PL104424B1 - Sposob wytwarzania welny mineralnej i urzadzenie do wytwarzania welny mineralnej - Google Patents

Sposob wytwarzania welny mineralnej i urzadzenie do wytwarzania welny mineralnej Download PDF

Info

Publication number
PL104424B1
PL104424B1 PL1976192142A PL19214276A PL104424B1 PL 104424 B1 PL104424 B1 PL 104424B1 PL 1976192142 A PL1976192142 A PL 1976192142A PL 19214276 A PL19214276 A PL 19214276A PL 104424 B1 PL104424 B1 PL 104424B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rotor
stream
air
fibers
particle
Prior art date
Application number
PL1976192142A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8128206&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL104424(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed filed Critical
Publication of PL104424B1 publication Critical patent/PL104424B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B37/00Manufacture or treatment of flakes, fibres, or filaments from softened glass, minerals, or slags
    • C03B37/01Manufacture of glass fibres or filaments
    • C03B37/04Manufacture of glass fibres or filaments by using centrifugal force, e.g. spinning through radial orifices; Construction of the spinner cups therefor
    • C03B37/05Manufacture of glass fibres or filaments by using centrifugal force, e.g. spinning through radial orifices; Construction of the spinner cups therefor by projecting molten glass on a rotating body having no radial orifices
    • C03B37/055Manufacture of glass fibres or filaments by using centrifugal force, e.g. spinning through radial orifices; Construction of the spinner cups therefor by projecting molten glass on a rotating body having no radial orifices by projecting onto and spinning off the outer surface of the rotating body

