PL169301B1 - Maszyna do ciaglego zbierania tlucznia z podloza toru kolejowego i oczyszczania tego tlucznia PL PL PL - Google Patents

Maszyna do ciaglego zbierania tlucznia z podloza toru kolejowego i oczyszczania tego tlucznia PL PL PL

Info

Publication number
PL169301B1
PL169301B1 PL92293252A PL29325292A PL169301B1 PL 169301 B1 PL169301 B1 PL 169301B1 PL 92293252 A PL92293252 A PL 92293252A PL 29325292 A PL29325292 A PL 29325292A PL 169301 B1 PL169301 B1 PL 169301B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
machine
track
lifting device
track lifting
crushed stone
Prior art date
Application number
PL92293252A
Other languages
English (en)
Other versions
PL293252A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Herbert Woergoetter
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL293252A1 publication Critical patent/PL293252A1/xx
Publication of PL169301B1 publication Critical patent/PL169301B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/06Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/10Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track without taking-up track

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Centrifugal Separators (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Devices For Use In Laboratory Experiments (AREA)
  • Crushing And Grinding (AREA)
  • Walking Sticks, Umbrellas, And Fans (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)

Abstract

1. Maszyna do ciaglego zbierania tlu- cznia z podloza toru kolejowego i oczyszcza- n ia tego tlu c z n ia z ram a w sparta na szynowych mechanizmach jezdnych, majaca lancuch zgarniajacy do zbierania tlucznia, jak równiez urzadzenie sortownicze do jego oczyszczania, z przenosnikami tasmowymi do transportowania tlucznia i usunietego ma- terialu a takze z przestawnym na boki i na wysokosc urzadzeniem do podnoszenia toru za pomoca napedów, znam ienna tym, ze urzadzenie do podnoszenia toru (19) jest usy- tuowane pomiedzy przebiegajacym pod to- rem, poprzecznym odcinkiem (17) lancucha zgarniajacego (14) a nastepujacym za nim w kierunku przesuwu roboczego maszyny szy- nowym mechanizmem jezdnym (2) i jest po- laczone z wibratorem (21). Fig 1 PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy maszyny do ciągłego zbierania tłucznia z podłoża toru kolejowego i oczyszczania tego tłucznia, z ramą wspartą na szynowych mechanizmach jezdnych, mającej łańcuch zgarniający do zbierania tłuczniajak również urządzenie sortujące do jego oczyszczania, z przenośnikami taśmowymi do transportowania tłucznia i usuniętego materiału, a także z przestawnym bocznie i na wysokości urządzeniem do podnoszenia toru za pomocą napędów.
Tego rodzaju maszyna oczyszczająca z ramą, która na końcach jest zawsze złączona z szynowymi mechanizmami jezdnymi, jest już znana z opisu patentowego USA nr US-PS 3 685 589. Między tymi mechanizmami, mniej więcej pośrodku, znajduje się przestawny w górę,
169 301 zgarniający do zbierania i przenoszenia zanieczyszczonego tłucznia w górę, do urządzenia sortującego. Urządzenie to ma trzy sita, leżące jedno nad drugim i mające różną wielkość oczek, i jest wprawiane w drgania za pomocą urządzenia działającego na zasadzie wzbudzania niewyważenia. Do odtransportowywania oddzielonych w urządzeniu sortującym zanieczyszczeń służą dwa, usytuowane niezależnie od siebie przenośniki taśmowe, wiodące każdorazowo ku końcowi maszyny.
Nasypywania oczyszczonego tłucznia z urządzenia sortującego dokonuje się za pomocą kolejnego przenośnika taśmowego, którego obszar zrzutowy znajduje się w linii odpowiadającej kierunkowi przesuwu roboczego maszyny, bezpośrednio za usytuowanym poprzecznie odcinkiem łańcucha zgarniającego.
