NO152292B - Anlegg for behandling av avvann efter den biologiske aktivslammetode - Google Patents

Anlegg for behandling av avvann efter den biologiske aktivslammetode Download PDF

Info

Publication number
NO152292B
NO152292B NO790520A NO790520A NO152292B NO 152292 B NO152292 B NO 152292B NO 790520 A NO790520 A NO 790520A NO 790520 A NO790520 A NO 790520A NO 152292 B NO152292 B NO 152292B
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
combustion
oven
air
incinerator
stated
Prior art date
Application number
NO790520A
Other languages
English (en)
Other versions
NO790520L (no
NO152292C (no
Inventor
Kristinn Steven Ott
Original Assignee
Adwatre Inc
Kristinn Steven Ott
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Adwatre Inc, Kristinn Steven Ott filed Critical Adwatre Inc
Publication of NO790520L publication Critical patent/NO790520L/no
Publication of NO152292B publication Critical patent/NO152292B/no
Publication of NO152292C publication Critical patent/NO152292C/no

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F3/00Biological treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F3/02Aerobic processes
    • C02F3/12Activated sludge processes
    • C02F3/1236Particular type of activated sludge installations
    • C02F3/1242Small compact installations for use in homes, apartment blocks, hotels or the like
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F3/00Biological treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F3/02Aerobic processes
    • C02F3/12Activated sludge processes
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Biological Treatment Of Waste Water (AREA)
  • Activated Sludge Processes (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)

