PL223934B1 - Mechanizm do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia - Google Patents

Mechanizm do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia

Info

Publication number
PL223934B1
PL223934B1 PL392379A PL39237910A PL223934B1 PL 223934 B1 PL223934 B1 PL 223934B1 PL 392379 A PL392379 A PL 392379A PL 39237910 A PL39237910 A PL 39237910A PL 223934 B1 PL223934 B1 PL 223934B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
furniture
angle
elements
mounting hole
holes
Prior art date
Application number
PL392379A
Other languages
English (en)
Other versions
PL392379A1 (pl
Inventor
Robert Kania
Original Assignee
Nowak Alojzy Przedsiębiorstwo Okuć Meblowych I Konstrukcji Lekkich
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=45891402&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL223934(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Nowak Alojzy Przedsiębiorstwo Okuć Meblowych I Konstrukcji Lekkich filed Critical Nowak Alojzy Przedsiębiorstwo Okuć Meblowych I Konstrukcji Lekkich
Priority to PL392379A priority Critical patent/PL223934B1/pl
Publication of PL392379A1 publication Critical patent/PL392379A1/pl
Publication of PL223934B1 publication Critical patent/PL223934B1/pl

Links

Landscapes

  • Invalid Beds And Related Equipment (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mechanizm do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia.
Znany z polskiego zgłoszenia patentowego wynalazku nr 379297 mechanizm, zwłaszcza do przekształcania mebla do siedzenia w mebel do leżenia zamocowany do korpusu mebla, składa się z podstawy listwowej przymocowanej w sposób trwały do korpusu mebla, do której obrotowo zamocowane jest długie cięgno przednie i długie cięgno tylne, a drugie końce obu tych cięgien połączone są przegubowo z podstawą górną korpusu siedziska mebla. Poza tym do podstawy listwowej na tych samych osiach obrotu zamocowane jest krótkie cięgno przednie i krótkie cięgno tylne, przy czym drugie końce obu tych cięgien połączone są przegubowo z podstawą dolną korpusu dodatkowego legowiska. Z kolei krótkie cięgno przednie połączone jest trwale z długim cięgnem przednim, tworząc między sobą w trakcie ruchu kąt stały „a”, przy czym krótkie cięgno tylne pozostaje niezależne w stosunku do długiego cięgna tylnego, natomiast długie cięgno przednie i długie cięgno tylne połączone są ze sobą sprężyną wspomagającą.
Znany jest również z polskiego opisu patentowego wynalazku nr 200283 mechanizm, zwłaszcza do przekształcania mebla do siedzenia w mebel do leżenia, który stanowi czworobok przegubowy posiadający podstawę w postaci stalowego płaskownika połączoną trwale za skrzynią pościelową mebla, przy czym podstawa ta połączona jest przegubowo z dwoma cięgnami - przednim i tylnym o równej długości, natomiast z drugiej strony cięgna te zamocowane są przegubowo do kątownika połączonego trwale z siedziskiem mebla. Cięgna przednie i tylne łączą podstawę mechanizmu z kątownikiem, a ich górne zewnętrzne powierzchnie zaopatrzone są w ograniczniki ruchu mechanizmu, a ponadto cięgna przednie sprzęgnięte są z cięgnami tylnymi za pomocą sprężyny wspomagającej zamocowanej do nich. Poza tym do cięgna przedniego prawej i lewej strony mebla zamocowany jest synchronizator, synchronizujący ruchy strony lewej mechanizmu ze stroną prawą.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE3135323C2 znany jest mebel mający wyścielane si edzenie i stałe wyścielane oparcie, a korpus w którym znajdują się obie wyścielone części jest wysuwany, względnie jest wsunięty, gdy mebel ma pełnić rolę siedzenia. W meblu tym korpus, który prowadzony jest przy obudowie mebla korzystnie za pomocą teleskopowych drążków wysuwany jest do przodu z obudowy nieco więcej niż to wynika z długości wysuwanej części tego korpusu, po czym za pomocą czworoboków przegubowych połączone przegubowo z korpusem wyścielone siedzenie odchyla się do góry tak, że dolna część wyścielonego siedzenia przesuwa się poza przednią krawędź i odchyla się. Następnie druga wyścielona część tego mebla może zostać odchylona do siedzenia tak, że pozostaje dla jego użytkownika jednolita powierzchnia do leżenia.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji mechanizmu do przekształcania mebla z pozycj i do siedzenia w pozycję do leżenia o prostej i zwartej konstrukcji z minimalną ilością jego elementów składowych oraz umożliwiającego jednoczesne otwarcie części przedniej do przodu i wysunięcie części tylnej (spodniej) w celu uzyskania jednolitej płaskiej powierzchni obu tych części, zachowując przy tym równomierną pracę tego mechanizmu.
