PL171342B1 - Sposób i urzadzenie do suszenia wstegi papieru PL PL PL PL PL PL - Google Patents
Sposób i urzadzenie do suszenia wstegi papieru PL PL PL PL PL PLInfo
- Publication number
- PL171342B1 PL171342B1 PL93305616A PL30561693A PL171342B1 PL 171342 B1 PL171342 B1 PL 171342B1 PL 93305616 A PL93305616 A PL 93305616A PL 30561693 A PL30561693 A PL 30561693A PL 171342 B1 PL171342 B1 PL 171342B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- drying
- web
- felt
- section
- sections
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D21—PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
- D21F—PAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
- D21F5/00—Dryer section of machines for making continuous webs of paper
- D21F5/02—Drying on cylinders
- D21F5/04—Drying on cylinders on two or more drying cylinders
Landscapes
- Paper (AREA)
- Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
- Drying Of Solid Materials (AREA)
- Polarising Elements (AREA)
Abstract
4 Urzadzenie do suszenia wstegi papieru zawie rajace zespól sekcji suszacych do suszenia wstegi, z których kazda zawiera zespól cylindrów suszacych umieszczonych w konfiguracji jednopoziomowej, zespól ssacych walców przenoszacych, z których kazdy jest usytuowany pomiedzy sasiednimi cylindrami suszacy- mi zespólu cylindrów suszacych oraz filc suszacy roz- ciagajacy sie na przemian wokól kazdego cylindra suszacego i kazdego walca ssacego przy czym kazdy z cylindrów suszacych ma filc górny, i wszystkie sekcje suszace sa rozmieszczone kolejno, a za zespolem sekcji suszacych jest usytuowana dodatkowa sekcja suszaca zawierajaca górny szereg cylindrów suszacych, górny zespól walków usytuowanych miedzy sasiednimi cylin- drami suszacymi z górnego szeregu, górny filc rozciaga- jacy sie na przemian wokól kazdego cylindra suszacego z gómego szeregu i kazdego walka z górnego zespolu walków, dolny szereg cylindrów suszacych, dolny zespól walków usytuowanych pomiedzy sasiadujacym i cylin- drami suszacymi z dolnego szeregu i dolny filc rozcia- gajacy sie na przem ian wokól kazdego cylindra suszacego z dolnego szeregu 1 kazdego walka z dolnego zespolu walków, znamienne tym ze zespól sekcji su- szacych (60C, 62C, 64C, 78, 80, 60D, 62D, 64D, 78D, 80D) zawiera co najmniej cztery sekcje suszace a do- datkowa sekcja suszaca (96D) zawiera srodki sterujace (170), regulujace cisnienie pary wewnatrz kazdego cy- lindra suszacego (103D, 104D, 105D) z górnego szere- gu (98D) i kazdego cylindra suszacego (108D, 109D, 110D) z dolnego szeregu (107D) FIG. 4 PL PL PL PL PL PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do suszenia wstęgi papieru
Przy wytwarzaniu lekkich rodzajów papierów, takich jak papier gazetowy i papier bezdrzewny, wstęga jest suszona na szeregu ogrzewanych parą cylindrach suszących. Mokra wstęga jest dociskana bezpośrednio do cylindrów za pomocą szeregu napiętych, przepuszczalnych tkanin lub filców.
W konwencjonalnych dwufilcowej, dwupoziomowej sekcji suszącej mokra wstęga przechodzi od jednego cylindra do następnego wijąc się, ogólnie biorąc, wężykowato przez długie otwarte przeciągnięcia bez podparcia. Większość pary wodnej opuszczającej arkusz lub wstęgę jest uwalniana w tych otwartych przeciągnięciach.
Przy pracy konwencjonalnych sekcji suszących występują problemy związane z trzepotaniem arkuszy podczas przemieszczania się wstęgi przez takie otwarte przeciągnięcia.
Z niemieckiego opisu patentowego DE 4 037 661 znane jest urządzenie do suszenia wstęgi papieru zawierające zespół sekcji suszących do suszenia wstęgi, z których każda zawiera zespół cylindrów suszących umieszczonych w konfiguracji jednopoziomowej, zespół ssących walców przenoszących, z których każdy jest usytuowany pomiędzy sąsiednimi cylindrami suszącymi zespołu cylindrów suszących oraz filc suszący rozciągający się na przemian wokół każdego cylindra suszącego i każdego walca ssącego. Za zespołem sekcji suszących jest usytuowana dodatkowa sekcja susząca zawierająca górny szereg cylindrów suszących, górny zespół wałków usytuowanych między sąsiednimi cylindrami suszącymi z górnego szeregu, górny filc rozciągający się na przemian wokół każdego cylindra suszącego z górnego szeregu i każdego wałka z górnego zespołu wałków oraz dolny szereg cylindrów suszących, dolny zespół wałków usytuowanych pomiędzy sąsiadującymi cylindrami suszącymi z dolnego szeregu i dolny filc rozciągający się na przemian wokół każdego cylindra suszącego z dolnego szeregu i każdego wałka z dolnego zespołu wałków.
Z niemieckiego opisu patentowego DE 4 037 661 znany jest również sposób suszenia wstęgi papieru, w którym przepuszcza się wstęgę przez zespół zaopatrzonych w górne filce jednopoziomowych sekcji suszących, susząc wstęgę zjednej strony i następnie przemieszcza się wstęgę przez dodatkową sekcję suszącą susząc wstęgę z obu stron.
Jednakże, powyższy opis patentowy nie dotyczy problemu zwijania się wstęgi papieru przy jej suszeniu w sekcji suszącej, jak również nie zawiera wskazania, w którym punkcie sekcji suszenia należy wstęgę przenieść z jednopoziomowej sekcji suszącej na dwupoziomową, dwufilcową sekcję suszącą urządzenia suszącego.
171 342
Podobnie, niemiecki opis patentowy DE 3 807 857 nie wspomina o zwijaniu się wstęgi i nie zawiera opisu jakichkolwiek środków do kontroli zwijania. Opis ten dotyczy wyłącznie środków do stabilizacji wstęgi przechodzącej przez dwupoziomową, dwufiicową sekcję suszącą.
Z europejskiego opisu patentowego EP0 426 607znane j est urządzenie do przenoszenia wstęg i papieru z jednopoziomowej sekcji suszącej do następnej jednopoziomowej sekcji suszącej. Chociaż opis ten podaje, że następuje eliminacja zwijania się w wyniku naprzemiennego suszenia przeciwległych stron wstęgi, to ogranicza się on do skurczu w poprzecznym kierunku maszyny, natomiast nie wspomina o wyborze punktu przeniesienia między dwoma kolejnymi jednopoziomowymi sekcjami suszącymi, odpowiednio do minimalnego poziomu suchości, dla poprawy kontroli zwijania się wstęgi.
W konwencjonalnych sekcjach suszących występują również problemy spowodowane poprzecznym kurczeniem się arkusza i wentylacją niedostateczną do odprowadzania odparowywanej wody.
Ponadto konwencjonalne sekcje suszące zwykle wymagają przeprowadzenia liny w celu przewleczenia klina wstęgi przez takie sekcje.
Niektóre z problemów dotyczących trzepotania arkuszy i wentylacji pary rozwiązano przez przedłużenie długości jednopoziomowych sekcji z górnym filcem, znanych w tej dziedzinie techniki jako sekcje BelRun, tak aby zawierały więcej cylindrów suszących. Jednak głównym problemem przy powiększeniu liczby sekcji z filcem od góry jak dotychczas, jest niebezpieczeństwo nierównomiernego schnięcia obu stron wstęgi na długich odcinkach przebiegu i możliwość zwijania się arkuszy.
Zwykle, w przypadku wspomnianego uprzednio układu. 41 procent cylindrów jest rozmieszczonych w konfiguracji jednopoziomowej,· a pozostałe 59 procent zestawionych jest w postaci dwufilcowych dwupoziomowych urządzeń suszących.
