PL175220B1 - Sposób wytwarzania estrów fosforowych modyfikowanych P-chiralnych analogów nukleotydów - Google Patents

Sposób wytwarzania estrów fosforowych modyfikowanych P-chiralnych analogów nukleotydów

Info

Publication number
PL175220B1
PL175220B1 PL93298111A PL29811193A PL175220B1 PL 175220 B1 PL175220 B1 PL 175220B1 PL 93298111 A PL93298111 A PL 93298111A PL 29811193 A PL29811193 A PL 29811193A PL 175220 B1 PL175220 B1 PL 175220B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
general formula
formula
refers
alkyl
defined above
Prior art date
Application number
PL93298111A
Other languages
English (en)
Inventor
Lucyna Woźniak
Wojciech J. Stec
Original Assignee
Pan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pan filed Critical Pan
Priority to PL93298111A priority Critical patent/PL175220B1/pl
Publication of PL175220B1 publication Critical patent/PL175220B1/pl

Links

Landscapes

  • Saccharide Compounds (AREA)

Abstract

1 1. Sposób wytwarzania estrów fosforowych modyfiko- wanych P-chiralnych analogów nukleotydów o wzorze ogólnym 2, w którym A i R ’ oznaczaja grupy 3’- i 5’-nukleozydylowe z odpowiednio zablokowanymi grupami funkcyjnymi zasad pury- nowych lub pirymidynowych, C’ oznacza grupe alkilowa, alkoksylowa, S-alkilowa i N-dialkiloamidowa, a X jest tlenem, siarka lub selenem, znamienny tym, ze poddaje sie reakcji dia- stereomerycznie czysty kwas metanofosfonowy o wzorze ogól- nym 3, w którym A, C' i X maja wyzej podane znaczenie, a B oznacza tnetyloamine lub przeciwjon, korzystnie Na, z chlor- kiem benzoilowym o ogólnym wzorze 4, w którym R oznacza grupe fenylowa, podstawiona w pierscieniu aromatycznym, ko- rzystnie chlorek 2,4,6-trimetylobenzoilowy, a otrzymany miesza- ny bezwodnik o ogólnym wzorze 1, w którym A, C’, R i X maja wyzej podane znaczenie, poddaje sie nastepnie reakcji z alko- holem pierwszorzedowym o wzorze R ’OH, gdzie R’ oznacza grupe 5’-nukleozydylowa, po czym stosujac odczynnik aktywu- jacy, otrzymuje sie produkt o wzorze 2, który wyodrebnia sie w znany sposób. 4. Sposób wytwarzania estrów fosforowych, modyfiko- wanych P-chiralnych analogów nukleotydów o wzorze ogólnym 2, w którym A i R ’ oznaczaja grupy 3’- i 5’-nukleozydylowe z odpowiednio zablokowanymi grupami funkcyjnymi zasad pury- nowych lub pirymidynowych, C’ oznacza grupe alkilowa, alkoksylowa, S-alkilowa i N-dialkiloamidowa, a X jest tlenem, siarka lub selenem, znamienny tym, ze poddaje sie reakcji P -chiralny kwas metanofosfonowy 3, w którym A, B, C’ i X maja wyzej podane znaczenie, w postaci mieszaniny diastereoizome- rów, z chlorkiem benzoilowym 4, w którym R ma wyzej podane znaczenie, korzystnie podstawionym w pierscieniu aromatycz- nym chlorkiem 2,4,6-tri-metylobenzoilowym a otrzymany pro- dukt o wzorze ogólnym 1, w którym A, C', R i X maja wyzej podane znaczenie, rozdziela sie metodami chromatografii. . . W ZÓR i WZÓR 4 WZÓR 2 WZÓR 3 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania estrów fosforowych modyfikowanych P-chiralnych analogów nukleotydów o ogólnym wzorze 2, poprzez wykorzystanie mieszanych bezwodników karboksylowo-fosforowych o ogólnym wzorze 1 do wytworzenia wiązania internukleotydowego w modyfikowanych nukleotydach o wzorze ogólnym 2.
Modyfikowane oligonukleotydy, w tym szczególnie niejonowe metanofosfoniany nukleozydów, syntetyzowane do tej pory w sposób niestereokontrolowany, wykazują własności przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe in vitro i in vivo i mają potencjalne znaczenie w chemoterapii jako leki antisense.
Modyfikowane oligonukleotydy (tiofosforany, metanofosfoniany) różniące się jedynie konfiguracją na atomie fosforu wykazują szereg różnic własności fizycznych, chemicznych i biologicznych, m.in. zróżnicowaną reaktywność w stosunku do nukleaz (B.V.L. Polter, B.A. Connolly, F. Eckstein, Biochemistry, 22 (1983) 1369; F.R. Bryant,
