PL176281B1 - Urządzenie do odsiarczania gazu spalinowego - Google Patents

Urządzenie do odsiarczania gazu spalinowego

Info

Publication number
PL176281B1
PL176281B1 PL94305419A PL30541994A PL176281B1 PL 176281 B1 PL176281 B1 PL 176281B1 PL 94305419 A PL94305419 A PL 94305419A PL 30541994 A PL30541994 A PL 30541994A PL 176281 B1 PL176281 B1 PL 176281B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flue gas
water
outlet
furnace
dust
Prior art date
Application number
PL94305419A
Other languages
English (en)
Other versions
PL305419A1 (en
Inventor
Toshimitsu Ichinose
Hideaki Ohta
Kouichi Sakamoto
Original Assignee
Mitsubishi Heavy Ind Ltd
Mitsubishi Jukogyo Kk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mitsubishi Heavy Ind Ltd, Mitsubishi Jukogyo Kk filed Critical Mitsubishi Heavy Ind Ltd
Publication of PL305419A1 publication Critical patent/PL305419A1/xx
Publication of PL176281B1 publication Critical patent/PL176281B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/48Sulfur compounds
    • B01D53/50Sulfur oxides
    • B01D53/508Sulfur oxides by treating the gases with solids
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23JREMOVAL OR TREATMENT OF COMBUSTION PRODUCTS OR COMBUSTION RESIDUES; FLUES 
    • F23J15/00Arrangements of devices for treating smoke or fumes
    • F23J15/006Layout of treatment plant

