HUT74306A - Pyrazole derivatives and herbicide containing the same - Google Patents

Pyrazole derivatives and herbicide containing the same Download PDF

Info

Publication number
HUT74306A
HUT74306A HU9601237A HU9601237A HUT74306A HU T74306 A HUT74306 A HU T74306A HU 9601237 A HU9601237 A HU 9601237A HU 9601237 A HU9601237 A HU 9601237A HU T74306 A HUT74306 A HU T74306A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alkyl
pyrazole derivative
derivative according
formula
methyl
Prior art date
Application number
HU9601237A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9601237D0 (en
Inventor
Kazuyoshi Koike
Ichiro Nasuno
Masashi Sakamoto
Mitsuru Shibata
Yoriyuki Takashima
Original Assignee
Idemitsu Kosan Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP10252894A external-priority patent/JP3249881B2/ja
Application filed by Idemitsu Kosan Co filed Critical Idemitsu Kosan Co
Publication of HU9601237D0 publication Critical patent/HU9601237D0/hu
Publication of HUT74306A publication Critical patent/HUT74306A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D409/00Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having sulfur atoms as the only ring hetero atoms
    • C07D409/02Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having sulfur atoms as the only ring hetero atoms containing two hetero rings
    • C07D409/06Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having sulfur atoms as the only ring hetero atoms containing two hetero rings linked by a carbon chain containing only aliphatic carbon atoms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/48Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with two nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
    • A01N43/561,2-Diazoles; Hydrogenated 1,2-diazoles

