PL175944B1 - Siedzenie pojazdu z układem zabezpieczającym przed kradzieżą - Google Patents

Siedzenie pojazdu z układem zabezpieczającym przed kradzieżą

Info

Publication number
PL175944B1
PL175944B1 PL95317231A PL31723195A PL175944B1 PL 175944 B1 PL175944 B1 PL 175944B1 PL 95317231 A PL95317231 A PL 95317231A PL 31723195 A PL31723195 A PL 31723195A PL 175944 B1 PL175944 B1 PL 175944B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
seat
movable part
fixed part
locking device
rigid member
Prior art date
Application number
PL95317231A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317231A1 (en
Inventor
Christian Fontaine
Original Assignee
Christian Fontaine
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Christian Fontaine filed Critical Christian Fontaine
Publication of PL317231A1 publication Critical patent/PL317231A1/xx
Publication of PL175944B1 publication Critical patent/PL175944B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R25/00Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R25/00Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles
    • B60R25/01Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles operating on vehicle systems or fittings, e.g. on doors, seats or windscreens
    • B60R25/014Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles operating on vehicle systems or fittings, e.g. on doors, seats or windscreens comprising means for locking the seat or parts thereof in a driving prevention position
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R25/00Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles
    • B60R25/01Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles operating on vehicle systems or fittings, e.g. on doors, seats or windscreens
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R25/00Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles
    • B60R25/20Means to switch the anti-theft system on or off

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)
  • Vehicle Waterproofing, Decoration, And Sanitation Devices (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)

