PL171626B1 - Urzadzenie transportowe do podziemnych chodnikówtach FIG 3 PL PL PL - Google Patents

Urzadzenie transportowe do podziemnych chodnikówtach FIG 3 PL PL PL

Info

Publication number
PL171626B1
PL171626B1 PL29941793A PL29941793A PL171626B1 PL 171626 B1 PL171626 B1 PL 171626B1 PL 29941793 A PL29941793 A PL 29941793A PL 29941793 A PL29941793 A PL 29941793A PL 171626 B1 PL171626 B1 PL 171626B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
teeth
sections
rail
racks
rack
Prior art date
Application number
PL29941793A
Other languages
English (en)
Other versions
PL299417A1 (en
Inventor
Gerhard Behlau
Klaus Hoevelmann
Anton Thygs
Original Assignee
Scharf Gmbh Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Scharf Gmbh Maschf filed Critical Scharf Gmbh Maschf
Publication of PL299417A1 publication Critical patent/PL299417A1/xx
Publication of PL171626B1 publication Critical patent/PL171626B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61BRAILWAY SYSTEMS; EQUIPMENT THEREFOR NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B61B3/00Elevated railway systems with suspended vehicles
    • B61B3/02Elevated railway systems with suspended vehicles with self-propelled vehicles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie transportowe do podziemnych chodników, które posiada prowadzony na szynie po ciag transportowy z wagonem napedowym, który przez kola cierne, obracajace sie wokól pionowych osi oraz kola zebate, obracajace sie wokól tych samych osi, jest prowadzony obustronnie po szynie jezdnej, zestawionej rozlaczalnie z odcinków, posiadajacych strony stropu zebatki, znamienne tym, ze zebro (30), od strony stropu, u m ieszczo n e w pionow ej plaszczyznie wzdluznej symetrii (MLE) szyny jezd- nej (FS) 1 polaczone jednoczesciowo z szyna jezdna (FS), stanowi nosnik zebatek (31), które na swojej stronie do i wybiegowej sa uksztaltowane w postaci klina oraz sa wyposazone w zeby (46) zmniejszajace sie w wysokosci i w listwe (33) rozciagajaca sie po- wyzej zebatki (31), która wspólpracuje z kolami jezd- nymi (22), obracajacymi sie na osi (20) kól ciernych (19) i kól zebatych (21), przy czym co najmniej jedna para zebów (47), znajdujaca sie w pionowej plaszczyznie poprzecznej (OE) odcinka do- i wybie- gowego (32) zebatek (31), jest umieszczona ruchliwie poprzecznie i jest podparta na sprezynujacych elemen- tach (54) FIG 3 PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy urządzenia transportowego do podziemnych chodników.
Urządzenie transportowe przedstawione w opisie patentowym DE nr 245 37 51, posiada prowadzony na szynach pociąg transportowy z wagonem napędowym, który przez koła cierne, obracające się wokół pionowych osi oraz przez koła zębate obracające się wokół tych samych osi jest prowadzony ciernie i kształtowo z obu stron szyny jezdnej, zestawionej z odcinków, zawierającą od strony stropu zębatkę. Zawieszona szyna jezdna jest wykonana z profilu dwuteowego I. Koła cierne wagonu napędowego w tej samej płaszczyźnie poprzecznej dochodzą do styku tocznego na powierzchniach bocznych żebra szyny jezdnej. Na górnym kołnierzu szyny jezdnej są umieszczone zębatki z szeregiem zębów. Z tymi zębami wchodzą w przypór koła zębate, które są umieszczone współosiowo do kół ciernych. W celu wytworzenia styku koła
171 626 zębate, w kierunku wzdłużnym swoich osi obrotu, są z położenia umieszczonego na kolach ciernych przemieszczane do góry. Chociaż ta znana konstrukcja spełniła się w praktyce, to posiada ona jednak kilka niedogodności wymagających ulepszenia.
r i δ)Ί\ιαυΌ w u i\uiiou mw jj*i j nakład na u^aieszczenie kół zębatych w kołach ciernych uiaz.