S.J. Benkovic, Biochemistry, 18 (1979) 2825), a także duże różnice wartości temperatur mięknięcia (Tm), świadczące o różnej zdolności do tworzenia dupleksów z nicią komplementarną (Z.J. Leśnikowski, M. Jaworska, WJ. Stec, Nucl. Acids Res., 18 (1990) 2109).
Istnieje szereg sposobów zawiązywania wiązania internukleotydowego, prowadzących do modyfikowanych P-chiralnych nukleotydów, w tym szczególnie metanofosfonianów nukleozydów, ale tylko następujące przebiegają stereoselektywnie:
1. Metoda polegająca na reakcji grupy 5’-hydroksylowej nukleozydu, aktywowanej za pomocą odczynnika Grignarda, chlorku t-butylomagnezowego, z rozdzielonymi na diastereoizomery estrami p-nitrofenylowymi metanofosfonianów nukleozydów (Z.J. Leśnikowski, M. Jaworska, WJ Stec, Nucl. Acids Res., 16 (1988) 11675).
2. Synteza dinukleozydo metanofosfonianów z wykorzystaniem metylodichlorofosfiny jako odczynnika fosfitylującego w niskich temperaturach, w reakcji z grupą 3’-hydroksylową nukleozydu w pierwszym etapie reakcji i grupą 5’-hydroksylową w drugim etapie reakcji. Metoda ta prowadzi do preferencyjnego (w zależności od użytych nukleozydów i warunków) powstania izomeru Rp (T. Loschner, J. Engels, Tetrahedron Lett., 30 (1989) 5587; J.W. Engels, T. Loschner, A. Frauendorf, Nucleosides & Nucleotides 10 (1991) 347).
3. Synteza 5’-tiono(5’-seleno)5’-deoksy pochodnych, metano-tio(seleno)fosfonianów i tio(seleno)fosforanów nukleozydów, z wykorzystaniem rozdzielonych na diastereoizomery odpowiednio tio- i selenokwasów, alkilowanych przy użyciu 5’-chlorowco-5’-deoksynukleozydów (A.V. Lebedev, J.P. Rife, H.W. Seligsohn, G.R. Wenzinger, E. Wickstrom, Tetrahedron Lett, 31 (1990) 855; L. Woźniak, WJ. Stec, International Conference NAMA, Can-cun, 1993).
4. Metoda syntezy stereoregularnych tiofosforanów ·nukleozydów polegająca na wykorzystaniu jako substratu 5’-O-DMT-nukleozydo-3’-O-[2-tiono-1,3,2-oksatiafosfolanów], które w obecności DBU reagują w sposób stereoselektywny z grupami 5’-hydroksylowymi nukleozydów prowadząc do oligomerów o określonej konfiguracji na centrach fosforowych (WJ. Stec, A. Grajkowski, M. Koziołkiewicz, B. Uznański, Nucl. Acids Res., 19 (1991) 5883).
Sposób wytwarzania estrów o wzorze ogólnym 2, w którym A i R’ oznaczają grupy 3’i 5’-nukleozydylowe z odpowiednio zablokowanymi grupami funkcyjnymi zasad purynowych lub pirymidynowych, C’ oznacza grupę alkilową, alkoksylową, S-alkilową i N-dialkiloaminową, a X jest tlenem, siarką lub selenem, z mieszanych bezwodników karboksylowo-fosforowych o wzorze ogólnym 1, w którym A, C’ i X mają wyżej podane znaczenie, a R oznacza grupę fenylową, podstawioną w pierścieniu aromatycznym, polega według wynalazku na tym, że poddaje się reakcji diastereomerycznie czysty kwas metanofosfonowy o wzorze ogólnym 3, w którym A, Ci X mają wyżej podane znaczenie a B oznacza trietyloaminę lub przeciwjon, korzystnie Na, z chlorkiem benzolowym o ogólnym wzorze 4, w którym R ma wyżej podane znaczenie, korzystnie podstawionym w pierścieniu aromatycznym, np. chlorkiem 2,4,6-trimetylobenzoilowym, a otrzymany mieszany bezwodnik o ogólnym wzorze 1, w którym A, C’, R i X mają wyżej podane znaczenie, poddaje
175 220 się następnie reakcji z alkoholem pierwszorzędowym o wzorze R’OH, gdzie R’ oznacza grupę 5’-nukleozydylową, po czym stosując odczynnik aktywujący, otrzymuje się produkt o wzorze 2, który wyodrębnia się w znany sposób.
