PL233368B1 - Mebel z podnośnikiem - Google Patents

Mebel z podnośnikiem

Info

Publication number
PL233368B1
PL233368B1 PL42241317A PL42241317A PL233368B1 PL 233368 B1 PL233368 B1 PL 233368B1 PL 42241317 A PL42241317 A PL 42241317A PL 42241317 A PL42241317 A PL 42241317A PL 233368 B1 PL233368 B1 PL 233368B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
furniture
lever
articulated
angle bar
lift
Prior art date
Application number
PL42241317A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422413A1 (pl
Inventor
Bogdan Rudziński
Paweł Jabłoński
Original Assignee
Stalmot & Wolmet Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stalmot & Wolmet Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Stalmot & Wolmet Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL42241317A priority Critical patent/PL233368B1/pl
Publication of PL422413A1 publication Critical patent/PL422413A1/pl
Publication of PL233368B1 publication Critical patent/PL233368B1/pl

Links

Landscapes

  • Special Chairs (AREA)

Description

Opis wynalazku
Dziedzina techniki:
Przedmiotem wynalazku jest mebel z podnośnikiem umożliwiającym przekształcanie mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia poprzez podnoszenie i przemieszczanie siedzisk.
Stan techniki:
Znany mebel z podnośnikiem zbudowany jest z nieruchomego korpusu, oparcia i siedziska oraz wyposażony jest w podnośnik, który umożliwia przekształcanie mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia. Część dolna siedziska w postaci pionowej płyty zwanej blendą przymocowana jest do siedziska i tworzy podporę po rozłożeniu mebla w pozycję do leżenia. Podnośnik zainstalowany w znanym meblu utworzony jest z dwóch podnośników o takiej samej konstrukcji zamocowanych do obu wewnętrznych ścian korpusu mebla. Podnośniki złączone są ze sobą synchronizatorem. Każdy z podnośników zbudowany jest z kątownika przymocowanego do siedziska górnego, listwy kątowej zamocowanej do siedziska dolnego oraz płyty mocującej przymocowanej do wewnętrznej części korpusu mebla.
Kątownik połączony jest przegubowo z listwą dolną za pośrednictwem dźwigni przedniej i dźwigni tylnej, których dolne zakończenia połączone są przegubowo z płytą mocującą, przy czym dźwignie przednia i tylna są połączone z listwą dolną za pomocą krótkich ramion wyprowadzonych z tych dźwigni.
Rozkładanie mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia przebiega w kilku fazach.
W pierwszej fazie za pomocą podnośnika unosi się poduchę górną wraz z poduchą dolną znajdującą się w skrzyni korpusu aż do momentu całkowitego rozłożenia mebla, w którym poducha dolna zajmuje położenie obok poduchy górnej w jednej płaszczyźnie. Następnie obraca się uchylne oparcie, które zajmuje położenie obok poduchy dolnej tworząc powierzchnię do leżenia położoną w jednej płaszczyźnie lub przestrzeń pomiędzy oparciem a poduchą wypełnia się dodatkową poduchą i tworzy leżysko położone w jednej płaszczyźnie.
W znanym rozwiązaniu w czasie rozkładania mebla podnośniki wychodzą z korpusu mebla, a część dolna mebla pod siedziskiem, zwana blendą przemieszcza się razem do przodu i po rozłożeniu mebla tworzy podporę. Znane rozwiązanie, w którym blenda przemieszcza się w trakcie rozkładania stanowi niedogodność użytkową znanych mebli z podnośnikami rzutującą niekorzystnie na rozkładanie mebla przez użytkownika.
Cel dokonania wynalazku:
W celu wyeliminowania wymienionych niedogodności oraz dostosowania konstrukcji podnośników meblowych do zwiększonych wymogów użytkowych, opracowano mebel z podnośnikiem, którego budowa umożliwia rozkładanie mebla do pozycji leżenia, w którym blenda nie przemieszcza się razem z siedziskiem, gdyż jest nieruchoma w meblu.
Istota wynalazku:
Mebel z podnośnikiem według wynalazku mający korpus, oparcie, siedzisko górne, siedzisko dolne i blendę w postaci pionowej płyty czołowej oraz wyposażony w podnośnik do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia, przy czym podnośnik znajdujący się w meblu utworzony jest z dwóch podnośników o takiej samej konstrukcji zamocowanych do obu wewnętrznych ścian korpusu mebla i złączonych ze sobą synchronizatorem, a każdy z podnośników zbudowany jest z kątownika przymocowanego do ramy siedziska górnego, listwy kątowej zamocowanej do ramy siedziska dolnego oraz płyty mocującej przymocowanej do wewnętrznej części korpusu mebla, przy czym kątownik połączony jest przegubowo z listwą kątową za pośrednictwem dźwigni przedniej i dźwigni tylnej, których dolne zakończenia połączone są przegubowo z płytą mocującą, charakteryzuje się tym, że blenda jest nieruchoma i stanowi nieruchomą ścianę czołową tworząc wraz z pozostałymi ścianami prostopadłościenną skrzynię korpusu mebla, natomiast podnośnik zawierający dźwignię przednią i dźwignię tylną wyposażony jest w uchylną nogę stanowiącą przednią podporę mebla w pozycji całkowicie rozłożonej, przeznaczonej do leżenia. Noga swymi zakończeniami górnymi zamocowana jest nieruchomo do płytek połączonych przegubowo swymi jednymi zakończeniami ze wspornikami połączonymi z przednią częścią ramy siedziska górnego, a drugimi zakończeniami z cięgłami przednimi, które połączone są przegubowo z dźwigniami przednimi w pobliżu połączenia przegubowego dźwigni przednich z listwą kątową, która dodatkowo od strony tylnej połączona jest przegubowo poprzez cięgło kształtowe z płytą mocującą.