Description

Fremgangsmåte for drift av et anlegg for forbrenning og destruksjon av anatomiske organer, søppel og annet avfall.
Foreliggende oppfinnelse angår en
fremgangsmåte for forbrenning og destruksjon av anatomiske organer, søppel og
annet avfall fra husholdningen, sykehus,
fabrikker eller kontorer.
Ved vanlig forbrenning av søppel eller
annet avfall, oppstår det store ulemper på
grunn av aske, støv og gass- og røkutvik-ling, lukt og smittespredning ved at forbrenningen foregår mens avfallet er i det
minste delvis fuktig. Disse produkter blir
vanligvis ført til skorsten og derfra ut i fri
luft. Det har vært ofret store anstrengel-ser for å unngå de ulemper som uvegelig
følger med denne utslipping i fri luft, idet
den kan medføre ikke bare sjenerende
lukt, men også skadelig forurensning av
luften og nedfall av støv. Hverken filtre,
røkforbrenning eller overrisling med vann
har imidlertid vist seg fullt tilfredsstillende. Erfaring har vist at hvis forbrenningen
foretas ved høy temperatur og under minst
mulig tilførsel av luft, slik som i krema-sjonsovner, blir mengden av forbrennings-produkter ganske visst vesentlig nedsatt,
men de nevnte ulemper unngås dog ikke
på en tilfredsstillende måte.
Foreliggende oppfinnelse går ut på en
fremgangsmåte hvor enhver forurensning
av luften i omgivelsene er unngått og hvor
det dessuten kan oppnås en vesentlig be-sparelse i omkostninger ved forbrenningen, ved at forbrenningsgodset fylles i en
forbrenningsovn uten rist og i kald tilstand, idet det karakteristiske består i at
forbrenningsgodset varmes opp gradvis under minimal tilgang på luft til fullstendig tørr tilstand er oppnådd, hvoretter selve forbrenningen innledes ved selvantennelse, og at lufttilførselen økes automatisk når ovnsinnholdet antennes.
Fremgangsmåten er spesielt egnet for slike anlegg hvor tørking og forbrenningen foregår ved høy temperatur, særligx.anlegg som arbeider med indirekte, f. eks. elek-trisk oppvarming av ovnsrommet. Under tørkingen blir ovnsrommet med sitt inn-hold oppvarmet til ca. 500° C, hvorved hele chargen blir gjennomvarmet og ført opp til et punkt hvor antennelsen finner sted ved selvantennelse, og det oppnås en fullstendig og rask forbrenning, med liten aske- og slagg-mengde.
Etter at ovnsinnholdet er antent, holdes imidlertid lufttilførselen stadig på et lavt nivå således at det ikke blir noen med-riving av ikke forbrente partikler.
Bedre er det hvis de gass-, damp- og støvformede produkter fra ovnen, ved hjelp av en sugepumpe, føres til et lukket rom hvor de utsettes for et regn av forstø-vet vann og derfra, eventuelt gjennom et filter til kloakk. I «regnområdet» vil det dels foregå en kondensering av gass, og dels en intim blanding og fortynning av produktene og vann, slik at de uten fare kan føres til en vanlig kloakk. Det eventuelle filter vil holde tilbake slike stoffer som det ikke er ønskelig å føre ut i kloakken, det være seg kjemikalier eller faste bestand-deler.
Ytterligere trekk ved oppfinnelsen vil fremgå av den etterfølgende beskrivelse, idet det skal vises til vedføyde tegning som viser et skjematisk snitt gjennom en ovn i henhold til oppfinnelsen.
På vedføyde tegning er det skjematisk vist dels en ovn, dels et anlegg for gjen-nomførelse av fremgangsmåten i henhold til oppfinnelsen.
Den forbrenningsovn som er vist i fig. 1, omfatter vegger 1, bunn 2, og topp 3, ut-ført av materialer som tåler temperaturer på mer enn ca. 1350° C. I ovnens topp 3 er det en åpning 4 for ifylling av det material som skal forbrennes. Denne åpning er steng-bar ved hjelp av et deksel, som ikke er vist. 1 den bakre vegg 1 i ovnen er det en av-trekkåpning 5 som står i forbindelse med skorsten eller med et anlegg for utnyttelse av de varme forbrenningsgasser og avgå-ende luft. I den fremre vegg 1 i ovnen er det en åpning 6 anordnet ved eller nær bunnen 2 samt en åpning 7 anordnet lenger opp på veggen 1. Begge disse åpninger 6 og 7 tjener til tilførsel av luft til forbrenningskamme-ret 8. I forbindelse med den øvre åpning 7 kan det også være anordnet innretninger for tilførsel av oksygen, gass og/eller flytende brensel samt kjøling. Dette kan imidlertid også ordnes gjennom egne inntak som ikke er vist. Den nedre åpning 6 tjener også som slaggingsåpning.
I sideveggene og eventuelt bunnen 2 i ovnen er det anordnet elektriske eller elektroniske (høyfrekvens-) innretninger 9, henhv. 10, for oppvarming av ovnsinnholdet.
Ved utøvelse av fremgangsmåten i henhold til oppfinnelsen føres det material som skal forbrennes, inn i ovnen gjennom åpningen 4 mens ovnen er i kald tilstand. Etter at dekslet for åpningen 4 er lukket, blir oppvarmningselementene 9, 10 koblet inn, hvorved innholdet varmes gradvis opp til det er blitt fullstendig tørt. Under denne oppvarmingsperiode er det bare en minimal tilførsel av luft. Når ovnsinnholdet har nådd den fullstendige tørre tilstand, dvs. når temperaturen er ca. 500° C, antennes det ved selvantennelse og temperaturen stiger raskt til ca. 1000° C eller høyere. Ved og etter antennelsen økes lufttilførselen ved hjelp av automatisk virkende innretninger, men lufttilførselen holdes allikevel på et så lavt nivå at den tilførte luft ikke bevirker noen vesentlig kjøling av innholdet som forbrennes.
På grunn av den minimale tilførsel av luft under oppvarmingsperioden, blir det
ikke noen nevneverdig utstrømning av luft og damper før ovnsinnholdet antennes, og derved hindres spredning av røk, sot, aske, lukt og basiller. Når ovnsinnholdet har nådd sin fullstendige tørre tilstand, vil røk og lukt ikke være sjenerende, og basiller vil ikke kunne spres, idet de ikke vil over-leve så høye temperaturer som oppnås ved forbrenning av det fullstendige tørre material.
Som det fremgår av tegningen, har ovnen ikke noen rist, men det material som skal forbrennes, anbringes helt ned mot bunnen i ovnen. Derved forhindres en sump hvor de ønskede høye temperaturer ikke vil kunne oppnås og hvor det ville samle seg stoffer som ikke er blitt forbrent og som ville kunne gi anledning til dannelse av uønskede «bakteriekulturer» o. 1.
Ved spesielt vanskelige tilfeller kan det material som skal forbrennes, «be-sprøytes« med oksygen, gass og/eller flytende brensel etter at selve antennelsen har funnet sted.
For å sikre at ovnen ikke kan fylles mens den ennå er varm eller mens forbrenningen foregår, kan ovnen omfatte innretninger som hindrer at ifyllingsluken 4 kan åpnes mens ovnen er varm. Videre kan det være anordnet innretninger som sikrer at oppvarmingselementene 9, 10 ikke kan kobles inn mens luken 4 er åpen.
I tilslutning til ovnen, kan det være anordnet et etterforbrenningskammer eller bakteriedraps-kammer 11 med elektriske eller elektroniske (høyfrekvens-) forbrenningsinnretninger for forbrenning av den luft/gass som unnslipper gjennom uttaket 5 under tørkeperioden. Anordnin-gen av etterforbrenningskammeret 11 er særlig hensiktsmessig ved forbrenning av avfall etc. fra f. eks. sykehus og virusla-boratorier.
I det anlegg som er vist i fig. 2, beteg-ner 1 tørke- og forbrenningsovnen hvorfra de gass-, damp- og støvformede produkter gjennom en ledning 12 føres til en treveis-ventil 13 med avløp til enten en varmeut-veksler 14 i likhet med en røkrørkjele, eller gjennom en ledning 15 til en kaldtvanns-forstøver 16. Varmeutveksleren 14 er også tilsluttet ledningen 15, slik at produktene etter valg kan føres gjennom varmeutveksleren eller direkte til forstøveren 16. Dette er av betydning under tørkeperioden i ovnen 1, idet temperaturen i produktene da er så lav at det ikke er noe vunnet ved å føre den gjennom varmeutveksleren.
Kaldtvannsforstøveren 16 tilføres kaldt vann fra nettet ved 17, gjennom en automatisk ventil 18. I forstøveren utsettes produktene fra ovnen 1 for et regn av for-støvet vann, slik at det, som nevnt ovenfor,
oppnås en intim blanding av vann og produktene, eventuelt deres kondensator. Fra
forstøverrommet suges blandingen av vann
og produkter, ved hjelp av en sugepumpe
19 og avgis til et kloakksluk 20, som eventuelt kan være utstyrt med filter for til-bakeholdelse av faste stoffer og/eller spe-sielle kjemikalier, før blandingen slippes
ut i kloakken 21.
I shunt til forstøveren 16 og pumpen
19 er det anordnet en sikkerhetsventil 22, slik at produkter med høyt trykk, f. eks. fra en eventuell eksplosjonsaktig forbrenning i ovnen 1 vil bli sluppet direkte til sluket 20. Det kan også være anordnet en regu-lerbar lufteventil 23 for lufting av anleg-get.

