PL171513B1 - Uklad izolacji wysokonapieciowej dla uzwojen stojanów maszyn elektrycznych PL PL - Google Patents

Uklad izolacji wysokonapieciowej dla uzwojen stojanów maszyn elektrycznych PL PL

Info

Publication number
PL171513B1
PL171513B1 PL93299179A PL29917993A PL171513B1 PL 171513 B1 PL171513 B1 PL 171513B1 PL 93299179 A PL93299179 A PL 93299179A PL 29917993 A PL29917993 A PL 29917993A PL 171513 B1 PL171513 B1 PL 171513B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
insulation
mica
layer
main insulation
stator windings
Prior art date
Application number
PL93299179A
Other languages
English (en)
Other versions
PL299179A1 (en
Inventor
Roland Schuler
Original Assignee
Asea Brown Boveri
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Asea Brown Boveri filed Critical Asea Brown Boveri
Publication of PL299179A1 publication Critical patent/PL299179A1/xx
Publication of PL171513B1 publication Critical patent/PL171513B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K3/00Details of windings
    • H02K3/32Windings characterised by the shape, form or construction of the insulation

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Insulation, Fastening Of Motor, Generator Windings (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)

Abstract

1. Uklad izolacji wysokonapieciowej dla uzwojen stojanów maszyn elektrycznych, obejmujacy izolacje przewodów elementar- nych i izolacje glówna, przy której przewody elementarne sa zebrane w prety i otoczone izolacja glówna, która jest impregnowana zy- wica do nasycania, przy czym izolacje glów- na stanow ia tasm y kilkuw arstw ow e, zawierajace mike i material nosny, które sa owijane w kilku warstwach wokól pretów, znamienny tym. ze tylko pierwsza warstwa (L1 ) izolacji glównej (19) sklada sie z trój- warstwowej tasmy mikowej (26), majacej obustronne nosniki tekstylne (24, 25), z która to pierwsza warstwa (L1 ) laczy sie kilka warstw (L2, L 3, L4,...) tasmy mikowej (27) z tylko jednym nosnikiem tekstylnym (28), przy czym w warstwach tych (L2, L3, L4,...) warstwa mikowa (27) jest skierowana ku przewodowi. FIG 3 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ izolacji wysokonapięciowej dla uzwojeń stojanów maszyn elektrycznych, obejmujący izolację przewodów elementarnych i izolację główną, przy której przewody elementarne są zebrane w pręty i otoczone izolacją główną, która jest impregnowana żywicą do nasycania, przy czym izolację główną stanowią taśmy kilkuwarstwowe zawierające mikę i materiał nośny, które są owijane w kilku warstwach wokół pręta.
Przy izolowaniu przewodów uzwojeń stojanów maszyn elektrycznych względem uziemionego pakietu blach decydujące znaczenie mają właściwości elektryczne i mechaniczne izolacji głównej. Przy napięciach nominalnych od kilkuset V do 30 000V zmienia się grubość izolacji głównej przy obciążeniu około 2 kV/mm w zakresie od 0,5 do 8 mm. Dochodzą do tego wysokie wymagania wobec izolacji, które wynikają z obciążeń termicznych, a przy długich maszynach z termo-mechanicznych sił rozszerzania w kierunku wzdłużnym żłobka. Izolacja żłobka musi być więc naniesiona tak, aby była możliwie wolna od powietrza i miała mocne połączenie z przewodem.
Dla wytwarzania ciągłych izolacji uzwojeń przyjęło się w ostatnich latach, w szerokim zakresie, przy uzwojeniach prętowych, nasycanie próżniowe za pomocą żywic utwardzalnych, bezrozpuszczalnikowych. Umożliwia ono zastosowanie taśm z miką rozdrobnioną lub z miką płatkową najprzeróżniejszego rodzaju, które mogą być najpierw, w prawie suchej postaci, z niewielkim udziałem środka wiążącego owinięte na prętach. W tym celu taśmy mikowe o szerokości od 20 do 40 mm i grubości od 0,1 do 0,3 mm są nanoszone ręcznie lub maszynowo z zachodzeniem na siebie, w dokładnie przewidzianej liczbie warstw. Taśmy z miki płatkowej są z reguły wykonywane z dwoma warstwami nośnika. Zwykle są one z papieru, włókniny poliestrowej lub tkaniny szklanej. Taśmy z miki rozdrobnionej mogą być stosowane również z jedną warstwą nośnika, (por. H. Sequenz Herstellung der Wicklungen elektrischer Maschinen - Wykonywanie uzwojeń maszyn elektrycznych, Springer-Verlag, Wien - New York, 1973, strona 147 i nast.)
