PL168970B1 - Rectifying installation arrangement - Google Patents

Rectifying installation arrangement

Info

Publication number
PL168970B1
PL168970B1 PL92302345A PL30234592A PL168970B1 PL 168970 B1 PL168970 B1 PL 168970B1 PL 92302345 A PL92302345 A PL 92302345A PL 30234592 A PL30234592 A PL 30234592A PL 168970 B1 PL168970 B1 PL 168970B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
thyristor
branch
idle
diode
section
Prior art date
Application number
PL92302345A
Other languages
English (en)
Inventor
Horst Gerlach
Original Assignee
Elpro Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19914126816 external-priority patent/DE4126816C2/de
Priority claimed from DE19914126817 external-priority patent/DE4126817C2/de
Priority claimed from DE19914126819 external-priority patent/DE4126819C2/de
Priority claimed from DE19914126818 external-priority patent/DE4126818C2/de
Application filed by Elpro Ag filed Critical Elpro Ag
Publication of PL168970B1 publication Critical patent/PL168970B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60MPOWER SUPPLY LINES, AND DEVICES ALONG RAILS, FOR ELECTRICALLY- PROPELLED VEHICLES
    • B60M3/00Feeding power to supply lines in contact with collector on vehicles; Arrangements for consuming regenerative power

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Rectifiers (AREA)
  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)
  • Semiconductor Integrated Circuits (AREA)
  • Design And Manufacture Of Integrated Circuits (AREA)

