NO752293L - - Google Patents
Info
- Publication number
- NO752293L NO752293L NO752293A NO752293A NO752293L NO 752293 L NO752293 L NO 752293L NO 752293 A NO752293 A NO 752293A NO 752293 A NO752293 A NO 752293A NO 752293 L NO752293 L NO 752293L
- Authority
- NO
- Norway
- Prior art keywords
- reaction
- stated
- carried out
- solvent
- solution
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07F—ACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
- C07F5/00—Compounds containing elements of Groups 3 or 13 of the Periodic Table
- C07F5/06—Aluminium compounds
- C07F5/069—Aluminium compounds without C-aluminium linkages
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Polymers With Sulfur, Phosphorus Or Metals In The Main Chain (AREA)
Description
Foreliggende oppfinnelse vedrører oligomere N-alkyl-iminoalaner med kjemisk sammensetning -(A1H-NR)- hvori R er et alifatisk, cykloalifatisk eller aromatisk hydrokarbon og n er et helt tall lavere eller lik 10, som utgjøres av en rekke forskjellige fire-'og/eller seks-leddede kondenserte ringer av typen
dvs. av strukturer hvori disse ringer har enheter (HAI - NR) felles.
Disse oligomerer har følgelig en tredimensjonal "bur"-struktur, viser ^^^^/ Al atomforhold lik eller praktisk talt lik 1 og N/Al atomforhold lik 1, idet aktive hydrogenatomer er delihydridhydrogen-atomer som er direkte bundet til aluminium, som kan bestemmes analytisk, f.eks. som hydrogen utviklet ved å omsette produktene i henhold til oppfinnelsen, oppløst i inerte. løsningsmidler, med høytkokende alkoholer eller vann.
Den foreliggende oppfinnelse vedrører også fremgangsmåter for fremstilling av de ovennevnte forbindelser.
Polymere aluminiumderivater er kjent såvel som metoder for deres fremstilling.
Reaksjonen mellom eterdioksan-oppløsninger av AIH^og metylamin
er omtalt av Wiberg og May i "Z. Naturforsch. 10 b, 232 (1955)",
gg i henhold til disse forfattere oppnås det en uoppløselig substans
som er tiltenkt en polymer struktur tilsvarende et poly(N-metyl-iminoalan) inneholdende gjentatte enheter av typen -HAl-NCH^--
Mer nylig har Ehrlich og May i US patentskrift 3.505.246 behandlet fremstil1 ing av lignende forbindelser som de har benevnt poly(N-etylalazener) og poly (N-metylalazener) og definert dem som langkjedede polymere forbindelser med en polymerisasjonsgrad for (HA1-NR)-enhetene på minst 10.
Fremstilling av poly(N-alkyliminoalaner) er tidligere foreslått
ved omsetning av alkalimetall- eller jordalkalimetall-alanat med primære aminer.
Det er nå funnet at hvis det anvendes spesielle aminer eller aluminium-amidderivater derav og arbeidsbetingelsene styres slik som beskrevet i det følgende, er det mulig å oppnå en alkylamino-alanoligomerer med en tredimensjonal lukket burlignende struktur og følgelig en vel definert polymerisasjonsgrad sammen med en praktisk talt absolutt renhet, som kan anvendes som komponenter i polymeriserings-katalysatorsystemer eller for gjennomføring av reduksjoner av mange organiske substanser.
De nye oligomere N-alkyl-iminoalaner kan fremstilles ved å gå ut
fra aminer med et sekundært eller tertiært karbonatom i a- eller.
[3-stilling i forhold til nitrogenatomet.
Eksempler på aminer som kan anvendes ved fremstilling av produktene
i henhold til oppfinnelsen er isopropylamin, sec.-butyl-amin, iso-butyl-amin, tert.-butylamin, cyklo-butyl-amin.
Interessante anvendelser er også mulig når det anvendes produkter oppnådd ved hel eller delvis substituering av hydrid-hydrogen med forskjellige atomer eller grupper som f.eks. halogenatomer, amin, hydroksyl, alkoksy, merkaptan-grupper som kan oppnås f.eks. ved å omsette produktene som definert ovenfor, med bestemte mengder halogensyrer, metallhalogenider, primære aminer som er forskjellige fra dem som utgjør N-alkyl-iminoalanene, sekundære aminer,
nitriler, vann, alkoholer, hydrogensulfid, merkaptaner, etc.
