PL168604B1 - Kapiel do polerowania chemicznego powierzchni ze stali nierdzewnej PL PL PL PL - Google Patents

Kapiel do polerowania chemicznego powierzchni ze stali nierdzewnej PL PL PL PL

Info

Publication number
PL168604B1
PL168604B1 PL91290742A PL29074291A PL168604B1 PL 168604 B1 PL168604 B1 PL 168604B1 PL 91290742 A PL91290742 A PL 91290742A PL 29074291 A PL29074291 A PL 29074291A PL 168604 B1 PL168604 B1 PL 168604B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
acid
bath
polishing
mole
nitric acid
Prior art date
Application number
PL91290742A
Other languages
English (en)
Inventor
Daniel Dr Tytgat
Nathalie Barthelemy
Original Assignee
Solvay
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Solvay filed Critical Solvay
Publication of PL168604B1 publication Critical patent/PL168604B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C23COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; CHEMICAL SURFACE TREATMENT; DIFFUSION TREATMENT OF METALLIC MATERIAL; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL
    • C23FNON-MECHANICAL REMOVAL OF METALLIC MATERIAL FROM SURFACE; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL; MULTI-STEP PROCESSES FOR SURFACE TREATMENT OF METALLIC MATERIAL INVOLVING AT LEAST ONE PROCESS PROVIDED FOR IN CLASS C23 AND AT LEAST ONE PROCESS COVERED BY SUBCLASS C21D OR C22F OR CLASS C25
    • C23F3/00Brightening metals by chemical means
    • C23F3/04Heavy metals
    • C23F3/06Heavy metals with acidic solutions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • ing And Chemical Polishing (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
  • Chemical Treatment Of Metals (AREA)

Abstract

1. Kapiel do polerowania chemicznego powierzchni ze stali nierdzewnej, zawieraja- ca w roztworze wodnym mieszanine kwasu chlorowodorowego, kwasu azotowego, kwa- su fosforowego, kwasu hydroksybenzoeso- wego oraz inhibitora, znamienna tym, ze w 1 dcm3 roztworu wodnego zawiera 0,5 - 5 moli kwasu chlorowodorowego, 0,005 - 1 mola kwasu azotowego, 0,005 -1 mola kw a su fosforowego, 0,001 - 5 g kwasu hydro ksybenzoesowego, 0 , 0 0 1 - 1 g aminy rozpuszczalnej w wodzie, ewentualnie do 0, mola dodatku wybranego sposród kwasu nadchlorowego i soli kwasu nadchlorowego, rozpuszczalnych w wodzie, oraz ewentualnie do 0,500 g dodatku zdolnego do rozkladania kwasu azotowego. Wzór 2 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem niniejszego wynalazku jest kąpiel do polerowania chemicznego powierzchni ze stali nierdzewnej.
Polerowanie chemiczne powierzchni metalicznych jest dobrze znaną techniką (Polerowanie elektrolityczne i chemiczne metali, W.L.Mc G. Tegart, Dunod, 1960, str. 122 i następne). Polega ona na obróbce metalicznych powierzchni do polerowania kąpielami utleniającymi. Do polerowania chemicznego stali nierdzewnych austenitycznych używa się zwykle kąpieli zawierających mieszaninę, w roztworze wodnym, kwasów chlorowodorowego, fosforowego i azotowego (opis patentowy USA nr 3 662 814). Dla polepszenia jakości polerowania zwykle dołącza się do tych kąpieli odpowiednie dodatki, takie jak środki powierzchniowo czynne, regulatory lepkości i środki do wybłyszczania. I tak, w opisie patentowym USA nr 3 709 824 opisano skład kąpieli do polerowania chemicznego powierzchni ze stali nierdzewnej, zawierającej, w wodnym roztworze, mieszaninę kwasu chlorowodorowego, kwasu azotowego i kwasu fosforowego, regulator lepkości wybrany spośród polimerów rozpuszczalnych w wodzie, środek powierzchniowo czynny i kwas sulfosalicylowy w charakterze środka do wybłyszczania.
