LV14706B - Fermentētu atspirdzinošo dzērienu šķidrais koncentrāts - Google Patents

Fermentētu atspirdzinošo dzērienu šķidrais koncentrāts Download PDF

Info

Publication number
LV14706B
LV14706B LVP-13-66A LV130066A LV14706B LV 14706 B LV14706 B LV 14706B LV 130066 A LV130066 A LV 130066A LV 14706 B LV14706 B LV 14706B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
liquid
fermented
concentrate
soft drinks
concentrates
Prior art date
Application number
LVP-13-66A
Other languages
English (en)
Other versions
LV14706A (lv
Inventor
Pāvels SEMJONOVS
Aleksejs DAŅIĻEVIČS
Dagnija UPĪTE
Ilze DENIŅA
Lilija AUZIŅA
Original Assignee
Latvijas Universitāte
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Latvijas Universitāte filed Critical Latvijas Universitāte
Priority to LVP-13-66A priority Critical patent/LV14706B/lv
Publication of LV14706A publication Critical patent/LV14706A/lv
Publication of LV14706B publication Critical patent/LV14706B/lv

Links

Landscapes

  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)

Description

Tehnikas joma
Izgudrojums attiecas uz pārtikas tehnoloģiju, biotehnoloģiju un dzērienu pagatavošanas tehnoloģiju un ir vērsts uz fermentēto atspirdzinošo dzērienu šķidro koncentrātu ieguvi.
Tehnikas līmenis
Atspirdzinošo dzērienu šķidrie koncentrāti ir tie paši dzērieni, tikai ar samazinātu ūdens daudzumu. Mazāku ūdens daudzumu dzērienos iegūst, nodalot no tiem daļu ūdens. Parasti ūdens daudzumu dzērienos samazina ietvaices ceļā. Samazinot ūdens daudzumu dzērienā, samazinās tā tilpums, bet citu vielu daudzums nemainās. Attiecinot to pret jaunu, t.i. mazāku produkta masu, iegūst šo vielu koncnetrāciju pieaugumu, un šo jauno produktu ar augstāku tā saturā esošo vielu koncentrāciju sauc par koncentrātu.
Ietvaices ceļā iegūst augļu-ogu sulu koncentrātus. Cukurotu šķīdumu dziļa ietvaice dod koncentrātus, ko sauc par sīrupiem. Vēl viens koncentrātu veids - ekstrakti. Ekstraktus iegūst, no izejvielas ekstrahējot vajadzīgās vielas un pēc tam ietvaices procesā tās koncentrējot. Piemērs - iesala ekstrakti.
Ietvaicēto dzērienu — koncentrātu glabāšanai vajadzīgas mazākas tilpnes, nekā sākotnējā dzēriena glabāšanai. Koncentrāti ilgāk glabājas, daudz lēnāk mainot savu ķīmisko sastāvu un līdz ar to savas sensorās īpašības. Tie ir ari vieglāk transportējami.
Par izejvielām dzērienu šķidro koncentrātu pagatavošanai izmanto augļu, ogu un dārzeņu sulas, iesalu un citus produktus. Veidojot lietošanai gatavu dzērienu no koncentrāta, tam kopā ar ūdeni var pievienot glikozi, fruktozi, saharozi, garšvielas, oglekļa dioksīdu, aizsargvielas, vitamīnus, stimulējošas vielas vai ārstniecības līdzekļus u.c.
Ir zināmi vairāki dabisko mikroorganismu asociāciju izmantošanas paņēmieni atspirdzinošu dzērienu fermentācijā. Biežāk izmantotās dabiskās asociācijas ir tā sauktās tējas sēnes (Tea fungus, Kombucha), Indijas jūras risi (Waterkefir), kefīra sēne.
