PL103507B1 - Sposob wydzielania dwuindoloalkaloidow - Google Patents

Sposob wydzielania dwuindoloalkaloidow Download PDF

Info

Publication number
PL103507B1
PL103507B1 PL1976193307A PL19330776A PL103507B1 PL 103507 B1 PL103507 B1 PL 103507B1 PL 1976193307 A PL1976193307 A PL 1976193307A PL 19330776 A PL19330776 A PL 19330776A PL 103507 B1 PL103507 B1 PL 103507B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
solution
base
diindole
separated
leurosine
Prior art date
Application number
PL1976193307A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Richter Gedeon Vegyeszeti Gyar Rthu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Richter Gedeon Vegyeszeti Gyar Rthu filed Critical Richter Gedeon Vegyeszeti Gyar Rthu
Publication of PL103507B1 publication Critical patent/PL103507B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D519/00Heterocyclic compounds containing more than one system of two or more relevant hetero rings condensed among themselves or condensed with a common carbocyclic ring system not provided for in groups C07D453/00 or C07D455/00
    • C07D519/04Dimeric indole alkaloids, e.g. vincaleucoblastine

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wydzielania uzyskiwanych z roslin rodziny Apocynaceae i wzbogaco¬ nych przez ekstrakcje dwuindoloalkaloidów, zwlaszcza uzyskiwanych z rosliny Catbaranthus roseus G.Don (ewentualnie Vinca rosea L.) dwóch dwuindoloalkaloidów, Vinleurozyny (dalej zwanej skrócona zwykla nazwa leurozyny i vincaleukoblastiny (dalej vinblastiny), ewentualnie ich soli addycyjnych z kwasem, zwlaszcza siarcza¬ nów tych alkaloidów.
Jak wiadomo, vincalalkaloidy: leurozyna, vinblasina i vinkristina maja wlasciwosci cytostatyczne i stosuje sie je coraz czesciej w terapii jako srodki cytostatyczne. Z tej przyczyny waznym zadaniem badawczym jest poszukiwanie coraz bardziej skutecznych metod pozyskiwania tych alkaloidów (por. opisy patentowe St. Zjedn.
Am. nr 3097137 i 3205220, oraz wegierskie opisy patentowe nr 153200 i 154715. Charakterystyczna cecha sposobów opisanych w cytowanych opisach patentowych jest to, ze caly ekstrakt uzyskany z roslin, zawierajacy okolo 80 indoloalkaloidów po róznych przemianach faz rozdziela sie chromatografia adsorbcyjna.
W przeciwienstwie do tego sposób opisany w wegierskim opisie patentowym nr 160967 (austriacki opis patentowy nr 313485) polega na wydzieleniu z indoloalkaloidów, uzyskanych z ekstraktu przez usuniecie zanieczyszczen, trzech dwuindoloalkaloidów, leurozyny, vinblastiny i vinkristiny w postaci ich soli addycyjnych, korzystnie siarczanów, ewentualnie na wzbogaceniu zawartosci dwuindoloalkaloidów do okolo 70-80%, tak, ze z mieszaniny soli addycyjnych mozna oddzielic od siebie wzbogacone trzy dwuindoloalkaloidy metoda chroma¬ tografii kolumnowej. Z tych trzech wymienionych dwuindoloalkaloidów najbardziej korzystnym srodkiem z tera¬ peutycznego punktu widzenia jest vinkristina.
W wegierskim opisie patentowym nr 165599 (austriacki opis patentowy nr 326839) opisano sposób pólsyntetycznego wytwarzania vincristiny przez selektywne utlenianie vinblastiny.Mozliwosc ta podnosi znacze¬ nie praktyczne vinblastiny i tak samej przez sie stosowanej w terapii, poniewaz substancja ta moze byc stosowana obecnie równiez jako substancja wyjsciowa do pólsyntezy vinkristiny. Co wiecej roslina Vinca rosca zawiera okolo dziesieciokrotnie wiecej vinblastiny niz vincristiny i te vinblastine mozna tym sposobem przetwarzac z bardzo wysoka wydajnoscia na bardzo skuteczny srodek cytostatyczny - znana vincristine.2 103 507 W ostatnich czasach wzroslo równiez znaczenie praktyczne leurozyny, poniewaz stwierdzono, ze substan¬ cje ta przez utlenienie mozna przetworzyc na nowy, dotychczas nie opisany w literaturze zwiazek N-formyloleu- rozyne, który równiez ma dzialanie cytostatyczne. Produkt ten ma szczególnie duze znaczenie z tej przyczyny, ze dziala hamujaco w licznych przypadkach chorób z majaczeniem (np. Harding-Passey Melenom, VX-Epithelcar- cinom zajecy, indukowany i nastepnie transplantowany miesak), na które wcale lub prawie wcale nie dzialaly znane srodki cytostatyczne (por.wegierski opis patentowy nr 165986, austriacki opis patentowy nr 322566).