Problemy związane z konwencjonalnymi dwupoziomowymi sekcjami suszącymi i przedłużonymi sekcjami suszącymi BelRun zostały rozwiązane przez zastosowanie tak zwanej sekcji suszącej Bel-Champ™, w której wykorzystuje się szereg jednopoziomowych sekcji suszących, usytuowanych w zasadzie poziomo, przy czym takie sekcje suszące osuszają naprzemiennie strony wstęgi. ·
Mówiąc dokładniej, wstęga jest przenoszona pomiędzy cylindrami w specjalnej sekcji suszącej przy zastosowaniu bezpośredniego podparcia za pomocą sit susznikowych. Przy stosowaniu przemiennego przechodzenia pomiędzy sekcjami uzyskuje się suszenie dwustronne. Wstęga jest przenoszona pomiędzy tymi sekcjami z filcem po przeciwnych stronach, przy użyciu oryginalnego układu przenoszącego. Wstęga jest przytrzymywana przez zastosowanie kombinacji nacisku naprężonego filcu na wstęgę na pośrednich ssących walcach przenoszących. Takie ciągłe podparcie wstęgi umożliwia przewlekanie wstęg przez sekcje bez stosowania lin przewlekających.
Jednakże wszystkie cylindry suszące rozmieszczone są w układzie poziomym, a nie dwupoziomowym, co jest przyczyną dodatkowego zwiększenia długości maszyny oraz każde z przenoszeń z sekcji do sekcji wymaga zazwyczaj dwóch walców ssących. Ponadto w pizypadku zerwania wstęgi i owinięcia cylindra suszącego z dolnym filcem, owinięty papier nie jest łatwy do zrzucenia do podpiwniczenia Odpad taki musi być raczej ręcznie usuwany z sekcji suszącej z dolnym filcem.
Tak więc, w układzie Bel-Champ™ nie można zapewnić kontroli zwijania się wstęgi w obrębie pojedynczej sekcji, lecz trzebają uzyskać przy przemieszczaniu wstęgi przez co najmniej dwie sąsiednie sekcje.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu suszenia wstęgi papieru, pozwalającego na zminimalizowanie tendencji suszonej wstęgi do zwijania się.
Sposób suszenia wstęgi papieru, według wynalazku, w którym przepuszcza się wstęgę przez zespół zaopatrzonych w górne filce jednopoziomowych sekcji suszących, susząc wstęgę z jednej strony i następnie przemieszcza się wstęgę przez dodatkową sekcję suszącą susząc wstęgę z obu stron, charakteryzuje się tym, że wstęgę przenosi się od zespołu sekcji suszących do dodatkowej sekcji suszącej, gdy wstęga osiągnęła suchość co najmniej M, określoną za pomocą wzoru M = 101- 0,246 (WRV), w którym M oznacza suchość wstęgi, a WRV oznacza
171 342 wskaźnik zatrzymywania wody dla wstęgi w procentach oraz kontroluje się tendencję wstęgi do zwijania się podczas ruchu wstęgi przez dodatkową sekcję suszącą.
,n nl n -7X11 1 1 lUlUZdW
Jf-Ar· _. . 1VLV?1 j 1
ΙΊ ί r· η -> Π I G ,,.'γΙπιΎ, r\r,rMŹ>ril jpUdUU dUl2>zJvmu woiygi jjupicuu, nzcuuczczo. Ol przez zespół zaopatrzonych w górne filce jednopoziomowych sekcji suszących, susząc wstęgę z jednej strony i następnie przemieszcza się wstęgę przez dodatkową sekcję suszącą susząc wstęgę z obu stron, znamienny tym, że wstęgę przenosi się od zespołu sekcji suszących do dodatkowej sekcji suszącej, gdy wstęga osiągnęła suchość równą co najmniej 65% suchej substancji oraz kontroluje się tendencję wstęgi do zwijania się podczas przemieszczania się wstęgi przez dodatkową sekcję suszącą.
Korzystnie wstęgę przenosi się od zespołu sekcji suszących do dodatkowej sekcji suszącej, gdy wstęga osiągnęła suchość w zakresie 75% do 80%
Urządzenie do suszenia wstęgi papieru, według wynalazku, zawierające zespół sekcji suszących do suszenia wstęgi, z których każda zawiera zespół cylindrów suszących umieszczonych w konfiguracji jednopoziomowej, zespół ssących walców przenoszących, z których każdy jest usytuowany pomiędzy sąsiednimi cylindrami suszącymi zespołu cylindrów suszących oraz filc suszący rozciągający się na przemian wokół każdego cylindra suszącego i każdego walca ssącego, przy czym każdy z cylindrów suszących ma filc górny, i wszystkie sekcje suszące są rozmieszczone kolejno, a za zespołem sekcji suszących jest usytuowana dodatkowa sekcja susząca zawierająca górny szereg cylindrów suszących, górny zespół wałków usytuowanych między sąsiednimi cylindrami suszącymi z górnego szeregu, górny filc rozciągający się na przemian wokół każdego cylindra suszącego z górnego szeregu i każdego wałka z górnego zespołu wałków, dolny szereg cylindrów suszących, dolny zespół wałków usytuowanych pomiędzy sąsiadującymi cylindrami suszącymi z dolnego szeregu i dolny filc rozciągający się na przemian wokół każdego cylindra suszącego z dolnego szeregu i każdego wałka z dolnego zespołu wałków, charakteryzuje się tym, że zespół sekcji suszących zawiera co najmniej cztery sekcje suszące, a dodatkowa sekcja susząca zawiera środki sterujące, regulujące ciśnienie pary wewnątrz każdego cylindra suszącego z górnego szeregu i każdego cylindra suszącego z dolnego szeregu
Korzystnie zespół sekcji suszących jest usytuowany w zasadzie poziomo.
Korzystnie każdy z zespołu ssących walców przenoszących sekcji suszącej jest połączony ze źródłem podciśnienia, a między wstęgą i każdym z walców przenoszących usytuowany jest filc suszący.
Korzystnie każda sekcja susząca zespołu sekcji suszących zawiera zespół skrobaków, z których każdy współpracuje z odpowiadającym mu jednym cylindrem z zespołu cylindrów suszących.
Korzystnie między jedną sekcją suszącą a następną sekcją suszącą jest usytuowany filc suszący podpierający suszącą wstęgę.
Korzystnie zespół sekcji suszących zawiera odprowadzający walec ssący, dodatkowa sekcja susząca zawiera wprowadzający walec ssący usytuowany w sąsiedztwie ssącego walca odprowadzającego, za ssącym walcem odprowadzającym, a pomiędzy odprowadzającym walcem ssącym i wprowadzającym walcem ssącym są umieszczone filc suszący i dolny filc.
Korzystnie zespół sekcji suszących zawiera walec odprowadzający filc i skrzynkę nadmuchową usytuowaną w sąsiedztwie filcu suszącego, i bezpośrednio przed walcem odprowadzającym filc, a dodatkowa sekcja susząca zawiera walec wprowadzający filc umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie filcu suszącego i przed walcem odprowadzającym filc oraz dodatkową skrzynkę nadmuchową usytuowaną w bezpośrednim sąsiedztwie walca odprowadzajcego filc, a pomiędzy walcem odprowadzajcym filc i walcem wprowadzającym filc rozciągają się filc suszący i dolny filc.
Korzystnie przynajmniej niektóre wałki z górnego zespołu wałków są przesunięte w kierunku sąsiadujących z nimi i umieszczonych przed nimi cylindrów suszących z górnego szeregu cylindrów suszących, a każdy wałek z dolnego zespołu wałków jest przesunięty w kierunku sąsiadującego z nim i umieszczonego przed nim cylindra suszącego z dolnego szeregu cylindrów suszących.
Sekcje suszące mogą być rozmieszczone tak, ze wszystkie przekazywania z sekcji do sekcji są rozmieszczone tak, aby były dostępne z głównego poziomu obsługi. Takie przenoszenia
171 342 obejmują przenoszenie z części pracującej do sekcji suszącej, przenoszenia z sekcji suszącej do sekcji suszącej i przekazywanie sekcji suszącej do sekcji gładzarek.
Manipulowanie odpadem i jego usuwanie ze wszystkich sekcji z górnym filc e^n dokonuje się w kierunku do dołu, dzięki czemu eliminuje się potrzebę stosowania rozbudowanych rusztowań, pomostów dla operatora i przenośników, które byłyby potrzebne dla zapewnienia skutecznego dostępu wokół sekcji z dolnym filcem.
Dodatkowo według korzystnej odmiany niniejszego wynalazku uzyskuje się zmniejszenie całkowitej długości maszyny papierniczej, dzięki ułożeniu cylindrów suszących w sekcji dwupoziomowej. Taka konfiguracja zapewnia także uzyskanie dużych kątów opasania filcem cylindrów suszących dla zwiększenia prędkości suszenia, poprawienia zdolności przemieszania i lepszego przytrzymywania arkusza.
