PL163843B1 - Zestaw leczniczy do podawania substancji czynnych przez skóre PL PL PL PL - Google Patents

Zestaw leczniczy do podawania substancji czynnych przez skóre PL PL PL PL

Info

Publication number
PL163843B1
PL163843B1 PL88273619A PL27361988A PL163843B1 PL 163843 B1 PL163843 B1 PL 163843B1 PL 88273619 A PL88273619 A PL 88273619A PL 27361988 A PL27361988 A PL 27361988A PL 163843 B1 PL163843 B1 PL 163843B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
skin
active
chambers
kit
active ingredient
Prior art date
Application number
PL88273619A
Other languages
English (en)
Other versions
PL273619A1 (en
Inventor
Frank Becher
Original Assignee
Lohmann Therapie Syst Lts
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lohmann Therapie Syst Lts filed Critical Lohmann Therapie Syst Lts
Publication of PL273619A1 publication Critical patent/PL273619A1/xx
Publication of PL163843B1 publication Critical patent/PL163843B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/70Web, sheet or filament bases ; Films; Fibres of the matrix type containing drug
    • A61K9/7023Transdermal patches and similar drug-containing composite devices, e.g. cataplasms
    • A61K9/703Transdermal patches and similar drug-containing composite devices, e.g. cataplasms characterised by shape or structure; Details concerning release liner or backing; Refillable patches; User-activated patches
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/70Web, sheet or filament bases ; Films; Fibres of the matrix type containing drug
    • A61K9/7023Transdermal patches and similar drug-containing composite devices, e.g. cataplasms
    • A61K9/703Transdermal patches and similar drug-containing composite devices, e.g. cataplasms characterised by shape or structure; Details concerning release liner or backing; Refillable patches; User-activated patches
    • A61K9/7092Transdermal patches having multiple drug layers or reservoirs, e.g. for obtaining a specific release pattern, or for combining different drugs

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Dermatology (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Radiation-Therapy Devices (AREA)
  • Massaging Devices (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Percussion Or Vibration Massage (AREA)
  • Media Introduction/Drainage Providing Device (AREA)