Szczególną cechą tych znanych kąpieli do polerowania jest trawienie metali z bardzo dużą szybkością. Zabieg polerowania powierzchni ze stali nierdzewnej takimi kąpielami nie może zwykle przekraczać kilku minut w obawy spowodowania korozji lokalnej. Ta duża szybkość działania znanych kąpieli do polerowaniajest niedogodna, ponieważ czyni je nie nadającymi się do pewnych zastosowań, zwłaszcza do polerowania wewnętrznej powierzchni ścian zbiorników o dużych rozmiarach, takich jak kotły, autoklawy czy krystalizatory. Czas wymagany do napełnienia i opróżnienia takich zbiorników jest zwykle dużo dłuższy od optymalnego okresu zabiegu polerowania chemicznego i w istocie staje się niemożliwe uzyskanie jednolitego połysku ścianki, bo pewne jej strefy są wypolerowane niedostatecznie, a inne są głęboko skorodowane. Duża szybkość działania znanych kąpieli do polerowania chemicznego utrudnia ponadto kontrolę polerowania.
168 604
W europejskim opisie patentowym nr 19964 opisano kąpiele do polerowania chemicznego o działaniu bardzo wolnym, dzięki którym unika się uprzednio wymienionych niedogodności. Te znane kąpiele zawierają, w roztworze wodnym, mieszaninę kwasów chlorowodorowego, azotowego i fosforowego, kwas sulfosalicylowy, chlorek alkilopirydyniowy i i metylocelulozę. Te znane kąpiele do polerowania o działaniu powolnym są przewidziane do pracy w temperaturze co najmniej 313 K, a zwykle 318-373 K.
Celem wynalazku jest opracowanie składu kąpieli przewidzianych do prowadzenia powolnego i skutecznego polerowania chemicznego powierzchni ze stali nierdzewnej w temperaturze poniżej 323 K.
Kąpiel według wynalazku zawiera w 1 dcm3 roztworu wodnego 0,5-5 moli kwasu chlorowodorowego, 0,005-1 mola kwasu azotowego i 0,005-1 mola kwasu fosforowego, oraz 0,001-5 g kwasu hydroksybenzoesowego, oraz 0,001-1 g aminy rozpuszczalnej w wodzie.
W kąpieli według wynalazku, kwas hydroksybenzoesowy służy jako środek do wybłyszczania. Może on być niepodstawiony, jak np. kwas salicylowy albo podstawiony, jak kwas sulfosalicylowy. Korzystny jest kwas salicylowy.
Amina może być wybrana spośród amin pierwszorzędowych, amin drugorzędowych i amin trzeciorzędowych. Korzystne są aminy, których cząsteczka zawiera ponad 10 atomów węgla, np. 11-20 atomów węgla. Korzystne są alkiloaminy pierwszorzędowe zawierające w cząsteczce 11-16 atomów węgla. Kąpiel według wynalazku może zawierać mieszaninę amin. Optymalna zawartość aminy zależy od rodzaju wybranej aminy i na ogół wynosi ona 0,001-1 g na 1 dm3 roztworu wodnego.
Zgodnie z jednym z wariantów wynalazku wodny roztwór kąpieli zawiera ponadto wybrany spośród kwasu nadchlorowego i rozpuszczalnych w wodzie soli kwasu nadchlorowego. Optymalna zawartość tego dodatku wynosi 0,001-0,5 mola na 1 dm3 roztworu wodnego.
Zgodnie z innym wariantem wynalazku wodny roztwór zawiera rozpuszczalny w wodzie dodatek zdolny do rozkładania kwasu azotowego. Dodatek ten ma za zadanie rozkład co najmniej części kwasu azotowego, który tworzy się w czasie polerowania powierzchni stali w wyniku utlenienia jonów żelazowych, uwalnianych do kąpieli podczas polerowania. Jest on wybrany przede wszystkim spośród mocznika i jego pochodnych, takich jak tiomocznik i ureiny, a jego optymalna zawartość wynosi 0,01-5 g na 1 dm3 wodnego roztworu. Kąpiele takie są specjalnie przystosowane do zabiegów polerowania, w których stosunek powierzchni stykającej się z kąpielą i jej objętości jest wyższy od 10 m'1.
Korzystnie kąpiel według wynalazku jest wolna od jonów żelazicyjankowych i jonów żelazocyjankowych, zwłaszcza gdy nie zawiera kwasu nadchlorowego.