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Manufacture, Treatment Of Glass Fibers (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarza¬ nia welny mineralnej, w którym strumien ciekle¬ go, stopionego materialu jest kierowany na obwo¬ dowa powierzchnie jednego lub wiekszej liczby szybko wirujacych wirników w taki sposób, ze stopiony material przywiera do powierzchni i jest wyrzucany z niej w postaci wlókien, które sa chlodzone i transportowane do miejsca ich gro¬ madzenia przez przeplyw powietrza wprowadza¬ nego do przestrzeni w obrebie obwodu wirników.
Przedmiotem wynalazku jesit takze urzadzenie do wytwarzania welny mineralnej.
Przy produkcji welny mineralnej strumien ciek¬ lego wytopu o temperaturze mieszczacej sie w gra¬ nicach 100K)<—1400°C, otrzymanego przez stopienie skal, zuzla, surowców do produkcji szkla i innych materialów nieorganicznych w piecu, zwykle w zeliwiaku, jest kierowany na powierzchnie obwo¬ dowe 'szeregu, zwykle czterech, szybko obracaja¬ cych sie wirników. Wirniki te obracaja sie pa¬ rami w przeciwnych kierunkach wyrzucajac w ten sposób glówny strumien stopionego materialu z górnego wirnika na nastepny i tak dalej, dopóki wszystek sitopiony material nie zostanie odrzuco¬ ny z wirników w posteci wlókien uzyskanych z tego materialu. Ten proces jest zwykle okresla¬ ny jako proces przedzenia kaskadowego.
W celu chlodzenia wlókien a takze przenosze¬ nia ich na przenosnik, na którym sa one groma¬ dzone i transportowane do dalszego ich przetwa¬ rzania, np. na maty, plylty itd. do izolacji cieplnej i dzwiekowej, wprowadzany jest na obwodzie wir¬ ników strumien powietrza pochodzacy z urzadzen rozprowadzajacych powietrze. W celu unikniecia nadmiernego chlodzenia stopionego materialu po¬ miedzy wirnikami, do przestrzeni pomiedzy nimi powietrze nie jest w ogóle wprowadzone. Kieru¬ nek doprowadzania ipowietrza jest zorientowany w przyblizeniu równolegle do osi wirników. . Wyroby wytwarzane z welny mineralnej otrzy¬ mywanej wyzej opisanym sposobem maja nie¬ zadowalajaca wytrzymalosc na rozciaganie, ulega¬ jacych z tego powodu latwiejszemu uszkodzeniu w czasie transportu i montazu, a ponadto ten brak wystarczajacej wytrzymalosci na rozciaganie moze stanowic takze niedogodnosc w pewnych procesach koncowych, w których welna jest gro¬ madzona w postaci cienkich warstw na pierw¬ szym przenosniku, i skad jest zbierana w grubsze pasmo przez nakladanie. Niska wytrzymalosc na rozciaganie jest glównie spotykana w wyrobach majacych maly ciezar wlasciwy, co w konsek¬ wencji powoduje, ze wyroby z welny mineralnej o gestosci 20 kg/m3, bedace skadinad korzystnymi ekonomicznie, nie moga byc wytwarzane tak, aby mialy wytrzymalosc na rozciaganie wystarczaja¬ ca dla ich przenoszenia i instalowania.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie sposobu wytwarzania i urzadzenia do wytwarzania welny mineralnej, z której mozna byloby produkowac 104 424IM 424 wyroby o wyzszej niz dotychczas wytrzymalosci na rozciaganie.
Stwierdzono, ze stosunkowo niska wytrzymalosc na rozciaganie welny mineralnej otrzymywanej przez przedzenie kaskadowe jest spowodowana 5 przez fakt, ze gotowa welna sklada sie z klebków wlókien mineralnych a nie z róiwnomiemie roz¬ lozonych wlókien. Klebki te moga miec rozmiary rzedu kilku centymetrów i czesto maja one wiejk- sza gestosc niz przecietna gestosc welny mineral- 10 nej. Tak wiec ilosc wlókien w czesciach znajduja¬ cych sie pomiedzy klebkami jest zbyt mala dla uzyskania wystarczajace} i zadowalajacej spój¬ nosci pomiedzy wlóknami, aby uniemozliwic roz¬ dzieranie welny przy normalnym manipulowa- li niii nia.
W obszarze wokól wirnika przy przedzeniu kas¬ kadowym, tworzenie sie klebków jest spowodo¬ wane tym, ze wlókna przez przedzenie tworza zwarty woal, który w pewnym stopniu jest wcia- Jo gany przez obrót wirnika na skutek ich mecha¬ nicznej przyczepnosci do stopionego materialu przywierajacego do wirnika. Jednoczesnie woal ten jest odciagany w kierunku osiowym wirnika dopóki nie zostanie oderwany i rozdzielony przez n strumien powietrza na klebki tworzace poplatane, zwarte peczki.
Sposób wedlug wynalazku polega na tym, ze przeplyw powietrza jest utworzony przez stru¬ mienie czastkowe prowadzane obok siebie na zew. i# netrzny zarys kazdego wirnika, iprzy czym kaz¬ dy strumien czastkowy ma taki kierunek, ze oprócz skladowej osiowej predkosci ma takze skladowa styczna zgodna z kierunkiem obrotu wirnika w punkcie wprowadzenia strumienia m czastkowego.
[Dzieki skladowej stycznej predkosci strumienia powietrza oplywajacego kazdy wirnik woal utwo¬ rzony z wlókien ulega rozluznieniu zanim zosta¬ nie rozdzielony na peczki lub klebki. Powoduje «a to zmniejszenie gestosci klebków do takiego stop¬ nia, ze mozna otrzymac zasadniczo jednorodna welne mineralna.
Okazalo sie, ze wyroby z tak otrzymanej wel¬ ny mineralnej maja wytrzymalosc na rozciaganie 41 prawie dwukrotnie wieksza niz wyroby wykony¬ wane wedluig znanego sposobom Te zwiekszona wytrzymalosc na rozciaganie przypisuje sie bar¬ dziej równomiernemu rozlozeniu wlókien w wel¬ nie mineralnej spowodowanemu przez zmniejsze- 50 nie gestosci klebków wlókien mineralnych.
/Urzadzenie do wytwarzania welny mineralnej, zgodnie z wynalazkiem zawiera co najmniej je¬ den szybko obracajacy sie wirnik, na którego po¬ wierzchnie kierowany jest obwodowo strumien 55 stopionego materialu w taki sposób, ze ten sto¬ piony material przylega i przywiera do powierz¬ chni, a nastepnie jest zrzucany z niej w postaci wlókien chlodzonych i transportowanych do miej¬ sca gromadzenia strumieniem .powietrza wprowa- 00 dzanym do obszaru w obrebie obwodu wirników.