Odmiana sposobu wytwarzania estrów o wzorze ogólnym 2, w którym A, C’, R’ i X mają wyżej podane znaczenie, polega na tym, że poddaje się reakcji P-chiralny kwas metano-fosfonowy 3, w którym A, B, C’ i X mają wyżej podane znaczenie, w postaci mieszaniny diastereoizomerów z chlorkiem benzoilowym 4, w którym R ma wyżej podane znaczenie, korzystnie podstawionym w pierścieniu aromatycznym chlorkiem 2,4,6-trimetylobenzoilowym a otrzymany produkt o wzorze ogólnym 1, w którym A, C’, R i X mają wyżej podane znaczenie, rozdziela się metodami chromatografii kolumnowej, po czym diastereoizomerycznie czysty bezwodnik o wzorze ogólnym 1 poddaje się reakcji z alkoholem o wzorze ogólnym ROH, gdzie R’ oznacza grupę 5’-nukleozydylową, i w obecności aktywatora otrzymuje się produkt o wzorze 2, który wyodrębnia się w znany sposób.
Sposób według wynalazku prowadzi się, korzystnie w warunkach bezwodnych, w nieprotonowym rozpuszczalniku organicznym, korzystnie w pirydynie lub acetonitrylu.
Pierwszy wariant sposobu, będący przedmiotem wynalazku polega na wytworzeniu diastereoizomerycznie czystego mieszanego bezwodnika fosforowo-karboksylowego o wzorze ogólnym 1, gdzie A, R’, X i C’ mają podane wyżej znaczenie, ulegającego solwolizie w wyniku reakcji z alkoholami pierwszorzędowymi w obecności aktywatora. Produktami reakcji alkoholizy są estry kwasów fosforu o wzorze ogólnym 2, gdzie R’ oznacza grupę 5’-nukleozydylową.
Wariant drugi sposobu, będący przedmiotem wynalazku polega na wytworzeniu mieszanin diastereoizomerów mieszanego bezwodnika o wzorze ogólnym 1, gdzie A, R', X i C’ mają podane wyżej znaczenia a R oznacza grupę fenylową, odpowiednio podstawioną w pierścieniu np. grupę 2,4,6-trimetylofenylową i rozdzielenie produktu na diastereoizomery znanymi metodami.
Proponowana metoda według wynalazku charakteryzuje się:
1. wysoką wydajnością w procesie syntezy monomerów o wzorze 1,
2. możliwością otrzymania substratów o wzorze 1 w sposób stereoselektywny z czystych optycznie tiokwasów fosforu o wzorze 3,
3. alternatywną możliwością rozdzielenia mieszaniny diastereomerycznej substratów o wzorze 1 metodami chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym,
4. wysoką trwałością substratów 1, również w obecności I rzędowych alkoholi,
5. możliwością katalizy procesu zawiązywania wiązania estrowego w celu uzyskania produktu o wzorze 2.
Sposób według wynalazku jest procesem uniwersalnym i pozwala na otrzymanie szeregu estrów kwasów fosforu o ogólnym wzorze 2.
Występujący w opisanej metodzie produkt pośredni - mieszany bezwodnik fosforowo-karboksylowy 1 może być otrzymany w sposób stereokontrolowany i wyizolowany znanymi metodami.
Wykorzystanie rozdzielonych na diastereoizomery substratów o wzorze 3 umożliwia otrzymanie optycznie czynnych produktów o wzorze 1 i 2.
Sposób według wynalazku polega na reakcji podstawienia nukleofilowego przy atomie fosforu w metylotiofosfonianach nukleozydów o wzorze ogólnym 3, za pomocą grupy benzoilowej. Reagentami są tiokwasy lub kwasy metanofosfonowe nukleozydów o wzorze ogólnym 3, w którym A, Β, X i C’ mają podane wyżej znaczenie oraz chlorek benzoilowy 4, podstawiony w pierścieniu aromatycznym. Otrzymany bezwodnik o wzorze 1 ulega następnie reakcji z odpowiednim alkoholem R’OH, w obecności aktywatora, którym może być korzystnie t-butanolan potasu, wodorek sodowy lub aminy takie jak 1,8-diazabicyklo[5.4.0]-undek-7-en (DBU), 4-dimetyloamino-pirydyna (DMAP), diizopropyloetyloamina lub l,4-diazabicyklo[2.2.2]-oktan (DABCO).
Produkty reakcji wydziela się stosownymi metodami chromatograficznymi.
175 220
W odmianie sposobu według wynalazku przeprowadza się opisaną powyżej reakcję i rozdziela się na diastereoizomery, metodami chromatografii kolumnowej na żelu, mieszany bezwodnik fosforowo-karboksylowy o wzorze ogólnym 1 i każdy z diastereoizomerów poddaje się reakcji z alkoholem R’OH w obecności aktywatora, a powstający produkt 2 izoluje się podanymi powyżej metodami.