Odpowiednie ilości wagowe różnych składników kąpieli według wynalazku zależą od gatunku stali nierdzewnych poddanych polerowaniu, jak również od warunków polerowania, a mianowicie od kształtu przedmiotu ze stali poddanego polerowaniu, od jego objętości, od objętości kąpieli, od jej temperatury i od mieszania, któremu ją się ewentualnie poddaje. Wskutek tego warunki te powinny być określone w każdym przypadku przez rutynowe próby w laboratorium. Przykłady kąpieli według wynalazku przystosowanych do polerowania stali nierdzewnych austenitycznych tworzących stop z chromem i z niklem w temperaturach, mieszczących się między 293 i 323 K, zawierają w 1 dm3 roztworu wodnego:
0,5 - 5 moli kwasu chlorowodorowego (korzystnie 1-3 moli)
0,005 - 1 mol kwasu azotowego (korzystnie 0,05-0,5 mola)
0,005- 1 mol kwasu fosforowego (korzystnie 0,01-0,5 mola)
0,001 - 5 g kwasu hydroksybenzoesowego podstawionego lub niepodstawionego (korzystnie 0,005-0,3 g w wypadku kwasu niepodstawionego),
0,001 - 1 g aminy (korzystnie 0,005-0,300 g)
- 0,5 mola dodatku wybranego spośród kwasu nadchlorowego i soli kwasu nadchlorowego rozpuszczalnych w wodzie (korzystnie 0,001-0,2 mola),
- 5 g dodatku zdolnego do rozkładania kwasu azotawego (korzystnie 0,01-5 g).
Kąpiele do polerowania według wynalazku mogą ewentualnie zawierać dodatki zwykle obecne w znanych kąpielach do polerowania chemicznego metali, na przykład środki powie4
168 604 rzchniowo czynne, alkohole i regulatory lepkości. Mogą zwłaszcza zawierać związek abietynowy rozpuszczalny w wodzie, który jest związkiem chemicznym, zawierającym rodnik abietylowy o ogólnym wzorze 1, albo rodnik hydroabietylowy lub dehydroabietylowy.
Zgodnie z wynalazkiem, związek abietynowy powinien być rozpuszczalny w roztworze wodnym.
Związki abietynowe, nadające się do użytku w kąpielach według wynalazku są abietaminami.
Abietaminy szczególnie polecane do kąpieli według wynalazku są związkami o ogólnym wzorze 2, w którym R1 oznacza rodnik abietylowy, hydroabietylowy lub dehydroabietylowy, X 1 t^-z^nacza rodnik zawierający co najmniej jedną grapę karbonylową, a Χ2 oznacza atom wodoru lub rodnik zawierający co najmniej jedną grupę karbonylową.
Przykładami abietamin, które dobrze nadają się do kąpieli według wynalazku, są te, w których co najmniej jeden z rodników Xi i Χ2 jest rodnikiem o ogólnym wzorze -CH2-R2, w którym R2 oznacza ewentualnie podstawiony nasycony lub nienasycony rodnik alkilowy lub cykloalkilowy zawierający co najmniej jedną grupę karbonylową. Wśród związków tych korzystne są te, w których grupa -CH2- jest związana z grupą karbonylową rodnika R2 atomem węgla związanym z co najmniej jednym atomem wodoru. Takie podstawione abietaminy i sposób ich wytwarzania opisano w brytyjskim opisie patentowym nr 734665. Przykładami tego typu abietamin nadających się do kąpieli według wynalazku są te związki, w których rodnikiem alkilowym R2 jest acetonyl, 2-ketobutylo, 4-metylo-2-keto-pentenyl-3,4-hydroksy-4-metylo-2ketopentyl, 2-ketocyklopentyl, 4-hydroksy-2-ketopentenyl-3, 2-ketocykloheksyl, 2,5-dwuketoheksyl lub 2-fenylo-2-ketoetyl.
Kąpiele według wynalazku mogą również zawierać produkty o nazwie handlowej Dehyr quart (Henkel), które są środkami powierzchniowo czynnymi dobranymi spośród soli alkilopi-. rydyniowych i czwartorzędowych soli aminowych zawierających rodniki alkilowe, fenylowe lub benzylowe, podstawione lub niepodstawione.
Kąpiele według wynalazku nadają się do polerowania wszystkich powierzchni ze stali nierdzewnej austenitycznej. Są one szczególnie przystosowane do polerowania stali austenitycznych zawierających między 16-26% wagowych chromu i 6-22% wagowych niklu, takich jak stale typu 18/8 i 18/10 - zawierające ewentualnie molibden (np. stale AlSl-304, 304L, 316 i 316L). Cechą szczególną kąpieli według wynalazku jest możliwość prowadzenia polerowania takich stali z małą szybkością, wymagającego zwykle czasu zetknięcia 3-12 godzin. Mogą one być używane w każdej temperaturze zawartej między 293 K i temperaturą wrzenia. Wykazują one jednak godną uwagi cechę szczegółową, polegającą na doskonałej skuteczności w temperaturach niższych od 323 K, zwykle 308-318 Kpod normalnym ciśnieniem atmosferycznym, co ułatwia ich zastosowanie i upraszcza środki podjęte w celu zapewnienia zdrowotności na oddziale polerowania. Dodatkowo zaletą kąpieli według wynalazku jest możliwość wykonania dobrej jakości polerowania połączeń spawanych.
