PL154663B1 - Ship for carrying liquid aromatic hydrocarbons of high volatility - Google Patents

Ship for carrying liquid aromatic hydrocarbons of high volatility

Info

Publication number
PL154663B1
PL154663B1 PL1987265042A PL26504287A PL154663B1 PL 154663 B1 PL154663 B1 PL 154663B1 PL 1987265042 A PL1987265042 A PL 1987265042A PL 26504287 A PL26504287 A PL 26504287A PL 154663 B1 PL154663 B1 PL 154663B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tank
tanks
ship
hull
der
Prior art date
Application number
PL1987265042A
Other languages
English (en)
Other versions
PL265042A1 (en
Original Assignee
Verkaufsgesellschaft Fuer Teererzeugnisse (Vft)Mbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Verkaufsgesellschaft Fuer Teererzeugnisse (Vft)Mbh filed Critical Verkaufsgesellschaft Fuer Teererzeugnisse (Vft)Mbh
Publication of PL265042A1 publication Critical patent/PL265042A1/xx
Publication of PL154663B1 publication Critical patent/PL154663B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63BSHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING 
    • B63B25/00Load-accommodating arrangements, e.g. stowing, trimming; Vessels characterised thereby
    • B63B25/02Load-accommodating arrangements, e.g. stowing, trimming; Vessels characterised thereby for bulk goods
    • B63B25/08Load-accommodating arrangements, e.g. stowing, trimming; Vessels characterised thereby for bulk goods fluid
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63JAUXILIARIES ON VESSELS
    • B63J2/00Arrangements of ventilation, heating, cooling, or air-conditioning
    • B63J2/12Heating; Cooling
    • B63J2/14Heating; Cooling of liquid-freight-carrying tanks

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Ocean & Marine Engineering (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)

Description

RZECZPOSPOLITA POLSKA OPIS PATENTOWY 154 663
Patent dodatkowy do patentu nr - Int· Cl 5 B63B 25/16
9 Zgłoszono: 87 04 07 (P. 265042) Pierwszeństwo 86 04 09 Republika Federalna Niemiec B63J 2/14
URZĄD PATENTOWY Zgłoszenie ogłoszono: 88 03 03 H β E Lo
RP Opis patentowy opublikowano: 1992 01 31
Twórca wynalazku Uprawniony z patentu: yerkaufsgese^schaft fflr Teererzeugnisse /VfT/ rnbH, Duisburg (Republika Federalna Niemiec)
STATEK DLA TRANSPORTU CIEKŁEGO WYSOKOTOPLIWYCH AROMATYCZNYCH WĘGLOWODORÓW
Wynalazek dotyczy statku dla transportu ciekłego, wysokotopliwych aromatycznych węglowodorów, o temperaturze co najmniej 100 K powyżej punktu topnienia, zwłaszcza do transportu ciekłego paku ze smoły węglowej, także dla frakcji o wysokiej temperaturze krzepnięcia, jak frakcje fluoroetanowe (powyżej 90°C) frakcje pi.ranowe (powyżej 110°C) itd.
Statki specjalne dla transportu palnych cieczy są znane. Obok zbiornikowców z pojedynczą powłoką, spotyka się statki do gazu ciekłego z izolowanymi trójpowłokowo zbiornikami kulistymi i nakładczymi urządzeniami zabezpieczającymi. Te statki transportują palne ciecze tylko w temperaturze otoczenia lub w niskich temperaturach, przykładowo dla ciekłego gazu ziemnego mieszczących się w obszarze -165°C. Ciecze są w ogólności wolne od osadów, a ich własności nie zmieniają się podczas transportu. Z opisu patentowego DE nr 2 125 176 jest znane podparcie zbiornika na niskie temperatury dla zbiorników z gazem ciekłym, który tak samo jak ładownie jest zaopatrzony w termiczną izolację. Dno zbiornika spoczywa ruchliwie poziomo na blokach nośnych, przy czym poziomy ruch jest ograniczony przez siłowniki, które są połączone z jednej strony z dnem zbiornika, a z drugiej strony z kadłubem statku. Aby umożliwić termiczne wydłużenia, a także tłumić nagłe wstrząsy zbiornika w statku, odpowiednie komory dwóch siłowników, leżących na poziomach prostych, przecinających pionową linię symetrii zbiornika są między sobą połączone przez przewody dławiące. Przekręcanie zbiornika w statku jest uniemożliwione przez odpowiednie elementy prowadzące, umieszczone pomiędzy dnem statku a kadłubem.