W obrębie luki w podłożu tłuczniowym, ewentualnie w obrębie usytuowanego poprzecznie odcinka łańcucha zgarniającego tor jest unoszony do góry za pomocą przeznaczonego do tego urządzenia, przestawnego w górę, w dół i na boki za pomocą napędów. Bezpośrednio w miejscu zrzucania tłucznia znajduje się drugie urządzenie do podnoszenia toru, za pomocą którego tor unoszony jest w takim stopniu, żeby w obszarze między zrzuconym tłuczniem a podkładami zmieściło się urządzenie wyrównujące i ubijające. Dla podsypywania przestrzeni między podkładami umieszczono w obrębie tyłu urządzenia sortującego rynnę, którą jest wyrzucana bezpośrednio na tor część oczyszczonego w tym urządzeniu tłucznia. Za pomocą tej znanej maszyny oczyszczającej można wprawdzie dokonać pewnego ubicia oczyszczonego podłoża tłuczniowego, wymagane jest jednak do tego uniesienie toru na względnie dużą wysokość.
Zadaniem wynalazku jest więc opracowanie maszyny w rodzaju opisanej na wstępie, za pomocą której tor, już bezpośrednio po procesie oczyszczania, dzięki wzmożonemu ubijaniu warstwy tłuczniowej, stałby się przejezdny z podwyższoną prędkością.
Zadanie to zostało według wynalazku rozwiązane dzięki temu, że urządzenie do podnoszenia toru jest usytuowane pomiędzy przebiegającym pod torem poprzecznym odcinkiem łańcucha zgarniającego a następującym za nim, względem kierunku pracy maszyny, szynowym mechanizmem jezdnym i jest połączone z wibratorem wytwarzającym w płaszczyźnie poziomej poprzeczne względem wzdłużnej osi maszyny drgania.
Następną cechą maszyny według wynalazku jest to, że urządzenie do podnoszenia toru jest połączone z czujnikiem pomiarowym własnego maszynowego systemu odniesienia, dla prowadzenia toru w pionie.
Urządzenie do podnoszenia toru posiada dwie rolki do podnoszenia szyny oraz usytuowaną między tymi rolkami rolkę z obrzeżem.
Według dalszych cech wynalazku urządzenie do podnoszenia toru składające się z przedniego urządzenia do podnoszenia toru i tylnego urządzenia do podnoszenia toru, z których każde wyposażone jest w wibrator, jest połączone z ramą maszyny.
Urządzenie do podnoszenia toru, posiadające wibrator jest poprzedzone w kierunku pracy maszyny końcami zrzutowymi dwóch przenośników do zrzucania oczyszczonego tłucznia, a między końcem zrzutowym przenośnika i urządzeniem do podnoszenia toru usytuowana jest rynna do rozsypywania tłucznia, przy czym rynna, znajdująca się między końcem zrzutowym przenośnika a urządzeniem do podnoszenia toru, jest połączona z tym urządzeniem.
Każdy z obydwóch przenośników, poprzedzających bezpośrednio urządzenie do podnoszenia toru, w obrębie swojego względem kierunku pracy maszyny, przedniego końca, jest zamocowany wychylnie wokół pionowej osi.
Za urządzeniem do podnoszenia toru, mającym wibratory, na każdym boku maszyny umieszczone są dwa agregatory podbijające z podbijakami, mającymi ułożone w linii zgodnej z kierunkiem osi wzdłużnej maszyny płytki podbijaków, przy czym agregaty podbijające są wyposażone w napędy do podnoszenia, opuszczania i wychylania płytek podbijaków wokół osi równoległej do wzdłużnej osi maszyny.
Dzięki powyższym cechom istnieje możliwość, żeby już w ciągu ponownego nasypywania na przęsło torowe oczyszczonego tłucznia, w warunkach oddziaływania na nie dodatkowego obciążenia i wibracji, opuszczać to przęsło podczas ubijania znajdującego się pod nim tłucznia. Uwzględnia się przez to częściowo w korzystny sposób wynikające z oczyszczania tłucznia i nie dające się uniknąć osiadanie toru, a jednocześnie powiększa się jego odporność na przesunięcia
169 301 boczne. Szczególną zaletą jest przy tym również to, że, przykładowo, przewyższenia toru w jednym punkcie, wynikające z nierównomiernego zrzucania tłucznia, są natychmiast wyrównywane za pomocą urządzenia do podnoszenia toru, wprawianego w drgania przez wibrator i uruchamianego napędami, powodującymi jego przesunięcie w pionie. W ten sposób dzięki wynalazkowi już bezpośrednio po nasypaniu oczyszczonego tłucznia tor jest tak dalece osadzony nieruchomo, że możliwe jest nie obarczone żadnymi problemami przejeżdżanie po nim ze zwiększoną prędkością.
Podniesiony tor jest przemieszczany ze swego położenia i poddawany drganiom przy jednoczesnym unikaniu powstawania w szynach niedopuszczalnych naprężeń. Przy tym tłuczeń, rozsypywany ponownie za rozpatrywaną poprzecznie usytuowanym odcinkiem łańcucha w obrębie urządzenia do podnoszenia toru, zostaje poddany natychmiast w korzystny sposób, dla uzyskania możliwie ścisłego osadzenia poszczególnych kamieni, powiązanym z narzucaniem wibracjom.
