NO820487L - Isolerende roerstykke og isolert grenroerskjoet - Google Patents
Isolerende roerstykke og isolert grenroerskjoetInfo
- Publication number
- NO820487L NO820487L NO820487A NO820487A NO820487L NO 820487 L NO820487 L NO 820487L NO 820487 A NO820487 A NO 820487A NO 820487 A NO820487 A NO 820487A NO 820487 L NO820487 L NO 820487L
- Authority
- NO
- Norway
- Prior art keywords
- insulating
- branch pipe
- sections
- pipe
- section
- Prior art date
Links
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L—PIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L59/00—Thermal insulation in general
- F16L59/14—Arrangements for the insulation of pipes or pipe systems
- F16L59/16—Arrangements specially adapted to local requirements at flanges, junctions, valves or the like
- F16L59/163—Branch units; Insulation forming a whole with branches
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L—PIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L59/00—Thermal insulation in general
- F16L59/14—Arrangements for the insulation of pipes or pipe systems
- F16L59/16—Arrangements specially adapted to local requirements at flanges, junctions, valves or the like
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Thermal Insulation (AREA)
- Insulating Bodies (AREA)
- Cable Accessories (AREA)
- Branch Pipes, Bends, And The Like (AREA)
- Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
- Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
- Inorganic Insulating Materials (AREA)
- Insulated Conductors (AREA)
- Manufacture Of Motors, Generators (AREA)
- Threshing Machine Elements (AREA)
Description
Isolerende rørstykke og isolert grenrørskjøt
Oppfinnelsen angår et isolerende rørstykke som er innrettet
til å isolere et grenrørstykke.
Det er kjent i faget å isolere grenrørstykker ved montering av isolerende skallstykker med tetningsmaterialer rundt gren-rørstykkene. En ulempe ved slike skallstykker er at monteringen er meget arbeidskrevende og må utføres av faglærte arbeidere., samtidig som befestigelsen av skallstykkene i forhold til hinannen krever spesielle "foranstaltninger.
Det er derfor en hensikt med oppfinnelsen å skaffe et isolerende rørstykke som er innrettet til å isolere et grenrørstykke , og som ikke opplyser de forannevnte ulemper.
Denne hensikt oppnås i henhold til oppfinnelsen ved at det isolerende rørstykke omfatter minst to isolerende,overfor hinannen stående rørstykkeseksjoner og en tredje isolerende grenrør-stykkeseksjon som danner en vinkel med de to nevnte isolerende rørstykkeseks joner., at det veggparti som ligger rett overfor den isolerende grenrørstykkeseksjon og mellom de frie ender av de to isolerende rørstykkeseksjoner har en kontinuerlig sliss som skjærer seg gjennom veggen,og at den tredje isolerende grenrørstykke-seksjon med lukket vegg er utført i ett.med de to andre isolerende overfor, hinannen liggende rørstykkeseksjoner.
Et slikt isolerende rørstykke har den store fordel at det kan anbringes rundt et grenrørstykke på en meget enkel måte ved utbøying av veggene av det isolerende rørstykke på begge sider av slissen,hvoretter disse vegger kan anbringes over grenrørstykket, hvorved der unngås behov for anbringelse av isolerende skallstykker inntil- hinannen.
Etter montering av et slikt isolerende rørstykke kan den nevnte sliss gjennom veggen lukkes meget enkelt på yttersiden for å hindre'inntrengning av fuktighet.
I henhold ,til en bestemt utførelsesform er det isolerende
rørstykke av plast .og relativt tynnvegget.
I henhold til fen fordelaktig utførelsesform består det isolerende rørstykke av en isolerende skumplast,spesielt et selvbærende skum med lukket overflate, nærmere bestemt polyure-
uretanskum.
Oppfinnelsen angår også en isolert grenrørskjøt omfattende et grenrørstykke med to grenrørstykke-stusser anordnet rett overfor hinannen og en med disse forbundet . tredje grenrørstykke-stuss forsynt med en isolerende mantel,karakterisert vedat den isolerende mantel består av et isolerende rørstykke med en kontinuerlig sliss som skjærer seg gjennom veggen på det veggparti som ligger rett overfor en tredje isolerende grenrørstykke-seksjon,idet slissen gjennom veggen er lukket fuktighetstett.
Til dette formål er der på hver av de to overfor' hinannen liggende isolerte rørstykkeseksjoner anordnet hylser som står i kleminngrep med de to isolerende-rørstykkeseksjoner og derved lukker slissen gjennom veggen på en slik måte at den blir fuktighetstett.
Hylsene er fortrinnsvis varmekrympede hylser av termoplast.