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Chimneys And Flues (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do odsiarczania gazu spalinowe- go, zawierajace piec do którego jest zaladowywany czynnik odsiarczajacy, przy czym ten piec jest pola- czony z suszarka rozpryskowa do odsiarczania gazu spalinowego wychodzacego z pieca przez natryskiwa- nie wody, zas ta suszarka rozpryskowa jest umieszczo- na w kanale spalinowym pomiedzy piecem i kolektorem pylu do usuwania pylu z gazu spalinowego wychodza- cego z suszarki rozpryskowej, znamienne tym, ze wylot gazu spalinowego z kolektora pylu (20) jest pola- czony z urzadzeniem do zraszania woda (40) dla usuwa- nia tlenków siarki z gazu spalinowego wychodzacego z kolektora pylu (20), zas wylot odprowadzanej wody (43) urzadzenia do zraszania woda (40) jest polaczony z suszarka rozpryskowa (30) FIG 3 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do odsiarczania gazu spalinowego, służące do redukowania tlenków siarki SOX zawartych w gazie spalinowym, pochodzącym z pieca, w którym spalaniu ulega paliwo, zawierające wśród swoich składników siarkę (S), takie jak węgiel, olej ciężki i tym podobne.
Ze stanu techniki jest znane urządzenie do odsiarczania gazu spalinowego, zawierające piec, do którego jest załadowywany czynnik odsiarczający, przy czym ten piec jest połączony z suszarką rozpryskową do odsiarczania gazu spalinowego wychodzącego z pieca przez natryskiwanie wody, zaś ta suszarka rozpryskową jest umieszczona w kanale spalinowym pomiędzy piecem i kolektorem pyłu do usuwania pyłu z gazu spalinowego wychodzącego z suszarki rozpryskowej, jak pokazano na fig. 5, w którym siarkowy składnik paliwa przechodzi w tlenki siarki SOX wewnątrz pieca, zaś w piecu zachodzi odsiarczanie za pomocą kamienia wapiennego według następujących reakcji:
CaCOw CaO + CO2 CaO + SO2 + U2 O2 —> CaCOą
Po odsiarczeniu wewnątrz pieca, w gazie spalinowym wyprowadzanym z pieca jest zawarty gips (CaSOą), popiół itp., które są zbierane poprzez kolektor pyłu i poddawane oddzielnej obróbce.
Ponieważ w gazie spalinowym przy wylocie pieca znajduje się również nieprzereagowane wapno palone (CaO), zatem dla jego ponownego wykorzystania, w kanale spalinowym umieszcza się suszarkę rozpryskową dla prowadzenia w nim odsiarczaniu gazu spalinowego.
W suszarce rozpryskowej jest rozpylana woda i zachodzi podana niżej reakcja odsiarczania. Reakcja ta stanowi reakcję gaz/ciecz — reakcja ciecz/substancja stała, i dla jej spowodowania w wielu przypadkach zwykle jako kolektor pyłu stosuje się filtr workowy:
176 281 reakcja gaz/ciecz:
H2O + SO2 (+ 1/2 O2) -> H2SO3(H2SO4) reakcja gaz/subst. stała:
H2SO3 + CaCO + 1/2 O2-» CaSO4 + H2O
Jak opisano powyżej, odsiarczanie w kanale spalinowym jest realizowane poprzez reakcje przedstawione powyżej, przy czym reakcja gaz/ciecz ma małą wydajność. Wydajność ta zależy od tego, czy rozpylanie wody jest wystarczające czy niedostateczne. Ponadto, nawet jeżeli woda jest rozpylona dostatecznie drobno, to jest ograniczony kontakt pomiędzy kropelkami H2O i gazowym SO2. Z tego względu konieczne jest sprawne przeprowadzenie rozpylania.
Jedno z konwencjonalnych rozwiązań tego problemu polega na zastosowaniu jako kolektor pyłu filtra workowego, w którym to rozwiązaniu cząsteczki zostają zatrzymane przy powierzchni tkaniny filtra i podlegają reakcji. Jednakże w przypadku zastosowania innego rodzaju kolektora pyłów cząsteczki pyłu nie zatrzymują się przy płaszczyźnie przepuszczającej gaz, jak np. w przypadku odsiarczania elektrycznego.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia do odsiarczania gazu spalinowego, które umożliwi przeprowadzenie odsiarczania z dużą wydajnością przy niewielkich kosztach instalacyjnych, i eksploatacyjnych, a także bez układu ściekowego do odprowadzania cieczy.