Abstract

1. Zestaw leczniczy do podawania sub- stancji czynnych przez skóre, z warstwa tylna nie stykajaca sie ze skóra, zapasem substancji czynnej, urzadzeniem do sterowania rozpro- wadzaniem substancji czynnej, które steruje oddawaniem substancji czynnej przez zestaw i przylepnym urzadzeniem do unieruchamia- nia zestawu na skórze, znamienny tym, ze zapas substancji czynnej stanowi system wie- lokomorowy, w którym nieciagle komory (14) zawieraja jedna lub kilka substancji czynnych. Fig 1 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wte-lazku jest zestaw leczniczy do soław-ela substancji czynnych przez skórę, mający warstwę tylną nie tttu-aglą się ze skórą, z-p-s substancji czynnej, urządzenie do stetde-nla rozprowadzaniem substancji czynnej, które steruje wtłatUlsm substancji czynnej przez zestaw i przylepnym urządzeniem do unlstuch-miania zestawu na skórze oraz jego zattotowanis.
Zestaw leczniczy do pdław-el- przez skórę z kilkMa tubsS-ncjayl czynnymi jest znany na srntkłał z dsltu zgłoszenia w RFN nr P 36 29 404.0. W zestawie tym jeden lub kilka pojedynczych nasasów substancji czynnej nie połączonych między sobą umleszlnonylh jest w malisrnt do rozprowadzania substancji czynnej.
Ten znany zestaw jest korzystny dla substancji czynnych w sottali stałych lub bardzo lepkich maSerl-łnw, które w dużym stężeniu umieszcza się w matrycy do rozprowadzania substancji czynnych, aby stamtąd mogły one przeniknąć przez msmbt-eę sterującą, która ewentualnie może być przylepna.
W przypadku płynnych substancji czynnych lub presatasnw z takich substancji umistnlzsię je często w edteczkdwatych wyjęciach w mattylt lub w woreczkach wtkdnaetlh z membrany sterującej albo z folii, przy czym w miarę wyczerpywania się zapasu substancji czynnej szybko spada ciśnienie wewnętrzne a wraz z nim szybkość ιιΙ-^^ι tej substancji. Dalsza wada zestawów z dużymi jednostkami w postaci woreczków z zawartością ciekłych oreoataSóe substancji
163 843 czynnych polega na tym, że są one wrażliwe na ciśnienie i w przypadku zadziałania ciśnienia na zestaw cała ilość substancji czynnej może w niekontrolowany sposdb przedostać się z pękniętego woreczka do matrycy rozprowadzającej i wydzielanie substancji czynnej do skóry nie może się wówczas odbywać w sposób sterowany. Jest to niepożądane szczególnie wtedy, gdy chodzi o silną substancję czynną, której przedawkowanie jest ryzykowne.
Dalsza wada znanych zestawów polega na tym, że są one niepodzielne, a więc przykładowo dla dzieci i dorosłych oraz dla osób potrzebujących mniej lub więcej substancji czynnej należy wytwarzać zestawy z różnymi wielkościami zapasów tej substancji. I wreszcie w plastrze zawierającym większy zapas cieczy już wskutek działania samej siły ciężkości występuje nierównomierny rozkład tej cieczy co wpływa silnie na równomierność oddawania substancji czynnej.
W związku z tym zadaniem wynalazku jest uniknięcie wyżej wymienionych wad znanych ze stanu techniki rozwiązań i zaproponowanie nowego zestawu leczniczego do podawania substancji czynnych przez skórę, umożliwiającego bezpieczne manipulowanie, zwłaszcza ciekłymi substancjami czynnymi lub ich preparatami.
Zadanie rozwiązano według wynalazku tworząc zestaw leczniczy do podawania substancji czynnych przez skórę, który jest znamienny tym, że zapas substancji czynnej stanowi system wielokomorowy, w którym nieciągłe komory zawierają substancję czynną.
System wielokomorowy jest korzystny, gdyż rozmieszczenie substancji czynnej jest lepsze i przy ewentualnym przecinaniu lub oddzielaniu części zestawu leczniczego nie należy się obawiać wypływania luD wypadania całej ilości preparatu substancji czynnej. Ponadto płynne substancje czynne pod działaniem siły ciężkości i pod wpływem ciśnienia mogą się przesuwać tylko w ograniczonym stopniu, tak że nawet pod działaniem siły ciężkości można uzyskać dość równomierne rozmieszczenie cieczy zawierającej substancję czynną. Gdyby wskutek działania ciśnienia pękła jedna komora z substancją czynną, to jednak pozostałe komory pozostają nienaruszone, tak że funkcja całego zestawu zostaje w znacznym stopniu utrzymana. Zapewnia to zmniejszenie ryzyka przedawkowania w przypadku silnie Działających ciekłych substancji czynnych .
Dalsze korzystne rozwiązanie będące przedmiotem wynalazku polega na tym, że poszczególne komory połączone są między sobą co najmniej częściowo kanałami w taki sposób, że przepływ zawartości między komorami w celu wyrównania ciśnienia jest możliwy.
Korzystne może być rozwiązanie polegające na tym, że kanały łączące komory mają średnicę wewnętrzną umożliwiającą przepływ ciekłej substancji czynnej tylko pod działaniem ciśnienia.
Ta odmiana wykonania umożliwia unikanie pękania zapasów i nieprzydatności zestawów spowodowanej działaniem ciśnienia, np. w przypadku stosowania dla zwierząt w celach weterynaryjnych takie urządzenie do rozprowadzania ciśnienia jest pożyteczne.
Jest także możliwe, aby system komorowy stanowił sam system kanałów.