Oppfinnelsen vil nå bli nærmere beskrevet under henvisning til en utførelsesform som er vist på tegningen. Fig. 1 viser et isolerende rørstykke i henhold til oppfinnelsen.
Fig. 2 er et tverrsnitt etter linjen II-II på fig. 1.
Fig. 3 er en ferdig isolert grenrørskjøt i henhold til oppfinnelsen. Fig. 4 er en modifisert utførelsesform av en ferdig isolert grenrørskjøt ifølge oppfinnelsen. Fig. 5 er et tverrsnitt gjennom en modifisert utførelses-form av et isolerende rørstykke i henhold til oppfinnelsen. Fig. 1 viser et isolerende rørstykke 1 omfattende to overfor hinannen liggende rørstykkeseksjoner 2 og 3 og en tredje isolerende grenrørstykkeseksjon 4 som står vinkelrett på seksjonene 2 og 3. Veggen av den tredje, isolerende grenrørstykkeseksjon 4 har lukket vegg og er utført i ett med veggene av de to overfor hinanden stående isolerende rørstykkeseksjoner 2 og 3 som også sammen danner en kontinuerlig, vegg.
Undersiden er utført med en kontinuerlig sliss som strekker seg mellom de frie ender 17 og 18 av de to overfor hinannen liggende isolerende rørstykkeseksjoner 2, 3.
Ved anbringelse av et slikt isolerende rørstykke på et gren- rørstykke 13 bestående av to overfor hinannen stående grenrørstyk-kestusser 14, 15 og en med disse forbundet tredje grenrørstykke-stuss 16 blir det nedre parti av det isolerende rørstykke 1 bøyd slik at det er åpent langs den kontinuerlige sliss 5, og hele rør-stykket blir samtidig skjøvet ned langs den tredje grenrørstykke-stuss 16 inntil de isolerende rørstykkeseksjoner 2, 3 omgir gren-rørstykkestussene 14, .15.
For å hindre inntrengning av fuktighet i det isolerende rør-stykke 2 blir en hylse 6, 7 av termoplast med skråttskåret forende 6a, 8 satt inn på hver av de isolerende overfor hinannen liggende rørstykkeseksjoner 2, 3.
Deretter blir hylsene 6, 7 skjøvet inn over de isolerende rørstykkeseksjoner 2, 3 inntil deres nedre hylsepartier.overlapper hinanden,hvorved der sikres optimal lukking av den kontinuerlige sliss 5 når hylsene: 6, 7 varmekrympes på de isolerende rørstykke-seks joner 2, 3.
Til slutt blir en tredje hylse 12 varmekrympet slik at den klemmende samvirker med yttersiden av den rørformede mantel lia av et isolerende skikt 11,som er anordnet på :den tredje rørledning og stikkes inn i den tredje grenrørstykkeseksjon 4 av det isolerende rørstykke.
Som allerede angitt er hylsen 6 skrått avskåret på forsiden ved en: skråf late ©4, og hylsen 7 har- også en skråskjæring 8, begge fortrinnsvis med en vinkel på 45°.
De . :' skråttskårne partier er slik at minst halvparten av det isolerende rørstykkeparti som omfatter seksjonene 2 og .3, blir omsluttet som følge av en overlapping av endene 19 og 20 av hylsene 6 og 7.
Hylsene 6 og 7 skyves inn over -seksjonene 2 og 3 inntil de
praktisk talt kommer til anlegg mot den tredje seksjon 4.
Hylsene 6 , 7 og 12 som består av termoplast,fortrinnsvis polyeten: eller pplypropen,varmekrympes rundt seksjonene 2, 3 og 4 av det isolerende rørstykke 1 og. mot yttersiden av de rørformede mantler lia rundt, det isolerende skikt 11 på rørledningene 9, 10 og 19.
Der fås således en fremragende lukking av slissen 5. Hylsene 6, 7 og 12 er på innersiden fortrinnsvis forsynt
et dekkskikt av bitumen.
Det hulrom 30 som omsluttes av de isolerende rørstykke-seks joner 2 og 3 og den isolerende grenrørstykkeseksjon 4, kan fylles med et isolerende materiale såsom skumplast som dannes in situ i rommet 30. Det er imidlertid også mulig å anbringe T-formede isolerende halve skåler av isolasjonsmateriale før
det isolerende rørstykke anbringes.
Figurene 4 og 5 viser en modifisert utførelsesform av et isolerende rørstykke i henhold til oppfinnelsen, hvor veggene av de isolerende rørstykkeseksjoner 2, 3 og 4 består delvis av skumplast 22 med lukket overflate 21 og 21a. Skumplasten 22
med lukket overflate 21, 21a består av polyuretanskum.