Zetknięcie powierzchni metalicznej z kąpielą może być dokonane każdym odpowiednim sposobem, na przykład przez zanurzenie. Czas zetknięcia polerowanej powierzchni z kąpielą powinien być wystarczający dla skutecznego wypolerowania powierzchni. Nie można jednak przekroczyć wartości krytycznej, poza którą kąpiel traci właściwości polerujące. Optymalny czas zetknięcia zależy od wielu parametrów, takich jak rodzaj stali, ukształtowanie i początkowa chropowatość polerowanej powierzchni, skład kąpieli, temperatura pracy, mieszanie kąpieli stykającej się z powierzchnią oraz stosunek pola powierzchni polerowanej i objętości kąpieli i powinien być on określony w każdym przypadku w laboratorium.
W zalecanej formie realizacji procesu polerowania kąpiel stosuje się w temperaturze 293-338 K, korzystnie 308-323 K pod normalnym ciśnieniem atmosferycznym i utrzymuje się polerowaną powierzchnię w zetknięciu z kąpielą w czasie 5-12 godzin.
W poniższych przykładach używano płytek ze stali nierdzewnej typu 18/10 (stop stali z chromem /18,0%) i niklem (10,0%/ bez molibdenu).
W każdym przykładzie płytka była zanurzona w kąpieli do polerowania utrzymywanej w temperaturze zasadniczo stałej i poddawane umiarkowanemu mieszaniu. Po okresie zanurzenia
168 604 płytkę wyjmowano z kąpieli, płukano zdemineralizowaną wodą i wysuszono. Mierzono następujące parametry:
1. Średnią głębokość trawienia metalu, określoną przez zależność
Δε =
ΚΓ
S d
ΔΡ o
gdzie S oznacza pole płytki (w cm ), a d oznacza masę właściwą metalu (w g/cm j, ΔΡ oznacza utratę ciężaru (w g) płytki w czasie zanurzenia w kąpieli, a Ae oznacza głębokość trawienia (pm);
2. Średnią arytmetyczną chropowatość Ra, która jest odchyleniem średnim w stosunku do średniej powierzchni płytki [Encyclopedia of Materials Science and Engineering, Michael B. Bever, Vol. 6, 1986, Pargamon Press, str. 4806 do 4808(strona 4806)]:
Ra y /x/ dx przy czym pomiary wykonywano czujnikiem wyposażonym we wskaźnik wykazujący promień krzywizny 5 μm i kalkulator pracujący przy wartości cut-off równej 0,25 mm;
3. Połysk powierzchn i pod kątem podania 20 stopni (według normy ASTM E>523). Przykład I. Użyto kąpieli do polerowania zgodnie z wynalazkiem, zawierającej w 1 dm3
1,3 mola kwasu chtorowodorowego
0,25 kwasu azotowego
0,15 mok kwasu fosforowego
0,1 g kwasu sahcytowego
0,1 g trp^e^nyyk^i^mńny
0,005 mo! kwasu nadchtorowego.
Warunki operacyjne były następujące: objętość kąpieli:
pole powierzchni poddanej polerowaniu: temperatura: czas trwania zanurzenia:
Odnotowano następujące wyniki:
Chropowatość średnia arytmetyczna
- przed polerowaniem:
- po polerowaniu:
Połysk:
970 9m ,
88,21 cm2,
318 K, godziny 30 minut.
0,22 pm, 0,21 ppm, 12%.
w 1 dm
Przykład II. Użyto kąpieli do polerowania zgodnie z wynalazkiem, zawierającej
1,5 mola kwasu chlorowodorowego 0,2 mola kwasu azotowego 0,2 mola kwasu fosforowego 0,1 g kwasu salicylowego 0,075 g trójoktyloaminy 0,005 mola kwasu nadchlorowego. Warunki operacyjne były następujące: objętość kąpieli:
pole powierzchni poddanej polerowaniu:
temperatura:
czas zanurzenia:
Odnotowano następujące wyniki: Głębokość trawienia:
Chropowatość średnia arytmetyczna:
- przez polerowaniem:
- po polerowaniu:
Połysk:
970 cm3,
87,3 cm2,
310K godzinu 15 minut
31,3 pm,
0,29 pm,
0,18 pm,
17%
168 604 *770 cmi
87,31 cm2,
318 K godziny 22 minut.
27,1 μπ,,
0,31 gm,
0,22 gm,
13%.