Ponadto zaproponowana sekcja susząca zapewnia intensywniejsze dwustronne suszenie i poprawę kontroli zwijania się wstęgi przy użyciu do tej kontroli ostatnich cylindrów suszących w dwupoziomowej sekcji suszącej.
Okazuje się, że jednopoziomowe sekcje suszące skutecznie redukują poprzeczne kurczenie się materiału w części mokrej sekcji suszącej. Stwierdzono jednak ponadto, że takie jednopoziomowe sekcje są mniej skuteczne w końcowej sekcji części suchej.
Wyniki prób porównawczych wskazują, ze w przypadku opisywanej sekcji suszącej Bel-Champ™ poprzeczny skurcz wynosi w przybliżeniu zero, aż do momentu osiągnięcia przez wstęgę poziomu suchości wynoszącego 65 do 80 procent osuszenia. Od tego momentu zwiększa się skurcz poprzeczny w sekcji jednopoziomowej, jakkolwiek z prędkością mniejszą od prędkości wzrostu skurczu wstęgi suszonej przy pomocy konwencjonalnej dwupoziomowej, dwufilcowej sekcji suszącej. Skurcz taki występuje nawet mimo stosowania opisywanej sekcji suszącej Bel-Champ™j. Z tego powodu niewielka strata na szerokości wstęgi wystąpi nawet, jeżeli ostatnia sekcja susząca rozmieszczona jest w konfiguracji dwupoziomowej
Ponadto dwupoziomowa konfiguracja zapewnia umieszczenie otwartego przeciągania dla wyposażenia w mechanizm obcinający końce. Jednocześnie cylindry w sekcji dwupoziomowej są rozmieszczone z przesunięciem walców prowadzących filc dla zmniejszenia długości otwartych przeciągnięć w celu osiągnięcia stabilności arkuszy i w celu kierowania klina wstęgi do wewnątrz następnej strefy chwytu filc/suszarka w celu przewleczenia końca bez konieczności stosowania lin przewlekających.
Według niniejszego wynalazku otrzymuje się oryginalną konfiguracjęjednopoziomowych sekcji suszących z górnym filcem, zakończoną pojedynczą sekcją suszącą, korzystnie dwupoziomową. Wspomniana konfiguracja zapewnia dobry dostęp do cylindrów suszących, skuteczne usuwanie odpadu, bezpośredni dostęp do funkcji operacyjnych, bezlinowe przewlekanie i skuteczną redukcję skręcenia.
Mówiąc dokładniej, według niniejszego wynalazku otrzymuje się konfigurację, w której każda z jednofilcowych sekcji suszących zaopatrzonajest w filc górny i w której stosowana jest tylko jedna dwupoziomowa sekcja, poprzedzona przez sekcję z górnym filcem. Wszystkie przenoszenia odbywają się na poziomie roboczym i każde z przenoszeń pomiędzy jednopoziomowymi sekcjami suszącymi odbywa się przez przenoszenie wstęgi z podparciem Dwupoziomowa sekcja susząca zawiera kieszeniowe walce prowadzące filc, które są przesunięte, i co najważniejsze, dwupoziomowa sekcjajest wykorzystywana dopiero po osiągnięciu przez wstęgę krytycznego poziomu suchości, po czym sekcja dwupoziomowa jest wykorzystywana do ostatecznego osuszenia wstęgi i do redukcji tendencji wstęgi do zwijania się
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonaniajest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z boku znanej dwupoziomowej dwufilcowej sekcji suszącej, fig 2 widok z boku przedłużonej sekcji suszącej BelRun zawierającej zespół jednopoziomowych sekcji suszących z górnym filcem, poprzedzający zespół dwufilcowych, dwupoziomowych sekcji suszących, fig. 3 - widok z boku znanej sekcji suszącej Bel-Champ™ z sekcjami z górnym i dolnym filcem, do suszenia na przemian obu stron wstęgi, fig 4 - jest bocznym rzutem pionowym urządzenia suszącego według niniejszego wynalazku ukazującym większą ilość jednopoziomowych sekcji suszących z górnym filcem poprzedzającym pojedynczą dwufilcową sekcję suszącą, fig 5 - jest powiększonym widokiem przenoszenia pomiędzy suszącymi sekcjami
171 342 z górnym filcem do pojedynczej, dwufilcowej sekcji suszącej pokazanej na fig. 4, fig. 6 - jest widokiem podobnym do widoku pokazanego na fig 4, lecz ukazuje alternatywną postać mniejszego wynalazku, w której siodkdmi do przenoszenia wstęgi z jCduoiilcowycn sekcji do dwufilcowych sekcji są skrzynki nadmuchowe, fig 7 - jest powiększonym widokiem środków przenoszących pokazanych na fig. 6, fig. 8 - jest wykresem utworzonym na podstawie wyników badań, ukazującym zawartość procentową elementów stałych wewnątrz suszonej wstęgi w odniesieniu do wielkości kurczenia wstęgi w kierunku poprzecznym, w procentach, fig 9 - jest wykresem podobnym do wykresu pokazanego na fig. 8, lecz ukazującym wyniki badań dla bezdrzewnego powlekanego papieru maszynowego, fig. 10 -jest wykresem ukazującym porównanie wyników otrzymanych z suszącej sekcji Bel-Champ M i konwencjonalnej dwufilcowej sekcji suszącej wykazującym, że wielkość kurczenia w kierunku poprzecznym w układzie Bel-Champ M pozostaje w przybliżeniu równa zeru aż do suchości co najmniej 65 procent wartości substancji suchej.
Podobne części urządzenia pokazane na różnych figurach lysunku oznaczono podobnymi odnośnikami liczbowymi.
Figura 1 jest bocznym rzutem pionowym typowej dwupoziomowej, dwufilcowej sekcji suszącej 10, zawierającej cylindry suszące 12, 14i 16 rozmieszczone w górnym szeregu 18oraz cylindry suszące 20, 22 i 24 rozmieszczone w dolnym szeregu 26.
Wałki 30 i 32 są usytuowane pomiędzy sąsiednimi cylindrami suszącymi 12, 14 i 16 z górnego szeregu 18 i bezpośrednio w ich sąsiedztwie.
Wałki 34 i 36 są usytuowane pomiędzy sąsiednimi cylindrami suszącymi 20, 22 i 24 z dolnego szeregu 26 i bezpośrednio w ich sąsiedztwie.
Jak można zobaczyć a fig. 1, wstęga W, pokazana za pomocą linii przerywanych, porusza się w otwartym przeciągnięciu 40, 42, 44, 46 i 48 na przemian pomiędzy cylindrami suszącymi szeregów górnego 18 i dolnego, odpowiednio 26.
Ponadto, para wodna wyparowująca z wstęgi W zostaje zatrzymana wewnątrz obszarów kieszeni 50, 52, 54 i 56 powodując nierównomierne suszenie otrzymywanej w rezultacie wstęgi W.
Figura 2 jest bocznym rzutem pionowym wydłużonej sekcji suszącej BelRun 10A, która zawiera prasę 58, która poprzedza większą ilość jednopoziomowych sekcji suszących 60, 62 i 64 z górnym filcem.
Sekcje suszące 60, 62 i 64 z górnymi filcami poprzedzają większą ilość dwufilcowych, dwupoziomowych sekcji 65, 66 i 67 poprzedzających kalander 68.
Figura 3 jest bocznym rzutem pionowym j-tej sekcji suszącej Bel-Champ™ 10B. Sekcja susząca 10B zawiera jednopoziomową sekcję suszącą 60B z górnym filcem poprzedzającą jednopoziomową sekcję suszącą 70 z dolnym filcem do suszenia przeciwnej strony wstęgi.
Podczas ruchu wstęgi przez sekcję suszącą Bel-Champ1 M 10b suszone są zmieniające się kolejno strony wstęgi przez kolejne sekcje suszące 70, 72, 74 i 76, przy czym wstęga jest powstrzymywana przed kurczeniem w kierunku wzdłużnym i poprzecznym podczas ruchu wstęgi od prasy 58B do końca z kalandrem 68B.
Figura 4 jest bocznym rzutem pionowym urządzenia 10C do suszenia wstęgi papieru WC, według niniejszego wynalazku. Urządzenie 10C zawiera zespół sekcji suszących 60C, 62C. 64C, 78 i 80 do suszenia wstęgi WC.
