PL166321B1 - Mebel do siedzenia, rozkladany PL - Google Patents

Mebel do siedzenia, rozkladany PL

Info

Publication number
PL166321B1
PL166321B1 PL29379792A PL29379792A PL166321B1 PL 166321 B1 PL166321 B1 PL 166321B1 PL 29379792 A PL29379792 A PL 29379792A PL 29379792 A PL29379792 A PL 29379792A PL 166321 B1 PL166321 B1 PL 166321B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
furniture
seat
guide
headrest
Prior art date
Application number
PL29379792A
Other languages
English (en)
Other versions
PL293797A1 (en
Inventor
Heinz Premer
Original Assignee
Hoppe Kg Hodry Metallfab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoppe Kg Hodry Metallfab filed Critical Hoppe Kg Hodry Metallfab
Publication of PL293797A1 publication Critical patent/PL293797A1/xx
Publication of PL166321B1 publication Critical patent/PL166321B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C17/00Sofas; Couches; Beds
    • A47C17/04Seating furniture, e.g. sofas, couches, settees, or the like, with movable parts changeable to beds; Chair beds
    • A47C17/22Seating furniture having non-movable back-rest changeable to beds with means for uncovering a previously hidden mattress or similar bed part
    • A47C17/23Seating furniture having non-movable back-rest changeable to beds with means for uncovering a previously hidden mattress or similar bed part the lying down bed surface partly consisting of one side of the seat
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C17/00Sofas; Couches; Beds
    • A47C17/04Seating furniture, e.g. sofas, couches, settees, or the like, with movable parts changeable to beds; Chair beds
    • A47C17/13Seating furniture having non-movable backrest changeable to beds by increasing the available seat part, e.g. by drawing seat cushion forward
    • A47C17/132Seating furniture having non-movable backrest changeable to beds by increasing the available seat part, e.g. by drawing seat cushion forward with multiple seat cushions
    • A47C17/134Seating furniture having non-movable backrest changeable to beds by increasing the available seat part, e.g. by drawing seat cushion forward with multiple seat cushions by lifting or tilting

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nursing (AREA)
  • Chairs For Special Purposes, Such As Reclining Chairs (AREA)
  • Special Chairs (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)

