PL170642B1 - Sposób oczyszczania kwasu fosforowego PL PL PL - Google Patents

Sposób oczyszczania kwasu fosforowego PL PL PL

Info

Publication number
PL170642B1
PL170642B1 PL93306712A PL30671293A PL170642B1 PL 170642 B1 PL170642 B1 PL 170642B1 PL 93306712 A PL93306712 A PL 93306712A PL 30671293 A PL30671293 A PL 30671293A PL 170642 B1 PL170642 B1 PL 170642B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
phosphoric acid
ion exchange
reduction
concentration
iron
Prior art date
Application number
PL93306712A
Other languages
English (en)
Inventor
Timo Karjalainen
Esko Kari
Original Assignee
Kemira Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kemira Oy filed Critical Kemira Oy
Publication of PL170642B1 publication Critical patent/PL170642B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B25/00Phosphorus; Compounds thereof
    • C01B25/16Oxyacids of phosphorus; Salts thereof
    • C01B25/18Phosphoric acid
    • C01B25/234Purification; Stabilisation; Concentration
    • C01B25/237Selective elimination of impurities
    • C01B25/238Cationic impurities, e.g. arsenic compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Fuel Cell (AREA)
  • Water Treatment By Electricity Or Magnetism (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Treatment Of Water By Ion Exchange (AREA)