Urządzenie do odsiarczania gazu spalinowego, zawierające piec do którego jest załadowywany czynnik odsiarczający, przy czym ten piec jest połączony z suszarką rozpryskową do odsiarczania gazu spalinowego wychodzącego z pieca przez natryskiwanie wody, zaś ta suszarka rozpryskową jest umieszczona w kanale spalinowym pomiędzy piecem i kolektorem pyłu do usuwania pyłu z gazu spalinowego wychodzącego z suszarki rozpryskowej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wylot gazu spalinowego z kolektora pyłujest połączony z urządzeniem do zraszania wodą dla usuwania tlenków siarki z gazu spalinowego wychodzącego z kolektora pyłu, zaś wylot odprowadzanej wody urządzenia do zraszania wodą jest połączony z suszarką rozpryskową.
W drugim korzystnym przykładzie wykonania urządzenia, pomiędzy wylotem odprowadzanej wody urządzenia do zraszania wodą a, suszarką rozpryskową znajduje się mieszalnik mający wlot połączony z wylotem pyłu kolektora pyłu.
W trzecim korzystnym przykładzie wykonania urządzenia w kanale spalinowym przed suszarką rozpryskową jest umieszczone urządzenie rozpraszające do rozpraszania czynnika odsiarczającego, połączone poprzez mieszalnik z wylotem pyłu i z wylotem gazu spalinowego z kolektora pyłu.
W czwartym korzystnym przykładzie wykonania urządzenia według wynalazku, urządzenie do zraszania wodą ma drugi wylot odprowadzanej wody, połączony z wylotem pyłu w kolektorze pyłu.
W tego rodzaju urządzeniu większość tlenków siarki (SOx) jest absorbowana przez wodę za pomocą urządzenia do zraszania wodą, umieszczonego za kolektorem pyłu. Odprowadzana woda jest rozpylana do kanału spalinowego przed kolektorem pyłu za pomocą suszarki rozpryskowej. W wyniku w kanale spalinowym otrzymuje się wysoce wydajne odsiarczanie poprzez reakcję ciecz/substancja stała pomiędzy pomocą suszarki rozpryskowej. W wyniku w kanale spalinowym otrzymuje się wysoce wydajne odsiarczanie poprzez reakcję ciecz/substancja stała pomiędzy rozpylonym strumieniem wody zawierającej ^SOa^SO© a nieprzereagowanym CaO wewnątrz kanału spalinowego.
Należy zauważyć, że produkty reakcji (CaSCL i tym podobne) wytwarzane w urządzeniu do zraszania wodą mogą być rozpryskiwane jako zawiesina w górnym strumieniu kolektora pyłu, zaś po osuszeniu w kolektorze pyłu może gromadzić się jedynie składnik stały. Podczas tego rozpryskiwania zawiesiny, nieprzereagowany CaO wychodzący z pieca i H2SO3(H2SO4) w zawiesinie powodują odsiarczanie poprzez reakcję substancja stała/ciecz.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat urządzenia do odsiarczania według wynalazku, fig. 2 - drugi przykład wykonania urządzenia według wynalazku, fig. 3 - trzeci przykład wykonania urządzenia według
176 281 wynalazku, fig. 4 - czwarty przykład wykonania urządzenia według wynalazku, a fig. 5 - schemat konwencjonalnego urządzenia do odsiarczania gazu spalinowego.
Na figurze 1 pokazano urządzenie według wynalazku do odsiarczania gazu spalinowego. W piecu 10 powstają tlenki siarki (SOx), wytwarzane w wyniku odsiarczania składnika siarkowego (S) paliwa 1 w piecu 10 przez załadowanie do pieca 10 kamienia wapiennego 2 stanowiącego czynnik odsiarczający. Po odsiarczeniu w piecu, do kolektora pyłu 20 prowadzi się wychodzący z pieca 10 gaz spalinowy, zawierający gips (CaSOą) i odprowadza się pył. Nagromadzone materiały odprowadzone wylotem 21 podlegają oddzielnej obróbce.
