. Důsledkem toho je, že použití těchto nosných materiálů je možné pouze v zařízeních s dobrým předčišťováním a že průměr těchto nosných částic musí činit nejméně 2 cm. Každé zvětšení částic však přináší zmenšení měmé kultivační plochy a současně zvýšené požadavky na rozměry reaktorů, aniž by se dosáhlo odpovídající biologické aktivity. Další nedostatek nosných materiálů na bázi pěnových hmot spočívá v tom, že otevřené póry se rostoucím porostem uzavírají, takže čištěné médium se již nemůže v dostatečné míře dostat k vnitřním vrstvám.
- 1 CZ 289614 B6
Úkolem vynálezu je nalezení nosného materiálu pro biotechnologické a mikrobiologické procesy, který bude současně umožňovat jak aerobní, tak i anaerobně-anoxické zpracování vody. Část povrchu má být i v aerobním vířivém loži osídlena anaerobně-anoxicky žijícími mikroorganismy. Materiál má být kromě toho vyrobitelný v úzkém spektru definované hustoty a velikosti a má mít 5 velkou, adsorpčně působící kultivační plochu.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší nedostatky známých nosných materiálů tohoto druhu a do značné míry odstraňuje plovoucí vířitelný nosný materiál pro biotechnologické procesy podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že sestává z polymemích látek s organickými a/nebo anorganickými přísadami, které obsahují pěnové jádro s uzavřenými komůrkami a jemně porézní komůrkové struktury, má strukturovaný a profilovaný povrch a má tvar válcovitých dutých tělísek s délkou 15 od 3 do 25 mm, vnějším průměrem od 3 do 25 mm, vnitřním průměrem od 2 do 24 mm a měrnou hmotností mezi 0,4 až 0,98 g/cm3.
Je výhodné, jestliže na povrchu plovoucího vířitelného nosného materiálu je vrstva sorbentů a/nebo enzymů a/nebo antigenů a/nebo jiných biochemických preparátů.
Zmíněnými polymemími látkami jsou s výhodou polyolefiny, popřípadě jejich kopolymery a terpolymery.
Je zvláště výhodné, jestliže polymemí látkou je polyvinylacetát.
Sypná měrná hmotnost, hustota a vztlakové vlastnosti tohoto plovoucího vířitelného nosného materiálu jsou nastavitelné nadouváním pomocí přísady organických a/nebo anorganických nadouvacích prostředků v množství 0,1 až 2,0 % hmotn.
Zmíněné nadouvací prostředky jsou tvořeny hydrogenuhličitany s kyselinou citrónovou a/nebo škrobem a/nebo cukrem a/nebo aktivním uhlím.
Vnitřní a/nebo vnější povrch plovoucího vířitelného nosného materiálu je s výhodou porézní a/nebo obsahuje podélné drážky.
Základní polymemí materiál z polyolefinů, popřípadě jejich kopolymerů a terpolymerů, například polyvinylacetátu, se roztaví a s přísadou organických a/nebo anorganických látek jako nadouvadel se v extrudéru se speciálně tvarovanou tryskou tvaruje ve válcovitá dutá tělíska s definovanými rozměry. Takto vznikne pěnové jádro s uzavřenými komůrkami a komůrkové struktury 40 s jemnými póry. Jako nadouvacích prostředků se použije 0,1 až 2,0 % hmotn. hydrogenuhličitanu s kyselinou citrónovou a/nebo škrob a/nebo cukr a/nebo aktivní uhlí. Vnitřní a/nebo vnější povrch plovoucího vířitelného nosného materiálu může být podle prostředku použitého pro nadouvání porézní. Povrch je strukturovaný a profilovaný. Měrná hmotnost plovoucího vířitelného nosného materiálu by měla být mezi 0,4 až 0,98 g/cm3. Krátce po výstupu z trysky může být na 45 dosud nevytvrzený povrch tělísek z plovoucího vířitelného nosného materiálu nanesena vrstva sorbentů a/nebo enzymů a/nebo antigenů a/nebo jiných biochemických preparátů. Použitá tryska je za účelem zvětšení měrné kultivační plochy tělísek z plovoucího vířitelného nosného materiálu opatřena podélnými drážkami, zásluhou čehož má rýhovaný povrch i vytlačovaný plovoucí vířitelný nosný materiál. Po vytvrzení se vytlačený profil nařeže na definované délky.
Vyrobený plovoucí vířitelný nosný materiál plove na hladině vody, dobře se víří a je velmi trvanlivý i po mechanické a biologické stránce. Má velkou adsorpčně působící kultivační plochu. Plovoucí vířitelný nosný materiál lze velmi dobře použít v biotechnologických procesech, zejména v procesech dalšího zpracování odpadních vod, při kterých se požaduje eliminace
-2CZ 289614 B6 dusíku. Plovoucí vířitelný nosný materiál lze podle potřeby použít v reaktorech s vířivým nebo pevným ložem pro aerobní, anaerobní nebo anoxické procesy. Zadržení v reaktorech lze bez problému dosáhnout speciálně uspořádanými nomými stěnami. Zvláštní výhoda vyplývá z toho, že podle délky tělísek z plovoucího vířitelného nosného materiálu lze v jejich vnitřním prostoru vytvořit kultivační plochy, které v porostlém stavu nejsou ani v aerobním vířivém loži dostatečně zásobovány kyslíkem, takže v nich vznikne anaerobně-anoxické prostředí. Zásluhou toho mohou na tělísku z plovoucího vířitelného nosného materiálu v těsném prostoru současně probíhat aerobní a anaerobně-anoxické procesy. Vzájemný poměr aerobních a anaerobně-anoxických kultivačních ploch lze nastavit délkou jednotlivých tělísek z plovoucího vířitelného nosného materiálu. Jsou-li požadovány převážně aerobní procesy, například nitrifikace nebo aerobní odbourávání biochemickou spotřebou kyslíku, pak mají tělíska z plovoucího vířitelného nosného materiálu použitá v tomto stupni procesu délku mezi 3 a 6 mm. Prodlouží-li se délka tělísek z plovoucího vířitelného nosného materiálu na 15 až 25 mm, usidlují se v jejich vnitřku mikroorganismy schopné denitrifikace.