Wynalazek umożliwia niwelowanie wzdłużne toru, powiązane z wysypywaniem tłucznia, przez co tor ten staje się - w wyniku osadzania, wywołanego przez drgania - przejezdny z większą prędkością w porównaniu z dotychczasowymi możliwościami eksploatacji.
Ukształtowanie maszyny według wynalazku umożliwia szczególnie zamknięte kształtowo połączenie urządzenia do podnoszenia toru z szynami toru w celu pozbawionego luzu przenoszenia sił podnoszących i sił związanych z wibracjami, bez zakłócenia jej ciągłego roboczego przemieszczania się.
Kolejną zaletą maszyny według wynalazku jest to, że obszar drgań tłucznia, wywoływanych urządzeniami do podnoszenia toru, przedłuża się w linii toru w celu poprawienia działania ubijającego, tak, że zwłaszcza w wypadku względnie wysokiej podsypki skuteczne ubicie uzyskiwane jest również bez ograniczenia prędkości przejazdu.
Oczyszczony tłuczeń zrzucany jest bezpośrednio przed urządzeniem do podnoszenia toru, przez co zjednej strony daje się uniknąć zbyt silnego zasypania toru przy ograniczeniu koniecznej do korygowaniajego ułożenia swobody ruchów, a z drugiej strony tor jest pomimo tego układany na już wystraczająco trwałej podsypce.
Dzięki wynalazkowi zostało zapewnione to, że tłuczeń jest zrzucany w sposób skoncentrowany w obszarze nakładania podkładów i w związku z tym gromadzenie się go w obrębie środka toru, które mogłoby wywoływać, w powiązaniu z następującym potem jego osadzeniem, rozpieranie podkładów, zostaje na samym wstępie wykluczone. Poza tym dzięki rynnie daje się uzyskać ochronę połączenia szyny/podkłady.
Połączenie rynny z urządzeniem do podnoszenia toru umożliwia bez dodatkowego nakładu konstrukcyjnego jej uproszczone przestawienie w pionie, łącznie z tym urządzeniem, z położenia roboczego w położenie manewrowe.
Zgodnie z wynalazkiem, może być w wypadku zaistnienia niespodziewanej konieczności przerwania przesuwu roboczego maszyny, wyeliminowanie w niezawodny sposób gromadzenie się tłucznia w obrębie urządzenia do podnoszenia toru a przez to i zakłócenie drgań. Potrzebne jest do tego tylko szybkie, dające się również zrealizować automatycznie, przesunięcie urządzenia przenośnikowego do zrzucania tłucznia w bok, dla uzyskania zrzucania obok toru.
W wyniku stosowania specjalnych agregatów podbijających staje się możliwe, przez zastosowanie dającego się wprawić w wibrację urządzenia do podnoszenia toru, zwiększenie jego odporności na boczne przesunięcie w powiązaniu z korygowaniem jego osadzenia, tak, że unika się, po roboczym zastosowaniu maszyny do oczyszczania, zmian położenia toru, których efektem może być pojawienie się naprężeń.
Przez zastosowanie agregatu podbijającego złożonego z czterech, usytuowanych każdorazowo obok siebie w linii zgodnej z kierunkiem osi podłużnej maszyny, podbijaków, dało się uzyskać ubijanie tłucznia na dużej powierzchni w obrębie ostatków podkładów, w szerokim zakresie nie podatne na osypywanie się w tym rejonie.
Przedmiot wynalazku jest dokładniej opisany w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1- przedstawia maszynę do ciągłego zbierania i oczyszczania tłucznia, z urządzeniem do podnoszenia toru, mającym wibrator do wytwarzania drgań w płaszczyźnie poziomej, przebiegających w kierunku poprzecznym do osi podłużnej maszyny, w widoku z boku, fig. 2
169 301
- fragment maszyny w widoku z góry, zawierający urządzenie do podnoszenia toru, fig. 3
- maszynę z urządzeniem do podnoszenia toru, wyposażonym w wibrator, w widoku z boku i fig. 4 - maszynę z dwoma urządzeniami do podnoszenia toru, usytuowanymi bezpośrednio jedno za drugim w linii zgodnej z kierunkiem osi podłużnej maszyny, każde wyposażone w wibrator, w drugim przykładzie wykonania i w widoku z boku. Określenia przedni, tylny, za, przed używane w opisie odnoszą się do kierunku pracy maszyny.