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Description

Találmányunk tárgya pirazolszármazék és azt tartalmazó herbicid.
A herbicidek nagyon fontos vegyianyagok, az élőmunka megtakarításban a gyomirtás területén, valamint a termelés hatékonyságának növelése területén. Emiatt a herbicideket évek óta komolyan tanulmányozzák, fejlesztik és gyakorlatilag sokféle kivánatos olyan új vegyianyagok kifej lesztése, amelyek kiváló herbicid tulajdonságokkal rendelkeznek, különösen olyan vegyianyagoké, amelyek nem mérgezik a megművelt termést, a cél-gyomnövényzetet szelektíven és alacsony dózisban képesek irtani.
gabona növekedési szakaszában például triazin bázisú herbicidet úgy mint az atrazint és savanilidbázisú herbicideket úgy mint az alaklórt és a metolaklórt hagyományosan alkalmazzák. Azonban az atrazin alacsony hatékonyságot mutat a pázsitfűfélék közé tartozó gyomokkal szemben, az alaklór és a metolaklór alacsony hatékonyságot mutat a széleslevelű gyomokkal szemben.
Ez az amiért jelenleg tartozó gyomodél irtani. Továbbá a fenti herbicidek a nagy dózis szükNG5J kat és a széles levelű gyomokat egyidejűleg egy herbicid-2- ···..·...· séglet miatt, környezeti szempontból nemkívánatos problémákat is okoznak.
Ismert továbbá, hogy egy rizsföldön nemcsak a rizs, de a különböző gyomok, köztük az egynyári pázsitfűfélék családjába tartozó gyomok mint a közönséges kakaslábfű (barnyard grass), az egynyári palkák közé tartozó gyomok mint az rizspalka (umbrella plánt), az egynyári széleslevelű gyomok mint a monochoria, a toothcup, az évelő gyomok mint a Saggittaria pygmaea miquel, a nagylevelű békaszőlő (largeleaf pondweed), a keleti hidőr (orientál waterplantain), a sás (bulrush), a szálegyenes káka (needle-upright clubrush), Cyperrus serotinus rottboell, a súlyom (water chestnut), a nyílfű (arrowhead) és a koloncos legyezőfű (dropwort) is megteremnek. Ezen gyomnövények hatékony irtása nagyon fontos a rizstermesztés szempontjából, anélkül, hogy fitotoxicitást okoznánk a rizsül.tetvényben és ezt úgy érjük el, hogy a környezetszennyezés elkerülése miatt kismennyiségben szórjuk ki a vegyszert. Ismeretes, hogy azok a vegyszerek, amelyek nagy herbicid hatékonysággal rendelkeznek a kakaslábfűvel szemben általában a rizs fitotoxicitásáért is felelősek és ezért különösen fontos cél továbbra is egy olyan vegyszer kifejlesztése, amely nagy herbicid hatékonyságot mutat a pázsitfű félék közé tartozó kakaslábfűvel szemben és kiváló, a nemzetségen belüli szelektivitással bír a rizs és a kakaslábfű között.
Közben ismeretessé vált, hogy különleges 4-benzoilpirazol származékok herbicid aktivitással bírnak (JP-A-63-122672, JP-A-63-122673, JP-A-63-170365, JP-A-1-52759, JP-A-2-173 és JP-A-2-288866).
A 4-benzoil-pirazol származékok tipikus példái a fenti leírásokban ismertetett (A) és (B) vegyületek ( (A); 35 vegyületszámú a JP-A-2-173 leírásban, (Β); 1 vegyületszámú a JP-A-63-122672 leírásban) a következők.
(A) (B)
Azokat a 4-benzoil-pirazol származékokat, amelyeknek ezidáig herbicid aktivitást tulajdonítottak a gyakorlatban nem alkalmazzák eléggé főleg, mert ezek gyomirtó hatása nagyon gyenge a pázsitfűfélék családjába tartozó gyomokkal, így a kakaslábfűvel és a mocsári ecsetpázsittal (green foxtail) szemben. Továbbá, ha gyomirtóként alkalmazzuk a rizsföldön, a fenti vegyszerek fitotoxicitást
-4okozhatnak, mert nagyon gyenge a szelektivitásuk a rizs és a pázsitfűfélék közé tartozó gyomok között.
A találmány feltalálói ezért javasoltak egy korábbi szabadalomban (PCT/JP93/000274; WO93/18031) már alkalmazott tiokromán gyűrűt tartalmazó pirazolszármazékot. A fenti szabadalmi bejelentés felsorolásában leírt vegyületek tipikus példája a C (vegyületszám: 66), amely a következőképpen ábrázolható:
(C)
Bár a fenti vegyület nagy gyomirtó hatású a rizs ültetvény esetében, azonban nem teljesen megfelelően biztonságos a rizsültetvényre nézve.
A találmányunk a környezeti szempontok figyelembevételével készült és így annak célja egy olyan pirazolszármazék, amely mentes a gabonával és a rizsültetvénnyel szembeni fitotoxicitástól, alacsony dózisban vissza tudja szorítani a szántóföldek, valamint a rizsföldek gyomnövényeinek széles skáláját, különösen a rizsföldön a kakas
-5lábfűvet. A találmány további célja egy olyan herbicid, amely pirazolszármazékot tartalmaz.
A találmány szerzői folyamatosan tanulmányozták, hogyan lehet elérni a fenti célt és úgy találták, hogy a következő (I) általános képletű új vegyület szelektivitást mutat a gabona és rizsültetvényekkel szemben, valamint alacsony dózisban vissza tudja szorítani a szántóföldek, valamint a rizsföldek gyomnövényeinek széles skáláj át.
Továbbá a szerzők úgy találták, hogy a következő (XI) általános képletű pirazolszármazék mentes a rizzsel szembeni fitotoxicitástól és alacsony dózisban vissza tudja szorítani a szántóföldek, valamint a rizsföldek gyomnövényeinek széles skáláját, különösen a rizsföldön a kakaslábfűvet és a rízspalkát.
Következésképpen jelen találmány lényege az (I) általános képletű pirazolszármazékban
(I) és a (XI) általános képletű pirazolszármazékban van.
(XI)
Ábrák rövid ismertetése:
1. ábra A találmány szerinti (I) képletü pirazolszármazék előállítási lépését mutatja be.
2. ábra A (II) általános képletü vegyület előállítási lépését mutatja.
3. ábra A (IIV) általános képletü vegyület előállítási lépését mutatja.
4. ábra Az egyik kiindulási anyagnak, a 4-metoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5-hidroxipirazol-4-karbonil-tiokromán-1,1-dioxid előállítási lépését mutatja.
5. ábra A találmány szerinti (XI) képletü pirazolszármazék előállítási lépését mutatja be.
Először az (I) általános képletü pirazolszármazékot ismertetjük.
Ennek a pirazolszármazéknak az (I) általános képletében R1 jelentése C1-C6 alkilcsoport, úgy mint a metil-, etil-, propil-, butil-, pentil-, vagy hexilcsoport. A propil, a butil, a pentil és a hexil lehet lineáris,
-7ciklusos vagy elágazott. R1 előnyösen C1-C4 alkilcsoport, még előnyösebben metil vagy etil.
Az R2, az X1 és X2 mindegyike egymástól függetlenül egy C3-C4 alkilcsoport. A C3-C4 alkilcsoportba a metil-, az etil-, a propil- és a butilcsoport tartozik és a propilés a butilcsoport lehet lineáris, ciklusos vagy elága-
12 zott. Az R , az X és X előnyösen metil vagy etil.
Az R3 hidrogén, vagy C-l-C,, alkilcsoport. A alkilcsoport a fentiekben, az R2, az X1 és X2 esetében megadottak szerinti. Az R előnyösen hidrogén vagy metilcsoport, mégelőnyösebben hidrogén. A propil és a butil lehet egyenes vagy elágazott.
m értéke az X szamát adja meg és 0 vagy 1 lehet. Amennyiben m értéke 1, az X előnyösen a 8-as pozícióra van szubsztituálva.
R4 jelentése Ci c10 alkilcsoport vagy a n
csoport
A Ci-Οχο alkilcsoportra mint az R4-re jellemző példák közé tartozik a metil-, az etil-, a propil-, a butil-, a pentil-, a hexil·-, a heptil-, az oktil-, a nonil- éa a decilcsoport. A propil-, a butil-, a pentil-, a hexil·-, a heptil-, az oktil-, a nonil- éa a decilcsoport lehet egyenes, ciklusos, vagy elágazott. Az R4 előnyösen C3-C4 alkilcsoport .
-8Az R4 jelentéseként megadott
csoportban, Y jelentése halogénatom, nitro-, Cx-C4 alkoxicsoport, vagy Cx-C4 alkilcsoport. A halogén fluor, klór, bróm és jód. A C^-CL alkilcsoport jelentése a fenti R eseteben leírtakkal azonos. Y előnyösen klór, fluor, nitro-, metil-, vagy metoxicsoport.
n az Y-ok számát jelenti és 0 vagy 1-3 közötti egész szám.
jelentése
vagy
R· amelyben mindegyik
és R6 egymástól
függetlenül C1-C4 alkilcsoport és p jelentése 0 vagy egy 1-4 közötti egész szám. Az R5 és az R6 jelentéseként megadott C1-C4 alkilcsoport magában foglalja a fentiekben, az R , X és X csoportok között felsoroltakat.
Továbbá, az (I) általános képletű pirazolszármazékba beleértjük az alábbi (la) és az (Ib) általános képletekben látható alkoxi-imino-csoportok alapján képződő geometriai izomereket is, valamint a találmány szerinti pirazolszármazék ezen izomerek bármelyike, vagy ezek keveréke lehet. Timikor m=l, az X szubsztituens a 7-es
-9vagy a 8-as helyhez kapcsolódhat, előnyösen a 8-as helyre kötődik.
(la)
(Ib)
A (XI) általános képletű pirazolszármazékot az aláb biakban ismertetjük.
A pirazolszármazék (XI) általános képletében az R11 jelentése C1-C6 alkilcsoport, mint például metil-, etil-, propil-, butil-, pentil- vagy hexilcsoport és a propil-, a butil-, a pentil-, és a hexilcsoport lehet lineáris vagy elágazó. Az R11 jelentése előnyösen C^-C^ alkilcsoport, mégelőnyösebben metil-, etil- vagy i-propilcsoport.
-10Az R12, R13, R14 és az R15 mindegyikének jelentése egymástól függetlenül hidrogén, vagy alkilcsoport. A C^-C^ alkilcsoportba beleértjük a metil-, az etil-, a propil- és a butilcsoportot és a propil- és a butilcsoport lehet lineáris vagy elágazó. Az R12, R13, R14 és az R15 előnyösen hidrogén vagy metil, mégelőnyösebben hidrogén.
Az R16 jelentése 0χ-04 alkilcsoport és annak különleges példáiba beleértjük a fentiekben, az R -tol az R -ig ismertetett szubsztituenseket. Az R16 előnyösen metilvagy etilcsoport.
Az R17 jelentése hidrogén vagy C^-C^ alkilcsoport és a C1-C4 alkilcsoport jelentésébe beleértjük a fentiekben, az R12-től az R16-ig ismertetett szubsztituenseket. Az R17 előnyösen hidrogén vagy metil.
Az X jelentése C^-C^ alkilcsoport vagy halogénatom. A CÜ-C4 alkilcsoport jelentésébe beleértjük a fentiekben, az R -tői az R -ig ismertetett szubsztituenseket. A halogénatom lehet klór, bróm, jód és fluor. Az X előnyösen C1-C4 alkilcsoport, mégelőnyösebben metilcsoport.
A p jelentése az X szubsztituensek szama és lehetséges értéke 0, 1 vagy 2 egészszám. Mikor p jelentése 2 az X3 egyikének jelentése lehet a másikéval azonos vagy különböző. A p értéke előnyösen 1 vagy 2, a szubsztitúció az 1-es érték estében előnyösen az 5-ös, 2-es érték esetében az 5-ös és a 8-as helyen van.
Αζ η értéke a kénatomhoz kötődő oxigénatomok számát mutatja, lehetséges értékei 0, 1 vagy 2 egészszám. Mikor n=0, szulfidot jelent, n=l esetében szulfoxidot jelent, míg n=2 esetében szulfont jelent. Előnyösen n=2 (szulfon).
Az A legalább egyike a következő csoportoknak:
A fenti A2 képletben az R és az R mindegyike egymástól függetlenül hidrogén vagy Cx-C4 alkilcsoport lehet és a Cx-C4 alkilcsoport jelentésébe beleértjük a fentiekben, az R12-től az R16-ig ismertetett szubsztituenseket. Az R18 az R19 előnyösen hidrogént jelent.
Továbbá az A szubsztituensben a k értéke a metilén láncok számát mutatja és lehetséges értéke, egy 0-tól 3ig terjedő egészszám, előnyösen 0 vagy 1. Mikor k=0, ez azt jelenti, hogy nincs metilénlánc és A jelentése karbonil.
B jelentése egy csoport a C1-C12 alkilcsoportok, a cikloalkil-csoportok és csoport közül.
A B általános képletben Y jelentése hidrogén, Cx-C4 alkilcsoport, Cx-C4 alkoxicsoport, Cx-C4 haloalkil-csoport, nitrocsoport vagy halogénatom és az m az Y-ok számát jelöli, lehetséges értéke 1 vagy 2.
-122
Amikor A jelentése —^Cíi2^kC--' értéke előnyösen vagy
1, és B jelentése Οχ C12 alkilcsoport, cikloalkilcsoport, vagy halogénnel szubsztituált vagy nem-szubsztituált fenilcsoport.
Amikor A2 jelentése -CR18R19, R18 és R19 előnyösen hidrogén és B fenilcsoport. Miután a (XI) általános képletű vegyület pirazolszármazéka egy asszimetrikus szénatommal rendelkezik és abba beleértendők a különböző izomerek, így a találmány szerinti pirazolszármazék magábafoglalja az összes izomereket és az izomerek keverékeit.
A találmány szerinti herbicid aktív hatóanyagként tartalmaz legalább egyet a találmány szerinti (I) általános képletü új pirazolszármazék és a találmány szerinti (XI) általános képletü új pirazolszármazék közül. Ezeket a vegyületeket úgy alkalmazzuk, hogy összekeverjük egy folyadék hordozóval, például egy oldószerrel vagy egy szilárd hordozóval, például egy ásványi, finom porral és ezek összekeverésével kapjuk a termékkeveréket száraz por, jól nedvesedé por, emulgeálható koncentrátum vagy granulátum formájában. Mikor a fenti készítmények kialakítása során ezeket a vegyületeket emulgeálhatóvá, diszpergálhatóvá vagy permetezhetővé tesszük egy felületaktív anyagot adhatunk hozzá. Amennyiben a találmány szerinti herbicidet jól nedvesedé por formájában alkalmazzuk, általában
10-55 tömeg% találmány szerinti pirazolszármazékot, 40-88 tömeg% szilárd hordozót és 2-5 tömeg% felületaktív anyagot keverünk össze a készítmény előállítása során és ezt a készítményt alkalmazzuk.
Amennyiben a találmány szerinti herbicidet egy emulgeálható koncentrátum formájában alkalmazzuk, általában az emulgeálható koncentrátumot úgy készítjük, hogy 20-50
tömeg% találmány szerinti pirazolszármazékot, 35-75
tömeg% oldószert és 5-15 tömeg% felületaktív anyagot
keverünk össze.
Amennyiben a találmány szerinti herbicidet száraz
por formájában alkalmazzuk, általában a porkészítményt úgy készítjük, hogy 1-15 tömeg% találmány szerinti pirazolszármazékot, 80-97 tömeg% szilárd hordozót és 2-5 tömeg% felületaktív anyagot keverünk össze.
Továbbá, amennyiben a találmány szerinti herbicidet granulátum formájában alkalmazzuk, a granulátumot úgy készítjük, hogy 1-15 tömeg% találmány szerinti pirazolszármazékot, 80-97 tömeg% szilárd hordozót és 2-5 tömeg% felületaktív anyagot keverünk össze.
A fenti szilárd hordozót ásványi porokból választjuk, amelyek közé tartoznak az oxidok mint például a diatomaföld és az oltott mész, a foszfátok mint például az apatit, a szulfátok például a gipsz és a szilikátok mint például a talkum, a pirofillit, az agyag, a kaolin, a bentonit, savanyú magnezit, fehér szén, kvarcőrlemény, porított kovaföld.