Przy innym połączeniu komór siłowników nagłe ruchy zbiornika mogą być całkowicie przerwane. Niekorzystnym w tym układzie jest to, że żaden punkt zbiornika nie ma absolutnie pewnego położenia wobec kadłuba statku, zwłaszcza gdy uwzględni się, że nakładczy układ hydrauliczny siłowników jest podatny na zakłócenia. Przez to istnieje niebezpieczeństwo, że urządzenia, które są połączone nie tylko z kadłubem statku, ale także ze zbiornikiem zostaną
154 663
154 663 zerwane. Ogrzewane zbiornikowce z kadłubem podwójnym dla transportu ciekłych bitumów są również znane. Przy bitumach, zakres temperatur, w których są one dobrze pompowalne, zależnie od rodzaju, wynosi:
dla bitum<5w fluksowanych pomiędzy 67 a 90°C dla bitumów destylowanych pomiędzy 105 a 135°C dla bitumów dmuchanych pomiędzy 165 a 200°C.
Dla takich zakresów temperatur są budowane statki bitumowce. Normalnie temperatura transportowanego bitumu nie jest wyższa od 180°C. Ponieważ bitum zawiera tylko około do 0,5% Wagowych materiałów stałych, przestrzenie zbiornikowca są zaopatrzone w ogrzewane dno.
Dzięki budowie kadłuba podwójnego unika się bezpośredniego chłodzenia ścian zbiornikowca przez wodę morską. Dalsza izolacja nie jest przewidziana a straty ciepła są wyrównywane przez ogrzewane dno. Ponieważ bitum jest stosowany tylko w przemyśle budowlanym, to jego nieznaczne zmiany właściwości przez ogrzewanie i kontakt z powietrzem, przy danym zakresie temperatur i względnie ich krótki czas działania, nie są niekorzystne. Bitumowce mają dlatego wnętrza otwarte w kierunku atmosfery. To ułatwia naturalnie ładowanie i rozładowanie frachtu. Stan napełnienia może być mierzony przykładowo za pomocą płyty pomiarowej, z włazem na pokładzie. Napełnianie i opróżnianie wnętrza następuję przez pompy, które są umieszczone w leżącym na zewnątrz pomieszczeniu w rufie statku. Ponieważ rafinerie leżą przeważnie w obszarze wybrzeża buduje sie dla transportu asfaltu wyłącznie statki morskie. Statki morskie które mają nieznaczne zanurzenie, umożliwiające pływanie po większych środkowych trasach wodnych, są znane tylko dla drobnicy.
Wynalazek wywodzi sie z rozpoznawania, że znane statki do transportu ciekłych towarów nie spełniają poniższych wymagań. Statkom dla transportu ciekłych, wysokotopliwych, aromatycznych węglowodorów, przykładowo paku ze smoły węglowej, stawia sie zasadniczo inne wymagania niż bitumowcom. Przy tym, obok najczęstszych położeń rafinerii smoły we wnętrzu kraju, należy także uwzględniać własności paku i jego zastosowanie. Paki ze smoły węglowej, paki el-etorodowe i paki twarde mają wysoki punkt mieknienia (1.°0 <io 150°C) . Przy takich mieszaninach krzywa lepkości przebiega prawie płasko. Dlatego takie paki w temperaturach co najmniej 100°K powej punktu mienienia to znaczy w temperaturze powyżej 200 do 250°C, są dobrze porn powalne. Taka wysoka temperatura transportu przynosi szereg problemów, zwłaszcza przy dłuższym transporcie, trwającym szereg dni, jak jest to zazwyczaj w transporcie morskim. Wysokie temperatury powodują parowanie części aromatycznych materiałów zawierających pak. Ponieważ są one uważane za szkodliwe dla zdrowia, dlatego też nie powinny docierać do atmosfery. Poza tym paki w tych temperaturach reagują łatwo z tlenem. Dalej trzeba także uwzględnić uwarunkowaną temperaturą polikondensacje· Lepkość, zmniejszona przez temperaturą, także ułatwia osiadanie materiałów stałych, które razem ze zlepiającymi sie żywicami pakowymi twrzą nierozpuszczalną powłokę denną, która w każdym przypadku jest szkodliwa i dlatego jej tworzenie powinno być uniemożliwione. Poza tym należy unikać stwardnienia paku w przewodach, organach zamykających i pompach, ponieważ np. paki twarde usuwane za pomocą zwykłych środków mogą tam ponownie stapiać sie. Należy także mieć na uwadze to, że wydłużenie zbiornika nie powinno prowadzić do utraty jego stabilności. Paki elektrodowe zawierają, w punkcie mieknienia około 100°C, do 19% wagowych składników nierozpuszczalny^ chinoUn i oityowiećlnio wysoki udział materiału stałego. One są bardzo reakcyjne wobec tlenu a także wrażliwe na temperaturą. Tak wc już w temperatura^ poninj 350°C tworzą się wysokomolekularne chęmicznę związki, charakteryzujące sią przykładowo wzrastającą zawartością nierozpuszczalnego toluenu. Te nowoutworzone związki zmieniają jednak cechą lepkości i użyteczności paku elektrodowego w niepożądanym rozmiarze. Z powodu niebezpiecznego oddziaływania na zdrowie par aromatycznych są potrzebne specjalne środki zabezpieczające.