Istote wynalazku stanowi to, ze blisko kazdego z wirników, przynajmniej na czesci jego obwodu, znajduje sie wspólsrodkowa z nim szczelina, w któ¬ rej umieszczone sa lopatki dla tworzenia strumie- « ni czastkowych powietrza, majacych oprócz osio¬ wej skladowej predkosci takze skladowe styczne predkosci, odpowiadajace kietumkowi ruchu wir¬ nika w punkcie wprowadzania strumienia czastko¬ wego, przy czym odleglosc miedzy lopatkami jest taka, ze strumienie czastkowe lacza sie ze stru¬ mieniem powietrza chlodzacego i transportuja¬ cego.
Lopatki sa umieszczone na kolnierzu przy obwo¬ dzie kazdego wirnika, przy czym kolnierz ten ogranicza szczeline z jednej strony, zas z drugiej strony jest ona ograniczona sciankami komory rozprowadzajacej powietrze. To rozwiazanie za¬ pewnia dobra zgodnosc skladowej stycznej pred¬ kosci powietrza i predkosci obrotowej wirnika.
Mozliwe jest jednak takze zamontowanie lopatek na .brzegu komory rozprowadzajacej pod katem do osi wirnika. Przy takim rozwiazaniu mozliwe jest zmienianiie natezenia przeplywu powietrza i je¬ go kierunku na obwodzie wirnika. (Na przyklad, zmniejszenie natezenia przeplywu powietrza do przestrzeni pomiedzy wirnikami powoduje zlago¬ dzenie oddzialywania chlodzacego na strumien sto¬ pionego materialu.
Korzystne jest umieszczenie przegrody w obsza¬ rze, do którego zostaje wprowadzony stopiony material, w celu uniemozliwienia nadmiernego chlodzenia stopionego materialu przed wytworze¬ niem z niego wlókien.
(Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przy¬ kladzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wirnik przedzalniczy ilustrujacy za¬ sade sposobu wedlug wynalazku i pokazany w rzucie perspektywicznym, fig. 2 — wirnik z ko. mora rozprowadzajaca w (przekroju osiowym w ukladzie, w którym lopatki sa zamontowane na wirniku, fig. 3 — fragment wirnika i komory rozprowadzajacej, w przekroju, z nieruchomymi lopatkami w szczelinie doprowadzajacej powietrze, fig. 4 — wirnik z fig. 12 iw przekroju wzdluz osi A-A zaznaczonej na fig. 2, zas fig. 5 przedstawia wirnik z fig. 3 we fragmentarycznym przekroju wzdluz osi B-B zaznaczonej na fig. 3* Na fig. 1 pokazano wirnik 1 obracajacy sie w kierunku strzalki O. Strumien roztopionego, cieklego materialu jest kierowany na obwodowa powierzchnie 10 wirnika, przywierajac do tej po¬ wierzchni, i jest unoszony wraz z wirnikiem przez pewien czas zanim nie zostanie odrzucony w posta¬ ci wlókien. Wzdluz obwodowej powierzchni wir¬ nika przebiega szczelina 11 wspólsrodkowa z wir¬ nikiem, iprzez która jest wprowadzane powietrze do przenoszenia i chlodzenia wlókien. W szcze¬ linie 11 znajduja sie lopatki zapewniajace prze¬ plyw powietrza o skladowej osiowej Va pred¬ kosci przeplywu i skladowej stycznej Vt tej pred¬ kosci, przy czym ta ostatnia skladowa ma zwrot zgodny z kierunkiem obrotu wirnika.
Przez wprowadzanie powietrza chlodzacego w taki wlasnie sposób woal utworzony z wlókien otaczajacych wirnik ulega rozluznieniu zanim wlókna te, w postaci klebków, zostana przeniesio¬ ne na urzadzenie zbierajace w postaci perforowa¬ nej tasmy, pod która wytwarzane jest podcisnie¬ nie w celu osadzenia na niej wlókien lub V^m104 424 ków wlókien w postaci imaty z welny mineral¬ nej.
Na ffiig. 2 (pokazano wirnik 1 w przekroju osio¬ wym, osadzony na wale 5 obracajacym sie w lo¬ zysku 6. Wirnik ten posiada plaszcz tworzacy po¬ wierzchnie otowodowa 10 oraz kolnierze 2 i 3. Wir¬ nik jest zamocowany na wale za pomoca nakretki 4 dociskajacej *go do powierzchni oporowej 5a wa¬ lu. Na obwodzie kolnierza 3 miedzy jego wewnetrz¬ na powierzchnia i scianka; 7 komory rozprowadzaja¬ cej powietrze, otaczajacej lozysko 6, znajduje sie obwodowa szczelina 11. W szczelinie tej umiesz¬ czone sa lopatki 8, usytuowane równolegle do osi wirnika i zapewniajace przeplyw powietrza ze skladowa styczna Vt predkosci, wynikajaca z obra¬ cania sie lopatek wraz z wirnikiem.
Na fig. 3 pokazano inne rozwiazanie elemen¬ tów doprowadzajacych powietrze chlddzace i prze¬ noszace wlókna. Szczelina 11 znajduje sie mie¬ dzy kolnierzami na sciance 7 komory rozprowa¬ dzajacej powietrze, a w szczelinie umieszczone sa lopatki 9 ustawione pod kartem do osi wirnika.
Na fig. 4 pokazano przekrój A-A zaznaczony na fig. 2. Widac tutaj, ze lopatki 8 sa zasadni¬ czo równolegle do osi wirnika. Na fig. 5 przed¬ stawiajacej przekrój B^B zaznaczony na fig. 3 widac, ze lopatki 9 sa ustawione pod katem w sto¬ sunku do osi wirnika.
W urzadzeniu pokazanym na fig. 2 uzyskuje sie to, ze skladowa styczna predkosci powietrza dokladnie odpowiada predkosci obwodowej zew¬ netrznej powierzchni wirnika. Ponadto obudowa lozyska moze byc jednoczesnie uzyta jako komo¬ ra rozprowadzajaca powietrze, co czyni urzadzenie latwiejszym do utrzymania w czystosci do prze¬ prowadzenia i konserwacji. Wada tego rozwiaza¬ nia jest to, ze nieuniknione przeswity nad wierz¬ cholkami lopatek moga powodowac niezamierzo¬ na turbulencje przeftlywu powietrza. Rozwiazanie wedlug fig. 3 nie ma tej wady, a ponadto umozliwia regulacje natezenia przeplywu po¬ wietrza przez szczeline, tj. pozwala na zmniej¬ szenie wydatku przeplywu powietrza w miejscu wprowadzania strumienia stopionego materialu, w celu zlagodzenia dzialania chlodzacego powie¬ trza w tym miejscu.
Material izolujacy cieplnie zawierajacy spoiwo i wykonany z welny zuzlowej otrzymanej sposo^ bem wedlug wynalazku ma gestosc* wzglednie ciezar wlasciwy wynoszacy 29 kg/m3. Material izolacyjny zwykle zawiera spoiwo laczace wlók¬ na w punktach ich przecinania sie. Spoiwem w materiale izolacyjnym jest zywica fenolowa stanowiaca ll,45P/o calkowitego ciezaru materialu.
Wytrzymalosc na rozciaganie tego materialu izo¬ lacyjnego wynosi JM,0 kN/im2. Dla porównania ma¬ terial izolacyjny wykonany z welny mineralnej otrzymanej znanym sposobem przedzenia kaskado¬ wego, majacy identyczna gestosc- i zawartosc spoiwa, ma wytrzymalosc na rozciaganie wyno¬ szaca 6,3 kN/m2.