Abstract

1 . Siedzenie pojazdu z ukladem zabezpie- czajacym przed kradzieza zawierajace siedzisko skladajace sie z czesci stalej i czesci ruchomej ob- racalnej w góre i zamontowanej obrotowo wokól poziomej osi usytuowanej z przodu czesci stalej i polaczonej z czescia stala, utworzonej przez jed- na lub wieksza liczbe zawias prostopadlych do osi pojazdu, oraz urzadzenie blokujace czesci ru- chomej majace co najmniej jeden sztywny czlon polaczony na swym jednym koncu obrotowo z czescia ruchoma i zespól zamykajacy do zablo- kowania polozenia sztywnego czlonu, znamien- ne tym, ze sztywny czlon (5) jest przesuwny w prowadnicy (11) zintegrowanej z czescia stala (B), przy czym w stanie zablokowania sztywnego czlonu (5) przez zespól zamykajacy (40) czesc ruchoma (A) znajduje sie w zadanym polozeniu górnym. FIG. 2 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest siedzenie pojazdu z układem zabezpieczającym przed kradzieżą zawierające siedzisko składające się z części stałej i części ruchomej obracalnej w górę i zamontowanej obrotowo wokół poziomej osi usytuowanej z przodu części stałej i połączonej z częścią stałą, utworzonej przez jedną lub większą liczbę zawias prostopadłych do osi pojazdu, oraz urządzenie blokujące części ruchomej mające co najmniej jeden sztywny człon połączony na swym jednym końcu obrotowo z częścią ruchomą i zespół zamykający do zablokowania położenia sztywnego członu.
Znane sąjuż urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą, wykorzystujące siedzenie kierowcy. W europejskim opisie patentowym nr 0414954 ujawniono układ dostosowywania oparcia siedzenia i związany z nim układ służący do ustawiania różnych położeń, między innymi położenia blokującego kierownicę dzięki wzdłużnemu przesunięciu siedzenia wraz z jego oparciem.
Zgodnie z europejskim opisem patentowym nr 0442627 stosuje się układ sterujący dla krzeseł z osprzętem elektrycznym, obejmujący układ alarmowy działający po aktywacji systemu zabezpieczającego i po wykryciu włamania. Wyżej wspomniany układ sterujący reaguje na sygnał alarmowy i ustawia siedzenie kierowcy w położeniu, które utrudnia lub uniemożliwia prowadzenie pojazdu. Układ ten jest niezwykle kosztowny ze względu na złożoność i automatykę, a także możliwość wzdłużnego przemieszczania kierowcy, przy czym wszystko jest połączone z mikrokomputerem, a także zdalnie sterowane.
Ze stanu techniki znane są więc urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą, blokujące kierownicę siedzenia kierowcy.
Układy te wiążą się z pewnymi niedogodnościami. Obecnie stosowane oparcia siedzeń pojazdów sąnatyle długie, że mogą służyć jako dźwignie i pozwalać potencjonalnym złodziejom o dostatecznej sile na zniszczenie mechanizmu zabezpieczającego przed kradzieżą. Kiedy oparcie odchyli się do tyłu lub urządzenie unieruchamiające ulegnie zniszczeniu, nic nie przeszkadza w wykorzystaniu części poziomej i zabraniu pojazdu, nawet gdy kierownica jest przesunięta maksymalnie do przodu. Wskutek tego nic nie ogranicza dostępu do pedałów sterujących pojazdu. Możliwe jest więc prowadzenie pojazdu bez oparcia siedzenia przez czas wystarczający do ukrycia pojazdu.
Układ zabezpieczający przed kradzieżą według opisu patentowego nr 0442627 nadaje się tylko do elektrycznie sterowanych siedzeń i wykorzystuje zdalne sterowanie. Ogranicza to więc sprawność urządzenia. Ze względu na przemieszczanie wzdłużne kierownicy wytwórca będzie zmuszony do przeprowadzenia testu homologacyjnego, gdyż zmodyfikowano ważny element związany z bezpieczeństwem. W żadnym przypadku, ze względu na koszty, nie będzie możliwe odpowiednie wyposażenie całej serii tego samego producenta pojazdów'.
W opisie patentowym DE 101055 ujawniono siedzenie motocykla z urządzeniem przeciwwłamaniowym zawierające siedzisko składające się z części stałej i części ruchomej obracalnej w górę i zamontowanej obrotowo wokół poziomej osi usytuowanej z przodu części stałej i połączonej z częścią stałą, utworzonej przezjednąlub większą liczbę zawias prostopadłych do osi pojazdu, oraz zawiera urządzenie blokjące części ruchomej mające co najmniej jeden sztywny człon połączony na swym jednym końcu obrotowo z częścią ruchomą oraz zespół zamykający do zablokowania położenia sztywnego członu. Ten układjest ograniczony do konkretnego rozwiązania i nie pozwala na blokowanie w położeniu górnym części ruchomej siedzenia podstawowego.
W opisie patentowym GB 2248593 ujawniono urządzenie zabezpieczające przed kradzieżą stosowane w oparciu siedzenia, ma ono jednak wady wymienione powyżej.
Celem wynalazku jest przezwyciężenie tych wad dzięki dostarczeniu prostego, ekonomicznego, uniwersalnego urządzenia zabezpieczającego przed kradzieżą, nadającego się do stosowania w nowych pojazdach najróżniejszych typów, a także pojazdach już będących w eksploatacji.
Zgodnie z wynalazkiem zaproponowano urządzenie zabezpieczające, z zastosowaniem modyfikacji dolnej, przeznaczonej do siedzenia części siedzenia pojazdu. Część tę zmodyfikowano odpowiednio dla umożliwienia obracania i blokady w położeniu zabezpieczającym przed kradzieżą, tj. w pozycji styku z kierownicą lub sąsiadującej, co uniemożliwia siadanie i normalny dostęp do pedałów sterujących.
175 944