dla ruchu względnego kół zębatych wobec kół ciernych jest porównywalnie wysoki. Chodzi tu o części konstrukcyjne, które wymagają intensywnego nadzoru, a tym samym czasy postoju wagonu napędowego są wydłużone. Poza tym jest to połączone z trudnościami wprowadzenia obracających się z kołami ciernymi kół zębatych w zęby zębatki. Nie jest to możliwe do przeprowadzenia bezuderzeniowo. A zatem nie tylko zęby kół zębatych, ale także zęby zębatek są wystawione na wysokie obciążenia uderzeniowe i/lub zużycie.
Niekorzystne jest także to, że głębokość zazębienia kół zębatych w zębatkach jest zależna od średnicy zewnętrznej kół ciernych. Ponieważ także przy kołach ciernych chodzi o części zużywalne, muszą być one często wymieniane, aby zapewnić zgodne z wymaganiami współdziałanie kół zębatych i zębatek. Szczególnie problematyczny jest obszar przejścia od jednej zębatki do następnej zębatki, w obszarze styku szyn jezdnych. Zwłaszcza przy przejściu z poziomych odcinków chodnika na odcinki wznoszone lub opadające styki szyn jezdnych nie leżą w jednej linii, lecz są wzajemnie załamane. Ponieważ z reguły osie przegubowe odcinków szyn jezdnych leżą w obszarze kołnierza dolnego szyn jezdnych, podziałka zębów zębatki musi być, w zależności od kąta załamania kolejnych odcinków szyn jezdnych, bardziej lub mniej silnie zmniejszona tak, że także w tych miejscach z powodu wysokich obciążeń ścierających, występuje nieregularne powstrzymywanie jazdy pociągu. Zadaniem wynalazku jest w dalekim stopniu takie jego ulepszenie, żeby przy zmniejszonym nakładzie konstrukcyjnym i na nadzór przejście od napędu koła ciernego do napędu koła zębatego było w dalekim stopniu wolne od zakłóceń i zużycia. Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że żebro od storny stropu, umieszczone w pionowej płaszczyźnie wzdłużnej symetrii szyny jezdnej i połączone jednoczęściowo z szyną jezdną, stanowi nośnik zębatek, które na swojej stronie do- i wybiegowej są ukształtowane w postaci klina oraz są wyposażone w zęby zmniejszające się w wysokości i w listwę rozciągającą się powyżej zębatki, która współpracuje z kołami jezdnymi, obracającymi się na osi kół ciernych i kół zębatych, przy czym co najmniej jedna para zębów, znajdująca się w pionowej płaszczyźnie poprzecznej odcinka do- i wybiegowego zębatek jest umieszczona ruchliwie poprzecznie i jest podparta na sprężynujących elementach.
Korzystnie zmniejszające się zęby odcinka do- i wybiegowego są ukształtowane w postaci ostrza, a ruchliwe poprzeczne zęby są podparte na sprężynach płytkowych, umieszczonych równolegle do szyny jezdnej i w odstępie od siebie.
Zgodnie z wynalazkiem pomiędzy końcami sprężyn płytkowych są usytuowane części dystansowe, a ruchliwe poprzecznie zęby i sprężyny płytkowe są umieszczone w wieloczęściowej obudowie, która tworzy rozłączalny zespół każdego odcinka do- i wybiegowego.
Według wynalazku, zębatki są umieszczone rozłączalnie z boku żebra szyny jezdnej, a odcinki do- i wybiegowe są przyłączone rozłączalnie do żebra, a długość każdej zębatki odpowiada długości odcinka szyny jezdnej, z tym, że zęby zębatek sąsiadujące ze szczelinami stykowymi odcinków są ukształtowane w postaci ostrza.
Korzystnie listwy są krótsze od odcinków szyny jezdnej i na swoich stronach czołowych, są zaopatrzone w listwy osłonowe, przykrywające ich luz stykowy i zachodzące na siebie w pionowym odstępie, oraz mające mniejszą grubość od listew, które celowo są połączone rozłączalnie z zębatkami.