Abstract

1 . Uklad polaczen podstacji prostowni- kowej z szyna zbiorcza pradu stalego, do której za posrednictwem odlacznika szybkie- go jest dolaczonych kilka odgalezien odcin- kowych, oraz z centralnym blokiem prostownikowym, znamienny tym, ze do polaczonego z odgalezieniem odcinkowym (4, 5) bieguna kazdego z odlaczników szyb- kich (13, 14, 63) jest dolaczony blok sprze- gajacy (6, 7), który z drugiej strony jest dolaczony do przewodu petlowego (20) bie- gu jalowego i do przewodu petlowego (21) zasilania zwrotnego, przy czym oba przewo- dy petlowe (20, 21) sa dolaczone nastepnie do urzadzenia komutacyjnego (9 lub 47) z jednym lub kilkoma tyrystorami komutacyj- nymi (12 lub 43, 44, 45, 46), do których jest dolaczone równolegle przynajmniej jedno odgalezienie gaszace (15, 35 lub 31, 36 lub 41, 42). F ig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ połączeń podstacji prostownikowej przeznaczonej do zasilania prądem trakcyjnym kolei elektrycznej.
W podstacjach prostownikowych, przeznaczonych do zasilania prądem trakcyjnym kolei elektrycznej, wykorzystuje się włączane w odgałęzienia odcinkowe wyłączniki szybkie, które nastawiane są na określoną wartość wyzwalania i działają niezawodnie w przypadku wystąpienia przeciążenia prądowego lub zwarcia. Tego rodzaju wyłączniki, ze względu na ich mechaniczną konstrukcję, są jednak stosunkowo kosztowne i może wystąpić problem ich niezawodności związany z powstawaniem łuku elektrycznego na stykach wyłącznika.
168 970
Poza tym, tego rodzaju wyłącznik ulega, na przykład w wyniku oddziaływania łuku elektrycznego, zużyciu, co powoduje konieczność konserwacji wyłączników szybkich w stosunkowo krótkich odstępach czasu.
Z europejskiego opisu patentowego nr 206 150 znany jest również wyłącznik tyrystorowy szyny zbiorczej prądu stałego, który w doprowadzeniu do centralnego bloku prostownikowego ma dodatkowy wyłącznik półprzewodnikowy, wskutek czego jednak cała instalacja wykazuje zwiększone straty oraz charakteryzuje się większymi kosztami inwestycyjnymi. Ponadto konieczne jest stosowanie dodatkowych zaworów, jeżeli podstacja prostownika, ma mieć możliwość zwrotnego zasilania energią hamowania.
Inne rozwiązanie z zastosowaniem wyłączników tyrystorowych w szynie prądu trójfazowego do odłączania odgałęzień odcinkowych wykazujących zaburzenia w pracy znane jest z niemieckiego opisu patentowego nr 261 4G5. Niezależnie od tego, że również tutaj występuje potrzeba stosowania dodatkowych zaworów w celu odzyskiwania energii hamowania, takie znane rozwiązanie odłączania odgałęzienia odcinkowego podstacji prostownikowej wykazującego zaburzenia pracy wspomnianego rodzaju jest w tym przypadku nieprzydatne, gdyż ze względu na wymaganą odporność na zwarcia w czasie na przykład około 200 ms, obciążenie wyłącznika tyrystorowego osiąga wartości niedopuszczalne.
Proponowano już również wykonanie centralnego układu prostownikowego w połowie w postaci bloku tyrystorowego wykorzystywanego do centralnego szybkiego odłączania przez stosowanie krótkich zaników napięcia, po których może odbywać się dalsza normalna praca. Powstają jednak zawsze krótkotrwałe przerwy w dostarczaniu napięcia.
Istotą układu połączeń podstacji prostownikowej, według wynalazku, z szyną zbiorczą prądu stałego, do której za pośrednictwem odłącznika szybkiego jest dołączonych kilka odgałęzień odcinkowych, oraz z centralnym blokiem prostownikowym, jest to, że do połączonego z odgałęzieniem odcinkowym bieguna każdego z odłączników szybkich jest dołączony blok sprzęgający, który z drugiej strony jest dołączony do przewodu pętlowego biegu jałowego i do przewodu pętlowego zasilania zwrotnego, przy czym oba przewody pętlowe są dołączone następnie do urządzenia komutacyjnego z jednym lub kilkoma tyrystorami komutacyjnymi, do których jest dołączone równolegle przynajmniej jedno odgałęzienie gaszące. Tyrystor komutacyjny jest dołączony obustronnie, poprzez diody sprzęgające i/iub układy R-L, do dodatniej szyny zbiorczej prądu stałego. Z kolei blok sprzęgający jest zbudowany z zaworu biegu jałowego, z dołączonego przeciwrównolegle do niego zaworu zasilania zwrotnego oraz z, połączonych szeregowo z tymi zaworami, odłączników pomocniczych.
Korzystne jest, jeżeli zgodnie z wynalazkiem zaworem biegu jałowego jest dioda lub tyrystor zaś zaworem zasilania zwrotnego jest dioda lub tyrystor.