Komory mogą przy tym dysponować z reguły lub w razie potrzeby różnymi urządzeniami do sterowania oddawaniem substancji czynnych. Taka odmiana wykonania jest szczególnie pożyteczna wówczas, gdy różne substancje czynne stosuje się w jednym zestawie, który ma oddawać do skóry poszczególne substancje z różnymi szybkościami.
Komory mogą być umieszczone w jednej lub w kilku, jednakowych albo różnych matrycach do rozprowadzania substancji czznnych, które mogą być usytuowane jedna nad drugą lub obbk sieeie.
Zestaw leczniczy do pooawanii ssbDlónczl czynnych przez skórę będcco pzzdOebótoo wynylazku poblada kkozystnie ciągłą lub przerywaną warstwę kleju przylepcowego jako środek cy do uuleΓzuZamoenla m skórze.
Zestaw leczniczy do podaw-ens przez skórę może ponadto posiaaaO jedno lup kil la o «arst kleju prz.zyepcowego pomiędzy warstwą ttlną a uTr^dzeniem do uelzbzcnoen-ena . Isó o oo ccllow i pożyteczne zwłaszcza wówczas, gdy matryca co rozprowadzania substancji zyynleJ nie jest przylepna i nieprzepuszczalna warstwa tylna może być przymocowana tylko ya pomocą dodatkowej warstwy prycUeonej.
Zestaw będący przedmiotem wynalazku jest szczególnie korzystny przy zasóolbnαliu w nim ciekłej lub ciekłych substancji czynnych samych lub w postaci roztworów.
W przypadku ynsóbsonnnen systemu neelbkombronegb pomiędzy poszczególnymi komorami i ewentualnie w warstwie tylnej oorz w iii-cc wnazlóanZ ornog odC pozywadzyane podziału pizry przełamanie. Linie takie uuιobżle(ίajq ppdzżał całego zestawu o gdy oórylb-n a tost ugasza
163 843 ilość oddawanej substancji czynnej. Pozwala to przykładowo uniknąć konieczności kosztownego składowania zestawów do podawania przez skórę, o różnych wielkościach i dawkach.
Komory mogą być umieszczone w plastrach na różnych wysokościach, ewentualnie w różnych macierzach rozprowadzających.
System wielokomorowy może być umieszczony w przylepnej macierzy do rozprowadzania substancji czynnej i w matrycy sterującej.
System wielokomorowy może się przy tym składać z napełnionej substancją czynną lub jej roztworem folii o działaniu sterującym, która może być przepuszczalna i ewentualnie także sterująca i której przez zespawanie nadano kształt systemu wielokomorowego.
Zestaw leczniczy będący przedmiotem wynalazku można stosować do opakowywania i podawania przez skórę substancji czynnych w medycynie, w weterynarii i w kosmetyce.
Zapas może przy tym zawierać także obojętne substancje pomocnicze. Pod pojęciem obojętne” należy tu rozumieć, że substancja czynna nie reaguje z substancją pomocniczą; obojętną substancją pomocniczą może być także substancja o działaniu fizjologicznym, jak na przykład OMSO i tym podobne, która przykładowo zwiększa przepuszczalność skóry. Jako takie substancje pomocnicze stosuje się także materiały podporowe, które powodują niewrażliwość zaoasu substancji czynnej na działanie ciśnienia i rozciągania, jak również substancje nośnikowe .
Jako substancje czynne mogą być stosowane substancje nadające się do podawania przez skórę. Typowym, przykładami są:
- nikotyna
- kortykosterydy: Hydrocortison, Prednisolon, Beclomethason-propionat, Flumethason, Triamcinolon-acetamid, Fluocinolon, Fluocinolin-acetamid, Fluocinolon-acetonidacetal, Clobetasol-propionat itp.
- środki przeciwbólowe i przeciwzapalne: Acetaminophen, kwas mefenamowy, kwas flufenamowy, Oiclofenyc, Oiclofenac-Natrium-Aclofenac, Oksyphenbutazon, Phenylbutazon, Ibuprofen, Flurbiprofen, kwas salicylowy, 1-mentol, kamfora, Sulindac-tolrnetm-Natrium, Naproksen, Fenbufen itp
- śrooki uspokajające o działaniu hipnotycznym: Phenobarbital, Amobarbital, Cyclobarbital, Triazolam, Nitrazepam, Lorazepam, Haloperidol itp.
- środki uspokajające: Fluphenazin, Thioridazin, Lorazepam, Flunitrazepam, Chlorpromazin itp.
- środki obniżające ciśnienie: Pindolol, Bufralol, Indenolol, Nifedipin, Lofeksidin, Nipradinol, Bucumolol itp.
- środki moczopędne działające obniżająco na ciśnienie: Hydrothiazid, Bendroflumethiazid, cyclobenthiazlO itp.
- antybiotyki: Penicillin, Tetracyclin, Oksytetracyclin, Fradiomycinsulfat, Erythromycin, Chloramphenicol itp.
- środki znieczulające: Lidocain, Benzocain, Ethylaminobenzoat itp.
- środki przeciwbakteryjne: BenzalkomumchloriO, Nitrofurazon, Nystatin, Acetosulfamin, Clotri mazol itp.
- środki przeciwgrzybicze: Pentamycin, Amphotericin B, Pyrrolnitrin, Clotrimazol itp.
- witaminy: Vitamin A, Ergocalciferol, Chlorocalciferol, Octotiamin, Riboflavinbutyrat itp.
- środki przeciwpadaczkowe: Nitazepam, Meprobamat, Clonazepam itp.
- środki rozszerzające naczyniowo-wieńcowe: Nitroglycenol, Oipyridamol, Erythrittetranitrat, Pentaerythrit-tetranitrat, Propatylnitrat itp.
- środki przeciwhistaminowe: Oiphenylhydramin-hydrochlorid, Chlorpheniramin, OlphenyllmlOazol itp.
- środki przeciwkaszlowe: Oertromethorpran /Hydrobromid/, Terbutalin /sulfat/, Ephedrin /hydrochlorid/, Salbutamol /sulfat/, Izoproterenol /sulfat, hydrochlorid/ itp.
- hormony płciowe: Progesteron itp.
- środki do leczenia grasicy: Ooksepin itp.
- inne leki: 5-Fluoruracil, Fentanyl, Oesmopressin, Oomperdon, Scopolamin /hydrobromid/,
Peptid itp.
Powyższe zestawienie nie jest oczywiście pełne.
Korzystna jest warstwowa budowa matrycy rezerwowej, przy czym warstwy mogą być jednakowe lub różne. Matryca rezerwowa może być wykonana z przylepnego materiału, na przykład takiego