Abstract

1. Sposób oczyszczania kwasu fosforowego, wytwarzanego w pracesie mokrym przez usuwa- nie zelaza, znamienny tym, ze jony Fe3+, obecne w kwasie fosforowym jako zanieczyszczenie, redukuje sie do jonów Fe2+, po czym po redukcji jony Fe2+ usuwa sie z kwasu fosforowego na drodze kationowej wymiany jonowej. PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób oczyszczania usuwania zelaza z kwasu fosforowego, wytwarzanego w procesie mokrym, przez usuwanie zelaza.
Kwas fosforowy wytwarza się w procesie mokrym pozwalając, aby kwas mineralny, najczęściej kwas siarkowy, reagował z koncentratem fosforanu wapnia, dzięki czemu powstaje rozcieńczony kwas fosforowy, zawierający około 30% P 2O 5 i osad siarczanu wapnia. Po filtracji, kwas zawiera wiele rodzajów anionowych zanieczyszczeń, takich jak siarczany i związki fluoru, i zanieczyszczeń kationowych, z których najważniejsze są żelazo, glin, magnez 1 wapń, jak również zanieczyszczeń organicznych. Ilość i rodzaj zanieczyszczeń zależy przede wszystkim od stosowanego jako surowiec surowego fosfatu.
Rozcieńczony kwas zatęza się przez odaprowanie do stężenia 50-60% P2O 5, dzięki czemu lotne zanieczyszczenia, takie jak związki fluoru, są usuwane wraz z odparowywaną parą wodną, natomiast stężenie innych zanieczyszczeń wzrasta.
Opracowano wiele sposobów oczyszczania w celu oczyszczania kwasu fosforowego wytwarzanego metodą mokrą, pozwalających zmniejszyć stężenie zanieczyszczeń do takiego poziomu, ze kwas moznaby stosować nawet w innych celach niz wytwarzanie nawozów.
Znane jest zastosowanie elektrochemicznego procesu oczyszczania. W procesie elektrochemicznym można wytwarzać kwas fosforowy o niskiej zawartości żelaza, ale proces ten zużywa dużo energii i dlatego jest drogi.
Z opublikowanego brytyjskiego opisu patentowego nr 1588413 znany jest sposób usuwania zelaza z kwasu fosforowego wytwarzanego metodą mokrą, w którym zelazo wytrąca się przy użyciu zelazocyjanku metalu alkalicznego lub żelazocyjanku amonowego. Ze względu na toksyczność cyjanków, a zwłaszcza kwasu cyjanowodorowego, sposób ten jednak nie jest zbyt atrakcyjny.
Znane jest ponadto ekstrahowanie kwasu fosforowego za pomocą rozpuszczalników organicznych, z których jest on ponownie ekstrahowany do fazy wodnej i zatężany. Większość żelaza pozostaje w fazie wodnej, z której można je usunąć wraz z rafinatem. Przez ekstrakcję nie osiąga się jednak dostatecznie małego stężenia żelaza, potrzebna jest dodatkowa operacja oczyszczania, taka
170 642 jak usuwanie żelaza z fazy organicznej przy użyciu anionowych żywic jonowymiennych (opis patentowy St. Zjedn. Am. nr 5006319), lub przeprowadzenie innych procedur oczyszczania (opis europejskiego zgłoszenia patentowego nr 327234). Inną wadą tego procesu jest to, ze jest on drogi. Wytworzony ekstrakt jest rozcieńczony jeśli chodzi o kwas fosforowy tak, ze konieczne jest zatężanie. Rozpuszczalnik musi być zawracany do obiegu po ponownej ekstrakcji lub destylacji. Faza organiczna często musi być oczyszczana przez poddanie dodatkowej obróbce. Oczyszczanie rafinatu jest kosztowne, a ponadto z produktu trzeba usunąć organiczne pozostałości tak, aby otrzymany produkt był przejrzysty jak woda. Co więcej, operowanie organicznymi rozpuszczalnikami może stwarzać trudności związane z higieną i bezpieczeństwem pracy oraz może stanowić zagrozeme pożarowe.
Wiadomo także, ze usuwanie żelaza z wodnego roztworu kwasu fosforowego za pomocą kationowej zywicy jonowymiennej nie powiodło się, gdyz Fe3+ tworzy tak trwałe kompleksy w kwasie fosforowym, że przechodzą one niezmienione obróbkę żywicą jonowymienną i usuwanie zelaza me kończy się powodzeniem.
Celem wynalazku jest w rzeczywistości wytwarzanie kwasu fosforowego, który właściwie nie zawiera żelaza i który można wytwarzać przy umiarkowanych kosztach, bez zagrożenia dla środowiska.
Nieoczekiwanie zaobserwowano, że jon Fe3+ tworzy mocniejsze kompleksy z jonem fluorkowym, występującym w kwasie fosforowym jako zanieczyszczenie, niż jon Fe2+. Podobnie, jon Fe3+ może występować w kwasie fosforowym jako kompleks fosforanowy. Ponieważ jony zelaza są związane w kompleksach, nie są one jako takie adsorbowane na kationowej żywicy jonowymiennej. Usuwanie żelaza za pomocą anionowej żywicy jonowymiennej także nie jest skuteczne.
Zgodnie ze sposobem według wynalazku, kompleksy Fe3+ ulegają rozbiciu przez redukcję jonów zelaza do wartościowości dwa. Kompleksy jonu Fe2+ z jonem fluorkowym i fosforanowym są bardziej nietrwałe niż odpowiadające im kompleksy Fe3+. Po redukcji, jony Fe2+ usuwa się na drodze kationowej wymiany jonowej.
Zasadniczą charakterystykę sposobu według wynalazku wskazano w załączonych zastrzezeniach patentowych.
Redukcję jonów Fc3+ można prowadzić za pomocą redukcji elektrolitycznej. Zaletą redukcji elektrolitycznej jest jej czystość; do oczyszczanego kwasu nie trzeba wprowadzać dodatkowych chemikaliów. Zwiększa to dostępną wydajność wymiany jonowej. Dalszą zaletą jest łatwość kontroli redukcji elektrolitycznej i fakt, że redukcję można prowadzić rzeczywiście do końca. Można także stosować redukcję chemiczną.
Redukcję elektrolityczną prowadzi się w elektrolizerze, w którym komory katodowa i anodowa są od siebie oddzielone przeponą lub membraną jonowymienną. Robi się to w celu zapobiegania ponownemu utlenianiu na anodzie jonu Fe3+, zredukowanego na katodzie. Prąd elektryczny doprowadza się do elektrod, których materiał można dobierać dowolnie tak, aby zminimalizować udział reakcji wtórnych i straty energii. Kwas, zawierający zanieczyszczenia, które mają być redukowane, służy jako katolit cyrkulujący w komorze katodowej. Jony Fe3+ są redukowane do jonów Fe2+ na katodzie, gdy włączy się napięcie pomiędzy elektrodami. Stosowany anolit może być albo kwasem fosforowym podobnym do kwasu podda wanego redukcji na katodzie, albo może być innym roztworem przewodzącym prąd elektryczny. Najważniejsze jest to, aby reakcje wtórne były minimalne.