Przykład III. Użyto kąpieli do polerowania zgodnie z wynalazkiem, zawierającej w 1 dm3.
1.5 πιο- kwasu chlorowodorowego
0,2 mo-a kwasu azotowego
0,2 mo-a kwasu fosforowego
0,1 g kwasu saiicytowego
0,075 g dwuheksytoammy
0,005 mo-a kwasu nadchtorowego
Warunki operacyjne były następujące: objętość kąpieli:
pole powierzchni poddanej polerowaniu: temperatura: czas trwania zanurzenia:
Odnotowano następujące wyniki:
Głębokość trawienia:
Chropowatość średnia arytmetyczna:
- przed polerowaniem:
- po polerowaniu:
Połysk:
Przykład IV. Użyto kąpieli do polerowania zgodnie z wynalazkiem - zawierającej w 1 dmi
1.5 mo-a kwasu chtorowodorowego
0,2 mo-a kwauu azotowego
0,2 mo-a kwauu OjfOjo^^^j^o
0,1 g Ι^ν-au
0,075 g ^^uy^h^^mu^y Warunki operacyjne były następujące: objętość kąpieli:
pole powierzchni poddanej polerowaniu: temperatura: czas trwania zanurzenia:
Odnotowano następujące wyniki:
Głębokość trawienia:
Chropowatość średnia arytmetyczna:
- przed polerowaniem:
- po polerowaniu:
Połysk:
9370 cm ,
87,31 cm2.
318 K godziny 501121^
25,1 gm,
0,28 gm,
0,09 gm,
36%.
Przykład V. Użyto kąpieli do polerowania zgodnie z wynalazkiem, zawierającej w 1 dmi
1.5 mo-a kwasu (^Ilbrn^w^i^do^^^ej^o
0,2 mo-a azotowggo
0,2 mo-a rosrorowego
0,1 g kwsuu saiicylowego
0,075 j -auiytoamyy
0,005 mo-a kwsuu nadchloroweoo.
Warunki operacyjne były następujące: objętość kąpieli: *770 cm3, pole powierzchni poddanej polerowaniu: 87,,1 cr^22 temperatura: 31C K czas trwania zanurzenia: 4 godziny.
Odnotowano następujące wyniki:
Głębokość trawienia: 27,3iim,
Chropowatość średnia arytmetyczna:
- przed polerowaniem: 0,27 gm,
- po polerowaniu: 0,08 gm,
Połysk: 38%.
168 604
Przykład VI. Użyto kąpieli do polerowania zgodnie z wynalazkiem, zawierającej w 1 dm3
1.5 mola kwasu chlorowodorowego
0,2 mota kwasu azotowego
0,2 mota kwasu fosforowego
0,1 g kwasu saiicylowego
0,075 g ^^uy/h^^m^^y
0,005 mota kwasu nadchlorowego
0,1 g mocnnika.
Warunki operacyjne były następujące:
objętość kąpieli: 725 cm3, pole powierzchni poddanej polerowaniu: 87,3 cm2, temperatura: 318 K czaa trwania zanurzenia: 4 godziny.
Odnotowano następujące wyniki:
Głębokość trawienia: 26,2 gm,
Chropowatość średnia arytmetyczna:
- przed polerowaniem: 0,22 gm,
- po polerowaniu: 0,07 gm,
Połysk: 37%.
Przykład VII. Użyto kąpieli do polerowania zgodnie z wynalazkiem, zawierającej w 1 dm3
1,3 mota kws.uu c^llorn^^<^(^(rn^^ggo
0,2 mota kwa.uu azotowego
0,1 mota kwauu fosforowego
0,2 g saiicylowego
0,1 g trójdecyloaminy
0,005 mota kwauu n^^di^llOrn^wggca.
Warunki operacyjne były następujące: objętość kąpieli:
pole powierzchni poddanej polerowaniu: temperatura: czaa trwania zanurzenia:
Odnotowano następujące wyniki:
Średnia głębokość trawienia:
Chropowatość średnia arytmetyczna:
- przed polerowaniem: 0,25 gm,
- po polerowaniu: 0,10 gm,
Połysk: 33%.