Ir zināms izgudrojums, kas izklāstīts, patenta pieteikumā WO2012144937. Minētajā patenta dokumentā ir aprakstīti paņēmieni koncentrāta iegūšanai ar tējas sēnes kultūršķidrumu, fermentējot koncentrētu barības vidi, kas sastāv no graudu ekstraktiem, medus, glikozes un glikozes-fruktozes sīrupiem, augļiem, ogām vai dārzeņiem, kas hidrolizēti ar iesala enzīmiem. Šos koncentrātus izgudrojuma autors nosauca par tējas koncentrātiem, un tie ir šķidrumi ar sākotnējās sasusnas koncentrāciju 13-19%, kuru fermentāciju iesāk ar Zygosaccharomyces hisporus kultūrām, bet, kad sausnas saturs ir samazinājies par 5-6%, barības vidē ievada tējas sēnes kultūršķidrumu (5,0-10,0% no barības vides tilpuma) un turpina fermentāciju, līdz sausnas samazinājums vairs netiek novērots. Tad fermentētajā vidē ievada Gluconoacetobacter hansenii G-001 kultūru vai pienskābes baktēriju kultūru, šādi samazinot un nostabilizējot skābumu, bet, lai iegūtu sākotnējo sausnas saturu, šim šķidrumam pievieno aprēķināto maltozes ekstrakta daudzumu.
Pēc šīs metodes iegūst šķidrus koncentrātus, kurus var sterilizēt, ilgstoši glabāt un izmantot bezalkoholisko dzērienu ražošanai, bet no šiem koncentrātiem nav iespējams ātri pagatavot patīkamu dzērienu tūlītējai lietošanai.
Ir iespējama tējas sēnes kultūršķīduma ietvaice atmosfēras spiedienā vai retinājumā. Abos gadījumos iegūst šķidru tējas sēnes ekstraktu. Kompānija Happy Herbalist veic tējas sēnes kultūršķīduma vakuumdestilāciju, iegūstot saldinātas tējas fermentēto šķidrumu ar tējas sēnes zooglejas dabisko mikroorganismu asociāciju. Fermentācijas gaitā rūpīgi seko fermentēj amā šķidruma skābuma izmaiņām. Fermentēto šķidrumu lēni iztvaicē, to sildot un uzturot pazemināto spiedienu virs iztvaicējamā šķidruma virsmas. Šādi iegūst tējas sēnes šķidro koncentrātu «Kombucha Mushroom Tea” (Kombuchal 50x), kuras kultūršķīdumā, kā apgalvo ražotājs, tiek saglabātas tējas sēnes cilvēkam svarīgas īpašības un kuru pilienu veidā ražotājs iesaka lietot ārstniecībā. Minētajā tējas sēnes ekstraktā ir 50 reizes vairāk glikonskābes un 35 reizes vairāk etiķskābes nekā fermentētā šķidrumā pirms iztvaices. Koncentrāts ir skābs, bezkāsains un negaršīgs. Izšķīdinot šādu koncentrātu attiecīgā ūdens daudzumā, nevar pagatavot tūlītējai lietošanai gatavu dzērienu, jo šāds dzēriens iznāk negaršīgs.
Līdzīgus šķidros koncentrātus realizē arī kompānija Amazon Join Prime. Šīs kompānijas koncentrāti arī pieder pie farmaceitiskiem preparātiem, piemēram tādiem kā „Kombucha extract 100% organic”, „Kombucha Mamma 50x” u.c., un nav lietojami atspirdzinošu dzērienu momentālai pagatavošanai, kaut gan tos var iepilināt (5-15 pilieni), piemēram, ledus tējā, augļu vai ogu sulā vai gāzētā ūdenī, t.i. jau izveidotā dzērienā ar eksistējošu garšu un aromātu, nesabojājot tā sensorās īpašības. Šos preparātus var pielietot, gatavojot marmelādes, gaļas salātus u.c., šādi bagātinot tos ar bioloģiski aktīvām vielām, nevis atspirdzinošu dzērienu pagatavošanai.
