PL105022B1 - Uklad elektryczny sterowania linia do pakowania pudelek papierosow - Google Patents

Uklad elektryczny sterowania linia do pakowania pudelek papierosow Download PDF

Info

Publication number
PL105022B1
PL105022B1 PL1975179389A PL17938975A PL105022B1 PL 105022 B1 PL105022 B1 PL 105022B1 PL 1975179389 A PL1975179389 A PL 1975179389A PL 17938975 A PL17938975 A PL 17938975A PL 105022 B1 PL105022 B1 PL 105022B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
contacts
wrapping machine
machine
contact
contactor
Prior art date
Application number
PL1975179389A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL105022B1 publication Critical patent/PL105022B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B57/00Automatic control, checking, warning, or safety devices
    • B65B57/02Automatic control, checking, warning, or safety devices responsive to absence, presence, abnormal feed, or misplacement of binding or wrapping material, containers, or packages

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Wrapping Of Specific Fragile Articles (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Control Of Multiple Motors (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest uklad elektryczny sterowania linia do pakowania pudelek papiero¬ sów i innych podobnych przedmiotów o ksztalcie graniastoslupów.
Pakowanie pudelek papierosów lub podobnych im przedmiotów o ksztalcie graniastoslupów wy¬ maga maszyn do pakowania tych wyrobów, nazy¬ wanych zwykle „maszynami pakujacymi", maszyn do owijania opakowan zawierajacych wyrób, na¬ zywanych zwykle „maszynami owijajacymi" lub „maszynami celofanujacymi" z tego wzgledu, ze do owijania stosowany jest z reguly material prze¬ zroczysty, na przyklad celofan lub inny podobny material. Stosowane sa równiez maszyny do ukla¬ dania okreslonej liczby owinietych pudelek w paczki (kartony), nazywane .zwykle „maszynami paczkujacymi".
Latwiej jest przeprowadzac owijanie pojedyn¬ czych pudelek i nastepnie formowac je w paczki z okreslona liczba wymienionych owinietych pu¬ delek niz wykorzystywac maszyny owijajace lub celofanujace po wykonaniu wszystkich operacji zwiazanych z kompletowaniem pudelek. Wiaze sie to równiez z tym, ze maszyny paczkujace stoso¬ wane w liniach pakowania pudelek papierosów lub podobnych przedmiotów o ksztalcie graniastoslu¬ pów pracuja z wieksza predkoscia jednostkowa od predkosci maszyn pakujacych, a w liniach z jedna maszyna owijajaca i jedna maszyna paczkujaca wspólpracuje wiecej niz jedna maszyna pakujaca. u 29 Dla umozliwienia dzialania maszyny pakujacej niezaleznie od dzialania maszyny owijajacej lub celofanujacej i zwiazanej z nia maszyny paczku¬ jacej stosowane jest równiez urzadzenie znane pod nazwa urzadzenia magazynujacego lub magazynu wlaczonego pomiedzy wyjsciem maszyny pakuja¬ cej i punktem wprowadzania do maszyny owija¬ jacej lub celofanujacej. Zastosowanie tego urza¬ dzenia pozwala gromadzic przedmioty otrzymywa¬ ne z maszyny pakujacej i dostarczac te nagroma¬ dzone przedmioty do maszyny owijajacej lub celo¬ fanujacej w rytmie odpowiadajacym zdolnosci przetwórczej maszyny owijajacej lub celofanujacej oraz zgodnie z szybkoscia wyjsciowa lub szybkos¬ cia posuwu maszyny pakujacej, stosownie do tresci wloskiego opisu patentowego nr 766 667 zlozonego przez tego samego zglaszajacego.
Zgodnie z tym opisem patentowym zdalnie ste¬ rowany stycznik wielostykowy polaczony z mecha¬ nizmem sterowania maszyn wchodzacych w sklad linii reguluje rytm pracy tych maszyn poprzez ste¬ rowanie ich predkoscia robocza.
We wszystkich dziedzinach produkcji, w których maszyny pracuja szeregowo, maszyny pracujace w drugiej kolejnosci sa zawsze bardziej narazone na wystapienie zaklócen w pracy niz maszyny, w któ¬ rych realizowane sa wstepne operacje przetwarza¬ nia. Wiaze sie to z tym,, ze bledy zwiazane z ko¬ lejnoscia operacji przetwarzania ujawniaja sie stopniowo na poszczególnych wyrobach. Wystepuje 1050223 105 022 4 to oczywiscie równiez w linii do pakowania pu¬ delek papierosów lub podobnych przedmiotów o ksztalcie graniafltoalupów, w zwiazku z czym ma¬ szyny pracujace w drugiej kolejnosci, na przyklad maszyny owijajace i maszyny paczkujace musza byc wyposazone w duza liczbe przyrzadów steru¬ jacych mechanizmami napedowymi przed, w czasie i po zakonczeniu omawianych operacji.