Příklad provedení vynálezu
Plovoucí vířitelný nosný materiál, jeho výroba a možnosti použití budou dále popsány na příkladu zařízení pro zpracování odpadní vody s dalekosáhlou eliminací dusíku nitrifikací a denitrifikací.
Polyvinylacetát se roztaví a smísí s 0,6 % hmotn. granulátu, kteiý obsahuje 40 % hmotn. hydrogenuhličitanu s kyselinou citrónovou jako nadouvací prostředek. V extrudéru se speciálně provedenou tryskou se tato směs tvaruje ve vytlačený profil ve tvaru dutých válečků s povrchem rýhovaným v podélném směru. Tento vytlačený profil má vnější průměr 5 mm a vnitřní průměr 4 mm. Rýhy jsou hluboké přibližně 0,6 mm. Následně se vytlačený profil po ochlazení ve vodní lázni nařeže na kousky dlouhé 5 mm. Takto se na tělísku z plovoucího vířitelného nosného materiálu dosáhne kultivační plochy přes 2,7 cm2 a na metr kiychlový sypného objemu plovoucího vířitelného nosného materiálu plochy přes 950 m2.
Stejným způsobem se vyrobí druhá dávka s délkou tělísek z plovoucího vířitelného nosného materiálu 15 mm.
Druhá dávka se v množství 45 % objemových přidává do nitrifikačního stupně a první dávka ve stejném množství přidává do denitrifikačního stupně zařízení pro zpracování odpadních vod s eliminací dusíku. Plovoucí vířitelný nosný materiál v nitrifikačním stupni je intenzivně vířen přiváděním tlakového vzduchu, zatímco tělíska z plovoucího vířitelného nosného materiálu v denitrifikačním stupni jsou ve styku se zpracovávanou odpadní vodou trvale udržovány pomalu běžícím míchadlem. Nahoru vyplavaný plovoucí vířitelný nosný materiál je v jednotlivých stupních procesu zadržován speciálně tvarovanými nomými stěnami.
Plovoucí vířitelný nosný materiál v zavzdušňovaném nitrifikačním stupni porůstá na kyslíkem dobře zásobovaných površích především aeorobně žijícími mikroorganismy, zejména nitrifíkujícími bakteriemi. Poměrně pomalu rostoucí nitrifikující bakterie zůstávají s plovoucím vířitelným nosným materiálem trvale v tomto stupni a zajišťují tak v poměrně krátké době biochemickou přeměnu ammonia obsaženého v odpadní vodě v nitrát. Střední část vnitřního prostoru tělísek z plovoucího vířitelného nosného materiálu, která mají tvar dutých válečků, je v důsledku nepatrné turbulence silně porostlá nejrůznějšími mikroorganismy. V této oblasti je potlačeno zásobování kyslíkem. Usazují se zde především takové bakterie, které mohou růst v anaerobním a anoxickém prostředí. Většina z těchto mikroorganismů je schopna nitrát, který mikrobiální cestou vzniká na zavzdušňovaných plochách, denitrifikovat s využitím rozpuštěných uhlovodíkových sloučenin v molekulární dusík. Takto je určité množství dusíku eliminováno dokonce již v nitrifikačním stupni.
-3CZ 289614 B6
Úplné odbourání nitrátu probíhá v následujícím nezavzdušňovaném denitrifikačním stupni. V tomto stupni jsou tělíska z plovoucího vířitelného nosného materiálu v důsledku anaerobněanoxického prostředí osídlena především mikroorganismy, které jsou schopny využít pro procesy látkové výměny kyslík vázaný na nitrátové ionty. Molekulární dusík opouští zařízení v plynné 5 formě.
Použitím plovoucího vířitelného nosného materiálu podle vynálezu v zařízení pro zpracování odpadních vod s eliminací dusíku mohlo být prostorové využití k biochemické spotřebě kyslíku ve srovnání se známými hodnotami zdvojnásobeno na 0,8 až 1,0 kg biochemické spotřeby ío kyslíku/metr3, aniž by se projevilo negativní ovlivnění stupně eliminace. Tohoto efektu se dosáhne vyšší měrnou koncentrací biomasy v nádržích. Na metr krychlový sypného objemu bylo zjištěno až 5 kg sušiny z biomasy vázané na plovoucí vířitelný nosný materiál. Ve volných prostorech mezi tělísky z plovoucího vířitelného nosného materiálu bylo možno prokázat další biomasu, mající v sušině hmotnost přibližně 2,5 kg. Z toho vyplývá, že celkové množství 15 biomasy činí v sušině přibližně 7 až 8 kg. Takových koncentrací nelze v běžných zařízeních na zpracování odpadních vod dosáhnout. Dočišťovací zařízení, které je zapotřebí k oddělení biomasy od čištěné vody, mohlo být zásluhou vysokého podílu biomasy, která je vázána na plovoucí vířitelný nosný materiál, zmenšeno přibližně o 35 %. Také množství zpětně zaváděné biomasy mohlo být zredukováno na hodnotu kolem 40 % množství přitékající odpadní vody. 20 Při nízkých přítocích lze zpětné zavádění biomasy vypustit úplně.