Przy wylocie gazu spalinowego z kolektora pyłu 20 jest umieszczone urządzenie do zraszania wodą 40 w rodzaju płuczki wieżowej, w którym woda absorbuje tlenki siarki (SOx) zawarte w gazie spalinowym wychodzącym z kolektora pyłu 20. Do urządzenia do zraszania wodą 40 jest doprowadzana woda rurą 41, zaś woda zawierająca zaabsorbowany SOx jest gromadzona w dolnym zbiorniku jako IbSO.-^SO.}), przy czym jej część jest prowadzona wylotem 42 z powrotem do urządzenia do zraszania wodą 40 dla zawrócenia do obiegu, a pozostałajej część jest prowadzona przez wylot odprowadzanej wody 43 do suszarki rozpryskowej 30, umieszczonej w kanale spalinowym przed kolektorem pyłu 20. Ponieważ woda i gazowy SO2 zostają tu rozpylone jako już przereagowane, zatem następne wysoce wydajne odsiarczanie gazu w kanale spalinowym można uzyskać tylko poprzez dodatkowe reakcje pomiędzy rozpyloną wodą i nieprzereagowanym CaO, wychodzącym z pieca 10.
Ponadto, nawet jeżeli w suszarce rozpryskowej 30 wystąpi resztkowy SO2, to jego większość będzie absorbowana poprzez wodę wskutek działania urządzenia do zraszania wodą 40 typu płuczki wieżowej, umieszczonego za kolektorem pyłu 20, a zatem przez komin 50 będzie płynął czysty gaz, zawierający bardzo mało tlenków siarki (SOx).
Na figurze 2 jest przedstawiony drugi przykład wykonania urządzenia według wynalazku. Części składowe urządzenia identyczne z pokazanymi na fig. 1 mają podobne oznaczniki cyfrowe.
Wylot odprowadzanej wody 43 po reakcji w urządzeniu do zraszania wodą 40 typu płuczki wieżowej i wylot pyłu 22 kolektora pyłu 20 są doprowadzane do mieszalnika 60 w postaci młyna, w którym pył zostaje zmieszany i zmielony z odprowadzaną wodą, a następnie jest prowadzony w postaci zawiesiny przewodem 61 zakończonym dyszą do suszarki rozpryskowej 30, gdzie zostają rozpylone. Poprzez zmielenie pyłu uzyskuje się odsłonięcie powierzchni wychodzącego z pieca 10 nieprzereagowanego CaO, i aktywowanie reakcji.
Opisany powyżej drugi przykład wykonania urządzenia według wynalazku stanowi układ, w którym do kanału spalinowego jest rozpylana wilgotna, zmielona zawiesina pyłu dla wydajnego wykorzystania nieprzereagowanego CaO.
Na figurze 3 pokazano trzeci przykład wykonania urządzenia według wynalazku, stanowiącego układ, w którym skutecznie wykorzystuje się nieprzereagowany CaO poprzez mielenie na sucho. Według tego rozwiązania, część wody odprowadzanej wylotem 43 z urządzenia do zraszania wodą 40 typu płuczki wieżowej jest samodzielnie rozpylana w suszarce rozpryskowej 30 przed kolektorem pyłu 20, zaś zawierający nieprzereagowany CaO pył, zgromadzony w kolektorze pyłu 20 i wyprowadzony przez wylot pyłu 22 zostaje zmierzony i zmielony w mieszalniku 70 w postaci młyna z wykorzystaniem wyprowadzanego poprzez wylot 23 gazu spalinowego jako gazu nośnego, a następnie jest przenoszony za pomocą przewodu przenoszącego 71 w postaci suchej zawiesiny nieprzereagowanego CaO do urządzenia rozpraszającego 80, które rozprasza suchy czynnik odsiarczający, i jest umieszczone w kanale spalinowym pomiędzy piecem 10 a wspomnianą suszarką rozpryskową 30.
Korzyść tego przykładu wykonania urządzenia według wynalazku polega na tym, że przez oddzielenie rozpryskiwania płynu w suszarce rozpryskowej 30 i rozpraszania czynnika odsiarczającego przez urządzenie rozpraszające 80 w kanale spalinowym nie ogranicza się szybkości podawania pyłu gromadzonego w kolektorze pyłu 20. Natomiast w przypadku, gdy materiały te są mieszane i równocześnie rozpryskiwane w postaci zawiesiny, tak jak w przypadku drugiego przykładu wykonania urządzenia według wynalazku, pokazanego na fig. 2, to ze względu na jakość przenoszeniajest ograniczona lepkość zawiesiny, a zatem nie można przekroczyć określonego
176 281 poziomu szybkości zasilania materiału stałego w postaci pyłu zawierającego nieprzereagowany czynnik odsiarczający, wyprowadzanego z kolektora pyłu 20.
Na figurze 4 jest przedstawiony czwarty przykład wykonania urządzenia według wynalazku.