Każda z sekcji suszących 60C, 62C, 64C, 78 i 80 jest usytuowana kolejno i korzystnie, lecz nie wyłącznie, bez żadnego otwartego przeciągnięcia pomiędzy kolejnymi sekcjami suszącymi 60C, 62C, 64C, 78 i 80. Układ ten jest taki, że wstęga WC jest powstrzymywana przed rozciąganiem w kierunku poprzecznym i wzdłużnym podczas przechodzenia przez zespół sekcji suszących 60C, 62C, 64C. 78 i 80
Dodatkowa sekcja susząca 96 jest usytuowana za zespołem sekcji suszących 60C, 62C, 64C, 78 i 80 tak, że wstęga WC rozciąga się korzystnie, lecz nie wyłącznie, bez otwartego przeciągnięciapomiędzy zespołem sekcji suszących 60C, 62C, 64C, 78 i 80 i dodatkową sekcją suszącą 96.
Figura 5 jest powiększonym widokiem przenoszenia do dodatkowej sekcji suszącej 96
171 342
Dodatkowa sekcja susząca 96 zawiera górny szereg cylindrów suszących i górny zespół wałków 100 i 102, umieszczonych pomiędzy sąsiednimi cylindrami suszącymi 103, 104 i 104, 105 •7 frńrnpon «7ΡΓΡση
Górny filc 106 rozciąga się przemiennie wokół każdego cylindra suszącego 103 do i05 górnego szeregu 98 i każdego wałka 100 do 102 górnego zespołu wałków.
Dodatkowa sekcja susząca 96 zawiera także dolny szereg 107 cylindrów suszących 108, 109 i 1K)i dolny zespół wałków 111112, które są usytuowane pomiędzy sąsiednimi cylindrami suszącymi 108, 1091 109. 110 dolnego szeregu 107
Dolny filc 114 rozciąga się przemienne wokół każdego cylindra suszącego 108 do 110 z dolnego szeregu 107 i każdego wałka 111, 112 z dolnych wałków. Układ ten jest taki, że wstęga WC rozciąga się w otwartym przeciągnięciu 40C, 42C. 44C i 46C pomiędzy każdym cylindrem suszącym z szeregów górnego 98 1 dolnego 107 tak, że każda tendencja do zwijania się wstęgi WC jest kontrolowana podczas ruchu wstęgi WC przez dodatkową sekcję suszącą 96.
Jak pokazano na fig. 4, zespół sekcji suszących zawiera pięć sekcji suszących 60C, 62C, 64C, 78 1 80, które to sekcje suszące są umieszczone zasadniczo poziomo.
Jak pokazano na fig. 5, każdy z zespołów ssących walców przenoszących 91 do 92 jest połączony ze źródłem podciśnienia 140 tak, że podczas ruchu wstęgi WC wokół każdego ze ssących walców przenoszących 91,92 wstęga WC jest powstrzymywana przed kurczeniem się w kierunku poprzecznym i wzdłużnym, przy czym pomiędzy wstęgą WC i każdym z ssących walców przenoszących 91 i 92 umieszczony jest filc suszący 94.
Jak pokazano na fig. 5, każda z sekcji suszących, na przykład 80, ponadto zawiera skrobak 144 i 146, który współpracuje z każdym cylindrem suszącym 85, 86 z zespołów cylindrów suszących dla wspomagania przy usuwaniu odpadu w kierunku do dołu.
Wstęga WC, jak pokazano na fig. 4, jest przenoszona od jednej sekcji suszącej, na przykład 78, do kolejnej sekcji, na przykład 80, korzystnie bez otwartego przeciągnięcia Wstęga jest umieszczona pomiędzy kolejnym filcem suszącym 94 następnej sekcji suszącej 80 tak, że wstęga WC podąża za kolejnym filcem suszącym 94
Dokładniej, takie przenoszenie bez otwartego przeciągnięcia jest dokonywane za pomocą przenoszenia z odbieraniem do dołu, które jest dobrze znane w tej dziedzinie i które obejmuje podpieranie wstęgi WC na ogrzewanej powierzchni suszącego cylindra 148 (fig 4), przy czym suszący filc 150 odprowadzany jest z suszącego cylindra 148 przez walec prowadzący filc 152. Kolejny filc suszący 94 jest doprowadzany do styku z wstgą WC podpartą przez suszący cylinder 148 tak, ze wstęga WC jest przenoszona do kolejnego filcu 94, jak to jest dobrze znane ze stanu techniki.
Wstęga WC rozciąga się korzystnie bez otwartego przeciągnięcia pomiędzy zespołem sekcji suszących 60C, 62C, 64C, 78 i 80 i dodatkową sekcją suszącą 96, kiedy osiągnęła suchość co najmniej 65 procent, a korzystnie osiągnęła suchość co najmniej 85 procent suchej substancji.
Figura 5 ukazuje układ przenoszący 154, pomiędzy zespołem sekcji suszących 60C. 62C, 64C, 78 i 80 i dodatkową pojedynczą sekcją suszącą 96.
Dokładniej, jak pokazano nafig. 5, sekcja susząca 80 także zawiera odprowadzający walec ssący 156. Dodatkowa pojedyncza sekcja susząca 96 także zawiera wprowadzający walec ssący 158, który jest usytuowany w sąsiedztwie odprowadzającego wałka ssącego 156 i za nim. Układ ten jest taki, ze wstęga WC jest włożona pomiędzy filc suszący 94 zespołu sekcji suszących i dolny filc 114 tak, ze wstęga WC jest przenoszona od filcu suszącego 94 do dolnego filcu 114 bez otwartego przeciągnięciu.
Figura 6 jest bocznym rzutem pionowym ukazującym alternatywny układ przenoszący 154D do przenoszenia wstęgi WD od zespołu sekcji suszących 60D, 62D, 64D, 78D i 80D do dodatkowej pojedynczej sekcji suszącej 96D.
Figura 7 jest powiększonym widokiem układu przenoszącego 154D, pokazanego na fig. 6, zawiera walec odprowadzający filc 1601 skrzynkę nadmuchową 162 umieszczoną w sąsiedztwie filcu suszącego 94D i bezpośrednio przed walcem odprowadzającym filc 160. Dodatkowa pojedyncza sekcja susząca 96D zawiera walec wprowadzający filc 164, umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie filcu suszącego 94D i przed walcem odprowadzającym filc 160.
171 342
Dodatkowa skrzynka nadmuchowa 166 jest usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie walca odprowadzającego filc 160 i za walcem odprowadzającym filc 160 tak, ze wstęga WD jest włożona pomiędzy filc suszący 94D i dolny filc 114D. Układ ten jest taki, ze wstęga WD jest przenoszona bez otwartego przeciągnięcia od filcu suszącego 94D do dolnego filcu 114D
Jak pokazano na fig. 7, przynajmniej niektóre wałki 100D i 102D z górnego szeregu zespołu wałków są przesunięte w kierunku sąsiadujących z nimi cylindrów suszących, odpowiednio, 103D i 104D górnego szeregu 98D cylindrów suszących dla zmniejszenia długości D otwartego przeciągnięcia 42D pomiędzy każdym cylindrem suszącym 103D i 109D z szeregów górnego i dolnego, odpowiednio, 98D i 107D.
Ponadto, każdy wałek 11D i 112D dolnego zespołu wałków jest przesunięty w kierunku sąsiadujących z nimi cylindrów suszących 108D i 109D z dolnego szeregu 107D cylindrów suszących tak, że otwarte przeciągnięce 40D pomiędzy każdym cylindrem suszącym 108D1103D z szeregów dolnego 107D i górnego 98D jest zminimalizowane, co wykazano za pomocą odległości D.
Jak pokazano na fig. 7, dodatkowa pojedyncza sekcja susząca 96D także zawiera środki sterujące 170 do regulacji ciśnienia pary wewnątrz każdego cylindra suszącego 103D, 104D1105D z górnego szeregu 98D cylindrów suszących tak, że każda tendencja do kurczenia się wstęgi w kierunku poprzecznym jest kompensowana przez zastosowanie zróżnicowanego ciśnienia pomiędzy kolejnymi cylindrami suszącymi.
Figury 8 i 9 przedstawiają wykresy, odpowiednio, 172 i 174, przedstawiające rezultaty uzyskane z przemysłowych instalacji sekcji suszących typu Bel-Champ™.
