NO770458L - H}ndtak for en fiskestang. - Google Patents

H}ndtak for en fiskestang.

Info

Publication number
NO770458L
NO770458L NO770458A NO770458A NO770458L NO 770458 L NO770458 L NO 770458L NO 770458 A NO770458 A NO 770458A NO 770458 A NO770458 A NO 770458A NO 770458 L NO770458 L NO 770458L
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
handle
reel
rod
reel seat
longitudinal axis
Prior art date
Application number
NO770458A
Other languages
English (en)
Inventor
Richard D Barnes
Original Assignee
Conolon Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Conolon Corp filed Critical Conolon Corp
Publication of NO770458L publication Critical patent/NO770458L/no

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K87/00Fishing rods
    • A01K87/08Handgrips

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Marine Sciences & Fisheries (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Fishing Rods (AREA)
  • Manipulator (AREA)

Description

Håndtak for en fiskestang.
Oppfinnelsen vedrører fiskestenger, nærmere be-stemt et nytt håndtak for en fiskestang.
Håndtak for fiskestenger kan i hovedsaken deles opp i to typer. Den ene typen er bygget slik at selve stangen og tilhørende håndtak strekker seg langs en felles lengdeakse. Ved en slik fiskestang vil snellen, når den er plassert på håndtaket, ha en betydelig avstand fra den nevnte felles lengdeakse og således også fra håndtaket. Denne type vanskeliggjør derfor tommel-fingerstyring av snellen, både for spinnsneller og kastesneller. Når det benyttes en tung kastesnelle vil snellens tyngdepunkt liggerså langt over håndtaket at brukeren mister en del' av "fø-lelsen" med stangen.
Den andre hovedtypen har et håndtak som er utformet slik at en snelle som er plassert på håndtaket, befinner seg nærmere håndtaket, hvilket gjør det lettere å styre snellen. US-patentene 2 483 519 og 2 504 651 viser utførelser hvor den fremre og bakre del av håndtaket har en felles lengdeakse som også går gjennom stangen, mens den del hvor snellen er montert, er forskjø-vet. USppatentskriftene 2 593 747 og 2 756 531 viser utførelser hvor den fremre del av håndtaket har en lengdeakse som går sentralt gjennom stangen, mens snellesetet er forskjøvet i forhold til denne lengdeakse og den bakre del av håndtaket strekker seg i en vinkel i fra et skjæringspunkt med stangens lengdeakse. Ved begge disse typiske utførelser kan snellen lett styres når den er montert på håndtaket, og brukeren har god kontroll med stangens oppførsel. Disse håndtakstyper gir imidlertid et nytt problem som skyldes at snellen er plassert på et snellesete som ikke har en felles lengdeakse med stangen. Under kasting vil stangen ha en tendens til å bøye seg og da snøret går gjennom føringer på stan gen vil snøret følge stangens kontur. Når en snelle er plassert på en forskjøvet akse vil snøret idet det tas av snellen ha en tendens til å gni seg langs sfeangflaten nær overgangen mellom selve stangen og håndtaket. Denne gnidningen kan føre til eks-trem slitasje og brist i snøret.
Foreliggende oppfinnelse tar sikte på å eliminere de ulemper som hefter ved de tidligere kjente utførelser og tar således spesielt sikte på å tilveiebringe et stanghåndtak som er slik utformet at det kan oppta en snelle på en slik måte at snellen befinner seg nær håndt takets gripedel, hvorved tommelfingerstyringen lettes, samtoidig som snellen har tilstrekkelig avstand fra selve stangen, slik at man hindrer at snøret gnir seg langs stangoverflaten under såvel kasting som inntrekking.
Ifølge oppfinnelsen er det således tilveiebragt
et håndtak for en fiskestang, med de kjennetegnende trekk som fremgår av krav 1. Ytterligere trekk ved oppfinnelsen går frem av underkravene.
Med en slik utførelse av et stanghåndtak oppnår man de tilsiktede fordeler. Oppfinnelsen skal forklares nærmere under henvisning til tegningsfigurene hvor
fig. 1 viser et delvis gjennomskåret sideriss av et håndtak ifølge oppfinnelsen og
fig. 2 viser et perspektivriss av håndtaksdelene
i fig. 1.
Håndtaket 10 er beregnet for påmontering av en snelle 12. Snellen 12 utgjør ingen del av oppfinnelsen. Håndtaket kan benyttes både for kastesneller og toppmonterte spinnsneller.
