PL174545B1 - Sposób zwiększania poziomu alfa-glikolu w ciekłej żywicy epoksydowej - Google Patents

Sposób zwiększania poziomu alfa-glikolu w ciekłej żywicy epoksydowej

Info

Publication number
PL174545B1
PL174545B1 PL94314007A PL31400794A PL174545B1 PL 174545 B1 PL174545 B1 PL 174545B1 PL 94314007 A PL94314007 A PL 94314007A PL 31400794 A PL31400794 A PL 31400794A PL 174545 B1 PL174545 B1 PL 174545B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
resin
glycol
parts
weight
liquid epoxy
Prior art date
Application number
PL94314007A
Other languages
English (en)
Other versions
PL314007A1 (en
Inventor
Thomas J. Hairston
Original Assignee
Dow Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dow Chemical Co filed Critical Dow Chemical Co
Publication of PL314007A1 publication Critical patent/PL314007A1/xx
Publication of PL174545B1 publication Critical patent/PL174545B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G59/00Polycondensates containing more than one epoxy group per molecule; Macromolecules obtained by polymerising compounds containing more than one epoxy group per molecule using curing agents or catalysts which react with the epoxy groups
    • C08G59/14Polycondensates modified by chemical after-treatment
    • C08G59/1405Polycondensates modified by chemical after-treatment with inorganic compounds
    • C08G59/1427Polycondensates modified by chemical after-treatment with inorganic compounds with water, e.g. hydrolysis
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G59/00Polycondensates containing more than one epoxy group per molecule; Macromolecules obtained by polymerising compounds containing more than one epoxy group per molecule using curing agents or catalysts which react with the epoxy groups
    • C08G59/14Polycondensates modified by chemical after-treatment

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Epoxy Resins (AREA)
  • Epoxy Compounds (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)

Abstract

1. Sposób zwiekszania poziomu a -glikolu w cieklej zywicy epoksydowej przez reakcje cieklej zywicy epoksydowej i wody, w podwyzszonej temperaturze, w celu zhy- drolizowania grup epoksydowych do grup a-glikolowych, znamienny tym, ze: tempera- tura reakcji jest w zakresie 145°C-200°C, mieszanina reakcyjna zawiera 0,5-10 czesci wagowych wody na 100 czesci wagowych zywicy, przy czym dopuszcza sie obecnosc w mieszaninie 0-1 procenta wagowego organicznych rozpuszczalników i 0-100 ppm jed- nego lub wiecej z nastepujacych zwiazków: kwasów organicznych, dikwasów organicz- nych, zwiazków fosfoniowych i metali alkalicznych lub ziem alkalicznych i ich soli. PL PL PL