Wynalazek zatem charakteryzuje się tym, że sztywny człon jest przesuwny w prowadnicy zintegrowanej z częścią stałą, przy czym w stanie zablokowania sztywnego członu przez zespół zamykający część ruchoma znajduje się w zadanym położeniu górnym. W szczególności zgodnie z wynalazkiem opracowano siedzenie pojazdu, obejmujące układ zabezpieczający przed kradzieżą, w którym siedzisko składa się z części stałej i części ruchomej obracanej wokół poziomej osi prostopadłej do osi pojazdu. Część ruchoma może więc wykonywać ruch obrotowy w górę i do przodu, ogólnie po łuku okręgu.
Korzystnie prowadnicę stanowi otwór w elemencie części stałej.
Korzystnie zespół zamykającyjest połączony funkcjonalnie z co najmniej jednym elementem blokującym urządzenia blokującego w postaci co najmniej jednego sztywnego członu.
Korzystnie zespół zamykający jest połączony z częścią stałą.
Korzystnie zespół zamykający stanowi zespół zamykający z kluczem.
Korzystnie zespół zamykający stanowi zespół zamykający kodowany elektronicznie.
Korzystnie zespół zamykający stanowi zdalnie sterowany, kodowany elektryczny zespół zamykający.
Korzystnie część ruchoma i część stała, w pozycji dojazdy, są unieruchomione w położeniu poziomym względem siebie za pomocą bocznego zatrzasku lub zaczepu do ręcznego zwalniania.
Korzystnie siedzenie według wynalazku ma sprężynę do częściowego obracania części ruchomej po zwolnieniu zaczepu.
Korzystnie siedzenie według wynalazku ma sprężynę do częściowego obracania części ruchomej, gdy kierowca opuszcza siedzenie.
Korzystnie ta sprężyna stanowi sprężynę śrubową, umieszczoną wokół co najmniej jednego sztywnego członu, ściśniętą, gdy część ruchoma znajduje się w położeniu dolnym, z jednej strony na elemencie prętowym części ruchomej i z drugiej strony na elemencie prętowym części stałej sąsiadującej z otworem.
Korzystnie urządzenie blokujące stanowi element prostokątny lub w kształcie litery U, którego oba ramiona lub oba boki stanowią sztywne człony przesuwalne przez prowadnice, przy czym co najmniej jedno z tych ramion lub jeden z tych boków jest zaopatrzony w element połączony funkcjonalnie z zespołem zamykającym.
Korzystnie tym elementem połączonym funkcjonalnie z zespołem zamykającym jest zamek lub wycięcie.
Korzystnie co najmniej jeden sztywny człon jest przesuwny w co najmniej jednej prowadnicy o przekroju poprzecznym odpowiadającym przekrojowi sztywnego członu i umieszczonej w elemencie prętowym zamontowanym do części stałej obrotowo i prostopadle do osi pojazdu.
Część ruchomą można zablokować w położeniu górnym. Urządzenie blokujące jest połączone z co najmniej jednym, zwykle wydłużonym elementem połączonym najednym końcu w sposób umożliwiający obrót z częściąruchomą. Urządzenie blokujące współpracuje z prowadnicą i przesuwa się przez prowadnicę, połączoną z częścią stałą. Urządzenie blokujące obejmuje też zespół zamykający, pozwalający na zablokowanie wspomnianego wydłużonego elementu w taki sposób, że część ruchoma jest utrzymywana w jednym lub kilku położeniach górnych w stanie zablokowanym.
Tak więc zniszczenie zabezpieczenia jest praktycznie niemożliwe dzięki jakości zastosowanych materiałów i elementów
Nie jest konieczne urzędowe rejestrowanie pojazdu w związku z takim zabezpieczeniem, ponieważ nie zmodyfikowano żadnego istotnego elementu. Układ nie może uruchomić się samoistnie. Układ, zgodnie z jednym z przykładów wykonania wynalazku, można uruchomić bez klucza lub kodu. W celu dokonania udanej kradzieży potencjalni złodzieje muszą użyć zwykłych pił lub hałaśliwych przenośnych pił tarczowych, przy otwartych drzwiach od strony kierowcy, co nie pozwala na dyskretne działanie. W wyniku tych działań pokrycie siedzenia ulega zniszczeniu i nie nadaje się do użycia.
175 944
Układ można instalować bezpośrednio w pojeździe podczas procesu wytwarzania pojazdu bez modyfikowania linii produkcyjnej. Układ stanowi integralną część pojazdu i nie wymaga jego zmian, a także nie zmniejsza dostępnej przestrzeni. Nie pogarsza się komfort siedzenia w pojeździe. Mechanizm urządzenia według wynalazku jest całkowicie niezależny i pozwala na wszystkie obecnie możliwe zmiany długości, położenia i wysokości siedzenia.
Układ można zautomatyzować stosując różne znane techniki (elektromagnesy, zdalne sterowanie itp.). Po zaktywowaniu, układ zabezpieczający przed kradzieżą jest widoczny z zewnątrz, jest więc szczególnie zniechęcający.
Tak więc zgodnie z wynalazkiem opracowano siedzenie kierowcy pojazdu, obejmujące układ zabezpieczający przed kradzieżą, w którym siedzisko siedzenia składa się z części stałej i części ruchomej. Część ruchoma pokrywa się częściowo z częścią stałą, przy czym obie części są poziome. Część ruchoma ma konstrukcję w kształcie litery U lub kwadratu, a także szereg elementów tworzących z konstrukcją podtrzymującą pokryte poduszką siedzenia kierowcy. Część ruchoma może obracać się wokół poziomej osi połączonej integralnie z częściąstałą i umieszczonej z przodu części stałej, prostopadle do osi pojazdu.
Część ruchoma może więc wykonywać ruch obrotowy w górę i do przodu, w kierunku przodu pojazdu, ogólnie po łuku okręgu. Część ruchomą można zablokować w położeniu górnym, przy czym urządzenie blokujące stanowi co najmniej jeden, zwykle wydłużony element (sztywny człon) połączony na jednym końcu w sposób umożliwiający obrót z częścią ruchomą. Kąt obrotujest zmienny, ale będzie się wahał korzystnie, w pozycji zablokowanej, od30°do 130° w taki sposób, że poduszka siedzenia zachowa uniesioną, lub nawet praktycznie pionową pozycję. W pozycji zablokowanej część ruchoma opiera się o kierownicę (lub znajduje się w jej pobliżu), uniemożliwiając jakiekolwiek prowadzenie pojazdu.