For at de isolerende rørstykkeseksjoner 2 og 3 skal kunne bøyes utover ved åpning av slissen 5,må veggpartiene 23 og 24
av de isolerende rørstykkeseksjoner 2 og 3 være tynne.
Skumplastpartiet 22 henger sammen i ett stykke og strekker seg delvis over lengden av seksjonene 2 og 3 og seksjon 4.
Lengden av det isolerende rørstykke målt mellom de frie ender 17 og 18 er større enn avstanden mellom de frie forender 25 og 26
av det isolerende skikt 11 på ledningene 9 og 10, slik at de nevnte frie ender 17 , 18 står i inngrep med de rørformede mantler lia i den ferdige rørskjøt. Som følge av den relativt lille veggtykkelse av det isolerende rørstykke av polyeten vil dette bare medføre skuldre ellerfremspring 17a, 18a som ikke på noen måte er uakseptable.
For oppnåelse av dette i tilfelle av et isolerende rørstykke av sammenhengende, selvbærende skum må de frie ender 27, 28 og 29 av seksjonene 2, 3 og 4 av sammenhengende skum være tynnveggede (se fig. 4).
Det hulrom 30 som omsluttes av seksjonene 2, 3 og 4, og som grenrørstykket befinner seg i, behøver ikke å fylles med isolerende materiale, idet varmetapene forblir små også i dette tilfelle.
Claims (10)
1. Isolerende rørstykker innrettet til å isolere et grenrørstykke, karakterisert ved at det isolerende rørstykke(1)omfatter minst to isolerende, overfor hinannen stående rørstykkeseksjoner (2, 3) og en tredje isolerende grenrørstykkeseksjon(4)som danner en vinkel med de to nevnte isolerende rørstykkeseksjoner/ at det veggparti som ligger rett overfor den isolerende grenrørstykkeseksjon (4)og mellom de frie ender (17, 18)av de to isolerende rørstykkeseksjoner(2,.3)har en kontinuerlig sliss (5)som skjærer seg gjennom veggen, og at den tredje isolerende grenrørstykkeseksjon (4)med lukket vegg er ut-ført i ett med de to andre isolerende .overfor hinannen liggende rørstykkeseks joner (2, 3..).
2. Isolerende rørstykke som angitt i krav 1, karakterisert ved .at det består av en tynnvegget plastmantel; -
3. Isolerende rørstykke som angitt i krav 1, karakterisert ved at det består av isolerende skumplast,fortrinnsvis en skumplast med lukket overflate.
4. Isolerende rørstykke som angitt i krav 3, karakterisert ved at de isolerende rørstykke-. seksjoner(2, 3)er lokalt tynnveggede ( 23, 24).
5. Isolerende rørstykke som angitt i krav 3 eller 4, karakterisert ved at et skumplastskikt(22) er anordnet : innenfor den sylindriske ytterflate av de isolerende rørstykkeseksjoner (2, 3).
6. Isolert grenrørskjøt omfattende et grenrørstykke med to grenrørstykke-stusser anordnet rett overfor hinannen, og. en med disse forbundet, tredje grenrørstykke-stuss forsynt med en isolerende mantel, . k a r a! <-> .k.-.tie-r i s e r t ve d at den isolerende mantel består av et isolerende rørstykke med en kontinuerlig sliss(5)
som skjærer seg gjennom veggen på det veggparti som ligger rett overfor én tredje isolerende grenrørstykke- seksjon (4)at den nevnte tredje isolerende grenrørstyk-keseksjon 4 med lukket vegg er utført i ett med veggene av de to overfor hinannen liggende isolerende rørstykke-seks joner (2, 3), og at der på hver av de to overfor hinannen liggende isolerende rørstykkeseksjoner (2, 3) er an ordnet hylser (6, 7)som står i kleminngrep med de isolerende rørstykkeseksjoner (2, 3), hvorved slissen (5) gjennom, .veggen er lukket fuktighetstett.
7. Isolert grenrørskjøt som angitt i krav 6, karakterisert ved at hylsene(6, 7)er varmekrympede hylser av termoplast, fortrinnsvis poly-alken.
8. Isolert grenrørskjøt som angitt i krav 6 eller 7, karakterisert ved at minst en av hylsene (6)er utført med skråttskåret forende "(6a) slik .at .
den kan overlappe den overforliggende hylse(7) på det :
veggparti av det isolerende rørstykke hvor slissen( 5).
er anordnet, idet fortrinnsvis begge hylser(6, 7)er ut-ført med skråttskåret forende( 6a, 8) .
