NO145334B - Fremgangsmaate og apparat for pakking av slaktede kyllinger og annet fjaerkre i poser - Google Patents

Fremgangsmaate og apparat for pakking av slaktede kyllinger og annet fjaerkre i poser Download PDF

Info

Publication number
NO145334B
NO145334B NO752930A NO752930A NO145334B NO 145334 B NO145334 B NO 145334B NO 752930 A NO752930 A NO 752930A NO 752930 A NO752930 A NO 752930A NO 145334 B NO145334 B NO 145334B
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
chicken
guide
narrowing
guide part
along
Prior art date
Application number
NO752930A
Other languages
English (en)
Other versions
NO145334C (no
NO752930L (no
Inventor
Preben Staehr
Original Assignee
Schur Int As Brdr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schur Int As Brdr filed Critical Schur Int As Brdr
Publication of NO752930L publication Critical patent/NO752930L/no
Publication of NO145334B publication Critical patent/NO145334B/no
Publication of NO145334C publication Critical patent/NO145334C/no

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B25/00Packaging other articles presenting special problems
    • B65B25/06Packaging slices or specially-shaped pieces of meat, cheese, or other plastic or tacky products
    • B65B25/064Packaging slices or specially-shaped pieces of meat, cheese, or other plastic or tacky products of poultry

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Package Closures (AREA)
  • Supplying Of Containers To The Packaging Station (AREA)