930 cm3, cm2,
318K godziny 50 imnut,
38,6gm,
Przykład VIII. Użyto kąpieli do polerowania zgodnie z wynalazkiem zawierającej w 1 dm3
1.6 mota kwauu chlorowodoroweoo,
0,2 mota kwsuu azotowego,
0,2 mota i^vlasu fosforowego,
0,1 g kwsuu salicylowego,
0,075 5 dodecyloaminy,
0,005 mota kwsuu nadchlorowego,
0,5 g moczziaa.
Warunki operacyjne były następujące: objętość kąpieli:
pole powierzchni, poddanej polerowamu: temperatura: czas trwania zanurzenia:
Odnotowano następujące wyniki:
Średnia głębokość trawienia:
10550 cm ,
3m2,
308 K godzin 40 minut. 30 gm.
168 604
Chropowatość średnia arytmetyczna
- przed polerowaniem: 0,25 pm,
- po polerowaniu: 0,09 pm.
Połysk: 28%.
Przykład IX. Użyto kąpieli do polerowania zgodnie z wynalazkiem zawierającej w 1 dm3
1,7 mota kwasu chlorowodorowego
0,2 mota kwasu azotowego
0,25 mota kwasu fosforowego
0,1 g kwasu saiicytowego
0,050 g mirssy/^^mnn^y
0,005 mota kwauu nadchforowego.
Warunki operacyjne były następujące: objętość kąpieli:
pole powierzchni poddanej polerowaniu: temperatura: czas trwania zanurzenia:
Odnotowano następujące wyniki:
Chropowatość średnia arytmetyczna:
- przed polerowaniem:
- po polerowaniu:
Połysk:
970 cm3,
87,3 cm2,
318K godziny 50 minut.
0,22 pm, 0,11 pm, 21%.
Przykład X (porównawczy). Użyto kąpieli do polerowania zawierającej w 1 dm3
1.5 mota kwauu chforowodorowego
0,2 mota kwasu azotowego
0,2 mota kwasu fosforowego
0,1 g kwauu saUcytowego.
Warunki operacyjne były następujące:
objętość kąpieli: 9770 cm3, pole powierzchni, poddanej polerowaniu: 87,3 cm2, temperatura: 318 K czas trwania zanurzenia: 3 godziny.
Odnotowano następujące wyniki:
Głębokość trawienia: 29 pm,
Chropowatość średnia arytmetyczna:
- przed polerowaniem: 0,26 pm, po polerowaniu: 0,23 pm,
Połysk: 7%?.
Przykład XI (porównawczy). Użyto kąpieli do polerowania, zawierającej na dm3
1.5 mota kwauu chlorowodorowego
0,2 mota kwauu azotowego
0,2 mota kwauu fofforowego
0,1 g kwauu saUcy-ODwego
0,005 mota kwauu nadchlorowego.
Warunki operacyjne były następujące:
objętość kąpieli: 970 cm3, pole powierzchni poddanej polerowaniu: 87,3 cm2, temperatura: 318 K czas trwania zanurzenia: 3 godziny.
Odnotowano następujące wyniki:
Głębokość trawienia: 33,2pm,
Chropowatość średnia arytmetyczna:
- przed polerowaniem: 0,24 pm,
- po polerowaniu: 0,22 pm,
Połysk: 8%.
168 604
Porównanie wyników otrzymanych w przykładach I-IX z uzyskanymi w przykładach X i XI czyni widocznym postęp wniesiony przez wynalazek. Jest oczywiste, iż kąpiele według wynalazku zapewniają znacznie lepsze rezultaty polerowania pod względem chropowatości powierzchni i połysku.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kąpiel do polerowania chemicznego powierzchni ze stali nierdzewnej, zawierająca w roztworze wodnym mieszaninę kwasu chlorowodorowego, kwasu azotowego, kwasu fosforowego, kwasu hydroksybenzoesowego oraz inhibitora, znamienna tym, że w 1 dcm3 roztworu wodnego zawiera 0,5 - 5 moli kwasu chlorowodorowego, 0,005 - 1 mola kwasu azotowego, 0,005 -1 mola kwasu fosforowego, 0,001 - 5 g kwasu hydroksybenzoesowego, 0,001 -1 g aminy rozpuszczalnej w wodzie, ewentualnie do 0,5 mola dodatku wybranego spośród kwasu nadchlorowego i soli kwasu nadchlorowego, rozpuszczalnych w wodzie, oraz ewentualnie do 0,500 g dodatku zdolnego do rozkładania kwasu azotowego.