Anvendelse av aminer andre enn dem som er nevnt ovenfor tillater
ikke oppnåelse av oligomere N-alkyl-iminoalaner med en gjennom-snittlig moleKylvekt definert ved et helt tall og de oppnådde produkter utgjøres i motsetning dertil av blandinger av iminderivater.
Det kan derfor sluttes at amin-naturen er fundamental for polymerisa-sjonsgraden, molekylstrukturen og renheten av de tilsvarende N-alkyl-iminoalaner, og disse forskjeller påvirker den katalytiske aktivitet derav, med spesiell betydning ved polymerisering.
Den nevnte "bur"-struktur kan spesielt oppnås ved å utsette reaksjonsblandingen, f.eks. i etyleter, for en langvarig koking, .i■20 timer eller mer, og i det spesielle tilfellet av derivater oppnådd fra aminer som inneholder alkylradikaler med høy sterisk hindring som f.eks. tert.butyl-amin, ved å erstatte reaksjons-løsningsmidlet med et løsningsmiddel med et høyere kokepunkt, f.eks. toluen, og underkaste den resulterende oppløsning for en langvarig koking, eller også ved å gjennomføre reaksjonen direkte i et høytkokende løsningsmiddel , ved selve koketemperaturen for dette ogN</>til slutt underkaste .den således oppnådde reaksjonsblanding for
.koking.
Fremgangsmåten i henhold til oppfinnelsen gjennomføres foretrukket ved hjelp av en av de følgende reaksjoner:
B = organisk Lewis-base som f.eks. eter, trialkylaminer,
tetrahydrofuran, etc.
M = alkalimetall eller jordalkalimetall.
De ovennevnte reaksjoner gjennomføres i hydrokarbonløsningsmidler i nærvær av løsningsmidler som ikke har noen funksjonelle grupper som kan reagere med hydridhydrogen, ved temperaturer på fra -20°C
til stabilitetstemperaturen for den oppnådde forbindelse.
Når dét gjøres bruk av en reaksjon mellom LiAlH^med salter av primære aminer med halogensyrer
er det mulig å oppnå tredimensjonale bur-strukturer som nevnt ovenfor når reaksjonsløsningen eller den oppnådde produktløsning, foretrukket' i løsningsmidler med et høyere kokepunkt, utsettes for en langvarig .koking, f.eks. i 20 timer eller mer.
Alle arbeidsdetaljer vil fremgå klarere av de følgende illustrerende eksempler.
EKSEMPEL 1
Under en nitrogenatmosfære ble en oppløsning inneholdende
isopropylamin (133 mmol) i dietyleter (40 ml) tilsatt dråpevis til en omrørt oppløsning dannet av AlI-^.NtCHg)^ (133 mmol) i dietyleter (100 ml) ved romtemperatur. Hydrogen ble utviklet med en gang. Reaksjonsblåndingen ble holdt under omrøring i 2 timer ved romtemperatur og ble satt bort i 20 timer. Deretter ble løsningsmiddel og trimetylamin fjernet ved en inndamping under vakuum. Den hvite faste rest ble på nytt oppløst i dietyleter (omtrent 100 ml) idet oppløsningen ble filtrert for å eliminere små spor av uoppløselig material, deretter avkjølt til -50°C. Et bunnfall ble dannet-som fraskilt ved filtrering ved -50°C, tørret (10 timer romtemperatur, 10 mmHg) og ga 6.4 g produkt.
Den resulterende oppløsningoble vakuuminndampet og det resterende
" —3
faste produkt ble tørret (10 timer, romtemperatur, 10 — 3 mmHg) og ga
5.7 g produkt.
Både den fraksjon som Ble fraskilt ved -50°C og det faste stoff oppnådd ved inndamping av den resterende oppløsning blekarakterisert vedfysikalsk-kjemiske målinger. Spesielt ble molekylstrukturen bestemt ved hjelp av røntgen-diffraktometri på en enkelt krystall oppnådd fra den fraksjon som ble fraskilt ved -50°C.