Mechanizmy napedowe normalnie sa wyposazo¬ ne w urzadzenie sterujace, zawierajace co naj¬ mniej jeden styk elektryczny, który moze dzialac tak, ze przy wystapieniu usterek lub trudnosci na¬ stepuje zatrzymanie maszyny napedzanej mecha¬ nizmem napedowym.
Ponadto ruchome styki elementu sterujacego wymienionych mechanizmów napedowych sa za¬ zwyczaj polaczone ze soba szeregowo tak, ze gdy usterki lub trudnosci zostana usuniete, dzialanie mechanizmów moze byc natychmiast podjete na nowo.
Chociaz rozwiazania tego typu zadowalajaco spelniaja wymagania zwiazane z praca linii wed¬ lug podanego wyzej sposobu, to wymagania ope¬ racyjne powiazane z innymi wymaganiami nie¬ zawodnosci i pewnosci pracy narzucaja koniecz¬ nosc zapewnienia operatorowi mozliwosci ponow¬ nego uruchomienia maszyn po pokonaniu trudnosci lub usunieciu usterek powodujacych przerwanie pracy.
Celem wynalazku jest opracowanie ukladu elek¬ trycznego sterowania linia do pakowania pudelek papierosów lub podobnych przedmiotów o ksztal¬ cie graniastoslupów, za pomoca których to ukla¬ dów operator moze ponownie uruchomic maszyny przetwarzajace po usunieciu przyczyn zatrzymania.
Cel wynalazku zostal osiagniety przez to, ze opracowano uklad zawierajacy przelacznik z prze¬ kaznikiem zawierajacym co "najmniej jeden rucno- my styk i recznie sterowany mikrowylacznik po¬ laczony szeregowo z ruchomym stykiem przekaz¬ nika a uzwojenie wzbudzenia przekaznika jest wlaczone równolegle pomiedzy ruchomy styk a recznie sterowany mikrowylacznik i jest wlaczone szeregowo z uzwojeniem wzbudzania zdalnie ste¬ rowanego glównego stycznika wielostykowego odpowiednio przez dwie pary styków nalezacej do zdalnie sterowanego glównego stycznika wielosty¬ kowego, przy czym jedna z par styków jest nor¬ malnie rozwarta, a druga jest normalnie zamknieta.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przy¬ kladzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat linii do pakowania pudelek papierosów w widoku perspektywicznym, fig. 2 i fig. 2a — schemat polaczen elektrycznych linii wyposazonej w elektryczny uklad sterowania wed¬ lug wynalazku i uklad nadazajacy.
Na fig. 1 pokazano konwencjonalny schemat linii do pakowania pudelek papierosów, w sklad której wchodza dwie maszyny paczkujace I i I', które za pomoca swoich kanalów wyjsciowych u i u' dostarczaja pudelka papierosów do pionowego u- rzadzenia magazynujacego lub magazynu A, które moze byc na przyklad urzadzeniem ujawnionym we wloskim opisie patentowym nr 766 667 zglo¬ szonym przez tego samego zglaszajacego.
Pionowe urzadzenie magazynujace lub magazyn A ma dwie kolumny stertnikowe C i C, z których jedna obsluguje maszyne pakujaca I, a druga ma¬ szyne pakujaca I'. Urzadzenie to wyposazone jest w kanal wyjsciowy u", zia pomoca którego pu¬ delka papierosów sa dostarczane do maszyny owi¬ jajacej S, z która bezposrednio sprzezona jest ma¬ szyna paczkujaca Z.
W .przykladowym schemacie polaczen pokaza- nych na fig. 2 i fig. 2a uklady maszyn paczku¬ jacych I, I', maszyn owijajacych S i maszyn pacz¬ kujacych Z oraz pionowe urzadzenia magazynuja¬ ce A pokazane zostaly w postaci blokowej z roz¬ dzielaniem poszczególnych bloków cienkimi linia- mi kropkowo-kreskowymi.
Na fig. 2 pokazano wydzielone czesci maszyn pakujacych I i I' lacznie z napedowymi silnikami elektrycznymi MI, MI' i stycznikami zabezpieczen silników rMI, rMI', przy czym styki styczników ao rMI i rMI' sa polaczone z odpowiednimi liniami zasilajacymi.
Pokazano równiez mikroprzelaczniki AC i AC' umieszczone odpowiednio w kolumnach C i C.
Elektryczny silnik napedowy maszyny owijaja- cej MS pokazany jest lacznie z obslugujacym go stycznikiem zabezpieczenia rMS, którego styki sa polaczone z liniami zasilania.