Zasadnicza cecha wynalazku jest widoczna w tym, ze włączenie się do ruchu kół zębatych w zęby zębatek następuje za pomocą listew i kół jezdnych, osadzonych na osi napędowej kół ciernych i zębatych. Przy tym obszary końcowe listew, leżące w obszarach odcinków dobiegowych i wybiegowych zębatki, są ukształtowane w postaci klina, podobnie jak odcinki dobiegowe i wybiegowe co umożliwia, że koła jezdne dochodzą do styku z tymi klinowymi obszarami końcowymi dopiero wtedy, gdy osie kół ciernych, zębatych i jezdnych poruszają się od siebie tak, że koła cierne ze stykiem dochodzą do żebra szyny jezdnej. Z drugiej strony wspomniane pierwsze koła umożliwiają bezproblemowe włączanie się w ruch zazębiania zębów kół zębatych z zębami zębatki, przy czym zęby na odcinku dobiegowym i wybiegowym wznoszą się powoli
171 626 aż do pełnej wysokości, co bardzo ułatwia zazębianie się w ruch. To łatwe włączenie do ruchu jest dodatkowo podtrzymywane przez ruchome poprzecznie zęby, które mają wysokość odpowiadającą w przybliżeniu pół wysokości zębów zębatki. Jeżeli powierzchnia czołowa zęba koła jżynująca siła cofająca tak, ze
--1--4.---„ Pl τ r -rrik ·<-<-» no mann ioot nr7onr\C7i zębatego natiaii na r uchomy ząb, to na niego jest przvilv szkoła zębate swobodnie toczą się dalej- i samoczynnie mogą włączać się do ruchu.
Zaletą wynalazku jest to, że przy napędzie z kołami zębatymi, dzięki momentowi obrotowemu na wspólnej osi dla kół ciernych i kół zębatych, na podstawie stosunku przełożenia koła podziałowego koła zębatego do średnicy koła ciernego, urządzenie transportowe dysponuje wysoką siłą pociągową. Chociaż wynalazek ze szczególną korzyścią może być zastosowany przy podwieszanych pociągach transportowych, np. pociągach jednoszynowych, to jego użycie jest także możliwe przy urządzeniach transportowych związanych ze spągiem.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania, na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie transportowe, składające się z pociągu towarowego oraz szyny jezdnej, w widoku z boku, fig. 2 - widok z góry na szynę jezdną z fig. 1 w obszarze przejścia od koła ciernego do napędu kołami zębatymi, fig. 3 - w powiększonej podziałce obszar częściowy z fig. 2, po wprowadzeniu kół zębatych w szeregu zębów zębatek, fig. 4 - widok z boku w kierunku strzałki IV na fig. 3, fig. 5 - pionowy przekrój poprzeczny wzdłuż linii V-V na fig. 3, fig. 6 - w powiększeniu widok z góry na odcinek wprowadzający zębatki, fig. 7 - w widoku z boku według strzałki VII na fig. 6, fig. 8 - pionowy przekrój poprzeczny według linii VIII-VTII na fig. 6, fig. 9 - pionowy przekrój poprzeczny według linii IX-IX na fig. 6, fig. 10 - pionowy przekrój poprzeczny według linii X-X na fig. 6, fig. 11 - pionowy przekrój poprzeczny według linii XI-XI na fig. 6, fig. 12 - odcinek wprowadzający z fig. 6 przy przetaczaniu kół zębatych, częściowo w przekroju, fig. 13 - w widoku z boku obszar luzu stykowego szyny jezdnej przy prostoliniowo skierowanych odcinkach szyny jezdnej, fig. 14 - obszar z fig. 13 przy odcinku szyny jezdnej załamanym do dołu, fig. 15 - obszar z fig. 13 przy odcinku szyny jezdnej załamanym do góry, fig. 16 - w schematycznym powiększeniu i w widoku z góry obszar stykowy dwóch zębatek, przy dwóch prostoliniowo skierowanych odcinkach szyny jezdnej i przetaczającym się kole zębatym, fig. 17 - obszar z fig. 16 przy odcinku szyny jezdnej załamanym do dołu, a fig. 18 - obszar z fig. 16 przy odcinku szyny jezdnej załamanym do góry.