Figura 10 ukazuje dwa wykresy, gdzie^ierwszy wykres 176 został uzyskany na podstawie wyników z sekcji suszącej typu Bel-Champ M i pokazuje, że kurczenie w poprzecznym kierunku pozostaje zasadniczo równe zeru, aż do osiągnięcia przez wstęgę suchości równej w przybliżeniu 65 procent suchej substancji.
Drugi wykres 178 ukazuje wyniki badań przeprowadzonych dla konwencjonalnego dwupoziomowego, dwufilcowego urządzenia suszącego, wykazującego szybkie zwiększanie kurczenia w kierunku poprzecznym, gdy wstęga osiąga w przybliżeniu 55 procent elementów stałych tak, że ma suchość wynoszącą 55 procent
Niniejszy wynalazek zapewnia korzyści wszystkich jednofilcowych urządzeń suszących z górnym filcem i dlatego unika się problemów związanych z usuwaniem odpadu, występujących przy jednopoziomowych sekcjach z dolnym filcem.
Pojedyncza dwupoziomowa sekcja jest stosowana na końcu części suszącej i wszystkie przenoszenia są dokonywane na poziomie dostępnym dla obsługi.
Także wszystkie przenoszenia pomiędzy sekcjami suszącymi są korzystnie przenoszeniami podpartymi aż do wejścia wstęgi do dwupoziomowej, dwufilcowej sekcji.
Dwupoziomowa sekcja jest wykorzystywana tylko po uzyskaniu przez wstęgę suchości korzystnie ponad 80 procent, kiedy efekty urządzenia Bel-Champ™ stają się mniej skuteczne.
Chociaż podane zostały określone minimalne poziomy suchości, specjaliści w tej dziedzinie zdają sobie sprawę z tego, że różne gatunki papieru mają tendencję do zwijania się przy różnych poziomach suchości.
Dokładniej, zgodnie z niniejszym wynalazkiem, dwupoziomowa sekcja susząca jest umieszczona tak, że wstęga przechodzi przez nią kiedy osiągnęła określoną krytyczną zawartość wilgoci. Taka krytyczna zawartość wilgoci odpowiada stadium, przy którym arkusz ma dostateczną wytrzymałość do przenoszenia przez otwarte przeciągnięcia, gdzie wzdłużne wyciąganie wymagane dla utrzymania dobrej płynności ruchowej są małe i gdzie kurczenie w kierunku poprzecznym zacznie się pojawiać, nawet przy suszeniu za pomocą sekcji suszącej typu Bel-Champ™j. To ostatnie właśnie kryterium będzie najczęściej dyktowało moment przenoszenia.
Wspomniana uprzednio krytyczna zawartość wilgoci nie ma ustalonej wartości, na przykład, 65 procent zawartości substancji suchej. Wartość ta będzie zależała od różnych właściwości masy włóknistej, z której wykonywany jest arkusz. Te właściwości określają wypadkową wilgotność i wytrzymałość w stanie suchym arkusza, tendencję do kurczenia i moment, w którym zaczyna się niepowstrzymywane kurczenie w kierunku poprzecznym.
Dla celów niniejszego wynalazku jednak, zawartość wilgoci w arkuszu, która musi być osiągnięta zanim jednopoziomowa sekcja susząca może się skończyć i może zostać użyta
171 342 dwupoziomowa sekcja, opiera się na wskaźniku masy włóknistej (WRV) dotyczącym zatrzymywania wody. Masy włókniste z większymi WRV będą zaczynały się kurczyć przy dużo mniejszej suchości wstęgi niz masy włókniste z mniejszymi WRV i takie kurczenie będzie większe.
Krytyczna zawartość wilgoci dla niepowstrzymywanych wstęg została zmierzona i podana w pracy Effect of Water Retention (WRV) on Paper Web Drying Process (Wpływ wskaźnika zatrzymywania wody (WRV) na proces suszenia wstęgi papieru), K. Przybysz i J. Czechowski w Cellulose Chem. Technology, Volume 20, str. 451-464, opublikowanej w 1986 r.
Równanie krytycznej wilgotności (suchości papieru) ma postaćM = 81-0,246 (WRV)
Jednak powyżej podany wzór odnosi się do niepowstrzymywanego suszenia
W powyżej podanym wzorze WRV jest wskaźnikiem zatrzymywania wody wyrażonym w procentach, a M jest krytyczną zawartością wilgoci, przy której zaczyna się kurczenie, wyrażoną w procentach suchej substancji.
Jednak należy zwrócić uwagę, że podany powyżej wzór jest dość ostrożny pod tym względem, że daje krytyczną wilgoć dla arkusza, który jest suszony bez powstrzymywania kurczenia. Krytyczna suchość arkusza dla częściowo przytrzymywanej wstęgi będzie większa, więc suchość arkuszadla specjalnej sekcji suszącej, zgodnie z niniejszym wynalazkiem, powinna być także większa.
Dlatego, dla suszenia z powstrzymywaniem, krytyczna zawartość wilgoci (suchość papieru) dla Bel-Champ™ poprzedzającej dwupoziomową sekcję będzie określana równaniem.
M= 101-0,246 (WRV)
W powyżej określonych postaciach niniejszego wynalazku wszystkie cylindry suszące są rozmieszczone z przenoszeniami z sekcji do sekcji umieszczonych tak, aby był bezpośredni dostęp z głównego poziomu obsługi. Uprzednio wspomniane przenoszenia obejmują przenoszenie z części prasowej do sekcji suszącej, przenoszenie z sekcji suszącej do sekcji suszącej i przenoszenie z sekcji suszącej do sekcji kalandrowej. W korzystnej postaci niniejszego wynalazku każda z pięciu jednopoziomowych sekcji z górnym filcem składa się z sześciu cylindrów suszących. Jednak każda z takich sekcji może zawierać sześć do dziewięciu cylindrów suszących.
Cylindry suszące rozciągają się zasadniczo poziomo i są umieszczone ponad poziomem obsługi na wysokości, która czyni je dostępnymi dla operatorów maszyn z poziomu obsługi.
Osłona cylindra suszącego, która nie jest pokazana na fig. 4, znajduje się poniżej wysokości części prasowej.
Szereg sekcji z górnym filcem, pokazany na fig. 4, poprzedza pojedynczą dwupoziomową sekcję suszącą, która, jak stwierdzono powyżej, jest stosowana w celu zapewnienia bezpośredniego kontrolowania zwijania się na samym końcu sekcji suszącej. Takie kontrolowanie jest utrzymywane za pomocą zróżnicowanego nastawiania ciśnienia pary w cylindrach suszących górnych i dolnych. Dwupoziomowe sekcje zwiększają także ilość cylindrów suszących, które mogą być umieszczone przy będącej do dyspozycji długości budynku. Dodatkowa sekcja susząca zapewnia także miejsce dla otwartego przeciągnięcia do instalowania noża do odcinania klina wstęgi.
Wspólnym dla różnych alternatywnych i korzystnych postaci niniejszego wynalazku jest fakt, ze wszystkie z jednopoziomowych sekcji suszących mają górne filce. Ponadto całe manipulowanie i usuwanie odpadu z takich sekcji z górnymi filcami jest dokonywane w kierunku do dołu.
W korzystnym przykładzie wykonania niniejszego wynalazku przenoszenie pomiędzy ostatnią jednopoziomową sekcją i dwupoziomową sekcją jest dokonywane przy użyciu dwóch ssących walców i połączonego ruchu dwóch tkanin lub filców dla zapewnienia stabilnego przenoszenia wstęgi
W alternatywnym przykładzie wykonania niniejszego wynalazku przenoszenie pomiędzy ostatnią jednopoziomową sekcją i dwupoziomową sekcją dokonywane jest przy użyciu dwóch
171 342 walców prowadzących filc i jednej lub więcej skrzynek nadmuchowych z dwoma zachodzącymi na siebie filcami. Układ taki umożliwia stabilne przenoszenie wstęgi, lecz wymagana jest
.. 1—— 4 Ir.rrfo''/' , ad-75 Γ Γ·Λ ί l 1 Π fi Γ Ω m 1 więicsZa **·»*-*»
Nimeiszy wynalazek przewiduje także przenoszenie pomiędzy jednopoziomowymi sekcjami suszącymi i dwufilcową sekcją za pomocą przenoszenia z otwartym przeciągnięciem.