Znany jest z europejskiego opisu zgłoszeniowego nr EP 0 368 038 układ izolacji wysokonapięciowej dla maszyn elektrycznych, składający się z izolacji przewodów elementarnych, w którym przewody elementarne są zebrane w pręty i otoczone izolacją główną. W układzie tym jako izolację przewodów elementarnych stosuje się trójwarstwową taśmę izolacyjną, która posiada środkową warstwę mikową pokrytą z obu stron foliami z tworzywa sztucznego.
171 513
Naniesione na zewnętrznych powierzchniach folii warstwy topliwego kleju zapewniają sklejanie izolacji z przewodami elementarnymi i główną izolacją.
Znane jest także, z europejskiego opisu zgłoszeniowego nr EP 0 266 602, wysokonapięciowe uzwojenie stojana lub wirnika maszyny elektrycznej zawierające wiązkę przewodów ułożonych obok siebie, przy czym każdy z tych przewodów jest zaopatrzony w izolację, a wiązkę otacza izolacja główna. Izolacja główna zawiera obwój z materiału izolacyjnego w postaci taśmy lub arkusza owiniętego w kilku warstwach wokół wiązki przewodów i zawierającego warstwę płatków miki, umieszczoną na materiale nośnym, którym może być np. tkanina z włókien szklanych. Przestrzeń pomiędzy płatkami miki jest wypełniona żywicą impregnującą.
Taśmy mikowe z jedną tylko warstwą nośnika są ze względów wytrzymałości mechanicznej nawijane tak, że warstwa miki jest skierowana ku przewodowi. Z uwagi na strukturę materiału mikowego, przywieranie najbardziej wewnętrznej warstwy jest mniej trwałe. Na skutek występujących w czasie pracy obciążeń mechanicznych i termicznych występują zjawiska oddzielania się, które obniżają wytrzymałość napięciową głównej izolacji.
Jeżeli zostaną użyte wszędzie taśmy mikowe, dwustronnie pokryte nośnikiem, to zmniejsza się ogólny udział miki w izolacji głównej.
Celem wynalazku jest, aby bazując na obecnym stanie techniki stworzyć układ izolacji wysokonapięciowej dla uzwojeń stojanów maszyn elektrycznych, który odznacza się możliwie wysoką zawartością miki i równocześnie dobrze przywiera do przewodów, i ułatwia wnikanie żywicy impregnującej w izolację uzwojenia.
Układ izolacji wysokonapięciowej dla uzwojeń stojanów maszyn elektrycznych, obejmujący izolację przewodów elementarnych i izolację główną, przy której przewody elementarne są zebrane w pręty i otoczone izolacją główną, która jest impregnowana żywicą do nasycania, przy czym izolację główną stanowią taśmy kilkuwarstwowe, zawierające mikę i materiał nośny, które są owijane w kilku warstwach wokół prętów, według wynalazku charakteryzuje się tym, że tylko pierwsza warstwa izolacji głównej składa się z trójwarstwowej taśmy mikowej, mającej obustronne nośniki tekstylne, z którą to pierwszą warstwą łączy się kilka warstw taśmy mikowej z tylko jednym nośnikiem tekstylnym, przy czym w warstwach tych warstwa mikowa jest skierowana ku przewodowi.
Korzystnie nośniki tekstylne stanowi tkanina szklana.
Dzięki rozwiązaniu według wynalazku, przy późniejszym impregnowaniu izolacji głównej polepsza się znacznie sklejenie izolacji z przewodem, ponieważ w lub na nośniku tekstylnym pomiędzy warstwą mikową i powierzchnią zewnętrzną przewodu istnieją wzdłużne i poprzeczne kanałki, które działają pomocniczo przy impregnacji, i które powodują optymalne zwilżenie środkiem impregnacyjnym tak, że nośnik tekstylny skleja się w sposób pewny z przewodem.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia uzwojenie stojana maszyny elektrycznej zbudowanego z prętów przewodnikowych Roebela w widoku, fig. 2 - żłobek stojana z włożonym prętem w przekroju, fig. 3 szczegół X z fig. 2, w powiększeniu, zaś fig. 4 - szczegół Y z fig. 3 w powiększeniu.