Korzystne jest także, gdy według wynalazku odgałęzienie lub odgałęzienia gaszące są połączone z tyrystorem komutacyjnym poprzez diodę sprzęgającą oraz gdy są połączone z ujemną szyną prądu stałego poprzez odgałęzienie podtrzymujące, zbudowane z rezystancji i indukcyjności, przy czym między ujemną szyną prądu stałego i przewodem pętlowym biegu jałowego jest umieszczona dioda biegu jałowego.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest umożliwienie przełączania zarówno prądów zasilania zwrotnego jak i prądów zwarciowych przy jednoczesnym łatwym testowaniu odgałęzień odcinkowych. Ponadto rozwiązanie jest korzystne pod względem ekonomicznym.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat układu połączeń podstacji prostownikowej z centralnym blokiem prostownikowym sterowanym połówkowo, fig. 2 - schemat układu podstacji prostownikowej z niesterowanym centralnym blokiem prostownikowym, fig. 3 - schemat odmiany układu według fig. 2 z dodatkowym rezerwowym gaszeniem, a fig. 4 - schemat wykonania układu tylko z jednym przewodem pętlowym.
W przedstawionym schematycznie na fig. 1 korzystnym przykładzie wykonania układu połączeń podstacji prostownikowej z centralnym blokiem prostownikowym sterowanym połówkowe, centralny blok prostownikowy składa się z półbloku tyrystorowego 1 i półbloku diodowego 2. Zasila on dodatnią szynę zbiorczą 3 prądu stałego. Oo dodatniej szyny
16B 970 zbiorczej 3 prądu stałego dołączone są dwa odgałęzienia odcinkowe 4 i 5, z których każde
7^.iioro hlnL· enrbonaó ano (d τ 7 Pf7 vgaP7an1 b nrinałpTif^ń nHrinPuyrh rpali7uip sip nnńlW Λ. W ę P^» *· *-e»ń J o — - '« · - k , w . y w .----- -------O ---X - ^-nie w ten sposób, że odcinki przewodu jezdnego, niezależnie od zasilania z podstacji prostownikowej, zasilane są również z innych podstacji i powstaje w ten sposób ciągłe połączenie wszystkich, nie pokazanych na rysunku, odcinków przewodu trakcyjnego. W skład podstacji prostownikowej wykorzystującej układy tyrystorowe wchodzą jeszcze urządzenie gaszące 8 i urządzenie komutacyjne 9. Urządzenie komutacyjne 9 może być dowolnego rodzaju urządzeniem odłącznikowym służącym do odłączania awaryjnego i testowania odcinka.
Przy uszkodzeniu odgałęzienia odcinkowego 5 następuje zatkanie półbloku tyrystorowego 1, zapłon tyrystorów gaszących 10 i 11, wyzwolenie odłącznika szybkiego 14, zapłon tyrystora komutacyjnego 12 oraz, na przykład po stałym okresie opóźnienia, zapłon pierwszego tyrystora gaszącego 12 urządzenia komutacyjnego 9.
W wyniku zatkania bloku tyrystorowego 1 i włączenia urządzenia gaszącego 0 następuje błyskawiczne odłączenie dużego prądu zwarciowego najbliższej podstacji prostownikowej. Rozwiera się odłącznik szybki 14, a powstający na rozwierającej się przerwie przełącznika spadek napięcia zostaje zwarty przez tyrystor komutacyjny 12, tak że dopływ prądu z dalszych podstacji prostownikowych odbywa się już nie za pośrednictwem odłącznika szybkiego 14, lecz za pośrednictwem diody sprzęgającej 17, układu R-L 67, odetkanego tyrystora komutacyjnego 12, przewodu połączeniowego 10 do przewodu pętlowego 20 biegu jałowego i stąd za pośrednictwem odłącznika pomocniczego 25 i diody 27 biegu jałowego do miejsca uszkodzenia odgałęzienia odcinkowego 5.
Po odłączeniu dowolnego odgałęzienia odcinkowego i zapłonie półbloku tyrystorowego 1 można dokonać za pośrednictwem diody sprzęgającej 17 i tyrystora komutacyjnego 12 testowania odgałęzienia, przy czym prąd testowy ponownie odłączany jest przez odgałęzienie gaszące, odpowiednio tyrystor gaszący 15, 31, kondensator gaszący 35, 36. Może nastąpić ewentualne ponowne włączenie odgałęzienia odcinkowego, na którym wystąpiło uszkodzenie!. W przeciwnym przypadku przy trwającym odłączeniu odgałęzienia odcinkowego 5 może nastąpić rozwarcie dwubiegunowych odłączników pomocniczych 24, 25, tak że następuje całkowite galwaniczne odcięcie odgałęzienia odcinka 5 przewodu trakcyjnego. Normalne odłączenie odgałęzienia odcinkowego może zostać ubjaśnione na podstawie opisu odłączenia prądu zasilania wstecznego. Jeśli z odgałęzienia odcinkowego 5 do odgałęzienia odcinkowego 4 przepływa prąd zasilania wstecznego, który powinien zostać odłączony, to wyzwolony zostaje odłącznik szybki 14 i wyzwolony zostaje tyrystor komutacyjny 12. Prąd zasilania wstecznego przenosi się przez rozwarty odłącznik szybki 14 z następującego obwodu: dioda 29 zasilania zwrotnego, odłącznik pomocniczy 24, przewód pętlowy 21 zasilania zwrotnego, przewód połączeniowy 19, na obwód złożony z wyzwolonego tyrystora komutacyjnego 12, układu R-L 66 i diody sprzęgającej 16, przepływając do dodatniej szyny zbiorczej 3 prądu stałego i stamtąd obwód zostaje zamknięty do odgałęzienia odcinkowego 4, dokąd prąd zasilania wstecznego dopływa przy normalnej pracy. Część prądu zwrotnego przepływa również równolegle do diody sprzęgającej 16 przez przewód połączeniowy 10, odłącznik pomocniczy 23 i diodę 26 biegu jałowego do odgałęzienia odcinkowego 4.