Celem wynalazku jest opracowanie prostego i skutecznego sposobu wydzielania wymienionej wyzej mieszaniny soli addycyjnych dwuindoloalkaloidów, w którym vinblastine bez uzycia chromatografii adsorbcyjnej moznaby otrzymac o tak wysokiej czystosci, ze otrzymany produkt nadawalby sie bezposrednio do wytwarzania vincristiny pfzez selektywne utlenianie, przy czym obok vinblastiny moznaby otrzymac równiez pozostale dwuindolóaTRaloidy.
Stwierdzono, ze leurozyne mozna wydzielic w prosty sposób i z wysoka wydajnoscia z mieszaniny surowych soli addycyjnych, gdy do roztworu wymienionych soli dla uwolnienia dwuindoloalkaloidów doda sie zasade organiczna i nastepnie ochlodzi mieszanine, wydzielajac tym sposobem z roztworu okolo 90-95% zawartosci leurozyny w postaci wolnej zasady. Surowa leurozyne mozna w ten sposób oddzielic przez saczenie.
Gdy przesacz odparuje sie do suchej pozostalosci, mozna ekstrahowac z niej pozostale zasady dwuindolo¬ alkaloidów za pomoca cieklego weglowodoru, przy czym pozostanie tylko odpowiednia sól addycyjna z kwasem, zasady uzytej do uwolnienia dwuindoloalkaloidu. Z tak uzyskanego roztworu organicznego mozna nastepnie asady dwuindoloalkaloidów przeprowadzic do warstwy wodnej za pomoca wodnego roztworu buforu fosforano¬ wego o wartosci pH = 3,7 — 4,3, a z niej, po zakwaszeniu warstwy wodnej kwasem fosforowym do wartosci pH = 3,5 — 4,1 vinblastine mozna ekstrahowac za pomoca chlorowanego weglowodoru i tak wprowadzic do warstwy organicznej, podczas gdy pozostale dwuindoloalkaloidy pozostana w warstwie wodnej.
Sposób wedlug wynalazku wydzielania dwuindoloalkaloidów ze wzbogaconej ich mieszaniny polega na tym, ze mieszanine soli addycyjnych z kwasem, zwlaszcza siarczanów dwuindoloalkaloidów rozpuszcza sie w rozpuszczalniku mieszajacym sie w nieograniczonym lub ograniczony,n zakresie z woda, korzystnie w alkoho¬ lu, do roztworu dodaje sie zasade organiczna, wydzielajaca sie zasade leurozyny oddziela sie, lug macierzysty powstaly po oddzieleniu zasady leurozyny odparowuje sie do suchej pozostalosci, z tej pozostalosci ekstr?huje sie dwuindoloalkaloidy za pomoca cieklego weglowodoru, korzystnie benzeu, otrzymany roztwór organiczny ekstrahuje sie wodnym roztworem buforu fosforanowego o wartosci pH 3,7 — 4,3, korzystnie 4,0 ±0,1, wydzielona warstwe wodna zakwasza sie kwasem fosforowym do wartosci pH = 3,5 — 4,1, korzystnie 4,0 ± 0,1, nastepnie ekstrahuje chlorowanym weglowodorem, korzystnie dwuchlorometanem, warstwy oddziela sie i z warstwy organicznej oddziela vinblastine w postaci zasady, a ewentualnie wydzielone w postaci zasad dwuindo¬ loalkaloidy przetwarza na sole addycyjne z kwasem.
Sposób wedlug wynalazku korzystnie wykonuje sie tak, ze sluzaca jako substancje wyjsciowe mieszanine soli addycyjnych dwuindoloalkaloidów, z kwasem rozpuszcza sie w 3-10 krotnej, korzystnie 4-8 krotnej ilosci organicznego rozpuszczalnika np. acetonu lub nizszego alkoholu alifatycznego, np. metanolu, etanolu, izopropa- nolu lub n-propanolu w temperaturze 0—50°C, korzystnie w temperaturze pokojowej i nastepnie do roztworu dodaje z nieznacznym nadmiarem (obliczajac w stosunku do mieszaniny alkaloid — sól) zasade organiczna, np. jednometyloamine, dwuetyloamine lub pirydyne. Z uwolnionych w ten sposób zasad dwuindoloalkaloidów zasade leurozyny wydziela sie nastepnie w temperaturze 0—25°C. Wydzielanie to moze byc w pelni dokonane przez ochlodzenie roztworu do temperatury 0°C. Wydzielona leurozyne odsacza sie myje tym samym, równiez ochlodzonym rozpuszczalnikiem, suszy i ewentualnie oczyszcza w znany sposób, np. przez przekrystalizowanie.