Zadaniem wynalazku jest kompleksowe rozwiązanie tego znanego od lat problemu. Aby można było go rozwiązać, jest niezbędne użycie kombinacji środków technicznych, nawet skądinąd znanych, ponieważ dopiero wszystkie cechy razem pozwalają na stworzenie statku do transportu ciekłego paku, rzeczywiście usuwającego wyżej omówione problemy.
154 663
Zadanie to zostało rozwiązane przez to, że statek jest jednocześnie wyposażony: w umieszczone współosiowo zbiorniki, które każdorazowo w miejscach, zwłaszcza pośrodku ściany zbiornika, zwróconej do dziobu lub rufy, są połączone na stałe z wewnętrznym kadłubem i są bocznie prowadzone przez łoża ślizgowe; w co najmniej jeden, wprowadzony od góry do każdego zbiornika, ogrzewany gorącym olejem, wymiennik ciepła z przeważnie prostopadłymi powierzchniami wymiany ciepła, który jest regulowany przez czujniki temperatury; w co najmniej jedną pompę głębinową, osadzoną od góry w każdym zbiorniku, do której jest przyłączony nie tylko przewód płuczący, ale także przewód do napełniania i opróżniania zbiornika; w podwójny przewód gazowy, połączony wybiórczo ze zbiornikiem; w przewód gazu obojętnego, połączony z każdym zbiornikiem, który doprowadza gaz obojętny, regulowany czujnikiem ciśnienia, do każdego zbiornika; w co najmniej jeden zawór bezpieczeństwa dla nad i podciśnieniem z urządzeniem zabezpieczającym przed cofaniem płomienia na wylocie nadciśnienia i przyłączem gazu obojętnego po stronie podciśnienia, w co najmniej jedno niemeehaniczne urządzenie pomiarowe stanu napełnienia i układ bezpieczeństwa w każdym zbiorniku, wywołujący alarm przy stopniu napełnienia 96 do 98% w urządzenie grzewcze dla wszystkich przewodów, włączając w to kołnierze i organy regulujące i odcinające; oraz w ogrzewany, izolowany właz do każdego zbiornika.
Ponieważ statek w rejsie pustym nie może przyjmować do zbiorników wody balastowej z uwagi na to, że już nieznaczne ilości wody przy napełnieniu gorącymi, ciekłymi węglowodorami, prowadzą do ogromnego tworzenia piany, dodatkowe zbiorniki balastowe muszą być umieszczone pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym kadłubem statku. Zbiorniki są napełniane węglowodorami o temperaturze pomiędzy 180 a 300°C, korzystnie 220 do 260°C, przy której ścianki zbiorników rozszerzają się o około 3,8 mm. Aby uniknąć naprężeń w kadłubie statku i ściankach zbiorników, które ewentualnie mogą prowadzić do nieszczelności, zbiorniki są umieszczone na łożach ślizgowych, korzystnie z drewna gujakowego lub innego, odpornego na wodę, izolującego cieplnie materiału o wystarczającej wytrzymałości cieplnej i prowadzone bocznie za pomocą takich łoży. Aby osiągnąć dobre boczne prowadzenie jest korzystne wyposażenie tych łoży w elementy sprężyste, jak sprężyny talerzowe lub sprężyny pneumatyczne.
