HUT72518A - Tension wave strainer - Google Patents

Tension wave strainer Download PDF

Info

Publication number
HUT72518A
HUT72518A HU9501678A HU9501678A HUT72518A HU T72518 A HUT72518 A HU T72518A HU 9501678 A HU9501678 A HU 9501678A HU 9501678 A HU9501678 A HU 9501678A HU T72518 A HUT72518 A HU T72518A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
frames
frame
pivoting
sieve
rods
Prior art date
Application number
HU9501678A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9501678D0 (en
Inventor
Leander Ahorner
Original Assignee
Ife Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ife Gmbh filed Critical Ife Gmbh
Publication of HU9501678D0 publication Critical patent/HU9501678D0/hu
Publication of HUT72518A publication Critical patent/HUT72518A/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07BSEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS BY SIEVING, SCREENING, SIFTING OR BY USING GAS CURRENTS; SEPARATING BY OTHER DRY METHODS APPLICABLE TO BULK MATERIAL, e.g. LOOSE ARTICLES FIT TO BE HANDLED LIKE BULK MATERIAL
    • B07B1/00Sieving, screening, sifting, or sorting solid materials using networks, gratings, grids, or the like
    • B07B1/46Constructional details of screens in general; Cleaning or heating of screens
    • B07B1/48Stretching devices for screens
    • B07B1/485Devices for alternately stretching and sagging screening surfaces
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07BSEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS BY SIEVING, SCREENING, SIFTING OR BY USING GAS CURRENTS; SEPARATING BY OTHER DRY METHODS APPLICABLE TO BULK MATERIAL, e.g. LOOSE ARTICLES FIT TO BE HANDLED LIKE BULK MATERIAL
    • B07B1/00Sieving, screening, sifting, or sorting solid materials using networks, gratings, grids, or the like
    • B07B1/42Drive mechanisms, regulating or controlling devices, or balancing devices, specially adapted for screens
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07BSEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS BY SIEVING, SCREENING, SIFTING OR BY USING GAS CURRENTS; SEPARATING BY OTHER DRY METHODS APPLICABLE TO BULK MATERIAL, e.g. LOOSE ARTICLES FIT TO BE HANDLED LIKE BULK MATERIAL
    • B07B1/00Sieving, screening, sifting, or sorting solid materials using networks, gratings, grids, or the like
    • B07B1/46Constructional details of screens in general; Cleaning or heating of screens
    • B07B1/4609Constructional details of screens in general; Cleaning or heating of screens constructional details of screening surfaces or meshes

Landscapes

  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)

Description

A találmány tárgya lengőtengelyes rosta olyan rostabetéttel, amely a rostálás irányára merőlegesen vagy azzal egyezően húzódó rudakon (3, 4) van felerősítve, ahol az egymással szomszédos rudak egymáshoz viszonyítva olyan lengéseket végeznek, hogy a hozzájuk erősített rostabetétet időben váltakozva meglazítják és kifeszítik.
A találmány értelmében rostabetétként folyadékok szűréstechnikájából ismert módon műanyag, például nylon vagy poliészter szövedéket tartalmaz.
Egy előnyös kiviteli alakban a rosta két keretből (1, 2) áll és a rudak (3, 4) váltakozva mindkét keretben (1,2) vannak ágyazva.
A rudak (3, 4) rezgési frekvenciájának növelése érdekében mindkét keret (1,2) rugókon (5) át egymással össze van kötve, és rezgésgeijesztőként hajtás (6) van a két keret (1, 2) között elrendezve.
(1. ábra) /sí
Ki ..... ÜLI PÉLC.
Képviselő:
DANUBIA
Szabadalmi és Védjegy Iroda Kft.
Budapest
Lengőtengelyes rosta
IFE Industrie-Einrichtungen Fertigungs AG., Waidhofen a.d. Ybbs, AT
Feltaláló: AHORNER Leander, Waidhofen a.d. Ybbs, AT
A nemzetközi bejelentés száma: PCT/AT93/00189
A nemzetközi bejelentés napja: 1993. 12. 09.
Nemzetközi közzététel száma: WO 94/13412
Nemzetközi közzététel kelte: 1994. 06. 23.