<··· :··· :
··. ··· · * *· »··· ··?· ··
-14Az oldószert a szerves oldószerekből választjuk, amelyek közé tartoznak az aromás szénhidrogének mint például a benzol, a toluol és a xilol, a klórozott szénhidrogének mint például az o-klór-toluol, triklóretán és a triklóretilén, az alkoholok mint például a ciklohexanol, az amilalkohol és az etilén glikol, a ketonok mint például az izoforon, ciklohexanon és a ciklohexenil-ciklohexanon, az éterek mint például a butil-cellosolv, a dietil-éter és a metil-etil-éter, az észterek mint például az izopropil-acetát, a benzilacetát és a metilftalát, az amidok mint például dimetilformamid, valamint az előbbiek keverékei.
A felületaktív anyagot az anionos, a nem-ionos, a kationos és az amfoter jellegű (aminosav és bétáin) felületaktív anyagok közül választjuk.
A találmány szerinti herbicid aktív hatóanyagként tartalmazhat más herbicid hatású aktív komponenst a szükséges mennyiségben az (I) általános képletű pirazolszármazékhoz és/vagy a (XI) általános képletű pirazolszármazékhoz adagolva. A más herbicid hatású aktív komponensek közé tartoznak a hagyományosan ismert herbicidek mint például a fenoxi-bázisú, a difenil-bázisú, a triazinbázisú, a karbamid-bázisú, a karbamát-bázisú, a tiolkarbamát-bázisú, a savanilid-bázisú, a pirazol-bázisú, a foszforsav-bázisú, a sulfonilkarbamid-bázisú és az oxadi azon-bázisú herbicidek. A más herbicid hatású aktív ·· · komponenseket gondosan a fenti herbicidekből választjuk ki.
A találmány szerinti herbicidet alkalmazhatjuk úgy mint egy pesticid, egy fungicid, egy növény növekedés szabályozó, egy fertilizer, stb. keveréke.
A találmány szerinti új pirazolszármazékot előállíthatjuk az 1. ábrán bemutatott eljárással (ahol X1, X2, R1, R2, R3, R4, m, n, p, A1, R5, és R6 a fentiekben már megadottakat jelentik és Hal halogénatomot jelent).
Az eljárásban a (III) képletű reagenst a (II) képletű kiindulási anyaghoz előnyösen 1:1-től 1:3-ig mólarányban adjuk. A reakcióban melléktermékként képződő hidrogénhalogenidek megkötésére a (II) képletű kiindulási vegyülethez képest molekulaekvivalens vagy annál nagyobb mennyiségben bázis alkalmazása előnyös mint például nátriumkarbonát, káliumkarbonát, trietilamin vagy piridin. A reakcióhőmérséklet előnyösen szobahőmérséklet és az oldószer forráspontja közötti. A reakcióhoz használt oldószert az aromás szénhidrogének, mint például a benzol és a toluol, az éterek, mint például a dietiléter és a halogénezett szénhidrogének, mint például a metilénklorid és a kloroform közül választjuk ki. A fenti oldószerek közül valamelyikből és vízből képzett kétfázisú oldószert is alkalmazhatunk. Ebben az esetben előnyös eredményt kaphatunk, ha fázistranszfer katalizátort, mint például
-16koronaétert vagy benzil-trietil-ammónium-kloridot adunk a rendszerhez.
Az 1. ábrán kiindulási anyagként alkalmazott (II) általános képletü vegyületet a 2. ábrán bemutatott eljárással lehet előállítani.
Ezt a (II) általános képletü vegyületet állítjuk elő a (XI) általános képletü vegyület és a (VI) általános képletü vegyület inért oldószerben történő reakciójával dehidratáló anyag, mint például N,N' -diciklohexil-karbodiimid (továbbiakban röviden: DCC) és egy bázis jelenlétében .
Ebben az eljárásban előnyös, ha a (IX) általános képletü vegyületet a (IV) általános képletü vegyülethez viszonyítva 1,0-3,0 mól/mól arányban alkalmazzuk. A DCC-t a (IV) általános képletü vegyülethez viszonyítva, előnyösen 1,0-1,5 mól/mól arányban alkalmazzuk. A DCC-vel együtt alkalmazott bázis nincs különösebben korlátozva, azonban előnyös, ha káliumkarbonátot vagy nátriumkarbonátot alkalmazunk a (IV) általános képletü vegyülethez viszonyítva 0,5-2,0 mól/mól arányban. Az inért oldószert nincs korlátozva, amennyiben az inért a reakció szempontjából, azonban előnyös a terc-butilalkohol, a terc-amilalkohol és az izopropilalkohol. A reakcióhőmérséklet a szobahőmérséklet és az oldószer forráspontja között lehet, előnyösen 50 és 100 °C között.
-17·· ····· ·· • · · · ·· · · · ·· · · • · · · · · • « · · · · ·
A fenti módszerben, reakció reagensként alkalmazott (IX) általános képletű pirazol vegyületet előállíthatjuk például a JP-A-61-257974 leírásban közölt módszerrel.
A 2. ábrán bemutatott módszerben kiindulási anyagként alkalmazott (IV) általános képletű vegyületet a 3. ábrán bemutatott módszerrel állíthatjuk elő.
A 3. ábrán kiindulási anyagként alkalmazott (VIII) általános képletű tiokroman-4-on-okat különböző módszerekkel állíthatjuk elő, mint például a JP-A-58-198483 számú leírásban, a WO 088/06155 számú nemzetközi szabadalmi közrebocsátási iratban és a Canadian Journal of Chemistry, Vol. 51, page 839 (1973) szakirodalmi helyen.
A 3. ábrán a (VI) oxim szintézisét, a (VIII) keton oximmá történő átalakításával oly módon kivitelezhetjük, hogy a (VIII) ketont egy (VII) alkoxiaminnal kezeljük vízben, vagy szerves oldószerben (pl. etanol, metanol vagy ecetsav) savas (pl. sósav) vagy bázikus (pl. piridin, anilin, nátriumhidroxid vagy nátriumkarbonát) katalizátor jelenlétében 0 °C és az oldószer (viz vagy szerves oldószer) refluxhőmérséklete között. Például a fenti szintézist előnyösen hajtjuk végre etanolban, piridin jelenlétében, refluxhőmérsékleten. Ebben a reakcióban a (VII) alkoxim mólaránya a (VIII) ketonhoz viszonyítva előnyösen 1,0-5,0 mól/mól, különösen előnyös 1,0-2,0 mól/mól.
• ·
-18Ezután az így kapott (VI) oximot, hogy Grignard-reagenst kapjunk magnéziummal (Mg) reagáltatjuk, majd széndioxiddal azonnal elreagáltatjuk, hogy egy az (V) általános képletű aromás karbonsavszármazékok csoportjába tartozó szulfidot kapjunk. Oldószerként előnyösen egy étert, mint például a dietiléter vagy tetrahidrofuránt alkalmazunk. A reakcióhőmérsékletet előnyösen -78 °C és 50 °C között, különösen előnyösen 0 és 50 °C között tartunk.
A Grignard-reagens készítéséhez a magnézium (Mg) mennyisége előnyösen 1,0-5,0 mól 1 mól oximra (VI) számítva. Előnyösen Grignard-reakciót szabályosan egy alkiljodid, mint például metiljodid vagy egy alkilbromid, mint például etilbromid jelenlétében végezzük. Az alkalmazott alkilhalogenid mennyisége ebben az esetben, előnyösen 0,1-3,0 mól 1 mól oximra (VI) számítva.
A Grignard-reagens és a széndioxid (CO2) közötti reakciót a széndioxidnak palackból történő befúvatásával végezzük, vagy a széndioxidot szárazjégből (szilárd széndioxid) fejlesztve vezetjük az oldatban lévő Grignardreagensbe. A szárazjeget közvetlenül be is adhatjuk a Grignard-reagensbe, hogy végbemenjen ez a reakció.
Végül a kénatomot oxidáljuk egy oxidálószerrel legalább 2 ekvivalens mennyiségben, hogy egy szulfon alakuljon ki, miszerint a (IV) általános képletű vegyületet kapjuk. Oxidálószerként előnyösen a hidrogénperoxidot alkalmazhatjuk.
A találmány szerinti (XI) általános képletű új pirazolszármazékot az 5. ábra szerinti reakcióval állíthatjuk elő.
(Az 5. ábrán az R11, R12, R13, R14, R15, R16, R17, R18,
R19, X3, Y, k, p, m, A2 és B jelentését a (XI) általános képletben már meghatároztuk és a Hal jelentése halogénatom. )
A (XIh) képletú kiindulási anyagot B-A -Hal (ahol B-A - jelentését a (XI) általános képletnél már megadtuk és Hal jelentése halogénatom) inért oldószerben, bázis jelenlétében reagáltatjuk, miáltal a találmány szerinti (XI) általános képletű pirazolszármazékot nyerjük.
A fenti lépésben a (XIH) képletű vegyület és a (XII) képletű vegyület mólaránya előnyösen 1:1 és 1:3 közötti és a reakció melléktermékeként keletkezett hidrogénhalogenid megkötésére előnyösen egy bázist, mint például nátriumkarbonátot, káliumkarbonátot, trietilamint vagy piridint alkalmazunk a (XIH általános képletű kiindulási anyagra számított ekvimoláris vagy nagyobb mennyiségben. A reakcióhőmérséklet előnyösen szobahőmérséklet és az al kalmazott oldószer forráspontja közötti. Az alkalmazott oldószert a következők közül választjuk ki: aromás szénhidrogének, mint például a benzol és a toluol, az éter típusú oldószerek, mint például dietiléter, a keton típusú oldószerek, mint például a metil-etil-keton és a halogénezett szénhidrogének, mint például a metilénklorid és
-20• · a kloroform. Továbbá valamelyik fenti oldószer vízzel képezett kétfázisú oldószerrendszerét is alkalmazhatjuk.
Ebben az esetben előnyös eredményt érhetünk el, ha fázistranszfer katalizátort, mint például koronaéter vagy benzil-trietil-ammónium-kloridot adunk a rendszerhez.
A kiindulási anyagként alkalmazott (XIH) általános képletű pirazolszármazékot, például a WO93/18031 leírásban ismertetett módszerrel lehet szintetizálni.
A találmányunkat a továbbiakban példákban részletesen bemutatjuk.
A találmány szerinti (I) vegyület előállítási példái
1. előállítási példa
Egy 100 ml-es lombikba 1,1 g (2,9 mmól) 4-metoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5-hidroxipirazol-4-il)-karboniltiokroman-1,1-dioxidot és 20 ml metilénkloridot mértünk be és oldatot készítettünk. Ezután 0,41 g káliumkarbonát 20 ml vízben készült oldatát adtuk hozzá. Továbbiakban még 0,6 g (4,2 mmól) n-propán-szulfonilklorid reakcióreagens 5 ml metilénkloridban készült oldatát adtunk és katalizátorként 0,05 g benzil-trietil-ammónium-kloridot adtunk hozzá. A kapott keveréket szobahőmérsékleten történő 24 órás keveréssel hagytuk reagálni. A reakció után egy metilénklorid réteget választottunk el és azt vízmentes nátriumszulfát felett szárítottuk, majd a metilékloridot csökkentett nyomáson ledesztilláltuk. A kinyert olajos anyagot szilikagéllel töltött oszlopon
-21• ·« ««··« ·· • · · · · · · • ·· ··· ♦ · ·« * · ····· • · ♦ · · ··· · ·· keresztülvezetve tisztítottuk. Az etilacetát és n-hexán keverékét oldószerként alkalmaztuk.
A fenti művelet 0,88 g szilárd anyag formájában 4-metoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5-n-propán-szulfonil-oxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxid-ot (1. számú vegyület) eredményezett. A kitermelés 62 %-os volt.
2. előállítási példa
4-metoxiimino-5, 8-dimetil-6-(l-etil-5-n-propán-szulfonil-oxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxid-ot (2. számú vegyület) 48 %-os kitermeléssel kaptuk az 1. példában leírtak szerint, azzal a különbséggel, hogy a kiindulási anyag 4-metoxiimino-5,8-dimetil-6-(l-etil-5hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokroman-1,1-dioxid volt.
3. előállítási példa
4-metoxiimino-5,8-dimetil-6-(l-etil-5-p-toluolszulfonil-oxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxid-ot (3. számú vegyület) 42 %-os kitermeléssel kaptuk az 1. példában leírtak szerint, azzal a különbséggel, hogy a kiindulási anyag 4-metoxiimino-5,8-dimetil-6-(l-etil-5hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokroman-1,1-dioxid volt és p-toluolszulfonil-klorid-ot alkalmaztunk reagensként.
4-11. előállítási példa
A 4-11. számú vegyületeket az 1. példában leírtakkal azonos módon állítottuk elő, azzal a különbséggel, hogy az n-propánszulfonil-klorid reagenst metánszulfonil-kloriddal, etánszulfonil-kloriddal, n-butánszulfonil-klorid
-22dal, n-okt.ánszulfonil-kloriddal, p-toluolszulfonil-kloriddal, o-toluolszulfonil-kloriddal, p-nitro-benzol-szulfonil-kloridda, vagy p-metoxi-benzol-szulfonil-kloriddal helyettesítettük.
12-17. előállítási példa
A 4-11. számú vegyületeket az 1. példában leírtakkal azonos módon állítottuk elő, azzal a különbséggel, hogy a kiindulási anyagot 4-metoxiimino-5,8-dimetil-6-(l-etil-5hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokroman-1,1-dioxiddal és a reagenst n-propánszulfonil-kloriddal, n-butánszulfonilkloriddal, benzolszulfonil-kloriddal, p-klór-benzol-szulfonil-kloriddal, p-fluor-benzol-szulfonil-kloriddal vagy 3,4-difluor-benzol-szulfonil-kloriddal helyettesítettük.
18-19. előállítási példa
A 18. és a 19. számú vegyületeket az 1. példában leírtakkal azonos módon állítottuk elő, azzal a különbséggel, hogy a kiindulási anyagot 4-metoxiimino-5,8-dimetil-6-(1,3-dimetil-5-hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokroman-1 , 1-dioxiddal és reagensként n-propán-szulfonilkloridot vagy p-toluolszulfonil-kloridot alkalmaztunk.
20. előállítási példa
Egy 100 ml-es lombikba 0,4 g (1,1 mmól) 4-metoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5-hidroxipirazol-4-il)-karboniltiokroman-1 , 1-dioxidot és 20 ml metilénkloridot mértünk be és oldatot készítettünk. Ezután 0,14 g trietilamint adtunk hozzá. Továbbá 0,1 g (1,3 mmól) acetilklorid 5 ml • ·· · · ·· Λ ·· • · · · · V · • ·· ··· ·· ·· • · · ····· · ♦ · · · ♦ ··· · · ♦ metilékloridos oldatát adtuk hozzá. A keveréket szobahőmérsékleten 4 órán keresztül kevrtük, hogy végbemenjen a reakció. A reakció után, 10 ml vizet adtunk be és a metilénkloridos réteget elválasztottuk telitett nátriumklorid vizes oldatával mostuk és vízmentes nátriumszulfát felett szárítottuk. Ezután a metilékloridot csökkentett nyomáson ledesztilláltuk. A kinyert olajos anyagot szilikagéllel töltött oszlopon keresztülvezetve tisztítottuk. Az etilacetát és n-hexán keverékét oldószerként alkalmaztuk.
A fenti művelettel 4-metoxiimino-5-metil-6-(1-etil5-acetiloxipirazol-4-il) -karbonil-tiokroman-1, 1-dioxidot (20. számú vegyület) kaptunk.
21-24. előállítási példa
A 21-24. számú vegyületeket a 20. példában leírtakkal azonos módon állítottuk elő, azzal az eltéréssel, hogy az acetilkloridot propionil-kloriddal, n-butirilkloriddal, n-valeril-kloriddal vagy n-heptanoil-kloriddal helyettesítettük.