Pomiędzy zbiornikami znajduje się gródź poprzeczna tak, że pojedyncze sekcje zbiornikowe są hermetycznie oddzielone od siebie. Aby jakiekolwiek przecieki lub ogień można było natychmiast uchwycić w każdej sekcji zbiornikowej są przewidziane czujniki temperatury.
Oprócz tego istnieje możliwość natychmiastowego gaszenia ewentualnego ognia od wewnątrz np. za pomocą COj. Pojedyncze sekcje zbiornikowe muszą być oprócz tego dostępne, albo przez właz od strony steru lub bakburty zbiornika balastowego lub przez właz z bezpośrednim dostępem od otwartego pokładu. Pomiędzy grodzią poprzeczną a nie ustaloną sąsiednią ścianą zbiornika są umieszczone pneumatyczne lub hydrauliczne elementy tłumiące, z gazowymi elementami sprężystymi, przy tym przy silnych ruchach i częściowo wypełnionych zbiornikach, siły masowe mogą być równomiernie przeznaczone na kadłub statku. Dno zbiorników ma korzystne nachylenie 3 do 5° a w jego najębszyim miejscu jest umieszczony ogrzewany oclstojnik.
Aby uwzględnić rozszerzalność cieplną wszystkie przyłącza zbiorników, przy przeprowadzeniu przez pokład, są połączone z pokładem przez cienkościenne rury faliste. Wszystkie rury mają kompensatory, które przyjmują wydłużenia cieplne.
Dzięki takiemu ukształtowaniu statku według wynalazku uzyskano pewny bezpieczny transport ciekłego paku. Dalsze zalety wynalazku wynikają z omówionego powyżej rozpoznania zagadnienia transportu paku.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig.
przedstawia przekrój statku bez zewnętrznego kadłuba, pokładu i górnej izolacji zbiornika, a fig. 2 przekrój według linii A-B na fig. 1. Całkowicie izolowany zbiornik 1 jest podzielony w środku statku przez ścianę 20 na dwa zbiorniki. Pomiędzy zbiornikami 1 znajduje się gródź poprzeczna 22.
Izolacja zbiorników składa się z nieorganicznego materiału izolacyjnego, jak wełna mineralna, szkło piankowe i tym podobne. Ha przewody rurowe są przewidziane przede wszystkim maty izolacyjne z wełny mineralnej lub żużlowej. Izolacja jest zaopatrzona od zewnątrz w
154 663 wykładzinę aby uniemożliwić zawilgocenie. Grubość izolacji zbiorników jest tak zwymiarowana, żeby średni spadek temperatury w zlsiornito, przy średni.ej temperaturze 250°C wynosił nie więcej od 10 k/d, zwłaszcza mniej od 5 k/d.
Przez podpory 2 zbiornik 1 jest mocno połączony z kadłubem statku. Na łożach ślizgowych 3, które stwarzają boczne prowadzenie opiera się zbiornik 1. Łoża ślizgowe 3 składają się ze stalowych wsporników, połączonych z kadłubem statku, na których mogą poruszać się kloce z drewna gujakowego, które wystają z izolacji 16. Pomiędzy grodzią poprzeczną 22 a nie ustaloną ścianą czołową zbiornika 1 są umieszczone hydrauliczne,względnie pneumatyczne elementy tłumiące 15 z gazowymi elementami sprężystymi. Na dachach zbiorników 1 znajdują się połączone za pomocą kołnierzy, wymienniki ciepła 4, które mają prostopadle umieszczone powierzchnie wymiany ciepła i sięgają głęboko do zbiornika 1. One są równolegle włączone do obiegu oleju gorącego 21, przez zawory, które mogą być uruchamiane nie tylko ręcznie, ale także wybiórczo sterowane, przez nie pokazane czujniki temperatury. Pojedyncze wymienniki 4 mogą być więc wyciągane bez potrzeby przerywania obiegu oleju gorącego 23. Jest także możliwe zastosowanie w wymiennikach ciepła 4 dwóch uruchamianych ręcznie organów odcinających i sterujących temperaturą.
Jako olej gorący stosuje się korzystnie umowny, stale ciepły olej z aromatami, przez co przy nieszczelnościach nie może występować flokulacja. Szczególnie jest tutaj odpowiedni olej metylenoftalenowy.