Urządzenie blokujące, stanowiące zwykle pręt ze stali lub równoważnego materiału, będący sztywnym członem, współpracuje z prowadnicą i przesuwa się przez tę prowadnicę połączoną z częściąstałą. Prowadnicę może korzystnie stanowić otwór, tunel lub okno w poprzecznym elemencie części stałej, zwykle o dopasowanych wymiarach, aby nie pozostawał prześwit. Otwór taki ma zwykle wymiar dopasowany do jednego ze stalowych prętów w celu uniemożliwienia poprzecznych ruchów pomiędzy urządzeniem blokującym i prowadnicą. Stalowy pręt jest połączony w sposób umożliwiający obrót z częścią ruchomą i będzie wraz z nią unoszony, przechodzący z prawie poziomego położenia do nachylonego położenia blokującego i podpierającego uniesioną część ruchomą. Stalowy pręt może mieć postać litery T. Zakończenie poziomego pręta litery T łączą się z łożyskami wewnątrz bocznych elementów części ruchomej. Zgodnie z innym rozwiązaniem zastosowano dwa pręty stalowe tworzące dwa ramiona konstrukcji w kształcie litery U, względnie dwa boki ramy w innym rozwiązaniu.
Część stała może zwykle, w położeniu jazdy, przesuwać się na ograniczoną odległość po szynach przymocowanych do podłogi, w celu zmiany w znany sposób położenia siedzenia.
Układ prowadzący obejmuje także zespół zamykający, to jest zespół zamykany kluczami, pozwalaj ący na zablokowanie położenia powyższego urządzenia blokuj ącego, a dokładniej pręta będącego jego częścią, w taki sposób, że ruchoma część jest utrzymywana w jednym lub większej liczbie górnych położeń blokujących.
Jest ponadto zrozumiałe, że część ruchomą, w przeciwieństwie do części stałej, nie będzie wystawała pod oparcie siedzenia, co umożliwia pochylanie do przodu, czemu nie przeszkadza tył oparcia. Zgodnie z wynalazkiem zastosowano więc trzeci element poduszkowy lub piankowy na siedzisko, który to element może być umieszczany tak,że jego pochylone krawędzie znajdują się pomiędzy poziomą poduszką i jedną, w przybliżeniu pionową, poduszką oparcia siedzenia. Część ruchoma A będzie się więc rozciągała do około 70 - 90% długości siedzenia.
Można zastosować jeden lub kilka poprzecznych dodatkowych prętów w celu znanego utrudnienia dostępu do pręta blokującego lub mechanizmu zamkowego w położeniu górnym.
Urządzenie według wynalazku można przystosować do istniejącego siedzenia kierowcy, przecinając zasadniczo poziomo konstrukcję w postaci pionowej płyty tworzącej ramę istniejącego siedzenia. W tym celu należy z przodu przyspawać element zawiasowy, tworząc w ten
175 944 sposób połączenie pomiędzy dwiema częściami siedziska powstającymi po przecięciu, i przyspawać do części ruchomej i części stałej odpowiednio pręt blokujący oraz pręt prowadzący i pręt zamykający.
Opracowano także urządzenie, które można przystosować do istniejącego siedzenia kierowcy bez przecinania konstrukcji. Po wyjęciu poduszki i podtrzymujących sprężyn adaptuje się do prostokątnej ramy siedziska element zakrywający boczne części, mający kształt odwróconej litery U i dopasowany do kształtu bocznych części oryginalnego siedzenia. Element ten ma miejsca do zamocowania podtrzymujących sprężyn i będzie zaprojektowany w taki sposób, aby po zamocowaniu pokryć go poduszką i/lub pianką. Element ten zawiera oryginalną przednią zawiasę, przymocowaną do części stałej urządzenia ewentualnie przyspawanym współdziałającym elementem zawiasowym. Element ten ma także pręt blokujący (sztywny człon), np. w postaci litery T, oraz pręt prowadzący i zamykający dołączany, np. przez spawanie, do części stałej.
Korzystne w tej postaci jest to, że część ruchoma może być pokryta po bokach piankąi tkaniną. Nie będzie widoczna przerwa pomiędzy obydwoma elementami. Stanowi to zdecydowanie korzyść estetyczną.
Na przedniej powierzchni, dla umożliwienia obracania, umieszcza się korzystnie osłonę połączoną z drugą zawiasą. Obrót byłby oczywiście niemożliwy, gdyby ta przednia powierzchnia części ruchomej była do niej sztywno przymocowana.
Zgodnie z kolejnym przykładem wykonania wynalazku, w pozycji zablokowanej, ruch postępowy siedzenia na szynach jest zablokowany. W położeniu górnym, w przypadku tradycyjnego układu stosowanego często w wielu pojazdach, zatyczka będzie blokowała i utrudniała obrót pręta zamykającego szyny.
Układ można korzystnie automatyzować w taki sposób, że aktywacja zabezpieczającej przed kradzieżą pozycji zablokowanej zachodzi zawsze po zatrzymaniu silnika i opuszczeniu pojazdu przez kierowcę, to jest gdy nacisk na mechanizm osiąga poziom poniżej określonej wartości.
Przedmiot wynalazkujest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia siedzenie, bez oparcia i osłony, wyposażone w urządzenie według wynalazku, w położeniu dojazdy, w widoku z boku, fig. 2 - siedzenie z fig. 1 w położeniu zablokowanym w widoku z boku, fig. 3 - część ruchomą, bez poduszek i pokrycia w widoku z góry, fig. 4 - część stałą w widoku z góry, fig. 5 - w widoku z góry obie części stałą i ruchomą nałożone na siebie i współpracujące ze sobą w położeniu dojazdy w widoku z góry, fig. 6 - części stałą i ruchomą złożone w pozycji zablokowanej schematycznie, w widoku perspektywicznym, fig. 7 - urządzenie blokuj ące o kształcie litery U, sztywny człon z ząbkami, o przekroju prostokątnym, zdolny do obrotu względem części ruchomej, fig. 8 - szczegółowo postać sztywnego członu, w położeniu przeznaczonym dojazdy, przy czym ten sztywny człon ma postać ramy o dwóch bokach przesuwalnych przez poprzeczny element przymocowany do części stałej, fig. 9a i 9b przedstawiają sztywny człon i prowadnicę odpowiednio w położeniu górnym (zabezpieczającym przed kradzieżą) i w położeniu przeznaczonym dojazdy, fig. 10a i 10b przedstawiają siedzenie samochodowe według wynalazku odpowiednio w położeniu przeznaczonym do jazdy i w położeniu zabezpieczającym przed kradzieżą, a fig. 11a i 11b przedstawiają motocykl wyposażony w urządzenie według wynalazku w zwykłym położeniu zablokowanym i położeniu zabezpieczającym przed kradzieżą.