Tak otrzymana zasade leurozyny mozna ewentualnie przeksztalcic na sól addycyjna z kwasem, korzystnie siarczan. W tym celu np. do roztworu etanolowego zasady dodaje sie 0,5% objetosciowych stezonego roztworu kwasu siarkowego w absolutnym etanolu, do wartosci pH okolo 4. Otrzymany po oddzieleniu zasady leurozyny lug macierzysty odparowuje sie do suchej pozostalosci pod zmniejszonym cisnieniem. Pozostalosc po odparowaniu rozpuszcza sie nastepnie w rozpuszczalniku organicznym, np. w jednym z weglowodorów szeregu benzenowego np. toluenie, ksylenie lub korzystnie w benzenie. Wydziela sie przy tym z roztworu siarczan uzyty do uwolnienia dwuindoloalkaloidów zasady organicznej, który odsacza sie. Przesacz ekstrahuje sie kilkakrotnie wodnym roztworem buforu fosforanowego o wartosci pH = 3,7-4,3, korzystnie 4,0 ±0,1, kwasne ekstrakty wodne laczy sie i ich wartosc pH ustawia na 3,5 — 4,1, korzystnie 4,0 ± 0,1, za pomoca kwasu fosforowego. Tak otrzymany kwasny roztwór wodny ekstrahuje sie kilkakrotnie chlorowanym weglowodorem, korzystnie dwuchlorometanem. Ekstrakty organiczne laczy sie, suszy nad bezwodnym siarczanem sodu i odparowuje do suchej pozostalosci pod zmniejszonym cisnieniem. Jako pozostalosc po odparowaniu uzyskuje sie vinblastine, która ewentualnie mozna przeksztalcic na sól addycyjna z kwasem, korzystnie siarczan. Takotrzymany siarczan vinblastiny jest praktycznie czysty i moze bez dalszego oczyszczania byc stosowany jako substancja wyjsciowa do wytwarzania vinkristiny.103 507 3 Przyklad. 50 g surowej mieszaniny siarczanów dwuindoloalkaloidów rozpuszcza sie w temperaturze pokojowej w 300 ml metanolu, a nastepnie dodaje mieszajac 13 ml dwuetyloaminy. Roztwór odstawia sie na godzine do temperatury 0°C. W tym czasie z roztworu krystalizuje surowa zasada leurozyny. Wytracone krysztaly odsacza sie, myje niewielka iloscia metanolu i suszy pod zmniejszonym cisnieniem. Otrzymuje sie 6,4 g surowej zasady leurozyny, co stanowi 90-95% calej zawartosci leurozyny w mieszaninie siarczanów dwuindolo¬ alkaloidów uzytych jako substancja wyjsciowa. Otrzymana w ten sposób surowa zasade leurozyny mozna oczyscic przez przekrystalizowanie i ewentualnie w znany sposób przeksztalcic na siarczanowa sól addycyjna.
Po odsaczeniu zasady leurozyny, przesacz odparowuje sie do suchej pozostalosci pod zmniejszonym cisnieniem i pozostalosc rozpuszcza w 2500 ml benzenu. Siarczan dwuetyloaminy wydziela sie przy tym w postaci krystalicznej. Krysztaly odsacza sie i myje niewielka iloscia benzenu. Moga one sluzyc do regeneracji dwuetyloaminy.
Benzenowy przesacz trzykrotnie ekstrahuje sie porcjami po 2500 ml wodnego roztworu buforu fosforano¬ wego o wartosci pH = 4,0 ± 0,1. (Do wytworzenia roztworu buforu fosforanowego rozpuszcza sie 10% wago¬ wych bezwodnego fosforanu dwuwodorosodowego w wodzie destylowanej i ustawia wartosc pH otrzymanego roztworu na podana wielkosc za pomoca roztworu kwasu N-fosforowego.
Oddzielone fazy wodne laczy sie i ponownie ustawia wartosc pH = 4,0 ± 0,1 roztworem kwasu N-fosforo¬ wego a nastepnie czterokrotnie ekstrahuje porcjami po 2500 ml dwuchlorometanu. Oddzielone fazy dwuchloro- metanowe laczy sie, suszy nad bezwodnym siarczanem sodu i odparowuje pod zmniejszonym cisnieniem do suchej pozostalosci. Otrzymuje sie jako pozostalosc 25 g vinblastiny. Produkt ten jest praktycznie czysty i moze bez dalszego oczyszczania byc stosowany jako substancja wyjsciowa do pólsyntezy vincristiny.
Do wytwarzania soli siarczanowej rozpuszcza sie otrzymana zasade vinblastiny (25 g) w 80 ml metanolu, ustawia wartosc pH roztworu na 5,0,3% (objetosciowo) etanolowym roztworem kwasu siarkowego i odstawia, co powoduje wydzielanie sie krystalicznego siarczanu vinblastiny.