Mechanizm do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia według wynalazku posiadający cięgna przednie i cięgna tylne o równej ich długości połączone przegubowo swymi końcami z elementami łączonymi ze skrzynią mebla, tworząc kształt czworoboku, przy czym cięgna te połączone są ze sobą także za pomocą sprężyny wspomagającej. Mechanizm ten stanowią dwa identyczne zespoły podnośnikowe - lewy i prawy, połączone ze sobą łącznikiem teleskopowym o regulowanej jego długości, przy czym kształty zewnętrzne elementów składowych zespołu podnośnika lewego stanowią lustrzane odbicie kształtów zewnętrznych elementów składowych zespołu podnośnika prawego. Każdy z obu zespołów podnośnika lewego i podnośnika prawego składa się odpowiednio z dwóch elementów kątownikowych sytuowanych pod sobą i połączonych ze sobą przegubowo za pomocą cięgien przednich i cięgien tylnych oraz za pomocą listew nośnych, przy czym poziome półki elementów kątownikowych mają po dwa fasolowe otwory montażowe, z których jedne usytuowane są w pobliżu prawych końców górnych i lewych końców dolnych elementów kątownik owych a drugie w odległości „S” wynoszącej 25-30% całej długości „L” tych elementów od lewych końców górnych i prawych końców dolnych elementów kątownikowych.
Oba cięgna przednie tego mechanizmu mają profil utworzony z wydłużonego elementu płask ownikowego, którego jeden koniec posiada otwór montażowy, a drugi zaokrąglony jego koniec zagięty pod kątem rozwartym i posiadający otwór montażowy oraz lewe i prawe odsadzenia pod kątem rozPL 223 934 B1 wartym zakończone elementem o profilu zbliżonym do litery „L”, zaopatrzony jest w trzy otwory montażowe usytuowane obok siebie w jednej osi.
Cięgna tylne mechanizmu mają profil utworzony również z wydłużonego elementu płaskownikowego, którego jeden koniec posiada montażowy otwór, którego drugi koniec zagięty pod kątem rozwartym posiadający otwór montażowy ma wykonane odsądzenie o profilu zbliżonym do litery „L” zaopatrzone na swym końcu w kolejny otwór montażowy, przy czym odsądzenie to usytuowane jest w płaszczyźnie tego elementu płaskownikowego.
Z kolei, listwy nośne obu zespołów podnośnikowych mechanizmu według wynalazku mają profile zbliżone do odwróconej cyfry „7”, utworzone z dwóch ramion płaskownikowych usytuowanych względem siebie pod kątem zbliżonym do kąta prostego posiadających poniżej ich rozwidlenia odsadzenie o profilu zbliżonym do rozwartego kątownika z otworem montażowym w jego przedniej półce pod walcowy zaczep, przy czym dłuższe ramię tych listew posiada trzy otwory montażowe usytuowane wzdłuż jego dłuższych boków a ramię krótsze posiada dwa otwory montażowe usytuowane w pobliżu górnego poprzecznego jego boku.
Łącznik teleskopowy tego mechanizmu składa się z dwóch odcinków rurowych, umieszczonych przesuwnie jeden w drugim, których zewnętrzne końce połączone są trwale z zaczepami, mającymi w widoku z boku kształt zbliżony do rozwidlonego teownika, którego człony pionowe połączone są trwale z końcami tego łącznika, a rozwidlone ramiona tego zaczepu mają po dwa otwory montażowe oraz walcowy zaczep dla jednych końców walcowych sprężyn naciągowych, których drugie końce zaczepione są odpowiednio o zaczepy wspomnianych listew nośnych.