9. Isolert grenrørskjøt som angitt i et av kravene 6- - 8, karakterisert /*?e d -.at det isolerende rørstykke(1)består av en tynnvegget plastmantel eller av skumplast,spesielt en skumplast(2 2)med lukket overflate(21, 21a).
10. Isolert grenrørskjøt som angitt i et av kravene 6 - 9, karakterisert ved nt hylsene (6 ,7 , 12) på innersiden er forsynt med et bitumenskikt.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| NL8100776A NL8100776A (nl) | 1981-02-17 | 1981-02-17 | Isolatiebuisdeel, alsmede geisoleerde aftakbuisverbinding. |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| NO820487L true NO820487L (no) | 1982-08-18 |
Family
ID=19837036
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| NO820487A NO820487L (no) | 1981-02-17 | 1982-02-17 | Isolerende roerstykke og isolert grenroerskjoet |
Country Status (9)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4488739A (no) |
| EP (1) | EP0059017B1 (no) |
| JP (1) | JPS57149695A (no) |
| AT (1) | ATE16040T1 (no) |
| DE (1) | DE3266734D1 (no) |
| DK (1) | DK68882A (no) |
| FI (1) | FI820512L (no) |
| NL (1) | NL8100776A (no) |
| NO (1) | NO820487L (no) |
Families Citing this family (15)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| CH678221A5 (no) * | 1987-11-11 | 1991-08-15 | Fischer Ag Georg | |
| GB2269876A (en) * | 1992-08-12 | 1994-02-23 | Terence Jeffrey Corbishley | Hydrotherm-thermal insulation for submarine pipelines and equipment |
| US5795102A (en) * | 1992-08-12 | 1998-08-18 | Corbishley; Terrence Jeffrey | Marine and submarine apparatus |
| DE29616774U1 (de) * | 1996-09-26 | 1996-11-14 | BRUGG Rohrsysteme GmbH, 31515 Wunstorf | Anordnung zur T-förmigen Abzweigung eines Leitungsrohres |
| DE29917508U1 (de) * | 1999-10-05 | 1999-12-30 | REHAU AG + Co., 95111 Rehau | Formteil |
| US6768429B2 (en) | 2002-02-28 | 2004-07-27 | Teknovus, Inc. | Multiplexing an additional bit stream with a primary bit stream with conversion between qB/rB and xB/yB encoded bit streams |
| FR2843791B1 (fr) * | 2002-08-21 | 2005-03-04 | Gremco Sa | Ecarteur destine a etre mis en place sur un element tubulaire |
| JP4052566B2 (ja) * | 2002-09-05 | 2008-02-27 | 本田技研工業株式会社 | フレーム結合構造およびその結合方法 |
| EP1909018B1 (de) * | 2006-10-05 | 2014-08-20 | Georg Fischer Rohrleitungssysteme AG | Rohrverbindungsformteil mit thermischer Isolierung und Verfahren zur Herstellung des Rohrverbindungsformteiles |
| JP5654743B2 (ja) * | 2009-11-18 | 2015-01-14 | 積水化学工業株式会社 | 管継手 |
| WO2011064198A1 (en) * | 2009-11-24 | 2011-06-03 | Malmö Air Ab | A connecting piece and a method and tool for its manufacture |
| JP5548020B2 (ja) * | 2010-04-27 | 2014-07-16 | 未来工業株式会社 | 流体管の外装部材、流体管の保護構造及び継手の保温材 |
| FR2994593B1 (fr) * | 2012-08-20 | 2014-09-05 | Technip France | Raccord intermediaire de connexion d'elements de conduite rigide de transport de fluide, reseau de conduites et procede d'assemblage associes |
| WO2015147673A1 (ru) * | 2014-03-28 | 2015-10-01 | Открытое Акционерное Общество "Акционерная Компания По Транспорту Нефти" "Транснефть" | Способ теплоизоляции запорной арматуры и теплоизоляционное устройство |
| JP7708698B2 (ja) * | 2022-03-24 | 2025-07-15 | 未来工業株式会社 | 接続体装置、および配管装置 |
Family Cites Families (10)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US2068180A (en) * | 1935-10-23 | 1937-01-19 | William H Horsman | Insulating material and method of applying and sealing the same |
| US3191632A (en) * | 1962-01-29 | 1965-06-29 | Keiding Paper Products Company | Pipe jacket |