Elsőbbsége: 1992. 12. 11. (A 2453/92) AT
A találmány lengőtengelyes rosta olyan rostabetéttel, amely a rostálás irányára merőlegesen vagy azzal egyezően húzódó rudakon van felerősítve, ahol az egymással szomszédos rudak egymáshoz viszonyítva olyan lengéseket végeznek, hogy a hozzájuk erősített rostabetétet időben váltakozva meglazítják és ki feszítik.
A rudak legtöbbször (váltakozva) csoportosítva legalább két kereten vannak ágyazva, és tulajdonképpen ezek a keretek hajtják végre a viszonylagos mozgásokat. A két vagy több keret közötti mozgást valamilyen kényszerhajtás, például forgattyús hajtás biztosíthatja, amilyen hajtást például a DE-PS 21 58128 és az EP-A 2 0 208 221 számú szabadalmi leírásokban olvashatunk, vagy, mint azt az AT-PS 383 054 számú szabadalmi leírás ismerteti, • *· · • « · · • · · · · · • ··· ····*· ··· ··*· · ···
-2za lengésbe. A második keretnek az első keretben való illeszkedő elrendezésével valamint a két keret között megfelelő módon rugózó kapcsolat létrehozásával a keretek között különböző rezonancia rezgésformákat érhetünk el, amelyek a lineáristól a köralakúig, és ezen túlmenően egy és ugyanazon rostánál annak egyik végétől a másik végéig változóak lehetnek. Ez a DE-GM 8816250 számú használati minta leírásban ismertetett, excenterrel gerjesztett lengőtengelyes rostánál is megfigyelhető.
A DE-OS 32 10 290 számú szabadalmi leírás más, a lengőtengelyes rosták kategóriájába nem sorolható berendezést ismertet. A dokumentum szerinti berendezésnél az előfeszített rostafelületre alulról ütőlécek hatnak, és ezek ily módon közvetlenül gerjesztik, mozgatják a rostafelületet. Az ütőlécek egy forgáspont körül elfordíthatóan ágyazott emelőkön vannak rögzítve, és az emelőket például az összes ütőlécet közösen működtető, excenteres hajtás hajtórúdja működtetheti.
A DE-GM 83 24 012 számú használati minta leírás hasonló, de elektromágneses módon, lineárisan gerj esztett berendezést ismertet.
A DE-PS 29 18 984 számú szabadalmi leírás az emelők hajtására villamos motoros egyedi hajtásokat javasol, és megoldása során a kiegyensúlyozatlan hajtást tartalmazó és ismertető DE-OS 23 18 392 számú szabadalmi leírásból indul ki.
Az összes közvetlenül gerjesztett rosta üzeme során hátrányként jelentkezik a betét csupán erősen tökéletlen módon végbemenő letisztulása, mindenekelőtt a betét alsó oldalának az ütőlécek felütközési tartományában bekövetkező túlságos mértékű igénybevétele és tönkremenetele. Ezért már korábban javasolták, hogy a rostabetétnek ezeknek a fokozott igénybevételnek kitett helyeit meg kell erősíteni, például egy kaucsuk réteg fel vulkán izálásával, vagy külön műanyag fedőréteg felragasztásával.
Az ilyen típusú rosták építésénél lényeges hátrány, hogy az ütőléceket valamint az ütőlécek hajtásait a rostabetét alatt igen bonyolult rögzíteni, és ezek legjobban ki vannak téve a por hatásnak, legnagyobb mechanikus igénybevétel éri őket, és igen rosszul hozzáférhetőek karbantartás vagy javítás céljából.
A rostáknál általában igen szoros összefüggést ismerünk a szemcsenagyság, a rezgési frekvencia és a rezgési amplitúdó között. Azonos függőleges gyorsulás és azonos hajítási szög • · · • · · · ♦ « « · · · ······ ··· ···· · * · ·
-3 esetén a hajítási parabola legmagasabb pontja lineárisan arányos a rezgési szélesség értékével; kisebb rezgésszám és nagyobb rezgési szélesség esetén a szétválasztandó anyag tehát magasabbra és messzebbre repül, mint kis rezgési szélesség és magasabb rezgési frekvencia esetén.