Abstract

1 . Mebel do siedzenia, rozkladany do lezenia z podglówkiem, który wsuwany jest w przestrzen znajdujaca sie miedzy tylnym oparciem a tylna sciana stelaza mebla, ze stelazem siedziska, maja- cym na sobie jego poduszke i ze srodkowa rama, wyposazona w poduszke, przy czym jego srodko- wa rama, w meblu w pozycji przystosow anej do siedzenia lezaca pod poduszka siedziska, w meblu w pozycji "do lezenia" jest usytuowana miedzy podglówkiem a stelazem siedziska, znamienny tym, ze do srodkowej ramy (4), w obrebie jej oby- dwu konców, przymocowane sa przegubowo stop- ki wspierajace (8, 9), polaczone wzajem nie ze soba lacznikiem przesuwnym (13), zas srodkowa ra- ma (4) jest zlaczona ze stelarzem siedziska ( 6) lacz- nikiem (17) prowadzacym, prowadzonym slizgo- wo w prowadnicy (19) na stelazu siedziska (6 ). FIG 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest mebel do siedzenia, rozkładany do leżenia, z podgłówkiem, który wsuwany jest w przestrzeń znajdującą się między tylnym oparciem a tylną ścianą stelażu mebla, ze stelażem siedziska, mającym na sobie jego poduszkę i ze środkową ramą, wyposażoną w poduszkę, przy czym środkowa rama, w meblu przystosowanym do siedzenia leżąca pod poduszką siedziska, w meblu przygotowanym do leżenia jest usytuowana między podgłówkiem a stelażem siedziska.
Znane meble tego rodzaju mają tę zaletę, że obciągnięta obiciem poduszka siedziska w meblu przygotowanym do leżenia wykorzystuje do podparcia nogi, przez co nie jest ona tak silnie obciążona, a poduszka środkowa jak również podgłówek mogą być obite materiałem odpornym na wycieranie, łatwym do czyszczenia, ponieważ obydwie te części są w meblu przygotowanym do siedzenia niewidoczne. Wysokość mebla przygotowanego do leżenia odpowiada mniej więcej wysokości mebla przygotowanego do siedzenia, co wychodzi naprzeciw wymaganiom użytkowników.
Wadą znanych mebli tego rodzaju jest jednakże ich nie zawsze zadowalające funkcjonowanie przy zmianie ich przeznaczenia z mebla do siedzenia w mebel do leżenia i odwrotnie.
Celem wynalazku jest stworzenie mebla w rodzaju wspomnianego na wstępie, odznaczającego się niezawodnym funkcjonowaniem przy zmianie funkcji mebla, to znaczy jego przeznaczenia do siedzenia, względnie do leżenia i odwrotnie i prostotą wykonywania tej operacji.
Zostało to uzyskane dzięki wynalazkowi przez to, że do ramy środkowej, w obrębie jej obydwóch końców, przymocowane są przegubowo stopki wspierające, połączone wzajemnie
166 321 łącznikiem przesuwnym, a środkowa rama jest złączona ze stelażem siedziska łącznikiem prowadzącym, prowadzonym ślizgowo w prowadzeniu znajdującym się na tym stelażu.
W meblu ukształtowanym według wynalazku, przy wyciąganiu z jego stelażu siedziska, stelaż jest najpierw przeciągany nad znajdującą się niżej ramą środkową, ta jest następnie zabierana razem z nim i zostaje ostatecznie osadzona w wyniku odchylenia się jej obydwóch stopek wspierających.
Kolejną wadą znanych mebli jest to, że przy ich rozkładaniu rama środkowa i stelaż siedziska, względnie ich poduszki, ocierają się jedno o drugie, ewentualnie w meblu przygotowanym do leżenia pozostaje między poduszkami szczelina, która może być zlikwidowana przez przesunięcie stelaża siedziska do tyłu. Dla uniknięcia tej wady, według kolejnego szczegółu wynalazku, łącznik prowadzący jest prowadzony w ramie środkowej w otworze wzdłużnym i jest co najmniej jedną nakładką połączony ze znajdującą się tuż obok stopką wspierającą. W ten sposób stelaż siedziska jest automatycznie dociągany do ramy środkowej w wyniku przesunięcia łącznika prowadzącego w otworze wzdłużnym.
Dla uzyskania automatycznego osadzenia ramy środkowej jej stopka wspierająca, bliższa podgłówka, jest prowadzona w dwóch prowadzeniach, ułożonych zasadniczo równolegle do siebie, przy czym jedno prowadzenie, w którym stopka wspierająca jest osadzona uchylnie, jest dłuższa od drugiego prowadzenia i ma zderzak krańcowy. Stopka wspierająca, bliższa podgłówka, jest przy tym połączona korzystnie z dwuramienną dźwignią, wspartą uchylnie na ramie środkowej, uchwyconą przez łącznik przesuwny. Do dźwigni tej dołączony jest również przegubowo podgłówek.
Dalej, według wynalazku, na stelażu siedziska usytuowana jest stopka, mogąca się odchylać między dwoma położeniami, przy czym w jednym położeniu, w położeniu przygotowania do leżenia, poduszka siedziska leży poziomo, zaś w drugim położeniu, w położeniu przygotowania do siedzenia, poduszka siedziska jest pochylona.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia mebel do siedzenia według wynalazku, w widoku z boku, w częściowym przekroju, fig. 2 - ten sam mebel przygotowany do leżenia, w skali nieco zmniejszonej.
W poniższym opisie uwzględniono tylko jeden bok mebla, a mówi się na przykład o dwóch stopkach wspierających, wiadomo bowiem, że te części występują z reguły parami (dwie pary stopek wspierających).
Według rysunku stelaż mebla 1 ma wyściełany podgłówek 2, wyposażoną w poduszkę 3 środkową ramę 4 i wyposażony w poduszkę 5 stelaż siedziska 6. Tylne oparcie 7 jest połączone trwale ze stelażem mebla 1.
Środkowa rama 4 ma dwie, wyposażone w rolki, stopki wspierające 8 i 9, z których każda jest usytuowana w obrębie końców środkowej ramy 4. Stopka wspierająca 8 jest połączona z dwuramienną dźwignią 10 i jest prowadzona przez dwie prowadnice 11 i 12, ułożone względem siebie w zasadzie równolegle. Tor prowadnicy 11 jest dłuższy od toru prowadnicy 12 i jest wyposażony w ogranicznik krańcowy 11'. Stopka wspierająca 8 jest w torze prowadnicy 11 osadzona uchylnie i ma na swoim dolnym końcu rolkę 12', biegnącą po torze prowadnicy 12.