Description

Den foreliggende oppfinnelse vedrører en framgangsmåte til pakking av slaktede kyllinger og annet fjærkre i poser, ved hvilken framgangsmåte en kylling anbringes med ryggen ned på en avlegningsføring foran posen og gjennom en traktformet eller på annen måte innsnevrende føringsdel, innføres i posen med hodeenden fremst i framføringsretningen ved at det utøves et fremføringstrykk på de bakovervendte deler av kyllingen.
I fjærkreslakteriene er det blitt vanlig at de gryteferdige kyllinger, m.v. emballeres individuelt i plastposer, hvori de fryses og distribueres til detaljhandlere, restauran-ter osv. Som mange andre gjenstander, ville kyllingene vært ganske lette å pakke i poser ved automatisk pakning såfremt de kun kunne fylles løst i posene. Imidlertid er det i praksis et krav om at pakningene skal være kompakte, dvs. vinger og ben skal være presset inn mot kroppen, og benene - eller rettere sagt lårene og benstumpene - skal være bøyd fremad dels for å gjøre pakningen så kort som mulig og dels for likevel å gjøre den voluminøs på en kompakt måte, idet lårene ved frembøyningen øker kyllingens bredde. Det har vært gjort mange og kostbare forsøk på å utføre pakningen automatisk, men så vidt vites, hittil uten brukbare resultater. Pakningen av det enorme antall kyllinger som daglig produseres over hele verden, har derfor hittil fore-gått manuelt, idet et stort antall øvede pakkere har fylt kyllingene i poser og derved gitt benene det nødvendige trykk fremad i posen.
Fra US-pat. nr. 2.946.166 er det kjent en framgangsmåte av ovennevnte art, hvor man anbringer en kylling på
en føring med hodeenden delvis inne i en trakt, som er slik inn-snevret ved hjelp av bevegelige traktveggdeler,°at kyllingens vinger og ben herved trykkes innad mot kyllingen, hvoretter man utøver et fremføringstrykk på kyllingens bakovervendte benstumper for å bringe kyllingen inn i en ved traktens ytre ende midlertidig fastholdt pose. Herved kan framføringstrykket benyttes til å framkalle den ønskede relative fremskyvning av de foldede ben under selve innføringen av kyllingen i posen, men det er herved en betingelse at kyllingen fra starten anbringes meget omhyggelig i en korrekt utgangsstilling, nemlig slik at det organ som utøver fremføringstrykket på benstumpene, med sikkerhet går i inngrep med disse og deretter trykker kyllingen
fremover nøyaktig i kyllingens egen lengderetning. Et sviktende inngrep med kun en av benstumpene såvel som en framtrykking av en skjevt plassert kylling, vil normalt innebære en ødeleggelse av det ferdige pakkeprodukt, og i praksis vil de høye krav til kyllingenes plasseringsnøyaktighet være ensbetydende med at det er like lett og hurtig å benytte den rent manuelle pakkemetode.
Hensikten med oppfinnelsen er å tilveiebringe
en framgangsmåte av den nevnte art, ved hvilken det på enkel måte er mulig å sikre at kyllingen er korrekt plassert før frem-skyvingen.
Dette oppnås ved at framgangsmåten utføres som angitt i den karakteriserende del av det etterfølgende krav 1. Når kyllingen anbringes med ryggen ned i en for formålet rimelig tilpasset, renneformet føring, vil føringens veggdeler søke å sentrere kyllingen mellom seg likesom de under fremføring av kyllingen langs føringen, vil søke å rette opp en i lengderet-ningen skrått plassert kylling, slik at kyllingen ved ankomsten til den innsnevrede føringsdel, inntar denønskede sentrerte stilling selvom den opprinnelig er avlagt på ikke-sentrert måte i den renneformede føring, i hvilken den ikke:behøver å bli plassert i noen kritisk stilling i forhold til føringens lengderetning. Kyllingene kan herved avlegges uten at man framviser noen særlig omhu, og de vil derved.også kunne avlegges hurtig etter hverandre.