Claims (7)

  1. 25 PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Plovoucí vířitelný nosný materiál pro biotechnologické procesy, vyznačující se tím, že sestává z polymemích látek s organickými a/nebo anorganickými přísadami, které 30 obsahují pěnové jádro s uzavřenými komůrkami a jemně porézní komůrkové struktury, má strukturovaný a profilovaný povrch a má tvar válcovitých dutých tělísek s délkou od 3 do 25 mm, vnějším průměrem od 3 do 25 mm, vnitřním průměrem od
  2. 2 do 24 mm a měrnou hmotností mezi 0,4 až 0,98 g/cm3.
    35 2. Plovoucí vířitelný nosný materiál podle nároku 1, vyznačující se tím, že na jeho povrchu je vrstva sorbentů a/nebo enzymů a/nebo antigenů a/nebo jiných biochemických preparátů.
  3. 3. Plovoucí vířitelný nosný materiál podle některého z nároků 1 a 2, vyznačující se 40 t í m, že polymemími látkami jsou polyolefmy, popřípadě jejich kopolymery a terpolymery.
  4. 4. Plovoucí vířitelný nosný materiál podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se t í m, že polymemí látkou je polyvinylacetát.
    45
  5. 5. Plovoucí vířitelný nosný materiál podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že sypná měrná hmotnost, hustota a vztlakové vlastnosti jsou nastavitelné nadouváním pomocí přísady organických a/nebo anorganických nadouvacích prostředků vmožství 0,1 až 2,0 % hmotn.
    50
  6. 6. Plovoucí vířitelný nosný materiál podle nároku 5, vyznačující se tím, že nadouvací prostředky jsou tvořeny hydrogenuhličitany s kyselinou citrónovou a/nebo škrobem a/nebo cukrem a/nebo aktivním uhlím.
    -4CZ 289614 B6
  7. 7. Plovoucí vířitelný nosný materiál podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že jeho vnitřní a/nebo vnější povrch je porézní a/nebo obsahuje podélné drážky.
CZ1996262A 1994-06-03 1994-12-15 Plovoucí vířitelný nosný materiál pro biotechnologické procesy CZ289614B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9409077U DE9409077U1 (de) 1994-06-03 1994-06-03 Schwimmfähiges, verwirbelbares Trägermaterial für biotechnologische Prozesse