Description

Wynalazek niniejszy dotyczy dziedziny wytwarzania żywic epoksydowych.
Ciekłe żywice epoksydowe zwykle wytwarza się przez reakcję fenolu diwodorotlenowego, takiego jak bisfenol A, z nadmiarem epichloroycohydryny w obecności wodorotlenku metalu alkalicznego, takiego jak wodorotlenek sodu. Niezużytą epichlorowcohżdrżnę i katalizator zwykle zawraca się do reakcji, patrz np. Wang i in., patent USA nr 4,499,255 (12 lutego 1985) i Massingill, patent USA nr 4,313,886 (2 lutego 1982). Wytworzona żywica zwykle zawiera gównie eter dialiyżdylgwż fenolu dtwodorotlenowego i w mniejszej ilości oligomer i/lub żywicę zakończoną grupami «-glikolowymi.
Fenol diwodgrotlenoyy i eter digliyżdclgyy korzystnie przedstawione są wzorem 1:
OH
-Ar· •OCR2CRCR2O-Ar(1)
174 545 w którym Ar oznacza grupę aromatyczną, każdy Q oznacza grupę hydroksylową, gdy wzór przedstawia fenol diwodorotlenowy, a gdy wzór 1 określa żywicę epoksydową
Q oznacza resztę eteru o wzorze 2 z\
-0CR2CR-CR2 (2) każdy R oznacza atom wodoru, chlorowca lub niższą grupę alkilową, n oznacza liczbę powtarzających się jednostek i zwykle dla ciekłej żywicy epoksydowej wynosi 0,1 do 0,2.
Zwykle podczas tego procesu mały procent reszt eteru glicydylowego (Q) ulega hydrolizie i powstają grupy α-glikolowe, które korzystnie przedstawione są wzorem (3):
OH OH
-OCR2CR-cr2 (3)
W wielu zastosowaniach żywica powinna zawierać tylko bardzo małą ilość α-glikolu. Po pierwsze, żywice, które zawierają więcej niż 2% α-glikolu trudno się przemywa po wytworzeniu, ponieważ podczas wymywania wodą zanieczyszczeń, żywice tworzą emulsję. Po wtóre, żywice które zawierają bardzo mało α-glikolu mają doskonałe właściwości w wielu zastosowaniach, takie jak wysoka temperatura zeszklenia w laminatach elektrycznych. Zatem, często trzeba uzyskać ciekłą żywicę epoksydową, która zawiera bardzo małą ilość α-glikolu. Można to łatwo osiągnąć usuwając produkty hydrolizy epichlorowcohydryny przed zawróceniem jej do reaktora.
Z drugiej strony, w kilku zastosowaniach często potrzebne są żywice z nieco wyższą zawartością żywicy z jedną grupą α-glikolową (w których jeden Q oznacza resztę eteru glicydylowego o wzorze (2), a drugi oznacza resztę α-glikolu o wzorze (3). Mała ilość żywicy mono-α-glikolowej znacznie przyspiesza utwardzanie ciekłej żywicy epoksydowej z użyciem katalizatora aminowego. Ponadto, żywice, które zawierają umiarkowaną ilość żywicy mono-α-glikolowej lepiej współdziałają z czynnikami tiksotropowymi i modyfikatorami płynięcia. Zatem dla pewnych zastosowań potrzebne jest zwiększenie zawartości żywicy mono-α-glikolowej w ciekłej żywicy epoksydowej, która zawiera jej bardzo mało. Jednak żywice bis-a-^Lkolowe (w których oba Q oznaczają reszty α-glikolowe o wzorze (3)) są niepożądane i korzystnie zawartość ich powinna być minimalna.
Znane jest dodawanie zhydrolizowanych żywic epoksydowych do żywicy niezhydrolizowanej i wytwarzanie w ten sposób mieszaniny zawierającej żądane ilości reszt α-glikolowych. W opisie patentowym USA nr 3,632,836 Walker opisuje hydrolizę żywic epoksydowych w rozcieńczonym wodnym roztworze z katalizatorem kwasowym w temperaturze 50°C do 374°C. W opisie patentowym USA nr 4,404,335 (Cavitt, 13 września 1983) opisana jest hydroliza żywic epoksydowych wodą bez organicznego rozpuszczalnika ale z katalizatorem, który zawiera kwas dikarboksylowy (taki jak kwas szczawiowy) i związek fosfoniowy.
Znane procesy mają jednak wady, które uniemożliwiają stosowanie ich w produkcji masowej dużych ilości ciekłej żywicy epoksydowej zawierającej umiarkowaną ilość α glikolu. Po pierwsze w procesach tych stosuje się rozpuszczalniki i katalizatory, które przed sprzedażą lub stosowaniem żywicy muszą być z niej usunięte. Po wtóre w procesach tych powstają duże ilości żywicy bis-a-glikolowej obok mono-a-glikolowej.