Claims (4)

1. Fremgangsmåte for drift av et anlegg for forbrenning og destruksjon av anatomiske organer, søppel og annet avfall, hvor forbrenningsgodset føres i kald tilstand inn i en forbrenningsovn uten rist, karakterisert ved at forbrenningsgodset varmes gradvis under minimal til gang på luft til fullstendig tørr tilstand, hvoretter forbrenningen innledes ved selvantennelse og at lufttilførselen økes automatisk når ovnsinnholdet antennes.
2. Fremgangsmåte som angitt i påstand 1, karakterisert ved at de gass-, damp- og støvformede produkter fra ovnen, ved hjelp av en sugepumpe føres til et lukket rom hvor de på i og for seg kjent måte utsettes for et regn av forstøvet vann og derfra, eventuelt gjennom et filter til kloakk.
3. Fremgangsmåte som angitt i påstand 1 og 2, karakterisert ved at lufttilførselen etter en forut bestemt for-brenningstid økes ytterligere for avbren-ning.
4. Fremgangsmåte som angitt i påstand 1—3, karakterisert ved at oksygen, gass og/eller flytende brensel tilføres på i og for seg kjent måte når antennelsen har funnet sted.
NO790520A 1978-02-18 1979-02-16 Anlegg for behandling av avvann efter den biologiske aktivslammetode NO152292C (no)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH179078A CH614914A5 (no) 1978-02-18 1978-02-18

Publications (3)

Publication Number Publication Date
NO790520L NO790520L (no) 1979-08-21
NO152292B true NO152292B (no) 1985-05-28
NO152292C NO152292C (no) 1985-09-04

Family

ID=4218656

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO790520A NO152292C (no) 1978-02-18 1979-02-16 Anlegg for behandling av avvann efter den biologiske aktivslammetode

Country Status (19)