En haksamer struktur ble funnet hvori Al og N-atomer var knyttet
til hverandre til å danne en termær symmetrisk burstruktur som vist li fig. 1 .
Andre fysikalsk-kjemiske data bekreftet praktisk utelukkende dannelse av dette produkt både i den fraksjon som' lie fraskilt ved -50°C og i resten fra inndampingen av den resulterende oppløsning.
Spesielt viste massespektrum et molekylært ion M rikelig ved
m/e 510, sammen med ioner (M-H) ved m/e 509 og (M-2H) ved m/e 508, og et overveiende ion ved m/e 495 som skrev seg fra molekylionet ved et tap av metylradikal.
lHNIV1Pj-spektret i benzenløsning viste en dublett ved T"8.49 og en sekstett ved L 6.29 som skyldes protonene i CH^ og CH gruppene i aminradikalet. Spektret svarte til en symmetrisk struktur.
Videre viste molekylvektbestemmelser, gjennomført i etyleteroppløs-ninger ved kokepunktet, verdier på 528 og 495 for de to fraksjoner, nær verdien på 510 som var beregnet for (HAlNiso-C^H^)^. IR-spektret i nujol viste et maksimum ^ ., „ ved 1850 cm i samsvar
Al — ri
med nærværet av tetracoordinert Al.
EKSEMPEL 2
Under en nitrogenatmosfære ble en oppløsning av AIH^.THF (55.5 mmol) i tetrahydrofuran (50 ml) sakte tilsatt til en omrørt oppløsning av iso-C H NH^- (55.5 mmol) i tetrahydrof uran (50 ml).
Etter omrøring ved romtemperatur i 10 timer ble oppløsningen til slutt delvis inndampet til 50 ml volum og holdt ved -10°C i 50 timer. Krystaller ble fraskilt ved filtrering, tørret (10 timer, romtemperatur, 10 mmHg) og ga 1.9 g produkt.
De fysikalsk^kjemiske forbindelser viste at forbindelsen var heksa-(N-isopropylaminoalan) med den struktur som er gjengitt i fig. 1.
Den resterende oppløsning, fullstendig inndampet, ga en hvit fast rest som fremdeles hovedsaklig besto av heksa(N-isopropyliminoalan\| sammen med komplekser derav med tetrahydrofuran og små mengder forskjel1ige N-isopropyliminoalaner.
EKSEMPEL 3
Under en nitrogenatmosfære ble en oppløsning dannet av tert-butylamin (120 mmol) i benzen (50 ml) sakte tilsatt til en omrørt suspensjon av NaAlH^(124 mmol) i benzen (150 ml).
Det hele ble holdt under omrøring ved tilbakeløpstemperaturen for løsningsmidlet og økningen i Al/N forholdet i oppløsningen ble fulgt analyttisk. Når dette var nær 1 (Al/N = 0.87) ble reaksjonen påskyndet ved å tilsette et lite overskudd av NaAlH^. Til slutt, ved et molforhold Al/N på 1, ble reaksjonsblandingen filtrert.
Fra oppløsningen ble løsningsmidlet fjernet ved vakuum-inndamping og den hvite faste rest ble tørret (10 timer, romtemperatur, 10 mmHg) og ga 10 g produkt.
De fysikalsk-kjemiske forbindelser svarte til dannelsen av en
tetramer som vist i fig. 1.
Massespektrometri viste meget rikelige ioner (M-CH^)<*>som skrev ;•seg fra tetramerer ved m/e 381. ;"''HNMR unc'ersøkelse i benzenløsning viste et enkelt signal som skyltes CH^-protoner ved T 8.56 i samsvar med den strukturelle ekvivalens av de fire aminradikaler. ;Molekylvekten, bestemt i dietyleterløsning ved kokepunkt, var ;370 nær den teoretiske verdi 396.5. IR-spektrum i nujol viste et bånd >J .-, _ H med et maksimum ved 1860 cm<->"'" i samsvar med nærværet av tetracoordinert Al. ;EKSEMPEL 4 ;I samsvar med eksempel 3 ble LiAlH^ (118.5 mmol) omsatt med iso-butylamin (115 mmol) i benzen (ialt 200 ml). Reaksjonsavslutningen ble påskyndet ved tilsetning av et overskudd av LiAlH^når Al/N = 0.85. ;Til slutt (Al/N ion-oppløsning tilsvarende 1) ble reaksjonsblandingen filtrert. Fra oppløstingen ble løsningsmidlé: fjernet ved vakuum-inndamping og den hvite fas.te rest ble tørret (10 timer, romtemperatur, 10 mmHg) og ga 7 g produkt. ;
De fysikalsk-kjemiske data bekreftet dannelsen av heksa (N-iso-butyliminoalan). ;Molekylvekten, i etyleteroppløsning ved koking, var 650 nær den teoretiske verdi på 594.7. ;En (M-C^H^)<*>ved m/e 551 overveiet i massespektret tilsvarende heksamerdannei sen.