Analogicznie odbywa się odłączenie prądu zasilania wstecznego za pomocą odłącznika szybkiego 13 w odgałęzieniu odcinkowym 4 przez przełączenie na diodę 20 zasilania zwrotnego, odłącznik pomocniczy 22, przewód pętlowy 21 zasilania zwrotnego i tyrystor komutacyjny 12.
Ponieważ proces odłączania odbywa się jednakowo, niezależnie od kierunku przepływu prądu, to przy pomiarze prądu nie bierze się pod uwagę jego kierunku.
Dla wytworzenia prostej redundancji korzystne jest stosowanie w urządzeniu komutacyjnym 9 dwóch odgałęzień gaszących, przy czym zawsze jedno z odgałęzień gaszących z kondensatorami gaszącymi 35, 36 powoduje gaszenie prądu przepływającego przez tyrystor komutacyjny 12, włączając odpowiednie tyrystory gaszące 15, 31 ze stałym opóźnieniem czasowym względem zapłonu tyrystora komutacyjnego 12.
Kondensator gaszący 30 w urządzeniu gaszącym 0 doładowywany jt^^^t po zapłonie ttrr~ storów ładujących 33, 34 po zakończeniu procesu gaszenia półbloku tyrystorowego 1, a
168 970 przed ponownym zapłonem, w bardzo krótkim czasie, za pośrednictwem gałęzi podtrzymującej 32, tak więc w tym przypadku nie jest konieczne zapewnienie specjalnej dodatkowej redunKanęii.. torzyj+ns jeetj jeięiί płłblok tirysłorcwy 1 ięcps .sów pQnQwnie po ypływio około 6 ms po zatkaniu. Znajdujące się na nieuszkodzonych odgałęzieniach odcinkowych pojazdy nie zauważają zaniku napięcia.
Włączona w korzystny sposób dioda 38 biegu jałowego stanowi połączenie między szyną jezdną /anoda/ i odgałęzieniem odcinkowym /katoda/, dzięki czemu przy szybkim przerywaniu prądów zwarciowych nie powstają przepięcia na iodukcyjnościach doprowadzeń.
Dioda sprzęgająca 37 zapewnia niezawodną komutację prądów zwarcia z półbloku tyrystorowego 1 na kondensator gaszący 30, równocześnie odłączając odgałęzienie podtrzymujące 32 od dodatniej szyny zbiorczej 3 prądu stałego.
Włączona w korzystny sposób dioda 39 zapewnia niezawodne przełączenie przerywanych prądów z tyrystora komutacyjnego 12 na kondensator gaszący 35 bądź 36 i równocześnie odłącza odgałęzienie podtrzymujące 32, które przewodem połączeniowym 40 połączone jest elektrycznie z kondensatorami gaszącymi 35, 36, od prądów testowych i innych prądów płynących przez tyrystor komutacyjny 12.
Według korzystnego przykładu wykonania przedstawionego na fig. 2 podstacja prostownikowa zaopatrzona jest w centralne zasilanie z dodatnią szyną· zbiorczą 3 prądu stałego, od której odchodzą odgałęzienia odcinkowe 4 i 5. Odgałęzienia odcinkowe 4 i 5 mogą być odłączane od szyny zbiorczej 3 prądu stałego za pomocą odłączników szybkich 13, 14. Każdemu z odłączników szybkich 13, 14 przyporządkowany jest blok sprzęgający 6, 7. Każdy z bloków sprzęgających 6, 7 składa się z diody 26, 27 biegu jałowego oraz z dołączonych -o niej przeciwrównolegle diod 28, 29 zasilania zwrotnego, które dołączone są do znajdujących się od strony odcinka biegunów odłączników szybkich 13, 14. Tworzą one połączenie, za pośrednictwem odłączników pomocniczych 22, 23, 24, 25 z przewodem pętlowym 20 biegu jałowego, bądź do przewodu pętlowego 21 zasilania zwrotnego, które z kolei połączone są z urządzeniem komutacyjnym 44. Urrządzene krnutccynn 47 składy się z przynajmniej dwóch gałęzi gaszących, jednej gałęzi pracującej w przód, złożonej z tyrystora gaszącego 15 i kondensatora gaszącego 45, oraz z gałęzi gaszącej wstecznej z kondensatorem gaszącym 41 i tyrystorem gaszącym 42 przeznaczonej dla przeciwnego kierunku prądu. Tyrystory komutacyjne 43, 45 bądź 44, 46 włączone są w tym przykładzie równolegle do odłączników szybkich 13, 14.
Przy odłączaniu odgałęzienia o-cinkisegi 4 lub 5 następuje rozwarcie i-piwiedoeegi odłącznika szybkiego 13, 14, równocześnie następuje zapłon o-poweedniegi tyrystora komutacyjnego 43, 44. Prąd ulega przełączeniu z rozwieranego odłącznika szybkiego 13, 14 na i-pisledni tyrystor komutacyjny 43, 44. Po określonym czasie, bądź w wyniku przewodzenia rozłączanego odłącznika szybkiego 13, 14 następuje zapłon tyrystora gaszącego 15 i ponowne wyłączenie prądu płynącego przez tyrystor komutacyjny - 43 lub 44 i przez pierwsze odgałęzienie gaszące złożone z tyrystora gaszącego 15 i kondensatora gaszącego 35.
Za pomocą równolegle do odłączników szybkich 13, 14 dołączonych tyrystorów komutacyjnych 43, 44 może odbywać się testowanie odcinka i, zależnie od wyniku, ponowne włączenie odgałęzienia odcinkowego 4, 5, na którym wystąpiło uszkodzenie.
Gaszenie prądów zwrotnych, na przykład w przypadku prądu przepływającego z odgałęzie nia odcinkowego 4 przez dodatnią szynę zbiorczą 3 prądu stałego do odgałęzienia odcinkowego 5 następuje w taki sam sposób, leez zz poiΓeddietywm tyyyySyi3 kkiuttccyπneo 44, tyrystora gaszącego 42 i kondensatora gaszącego 44.