Na figurze 1 pociąg transportowy kolejki podwieszonej jednotorowej do podziemnych prac górniczych jest oznaczony 1 i jest zawieszony na szynie jezdnej FS, wykonanej z profilu dwuteowego. Pociąg transportowy 1 na obu końcach posiada kabinę maszynisty 2, 3 z zespołem hamulcowym 4, 5. Z kabiną maszynisty 2, 3 jest sprzężony wagon napędowy 6, który posiada mechanizmy jezdne 7,8. Każdemu mechanizmowi jezdnemu 7,8 jest przyporządkowany zespół hamulcowy 9, 10. Wagon napędowy 6 posiada urządzenie chłodzące 12, zawieszone poprzez mechanizm jezdny 11. Także ten mechanizm jezdny 11 posiada zespół hamulcowy 13. Do urządzenia chłodzącego 12 jest przyłączony oddzielny wagon hamulcowy 14 z zespołami hamulcowymi 15, 16. Kabinie maszynisty 3 jest przyporządkowany napęd dodatkowy 17 z zespołem hamulcowym 18. W obszarze zaznaczonym pionowymi liniami punktowo-kreskowymi są umieszczone wagony transportowe, bliżej nie przedstawione.
Mechanizmy jezdne 7,8 wagonu napędowego 6 oraz napęd dodatkowy 17, posiadają (patrz także fig. 5) koła cierne 19, umieszczone parami z obu stron szyny jezdnej FS na osi 20, na której jest umieszczone także koło zębate 21 oraz koło jezdne 22.
Dla lepszego zrozumienia wynalazku należy odwołać się do ułożenia szyny jezdnej FS przedstawionego na fig. 13 do 15 Szyna jezdna FS składa się z rozłączalnie sprzężonych jeden za drugim odcinków 23, 24, o ustalonej długości. W obszarze luzu stykowego 25 odcinki 23, 24 szyny jezdnej FS podpierają się wzajemnie przegubowo w pionie na kołnierzu dolnym 26. Przy tym odcinki 23, 24 mają na jednym końcu prostopadłą powierzchnię czołową 28, a na drugim końcu nachyloną powierzchnię czołową 29. Poza tym w obszarach luzów stykowych 25 są przewidziane zespoły zaczepowe 27 do ustalania szyny jezdnej FS na podziemnych obudowach chodnikowych. One są tak ukształtowane, że umożliwiają załamywanie się odcinków 23, 24 szyny jezdnej FS do dołu lub do góry, bez potrzeby ich zmieniania. Zespół zaczepowy 27 jest także widoczny w widoku z góry na fig. 2.
171 626
Przy wspólnym rozpatrywaniu fig. 1 do 5 i 13 do 15 jest widoczne, że odcinki 23, 24 szyny jezdnej FS są zaopatrzone od strony stropu w żebra 30, znajdujące się w płaszczyźnie osi wzdłużnej MLE szyny jezdnej FS. Te żebra 30 służą do ustalenia współpracujących z kołami
-7abcilol/ 21 £,yuuivi\ —' 1 ZjUIWII · r4vtmuvi ych pl;tow;i
Izami /ίλ 15.C4.1111 w
U/i/biarmu azmi vr j υινε,Ό w j im listwami 33, współpracującymi z kołami jezdnymi 22.
Zębatki 31, jak można rozpoznać z fig. 2 do 5 i 13 do 15, są mocowane rozłączalnie do żeber 30 za pomocą pionowych łączników 34 i śrub 35, umieszczonych w odstępie od siebie, a listwy 33 są mocowane rozłączalnie na zębatkach 31, poprzez poziome łączniki poprzeczne 36 rozciągające się w odstępie od siebie, za pomocą śrub 37. Dzięki temu odcinki 23, 24 szyny jezdnej FS, zębatki 31 i listwy 33 tworzą jeden zespół funkcjonalny.
Figury 13 do 15 pokazują, że długość zębatki 34 odpowiada długości odcinka 23, 24 szyny jezdnej FS. Z fig. 16 do 18 jest widoczne, że zęby 38 zębatek 31, sąsiadujące z luzami stykowymi 25 odcinków 23,24 szyny jezdnej FS mogą stykać się ze sobą swoimi wrębami. To ukształtowanie zębów 38 zębatek 31 służy me tylko do umożliwienia obtaczania kół zębatych 21 na zębatkach 31, przy prostoliniowo skierowanych odcinkach 23, 24 szyny jezdnej FS, to znaczy w sytuacji roboczej, w której podziałka zębatek 31 odpowiada podziałce kół zębatych 21, ale także w przypadku, gdy zgodnie z fig. 14 i 17, odcinki szyny jezdnej są załamane do dołu, lub według fig. 15 i 18 są załamane do góry.