Claims (4)

1. Zastrzezenia patentów* 1. Sposób wytwarzania welny mineralnej, w któ- 5 rym strumien cieklego, stopionego materialu jest kierowany na obwodowa powierzchnie jednego lub wiekszej liczby szybko wirujacych wirników w taki sposób, ze stopiony material przywiera do tej powierzchni i jeslt nastepnie wyrzucany z niej io w postaci wlókien, które sa chlodzone i transpor¬ towane do miejlsca ich gromadzenia przez prze¬ plyw powietrza doprowadzanego przynajmniej na czesci obwodu kazdego z wirników, znamienny tym, ze wywoluje sie przeplyw powietrza w po- 15 staci strumieni czastkowych, kierowanych jeden obok drugiego na obwód zewnetrzny kazdego wir¬ nika, przy czym kazdemu strumieniowi czastko¬ wemu nadaje sie taki kierunek, ze oprócz skla¬ dowej osiowej predkosci ma on takze skladowa 20 styczna predkosci, zgodna z kierunkiem ruchu wirnika w punkcie doprowadzania tego strumie¬ nia czastkowego.
2. Urzadzenie do wytwarzania welny mineral¬ nej, zawierajace przynajmniej jeden szybko wi- 2& rujacy Wirnik, na którego obwodowa powierzchnie jest kierowany strumien cieklego, stopionego ma¬ terialu w taki sposób, ze ten stopiony material przywiera do tej powierzchni i jest nastepnie wy¬ rzucany z niej w postaci wlókien, które sa chlo- 30 dzone i transportowane do miejsca ich gromadze¬ nia przez przeplyw powietrza doprowadzanego wzdluz zarysu wirnika, znamienne tym, ze w bez¬ posrednim sasiedztwie kazdego wirnika (I),, na przynajmniej czesci jego obwodu, znajduje sie 35 szczelina <11) wspólsrodkowa z wirnikiem, w któ¬ rej sa usytuowane lopatki (8, 9) wytwarzajace strumienie czastkowe, które oprócz skladowej osiowej predkosci maja takze skladowa styczna predkosci, odpowiadajaca kierunkowi ruchu wir- 40 nika w punkcie wprowadzania na jego obwód strumienia czastkowego, przy czym odleglosc po¬ miedzy lopatkami jest taka,'ze strumienie czastko¬ we lacza sie w strumien powietrza sluzacy do chlodzenia i przenoszenia wlókien. 45 3. Urzadzenie wedlug zastrz. fc, znamienne tym, ze kolnierz <3) na obwodzie kazdego wirnika (1) ogranicza szczeline Cli) z jednej stTony, a z dru¬ giej szczelina ta jest ograniczona sciankami (7) komory rozprowadzajacej 'powietrze, przy czym 50 lopatki >(8) sa zamocowane na kolnierzu (3) wir¬ nika i przebiegaja zasadniczo równolegle do osi obrotu .tegowirnika. , L Urzadzenie wedlug zastrz. 2, znamienne tym, ze lopatki (9) sa przymocowane do komory roz- 55 prowadzania powietrza i sa usytuowane pod ka¬ tem do osi wirnika (1). 5. Urzadzenie wedlug zastrz. 2, znamienne tym, ze ma oslone umieszczona w obszarze, w którym wprowadzany jest strumien stezonego materialu, 60 sluzaca do zapobiegania nadmiernemu chlodzeniu strumienia stopionego materialu przez powietrze doprowadzane na obwód wirnika.104 424 Fig.
3 NPSWW Fig 1 Fig. 4 Fig.£ - £^/-" Fiq. 5 LZGraf. Z-dNr 2 — H23ft/7& 108 eg*. A-.
4 Cena 45 zt
PL1976192142A 1975-09-01 1976-09-01 Sposob wytwarzania welny mineralnej i urzadzenie do wytwarzania welny mineralnej PL104424B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK391675A DK146297C (da) 1975-09-01 1975-09-01 Fremgangsmaade og apparat til fremstilling af mineraluld