Potrzebny jest proces, który pozwoliłby na umiarkowane zwiększenie zawartości żywicy mono-a-glikolowej w żywicy epoksydowej do żądanego poziomu i nie wykazywałby powyższych wad.
174 544
W cytowanym powyżej opisie patentowym USA nr 4 404 335 przedstawiono porównawcze przykłady ilustrujące sposób prowadzenia hydrolizy żywicy epoksydowej w obecności tylko jednego z dwóch wymienionych katalizatorów: kwasu dikarboksylowego lub związku fosfoniowego. Okazało się, że hydroliza nie zachodzi, gdy zmniejsza się liczba katalizatorów.
Tymczasem nieoczekiwanie okazało się, że sposobem według wynalazku można prowadzić hydrolizę ciekłej żywicy epoksydowej za pomocą wody bez udziału organicznego rozpuszczalnika i katalizatora.
Według niniejszego wynalazku sposób, w którym mieszaninę ciekłej żywicy epoksydowej i wody poddaje się reakcji w podwyższonej temperaturze w celu zhydrolizowania grup epoksydowych do grup α-glikolowych, charakteryzuje się tym, że temperatura reakcji jest w zakresie 145°C-200°C, mieszanina reakcyjna zawiera 0,5-10 części wagowych wody na 100 części wagowych żywicy, przy czym dopuszcza się obecność w mieszaninie 0-1 procenta wagowego organicznych rozpuszczalników i 0-100 ppm jednego lub więcej z następujących związków: kwasów organicznych, dikwasów organicznych, związków fosfoniowych i metali alkalicznych lub ziem alkalicznych i ich soli.
Dopuszczalne ilości rozpuszczalnika lub katalizatora są tak minimalne, że w ogóle nie mają wpływu na przebieg reakcji i związane są ze śladowymi ilościami ewentualnych zanieczyszczeń.
Części i procenty korzystnie oznacza się za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej, jak opisano w przykładzie 1.
Sposób ma kilka zalet w porównaniu ze stanem techniki. Można go prowadzić metodą ciągłą lub okresową. Łatwo można wytworzyć żywicę epoksydową, która zawiera potrzebne w przemysłowym zastosowaniu poziomy żywicy mono-a-glikolowej. W procesie powstaje niewiele lub nie powstaje w ogóle żywica bis-a-glikolowa. Nie stosuje się katalizatora, zatem po zakończeniu reakcji trzeba tylko oddzielić wodę. Żywicę można stosować tam, gdzie zwykle stosuje się żywice termoutwardzalne, np. jako kleje i powłoki.
W sposobie według wynalazku stosuje się ciekłą żywicę epoksydową. Odpowiednie żywice i sposoby ich wytwarzania są już opisane w literaturze. Nieoligomeryczna żywica zawiera grupę aromatyczną (Ar) wiążącą dwie reszty eteru glicydylowego (Q) jak przedstawiono wzorem 1. Grupa aromatyczna zawiera pierścień aromatyczny lub resztę zawierającą dwa skondensowane lub nieskondensowane pierścienie aromatyczne. Aromatyczne pierścienie korzystnie są karbocykliczne. Mogą zawierać podstawniki, które nie zakłócają procesu wytwarzania lub stosowania żywicy, takie jak niższe (Ct do C6) grupy alkilowe, atomy chlorowców lub grupy alkoksylowe, ale korzystnie są niepodstawione. Nieskondensowane pierścienie mogą być związane wiązaniem lub poprzez dwuwartościową resztę, która nie zakłóca procesu wytwarzania i stosowania żywicy. Przykłady dwuwartościowych reszt obejmują atom Tlenu, niższą grupę węglowodorową, chlorowcowaną niższą grupę węglowodorową, grupę ketonową i fluorenową. Grupy węglowodorowe korzystnie stanowią grupy alkilenowe. Dwuwartościową resztą korzystnie jest reszta metylenowa lub izopropylenowa, najkorzystniej izopropylenowa. Każda reszta Ar najkorzystniej oznacza 2,2-bis(p-fenyleno)izopropyliden, który ewentualnie zawiera podstawniki metylowe lub chlorowce związane z pierścieniami fenylenowymi.
Każdy R we wzorach 1, 2 i 3 korzystnie oznacza wodór.
Jak wyjaśniono uprzednio, ciekła żywica epoksydowa na początku reakcji zwykle zawiera małe ilości oligomeru i żywic zawierających grupy α-glikolowe. Ciekła żywica epoksydowa korzystnie zawiera 70-100% wag. eteru diglicydylowego fenolu diwodorotlenowego, bardziej korzystnie 80-90% wag., a najkorzystniej 85% wag. Ciekła żywica epoksydowa korzystnie zawiera 0-30% wag. oligomeru, bardziej korzystnie 10-20% wag., a najkorzystniej 15% wag. Oligomery korzystnie przedstawione są wzorem 1, w którym n stanowi 0 lub więcej. Średnio n stanowi korzystnie 0 do 0,2, bardziej korzystnie 0,10 do 0,15, a najkorzystniej 0,12.