Z figur 13 do 15 dalej jest widoczne, ze listwy 33 są krótsze od odcinków 23, 24 szyny jezdnej FS. Na ich stronach czołowych, zwróconych do luzu stykowego 25, listwy 33 są zaopatrzone w listwy osłonowe 39 (patrz także fig. 5), przykrywające luz stykowy 25. Grubość listwy osłonowej 39 jest mniejsza od pół grubości listwy 33. Przy zestawionych dwóch kolejnych listwach 33, listwa osłonowa 39 jest przyspawana do jednej listwy 33 w obszarze jej krawędzi górnej podczas, gdy przy drugiej listwie 33 jest ona przyspawana do krawędzi dolnej. Dzięki temu także w obszarze luzu stykowego 25, przy wszystkich możliwych sytuacjach roboczych według fig. 13 do 15 jest zapewnione, ze koła jezdne 22 bezpiecznie obtaczają się w obszarze luzu stykowego 25.
Odcinki do- i wybiegowe 32 zębatek 31 są bliżej widoczne z fig. 2 do 4 i 6 do 12. One w widoku z góry są ukształtowane w postaci klina i zamocowane w wybraniach 40 żeber 30 odcinka 23, 24 szyny jezdnej FS przez śruby 41. Przy tym od strony końców odcinka do- i wybiegowego 32 jest przyspawane pionowe żebro wzdłużne 42, które jest usztywnione przez żebro poprzeczne 43. W żebrze wzdłużnym 42 jest wykonany otwór 44, przez który przechodzi śruba 41 mocująca odcinki do- i wybiegowe 32 do żebra 30.
Jak pokazano zwłaszcza na fig. 6 i 12 odcinki do- i wybiegowe 32 zawierają kolejno wznoszące się na powierzchniach klinowych 45, zęby aż one osiągną właściwą postać trapezową zębów zębatki 31. Jak widać od strony dobiegowej zęby są zaostrzone, a ich powierzchnie nośne są lekko wypukłe, co szczególnie widać w przypadku zębów 46. Poza tym widać z fig. 6,7 i 12, że para zębów 47, w obszarze płaszczyzny poprzecznej OE jest ruchliwa poprzecznie. Zęby tej pary zębów 47, w pionowym przekroju poprzecznym są ukształtowane w postaci T i z jednej strony są prowadzone w płytowym odcinku do- i wybiegowym 32 a z drugiej strony we wspornikach wzdłużnych, które za pomocą śrub 49 są przykręcone do odcinka do- i wybiegowego 32. Tuleje pasowane 50 służą do ustalenia wsporników wzdłużnych 48 na odcinku do- i wybiegowym 32.
Dodatkowe prowadzenie para zębów 47 otrzymuje przez trzpienie 51, które przechodzą przez wsporniki wzdłużne 48 i wchodzą w rowki 52, wykonane w parze kół zębatych 47. Wsporniki wzdłużne 48 ograniczają wolną przestrzeń 53, przewidzianą na każdym odcinku doi wybiegowym 32, w której znajdują się dwie sprężyny płytkowe 54 (fig. 6 i 12), umieszczone w odstępie i wzajemnie równolegle. Pomiędzy końcami sprężyn płytkowych 54 znajdują się części dystansowe 55. Części dystansowe 55 są częścią składową listwy dystansowej 58, usytuowanej pomiędzy wspornikami wzdłużnymi 48. Odcinki końcowe części dystansowych 55, zwrócone do siebie, są bocznie ścięte w postaci klina. Zwłaszcza z fig. 12 można rozpoznać, że także końce ścian bocznych wolnej przestrzeni 53 są ścięte, aby sprężyny płytkowe 12 mogły przyjmować położenie ukośne, gdy para zębów 47 jest naciskana przez przetaczane po nich koła zębate 21. Położenie sprężyn płytkowych 54 jest ustalone przez śruby 56, które przechodzą przez
171 626 wsporniki wzdłużne 48. Wolna przestrzeń 53 jest zamknięta przez płytkę przykrywającą 57, która jest przykręcona do wsporników wzdłużnych 48. Przy współosiowo wzajemnie skierowanych odcinkach 23,24 szyny jezdnej FS koła cierne 19 obtaczaią się na żebrach 30 (fig 2). Jeżeli w podziemnych obszarach chodnikowych występuje odcinek wznoszący się, jak pokazują fig. 2 do 4 to w zebrze 30, od strony stropu pozostawia się obszar wzdłużny, w którym powinien być pizykręcony odcinek dobiegowy 32. Do odcinka dobiegowego 32 przyłącza się następnie zębatkę 31 oraz listwy 33.