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL104424B1 true PL104424B1 (pl) 1979-08-31

Family

ID=8128206

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1976192142A PL104424B1 (pl) 1975-09-01 1976-09-01 Sposob wytwarzania welny mineralnej i urzadzenie do wytwarzania welny mineralnej

Country Status (18)

Country Link
JP (1) JPS5231174A (pl)
AT (1) AT371082B (pl)
BE (1) BE845718A (pl)
CA (1) CA1079069A (pl)
CH (1) CH610871A5 (pl)
CS (1) CS209487B2 (pl)
DE (1) DE2638412C2 (pl)
DK (1) DK146297C (pl)
FI (1) FI60189C (pl)
FR (1) FR2322114A1 (pl)
GB (1) GB1559117A (pl)
HU (1) HU176316B (pl)
IT (1) IT1069695B (pl)
NL (1) NL179809C (pl)
NO (1) NO140419C (pl)
PL (1) PL104424B1 (pl)
SE (1) SE416295C (pl)
YU (1) YU39178B (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS59102830A (ja) * 1982-11-30 1984-06-14 Nitto Boseki Co Ltd ロックウール又はスラグウールの短繊維に加工液を塗布する方法及び装置
DE3338081A1 (de) * 1983-10-20 1985-05-02 Glaswerk Schuller Gmbh, 6980 Wertheim Verfahren und vorrichtung zur herstellung duenner glasfasern, keramikfasern oder dgl.
DK608788A (da) * 1988-11-01 1990-05-02 Rockwool Int Fremgangsmaade til fremstilling af et bindemiddelholdigt mineraluldprodukt
JPH0661191B2 (ja) * 1989-05-17 1994-08-17 ニチアス株式会社 水稲育苗用マットの製造法
FR2657077B1 (fr) * 1990-01-16 1993-07-02 Saint Gobain Isover Procede et dispositif de fibrage de laine minerale par centrifugation libre.
YU159091A (sh) * 1990-09-28 1995-12-04 Rockwool International A/S Postupak i uredjaj za proizvodnju vlakana za mineralnu vunu
DE102008062810B3 (de) * 2008-12-23 2010-07-01 Saint-Gobain Isover G+H Ag Verwendung von Tonen und/oder Tonmineralen zur Schmelzbereichserniedrigung einer Mineralfaserschmelze
FI125457B (fi) * 2011-04-01 2015-10-15 Paroc Group Oy Järjestelmä ja menetelmä kaasuvirran ohjaamiseksi mineraalikuitujen valmistuksessa sekä kuidutinlaitteisto
WO2013087251A2 (en) 2011-12-16 2013-06-20 Rockwool International A/S Melt composition for the production of man-made vitreous fibres
CA2926033C (en) 2013-10-16 2021-06-15 Rockwool International A/S Man-made vitreous fibres

