LT5421B - Tetrapeptidas, reguliuojantis kraujo gliukozės lygį, sergant cukriniu diabetu - Google Patents

Tetrapeptidas, reguliuojantis kraujo gliukozės lygį, sergant cukriniu diabetu Download PDF

Info

Publication number
LT5421B
LT5421B LT2006024A LT2006024A LT5421B LT 5421 B LT5421 B LT 5421B LT 2006024 A LT2006024 A LT 2006024A LT 2006024 A LT2006024 A LT 2006024A LT 5421 B LT5421 B LT 5421B
Authority
LT
Lithuania
Prior art keywords
tetrapeptide
asp
glu
trp
lys
Prior art date
Application number
LT2006024A
Other languages
English (en)
Other versions
LT2006024A (lt
Inventor
Vladimir Khatskelevich KHAVINSON
Vladimir Viktorovich Malinin
Evgeny Iosifovich GRIGORIEV
Galina Anatolievna Ryzhak
Original Assignee
Sankt-Peterburgskaya Obschestvennaya Organizatsiya "Sankt-Peterburgskiy Institut Bioregulyatsii I Gerontologii Szo Ramn"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sankt-Peterburgskaya Obschestvennaya Organizatsiya "Sankt-Peterburgskiy Institut Bioregulyatsii I Gerontologii Szo Ramn" filed Critical Sankt-Peterburgskaya Obschestvennaya Organizatsiya "Sankt-Peterburgskiy Institut Bioregulyatsii I Gerontologii Szo Ramn"
Publication of LT2006024A publication Critical patent/LT2006024A/lt
Publication of LT5421B publication Critical patent/LT5421B/lt

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K5/00Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
    • C07K5/04Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
    • C07K5/10Tetrapeptides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K5/00Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
    • C07K5/04Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
    • C07K5/10Tetrapeptides
    • C07K5/1019Tetrapeptides with the first amino acid being basic
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P3/00Drugs for disorders of the metabolism
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P3/00Drugs for disorders of the metabolism
    • A61P3/08Drugs for disorders of the metabolism for glucose homeostasis
    • A61P3/10Drugs for disorders of the metabolism for glucose homeostasis for hyperglycaemia, e.g. antidiabetics
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K38/00Medicinal preparations containing peptides

Abstract

Šis išradimas yra skirtas medicinos sričiai ir gali būti naudojamas kaip medžiaga, galinti reguliuoti gliukozės kiekį gydant arba stengiantis išvengti cukrinio diabeto. Pasiūlytas naujas biologiškai aktyvus tetrapeptidas lizil-glutamil-aspartil-triptofanas, kurio bendroji formulė Lys-Glu-Asp-Trp-NH2, galintis reguliuoti gliukozės kiekį, ir farmakologinė medžiaga, turinti efektyvų kiekį tetrapeptido lizil-glutamil-aspartil-triptofano, kurio bendroji formulė Lys-Glu-Asp-Trp-NH2. Pasiūlytas cukrinio diabeto prevencijai ir (arba) gydymui skirtas vaistas, kuris susideda iš šios farmakologinės medžiagos, turinčios efektyvų kiekį Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido kaip veikliojo peptidinio agento, skiriant pacientui 0,1 - 30 µg/kg kūno masės dozėmis mažiausiai vieną kartą per dieną laiko tarpą, reikalingą terapiniam efektui pasiekti.