Optimális rostáló hatás elérése érdekében a rostálandó anyagrészecskéket vízszintes irányban egy rezgési mozgás folyamán a rostabetéthez viszonyítva olyan messze kell mozgatni, röpíteni, hogy azok nem tudjanak újra ugyanabba a rostanyílásba visszaesni, de ne is ugoijanak át túlságosan sok rostanyílást. Ebből a feltételből lengőtengelyes rostákra is érvényes módon le lehet vezetni, hogy kis anyagszemcsék kis rezgési szélességet és nagy rezgési frekvenciát igényelnek úgy, hogy kis szétválasztandó vagy leválasztandó szemcsenagyságok esetén az alább felsorolt okok miatt igen gyorsan elérünk az ismert lengőtengelyes rosták megvalósíthatóságának határára.
Az ismert lengőtengelyes rosták poliúretán vagy gumi bevonatokat használnak.
A poliúretán vagy gumibevonatok néhány mm vastagságúak úgy, hogy 1 mm átmérő vagy 1 mm2 tartományú lyukbőségnél (tulajdonképpen ezek a nyílások a bevonatba vannak bevágva) a nyílások csövekké vagy tömlőkké alakulnak, ami gyakorlatilag meggátolja a szemcsék átjutását. Ennél kisebb rostanyílások pedig a vázolt problémán túlmenően gyártástechnológiai okokból sem valósíthatók meg gyakorlatilag.
Acélszövedékből vagy lyukasztott lemezekből készített rostabetétek ugyan kaphatók igen kis lyukbőségekkel is, azonban lengőtengelyes rostáknál nem használhatók, mert kevésbé elasztikusak és nem képesek elviselni a fellépő hajlító igénybevételeket (rezgőtörések következnek be).
Kis szemcsenagyságoknál a probléma tehát a szitabetétek vonatkozásában a kis lyukbőségek létrehozása valamint a rezgési frekvencia megnövelésének elviselhetővé tételében jelentkezik.
Ehhez jön még további problémaként a rosták hajtóműveinél, hogy az érzékelhetően 1 mm alatti szemcsenagyságoknál már olyan rezgési frekvenciákra van szükség, amelyek messze a kiegyensúlyozatlan, vagy excenteres, vagy forgattyús hajtóműveknél szokásos frekvenciák fölött helyezkednek el.
-4• · · · · · • · · · ······ ··· • ♦ · · · · ·
A találmánnyal célunk nagyon kis szemcsés anyag rostálására használható olyan lengőtengelyes rosta létrehozása, amely könnyen letisztítható, igen nagy anyagmennyiséget enged át és hosszú időn át megbízhatóan működik.
A kitűzött feladat megoldása során olyan lengőtengelyes rostát vettünk alapul olyan rostabetéttel, amely a rostálás irányára merőlegesen vagy azzal egyezően húzódó rudakon van felerősítve, ahol az egymással szomszédos rudak egymáshoz viszonyítva olyan lengéseket végeznek, hogy a hozzájuk erősített rostabetétet időben váltakozva meglazítják és kifeszítik. A továbbfejlesztés értelmében rostabetétként folyadékok szűréstechnikájából ismert módon műanyag, például nylon vagy poliészter szövedéket tartalmaz.
Ezek a műanyag rosták néhány milliméteres lyukbőségtől egészen a néhány pm-es lyukbőségig kaphatók. Vastagságuk csekély, hajlítóellenállásuk éppúgy, ezért kiválóan alkalmasak arra, hogy nagy frekvenciás rezgéseket viseljenek el. Ehhez járul még a nevezett anyagok jó dörzsállósága, ami különösen éles, durva rostálandó anyagoknál lényeges a viszonylag hosszú élettartam elérése érdekében.
A találmány szerinti lengőtengelyes rosta egy előnyös kiviteli alakja értelmében 2. a rostabetét 3 mm-nél kisebb lyukbőségű.