Postęp redukcji można śledzić albo za pomocą analizy chemicznej albo elektrody redox. Po osiągnięciu pożądanego stopnia redukcji, kwas przenosi się do operacji wymiany jonowej. Jeśli trzeba, operacje redukcji i wymiany jonowej można powtórzyć.
Następującą po redukcji wymianę jonową prowadzi się, stosując kationowy środek jonowymienny. Powoduje się przepływ kwasu poddawanego oczyszczaniu przez pulpę jonowymienną w postaci kwasowej, podczas którego kationy przywierają do pulpy. Po nasyceniu pulpy kationami regeneruje się ją odpowiednim roztworem regenerującym i, gdy trzeba, przed nowym cyklem wymiany jonowej wymywa się wszelkie pozostałości roztworu regenerującego.
170 642
Kationowa żywica jonowymienna może być także w postaci Na+ lub K+, w którym to przypadku oczyszczony kwas fosforowy nadaje się do wytwarzania czystych fosforanów metali alkalicznych.
Siężenie oczyszczanego kwasu może zmieniać się w szerokich granicach. Podobnie, może zmieniać się stężenie jonu FeJ+, obecnego jako zanieczyszczenie.
Temperatura, w której prowadzi się redukcję i/lub wymianę jonową można dobierać w zalezności od stosowanego materiału. Zwykle, redukcja elektrolityczna i wymiana jonowa przebiegają szybciej w temperaturze podwyższonej niz w temperaturze pokojowej.
Niżej podano kilka przykładów jedynie w celu zilustrowania wynalazku.
Pi zy kład I. Przykład porownawczy.
Z fosfatu Sulinjarvi wytworzono rozcieńczony kwas fosforowy. Przed obróbką jonowymienną stężenie P2O5 wynosiło 27,3% a stężenie Fe 0,22%. Kwas fosforowy przepompowywano w temperaturze pokojowej przez makroporowatą silnie kationową żywicę Amberlite 200, z szybkością 100 ml/minutę. Wymiary kolumny jonowymiennej wynosiły: średnica 0,044 m, wysokość 2,93 m. Po obróbce jonowymiennej stężenie P2O 5 wynosiło 27,3% a stężenie Fe 0,17%. Usunięciu uległo 23% zelaza.
Przykład II. Z apatytu Siilinjarvi wytworzono rozcieńczony kwas fosforowy. Przed obróbką jonowymienną stężenie P2O 5 wynosiło 25,5% a stężenie Fe 0,27%.
Fe3+ redukowano w elektrolizerze z wypełnieniem grafitowym, przy czym komory elektrod były oddzielone od siebie membraną jonowymienną. Roztwór poddawany redukcji cyrkulował po stronie katody. Po stronie anody stosowano kwas siarkowy o takim samym stężeniu. Nominalna powierzchnia właściwa elektrody wynosiła 8 dm2, a obliczona na tej podstawie gęstość prądu 250 A/m2. Redukcję przerwano, gdy konwersja Fe3+ wynosiła > 99%. Kwas fosforowy przepompowywano w temperaturze pokojowej przez kolumnę jonowymienną wspomnianą w przykładzie I, z szybkością 100 ml/minutę. Po obróbce jonowymiennej stężenie P2O5 wynosiło 25,0% a stężenie Fe 0,007%.
Przykładni. Z apatytu Siilinjarvi wytworzono rozcieńczony kwas fosforowy Przed obróbką jonowymienną stężenie P2O5 wynosiło 35,0% a stężenie Fe 0,37%.
Redukcję Fe3+ prowadzono zgodnie z przykadem II. Kwas fosforowy przepompowywano w temperaturze 70°C przez kolumnę jonowymienną wspomnianą w przykładzie I, z szybkością 100 ml/minutę. Po obróbce jonowymiennej stężenie P2O5 wynosiło 33,7% a stężenie Fe0,0168%.
Przykład IV. Z apatytu Siilinjarvi wytworzono rozcieńczony kwas fosforowy. Przed redukcją na drodze obróbki elektrolitycznej stężenie P 2O 5 wynosiło 26,2% a stężenie Fe 0,10%. Jony Fe3+ redukowano do jonów Fe2+ w elektrolizerze o powierzchni elektrody 0,5 m2. Komory elektrod były oddzielone od siebie ceramiczną przeponą. Stosowana gęstość prądu wynosiła 180 A/m2. Pod koniec redukcji konwersja Fe3+ wynosiła 99,8%. Po redukcji kwas wprowadzono, w temperaturze pokojowej, z szybkością 200 ml/minutę, na kolumnę jonowymienną z Amberlite 200 o średnicy 0.1 m 1 wysokości 1,5 m.
Po obróbce jonowymiennej stężenie P2O5 wynosiło 24,5% a stężenie Fe 0,0015%.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe l Sposób oczyszczania kwasu fosforowego, wytwarzanego w pracesie mokrym przez usuwanie żelaza, znamienny tym, ze jony Fe3+, obecne w kwasie fosforowym jako zanieczyszczenie, redukuje się do jonów Fe2+ po czym po redukcji iony Fe2+ usuwa się z kwasu fosforowego na drodze kationowej wymiany jonowej.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jony Fe3+, obecne w kwasie fosforowym jako zanieczyszczenie, redukuje się elektrolitycznie.
  3. 3 Sposób według zastrz. 2. znamienny tym, że redukcję elektrolityczną prowadzi się w elektrolizerze, w którym komory katodowa i anodowa są od siebie oddzielone przeponą lub membraną jonowymienną.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze kationową wymianę jonową prowadzi się za pomocą mocnej żywicy jonowymiennej w postaci kwasowej.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kationową wymianę jonową prowadzi się za pomocą żywicy jonowymiennej w postaci Na+ lub K+.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że redukcję i/lub operację kationowej wymiany jonowej można prowadzić powtórnie.
PL93306712A 1992-06-08 1993-06-07 Sposób oczyszczania kwasu fosforowego PL PL PL PL170642B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI922650A FI90966C (fi) 1992-06-08 1992-06-08 Fosforihapon puhdistusmenetelmä
PCT/FI1993/000245 WO1993025472A1 (en) 1992-06-08 1993-06-07 Process for purifying phosphoric acid