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ26296A3 CZ26296A3 (en) 1996-05-15
CZ289614B6 true CZ289614B6 (cs) 2002-03-13

Family

ID=6909440

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19964933U CZ4772U1 (cs) 1994-06-03 1994-12-15 Plovoucí vířitelný nosný materiál pro biotechnologické procesy
CZ1996262A CZ289614B6 (cs) 1994-06-03 1994-12-15 Plovoucí vířitelný nosný materiál pro biotechnologické procesy

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19964933U CZ4772U1 (cs) 1994-06-03 1994-12-15 Plovoucí vířitelný nosný materiál pro biotechnologické procesy

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0685432B1 (cs)
CN (1) CN1105084C (cs)
AT (1) ATE174312T1 (cs)
CZ (2) CZ4772U1 (cs)
DE (2) DE9409077U1 (cs)
DK (1) DK0685432T3 (cs)
ES (1) ES2127861T3 (cs)
PL (1) PL177517B1 (cs)
RU (1) RU2136611C1 (cs)
WO (1) WO1995033695A1 (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE9409077U1 (de) * 1994-06-03 1994-08-11 Ott Peter Dr Ing Schwimmfähiges, verwirbelbares Trägermaterial für biotechnologische Prozesse
AUPN474795A0 (en) * 1995-08-11 1995-09-07 Berg Bennett & Associates Pty Limited Filtration medium
JP3143412B2 (ja) * 1997-01-14 2001-03-07 筒中プラスチック工業株式会社 流動床用微生物固定化担体
KR100443696B1 (ko) * 2001-06-13 2004-08-09 주식회사 한기실업 규칙적 개방형 다공 구조를 갖는 생물학적 필터용 합성망상 용적화 담체
JP2003095768A (ja) * 2001-09-18 2003-04-03 Ngk Insulators Ltd ハニカム構造体及びその製造方法
DE102006008453A1 (de) 2006-02-17 2007-08-23 Itn Nanovation Ag Reinigungsverfahren für Abwässer
CN101671630B (zh) * 2008-09-12 2014-03-26 潘竫一 可调式连续发酵多层级生物科技培育系统
CN110650924A (zh) * 2017-05-15 2020-01-03 纳米及先进材料研发院有限公司 使用高微生物负荷的耐用生物载体高效处理餐厨垃圾及其废水
CN110773545A (zh) * 2019-09-19 2020-02-11 百沃星联(上海)环保科技有限公司 食物分解用微生物媒介及其制造设备和制造方法
CN113816496B (zh) * 2021-10-19 2022-06-28 中国科学院兰州化学物理研究所 一种除藻固碳体系及其方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL127027C (cs) * 1962-03-08
DE1943848A1 (de) * 1969-08-29 1971-03-11 Ernst Walloschke Fuellkoerper aus Kunststoff fuer Tropfkoerper in biologischen Klaeranlagen
CA1109619A (en) * 1977-05-16 1981-09-29 Robert L. Hornbeck Method of making lightweight, rigid thermoplastic pipe
JPS6227096A (ja) * 1985-07-29 1987-02-05 Mitsubishi Plastics Ind Ltd 微生物保持体
JPS6239640A (ja) * 1985-08-12 1987-02-20 Eiwa Kasei Kogyo Kk オレフイン系樹脂発泡体の製造方法
US4752429A (en) * 1986-09-02 1988-06-21 Gregory Grosbard Process of shaping thermoplastic material containing a carbohydrate additive
DE3928255A1 (de) * 1989-08-26 1991-02-28 Weil Industrieanlagen Gmbh Verfahren und vorrichtung zur biologischen ab- und trinkwasseraufbereitung
PL167645B1 (pl) * 1990-01-23 1995-10-31 Kaldnes Miljoteknologi As Sposób i reaktor do oczyszczania wody PL PL PL
DE9409077U1 (de) * 1994-06-03 1994-08-11 Ott Peter Dr Ing Schwimmfähiges, verwirbelbares Trägermaterial für biotechnologische Prozesse