Zastosowanie w konstrukcji mechanizmu według wynalazku dwóch zespołów podnośnikowych o identycznej konstrukcji, z których jeden stanowi lustrzane odbicie drugiego, połączonych ze sobą wspólnym łącznikiem teleskopowym o regulowanej jego długości, w których zastosowano elementy kątownikowe stwarzające możliwość wykorzystania ich po przekątnej w obu tych zespołach co pozwoliło na znaczne ograniczenie ilości elementów składowych tego mechanizmu, a tym samym znaczną obniżkę kosztów jego wytwarzania. Usytuowanie otworów montażowych w jego elementach w kształt trójkątny zapewnia należytą stabilność połączenia mechanizmu ze skrzynią mebla, zaś zastosowany kątownikowy kształt elementów obu zespołów podnośnikowych pozwoliło na uzyskanie niskiego położenia zaczepu sprężyny naciągowej. Z kolei odpowiedni kształt i usytuowanie miejsca montażu zaczepu będącego elementem łącznika regulowanego i zaczepu sprężyny naciągowej powoduje, że napina on tę sprężynę w dalszych położeniach wspomagając tym samym pracę mechanizmu w czasie unoszenia podczas otwierania jak i zamykania mebla, zaś zamocowanie tego łącznika do przyczółków mebla wyklucza jego kolizję z innymi elementami podczas pracy tego mechanizmu.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia mechanizm do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia, w pozycję do leżenia w położeniu dolnym zamkniętym, w pozycji siedzenie w widoku perspektywicznym, fig. 2 - lewy podnośnik tego samego mechanizmu w położeniu dolnym zamkniętym i pozycji siedzenie, w widoku z boku, fig. 3 - ten sam podnośnik mechanizmu, w widoku z przodu, fig. 4 - ten sam podnośnik mechanizmu, w widoku z góry, fig. 5 - ten sam podnośnik mechanizmu w położeniu dolnym - otwartym w pozycji spanie, w widoku z boku, fig. 6 - ten sam podnośnik mechanizmu, w widoku z przodu, fig. 7 - ten sam podnośnik mechanizmu, w widoku z góry, fig. 8 - ten sam podnośnik mechanizmu w położeniu górnym półotwartym, w pozycji przejściowej w widoku z boku, fig. 9 - ten sam podnośnik mechanizmu w widoku z przodu, fig. 10 - ten sam podnośnik mechanizmu w widoku z góry, fig. 11 mechanizm do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia z zamontowanym lewym jego podnośnikiem do ściany przyczółka oraz do dolnego i górnego siedzenia tego mebla w widoku perspektywicznym, fig. 12 - ten sam mechanizm w czasie rozkładania tego mebla, w widoku perspektywicznym, fig. 13 - łącznik teleskopowy o regulowanej jego długości tego samego mechanizmu, w widoku perspektywicznym, fig. 14 - ten sam łącznik teleskopowy, w widoku z przodu, fig. 15 ten sam łącznik teleskopowy, w widoku z przodu w przekroju pionowym, wzdłuż linii A-A, fig. 16 powiększony szczegół „B” tego samego łącznika, w widoku perspektywicznym, fig. 17 - listwa nośna tego samego podnośnika lewego mechanizmu, w widoku z boku, fig. 18 - ta sama listwa, w widoku z przodu, fig. 19 - lewa i prawa listwa nośna podnośnika lewego i prawego mechanizmu w widokach perspektywicznych, fig. 20 - lewe i prawe cięgno przednie podnośnika lewego i prawego, w widokach perspektywicznych, fig. 21 - to samo cięgno, w widoku z przodu w kierunku strzałki „C”, fig. 22 - cięgno tylne podnośnika lewego i prawego, w widoku z boku, fig. 23 - lewy i prawy element kątownikowy podnośnika lewego i prawego mechanizmu, w widokach perspektywicznych.