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL37551C (pl) * 1933-12-18
DE1027374B (de) * 1953-03-31 1958-04-03 Hoeganaes Ab Vorrichtung fuer die Herstellung von Fasern aus einem waermebildsamen Material
US3233992A (en) * 1959-05-01 1966-02-08 Gustin Bacon Mfg Co Apparatus for production of fine glass fibers
GB1016805A (en) * 1962-11-25 1966-01-12 Haim Schachter Improvements in the production of mineral wool
US3785791A (en) * 1972-03-02 1974-01-15 W Perry Forming unit for fine mineral fibers

Also Published As

Publication number Publication date
JPS5231174A (en) 1977-03-09
CA1079069A (en) 1980-06-10
DK391675A (da) 1977-03-02
HU176316B (en) 1981-01-28
NO140419C (no) 1979-08-29
DE2638412A1 (de) 1977-03-10
FR2322114B1 (pl) 1979-05-18
FI762414A (pl) 1977-03-02
YU39178B (en) 1984-08-31
ATA645776A (de) 1981-09-15
FI60189B (fi) 1981-08-31
AT371082B (de) 1983-05-25
NO140419B (no) 1979-05-21
FR2322114A1 (fr) 1977-03-25
FI60189C (fi) 1983-02-14
NL179809B (nl) 1986-06-16
DK146297B (da) 1983-08-29
SE7604304L (sv) 1977-03-02
DE2638412C2 (de) 1983-05-11
SE416295B (sv) 1980-12-15
SE416295C (sv) 1985-09-09
DK146297C (da) 1984-02-13
NO762839L (pl) 1977-03-02
NL7609744A (nl) 1977-03-03
NL179809C (nl) 1986-11-17
BE845718A (fr) 1976-12-16
IT1069695B (it) 1985-03-25
AU1737776A (en) 1978-03-09
CH610871A5 (en) 1979-05-15
GB1559117A (en) 1980-01-16
YU212276A (en) 1982-06-30
CS209487B2 (en) 1981-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL104424B1 (pl) Sposob wytwarzania welny mineralnej i urzadzenie do wytwarzania welny mineralnej
US4238213A (en) Method of operation of a refractory fiber production process
US2845661A (en) Apparatus for a uniform distribution of a fibrous material on a conveyor belt
CZ282754B6 (cs) Způsob a zařízení k výrobě vláken z minerální vlny
JPH06504256A (ja) 鉱滓綿繊維を製造する方法及び装置
US4105425A (en) Apparatus for manufacture of mineral wool
US4119421A (en) Arrangement for fibration of molten mineral
US2807048A (en) Apparatus for forming fibers
US2399383A (en) Mineral wool apparatus
ES473383A1 (es) Un procedimiento mejorado para el aprovechamiento de escoriametalurgicas.
KR20000064357A (ko) 건조섬유직물성형시스템에서공기덕트를통해공기유동을개선시키기위한방법및장치
PL190266B1 (pl) Sposób i urządzenie do wytwarzania włókien mineralnych
US3045279A (en) High cross velocity fiberization system
HRP20000772A2 (en) Device for producing rock wool with shaped-front rotating cylinders
US2738556A (en) Air scrabbler system for the air deposition of fibers
US4489462A (en) Air flow control apparatus for a fiber air-lay machine
US2660934A (en) Means for defibrating and grinding paper pulp or other fibrous material
JPS59150106A (ja) 糸条の捕集方法および装置
EP0369975B1 (en) A device for achieving uniform distribution of airborne fibres, e.g. cellulose-fibres
SI9111590B (sl) Postopek in naprava za izdelavo vlaken za mineralno volno
KR19990071972A (ko) 카드된 섬유를 에어레이에 공급하는 공정
JPS62177225A (ja) 遠心紡糸によるカ−ボン繊維の製造装置
CN109237914A (zh) 一种聚酰胺纤维生产工艺
JPH0657542A (ja) 繊維ウエブの製造装置および繊維ウエブの製造方法
JPH0236707B2 (pl)