De enkelte deler av håndtaket er fordelaktig frem- , stilt av et lett materiale, f.eks. et plastmateriale eller aluminium, og håndtaket består i hovedsaken av en fremre del 14, en hul mellomliggende snellesetedel 16 og en bakre gripedel 18. Den fremre del 14 og den bakre del 18 strekker seg i hver sin retning fra snellesetedelen 16 og er dimensjonert slik at de kan samvirke med hverandre for tilveiebringelse av en solid forbindelse mellom de ulike deler av håndtaket 10.
Den fremre del 14 innbefatter en avlang, hul hylse 20 forsynt med et slippmotstandsdyktig forgrep 21 ved den ene enden. Hylsen 20 er dimensjonert slik at den kan strekke seg gjennom den hule setedel 16, mens dens ytterende er beregnet til å
oppta en ende av en ikke vist stang.
Den bakre gripedel har et slippmotstandsdyktig grep 22, lignende forgrepet 21, et støtteparti 23 og en endédel 24. Støttepartiet innbefatter en stangdel 25 (vist med stiplede
linjer i fig. 2), en sylindrisk forlengelse 26 med en ende 28
med redusert diameter og et mellomparti 30. Som vist innbefatter mellompartiet 30 et trinn i fra stangens og snellesetets lengdeakse til håndtaksgrepets 22 lengdeakse. Det foretrekkes å frem-stille mellompartiet 30 og forlengelsen 26, 28 som en enhet, f. eks. ved støping eller maskinering av en metalldel, f.eks. av aluminium. Det foretrekkes også å utføre stangen 25 som en enhet-lig bakoverrettet forlengelse av mellompartiet 30, idet håndfeaks-grepet 22 da er montert på stangen. Mellompartiet 30 innbefatter i dette tilfelle også et fingergrep 32 som letter bruken av stangen under kastingen.
Ved å benytte hylser 20 med forskjellige innerdia-metre kan et og samme håndtak 10 benyttes for flere stangdiametre. Når selve stangen har en ytterdiameter lik ytterdiameteren D1 til enden 28 benyttes en hylse 20 hvis innerdiameter D^er litt stør-re enn diameteren D-^, slik at man kan få en god tilpasning mellom stangen og enden 28. For stenger med større diametre øker man hylsediameteren Dg. Derved reduseres tykkelsen til hylsen og en kort hylse 34 plasseres da mellom hylsen 20 og enden 28. Denne konstruksjon er naturligvis bare en variant av oppfinnelsen og muliggjør bruk av et felles håndtak for forskjellige stangstør-relser. Det er derfor viktig å merke seg at den korte hylsen 34 kan utelates dersom enden 28 har en diameter som svarer til in-nerdiameteren i hylsen 20. Håndtaket kan således utføres med forskjellige diametre for enden 28, slik at behovet for den korte hylsen 3^ elimineres.
For fastgjøring av en snelle 12 på snellesetedelen er en holdering 36 glidbart plassert rundt snellesetedelen 16,
og det er anordnet er innhakk 38 i mellompartiet 30. Den fremre enden til snellesetedelen er gjenget og påskrudd en mutter 40 som tjener til å låse holderingen 36 mot foten på snellen 12 etter at den andre snellefoten er plassert inne i innhakket 38. Et avstands-element 42 er plassert mellom forgrepet 21 og snellesetedelen 16 for å beskytte forgrepet mot de. hosliggende gjenger på delen 16.
Som vist i fig. 1 strekker den fremre håndtaksdel
14 og snellesetehåndtaksdelen 16 seg langs en felles lengdeakse
44 som går sentralt gjennom den ikke viste stang. Resultatet av dette er at snøret som løper av spolen 12 langs stangen vil ha tilstrekkelig avstand fra denne slik at en snøregnidning mot stangen når denne bøyer seg hindres. Lengdeaksen 46 til håndtaksgrepet 22 avviker fra aksen 44 for å lette tommelfingerstyingen av snellen. Selv om lengdeaksen 46 til håndtaksgrepet 22 kan være parallell med aksen 44, så har funnet det fordelaktig å benytte en avviksvinkel , fordelaktig mellom 6° til 8°, idet en slik utførelse vil gi brukeren en god kontakt og følelsesmessig sty-ring av stangen.
Med oppfinnelsen er det tilveiebragt et håndtak som muliggjør tommelfingerstyringen av snellen samtidig som man overvinner de problemer som oppstår når snellesetet er forskjø-vet i forhold til stangens lengdeakse. Oppfinnelsen muliggjør også en betydelig reduksjon av håndtakets vekt i forskjellige ut-førelser, f.eks. i forbindelse med en kastestang. Ved å bruke lette materialer, f.eks. aluminium og plast, kan man uten å gi avkall på soliditeten oppnå vektbesparelser på opptil 50$. Dette er særlig vesentlig når det dreier seg om ultralette kastestenger.