PL 223 934 B1
Mechanizm do przekształcania mebla do siedzenia w mebel do leżenia według wynalazku składa się z lewego zespołu podnośnika (1) oraz prawego zespołu podnośnika (2) połączonych ze sobą łącznikiem teleskopowym (3) o regulowanej jego długości, przy czym elementy lewego zespołu podnośnika (1) stanowią lustrzane odbicie elementów prawego zespołu podnośnika (2). Każdy z obu zespołów podnośnika (1 i 2) składa się z podobnych ich elementów składowych, to jest z dwóch elementów kątownikowych (4 i 5) oraz (4' i 5') usytuowanych pod sobą i połączonych ze sobą przegubowo za pomocą cięgna przedniego (6 i 6') oraz cięgna tylnego (7 i 7') oraz za pomocą listwy nośnej (8 i 8'). Poziome półki usytuowanych pod sobą elementów kątownikowych (4 i 5) oraz (4' i 5') mają po dwa fasolowe otwory montażowe (9 i 10) oraz (9' i 10'), a ich pionowe półki po dwa okrągłe otwory montażowe (11 i 12) oraz (11' i 12'), przy czym otwory (11 i 11') usytuowane są w pobliżu prawych końców górnych i lewych końców dolnych elementów kątownikowych (4 i 4') oraz (5 i 5'), a otwory (12 i 12') w odległości „S” wynoszącej około 27% całej długości „L” tych elementów od lewych ich końców gó rnych i prawych ich końców dolnych elementów kątownikowych (4 i 5) oraz (4' i 5').
Cięgna przednie (6 i 6') o identycznym profilu stanowiącym lustrzane odbicie względem siebie ich kształtów mają profil utworzony z wydłużonego elementu płaskownikowego (13 i 13') zaokrąglon ego na jednym końcu, zaopatrzonym w okrągły montażowy otwór (14 i 14'), którego drugi koniec zagięty pod kątem rozwartym „a i a'” i zaokrąglony oraz posiadający okrągły montażowy otwór (15 i 15') posiada lewe odsądzenie (16) również pod kątem rozwartym „β” lub prawe odsądzenie (16') także pod tym samym kątem rozwartym „β'” zakończone elementem (17 i 17') o profilu zbliżonym do litery „L”, zaopatrzonym w trzy otwory (18, 19 i 20) oraz (18', 19' i 20') usytuowane obok siebie w jednej osi.
Cięgna tylne (7 i 7') również o identycznym profilu stanowiącym lustrzane odbicie względem siebie ich kształtów mają profil utworzony również z wydłużonego elementu płaskownikowego (21 i 21') zaokrąglonego na jednym końcu, zaopatrzonym w okrągły otwór (22 i 22'), którego drugi koniec zagięty pod takim samym rozwartym kątem „γ i γ'” jak cięgno przednie (6 i 6') i zaokrąglony oraz posiadający okrągły otwór (23 i 23') posiada odsadzenie (24 i 24') o profilu zbliżonym do litery „L”, zaopatrzone na końcu w montażowy okrągły otwór (25 i 25') i usytuowane w płaszczyźnie wspomnianego elementu płaskownikowego (21 i 21').
Listwy nośne (8 i 8') zespołów podnośnikowych (1 i 2) o identycznym profilu stanowiącym także lustrzane odbicie względem siebie ich kształtów mają profile zbliżone do odwróconej cyfry „7”, utworzone z dwóch ramion płaskownikowych (26 i 27) oraz (26' i 27') usytuowanych względem siebie pod kątem zbliżonym do kąta prostego, posiadających poniżej ich rozwidlenia odsadzenie (28 i 28') o profilu zbliżonym do rozwartego kątownika z okrągłym otworem montażowym (29 i 29') w jego przedniej półce pod walcowy zaczep (30 i 30'), przy czym dłuższe ich ramię (26 i 26') posiada trzy otwory montażowe (31, 32 i 33) oraz (31', 32' i 33') usytuowane wzdłuż jego dłuższych boków, a ramię krótsze (27 i 27') posiada dwa otwory montażowe (34 i 35) oraz (34' i 35') usytuowane w pobliżu górnego p oprzecznego jego boku.