Z maszyna owijajaca S jest polaczony zdalnie sterowany stycznik T, który uruchamia te maszy- i0 ne, jak równiez steruje dzialaniem urzadzenia ma¬ gazynujacego A.
Zdalnie sterowany stycznik T pokazano w przy¬ kladowym wykonaniu z siedmioma parami styków T1-T2, T3-T4, T5-T6, T7-T8, T9-T10, T11-T12 M i T13-T14. Para styków normalnie otwartych T1-T2 moze byc pobudzana za posrednictwem sze¬ regu mikroprzelaczników polaczonych z mecha¬ nizmem napedowym maszyny owijajacej S i ma¬ szyny paczkujacej Z. Pary styków normalnie ^o zamknietych T11-T12 i T13-T14 stanowia czesc zestyków nadaznych pionowego urzadzenia maga¬ zynujacego lub magazynu A, a pary styków nor¬ malnie otwartych T5-T6 i T9-T10 sluza do celów opisanych ponizej. 45 Mechanizm napedowy, w który jest wyposazo¬ na maszyna owijajaca S, zawiera zespoly Sa i Sb sluzace do pobierania z rolki materialu takiego jak celofan lub podobnego przezroczystego ma¬ terialu w znany sposób i dostarczania tego ma¬ jo terialu w postaci arkuszy do owijania poszczegól¬ nych pudelek, zespól Sc do pobierania równiez z rolki tak zwanego „paska rozrywajacego", który jest umieszczony lacznie z opakowaniem wokól ¦poszczególnych pudelek, zespól Sd, który pelni ro¬ gi le ruchomego urzadzenia zabezpieczajacego, zespól Se polaczony z urzadzeniem napedowym maszyny, zespól Sf sluzacy do dostarczania poszczególnych pudelek do maszyny i zespól Sg do dodatkowego dostarczania pudelek na miejsce pudelek odrzuco- w nych.
Maszyna paczkujaca Z zawiera natomiast ze¬ spoly Zn i Zi do pobierania materialu z rolki i dostarczania go w postaci arkuszy, za pomoca których tworzone sa paczki z okreslona liczba M owinietych pudelek, zespól Zl sluzacy do pobiera-5 105 022 6 nia równiez z rolki tak zwanego „paska rozrywa¬ jacego", który wprowadzany jest do materialu wy¬ korzystywanego do opakowania paczek z pudel¬ kami papierosów, zespól Zm polaczony z urzadze¬ niem napedowym maszyny, zespól Zn sluzacy do sprawdzania polozenia owinietych pudelek w cza¬ sie, gdy z pudelek tych sa formowane paczki i ze¬ spól Zo sluzacy do sprawdzania liczby owinietych pudelek, które beda tworzyc paczke.
Dostarczany pasek materialu owijajacego jak celofan 1 lub innego podobnego przezroczystego materialu przechodzi w zespole Sa pomiedzy dwo¬ ma walkami 2 i 3.. Walek 4 pelni role czujnika opierajacego sie na czesci paska 1 materialu owi¬ jajacego znajdujacej sie pomiedzy rolkami 2 i S.
Walek 4 jest swobodnie umocowany na jednym koncu dzwigni 5 zamocowanej obrotowo na sworz¬ niu 6, natomiast karkowa czesc ramienia 5' dzwig¬ ni wspólpracuje z mechanizmem samoczynnego wylaczania mikropnzelacznika 7 oddzialywujac na ruchomy styk 7a, wspóldzialajacy z dwoma nie¬ ruchomymi przelaczanymi stykami 7b-7c. W przy¬ padku gdy nastapi przerwa w dostarczaniu paska materialu 1 z rolki lub gdy rolka zostanie odwi¬ nieta do konca, dzwignia 5 obraca sie wokól sworznia 6 i jej ramie 5' zajmuje .polozenie, w którym naciska na mechanizm samoczynnego mi- kroprzelacznika 7, co powoduje przesuniecie ru¬ chomego styku 7a z normalnego polozenia w któ¬ rym jest polaczony ze stykiem 7b do polozenia w którym jest polaczony ze stykiem nieruchomym 7c Nastepnie pasek 1 materialu owijajacego zo¬ staje wprowadzony do zespolu Sb, gdzie przecho¬ dzi pomiedzy stala prowadnice 8 i ruchoma pro¬ wadnice 9 i moze zajmowac polozenie robocze, w którym to polozeniu jest mocno utrzymywany przez recznie sterowana dzwignie dociskajaca 10, lub polozenie nierobocze (fig. 2a).
Pasek 1 z materialu owijajacego przechodzi po¬ miedzy prowadnicaimi 8 i 9 i gdy przypadkowo ulegnie pomarszczeniu podczas pracy maszyny styka sie z mechanizmem zapadkowym mikro- przelacznika 11, którego styk lla ruchomy przej¬ dzie z normalnego polozenia, w którym jest on polaczony ze stykiem llb nieruchomym do polo¬ zenia w którym jest polaczony ze stalym stykiem lic.
W zespole Sc pasek rozrywajacy 12 przechodzi pomiedzy dwoma walkami 18 i 14. Walek 15 pel¬ ni role czujnika opierajacego sie na czesci paska 12 •znajdujacej sie pomiedzy walkami 13 i 14.