A találmány szerinti lengőtengelyes rosta egy további előnyös kiviteli alakja értelmében a rostabetét 1 mm-nél kisebb lyukbőségű.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha a rostabetét anyagát keflárból, szénszálakból, polietilénből, polipropilénből, polivinilfluoridból vagy ezek kombinációjából és/vagy nylonból vagy poliészterből álló csoportból van megválasztva.
mm és az alatti lyukbőségekre a találmány szerinti rostabetétek ilyen tulajdonságait teljes mértékben ki tudjuk használni olyan hajtómű segítségével, amely képes arra, hogy az erre a célra szükséges nagy rezgési frekvenciákat előállítsa és biztosítsa.
Előnyös továbbá a találmány értelmében, ha legalább két keretből áll, ahol az egymással párhuzamosan húzódó rudak váltakozva vannak a keretekben ágyazva, és egymással rugózó módon vannak összekötve, továbbá lengésgerjesztőként a két keret között elrendezett elektromágneses gerjesztőt tartalmaz.
···· ·· ·· «··· ·« • « · · · « • ··· ··· ··· ··♦ ···· · ···
- 5 Az ilyen jellegű elektromágneses hajtóművek robusztus felépítésűek és megbízhatóak, igen egyszerűen tokozhatók, ami igen lényeges az általában poros környezet miatt, és működési módjuk következtében elektronikus vezérléssel vagy könnyen, széles határok között szabályozhatók. Ezáltal arra is lehetőség van, hogy a rezgési szélességet beállítsuk, azt állandó értéken tartsuk, vagy rövid ideig a rostabetét letisztításához egészen felszabályozzuk.
A találmány szerinti lengőtengelyes rosta egy további előnyös kiviteli alakja értelmében az elektromágneses gerjesztő gerjesztési frekvenciája kisebb, mint az egymással rugózóan összekötött keretekből álló kéttömeges lengőrendszer üzemkész állapotú rezonancia frekvenciája. Ennek az az előnye, hogy a berendezés bekapcsolásakor a rendszer feléledése során nem halad át saját frekvenciáján, azaz nem rezonál be.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha a két keret közötti rugózó összekötés és az elektromágneses gerjesztő a két keret között elrendezett egyetlen építési egységet alkot.
Előnyös továbbá a találmány értelmében, ha a rugózó kapcsolat laprugóból illetve laprugó kötegből áll, amely lényegében a rudakkal párhuzamosan húzódik, és a laprugó köteg végei az egyik kerettel, a laprugó köteg közepe pedig a másik kerettel van összekötve, és az elektromágneses gerjesztő a laprugó köteg közepére, annak a második kerettel érintkező oldalával ellentétes oldalára hat.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha legalább három kerettel rendelkezik, és a többi keret rostálási irányban egymás mögött elrendezve az egyik keretben van elrendezve és mindegyik keret saját önálló hajtással rendelkezik.
Fentieken túlmenően előnyös a találmány értelmében, ha a rostálási irányban utolsó keretnek közvetlen vele szomszédos kerethez viszonyítva kisebb lengési amplitúdója van.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha a keresztrudak alapkeretben vannak elrendezve, továbbá minden második keresztrúd az alapkeretben lineáris vagy körív menti lengéseket végez.
A találmány szerinti lengőtengelyes rosta egy további előnyös kiviteli alakja értelmében a rezgő keresztrudak önálló hajtással vannak ellátva.
-6»··· ·· ·· ···· ·· • · · · · · • · · · ··· · · · ···
Előnyös végül a találmány értelmében, ha a lengő keresztrudak egyetlen működtetőrúdon keresztül közösen vannak meghajtva.
A találmányt az alábbiakban a csatolt rajz segítségével ismertetjük részletesebben, amelyen a javasolt lengőtengelyes rosta egy példaként! kiviteli alakját tüntettünk fel. A rajzon az
1. ábra két keret valamint a közöttük elhelyezett rezonancia hajtómű elvi vázlatát mutatja, a
2. ábrán a találmány szerinti rosta látható felülnézetben és oldalnézetben, a
3. ábra a találmány szerinti rostában különösen előnyösen alkalmazható hajtómű metszete, a
4. ábrán a találmány szerinti rosta két hajtóműves változatát tüntettük fel, az
5. és 6. ábra egy-egy találmány szerinti rostát mutat három kerettel, a
7. ábrán egy találmány szerinti rosta látható a rostáló felületre ferdén húzódó rezgési iránnyal, amelynek köszönhetően a rostálandó anyagnak irányított mozgásösszetevőt biztosítunk, és a
8-11. ábrákon különböző keretrendszereket vázoltunk fel a rudak egyedi illetőleg csoportos hajtásával.