Dno zbiornika 1 jest pochylone po przkątnej od zewnętrznego naroża do środka pod kątem około 3 do 5°. W najgłębszym miejscu, korzystnie ogrzewanym odstojniku, osadzony jest kr<5ciec ssący pompy głębinowej 5. Wał napędowy i króćce ciśnieniowe wychodzą ze zbiornika 1 i przez kołnierz są połączone z dachem zbiornika 1. Okapturzony, sterowany tyrystorowe silnik znajduje się powyżej pokładu. Pompa głębinowa 5 jest osadzona w górnym uchwycie (nie przekaza nym), znajdującym się w zbiorniku 1.
Pompy głębinowe muszą być odpowiednie dla wysokotopliwej cieczy, bogatej w materiały stałe, to znaczy nie powinny zawierać żadnych zaworów i pracować powoli, przez co przy niewielkich temperaturach wał napędowy nie jest ścinany. Odpowiednio do tego są sterowane tyrystorowo pompy wyporowe z zaworami przelewowymi na obejściu, przykładowo pompy tłokowe lub krzywkowe, zwłaszcza pompy Viking lub pompy śrubowe, albo pompy wirnikowe z tylnymi łopatkami, w celu uniknięcia kawitacji i gładkiej obudowie bez kierownic. Przez trójdrogowy zawór 18 króciec ciśnieniowy pompy głębinowej 5, przewód płuczący 6 i przewód 7 dla napełniania i opróżniania są między sobą połączone. W czasie żeglugi produkt jest przepompowywany przez przewód płuczący 6, który jest zaopatrzony w dysze 19, skierowane do naroży. Dzięki temu w narożach zbiornika 1 nie zachodzi osadzanie substancji stałej, a zawartość zbiornika jest przemieszczana w obrotowym strumieniu. Przy opróżnianiu zawór 18 jest przestawiany i króciec ciśnieniowy jest połączony z przewodem 7, a przy napełnianiu przewód 7 z przewodem płuczącym 6. Przy pompach z odwracalnym kierunkiem tłoczenia można napełniać także przez króciec ciśnieniowy. Przewód płuczący 6 jest umieszczony na dnie za pomocą uchwytów w rodzaju widełek. Proces napełniania i opróżniania jest kontrolowany przez niemechanicznie działający wskaźnik stanu napełnienia 13.
Dla pomiaru stanu napełnienia są mało odpowiednie mechaniczne urządzenia pomiarowe, przykładowo pływaki, ponieważ zbiornik powinien być uszczelniony wobec tlenu atmosferycznego, a oprócz tego z powodu wysokiego punktu topienia, aromatyczne skawalenia oddziaływują niekorzystnie na prowadzenie pływaka. Z tych względów nie są stosowane mechaniczne urządzenia pomiarowe, przykładowo odporne temperaturowe pojemnościowe lub indukcyjne czujniki stanu napełnienia. Jako korzystne okazały się czujniki pomiaru stanu napełnienia, pracujące na absorpcję słabego radioaktywnego promieniowania (promieniowaniey). Dla wyzwalającego alarm układu zabezpieczającego przed przepełnieniem zbiornika są stosowane sterowane pływakiem elektryczne wyłączniki.
Zbiorniki 1 są poza tym połączone przez podwójny przewód gazowy 8 ze zbiornikiem lądowym z gazem obojętnym, przez co gaz obojętny, w danym wypadku obciążony parą aromatyczną,
154 663 nie musi być wydmuchiwany do atmosfery lub przez pochodnię spalany, co pozwala utrzymać możliwie małe jego zużycie. Poza tym zbiornik 1 jest połączony z przewodem gazu obojętnego 9, aby przy nagłym spadku ciśnienia uzyskać większe ilości gazu obojętnego.