Fremføringen av kyllingen langs den renneformede føring utføres mest hensiktsmessig som angitt i krav 2, idet kyllingens bakovervendte gump vil utgjøre et lett tilgjengelig angrepssted som er beliggende i kyllingens eget symmetriplan, hvorved kyllingen helt fritt vil kunne rette seg opp under dens passasje i den renneformede føring.
Oppfinnelsen omfatter også det i krav 3 angitte apparat til utøvelse av den omhandlede framgangsmåte. Apparatet utmerker seg ved å kunne løse den stilte oppgave med hensyn til oppretting og påfølgende emballering av kyllingene ved en sær-deles enkel konstruksjon, idet opprettingen kan oppnås ved bruk av en enkel, renneformet avlegningsføring som kan være anbragt i direkte bakovervendt forlengelse av den innsnevrende føringsdel gjennom hvilken kyllingene innføres i emballasjeposene, hvorved det i apparatet.kan foregå en hurtig gjennomløpstrans-port av kyllingene.
Som angitt i krav 4 kan apparatet hensiktsmessig være slik innrettet at transportorganene virker kontinuerlig i kyllingenes fremføringsretning, hvorved man ved avleggingen av kyllingene ikke behøver å vente på at transportmidlene bringes tilbake til utgangsstilling. Apparatet kan derved utformes til å arbeide med høy kapasitet, selvom det benyttes en avlegnings-renne med så stor lengde at den ønskede oppretting av kyllingene vil rekke å finne sted med stor sikkerhet; kapasiteten vil også økes derved at en forholdsvis lang aylegningsrenne vil kunne motta og fremføre flere kyllinger samtidig.
Ved det i krav 5 angitte, oppnås at fram-føringen av kyllingene langs den renneformede føring foregår på nevnte hensiktsmessige måte ved samvirke med kyllingenes gumpparti, hvilket apparatmessig ytrer seg ved at framførings-organene kan ha en ganske enkel utforming, nemlig som enkle framskyvningsklosser som framføres langsmed bunnen av den renneformede føring og som rager så lite opp over denne at de ikke vil kunne få inngrep med de høyereliggende ender av kyllingenes benstumper, hvilket kunne vanskeliggjøre eller også umuliggjøre den ønskede oppretting av kyllingene.
Likesom ved den nevnte kjente framgangsmåte,
er det ved framgangsmåten ifølge den foreliggende oppfinnelse naturligvis av betydning at den enkelte kylling ved inngangen til det innsnevrende fremføringsområde, har benstumpene beliggende på en så veldefinert inntrykket måte at deres ender med sikkerhet kan gripes av de videreførende transportorganer som nettopp skal samvirke med benstumpene for å tilveiebringe den ønskede fremadgående folding av benene. Ved den kjente framgangsmåte oppnås dette ved at operatøren med et fast grep om hele kyllingen presser denne inn i det innsnevrende fremføringsområde, men når den tilsvarende fremføring ved hjelp av oppfinnelsen er erstattet med et lokalt fremførings-trykk mot en bløtdel av kyllingen, kan det være vanskelig herved å overføre den nødvendige kraft uten beskadigelse av kyllingen, og det kan derfor være vesentlig at man,
jfr. krav 6, har mulighet for å tilveiebringe en aktiv sideveis påvirkning av benstumpene for å bringe disse til en veldefinert stilling, hvori de gripes av de videreførende transportorganer uten at det for oppnåelse herav må utøves noe
skadelig framføringstrykk i den tilsluttede opprettings-føring.
Ved det som er angitt i krav 7, oppnås at benstumpene ved overgangen mellom opprettingsføringen og den innsnevrende fremføringsdel ikke alene påvirkes til å innta veldefinerte stillinger i sideretningen, men også i høyde-retningen, hvorved det sikres at benstumpene kan rammes av de videreførende transportorganer uten at disse behøver å ha
noen stor høyde, hvilket av forskjellige grunner vil være uhensiktsmessig for det videre forløp av disse organers bevegelse, likesom det herved sikres at benstumpenes inngrep med de videreførende transportorganer virkelig resulterer i en fremskyvning av kyllingen ved bøyningspåvirkning på dennes ben og ikke bare i en opp- og fremsvingning av benstumpene.
Oppfinnelsen skal forklares nærmere i det følgende i forbindelse med tegningen, hvor