Izgudrojuma atklāsme
Piedāvātais izgudrojums attiecas uz fermentēto atspirdzinošo dzērienu šķidriem koncentrātiem. Tiek piedāvāts šķidrais koncentrāts, ko iegūst no ar mikroorganismiem izveidota kultūršķidruma, atdalot no tā daļu ūdens. Ūdens atdalīšana notiek ietvaices ceļā. Ietvaici veic atmosfēras spiedienā vai retinājumā, atzīstot pēdējo variantu par labāku. Ietvaices procesā šķidrumu tilpumu samazina 2-10 reizes.
Paņēmiens šķidro koncentrātu ieguvei no kultūršķidruma paredz ogļhidrātu un augšanas faktoru, kā ari garšas un aromātvielu saturošo augšanas vides fermentāciju ar raugu, pienskābes un/vai etiķškābes baktēriju tīrkultūrām, to kombinācijām vai dabiskajām asociācijām. Par fermentēšanas vidi var izmantot arī augļu, ogu un dārzeņu sulas, glikozesfruktozes sīrupus, medu, iesalu u.c.
Piedāvāto paņēmienu īsteno šādi. Ar individuāliem mikroorganismiem vai mikroorganismu dabiskām vai mākslīgi izveidotām asociācijām fermentēto vidi ietvaicē atmosfēras vai samazinātā spiedienā, līdz šķidruma tilpums samazinās 2-10 kārtīgi. Iegūto koncentrātu atdzesē līdz istabas temperatūrai un šajā pašā temperatūrā uzglabā.
Koncentrāts pārvēršams sākumšķīdumā, pievienojot tam 2-10 kārtīgu ūdens devu. Kopā ar ūdeni koncentrātam var pievienot cukurus, citus saldinātājus, aromatizēzošas vielas un garšvielas, krāsvielas, vitamīnus, ārstnieciskās vielas u.c. Iegūto dzērienu var arī gāzēt ar oglekļa dioksīdu.
Iegūto koncentrātu var izmantot atspirdzinošu dzērienu gatavošanai, tai skaitā an tūlītējai dzērienu pagatavošanai, kā ari kā pusfabrikātu sauso koncentrātu gatavošanai.
Izgudrojuma realizācijas piemērs
Ar tējas sēnes Zooglejas mikroorganismu asociāciju fermentēts kultūršķidrums tika ietvaicēts laboratorijas vakuumietvaices iekārtā Heidolph Laborota 4002 control.
Ietvaices parametri:
rotācijas intensitāte, rpm 120 spiediens kolbā ietvaices beigās, mbar 140-170 ietvaicējamā šķidruma temperatūra, °C 65 ietvaicējamā šķidruma sausna, % 6,67 ietvaicējamā šķidruma pH 2,94 titrējamais skābums, ln NaOH ml/lOOml 77 saharoze, % 6,58 etanols, mg/ml 2,11 glikonskābe, g/1 0,795
Ietvaicēšanas rezultātā tiek iegūts tumši brūns šķidrums ar šādiem ķīmiskiem rādītājiem: Sausna, % 18,76 pH 2,78
titrējamais skābums, ln NaOH ml uz 100 ml šķīduma 136
saharoze, % 18,1
etanols % 0,0
glikonskābe, g/i 2,119
Organoleptiska koncentrātā novērtēšana deva pozitīvus rezultātus. Koncentrāts un no ta pagatavotais dzēriens pēc garšas un aromāta īpašībām ir novērtēti pozitīvi.
Izmantotie avoti
1. WO 2012144937 A2
2. www.happyherbalist.com/kombuchateaconcentrate/kombuchal.aspx
3. www.amazon.com/Kombucha-Extract-Concentrate-FULL-STRENGT/dp