Bardzo ważnym jest proces zobojętniania zbiorników. Zmniejszanie utlenienia mieszaniny aromatycznej, zwłaszcza paku w ustalonym zakresie temperatur jest znane. W przeciwieństwie do zbiorników lądowych, w których odnawianie powierzchni jest prawie niemożliwe, a w najgorszym razie może dojść do nieznacznego przepływu termosyfonowego przy nagrzaniu zbiorników przez termiczną konwencję, przy zbiornikach w statku według wynalazku powierzchnia jest ciągle odnawiana przez ciągłe przepompowywanie i ruch własny statku. Zwłaszcza przy pakach elektrodowych i impregnacyjnych, uwarunkowana utlenianiem Zmiana lepkości, prowadzi do trudności przy dalszej przeróbce i wpływa negatywnie na utrzymanie użyteczności i filtracji paku. Zbior niki muszą być dlatego dokładnie zobojętniane nieutleniającym się gazem, korzystnie azotem i zabezpieczone przed wtargnięciem powietrza. Jest to osiągnięte przez podwójne przewody gazowe, które przy napełnianiu i opróżnianiu zbiorników są połączone z również zobojętnianymi zbiornikami lądowymi. Dodatkowo zbiorniki są połączone przez przewód gazu obojętnego z wytwornicą gazu obojętnego, np. generatorem azotu, który ciągle dostarcza do zbiorników regulowane, nieznaczne nadciśnienie gazu obojętnego. W ten sposób uniemożliwia się wnikanie powietrza także przy pewnych nieszczelnościach na kołneirzach lub na pokrywach włazów.
Jednakowe lub także i inne króćce zbiornika 1 posiadają zawór bezpieczeństwa nadciśnieniowy 10 i zawór bezpieczeństwa podciśnieniowy 11. Zawór bezpieczeństwa nadciśnieniowy 10 jest zaopatrzony w urządzenie zabezpieczające 12 przed cofaniem płomienia. Zawór bezpieczeństwa podciśnieniowy 11 jest przyłączony do przewodu gazu obojętnego 9. Dla celów kontrolnych i reperacyjnych każdy zbiornik 1 zawiera co najmniej jeden izolowany właz 14, wyprowadzony przez pokład. Aby zapewnić potrzebną stabilizację w czasie podróży na pusto, statek jest wyposażony pomiędzy obydwoma kadłubami w zbiornik balastowy 17. Gdy statek ma pływać także po wodach śródlądowych powinien posiadać względnie nieznaczne zanurzenia i musi odpowiadać zasadom pływania statków śródlądowych, które w przybliżeniu odpowiadają zasadom ADNR dla pływania statków po Renie. Odnośnie wyposażenia statki muszą odpowiadać warunkom bezpieczeństwa dla statków KI.
Wszystkie układy przewodów, włączając przewody gazowe są zaopatrzone w ogrzewanie podwójne, przykładowo za pomocą gorącego oleju i dobrze izolowane.
W przeciwieństwie do zbiornikowców na ropę, zbiorniki nie mogą być oczyszczone wodą lecz tylko rozpuszczalnikami. Zwłaszcza do tego są odpowiednie rozpuszczalniki pakowe, przykładowo olej antracenowy, który korzystnie ogrzewa si.ę do około 80°C. Zbiornik przeznaczony do czyszczenia częściowo napełnia się rozpuszczalnikiem, który za pomocą pompy głębinowej 5 jest tłoczony przez jedną lub szereg armatek, które są zawieszone z pokładu do włazu. Rozpuszczalnik podczas całego procesu płukania jest w obiegu. Na koniec zanieczyszczony rozpuszczalnik jest pompowany do oddzielnego zbiornika, skąd może być wypompowany dla ponownej regeneracji. Czyszczenie zbiornika przeprowadza się w portach, gdzie rozpuszczalnik znajduje się w cysternach i po zanieczyszczeniu resztkami paku może być ponownie odesłany do regeneracji.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sattek dla transportu ciekłego, wyekkotopliwych aromatycznych węglowodrrów, o temperaturze co najmniej 100 K powyżej punktu tppltnla tych omattlrkroo zwłaszcza dla ciekłego paku ze smoły wwggpotj, mający SPOorjny kadłub, w którym icogpoann cbiptnie nspycnwa na ^żach śllcepoyyc, znamienny tym, że statek jest jeOapcztśnit wyposażmy: w ™^szczpat wnprkpniowo zblptalkl (1), które każdotαzowp w miejscach (2), zwłaszcza ppśtρdku ściany zblptaika, zwtrypntj 0p Oclρbu lub rufy, są ppłączoae na stałe z wewnętrznym kadłubem i są bpccnit stooαOcpae przez ^ża ślizgowe (3); w co najmniej jeden ostpwl0cρay od góry 0p
    154 663 każdego zbiornika, ogrzewany gorącym olejem wymiennik ciepła (4) z przeważnie prostopadłymi powierzchniami wymiany ciepła, który jest regulowany przez czujniki temperatury; w co najmniej jedną pompę głębinową (3), osadzoną od góry w każdym zbiorniku (1), do której jest przyłączony nie tylko przewód płuczący (6), ale także przewód (7) do napełniania i opróżniania zbiornika (1); w podwójny przewód gazowy (8), połączony wybiórczo ze zbiornikiem (11); w przewód gazu obojętnego (9), połączony z każdym zbiornikiem (1), który doprowadza gaz obojętny, regulowany czujnikiem ciśnienia, do każdego zbiornika (1); w co najmniej jeden zawór bezpieczeństwa (10, 11) dla nad- i podciśnienia z urządzeniem zabezpieczającym przed cofaniem płomienia na wylocie nadciśnienia i przyłączem gazu obojętnego, po stronie podciśnienia; w co najmniej jedeno niemechaniczne urządzenie pomiarowe stanu napełnienia (13) i układ bezpieczeństwa w każdym zbiorniku (1), wywołujący alarm przy stopniu napełnienia 96 do 984; w urządzenie grzewcze dla wszystkich przewodów, włączający w to kołnierze i organy regulujące i odcinające oraz w ogrzewany, izolowany właz (14) do każdego zbiornika (1).