Przedstawiona na fig. 1 i 2 maszyna 1 składa się ze wspartej na szynowych mechanizmach jezdnych 2 pierwszej ramy maszyny 3 i z połączonej z nią rozłącznie sprzęgiem, stanowiącej wagon sitowy, 4, drugiej ramy maszyny 5. Względem zaznaczonego strzałką 6 kierunku pracy maszyny 1, wsparty na szynowych mechanizmach jezdnych 7, wagon sitowy 4 jest usytuowany z przodu i jest wyposażony w centralny zespół energetyczny 8 jak również w kabinę operatora
9. Druga kabina operatora 10 jak również centrala energetyczna 11 znajdują się na tylnym końcu maszyny 1. Kabina robocza 12 z urządzeniem sterującym 13 znajduje się na odcinku pierwszej ramy maszyny 3, ukształtowanym jako wygięty ku górze.
Bezpośrednio za kabiną roboczą 12 usytuowany jest na pierwszej ramie 3 przegubowo łańcuch zgarniający 14, stanowiący zamkniętą pętlę, za pomocą napędów przestawny w górę i w dół i wprawiany w ruch obrotowy. Z tyłu, za usytuowanym nad torem 15 z podkładami 16 i ułożonym poprzecznie względem osi wzdłużnej maszyny, przebiegającym pod torem odcinkiem 17 łańcucha zgarniającego 14, znajduje się zespół do podnoszenia toru 18, przestawny za pomocą napędów w górę, w dół i na boki.
Między tym odcinkiem łańcucha 17 a następującym za nim względem kierunku pracy maszyny, szynowym mechanizmem jezdnym 2, znajduje się związane z pierwszą ramą maszyny 3 urządzenie do podnoszenia toru 19, przestawne w górę, w dół i na boki za pomocą napędów 20. To urządzenie 19 obejmuje każdą szynę toru 15 złączem kształtowym za pośrednictwem przykładanych do zewnętrznej strony szyn rolek podnoszących 58 i usytuowanej w środku między nimi rolki z obrzeżem 55. W celu wytworzenia drgań w płaszczyźnie poziomej, poprzecznych względem osi podłużnej maszyny, z urządzeniem do podnoszenia toru 19 został połączony wibrator 21 z napędem hydraulicznym (fig. 3), działający na zasadzie wzbudzania niewyważenia. Urządzenie do podnoszenia toru 19 jest połączone przegubowo z pierwszą ramą maszyny 3, dźwigarem 22, przebiegającym w kierunku zgodnym z kierunkiem jej osi podłużnej. Napędami 20 wywierane jest na urządzenie do podnoszenia toru 19, a tym samym i na tor 15, dodatkowe obciążenie, oddziaływujące w kierunku pionowym.
Połączonemu z wibratorem 21 urządzeniu do podnoszenia toru 19 przyporządkowane są bezpośrednio końce zrzutowe dwóch przenośników 23, przeznaczonych do zrzucania oczyszczonego tłucznia w kierunku przesuwu roboczego. Między końcem zrzutowym każdego z przenośników 23 a urządzeniem do podnoszenia toru 19 usytuowana jest związana z tym urządzeniem rynna do rozsypywania tłucznia 24. Rynna ta ma na swoim górnym końcu otwór wlotowy, zaś na dolnym końcu ma dwa otwory wylotowe, każdy położony nad obszarem nakładania podkładów. Koniec przedni, z punktu widzenia kierunku pracy maszyny, każdego przenośnika 23, mogący obracać się wokół pionowej osi 25, jest osadzony w obrębie otworu wylotowego kolejnej rynny 26. Ta rynna 26 ma od góry tylko jeden otwór wlotowy 54 (patrz fig. 2), do którego dochodzi biegnący w kierunku zgodnym z kierunkiem osi podłużnej maszyny taśmowy przenośnik 27, mający na swoim przednim końcu zasobnik tłucznia 28, w strefę wrzutową którego wchodzi taśma kolejnego przenośnika wagonu 29, związanego z wagonem sitowym 4.
Urządzenie przenośnikowe 30, służące do transportowania nie oczyszczonego tłucznia, składa się z trzech przenośników 31, 32, 33. Przenośnik pierwszy 31 usytuowany nad ramą pierwszą 3. Przenośnik środkowy 32, wystający częściowo nad wagon sitowy 4 i mający dzięki napędom 34 przesuw podłużny i możliwość odchylania się, jest osadzony na pierwszej ramie 3 maszyny. Trzeci przenośnik 33 znajduje się nad dwoma sitami 35,36 usytuowanymi na wagonie sitowym 4, jedno za drugim, w osi podłużnej maszyny. Sita te są wprawiane zawsze niezależnie od siebie w ruch drgający przez swoje własne napędy. Do odtransportowywania resztek wydzielonych przez sita 35, 36 służy przenośnik odprowadzający 37.
169 301