Sposób można wykorzystać do żywic, w których zawartość α-glikolu jest na poziomie niskim, umiarkowanym lub wysokim, ale proces jest najbardziej użyteczny w odniesieniu do żywic, które zawierają stosunkowo mało α-glikolu. Wyjściowa ciekła żywica epoksydowa korzystnie zawiera 0 do 2% wag. żywicy zawierającej grupy α-glikolowe, bardziej korzystnie 0-1% wag., a najkorzystniej 0-0,5% wag. Ilość grup α-glikolowych w żywic korzystnie nie jest większa niż 1% równoważn. ilości reszt eteru glicydylowego, bardziej korzystnie nie większa niż 0,5, a najkorzystniej nie większa niż 0,3% równoważn.
Ciekła żywca epoksydowa może zawierać niewielkie ilości zanieczyszczeń z poprzednich etapów. Niektóre zanieczyszczenia, takie jak epichlorowcohydryny, kwasy oraz metale alkaliczne i metale ziem alkalicznych i ich sole, mogą powodować sieciowanie podczas hydrolizy. Te zanieczyszczenia powinny być absolutnie usunięte. Ciekła żywica epoksydowa korzystnie zawiera poniżej 100 ppm tych zanieczyszczeń, bardziej korzystnie mniej niż 50 ppm, bardziej korzystnie poniżej 25 ppm, a najkorzystniej poniżej około 10 ppm. Na przykład, ciekła żywca epoksydowa korzystnie zawiera nie więcej niż 5 ppm sodu, 6 ppm nieorganicznego chlorku i 10 ppm epichlorohydryny. Optymalnie, ciekła żywica epoksydowa zawiera 0 ppm tych zanieczyszczeń.
Inne zanieczyszczenia, takie jak zwykłe rozpuszczalniki organiczne, nie promują sieciowania w takim samym stopniu, wobec czego, aczkolwiek nie są pożądane, nie muszą być tak bezwzględnie usuwane. Przykładami zwykłych rozpuszczalników, które objęte są tą kategorią zanieczyszczeń, są aromatyczne i polarne rozpuszczalniki organiczne, które są ciekłe w 25°C, takie jak toluen, ksylen, ketony, glikole i etery alkilowe i etery glikoli oraz alkohole. Ciekłe żywice epoksydowe korzystnie zawierają nie więcej niż około 1% wag. takich zanieczyszczeń, bardziej korzystnie nie więcej niż 0,5% wag., a najkorzystniej nie więcej niż 0,1% wag.
Korzystne żywice są dostępne w handlu z firmy The Dow Chemical Company i są oznaczane znakiem towarowym D.E.R. ™ 330 i D.E.R.™ 383 (znak towarowy The Dow Chemical Company). Można je także wytworzyć sposobami opisanymi uprzednio.
Temperatura reakcji korzystnie wynosi co najmniej 145°C, a bardziej korzystnie co najmniej 165°C. Temperatura korzystnie nie jest wyższa niż 180°C, a bardziej korzystnie nie wyższa niż 175°C. Żywicę kontaktuje się z wodą albo przed albo po ogrzewaniu. Żywicę korzystnie ogrzewa się do temperatury reakcji przed kontaktowaniem jej z wodą. Nie jest to istotne, czy wodę dodaje się do reaktora jako ciekłą wodę, czy w postaci pary. Korzystnie wodę dodaje się w postaci pary. Stosunek wody do żywicy korzystnie wynosi co najmniej 0,5 phr wody, bardziej korzystnie co najmniej 1 phr wody i najkorzystniej co najmniej 2 phr wody (phr oznacza na 100 części wagowych żywicy epoksydowej). Stosunek wody do żywicy epoksydowej korzystnie jest nie większy niż 8 phr i bardziej korzystnie nie większy niż 5 phr.
Ciśnienie podczas reakcji nie jest krytyczne dopóki reagenty pozostają we wzajemnym kontakcie. Ciśnienie korzystnie jest co najmniej zbliżone do ciśnienia pary wody w temperaturze reakcji, aby utrzymać wodę w mieszaninie reakcyjnej. Przy korzystnych warunkach reakcji ciśnienie korzystnie wynosi co najmniej 260 kPa, a bardziej korzystnie co najmniej 680 kPa. Ciśnienie korzystnie nie jest wyższe niż 7 MPa, a bardziej korzystnie nie wyższe niż 1,8 MPa. Atmosfera nie jest krytyczna dopóki nie zakłóca zasadniczo reakcji. Korzystnie jest to atmosfera obojętna taka jak atmosfera azotu, helu lub argonu, chociaż można także stosować powietrze lub usunąć z reaktor nieskraplające się gazy.