Dźwignia przednia połączona jest z listwą kątową poprzez krótkie ramię wyprowadzone z dźwigni przedniej w miejscu położonym w części środkowej - bliżej zakończenia dźwigni przedniej od strony jej
PL 233 368 B1 połączenia z płytą mocującą, przy czym dźwignia przednia w miejscu połączenia z płytą mocującą zakończona jest wygiętą końcówką, w przybliżeniu pod kątem prostym. Dźwignia tylna jest połączona z listwą kątową w przybliżeniu w połowie swej długości. Cięgło kształtowe ma postać kątownika, w którego krótszym ramieniu osadzony jest bolec, do którego zamocowana jest sprężyna przymocowana drugim końcem do korpusu mebla.
Zalety (korzystne skutki zastosowania wynalazku):
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia rozkładanie mebla do pozycji do leżenia i składanie mebla do pozycji do siedzenia w łatwy sposób bez podnoszenia i przemieszczania blendy, co ułatwia użytkowanie mebla przy mniejszym wysiłku fizycznym, gdyż blenda, która stanowi ciężką płytę jest nieruchoma tworząc ścianę czołową skrzyni mebla. Budowa podnośnika wyposażonego w uchylną nogę w powiązaniu z ramą siedziska przedniego umożliwia samoczynne przemieszczanie i obracanie nogi z pozycji poziomej do pionowej czasie rozkładania mebla i samoczynne chowanie nogi z pozycji pionowej do poziomej w czasie składania mebla.
Przedstawienie wynalazku:
Przedmiot wynalazku pokazany jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia mebel z podnośnikiem w pozycji złożonej - przeznaczony do siedzenia, fig. 2 - mebel z podnośnikiem w trakcie rozkładania - pozycja przejściowa z podnoszonymi siedziskami, fig. 3 - mebel z podnośnikiem w trakcie rozkładania - pozycja przejściowa z opuszczonymi siedziskami i podniesionym oparciem, fig. 4 - mebel z podnośnikiem w pozycji całkowicie rozłożonej przeznaczonej do leżenia, fig. 5 - podnośnik w pozycji całkowicie rozłożonej w rzucie perspektywicznym, fig. 6 - jeden z podnośników podnośnika w pozycji całkowicie rozłożonej w rzucie perspektywicznym montażowym, fig. 7 - fragment mebla z podnośnikiem w pozycji całkowicie rozłożonej - szczegół mocowania uchylnej nogi.
Opis wynalazku:
Mebel z podnośnikiem zbudowany jest z nieruchomego korpusu 1, oparcia 2 i siedzisk: górnego 3 i dolnego 4 oraz wyposażony jest w podnośnik 5, który umożliwia przekształcanie mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia. Część czołowa korpusu 1 ma postać pionowej płyty stanowiącej nieruchomą blendę 6 położoną pod przednią częścią siedziska górnego 3 mebla znajdującego się w pozycji złożonej przeznaczonej do siedzenia. Nieruchoma blenda 6 stanowi nieruchomą ścianę czołową tworząc wraz z pozostałymi ścianami prostopadłościenną skrzynię korpusu 1 mebla. Podnośnik 5 znajdujący się w meblu utworzony jest z dwóch podnośników o takiej samej konstrukcji zamocowanych do obu wewnętrznych ścian korpusu 1 mebla. Podnośniki złączone są ze sobą synchronizatorem 7. Każdy z podnośników zbudowany jest z kątownika 8 przymocowanego do ramy 9 siedziska górnego 3, listwy kątowej 10 zamocowanej do ramy 11 siedziska dolnego 4 oraz płyty mocującej 12 przymocowanej do wewnętrznej części korpusu 1 mebla.
Kątownik 8 połączony jest przegubowo z listwą kątową 10 za pośrednictwem dźwigni przedniej 13 i dźwigni tylnej 14, których dolne zakończenia połączone są przegubowo z płytą mocująca 12. Dźwignia przednia 13 połączona jest z listwą kątową 10 poprzez krótkie ramię 15 wyprowadzone z dźwigni przedniej 13 w miejscu położonym w części środkowej - bliżej zakończenia dźwigni przedniej 13 od strony jej połączenia z płytą mocującą 12, a dźwignia tylna 14 jest połączona z listwą kątową 10 w przybliżeniu w połowie swej długości.
Dźwignia tylna 14 ma postać wyprofilowanego płaskownika 17, a dźwignia przednia 13 jest płaskownikiem 16 przechodzącym swym prostym odcinkiem w wygięty odcinek zakończony końcówką 18 zagiętą pod kątem prostym.
Listwa kątowa 10 od strony tylnej połączona jest przegubowo poprzez cięgło kształtowe 19 z płytą mocującą 12. Cięgło kształtowe 19 ma postać kątownika, w którego krótszym ramieniu 20 osadzony jest w bolec 21, do którego zamocowana jest sprężyna 22 przymocowana drugim końcem do korpusu 1 mebla.
Podnośnik 5 wyposażony jest w uchylną nogę 23 stanowiącą przednią podporę mebla w pozycji całkowicie rozłożonej, przeznaczonej do leżenia. Noga 23 swymi spłaszczonymi zakończeniami górnymi 24 zamocowana jest nieruchomo do płytek 25 połączonych przegubowo swymi jednymi zakończeniami ze wspornikami 26 połączonymi z przednią częścią ramy 9 siedziska górnego 3, a drugimi zakończeniami z cięgłami przednimi 27, które połączone są przegubowo z dźwigniami przednimi 13 w pobliżu połączenia przegubowego dźwigni przednich 13 z listwą kątową 10.