Do prowadzenia w pionie łańcucha zgarniającego 14 jak również urządzenia do podnoszenia toru 19 zastosowano własny maszynowy system odniesienia 38, który daje ukształtowana przez szynowe mechanizmy jezdne 2 baza pomiarowa, przykładowo w formie połączonych rur. Z urządzeniem do podnoszenia toru 19 jest połączony czujnik pomiarowy 39 systemu odniesienia 38, tak, że urządzenie to jest prowadzone odpowiednio względem bazy pomiarowej w górę i w dół i ewentualnie na boki. Bezpośrednio przed tylnym szynowym mechanizmem jezdnym 2, pierwszej ramy maszyny 3, po obydwóch bokach maszyny, usytuowany jest agregat podbijający 10 z podbijakami 42, mającymi ułożone zawsze w linii odpowiadającej kierunkowi osi podłużnej maszyny płytki podbijaków 41. Podbijaki są przestawne za pomocą napędu 43 w pionie i wychylnie wokół osi, przebiegającej w linii zgodnej z kierunkiem osi podłużnej maszyny. Do ciągłego roboczego przesuwu maszyny służą napędy jezdne 44.
Jak to widać na fig. 3, urządzenie do podnoszenia toru 19 z wibratorem 21 wspiera się na każdej szynie 56 toru 15 za pośrednictwem rolki z obrzeżem 55. Z każdej z obydwóch stron tej rolki 55, po obydwóch dłuższych bokach maszyny, występuje rolka podnosząca 58, dociskana do szyny 56 napędem 57.
Poniżej opisane zostanie teraz bliżej działanie maszyny oczyszczającej 1 zbudowanej według wynalazku.
Podczas ciągłego roboczego przemieszczania się maszyny tor jest podnoszony przez zespół do podnoszenia toru 18 w ten sposób, że usytuowany poprzecznie odcinek łańcucha 17, tworząc wybranie o pożądanej głębokości, jest bez trudności osadzony poniżej toru 15. Zanieczyszczony tłuczeń jest za pomocą urządzenia przenośnikowego 30 zrzucany za obydwa sita 35, 36 i oczyszczany przez nie. Oczyszczony tłuczeń dociera przenośnikami 29 i 27 do rynny 26, z niej zaś do obydwóch przenośników 23, ciągnących się w linii zgodnej z kierunkiem osi podłużnej maszyny i usytuowanych każdy powyżej szyny toru 15. Zrzucany przez nie tłuczeń jest zrzucany ostatecznie przez obydwie rynny do rozsypywania tłucznia 24 na ułożoną i przygotowaną powierzchnię podłoża.
Bezpośrednio za tym miejscem zrzucania tłucznia tor 15 jest za pomocą urządzenia do podnoszenia toru 19 wprawiany w ciągłe drgania w płaszczyźnie poziomej i poprzecznie do osi podłużnej maszyny i jest jednocześnie w powiązaniu z czujnikiem pomiarowym 39 systemu odniesienia 38 - pod działaniem wspomnianego dodatkowego obciążenia - opuszczany do położenia poziomego. Dochodzi przy tym na skutek wibracji toru do lepszego układania się tłucznia przy większej gęstości oczyszczonej podsypki tłuczniowej. Dodatkowe obciążenie pionowe, konieczne przy kontrolowanym opuszczaniu toru 15, jest wywoływane napędem 20, wspartym przegubowo na pierwszej ramie 3 maszyny. Położenie toru, narzucane przez urządzenie do jego podnoszenia 19, jest utrwalane przez zużycie bezpośrednio po tym obydwóch, leżących naprzeciw siebie w kierunku poprzecznym, agregatów podbijających 40. Następuje to w wyniku ciągłego nagarniania rozłożonego tłucznia z położonych niżej obszarów bocznych do obszaru przypadającego pod podkładem, połączonego z jego ostatecznym ubijaniem. Następnie podbijak 42 zostaje uniesiony nieco do góry i w tym położeniu odchylony z powrotem w bok na zewnątrz i w położony niżej obszar boczny, gdzie w zasadzie eliptyczny, ruch płytek podbijaków 41 nieprzerwanie się powtarza. Przez to ubijanie tłucznia w obszarze przypadającym pod podkładem zwiększona zostaje dodatkowo odporność toru 15 na przesuw poprzeczny.
W przypadku nagłego przerwania roboczego przemieszczania się maszyny - dla uniknięcia spiętrzenia tłucznia, oddziaływującego niekorzystnie na ułożenie toru - istnieje w obrębie urządzenia do podnoszenia toru 19 taka możliwość, że obydwa przenośniki 23 odchylają się dzięki napędom wokół swoich pionowych osi 25, wskutek czego przychodzący wciąż oczyszczony tłuczeń zostaje zrzucony na boki.
Wariant maszyny oczyszczającej 45, przedstawiony częściowo na fig. 4, odpowiada zasadniczo maszynie oczyszczającej 1, opisanej już na fig. 1 i 2, przy czym jednak za rynną do zrzucania oczyszczonego tłucznia 46 usytuowane są dwa, ustawione jedno za drugim w linii odpowiadającej kierunkowi osi podłużnej maszyny, urządzenia do podnoszenia toru: przednie 47 i tylne 48 - tworzące urządzenie do podnoszenia toru 19. Każde z tych urządzeń jest połączone ze swoim własnym wibratorem 21 działającym na zasadzie wzbudzania niewyważenia, które to wibratory, w celu synchronizacji ich drgań w płaszczyźnie poziomej, poprzecznych względem