Pręt stojana maszyny elektrycznej według fig. 1 posiada w obszarze żłobka prosty odcinek zwojnicy 11, a w obszarze czołowej części uzwojenia zagięte odcinki 12 i l3. Pręt 14 jest izolowany układem, który jest przedmiotem niniejszego wynalazku.
Jak wynika z przekroju według fig. 2 pręt składa się z większej liczby wzajemnie izolowanych przewodów elementarnych 17, które są splecione ze sobą według zasady Roebela. Każdy przewód elementarny ma izolację przewodu elementarnego 18 znanego typu. Przewody elementarne są ujęte razem w jedną wiązkę przewodów i otoczone jedną wspólną tuleją izolacyjną, izolacją główną 19, i leżą w jednym żłobku stojana 20 w pakiecie blach 21 maszyny. Zamocowanie pręta następuje za pomocą klinów wpuszczanych 22 i podkładek klinowych 23.
Budowa izolacji głównej 19 jest ukazana dokładniej na fig. 3, która ukazuje (nie w skali) powiększenie szczegółu X z fig. 2. Izolacja główna składa się z większej liczby leżących na sobie warstw L1, L2, L3, L4,... taśm mikowych. Najbardziej wewnętrzna warstwa L1 obejmuje przy tym warstwę mikową 26 pokrytą obustronnie nośnikami tekstylnymi 24, 25, w szczególności tkaniną z wkókien szklanych. Pod określeniem nośnik tekstylny rozumie się przy tym taśmę złożoną z włókien lub nici, która z przeciwieństwie do folii jest przepuszczalna dla żywicy
171 513 impregnacyjnej w kierunku poprzecznym i prostopadłym do kierunku taśmy. Łączące się z nią warstwy L2, L3, L4,... składają się natomiast z jednej warstwy mikowej 27 i z tylko jednej jedynej warstwy nośnika tekstylnego 28. Taśma mikowa tworząca warstwy L2, L 3, L 4,... jest przy tym tak naniesiona, że w każdej z nich warstwa mikowa 27 jest skierowana ku przewodowi miedzianemu 17.
Na fig. 4, która przedstawia w powiększeniu szczegół Y z fig. 3, widać wyraźnie, że pomiędzy nitkami osnowy 29 i nitkami wątku 3Opowstają, przebiegające w kierunku wzdłużnym pręta, kanałki 31 pomiędzy warstwą mikową 26 i powierzchnią przewodu elementarnego 18 Poprzez te kanałki może żywica nasycająca, przy późniejszej impregnacji izolacji głównej, dotrzeć do praktycznie wszystkich miejsc powierzchni przewodu, zwilżyć je pewnie i w krótkim czasie i zapewnić optymalne sklejenie izolacji głównej z przewodem.
FIG.1 /
FIG.3
FIG.4
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ izolacji wysokonapięciowej dla uzwojeń stojanów maszyn elektrycznych, obejmujący izolację przewodów elementarnych i izolację główną, przy której przewody elementarne są zebrane w pręty i otoczone izolacją główną, która jest impregnowana żywicą do nasycania, przy czym izolację główną stanowią taśmy kilkuwarstwowe, zawierające mikę i materiał nośny, które są owijane w kilku warstwach wokół prętów, znamienny tym, że tylko pierwsza warstwa (Li) izolacji głównej (19) składa się z trój warstwowej taśmy mikowej (26), mającej obustronne nośniki tekstylne (24,25), z którą to pierwszą warstwą (Li) łączy się kilka warstw (L2, L3, L4,...) taśmy mikowej (27) z tylko jednym nośnikiem tekstylnym (28), przy czym w warstwach tych (L2, L3, L4,...) warstwa mikowa (27) jest skierowana ku przewodowi.
  2. 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że nośniki tekstylne (24, 25, 28) stanowi tkanina szklana.
PL93299179A 1992-06-10 1993-06-03 Uklad izolacji wysokonapieciowej dla uzwojen stojanów maszyn elektrycznych PL PL PL171513B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4218927A DE4218927A1 (de) 1992-06-10 1992-06-10 Hochspannungsisolation für Statorwicklungen elektrischer Maschinen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL299179A1 PL299179A1 (en) 1993-12-27
PL171513B1 true PL171513B1 (pl) 1997-05-30