I henhold til den strukturelle ekvivalens av amingruppene viste"'"HNMRsPektret i benzen en dublett ved ^8.92, en' multiplett ved 'f 7.96 og en dublett ved "2" 6.80 med en relativ intensitet 6:1:2 som skyldtes protoner av henhv. CH^, CH og CH^•
IR-spektret i nujol viste et bånd \) Al-H ved 1850 cm-"'" i samsvar med nærværet av tetrakoordinerte aluminiumatomer.
EKSEMPEL 5
13.53 ml av en eteroppløsning av HC1, 0.72 M konsentrert, ble sakte tilsatt under magnetisk omrøring ved romtemperatur til en oppløsning dannet av heksa(N-isopropyliminoalan) (57.3 mmol aluminium). Til slutt ble hele blandingen holdt under omrøring i 1 time og satt bort i 20 timer. Små mengder uoppløselig material ble frafiltrert og oppløsningen ble vakuuminndampet og ga en hvitt
fast rest som ble tørret (10 timer, romtemperatur, 10 _>mmHg) og analysert.
De fysikal sk-k jemiske Bestemmel ser (massespek trometri )■ 1HNMR ^ svar'':e til dannelsen av heksa(N-isopropyliminoalan), delvis klorert,
i henhold til den ovennevnte gjennomsnittlige sammensetning.
EKSEMPEL 6
10.4 ml av en eteroppløsning av HC1, 0.72 M konsentrert, ble sakte tilsatt under magnetisk omrøring ved romtemperatur til en oppløsning av tetra(N-tert-butyliminoalan) (30 mmol Al). Til slutt ble hele blandingen holdt under omrøring i 1 time og satt bort i 20 timer. Små mengder uoppløselig material ble frafiltrert og oppløsningen ble vakuuminndampet og ga en hvit fast rest som ble tørret (10 timer, romtemperatur, 10 mmHg) og analysert
De fysikalsk-kjemiske bestemmelser (massespektrometry, ^HNMR^
svarte til dannelsen av tetra(N-tert-butyliminoalan), delvis klorert, i henhold til den ovennevnte gjennomsnittlige sammensetning.
EKSEMPEL 7
En oppløsning av heksa(n-isopropyliminoalan) (86.8 mmol) i heptan (150 ml) ble sakte tilsatt til en løsning av TiCl^(86.8 mmol) i heptan (150 ml) ved romtemperatur. Reaksjonen forløp med gass-utvikling og dannelse av et mørkt bunnfall. Det ble tilslutt gjennomført en filtrering og bunnfallet ble vasket grundig med heptan, tørret og analysert.
Det besto av en blanding av p-TiCl^og oligomert (N-isopropyl-kloroimino.al an) med sammensetning bestemt ved massespektrometriske mål inger
Dette ble ekstrahert ved å utsette reaksjonsproduktet for en langvarig ekstraksjon med benzen under koking, hvori TiCl^er fullstendig uoppløselig. (N-isopropylkloroiminoalan) oligomer ble kvantitativt separert i form avhvite krystaller, ved avkjøling av benzen-løsningen ved romtemperatur.
Det ble gjenvunnet ved filtrering, tørret til å gi 8.7 g krystallinsk produkt og analysert
Claims (9)
1. Oligomere N-alkyl-iminoalaner,
karakterisert vedat de består av en rekke forskjellige fire- og/eller seks-leddede ringer av typen
hvori R er et alifatisk, cykloalifatisk eller aromatisk hydrokarbon kombinert til å gi tredimensjonale burstrukturer med høy renhet med kjemisk sammensetning (HAlNR)nhvori R har den ovennevnte betydning og h er helt tall lavere eller lik 10.