25. előállítási példa
A 25. számú vegyületet a 20. példában leírtakkal azonos módon állítottuk elő, azzal az eltéréssel, hogy a kiindulási vegyületet 4-metoxiimino-5,8-dimetil-6-(1-etil-5-hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokroman-1,1-dioxiddal és a reagenst n-butiril-kloriddal helyettesítettük.
26. előállítási példa
0,4 g (1,1 mmól) 4-metoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokroman-1,1-dioxidot,
0,23 g (1,2 mmól) fenacil-bromidot és 0,15 g káliumkarbonátot adtunk 10 ml acetonba és a keveréket 8 órán keresztül kevertettük melegítés közben. Az oldhatatlan részt szűréssel eltávolítottuk és az aceton ledesztilláltuk. A maradékot etil-acetátban feloldottuk és a kapott oldatot telített nátriumklorid vizes oldatával mostuk, mentes nátriumszulfát felett megszárítottuk·.
acetátot csökkentett nyomáson ledesztilláltuk majd vizAz etilés a maradék anyagot oszlopon kromatografáltuk (hexán/etil acetát) és így 52 %-os kitermeléssel a tervezett 4-metoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5-fenacil-oxipirazol-4-il)karbonil-tiokroman-1,1-dioxidot (26. számú vegyület) kap·· ··
-25····
27. előállítási példa
A 27. számú vegyületet a 26. példában leírtakkal azonos módon állítottuk elő, azzal az eltéréssel, hogy a fenacil-bromidot klóracetonnal helyettesítettük.
28-29. előállítási példa
A 27. számú vegyületet a 26. példában leírtakkal azonos módon állítottuk elő, azzal az eltéréssel, hogy a kiindulási anyagot 4-metoxiimino-5,8-dimetil-6-(l-etil-5hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokroman-1,1-dioxiddal helyettesítettük és reagensként fenacil-bromidot vagy benzil-bromidot alkalmaztunk.
30-31. előállítási példa
4-etoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5-n-propán-szulfoniloxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxid (30. számú vegyület) és 4-etoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5-p-toluolszulfonil-oxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxid (31. számú vegyület) vegyületeket 52 % és 37 %-os kitermeléssel állítottuk elő az 1. példában leírtak szerint külön-külön, azzal az eltéréssel, hogy a kiindulási vegyületet 4-etoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5-hidroxipirazol4-il)-karbonil-tiokroman-1,1-dioxiddal helyettesítettük és hogy reagensként n-propánszulfonil-kloridot vagy ptoluolszulfonil-klóridőt alkalmaztunk.
-26·· ···· · • · · · · ·· ··· ·· ·· • · · ···« · ♦· ··· · · ·
32. előállítási példa
4-etoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5-fenacil-oxipirazol4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxidot (32. számú vegyület) 28 %-os kitermeléssel állítottuk elő az 26. példában leírtak szerint, azzal az eltéréssel, hogy a kiindulási vegyületet 4-etoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5-hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxiddal helyettesítettük és hogy reagensként fenacilbromidot alkalmaztunk.
33. előállítási példa
4-etoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5-ciklohexánkarboniloxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxidot (32. számú vegyület) 50 %-os kitermeléssel állítottuk elő az 20. példában leírtak szerint, azzal az eltéréssel, hogy a kiindulási vegyületet 4-etoxiimino-5-metil-6-(1etil-5-hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1dioxiddal helyettesítettük és hogy reagensként ciklohexánkarbonil-kloridot alkalmaztunk.
Az 1-8. táblázatok mutatják a kiindulási anyagokat, a reagenseket és az 1-33. példákban kapott termékvegyületek szerkezetét és kitermelését, valamint a 9-17. táblázatok a kapott vegyületek fizikai tulajdonságait mutatja.
• · ttft
-271.táblázat
előáll. pld.sz. kiindulási anyag reagens termék-vegyület Y(%) *
1 CH N0C3j n-C3H7SO2Cl O CHj NOCBj 62%
z C2H5 1 2 O2S—C3H 7_H
2 O CH NOCI^ n-C3H7SO2Cl 0 CH, NOCH. 48%
° C2Í5 | 1¾ °2 °2S C3H7-h
3 a fentivel azonos p ch3 NOCt^ 42%
CH3-O- S°2C1 >0 c2h5 1 ch3 °2
*Y(%) = kitermelés (%)
-28·· ··*· ·
2. táblázat
előáll. pld.sz. kiindulási anyag reagens termék-vegyület Y(%) *
fi ?3 noch3 0 II CH~ NOCH 1 3 II
4 ... II i > CH3SO2C1 II á 67%
( < OH °2 V V
o2S- -CH3
CH NOCH
5 a fentivel azo- c2h5so2ci Π---- |l | 55%
nos I 0
1 °2ς- - C2H5
0 CHj NOCH
6 a fentivel azo- 72%
n- C4H9SO2C1 II Jh 1
nos 0
\ o2S- —C4Hg-n
o II CH, NOCH 1 J II
7 a fentivel azo- A 83%
n- CrH17SO2C1 V K uO
nos f 0
\ °2S- C8H17_n
*Y(%)= kitermelés (%)
-29·· ···· ·· • ·· • · • · ··
3. táblázat
előáll. pld.sz. kiindulási nyag a- reagens termék-vegyület Y(%) *
β Γ3 NOCH3 ( :H3 O CH3 NOCH3
8 II ÍiTiT || 71%
°2 X3O2C N I I °2S^<2>-CH3
^CH3 0 CH NOCH II 1 11
9 a fentivel azo- ( J π— I I 85%
nos ^SO2C N I °2
H Cy 3
\ro O CH3 noch3
10 a fentivel azo- II I I 83%
nos xso2c N Sr- < °2S ~<$Γ^-Ν02
c )CH 3 0 CH3 NOCH3
11 a fentivel azo- A π— T ΊΓ I I 82%
nos XSO„C1 X -<z< J
2 < 1 z-V2 °2S-^_X°™3
*Y(%) = kitermelés (%)
4. táblázat
előáll. pld.sz. Kiindulási anyag reagens termék-vegyület Y(%)
fi J»3 NOCH^ \ Q CH, NOCH„
)---SO Cl
12 II N |ι l< Ί / 2 π— I I 58%
/ X)H ΤΓ \ CH3 °2 N In 1 CH3 2
o s / 2X
p CH3 NOCH3
13 a fentivel azo- n-C4H9SO2C II N ι 1 79%
\Ω
nos < 1 CH3 °2
o„s
2 'XC/1HQ-n
4 9
Z-X 0 CH„ NOCH„
(' η-εο,,οι II 1 3 II 3
14 a fentivel azo- \=/ 2 II I I 84%
N
nos < 1 CH3 °2
°2S^>
Cl—^-SO2C1 p CH3 NOCH3
15 a fentivel azo- Ii 1 1 88%
nos X3 °2
°2SS>ci
F—'^-SO2C1 0 CH3 NOCH3
16 a fentivel azo- II 11 11 91%
N
nos < 1 CH3 °2 O_S ZTT\
Fv-X 0 CH- NOCH
F—C A-SO„ Cl 0 1 3 I] 3
17 a fentivel azo- W 2 ίζ ~τ ττ ’^Ίτ ί ι ι Ι 89%
nos >> 1 CH3 2
O„S / L_ \
-31····
5. táblázat
előáll. pld.sz. kiindulási anyag reagens termék-vegyület Y(%)
18 0 CH, NOCH, ch3 XXXXXX 3 n-C3H7SO2Cl O CH, NOCH, CH JL 1 3 11 3 68%
CH3 CH3 °2 tlyj Yx 3 | 3 °2SC3H7n
19 a fentivpl ^”S°2C1 ch3 70%
azonos vX X?- CH I CH °2
*Y(%) = kitermelés (%)
-32·9·
6. táblázat
előáll. pld. sz. kiindulási anyag reagens termék-vegyület Y (%)
20 o ch3 noch3 CH3COCI p ch3 noch3 45%
( °H
( 1 °2 \ OC-Ch 3
21 a fentivel azonos C2H5COC1 Ajyr 61%
< o^CA.„°2
22 a fentivel azonos n-C3H7COCl p CH3 NOCH3 74%
\ 0C'^C3H7-n
23 a fentivel azonos n-C4H9COCl 0 CH NOCH yAA ( ' °2 X Ο^Η,-η 53%
24 a fentivel azonos n- C6H13COC1 AJúv' 69%
\A0 ÜU < 1 °2 \. oc^r H _ C6H13 n
25 p ch3 noch3 n-C3H7COCl p CH3 NOCH3 78%
\ CH3 2 < Í ™, °2 X °CC3H7-n
-33• ·· ··<* · «· ·· · · ' · · * ·· v · ·· • · · ···· · «·· ·· ··· « ·
7. táblázat
előáll. pld.sz. kiindulási anyag reagens termék-vegyület Y(%)
26 fi J»3 Π--fiTiT noch3 ^-COCH2Br II 0 CH3 NOCH3 r y'vy η 1 1 51%
N l1 L T N Yr' 1 II
°2 ( Ϊ
CH3CO—
0 CH NOCH U 1 3 u -
27 a fentivel azo- CH3COCH2C1 II 41%
nos N ( 1
CH COCH, 3 3
28 fi JL 11 lílil noch3 ^-COCH2Br Π----- p CH3 NOCH3 1 1 57%
n Η 11 N 1 II
\ CH3 °2 ( | CH3 2
CH3CO—
^2^-CCH2Br 0 CH NOCH AAA
29 a fentivel azo- II 65%
nos N / / 2
\
*Y(%)= kitermelés (%)
-34·· ···· *
9. táblázat
ea. —i pl. száma a vegy. száma NMR (ppm) IR (cm'1) olv. pont (°C)
Belső standard oldószer tetrametilszilán deuterokloroform
1.18(3H,t) 1.52(3H,t) 3000,2960
2.0-2.2 (2H,m) 2.52(3H,s) 1665
1 1 3.35(4H,t) 4.06(3H,s) 3.73(2H,t) 4.23 (2H,q) 1135,1325 1190,1395 146.0- 150.7
7.45(H,s) 7.48(H,d)
7.96(H,d)
2 2 1, 18(3H,t) 2,39(3H,s) 3000,2970 158,8- 162, 1
1,51 (3H, t) 2,39 (3H, S) 2980,2940
3 3 2,47 (3H,s) 3,34 (4H, t) 2, 67(3H,s) 4,02(3H,s) 1665 1120,1310 üvegszerü anyag
4,20 (2H,q) 7, 03 (H, s) 1180,1390
7,40(2H,q) 7,52(H,s)
7, 91(2H,d)
-3510. táblázat
ea. —i a NMR (ppm) IR olv. pont
Pl s. sz. vegy. s . sz. Belső standard oldószer tetrametilszi- lán deuterokloro- form (cm1) (°C)
1.52(3H,t) 1.66(3H,t) 2980
2.52(3H,s) 3.3-3.5(4H,m) 1670
5 5 3.79 (2H,q) 4.07 (3H,s) 1320
4.25 (2H,q) 7.44 (lH,s) 1190
7.46(lH,d) 7.94 (lH,d)
1.02(3H,t) 1.51(3H,t) 2950
1.5-2.2(4H,m) 2.52(3H,s) 1660
6 6 3.2-3.5(4H,m) 4.05(3H,s) 3.6-3.9 (2H,m) 4.23 (2H,q) 1320 1130 151.9- 155.8
7.43(lH,s) 7.46(1H,D)
7.95 (lH,d)
0..89 (3H, t) 1.1-1.7(12H,m) 2940
2.52(3H,s) 3.3-3.5(4H,m) 1660
7 7 3.6-3.9(2H,m) 4.07 (3H,s) 1320
4.23 (2H,q) 7.44(1H,s) 1120
7.46(lH,d) 7.96(lH,d)
11. táblázat
ea. —i pl s. sz. a vegy. s. sz. NMR (ppm) Belső tetrametilszi- standard Ián oldószer deuterokloro- f orm IR (cm'1) olv. pont (°C)
8 8 1.49(3H,t) 2.49(3H,s) 4.05(3H,s) 7.35(1H,s) 2.47(3H,s) 3.3- 3.5(4H,m) 4.17 (2H,q) 7.4- 8.0(6H,m) 2950 1680 1320 1130 üvegszerű
9 9 1.50(3H,t) 3.2- 3.4 (4H,m) 4.19(2H,q) 2.0-2.9(6H,m) 4.05(3H,s) 7.2-8.0(7H,m) 2970 1680 1330 1140
10 10 1.56(3H,t) 3.3- 3.5 (4H,m) 4.28 (2H,q) 7.39(1H,s) 8.40 (4H,ABq) 2.44 (3H,s) 4.07 (3H,s) 7.33 (lH,d) 7.90 (lH,d) 2970 1660 1320 1130 187 boml.
11 11 1.50(3H,t) 3.2- 3.4 (4H,m) 4.03(3H,s) 7.02 (2H,d) 7.54 (lH,s) 7.90 (2H,d) 2.50 (3H,s) 3.90(3H,s) 4.19(2H,q) 7.31 (lH,d) 7.90 (2H,d) 2950 1660 1320 1120 üvegszerű
·· · · « : .·· ··
-3712. táblázat
ea. —i Pl s. sz. a vegy. s.sz. NMR (ppm) IR (cm-1) olv. pont (°C)
Belső standard oldószer tetrametilszilán deuteroklorof orm
1,52(3H,t) 1, 61 (6H,d) 2980
12 12 2,43(3H,s) 2,72(3H,s) 1670 180,4-
3, 3-3, 5 (4H,m) 4, 02 (3H, s) 1320 182,2
4,22(2H,q) 7,19(lH,s) 1130
7,50 (1H, s)
1, 01(3H,t) 1,4-1,7(5H,m) 2950
13 13 1,8-2, 3 (2H,m) 2,43 (3H, s) 1660 171,7-
2,72 (3H,s) 3,2-3,5 (4H,m) 1320 176, 6
3, 6-3, 9 (2H,m) 4,02(3H,s) 1120
4,22 (2H,q) 7,18(1H,s)
7,46(lH,s)
1,51(3H, t) 2,39 (3H, s) 2950
14 14 2,66(2H,t) 3,2-3, 4 (4H,m) 1660
4,01 (3H, s) 4,19(2H,q) 1310
7,04(lH,s) 7,53 (1H, s) 1120
7,5-8,2(5H,m)
1,53 (3H, t) 2,37(3H,s) 2960
2, 68 (3H, s) 3, 2-3, 5 (4H, m) 1670
15 15 4,02(3H,s) 4,24 (2H,q) 1320
7,04 (lH,s) 7,50(lH,s) 1140
7, 60 (2H,d) 8,01(2H,d)
1,54 (3H,t) 2,39(3H,s) 2950
16 16 2, 69(3H,s) 3, 3-3, 5 (4H,m) 1670
4,02(3H,s) 4,24 (2H,q) 1310
7, 06 (lH,s) 7,2-7, 4 (2H,m) 1130
7,52(1H,s) 8,0-8,2 (2H,m)
13. táblázat
ea. —i pl s. sz. a vegy. s . s z . NMR (ppm) IR (cm’1) olv. pont (°C)
Belső standard oldószer tetrametilszilán deuteroklorof orm
17 17 1,54 (3H,t) 2,69(3H,s) 4,02(3H,s) 7,07 (lH,m) 7,49(lH,s) 2,38(3H,s) 3, 2-3,5 (4H,m) 4,26(2H,q) 7,2-7,5 (lH,m) 7,8-8,1 (2H,m) 2950 1670 1320 1140 189,2- 191,4
18 18 1, 09(3H,t) 2,08(3H,s) 2,72(3H,s) 7,15(1H,s) 1,7-2,1(2H,s) 2,42(3H,s) 3,1-3, 4 (6H,m) 4, 02(3H,s) 2970 1660 1330 1140
19 19 2,24(3H,s) 2,61(3H,s) 3,66(3H,s) 7,02 (lH,s) 7, 62 (2H,d) 2,46(6H,s) 3, 3-3, 5 (4H,m) 4, 02(3H,s) 7, 35 (2H,d) 2950 1650 1320 1120
-39• · ···· · • * * · • · ···
14. táblázat
ea. —i Pl s . s z . a vegy. s . sz. NMR (ppm) Belső tetrametilszi- standard Ián oldószer deuterokloro- f orm IR (cm’1) olv. pont (°C)
20 20 1,45 (3H,t) 2,50(3H,s) 4,02 (2H,q) 7,42 (lH,d) 7,92 (lH,d) 2,31 (3H,s) 3, 2-3,4 (4H,m) 4,06(3H,s) 7,57(1H,s) 2950 1790 1660 1320 1120
21 21 1,23 (3H, t) 2,50(3H,s) 3,3-3, 5 (4H,m) 4,06(3H,s) 7,58(1H,s) 1,45(3H,t) 2,59 (2H,q) 4,01 (2H,q) 7,40 (lH,d) 7, 93(lH,d) 2960 1800 1670 1320 1130
22 22 1,03(3H,t) 1, 6-2, 0(2H,m) 2,54 (2H, t) 4,02(2H,q) 7,41(lH,d) 7, 96 (lH,d) 1,43(3H,t) 2,50(3H,s) 3, 3-3, 5(4H,m) 4,07(3H,s) 7,48(1H,s) 2970 1800 1670 1330 1130
23 23 0, 97 (3H, t) 1,43 (3H,t) 2,56 (2H, t) 4,02(2H,q) 7,41 (lH,d) 7,93 (lH,d) 1,1-1, 9 (4H,m) 2,50 (3H,s) 3, 2-3, 5(4H,m) 4, 07 (3H, s) 7,57 (1H, s) 2950 1800 1660 1320 1130
24 24 0, 90(3H,t) 1,43(3H,t) 2,57 (2H, t) 4,02(2H,q) 7,41(lH,d) 7,94(lH,s) 1, 1-2, 0 (8H,m) 2,49 (3H,s) 3, 2-3,5 (4H, m) 4,06(3H,s) 7,56(lH,s)
15. táblázat
ea. -i Pl s. sz. a vegy. s. sz. NMR Belső standard oldószer (ppm) tetrametilszilán deuterőkloroform IR (cm’1) olv. pont (°C)
25 25 1,03(3H,t) 1,5-2,0(2H,t) 2,53 (2H, t) 3, 2-3, 5 (4H,m) 4,02(2H,q) 7,59 (1H, s) 1,44(3H,t) 2,40(3H,s) 2,70(3H,s) 4,02(3H,s) 7,12(1H,s) 2940 1790 1660 1310 1110
16. táblázat
ea. —i Pl s . sz. a vegy. s . sz. NMR Belső standard oldószer (ppm) tetrametilszilán deuterőkloroform IR (cm’1) olv. pont (°C)
26 26 1,51(3H,t) 3,2-3, 4 (4H,m) 4,248 (2H,q) 7,19(lH,s) 2,41(3H,s) 4,02 (3H, s) 6,19(2H,s) 7,3-8,1 (7H,m) 2950 1710 1650 1320 1130
27 27 1,47(3H,t) 2,48 (3H, s) 4, 05(3H,s) 5,44(2H,s) 7,39 (1H, d) 2,22(3H,s) 3,3-3,5 (4H,m) 4,19(2H,q) 7,18(1H,s) 7, 94 (lH,d) 2950 1740 1650 1320 1110
28 28 1,53(3H,t) 2,70(3H,s) 4,00 (3H, s) 6,19(2H,s) 7,2-8, 0(6H,m) 2,32(3H,s) 3, 2-3,4 (4H,m) 4,30 (2H,q) 7,10(1H,s)
29 29 1,25 (3H, t) 2,71 (3H,s) 3,92(2H,q) 5,59(2H,s) 7,28(1H,s) 2,45(3H,s) 3,2-3,4 (4H,m) 4,02(3H,s) 7,14(lH,s) 7,38(5H,s) 2950 1650 1310 1130 176,5- 179,2
-4117. táblázat
ea. —i pl s . sz. a vegy. s . sz. NMR (ppm) IR cm1) Op. (°C)
Belső standard oldószer tetrametilszilán deutérokloroform
30 30 ,18 (3H,t) ,1, , 9-2, 4 (2H,m) ,2-3,5 (4H,m) ,22 (2H,q) ,4, ,71 (2H,dd) 34 (3H, t) , 1,52 (3H,t) ,2,52 (3H, s) , 3, 6-3, 9 (2H,m) 30 (2H,q) ,7,45 (lH,s) 2950 1660 1170
31 31 ,33(3H,t) ,1, ,2-3, 5 (4H,m) ,29(2H,q) ,7, 50(3H,t),2,48(6H,s) ,4,17(2H,q) 35 (1H, s) , 7, 67 (6H, dd) 2950 1670 1170
32 32 ,33(3H,t) ,1, ,48 (3H,s) ,3, ,01 (2H,q) ,4, ,66(2H,dd) 43(3H,t) ,1,3-2,2 (HH,m) 2-3, 5 (4H, m) 27 (2H,q) ,7,60 (lH,s) 3000 1710 1640 1130
33 33 ,32(3H,t) ,1, ,2-3, 5 (4H,m) ,28 (2H,q) , 6, 52 (3H,t) ,2,41 (3H,s) ,4,27 (2H,q) 20 (2H, s) , 7,2-8, 1 (8H,m) 3000 1800 1660 1130
[Példák a találmány szerinti (XI) vegyület előállítására] 51. előállítási példa