Z kolei, łącznik teleskopowy (3) składa się z dwóch odcinków rurowych (36 i 37) o zróżnicowanych wymiarach ich kwadratowych przekroi poprzecznych, umieszczonych przesuwnie jeden w drugim, których zewnętrzne końce połączone są trwale z identycznymi zaczepami (38), mającymi w widoku z boku kształt zbliżony do rozwidlonego teownika, którego człony pionowe (39) połączone są trwale z końcami tego łącznika, a jego rozwidlone ramiona (40 i 41) posiadają po dwa kołowe otwory montażowe (42 i 43) oraz walcowy zaczep (44) dla jednych końców walcowych sprężyn naciągowych (45 i 45'), których drugie końce zaczepione są odpowiednio o zaczepy (30 i 30') listew nośnych (8 i 8').
Opisane wyżej elementy składowe mechanizmu według wynalazku połączone są ze sobą zarówno ruchomo jak i nieruchomo, a mianowicie: elementy kątownikowe (4 i 4') obu zespołów podn ośników (1 i 2) połączone są obrotowo z jednymi końcami cięgien przednich (6 i 6') oraz cięgien tylnych (7 i 7') za pomocą nitów (46) osadzonych w otworach (11 i 12) oraz (11' i 12') tych elementów oraz w otworach (14 i 14') cięgien przednich (6 i 6') i otworach (22 i 22') cięgien tylnych (7 i 7'). Z kolei elementy kątownikowe (5 i 5') obu zespołów podnośnikowych (1 i 2) połączone są obrotowo z drugimi końcami cięgien przednich (6 i 6') oraz cięgien tylnych (7 i 7') również za pomocą nitów (47) osadz onych w otworach (11 i 12) oraz (11' i 12') tych elementów oraz w otworach (18 i 18') cięgien przednich (6 i 6') i w otworach (25 i 25') cięgien tylnych (7 i 7'), które dodatkowo połączone są z listwami nośnymi (8 i 8') za pomocą nitów (48) osadzonych w otworach (23 i 23') cięgien tylnych (7 i 7') oraz w otworach (34 i 34') tych listew nośnych, których drugie końce połączone są obrotowo za pomocą nitów (49) osadzonych w otworach (31 i 31') tych listew oraz w otworach (15 i 15') cięgien przednich (6 i 6'). Poza tym zaczepy (38) łącznika teleskopowego (3) połączone są nieruchomo z cięgnami przednimi (6 i 6')
PL 223 934 B1 za pomocą dwóch śrub (50) osadzonych w otworach (19 i 20) oraz (19' i 20') tych cięgien i w otworach (42 i 43) zaczepów (38), natomiast na trwale zanitowanych bolcach (30 i 30') listew nośnych (8 i 8') oraz na trwale zanitowanych bolcach (44 i 44') zaczepów (38) łącznika teleskopowego (3) zaczepione są końce dwóch walcowych sprężyn naciągowych (45 i 45').
Sposób montażu lewego zespołu podnośnika (1) mechanizmu według wynalazku do rozkł adanego mebla polega na tym, że do wewnętrznych powierzchni przyczółków (51) tego mebla m ocuje się odpowiednio lewą listwę nośną (8') i prawą listwę nośną (8) za pomocą trzech śrub (52) poprzez otwory montażowe (32, 33 i 35) oraz (32', 33' i 35') wykonane w tych obu listwach, nat omiast do dolnej płyty (53) górnego elementu do siedzenia (54) tego mebla mocuje się za pomocą śrub (55) górny element kątownikowy (4'), a do dolnej płyty (56) dolnego elementu do siedzenia (57) tego mebla mocuje się za pomocą śrub (58) dolny element kątownikow y (5'). W analogiczny sposób postępuje się przy montażu prawego zespołu podnośnika (2) tego mechanizmu z tym, że mocuje się go odpowiednio do przeciwległego przyczółka mebla i do drugich końców płyt (53' i 56') nie pokazanych na rysunku.