fig. 1 er et skjematisk riss av et pakkeapparat ifølge oppfinnelsen sett ovenfra,
fig. 2 et sideriss av samme,
fig. 3 et perspektivriss av apparatet,
fig. 4 et perspektivriss av en annen og i praksis foretrukken utførelsesform av apparatet ifølge oppfinnelsen, og
fig. 5-7 sideriss, delvis i snitt av dette apparat for illustrasjon av apparatets virkemåte.
De skjematisk fig. 1-3 viser et pakkeapparat med en føring 2 som har et første avsnitt 4 med sidevegger som skråner utad-oppad, et forreste avsnitt 6 med sidevegger 8 som rager rett oppad og forøvrig skråner lett inn mot hverandre sett i fremføringsretningen mot venstre, og et mellomliggende avsnitt 10 med sidevegger 12 som danner en overgangsforbindelse mellom de oppad skrånende vegger 4 og de rett oppadragende vegger 8, dvs. som generelt snevrer seg inn i fremføringsret-ningen. Ovenover det mellomste avsnitt 10 er det anbragt et par overfor hverandre beliggende, parallelle føringsplater 14 som skråner nedad i fremføringsretningen. Den venstre avleveringsende av føringen munner ut i et noe traktformet tut-stykke 16 hvis ytre ende er innrettet til å motta og midlertidig fastholde munningsdelen av en åpen pose 18.
I det første avsnitt 4 av føringen 2 er det lagret en skyveblokk 20 som av en sylinder 22 kan føres frem og tilbake langs bunnen av føringen i dette avsnitt mellom en tilbaketrukket stilling som vist og en fremskutt stilling nær det mellomste avsnitt 10. Ovenover skyveblokken 20 er det anbrakt et annet skyveorgan 24 som er formet som et fremad åpent skålelement som er montert på
en stempelstang 26 hørende til en sylinder 28, idet den ytre ende av stempelstangen er bøyd på en slik måte at den har en forskutt del 30 som strekker seg bakovetf fra skålelementet 24. Sylinderen 28 er tilstrekkelig lang til å kunne bevege skålelementet 24 langs hele føringen 2 parallelt med dennes bunn i en viss avstand over denne, samt gjennom tutstykket 16 til en fremskutt stilling et stykke utenfor forenden av dette.
Som vist i fig. 1 og 2 anbringer man en kylling som skal pakkes på ryggen i det første føringsavsnitt 4 med kyllingens hodeende vendt fremad mot venstre og med densbenstumper 32 vendt bakover mot høyre. Kyllingens vinger 34 er spredt på naturlig måte, og lårene og benstumpene er også spredt idet de forøvrig strekker seg oppad og bakover forbi kyllingens gump. Deretter aktiveres sylinderen 22 til bevegelse av skyveblokken 20 mot venstre hvorved den går i skyveinngrep med kyllingens gump 36 og skyver dermed kyllingen fremad til det mellomste føringsavsnitt 10. Ved bevegelsen inn i dette føringsavsnitt som innsnevrer seg i retning fremad, vil kyllingens vingestumper bli bøyd innad mot kroppen og også lårene og benstumpene vil bli bøyd innad. På grunn av de skrå overplater 14, vil videre benene 32 bli trykket nedad til en nedre, veldefinert stilling over bunnen av føringen.
Deretter aktiveres sylinderen 28 til bevegelse av skyveorganet 24 mot venstre. Skyveorganet er anbrakt i enhøyde svarende til den hvortil benendene føres ved hjelp av skråplatene 14, og da benendene nå finnes i denne høyde og er kommet nærme hverandre, vil de bli grepet av det fremad-bevegede skyveorgan 24 slik som vist i den mellomste stilling i fig. 1 og 2. Deretter overtar skyveorganet 24 videre frem-skyving av kyllingen langs føringen og skyveblokken 20 re-turneres til sin utgangsstilling. Kyllingen vil være lett sammenklemt mellom sideveggene 8 i det første føringsavsnitt 6 hvorved det tilveiebringes en viss friksjon mot fremskyvningen av kyllingen, og skyvekraften på benstumpene 32