| US3192377A (en) * | 1963-02-18 | 1965-06-29 | Strick Trailers | Harness for trailer clearance lights |
| US3453716A (en) * | 1966-02-25 | 1969-07-08 | Exxon Research Engineering Co | Method of manufacturing pipe sections for the transportation of cryogenic liquids |
| US3575214A (en) * | 1969-06-12 | 1971-04-20 | Jerome E Bindel | Insulated hanger assembly |
| JPS4835452B1 (no) * | 1970-10-16 | 1973-10-27 | ||
| US3744823A (en) * | 1971-03-01 | 1973-07-10 | Shaw Pipe Ind Ltd | High temperature pipeline joints |
| GB1421481A (en) * | 1973-03-22 | 1976-01-21 | Bruun Sorensen Ltd | Thermally insulated pipe junctions |
| JPS51110753A (en) * | 1975-03-25 | 1976-09-30 | Mitsubishi Metal Corp | Dannetsuhifukukanno sochakuhoho |
| US4259981A (en) * | 1979-09-24 | 1981-04-07 | Busse Richard O | Removable insulated valve cover |
-
1981
- 1981-02-17 NL NL8100776A patent/NL8100776A/nl not_active Application Discontinuation
-
1982
- 1982-02-12 US US06/348,207 patent/US4488739A/en not_active Expired - Fee Related
- 1982-02-15 EP EP82200179A patent/EP0059017B1/en not_active Expired
- 1982-02-15 DE DE8282200179T patent/DE3266734D1/de not_active Expired
- 1982-02-15 AT AT82200179T patent/ATE16040T1/de not_active IP Right Cessation
- 1982-02-16 JP JP57022160A patent/JPS57149695A/ja active Pending
- 1982-02-16 FI FI820512A patent/FI820512L/fi not_active Application Discontinuation
- 1982-02-17 NO NO820487A patent/NO820487L/no unknown
- 1982-02-17 DK DK68882A patent/DK68882A/da not_active Application Discontinuation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| EP0059017B1 (en) | 1985-10-09 |
| DK68882A (da) | 1982-08-18 |
| US4488739A (en) | 1984-12-18 |
| FI820512A7 (fi) | 1982-08-18 |
| JPS57149695A (en) | 1982-09-16 |
| FI820512L (fi) | 1982-08-18 |
| DE3266734D1 (en) | 1985-11-14 |
| ATE16040T1 (de) | 1985-10-15 |
| NL8100776A (nl) | 1982-09-16 |
| EP0059017A1 (en) | 1982-09-01 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| NO820487L (no) | Isolerende roerstykke og isolert grenroerskjoet | |
| CA1324805C (en) | Two piece pipe fitting cover | |
| US4019761A (en) | Connection for foam insulated pipes | |
| FI73059B (fi) | Roerfogtaetning. | |
| US3877491A (en) | Insulated pipe systems | |
| DK160901B (da) | Fremgangsmaade til samling af isolerede ledningsroer | |
| FI127627B (fi) | Läpivientitiiviste putken läpivientiä varten seinämärakenteessa ja lämmitys- ja/tai käyttövesijärjestelmän kytkentäyksikkö | |
| SU607563A3 (ru) | Способ изол ции труб | |
| NO137365B (no) | Isolasjonskappe av halvstivt, varmeisolerende materiale | |
| DK159982B (da) | Isoleringsmateriale til roerledninger indrrettet til udlaegning paa gulvflader, navnlig paa et raabetondaek | |
| JP2002303395A (ja) | 断熱被覆管端部シール用キャップ、および断熱被覆管端部のシール方法 | |
| GB2195163A (en) | Heat-insulated conduit | |
| KR20180130793A (ko) | 내화충전제가 내장된 배관 관통부 마감링 | |
| GB2150650A (en) | Sealing shroud | |
| CN111305898B (zh) | 一种寒区隧道侧沟用预制保温构件 | |
| DK153723B (da) | Plastkrympemuffe til sammenfoejning af to roerender | |
| KR880003534Y1 (ko) | 곡관 보온용 조립식 외장재 접합부분의 낄대 | |
| EP0352484A2 (en) | Cable coupler | |
| FI102853B (fi) | Eristetyn ilmanvaihtokanavan liitoksen tiivistämisjärjestely | |
| KR200298055Y1 (ko) | 엘보 배관 보온용 커버 | |
| JP4398583B2 (ja) | 電線補修用カバ− | |
| FI84295B (fi) | Preisolerat muffroerselement. | |
| FI77178B (fi) | Foerfarande foer bildande av taetade roerlaengder, speciellt fjaerrvaermeroerlaengder av plastroer genom sammanfogning av roerelement. | |
| KR940003124Y1 (ko) | 건물옥상 배관의 보호용 블럭 | |
| KR880004214Y1 (ko) | 배관 엘보 보온용 성형 외장카바 |