Description

Šis išradimas yra skirtas medicinos sričiai ir gali būti naudojamas cukrinio diabeto gydymui kaip gliukozės koncentraciją reguliuojanti medžiaga.
Kaip artimiausi simptominiai šios medžiagos analogai yra žinomi insulino preparatai, naudojami 1 tipo cukriniam diabetui gydyti. Geriausias preparatas yra rekombinantinis arba genetiškai modifikuotas trumpo veikimo žmogaus insulino prepatatas: aktrapidas, humulinas R, insumanas R, biosulinas R ir prolonguoto veikimo žmogaus insulino preparatai: protofanas, humulinas N, insuman-basalis ir biosulinas N - trumpalaikio ir prolonguoto veikimo žmogaus insulino analogai. Preparatai humalogas ir novorapidas yra ultratrumpo poveikio grupės preparatai, jie pasižymi greitu poveikiu ir šiek tiek per trumpu maksimalios reikšmės laikotarpiu, lyginant su trumpo poveikio insulinais; jie veiksmingai mažina gliukozės kiekį po valgio. Vis tik insulino terapija yra pakaitinė terapija, kuri gali duoti komplikacijas, tokias kaip alerginės reakcijos, hipoglikeminės būklės, rezistentiškumas insulinui ir poinsulininė lipodistrofija. Antro tipo cukrinio diabeto gydymas taip pat pasikeitė, įvedus į klinikinę praktiką trumpalaikio poveikio preparatus, tokius kaip novonormas arba repaglinidas ir starliksas. Tradiciškai yra naudojami sulfonilkarbamidai, tokie kaip: glibenklamido grupė, glipizidas, gliklazido grupė, glikvidonas ir amarilis (glimepiridas), kuris yra prolonguoto veikimo preparatas ir turi daug privalumų, lyginant su kitais šios grupės preparatais. Diabetonas MR ir glibenez-retardas yra prolonguoto poveikio preparatai. Reikia pažymėti, kad cukriniu diabetu sergantys pacientai dažnai pasižymi taip vadinamu antriniu rezistentiškumu sulfonilkarbamidams, kuris atsiranda dėl padidintos arba liekamosios insulino sekrecijos. Sulfonilkarbamidai turi daug šalutinių poveikių: virškinimo sutrikimus, alergines reakcijas, kaulų čiulpų funkcijos slopinimą, toksinius poveikius į kepenis ir inkstus, hipoglikemiją. Taip pat yra naudojami biguanidai, tokie kaip metforminas (gliukofagas, sioforas ir t..t.), glitazonai arba insulino sensibilizatoriai: aktozė ir avandia, ir alfaglikozidazės inhibitoriai: akarbozė ir meglitolis. Šie peroralinio vartojimo preparatai didina audinių jautrumą insulinui ir turi teigiamą normalizuojantį poveikį į angliavandenių metabolizmą. Vis tik jų naudojimas gali būti apribotas dėl mažo efektyvumo arba šalutinių poveikių (Balabolkin M.I., Diabetology. M.: Meditzina, 2000. - 672 p.: Register of Pharmaceutical Substances of Russia. Edition 10. - RLS-2003, Moscovv. - 2003. - 1438 pp.).
Yra žinomas dekapeptidinis insulino fragmentas (Patent of Russian Fedaration No.2078769 “Peptide fragment, possessing biological insulin similar activity, International Classification of Inventions (ICI) A61 K 38/28, 1997), pasižymintis panašiu į insuliną biologiniu aktyvumu.
Yra žinomi peptido p277 (žmogaus šiluminio šoko baltymo epitopo (hsp 60) analogai (Patent of Russian Federation No.2159250 “Peptide p277 analogues and pharmacological substances on its basis for treatment and diagnostics of diabetes mellitus”, International Clasification of Inventions (ICI) AK61 K 39/00, 2000).
Vis dėlto aukščiau minėtuose patentuose aprašytas biologinis aktyvumas rodo šių peptidų panašų į insulino poveikį, ir tai gali būti naudojama sukurti peptidinėms medžiagoms, skirtoms 1 tipo cukriniam diabetui gydyti.
Yra žinomi maži insulino veikimą skatinantys peptidai, aprašyti patente (EP Nr.1268518 “Insulin potentiating peptides International Clasification of Inventions (ICI) C07K5/10; AK61 K 38/07; A61K38/08, 2001), kuris buvo paimtas prototipu farmaciniam preparatui ir cukrinio diabeto prevencijos arba (ir) gydymo būdui. Šie maži peptidai gali tarnauti peptidiniais farmaciniais agentais, kurie gali būti naudojami cukriniam diabetui gydyti.
Reikia pažymėti, kad siūlomas peptidinis junginys yra tetrapeptidas, kuris neturi struktūrinių analogų.
Siūlomas išradimas yra skirtas naujam peptidinės prigimties biologiškai aktyviam junginiui, reguliuojančiam gliukozės kiekį pacientų, sergančių 2 ir 1 tipo cukriniu diabetu, gauti.
Šiame išradime aprašomas naujas sekos 1 [SEQ ID NO:1} tetrapeptidas lizil-glutamil-aspartil-triptofan-amidas, kurio bendroji formulė Lys-Glu-Asp-Trp-NH2. Šis tetrapeptidas yra gautas klasikiniu peptidinės sintezės metodu tirpale (Yakubke Kh.-D., Eshkeit Kh. Amino acids, peptides, proteins: Translated from German. - Mir, Moscovv. - 1985. -456 pp.).
Šiame išradime a prašomas sekos 1 [SEQ ID NO:1} tetrapeptidas lizilglutamil-aspartil-triptofan-amidas, kurio bendroji formulė Lys-Glu-Asp-TrpNH2, pasižymintis biologiniu aktyvumu, o būtent, reguliuojantis gliukozės kiekį.
Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido reguliacinis poveikis į gliukozės kiekį kraujyje buvo parodytas eksperimentiškai aloksaninio diabeto atveju. Manoma, kad aloksaninis diabetas yra susijęs su kasos β-ląstelių pažeidimu ir yra lydimas išreikštos hiperglikemijos dėl insulino trūkumo ir glikoneogenezės aktyvacijos.
Eksperimentiškai įrodyta, kad Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptidas yra netoksiškas.
Šio išradimo vaistinė medžiaga kaip veiklųjį peptidinį agentą turi efektyvų kiekį sekos 1 [SEQ ID NO:1} tetrapeptido lizil-glutamil-aspartiltriptofanamido, kurio bendroji formulė Lys-Glu-Asp-Trp-NH2, ir reguliuoja gliukozės kiekį cukrinio diabeto atveju.
Šioje paraiškoje naudojamas terminas “vaistinė medžiaga reiškia panaudojimą bet kokios vaisto formos, kurioje yra bendrosios formulės LysGlu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido, galinčio rasti prevencinį ir (arba) terapinį pritaikymą medicinoje kaip medžiaga, reguliuojanti gliukozės kiekį kraujyje cukrinio diabeto atveju.
Šioje paraiškoje naudojamas terminas “terapiškai efektyvus kiekis” reiškia panaudojimą tokio veikliojo peptidinio agento kiekio, kuris atsižvelgiant į jo aktyvumo ir toksiškumo kiekybinius rodiklius bei specialių prieinamų žinių atžvilgiu bus veiksmingas jo vaisto formoje.
Norint gauti šio išradimo farmacines kompozicijas, pasiūlytas tetrapeptidas, kaip veiklusis ingredientas, yra sumaišomas su farmaciniu nešikliu pagal farmacijoje priimtus medžiagų maišymo metodus.
Nešiklis gali būti įvairių formų priklausomai nuo medžiagos vaisto formos, pageidaujamos įvedimui į organizmą, pavyzdžiui parenteriniam arba peroraliniam vartojimui.
Norint pagaminti norimos dozuotos formos vaisto kompozicijas peroraliniam vartojimui, gali būti naudojami visi žinomi farmaciniai komponentai.
Į nešiklius parenteriniam vartojimui paprastai įeina sterilus vanduo, nors gali būti naudojami kiti ingredientai, reikalingi stabilumui arba sterilumui palaikyti.
Pateiktame išradime numatoma, kad geriau, jei ši vaistinė medžiaga bus skiriama vartoti parenteriniu arba peroraliniu būdu.
Pateiktas išradimas taip pat yra susijęs su cukrinio diabeto prevencijos ir (arba) gydymo būdu, kuris susideda iš skyrimo pacientui vaistinės medžiagos, turinčios kaip veikliojo peptidinio agento efektyvų kiekį tetrapeptido Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 0,1-30 ųg/kg kūno masės dozėmis mažiausiai vieną kartą per dieną tokį laiko tarpą, kad būtų gaunamas terapinis efektas.
Cukrinio diabeto profilaktikos ir (arba) gydymo būdas susideda iš prevencinio arba gydomojo šios vaistinės medžiagos parenterinio arba peroralinio įvedimo.