W celu zapewnienia obecności w układzie rezerwowych kondensatorów gaszących służących -o gaszenia przy obu kierunkach prądu, według wykonania przedstawionego na fig. 3, obydwa odgałęzienia gaszące wykonane są w taki sposób, że kondensatory gaszące 35, 41 dołączone są do przewodu pętlowego 20 biegu jałowego lub do przewodu pętlowego 21 zasila nia zwrotnego, przy czym przyłączone do tych przewodów okładki kondensatorów gaszących 35, ,4l za pośrednictwem tyrystorów 48 i 50 dołączone są do dodatniej szyny zbiorczej 3 prądu stałego, a ich przeciwległe okładki-za pośrednictwem tyrystorów 51, 49 - połączone
168 970 są ze sobą po przekątnej. W ten sposób, na przykład - po kasowaniu za pomocą kondensatora 35 przez zapłon tyryssorów 50, 51, do drugiego procesu kasowania pozostaje w dyspozycji kondensator gaszący 41.
Testowanie odłączonego odgałęzienia odcinkowego 4 odbywa się za pomocą tyrystora komutacyjnego 43, który zostaje wyzwolony i przy stwierdzonym, przez otrzymanie informacji z przetwornika prądowego, przekroczeniu progowej wartości prądu następuje automatycznie zapłon tyrystora gaszącego 15, a zatem wyłączenie prądu. Przy nieprzekroczeniu wartości progowej prądu, po okresie testowania wynoszącym na przykład około 3 s, włączony zostaje odłącznik szybki 13, w wyniku czego rozpoczyna się normalne zasilanie prądem odgałęzienia odcinkowego 4.
Na fig. 4 przedstawiono inny korzystny przykład wykonania dwóch podstacji prostownikowych z punktami zasilania 1a i 1b, przy czym pierwsza podstacja prostownikowa przedstawiona jest bardziej szczegółowo niż druga. Pokazane podstacje prostownikowe skonstruowane są jednakowo, zgodnie z podanym znanym układem połączeń, wszystkie ich odprowadzenia są połączone tworząc układ zasilania odcinka dwutorowego. Druga podstacja prostownikowa może być jednak wykonana również w inny sposób, na przykład może być wyposażona w odłączniki szybkie.
Przedstawiona podstacja prostownikowa składa się z dodatniej szyny zbiorczej 3 prądu stałego, od której odchodzą cztery odgałęzienia odcinkowe A, B, C, 0, w które włączone są: odłączniki szybkie 13, 14, przetworniki prądowe 52, diody 26, 27 biegu jałowego, zawory 20, 29 zasilania wstecznego i odłączniki pomocnicze 23, 25. Odłączniki pomocnicze 23, 25 dołączone są do przewodu pętlowego 20 biegu jałowego. Między dodatnią szyną zbiorczą 3 prądu stałego i przewodem pętlowym 20 biegu jałowego włączone jest urządzenie komutacyjne 9. Składa się ono z tyrystora komutacyjnego 12 i odgałęzienia gaszącego, w skład którego wchodzi tyrystor gaszący 15, kondensator gaszący 35 i dioda sprzęgająca 39. Poza tym pomiędzy uziemieniem, w tym przypadku biegunem ujemnym, i przewodem pętlowym 20 biegu jałowego włączona jest dioda 30 biegu jałowego.
Obydwie anody, to znaczy diody sprzęgającej 39 i diody 38 biegu jałowego, połączone są ze sobą za pośrednictwem odgałęzienia podtrzymującego 32 złożonego z- indukcyjności i rezystancji. Podobnie, jak w przypadku odgałęzień odcinkowych A do D i urządzenia komutacyjnego 9, podobne elementy znajdują się w drugiej i dalszych podstacjach prostownikowych .
Odcinki linii 53, 54, 55, 56, 57 i 58 połączone są z następującymi odgałęzieniami odcinkowymi: 53 z B, 54 z D i z B2, 55 z 02, 56 z A, 57 z C i z A2 oraz 58 z C2. Poza tym przedstawiono jeszcze połączenie poprzeczne za pośrednictwem urządzenia łącznikowego 59. Urządzenie łącznikowe 59 znajduje się w stanie włączenia.
Działanie układu objaśniono na podstawie odłączenia awaryjnego, przy którym zakłada się wystąpienie zwarcia 60 na odcinku 54. Poza tym zakłada się, że odgałęzienia odcinkowe D i B są włączone, a odgałęzienia odcinkowe A i C są wyłączone. Odnosi się to również do drugiej i dalszych podstacji prostownikowych i zakłada się przy tym dodatkowo że w odgałęzieniach odcinkowych D i B2 występują wyzwalające wartości prądów. Inne odgałęzienia odcinkowe mogą być uruchamiane za pośrednictwem nie przedstawionego w tym przypadku systemu zabezpieczenia di/dt.
Odłączenie odgałęzień odcinkowych D i B2 opisane jest na przykładzie odłączenia odgałęzienia odcinkowego D. Odłącznik szybki 63 odgałęzienia odcinkowego D otrzymuje rozkaz wyłączenia; równocześnie następuje zapłon tyrystora komutacyjnego 12 i nie przedstawionego tyrystora zasilania zwrotnego, analogicznego do tyrystorów 20, 29 zasilania zwrotnego, tak że prąd z rozwierającego się odłącznika szybkiego 63 przenosi się przez tyrystor komutacyjny 12 na przewód pętlowy 20 biegu jałowego, następnie przez odłącznik pomocniczy 61 i diodę 62 biegu jałowego, należącą do odgałęzienia odcinkowego 0 na odgałęzienie odcinkowe 0, tak że prąd zwarciowy zwarcia 60 obiera następującą drogę: od dodatniego szyny zbiorczej 3 prądu stałego przez tyrystor komutacyjny 12, przewód pętlowy 20 biegu jałowego, odłącznik 61, diodę 62 biegu jałowego i przetwornik prądowy 52 odgałęzienia odcinkowego D.