Walek 15 jest swobodnie umocowany na jednym koncu dzwigni 16 zamocowanej obrotowo na sworzniu 17. Drugie ramie 16' dzwigni wspól¬ pracuje z mechanizmem samoczynnego wylacza¬ nia mikroprzelaczniika 18, który oddzialywuje na inuchomy styk 18a> wspóldzialajacy z dwoma nie¬ ruchomymi przelaczanymi stykami 18b i 18c. W przypadku gdy nastapi przerwa w dostarczaniu .paska rozrywajacego 12 z rolki lub gdy rolka zo¬ stanie odwinieta do konca, dzwignia 16 obraca sie wokól sworznia 17 i jej ramie 16' zajmuje polozenie, w którym naciska na mechanizm sa¬ moczynnego wylaczania mikropi^elaczndka 18, co powoduje przesuniecie ruchomego styku 18a z nor¬ malnego polozenia 18b do polozenia 18c Zespól Sd ma plytke 19 umocowana na osi 20.
Plytka 19 wykonana jest z materialu przezroczy- ¦ stego i pelni role oslony czolowej czesci maszyny.
Jezeli operator otworzy plytke 19 z jakiejkolwiek przyczyny zwiazanej z praca maszyny, czujnik 21 polaczony integralnie z plytka 19 uruchamia me¬ chanizm samoczynnego wylaczania mikroprzelacz- nika 22, co powodiuje przesuniecie ruchomego sty¬ ku 22a z normalnego polozenia, w którym jest polaczony z nieruchomym stykiem 18b, do polo¬ zenia, w którym jest polaczony z nieruchomym stykiem 18c.
W zespole Se, nalezacym do maszyny owijaja¬ cej S, znajduje sie napedowe kolo pasowe 21, które za posrednictwem pasa 24 przenosi ruch na redukcyjne kolo pasowe 25, nastepnie na walek, na którym kolo to jest osadzone w taki sposób, ze moze plynnie przesuwac sie w kierunku osio¬ wym oraz na mechanizm transmisyjny 26. Me¬ chanizm 26 jest obrotowo sprzegamy z kolem pa¬ sowym 25 za posrednictwem czopu 27. W przy¬ padku gdy nastapi nieprzewidziany wzrost mo¬ mentu obrotowego pomiedzy kolem pasowym 25 i mechanizmem 26, na przyklad wskutek zablo¬ kowania niektórych pudelek, mechanizm 26 prze¬ suniety zostaje w kierunku osiowym, przeciwnym do kierunku sprzegania, co prowadzi do urucho- mdenda mechanizmu samoczynnego wylaczania mikroprzelacznika 28 i w (rezultacie do przesunie¬ cia ruchomego styku 28a z normalnego polozenia, w którym jest polaczony z nieruchomym stykiem 28b do polozenia, w którym jest polaczony z nie¬ ruchomym stykiem 28c Zespól Sf ma natomiast popychacz 29r który uru¬ chamia mechantiizm samoczynnego wylaczania mi- kroprzelacznika 80 w przypadku, gdy nastapi za¬ blokowanie wprowadzania pudelek do maszyny owijajacej S. Ruchomy styk 80a zostaje wówczas przesuniety z normalnego polozenia, w którym jest polaczony z nieruchomym stykiem 89t> do poloze¬ nia, w którym jest polaczony z nieruchomym sty¬ kiem 30c.
Zespól Sg sluzy do dostarczania pudelek za¬ stepczych w przypadku, gdy nastapi odrzucenie pudelek przeznaczonych do utworzenia paczki.
Obrotowo umocowana plyta podajnika 81 prze¬ mieszcza sie ponizej, uzupelniajacego zasobnika samowyladowczego 82 i w przypadku, gdy, istnie¬ ja niezapelnione miejsca wskutek poprzednio usu¬ nietych wadliwych pudelek* pudelka opadajace w wymienionym zasobniku wprowadzone zostaja na miejsca, w których poprzednio byly pudelka wad¬ liwe. * Zasobnik 32 jest wj^posazony w czujnik 88 wykrywajacy obecnosc pudelek w zasobniku.
Czujnik 38 wspóldziala z mechanizmem samo*- czynnego wylaczania mikroprzelacznika 84 i w przypadku gdy zdarzy sie, ze w zasobniku juz nie ma pudelek, nastepuje pobudzenie mikroprzelacz¬ nika 34, wskutek czego ruchomy styk 34a zostaje przesuniety z normalnego polozenia, w którym jest polaczony z nieruchomym stykiem 84b do poloze¬ nia, w którym jest polaczony z nieruchomym sty¬ kiem 34e. ; . . .. 