Pateiktas tetrapeptidas yra veiklus, kai jis įvedamas 0,1-30 ųg/kg kūno masės dozėmis, tačiau yra leistinos ir mažesnės (didesnės) dozės priklausomai nuo gydomo patologinio proceso charakterio ir sunkumo.
Pateikto išradimo techninis rezultatas yra gliukozės kiekio reguliavimas dėka insulino sekrecijos padidėjimo ir audinio jautrumo insulinui padidinimo.
Galimybė gauti objektyvų šios išradimo paraiškos techninį rezultatą yra patvirtinta patikimais eksperimentiniais ir klinikiniais duomenimis, gautais šioje mokslo srityje priimtais metodais.
Išradimas yra pailiustruotas lentelėmis.
lentelėje parodytas tetrapeptido Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 poveikis į žiurkių su aloksaniniu diabetu gliukozės kiekį kraujyje (gydymas).
lentelėje parodytas tetrapeptido Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 poveikis į žiurkių su aloksaniniu diabetu gliukozės kiekį kraujyje (prevencija ir gydymas).
lentelėje parodytas įvairių tetrapeptido Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 dozių poveikis į žiurkių su aloksaniniu diabetu gliukozės kiekį kraujyje.
lentelėje parodytas tetrapeptido Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 poveikis į žiurkių su aloksaniniu diabetu insulino kiekį kraujyje.
lentelėje parodyti gliukozės toleravimo testo rezultatai bandyme su aloksaninį diabetą turinčiomis žiurkėmis (44-tą dieną po tetrapeptido Lys-GluAsp-Trp-NH2 kurso pabaigos).
lentelėje parodytas insulino poveikis į žiurkių su aloksaniniu diabetu gliukozės kiekį kraujyje (28-tą dieną po tetrapeptido Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 kurso pabaigos).
lentelėje parodytas pacientų su cukriniu diabetu pasiskirstymas tyrimo metu.
lentelėje parodytas tetrapeptido Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 parenterinio vartojimo efektyvumas pacientams, sergantiems 1 ir 2 tipo cukriniu diabetu, kurie buvo gydyti insulinu.
Pateikiamas išradimas yra iliustruojamas tetrapeptido Lys-Glu-Asp-TrpNH2 sintezės pavyzdžiu (1 pavyzdys), tetrapeptido Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 biologinio aktyvumo pavyzdžiais (2, 3, 4, 5, 6, 7 pavyzdžiai) ir tetrapeptido Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 klinikinio naudojimo pavyzdžiais, kurie rodo jo farmakologines savybes ir patvirtina galimybę gauti profilaktinį arba (ir) gydomąjį poveikį (8 pavyzdys).
pavyzdys. Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido sintezė
1. Produkto pavadinimas: lizil-glutamil-aspartil-triptofan-amidas
2. Struktūrinė formulė:
NH
H-Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 H2N
NH2
3. Molekulinė formulė be jonų poros: C26H37N7O8.
4. Molekulinė masė be jonų poros: 575,62.
5. Jonų pora: nėra
6. Išvaizda: balti amorfiniai milteliai be kvapo.
7. Sintezės metodas: Peptidas yra gautas klasikiniu sintezės metodu tirpale pagal toliau duodamą schemą:
Lys
BOC
Glu
OBzl —OSu
Asp
Trp
OBzl
BOCZ ^-OSu
OBzl
OBzl
HTFA
OBzl DCC/HOBt
ZHH9/Pd
OBzl
-OH
OBzl
OH
OBzl LOH
OBzl
OH
HOBzl
-NH2
-nh2
-nh2
Z - benziloksikarbonilo grupė;
BOC - tret.-butiloksikarbonilo grupė;
OSu - N-oksisukcinimido esteris;
OBzl - benzilo esteris;
DCC - N,N’-dicikloheksilkarbodiimidas;
ΗΟΒΤ - N-oksibenzotriazolas.
Ν,Ν’-dimetilformamidas buvo naudojamas kaip tirpiklis. Pridėjus asparto rūgšties, α-COOH apsaugai buvo naudojamas druskos su trietilaminu sudarymas. BOC-blokuojanti grupė buvo pašalinama trifluoracto rūgšties (TFA) tirpalu, o Z-blokuojanti grupė - katalitiškai hidrinant. Produktas buvo ekstrahuojamas ir gryninamas preparatine chromatografija naudojant normalios fazės kolonėlę (silikagelis).
Galutinio produkto savybės:
• aminorūgščių analizė Lys Glu Asp Trp
0,95 1,00 1,06 0,90 • peptido kiekis 97,48 % (pagal ASSCh, 220 nm) plonasluoksnė chromatografija (PSCh) - viena medžiaga, Rf=0,64 (plokštelė PTSX-P-V-UV Sorbfil, silikagelis STX-IVE 8-12 pm, acetonitrilas:vanduo 3:1);
drėgmės kiekis: 7 %
0,01 % tirpalo pH: 4,05;
UV spektras; aukščiausias smailės taškas yra ties 280 nm - triptofano indolo žiedas;
Specifinio sukimo galia: [a]D 23 -26,53° (c=1,0; H2O), (”Polamat A”, Carl Zeiss Jena.
Sintezės pavyzdžiai:
1. BOC-Glu(OBzl)-Asp(OBzl)-OH (I), N-tret.butiloksikarbonil-(ybenzil)glutamil-(p-benzil)aspartatas
4.32 g (0.0100 mol) N-tret.butiloksikarbonil-(y-benzil)glutamo rūgšties N-oksisukcinimido esterio (BOC-Glu(OBzl)-OSu) ištirpinama 20 ml dimetilformamido, pridedama 1,72 ml (0,0125 mol) trietilamino ir 2,80 g (0,0125 mol) β-benzilaspartato. Mišinys maišomas 24 valandas kambario temperatūroje. Po to produktas yra nusodinamas 0,5 N sulfato rūgšties tirpalu (150 ml), ekstrahuojamas etilacetatu (3x30 ml), plaunamas 0,5 N sulfato rūgšties tirpalu (2x20 ml), vandeniu. Produktas džiovinamas bevandeniu Na2SO4. Etilacetatas nufiltruojamas ir pašalinamas vakuume 40°C temperatūroje, liekana džiovinama vakuume virš P2O5. Gaunama 5,68 g (=100 %) alyvos. Rf = 0,42 (benzenas-acetonas 2:1, Sorbfil plokštelės, silikagelis - 8-12 pm, ryškinama UV šviesa ir chloru/benzidinu).
2. TFAH-Glu(OBzl)-Asp(OBzl)-OH (II), (y-benzil)glutamil-(Pbenzil)aspartato trifluoracetatas
5,68 g («0,01 mol) N-tret.butiloksikarbonil-(y-benzil)glutamil-(Pbenzil)aspartato (I) ištirpinama 20 ml dichlormetano-trifluoracto rūgšties mišinio (3:1). Po dviejų valandų tirpiklis nugarinamas vakuume 40°C temperatūroje. Nugarinimas pakartojamas pridėjus kitą dichlormetano porciją (2x10 ml). Liekana džiovinama vakuume virš NaOH. Gaunama 5,80 g («100 %) alyvos. Rf = 0,63 (n-butanolispiridinas-acto rūgštis-vanduo, 15:10:3:12).
3. Z-Lys(Z)-Glu(OBzl)-Asp(OBzl)-OH (III), Ν,Νεdibenziloksikarbonillizil-(y-benzil)glutamil-(3-benzil)aspartatas
5,65 g (0.01 mol (y-benzil)glutamil-(p-benzil)aspartato trifluoracetato (II) ištirpinama 10 ml dimetilformamido, pridedama 2,80 ml (0,02 mol) trietilamino ir 6,64 g (0,013 mol) N,Ns-dibenziloksikarbonillizino Noksisukcinimido esterio. Reakcijos mišinys maišomas 24 valandas kambario temperatūroje.
Produktas nusodinamas 0,5 N sulfato rūgšties tirpalu (150 ml), ekstrahuojamas etilacetatu (3x30 ml), plaunamas 0,5 N sulfato rūgšties tirpalu (2x20 ml), 5 % natrio rūgščiojo karbonato tirpalu (1x20 ml), vandeniu ir džiovinamas bevandeniu natrio sulfatu. Etilacetatas nufiltruojamas ir pašalinamas vakuume 40°C temperatūroje. Liekana perkristalinama iš etilacetato/heksano sistemos. Produktas nufiltruojamas ir džiovinamas vakuume virš P2O5. Išeiga yra 6,04 g (72 %). Lydymosi temperatūra (Tiyd) yra 142 °C. Rf = 0,60 (benzenasacetonas, T.1).
4. Z-Lys(Z)-Glu(OBzl)-Asp(OBzl)-Pro-OBzl (IV), 1024,15 Ν,Νεdibenziloksikarbonillizil-(y-benzil)glutamil-(p-benzil)aspartiltriptofanamidas
1,8 g (7,2 ųmol) triptofanamido hidrochlorido (ΗΟΙ·Η-ΤΓρ-ΝΗ2) suspenduojama 15 ml tetrahidrofurano ir maišant pridedama 1,0 ml (7,2 mmol) trietilamino. Per 5 minutes pridedama 4,0 g (4,8 mmol)
N, NE-dibenziloksikarbonillizil-(Y-benzil)glutamil-(P-benzil)aspartato (III) ir
O, 8 g (5,8 mmol) N-oksibenzotriazolo. Mišinys atšaldomas iki 0 °C temperatūros. Po to 1,2 g (5,8 mmol) N.N’-dicikloheksilkarbodiimido tirpalas atšaldomas iki 0 °C ir įpilama 5 ml tetrahidrofurano. Mišinys maišomas šioje temperatūroje 2 valandas ir paliekamas maišytis per naktį kambario temperatūroje. Reakcijos mišinys supilamas į ledovandens mišinį 9150 ml), liekana sutrinama ir nufiltruojama. Liekana suspenduojama etilacetate (200 ml) ir susidaręs gelis plaunamas iš eilės 1N H2SO vandenyje (2x100 ml), 5 % NaHCO3 (2x100 ml), 1N H2SO4 (2x100 ml), vandenyje (2x100 ml), sočiame NaCl tirpale. Tirpiklis nugarinamas vakuume ir produktas du kartus perkristalinamas iš izopropilo alkoholio. Išeiga 4,9 g (95%), Rf=0,67 (benzenasacetonas, 2:1).