Family

ID=6460679

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93299179A PL171513B1 (pl) 1992-06-10 1993-06-03 Uklad izolacji wysokonapieciowej dla uzwojen stojanów maszyn elektrycznych PL PL

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5300844A (pl)
EP (1) EP0573794B1 (pl)
JP (1) JPH0670500A (pl)
AT (1) ATE135502T1 (pl)
CA (1) CA2094482A1 (pl)
DE (2) DE4218927A1 (pl)
ES (1) ES2086817T3 (pl)
PL (1) PL171513B1 (pl)
RU (1) RU2100890C1 (pl)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4337628A1 (de) * 1993-11-04 1995-05-11 Abb Management Ag Rotor eines Turbogenerators mit direkter Gaskühlung der Erregerwicklung
DE4440950A1 (de) * 1994-11-17 1996-05-23 Abb Management Ag Lötösenisolierung
DE19720555A1 (de) * 1997-05-16 1998-11-19 Abb Research Ltd Statorwicklungsisolierung
DE19817287A1 (de) * 1998-04-18 1999-10-21 Abb Research Ltd Wicklungsstab für die Hochspannungswicklung einer elektrischen Maschine sowie Verfahren zur Herstellung eines solchen Wicklungsstabes
DE19822137A1 (de) * 1998-05-16 1999-11-18 Asea Brown Boveri Hochspannungsisolierte Statorwicklung
US6242825B1 (en) 1998-11-25 2001-06-05 Hitachi, Ltd. Electric rotating machine with reduced thickness and volume of insulation
US6559384B1 (en) * 1998-12-18 2003-05-06 Electrolock, Inc. Conductive filler
US6417593B1 (en) * 1999-01-07 2002-07-09 Siemens Westinghouse Power Corporation Composite electrical insulation with contacting layer and method of making the same
JP4442070B2 (ja) * 2001-09-21 2010-03-31 株式会社日立製作所 回転電機
US20040100154A1 (en) * 2002-11-26 2004-05-27 Rahman Khwaja M. Concentrated winding electric motor having optimized winding cooling and slot fill
US6873082B2 (en) * 2003-04-15 2005-03-29 Visteon Global Technologies, Inc. Stator assembly including a core slot insert member
KR100529901B1 (ko) * 2003-06-04 2005-11-22 엘지전자 주식회사 리니어 압축기의 리니어 모터
DE10331486A1 (de) * 2003-07-11 2005-01-27 Alstom Technology Ltd Integrierte Anordnung optischer Fasern in einem Leiter
JP2009077468A (ja) * 2007-09-19 2009-04-09 Hitachi Ltd 回転電機、および回転電機の製造方法
EP2348615A1 (en) * 2010-01-22 2011-07-27 Alstom Technology Ltd Conductive bar for electric machines
JP5614881B2 (ja) * 2010-08-19 2014-10-29 三菱日立パワーシステムズ株式会社 電気機器
CN101902089B (zh) * 2010-08-24 2015-04-22 中达电机股份有限公司 一种6kv高压电机定子线圈的绝缘结构
WO2015057911A1 (en) * 2013-10-16 2015-04-23 Advanced Magnet Lab, Inc. Method and design for stabilizing conductors in a coil winding
US9059616B1 (en) * 2014-08-20 2015-06-16 Dantam K. Rao Insulation system for a stator bar with low partial discharge
DE102014219439A1 (de) * 2014-09-25 2016-03-31 Siemens Aktiengesellschaft Glimmschutzsystem für eine elektrische Maschine
DE102014219441A1 (de) 2014-09-25 2016-03-31 Siemens Aktiengesellschaft Glimmschutzsystem und elektrische Maschine
DE102014219440A1 (de) 2014-09-25 2016-03-31 Siemens Aktiengesellschaft Glimmschutzsystem für eine elektrische Maschine und elektrische Maschine
US10062481B2 (en) 2015-07-27 2018-08-28 General Electric Company Electrical conductor insulation system and method of fabrication
RU168347U1 (ru) * 2016-07-07 2017-01-30 Закрытое акционерное общество "УРАЛЭНЕРГОСЕРВИС" Ротор электрической машины
US11605994B2 (en) 2021-05-24 2023-03-14 The Timken Company Winding insulation system