W dwupoziomowej sekcji suszącej każdy wałek prowadzący filc jest umieszczony w położeniu przesuniętym w stosunku do linii środkowej pomiędzy sąsiednimi cylindrami suszącymi, przy walcach prowadzących filc przesuniętych w kierunku mokrego końca maszyny. Przesunięcie to jest regulowane tak, ze powierzchnie walców prowadzących filc blisko punktu styczności wstęgi biegną od jednego cylindra suszącego do następnego. Pośrednie walce prowadzące filc mogłyby być zwykłymi wałkami stosowanymi w połączeniu z wentylującymi skrzynkami nadmuchowymi, wałkami poliwinylowymi lub korzystnie wałkami typuBelVentIM firmy Beloit. Te ostatnie walce mają dwie wewnętrzne komoiy, z których jednajest przeznaczona do kierowania powietrza wentylacyjnego do wnętrza kieszeni cylindrów suszących, a druga do usuwania wilgotnego powietrza z kieszeni cylindrów suszących. Takich walców można używać do wentylowania kieszeni cylindrów suszących, utrzymując w ten sposób w kieszeniach równowagę przepływu i w ten sposób stabilizując przenoszenie mokrej wstęgi
W dwupoziomowej sekcji suszącej może być stosowane otwarte przeciągnięcie dla usytuowania w nim noża do odcinania klina wstęgi.
Niniejszy wynalazek obejmuje także etapy sposobu zawierającego etap przeprowadzania wstęgi przez zespół sekcji suszących, aż do osiągnięcia przez wstęgę suchości wynoszącej co najmniej 65 procent suchej substancji, przy czym każdaz sekcji suszących jest jednopoziomową sekcją suszącą z górnym filcem dla ułatwiania usuwania w kierunku do dołu odpadu i następnie suszenia obu stron wstęgi w celu powstrzymywania zwijania się otrzymywanej w rezultacie wstęgi. Korzystnie wstęga jest osuszona do zakresu suchości 75 do 80 procent zawartości substancji suchej przed etapem suszenia obu stron wstęgi.
Zrozumiałym będzie dla specjalistów w tej dziedzinie, że etap suszenia wstęgi z obu stron obejmuje, alternatywnie, uderzanie suchym powietrzem i dwupoziomowe, jedno- lub dwufilcowe układy suszące lub suszenie przemienne stron wstęgi za pomocą przemieszczania wstęgi przez jednopoziomowe urządzenia suszące z przemiennie, górnymi i dolnymi filcami
Niniejszy wynalazek dotyczy zwłaszcza bezpośredniego wpływu wydłużonego jednostronnego suszenia na zwijanie się wstęgi. Dokładniej, dwustronne suszenie powinno być rozpoczynane w momencie, w którym kontrolowanie zwijania jest jeszcze dość skuteczne, aby uniknąć zwijania w gotowym arkuszu.
Ostatnie badania wykazały, ze zwijanie się arkuszy składa się z odwracalnych i nieodwracalnych elementów składowych. Suszenie wpływa tylko na składnik nieodwracalny. Wahania odwracalnych składników (dwustronność struktury arkusza) gmatwały ocenę zwijania się arkuszy w przeszłości.
Zgłaszający obecnie uznają, zgodnie z niniejszym wynalazkiem, że arkusz może zwijać się w kierunku pierwszej suszonej strony, jeśli odwracalny składnik zwijania jest dostatecznie duży w tym kierunku. Zgłaszający obecnie także uznają, ze kontrolowanie zwijania się jest najskuteczniejsze na końcu sekcji suszącej, gdzie osiągana jest ostateczna suchość.
Ponadto zgłaszający dodatkowo uznali, że pewne parowanie wystąpiło z przeciwnej strony, która stykała się z cylindrem suszącym. Takie suszenie może być szczególnie ważne dla lekkich rodzajów papieru, takich jak papier gazetowy, papier bezdrzewny i papier lekko powlekany.
Zgłaszający także uznali, ze wczesne cylindry suszące były używane głównie do wstępnego ogrzewania wstęgi. Ponadto we wczesnych suszarkach stosowano niższe ciśnienia pary w cylindrach dla uniknięcia zrywania powłoki.
Opierając się na uprzednio wymienionych czynnikach zgłaszający uznają obecnie, ze wstęga może stykać się z kilkoma cylindrami suszącymi najpierw po jednej stronie, zanim wymagane jest suszenie przemienne w celu utrzymywania małego zwijania Jest tak. ponieważ ciśnienia pary w cylindrach suszących są niższe i dużo energii wykorzystuje się do wstępnego ogrzewania i trochę parowania wystąpi z przeciwnej strony w tych suszarkach w początkowej części sekcji suszącej
1721 342
Ponadto, i to jest najważniejsze, zgłaszający stwierdzili, ze suchość może być zwiększana nawet ponad to, co mogło być zakładane na podstawie samych uprzednio wspomnianych czynników. Jest tak, ponieważ kontrolowanie zwijania się jest najskuteczniejsze na końcu sekcji suszącej. Bardzo małe kurczenie się, zarówno indywidualnych włókien, jak i sieci z włókien występuje przy mokrym końcu sekcji suszącej. Większość sił kurczących powstaje po osiągnięciu przez wstęgę niższej zawartości wilgoci. W rezultacie tego wstęga może być osuszana do tej niższej wilgotności z jednej tylko strony, bez powstawania problemu zwijania się arkusza.
Z powodu złożoności czynników związanych z kurczeniem i procesem suszenia oraz składem włóknistym trudno jest dokładnie analitycznie przewidzieć krytyczną zawartość wilgoci. Krytyczna zawartość wilgoci będzie różna dla różnych gatunków i składów włóknistych.
Jedna alternatywna metoda określania krytycznej zawartości wilgoci polega na bezpośrednim pomiarze wyniku jednostronnego suszenia. Wykonano to niedawno przy użyciu arkusza o gramaturze 64 gramów na metr kwadratowy (64 g/m') wykonanego na maszynie doświadczalnej. Arkusze były suszone z jednej strony przez określoną ilość cykli suszenia przed odwróceniem strony suszenia. Mierzono zwijanie się arkusza na końcu procesu suszenia.
Zauważono znaczne zawijanie się arkusza, kiedy zwiększono jednostronne osuszenie do ponad 65 do 80 procent zawartości suchej substancji.
Z powodu liczby zmiennych, które mogą wpływać na wilgoć krytyczną (skład włóknisty, szybkość suszenia, gramatura, itp.) zgłaszający uznali, ze krytyczna wilgotność występuje przy co najmniej 65 procentach substancji suchej, zaś korzystny zakres sięga od 70 do 85 procent suchej substancji.
171 342 co | O
O
Ll
DOTYCHCZASOWY STAN TECHNIKI ax>
3300
171 342
171 342
171 342
FIG.5
SI
171 342 ζΎνγγγ-ι
171 342
Ο
171 342
FIG.8
FIG.9
FIG.10
171 342
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 4,00 zł
Claims (11)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób suszenia wstęgi papieru, w którym przepuszcza się wstęgę przez zespół zaopatrzonych w górne filce jednopoziomowych sekcji suszących, susząc wstęgę z jednej strony i następnie przemieszcza się wstęgę przez dodatkową sekcję suszącą susząc wstęgę z obu stron, znamienny tym, że wstęgę przenosi się od zespołu sekcji suszących (60C, 62C, 64C, 78, 80) do dodatkowej sekcji suszącej (96), gdy wstęga osiągnęła suchość co najmniej M, określoną za pomocą wzoru M = 101- 0,246 (WRV), w którym M oznacza suchość wstęgi, a WRV oznacza wskaźnik zatrzymywania wody dla wstęgi w procentach oraz kontroluje się tendencję wstęgi do zwijania się podczas ruchu wstęgi przez dodatkową sekcję suszącą (96).
- 2. Sposób suszenia wstęgi papieru, w którym przepuszcza się wstęgę przez zespół zaopatrzonych w górne filce jednopoziomowych sekcji suszących, susząc wstęgę z jednej strony i następnie przemieszcza się wstęgę przez dodatkową sekcję suszącą susząc wstęgę z obu stron, znamienny tym, że wstęgę przenosi się od zespołu sekcji suszących (60C, 62C, 64C, 78, 80) do dodatkowej sekcji suszącej (96), gdy wstęga osiągnęła suchość równą co najmniej 65% suchej substancji oraz kontroluje się tendencję wstęgi do zwijania się podczas przemieszczania się wstęgi przez dodatkową sekcję suszącą (96).