Kiindulási vegyületként (XIH) 4-metoxi-5-metil-6-(1etil-5-hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxidot alkalmaztunk. Ebből 0,4 g-ot (1,1 mmól) feloldottunk 4 ml metilénkloridban és hozzáadtunk bázisként 0,22 g (2,2 mmól) trietilamint és reagensként (XII) 0,17 g (2,2 mmól) acetilkloridot. A kapott elegyet szobahőmérsékleten, 8 órán keresztül hagytuk reagálni. Telített, nátri-42·· ··· umkarbonát vizes oldatát adtuk a reakcióelegyhez, majd etilacetáttal extraháltuk a reakcióelegyet és a szerves réteget vízmentes nátriumszulfát felett szárítottuk. Az oldatot csökkentett nyomáson ledesztilláltuk és a kapott 'olajat elárasztásos kromatografáló oszlopon (Wako Gél C300: hexán/etilacetát=l:2) megtisztítottuk, így kaptunk 0,33 g (kitermelés: 73 %) 4-metoxi-5-metil-6-(l-etil-5acetoxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxid (51.
számú vegyület) (XI) általános képletü vegyületek körébe tartozó végterméket. A 18. táblázat a kiindulási vegyület (XIH) és a reagens (XII) szerkezetét, valamint a végtermék (XI) szerkezetét és kitermelését mutatja.
52-58. előállítási példa
A 18-19. táblázatban bemutatott 52-58. számú vegyületeket az 51. előállítási példával azonos módon állítottuk elő, azzal a különbséggel, hogy a reagensként (XII) alkalmazott acetilkloridot a 18-19. táblázatokban bemutatott reagensekkel helyettesítettük, és kiindulási anyagként (XIH) a 18-19. táblázatban bemutatott kiindulási anyagokat alkalmaztuk.
18. táblázat
előáll. pld.sz. reagens kiindulási anyag (XIh) A (XI) képlet szerinti végtermék pirazolszármazék Y(%) *
51 H C—C—Cl 3 n 0 Az CH A OCH V 51. sz. vegyület 73%
N J> J o ch3 och3
0 ς VOH
°2 Z O-C—CH 0 \ II 3 2 0
52 Et—C—Br 1 1 0 CH 1 3 OCH II 3 52. sz. vegyület 51%
ll í N 1 1 P 0 CH3 o<2H3
0 ς X0H X
°2 Z Ο-c—Et 0 \ II 2 0
53 O X. CH A OCH A3 53. sz. vegyület
1 l U V A 0 (51 -ο
0 °2 0 x
54 0 A' CH A- OCH A3 54. sz. vegyület 75%
A* U o J °2
0
* Y (%) = kitermelés (százalék)
-44• ·
19. táblázat
előáll. pld.sz. reagens kiindulási anyag (xiH) A (XI) képlet szerinti végtermék pirazolszármazék Y(%)
55 GG II o o CH OCH 55. sz. vegyület BUGs1 49%
\ Ah AM k
sXaU ς o2 O Cl
56 II 0 o CH OCH 56. sz. vegyület JGCs1 54%
uCau
M CG 0
57 GG 11 0 o CH3 o€H3 57. sz. vegyület 0 CH3 oCH 57%
y\) h \ CH3 °2
0 Ti
58 Cg 11 0 o CH3 o-CH3 58. sz. vegyület JUGs’ 63%
SToH \ CH3 °2
M AU ς o2 0
* Y (%) = kitermelés (százalék)
58. előállítási példa
Kiindulási vegyületként (XIH) 4-metoxi-5-metil-6- (1etil-5-hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxidot alkalmaztunk. Ebből 0,4 g-ot (1,1 mmól) feloldottunk 10 ml metil-etil-ketonban, hozzáadtunk reagensként 0,15 g (1,1 mmól) brómacetont és bázisként 0,3 g (2,2 mmól) káliumkarbonátot. A kapott elegyet 3 órán át melegítve refluxáltattuk. A reakcióelegyhez vizet adtunk és a reakcióelegyet etilacetáttal extraháltuk. Annak szerves rétegét leválasztottuk és vízmentes nátriumszulfát felett szárítottuk. Ezután az oldatot csökkentett nyomáson ledesztilláltuk és a kapott olajat elárasztásos kromatografáló oszlopon (Wako Gél C-300: hexán/etilacetát=l: 2) megtisztítottuk, így kaptunk 0,29 g (kitermelés: 63 %) 4metoxi-5-metil-6-(5-acetilmetoxi-l-etilpirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxid (59. számú vegyület) (XI) általános képletű vegyületek körébe tartozó végterméket. A
20. táblázat a kiindulási vegyület (XIH) és a reagens (XII) szerkezetét, valamint a végtermék (XI) szerkezetét és kitermelését mutatja.
60-61. előállítási példa
A 20. táblázatban bemutatott 60-61. számú vegyületeket az 59. előállítási példával azonos módon állítottuk elő, azzal a különbséggel, hogy a reagensként (XII) alkalmazott brómacetont a 20. táblázatban bemutatott reagensekkel
-46helyettesítettük, és kiindulási anyagként a 20. táblázatban bemutatott kiindulási anyagokat alkalmaztuk.
20. táblázat
előáll. pld.sz. reagens kiindulási anyag (XIH) A (XI) képlet szerinti végtermék pirazolszármazék Y(%)
H C-C-CH-Br 3 II 2 o CH OCH „ xxx3 59. sz. vegyület 63
59 0 0 CH OCH XXX3
MW ( 0—CH-C—CH o_ \ 211 32 o
Ph—C-CH-Br i i 2 0 CH OCH 60. sz. vegyület 19
60 0 ς O CH OCH
M CU / o—CH-C—Ph 02 0
Ph—C-CH-Br 1 1 2 O CH3 OCH3 61. sz. vegyület 39
61 0 \ CH3 02 0 CH o-CH
M1 CU ( 0 CH3 °2 H,C—c-Ph z 1 1 0
* Y (%) = kitermelés (százalék)
-4762. előállítási példa
Kiindulási vegyületként (XIH) 4-metoxi-5-metil-6-(1etil-5-hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxidot alkalmaztunk. Ebből 0,4 g-ot (1,1 mmól) feloldottunk 5 ml acetonban, hozzáadtunk reagensként 0,21 g (1,21 mmól) benzilbromidot és bázisként 0,15 g (1,1 mmól) káliumkarbonátot. A kapott elegyet 3 órán át melegítve refluxáltattuk. A reakcióelegyhez vizet adtunk és a reakcióelegyet etilacetáttal extraháltuk. Annak szerves rétegét leválasztottuk és vízmentes nátriumszulfát felett szárítottuk. Ezután az oldatot csökkentett nyomáson ledesztilláltuk és a kapott olajat elárasztásos kromatografáló oszlopon (Wako Gél C-300: hexán/etilacetát=2:3) megtisztítottuk, így kaptunk 0,37 g (kitermelés: 74 %) 4metoxi-5-metil-6-(5-benzoiloxi-l-etilpirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1 ,1-dioxid (62. számú vegyület) (XI) általános képletü vegyületek körébe tartozó végterméket. A
21. táblázat a kiindulási vegyület (XIH) és a reagens (XII) szerkezetét, valamint a végtermék (XI) szerkezetét és kitermelését mutatja.
·· ···· « • · · · .·· ··· · , • · · ····
-4821. táblázat ·· *·
előáll, pld.sz. reagens kiindulási (XIh) anyag A (XI) képlet szerinti végtermék pirazolszármazék Y(%)
Ph—CH—Br 0 CH q OCH X3 62. sz. vegyület
62 2 V CV 0 74
°2 0—CH—Ph °2
* Y (%) = kitermelés (százalék)
63. előállítási példa
Kiindulási vegyületként (XIH) 4-metoxi-5-metil-6-(1etil-5-hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxidot alkalmaztunk. Ebből 0,4 g-ot (1,1 mmól) feloldottunk 6 ml metilénkloridban, bázisként hozzáadtunk 0,3 g (2,2 mmól) káliumkarbonátot 4 ml vízben, valamint reagensként (XII) 0,29 g (1,30 mmól) p-nitrobenzol-szulfonil-klorid és 0,05 g (0,2 mmól) klórbenzil-trietil-ammónium-klorid. A kapott elegyet 2 órán keresztül reagáltattuk szobahőmérsékleten. Majd 2 órán át melegítve refluxáltattuk a reakció elegyet. A reakcióelegyet hagytuk lehűlni, a metilénkloridos réteget leválasztottuk és vízmentes nátriumszulfát felett szárítottuk. Ezután az oldatot csökkentett nyomáson ledesztilláltuk és a kapott olajat elárasztásos kromatografáló oszlopon megtisztítottuk, így kaptunk 0,42 g (kitermelés: 70 %) 4-metoxi-5-metil-6-49(l-etil-5-(p-nitrobenzol-szulfonil)-oxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxid (13. számú vegyület) (XI) általános képletű vegyületek körébe tartozó végterméket. A
22. táblázat a kiindulási vegyület (XIH) és a reagens (XII) szerkezetét, valamint a végtermék (XI) szerkezetét és kitermelését mutatja.
64-65. előállítási példák
A 22. táblázatban bemutatott 64-65. számú vegyületeket az 63. előállítási példával azonos módon állítottuk elő, azzal a különbséggel, hogy a reagensként (XII) alkalmazott p-nitrobenzol-szulfonil-kloridot a 22. táblázatban bemutatott reagensekkel helyettesítettük.
-5022. táblázat
előáll. pld.sz. reagens kiindulási anyag (XIh) A (XI) képlet szerinti végtermék pirázolszármazék Y(%)
0 CH o-CH 63. sz. vegyület
63 L A—SC1 °2 A Ah AU ς 0 CH O-CH A. AAA 70
UfUU (κήΑ °2 <^-νο2
o CH oCH 64. sz. vegyület
64 L A—S-Cl °2 \AUU 0 CH o-CH ^AAA’ 85
muu /0 0 (°2έΆ|_ 2 <^-o-ch3
o CH o-CH 65. sz. vegyület
65 MjCO 0 CH. o-CH ^AA3 62
\o2Cl U GU < 9 °2 \ ^χ/χ/χ/χ/
* Y (%) = kitermelés (százalék)
-51·· ··· · « -· · ···· ··
t)·
A 23., 24. és 25 táblázat az 51-65. előállítási példákban kapott 51-65. számú vegyületek NMR és IR analitikai eredményeit mutatja.
23. táblázat
a NMR (ppm) IR(cm j
vegy. s. sz. Belső standard: tetrametilszilán oldószer: deutero-kloroform KBr tabletta
51 1,43 (3H,t,J=7,3Hz) 2,26 (3H, s) 2,33 (3H, s) 2,4-2, 9(2H,m) 3,1-3, 4 (lH,m) 3, 48 (3H, s) 3,6-3,8(lH,m)4,02 (2H, q, J=7,3Hz) 4,53(1H,t, J=2, 9Hz)7,45(1H,d,J=8,1Hz) 7,59(lH,s)7, 89(1H,d,J=8,1Hz) 2970 1810 1670 1300 1140
52 1,21 (3H, t) 1,44 (3H,q, J=7, 3Hz) 2, 33(3H,s)2,54(2H,q) 2,4-2, 9 (2H,m) 3,1-3,4 (lH,m) 3, 47(3H,s)3,6-3,8 (lH,m) 4,02(2H, q, J=7,3Hz)4,53(1H,t) 7,45 (lH,d, J=8,2Hz) 7,59(1H, s) 7, 87(lH,d,J=8,2Hz) 2960 1800 1670 1300 1140
53 0, 96(3H, t) 1, 43(3H,t,J=7,3Hz 1,3-1,8 (4H,m) 2,33 (3H, s) 2, 51 (2H, t, J=7, 6Hz)2, 6-2,8 (2H,m) 3,1-3,3(lH,m)3,47 (3H,s) 3, 6-3, 8 (lH,m) 4,01 (2H,q, J=7,3Hz) 4,52(1H,t, J=2,9Hz)7,45(1H,d,J=8,2Hz) 7,58(1H,s)7,87(1H,d,J=8,2Hz) 2970 1800 1670 1300 1140
54 0, 90 (3H, t) 1,43 (3H, t, J=7,3Hz) 1,2-1,8(8H,m)2,33(3H,s) 2,51 (2H, t, J=7, 6Hz)2,5-2,9(2H,m) 3,1-3,4 (lH,m) 3,47 (3H,s) 3, 6-3,8 (lH,m) 4,01(2H,q, J=7,3Hz)4,52(lH,t,J=2,9Hz) 7,45 (1H,d,J=7,3Hz)7,57(lH,s) 7, 87 (lH,d, J=8, 3Hz) 2950 1800 1660 1300 1130
55 1,48(3H,t,J=7,3Hz)2,31(3h, s) 2,4-2,8 (2H,m) 3, 0-3, 3 (lH,m) 3,44(3H,s)3,5-3,7 (lH,m) 4,0 9 (2H,q,J=7,5Hz)4,43 (1H, t, J=2, 9Hz) 7,3-7, 9(5H,m) 2950 1790 1670 1300 1140
-52• · ··»·
24. táblázat ·· *··· • · ·· ·*· ·· *·« • · « •· ···
a NMR (ppm) IR (cm'1)
vegy. s. sz. Belső standard tetrametilszilán oldószer deuterokloroform KBr tabletta
56 1,42 (3H, t, J=7,3Hz) 1,3-2,0 (10H,m) 2, 33(3H, s)2,3-2,8(3H,m) 3,1-3,3(lH,m)3,47(3H,s) 3,6-3,8(lH,m)3,99(2H,q,J=7,3Hz) 4,52(1H, t, J=2,9Hz)7,44(1H,d,J=8,2Hz) 7,61(1H, s)7,8 6(lH,d,J=8,2Hz) 2970 1800 1670 1300 1140
57 1, 49(3H, t)2,25(3H,s) 2.3- 2,7(2H,m)2,69(3H,s) 3,1-3,3(lH,m)3,43(3H,s) 3.4- 3,7 (lH,m) 4,10 (2H,q) 4,40(1H, t)7,2-7, 9(5H,m) 2 950 1780 1660 1295 1135
58 1,2-2,0(10H,m)1,42(3H,t,J=7,3Hz) 2,27(3H, s)2,3-2,6 (3H, s) 2,73 (3H, s) 3, 1-3,3 (lH,m) 3, 45(3H, s)3, 7-3, 9(lH,m) 3, 98 (2H,q, J=7,3Hz) 4,48 (lH,m) 7,18(1H,s)7,68(1H,s) 2960 1800 1670 1300 1140
59 1,4 6 (3H,t,J=7,3Hz)2,30 (3H,s) 2,44(3H,s)2,6-2,8 (2H,m) 3,1-3,3(lH,m)3,47(3H,s) 3, 6-3,7 (lH,m)4,17 (2H, q, J=7,3Hz) 4,51 (1H, t)5,41 (2H, s)7,16(lH,s) 7,42(lH,d, J=8,2Hz)7,8 6(1H,d,J=8,2Hz)) 2950 1750 1660 1320 1140
60 1,52(3H,t,J=7,3Hz)2,27(3H,s) 2, 6-2, 8 (2H,m) 3,1-3, 3 (lH,m) 3, 45(3H, s)3,5-3,7 (lH,m) 4,29(2H, s)3, 5-3,7(lH,m) 6,17 (2H, s) 7, 2-8, 0 (8H,m) 2950 1720 1660 1300 1140
-5325. táblázat • « «♦·* • ·.
a NMR (ppm) IR (cm-1)
vegy. s . sz . Belső standard tetrametilszilán oldószer deuterokloroform KBr tabletta
61 1,52(3H,t)2,22 (3H, s) 2,3-2, 6(2H,m)2,70(3H,s) 3, 1-3, 3(lH,m)3,43(3H,s) 3, 6-3, 9(lH,m)4,30 (2H,q) 4,45(1H,t)6,18 (2H, s) 7,1-8,0 (7H,m) 2950 1710 1650 1290 1180
62 l,26(3H,t,J=7,3Hz)2,38(3H,s) 2, 6-2, 8(2H,m)3,1-3,4 (1H,m) 3, 49(3H, s) 3, 6-3, 8(lH,m) 3,92 (2H,q, J=7,3Hz) 4,54 (1H, t) 5,58(2H,s)7,2-7, 3(lH,m) 7, 3-7,5 (6H, m) 7,8 8 (1H, d, J=8,2Hz) 2960 1660 1300 1140
63 1, 60(3H, t, J=7,3Hz)2,3 (3H, s) 2,5-2, 8(2H,m)3,1-3,4(lH,m) 3, 49 (3H, s) 3, 6-3,8 (lH,m) 4,28 (2H,q, J=7,3Hz) 4,51 (1H, t, J=7, 3Hz) 4,51 (lH,t,t,J=2, 9Hz) 7,38 (1H, d, J=8,2Hz) 7,56(1H, s)7,78(1H,d,J=8,2Hz) 8,20 (2H,d, J=9, 3Hz) 8,45 (2H,d, J=9, 3) 2960 1670 1550 1360 1300 1140 870
64 1,51(3H,t,J=7,2Hz)2,36(3H,s) 2, 6-2, 8 (2H,m) 3,1-3,4 (lH,m) 3,48(3H,s)3,6-3,8 (lH,m) 3, 88(3H,s)4,17(2H,q,J=7,3Hz) 4,54 (1H, t, J=2,7Hz) 7, 03 (2H,d, J=9, 3Hz) 7, 34(1H, d, J=8,4Hz)7,55(1H,s) 7,79(lH,d, J=8, 4Hz) 7,83 (2H,d, J=9, 3Hz) 2960 1670 1300 1140
65 0, 8-1,0 (3H,m) 1,2-1,6 (10H,m) 1, 51 (3H, t, J=7,3Hz) 2,1-2,2 (2H,m) 2, 37(3H,s)2,6-2,9 (2H,m) 3,1-3, 3(lH,m)3,48(3H,s) 3,6-3,8(3H,m)4,22(2H,q,J=7,3Hz) 4,54(1H,t)7,5-7,6 (2H,m) 7,89(1H,d,J=8,4Hz) 2950 1670 1300 1140
-54·*♦· 4
Herbicid példák (1) Az (I) általános képletű pirazolt tartalmazó herbicid előállítása
Hordozóként 97 tömegrész talkumot (márkanév: Zeaklite), felületaktív anyagként 1,5 tömegrész alkil-arilszulfonsavat (márkanév: Neoplex, Kao-Atlas K.K. terméke) és 1,5 tömegrész nem-ionos és anionos felületaktív anyagot (márkanév: Sorpol 800A, Toho Chemical Co., Ltd. terméke) egyenletesen elporitottunk és kevertünk össze abból a célból, hogy hordozót készítsünk a nedvesíthető porkészítménynek.
A herbicidek előállításához az előbbi hordozóból 90 tömegrészt és 10 tömegrészt a fenti előállítási példákban a találmány szerint előállított (I) általános képletű vegyületek (1-33. számú vegyületek) egyikéből (vagy az alábbi A, B és C vegyületek (A vegy.: vegyületszám: 35 a JP-A-2-173 leírásban, B vegy.: vegyületszám: 1 a JP-A-63-122627 leírásban és C vegy.: vegyületszám: 66 a PCT/JP93/00274 (WO/931031) egyikéből 10 tömegrészt az összehasonlításhoz) egyenletesen elporitottunk és kevertünk össze.
• · · *· « . ♦···
• ·· ··· • · a ··
·*· ···· •
(Α) (Β)
(C) (2) Biológiai vizsgálat (vizsgálat elárasztásos talaj kezeléssel)
Egy 1/15500 m2-es (1/15,500-are) porcelánedényt rizsföldi talajjal töltöttünk fel, majd kakaslábfű és rizspalka magját ültettük a talaj felületi rétegébe, majd fiatal rizsültetvényt dugványoztunk a talajba.
Ezután a herbicid előre meghatározott mennyiségének, a fentiek (1) szerint elkészített hígított oldatát egyenletesen rápermeteztük a víz felületére a magok csírázása
-56ν· ♦· idején és ezután az edényt állni hagytuk, egy üvagházban mialatt gondosan vízzel permeteztük.
Húsz nappal a herbicid oldattal történő kezelés után megvizsgáltuk a rizsültetvényre ható herbicid hatékonyságot és fitotoxicitást, amely eredményeit a 26-29. táblazatok. mutatják. A herbicid-dózist 1000 m -enkénti (10 ares) hatásos hatóanyag mennyiségként adjuk meg. A későbbiekben a légszáraz tömegeket megmértük és a rizsre ható fitotoxocitást, valamint a herbicid hatékonyságot az alábbiakban mutatjuk be. A megmaradó növénynek kezeletlenhez viszonyított tömegarányát a úgy határoztuk, hogy a megmaradó növény tömegaránya a kezeletlenhez viszonyítva = (a kezelt parcellában megmaradt növény tömege/a kezeletlen parcellában megmaradt növény tömege) x 100.
Herbicid hatékonyság
A megmaradó növény tömegaránya a kezeletlenhez viszonyítva (%)