163 843 jak guma, kopolimer blokowy styrenowo-izoprenowo-styrenowy, guma silikonowa, jak również żywice syntetyczne, jak polimetakrylan, poliuretan, polieter winylowy, poliester i podobne - zestawienie materiałów nadających się do wykonywania matryc znajduje się przykładowo w opisie patentowym nr OE-OS 35 00 508, które bierze się w całości pod uwagę. Pożyteczne może być stosowanie przylepnej matrycy rezerwowej, gdyż dzięki temu można uniknąć w zestawie oddzielnego przylepnego urządzenia unieruchamiającego: zastosowanie takiej przylepnej matrycy zależy między innymi od tolerancji między materiałem macierzy a substancją czynną. Przylepne materiały do otrzymywania matrycy są znane.
Korzystnymi nieprzylepnymi materiałami do otrzymywania matrycy są: polimery składające się z polimetakrylanu, poliwinylopirolidonu, etylocelulozy, hydroksypropylocelulozy, ftalanu hydroksypropylometylocelulozy, alkoholu poliwinylowego lub jego kopolimerów z laurynianem winylu albo kwasem maleinowym; polieter winylowy, kauczuk butylowy i polikaprolaktam.
Komory mogą być umieszczone także na przykład pomiędzy tylną warstwą matrycy rezerwowej a warstwą matrycy rezerwowej od strony skóry.
Warstwa tylna może być wykonywana ze znanych materiałów nieprzepuszczalnych dla substancji czynnych, takich jak folie metalowe lub folie z tworzyw sztucznych albo ich laminaty, popularnych wśród fachowców zajmujących się tą dziedziną.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig.1 przedstawia zestaw leczniczy będący przedmiotem wynallzzu w przekroju; fig. 2 - prr-ykład wyyo* nania inny zestawu leczniczego będącego pzzedmiotew yynalzzuw w w pzzkkroju: fig. W w następyy przykład wykonania zestawu leczniczego będącego przeem! to tem wynalazku - w ρępeZooJu; fg. 4 zestaw będący przedmiotem wynalazku z kanalam - w wiidok z góry pi tte zeettw bb^ awar^w tylnej; fig. 5 - inny przykład wykonania wynalazku - w widoku z góry na zestaw bez warstwy tylnej; fig. 6 - inny przykład wykonania - w przekroju; Iii. 7 - dalszy przykład wykonania wynalazku z systemem kanałów - bez warstwy tylnej, fig. 9 - odmianę wykonania zestawu będącego przedmiotem wynalazku z systemem kanałów piz przebiegających w jednym poziomie - w przekroju; fig. 9 - następny zestaw będący przedmiotem wynalazku - w przekroju; fig. 10 - odmianę wykonania wynalazku z liniami podziału przez przełamanie - w widoku z góry na zestaw bez wipsOw·,· tylnej.
Na figurze 1 pokazany jest pierwszy korzystny przykład wykonania dędącego przedmiotem wynalazku zestawu do podawania substancji czynnych przez skórę, typu plnstra w przekroju. Zestaw zawiera Ptzpzzepuszcznlpą dla substancji czynnej warstwę tylną 10, którą stanowi folia metalowa lub folin z tworzywa sztucznego albo też laminat folii z różnych materiałów.
Pod warstwą tylną 10 znajduje się mntryca 12 do zrzęzrynαzapta substancji czynnej, składająca się z materiału przepuszczalnego dla tej sudsOipcji. Jnko materiał do wykonania takiej matrycy rozprowadzającej, którn korzystnie w przykładzie wykonania jest przylepna, nadają się na przykłna ulegające sadrsiecfownnfu kopolimery akrylanne; matryca jest jednak także zależna od rodzaju stosowanej substancji czynnej. W matrycy ukształtowane są komory 14 dla substancji czynnej, napełnione ciekłą substancją czynną, na przykład roztworem nikotyny. Pomiędzy poszczególnymi komornmi 14 obydwie warstwy matrycy są sklejone i przeszkadzają w ten sposób swobodnemu przepływowi roztworu nikotyny w całym systemie komór 14. Substancja czynna, tu nikotyna, rozpuszcza się w matrycy, przy czym szybkość wydzielania substancji czynnej przez zestaw leczniczy do skóry zależy między innymi od szybkości dyfuzji tej substancji w matrycy. Poniżej warstwy matrycy substancji czynnej, która tu otaczn całkowicie komory 14, naniesiona jest warstwa 19 kleju przylepcowego, która służy do przymocowania zestawu na skórze. Tn warstwa kleju przylepcowego jest także przepuszczalna dla substancji czynnej i może ewentualnie wywierać sterujące działanie na szybkość oddawania substancji czynnej do skóry.
Nn figurze 2 pokazano następny korzystny przykład wykonania zestawu do podawania substancji czynnych przez skórę, typu plastra - w przekroju, przy czym w tym zestawie ukształtowane są różne komory 14 i 14' w dwóch różnych matrycach 12 i 12', które mogą zawierać nn przykład różne substancje czynne lub ich preparaty. Obydwie matryce substancji czynnych mogą być dobrane odpowiednio do wymagań stawianych szybkości oddawania obydwu substancji. Zestaw posiada ciągłą warstwę 19 kleju przylepcowego do ułożenia zestawu na skórze lub do przymocowania go do skóry, przy czym klej może wywierać także pewne działanie sterujące.
163 843
Na figurze 3 pokazano prosty w produkcji przykład wykonania wynalazku, w którym komory 14 ukształtowane są w przylepnej matrycy 12 substancji czynnej, której przyczepność jest wystarczająca także do przymocowania zestawu na skórze.