W tym rozwiązaniu, popiół zgromadzony w kolektorze pyłu 20 jest podawany do rury 41 urządzenia zraszającego wodą 40 poprzez wylot pyłu 22, przyłączony do mieszalnika 60 do którego jest również doprowadzony drugi wylot 42 odprowadzanej wody, dla dalszego aktywowania efektu odsiarczania.
Część pyłu gromadzonego w kolektorze pyłu 20 jest zatem prowadzona do urządzenia zraszającego wodą 40, a pozostała część jest wyprowadzana poprzez wylot 21. Woda z absorbowanym SOx zawiera H2SO3(H2SO4) i jest gromadzona w dolnym zbiorniku, przy czym część zgromadzonej wody wyprowadzana drugim wylotem 42 jest stosowana do cyrkulacji poprzez urządzenie zraszające 40, zaś pozostała część nagromadzonej wody jest zawracana pierwszym wylotem 43 do suszarki rozpryskowej 30. Ponieważ woda i gazowy SO2 są rozpylane w suszarce rozpryskowej 30 jako już przereagowane, zatem wysoce wydajne odsiarczenie spalin można uzyskać tylko poprzez dodatkowe reakcje pomiędzy rozpyloną wodą i wychodzącym z pieca nieprzereagowanym CaO.
Ponadto, nawet jeżeli w suszarce rozpryskowej 30 będzie występował resztkowy SO2, to większość tego SO2 będzie absorbowana przez wodę z urządzenia zraszającego 40 typu płuczki wieżowej za kolektorem pyłu 20, a zatem przez komin 50 będzie płynął czysty gaz, zawierający bardzo mało tlenków siarki (SOX).
W przypadku, gdy pożądane jest szczególne zwiększenie absorpcji SO 2, wówczas pyły wyprowadzane wylotem pyłu 22 z kolektora pyłu 20, są podawane po zmieleniu za pomocą mieszalnika 60 do urządzenia zraszającego 40, czego efektem jest wzrost pH wody przepływającej przez urządzenie zraszające 40 (kwasowość staje się słaba) i wzrost wielkości absorpcji SO2.
Tak więc urządzenie według wynalazku umożliwia bardzo wydajne wykorzystanie czynnika odsiarczającego, przy czym koszty instalacyjne jak również koszty eksploatacyjne takiego urządzenia są niewielkie. Ponadto urządzenie to umożliwia prowadzenie odsiarczania bez układu ściekowego.
176 281
176 281
176 281
176 281
FIG. 5
176 281
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz Cena 2,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do odsiarczania gazu spalinowego, zawierające piec do którego jest załadowywany czynnik odsiarczający, przy czym ten piec jest połączony z suszarką rozpryskową do odsiarczania gazu spalinowego wychodzącego z pieca przez natryskiwanie wody, zaś ta suszarka rozpryskową jest umieszczona w kanale spalinowym pomiędzy piecem i kolektorem pyłu do usuwania pyłu z gazu spalinowego wychodzącego z suszarki rozpryskowej, znamienne tym, że wylot gazu spalinowego z kolektora pyłu (20) jest połączony z urządzeniem do zraszania wodą (40) dla usuwania tlenków siarki z gazu spalinowego wychodzącego z kolektora pyłu (20), zaś wylot odprowadzanej wody (43) urządzenia do zraszania wodą (40) jest połączony z suszarką rozpryskową (30).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pomiędzy wylotem odprowadzanej wody (43) urządzenia do zraszania wodą (40) a suszarką rozpryskową (30) znajduje się mieszalnik (60), mający wlot połączony z wylotem pyłu (22) kolektora pyłu (20).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w kanale spalinowym przed suszarką rozpryskową (30) jest umieszczone urządzenie rozpraszające (80) do rozpraszania czynnika odsiarczającego, połączone poprzez mieszalnik (70) z wylotem pyłu (22) i z wylotem (23) gazu spalinowego z kolektora pyłu (20).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie do zraszania wodą (40) ma drugi wylot (42) odprowadzanej wody, połączony z wylotem pyłu (22) w kolektorze pyłu (20).
PL94305419A 1993-10-13 1994-10-12 Urządzenie do odsiarczania gazu spalinowego PL176281B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP5255746A JPH07110109A (ja) 1993-10-13 1993-10-13 乾式簡易脱硫装置