Jeżeli pociąg transportowy 1 przejeżdża z położenia według fig. 2 na lewo, to koła jezdne 22 dochodzą do styku z klinowymi końcami listew 33. Dzięki temu wspólna oś napędowa 20 kół ciernych 19, kół zębatych 21 i kół jezdnych 22 przesuwa się, przez co koła cierne 19 dochodzą do styku z żebrem 30. Jednocześnie zęby kół zębatych 21 poprzez odcinek dobiegowy 32 zazębiają się z zębatką 31, jak to przykładowo można rozpoznać z fig. 3 i 4. W tym położeniu roboczym jest widoczne, że koła cierne 19 nie mają żadnego styku z żebrem 30.
Ruch wzdłużny pociągu transportowego 1 jest wywoływany wyłącznie przez koła zębate 31, przy czym głębokość przyporu zębów kół zębatych 21 do zębatki 31 jest ciągle określona przez koła jezdne 22, obtaczające się wzdłużnie na listwach 33.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie transportowe do podziemnych chodników, które posiada prowadzony na szynie pociąg transportowy z wagonem napędowym, który przez koła cierne, obracające się wokół pionowych osi oraz koła zębate, obracające się wokół tych samych osi, jest prowadzony obustronnie po szyniejezdnej, zestawionej rozłączalnie z odcinków, posiadających strony stropu zębatki, znamienne tym, że żebro (30), od strony stropu, umieszczone w pionowej płaszczyźnie wzdłużnej symetrii (MLE) szyny jezdnej (FS) i połączone jednoczęściowo z szynąjezdną (FS), stanowi nośnik zębatek (31), które na swojej stronie do- i wybiegowej są ukształtowane w postaci klina oraz są wyposażone w zęby (46) zmniejszające się w wysokości i w listwę (33) rozciągającą się powyżej zębatki (31), która współpracuje z kołami jezdnymi (22), obracającymi się na osi (20) kół ciernych (19) i kół zębatych (21), przy czym co najmniej jedna para zębów (47), znajdująca się w pionowej płaszczyźnie poprzecznej (OE) odcinka do- i wybiegowego (32) zębatek (31), jest umieszczona ruchliwie poprzecznie i jest podparta na sprężynujących elementach (54).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zmniejszające się zęby (46, 47) odcinka do- i wybiegowego (32) są ukształtowane w postaci ostrza.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że zęby (47) są podparte na sprężynach płytkowych (54), umieszczonych równolegle do szyny jezdnej (FS) i w odstępie od siebie.
  4. 4. Urządzenie według zastrz..3, znamienne tym, że pomiędzy końcami sprężyn płytkowych (54) są usytuowane części dystansowe (55).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że zęby (47) i sprężyny płytkowe (54) są umieszczone w wieloczęściowej obudowie (48, 57, 58), która tworzy rozłączalny zespół każdego odcinka do- i wywego 332).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zębatki (31) są umieszczone rozłączalnie z boku żebra (30) szyny jezdnej (FS), a odcinki do- i wybiegowe (32) są przyłączone rozłączalnie w miejscu (40) do żebra (30).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, ze długość zębatki (31) odpowiada długości odcinka (23,24) szyny jezdnej (FS), a zęby (38) zębatek (31) sąsiadujące ze szczelinami stykowymi (25) odcinków (23, 24) są ukształtowane w postaci ostrza.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że listwy (33) są krótsze od odcinków (23,24) szyny jezdnej (FS) i na swoich stronach czołowych, są zaopatrzone w listwy osłonowe (39), przykrywające ich luz stykowy (25) i zachodzące na siebie w pionowym odstępie oraz mające mniejszą grubość od listew (33).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że listwy (33) są połączone rozłączalnie z zębatkami (31).
PL29941793A 1992-06-23 1993-06-21 Urzadzenie transportowe do podziemnych chodnikówtach FIG 3 PL PL PL PL171626B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19924220527 DE4220527C2 (de) 1992-06-23 1992-06-23 Transporteinrichtung für untertägige Strecken