2. Fremgangsmåte for fremstilling av de oligomere N-alkyl-iminoal aner som er angitt i krav 1, hvor primære aminer eller aluminiumamidderivater derav omsettes med komplekser dannet av AIH^og Lewis baser,karakterisert vedat aminet eller aminradikalet av amidet inneholder et sekundært eller tertiært karbonatom i a- eller |3-stillingen i forhold til nitrogen-atornet.
3. Fremgangsmåte som angitt i krav 2, hvor alkalimetall eller jordalkalimetal1 alanater omsettes med primære aminer,karakterisert> v e d at aminene inneholder et sekundært eller tertiært karbonatom i a- eller |3-stillingen i forhold til nitrogenatomet.
'4. Fremgangsmåte som angitt i krav 2 eller 3,karakterisert vedat reaksjonen gjennomføres i nærvær av et løsningsmiddel valgt blant hydrokarboner, etere eller løsningsmidler som ikke inneholder noen funksjonell gruppe som kan reagere med hydridhydrogen.
5. Fremgangsmåte som angitt i krav 2-4,
karakterisert vedat reaksjonen gjennomføres ved en temperaturrpå fra -20°C til stabilitetstemperaturen for den oppnådde forbindelse.
6. Fremgangsmåte som angitt i krav 2-5,karakterisert vedat reaksjonen gjennomføres ved forlenget oppvarming ved koketemperaturen for reaksjons-løsningsmidlet i en tid av opptil 20 timer<3>eller mer.
7. Fremgangsmåte' som angitt i krav 2-5,karakterisert vedat reaksjonen gjennomføres ved å erstatte reaksjonsløsningsmidlet med et løsningsmiddel med et høyere kokepunkt og forlenge oppvarmingen ved koketemperaturen til 20 timer eller mer.
8. Oligomere N-alkyl-iminoalaner som angitt i krav 1,karakterisert vedat hydridhal ogenatomer, er helt eller delvis erstattet med forskjellige atomer eller grupper valgt blant halogenatomer, amin, hydroksyl, alkoksy, merkaptan-grupper.
9. Fremgangsmåte som angitt i krav 2-7,karakterisert vedå omsette.'forbindelsene i henhold til krav 1 med halogensyrer, metalhalogenider, primære aminer, sekundære, aminer, nitriler, vann, alkoholer, hydrogensulfid eller merkaptaner.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| IT24663/74A IT1019678B (it) | 1974-07-01 | 1974-07-01 | N-6-alchil-iminoalani-oligomerici e processo per la loro preparazione |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| NO752293L true NO752293L (no) | 1976-01-05 |
Family
ID=11214306
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| NO752293A NO752293L (no) | 1974-07-01 | 1975-06-25 |
Country Status (20)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4064153A (no) |
| JP (1) | JPS5123207A (no) |
| BE (1) | BE830814A (no) |
| CA (1) | CA1047515A (no) |
| CH (1) | CH626374A5 (no) |
| CS (1) | CS199593B2 (no) |
| DD (1) | DD123095A5 (no) |
| DK (1) | DK147021C (no) |
| FR (1) | FR2277091A1 (no) |
| GB (1) | GB1508045A (no) |
| HU (2) | HU176876B (no) |
| IL (1) | IL47775A (no) |
| IT (1) | IT1019678B (no) |
| LU (1) | LU72858A1 (no) |
| NL (1) | NL172856C (no) |
| NO (1) | NO752293L (no) |
| SE (1) | SE432936B (no) |
| SU (1) | SU637088A3 (no) |
| YU (2) | YU39469B (no) |
| ZA (1) | ZA754121B (no) |
Families Citing this family (9)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US4179459A (en) * | 1976-10-28 | 1979-12-18 | Anic S.P.A. | Process for the synthesis of mixed polyimino derivatives of aluminium and alkaline earth metals |