387 105 022 8 Zespól Zh maszyny pakujacej sluzy do dostar¬ czania materialu, za ipoimoca którego tworzona jest paczka zawierajaca okreslona liczbe owinietych pudelek. Zespól ten ma rólka 35, z której pobie¬ rany jest pasek 36 z materialu paczkujacego prze¬ chodzacy iponad plaszczyzna 37 pod czujnikiem 38 obracajacym sie wokól walka 39 zamocowanego na wsipoirnikach 40, przytwierdzonych do plaszczyzny 37. W plaszczyznie 37 znajduje sie rowek 41, do którego wpada czujnik 38 w przypadku przerwy w dostarczaniu paska 36 lub gdy rolka zostanie calkowicie odwinieta. W tej sytuacji czujnik 38 oddzialywuje na mechanizm samoczynnego wyla¬ czania mikroprzelacznika 42 powodujac, ze jego ruchomy styk 42a zostaje przesuniety z normalne¬ go polozenia w którym jest polaczony z nieru¬ chomym stykiem 42a do polozenia, w którym jest polaczony z nieruchomym stykiem 42c* Nastepnie pasek materialu 36 jest podawany do zespolu Zi, gdzie przechodzi pomiedzy walkiem i mechanizmem samoczynnego wylaczania mikro¬ przelacznika 44. W przypadku gdy nastapi przy¬ padkowe pofaldowanie paska 36, nastepuje prze¬ mieszczenie mechanizmu samoczynnego wylaczania mikroprzelacznijka 44, wskutek czego ruchomy styk 44a mikroprzelacznika jest przesuwany z normal¬ nego polozenia, w którym jest polaczony z nieru¬ chomym stykiem 44b do polozenia, w którym jest polaczony z nieruchomym stykiem 44c. ' Pasek rozrywajacy 45 przechodzi w zespole Zl pomiedzy dwoma walkami 46 i 47« Role czujnika pelni ramie 48 dzwigni dwuramiennej 49 umoco¬ wanej obrotowo na sworzniu 50 osadzonym na podpórce 51. Czujnik ten opiera sie na czesci pas¬ ka znajdujacej sie pomiedzy walkami 46 i 47.
Drugie ramie 52 elementu 49 wspóldziala z me¬ chanizmem samoczynnego wylaczania mikroprze¬ lacznika 53 wyposazonego w ruchomy styk 53a i dwa przelaczane nieruchome styki 53b-53c. W przypadku gdy nastapi pirzerwa w dostarczaniu paska rozrywajacego 45 z rolki lub gdy rolka zo¬ stanie calkowicie odwinieta, dzwignia 49 zawie¬ rajaca dwa ramiona obraca sie wokól sworznia 50, a jej ramie 52 przemieszcza sie do polozenia, w którym naciska na mechanizm samoczynnego wy¬ laczania mikroprzelacznika 53, wskutek czego ru¬ chomy styk 53a przesuwa sie z normalnego polo¬ zenia w którym jest polaczony z nieruchomym stykiem 53b do polozenia — w którym jest po¬ laczony z nieruchomym stykiem 53c.
Zespól Zm znajdujacy sie w maszynie paczku¬ jacej jest napedzany z kola pasowego 23 maszyny owijajacej S, przekazujacego mich na walek od¬ powiedniego redukcyjnego kola pasowego (nie po¬ kazanego na fig. 1) i na mechanizm transmisyjny 54 powiazany z mechanizmem transmisyjnym 26 w podobny sposób jak to poprzednio opisano dla zespolu Ze.
W przypadku gdy nastapi nieprzewidziany wzrost momentu obrotowego pomiejdzy redukcyjnym ko¬ lem pasowym a mechanizmem 54, na przyklad wskutek zablokowania niektórych pudelek podczas dostarczania ich do mechanizmu formowania i/lub owijania paczek, mechanizm 54 zostaje przesu¬ niety w kierunku osiowym — przeciwnym do kie¬ runku, w którym zachodzi sprzezenie, co prowa¬ dzi do uruchomienia mechanizmu samoczynnego wylaczania mikroprzelacznika 55 i w rezultacie do przesuniecia ruchomego styku 55a mikroprzelacz- ¦ nika 55 z normalnego polozenia, w którym jest polaczony z nieruchomym stykiem 55b, do> polo¬ zenia, w którym jest polaczony z nieruchomym Stykiem 55c.
W zespole Zn znajduje sie mechanizm szczotko¬ wy 56 do sprawdzania polozenia owinietych 'pu¬ delek podczas przygotowywania ich do formowa¬ niapaczek, l Jedna z czesci mechanizmu 56 ma postac wy*u- . nietego ramienia 56', które wspólpracuje z me¬ chanizmem samoczynnego wylaczania mikroprze¬ lacznika 57 wyposazonego w ruchomy styk 57a i dwa nieruchome przelaczane styki 57b-57c. W przypadku gdy nastapi zablokowanie wprowadza¬ nych pudelek, mechanizm 56 unosi sie ku górze a ramie 56' uruchamia mechanizm samoczynnego wylaczania mikroprzelacznika 57, wskutek czego ruchomy styk 57a przesuniety zostaje z normal¬ nego polozenia, w którym jest polaczony z nieru¬ chomym stykiem 57b do polozenia (fig. 2a), w którym jest polaczony z nieruchomym stykiem 57c.
Zespól Zo sprawdza liczbe owinietych pudelek przeznaczonych do utworzenia jednej paczki. W zespole tym znajduje sie mechanizm szczotkowy 58 z poprzecznym wprowadzeniem 59.
W przypadku, gdy liczba pudelek jest mniejsza od liczby wymaganej do utworzenia jednej paczki, co moze nastapic na przyklad wskutek utraty pu¬ delka w kanale 60, mechanizm szczotkowy 58 prze¬ suwa sie w dól, a jego wyprowadzenie 59 urucha¬ mia mechanizm samoczynnego wylaczania mikro¬ przelacznika 61, co powoduje przesuniecie rucho¬ mego styku 61a z jego normalnego polozenia, w którym jest polaczony z nieruchomym stykiem 61 b do polozenia, w którym jest polaczony z nie¬ ruchomym stykiem 61c.