5. H-Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 (V), lizil-glutamil-aspartil-triptofanamidas, 575,62
4,7 g N,Ns-dikarbobenzenoksilizil-(Y-benzil)glutamil-(p-benzil)aspartiltriptofan-amido (IV) yra hidrinama metanolio/vandens (5:1) sistemoje ant Pd/C katalizatoriaus. Deblokavomo reakcijos pabaiga kontroliuojama plonasluoksnės chromatografijos metodu benzeno/acetono (2:1) ir acetonitrilo/vandens (1:3) sistemose. Pasibaigus reakcijai, katalizatorius nufiltruojamas, filtratas nugarinamas vakuume, o liekana perkristalinama iš vandens/metanolio sistemos. Produktas džiovinamas vakuume virš KOH. Išeiga 2,6 g (90%). Rf=0,64 (acetonitrilas/vanduo, 1:1).
Gryninimui 2,6 g produkto ištirpinama 5 ml acetonitrilo-vandens mišinio (1:3) ir suleidžiama į 21x4,5 cm kolonėlę su “Sigma silikageliu, 230-400 ertmės (40-63 μ). Eliuuojama acetonitrilo-vandens (1:3) sistema. Gauta 1 g chromatografiškai homogeninės medžiagos.
6. Galutinio produkto analizė • Peptido kiekis buvo nustatytas didelio efektyvumo skystinės chromatografijos metodu, naudojant Nucleosil kolonėlę C18 4,6x250 mm: A: 0,1% TFA; B: MeCN; gradientas B-»30% per 30 min. Srauto greitis lygus 1 ml/min. Detekcijos banga 220 nm, skleidimas 190-600 nm srityje, mėginio tūris 20 μΙ. Peptido kiekis - 97,48 %.
• Aminorūgščių analizė atlikta AAA “T-339” testeriu, Praha.
Lys Glu Asp Trp 0,95 1,00 1,06 0,90 • Plonasluoksnė chromatografija: viena medžiaga, Rf=0,64 (acetonitrilas/vanduo, 3:1, Sorbfil plokštelės, 8-12 μηι silikagelis, ryškinant chloru/benzidinu ir UV).
• Drėgmės kiekis: 7 % (gravimetriniu būdu, pagal masės sumažėjimą džiovinant, - 20 mg 100°C temperatūroje) • 0,01 % tirpalo pH: 4,05 (potenciometriškai).
• Specifinio sukimo rodiklis: [α]ο23:-26,53° (c=1,0 H2O), “Polamat A”, Carl Zeiss Jena.
• UV spektras: smailės maksimumas 280 nm - triptofano indolo žiedas, “Beckman DU 650”, 0,001% vandeninis tirpalas.
pavyzdys. Lys-Glu-Asp-Trp-Nhh tetrapeptido poveikis į aloksaninio diabeto eigą bandyme su žiurkėmis (gydymo variantas)
Tyrimas buvo atliekamas su 21 baltosios maišytos veislės žiurkių patinėliu, kurių vidutinė kūno masė 375±35 g. Nustačius gliukozės koncentraciją kraujyje, visi gyvūnai buvo atsitiktinai padalinti į 2 grupes. Tada visiems gyvūnams buvo duota vienkartinė intraveninė aloksano tirplalo (“Spofa”) injekcija, imant 35 mg/kg dozę. Penkiolikos dienų bėgyje kontroliniams gyvūnams buvo suleidžiama į pilvaplėvę vieną kartą 0,3 ml 0,9 % NaCl tirpalo, o pagrindinės grupės žiurkės gavo 3 ųg (0,3 ml 0,9 % NaCl tirpale) Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 dozę vienai žiurkei 11 dienų.
lentelėje pateikti šio tyrimo rezultatai, kurie rodo, kad Lys-GluAsp-Trp-NH2 tetrapeptido vartojimas davė patikimą gyvūnų gliukozės kiekio kraujyje sumažėjimą viso tyrimo eigoje 38,4 % (30-47,7%). Su Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido gliukozės kiekio sumažinimu koreliuojasi gyvūnų mirštamumo sumažėjimas pagrindinėje grupėje. Pavyzdžiui, kontrolinės grupės gyvūnų mirštamumas tyrimo pabaigoje (praėjus 84 dienoms po aloksano įvedimo) buvo 70 %, tuo tarpu kai žiurkių, gavusių Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptidą- 36,4 %. Taigi, LysGlu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido vartojimas du kartus sumažino aloksaninį diabetą turinčių gyvūnų mirštamumą.
pavyzdys. Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 poveikis į aloksaninio diabeto eigą bandyme su žiurkėmis (profilaktikos ir gydymo variantas)
Tyrimas buvo atliekamas su 15 baltosios maišytos veislės žiurkių patinėlių, kurių vidutinė kūno masė 375±35 g. Gyvūnai buvo atsitiktinai padalinti į 2 grupes. Kontroliniai gyvūnai gavo vieną kartą per dieną intraveninę 0,3 ml 0,9 % NaCI tirpalo injekciją, o pagrindinės grupės gyvūnai gavo 3 pg (0,3 ml 0,9 % NaCI tirpale) Lys-Glu-Asp-TrpNH2 tetrapeptido dozę vienai žiurkei 7 dienas. Po to visiems gyvūnams buvo vieną kartą suleista į veną 1 ml aloksano tirpalo (“Spofa”) 35 mg/kg dozė. Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptidas buvo leidžiamas tris dienas po aloksano įvedimo. Po to kontrolinėms žiurkėms buvo duotas antras Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido kursas nuo 18 iki 28 dienos (viso 11 dienų), imant tą pačią dozę.
Tyrimo rezultatai parodyti 2 lentelėje. Pirmiausia reikia paminėti, kad sveikiems gyvūnams Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptidas nemažina gliukozės kiekio kraujyje. Kontroliniai gyvūnai viso eksperimento metu po alkoksano įvedimo rodė cukrinio diabeto vystymąsi, lydimą gliukozės koncentracijos kraujyje didėjimo 1,9 - 4,9 kartus, lyginant su pradiniu kiekiu. Žiurkės, gavusios vieną Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido kursą, turėjo sumažintą gliukozės kiekį kraujyje 22-30 %, lyginant su kontrole. Po antrojo Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido kurso šie gyvūnai rodė visišką gliukozės kiekio kraujyje normalizaciją visais eksperimento laikotarpiais (28-tą, 33-ią, 4O-tą dieną), tuo tarpu kai kontrolinės grupės gyvūnų gliukozės kiekis kraujyje buvo atitinkamai padidintas 2, 4,2, 3,8 kartus.
Reikia pažymėti, kad tik 2 žiurkės iš 8 gydytų Lys-Glu-Asp-TrpNH2 tetrapeptidu turėjo sunkų cukrinį diabetą, tuo tarpu kontrolinėje grupėje buvo 5 iš 7, taigi kontrolinėje grupėje šis rodiklis buvo 2,9 karto didesnis.
Pabaigus tyrimą (40-tą dieną po aloksano įvedimo) išgyveno
57,1 % kontrolinių gyvūnų, ir 75 % gyvūnų, gydytų Lys-Glu-Asp-TrpNH2 tetrapeptidu.
Šio tyrimo rezultatai rodo, kad Lys-Glu-Asp-Trp-Nhh tetrapeptidas duoda įnašą į gliukozės kiekio normalizaciją aloksaninio diabeto žiurkų atveju, ir ją lydi mirštamumo sumažėjimas.
pavyzdys. Skirtingų Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido dozių poveikis į aloksaninio diabeto eigą bandyme su žiurkėmis
Tyrimas buvo atliekamas su 23 baltosios maišytos veislės žiurkių patinėliais, kurių vidutinė kūno masė 375±35 g. Visi gyvūnai gavo vienkartinę intraveninę 1 ml aloksano tirpalo (“Spofa”) 35 pg/kg dozę.
Tada šie gyūnai buvo atsitiktinai padalinti į 3 grupes. Kontroliniams gyvūnams buvo leidžiama į pilvą 0,3 ml 0,9% NaCl tirpalo vieną kartą per dieną. Antrosios ir trečiosios grupės žiurkės gavo 1 pg (0,1 ml 0,9% NaCi tirpale) ir 10 pg (0,1 ml 0,9% NaCl tirpale) Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido dozę vienai žiurkei 7 dienas.
lentelėje parodyti šio eksperimento rezultatai. Lys-Glu-AspTrp-NH2 tetrapeptido įvedimas žiurkėms, imant 1 pg dozę, davė padidintą gliukozės kiekį 1-ą ir 4-tą dienomis po tetrapeptido kurso atitinkamai 17,3 ir 12,3 % lyginant su kontrolėmis. Duodant Lys-GluAsp-Trp-NH2 tetrapeptidą žiurkėms 10 pg doze, gaunamas dar labiau išreikštas gliukozės kiekio sumažėjimas 30, 23,8, 26, 12,7 % atitinkamai 1, 4, 7, 17-tą dienomis. Šie duomenys rodo, kad Lys-GluAsp-Trp-NH2 tetrapeptido dozės padidėjimas pastebimai veikia gliukozės kiekį gyvūnų kraujyje.
pavyzdys. Lys-Glu-Asp-Trp-Nhh tetrapeptido poveikis į aloksaninį diabetą turinčių žiurkių gliukozės kiekį kraujyje