169 301
Ί osi podłużnej maszyny, są połączone między sobą wałem przegubowym. Każde z tych urządzeń do podnoszenia toru 47, 48, w celu przestawiania go w górę i w dół i w celu wywierania dodatkowego obciążenia w pionie, jest połączone z napędem 50. Tylnemu urządzeniu do podnoszenia toru 48 przyporządkowany jest czujnik pomiarowy 51 własnego maszynowego systemu odniesienia. Bezpośrednio za rynną 46 znajduje się urządzenie ubijające 52, dające się obracać za pomocą napędu wokół osi, przebiegającej poprzecznie względem podłużnej osi maszyny. Dolny koniec urządzenia ubijającego 52 jest połączony z elementem ubijającym 53, ułożonym poziomo i poprzecznie względem środka toru, który to element jest na czas jazdy manewrowej przestawiany w położenie zgodne z kierunkiem osi podłużnej maszyny. W wyniku cyklicznego ruchu tam i z powrotem tego elementu ubijającego 53, tłuczeń zrzucony z rynny 46 przesuwany jest również pod podkłady.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Maszyna do ciągłego zbierania tłucznia z podłoża toru kolejowego i oczyszczania tego tłucznia z ramą wspartą na szynowych mechanizmach jezdnych, mającą łańcuch zgarniający do zbierania tłucznia, jak również urządzenie sortownicze do jego oczyszczania, z przenośnikami taśmowymi do transportowania tłucznia i usuniętego materiału a także z przestawnym na boki i na wysokość urządzeniem do podnoszenia toru za pomocą napędów, znamienna tym, że urządzenie do podnoszenia toru (19) jest usytuowane pomiędzy przebiegającym pod torem, poprzecznym odcinkiem (17) łańcucha zgarniającego (14) a następującym za nim w kierunku przesuwu roboczego maszyny szynowym mechanizmem jezdnym (2) i jest połączone z wibratorem (21).
  2. 2. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie do podnoszenia toru (19) jest połączone z czujnikiem pomiarowym (39) własnego maszynowego systemu odniesienia (38), dla prowadzenia toru w pionie.
  3. 3. Maszyna według zastrz. 2, znamienna tym, że urządzenie do podnoszenia toru (19) posiada, do obejmowania każdej szyny, dwie rolki (58) do podnoszenia szyny oraz usytuowaną między tymi rolkami rolkę z obrzeżem (55).
  4. 4. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie do podnoszenia toru (19) składa się z przedniego urządzenia do podnoszenia toru (47) i tylnego urządzenia do podnoszenia toru (48), z których każde wyposażone jest w wibrator (21) i jest połączone z ramą maszyny.
  5. 5. Maszyna według zastrz. 2, znamienna tym, że urządzenie do podnoszenia toru (19), posiadające wibrator (21), jest bezpośrednio poprzedzone w kierunku pracy maszyny końcami zrzutowymi dwóch przenośników (23) do zrzucania oczyszczonego tłucznia.
  6. 6. Maszyna według zastrz. 5, znamienna tym, że między końcem zrzutowym przenośnika (23) z urządzeniem do podnoszenia toru (19) usytuowana jest rynna do rozsypywania tłucznia (24) .
  7. 7. Maszyna według zastrz. 6, znamienna tym, że rynna do rozsypywania tłucznia (24) jest połączona z urządzeniem do podnoszenia toru (19).
  8. 8. Maszyna według zastrz. 5, znamienna tym, że każdy z obydwóch przenośników (23), poprzedzających bezpośrednio urządzenia do podnoszenia toru (19) na swoim, względem kierunku pracy maszyny, przednim końcu jest zamocowany wychylnie wokół pionowej osi (25).
  9. 9. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że za, względem kierunku pracy maszyny, urządzeniem do podnoszenia toru (19) na każdym boku maszyny umieszczone są dwa agregaty podbijające (40) z podbijakami (42), mającymi ułożone w linii zgodnej z kierunkiem osi wzdłużnej maszyny płytki podbijaków (41), przy czym agregaty podbijające (40) są wyposażone w napędy (43).
PL92293252A 1991-02-12 1992-01-22 Maszyna do ciaglego zbierania tlucznia z podloza toru kolejowego i oczyszczania tego tlucznia PL PL PL PL169301B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT30091 1991-02-12