Połączenia przegubowe elementów podnośnika 5 są zrealizowane za pomocą nitów 28.
Na bokach ramy 9 siedziska górnego 3 i ramy 11 siedziska dolnego 4 znajdują się uchwyty 29 przeznaczone do montażu listew poprzecznych 30, na których spoczywają poduchy siedzisk 3, 4.
PL 233 368 B1
Rozkładanie mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia przebiega w kilku fazach.
W pierwszej fazie za pomocą podnośnika 5 unosi i przemieszcza się siedzisko górne 3 wraz ze znajdującym się uprzednio w skrzyni korpusu 1 siedziskiem dolnym 4, aż do momentu całkowitego rozłożenia mebla, w którym siedzisko dolne 4 zajmuje położenie w jednej płaszczyźnie obok siedziska górnego 3. W trakcie przemieszczania siedzisk 3, 4 mebla, wysuwające się cięgła przednie 27 podnośnika 5 powodują obracanie zamocowanych przegubowo na swych końcach płytek 25, do których przytwierdzona jest noga 23. Powoduje to w czasie rozkładania mebla samoczynne przemieszczanie i obracanie nogi 23 z pozycji w przybliżeniu poziomej do pionowej, a w czasie składania mebla samoczynne chowanie nogi 23 z pozycji pionowej do pozycji w przybliżeniu poziomej.
Po rozłożeniu siedzisk 3, 4 i uzyskaniu ich położenia w jednej płaszczyźnie, obraca się uchylne oparcie 2, które następnie zajmuje położenie obok siedziska dolnego 4 tworząc tym samym powierzchnię do leżenia położoną w jednej płaszczyźnie lub w przypadku nieruchomego oparcia 2 przestrzeń pomiędzy oparciem 2 a siedziskiem dolnym 4 wypełnia się dodatkową poduchą i tworzy leżysko położone w jednej płaszczyźnie. W trakcie rozkładania mebla, blenda 6 pozostaje nieruchoma jako ściana przednia skrzyni korpusu 1 mebla.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Mebel z podnośnikiem mający korpus, oparcie, siedzisko górne, siedzisko dolne i blendę w postaci pionowej płyty czołowej oraz wyposażony w podnośnik do przekształcani a mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia, przy czym podnośnik znajdujący się w meblu utworzony jest z dwóch podnośników o takiej samej konstrukcji zamocowanych do obu wewnętrznych ścian korpusu mebla i złączonych ze sobą synchronizatorem, a każdy z podnośników zbudowany jest z kątownika przymocowanego do ramy siedziska górnego, listwy kątowej zamocowanej do ramy siedziska dolnego oraz płyty mocującej przymocowanej do wewnętrznej części korpusu mebla, przy czym kątownik połączony jest przegubowo z listwą kątową za pośrednictwem dźwigni przedniej i dźwigni tylnej, których dolne zakończenia połączone są przegubowo z płytą mocującą, znamienny tym, że blenda (6) jest nieruchoma i stanowi nieruchomą ścianę czołową tworząc wraz z pozostałymi ścianami prostopadłościenną skrzynię korpusu (1) mebla, natomiast podnośnik (5) zawierający dźwignię przednią (13) i dźwignię tylną (14) wyposażony jest w uchylną nogę (23) stanowiącą przednią podporę mebla w pozycji całkowicie rozłożonej, przeznaczonej do leżenia, przy czym noga (23) swymi zakończeniami górnymi (24) zamocowana jest nieruchomo do płytek (25) połączonych przegubowo swymi jednymi zakończeniami ze wspornikami (26) połączonymi z przednią częścią ramy (9) siedziska górnego (3), a drugimi zakończeniami z cięgłami przednimi (27), które połączone są przegubowo z dźwigniami przednimi (13) w pobliżu połączenia przegubowego dźwigni przednich (13) z listwą kątową (10), która dodatkowo od strony tylnej połączona jest przegubowo poprzez cięgło kształtowe (19) z płytą mocującą (12).
  2. 2. Mebel według zastrz. 1, znamienny tym, że dźwignia przednia (13) połączona jest z listwą kątową (10) poprzez krótkie ramię (15) wyprowadzone z dźwigni przedniej (13) w miejscu położonym w części środkowej - bliżej zakończenia dźwigni przedniej (13) od strony jej połączenia z płytą mocująca (12), przy czym dźwignia przednia (13) w miejscu połączenia z płytą mocującą (12) zakończona jest wygiętą końcówką (18), w przybliżeniu pod kątem prostym.
  3. 3. Mebel według zastrz. 1, znamienny tym, że dźwignia tylna (14) jest połączona z listwą kątową (10) w przybliżeniu w połowie swej długości.
  4. 4. Mebel według zastrz. 1, znamienny tym, że cięgło kształtowe (19) ma postać kątownika, w którego krótszym ramieniu (20) osadzony jest w bolec (21), do którego zamocowana jest sprężyna (22) przymocowana drugim końcem do korpusu (1) mebla.
PL42241317A 2017-07-31 2017-07-31 Mebel z podnośnikiem PL233368B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL42241317A PL233368B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Mebel z podnośnikiem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL42241317A PL233368B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Mebel z podnośnikiem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422413A1 PL422413A1 (pl) 2019-02-11
PL233368B1 true PL233368B1 (pl) 2019-10-31