Na fig. 1 i 2 przedstawiono, w bocznych widokach i odpowiednio w położeniu dojazdy i w położeniu zablokowanym, górną część ruchomą A umieszczonąpoziomo względem części stałej B połączonej z tą górną częścią ruchomą, przy czym część stała jest w ograniczonym zakresie przesuwalna wzdłuż szyn 10 elementu C zamocowanego do podłogi 4 pojazdu. Część ruchoma A i część stała B mają wspólny element zawiasowy 1 poziomy i prostopadły do kierunku ruchu pojazdu. Zaczep 2 utrzymuje razem część ruchomą A i część stałą B jedną nad drugą, ściskając sprężynę 3 otaczającą sztywny człon 5 łączący te części. Sztywny człon 5 ma kształt litery T, przy czym poziomy element prętowy 6 może obracać się wokół swej osi, a pionowa stopka krzyżuje się z poprzecznym elementem prętowym 7 mającym otwór stanowiący prowadnicę 11 i połączo175 944 nym obrotowo z częścią stałą B. Uwidoczniono też pręt 8 pozwalający na uwalnianie układu ustawiania w celu przesunięcia.
Zamocowania części C dokonuje się oczywiście w taki sposób, że siedzenia nie można usunąć w łatwiejszy sposób, niż przez niszczenie układu zabezpieczającego przed kradzieżą. Np. siedzenie przyspawa się lub mocuje śrubami zabezpieczającymi przed kradzieżą. Ponadto oczywiste jest, że część ruchoma A i część stała B nie mogą zostać oddzielone od szyn przez proste przesunięcie, nawet po obniżeniu lub usunięciu tylnego (-ych) siedzenia (-ń). Szyny są wzmocnione i na obu końcach zakończone blokadą.
Figura 3 przedstawia widok z góry części ruchomej A bez poduszek i pokrycia. Pokazano ramę 30, sztywny człon 5 z poprzecznym prętem 6 tworzące układ w kształcie litery T, przy czym element prętowy 6 jest równoległy do osi elementu zawiasowego 1, oraz ząbkowaną stopkę 8 z blokadą 9 na wolnym końcu. Sprężyna 3 nie jest ściśnięta. Na wewnętrznych powierzchniach ramion układu w kształcie litery U znajdująsię mocujące elementy 34 podtrzymujące faliste sprężyny 35 unoszące nie pokazane piankowe wypełnienie (poduszkę). Znajduje się tu także wzmacniający poprzeczny pręt 14 ramy w kształcie litery U, zamykający dostęp do urządzenia blokującego, w szczególności za pomocą narzędzi.
Figura 4 przedstawia widok z góry części stałej B, która stanowi ramę o długości znacznie większej niż długość współpracującej części ruchomej. Z przodu tej ramy znajduje się element zawiasowy współosiowy z jedną z części ruchomych. Można wyróżnić blokujący poprzeczny element prętowy 7 zawierający zespół zamykający 40. Element prętowy 7 musi mieć możliwość obrotu wokół swoj ej osi przy poruszaniu się części ruchomej względem części stałej. W tym celu końce elementu prętowego 7 są umieszczone w łożyskach znajdujących się na wewnętrznej powierzchni boków ramy części stałej, przy czym łożysko podtrzymuje pręt. Zgodnie z innym rozwiązaniem, element prętowy 7 obraca się w rękawie połączonym ze stałą ramą, np. za pomocą spoiny, i ma w środku otwór przeznaczony na element blokujący. Należy zauważyć, że na tylnym końcu ramy znajduje się poprzeczna falista sprężyna 35 podpierająca pośrednie wypełnienie piankowe pomiędzy oparciem siedzenia i jedną z części ruchomych.
Figura 5 przedstawia w widoku z góry część ruchomą A i część stałąB nałożone na siebie i współpracujące w położeniu przeznaczonym dojazdy. Sprężyna 3 jest ściśnięta. Nie przedstawiono sprężyn podtrzymujących piankowe wypełnienie siedziska.
Należy rozumieć, że zespół zamykający w położeniu podniesionym może składać się po prostu z urządzenia blokującego elementy prętowe 6 i/lub 7, utrudniające jakikolwiek ruch obrotowy. Urządzenie blokujące może korzystnie znajdować się z boku, na zewnątrz ramy części stałej B, w połączeniu z innym możliwym zespołem regulującym ustawienie siedzenia. Sztywny człon 5 z fig. 3 nie musi więc być ząbkowany, gdyż jest on umieszczony bez luzu w otworze prowadnicy 11 do przesuwania. W tym ostatnim przypadku, jak w większości innych rozwiązań, w zakresie wynalazku można zastosować wszystkie techniki dostępne w dziedzinie zabezpieczania zamkami.
Tak więc wynalazek dotyczy urządzenia zabezpieczającego przed kradzieżą, charakteryzującego się tym, że położenia zablokowane osiąga się przez podniesienie co najmniej części siedzenia kierowcy, co osiąga się przez obrót wokół poziomej osi prostopadłej do kierunku ruchu pojazdu. Korzystnie w skład urządzenia wchodzi sztywny człon 5 (blokujący) połączony z częścią ruchomą (podnoszoną), w pewnej odległości od osi obrotu, z częścią stałą sztywno połączoną z podłogą pojazdu. Sztywny człon 5 jest utrzymywany w swoim położeniu przez zespół zamykający 40, który może być zamkiem z kluczem lub równoważnym zespołem umieszczonym na części ruchomej podnoszonej, na części stałej połączonej z podłogą lub na sztywnym członie 5. Ten ostatni może być wykonany z dwu części teleskopowych, zamykanych w znany sposób.
Urządzenie według wynalazku może obejmować różne warianty ze zmianami w szczegółach wykonania, przedstawione powyżej tylko jako przykłady.
175 944
FIG. 11b
FIG. 10b
175 944
FIG.9a
FIG. 9fo
175 944
FIG.8
175 944 l/vwwv .
ywWw
FIG. 5
FIG. 6
175 944
FIG. 4
175 944
FIG. 1
FIG.2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 4,00 zł