  2. 2. Kąpiel według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera aminę o ponad 10 atomach węgla w cząsteczce.
  3. 3. Kąpiel według eastrz.2, znamienna tym, żezawiera aminę o 11- oo atomach węgla w cząsteczce.
  4. 4. Kąpiel według zastrz. 3, znamienna tym, że zawiera aminę pierwszorzędową o 12 -18 atomów węgla w cząsteczce.
  5. 5. Kąpiel według zastrz. 1, znamienna tym, że jako dodatek zdolny do rozkładania kwasu azotowego zawiera mocznik i/lub pochodne mocznika.
PL91290742A 1990-06-19 1991-06-19 Kapiel do polerowania chemicznego powierzchni ze stali nierdzewnej PL PL PL PL PL168604B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9000625A BE1004452A3 (fr) 1990-06-19 1990-06-19 Bains et procede pour le polissage chimique de surfaces en acier inoxydable.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL168604B1 true PL168604B1 (pl) 1996-03-29

Family

ID=3884837

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91290742A PL168604B1 (pl) 1990-06-19 1991-06-19 Kapiel do polerowania chemicznego powierzchni ze stali nierdzewnej PL PL PL PL

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5209820A (pl)
EP (1) EP0462646B1 (pl)
JP (1) JPH04231483A (pl)
CN (1) CN1057494A (pl)
AT (1) ATE108838T1 (pl)
BE (1) BE1004452A3 (pl)
BG (1) BG60922B1 (pl)
BR (1) BR9102496A (pl)
CA (1) CA2044113A1 (pl)
CZ (1) CZ280639B6 (pl)
DE (1) DE69102947T2 (pl)
ES (1) ES2060286T3 (pl)
HU (1) HU209843B (pl)
MY (1) MY106562A (pl)
PL (1) PL168604B1 (pl)
PT (1) PT97999A (pl)
RU (1) RU2086700C1 (pl)
YU (1) YU47856B (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1003670A3 (fr) * 1990-02-23 1992-05-19 Solvay Bains et procede pour le polissage chimique de surfaces en acier inoxydable.
BE1012670A3 (fr) * 1999-05-07 2001-02-06 Solvay Bains et procede pour le polissage chimique de surfaces en acier inoxydable.
KR100525031B1 (ko) * 1999-07-13 2005-10-31 카오카부시키가이샤 연마액 조성물
JP4578661B2 (ja) * 2000-09-28 2010-11-10 日本表面化学株式会社 金及び金合金の化学研磨処理液
CN102703937A (zh) * 2012-05-24 2012-10-03 北京工业大学 一种涂层导体用不锈钢基带的抛光工艺
CN103046053B (zh) * 2012-09-21 2015-04-01 中国兵器工业第二一三研究所 高温氧化不锈钢的化学抛光方法
CN102888609A (zh) * 2012-10-26 2013-01-23 南京大地冷冻食品有限公司 一种不锈钢化学抛光液
CN103422092B (zh) * 2013-07-19 2015-12-02 吴江骏达电梯部件有限公司 一种抛光液及其抛光方法
CN103642398B (zh) * 2013-11-28 2015-07-22 上海航天精密机械研究所 不锈钢材料抛光液及其用途
US10428429B2 (en) * 2014-09-30 2019-10-01 Agency For Science, Technology And Research Formulation and method for inhibiting carbon-based deposits
CN104498870A (zh) * 2014-12-11 2015-04-08 沈阳富创精密设备有限公司 一种带螺纹不锈钢零件多弧离子镀镀铝前处理工艺及应用
EP3878579A1 (en) * 2020-03-09 2021-09-15 Acondicionamiento Tarrasense Procedure for finishing stainless steel parts

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2662814A (en) * 1949-08-27 1953-12-15 Diversey Corp Method and composition for chemically polishing metals
GB734665A (en) * 1953-06-10 1955-08-03 American Chem Paint Co Improvements in or relating to corrosion inhibitors and their use
LU38281A1 (pl) * 1959-03-09
US3457107A (en) * 1965-07-20 1969-07-22 Diversey Corp Method and composition for chemically polishing metals
US3709824A (en) * 1971-01-07 1973-01-09 Nippon Soda Co Method and composition for chemical polishing of stainless steel surfaces
JPS4893542A (pl) * 1972-03-13 1973-12-04
US3839112A (en) * 1973-04-16 1974-10-01 Texas Instruments Inc Temperature stable compositions and processes for brightening metals and alloys