Country Link
JP (1) JPS55500200A (no)
KR (1) KR830000650A (no)
AR (1) AR216576A1 (no)
AT (1) AT380678B (no)
BE (1) BE874225A (no)
BR (1) BR7906701A (no)
CH (1) CH614914A5 (no)
DE (1) DE2936568C1 (no)
DK (1) DK436279A (no)
ES (1) ES477804A1 (no)
FR (1) FR2417476A1 (no)
GB (1) GB2035989B (no)
GR (1) GR67748B (no)
IT (1) IT1111845B (no)
NL (1) NL7901261A (no)
NO (1) NO152292C (no)
PT (1) PT69246A (no)
WO (1) WO1979000640A1 (no)
YU (1) YU37379A (no)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2480271A1 (fr) * 1980-04-11 1981-10-16 Vuala Emmanuel Dispositif de traitement des eaux usees par voie biologique aerobie utilisant les cultures bacteriennes mobiles dans l'assainissement individuel et les petites collectivites
AT391854B (de) * 1986-07-03 1990-12-10 Voest Alpine Ag Vorrichtung zur aeroben abwasserreinigung

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB167504A (en) * 1920-08-07 1922-07-27 Victor Lamy Improvements in apparatus for the treatment of sewage water
GB865315A (en) * 1957-12-13 1961-04-12 Kralovopolska Strojirna Zd Kle A device for water purification
GB886585A (en) * 1959-10-01 1962-01-10 American Ship Building Company Waste disposal apparatus and method
DE1987689U (de) * 1968-02-01 1968-06-12 Wibau Gmbh Nach dem baukastenprinzip zu erweiternde biologische klaervorrichtung.
FR2087441A5 (no) * 1970-05-20 1971-12-31 Soaf Cie
DE2027652A1 (en) * 1970-06-05 1971-12-09 Koppers Gmbh Heinrich Small-scale sewage treatment plant - eg for household sewage
BE789233A (fr) * 1971-09-28 1973-01-15 Degremont Procede et appareil perfectionnes pour l'epuration biologique des eaux residuaires
FR2323642A1 (fr) * 1974-09-02 1977-04-08 Boutrit Christiane Installation et procede pour le traitement biologique d'eaux usees

Also Published As

Publication number Publication date
GR67748B (no) 1981-09-18
GB2035989A (en) 1980-06-25
ES477804A1 (es) 1979-08-01
AT380678B (de) 1986-06-25
NL7901261A (nl) 1979-08-21
BE874225A (fr) 1979-08-16
BR7906701A (pt) 1980-02-26
NO790520L (no) 1979-08-21
JPS55500200A (no) 1980-04-10
IT1111845B (it) 1986-01-13
FR2417476A1 (fr) 1979-09-14
YU37379A (en) 1982-08-31
DK436279A (da) 1979-10-16
FR2417476B1 (no) 1984-10-05
CH614914A5 (no) 1979-12-28
PT69246A (fr) 1979-03-01
NO152292C (no) 1985-09-04
WO1979000640A1 (fr) 1979-09-06
IT7920279A0 (it) 1979-02-16
ATA125579A (de) 1985-11-15
DE2936568C1 (de) 1984-10-18
AR216576A1 (es) 1979-12-28
GB2035989B (en) 1982-08-18
KR830000650A (ko) 1983-04-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2010460A (en) Incinerator
US5397551A (en) Incinerator
CN102192512A (zh) 垃圾焚烧炉
NO152292B (no) Anlegg for behandling av avvann efter den biologiske aktivslammetode
CN201697133U (zh) 垃圾焚烧炉
Barbeito et al. Microbiological safety evaluation of a solid and liquid pathological incinerator
CN202012925U (zh) 一种家用垃圾处理装置
US2883947A (en) Incinerator
US3461824A (en) Incineration method
JP2607692B2 (ja) 焼却装置
CN222335393U (zh) 一种用于高热值废液的焚烧炉
CN207196513U (zh) 一种环保型医疗垃圾焚烧装置
JPH02130309A (ja) ゴミ焼却炉
TW318881B (en) The processing method for discarding material
CN210568441U (zh) 一种蓄热可自焚的垃圾焚烧炉
CN2136392Y (zh) 远红外焚烧炉
CA2073213A1 (en) Incinerator
JPH0722583Y2 (ja) 医療廃棄物用焼却炉
US567506A (en) Frederic k
KR0117514Y1 (ko) 종합 쓰레기 처리조
JPH08233231A (ja) 可燃ゴミの処理方法およびその焼却炉
JPS5920391Y2 (ja) 濃縮,乾燥兼用炉
KR100193693B1 (ko) 의료용 적출물 소각기
JP2717204B2 (ja) ごみ処理機
US376550A (en) Dry closet