168 970
Podobnie odbywa się komutacja w odgałęzieniu odcinkowym B2, przy czym bierze w tym udział urządzenie komutacyjne 9 drugiej podstacji prostownikowej.
Po określonym czasie, bądź po otrzymaniu połączenie przez otwierający się odłącznik szybki 63 odgałęzienia odcinkowego D, następuje zapłon tyrystora gaszącego 15, który przejmuje prąd tyrystora komutacyjnego 12 /ujemny potencjał na anodzie tyrystora komutacyjnego 12 w wyniku napięcia początkowego kondensatora/, przy czym w wyniku doładowywania kondensatora gaszącego 35 zostaje zablokowany tyrystor gaszący 15 i tym samym kończy się odłączenie odgałęzienia odcinkowego D. Po zapłonie tyrystora gaszącego 15 impuls prądowy płynie również przez wszystkie gałęzie sprzęgające /diody biegu jałowego i odłączniki pomocnicze/ tak długo, jak długo zwarty jest odłącznik szybki, w danym przykładzie pobudzane jest również odgałęzienie odcinkowe B. Wielkość tego impulsu prądowego ograniczona jest rezystancją 64. Impuls prądowy płynący na przykład przez elementy odgałęzienia odcinkowego 0 można wyeliminować całkowicie przez zastąpienie diod biegu jałowego tyrystorami i dokonywanie zapłonu tylko tego tyrystora, którego odgałęzienie odcinkowe ma być wyłączane, zatem w podanym przykładzie tylko odgałęzienia odcinkowego D.
Odgałęzienie podtrzymujące 32 służy do pewnego odłączania odgałęzienia odcinkowego w przypadku, kiedy odgałęzienia znajdują się w stanie biegu jałowego. Stosowanie diody 38 biegu jałowego jest korzystne ze względu na obniżenie napięć komutacji.
W dalsszm ciągu zakłada się , że powstaje zwarcie 60 i w tym samym czasie lub z niewielkim opóźnieniem następuje zbocznikowlnie miejsca podziału odcinków B i D przez przejeżdżający pociąg 65. W tym przypadku do miejsca zwarcia przez B płynie taki prąd, który może osiągnąć wartość uruchamiającą, tak że odłącznik szybki 14 odgałęzienia odcinkowego B zostanie rozwarty i tyrystor komutacyjny 12, jak również tyrystor zasilania zwrotnego 29 odgałęzienia odcinkowego B zostanie ponownie włączony, czyli ponownie popłynie prąd komuttayjny i następnie ostaanir wyoozystaayy rzzrrwowy trrsttor aaząccy 31 i nozzeoowr kywneeyaaot gaazząc 36 r ceur odlczemi, cłegor pąąur zwaciar o, pierwszej podstacji prostownikowej
W dalszym ciągu zakłada się, er itynZje r upzzoynt r wsounniai r y^a^a y doyccąca y uszkodzenia. Dodatkowo zakłada się, że wszystkie odgałęzienia odcinkowe A, B, C, D są włączone. Przy tym konieczne jest, aby odgałęzienia odcinkowe B, C i D oraz eoeytualyie odgałęzienie odcinkowe A zostały odłączone. Wszystkie te układy pracują w sposób opisany powyżej. Zakłada się przy tym również, że zakłócenie spowodowane obecnością pociągu 65 występuje w niekorzystnym momencie czasowym, co wymaga zapłonu rezerwowego tyrystora gaszącego 31, gdyż następuje już proces ładowania pierwszej pojemności gaszącej.
Prąd zasilania wstecznego, na przykład płynące przez otwierający się odłącznik szybki 13 odgałęzienia odcinkowego A do odgałęzienia odcinkowego D, wyłączane są w ten sposób, że najpierw jest podany sygnał rozwarcia dla odłącznika szybkiego 13, a potem zapłon tyrystora komutacyjnego 12 i równoczesny zapłon tyrystora zasilania wstecznego 28 odgałęzienia odcinkowego A.
Prąd podlega przełączeniu na następującą drogę: tyrystor zasilania wstecznego 28 odgałęzienia odcinkowego A, odłącznik pomocniczy 23, przewód palowy 20 biegu jałowego, dioda 62 biegu jałowego odgałęzienia odcinkowego 0 do samego odgałęzienia odcinka 0.
W przypadku zerowego prądu hamowania tyrystor 28 zasilania zwrotnego nie jest gaszony i pracuje samodzielnie.
Po uzyskaniu odłączenia można dokonać testowania odgałęzienia odcinkowego za pomocą tyrystora komutacyjnego 12, przy czym prąd testujący płynący przez odgałęzienie gaszące tyrystor gaszący 15, kondensator gaszący 35 i diodę sprzęgającą 39 - odłączany jest ponownie.
Dzięki zastosowaniu układu połączeń według wynalazku możliwe jest odłączanie prądów awaryjnych i przeciążeniowych, niezależnie od ich kierunku, od szyny zbiorczej prądu stałego i jej obwodu, do czego potrzebna jest tylko informacja o wartości bezwzględnej prądu odgałęzienia odcinkowego. Ponadto testowania odgałęzienia odcinkowego można dokonać bez konieczności stosowania odcinkowego rezystora testowego, gdyż do jego przeprowadzenia wystarczają środki techniczne zawarte w zespole sprzęgającym i gaszącym.
168 970 c\j
168 970
Fig. 2
Fig. 3
160 970
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 1,50 zł