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL293252A1 PL293252A1 (en) 1992-09-21
PL169301B1 true PL169301B1 (pl) 1996-06-28

Family

ID=3486892

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92293252A PL169301B1 (pl) 1991-02-12 1992-01-22 Maszyna do ciaglego zbierania tlucznia z podloza toru kolejowego i oczyszczania tego tlucznia PL PL PL

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5231929A (pl)
EP (1) EP0499018B1 (pl)
CN (1) CN1029251C (pl)
AT (1) ATE111173T1 (pl)
AU (1) AU642805B2 (pl)
CA (1) CA2059996C (pl)
CZ (1) CZ278349B6 (pl)
DE (1) DE59102841D1 (pl)
DK (1) DK0499018T3 (pl)
ES (1) ES2060344T3 (pl)
HU (1) HU208716B (pl)
PL (1) PL169301B1 (pl)
RU (1) RU2022074C1 (pl)
SK (1) SK278180B6 (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT401943B (de) * 1992-08-21 1996-12-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich verfahrbare gleisstopfmaschine
US5347933A (en) * 1993-01-05 1994-09-20 Loram Maintenance Of Way, Inc. Railway ballast cleaning machine with integrated hopper car
DE59502312D1 (de) * 1994-05-10 1998-07-02 Plasser Bahnbaumasch Franz Anlage zum Transportieren von Gleisjochen
AUPQ814200A0 (en) 2000-06-14 2000-07-06 Queensland Rail Track sledding machine
AT505909B1 (de) * 2007-11-27 2009-05-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und maschine zur verdichtung von schotter eines gleises
CN102154961A (zh) * 2010-02-11 2011-08-17 襄樊金鹰轨道车辆有限责任公司 一种道碴清筛机
CN102154962A (zh) * 2010-02-11 2011-08-17 襄樊金鹰轨道车辆有限责任公司 一种用于筛清轨道道碴的清筛机
CN102154960A (zh) * 2010-02-11 2011-08-17 襄樊金鹰轨道车辆有限责任公司 一种清筛机
CH706577B1 (de) * 2012-05-30 2015-12-31 Matisa Matériel Ind Sa Verfahren zur Unterstopfung eines Gleises und eine Stopfmaschine sowie ein Maschinenverband zur Durchführung des Verfahrens.
AT513824B1 (de) * 2013-02-25 2014-08-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur Reinigung von Schotter eines Gleises
AT14465U1 (de) * 2014-07-14 2015-11-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Reinigungsfahrzeug zum Reinigen von Schotter eines Gleises
FR3048985B1 (fr) * 2016-03-15 2020-05-01 Matisa Materiel Industriel S.A. Machine de refection d'un lit de ballast a deux machines de criblage, et procede de refection d'un lit de ballast
CN106284000B (zh) * 2016-08-30 2017-11-21 包凤丹 一种铁路减振石子的自动挤推装置
US10756542B2 (en) 2018-01-26 2020-08-25 Smart Wires Inc. Agile deployment of optimized power flow control system on the grid
US10396533B1 (en) 2018-02-22 2019-08-27 Smart Wires Inc. Containerized power flow control systems