Mieszane bezwodniki fosforylowo-karboksylowe nukleozydów o wzorze 1 były w literaturze opisane wcześniej (V.V. Shumyantzeva, N.I. Sokolova, Z.A. Shabarova, Nucleic Acids Res, 1976, 3, 903; V.L. Druca, V.F. Zarytova, D.G. Knorre, A.V. Lebedev, N.I. Sokolova, Z.A. Shabarova, DAN SSSR, 1977, 233, 595), jednak nowość opisanej w wynalazku procedury polega na syntezie tych bezwodników w sposób stereokontrolowany, z diastereoizomerycznie czystych substratów tzn. odpowiednich kwasów tiono- lub selenofosforowych (fosfonowyeh) (3), lub na rozdziale mieszanin diasteromeiycznych (1) w wyniku chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym i na wykorzystaniu tych czystych diastereoizomerów jako substratów w stereospecyficznie przebiegającej reakcji zawiązania wiązania intemukleotydowego P-chiralnych analogów kwasów nukleinowych.
Wynalazek ilustrują podane niżej przykłady.
Przykład I. Synteza 5’-O-Dimetoksytrytylo-3’-O[(O-2,4,6-trimetylobenzoilo)metanotiofosfonianu] tymidyny (1).
Do roztworu 5’-O-Dimetoksytrytylo-3’-O-metanotiofosfonianu tymidyny (0,1 g, 0,18 mmol) w 0,5 ml suchej pirydyny dodano jednorazowo roztwór chlorku 2,4,6-trimetylobenzoilowego (0,06 g, 0,33 mmol) w 0,5 ml suchej pirydyny. Mieszaninę reakcyjną mieszano przez 1/2 godziny, po czym rozpuszczono w 5 ml chloroformu i ekstrahowano dwa razy za pomocą buforu węglanowego (pH = 8,5). Warstwę organiczną suszono za pomocą MgSO4, zatężono pod zmniejszonym ciśnieniem i oczyszczono metodą chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym, stosując chloroform jako eluent. Otrzymano trzy frakcje zawierające izomery FAST, SLOW i mieszany w proporcjach odpowiednio 1:0,5:0,5. Łączna wydajność procesu po wytrąceniu produktów rozpuszczonych w chloroformie do pentanu schłodzonego do temp. ok. 0°C wynosi 70% (0,075 g).
Przykład II. Solwoliza 5’-O-Dimetoksytrytylo-3’-O[(O-2,4,6-trimetylobenzoilo)metanotiofosfonianu] tymidyny (1) za pomocą metanolu.
Substrat (1) (0,02 g, 0,025 mmol) rozpuszczono w mieszaninie równych objętości metanolu (0,25 ml) i pirydyny (0,25 ml) i dodano w postaci stałej t-butanolan potasu (4) (0,007 g). Po 1/2 godz. mieszaninę reakcyjną rozcieńczono octanem etylowym (2 ml) i wyekstrahowano buforem węglanowym (pH = 8,5) (1 ml x 2). Fazę organiczną zatężono po suszeniu siarczanem magnezowym i poddano analizie, otrzymano 5’-O-dimetoksytrytylo-3’-0-[(0-metylo)metanotiofosfonianttymidyny (5) z wydajnością 85% (31P NMR: 96,43 ppm, 96,39 ppm); Ms [m/s]+ 652
Przykład III. Reakcja pomiędzy 5’-O-Dimetoksytrytylo-3’-O-[(O-2,4,6tΓimetylobenzoilo)metanotioSosSonianem]tymidyny (1) i 3’-Oacetylotymidyną aktywowana za pomocą (DBU).
Diastereoizomer SLOW (1) (0,020 g, 0,025 mmol, czystość optyczna 90%) rozpuszczono w pirydynie (100^l) i dodano 3’-O-acetylotymidynę (0,030 g, 0,1 mmol) rozpuszczoną w pirydynie (100 ^l). Do mieszaniny reakcyjnej dodano DBU w pirydynie (200 ^l, 30% roztwór DBU (v/v)). Reakcję kontrolowano za pomocą 31P NMR. Po 0,5 godz. uzyskano zanik sygnału substratu 1. Produkt 2 SLOW (Sp) otrzymano z wydajnością 40%. Czystość optyczna - 85%. 31P NMR: 98,49 ppm, 97,50 ppm).
Produkt poddano deprotekcji:
1° NH3/EtOH (2:1) 4 godz.
2° 80% CH3COOH 1 godz.
175 220 i analizowano metodą HPLC, potwierdzając identyczność z produktem 2, otrzyma nym na drodze niezależnej.
175 220
X ο
II II
A-P-Q-CS +
WZÓR 4
X
II c·
WZÓR 2
175 220
X Θ
II Η
A -Ρ -Θ·Β + 0-C -GL
WZÓR 3
Κ
II
Α -Ρ~
ZZÓR 4
WZÓR 1
I
Ce
WZÓR 2
175 220
X
II
A - Ρ - 0 · Β I e°
WZÓR 3
X
II
A - P I
C‘ ϋ
II + — c — ct
WZÓR 4
WZÓR 1
175 220
G* 0 I II
A-p-O-G-8 li
X
WZÓR 4
X
A II
WZÓR 2
C'
WZÓR 3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz Cena 2,00 zł