W sklad rozpatrywanego' Ukladu wchodzi krzyw¬ ka 62, któira cyklicznie przelacza mikroprzelacznik 63, wskutek czego ruchomy styk 63a przemieszcza sie ze swojego normalnego' polozenia, w którym jest polaczony z nieruchomym stykiem 63b do po¬ lozenia, w którym jest polaczony z nieruchomym stykiem 63c. W rozwazanym ukladzie znajduje sie równiez przekaznik r z normalnie otwartym ru¬ chomym stykiem rl.
W linii zasilania 64 dolaczonej do 24-woltowego transformatora zasilajacego Y znajduje sie mikro- wylacznik sterowania recznego P, wyposazony w normalnie otwarte styki P1-P2 i polaczony szere¬ gowo' z mikroprzelacznikiem 63 i z uzwojeniem wzbudzenia1 poprzednio przekaznika r.
Jak mozna zauwazyc z diagramu elektromecha¬ nicznego na fig. 2a, mikroprzelaczniki zespolów od Sa do Zo polaczone sa szeregowo ze soba, jak równiez z ruchomym stykiem przekaznika rl uzwojeniem wzbudzenia przekaznika r i ze sty¬ kami T1-T2, T3-T4 stycznika T, przy czym te ostatnie sa polaczone równolegle ze soba.
Jak poprzednio zaznaczono, pionowe urzadzenie magazynujace A ma dwie kolumny stertnikowe IB to IB 40 45 BO BS 609 105 022 lub zasobniki samowyladowcze C i C Kazda z kolumn stertnikowych jest polaczona odpowiednio z czujnikami 65 i 65' wspóldzialajacymi z odpo¬ wiednimi mikroprzelacznikami AC i AC' wypo¬ sazonymi w ruchome styki ACa i ACa oraz dwa przelaczane nieruchome styki ACb-ACo i otipo>- wiednio AC'b-AC'c.
Czujniki 65, 65' sygnalizuja zapelnienie kolumn stertnikowych i w chwili, gdy poziom pudelek znajdujacych sie w kolumnach osiagnie wysokosc, na której umieszczone sa odpowiednie czujniki, oddzialywuja one na wspóldzialajace z nimi mi- kroprzelaczniki, za pomoca których zatrzymywane sa odpowiednie maszyny pakujace I lub I'.
Dzialanie linii z rozwazanym elektrycznym ukla¬ dem sterowania i urzadzeniem nadaznym jest na¬ stepujace.
Po przygotowaniu do pracy maszyny owijajacej S, reczne wcisniecie przycisku recznie obslugiwa¬ nego mikrowylacznika P powoduje, ze w fazie pracy odpowiadajacej zamknieciu mikroprzelacz- nika 63 przez cyklicznie obracajaca sie krzywke 62 pobudzony zostaje zdalnie sterowany stycznik T i przekaznik T i przekaznik r, które pozostaja w stanie pobudzenia wskutek dzialania samopod- trzymujacych styków odpowiednio T1-T2 i rl (fig. 2). W normalnych warunkach pracy zamknie¬ te sa wszystkie szeregowo polaczone mikroprze- laczniki znajdujace sie w zespolach Sa do Zo (fig. 2a) podobnie jak styk rl przekaznika r rów¬ niez szeregowo wlaczony do podanego obwodu.
W przypadku, gdy wystapi którykolwiek z awa¬ ryjnych przypadków opisanych przy omawianiu zespolów Sa do Zo, nastepuje przerwa w zasila¬ niu zdalnie sterowanego stycznika T i przekazni¬ ka r, wobec czego zatrzymana zostaje maszyna odwijajaca S, a co za tym idzie zatrzymana zo¬ staje równiez maszyna paczkujaca Z, podczas gdy pionowe urzadzenie magazynujace A przelaczane jest do stanu pracy za pomoca styków T11-T12 i T13-T14.
Rozpoczecie dzialania pionowego urzadzenia ma¬ gazynujacego A, polegajacego na gromadzeniu przedmiotów wewnatrz kolumn stertnikowych C i/lub C, przy unieruchomionej maszynie owija¬ jacej S powoduje, ze gromadzace sie w kolumnach stertnikowych przedmioty osiagaja poziom zamo¬ cowania czujnika 65 lub 65', w zwiazku z czym nastepuje samoczynne wylaczenie odpowiedniego mikroprzelacznika AC lub AC' i odpowiadajace te¬ mu przesunieciu jego ruchomego styku z poloze¬ nia ACa i ACa w których sa polaczone nierucho¬ mymi stykami ACb i ACb do polozenia, w którym sa polaczone z nieruchomymi stykami ACc i ACc, co przerywa prace odpowiedniej maszyny paku¬ jacej.
Jak poprzednio pokazano, przygotowania ma¬ szyn owijajacych S i paczkujacych Z do pracy po usunieciu przyczyn ich zatrzymania wymaga wycisniecia przycisku recznie uruchamianego mi- krowylacznika P, co sprowadza linie do jej pier¬ wotnych warunków pracy.