Claims (4)

1. Håndtak for en fiskestang, hvilket håndtak har en fremre del (14) beregnet til å oppta en ende av selve stangen, en snellesetedel (16) med anordninger for fastgjøring av en snelle til snellesetedelen, og en bakre del (18) som innbefatter et hånd-grep, karakterisert ved at snellesetedelen (16) og den fremre del (14) har en felles lengdeakse (44), mens lengdeaksen (46) til håndgrepet (18) avviker fra den nevnte felles lengdeakse. (44).
2. Håndtak ifølge krav 1, karakterisert ved at snellesetedelen (l6) er utført som et hult avlangt lege-me hvis fremre del innbefatter en hylse (20) som er innpasset i den hule snellesetedel og hvis andre ende er dimensjonert for opp-tak av en ende av selve stangen, og ved at den nevnte bakre håndtaksdel (18) innbefatter en forlengelse (26) som er forskjøvet i forhold til håndgrepets (18) akse (46) og er. innpasset i den hule snellesetedel (16).
3. Håndtak ifølge krav 1 eller 2, karakterisert ved at de to nevnte lengdeakser (44^ 46) har vinkel-avvik fra hverandre.
4. Håndtak ifølge krav 3, karakterisert ved at vinkelavviket ( )Ilinger mellom 6° og ca. 8°.
NO770458A 1976-02-13 1977-02-11 H}ndtak for en fiskestang. NO770458L (no)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/658,040 US4077150A (en) 1976-02-13 1976-02-13 Fishing rod handle assembly

Publications (1)

Publication Number Publication Date
NO770458L true NO770458L (no) 1977-08-16

Family

ID=24639668

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO770458A NO770458L (no) 1976-02-13 1977-02-11 H}ndtak for en fiskestang.