Zasada działania mechanizmu polega na tym, że dokonuje się jednoczesnego otwarcia jego przedniej części po łuku do przodu i wysunięciu tylnej spodniej części również po łuku do góry w wyn iku czego uzyskuje się jednolitą płaską jego powierzchnię i usytuowanie elementów kątownikowych (4 i 5) w jednej linii. Oba elementy kątownikowe (4 i 5) podtrzymujące elementy tworzące powierzchnie do spania przemieszczają się w jednej płaszczyźnie bocznej prostopadłej do podłogi, umożliwiając tym samym uzyskiwanie jednakowych wymiarów gabarytowych obu elementów tworzących powierzchnie do spania lub siedzenia.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Mechanizm do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia, posiadający cięgna przednie i cięgna tylne o równej ich długości połączone przegubowo swymi końcami z elementami łączonymi ze skrzynią mebla, tworząc kształt czworoboku, przy czym cięgna te połączone są ze sobą także za pomocą sprężyny wspomagającej, znamienny tym, że stanowią go dwa identyczne zespoły podnośnikowe - lewy (1) i prawy (2), połączone ze sobą łącznikiem teleskopowym (3) o regulowanej jego długości, przy czym kształty zewnętrzne elementów składowych zespołu podnośnika lewego (1) stanowią lustrzane odbicie kształtów zewnętrznych elementów składowych zespołu podnośnika prawego (2), a każdy z obu zespołów podnośnika lewego (1) i podnośnika prawego (2) składa się odpowiednio z dwóch elementów kątownikowych (4 i 5) oraz (4' i 5') sytuowanych pod sobą i połączonych ze sobą przegubowo za pomocą cięgien przednich (6 i 6'), cięgien tylnych (7 i 7') oraz za pomocą listew nośnych (8 i 8'), przy czym poziome półki elementów kątownikowych (4 i 5) oraz (4' i 5') mają po dwa fasolowe otwory montażowe (9 i 10) i (9' i 10'), z których otwory (11 i 11') usytuowane są w pobliżu prawych końców górnych i lewych końców dolnych elementów kątownikowych (4 i 4') oraz (5 i 5'), a otwory (12 i 12') w odległości „S” wynoszącej 25-30% całej długości „L” tych elementów od lewych końców górnych i prawych końców dolnych elementów kątownikowych (4 i 5) oraz (4' i 5').
  2. 2. Mechanizm według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że cięgna przednie (6 i 6') mają profil utworzony z wydłużonego elementu płaskownikowego odpowiednio (13 i 13'), którego jeden koniec posiada otwór montażowy (14 i 14'), a drugi zaokrąglony jego koniec zagięty pod kątem rozwartym (a i a') i posiadający otwór montażowy (15 i 15') oraz lewe i prawe odsadzenia (16 i 16') pod kątem rozwartym (β i β') zakończone elementem (17 i 17') o profilu zbliżonym do litery „L”, zaopatrzony jest w trzy otwory montażowe (18, 19 i 20) oraz (18', 19' i 20') usytuowane obok siebie w jednej osi.
  3. 3. Mechanizm według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że cięgna tylne (7 i 7') mają profil utworzony również z wydłużonego elementu płaskownikowego odpowiednio (21 i 21'), którego jeden koniec posiada montażowy otwór (22 i 22'), którego drugi koniec zagięty pod kątem rozwartym (γ i γ') posiadający otwór montażowy (23 i 23') ma wykonane odsadzenie (24 i 24') o profilu zbliżonym do litery „L” zaopatrzone na swym końcu w kolejny otwór montażowy (25 i 25'), przy czym odsadzenie to usytuowane jest w płaszczyźnie elementu płaskownikowego (21 i 21').
  4. 4. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że listwy nośne (8 i 8') obu zespołów podnośnikowych (1 i 2) mają profile zbliżone do odwróconej cyfry „7”, utworzone z dwóch ramion płaskownikowych (26 i 27) oraz (26' i 27') usytuowanych względem siebie pod kątem zbliżonym do kąta prost e6
    PL 223 934 B1 go posiadających poniżej ich rozwidlenia odsądzenie (28 i 28') o profilu zbliżonym do rozwartego kątownika z otworem montażowym (29 i 29') w jego przedniej półce pod walcowy zaczep (30 i 30'), przy czym dłuższe ramię (26 i 26') posiada trzy otwory montażowe (31, 32 i 33) oraz (31', 32' i 33') usytuowane wzdłuż jego dłuższych boków a ramię krótsze posiada dwa otwory montażowe (34 i 35) oraz (34' i 35') usytuowane w pobliżu górnego poprzecznego jego boku.