Figura 4 przedstawia dalszy korzystny przykład wykonania wynalazku, w którym zestaw do podawania substancji czynnych przez skórę, w którym komory 14 substancji czynnej połączone są między sobą kanałami, tak że na przykład przy miejscowym wywarciu ciśnienia na zestaw ciecz z zawartością substancji czynnej znajdująca się w systemie kanałów i komór 14 może przepływać w celu wyrównania ciśnień.
Na figurze 5 pokazano zestaw według wynalazku, w którym system wielokomorowy ma postać kanałów 15 wypełnionych substancją czynną, rozmieszczonych w postaci kraty. Także tutaj nie pokazano warstwy tylnej 10 aby umożliwić obserwację rozmieszczenia zapasu substancji czynnej.
Na figurze 6 pokazano przykład wykonania wynalazku, w którym w matrycy 12 substancji czynnej umieszczone są oddzielnie obszary warstwy 19 kleju, umożliwiające unieruchomienie zestawu na skórze, przy czym oddawanie substancji czynnej odbywa się tu głównie poprzez odcinki powierzchni matrycy nie przyklejone lub słabo przyklejone do skóry.
Na figurze 7 pokazano dalszy korzystny przykład wykonania z koncentrycznymi komorami 14 w kształcie kanałów, przy czym w poszczególnych kanałach pierścieniowych 14 mogą być umieszcza ne różne substancje czynne.
Na figurze 8 pokazano następny przykład wykonania zestawu, który jest na tyle podobny do odmiany według fig. 3, że także zastosowano w nim przylepną matrycę rezerwową, ale która zawiera system kanałów 15 wypełnionych substancją czynną albo jej roztworem. System kanałów 15 jest tu rozmieszczony na różnych wysokościach. Rozmieszczenie takie jest korzystne na przykład wówczas, gay plaster jest narażony na rozciąganie, które w przypadku braku odpowiedniej rezerwy na rozciąganie mogłoby spowodować rozerwanie płaskiego systemu kanałów. Na fig. 9 pokazano podoone urządzenie, przy czym plaster zawiera jeszcze dodatkową warstwę 19 kleju przy lepcowego, służącą do umocowywania zestawu na skórze i ewentualnie oo cocatkowego sterowania □□dawaniem substancji czynnej.
Na figurze 10 pokazano urządzenie z zapasami 12 substancji czynnej w postaci pasków. Rysunek przedstawia przy tym zestaw będący przedmiotem wynalazku bez warstwy tylnej 10, w widoku z góry. Można rozpoznać wyraźnie linie 17 służące do podziału przez przełamanie, które tu można stosować do dowolnego zmniejszania luO zmian wielkości dawek, podawanych za pomocą zestawu Także tego typu wykonanie jest bardzo korzystne dla plastrów narażonych na rozciąganie.
We wszystkich przykładach wykonania przedstawionych na figurach może być przewidziane dodatkowo umieszczenie folii w kształcie woreczka między preparatem substancji czynnej a matrycą w celu lepszego odgraniczenia ciekłej substancji czynnej.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zestaw leczniczy do podawania substancji czynnych przez skórę, z warstwą tylną nie stykającą się ze skórą, zapasem substancji czynnej, urządzeniem do sterowania rozprowadzaniem substancji czynnej, które steruje oddawaniem substancji czynnej przez zestaw i przylepnym urządzeniem do unieruchamiania zestawu na skórze, znamienny tym, że zapas substancji czynnej stanowi system wielokornorowy, w którym nieciągłe komory (14) zawierają jedną lub kilka substancji czynnych.
  2. 2. Zestaw według assrrz. 1, znamienny tym, ze komorr /14/ połęczonn są między sobą co najmniej częściowo kanałami /15/.
  3. 3. Zestaw według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że komory /14/ są połączone z reguły lub w razie potrzeby z różnymi urządzeniami do sterowania oddawaniem substancji czynnych.
  4. 4. Zestaw weeług zastrz, 3, znamienny tym, ze komory /14/ są /mieszczone w jednej lub w kiilu, jednakowych albo rórnych matrycach/12, ,22 /o rororowadzaniasubstatcji czynnych.
  5. 5. Zestaw wwełuu zastrz. 1, znamienny tym, Ze ppsiada od sttony skóry ciigłą lub przerywaną warstwę 219/ kleju przylepcowego jako urządzenie do unieruchamiania na skórze.
  6. 6. Zestaw według zatH, , , znamienny tym, Ze zawieraponadto /edną / uli kilka warstw kleju przylepcowego pomiędzy warstwą tylną /10/ a warstwą /19/ kleju przylepcowego do unieruchamiania.
  7. 7. Zestaw według zastrz. 1 albo 2 albo 4 albo 5 albo 6, znamienny tym, że zawiera substancję czynną ciekłą lub w postaci roztworu.
  8. 8. Zestaw «wedłu zastrz. 1, znamienny t s m, Ze systst mleiolomoΓOwy pososia pomiędzy potncnsgóletmi komorami substancji czynnej i ewentualnie w warstwie tylnej /10/ oraz w innych warstwach linie /17/ służące do podziału przez stneł-maeie.
  9. 9. Zestaw według zzast^ 2, znamienny tym, is kube-u /155 opoiió^ kkdodrmi /H/ /ii-j średnic wewnętrzną umożliwiającą przepływ ciekljj stbstsneJl c^yniij tt^o pool łniαł-eiem ciśnienia.
  10. 10. Zestaw według zastrz. 9, znamienny tym, że system elsldUomdroey stanowi system k-e-łnw /15/.
  11. 11. Zestaw według zaslm. 1, znamienny tym, Ζβ /komor /15/ smlistnlnne ss na Γtneecl psrliΓnybl wysokości plastra, ewentualnie w różnych my-trtlal ΓornstoedłZJagltl·
PL88273619A 1987-07-09 1988-07-08 Zestaw leczniczy do podawania substancji czynnych przez skóre PL PL PL PL PL163843B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19873722775 DE3722775A1 (de) 1987-07-09 1987-07-09 Transdermales therapeutisches system