Claims (3)

Zastrzezenia patentowe
1. Elektryczny uklad sterowania linia do pako¬ wania pudelek papierosów i innych temu podob¬ nych przedmiotów o ksztalcie graniastoslupów, w której to linii znajduje sie jedna lufo wiecej ma¬ szyn pakujacych, maszyna owijajaca, polaczona z nia maszyna paczkujaca, urzadzenie magazynujace lub magazyn wlaczone pomiedzy maszyne pacz¬ kujaca a maszyne owijajaca, zdalnie sterowany glówny stycznik wielostykowy dolaczony do poszczególnych silników elektrycznych napedzaja¬ cych maszyne pakujaca i maszyne owijajaca po¬ przez odpowiednie styczniki zabezpieczajace sil¬ nik, które takze steruja prawidlowym dzialaniem urzadzenia magazynujacego lub magazynu, jak tez szeregiem mechanizmów napedzanych polaczonych z maszyna owijajaca i z maszyna paczkujaca, z których kazda zawiera co najmniej jeden szere¬ gowo wlaczony przelacznik sterujacy, znamienny tym, ze zawiera przelacznik z przekaznikiem (r) zawierajacym co najmniej jeden ruchomy styk (rl) i recznie sterowany mikrowylacznik (P) wlaczony szeregowo z ruchomym stykiem przekaznika (rfc a uzwojenie wzbudzenia przekaznika (r) jest wla¬ czone równolegle pomiedzy ruchomy styk (rl) a recznie sterowany miikrowylacznik (P) a szerego¬ wo z uzwojeniem wzbudzajacym zdalnie sterowa¬ nego stycznika (T) odpowiednio przez dwie pary styków (T1-T2) i (T3-T4) nalezace do zdalnie ste¬ rowanego stycznika (T), przy czym jedna para styków (T1-T2) jest normalnie rozwarta1, a druga para styków (T3-T4) jest normalnie zamknieta.
2. Elektryczny uklad sterowania wedlug zastTz. 1, znamienny tym, ze zawiera mikroprzelacznik (63) wlaczony szeregowo z uzwojeniem wzbudzania przekaznika (r) i recznie sterowanego mikro- wylacznika (P) a mikroprzelacznik (63) jest pola¬ czony z krzywka (62) nalezaca do maszyny owija¬ jacej (S).
3. Elektryczny uklad sterowania wedlug zasfcrz, 1, znamienny tym, ze uzwojenia wzbudzenia stycz¬ ników (rMI-rMI') zabezpieczajacych silnik maszy¬ ny pakujacej (I-I) i stycznika (rMS) zabezpiecza¬ jacego silnik maszyny owijajacej (S) sa odpowied¬ nio polaczone z ukladem zasilania poprzez trzy pasy styków (f5-T6, T7-T8, T9-T10) zdalnie stero¬ wanego stycznika (T) a para styków (T5-T6 i T9-T10) jest normalnie w polozeniu rozwartym a inna para styków styki (T5-T6) z pary styków normalnie otwartych jest wspólna dla kazdego odpowiedniego uzwoje¬ nia styczników (rMI-rMI,-rMS) zabezpieczajacych silniki maszyny paczkujacej (I-I') i maszyny owi¬ jajacej (S). 10 is so u ao SI 40 M108 022 P, P/ SSb l63c Fig.2105 022 Fig. 2a
PL1975179389A 1974-04-08 1975-04-07 Uklad elektryczny sterowania linia do pakowania pudelek papierosow PL105022B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT3346/74A IT1005299B (it) 1974-04-08 1974-04-08 Apparecchiatura di controllo e di asservimento negli impianti per la lavorazione di pacchetti di sigarette e simili articoli di forma sostanzialmente prismatica