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ połączeń podstacji prostownikowej z szyną zbiorczą prądu stałego, do której za pośrednictwem odłącznika szybkiego jest dołączonych kilka odgałęzień odcinkowych, oraz z centralnym blokiem prostownikowym, znamienny tym, że do połączonego z odgałęzieniem odcinkowym /4, 5/ bieguna każdego z odłączników szybkich /13, 14, 63/ jest dołączony blok sprzęgający /6,7/, który z drugiej strony jest dołączony do przewodu pętlowego /20/ biegu jałowego i do przewodu pętlowego /21 / zasilania zwrotnego, przy czym oba przewody pętlowe /20, 21/ są dołączone następnie do urządzenia komutacyjnego /9 lub 47/ z jednym lub kilkoma tyrystorami komutacyjnymi /12 lub 43, 44, 45, 46/, do których jest dołączone równoległe przynajmniej jedno odgałęzienie gaszące /15, 35 lub 31, 36 lub 41, 42/.
  2. 2. Układwedługzartrz, 1, znamieyny tym, że tyrystor komjtacyjny /12/ jest dołączony obustronnie, poprzez diody sprzęgające /16, 17/ i/lub układy R-L /66, 67/, do dodatniej szyny zbiorczej /3C rądda taałego.
  3. 3. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że blok sprzęgający /6, 7/ jest zbudowany z zaworu /26, 27, 28/ biegu jałowego, z dołączonego przmciwrówtoleglm do niego zaworu /28, 29/ zasilania zwrotnego oraz z, połączonych szeregowo z tymi zaworami, odłączników pomocniczych /22, 23, 24, 25/.
    4. Ukła dwedgug zasz^, z, Z n a m n n y n y tym, , ze zrmmc/m ,26, 2/. 6ig Ciegu jałowego jest dioda. 5. Ukdadwedgug zasZr3, z, Z n a m n n η n y tym, , za ormmc/m ,26, 27, C2i guagu jałowego jest tyrystor. 6. ίJkładwedłu gzas^, z, Z n a m n n η π y tym. , za ormmc/2 /22, 2za iasji^l^a nia zwrotnego jest dioda. 7. Ukła d wedłu g zasz^, z, z π a m n n π n y t y ż, , za ormm./2 ,229 aza mania aia zwrotnego jest tyrystor. 8. Układ według zastrz. 1, z n a rn i e η n y tym, że odgałęzienie lub odgałęzie- nia gaszące /15, 35 lub 31, , 36 lub 41, 42/ są połączone z tyrystorem komutacyjnym /12/ poprzez diodę sprzęgającą /39/. 9. Układ weduuy zasrz. . z π a m i e η n y tym . ia odgałęzienia lub odgałęzie-
    nia gaszące /15, 35 lub 31, 36 lub 41, 42/ są połączone z ujemną szyną prądu stałego poprzez odgałęzienie podtrzymujące /32/, zbudowane z rezystancji i indukcyjności.
    10. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że między ujemną szyną prądu stałego i przewodem pętlowym /20/ biegu jałowego jest umieszczona dioda / 38/ biegu jałowego.
    * * *
PL92302345A 1991-08-09 1992-07-28 Rectifying installation arrangement PL168970B1 (en)