Do dźwigni 10 dołączony jest przegubowo łącznik przesuwny 13, którego drugi koniec jest zaczepiony za stopkę wspierającą 9, mogącą się uchylać wokół punktu obrotu 14. Sprężyna 15 zapobiega uchylaniu się stopki wspierającej w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara. Za stopkę wspierającą 9 zaczepiona jest ponadto nakładka 16, połączona na jej drugim końcu z przesuwnym łącznikiem 17, przy czym połączenia przegubowe tych obydwóch części jest prowadzone w otworze wzdłużnym 18. Łącznik przesuwny 17 jest prowadzony ślizgowo w prowadnicy 19, usytuowanej na stelażu siedziska 6.
Stelaż siedziska 6 ma stopkę 20, odchylającą się między dwoma położeniami, przy czym poduszka 5 siedziska w przedstawionym na fig. 2 położeniu do leżenia jest usytuowana poziomo, a w przedstawionym na fig. 1 położeniu do siedzenia jest usytuowana z pochyleniem. Stelaż siedziska 6 jest poza tym prowadzony rolką 21 po podłodze.
Jeden koniec podgłówka 2 jest również połączony przegubowo z dźwignią 10. Dalsze podparcie podgłówka 2 uzyskuje się za pomocą wspornika 22.
166 321
Kiedy mebel w położeniu przeznaczonym do siedzenia ma zostać rozłożony w pozycję do leżenia, to ciągnie się za stelaż siedziska 6, tak że przetacza się on nad środkową ramą 4 do przodu. Stelaż siedziska 6 pozostaje przy tym tak długo pochylony, dopóki rolka stopki 20 nie zostanie zatrzymana przez ogranicznik 23, przez co stopka 20 zostaje odchylona i stelaż siedziska 6 zostaje uniesiony do góry. Koniec łącznika przesuwnego 17 ślizga się w prowadnicy 19 i zachowuje początkowo mniej więcej prostopadłe położenie.
Kiedy przesuwny łącznik 17 dotrze do końca prowadnicy 19, zostaje zabierana środkowa rama 4, przy czym stopki wspierające 8 i 9 wchodzą najpierw w odchylone położenie według fig. 1. Gdy rolka 12' dotrze do końca prowadnicy 12, a stopka wspierająca dotrze do ogranicznika 11', stopka wspierająca 8 odchyla się w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara ku górze i pociąga za sobą, za pośrednictwem łącznika przesuwnego 13, stopkę wspierającą 9. Jednocześnie stosownie do prowadzenia w otworze wzdłużnym 18 stelaż siedziska 6 zostaje przeciągnięty do łącznika prowadzącego 17, a występująca na początku ruchu szczelina między poduszką 5 siedziska a środkową poduszką 3 ulega skasowaniu.
W wyniku odchylenia dźwigni 10 wyciągany zostaje również z za tylnego oparcia 7, przy jednoczesnym odchylaniu się wspornika 22, podgłówek 2.
W ramach wynalazku możliwe są liczne odstępstwa. Tak więc nakładka 16, ewentualnie łącznik 17 mogłyby być również przymocowane przegubowo do łącznika przesuwnego 13 lub do stopki wspierającej 8.
166 321
CM ci
LU
166 321
FIG 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1 Mebel do siedzenia, rozkładany do leżenia z podgłówkiem, który wsuwany jest w przestrzeń znajdującą się między tylnym oparciem a tylną ścianą stelaża mebla, ze stelażem siedziska, mającym na sobie jego poduszkę i ze środkową ramą, wyposażoną w poduszkę, przy czym jego środkowa rama, w meblu w pozycji przystosowanej do siedzenia leżąca pod poduszką siedziska, w meblu w pozycji do leżenia jest usytuowana między podgłówkiem a stelażem siedziska, znamienny tym, że do środkowej ramy (4), w obrębie jej obydwu końców, przymocowane są przegubowo stopki wspierające (8,9), połączone wzajemnie ze sobą łącznikiem przesuwnym (13), zaś środkowa rama (4) jest złączona ze stelarzem siedziska (6) łącznikiem (17) prowadzącym, prowadzonym ślizgowo w prowadnicy (19) na stelażu siedziska (6).
  2. 2. Mebel według zastrz. 1, znamienny tym, że prowadzący łącznik (17) jest prowadzony w środkowej ramie (4) w otworze wzdłużnym (18) i jest za pomocą co najmniej jednej nakładki (16) połączony ze znajdującą się tuż obok stopką wspierającą (9).
  3. 3. Mebel według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stopka wspierająca (8) środkowej ramy (4), bliższa podgłówka (2), jest prowadzona w dwóch prowadnicach (11,12), ułożonych zasadniczo równolegle do siebie, przy czym jedna prowadnica (11), w której stopka wspierająca (8) jest osadzona uchylnie, jest dłuższa od drugiej prowadnicy (12) i ma zderzak krańcowy (U’)
  4. 4. Mebel według zastrz. 3, znamienny tym, że stopka wspierająca (8), bliższa podgłówka (2), jest połączona z dwuramienną dźwignią (10), wspartą uchylnie na środkowej ramie (4), uchwyconą przez łącznik przesuwny (13).
  5. 5. Mebel według zastrz. 4, znamienny tym, że do dwuramiennej dźwigni (10) dołączony jest przegubowo podgłówek (2).
  6. 6. Mebel według zastrz. 1 albo 2 albo 4 albo 5, znamienny tym, że na stelażu siedziska (6) jest usytuowana stopka (20) wychylna między dwoma położeniami, przy czym w jednym położeniu, w położeniu przygotowania do leżenia poduszka siedziska (5) leży poziomo, zaś w drugim położeniu, w położeniu przygotowania do siedzenia, poduszka siedziska (5) jest pochylona.
PL29379792A 1991-03-15 1992-03-11 Mebel do siedzenia, rozkladany PL PL166321B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT58591A AT399992B (de) 1991-03-15 1991-03-15 Sitz- bzw. liegemöbel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL293797A1 PL293797A1 (en) 1992-12-14
PL166321B1 true PL166321B1 (pl) 1995-05-31