Czas reakcji nie jest krytyczny dopóki reakcja przebiega aż do uzyskania żądanego poziomu grup α-glikolowych. Optymalny czas może zmieniać się w zależności od warunków reakcji, ilości α-glikolu w wyjściowej ciekłej żywicy epoksydowej i żądanej ilości w końcowym produkcie. W korzystnych warunkach czas reakcji lub przebywania w reaktorze wynosi co najmniej 0,5 godziny, bardziej korzystnie co najmniej 1 godzinę
174 545 i najkorzystniej co najmniej 2 godziny; czas reakcji lub przebywania w reaktorze korzystnie jest nie wyższy niż 8 godzin, bardziej korzystnie nie wyższy niż 6 godzin, a najkorzystniej nie wyższy niż 4 godziny. Korzystnie reakcję prowadzi się nie dłużej niż 8 godzin aby ograniczyć powstawanie żywicy bis-«-glikolowej.
Reakcja zachodzi zasadniczo bez katalizatora hydrolizy i bez rozpuszczalników. Oznacza to, że celowo nie powinno się dodawać do mieszaniny reakcyjnej znaczących ilości katalizatora i rozpuszczalnika. Katalizatory hydrolizy, których nie powinno się dodawać, obejmują kwasy, dikwasy organiczne, związki fosfoniowe, metale alkaliczne i metale ziem alkalicznych lub ich sole. Zwykłe rozpuszczalniki, które nie powinny być dodawane, obejmują aromatyczne i polarne rozpuszczalniki organiczne, jak uprzednio opisane.
Po zakończeniu reakcji nieprzereagowaną wodę korzystnie usuwa się zwykłymi metodami, takimi jak destylacja rzutowa i/lub suszenie na powietrzu lub odpędzanie. Destylacja rzutowa korzystnie przebiega w temperaturach zbliżonych do temperatury reakcji i pod ciśnieniem atmosferycznych lub obniżonym. Następnie żywicę korzystnie oziębia się do temperatury poniżej 80°C przed przechowywaniem.
Żywica, która stanowi produkt końcowy, korzystnie zawiera co najmniej 1% wag. żywicy z jedną grupą α-glikolową, bardziej korzystnie co najmniej 2% wag., a najkorzystniej co najmniej 4% wag. Korzystnie zawartość ta jest nie wyższa niż 8% wag., bardziej korzystnie nie wyższa niż 7% wag., a najkorzystniej nie wyższa niż 6% wag. Stosunek reszt α-glikolowych do reszt eteru glicydylowego korzystnie wynosi co najmniej 0,5% równoważn., bardziej korzystnie co najmniej 1% równoważn. i najkorzystniej co najmniej 2% równoważn. Stosunek ten korzystnie nie jest wyższy 4% równoważn., bardziej korzystnie nie wyższy niż 3,5% równoważn., a najkorzystniej nie wyższy niż 3% równoważn.
Reakcja korzystnie zwiększa zawartość mono-«-glikolowej postaci w żywicy co najmniej do 1% wag., bardziej korzystnie co najmniej do 2% wag., a najkorzystniej co najmniej do 4% wag. Korzystnie zwiększa zawartość mono^-glikolowej postaci w ciekłej żywicy epoksydowej nie więcej niż do 8% wag., a bardziej korzystnie nie więcej niż do 6% wag. Reakcja korzystnie zwiększa stosunek reszt α-glikolowych do reszt eteru glicydylowego co najmniej do 0,5% równoważn., bardziej korzystnie co najmniej do 1% równoważn. i najkorzystniej co najmniej do 2% równoważn. i korzystnie nie więcej niż do 4%, bardziej korzystnie nie więcej niż do 3% równoważn.
Dodatkową zaletą niniejszego wynalazku jest zmniejszona do minimum ilość żywicy z dwiema grupami α-glikolowymi w korzystnych warunkach. Końcowa żywica korzystnie zawiera nie więcej niż 1% wag. żywicy bis^-glikolowej, bardziej korzystnie nie więcej niż 0,5% wag., a najkorzystniej nie więcej niż 0,1% wag.
Żywicę - produkt końcowy można stosować w zwykłym celu, tam gdzie stosuje się żywice epoksydowe, a więc jako kleje, powłoki i żywice matryce w kompozytach.
Przykłady robocze. Następujące przykłady tylko ilustrują wynalazek. Jeśli nie stwierdzono inaczej, wszystkie części i procenty są wagowe.