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1054045A (pl) * 1900-01-01
US2320866A (en) * 1941-07-29 1943-06-01 Westinghouse Electric & Mfg Co Flexible insulating material
GB568071A (en) * 1943-05-11 1945-03-16 George Raymond Shepherd Improvements in or relating to insulating material
DE1166308B (de) * 1959-11-18 1964-03-26 Westinghouse Electric Corp Elektrische Bandisolierung, insbesondere zur Isolierung der Wicklungen elektrischer Maschinen
CH547001A (de) * 1971-04-08 1974-03-15 Schweizerische Isolawerke Verfahren zur herstellung eines wickelbands fuer die isolation elektrischer maschinen.
DE3031866A1 (de) * 1980-08-23 1982-04-01 Brown, Boveri & Cie Ag, 6800 Mannheim Leiterstab fuer elektrische maschine
US5066881A (en) * 1984-08-23 1991-11-19 General Electric Company Semi-conducting layer for insulated electrical conductors
US4634911A (en) * 1985-04-16 1987-01-06 Westinghouse Electric Corp. High voltage dynamoelectric machine with selectively increased coil turn-to-turn insulation strength
SE455246B (sv) * 1986-10-22 1988-06-27 Asea Ab Herva for anordnande i spar i en stator eller rotor i en elektrisk maskin och sett att tillverka en sadan herva
CH677565A5 (pl) * 1988-11-10 1991-05-31 Asea Brown Boveri

Also Published As

Publication number Publication date
CA2094482A1 (en) 1993-12-11
RU2100890C1 (ru) 1997-12-27
EP0573794A2 (de) 1993-12-15
DE4218927A1 (de) 1993-12-16
EP0573794B1 (de) 1996-03-13
ATE135502T1 (de) 1996-03-15
JPH0670500A (ja) 1994-03-11
PL299179A1 (en) 1993-12-27
EP0573794A3 (pl) 1994-02-09
US5300844A (en) 1994-04-05
ES2086817T3 (es) 1996-07-01
DE59301847D1 (de) 1996-04-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL171513B1 (pl) Uklad izolacji wysokonapieciowej dla uzwojen stojanów maszyn elektrycznych PL PL
US3354331A (en) High voltage grading for dynamoelectric machine
US6140590A (en) Stator winding insulation
CN1033835C (zh) 电机定子绕组的电晕屏蔽装置
US5574325A (en) Impregnatable configuration of a carrier body and winding elements
US3775628A (en) Insulated coil for arrangement in a slot in the stator or rotor of an electric machine
CN1042628A (zh) 电机用高压绝缘装置
US5633477A (en) Electrically conductive prepreg for suppressing corona discharge in high voltage devices
US5962945A (en) Multiple parallel conductor
US2836744A (en) Insulated coil
JPH0480524B2 (pl)
US9711264B2 (en) Winding layers composed of different materials
US11605994B2 (en) Winding insulation system
JP3442992B2 (ja) 回転電機の固定子コイル
JPS5818724B2 (ja) 巻線用絶縁導体
JPH08182269A (ja) 高電圧回転機コイルの製造方法
JPS605211B2 (ja) 絶縁コイル
JPH0640727B2 (ja) 高圧回転電機の乱巻コイルの製造方法
JPH0421967B2 (pl)
CN118366701A (zh) 具有非金属带铠装的电力电缆
JP2001178058A (ja) 回転電機の巻線
Martin Cotton textiles for electrical insulation
JPS6035933A (ja) 電機巻線
Wood Stator structure for superconducting AC generator
JPS63124740A (ja) 回転電機の固定子コイル