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL273619A1 PL273619A1 (en) 1989-03-20
PL163843B1 true PL163843B1 (pl) 1994-05-31

Family

ID=6331271

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL88273619A PL163843B1 (pl) 1987-07-09 1988-07-08 Zestaw leczniczy do podawania substancji czynnych przez skóre PL PL PL PL

Country Status (28)

Country Link
US (1) US5066494A (pl)
EP (1) EP0298297B1 (pl)
JP (1) JP2694984B2 (pl)
KR (1) KR970008118B1 (pl)
AT (1) ATE72760T1 (pl)
AU (2) AU1952688A (pl)
CA (1) CA1295202C (pl)
CZ (1) CZ277745B6 (pl)
DD (1) DD291008A5 (pl)
DE (2) DE3722775A1 (pl)
DK (1) DK168032B1 (pl)
ES (1) ES2038718T3 (pl)
FI (1) FI92285C (pl)
GR (1) GR3004238T3 (pl)
HR (1) HRP920829A2 (pl)
HU (1) HU203985B (pl)
IE (1) IE61788B1 (pl)
IL (1) IL86904A (pl)
MY (1) MY103740A (pl)
NO (1) NO167628C (pl)
NZ (1) NZ225241A (pl)
PH (1) PH25175A (pl)
PL (1) PL163843B1 (pl)
PT (1) PT87936B (pl)
SK (1) SK277758B6 (pl)
WO (1) WO1989000437A1 (pl)
YU (1) YU46983B (pl)
ZA (1) ZA884671B (pl)