Claims (3)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób wydzielania dwuindoloalkaloidów ze wzbogaconej ich mieszaniny, znamienny tym, ze mieszanine soli addycyjnych, zwlaszcza siarczanów dwuindoloalkaloidów rozpuszcza sie w rozpuszczalniku mieszajacym sie w nieograniczonym lub ograniczonym zakresie z woda, korzystnie w alkoholu, do roztworu dodaje sie zasade organiczna, taka jak dwuetyloamina, jednometyloamina lub pirydyna, w ilosci równomolowej lub z malym nadmiarem, wydzielajaca sie zasade leurozyny oddziela sie, lug macierzysty powstaly po oddzieleniu zasady leurozyny odparowuje sie do suchej pozostalosci, z tej pozostalosci ekstrahuje sie dwuindolo- alkaloidy za pomoca cieklego weglowodoru, korzystnie benzenu, otrzymany roztwór organiczny ekstrahuje sie wodnym roztworem buforu fosforanowego o wartosci pH 3,7 — 4,3, korzystnie 4,0 ± 0,1, wydzielona warstwe wodna zakwasza sie kwasem fosforowym do wartosci pH = 3,5 — 4,1, korzystnie 4,0 ± 0,1, nastepnie ekstrahuje chlorowanym weglowodorem, korzystnie dwuchlorometanem, warstwy oddziela sie i z warstwy organicznej oddziela sie vinblastine w postaci zasady, a ewentualnie wydzielone w postaci zasad dwuindoloalkaloidy przetwa¬ rza w sole addycyjne z kwasem.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze jako rozpuszczalnik mieszajacy sie z woda w stopniu nieograniczonym stosuje sie metanol lub etanol.
3. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze oddzielanie zasady leurozyny przeprowadza sie przez dodanie metanolowego roztworu mieszaniny soli siarczanowej dwuindoloalkaloidu z dwuetyloamina.
PL1976193307A 1975-10-28 1976-10-27 Sposob wydzielania dwuindoloalkaloidow PL103507B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU75RI00000581A HU172708B (hu) 1975-10-28 1975-10-28 Novyj sposob razdelenija diindolil-alkaloidov