Az 1. ábrán vázlatosan a találmány szerinti lengőtengelyes rosta egy lehetséges kiviteli alakját tüntettük fel. A rosta első 1 keretből áll, amelynek egy sor első 3 rostarúdja van. Az első 1 keret 5 rugón valamint az ábrán nem látható további vezetőelemeken keresztül egy második 2 kerettel áll összeköttetésben. A második 2 keretnek ugyancsak egy sor második 4 rostarúdja van, amelyek az első 3 rostarudakkal felváltva helyezkednek el. Az első és második 3, 4 rostarudak között a rajzon nem látható, találmány szerinti rostabetét található, amely a két 1, 2 keret közötti relatív mozgás révén szakaszosan váltakozva megfeszül majd meglazul. Az alkalmazott elektromágneses geijesztést 7 tekercsekkel jelöltük jelképesen, amelyek az első 1 kereten vannak mozdíthatatlanul rögzítve, és a második 2 keretet periodikusan az 5 rugók ereje ellenében meghúzzák.
···· ·· ·· ···· ·· • · · · · · • ··· ······ ·« • · · · · ···
Az 1. ábrán, a bemutatott rosta bal széle fölötti grafikonon mindkét 1, keret s mozgását tüntettük fel egy helyhez rögzített vonatkoztatási rendszerhez képest t időtartamon keresztül. A mozgás az 1, 2 keretek tömegeitől, az 5 rugók merevségétől és a 7 tekercsek húzóerejétől függ, továbbá attól a kialakítástól és módtól, ahogy a teljes rezgésre képes rendszer össze van szerelve.
Az 1. ábrán látható rosta jobb széle feletti grafikonokon Uo tápfeszültség, Io áram és Fo teljesítmény vezérlés előtti lefolyását, valamint I áram és F teljesítmény 15 tirisztorral t időn keresztül végzett vezérlést követő lefolyását tüntettük fel.
A 2. ábrán a találmány szerinti lengőrudas rosta egy lehetséges kiviteli alakjának tényleges megvalósítását mutatjuk be. A mindkét 1, 2 keretet összekötő 5 rugókat tartalmazó 6 hajtás egyrészt az első 1 kerettel, másrészt a második 2 kerettel áll kapcsolatban. Ennek során az első 1 keret zártprofilú keretként van kiképezve, és az ugyancsak a zártprofilú keretként kiképzett második 2 kereten belül helyezkedik el, amelynek ily módon megfelelően nagyobb keresztmetszete kell legyen.
Az első 3 rostarudak szilárdan össze vannak kötve az első 1 kerettel, és a második 2 keret 8 kivágásain nyúlnak keresztül és olyan méretűek, hogy az első 3 rostarudak a lehető legnagyobb fellépő rezgési amplitúdók esetén sem tudnak felütközni a második 2 kereten. A második 4 rostarúd csoport a bemutatott kiviteli alaknál egyszerűen a második 2 keret belső felületén rögzített szögvasból van kiképezve.
Ennél a bemutatásnál is elhagytuk a könnyebb érthetőség kedvéért a rostabetétet, viszont feltüntettük, hogy a belépő oldali végen a második 2 kerethez 9 behordólemez van rögzítve.
A 3. ábra olyan hajtóművet mutat, amely különösen alkalmasnak tűnik a találmány szerinti lengőtengelyes rosta hajtására és amelyet a 2. ábra kiviteli alakjánál jelképesen be is rajzoltunk.
A hajtómű leárnyékolására 10 ház szolgál, és ezen a 10 házon keresztül van a hajtómű az első 1 kerettel összekötve. A 10 házzal 11 lemezrugó köteg vége van összekötve. Ez a 11 lemezrugó köteg alkotja az 1. ábrán bemutatott 5 rugókat, és a 11 lemezrugó köteg közép• ·
-8··· ··· ső részével egyrészt 12 mágnesjárom, másrészt a 10 házon flexibilis módon keresztülvezetett 13 összekötő elem áll kapcsolatban.