Tyrimas buvo atliekamas su 18 baltosios maišytos veislės žiurkių patinėlių, kurių vidutinė kūno masė 375±35 g. Nustačius gliukozės koncentraciją kraujyje, visi gyvūnai buvo atsitiktinai padalinti į 2 grupes. Tada visiems gyvūnams buvo duota vienkartinė intraveninė aloksano tirplalo (“Spofa”) injekcija, imant 35 mg/kg dozę. Penkiolikos dienų bėgyje kontroliniams gyvūnams buvo suleidžiama intraperitoniškai vieną kartą per dieną 0,3 ml 0,9 % NaCl tirpalo, o pagrindinės grupės žiurkės gavo 3 pg (0,3 ml 0,9 % NaCl tirpale) vienai žiurkei Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido dozę 11 dienų.
Bandymo rezultatai pateikti 4 lentelėje, kurie rodo, kad 15-tą dieną po aloksano įvedimo gyvūnai įgavo cukrinį diabetą. Žiurkių, kurioms buvo duodamas Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptidas, insulino kiekis kraujyje 8 dienų bėgyje po medžiagos įvedimo buvo 3,9 kartus didesnis nei kontrolinės gupės žiurkių. Visi tolimesni eksperimento metu vykdyti tyrimai rodė tam tikrą insulino kiekį žiurkių kraujyje (13-18 %), tuo tarpu kai kontrolinių gyvūnų kraujyje insulino iš viso nebuvo. Pabaigus eksperimentą (70-tą dieną po aloksano įvedimo), 62,5 % kontrolinių gyvūnų buvo gyvi, gyvūnų, gavusių Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido gyvų buvo 70 %.
Šio eksperimento rezultatų analizė rodo, kad Lys-Glu-Asp-TrpNH2 tetrapeptido įvedimas gyvūnams su aloksaniniu diabetu palaiko insulino kiekį kraujyje, kuris gali atsirasti dėl dalinio insuliną produkuojančių ląstelių struktūros ir funkcijos palaikymo.
pavyzdys. Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido poveikis į aloksaninį diabetą turinčių žiurkių cukraus kreivės rodiklius (gydymo variantas)
Tyrimas buvo atliekamas su 13 žiurkių patinėlių, įtrauktų į ankstesnius tyrimus (gydymo variantai - praėjus 44 dienoms po to, kai buvo baigtas Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido panaudojimas). Atskirą grupę sudarė 7 sveikos žiurkės, turinčios tokią pačią kūno masę. Visiems gyvūnams intraveniniu būdu, prieš tai nustačius gliukozės koncentraciją kraujyje, buvo suleista 1 ml 2 % gliukozės tirpalo.
lentelėje parodyti bandymo rezultatai, kurie rodo, kad sveikoms žiurkėms po gliukozės suleidimo jos koncentracija po 5 min. buvo 203,9%, 30 min - 1 56,3%, 60 min. - 124,6 %, 1 20 min. - 114,5 % lyginant su pradiniu kiekiu (100%). Kontroliniuose gyvūnuose šis rodiklis buvo atitinkamai 129,8, 127,5, 123,5, 121,1 %. Šie duomenys rodo stiprią kasos funkcijos supresiją po pažeidimo aloksanu. Tas pats rodiklis žiurkėms, kurios buvo gydytos Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptidu, buvo 142,9, 97,3, 95,6, 77,9 %. Šio tyrimo rezultatai rodo, kad Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptidas gali stimuliuoti žiurkių, kenčiančių nuo aloksaninio diabeto, kasos funkciją.
pavyzdys. Insulino poveikis į aloksaninį diabetą turinčių žiurkių gliukozės kiekį kraujyje po Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido vartojimo
Tyrimas buvo atliekamas su 13 žiurkių patinėlių, įtrauktų į ankstesnius tyrimus (gydymo variantas - praėjus 28 dienoms po to, kai buvo baigtas Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido panaudojimas). Atskirą grupę sudarė 7 sveikos žiurkės, turinčios panašią kūno masę. Visiems gyvūnams intraveniniu būdu buvo suleista insulino (0,3 vienetai) ir po to buvo nustatyta gliukozės koncentracija jų kraujyje.
lentelėje parodyti bandymo rezultatai. Sveiki gyvūnai rodė didelį fiziologinį gliukozės kiekio sumažėjimą, tuo tarpu kontrolinių gyvūnų (sergančių aloksaniniu diabetu) šis rodiklis buvo 2,8 karto mažesnis.
Aloksaninį diabetą turintys gyvūnai, paveikti Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptidu, aiškiai rodė, kad gliukozės kiekis sumažėjo po insulino įvedimo beveik 2 kartus, lyginant su kontroline grupe. Šie duomenys rodo Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido sugebėjimą palaikyti dideliu laipsniu audinio jautrumą insulinui.
Šio tyrimo metu nustatytos Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido savybės duoda pargindo rekomenduoti jį naudoti profilaktikoje ir gydymui kaip medžiagą, reguliuojančią gliukozės kiekį kraujyje gydant cukrinį diabetą.
Žemiau parodyti pasiūlyto tetrapeptido klinikinių tyrimų rezultatai rodo jo farmakologines savybes ir patvirtina išradimo įgyvendinimo galimybę.
pavyzdys. Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido vartojimo efektyvumas pacientams, turintiems cukrinį diabetą
Tyrimas buvo atliekamas su 36 pacientais nuo 16 iki 83 metų (7 vyrai, 29 moterys). Dvidešimt trims pacientams buvo diagnozuotas 1 tipo cukrinis diabetas, 13 pacientų - 2 tipo diabetas. Ligos trukmė svyravo nuo 1 iki 30 metų. 32 pacientai gavo insuliną. Dauguma sergančiųjų cukriniu diabetu pacientų turėjo hospitalinę dekompensaciją. Šių pacientų gliukozės kiekis nevalgius syravo nuo 9,5 iki 27 μιτι/l; glikozilinto hemoglobino - nuo
7,8 iki 12,7 %. Visiems šiems pacientams buvo skirta griežta dieta. Visi pacientai buvo atsitiktinai suskirstyti į 2 grupes, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, ligos trukmės ir stadijos (7 lentelė). Kartu su standartiniu gydymo būdu 16 pacientų buvo paskirta 10 ųg (1 ml 0,9 % NaCl tirpale) LysGlu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido dozė vieną kartą dienoje 10 dienų. Keturiems pacientams, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu kartu su standartiniu gydymo kursu buvo paskirta 100 ųg (1 tabletė) Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido dozė du kartus per dieną prieš valgį 10 dienų. Kontrolinės grupės pacientai gavo 1 ml 0,9 % NaCl tirpalo kaip placebo pagal tą pačią schemą.
Lys-Glu-Asp-Trp-NHk tetrapeptido efektyvumo tyrimo rezultatai parodyti 8 lentelėje. Astuoniems pacientams (iš 16 gydytų insulinu) Lys-GluAsp-Trp-NH2 tetrapeptido kursas davė insulino dienos dozės sumažėjimą vidutiniškai 8 vienetais, ir tai leido pasiekti kompensaciją.
Šešiems pacientams insulino dozė liko nepakitusi ir buvo registruota kompensacija. Tik 2 pacientams, norint pasiekti kompensaciją, insulino dozė buvo padidinta: 1-am pacientui - 4 vienetais, 2-am pacientui - 14 vienetų. Tuo pačiu metu kontrolinėje grupėje (16 insuliną gaunančių pacientų) tik 2 pacientams dozė liko nepakitusi, 14 pacientų, norint pasiekti kompensaciją, insulino dozė buvo padidinta 4-8 vienetais.
Pagrindinės grupės pacientams, turintiems 2 tipo cukrinį diabetą (1 pacientas) ir 1 tipo cukrinį diabetą (3 pacientai), kurie gavo Lys-Glu-Asp-TrpNH2 tetrapeptidą tabletėmis kasdien, insulino dozė buvo sumažinta 25 vienetais, o pacientams, kurie buvo veikti peroraliniu priešdiabetiniu vaistu, buvo pasiekta visiška kompensacija ir preparatų dozė buvo sumažinta praktiškai du kartus.
Tokiu būdu Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido vartojimas pacientams, sergantiems cukriniu diabetu, davė audinių jautrumo padidėjimą insulino atžvilgiu ir tam tikru dydžiu kasos funkcijos atsistatymą. Reikia pažymėti, kad buvo užregistruotas gana didelis Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido efektyvumas, kuris buvo patvirtintas 50 % pagrindinės grupės pacientų insulino kiekio sumažėjimu, tu tarpu kai kontrolinėje grupėje tokio poveikio nebuvo nei vienam pacientui.
Aukščiau pateiktam aprašymui patvirtinti mes pateikiame 3 trumpus išrašus iš ligų istorijų.
Išrašas iš ligos istorijos Nr.1