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Siedzenie pojazdu z układem zabezpieczającym przed kradzieżą zawierające siedzisko składające się z części stałej i części ruchomej obracalnej w górę i zamontowanej obrotowo wokół poziomej osi usytuowanej z przodu części stałej i połączonej z częścią stałą, utworzonej przez jedną lub większą liczbę zawias prostopadłych do osi pojazdu, oraz urządzenie blokujące części ruchomej mające co najmniej jeden sztywny człon połączony na swym jednym końcu obrotowo z częścią ruchomą i zespół zamykający do zablokowania położenia sztywnego członu, znamienne tym, że sztywny człon (5) jest przesuwny w prowadnicy (11) zintegrowanej z częścią stałą (B), przy czym w stanie zablokowania sztywnego członu (5) przez zespół zamykający (40) część ruchoma (A) znajduje się w zadanym położeniu górnym.
  2. 2. Siedzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że prowadnicę (11) stanowi otwór w elemencie prętowym (7) części stałej (B).
  3. 3. Siedzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół zamykający (40) jest połączony funkcjonalnie z co najmniej jednym elementem blokującym urządzenia blokującego w postaci co najmniej jednego sztywnego członu (5).
  4. 4. Siedzenie według zastrz. 1 albo 3, znamienne tym, że zespół zamykający (40) jest połączony z częścią stałą (B).
  5. 5. Siedzenie według zastrz. 1 albo 3, znamienne tym, że zespół zamykający (40) stanowi zespół zamykający z kluczem.
  6. 6. Siedzenie według zastrz. 1 albo 3, znamienne tym, że zespół zamykający (40) stanowi zespół zamykający kodowany elektronicznie.
  7. 7. Siedzenie według zastrz. 1 albo 3, znamienne tym, że zespół zamykający (40) stanowi zdalnie sterowany, kodowany elektryczny zespół zamykający.
  8. 8. Siedzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że część ruchoma (A) i część stała (B) w pozycji dojazdy są unieruchamiane w położeniu poziomym względem siebie za pomocą bocznego zatrzasku lub zaczepu (2) do ręcznego zwalniania.
  9. 9. Siedzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ma sprężynę (3) do częściowego obracania części ruchomej (A) po zwolnieniu zaczepu (2).
  10. 10. Siedzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że ma sprężynę (3) do częściowego obracania części ruchomej (A), gdy kierowca opuszcza siedzenie.
  11. 11. Siedzenie według zastrz. 9 albo 10, znamienne tym, że sprężyna (3) stanowi sprężynę śrubową, umieszczoną wokół co najmniej jednego sztywnego członu (5), ściśniętą, gdy część ruchoma (A) znajduje się w położeniu dolnym, zjednej strony na elemencie (6) części ruchomej, i z drugiej strony na elemencie prętowym (7) części stałej sąsiadującej z otworem prowadnicy'.
  12. 12. Siedzenie według zastrz. 1 albo 3, znamienne tym, że urządzenie blokujące stanowi element prostokątny lub w kształcie litery U, którego oba ramiona lub oba boku stanowią sztywne człony (5) przesuwalne przez prowadnice (11), przy czym co najmniej jedno z tych ramion lub jeden z tych boków jest zaopatrzony w element połączony funkcjonalnie z zespołem zamykającym (40).
  13. 13. Siedzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że elementem połączonym funkcjonalnie z zespołem zamykającym (40) jest zamek lub wycięcie.
  14. 14. Siedzenie według zastrz. 1 albo 3, znamienne tym, że co najmniej jeden sztywny człon (5) jest przesuwny w co najmniej jednej prowadnicy (11) o przekroju poprzecznym odpowiadającym przekrojowi sztywnego członu (5) i umieszczonej w elemencie prętowym (7) zamontowanym do części stałej (B) obrotowo i prostopadle do osi pojazdu.
    175 944
PL95317231A 1994-05-20 1995-05-22 Siedzenie pojazdu z układem zabezpieczającym przed kradzieżą PL175944B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9400518A BE1008300A6 (fr) 1994-05-20 1994-05-20 Antivol actionnant le siege du conducteur pour tout vehicule.
PCT/BE1995/000049 WO1995032109A1 (fr) 1994-05-20 1995-05-22 Dispositif antivol adapte au siege d'un vehicule