A 10 házzal szemben mozgathatóan ágyazott 12 mágnesjárommal a 10 házon mereven rögzített két 14 mágnestekercs működik együtt, amelyek a 10 házon rögzített további mágnesjáromon vannak rögzítve, és azon keresztül egymással kapcsolatban állnak.
A találmány nem korlátozódik a bemutatott kiviteli alakra, hanem attól eltérően különböző módokon is megvalósíthatók. így például lehetőség nyílik arra, hogy az 5 rugót illetve a 11 laprugó köteget a két 1, 2 keret között más helyen rendezzük el, vagy több helyen több 5 rugót alakítsunk ki, amelyek aztán előnyös módon a két, 1, 2 keret közötti ágyazási helyeket is alkothatják. A két 1, 2 keret közötti mozgás megvezetését különböző módokon biztosíthatjuk, de előnyben részesítjük a laprugókat, amelyek stabilak és robusztus felépítésűek, azonban bármilyen más, a célnak megfelelő ágyazási forma is választható.
A találmány szerinti hajtómű a két, 1, 2 keret között közel lineáris viszonylagos mozgást biztosít, azonban lehetőség van például arra, hogy a hajtóművet az 1, 2 keretek fő tengelyéhez képest ferdén rendezzük el, függőleges irányú mozgási összetevőt szuperponáljunk rá, miáltal a 7. ábrán bemutatott járulékos anyagtovábbítási összetevőt is létrehozunk.
Természetesen arra is lehetőség van, hogy a hajtóművet másképpen rendezzük el, még akkor is, ha a hajtóműnek a berendezés fejrészénél való elhelyezése a kiváló hozzáférhetőség valamint a különösen poros anyagok esetén célszerű magasabb helyzete miatt előnyösnek bizonyul.
Azonban arra is lehetőség van, hogy az elektromágneseket a keresztirányú rudak között az egymáson belül, az egymás mellett húzódó keretrészekbe építsük be. Ennek során természetesen arra is lehetőség van, hogy kettőnél több 14 mágnestekercset helyezzünk el.
A 4-6. ábrák két-két hajtóművet tartalmazó lehetséges kiviteli alakokat mutatnak be vázlatosan, ahol az egyes hajtóművek mindig a rosta végeinél vannak elrendezve:
A 4. ábrán különösen nehéz vagy hosszú rostáknál szokásos kialakítást láthatunk, amelyeknél két azonos kialakítású 15, 16 hajtómű ellenütemben működik.
-9···· ·· ·· ···· *· • · · · » · • *·· ······ ··· ···« · ···
Az 5. ábra olyan rostát mutat, amelynek 17 belső kerete és két 18, 19 külső kerete van, amelyek például eltérő rezgési szélességgel és/vagy rezgési frekvenciával rezeghetnek egymáshoz képest.
Az 5. ábrán bemutatott kiviteli alakhoz hasonlóan a 6. ábra két 20, 21 belső kerettel, és egy 22 külső kerettel rendelkező rostát mutat.
A 7. ábrán, mint már korábban jeleztük, olyan rosta látható, amelynél 24 belső keret és 25 külső keret közötti 23 rezgésirány nem esik egybe a rostálás irányával úgy, hogy a rostálandó anyag egy továbbító mozgató összetevőt is kap.
A 8-11. ábrák találmány szerinti rostákat mutatnak be, amelyeknél minden második rúd vagy különálló saját hajtással van ellátva, és így saját keretnek felel meg, vagy amelyeknél az ezeknek a rudak számára közös keret egyszerű működtető rúddá módosul, és ahol az egyik változatban a fokeret viszonylatában nincsenek szilárd keresztirányú rudak kialakítva. Ezek a berendezések bizonyos módon a bevezetőben említett, közvetlen gerjesztésű rostaberendezésekből vannak levezetve.