Pacientė K., 69 metų amžiaus, 2 grupės invalidė. Pacientė serga cukriniu diabetu 17 metų. Nuo 1986 m. ji gavo priešdiabetinį vaistą tabletėmis, nuo 1996 m. šie vaistai buvo pakeisti insulinu. Pacientės apžiūra parodė vėlyvas diabetines komplikacijas.
Diagnozė: 2 tipo cukrinis diabetas, antrinis rezistentiškumas insulinui, diabetinė retinopatija, polineuropatija, diabetinė nefropatija, simptominė hipertenzija.
Priėmus gydyti: gliukozės kiekis kraujyje - 10 pmol/l, dvi valandos po valgio - 14 pmol/l. Kraujo klinikinė analizė - normali, proteinuria - iki 0,66 g/l, EKG - kairiojo širdies skilvelio hipertrofija. Insulino dienos dozė - 82 vienetai.
Gydymas: dieta, B grupės vitaminai, berlitionas, parenterinė farmacinės kompozicijos, turinčios Lys-Glu-Asp-Trp-NH2tetrapeptido, forma, 10 pg į raumenis 10 dienų laikotarpyje.
Išrašant iš ligoninės 18-tą dieną: gliukozės kiekis kraujyje nevalgius 5,9 pmol/l. Insulino dienos dozė - 56 vienetai (sumažėjo 26 vienetais lyginant su pradiniu kiekiu). Aiškiai pagerinti koaguliacijos rodikliai.
Išrašas iš ligos istorijos Nr,2
Pacientas M., 40 metų amžiaus, 2 grupės invalidas. Jis serga cukriniu diabetu 13 metų ir nuo pat ligos pradžios gydytas insulinu.
Diagnozė: 1 tipo cukrinis diabetas, vidutinė stadija, diabetinė retinopatija, polineuropatija, encefalopatija.
Priėmus gydyti: gliukozės kiekis kraujyje nevalgius - 17,8 pmol/l. Kraujo ir šlapimo klinikinė analizė - normali. Insulino dienos dozė - 40 vienetų.
Gydymas: dieta, B grupės vitaminai, parenterinė farmacinės kompozicijos, turinčios Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido, forma, 10 pg į raumenis 10 dienų laikotarpyje.
Išrašant iš ligoninės 15-tą dieną: gliukozės kiekis kraujyje nevalgius 3,4 pmol/l. Insulino dienos norma - 32 vienetai (sumažėjo 8 vienetais lyginant su pradiniu kiekiu).
Išrašas iš ligos istorijos Nr.3
Pacientė L., 83 metų amžiaus. Ji serga cukriniu diabetu 25 metus, buvo gydyta įvairiomis priešdiabetinėmis piliulėmis. Laikosi griežtos dietos, dabartinė pacientės būklė patenkinama.
Diagnozė: 2 tipo cukrinis diabetas, diabetinė retinopatija.
Priėmus gydyti: gliukozės kiekis kraujyje nevalgius - 11 pmol/l. Kraujo ir šlapimo klinikinė analizė - normali. Naudoja 2 diabetono tabletes kasdien. Kadangi pacientė parodė rezistentiškumą priešdiabetiniams piliuliniams preparatams, jai buvo rekomenduota naudoti insuliną. Bet pacientė atsisakė gydytis insulinu, todėl jai buvo paskirta peroralinė farmacinės kompozicijos, turinčios Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido, forma, 100 pg (1 tabletė) du kartus per dieną prieš valgį 10 dienų laikotarpyje kartu su 2 diabetono tabletėmis. Antrąją dieną gliukozės kiekis kraujyje nevalgius buvo 6 pmol/l.
Tada diabetono dozė buvo sumažinta du kartus. Pabaigus gydymo kursą Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptidu, gliukozės kiekis kraujyje buvo normos ribose, Dabartinė pacientės būklė patenkinama.
lentelė
Gliukozės koncentracija kraujyje (mg %) Į Pabaigus peptido Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 vartojimą (dienos) 58 ry re* 4? ei re re re * izy F-M r—t -H ON oo ON
ττ co ei 41 CN r< Tt re ue * re O< -H oo θ' CN oo
00 CN CN ry ui re LTi * CN 41 uy CN CN 00
oo CN 41 ry 00 NO re 40 * ry o 5 40 m CM <34
On CN 41 τζ ue re r- * uy o 41 Oy ri 00 ON
- re r-* 41 uy ei Ti- re 00 * ry θ' 41 uy ei CN CN o
Praėjus 8 dienoms nuo Lys-Glu- Asp-Trp-NH2 tetrapeptido įvedimo re ei *5 o θ' no re <34 * CN ND* 41 uy TT UY CN -
Praėjus 15 dienų po aloksano įvedimo tT ui 41 O ui Ti- re O TT ei 41 nd, re re re -
Pradinis lygis ry ui +1 o Tt 00 o oy re* 4į 00
Gyvūnų grupė Kontrolė (NaCl) e Tetrapeptidas Lys-Glu-Asp -Trp-NH2 c
lentelė
Gliukozės koncentracija kraujyje (mg %) | Po aloksano įvedimo (dienos) 40 * 00 σ? 00 -H ir? O Tfc VO £ o r-
cn cn * cn^ σ? 00 -H <*? 00 cn 4fc CM LT? -H r- o O\ 00
00 CM Po antro Lys-Glu-Asp-TrpNH2 kurso (nuo 18-tos iki 28tos dienos) * \c? CM 41 Tf in iri % cn 4? <n r-* Γ- 00
CM
* 00 rV IT) ir? cn IT) 3fc * v© cm cn -H O σ? in c\
M“ * 00^ ir? IT) r±t cn cn cn % * m σ? cn -H in S CM ©\
in * o? 4? ir> cn r- 3fc # CM r- 4? cn rV CM o
Praėjus 7 dienoms nuo Lys-Glu-AspTrp-NH2 tetrapeptido įvedimo (1 kursas) o, 4? V© C\ r-» 00 © S s
Pradinis lygis Cs O* +1 (N 00 VO r-
Gyvūnų grupė Kontrolė (NaCI) c Tetrapeptidas Lys-Glu-Asp -Trp-NH2 c
o
u.
C
O uz
M
C c
‘5b
2?
CM
O o' v
o.
lentelė
Gliukozės koncentracija kraujyje (mg %) Po Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 tetrapeptido įvedimo (dienos) CM 285,0±12,9 o C\ -H νγ ei r- cm 00 νγ r*i rn oo Tt CM SO
Tt vi o r—M -fį © V? CM <o Tt ei *5 CO OO so CM oo 240,0±7,9* SO
t 277,9± 11,1 t^· OO Q\ MD CM 00 * Tt oo -H \o vi O CM r-
n- 00 σΓ -H VO 00 r- CM r* * CM CM T-H -H Tt Tt Tt CM 00 * CO r- -H CM ei CM C
F—» oC £ Vi CM 228,3±10,7* cs * r- so -H cn cn © t—H r*
Po aloksano įvedimo (dienos) Tt 00 σΓ cm* C'' CM r- 261,7±12,3 Os 252,2±7,9 Γ
r- 276,4±0,9 Γ σγ cm ΐ SO v? Tf CM o\ 247,2± 14,0 r-
I Pradinis lygis I 78,6±4,2 r* CO ei O © 00 o Tt r*i -H Cs ei 00 r-
Gyvūnų grupė Kontrolė (NaCl) c Tetrapeptidas Lys-Glu-Asp -Trp-NH, (1 mkg) c Tetrapeptidas Lys-Glu-Asp -Trp-NH, (10 mkg) c
izi
O o'
V
CL, yginant su kontrole
CN
CN lentelė
| Insulino kiekis kraujyje (mkTV/ml) | Pabaigus tetrapeptido Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 vartojimą (dienos) 44 O >/> % Cy m r-
00 fN o % Ό cT ’Φ r-
00 o UD % O -H ey r-
Os o % <r> θ' H ei
- o r- % C θ' -H ei 00
Praėjus 8 dienoms nuo Lys-Glu- Asp-Trp-NH2 tetrapeptido įvedimo ΚΊ CN o -H 00 o” 00 # r—c Hrį ei o
Praėjus 15 dienų nuo aloksano įvedimo cT -H O ei co θ' -H vy o
Pradinis lygis ei +l ey 00 00 ei -H 00^ ei e4 o
-1 Gyvūnų grupė Kontrolė (NaCl) c Tetrapeptidas Lys-Glu-Asp -Trp-NII2 c
JU p
c o
M
C
C3
C '6b
U-i
O θ'
V
0-, υ
o i-.
C
O
C rt c
'5b >>
o o
o“ v
C5 lentelė
120 co vf -H 00 o> c* 420,5±16,5* V) % OO' ci Ή Cį \D 4 00
* %
C (N
ci
ε s—z 09 -H co r- ΐ to 00
o vi σγ
ε O oo ’-1
Cl O
Ό Cl
O
>
CZi
•<D
N
O
U<!
.2
Tb * %
O et co 00^
oo ai O\ «—»
30 4į ci c- t—* -H v> 41 00
j co ci vT
«-Η o
<N
* %
»—1 CJ Vi
00 v? o
-H 1-M r—<
V) CO r- -H to -H 00
ci d
c- o f—H
Vi O
M- co
*
00 2? Cį Tt 00 ci Cį oi
c/i c -3 c3 u. +1 vį 00 r- ’-H Cl ’χΤ to -H 00 θ' Cl 00
0- CO
E* z <Λ Λ « P
•U
c- α u 00 S Sveiki c Kontrolė (NaCI) c trapeptid u-Asp-Ti c
> □ <U ~~ H O 1 cn
>>
i-3
M '3
C α
>.
OD tn '3 '53 >
cn c/J *-*
C
C ’Eh o
© θ' v
CU u
o l«—» 3 O uz (Λ
C
5)
U-l <O θ'
V
Cu ’Φ (N lentelė
Gliukozės kiekio sumažėjimas pradinio kiekio atžvilgiu (%) 64,8 23,4 44,2
Gliukozės koncentracija kraujyje (mg %) Praėjus 30 min. po insulino įvedimo 29,4±2,2 00 * ni 41 00 00 CM UO % co oo -H co (M oo
Pradinis lygis 83,5±3,2 00 * 4? Γγ vi Γ n V0 (N 41 νγ CM CM 00
Gyvūnų grupė Sveiki c Kontrolė (NaCl) c ΓΜ K z « ė- 5 H O. į. O u? £< 2 7 •C 3 1) — H O 1 72 X J c
t/3 c
'C >
tzi
C/5
JU
Έ tc o
C
C o
o θ' v
O.
c c
’5b >>
ΙΖΊ
O θ' v
0LT 5421 B
Ί lentelė
•o o. 2 oc & •i—· c .iž o CL, Pagrindinė (tetrapeptidas Lys-Glu-Asp-Trp-NH2) o CM CM 00
Kontrolė (placebas) SO m m - m
Rodiklis Pacientų skaičius Vyrai Moterys Pacientų su 1 tipo cukriniu diabetu skaičius Pacientų su 2 tipo cukriniu diabetu skaičius
•o OC M—* C o • o a pL, Pagrindinė (tetrapeptidas Lys-Glu-Asp-Trp-NH2) VO 00 Ό CM
Kontrolė (placebas) Ό o CM
Rodiklis | Pacientų skaičius | Sumažinta insulino dozė, kurios reikia kompensacijai pasiekti Ta pati insulino dozė, kurios reikia kompensacijai pasiekti Padidinta insulino dozė, kurios reikia kompensacijai pasiekti