  2. 2. Statek według zastrz. 1,znamienny tym, że wewnętrzny kadłub jest wyposażony w zbiorniki balastowe (17), sięgające do zewnętrznego kadłuba, a pomiędzy zbiornikami (1) znajdują się grodzie poprzeczne (22).
  3. 3. Statek według zastrz. 1,znamienny tym, że łoża ślizgowe (3) na zbiorniku (1) składają się z klocy z drewna gujakowego, które dla bocznego prowadzenia są zaopatrzone w elementy sprężyste.
  4. 4. Statek według zastrz. 2,znamienny t y m, że pomiędzy grodzią poprzeczną (22) a nie ustaloną sąsiednią ścianą zbiornika (1) są zabudowane pneumatycznie, hydraulicznie elementy tłumiące (15) z gazowymi elementami sprężystymi.
    Figi
    154 663
    154 663
    Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz.
    Cena 3000 zł
PL1987265042A 1986-04-09 1987-04-07 Ship for carrying liquid aromatic hydrocarbons of high volatility PL154663B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19863611920 DE3611920A1 (de) 1986-04-09 1986-04-09 Schiff fuer den fluessigtransport hochschmelzender aromatischer kohlenwasserstoffe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL265042A1 PL265042A1 (en) 1988-03-03
PL154663B1 true PL154663B1 (en) 1991-09-30

Family

ID=6298305

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1987265042A PL154663B1 (en) 1986-04-09 1987-04-07 Ship for carrying liquid aromatic hydrocarbons of high volatility

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4744321A (pl)
EP (1) EP0240664B1 (pl)
JP (1) JP2695159B2 (pl)
CA (1) CA1283003C (pl)
DE (2) DE3611920A1 (pl)
DK (1) DK179487A (pl)
ES (1) ES2017942B3 (pl)
NO (1) NO871479L (pl)
PL (1) PL154663B1 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4037577A1 (de) * 1990-11-26 1992-05-27 Paraskevopoulos George Tankschiff
US5379711A (en) * 1992-09-30 1995-01-10 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Retrofittable monolithic box beam composite hull system
DE4414852C1 (de) * 1994-04-28 1995-07-27 Kaefer Isoliertechnik Laderaum eines Kühlschiffes
CA2679694A1 (en) * 2007-03-13 2008-09-18 Merck & Co., Inc. Inhibitors of janus kinases and/or 3-phosphoinositide-dependent protein kinase-1
US9365266B2 (en) 2007-04-26 2016-06-14 Exxonmobil Upstream Research Company Independent corrugated LNG tank
NO332142B1 (no) * 2011-03-03 2012-07-02 Ulmatec Pyro As Tank heating system
US9045194B2 (en) 2012-08-09 2015-06-02 Martin Operating Partnership L.P. Retrofitting a conventional containment vessel into a complete integral tank double-hull cargo containment vessel
US9302562B2 (en) 2012-08-09 2016-04-05 Martin Operating Partnership L.P. Heating a hot cargo barge using recovered heat from another vessel using an umbilical
US20140041566A1 (en) * 2012-08-09 2014-02-13 Martin Operating Partnership LP Complete integral tank double-hull cargo containment system vessel in maritime service
US20140318630A1 (en) * 2013-04-24 2014-10-30 Vopak North America, Inc. Handling Bituminous Crude Oil in Tank Cars
CN103661911B (zh) * 2013-11-29 2017-05-03 大连船舶重工集团有限公司 一种船舶燃油深舱加热系统
KR101499902B1 (ko) * 2014-06-10 2015-03-10 대우조선해양 주식회사 재기화장치를 갖는 해양구조물 및 상기 해양구조물에서 lng 저장탱크를 운용하는 방법