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL299417A1 PL299417A1 (en) 1993-12-27
PL171626B1 true PL171626B1 (pl) 1997-05-30

Family

ID=6461628

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29941793A PL171626B1 (pl) 1992-06-23 1993-06-21 Urzadzenie transportowe do podziemnych chodnikówtach FIG 3 PL PL PL

Country Status (3)

Country Link
DE (1) DE4220527C2 (pl)
PL (1) PL171626B1 (pl)
RU (1) RU2060183C1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT509257B1 (de) 2009-12-23 2013-09-15 Blum Gmbh Julius Schienensystem für schubladen
AT509256B1 (de) * 2009-12-23 2013-06-15 Blum Gmbh Julius Schienensystem für schubladen
DE102011012024B3 (de) 2011-02-22 2012-01-12 Smt Scharf Gmbh Transporteinrichtung
CN102556846B (zh) * 2011-12-30 2014-04-09 徐州益利亚工程机械有限公司 一种矿用单轨吊齿轨驱动装置
CN108360311B (zh) * 2018-01-23 2023-07-28 中铁二院工程集团有限责任公司 一种齿轨铁路轮轨-齿轨过渡装置
CN108725459B (zh) * 2018-07-03 2023-07-21 中车资阳机车有限公司 一种齿轨列车入轨机构
CN112849192B (zh) * 2019-11-28 2022-06-14 比亚迪股份有限公司 转向架及轨道交通系统
CN112849164B (zh) * 2019-11-28 2022-07-15 比亚迪股份有限公司 轨道梁及轨道交通系统
CN111216700B (zh) * 2020-01-08 2021-03-26 中车株洲电力机车有限公司 一种齿轨列车的制动控制方法及设备
CN114074825A (zh) * 2020-08-20 2022-02-22 上海霞东起重设备科技有限公司 一种管片小车的过弯轨道

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1755926A1 (de) * 1968-07-11 1972-01-05 Sybron Corp Fahrwerk fuer Haengebahnen
DE2453751C3 (de) * 1974-11-13 1978-05-24 Maschinenfabrik Scharf Gmbh, 4700 Hamm Schienenhängebahn für das Befahren von Bergbaustrecken

Also Published As

Publication number Publication date
DE4220527C2 (de) 1994-09-29
PL299417A1 (en) 1993-12-27
RU2060183C1 (ru) 1996-05-20
DE4220527A1 (de) 1994-01-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2158301C (en) Chain propelled belt conveyor
CN103339011B (zh) 运输装置
PL171626B1 (pl) Urzadzenie transportowe do podziemnych chodnikówtach FIG 3 PL PL PL
CN109989300B (zh) 渡线道岔和具有其的轨道交通系统
DE19725644A1 (de) Bahn für mittels Weichen verzweigte Schienenstränge
EP1810868B1 (de) Fördersystem
DE2304958B2 (de) Rad-schienen-system fuer fahrzeuge mit luftbereiften laufraedern
US3882786A (en) Transit system
US5092249A (en) Electric overhead trolley system with auxiliary rail and driven auxiliary wheel for traction
US6082562A (en) Bridge crane
CN109989305B (zh) 单轨内导向式道岔、渡线道岔和轨道交通系统
DE2009806C3 (de) Fördervorrichtung für den Transport von Wagen zwischen Stockwerken
EP2162379A1 (de) Transportanlage
CA2988206C (en) Operating and locking mechanism for turnouts of central rail-guided vehicles
DE1930991A1 (de) Selbsttragende Laufschiene fuer Haengebahnen
EP3103697A1 (en) Operating and locking mechanism for crossties of central rail-guided vehicles
CN109989304B (zh) 单轨内导向式道岔和具有其的轨道交通系统
EP3707048B1 (de) Einschienenbahn
DE3935323C2 (de) Fahrzeug und Weiche für eine Magnetbahn
US751893A (en) Locomotive system
US2803198A (en) Rail terminal drive line installation
SU439617A1 (ru) Конвейерный поезд
SU769028A1 (ru) Установка дл обмена вагонеток
US3452683A (en) Cog driven rack rail locomotive
PL164314B1 (pl) Kolejka łańcuchowa do przetaczania wozów po szynach, zwłaszcza wozów kopalnianych

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120621