vil derfor bevirke at lårene på ønsket måte bøyes fremad inntil friksjonen overvinnes av skyvekraften. På grunn av den i retning fremad innsnevrede form av de forreste føringsdeler 6 og 16, vil bøyekraften på lårene og benene stadig økes inntil kyllingen skyves inn i posen 18. Skyvningen fortsetter noe deretter inntil kyllingen har nådd posens bunn og derved under en siste fase av skyvebevegelsen bevirker at posen skyves av fra tutstykket 16, hvoretter den fylte pose som ..antydet med punktert linje i fig. 2, vil falle ned fra tutstykket, f.eks. på en transportør eller en annen mottakerinnretning, hvorfra posen bringes videre til en stasjon for lukning av posen. Denne lukning kan naturligvis også utføres i umiddelbar til-slutning til posens utløsning fra tutstykket 16, men lukningen henhører ikke til den foreliggende oppfinnelse for hvilken allerede den automatiske innføring av kyllingen i posen er av meget stor betydning ved at det spares mer enn halvdelen av det arbeide som eller er forbundet med fylling og lukning av posene. Videre er det ved den automatiske fylling mulig å benytte forholdsvis meget trange poser hvorved de ferdige pakninger vil få et attraktivt utseende uansett hvorledes selve lukningen finner sted.
Det skålformede skyveorgan 24 benyttes ikke bare til utøvelse av en skyvekraft på en ufølsom del av kyllingen, men også til å sammenholde bendelene 32 på en slik måte at kyllingen lett kan skyves inn i en trang pose. Dette skyve- og sammenholdningsorgan kan således benyttes
der .. med fordel selv^hvor det ikke primært eller alene tjener til å skyve kyllingen fremad; i det minste teoretisk, kan fremskyvningen utfø<p>es med andre eller ytterligere midler.
Den foretrukne utførelse av et pakkeapparat ifølge oppfinnelsen,konferer fig. 4-7, arbeider etter de samme hovedprinsipper som v ovenfor beskrevet, skjønt på en kontinuerlig måte slik at dette apparat kun vil bli kort beskrevet.
Den nedre skyveblokk 20 i fig. 1-3, er i apparatet ifølge fig. 4-7 erstattet av en rekke slike blokker 20' anbrakt på en endeløs kjede 40 ved hjelp av skaftdeler 42 som strekker seg opp gjennom en langsgående, sentral føring 44 i bunnen av det første føringsavsnitt 4'. Kjeden 40 drives kontinuerlig for medbringelse av kyllingene som suksessivt nedlegges på føringsbunnen. Fortrinnsvis er føringsavsnittet 4' så langt at det samtidig kan motta to eller flere kyllinger i de respektive mellomrom mellom skyveblokkene 20'.
Det mellomste føringsavsnitt 10 omfatter en del 46 i fast forbindelse med føringsavsnittet 4' og en følgende del 48 som er forbundet med det følgende føringsav-snitt 6'. Delen 46 har innad- og fremadskrånende sidevegger akkurat som veggdelene 12 i avsnitt 10 i fig. 3, mens det i delen 48 er anbrakt opprettstående veggelementer 50 som ved hjelp av sylindre 52 eller på annen måte kan svinges innad fra den viste ytterstilling til den punktert viste innér.-stilling hvori veggelementene flukter med sideveggenes ende-kanter i delen 46 er beliggende noe innenfor disse. De skrå benføringsplater 14 i fig. 1-3 er erstattet med ikke-skrått-stilte trykkplater 14' som ved hjelp av sylindere 54 eller på annen måte er bevegelig opp og ned mellom en øvre fristilling og en nedre klemstilling hvor de trykker kyllingens ben nedad svarende til virkningen av skråplatene 14; imidlertid sikres det ved den aktive bevegelse av platene 14* at benene trykkes ned uten at de må skrape langs en stasjonær skråplate.
Føringsavsnittet 6' med delen 48 er lagret frem- og tilbakeforskyvbart, f.eks. ved hjelp av en sylinder 56. Skyveblokkene 20' bringer kyllingene suksessivt til en stilling i det mellomste føringsavsnitt 46,48 idet blokkene deretter som vist i fig. 6, føres ned til returløpet av kjeden 40. For å tillate blokkene å bli ført ned på denne måte, må det finnes en bred tverrgående sliss 58 i føringsbunnen, men en slik permanent sliss ville være uheldig når kyllingene skal skyves over denne. I apparatet dannes slissen 58 imidlertid ved at føringsavsnittet 6', 48 beveges .noe mot venstre under den siste del av kyllingens fremskyvning ved hjelp av den angjeldende blokk 20', hvoretter føringsavsnittet 6', 48 igjen beveges tilbake til lukning av slissen før neste kylling ankommer til stedet.