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317231A1 PL317231A1 (en) 1997-03-17
PL175944B1 true PL175944B1 (pl) 1999-03-31

Family

ID=3888171

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95317231A PL175944B1 (pl) 1994-05-20 1995-05-22 Siedzenie pojazdu z układem zabezpieczającym przed kradzieżą

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0760759B1 (pl)
JP (1) JPH10503729A (pl)
KR (1) KR970703253A (pl)
CN (1) CN1148831A (pl)
AT (1) ATE163601T1 (pl)
AU (1) AU689898B2 (pl)
BE (1) BE1008300A6 (pl)
BR (1) BR9507727A (pl)
CA (1) CA2190644A1 (pl)
DE (1) DE69501740T2 (pl)
DK (1) DK0760759T3 (pl)
ES (1) ES2116749T3 (pl)
PL (1) PL175944B1 (pl)
WO (1) WO1995032109A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2322840A (en) * 1997-03-04 1998-09-09 Patrick James Robinson Vehicle security arrangement
BE1011110A6 (fr) 1997-04-15 1999-04-06 Block S A G Serrure de surete.
KR101068030B1 (ko) 2011-06-03 2011-09-28 주식회사 지오솔테크 내가수분해성 및 생분해성 지방족/방향족 코폴리에스테르 수지 조성물
KR20240074930A (ko) 2022-11-14 2024-05-29 주식회사 에이치엘에스환경이 생분해성필름 현수막 광고물