Przykład 1. Do 2 l reaktora ciśnieniwego z mieszaniem załadowano 1000 g ciekłej żywicy epoksydowej zawierającej 80,28% eteru diglicydylowego bisfenolu A i 0,4% mono^-glikolu eteru diglicydylowego bisfenolu A. Pozostałość ciekłej żywicy epoksydowej stanowiły oligomery eteru diglicydylowego bisfenolu A (wyłączywszy śladowe zanieczyszczenia). Reaktor przedmuchano azotem aby usunąć powietrze i ogrzano do 180°C. Do reaktora dodano 50 g dejonizowanej wody, uważając aby nie wprowadzić powietrza. Reaktor oziębiono do 172°C i reakcję prowadzono dalej w 172°C mieszając przez 30 minut. Pobrano próbkę produktu reakcji i analizowano metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC) stosując kolumnę DUPONT ZORBAX ODS™, detektor UV o długości fali 254 nm i mieszaninę acetonitrylu i wody jako eluent. Stwierdzono, że próbka zawiera 78,95% wag. eteru diglicydylowego bisfenolu A i 1,72% wag. mono-α-glikolu eteru diglicydylowego bisfenolu A.
174 545
Przykład 2. Powtórzono sposób według przykładu 1, z tą różnicą, że reaktor podczas reakcji ochłodzono do 171°C i reakcję prowadzono dalej przez 60 minut. Stwierdzono, że analizowana próbka zawiera 77,81% wag. eteru diglicydylowego bisfenolu A i 3,06% wag. mono-«-glikolu eteru diglicydylowego bisfenolu A.
Przykład 3. Powtórzono reakcję według przykładu 1 z tą różnicą, że temperatura podczas reakcji wynosiła 169°C i reakcję prowadzono przez 120 minut. Stwierdzono, że analizowana próbka zawiera 75,64% wag. eteru diglicydylowego bisfenolu A i 5,52% wag. mono-«-glikolu eteru diglicydylowego bisfenolu A.
Przykład 4. Powtórzono reakcję według przykładu 3. Stwierdzono, że analizowana próbka zawiera 74,78% wag. eteru diglicydylowego bisfenolu A i 4,88% wag. mono-«-glikolu eteru diglicydylowego bisfenolu A.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób zwiększania poziomu α-glikolu w ciekłej żywicy epoksydowej przez reakcję ciekłej żywicy epoksydowej i wody, w podwyższonej temperaturze, w celu zhydrolizowania grup epoksydowych do grup «-glikolowych, znamienny tym, że: temperatura reakcji jest w zakresie 145°C-200°C, mieszanina reakcyjna zawiera 0,5-10 części wagowych wody na 100 części wagowych żywicy, przy czym dopuszcza się obecność w mieszaninie 0-1 procenta wagowego organicznych rozpuszczalników i 0-100 ppm jednego lub więcej z następujących związków: kwasów organicznych, dikwasów organicznych, związków fosfoniowych i metali alkalicznych lub ziem alkalicznych i ich soli.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciekła żywica epoksydowa zawiera na początku reakcji nie więcej niż 2% wag. żywicy mono-«-glikolowej.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszanina reakcyjna zawiera 2 do 8 cęęści wggowych wdyy na 100 cęęści wag. żywicy.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że c:ii^lk^^ epokcycloonl zóiwieTa
    70 do 100 części wag. eteru digliyydylowegg bisfenolu A, 0 do 30 części wag. oligomeru i 0 do 2 części wag. żywicy mono-a-glikolowej.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszanina reakcyjna zawiera mniej niż 50 ppm każdego z następujących składników: epichlorowyghydryn, kwasów
    1 metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych oraz ich soli.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszanina reakcyjna zawiera mniej niż 0,5% wag. aromatycznych i polarnych rozpuszczalników organicznych.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszanina reakcyjna zawiera
    2 oo 5 części wag. wody na 100 części wag. żywicy.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że temperatura procesu wyossi co najmniej 165°C.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że temperatura procesu nie jest wyższa niż 180°C.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciśnienie jest w zakresie 680 kPa - 1,8 MPa, a czas reakcji lub czas przebywania w reaktorze wynosi 0,5 godz. do 8 godzin.
PL94314007A 1993-10-18 1994-02-14 Sposób zwiększania poziomu alfa-glikolu w ciekłej żywicy epoksydowej PL174545B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/138,661 USH1439H (en) 1993-10-18 1993-10-18 Method to increase the level of α-glycol in liquid epoxy resin
PCT/US1994/001502 WO1995011266A1 (en) 1993-10-18 1994-02-14 METHOD TO INCREASE THE LEVEL OF α-GLYCOL IN LIQUID EPOXY RESIN