Når kyllingen således er brakt til det mellomste avsnitt av føringen, aktiveres sylindrene 52 og 54 slik at veggelementene 50 svinges innad og trykkplatene 14' føres nedad, hvorved kyllingens lår og benstumper trykkes til deres veldefinerte stillinger mens kyllingen står tilbake på føringen.
Deretter angripes benstumpenes ender av skyveorganet 24' som er anbrakt på en overliggende kjede60 (fig. 5) sammen med et antall lignende skyveorganer i passende innbyrdes avstand. Kjeden 60 drives kontinuerlig og skyveorganet 24' bringer kyllingen videre fremad føringsavsnittet 6' og iin i og gjennom tutstykket 16'. Når kyllingen har forlatt det nærmeste føringsavsnitt, føres veggelementene 50 og trykkplatene 14<1>tilbake til deres utgangsstilling, klar til mottakelse av den etterfølgende kylling.
Det er fra andre pakkemaskiner, f.eks. til pakning av rugbrød i poser, kjent å skyve de gjenstander som skal pakkes, henad en føring inn i an pose som fastholdes løsbart ved føringens ende, og man kan med oppfinnelsen ut-merket benytte den angjeldende kjente teknikk for å få skyveorganene 24' til å innskyve kyllingene i individuelle poser idet man ved hjelp av føringen og skyveorganene gir kyllingene den ønskede form. Nettopp da det er tale om en på sin vis kjent innføringsteknikk, skal den kunbeskrives i korthet som følger: Skyveorganene 24' er anbrakt på en stang 62 som rager nedad fra det nedre løp av kjeden 60 og er styrt langs en vannrett skinne 64' på en slik måte at de forblir nedadragende og forøvrig blir vendt slik at de også er ned-ragende under tilbakebevegelsen langs det øvre løp av kjeden. Høyre ende av kjeden 60 er beliggende slik at skyveorganene
24' og stengene 62 ikke treffer de kyllinger som er under bevegelse i føringsavsnittet 4'.
Oversiden av tutstykket 16' er oppslisset for passasje av stengene 62. Tutstykket består på kjent måte av en nedre stasjonær halvdel og en øvre halvdel som er slik svingbart lagret at den i en lett nedsvingt stilling kan innføres i en åpen pose sammen med den stasjonære halvdel, hvoretter den kan svinges opp for utspiling av posemunningen. Tutstykket er forsynt med en luftdyse 66 som tjener til opp-blåsing av et poseemne liggende på toppen av en posestabel 68 foran tutstykkets ende, slik at det øverste poseemnet kan åpnes mens tutstykket står som vist i fig. 7. Deretter føres tutstykket fremad mot posen og inn i dennes munning ved hjelp av en sylinder 70 (fig. 6), og den øvre del av tutstykket bringes til å åpne posen helt (fig. 5). En øvre klemsko 72 aktiveres for fastklemming av den øvreposekant mot tutstykkets overside, hvorved posen kan motstå det fremadrettede trykk som innføringen av kyllingen vil medføre. Når kyllingen er skjøvet frem til posebunnen, fortsetter fremskyvningen av kyllingen et kort stykke hvorved posen - uten eller fortrinnsvis med utløsning av klemskoen 72 - vil bli skjøvet av fra tutstykket slik som i fig. 1-3. Ledeskinnen 64 kan på kjent måte ha en bøyd eller forsenket del 65 som får skyvestangen 62 til å svinge bakover så snart skyveorganet 24' har skjøvet posen fra tutstykket slik at skyveorganet hurtig tilbakeføres fra posen. 74 betegner en holdestift som tjener til fastholdelse av poseemnene i stabelen 68 idet den nedre vegg i hvert poseemne har en forlengelse med et hull, hvormed den fastholdes på stiften. Ved den suksessive avskyvning av posene fra tutstykket, rives posene kun av fra forbindelsen med holdestiften.
Det vil forstås at det er uten betydning for oppfinnelsen hvorledes drivarrangementene for de bevegede deler er. De faste føringsvegger vil kunne erstattes med bevegelige belter, i det minste langs en del av føringen, eller sammentrykningsorganene 14, 50 kan være anbrakt frem- og til-bakebevegelige for frembringelse av kyllingene til posen.