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4077150A (no)
JP (1) JPS5298182A (no)
DE (1) DE2704369A1 (no)
ES (1) ES236213Y (no)
FR (1) FR2351593A1 (no)
NO (1) NO770458L (no)
SE (1) SE7701566L (no)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
USD274169S (en) 1981-09-08 1984-06-05 Fuji Kogyo Co., Ltd. Trigger for reel seat
US4432155A (en) * 1982-03-23 1984-02-21 Larco Products, Inc. Fishing rod
USD273691S (en) 1982-05-05 1984-05-01 Ryobi Ltd. Fishing rod grip
US4516351A (en) * 1982-12-06 1985-05-14 Cabela's Inc. Casting rod and handle assembly
USD283720S (en) 1983-06-08 1986-05-06 Berkley And Company, Inc. Pistol grip bait casting handle
USD288834S (en) 1984-03-12 1987-03-17 Lew Childre & Sons, Inc. Offset handle body for a fishing rod
USD289193S (en) 1984-03-12 1987-04-07 Lew Childre & Sons, Inc. Offset handle body for a fishing rod
JPS60241834A (ja) * 1984-05-15 1985-11-30 富士工業株式会社 釣竿用リ−ルシ−ト
JPS61177933A (ja) * 1985-01-31 1986-08-09 ダイワ精工株式会社 釣竿
JPS61260823A (ja) * 1985-05-13 1986-11-19 富士工業株式会社 釣竿用トリガ−の構造
US4646460A (en) * 1985-10-23 1987-03-03 Berkley And Company, Inc. Fishing rod handle assembly
US4920682A (en) * 1986-01-27 1990-05-01 Lew Childre & Sons, Inc. One-piece integral fishing rod handle
US4688346A (en) * 1986-04-07 1987-08-25 Stuart Collins Butt structure with adjustable reel seat
USD302845S (en) 1986-08-15 1989-08-15 Berkley, Inc. Spinning rod handle
USD302847S (en) 1986-08-15 1989-08-15 Berkley, Inc. Spin casting rod handle
USD302846S (en) 1986-08-15 1989-08-15 Berkley, Inc. Bait casting rod handle
USD325421S (en) 1988-07-18 1992-04-14 Shimano Corporation Fishing rod
US4845882A (en) * 1988-07-22 1989-07-11 Collins Stuart M Reel seat assembly
JP2936720B2 (ja) * 1990-12-01 1999-08-23 松下電器産業株式会社 磁気記録再生装置
USD351012S (en) 1991-05-13 1994-09-27 Gary Burghoff Fishing rod
JP2717337B2 (ja) * 1992-04-30 1998-02-18 富士工業株式会社 釣竿用リ−ルシ−ト
US6105302A (en) * 1995-12-27 2000-08-22 Daiwa Seiko, Inc. Fishing rod having improved gripping portion
USD451578S1 (en) 2000-06-28 2001-12-04 Shawn M. Champagne Handle for a fishing rod
JP3866509B2 (ja) * 2000-12-08 2007-01-10 富士工業株式会社 釣竿用リールシートと、釣竿
JP4313685B2 (ja) * 2004-01-27 2009-08-12 株式会社シマノ 釣竿
US8413366B2 (en) * 2009-04-01 2013-04-09 Winthrop Tool Llc Adjustable butt and reel seat for a fishing rod
US9807988B2 (en) 2013-07-03 2017-11-07 G. Loomis, Inc. Locking fishing reel seat
KR101362350B1 (ko) * 2013-07-23 2014-02-13 김상윤 루어낚시대
USD749189S1 (en) * 2014-06-26 2016-02-09 Wright & Mcgill Co. Dual trigger fishing rod handle
JP7149032B2 (ja) * 2018-02-28 2022-10-06 株式会社シマノ リールシート及びサポートグリップ
US20200344987A1 (en) 2019-05-03 2020-11-05 Winthrop Tackle Adjustable butt and reel seat for a fishing rod
US11980176B2 (en) 2022-05-04 2024-05-14 Hidden T Properties Llc Pressure dispersing apparatus and method of using same for fishing rod

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA744912A (en) * 1966-10-25 M. Mauk Jesse Fishing rod construction
US1641226A (en) * 1926-04-16 1927-09-06 Kinnear John Karl Handle
US1898323A (en) * 1930-10-31 1933-02-21 Ralph R Teetor Handle for fishing rods
US2104495A (en) * 1937-02-09 1938-01-04 Jr Francis M O'brien Reel seat for fishing rods
US2514950A (en) * 1945-08-20 1950-07-11 Shakespeare Co Fishing rod handle
US2756531A (en) * 1953-10-21 1956-07-31 Great Lakes Products Inc Casting rod handle

Also Published As

Publication number Publication date
DE2704369A1 (de) 1977-08-18
US4077150A (en) 1978-03-07
JPS5298182A (en) 1977-08-17
FR2351593A1 (fr) 1977-12-16
ES236213U (es) 1978-09-01
SE7701566L (sv) 1977-08-14
ES236213Y (es) 1979-01-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO770458L (no) H}ndtak for en fiskestang.
US5537773A (en) Fishing rod handle
US5011145A (en) Baseball bat with rotary grip
US4701142A (en) Paddle handle accessory
US7020994B2 (en) Gun cleaning kit
US4403439A (en) Integral fishing rod, handle and reel seat
US5697184A (en) Fishing rod butt and method of assembling
US3039120A (en) One-handed oar for fishermen
EP1449756A1 (en) Bicycle control device
NO116023B (no)
US4577432A (en) Fishing rod handle
US1339257A (en) Swagger-stick
US5392669A (en) Brake lever for a handlebar of a bicycle
US2957264A (en) Hollow glass fishing pole with line storing reel
US2861761A (en) Fishing rod holder
US7784214B2 (en) Method and device for selectively positioning a fishing reel upon a rod
US2600259A (en) Fishing rod
US10791723B2 (en) Combination spinning reel seat handle system
NO157338B (no) Naaltreingsanordning.
NO116551B (no)
US10172335B2 (en) Advanced fishing rod assembly
US2367222A (en) Oar and paddle construction
US2251782A (en) Fishing reel
US1452808A (en) Fishing-rod handle
JP6345003B2 (ja) 釣竿