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL170642B1 true PL170642B1 (pl) 1997-01-31

Family

ID=8535447

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93306712A PL170642B1 (pl) 1992-06-08 1993-06-07 Sposób oczyszczania kwasu fosforowego PL PL PL

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP0647205B1 (pl)
AT (1) ATE138353T1 (pl)
AU (1) AU4073593A (pl)
BG (1) BG61396B1 (pl)
CZ (1) CZ284622B6 (pl)
DE (1) DE69302815T2 (pl)
DK (1) DK0647205T3 (pl)
ES (1) ES2088674T3 (pl)
FI (1) FI90966C (pl)
GR (1) GR3020332T3 (pl)
HU (1) HU214096B (pl)
NO (1) NO944706D0 (pl)
PL (1) PL170642B1 (pl)
RO (1) RO114319B1 (pl)
RU (1) RU2102313C1 (pl)
SK (1) SK280302B6 (pl)
WO (1) WO1993025472A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9573810B2 (en) 2012-07-21 2017-02-21 K-Technologies, Inc. Processes for the removal and recovery of minor elements in wet-process phosphoric acid
KR101600184B1 (ko) * 2014-07-18 2016-03-07 오씨아이 주식회사 인산 용액 내 금속이온의 제거방법
CN109399591B (zh) * 2018-12-26 2021-06-29 江苏新宏大集团有限公司 一种净化湿法磷酸的制备方法
CN111268659A (zh) * 2020-03-18 2020-06-12 四川大学 湿法磷酸萃取液的电解还原再生方法及湿法磷酸萃取工艺