Claims (7)

1. Fremgangsmåte for pakking av slaktede kyllinger og annet fjærkre i poser, ved hvilken fremgangsmåte en kylling anbringes med ryggen ned på en avlegningsføring foran posen og gjennom en traktformet eller på annen måte innsnevrende f øringsdel ( 6,1 6) , innføres i posen med hodeenden forrest i fremføringsretningen ved at det utøves et frem-før ingstrykk på de bakovervendte deler av kyllingen,karakterisert vedat kyllingen anbringes i en renneformet føring (2) langs hvilken den beveges frem til den innsnevrende føringsdel (6,16) på en slik måte uten trykk på kyllingens benstumper (32), at den underveis tillates å sentrere seg i føringen (2), og at det deretter utøves frem-føringstrykk kun på benstumpene for videre fremføring av kyllingen gjennom den innsnevrende føringsdel (6,16).
2. Fremgangsmåte ifølge krav 1,karakterisert vedat kyllingen fremføres langs den renneformede føring (2) ved å skyve på kyllingens gump (36).
3. Apparat for pakking av slaktede kyllinger og annet fjærkre i poser, og til bruk ved utøvelse av frem-gangsmåten ifølge krav 1, hvilket apparat omfatter en av-legg ingsf øring for en kylling og fortrinnsvis skålformede organer (24) for ved inngrep med kyllingens bakovervendte deler, å presse frem kyllingen med hodeenden forrest langs føringen gjennom en traktformet eller på annen måte innsnevrende f øringsdel (6,1 6) inn i en pose som midlertidig fastholdes av holdeorganer (72,74) ved føringens avleveringsende,karakterisert vedat føringen (2) er renneformet frem til nevnte innsnevrende føringsdel (6,16)fortrinnsvis med en innsnevring (12;48) foran denne, og at organene (24) til fremføringsinngrep med benstumpene, er innrettet til å kunne være virksomme fra den innsnevrende føringsdel (6,16) og videre fremad, idet det finnes andre organer (20) til transport av kyllingen langs føringen (2) frem til den innsnevrende f ør ingsdel (6 ,1 6 ),hvilke andre transportorganer (20) er innrettet til å kunne fremføre kyllingen på en slik måte at den under fremføringen langs føringen (2) fritt kan sentrere seg i denne ved samvirke med føringens veggdeler (4).
4. Apparat ifølge krav 3,karakterisert vedat organene (24) til fremføringsinngrep med benstumpene, er anbragt som en rekke av enkelte fremførings-organer (62), som er innrettet til å kunne beveges i en ende-løs bane (60) med fremløp fra den innsnevrende føringsdel(6,16) og fremover og tilbakeløp utenfor fremløpsbanen, og at også organene (20) til transport av kyllingene frem til den innsnevrende føringsdel (6,16) er innrettet til å kunne bevirke permanent ensrettet transport langsmed føringen (2).
5. Apparat ifølge krav 3,karakterisert vedat nevnte andre transportorganer utgjøres av langs føringens (2) bunn bevegelige medbringerorganer (20), som er utformet til å kunne samvirke med kyllingens gumpparti og som har hovedsakelig samme begrensede høyde fra føringens bunn som dette.
6. Apparat ifølge krav 4,karakterisert vedat det i den innsnevrende føringsdel (6,16)er anbragt utenfra innskyvbare eller -svingbare føringsveggdeler (50) som er innrettet til å bli aktivert for innklemming mot kyllingens sider når kyllingen er nådd frem til den innsnevrende føringsdel (6,16).
7. Apparat ifølge krav 4,karakterisert vedat det i kyllingenes transportbaner like før den innsnevrende føringsdel(6,16 ) er anbragt organer (14,14') ovenover transportbanen for utøvelse av et mot føringens bunn rettet trykk mot kyllingen.
NO752930A 1974-08-27 1975-08-26 Fremgangsmaate og apparat for pakking av slaktede kyllinger og annet fjaerkre i poser NO145334C (no)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB37395/74A GB1525559A (en) 1974-08-27 1974-08-27 Method and apparatus for packing poultry in bags