FR2457315A1 (fr) * 1979-05-25 1980-12-19 Solvay Bain pour le polissage chimique de surfaces en acier
JPS5642673A (en) * 1979-09-14 1981-04-20 Usac Electronics Ind Co Ltd Printer for electronic computer
SU1105292A1 (ru) * 1982-07-30 1984-07-30 Московский ордена Ленина и ордена Трудового Красного Знамени химико-технологический институт им.Д.И.Менделеева Раствор дл удалени никелевых покрытий,нанесенных химическим способом
FR2582675B1 (fr) * 1985-06-03 1992-10-02 Solvay Bains et procedes pour le polissage chimique de surfaces en acier inoxydable
FR2608173B1 (fr) * 1986-12-15 1993-07-16 Solvay Bains et procede pour le polissage chimique de surfaces en acier inoxydable

Also Published As

Publication number Publication date
BG60922B1 (bg) 1996-06-28
YU104991A (sh) 1994-04-05
HUT61608A (en) 1993-01-28
ES2060286T3 (es) 1994-11-16
CN1057494A (zh) 1992-01-01
DE69102947T2 (de) 1995-02-23
BR9102496A (pt) 1992-01-21
DE69102947D1 (de) 1994-08-25
US5209820A (en) 1993-05-11
RU2086700C1 (ru) 1997-08-10
MY106562A (en) 1995-06-30
PT97999A (pt) 1992-03-31
HU209843B (en) 1994-11-28
BE1004452A3 (fr) 1992-11-24
BG94644A (bg) 1993-12-24
HU912030D0 (en) 1991-12-30
CA2044113A1 (fr) 1991-12-20
CZ280639B6 (cs) 1996-03-13
CS184191A3 (en) 1992-02-19
EP0462646A1 (fr) 1991-12-27
YU47856B (sh) 1996-02-19
EP0462646B1 (fr) 1994-07-20
JPH04231483A (ja) 1992-08-20
ATE108838T1 (de) 1994-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6521028B1 (en) Low hazard corrosion inhibitors and cleaning solutions using quaternary ammonium salts
US4637899A (en) Corrosion inhibitors for cleaning solutions
US3992313A (en) Acid inhibitor composition and process in hydrofluoric acid chemical cleaning
PL168604B1 (pl) Kapiel do polerowania chemicznego powierzchni ze stali nierdzewnej PL PL PL PL
JPS6017829B2 (ja) 金属表面の腐食抑制剤
US4906327A (en) Method and composition for refinement of metal surfaces
USRE34272E (en) Method and composition for refinement of metal surfaces
JPH0132313B2 (pl)
US4678541A (en) Baths and process for chemical polishing of stainless steel surfaces
RU2060301C1 (ru) Раствор и способ химического полирования поверхности нержавеющей стали
FI83545B (fi) Foerfarande foer kemisk polering av ytor av rostfritt staol samt vid foerfarandet anvaent bad.
US3819527A (en) Composition and method for inhibiting acid attack of metals
PL166062B1 (pl) Kapiel do polerowania chemicznego powierzchni ze stali nierdzewnej PL PL PL
US5135610A (en) Baths and process for chemical polishing of stainless steel surfaces
US3535240A (en) Sulfoximine corrosion inhibitor for acid solutions
WO1994004645A1 (en) Low toxicity, non-carcinogenic inhibitors for acid pickling
SK281732B6 (sk) Kúpeľ na chemické leštenie povrchov z nehrdzavejúcej ocele a spôsob chemického leštenia
PL140306B1 (en) Inhibitor of etching of steel surfaces in hydrochloric acid and method of making the same
PL140308B1 (en) Inhibitor of etching of steel surfaces in hydrochloric acid and method of making the same
PL163012B1 (pl) Inhibitor trawienia wyrobów ze stali lub miedzi i jej stopów w roztworach kwasu siarkowego lub solnego PL
PL150742B1 (pl) Środek do trawienia powierzchni stalowych w kwasie solnym
PL150793B3 (pl) Inhibitor trawienia powierzchni stalowych w roztworach kwasu siarkowego i sp0s6b wytwarzania inhibitora trawienia powierzchni stalowych w roztworach kwasu siarkowego