81-100
61-80
41-60
21-40
1-20
A rízsültetvényre ható fito- A megmaradó növény tömeg-57toxicitás aránya a kezeletlenhez viszonyítva (%)
100
95-99
90-94
80-89
0-79
-5826. táblázat • ·· ····· • · · · · • ·· · · <J · .
• · · ····«
herb.pél a herbicid hatóa- rizsre
da száma hatóanyaga nyagdózis herbicid hatékonyság ható fi-
(g/103 m2) kakaslábfű rizspalka totoxi-
citás
1 1. sz. vegy. 3 5' 5 0
2 1. sz. vegy. 1 5 5 0
3 2. sz. vegy. 3 5 5 0
4 2. sz. vegy. 1 5 5 0
5 3. sz. vegy. 3 5 5 0
6 3. sz. vegy. 1 5 5 0
10 4. sz. vegy. 3 5 5 0
11 4. sz. vegy. 1 5 5 0
12 5. sz. vegy. 3 5 5 0
13 5. sz. vegy. 1 5 5 0
14 6. sz. vegy. 3 5 5 0
15 6. sz. vegy. 1 5 5 0
16 7. sz. vegy. 3 5 5 0
17 7. sz. vegy. 1 5 5 0
18 8. sz. vegy. 3 5 5 0
19 8. sz. vegy. 1 5 5 0
• · · · ·
-5927. táblázat
herb.pél da száma a herbicid hatóanyaga hatóa- nyagdózis (g/103 m2) herbicid hatékonyság kakaslábfű rizspalka rizsre ható f itotoxicitás
20 9. sz. vegy. 3 5 5 0
21 9. sz. vegy. 1 5 5 0
22 10. sz. vegy. 3 5 5 0
23 10. sz. vegy. 1 5 5 0
24 11. sz. vegy. 3 5 5 0
25 11. sz. vegy. 1 5 5 0
26 12. sz. vegy. 3 5 5 0
27 12. sz. vegy. 1 5 5 0
28 13. sz. vegy. 3 5 5 0
29 13. sz. vegy. 1 3 4 0
30 14. sz. vegy. 3 5 5 0
31 14. sz. vegy. 1 4 3 0
32 15. sz. vegy. 3 5 5 0
33 15. sz. vegy. 1 5 3 0
34 16. sz. vegy. 3 5 5 0
35 16. sz. vegy. 1 5 5 0
-6028. táblázat
he rb.pél a herbicid hatóa- rizsre
da száma hatóanyaga nyagdózis herbicid hatékonyság ható
(g/103 m2) kakaslábfű rízspalka f ito-
toxi-
citás
36 17. sz. vegy. 3 5 5 0
37 17. sz. vegy. 1 2 2 0
38 18. sz. vegy. 3 5 5 0
39 18. sz. vegy. 1 5 3 0
40 19. sz. vegy. 3 5 5 0
41 19. sz. vegy. 1 5 3 0
42 20. sz. vegy. 3 5 5 0
43 20. sz. vegy. 1 4 5 0
44 21. sz. vegy. 3 5 5 0
45 21. sz. vegy. 1 5 5 0
46 22. sz. vegy. 3 5 5 0
47 22. sz. vegy. 1 5 5 0
48 23. sz. vegy. 3 5 5 0
49 23. sz. vegy. 1 5 5 0
50 24. sz. vegy. 3 5 5 0
51 24. sz. vegy. 1 4 5 0
-6129. táblázat
herb.pél da száma a herbicid hatóanyaga hatóanyagdózis (g/103 m2) herbicid hatékonyság rizsre ható fito- toxicitás
kakaslábfű rí zspalka
52 25. sz. vegy. 3 5 5 0
53 25. sz. vegy. 1 2 3 0
54 26. sz. vegy. 3 5 5 0
55 26. sz. vegy. 1 5 5 0
56 27. sz. vegy. 3 5 5 0
57 27. sz. vegy. 1 5 5 0
58 28. sz. vegy. 3 5 5 0
59 28. sz. vegy. 1 5 3 0
60 29. sz. vegy. 3 5 5 0
61 29. sz. vegy. 1 5 5 0
87 30. sz. vegy. 1 5 5 0
88 31. sz. vegy. 1 5 5 0
89 32. sz. vegy. 1 5 5 0
90 33. sz. vegy. 1 5 5 0
vegy. 1 .pl. A vegy. 3 4 4 4
vegy. 2 .pl. A vegy. 1 1 0 0
vegy.3.pl. C vegy. 3 5 5 4
vegy. 4 .pl. C vegy. 1 2 3 0
-62• ·· ··· · <
· »·«»* ·*« ·· ♦«· · (2) Biológiai vizsgálat (vizsgálat szántóföldi talajon történő talajkezelés vizsgálattal)
A pirók ujjasmohar, a kakaslábfű, mocsári ecsetpázsit, a szerbtövis, a selyemmályva és a karcsú disznópáré j gyomnövények magjait, valamint a gabona magokat egy 1/50 m2-es (1/5,000-are) Wagner edénybe ültettük, amelyet szántóföldi talajjal töltöttünk fel, majd szántóföldi talajjal borítottuk. Ezután előre meghatározott mennyiségű, a fentiekben (1) elkészített herbicidet vízben szuszpendáltunk és egyenletesen rápermeteztük a talaj felületére. Ezt követően a magokat egy üvegházban hagytuk kihajtani és 20 napos kezelés után a herbicidet megvizsgáltuk a herbicidhatás és a gabonára ható fitotoxicitás szempontjából. Az eredményeket a 30. és a 31. táblázatokban mutatjuk be.
A herbicid dózist hektáronkénti hatásos hatóanyagmennyiségként adtuk meg. A továbbiakban a légszáraz tömegeket megmértük és a gabonára ható fitotoxocitást, valamint a herbicid hatékonyságot az alábbiakban mutatjuk be. A megmaradó növénynek kezeletlenhez viszonyított tömegarányát a úgy határoztuk, hogy a megmaradó növény tömegaránya a kezeletlenhez viszonyítva = (a kezelt parcellában megmaradt növény tömege/a kezeletlen parcellában megmaradt növény tömege) x 100.
-63• ·· «
Herbicid hatékonyság
A gabonára ható fitotoxicitás
A megmaradó növény tömegaránya a kezeletlenhez viszonyítva (%)
81-100
61-80
41-60
21-40
1-20
A megmaradó növény tömegaránya a kezeletlenhez viszonyítva (%)
100
95-99
90-94
80-89
0-79
30. táblázat
herb. Pl száma herb. ható-anyaga ható-a- nyag- dózis herbicid hatékonyság gabonár ható fi totoxi
(g/104m2) (g/ha) pirók ujjasmuhar kakas lábfű ecset- pázsit szerbtövis selyem mályva disznó paréj citás
7 1 .vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
8 2.vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
9 3.vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
62 4.vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
63 5.vegy 100 5 5 4 5 5 5 0
64 6.vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
65 7.vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
66 8.vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
67 9.vegy 100 4 3 5 5 5 5 0
68 10. vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
6.9 11 .vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
70 12 . vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
71 13 .vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
72 14. vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
73 15 .vegy 100 4 4 3 5 5 5 0
74 1 6 .vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
-6531. táblázat
herb. pi száma herb. ható-anyaga ható-a- nyagdózis herbicid hatékonyság gabonár ható
(g/lOW) (g/ha) pirók uj j astnuhar kakas lábfű ecset- pázsit szerbtövis selyem mályva disznó páré j fitotox citás
75 17 .vegy 100 5 5 4 5 5 5 0
76 1 8 .vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
77 19.vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
78 20.vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
79 21. vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
80 2 2 .vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
81 23. vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
82 2 4 .vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
83 25 . vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
84 2 6. vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
85 2 7 .vegy 100 3 3 1 5 5 5 0
86 28.vegy 100 5 5 5 5 5 5 0
87 29. vegy 100 5 5 5 5 2 5 0
91 3 0.vegy 100 5 5 4 5 4 5 0
92 31 . vegy 100 5 5 3 5 5 5 0
93 32 . vegy 100 4 5 1 2 5 5 0
94 33. vegy 100 5 5 3 5 4 5 0
ö.hasonl 5.pl. A.vegy 100 1 2 4 1’ 5 3 0
ö.hasonl 6.pl. B.vegy 300 1 1 1 2 0 0 0
-66• ·· ····· ·· • · · · · · · • ····♦·* ·· • · · ····· ··« ·· ··· · · ·
A 26-31. táblázatok világosan mutatják, a találmány szerinti (I) általános képletű pirazolszármazékot tartalmazó herbicidek a rizsföldek és szántóföldek gyomnövényeinek széles skáláját képesek szabályozni alacsony dózissal és fitotoxicitás nélkül.
(11) Az (XI) általános képletű pirazolt tartalmazó herbicid előállítása
Hordozóként 97 tömegrész talkumot (márkanév: Zeaklite), felületaktivanyagként 1,5 tömegrész alkil-arilszulfonsavat (márkanév: Neoplex, a Kao-Atlas K.K. forgalmazásában) és 1,5 tömegrész nem-ionos és anionos felület-
aktív anyagot (márkanév: Sorpol 800A, forgalmazó a Toho
Chemical Co., Ltd.) egyenletesen elporítottunk, hogy
előkészítsük a nedvesíthető por hordozój át.
A fenti hordozóból 90 tömegrészt és a fenti
előállitási példákban a találmány szerint előállított (XI) általános képletű vegyületek egyikéből 10 tömegrészt (vagy a herbicid összehasonlítás céljából az alábbi (C) vegyöletből 10 tömegrészt) egyenletesen elporítottunk, majd a fentieket összekeverve kaptuk a herbicidet.
A herbicid összehasonlító példában alkalmazott (C) vegyület vegyületszáma: 66-os a PCT/JP93/00274 (WO93/18031) leírásban és a szerkezete a következő:
(12) Biológiai vizsgálat (vizsgálat elárasztásos talaj kezeléssel)
Egy 1/15500 m -es (1/15,500-are) porcelánedényt rizsföldi talajjal töltöttünk fel, majd kakaslábfű és rizspalka magját ültettük a talaj felületi rétegébe, majd fiatal rizsültetvényt dugványoztunk a talajba.
Ezután a herbicid előre meghatározott mennyiségének, a fentiek (11) szerint elkészített hígított oldatát egyenletesen rápermeteztük a víz felületére a magok csírázása idején és ezután az edényt állni hagytuk egy üvegházban mialatt gondosan vízzel permeteztük.
Húsz nappal a herbicid oldattal történő kezelés után megvizsgáltuk a rizsültetvényre ható herbicid hatékonyságot és fitotoxicitást, amely eredményét a 32. táblázat mutatja. A herbicid-dózist 1000 m -enkénti (10 ares) hatásos hatóanyag mennyiségként adjuk meg. A későbbiekben a légszáraz tömegeket megmértük és a rizsre ható fitotoxicitást, valamint a herbicid hatékonyságot az alábbiakban mutatjuk be.
• ·· ·*·· · .-- ······ -hH- · ·· ··· · · v ······· ·*· ·· ··· ·
Herbicid hatékonyság
A rízsültetvényre ható fitotoxicitás
A megmaradó növény tömegaránya a kezeletlenhez viszonyítva (%)
81-100
61-80
41-60
21-40
1-20
A megmaradó növény tömegaránya a kezeletlenhez viszonyítva (%)
100
95-99
90-94
80-89
0-79
A megmaradó növénynek kezeletlenhez viszonyított tömegarányát a úgy határoztuk, hogy a megmaradó növény tömegaránya a kezeletlenhez viszonyítva = (a kezelt parcellában megmaradt növény tömege/a kezeletlen parcellában megmaradt növény tömege) x 100.
• ·· ··♦♦ · • · · · · · · « ·· ··· · · *· • · · · ···· · • · · ·· ··· ♦ ·«
-6932. táblázat
erb.példa száma vegyületszám hatóa- nyágdózis (g/103 m2) herbicid hatékonyság rizsre ható fitotoxicitás
kakaslábfű rizspalka
101 52 1 5 5 0
102 53 3 5 5 0
103 54 3 5 5 0
104 55 3 5 5 0
105 56 3 5 5 0
106 57 3 5 5 0
107 58 1 5 5 0
108 59 3 5 5 0
összehason 3 5 5 4
-litó 11. (C) 1 2 3 0
pl.
A 32. táblázat alapján jól látható, hogy a találmány szerinti vegyület anélkül, hogy fitotoxicitást okozna a rizsültetvényben, alacsony dózismennyiség mellett teljes mértékben tudja szabályozni a kakaslábfű és a rizspalka gyomnövényeket.
A találmány szerinti (I) általános képletű vegyület előállításához szükséges kiindulási anyag előállítására mutatunk be példát az alábbiakban.
-ΊΟ• ·
Példa a kiindulási anyag előállítására
4-metoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5-hidroxipirazol-4il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxid előállítása (4. ábra) (1) 3,0 g (12 mmól) 5-metil-6-bróm-tiokromán-4-on -t és 1,9 g (23 mmól) o-metil-hidroxil-amin hidrokloridot 10 ml etanol és 10 ml piridin oldószerkeverékben 30 percen melegítve refluxáltattunk. Az oldószert enyhe vákuumban ledesztilláltuk, 50 ml 5 %-os sósavat adtunk hozzá és a keletkező szilárd anyagot szűréssel nyertük ki, majd vízzel mostuk, szárítottuk és így 3,2 g (kitermelés: 93 %) 4-metoxiimino-5-metil-6-bróm-tiokromán -ot kaptunk.
(2) 1,1 g (46 mmól) magnéziumot diszpergáltunk el 10 ml THF-ben és 2,2 g (20 mmól) etilbromidot csepegtettünk hozzá nitrogén beáramoltatása mellett. A keveréket 10 percig hagytuk reagálni és ezután a fenti (1) lépésben nyert 4-metoxiimino-5-metil-6-bróm-tiokromán THF-os oldatából 2,9 g-ot (10 mmól) szobahőmérsékleten fokozatosan hozzáadagoltunk. A keveréket 3 órán keresztül refluxáltattuk, majd lehűtöttük szobahőmérsékletre és 1 órán keresztül széndioxidot buborékoltattunk az oldatba. A reakciókeverékhez 5 %-os sósavat adagoltunk és a keveréket éterrel kiextraháltuk. Az éteres réteget káliumkarbonát 5 tömeg%-os oldatával kiextraháltuk és a vizes réteget koncentrált sósavval lesemlegesítettük. A semlegesített terméket etilacetáttal extraháltuk és az extraktumot nátriumklorid telített vizes oldatával mostuk.
_71 _ ···· ···
- A mosott extraktumot nátrium'szulf át felett szárítottuk, majd az oldószert ledesztilláltuk és így 1,6 g (kitermelés: 63 %) 4-metoxiimino-5-metiltiokromán-6-karbonsavat kaptunk.
(3) a fenti (2) lépésben kapott 4-metoxiimino-5- metiltiokromán-6-karbonsavból 1,0 g-ot (4,0 mmól) 1,3 g (12 mmól) hidrogénperoxid 30 %-os vizes oldatával reagáltattuk 100 °C-on 1 órán keresztül 5 ml ecetsavban. A reakciótermékhez etilacetátot adtunk, a keveréket nátriumklorid telített vizes oldatával mostuk, majd nátriumszulfát felett szárítottuk. Az oldószer ledesztillálásával 1,1 g (kitermelés: 97 %) 4-metoxiimino-5-metil-tiokromán-6-karbonsav-l, 1-dioxidot nyertünk ki.
(4) 0,9 g (3,2 mmól) 4-metoxiimino-5-metil-tiokromán-6-karbonsav-l,1-dioxidot és 0,44 g (3,9 mmól) l-etil-5-hidroxi-pirazolt 5 ml t-amilalkoholban feloldottunk és 0,81 g (3,9 mmól) DDC-t (diciklohexil-karbodiimid) adtunk hozzá szobahőmérsékleten. A keveréket szobahőmérsékleten 2 órán keresztül kevertettük, ezután 0,74 g (5,4 mmól) káliumkarbonátot adtunk hozzá és a keveréket 8 órán keresztül 90 °C-on hagytuk reagálni. A reakciót követően az oldószert ledesztilláltuk, etilacetátot adtunk hozzá és a keveréket káliumkarbonát 5 tömeg%-os vizes oldatával extraháltuk. A vizes réteget koncentrált sósavoldattal semlegesítettük és etilacetáttal extraháltuk. Az extraktumot nátriumhidroxid telített vizes ♦ · ···* · • · · · ·· oldatával mostuk, nátriumszulfát felett szárítottuk és betöményítettük. 0,88 g (kitermelés: 72 %) 4-metoxiimino-5-metil-6-(l-etil-5-hidroxipirazol-4-il)-karbonil-tiokromán-1,1-dioxidot nyertünk ki.
A termék NMR-rel végzett (ppm, oldószer: deutero DMSO, belső standard: tetrametilszilán) mérési eredményeit az alábbiakban közöljük:
1,28 (3H, t)
2,58 (3H, s) 3,1-3,7 (4H, m)
4,02 (3H, s)
3,0-4,2 (2H, m)
7,5-8,0 (2H, m)
7,82 (1H, s)
Mintahogy a fentiekben kifejtettük, a találmányunk szerinti pirazolszármazékok és azokat aktív hatóanyagként tartalmazó herbicidek, amelyek mentesek a rizzsel és a gabonával szembeni fitotoxicitástól kis adagban képesek a rizsültetvények és a szántóföldek gyomnövényeinek szabályozására.