Claims (9)

  1. IŠRADIMO APIBRĖŽTIS
    1. Tetrapeptidas lizil-glutamil-aspartil-triptofan-amidas, kurio bendroji formulė Lys-Glu-Asp-Trp-NH2 [SEQ D NO:1].
  2. 2. Sekos [SEQ D NO:1] tetrapeptidas lizil-glutamil-aspartil-triptofanamidas, kurio bendroji formulė Lys-Glu-Asp-Trp-NH2, pasižymintis gliukozės kiekio reguliavimo biologiniu aktyvumu.
  3. 3. Peptidinės prigimties vaistinės medžiagos kompozicija, galinti reguliuoti gliukozės kiekį, turinti veiklųjį peptidinį agentą ir farmaciniu požiūriu priimtiną nešiklį, besiskirianti tuo, kad joje kaip veiklusis pagrindas yra efektyvus kiekis tetrapeptido Lys-Glu-Asp-Trp-NH2.
  4. 4. Medžiaga pagal 3 punktą, besiskirianti tuo, kad minėta medžiaga yra pateikta peroraliniam vartojimui tinkamoje formoje.
  5. 5. Medžiaga pagal 3 punktą, besiskirianti tuo, kad minėta medžiaga yra pateikta parenteriniam vartojimui tinkamoje formoje.
  6. 6. Farmakologinės medžiagos, turinčios kaip veiklųjį peptidinį agentą efektyvų kiekį tetrapeptido Lys-Glu-Asp-Trp-NH2, panaudojimas gamybai vaisto, skirto cukrinio diabeto profilaktikai arba gydymui, skiriant pacientui 0,1-30 ųg/kg kūno masės dozėmis bent vieną kartą per dieną laikotarpį, reikalingą terapiniam efektui pasiekti.
  7. 7. Farmakologinės medžiagos panaudojimas pagal 6 punktą gamybai i vaisto, skirto parenteriniam vartojimui.
    t
  8. 8. Farmakologinės medžiagos panaudojimas pagal 6 punktą gamybai vaisto, skirto peroraliniam vartojimui.
  9. 9. Farmakologinės medžiagos panaudojimas pagal 7 punktą, kur minėta farmakologinė medžiaga pagal 3-5 punktus yra veikli, kai ji yra vartojama 0,1-30 ųg/kg kūno masės dozėmis.
LT2006024A 2003-12-10 2006-04-05 Tetrapeptidas, reguliuojantis kraujo gliukozės lygį, sergant cukriniu diabetu LT5421B (lt)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RU2003135605/15A RU2242241C1 (ru) 2003-12-10 2003-12-10 Тетрапептид, регулирующий уровень глюкозы при сахарном диабете, фармакологическое средство на его основе и способ его применения