Publications (3)

Publication Number Publication Date
NO752930L NO752930L (no) 1976-03-01
NO145334B true NO145334B (no) 1981-11-23
NO145334C NO145334C (no) 1982-03-03

Family

ID=10396145

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO752930A NO145334C (no) 1974-08-27 1975-08-26 Fremgangsmaate og apparat for pakking av slaktede kyllinger og annet fjaerkre i poser

Country Status (10)

Country Link
BE (1) BE832781A (no)
DE (1) DE2538513A1 (no)
DK (1) DK142612B (no)
FR (1) FR2283054A1 (no)
GB (1) GB1525559A (no)
IE (1) IE41518B1 (no)
IT (1) IT1042011B (no)
NL (1) NL183283C (no)
NO (1) NO145334C (no)
SE (1) SE7509485L (no)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2758289A1 (de) * 1977-12-27 1979-06-28 Stolle Gefluegelschlachterei Vorrichtung zum verpacken von bratfertigem schlachtgefluegel
DE3162487D1 (en) * 1980-04-29 1984-04-12 Schur Int As Brdr A method and an apparatus for closing packing bags for slaughtered poultry
NL8102374A (nl) * 1981-05-14 1982-12-01 Moba Holding Barneveld Bv Inrichting voor het verpakken van een vogel.
FR2521951B1 (fr) * 1982-02-19 1985-12-13 Gibiers Coteau Vie Procede pour conditionner des volailles troussees et barquette-presentoir pour sa mise en oeuvre
DE3904043C1 (no) * 1989-02-10 1990-05-17 W. Kordes' Soehne Rosenschulen Gmbh & Co Kg, 2206 Klein Offenseth-Sparrieshoop, De
DE102004050197A1 (de) * 2004-10-15 2006-04-20 Iwk Verpackungstechnik Gmbh Einschubeinheit zum Einschieben eines Produktes in ein Verpackungsbehältnis

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2885850A (en) * 1956-12-10 1959-05-12 Barker Poultry Equipment Compa Commodity packaging machine
DE6926951U (de) * 1969-07-07 1969-11-06 Willem Josef Hoens Vorrichtung zum verpacken von gefluegel

Also Published As

Publication number Publication date
IE41518L (en) 1976-02-27
SE7509485L (sv) 1976-03-01
FR2283054A1 (fr) 1976-03-26
DK381475A (no) 1976-02-28
DE2538513A1 (de) 1976-03-11
BE832781A (fr) 1975-12-16
GB1525559A (en) 1978-09-20
IT1042011B (it) 1980-01-30
DK142612B (da) 1980-12-01
NL183283C (nl) 1988-09-16
NO145334C (no) 1982-03-03
IE41518B1 (en) 1980-01-16
FR2283054B1 (no) 1982-03-26
NL7510110A (nl) 1976-03-02
DK142612C (no) 1981-07-27
NO752930L (no) 1976-03-01
NL183283B (nl) 1988-04-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3508378A (en) Packaging machine and package formed thereby
US3499259A (en) Packaging apparatus and method
NO130985B (no)
NO140416B (no) Maskin for pakking av klosseformete gjenstander i poser
US3877562A (en) Article packaging machine
US4041674A (en) Apparatus for packing articles, such as bottles
US4840016A (en) Paper bag feeder for bag-filling operations and process
JPH0536290B2 (no)
US2873565A (en) Method and apparatus for packaging cans and the like
US4035982A (en) Automatic vacuum packaging machine and method
NO145334B (no) Fremgangsmaate og apparat for pakking av slaktede kyllinger og annet fjaerkre i poser
US4221107A (en) Machine for forming wrap-around shipper packages
DK141240B (da) Apparat til emballering af ringformede, sammentrykkelige genstande, især endeløse drivremme.
US2685996A (en) Apparatus for packaging wieners and the like
GB971513A (en) Apparatus for emptying cigarette containers into the hopper of a cigarette packing machine
US4590747A (en) Positive displacement filling machine
US4541225A (en) Stretch film package wrapping method and apparatus
US3935694A (en) Machine for forming wrap-around shipper packages
US4221106A (en) Tight bagging system for poultry
US1889193A (en) Machine for closing containers
US3572549A (en) Container-dispensing apparatus
US3638394A (en) Packaging apparatus
GB1136991A (en) Improvements in and relating to method and machine for placing ties around a bundle of letters, cards or like articles
US4023329A (en) Poultry packaging apparatus
US3165870A (en) Packaging machine