Family

ID=3494485

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29379792A PL166321B1 (pl) 1991-03-15 1992-03-11 Mebel do siedzenia, rozkladany PL

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0504129B1 (pl)
AT (1) AT399992B (pl)
CZ (1) CZ280590B6 (pl)
DE (1) DE59201742D1 (pl)
HU (1) HU208246B (pl)
PL (1) PL166321B1 (pl)
SI (1) SI9210204A (pl)
SK (1) SK279579B6 (pl)
YU (1) YU48154B (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT401223B (de) * 1994-06-23 1996-07-25 Kapsamer Kg Joka Werke Johann In ein bett umwandelbares sitzmöbel
GB2299933A (en) * 1995-04-22 1996-10-23 Raymond Lester Mawdsley Convertible chair/bed
AT1763U1 (de) * 1997-01-10 1997-11-25 Hoppe Kg Hodry Metallfab In ein bett umwandelbares sitzmöbel
AT2403U1 (de) * 1997-09-15 1998-10-27 Papst Markus Umwandelbares möbel
AT408308B (de) * 1998-09-24 2001-10-25 Papst Markus Ing In ein liegemöbel umwandelbares sitzmöbel
AU2003289735A1 (en) * 2002-12-10 2004-06-30 Obschestvo S Ogranichennoy Otvetstvennostiu "Ecoform" Convertible furniture for seating and lying
DE202004004301U1 (de) * 2004-03-18 2004-05-27 Stella Möbelwerk GmbH & Co KG Sitz-Liegemöbel
DE202004004300U1 (de) * 2004-03-18 2004-05-27 Stella Möbelwerk GmbH & Co KG Sitz-Liegemöbel
AT7969U1 (de) * 2005-01-20 2005-12-15 Hoppe Kg Hodry Metallfab Sitz- bzw. liegemöbel
AT510847B1 (de) * 2011-01-14 2012-07-15 Thalermaier Gmbh Sitz- oder liegemöbel
HUE027429T2 (hu) 2011-01-14 2016-10-28 Thalermaier Gmbh Ülõ- vagy fekvõbútor
AT510400B1 (de) * 2011-05-25 2012-04-15 Moldovan Adrian Sitz- bzw. liegemöbel
AT510399B1 (de) * 2011-05-25 2012-04-15 Moldovan Adrian Sitz- bzw. liegemöbel
US9854916B2 (en) 2014-08-25 2018-01-02 Ultra-Mek, Inc. Seating unit convertible to bed
US9622587B2 (en) * 2014-08-25 2017-04-18 Ultra-Mek, Inc. Seating unit convertible to bed
PL233368B1 (pl) * 2017-07-31 2019-10-31 Stalmot & Wolmet Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Mebel z podnośnikiem