Family

ID=65270255

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL42241317A PL233368B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Mebel z podnośnikiem

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233368B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT399992B (de) * 1991-03-15 1995-08-25 Hoppe Kg Hodry Metallfab Sitz- bzw. liegemöbel
AT398691B (de) * 1992-04-06 1995-01-25 Hoppe Kg Hodry Metallfab Sitz- und liegemöbel
AT400287B (de) * 1993-08-26 1995-11-27 Hoppe Kg Hodry Metallfab In ein bett umwandelbares sitzmöbel

Also Published As

Publication number Publication date
PL422413A1 (pl) 2019-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11234530B2 (en) Articulated sofa bed with locking mechanism
US7918496B2 (en) Armchair with leg rest that is unseen in a retracted position
US5788183A (en) Device for adapting the position of the seat proper for a seat having a back that folds down to a sleeping position
US1873768A (en) Folding chair
US10226131B2 (en) Articulated back sofa bed
US4253205A (en) Sofa-sleeper
PL233368B1 (pl) Mebel z podnośnikiem
US1543103A (en) Bed couch
RU158325U1 (ru) Устройство трансформирования мягкой мебели
EA021769B1 (ru) Механизм трансформации предмета мягкой мебели
RU135886U1 (ru) Трансформируемая мягкая мебель "еврокнижка мс"
RU157227U1 (ru) Механизм трансформации мебели
CN206062693U (zh) 一种儿童餐椅
JPS5825853Y2 (ja) エクステンシヨンテ−ブル
US1837211A (en) Folding bed
PL68211Y1 (pl) Mebel do siedzenia i leżenia
PL238901B1 (pl) Mechanizm wysuwający siedzisko
US2748398A (en) Convertible seat bed with forwardly over-turning seat
US1997028A (en) Combination settee and bed structure
PL223934B1 (pl) Mechanizm do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia
RU63190U1 (ru) Средство трансформации для мягкой мебели
RU157677U1 (ru) Механизм трансформации мебели
US3110910A (en) Folding bed construction
PL68099Y1 (pl) Sofa z mechanizmem do rozkładania potrójnego materaca, prostopadle do  oparcia nastawnego
RU50780U1 (ru) Диван-кровать