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL314007A1 PL314007A1 (en) 1996-08-05
PL174545B1 true PL174545B1 (pl) 1998-08-31

Family

ID=22483053

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94314007A PL174545B1 (pl) 1993-10-18 1994-02-14 Sposób zwiększania poziomu alfa-glikolu w ciekłej żywicy epoksydowej

Country Status (10)

Country Link
US (1) USH1439H (pl)
EP (1) EP0724605A1 (pl)
JP (1) JPH09503809A (pl)
KR (1) KR960704958A (pl)
AU (1) AU6298094A (pl)
BR (1) BR9407843A (pl)
CA (1) CA2174427A1 (pl)
PL (1) PL174545B1 (pl)
TW (1) TW293828B (pl)
WO (1) WO1995011266A1 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
UA116187C2 (uk) 2005-12-13 2018-02-26 Інсайт Холдінгс Корпорейшн ГЕТЕРОАРИЛЗАМІЩЕНІ ПІРОЛО[2,3-b]ПІРИДИНИ Й ПІРОЛО[2,3-b]ПІРИМІДИНИ ЯК ІНГІБІТОРИ ЯНУС-КІНАЗИ
US8053031B2 (en) * 2007-07-26 2011-11-08 Raven Lining Systems Inc. Two-part epoxy composition
TWI643857B (zh) 2010-03-10 2018-12-11 英塞特公司 作為jak1抑制劑之哌啶-4-基三亞甲亞胺衍生物
BR112013004947A2 (pt) * 2010-09-02 2016-08-16 Sumitomo Bakelite Co composição de resina de fixação para uso em rotor
AR086983A1 (es) 2011-06-20 2014-02-05 Incyte Corp Derivados de azetidinil fenil, piridil o pirazinil carboxamida como inhibidores de jak
US9688808B2 (en) 2011-06-30 2017-06-27 Dow Global Technologies Llc Curable epoxy resin systems containing mixtures of amine hardeners and an excess of epoxide groups
NZ748448A (en) 2012-11-15 2019-12-20 Incyte Holdings Corp Sustained-release dosage forms of ruxolitinib
US8693224B1 (en) 2012-11-26 2014-04-08 Arctic Sand Technologies Inc. Pump capacitor configuration for switched capacitor circuits
JP6512392B2 (ja) * 2013-05-29 2019-05-15 ナガセケムテックス株式会社 エポキシ化合物、エポキシ組成物及び接着剤
KR20220103810A (ko) 2013-08-07 2022-07-22 인사이트 코포레이션 Jak1 억제제용 지속 방출 복용 형태
WO2015148039A1 (en) 2014-03-24 2015-10-01 Dow Global Technologies Llc Partially hydrolyzed epoxy resin compositions
US11833155B2 (en) 2020-06-03 2023-12-05 Incyte Corporation Combination therapy for treatment of myeloproliferative neoplasms