Families Citing this family (48)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5788983A (en) * 1989-04-03 1998-08-04 Rutgers, The State University Of New Jersey Transdermal controlled delivery of pharmaceuticals at variable dosage rates and processes
ES2017282A6 (es) * 1989-07-28 1991-01-16 Aguilera Franco Maria Aposito para aplicaciones de substancias activas por via transcutanea con fines terapeuticos o cosmeticos.
DE4001034A1 (de) * 1990-01-16 1991-07-18 Eberhard Landau Pflaster fuer die behandlung von warzen
JP3115625B2 (ja) * 1991-03-30 2000-12-11 帝國製薬株式会社 リドカイン含有外用貼付剤
US5707346A (en) * 1991-09-11 1998-01-13 Grastech, Inc. System and method for performing soft tissue massage therapy
US5231977A (en) * 1991-09-11 1993-08-03 Graston David A Tools and method for performing soft tissue massage
FR2686505A1 (fr) * 1992-01-29 1993-07-30 Lhd Lab Hygiene Dietetique Procede de fabrication d'un pansement a bords amincis.
DK170792B1 (da) * 1992-08-27 1996-01-22 Coloplast As Hudpladeprodukt til dosering af et eller flere medikamenter
DE4316751C1 (de) * 1993-05-19 1994-08-04 Lohmann Therapie Syst Lts Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines transdermalen Therapiesystems zur Verabreichung von Wirkstoffen an die Haut in Form eines flächigen Mehrkammer- bzw. Mehrkammerkanalsystems
DE59509232D1 (de) * 1994-02-18 2001-06-13 Drossapharm Ag Basel Transdermales therapeutisches System
US5665452A (en) * 1994-03-03 1997-09-09 The Procter & Gamble Company Three-dimensional, macroscopically expanded, apertured laminate webs
US5505958A (en) * 1994-10-31 1996-04-09 Algos Pharmaceutical Corporation Transdermal drug delivery device and method for its manufacture
DE29514849U1 (de) * 1995-09-15 1995-11-16 Weyergans Rudolf Cellulitis-Pflaster
DE19600959A1 (de) * 1996-01-12 1997-07-17 Amp Holland Faserabschnitt zur Verbindung zweier Faserenden und Verfahren zur Herstellung einer Verbindung zweier Faserenden
US5730721A (en) * 1996-01-25 1998-03-24 Vesture Corporation Medical applicator and method
US8765177B2 (en) * 1997-09-12 2014-07-01 Columbia Laboratories, Inc. Bioadhesive progressive hydration tablets
US7153845B2 (en) * 1998-08-25 2006-12-26 Columbia Laboratories, Inc. Bioadhesive progressive hydration tablets
US6269820B1 (en) 1998-02-26 2001-08-07 Xomed Surgical Products, Inc. Method of controlling post-operative leakage associated with tumescent liposuction
DE19900645C2 (de) * 1999-01-11 2003-03-20 Deotexis Inc Transdermales therapeutisches System
GB2353219B (en) * 1999-08-16 2004-02-11 Johnson & Johnson Medical Ltd Easy to remove adhesive sheets
US6682757B1 (en) * 2000-11-16 2004-01-27 Euro-Celtique, S.A. Titratable dosage transdermal delivery system
CA2444883A1 (en) * 2001-04-20 2002-10-31 Alza Corporation Microprojection array having a beneficial agent containing coating
US20050118245A1 (en) * 2002-03-27 2005-06-02 Wilsmann Klaus M. Assembled unit consisting of individually separable, transdermal, therapeutic systems
DE10213772A1 (de) * 2002-03-27 2003-10-09 Gruenenthal Gmbh Zusammenhängende Einheit aus vereinzelbaren transdermalen therapeutischen Systemen
US7182955B2 (en) * 2003-04-30 2007-02-27 3M Innovative Properties Company Abuse-resistant transdermal dosage form
US8790689B2 (en) * 2003-04-30 2014-07-29 Purdue Pharma L.P. Tamper resistant transdermal dosage form
US20040219195A1 (en) * 2003-04-30 2004-11-04 3M Innovative Properties Company Abuse-resistant transdermal dosage form
CL2004000927A1 (es) 2003-04-30 2005-01-28 Purdue Pharma Lp Forma de dosificacion transdermica que comprende un agente activo, una superficie proxima y una superficie distal.
US20050123507A1 (en) * 2003-06-30 2005-06-09 Mahmoud Ameri Formulations for coated microprojections having controlled solubility
JP5456234B2 (ja) * 2003-06-30 2014-03-26 アルザ・コーポレーシヨン 非揮発性の対イオンを含有する被覆された微小突起のための製剤
US8524272B2 (en) * 2003-08-15 2013-09-03 Mylan Technologies, Inc. Transdermal patch incorporating active agent migration barrier layer
US20050202073A1 (en) * 2004-03-09 2005-09-15 Mylan Technologies, Inc. Transdermal systems containing multilayer adhesive matrices to modify drug delivery
US9205062B2 (en) * 2004-03-09 2015-12-08 Mylan Pharmaceuticals, Inc. Transdermal systems containing multilayer adhesive matrices to modify drug delivery
WO2005105009A1 (en) * 2004-04-26 2005-11-10 Cassel Douglas R Wound treatment patch for alleviating pain
DE102004020463A1 (de) * 2004-04-26 2005-11-10 Grünenthal GmbH Wirkstoffabgabesystem aus einem wirkstoffhaltigen Pflaster und mindestens einem Wirkstoffabgaberegulierungsmittel
MXPA06013168A (es) 2004-05-13 2007-05-15 Johnson & Johnson Aparato y metodo para el suministro transdermico de agentes de la hormona paratiroidea.
WO2006023644A2 (en) * 2004-08-20 2006-03-02 3M Innovative Properties Company Transdermal drug delivery device with translucent protective film
DE102005004924A1 (de) * 2005-02-02 2006-08-03 Paul Hartmann Ag Wundauflage
US20060188558A1 (en) * 2005-02-18 2006-08-24 Mylan Technologies, Inc. Transdermal systems having control delivery system
US20100069887A1 (en) * 2008-09-16 2010-03-18 Searete Llc, A Limited Liability Corporation Of The State Of Delaware Multiple chamber ex vivo adjustable-release final dosage form
US20100068256A1 (en) * 2008-09-16 2010-03-18 Searete Llc, A Limited Liability Corporation Of The State Of Delaware Ex vivo modifiable medicament release-substance
US8690841B2 (en) * 2009-07-09 2014-04-08 R. Gary Diaz Wound care system
US9861590B2 (en) * 2010-10-19 2018-01-09 Covidien Lp Self-supporting films for delivery of therapeutic agents
ES2698049T3 (es) 2011-04-04 2019-01-30 Procter & Gamble Artículo para el cuidado del hogar
CN103732204A (zh) 2011-08-15 2014-04-16 宝洁公司 适形的个人护理制品
MX2014001896A (es) 2011-08-15 2014-05-27 Procter & Gamble Metodos para el cuidado personal.
CN105307730A (zh) 2013-06-27 2016-02-03 宝洁公司 防腐性个人护理组合物
IL264911A (en) * 2019-02-19 2020-08-31 Univ Ramot Pad and method for its production