| IT1095573B (it) * | 1978-04-12 | 1985-08-10 | Snam Progetti | Derivati imminici oligomerici dell'idruro di alluminio e processi per la loro preparazione |
| US4325885A (en) * | 1978-04-12 | 1982-04-20 | Anic S.P.A. | Method for preparation of oligomeric iminic derivatives of aluminum |
| US4665207A (en) * | 1985-10-02 | 1987-05-12 | Ethyl Corporation | Preparation of amine alane complexes |
| US4687657A (en) * | 1986-06-09 | 1987-08-18 | Celanese Corporation | Fabrication of SiC - AlN alloys |
| US4748260A (en) * | 1986-12-22 | 1988-05-31 | Ethyl Corporation | Preparation of amine alanes |
| CA2045002A1 (en) * | 1990-10-09 | 1992-04-10 | James A. Jensen | Polymer precursors for aluminum nitride |
| US5457173A (en) * | 1990-10-09 | 1995-10-10 | Lanxide Technology Company, Lp | Polymer precursors for aluminum nitride |
| US5455322A (en) * | 1992-06-12 | 1995-10-03 | Lanxide Technology Company, Lp | Aluminum nitride from inorganic polymers |
Family Cites Families (4)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US3311604A (en) * | 1961-02-04 | 1967-03-28 | Snam Spa | Process for polymerizing isoprene with a catalyst consisting of titanium tetrachloride and an aluminum hydride |
| NL280988A (no) * | 1961-07-17 | |||
| US3505246A (en) * | 1962-05-28 | 1970-04-07 | Thiokol Chemical Corp | Nitrogen aluminum hydride polymers and method of making the same |
| DE2110195C3 (de) * | 1970-03-11 | 1975-07-31 | Snam Progetti S.P.A., Mailand (Italien) | Aluminiumverbindung, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung bei der Polymerisation von Olefinen, konjugierten oder nicht-konjugierten Dienen oder Gemischen davon |
-
1974
- 1974-07-01 IT IT24663/74A patent/IT1019678B/it active
-
1975
- 1975-06-19 GB GB26197/75A patent/GB1508045A/en not_active Expired
- 1975-06-25 CH CH826475A patent/CH626374A5/it not_active IP Right Cessation
- 1975-06-25 NO NO752293A patent/NO752293L/no unknown
- 1975-06-26 CS CS754545A patent/CS199593B2/cs unknown
- 1975-06-26 FR FR7520161A patent/FR2277091A1/fr active Granted
- 1975-06-27 ZA ZA00754121A patent/ZA754121B/xx unknown
- 1975-06-30 DK DK295675A patent/DK147021C/da not_active IP Right Cessation
- 1975-06-30 CA CA230,436A patent/CA1047515A/en not_active Expired
- 1975-06-30 HU HU75SA3109A patent/HU176876B/hu unknown
- 1975-06-30 HU HU75SA00002814A patent/HU173010B/hu unknown
- 1975-06-30 BE BE157823A patent/BE830814A/xx not_active IP Right Cessation
- 1975-06-30 YU YU1674/75A patent/YU39469B/xx unknown
- 1975-06-30 LU LU72858A patent/LU72858A1/xx unknown
- 1975-06-30 JP JP50080151A patent/JPS5123207A/ja active Pending
- 1975-07-01 NL NLAANVRAGE7507845,A patent/NL172856C/xx not_active IP Right Cessation
- 1975-07-01 SU SU752151503A patent/SU637088A3/ru active
- 1975-07-01 SE SE7507565A patent/SE432936B/xx unknown
- 1975-07-01 US US05/592,248 patent/US4064153A/en not_active Expired - Lifetime
- 1975-07-01 DD DD187013A patent/DD123095A5/xx unknown
- 1975-07-23 IL IL47775A patent/IL47775A/xx unknown
-
1981
- 1981-12-18 YU YU03007/81A patent/YU300781A/xx unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| HU176876B (en) | 1981-05-28 |
| HU173010B (hu) | 1979-01-28 |
| CS199593B2 (en) | 1980-07-31 |
| DK295675A (da) | 1976-01-02 |
| CA1047515A (en) | 1979-01-30 |
| BE830814A (fr) | 1975-10-16 |
| FR2277091B1 (no) | 1977-07-08 |