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3405093A (en) * 1966-12-05 1968-10-08 Dow Chemical Co Process for hydrolyzing polyepoxide resins
US4072638A (en) * 1972-05-15 1978-02-07 Solvay & Cie Halogenated polyether polyols and polyurethane foams produced therefrom
JPS5626961A (en) * 1979-07-06 1981-03-16 Toyo Seikan Kaisha Ltd Metal can paint having excellent adhesiveness with time
US4358577A (en) * 1980-11-26 1982-11-09 The Dow Chemical Company Method for preparing high molecular weight epoxy resins containing hydrolyzed epoxy groups
US4404335A (en) * 1982-08-16 1983-09-13 The Dow Chemical Company Hydrolyzing epoxy resins in absence of solvent and in presence of oxalic acid and a phosphonium compound

Also Published As

Publication number Publication date
PL314007A1 (en) 1996-08-05
BR9407843A (pt) 1997-05-13
JPH09503809A (ja) 1997-04-15
AU6298094A (en) 1995-05-08
KR960704958A (ko) 1996-10-09
WO1995011266A1 (en) 1995-04-27
TW293828B (pl) 1996-12-21
CA2174427A1 (en) 1995-04-27
EP0724605A1 (en) 1996-08-07
USH1439H (en) 1995-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4499255A (en) Preparation of epoxy resins
PL174545B1 (pl) Sposób zwiększania poziomu alfa-glikolu w ciekłej żywicy epoksydowej
EP3921356B1 (en) Recyclable and reworkable epoxy resins
US6794478B2 (en) Preparing epoxy resin by distilling two fractions to recover and reuse epihalohydrin without glycidol
EP0303904A2 (en) Preparation of epoxy resins having low undesirable halogen content
CA1202749A (en) Preparation of epoxy resins
US4582892A (en) Process for the preparation of epoxy resins
US4535150A (en) Process for preparing epoxy resins having low hydrolyzable chlorine contents
KR880000262B1 (ko) 브롬화 하이드록시방향족 화합물 및 이의 제조방법
CA2098678A1 (en) Process for producing biphenol skeleton-containing epoxy resins
JP3368680B2 (ja) 新規エポキシ化合物及びその製造方法
WO1990001029A1 (en) Preparation of epoxy nitrates
EP0287249B1 (en) A process for producing a polyglycidylamino compound
US4558116A (en) Process for preparing relatively high molecular weight epoxy resins
JP3035671B2 (ja) N,n,n′,n′−テトラグリシジル−3,3′−ジアルキル−4,4′−ジアミノジフェニルメタンの製造方法
US3147286A (en) Process for the preparation of halogenated glycidyl ethers
US3351673A (en) Process for preparing composite epoxide resins
JPS59175482A (ja) ポリエポキシ化合物の製造方法
JPS61291616A (ja) ジシクロペンタジエン変性エポキシ樹脂の製造法
CA1262358A (en) Brominated epoxy aromatic compounds
JPS5973577A (ja) ポリエポキシ化合物の製造方法
KR19980071939A (ko) 고순도 에폭시 화합물의 제조 방법
JPH1160665A (ja) ノボラック型樹脂、エポキシ樹脂、エポキシ樹脂組成物およびその硬化物
JPS59175483A (ja) 新規エポキシ樹脂及びその製造方法
KR19980071938A (ko) 바이페닐계 에폭시 화합물의 제조법