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3957000A (en) * 1969-12-18 1976-05-18 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industrie-Gesellschaft M.B.H. Ballast treating method
AT316617B (de) * 1969-12-18 1974-07-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Maschine zum Aufnehmen, Reinigen und Wiedereinbringen des Bettungsschotters von Eisenbahngleisen
US4046078A (en) * 1975-01-31 1977-09-06 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Track surfacing apparatus
AT368212B (de) * 1980-07-31 1982-09-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbettungs-reinigungsmaschine mit mess-, registrier- und gegebenenfalls anzeigeeinrichtung
GB2201445B (en) * 1987-02-27 1991-01-02 Plasser Bahnbaumasch Franz A travelling track maintenance machine, more especially a tamping, lifting and lining machine for switches and crossings
AT389132B (de) * 1987-09-04 1989-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich (non-stop) verfahrbare gleisbaumaschine
AT390459B (de) * 1988-02-23 1990-05-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und gleisfahrbare weichen-nivellier-, stopf- und richt-maschinenanordnung zur durcharbeitung in weichenbereichen
AT391904B (de) * 1988-09-15 1990-12-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit gleis-stabilisator
EP0408839A1 (de) * 1989-07-18 1991-01-23 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Gleisverfahrbare Maschinenanlage zum Aufnehmen, Reinigen und Wiedereinbringen des Bettungsschotters von Eisenbahngleisen

Also Published As

Publication number Publication date
DE59102841D1 (de) 1994-10-13
CZ278349B6 (en) 1993-11-17
SK40192A3 (en) 1994-04-06
AU642805B2 (en) 1993-10-28
EP0499018A3 (en) 1992-09-16
US5231929A (en) 1993-08-03
EP0499018B1 (de) 1994-09-07
DK0499018T3 (da) 1995-01-02
CN1029251C (zh) 1995-07-05
HU9200410D0 (en) 1992-04-28
ATE111173T1 (de) 1994-09-15
ES2060344T3 (es) 1994-11-16
CA2059996A1 (en) 1992-08-13
AU1082792A (en) 1992-08-20
PL293252A1 (en) 1992-09-21
EP0499018A2 (de) 1992-08-19
RU2022074C1 (ru) 1994-10-30
CA2059996C (en) 2001-10-02
CN1064124A (zh) 1992-09-02
CZ40192A3 (en) 1993-05-12
HUT61058A (en) 1992-11-30
SK278180B6 (en) 1996-03-06
HU208716B (en) 1993-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2086723C1 (ru) Способ восстановления балластного слоя железнодорожного пути и устройство для его осуществления
US4614238A (en) Arrangement for excavating bulk material from a track bed
PL169301B1 (pl) Maszyna do ciaglego zbierania tlucznia z podloza toru kolejowego i oczyszczania tego tlucznia PL PL PL
US4355687A (en) Ballast leveling apparatus and method
US5611403A (en) Machine for sucking up rail ballast
US4799430A (en) Mobile ballast cleaning apparatus
US5090483A (en) Ballast separating device for ballast cleaning machine
US5090484A (en) Mobile ballast cleaning machine arrangement
RU2225472C2 (ru) Машина для реконструкции рельсового пути
CA2059997C (en) Ballast cleaning machine
US4263851A (en) Mobile ballast cleaning machine
CS268159B2 (en) Transport and cutting chain mechanism for railway building machine
JP4603202B2 (ja) 古い枕木を除去し新しい枕木を敷くための装置
PL199479B1 (pl) Maszyna do renowacji toru kolejowego
RU2102550C1 (ru) Способ санирования нижнего слоя балластной призмы рельсового пути и установка для его осуществления
CA2114489C (en) Machine for renewing or cleaning a ballast bed
US5513452A (en) Installation for the rehabilitation of a ballast bed
CZ296484B6 (cs) Cisticí stroj
RU2131955C1 (ru) Машина для уплотнения и профилирования щебеночного балластного слоя рельсового пути
USRE35788E (en) Method of and arrangement for rehabilitating a ballast bed of a track
JPH0132324B2 (pl)
PL201968B1 (pl) Maszyna do renowacji toru
SU1505446A3 (ru) Передвижна щебнеочистительна машина
US4760796A (en) Ballast cleaning machine with compacting device
AU702592B3 (en) A machine for aspirating ballast

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110122