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL103507B1 true PL103507B1 (pl) 1979-06-30

Family

ID=11000989

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1976193307A PL103507B1 (pl) 1975-10-28 1976-10-27 Sposob wydzielania dwuindoloalkaloidow

Country Status (18)

Country Link
US (1) US4070358A (pl)
JP (1) JPS5285198A (pl)
AT (1) AT351175B (pl)
BE (1) BE847734A (pl)
BG (1) BG24675A3 (pl)
CH (1) CH601319A5 (pl)
CS (1) CS199648B2 (pl)
DD (1) DD126340A5 (pl)
DE (1) DE2648284A1 (pl)
FR (1) FR2329670A1 (pl)
GB (1) GB1517614A (pl)
HU (1) HU172708B (pl)
NL (1) NL187115C (pl)
PL (1) PL103507B1 (pl)
RO (1) RO73276A (pl)
SE (1) SE430163B (pl)
SU (1) SU912034A3 (pl)
YU (1) YU261376A (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2266607A3 (en) 1999-10-01 2011-04-20 Immunogen, Inc. Immunoconjugates for treating cancer

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3097137A (en) * 1960-05-19 1963-07-09 Canadian Patents Dev Vincaleukoblastine
US3225030A (en) * 1965-02-15 1965-12-21 Lilly Co Eli Method of preparing leurosine and vincaleukoblastine
DE2124023C3 (de) * 1970-05-27 1980-07-10 Richter Gedeon Vegyeszeti Gyar R.T., Budapest Verfahren zur selektiven Gewinnung von Vinblastin, Vinleurosin und Vincristin oder von deren Sulfaten
GB1382460A (en) * 1972-12-04 1975-01-29 Richter Gedeon Vegyeszet Vincristine separation process
US3944554A (en) * 1975-01-09 1976-03-16 Eli Lilly And Company 4-Desacetoxy-3-hydroxyvinblastine

Also Published As

Publication number Publication date
JPS5527067B2 (pl) 1980-07-17
HU172708B (hu) 1978-11-28
YU261376A (en) 1982-06-30
ATA776476A (de) 1978-12-15
GB1517614A (en) 1978-07-12
JPS5285198A (en) 1977-07-15
BE847734A (fr) 1977-02-14
NL187115C (nl) 1991-06-03
DE2648284A1 (de) 1977-06-02
DD126340A5 (pl) 1977-07-13
DE2648284C2 (pl) 1987-11-05
BG24675A3 (en) 1978-04-12
FR2329670A1 (fr) 1977-05-27
RO73276A (ro) 1982-04-12
FR2329670B1 (pl) 1981-12-11
SE7611885L (sv) 1977-04-29
CH601319A5 (pl) 1978-07-14
CS199648B2 (en) 1980-07-31
SE430163B (sv) 1983-10-24
SU912034A3 (ru) 1982-03-07
AT351175B (de) 1979-07-10
NL187115B (nl) 1991-01-02
US4070358A (en) 1978-01-24
NL7611945A (nl) 1977-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL95738B1 (pl) Sposob wytwarzania nowych 8-tiometyloergolin
RU2387656C2 (ru) Способ получения гидробромида галантамина
US20080262223A1 (en) Isolation of Galanthamine From Biological Material
EP0402925A2 (en) A method of isolating ginkgolides from the leaves of the ginkgo tree and purifying them
SU867313A3 (ru) Способ получени алкалоидов-лейрозина,винкристина,винбластина,дезацетоксивинбластина,N-дезметилвинбластина,дезацетилвинбластина,виндолина,катарантина,3',4'-ангидровинбластина
Ayer et al. The structure of lycodine
PL103507B1 (pl) Sposob wydzielania dwuindoloalkaloidow
SU576928A3 (ru) Способ получени производных 1он-тиено(3,2-с) (1) бензазепина или их солей
SK283953B6 (en) Method for preparing aloin by extraction
US4427686A (en) Pharmacologically active benzopyranotriazole compounds
US2833771A (en) Process for the preparation of
US3131192A (en) Ckjo-i
KR20200135316A (ko) 시티신 분리 방법
US3072664A (en) Extraction of raunitidine
SU1189348A3 (ru) Способ получени сложных эфиров алкоксивинкаминовой кислоты и/или сложных эфиров алкоксиаповинкаминовой кислоты или их эпимеров,рацематов,оптически активных изомеров или их кислотных физиологически приемлемых солей
US4162255A (en) Process for extracting aristolochic acids
US2990407A (en) Co cha
US2887489A (en) Process and intermediate for
CH674367A5 (pl)
US2938906A (en) Certificate of correction
SU667140A3 (ru) Способ получени 4-дезацетоксивинбластина или его солей
AT204691B (de) Verfahren zur Gewinnung von Reserpin
Tomita et al. Studies on the Alkaloids of Magnoliaceous Plants. VIII Alkaloids of Magnolia denudata Desr.(1)
US2963475A (en) Process for extraction of alkaloidal substance from plants of the apocynaceae family
Blythin et al. Anti-allergy agents. 3. Angular tricyclic ether derivatives of the 1, 8-naphthyridin-2 (1H)-one ring system