Claims (4)

  1. Pretenzijas
    1. Fermentētais atspirdzinošu dzērienu šķidrais koncentrāts, kas iegūts, fermentējot ogļhidrātus saturošo šķidrumu ar raugu, pienskābes un/vai etiķskābes baktēriju tīrkultūrām,
    5 to kombinācijām vai dabiskajām asociācijām un ietvaicējot fermentēto šķidrumu, līdz tā tilpums samazinās 2-10 reizes.
  2. 2. Koncentrāts saskaņā ar 1 .pretenziju, kas atšķiras ar to, ka fermentētais šķidrums ir ar tējas sēnes zooglejas mikroorganismu asociāciju fermentēts kultūršķidrums.
  3. 3. Koncentrāts saskaņā ar 1. vai 2. pretenziju, kas atšķiras ar to, ka fermentētā šķidruma ietvaicēšanu veic šķidrumu maisot ar intensitāti 100-140 apgriezieni minūtē, uzturot virs šķidruma virsmas retinājumu vai atmosfēras spiedienu un ieturot ietvaicējama šķidruma temperatūru ne augstāku par 70 °C.
  4. 4. Koncentrāts saskaņā ar jebkuru no iepriekšminētajām pretenzijām, kas atšķiras ar to, ka iegūtais produkts atbilst sekojošiem rādītājiem:
    sausnas saturs, % 15 — 50
LVP-13-66A 2013-05-17 2013-05-17 Fermentētu atspirdzinošo dzērienu šķidrais koncentrāts LV14706B (lv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-13-66A LV14706B (lv) 2013-05-17 2013-05-17 Fermentētu atspirdzinošo dzērienu šķidrais koncentrāts

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-13-66A LV14706B (lv) 2013-05-17 2013-05-17 Fermentētu atspirdzinošo dzērienu šķidrais koncentrāts

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV14706A LV14706A (lv) 2013-08-20
LV14706B true LV14706B (lv) 2013-11-20

Family

ID=50153935

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-13-66A LV14706B (lv) 2013-05-17 2013-05-17 Fermentētu atspirdzinošo dzērienu šķidrais koncentrāts

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV14706B (lv)

Also Published As

Publication number Publication date
LV14706A (lv) 2013-08-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2009328910B2 (en) Soft drink, grape pericarp extract and methods for producing same
JP5972166B2 (ja) 乳酸含有酵母エキス
JP2013544528A5 (lv)
RU2731642C2 (ru) Штамм cjlm119 leuconostoc mesenteroides, продуцирующий пониженное количество газа, и способ приготовления кимчи с использованием этого штамма
JP5011543B2 (ja) Gaba含有発酵物の製造方法
Resende Oliveira et al. Assessment of chemical and sensory quality of sugarcane alcoholic fermented beverage
JP2010193810A (ja) 果実及び野菜を発酵原料とする保存性発酵生産物およびこれを利用した食品
JP5946610B2 (ja) マッコリ風味飲料
WO2023228559A1 (ja) 容器詰め飲料
US20200369994A1 (en) Method for distilling brewage under reduced pressure, method for aging brewage, and alcoholic beverage
CN108342278A (zh) 一种软枣猕猴桃酒及其酿造方法
LV14706B (lv) Fermentētu atspirdzinošo dzērienu šķidrais koncentrāts
JP6006946B2 (ja) 風味改善剤
EP1508282A1 (fr) Boisson aux jus de fruits lactofermentés
JP3791681B2 (ja) 酢酸含有飲料
JP6004638B2 (ja) ワイン風飲料及びこれを含有する飲食品
JP4659727B2 (ja) 呈味改善方法
JP5856422B2 (ja) 酸性飲食品用呈味改善剤
Martins et al. Kombucha: a literature review
Viljakainen Reduction of acidity in northern region berry juices
KR102303519B1 (ko) 스위트형 효모의 배양방법 및 이를 분말화 하는 방법
JP2021527446A (ja) 発酵気泡酢酸飲料及びその調製方法
TW202006132A (zh) 發酵氣泡醋酸飲品及其製備方法
Pinto et al. Fruit Juices and Fruit Fermented Beverages: Consumer Acceptance, Chemical and Sensory Characteristics
KR20100003396A (ko) 유효 미생물을 이용한 농수산물 소재의 기능성 발효제제조개발