| AU8236975A (en) | 1977-01-06 |
| JPS5123207A (en) | 1976-02-24 |
| LU72858A1 (no) | 1975-10-08 |
| FR2277091A1 (fr) | 1976-01-30 |
| DD123095A5 (no) | 1976-11-20 |
| DE2529367B2 (de) | 1976-12-16 |
| NL172856C (nl) | 1983-11-01 |
| YU39469B (en) | 1984-12-31 |
| IT1019678B (it) | 1977-11-30 |
| IL47775A0 (en) | 1975-10-15 |
| IL47775A (en) | 1979-05-31 |
| YU300781A (en) | 1983-06-30 |
| DK147021C (da) | 1984-08-27 |
| NL7507845A (nl) | 1976-01-05 |
| US4064153A (en) | 1977-12-20 |
| SE7507565L (sv) | 1976-01-02 |
| YU167475A (en) | 1982-05-31 |
| ZA754121B (en) | 1976-07-28 |
| SU637088A3 (ru) | 1978-12-05 |
| CH626374A5 (no) | 1981-11-13 |
| SE432936B (sv) | 1984-04-30 |
| GB1508045A (en) | 1978-04-19 |
| DK147021B (da) | 1984-03-19 |
| NL172856B (nl) | 1983-06-01 |
| DE2529367A1 (de) | 1976-01-29 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| JPS5939447B2 (ja) | 線状ポリ(3−アルキル2、5−チエニレン)重合体およびその製造方法 | |
| NO752293L (no) | ||
| Cucinella et al. | The chemistry and the stereochemistry of poly (N-alkyl-iminoalanes): I. Synthesis and physicochemical characterization of poly (N-alkyliminoalanes) | |
| Allcock et al. | Chromium, molybdenum, and tungsten chlorophosphazenes: molecular structures of N3P3Cl5 [Cr (CO) 3 (. eta.-C5H5)] and N3P3Cl4 (C5H5)[Mo (CO) 3 (. eta.-C5H5)] | |
| US4382914A (en) | Process for preparing cyclic phosphonitrilic chloride oligomers | |
| Baker et al. | Preparation of beryllium hydride by an improved pyrolysis technique | |
| Little | Group V boranes. 4. Icosahedral stibaboranes and their cyclopentadienylcobalt (III) complexes | |
| Tesi et al. | The Phosphonitrilic Isothiocyanates | |
| Brunner et al. | Optically active transition metal complexes: LVI. Preparation and Stereochemistry of (+) 578-and (-) 578-(n-C6H6RuX (Me)[Ph2PNHCH (Me)(Ph)], where x= Cl, SnCl3 | |
| NO148151B (no) | Oligomere aluminium-hydrid-derivater for anvendelse som komponenter i katalysatorsystemer for polymerisering eller reduksjon av organiske forbindelser | |
| JP2657261B2 (ja) | 芳香族ビニル化合物重合用触媒及びそれを用いた芳香族ビニル化合物重合体の製造方法 | |
| US3454615A (en) | Asymmetric dialuminoxane derivatives and their preparation | |
| US3373193A (en) | Dimeric halophospha (iii)-carboranes and their production | |
| Allcock et al. | Synthesis of poly [bis (phosphazo) phosphazenes] bearing aryloxy and alkoxy side groups | |
| US3151930A (en) | Method for preparing lithium borohydride | |
| US2615788A (en) | Purification of borohydrides of the alkali metals | |
| US4431619A (en) | Process for the thermal polymerization of phosphazene polymers | |
| NO800933L (no) | Fremgangsmaate for syntetisering av alkoksy-alanater av jordalkalimetaller | |
| Plešek et al. | Synthesis and reactions of 1, 2-dicarba-closo-dodecarborane-1-yl tetrahydroborate (1-) | |
| JP6964873B2 (ja) | クロム−窒素錯体及びそれを用いた窒素固定方法 | |
| Lambert et al. | Propeller rotation of aryl groups in triarylsilanes and triarylstannanes | |
| US3880925A (en) | Separation and purification of cis and trans isomers | |
| Dozzi et al. | The chemistry and stereochemistry of poly (N-alkyliminoalanes). XVII. The syntheses of poly (N-alkyliminoalanes) from dimethylamino-or methoxy-propylamines | |
| US3375274A (en) | Alkylene borazine polymers | |
| CA1062273A (en) | Process for the preparation of poly-(-n-alkylimino-alanes) |