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3306702A (en) * 1962-06-18 1967-02-28 Nalco Chemical Co Removal of metal salt contaminants from acidic aqueous liquids
DE3022662A1 (de) * 1980-06-18 1982-01-21 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur reduktion dreiwertigen eisens in nassverfahrensphosphorsaeure

Also Published As

Publication number Publication date
GR3020332T3 (en) 1996-09-30
BG61396B1 (en) 1997-07-31
FI922650A0 (fi) 1992-06-08
RO114319B1 (ro) 1999-03-30
NO944706L (no) 1994-12-06
HU214096B (en) 1997-12-29
SK149494A3 (en) 1995-07-11
FI90966B (fi) 1994-01-14
RU94046263A (ru) 1996-10-20
DE69302815T2 (de) 1996-12-19
CZ308194A3 (en) 1995-07-12
WO1993025472A1 (en) 1993-12-23
BG99245A (bg) 1995-06-30
ES2088674T3 (es) 1996-08-16
EP0647205B1 (en) 1996-05-22
CZ284622B6 (cs) 1999-01-13
RU2102313C1 (ru) 1998-01-20
EP0647205A1 (en) 1995-04-12
NO944706D0 (no) 1994-12-06
AU4073593A (en) 1994-01-04
HUT68275A (en) 1995-06-28
DK0647205T3 (da) 1996-08-05
DE69302815D1 (de) 1996-06-27
SK280302B6 (sk) 1999-11-08
ATE138353T1 (de) 1996-06-15
FI90966C (fi) 1994-04-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3926754A (en) Electrochemical contaminant removal from aqueous media
RU2233898C2 (ru) Способ приготовления раствора хлорида магния
JP2015529740A (ja) 金属塩溶液から塩酸を生成又は回収するための方法及び装置
WO1993002227A1 (en) Process and apparatus for treating fluoride containing acid solutions
US5051187A (en) Process for recovering sulfuric acid
RU2677583C1 (ru) Способ регенерации медно-хлоридного травильного раствора
US4124459A (en) Process for removing mercury from brine sludges
CN110981013A (zh) 硫代硫胺素提取后废液的处理方法
PL170642B1 (pl) Sposób oczyszczania kwasu fosforowego PL PL PL
JPH05201964A (ja) ペルオキシ酸又はペルオキシ塩水溶液からの金属の除去
CN111020633A (zh) 一种酸性蚀刻废液的处理方法
CN106673285A (zh) 一种含金电镀废水的资源化回收利用方法
JPH07112559B2 (ja) 金属イオンおよび油類を含有するアルカリ性のフッ化物廃液の処理方法
JPH0489316A (ja) 塩酸含有塩化銅水溶液から硫酸銅を回収する方法
US20180119298A1 (en) Iodide removal from brine using ion retardation resins
JPS61235586A (ja) 電解膜処理によるアルカリ水溶液からのナトリウムイオンの除去方法
JPS6168307A (ja) 硫酸溶液の浄液法
SU1105515A1 (ru) Способ регенерации кислот из фторсодержащих травильных растворов
SU945246A1 (ru) Способ извлечени щавелевой кислоты из отработанного травильного раствора
CN113912225B (zh) 一种含焦铜废水的处理及回用的方法
JPH01104790A (ja) ユーロピウムの電解還元−分離方法
RU2374343C1 (ru) Способ выделения ванадия из водных натрийсодержащих растворов
JPS648715B2 (pl)
JPH0141395B2 (pl)
SU949020A1 (ru) Способ электролитической переработки мышь ксодержащих медных электролитов