- 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że wstęgę przenosi się od zespołu sekcji suszących (60C, 62C, 64C, 78, 80) do dodatkowej sekcji suszącej (96), gdy wstęga osiągnęła suchość w zakresie 75% do 80%.
- 4. Urządzenie do suszenia wstęgi papieru zawierające zespół sekcji suszących do suszenia wstęgi, z których każda zawiera zespół cylindrów suszących umieszczonych w konfiguracji jednopoziomowej, zespół ssących walców przenoszących, z których każdy jest usytuowany pomiędzy sąsiednimi cylindrami suszącymi zespołu cylindrów suszących oraz filc suszący rozciągający się naprzemian wokół każdego cylindra suszącego i każdego walca ssącego, przy czym każdy z cylindrów suszących ma filc górny, i wszystkie sekcje suszące są rozmieszczone kolejno, a za zespołem sekcji suszących jest usytuowana dodatkowa sekcja susząca zawierająca górny szereg cylindrów suszących, górny zespół wałków usytuowanych między sąsiednimi cylindrami suszącymi z górnego szeregu, górny filc rozciągający się naprzemian wokół każdego cylindra suszącego z górnego szeregu i każdego wałka z górnego zespołu wałków, dolny szereg cylindrów suszących, dolny zespół wałków usytuowanych pomiędzy sąsiadującymi cylindrami suszącymi z dolnego szeregu i dolny filc rozciągający się na przemian wokół każdego cylindra suszącego z dolnego szeregu i każdego wałka z dolnego zespołu wałków, znamienne tym, ze zespół sekcji suszących (60C, 62C, 64C, 78,80,60D, 62D, 64d, 78D, 80D) zawiera co najmniej cztery sekcje suszące, a dodatkowa sekcja susząca (96D) zawiera środki sterujące (170), regulujące ciśnienie pary wewnątrz każdego cylindra suszącego (103D, 104D, 105D) z górnego szeregu (98D) i każdego cylindra suszącego (108D, 109D, 110D) z dolnego szeregu (107D).
- 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, ze zespół sekcji suszących (60C, 62C, 64C, 78, 80) jest usytuowany w zasadzie poziomo.
- 6. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że każdy z zespołu ssących walców przenoszących (91, 92) sekcji suszącej (80) jest połączony ze źródłem podciśnienia (140), a między wstęgą i każdym z walców przenoszących (91, 92) usytuowany jest filc suszący (94).
- 7. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że każda sekcja susząca zespołu sekcji suszących (60C, 62C, 64C, 78, 80) zawiera zespół skrobaków (144, 146), z których każdy współpracuje z odpowiadającym mu jednym cylindrem z zespołu cylindrów suszących (85, 86).
- 8. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że między jedną sekcją suszącą (60C, 62C, 64C, 78,80) a następną sekcją suszącą (60C, 62C, 64C, 78,80) jest usytuowany filc suszący (94) podpierający suszoną wstęgę
- 9. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że zespół sekcji suszących (60C, 62C, 64C, 78,80) zawiera odprowadzający walec ssący (156), dodatkowa sekcja susząca (96) zawiera171 342 wprowadzający walec ssący (158) usytuowany w sąsiedztwie ssącego walca odprowadzającego (156), za ssącym walcem odprowadzającym (156). a pomiędzy odprowadzającym walcem ssącym (156) i . . , Λ 1 o r> z-», /1 ε <->«-> f, 1 /-» πιγ-ύα/,, r , z4 /-»1 TM ι -Fi 1 zi /1 1WpiUWdUZ<y4^'.y Hl WdltCUl aacjcjlll 04 Uilli<X5ZyVZ,VtlV ΐυν ΛΙΙύίφ) 1 ΥΙΥ/Πίν ιπν (im).
- 10. Urządzenie według zastrz 4, znamienne tym. ze zespół sekcji suszących (60D, 62D. 64D, 78D, 80D) zawiera walec odprowadzający filc (160) i skrzynkę nadmuchową (162) usytuowaną w sąsiedztwie filcu suszącego (94D) i bezpośrednio przed walcem odprowadzającym filc (160), a dodatkowa sekcja susząca (96D) zawiera walec wprowadzający filc (164) umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie filcu suszącego (94D) i przed walcem odprowadzającym filc (160) oraz dodatkową skrzynkę nadmuchową (166) usytuowaną w bezpośrednim sąsiedztwie walca odprowadzającego filc (160), a pomiędzy walcem odpowiadającym filc (160) i walcem wprowadzającym filc (164) rozciągają się: filc suszący (94D) i dolny filc (114D)
- 11. Urządzenie według zastrz 4, znamienne tym, ze przynajmniej niektóre wałki (100D, 102D) z górnego zespołu wałków są przesunięte w kierunku sąsiadujących z nimi i umieszczonych przed nimi cylindrów suszących (103, 104) z górnego szeregu (98D) cylindrów suszących, a każdy wałek (111D, 112D) z dolnego zespołu wałków jest przesunięty w kierunku sąsiadującego z nim i umieszczonego przed nim cylindra suszącego (108D, 109D) z dolnego szeregu (107D) cylindrów suszących.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US07/873,420 US5269074A (en) | 1992-04-24 | 1992-04-24 | Single tier dryer section for curl control |
PCT/US1993/003656 WO1993022497A1 (en) | 1992-04-24 | 1993-04-16 | Single tier dryer section for curl control |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL171342B1 true PL171342B1 (pl) | 1997-04-30 |
Family
ID=25361598
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL93305616A PL171342B1 (pl) | 1992-04-24 | 1993-04-16 | Sposób i urzadzenie do suszenia wstegi papieru PL PL PL PL PL PL |
Country Status (11)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US5269074A (pl) |
EP (1) | EP0637350B1 (pl) |
JP (1) | JP2866952B2 (pl) |
KR (1) | KR100264219B1 (pl) |
AU (1) | AU687735B2 (pl) |
BR (1) | BR9306278A (pl) |
CA (1) | CA2101634C (pl) |
DE (2) | DE69315335T2 (pl) |
FI (1) | FI944610A0 (pl) |
PL (1) | PL171342B1 (pl) |
WO (1) | WO1993022497A1 (pl) |
Families Citing this family (35)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5884415A (en) * | 1992-04-24 | 1999-03-23 | Beloit Technologies, Inc. | Paper making machine providing curl control |
US5542193A (en) * | 1992-04-24 | 1996-08-06 | Beloit Technologies, Inc. | Dryer group for curl control |
US5600897A (en) * | 1993-08-06 | 1997-02-11 | J.M. Voith Gmbh | Mixed dryer section including single-tier and double-tier drying groups with automatic ropeless threading |
DE4328555A1 (de) * | 1993-08-25 | 1994-03-31 | Voith Gmbh J M | Trockenpartie |
FI934367A (fi) * | 1993-10-05 | 1995-04-06 | Valmet Paper Machinery Inc | Menetelmä paperirainan kuivatuksessa sekä paperikoneen kuivatusosa |
FI103820B1 (fi) * | 1993-11-30 | 1999-09-30 | Valmet Paper Machinery Inc | Menetelmät paperirainan kuivatuksessa sekä paperikoneen kuivatusosat |
FI91899C (fi) * | 1993-11-30 | 1994-08-25 | Valmet Paper Machinery Inc | Paperikoneen kuivatusosan alapuolinen tilajärjestely |
US5379528A (en) | 1993-12-09 | 1995-01-10 | J. M. Voith Gmbh | Paper making machine drying section steam pressure profile |
US5517765A (en) * | 1994-02-04 | 1996-05-21 | Beloit Technologies, Inc. | Dryer section apparatus |
US5661911A (en) * | 1994-02-17 | 1997-09-02 | Valmet Corporation | Dryer section of a paper machine |
FI93875C (fi) * | 1994-02-17 | 1995-06-12 | Valmet Paper Machinery Inc | Menetelmä paperirainan kuivatuksessa sekä paperikoneen kuivatusosa |
FI93036C (fi) * | 1994-03-29 | 1995-02-10 | Valmet Paper Machinery Inc | Menetelmä paperirainan kontaktikuivatuksessa sekä paperikoneen kuivatusosa |
FI95059C (fi) * | 1994-06-14 | 1995-12-11 | Valmet Paper Machinery Inc | Paperikoneen kuivatusosa |