Applications Claiming Priority (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19914126816 DE4126816C2 (de) 1991-08-09 1991-08-09 Schaltungsanordnung für ein Gleichrichter-Unterwerk
DE19914126817 DE4126817C2 (de) 1991-08-09 1991-08-09 Schaltungsanordnung für ein Gleichrichter-Unterwerk
DE19914126819 DE4126819C2 (de) 1991-08-09 1991-08-09 Schaltungsanordnung für ein Gleichrichter-Unterwerk
DE19914126818 DE4126818C2 (de) 1991-08-09 1991-08-09 Schaltungsanordnung für ein Gleichrichter-Unterwerk
PCT/EP1992/001706 WO1993002890A1 (de) 1991-08-09 1992-07-28 Schaltungsanordnung für ein gleichrichter-unterwerk

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL168970B1 true PL168970B1 (en) 1996-05-31

Family

ID=27435266

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92302345A PL168970B1 (en) 1991-08-09 1992-07-28 Rectifying installation arrangement

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0613427B1 (pl)
AT (1) ATE147331T1 (pl)
BG (1) BG61223B1 (pl)
CZ (1) CZ282166B6 (pl)
DE (1) DE59207863D1 (pl)
HU (1) HUT68123A (pl)
PL (1) PL168970B1 (pl)
SK (1) SK13994A3 (pl)
WO (1) WO1993002890A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5837268A (en) * 1991-10-16 1998-11-17 University Of Saskatchewan GnRH-leukotoxin chimeras
CN1329223C (zh) * 2004-05-13 2007-08-01 姚卫东 城市公交客运的运输方法

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4731723A (en) * 1985-07-12 1988-03-15 Kabushiki Kaisha Meidensha Power supply installation for DC electric railroad
DE3527309A1 (de) * 1985-07-26 1987-02-05 Licentia Gmbh Stromversorgungssystem fuer schienenbahnen, insbesondere nahverkehrsbahnen, deren fahrleitungen/stromschienen mit gleichstrom versorgt werden

Also Published As

Publication number Publication date
BG61223B1 (en) 1997-03-31
DE59207863D1 (de) 1997-02-20
SK13994A3 (en) 1994-07-06
CZ26194A3 (en) 1994-05-18
BG98524A (bg) 1994-09-30
HUT68123A (en) 1995-05-29
EP0613427A1 (de) 1994-09-07
HU9400326D0 (en) 1994-05-30
WO1993002890A1 (de) 1993-02-18
ATE147331T1 (de) 1997-01-15
CZ282166B6 (cs) 1997-05-14
EP0613427B1 (de) 1997-01-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3679140B2 (ja) 水中通信システム用の分岐装置
RU2396664C2 (ru) Преобразовательная подстанция
US4992904A (en) Hybrid contactor for DC airframe power supply
US6707171B1 (en) Short-circuiting device
CN111856213B (zh) 一种环网运行的故障定位方法
CN214205087U (zh) 低压配电系统四进线一母联互锁系统
PL168970B1 (en) Rectifying installation arrangement
PL168388B1 (pl) Sposób i uklad sterowania podstacji prostownikowej do zasilania pradem trakcyjnym kolei elektrycznej pradu stalego PL
CN107004533B (zh) 直流中断设备
JPH0888935A (ja) 平衡用回路を備えた変換器接続
JP3817921B2 (ja) 系統連系装置
SU588870A1 (ru) Способ защиты от замыканий на землю трехфазной сети, работающей параллельно с высоковольтным неуправл емым выпр мителем
LT3235B (en) Circuit arrangement for electric rectifing substation
JPH11299103A (ja) 系統連系装置
SU1488911A2 (ru) Устройство для резервной защиты автотрансформаторов
CN2894019Y (zh) 新型中性线保护器
JPS5846896Y2 (ja) 直流式電気鉄道の給電装置
CA1084570A (en) High voltage electrical network with dc ice-melting device and current return through ground
SU1675995A2 (ru) Устройство дл защитного отключени электроустановки в сети переменного тока
JPS5846897Y2 (ja) 直流式電気鉄道の給電装置
SU943957A1 (ru) Способ автоматического повторного включени линии электропередачи
RU5891U1 (ru) Электрическая подстанция
SU62807A1 (ru) Устройство дл защиты подстанций с двойной системой сборных шин
SU1408489A1 (ru) Устройство максимальной токовой защиты
SU1485349A1 (ru) Устройство для защиты от однофазных замыканий на землю в разветвленной электрической сети