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL105022B1 true PL105022B1 (pl) 1979-09-29

Family

ID=11105396

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1975179389A PL105022B1 (pl) 1974-04-08 1975-04-07 Uklad elektryczny sterowania linia do pakowania pudelek papierosow

Country Status (17)

Country Link
US (1) US3979880A (pl)
JP (1) JPS50140699A (pl)
AR (1) AR205924A1 (pl)
CA (1) CA1031441A (pl)
CH (1) CH586629A5 (pl)
CS (1) CS185683B2 (pl)
DD (1) DD117057A5 (pl)
DE (1) DE2509658A1 (pl)
ES (1) ES435927A1 (pl)
FR (1) FR2266635B1 (pl)
GB (1) GB1500146A (pl)
IN (1) IN144167B (pl)
IT (1) IT1005299B (pl)
NL (1) NL7504140A (pl)
PL (1) PL105022B1 (pl)
SE (1) SE7503925L (pl)
SU (1) SU598552A3 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6034315A (ja) * 1983-07-28 1985-02-21 日本たばこ産業株式会社 集積包装機の停止待機運転制御方法
DE3639994A1 (de) * 1986-11-22 1988-05-26 Focke & Co Verpackungsmaschine, insbesondere fuer zigarettenpackungen
DE19723689A1 (de) 1997-06-05 1998-12-10 Focke & Co Einrichtung zum Herstellen und Verpacken von Zigaretten
US7775015B1 (en) 2007-09-04 2010-08-17 Crowley H W System and method for high-speed insertion of envelopes

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3688467A (en) * 1970-04-09 1972-09-05 Scandia Packaging Mach Apparatus for detecting and preventing irregular conditions in article handling machine
US3732664A (en) * 1971-03-25 1973-05-15 Reuben H Donnelley Corp Collating and inserting machine control system

Also Published As

Publication number Publication date
AR205924A1 (es) 1976-06-15
CH586629A5 (pl) 1977-04-15
CA1031441A (en) 1978-05-16
DE2509658A1 (de) 1975-10-23
DD117057A5 (pl) 1975-12-20
IT1005299B (it) 1976-08-20
FR2266635A1 (pl) 1975-10-31
SU598552A3 (ru) 1978-03-15
ES435927A1 (es) 1976-12-16
GB1500146A (en) 1978-02-08
IN144167B (pl) 1978-04-01
NL7504140A (nl) 1975-10-10
SE7503925L (sv) 1975-10-09
US3979880A (en) 1976-09-14
FR2266635B1 (pl) 1980-05-23
JPS50140699A (pl) 1975-11-11
CS185683B2 (en) 1978-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2125527B1 (en) Apparatus and method for applying a strap around a bundle of objects
CA1228011A (en) Film supply monitor for film wrapping machine
US4135344A (en) Device to check and discard lengths of wrapping material (foil) in very high speed packet cigarette packers
US20070289260A1 (en) Wrapping Device
CN112849519B (zh) 一种断路器生产用自动包装装置
CN106672295B (zh) 纸币塑封机
US3948715A (en) Auto-detecting means for detecting drawnout termination end of old paper roll and beginning end of new paper roll in paper splicing apparatus
KR102206370B1 (ko) 박스 포장용 테이핑 장치
PL105022B1 (pl) Uklad elektryczny sterowania linia do pakowania pudelek papierosow
ITBO940507A1 (it) Apparecchiatura per l'avvolgimento di articoli con un foglio continuo
US3866765A (en) Sheet stacking and pile separating apparatus and method
PL81715B1 (pl)
JP2537598B2 (ja) 略平行六面体をなすパケツトの移送装置
PL109582B1 (en) Device for controlling the operation of closing thermoplastic packings
US3621632A (en) Method and means for applying bag closures or fasteners
US2337585A (en) Roll handling apparatus
PL105610B1 (pl) Urzadzenie z obrotowa glowica do podawania papierosow do zbiornikow wprowadzajacych w maszynach paczkujacych
EP0429135B1 (en) Device for cutting pieces of sheet material continuously from a material web and feeding said pieces to a processing machine
US3207018A (en) Jam sensing mechanism for a bottom wrap inserting machine
CN202358325U (zh) 一种打包机的自动穿带装置
US3077157A (en) Bundle feeder
US4220169A (en) Apparatus in a coin packaging machine for treating coins which are accumulated out of alignment
US2803930A (en) Machine for applying a wrapper to a bundle
CN108328005A (zh) 一种茶叶包装机
US3537227A (en) Automatically controlled wrapping machine,particularly for the cigarette field