Claims (24)

1. (I) általános képletű pirazolszármazék,
02 (i) ' amelyben R1 Cj^-Cg alkilcsoport, R2, X1 és X2 'mindegyike egymástól függetlenül C1-C4 alkilcsoport, R3
hidrogén vagy C4-C4 alkilcsoport, m értéke 0 vagy 1, R4 W'n Cx-C4 alkilcsoport vagy képletű csoport, a- melyben Y jelentése halogénatom, nitro, Μ-Μ alkoxi-
csoport, vagy C-L~C4 alkilcsoport és n értéke 0 vagy 3;
A1 jelentése
II -ch2-cvagy amelyben R5 és R6 jelentése egymástól függetlenül hidrogén, Cr-C4 alkilcsoport és p értéke 0 vagy egy 1 és 4 közötti egészszám.
2. Az 1. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal jellemezve, hogy R1 jelentése C^-C^ alkilcsoport.
3. A 2. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal jellemezve, hogy R1 jelentése metil vagy etil.
4. Az 1. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal jellemezve, hogy R , X és X mindegyikének jelentése egymástól függetlenül metil vagy etil.
5. Az 1. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal jellemezve, hogy R jelentese hidrogén vagy metil.
·· · r *
-Ί4«
6. Az 1. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal jellemezve, hogy mikor m értéke 1, akkor X2 a tiokromán gyűrű 8-as helyére van szubsztituálva.
7. Az 1. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal jellemezve, .hogy R4 jelentése Cx-C4 alkilcsoport.
8 . Az
1. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal hogy R jelentese jelentése klór-, fluoratom, nitro-, metiljellemezve, amelyben Y vagy metoxicsoport.
9. Az 1. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal
R5
I jellemezve, hogy a C képletű csoport jelentése
-CH2-.
10. Herbicid, azzal jellemezve, hogy aktív hatóanyagként az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti pirazolszármazékot tartalmazza.
11. 10. igénypont szerinti herbicid azzal jellemezve, hogy a herbicid további komponensként tartalmaz a fenoxi-bázisú, difeniléter-bázisú, triazin-bázisú, karbamid-bázisú, pirazol-bázisú, foszforsav-bázisú, szulfonilkarbamid-bázisú és oxadiazon-bázisú herbicidek közül leg alább egyet.
• · · « · ·· ··· · · «· • * · ··<· ·
Ζ « -75
12. A 10. vagy 11. igénypont szerinti herbicid azzal jellemezve, hogy a herbicid további komponensként tartalmaz a peszticidek, a fungicidek, a növényi növekedésszabályozók a műtrágyák közül legalább egyet.
13 .
(XI) általános képletű pirazolszármazék, (XI), amelyben az R11 jelentése Cx-C6 alkilcsoport, az R12, az R13, az R14 és az
R15 mindegyike egymástól függetlenül hidrogént vagy
Cx-C4 alkilcsoportot jelent,
R16 jelentése Cx-C4 alkilcsoport,
R17 jelnetése hidrogén vagy Cx-C4 alkilcsoport,
X jelentése Cx-C4 alkilcsoport vagy halogénatom, p értéke 0-tól 2-ig terjedő egészszám, n értéke 0, 1 vagy 2 egészszám,
A jelentése legalább az egyik a és a -CR18R19 csoportok közül, ahol az R18 és az R mindegyike egymástól függetlenül
C1-C4 alkilcsoport, k a láncban lévő metiléncsoportok
-76*·· ···» « • · 0 ·· ··· • · · • ·· ·«· » · • · ·· »··· · számát lehet, és jelentése valamelyik a Cy C12 alkil-, a cikloalkil
B
Y m képletü csoport közül, amelyben
Y jelentése hidrogénatom, C1-C4 alkilcsoport, CL-C4 alkoxi-csoport, CÍ-C4 halogénalkil-csoport, nitrocsoport vagy halogénatom, és
14. A 13. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal jellemezve, hogy a (XI) általános képletben R11 jelentése C4-C4 alkilcsoport.
15. A 13. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal
12 13 jellemezve, hogy a (XI) altalános képletben az R , az R , az R14 és az R15 mindegyike egymástól függetlenül hidrogén vagy metil.
16. A 13. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal jellemezve, hogy a (XI) általános képletben az R16 jelentése metil vagy etil.
17. A 13. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal jellemezve, hogy a (XI) általános képletben az R17 jelen tése metil vagy etil.
18. A 13. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal jellemezve, hogy a (XI) általános képletben X3 jelentése C1-C4 alkilcsoport és p az X3 szubsztituensek számát jelenti és értéke 1 vagy 2.
19. A 13. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal jellemezve, hogy a (XI) általános képletben a kénhez kapcsolódó oxigénatomok számát mutató n értéke 2.
20. A 13. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal jellemezve, hogy a (XI) általános képletben A jelentése , amelyben k értéke 0 vagy 1, B jelentése
C1-C12 alkilcsoport, cikloalkil-csoport vagy halogénnel szubsztituált vagy nem szubsztituált fenilcsoport.
21. A 13. igénypont szerinti pirazolszármazék, azzal
2 jellemezve, hogy a (XI) általános képletben A jelentése -CR18R19- csoport, amelyben az R18 és az R19 mindegyike hidrogén és a B jelentése fenilcsoport.
22 . Herbicid, azzal jellemezve, hogy aktív hatóanyagként az 13-21. igénypontok bármelyike szerinti pirazolszármazékot tartalmazza.
23. 22. igénypont szerinti herbicid, azzal jellemezve, hogy további komponensként tartalmaz a fenoxi-bázisú, a difeniléter-bázisú, a triazin-bázisú, karbamid-bázisú, a karbamát-bázisú, a tiolkarbamát-bázisú, a savanilid bázisú, a pirazol-bázisú, a foszforsav-bázisú, a szulfo nil-karbamid-bázisú és az oxadiazon-bázisú herbicidek közül legalább egyet.
24. A 22. vagy 23. igénypont szerinti herbicid, azzal jellemezve, hogy további komponensként tartalmaz a peszticidek, a fungicidek, a növényi növekedésszabályozók a műtrágyák közül legalább egyet.
HU9601237A 1993-11-09 1994-11-08 Pyrazole derivatives and herbicide containing the same HUT74306A (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP27921193 1993-11-09
JP10252894A JP3249881B2 (ja) 1994-05-17 1994-05-17 ピラゾール誘導体およびそれを有効成分とする除草剤
JP11533894 1994-05-27