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LT2006024A LT2006024A (lt) 2007-02-26
LT5421B true LT5421B (lt) 2007-05-25

Family

ID=34388701

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LT2006024A LT5421B (lt) 2003-12-10 2006-04-05 Tetrapeptidas, reguliuojantis kraujo gliukozės lygį, sergant cukriniu diabetu

Country Status (15)

Country Link
US (1) US7491703B2 (lt)
EP (1) EP1697401B1 (lt)
JP (1) JP2007537140A (lt)
KR (1) KR101106609B1 (lt)
AT (1) ATE454397T1 (lt)
AU (1) AU2004296269B2 (lt)
CA (1) CA2547873C (lt)
DE (1) DE602004025040D1 (lt)
DK (1) DK1697401T3 (lt)
EA (1) EA008541B1 (lt)
LT (1) LT5421B (lt)
LV (1) LV13462B (lt)
RU (1) RU2242241C1 (lt)
UA (1) UA85204C2 (lt)
WO (1) WO2005056580A1 (lt)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2304444C1 (ru) 2006-05-23 2007-08-20 Общество С Ограниченной Ответственностью "Сиа Пептайдс" Пептид, обладающий стресспротекторным действием, фармацевтическая композиция на его основе и способ ее применения
RU2295970C1 (ru) 2006-05-23 2007-03-27 Общество С Ограниченной Ответственностью "Сиа Пептайдс" Пептид, повышающий резистентность капилляров, фармацевтическая композиция на его основе и способ ее применения
RU2301074C1 (ru) 2006-05-30 2007-06-20 Общество С Ограниченной Ответственностью "Сиа Пептайдс" Пептид, обладающий иммуногеропротекторным действием, фармацевтическая композиция на его основе и способ ее применения
RU2301678C1 (ru) 2006-05-30 2007-06-27 Общество С Ограниченной Ответственностью "Сиа Пептайдс" Пептид, стимулирующий регенерацию нейронов центральной нервной системы, фармацевтическая композиция на его основе и способ ее применения
RU2613314C2 (ru) * 2013-06-28 2017-03-15 Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Научно-исследовательский институт фармакологии имени В.В. Закусова" Малые молекулы с NGF-подобной активностью, обладающие антидиабетическими свойствами

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2159250C2 (ru) 1994-12-21 2000-11-20 Йеда Рисерч Энд Дивелопмент Ко. Лтд. АНАЛОГИ ПЕПТИДА p277 И СОДЕРЖАЩИЕ ИХ ФАРМАЦЕВТИЧЕСКИЕ КОМПОЗИЦИИ ДЛЯ ЛЕЧЕНИЯ И ДИАГНОСТИКИ ДИАБЕТА
EP1268518A1 (en) 2000-03-31 2003-01-02 Metabolic Pharmaceuticals Ltd. Insulin potentiating peptides

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3411284A1 (de) * 1984-03-27 1985-10-10 Wacker-Chemie GmbH, 8000 München Organo(poly)siloxane und derartige organo(poly)siloxane enthaltende, durch bestrahlung mit licht vernetzbare massen
US6180103B1 (en) 1994-12-21 2001-01-30 Yeda Research And Development Co., Ltd. Peptide p277 analogs, and pharmaceutical compositions comprising them for treatment or diagnosis of diabetes
RU2078769C1 (ru) 1995-08-18 1997-05-10 Научно-исследовательский институт биомедицинской химии РАМН Пептидный фрагмент, обладающий биологической активностью инсулина
RU2166957C1 (ru) * 2000-10-09 2001-05-20 Санкт-Петербургская Общественная Организация "Санкт-Петербургский Институт Биорегуляции И Геронтологии Сзо Рамн" Тетрапептид, стимулирующий функциональную активность гепатоцитов, фармакологическое средство на его основе и способ его применения
CA2458915A1 (en) * 2001-08-31 2003-03-13 Agensys, Inc. Nucleic acid and corresponding protein entitled 205p1b5 useful in treatment and detection of cancer

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2159250C2 (ru) 1994-12-21 2000-11-20 Йеда Рисерч Энд Дивелопмент Ко. Лтд. АНАЛОГИ ПЕПТИДА p277 И СОДЕРЖАЩИЕ ИХ ФАРМАЦЕВТИЧЕСКИЕ КОМПОЗИЦИИ ДЛЯ ЛЕЧЕНИЯ И ДИАГНОСТИКИ ДИАБЕТА
EP1268518A1 (en) 2000-03-31 2003-01-02 Metabolic Pharmaceuticals Ltd. Insulin potentiating peptides

Also Published As

Publication number Publication date
RU2242241C1 (ru) 2004-12-20
KR101106609B1 (ko) 2012-01-20
JP2007537140A (ja) 2007-12-20
DK1697401T3 (da) 2010-05-03
WO2005056580A1 (en) 2005-06-23
EA008541B1 (ru) 2007-06-29
EP1697401B1 (en) 2010-01-06
KR20070022199A (ko) 2007-02-26
US20070142298A1 (en) 2007-06-21
DE602004025040D1 (de) 2010-02-25
EP1697401A1 (en) 2006-09-06
EA200600757A1 (ru) 2006-08-25
LT2006024A (lt) 2007-02-26
AU2004296269A1 (en) 2005-06-23
CA2547873A1 (en) 2005-06-23
ATE454397T1 (de) 2010-01-15
AU2004296269B2 (en) 2010-06-03
US7491703B2 (en) 2009-02-17
LV13462B (en) 2007-02-20
CA2547873C (en) 2011-11-22
UA85204C2 (uk) 2009-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1179008B1 (en) Tetrapeptide revealing geroprotective effect, pharmacological substance on its basis, and the method of its application
EP0787741A1 (en) Amylin isolated from pancreatic islet amyloid and pharmaceutical compositions comprising it
TW201625672A (zh) 升糖素及glp-1受體之共促效劑
CN109152810A (zh) 用于预防和治疗杜氏肌肉萎缩症的方法和组合物
LT5421B (lt) Tetrapeptidas, reguliuojantis kraujo gliukozės lygį, sergant cukriniu diabetu
JPH02502826A (ja) 免疫欠損状態の治療のための医薬製剤
US20230285578A1 (en) Pth analogs for the treatment of hypoparathyroidism
PT1462455E (pt) Péptido ser-ser-ser-arg e suas utilizações medicinais
KR101865420B1 (ko) 벡터적 이온 채널의 조절을 위한 유기화합물
US20120108504A1 (en) Leptin agonist and methods of use
EP4276105A1 (en) Polypeptide for repairing skin wound or mucosal injury, and application thereof
HU227800B1 (en) New bpc peptide salts with organo-protective activity, the process for their preparation and their use in therapy
CN115226391A (zh) 胰高血糖素和glp-1受体的钉合三唑共激动剂
EP1353939B1 (en) Tetrapeptide regulating prostate functions and its compositions and uses
US8481484B2 (en) Cyclic heptapeptide and use of the same
US8476221B2 (en) Methods and compositions for the treatment of metabolic disorders
AU2014203176B2 (en) Transdermal delivery systems of peptides and related compounds
JP2022177648A (ja) 血糖降下組成物、及びそれを含有する血糖降下薬剤
ES2348471T3 (es) Promotores de cicatrización de heridas.
JP2023519935A (ja) 皮膚症状に用いるためのアセチルコリンエステラーゼのc末端に由来するポリペプチド
CN114867742A (zh) 胰高血糖素和glp-1受体的钉合内酰胺共激动剂
CN115243708A (zh) 胰高血糖素和glp-1受体的钉合烯烃共激动剂
EP2500029A1 (en) Therapeutic agent for gastrointestinal diseases

Legal Events

Date Code Title Description
PC9A Transfer of patents

Owner name: ZAKRYTOE AKTSIONERNOE OBSCHESTVO "ACCESS BIOSCIENC

Effective date: 20071106

PC9A Transfer of patents

Owner name: LIMITED LIABILITY COMPANY "PEPTID PRODUCTS", RU

Effective date: 20170608

TC9A Change of representative

Representative=s name: STERLINA, TATJANA, LT

Effective date: 20170608

MM9A Lapsed patents

Effective date: 20200809