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL305419A1 PL305419A1 (en) 1995-04-18
PL176281B1 true PL176281B1 (pl) 1999-05-31

Family

ID=17283060

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94305419A PL176281B1 (pl) 1993-10-13 1994-10-12 Urządzenie do odsiarczania gazu spalinowego

Country Status (5)

Country Link
JP (1) JPH07110109A (pl)
CN (1) CN1043128C (pl)
AT (1) AT405249B (pl)
DE (1) DE4436660A1 (pl)
PL (1) PL176281B1 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6152053A (en) * 1999-07-30 2000-11-28 Abb Alstom Power Inc. Method and assembly for converting waste water accumulated in a fossil fuel-fired power generation system
EP1322401B1 (de) * 2000-09-11 2007-08-08 ThyssenKrupp Xervon Energy GmbH Verfahren zum reinigen von rauchgasen hinter feuerungsanlagen
JP4920993B2 (ja) * 2005-04-26 2012-04-18 三菱重工メカトロシステムズ株式会社 排ガス処理装置および排ガス処理方法
JP5384799B2 (ja) 2007-03-30 2014-01-08 三菱重工メカトロシステムズ株式会社 排ガス処理装置および排ガス処理方法
US9192889B2 (en) * 2007-09-13 2015-11-24 The Babcock & Wilcox Company Bottom ash injection for enhancing spray dryer absorber performance
JP5835940B2 (ja) * 2011-05-12 2015-12-24 三菱重工メカトロシステムズ株式会社 排ガス処理方法及び排ガス処理装置
JP2015037764A (ja) * 2011-12-16 2015-02-26 日立造船株式会社 飛灰循環型排ガス処理方法
JP6121158B2 (ja) 2012-12-26 2017-04-26 三菱日立パワーシステムズ株式会社 排ガス処理装置および排ガス処理方法
US9352274B2 (en) 2014-01-02 2016-05-31 Alstom Technology Ltd Apparatus and method for evaporating waste water and reducing acid gas emissions
US9724638B2 (en) 2014-01-02 2017-08-08 General Electric Technology Gmbh Apparatus and method for evaporating waste water and reducing acid gas emissions
CN106914125A (zh) * 2017-05-17 2017-07-04 莱芜市泰钢工程设计研究有限公司 烟气通过粉磨矿渣除尘脱硫脱硝方法及系统设备
CN108654325A (zh) * 2018-06-14 2018-10-16 南京安伦化工科技有限公司 一种用于制药过程中尾气处理装置以及使用方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4472364A (en) * 1982-06-23 1984-09-18 Rockwell International Corporation Process for removal of sulfur oxides from hot gases
JPH0638926B2 (ja) * 1986-02-07 1994-05-25 関西電力株式会社 石炭焚ボイラからの排ガス処理方法
DK163109C (da) * 1986-11-17 1992-06-15 Niro Atomizer As Fremgangsmaade til ved forstoevningstoerrings-absorption at afsvovle en stroem af varm roeggas
JP2740533B2 (ja) * 1989-01-27 1998-04-15 バブコツク日立株式会社 湿式排ガス脱硫方法
JP2805497B2 (ja) * 1989-05-11 1998-09-30 千代田化工建設株式会社 湿式排煙脱硫排水の処理方法
DK165674C (da) * 1989-07-17 1993-05-24 Niro Atomizer As Fremgangsmaade til afsvovling af varm roeggas med et i forhold til svovldioxidindholdet lille indhold af hydrogenchlorid
JP2963488B2 (ja) * 1990-04-11 1999-10-18 電源開発株式会社 流動床燃焼ボイラの排ガス処理方法およびその装置
DE69100679T2 (de) * 1990-07-23 1994-04-28 Mitsubishi Heavy Ind Ltd Vergasende Verbrennungsmethode und vergasende Energieerzeugungsmethode.

Also Published As

Publication number Publication date
DE4436660A1 (de) 1995-04-20
ATA190794A (de) 1998-11-15
PL305419A1 (en) 1995-04-18
CN1105900A (zh) 1995-08-02
CN1043128C (zh) 1999-04-28
JPH07110109A (ja) 1995-04-25
AT405249B (de) 1999-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5674459A (en) Hydrogen peroxide for flue gas desulfurization
US6080370A (en) Wet-type flue gas desulfurization plant and method making use of a solid desulfurizing agent
US6214097B1 (en) Flue gas scrubbing apparatus
RU2459655C2 (ru) Устройство и способ очистки дымовых газов
EP2040823B1 (en) Reduced liquid discharge in wet flue gas desulfurization
KR101929558B1 (ko) 폐수를 증발시키고 산성 가스 배출물을 감소시키는 장치 및 방법
CA1217033A (en) Method for cleaning waste gases
KR0156354B1 (ko) 습식배연탈황장치
RU2040960C1 (ru) Способ удаления оксидов серы из топочных газов и установка для его осуществления
PL176281B1 (pl) Urządzenie do odsiarczania gazu spalinowego
EP0923978B1 (en) Flue gas treating process
CA2813706C (en) Method and system for reducing lime consumption in dry flue gas desulfurization systems
HU221181B1 (en) Improved wet scrubbing method and apparatus for removing sulfur oxides from combustion effluents
US4818256A (en) Steam scrubbing method and system for exhaust gases
JP3861047B2 (ja) 排ガス清浄装置
KR100202461B1 (ko) 반건식 전기세정기 및 이를 사용한 배기가스 정화방법
PL190432B1 (pl) Sposób obróbki gazu spalinowego
US5156819A (en) Steam scrubbing system for exhaust gases
JP2004167406A (ja) 排ガス清浄装置
JPH0724252A (ja) 酸化マグネシウムによる湿式排煙脱硫装置及びその脱硫 方法
JP3546110B2 (ja) 簡易脱硫装置
CN1229168C (zh) 一种液柱喷射式烟气脱硫除尘集成方法及其装置
JP3294073B2 (ja) 排煙処理システム
EP0183671B2 (en) A dry method for cleansing a gas contaminated with acid constituents
EP0095459B1 (en) Process and system for dry scrubbing of flue gas

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20061012