CN105253265A (zh) * 2015-10-21 2016-01-20 上海船舶研究设计院 一种用于沥青船的双侧壁式止浮装置
CN106813259A (zh) * 2017-03-22 2017-06-09 福建省环境工程有限公司 一种用于焦油处理的装置及方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2738749A (en) * 1955-01-17 1956-03-20 Ingalls Shipbuilding Corp Cargo vessel for transporting heated cargo and general cargo
US3147728A (en) * 1959-06-20 1964-09-08 Nippon Kokan Kk Ship for the transportation of high temperature molten material
NL129933C (pl) * 1960-03-22
US3064612A (en) * 1960-10-20 1962-11-20 Maryland Shipbuilding And Dryd Carrier constructions for bulk fluids
AT232439B (de) * 1961-08-23 1964-03-25 Becker Kg Westhydraulik Vorrats- und Lagerbehälter mit indirekter Beheizung
US3425583A (en) * 1966-09-07 1969-02-04 Mcmullen John J Arrangement for keying liquefied gas storage tanks within a transport vessel
NO121316B (pl) * 1968-10-23 1971-02-08 Patents & Developments A S
US3767150A (en) * 1970-05-22 1973-10-23 J Tabata Apparatus for mounting low temperature liquid storage tanks
US3833014A (en) * 1972-11-15 1974-09-03 Hy Way Heat Systems Asphalt storage tank with inert gas seal
JPS5855956B2 (ja) * 1978-12-26 1983-12-12 日本鋼管株式会社 ケミカルタンカ−
GB2156285B (en) * 1981-06-16 1986-05-08 Hitachi Shipbuilding Eng Co Ship for transporting coal slurry

Also Published As

Publication number Publication date
CA1283003C (en) 1991-04-16
NO871479L (no) 1987-10-12
NO871479D0 (no) 1987-04-08
DE3611920A1 (de) 1987-10-22
EP0240664A3 (en) 1988-09-21
PL265042A1 (en) 1988-03-03
JP2695159B2 (ja) 1997-12-24
EP0240664A2 (de) 1987-10-14
US4744321A (en) 1988-05-17
DE3764840D1 (de) 1990-10-18
EP0240664B1 (de) 1990-09-12
JPS62244785A (ja) 1987-10-26
ES2017942B3 (es) 1991-03-16
DK179487A (da) 1987-10-10
DK179487D0 (da) 1987-04-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL154663B1 (en) Ship for carrying liquid aromatic hydrocarbons of high volatility
Babicz Encyclopedia of ship technology
KR101653892B1 (ko) 외부 컨테이너들을 구비하는 해양에 설치된 지지체
CN104159816B (zh) 浮体
US3745960A (en) Tanker vessel
US3422779A (en) Tankship for the transportation of low-temperature liquefied gases
US20220204144A1 (en) Method for controlling the trim of a transport ship without seawater ballast
Leonhardsen et al. Experience and Risk Assessment of FPSOs in Use on the Norwegian Continental Shelfi Descriptions of Events
NO309852B1 (no) Tankskip som er forsynt med skvalpeskott
EP1842003B1 (en) Cryogenic transfer system
NO164825B (no) Anordning for haandtering av ballastvann.
MXPA04005697A (es) Planta flotante de tratamiento de hidrocarburos.
RU2332326C1 (ru) Танкер-химовоз
US5101750A (en) Tanker ship hull for reducing cargo spillage
US3255724A (en) Combination dry bulk and bulk oil carriers
RU2303553C1 (ru) Танкер
US7527008B2 (en) Ballast material and oil pollution prevention management system
KR20210012836A (ko) 해양 구조물
WO2022092234A1 (ja) 浮体
EP2988990B1 (en) Offshore supply vessel
Roh et al. General Arrangement Design
No International code for the construction and equipment of ships carrying liquefied gases in bulk (IGC code)
SE464016B (sv) Anordning vid skottport
Anslot Combined liquefied gas and chemical tankers
NO852509L (no) Fartoey.