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania estrów fosforowych modyfikowanych P-chiralnych analogów nukleotydów o wzorze ogólnym 2, w którym A i R’ oznaczają grupy 3’- i 5’-nukleozydylowe z odpowiednio zablokowanymi grupami funkcyjnymi zasad purynowych lub pirymidynowych, C’ oznacza grupę alkilową, alkoksylową, S-alkilową i N-dialkiloamidową, a X jest tlenem, siarką lub selenem, znamienny tym, że poddaje się reakcji diastereomeiycznie czysty kwas metanofosfonowy o wzorze ogólnym 3, w którym A, C’ i X mają wyżej podane znaczenie, a B oznacza trietyloaminę lub przeciwjon, korzystnie Na, z chlorkiem benzoilowym o ogólnym wzorze 4, w którym R oznacza grupę fenylową, podstawioną w pierścieniu aromatycznym, korzystnie chlorek 2,4,6-trimetylobenzoilowy, a otrzymany mieszany bezwodnik o ogólnym wzorze 1, w którym A, C’, R i X mają wyżej podane znaczenie, poddaje się następnie reakcji z alkoholem pierwszorzędowym o wzorze R’OH, gdzie R’ oznacza grupę 5’-nukleozydylową, po czym stosując odczynnik aktywujący, otrzymuje się produkt o wzorze 2, który wyodrębnia się w znany sposób.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że prowadzi się go w warunkach bezwodnych, w nieprotonowym rozpuszczalniku organicznym, korzystnie w pirydynie, acetonitrylu lub tetrahydrofuranie.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako aktywatory procesu pomiędzy związkiem o wzorze 1 i alkoholem pierwszorzędowym stosuje się związki metaloorganiczne lub aminy, korzystnie t-butanolan potasu, wodorek sodu lub 'l,8-diazabicyklo[5.4.0]-undek-7-en (DBU), 4-dimetyloaminopirydyna (DMAP), diizopropyloetyloamina lub 1,4-diazabicyklo-[2.2.2j-oktan (DABCO).
  4. 4. Sposób wytwarzania estrów fosforowych, modyfikowanych P-chiralnych analogów nukleotydów o wzorze ogólnym 2, w którym A i R’ oznaczają grupy 3’- i 5’-nukleozydylowe z odpowiednio zablokowanymi grupami funkcyjnymi zasad purynowych lub pirymidynowych, C’ oznacza grupę alkilową, alkoksylową, S-alkilową i N-dialkiloamidową, a X jest tlenem, siarką lub selenem, znamienny tym, że poddaje się reakcji P-chiralny kwas metanofosfonowy 3, w którym A, B, C’ i X mają wyżej podane znaczenie, w postaci mieszaniny diastereoizomerów, z chlorkiem benzoilowym 4, w którym R ma wyżej podane znaczenie, korzystnie podstawionym w pierścieniu aromatycznym chlorkiem 2,4,6-trimetylobenzoilowym a otrzymany produkt o wzorze ogólnym 1, w którym A, C’, R i X mają wyżej podane znaczenie, rozdziela się metodami chromatografii kolumnowej, po czym diastereoizomerycznie czysty bezwodnik o wzorze ogólnym 1 poddaje się reakcji z alkoholem o wzorze ogólnym R’OH, gdzie R’ oznacza grupę 5’-nukleozydylową, i w obecności aktywatora otrzymuje się produkt o wzorze 2, który wyodrębnia się w znany sposób.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że prowadzi się go w warunkach bezwodnych, w nieprotonowym rozpuszczalniku organicznym, korzystnie w pirydynie, acetonitrylu lub tetrahydrofuranie.
  6. 6. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że jako aktywatory procesu pomiędzy 1 i alkoholem pierwszorzędowym stosuje się związki metaloorganiczne lub aminy, korzystnie t-butanolan potasu, wodorek sodu lub l,8-diazabicyklo[5.4.0]-undek-7-en (DBU), 4-dimetyloaminopirydyna (DMAP), diizopropyloetyloamina lub 1,4-diazabicyklo[2.2.2]-oktan (DABCO).
    175 220
PL93298111A 1993-03-17 1993-03-17 Sposób wytwarzania estrów fosforowych modyfikowanych P-chiralnych analogów nukleotydów PL175220B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL93298111A PL175220B1 (pl) 1993-03-17 1993-03-17 Sposób wytwarzania estrów fosforowych modyfikowanych P-chiralnych analogów nukleotydów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL93298111A PL175220B1 (pl) 1993-03-17 1993-03-17 Sposób wytwarzania estrów fosforowych modyfikowanych P-chiralnych analogów nukleotydów