Also Published As

Publication number Publication date
DK0685432T3 (da) 1999-08-16
DE59407448D1 (de) 1999-01-21
CZ4772U1 (cs) 1996-05-13
PL312785A1 (en) 1996-05-13
CN1105084C (zh) 2003-04-09
CN1131409A (zh) 1996-09-18
EP0685432A1 (de) 1995-12-06
PL177517B1 (pl) 1999-12-31
ES2127861T3 (es) 1999-05-01
WO1995033695A1 (de) 1995-12-14
RU2136611C1 (ru) 1999-09-10
CZ26296A3 (en) 1996-05-15
EP0685432B1 (de) 1998-12-09
ATE174312T1 (de) 1998-12-15
DE9409077U1 (de) 1994-08-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3293174A (en) Plant and processes for the treatment of effluent and sewage
JP2706075B2 (ja) 焼結担体を用いてバイオ反応を行う方法
US4454038A (en) Apparatus for biological treatment of waste water in downflow operation
CN111233145B (zh) 一种无机-有机材料协同速分生化球及其制备方法
CN109970182A (zh) 一种用于固定化微生物技术的组合填料
Deena et al. Efficiency of various biofilm carriers and microbial interactions with substrate in moving bed-biofilm reactor for environmental wastewater treatment
US20050244944A1 (en) Light weight medium for growing microorganisms
CN108658226A (zh) 一种可促进短程硝化启动及稳定运行的复合载体及制作方法
CZ289614B6 (cs) Plovoucí vířitelný nosný materiál pro biotechnologické procesy
EP0793622B1 (en) A carrier medium to retain a biofilm for cleaning waste water and a process for the production of this carrier medium
CA2348520C (en) Nitrification process
CN102225322A (zh) 一种具有间隔填充床的反应器
US3929630A (en) Process for biochemical reactions
KR100282212B1 (ko) 오/폐수 처리용 미생물 담체 유니트 제조 방법
US5543052A (en) Process for removal of organic pollutants from waste water
CN115432813A (zh) 一种高比表面积,耐老化的mbbr填料及其制备方法
KR100312257B1 (ko) 비중이 조절된 오/폐수 처리용 유동상 미생물 담체 제조 방법
US6984314B2 (en) Method for biological purification of effluents using biofilm supporting particles
KR980009141A (ko) 유기성오수(汚水)의 호기(好氣)처리방법 및 그 장치
KR101891525B1 (ko) 오폐수 처리용 미생물 배양 및 부착용 유동성 생물막 담체 제조방법
KR100464243B1 (ko) 활성탄을 함침시킨 발포폴리프로필렌 여재와 그의제조방법, 및 이를 이용한 생물막 여과장치
JPH081037Y2 (ja) プラスチック担体
KR200293875Y1 (ko) 침적형 고정층미생물막법을 이용한 수족관 수처리 장치
JPH11166A (ja) 微生物担体
CZ218991A3 (en) Treatment of water and a reactor for making the same

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20091215