US5526880A (en) * | 1994-09-15 | 1996-06-18 | Baker Hughes Incorporated | Method for multi-lateral completion and cementing the juncture with lateral wellbores |
DE9414963U1 (de) * | 1994-09-16 | 1994-11-03 | J.M. Voith Gmbh, 89522 Heidenheim | Trockenpartie |
US5771603A (en) * | 1994-09-16 | 1998-06-30 | Voith Sulzer Papiermashinen Gmbh | Dryer section |
US5592751A (en) * | 1994-11-23 | 1997-01-14 | Voith Sulzer Papiermaschinen Gmbh | Dryer section having combination of single and double tier dryer groups |
US6126787A (en) | 1995-02-01 | 2000-10-03 | Valmet Corporation | Dry end of a paper machine |
FI98387C (fi) * | 1995-02-01 | 1997-06-10 | Valmet Corp | Menetelmä pintakäsiteltävän paperin, etenkin hienopaperin, valmistamiseksi sekä paperikoneen kuivapää |
DE59609272D1 (de) * | 1995-02-09 | 2002-07-11 | Voith Paper Patent Gmbh | Verfahren zum Transfer eines Papierstreifens von einer ersten zu einer zweiten Bearbeitungsstation in einer Papiermaschine |
US5678321A (en) * | 1995-09-12 | 1997-10-21 | Beloit Technologies, Inc. | Air caps for two tier double felted dryer |
US5673495A (en) * | 1995-10-12 | 1997-10-07 | Voith Sulzer Papiermaschinen Gmbh | Single-tier drying section with top-felted serpentine dryer section at dry end thereof |
US5638611A (en) * | 1995-10-18 | 1997-06-17 | Voith Sulzer Papiermaschinen Gmbh | Single-tier drying section tailored for compensating stretching and shrinking of paper web |
US6280576B1 (en) * | 1996-07-31 | 2001-08-28 | Valmet Corporation | After-dryer in a paper machine |
US5925407A (en) * | 1996-09-20 | 1999-07-20 | Valmet Corporation | Method for drying a surface-treated paper web in an after-dryer of a paper machine and after-dryer of a paper machine |
US6001421A (en) * | 1996-12-03 | 1999-12-14 | Valmet Corporation | Method for drying paper and a dry end of a paper machine |
US5921000A (en) * | 1997-01-27 | 1999-07-13 | Beloit Technologies, Inc. | Alternating top and bottom felted dryers connected without open draw |
CA2206382C (en) * | 1997-05-28 | 2000-08-22 | Asea Brown Boveri Inc. | Curl and profile correction with high velocity hoods |
US5933979A (en) * | 1997-10-31 | 1999-08-10 | Beloit Technologies, Inc. | Restraint dryer for the drying end of a papermaking machine and a method thereof |
FI112684B (fi) * | 1999-03-23 | 2003-12-31 | Metso Paper Inc | Menetelmä paperi- tai kartonkirainan käyristymän mittaamiseksi ja säätämiseksi sekä paperi- tai kartonkikonelinja |
FI106269B (fi) | 1999-05-10 | 2000-12-29 | Valmet Corp | Päällepuhallussovitelma ja -menetelmä käsiteltävän paperi- tai kartonkirainan käyristymistaipumuksen kompensoimiseksi sekä paperi- tai kartonkikone |
US6631566B2 (en) * | 2000-09-18 | 2003-10-14 | Kimberly-Clark Worldwide, Inc. | Method of drying a web |
FI121931B (fi) * | 2003-05-08 | 2011-06-15 | Metso Paper Inc | Menetelmä pintaliimatun paperin, etenkin hienopaperin käsittelyssä paperikoneen jälkikäsittelyosassa sekä paperikoneen jälkikäsittelyosa |
US8176650B2 (en) * | 2005-12-13 | 2012-05-15 | Kimberly-Clark Worldwide, Inc. | Method for warming up or cooling down a through-air dryer |
WO2012065644A1 (en) * | 2010-11-18 | 2012-05-24 | Metso Paper, Inc. | Frame for a drying section |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5101577A (en) * | 1987-02-13 | 1992-04-07 | Beloit Corporation | Web transfer apparatus |
JPH02480U (pl) * | 1988-03-01 | 1990-01-05 | ||
DE3807857A1 (de) * | 1988-03-10 | 1989-09-28 | Voith Gmbh J M | Trockenpartie |
DE4037661C1 (pl) * | 1990-11-27 | 1991-12-19 | J.M. Voith Gmbh, 7920 Heidenheim, De |
-
1992
- 1992-04-24 US US07/873,420 patent/US5269074A/en not_active Expired - Lifetime
-
1993
- 1993-04-16 WO PCT/US1993/003656 patent/WO1993022497A1/en active IP Right Grant
- 1993-04-16 AU AU41068/93A patent/AU687735B2/en not_active Ceased
- 1993-04-16 DE DE69315335T patent/DE69315335T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1993-04-16 BR BR9306278A patent/BR9306278A/pt not_active IP Right Cessation
- 1993-04-16 DE DE0637350T patent/DE637350T1/de active Pending
- 1993-04-16 KR KR1019940703727A patent/KR100264219B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1993-04-16 PL PL93305616A patent/PL171342B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1993-04-16 CA CA002101634A patent/CA2101634C/en not_active Expired - Fee Related
- 1993-04-16 EP EP93910650A patent/EP0637350B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1993-04-16 JP JP5519328A patent/JP2866952B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1993-07-21 US US08/095,135 patent/US5283960A/en not_active Expired - Lifetime
-
1994
- 1994-10-03 FI FI944610A patent/FI944610A0/fi unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BR9306278A (pt) | 1998-06-30 |
EP0637350A1 (en) | 1995-02-08 |
FI944610A (fi) | 1994-10-03 |
FI944610A0 (fi) | 1994-10-03 |
US5269074A (en) | 1993-12-14 |
EP0637350B1 (en) | 1997-11-19 |
CA2101634A1 (en) | 1993-10-25 |
DE637350T1 (de) | 1995-07-13 |
DE69315335D1 (de) | 1998-01-02 |
JPH07501590A (ja) | 1995-02-16 |
WO1993022497A1 (en) | 1993-11-11 |
KR100264219B1 (ko) | 2000-11-01 |
US5283960A (en) | 1994-02-08 |
AU4106893A (en) | 1993-11-29 |
DE69315335T2 (de) | 1998-03-19 |
CA2101634C (en) | 1998-09-15 |
JP2866952B2 (ja) | 1999-03-08 |
AU687735B2 (en) | 1998-03-05 |
KR950701402A (ko) | 1995-03-23 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL171342B1 (pl) | Sposób i urzadzenie do suszenia wstegi papieru PL PL PL PL PL PL | |
EP0916763B1 (en) | Method for producing surface-treated paper and dry end of a paper machine | |
US4625430A (en) | Drying section and method in paper machine | |
US6428655B1 (en) | Integrated paper machine | |
US5884415A (en) | Paper making machine providing curl control | |
KR19990064326A (ko) | 확장닙 프레스가 사용되는 제지기계의 프레스부 | |
FI124698B (fi) | Sovitelma paperikoneessa | |
US5983523A (en) | Method for controlling curl of paper in a dryer section of a paper machine and a paper or board machine | |
EP1012383B1 (en) | Method for control of the curl of paper in the dryer section of a paper machine and paper or board machine | |
EP1003931B1 (en) | Alternating top and bottom felted dryers connected without open draw | |
JP4027987B2 (ja) | 抄紙機の後置乾燥機における表面処理ずみ紙ウェブまたはその等価物の乾燥方法およびその方法を抄紙機において実施する後置乾燥機 | |
US5542193A (en) | Dryer group for curl control | |
US6193840B1 (en) | Method for producing surface-treated paper | |
US5592751A (en) | Dryer section having combination of single and double tier dryer groups | |
US4922627A (en) | Press drying concept | |
US5925407A (en) | Method for drying a surface-treated paper web in an after-dryer of a paper machine and after-dryer of a paper machine | |
US6280576B1 (en) | After-dryer in a paper machine | |
US5720109A (en) | Method for drying a paper web | |
WO1998004777A1 (en) | Method for drying a paper to be surface-treated, in particular fine paper, in an after-dryer in a paper machine, and an after-dryer in a paper machine for carrying out the method | |
CN118166570A (zh) | 纸浆干燥机上的压榨机组 | |
Pikulik | [$ Papridry^{TM} $], A New Technique for Drying of Paper and Board |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20070416 |