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1036746A (en) * 1912-08-27 Maitland Thomson Sofa-bedstead.
DE1121290B (de) * 1958-04-21 1962-01-04 Otto Reich In ein Bett umwandelbares Sitzmoebel, bestehend aus einem Gestell, zwei ausziehbaren Boeden, zwei aufeinanderklappbaren Sitzpolstern und einem Rueckenpolster
NL286539A (pl) * 1961-12-20 1965-02-10
AT342812B (de) * 1976-06-30 1978-04-25 Dryjak Alois Sitzmobel
US4176414A (en) * 1978-03-27 1979-12-04 Leggett & Platt, Incorporated Sofa-sleeper
AT381014B (de) * 1984-05-21 1986-08-11 Alembik Alfred In ein bett umwandelbares sitzmoebel
FR2599609B3 (fr) * 1986-06-05 1988-08-19 Meral Soc Nouv Mecanisme de canape convertible

Also Published As

Publication number Publication date
PL293797A1 (en) 1992-12-14
EP0504129A1 (de) 1992-09-16
HUT60612A (en) 1992-10-28
AT399992B (de) 1995-08-25
HU9200820D0 (en) 1992-05-28
EP0504129B1 (de) 1995-03-29
YU48154B (sh) 1997-05-28
CS76092A3 (en) 1992-10-14
HU208246B (en) 1993-09-28
CZ280590B6 (cs) 1996-02-14
SI9210204A (en) 1995-04-30
YU20492A (sh) 1995-12-04
DE59201742D1 (de) 1995-05-04
SK279579B6 (sk) 1999-01-11
ATA58591A (de) 1995-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL166321B1 (pl) Mebel do siedzenia, rozkladany PL
US10405660B2 (en) Adjustable furniture
US4244620A (en) Wall-proximity reclining chair
CA1301622C (en) Mechanism for a reclining chair or a sofa module
AU779075B2 (en) Reclining mechanism and furniture item
CA2579550C (en) Convertible seating furniture
CN106263778B (zh) 机械伸展装置及包括该机械伸展装置的座椅单元
US7063380B1 (en) Collapsible easy chair
GB1559896A (en) Reclining chairs
GB2293971A (en) Seating furniture
JPH05184436A (ja) シートからベッドに変換できる家具品
US7373675B2 (en) Convertible sofa bed
US5103510A (en) Locking linkage for sofa bed
US3316014A (en) Telescoping chair
US5597210A (en) Foldable chair with retractable leg rest
JP3104505B2 (ja) スライド座板付き椅子
HU215803B (hu) Pihenőszék
US6637813B2 (en) Reclining mechanism and furniture item having pusher mechanism
US3478371A (en) Seat furniture unit which is convertible into a bed
GB2582213A (en) Adjustable chair
PL168211B1 (pl) Mebel do siedzenia przemieniany w lózko PL
GB2061096A (en) Backrest convertible to a table
PL174886B1 (pl) Mebel do siedzenia i leżenia
CN211533481U (zh) 一种三折躺椅
JPS6045311A (ja) 安楽椅子形又はソフア形の座家具