  5. 5. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że łącznik teleskopowy (3) składa się z dwóch odcinków rurowych (36 i 37), umieszczonych przesuwnie jeden w drugim, których zewnętrzne końce połączone są trwale z zaczepami (38), mającymi w widoku z boku kształt zbliżony do rozwidlonego teownika, którego człony pionowe (39) połączone są trwale z końcami tego łącznika, a rozwidlone ramiona (40 i 41) tego zaczepu mają po dwa otwory montażowe (42 i 43) oraz walcowy zaczep (44) dla jednych końców walcowych sprężyn naciągowych (45 i 45'), których drugie końce zaczepione są odpowiednio o zaczepy (30 i 30') listew nośnych (8 i 8').
PL392379A 2010-09-13 2010-09-13 Mechanizm do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia PL223934B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392379A PL223934B1 (pl) 2010-09-13 2010-09-13 Mechanizm do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392379A PL223934B1 (pl) 2010-09-13 2010-09-13 Mechanizm do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL392379A1 PL392379A1 (pl) 2012-03-26
PL223934B1 true PL223934B1 (pl) 2016-11-30

Family

ID=45891402

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL392379A PL223934B1 (pl) 2010-09-13 2010-09-13 Mechanizm do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL223934B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20220160136A1 (en) * 2020-11-20 2022-05-26 STALMOT & WOLMET sp. z.o.o. Mechanism for transforming furniture from a sitting position to a lying down position

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20220160136A1 (en) * 2020-11-20 2022-05-26 STALMOT & WOLMET sp. z.o.o. Mechanism for transforming furniture from a sitting position to a lying down position

Also Published As

Publication number Publication date
PL392379A1 (pl) 2012-03-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11234530B2 (en) Articulated sofa bed with locking mechanism
RU2340269C1 (ru) Устройство трансформации мягкой мебели
RU2006101535A (ru) Мебель для сидения и лежания
PL223934B1 (pl) Mechanizm do przekształcania mebla z pozycji do siedzenia w pozycję do leżenia
RU129784U1 (ru) Устройство трансформирования мягкой мебели
US7192083B2 (en) Folding linkage
RU188327U1 (ru) Трансформируемая секционная мебель для сидения или лежания
PL239786B1 (pl) Mechanizm podnóżka
PL67885Y1 (pl) Mechanizm do przesuwu siedziska i wysuwu leżyska mebla
PL68211Y1 (pl) Mebel do siedzenia i leżenia
EP3981293A1 (en) Compact folding frame for a folding furniture such as a sofa bed
FR2830438A1 (fr) Lit medicalise allongeable
RU61996U1 (ru) Складной каркас для мебели
PL233368B1 (pl) Mebel z podnośnikiem
PL65463Y1 (pl) Podnośnik siedziska
PL66685Y1 (pl) Mebel z podnosnikiem do przemieszczania z unoszeniem siedziska poziomego
PL68441Y1 (pl) Mebel z siedziskiem ukośnym z mechanizmem do rozkładania pod skosem potrójnego materaca w tym podgłówka
PL66560Y1 (pl) Mechanizm do rozkladania mebla tapicerowanego
RU58873U1 (ru) Складной каркас для мебели
PL66684Y1 (pl) Mebel na wysokich stopkach z prowadnica podnosnika wysuwanego ze skladana podpora
PL66646Y1 (pl) Mebel z prowadnica podnosnika wysuwanego ze skosnym siedziskiem i stala poducha oparcia
PL66644Y1 (pl) Mebel z prowadnica podnosnika wysuwanego ze skosnym siedziskiem i stala podpora
ITCO20010002A1 (it) Monoblocco d'arredo con letto a scomparsa e divano adattabile.
US1943406A (en) Awning frame
PL214652B1 (pl) Mebel do siedzenia i leżenia z mechanizmem do jego rozkładania