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA930668A (en) * 1969-04-01 1973-07-24 Zaffaroni Alejandro Bandage for administering drugs
US3814095A (en) * 1972-03-24 1974-06-04 H Lubens Occlusively applied anesthetic patch
IE54286B1 (en) * 1983-01-18 1989-08-16 Elan Corp Plc Drug delivery device
US4622031A (en) * 1983-08-18 1986-11-11 Drug Delivery Systems Inc. Indicator for electrophoretic transcutaneous drug delivery device
ATE42901T1 (de) * 1984-03-05 1989-05-15 Nitto Denko Corp Haftendes arzneimittelpraeparat fuer perkutane absorption.
US4666441A (en) * 1985-12-17 1987-05-19 Ciba-Geigy Corporation Multicompartmentalized transdermal patches
EP0252459A1 (en) * 1986-07-07 1988-01-13 Schering Corporation Compartmentalized transdermal delivery system
US5032464A (en) * 1986-10-27 1991-07-16 Burlington Industries, Inc. Electrodeposited amorphous ductile alloys of nickel and phosphorus

Also Published As

Publication number Publication date
AU662341B2 (en) 1995-08-31
NO167628C (no) 1991-11-27
DK112989A (da) 1989-03-08
ES2038718T3 (es) 1993-08-01
FI92285C (fi) 1994-10-25
NO890939D0 (no) 1989-03-06
DK168032B1 (da) 1994-01-24
MY103740A (en) 1993-09-30
JP2694984B2 (ja) 1997-12-24
WO1989000437A1 (fr) 1989-01-26
ATE72760T1 (de) 1992-03-15
HRP920829A2 (hr) 1994-04-30
DD291008A5 (de) 1991-06-20
KR970008118B1 (ko) 1997-05-21
IE882080L (en) 1989-01-09
GR3004238T3 (pl) 1993-03-31
CA1295202C (en) 1992-02-04
FI891076A (fi) 1989-03-07
AU1952688A (en) 1989-02-13
IL86904A (en) 1993-08-18
NO890939L (no) 1989-03-06
FI891076A0 (fi) 1989-03-07
IL86904A0 (en) 1988-11-30
PT87936A (pt) 1989-06-30
PT87936B (pt) 1993-09-30
JPH02501039A (ja) 1990-04-12
EP0298297B1 (de) 1992-02-26
CZ277745B6 (en) 1993-04-14
HU203985B (en) 1991-11-28
CS488088A3 (en) 1992-12-16
KR890701164A (ko) 1989-12-19
NO167628B (no) 1991-08-19
US5066494A (en) 1991-11-19
DE3868549D1 (en) 1992-04-02
PH25175A (en) 1991-03-27
YU132688A (en) 1991-04-30
AU2120392A (en) 1992-11-19
IE61788B1 (en) 1994-11-30
HUT53542A (en) 1990-11-28
FI92285B (fi) 1994-07-15
SK277758B6 (en) 1994-12-07
DK112989D0 (da) 1989-03-08
NZ225241A (en) 1991-10-25
DE3722775A1 (de) 1989-01-19
EP0298297A1 (de) 1989-01-11
YU46983B (sh) 1994-09-09
PL273619A1 (en) 1989-03-20
ZA884671B (en) 1989-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL163843B1 (pl) Zestaw leczniczy do podawania substancji czynnych przez skóre PL PL PL PL
Patel et al. TRANSDERMAL DRUG DELIVERY SYSTEM: A REVIEW.
US4810499A (en) Transdermal drug delivery system and method
US4769028A (en) Pharmaceutical product, in medical bandage form
EP0249343B1 (en) Moisture activation of transdermal drug delivery system
JP2588039B2 (ja) 段階的な活性物質放出を呈する皮膚経由医療薬として使用されるプラスタ及びその製造方法
IE61305B1 (en) Transdermal therapeutic system, its use and process for the production thereof
EP1450773B1 (de) Transdermales therapeutisches system mit verbessertem langzeittragekomfort
USRE34692E (en) Transdermal therapeutic system
EP0144486B1 (en) Controlled-release drugsystem and process for preparing it
KR960005148B1 (ko) 활성 물질의 국소적 또는 전신적 투여를 위한 약물의 단계 방출형 경피 투여 시스템
Bhoye et al. TRANSDERMAL DRUG DELIVERY SYSTEM: A REVIEW
MXPA00001254A (en) Transdermal therapy system (tts) for releasing an active agent into an organism through the skin and method for applying said transdermal therapy system to the skin
SI8711587A (sl) Terapevtski sistem vnašanja aktivnih snovi na kozo
MXPA97005324A (en) Transdermal therapeutic system for the supply of (s) -3-methyl-5- (1-methyl-2-pirrolidenyl) -isoxazole or any of its salts pharmaceutically ap
SI8811326A (sl) Terapevtski sistem, ki deluje skozi kožo