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL175220B1 true PL175220B1 (pl) 1998-11-30

Family

ID=20059753

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93298111A PL175220B1 (pl) 1993-03-17 1993-03-17 Sposób wytwarzania estrów fosforowych modyfikowanych P-chiralnych analogów nukleotydów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL175220B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5264566A (en) Method for in vitro oligonucleotide synthesis using H-phosphonates
DK1013661T4 (en) 2'-O, 4'-C-methylene bicyclonucleosides
DE69106376T2 (de) Verfahren zum verbinden von nukleosiden mit einer siloxanbrücke.
EP0963997B1 (en) Novel nucleotide analogues
EP0830366B1 (en) Improved methods for oligonucleotide synthesis
JPH0631305B2 (ja) ヌクレオシド誘導体
EP3004131B1 (en) Phosphoramidite building blocks for sugar-conjugated oligonucleotides
JP3781879B2 (ja) 新規ヌクレオチド類縁体
Stawinski et al. Nucleoside H-phosphonates. 14. Synthesis of nucleoside phosphoroselenoates and phosphorothioselenoates via stereospecific selenization of the corresponding H-phosphonate and H-phosphonothioate diesters with the aid of new selenium-transfer reagent, 3H-1, 2-benzothiaselenol-3-one
EP1995252A1 (en) Method for removal of nucleic acid-protecting group
CN102532199A (zh) 核苷类化合物之新型苄基胺基磷酸酯前药的结构与合成
PL175220B1 (pl) Sposób wytwarzania estrów fosforowych modyfikowanych P-chiralnych analogów nukleotydów
Clivio et al. Synthesis of deoxydinucleoside phosphates containing 4-thio substituted pyrimidine nucleobases
CN117700468B (zh) 一种核苷酸类似物的制备方法
JP2671446B2 (ja) イノシン及びグアノシンの混合リン酸化方法
Dabkowski et al. Synthesis of phosphorofluoridates and phosphorofluoridothioates via the phosphoramidite approach
JP2002501929A (ja) オリゴヌクレオチド合成用の新規なシントン
EP3778616A1 (en) Optically active segment for stereocontrolled oligonucleotide synthesis, production method for same, and stereocontrolled oligonucleotide synthesis method using same
WO2007110624A2 (en) Immobilised reagent
PL175332B1 (pl) Sposób wytwarzania oligo(nukleozydometanofosfonianów)
JPH0368594A (ja) ポリヌクレオチドの製造法
Kullberg et al. Nucleoside H-Phosphonates. XXI. Synthetic and 31 P NMR Studies on the Preparation of Dinucleoside H-Phosphonoselenoates
JPS6363694A (ja) ヌクレオシドホスホロチオイットおよびその合成法
WO2011090052A1 (ja) リン酸化試薬
JP2014084313A (ja) プロドラッグ化合物、オリゴヌクレオチド型プロドラッグ化合物の合成用試薬、及びオリゴヌクレオチド型プロドラッグ化合物の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060317