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9601237D0 HU9601237D0 (en) 1996-07-29
HUT74306A true HUT74306A (en) 1996-12-30

Family

ID=27309729

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601237A HUT74306A (en) 1993-11-09 1994-11-08 Pyrazole derivatives and herbicide containing the same

Country Status (10)

Country Link
US (2) US5756759A (hu)
EP (1) EP0728756A4 (hu)
KR (1) KR960705817A (hu)
CN (2) CN1067390C (hu)
AU (1) AU685868B2 (hu)
BR (1) BR9408026A (hu)
CA (1) CA2175675A1 (hu)
HU (1) HUT74306A (hu)
RU (1) RU2154063C2 (hu)
WO (1) WO1995013275A1 (hu)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5607898A (en) 1993-08-02 1997-03-04 Idemitsu Kosan Company, Ltd. Pyrazole derivatives
WO1995013275A1 (fr) * 1993-11-09 1995-05-18 Idemitsu Kosan Co., Ltd. Derives de pyrazole et herbicide les contenant
AU2753695A (en) * 1994-06-27 1996-01-19 Idemitsu Kosan Co. Ltd Herbicidal composition
JPH08176146A (ja) * 1994-12-19 1996-07-09 Idemitsu Kosan Co Ltd ピラゾール誘導体の製造法
JPH11509192A (ja) * 1995-06-29 1999-08-17 イー・アイ・デユポン・ドウ・ヌムール・アンド・カンパニー 除草性ケタール類およびスピロ環類
JPH0925279A (ja) * 1995-07-12 1997-01-28 Idemitsu Kosan Co Ltd トリケトン誘導体
WO1997012885A1 (fr) * 1995-10-04 1997-04-10 Idemitsu Kosan Co., Ltd. Derives de pyrazole
EP0888343B1 (de) * 1996-02-24 2002-06-05 Basf Aktiengesellschaft Pyrazol-4-yl-hetaroylderivate als herbizide
US5885936A (en) * 1997-02-24 1999-03-23 E. I. Du Pont De Nemours And Company Heterotricyclic herbicides
CA2281904A1 (en) * 1997-04-25 1998-11-05 E.I. Du Pont De Nemours And Company Herbicidal pyrazoles
KR19990036764A (ko) 1997-10-08 1999-05-25 이데미츠 고산 캄파니 리미티드 6-(아릴카보닐)-4-옥시모-디하이드로벤조티오피란 제초제제조방법 및 이에 유용한 중간체
US5990049A (en) * 1997-12-19 1999-11-23 Idemitsu Kosan Co., Ltd. Triketone derivatives
US20020016262A1 (en) * 1998-03-02 2002-02-07 Idemitsu Kosan Co., Ltd. Pyrazole derivatives and herbicides containing the same
WO1999059991A1 (de) * 1998-05-18 1999-11-25 Basf Aktiengesellschaft Pyrazolyldioxothiochromanoyl-derivate
DE19840337A1 (de) 1998-09-04 2000-03-09 Hoechst Schering Agrevo Gmbh Benzoylderivate, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung als Herbizide und Pflanzenwachstumsregulatoren
AU4692001A (en) * 2000-04-19 2001-10-30 Idemitsu Kosan Co. Ltd Pyrazole derivatives and herbicides containing the same
NZ540463A (en) * 2002-12-03 2008-03-28 Merial Ltd Pesticidal 1-aryl-3-amidoxime-pyrazole derivatives for controlling arthropods and helminths

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH581685A5 (hu) * 1973-06-29 1976-11-15 Ciba Geigy Ag
DE3322666A1 (de) * 1983-06-23 1985-01-03 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Isoindolverbindungen sowie deren herstellung und verwendung zum faerben von polyamiden
JPS62152759A (ja) * 1985-12-27 1987-07-07 Canon Inc 液体噴射記録ヘツド
JPS63122672A (ja) * 1986-11-10 1988-05-26 Nissan Chem Ind Ltd ピラゾ−ル誘導体および選択性除草剤
JPS63122673A (ja) * 1986-11-10 1988-05-26 Nissan Chem Ind Ltd ピラゾ−ル誘誉体および除草剤
IL85659A (en) * 1987-03-17 1992-03-29 Nissan Chemical Ind Ltd 4-benzoylpyrazole derivatives,method for their preparation and herbicidal compositions containing them
JPS6452759A (en) * 1987-05-01 1989-02-28 Nissan Chemical Ind Ltd Pyrazole derivative and selective herbicide
JPS63170365A (ja) * 1987-10-06 1988-07-14 Nissan Chem Ind Ltd ピラゾール誘導体、その製法および選択性除草剤
US4986845A (en) * 1988-07-15 1991-01-22 Nissan Chemical Industries Ltd. Pyrazole derivatives and herbicides containing them
JP2738010B2 (ja) * 1988-07-15 1998-04-08 日産化学工業株式会社 ピラゾール誘動体及び選択性除草剤
US4974888A (en) * 1988-07-25 1990-12-04 The Vendo Company Fastening apparatus
ES2134257T3 (es) * 1992-03-03 1999-10-01 Idemitsu Kosan Co Derivado de pirazol.
WO1994001431A1 (en) * 1992-07-13 1994-01-20 Idemitsu Kosan Co., Ltd. Pyrazole derivative
US5607898A (en) * 1993-08-02 1997-03-04 Idemitsu Kosan Company, Ltd. Pyrazole derivatives
WO1995013275A1 (fr) * 1993-11-09 1995-05-18 Idemitsu Kosan Co., Ltd. Derives de pyrazole et herbicide les contenant

Also Published As

Publication number Publication date
WO1995013275A1 (fr) 1995-05-18
RU2154063C2 (ru) 2000-08-10
CA2175675A1 (en) 1995-05-18
CN1139433A (zh) 1997-01-01
BR9408026A (pt) 1996-12-17
US5849926A (en) 1998-12-15
AU685868B2 (en) 1998-01-29
EP0728756A1 (en) 1996-08-28
US5756759A (en) 1998-05-26
HU9601237D0 (en) 1996-07-29
EP0728756A4 (en) 1996-11-13
KR960705817A (ko) 1996-11-08
CN1067390C (zh) 2001-06-20
CN1277964A (zh) 2000-12-27
AU8067594A (en) 1995-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2237664C2 (ru) Изоксазолиновые производные и гербициды, содержащие их в качестве активных ингредиентов
CA2252543C (en) Benzene derivatives substituted by heterocycles and herbicides
RU2133747C1 (ru) Производные пиразола или их соли, гербицид, их содержащий, и производные ароматической карбоновой кислоты или их соли
HUT74306A (en) Pyrazole derivatives and herbicide containing the same
WO1997041116A1 (fr) Derives du benzene substitues par des heterocycles, et herbicides
CA2131191A1 (en) Pyrazole derivatives
JPH02222A (ja) 置換ベンゾイル誘導体および選択性除草剤
US5939360A (en) Compound and herbicidal composition for weed control
AU2001286294A1 (en) Herbicidal 5-benzyloxymethyl-1,2-isoxazoline derivatives
WO2002019825A1 (en) Herbicidal 5-benzyloxymethyl-1,2-isoxazoline derivatives
EP0810226B1 (en) Pyrazole derivatives
WO1993010099A1 (en) Pyrazoleglycolamide derivative
US5965492A (en) Triketone derivatives
WO1992009584A1 (fr) Derive d&#39;alcanamide, son sel, son procede de production associe et herbicide
JP3210818B2 (ja) ピラゾール誘導体およびそれを用いた除草剤
JP3249881B2 (ja) ピラゾール誘導体およびそれを有効成分とする除草剤
KR100300219B1 (ko) 헤테로고리에의해치환된벤젠유도체및제초제
KR950011422B1 (ko) 술폰아미드 화합물 및 그의 염, 이들을 함유하는 제초 조성물
RU2162849C2 (ru) Производное бензола, замещенное гетероциклом, и гербицид
US5990049A (en) Triketone derivatives
JPH0826914A (ja) トリケトン誘導体
JPH11236376A (ja) 新規ベンゾイルピラゾール化合物および除草剤
JPH02726A (ja) シクロヘキセノン誘導体、その製造方法及び除草剤
WO2024169666A1 (zh) 一种苯环取代的嘧啶羧酸类化合物及其制备方法、除草组合物和应用
JP2000103784A (ja) 5−アルコキシピラゾール−3−カルボキサミド誘導体およびこれを有効成分とする農薬