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE101055C (pl) *
FR1517506A (fr) * 1967-04-04 1968-03-15 Sable Freres Int Perfectionnement apporté aux sièges de tracteur et analogues
FR2587663B3 (fr) * 1985-09-26 1988-03-18 Barbarot Gisele Dispositif antivol pour vehicule automobile agissant au niveau du siege du conducteur et son procede de mise en oeuvre
JPH01115758A (ja) * 1987-10-30 1989-05-09 Mazda Motor Corp 自動車用盗難防止構造
DE8715492U1 (de) * 1987-11-23 1988-01-14 Pfaff, Jürgen, 8500 Nürnberg Vorrichtung zur Sicherung eines Fahrzeuges, insbesondere Kraftfahrzeuges, gegen Diebstahl
GB2248593A (en) * 1990-07-26 1992-04-15 John Michael Andrew Murray Anti-theft device for a vehicle
FR2690060B1 (fr) * 1992-04-17 1995-05-12 Scopema Dispositif d'articulation d'un élément de siège transformable.
DE4240523A1 (de) * 1992-12-02 1994-06-09 Helmut Stuetzer Diebstahlsicherung für Kraftfahrzeuge durch das Umklappen der Sitzlehne des Fahrersitzes zum Lenkrad, Verriegelung in dieser Stellung

Also Published As

Publication number Publication date
KR970703253A (ko) 1997-07-03
DK0760759T3 (da) 1998-11-30
AU2558495A (en) 1995-12-18
DE69501740T2 (de) 1998-11-12
WO1995032109A1 (fr) 1995-11-30
MX9605698A (es) 1998-05-31
DE69501740D1 (de) 1998-04-09
ES2116749T3 (es) 1998-07-16
EP0760759B1 (fr) 1998-03-04
AU689898B2 (en) 1998-04-09
BE1008300A6 (fr) 1996-04-02
EP0760759A1 (fr) 1997-03-12
BR9507727A (pt) 1997-09-23
JPH10503729A (ja) 1998-04-07
CA2190644A1 (fr) 1995-11-30
CN1148831A (zh) 1997-04-30
ATE163601T1 (de) 1998-03-15
PL317231A1 (en) 1997-03-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4234713B2 (ja) 床に収納可能なシート
US4711494A (en) Foldable headrest for vehicle rear seat
US6123380A (en) Automotive seat assembly with folding structural supports for storage in a foot well for an automotive vehicle body
GB2459766A (en) A drive device for a rotatably mounted vehicle seat
EP3268245B1 (en) Motor vehicle door lock, particularly a backrest lock on a motor vehicle seat
WO1999034998A1 (en) Seat sensor operating safety system for a motor vehicle
EP3486116A1 (en) Motor-vehicle seat
US5671965A (en) Tumble seat with displaceable side handle release
PL175944B1 (pl) Siedzenie pojazdu z układem zabezpieczającym przed kradzieżą
US7784860B2 (en) Cinch/lock of leg to ensure engagement
EP0414954B1 (en) Solenoid powered seat latch preferably for motor cars
ES2270187T3 (es) Sistema de proteccion antivuelco para vehiculos automoviles que presenta un cuerpo antivuelco desplegable con reposacabezas combinado.
WO1996021586A9 (en) Automobile anti-theft device
MXPA96005698A (en) Anti-theft device adapted to the unvehic seat
CN103025575B (zh) 可枢转的头部保护装置
EP1648739B1 (en) Lockable vehicle storage in response of doors
JP4119339B2 (ja) 乗り物用座席
JP2869346B2 (ja) 可倒式ロールバー装置
CN118361166A (zh) 具有紧急解锁装置的外把手模块和车门
JP2024048283A (ja) 車両用シート
AU660806B2 (en) Vehicle anti theft apparatus
GB2382766A (en) Using seat as an anti-theft device by locking in position so as to block the steering wheel
WO2003101793A1 (en) A vehicle theft prevention device, a vehicle equipped with a theft prevention device and a method of accomplishing a theft prevention device in a vehicle
JPH0687046U (ja) シートトラック装置
CN110654284A (zh) 座椅衬垫框的加固构造