A 8. ábra tehát olyan rostát mutat, amelyben váltakozva olyan 26 keresztrudak vannak elrendezve, amelyek 27 alapkeretben vannak rögzítve, továbbá 28 keresztrudakat tartalmaz, amelyek (meghajlított) 29 lengetőkaron és 30 egyedi hajtásokon át megközelítőleg rostálási irányban, 31 körív mentén mozognak. Ennél a kiviteli alaknál a benne szilárdan rögzített 28 keresztrudakat tartalmazó 27 alapkeret az alappélda első 1 keretének, míg a mozgatható 26 keresztrudak a velük együtt rezgő 29 lengőkarral és 30 egyedi hajtásokkal az első 1 kerethez viszonyítva a fent ismertetett lengéseket végző további 2 keretnek felel meg.
A 9. ábra a 8. ábrán bemutatotthoz hasonló elrendezést mutat, azonban itt az egymással szomszédos 28 keresztrudak a 27 alapkerethez képest ellenkező értelemben mozognak, miáltal lényegesen lecsökkenthetők a rezgési idők és így növelhető a rezgési frekvencia. Ennél a kiviteli alaknál a 27 alapkeret, amelynek nincsenek szilárdan benne rögzített keresztrudai (vagy csak a rostabetét számára, annak az elejéhez és végéhez tartozó rögzítéseket tartalmazza), az első 1 keretnek felel meg, és a mozgatható 28 keresztrudak mindegyike, a velük együtt mozgó 29 lengőkarokkal és 30 egyedi hajtásokkal együtt a második 2 keretnek felelnek meg, amely az első 1 kerethez képest a fent ismertetett rezgéseket végzi.
• · · » ♦ · • · ·· ··»··· «·· ···· « ·«·
- 10A 10. ábra olyan kiviteli alakot mutat be, amelynél a 27 alapkeretben szilárdan rögzített 26 keresztrudak valamint (egyenes) 32 lengőkarokon és közös 33 hajtáson át, 34 működtetőrúdon keresztül megközelítőleg rostálási irányban a 31 körív mentén mozgó 28 keresztrudakból állnak váltakozva. Ennél a kiviteli alaknál a 27 alapkeret a benne szilárdan rögzített 26 keresztrudákkal az első 1 keretnek felel meg, míg a mozgó 28 keresztrudak a velük együtt lengő 32 lengőkarokkal, beleértve a 34 működtető rudat is, a második 2 keretnek felelnek meg, amely az első 1 kerethez képest a fent ismertetett rezgéseket végzi.
Végül all. ábrán olyan kiviteli alakot tüntettünk fel, amely a 10. ábrán bemutatott hajtást egyesíti a 9. ábrán bemutatott keresztrúd elrendezéssel, és amelynél minden egyes keresztrúd csoport számára két-két hajtómű (ezekből az egyik nem látható) áll rendelkezésre.
Az egész rosta felfüggesztése illetve szerelése ugyancsak a lehető legkülönbözőbb módokon oldható meg: így például lehetőség van arra, hogy mindkét 1, 2 keretet egymástól függetlenül egy tartóállványon mozgathatóan alakítsuk ki, azonban előnyös módon a két, 1, 2 keret egyikét elasztikus elemek, például gumiütközők, rugók vagy hasonló elemek segítségével szabadon lengően állítjuk fel a kívánt ferde helyzetben. Ha, amint azt a 2. ábrán feltüntettük, az egyik 1, 2 keret a másik 2, 1 keretet körülveszi, úgy természetesen ezt az 1, 2 keretet alkalmazzuk előnyös módon a szerelés céljára. Ha a két 1, 2 keret egymás mellett helyezkedik el, úgy szabad választásunk nyílik. Ez érvényes a több kerettel rendelkező kiviteli alakok esetében is.
A rostálandó anyag behordása, az oldalfalak letömítése valamint a feleslegnek a kezelendő mennyiségtől való szétválasztása ismert, hagyományos módon történhet.
Természetesen lehetőség van arra is, hogy a találmány szerinti lengőtengelyes rostát több, lényegében egymással párhuzamos rostasíkokkal lássuk el.
Végül, a találmány szerinti intézkedéseket hosszanti rudakkal rendelkező lengőtengelyes rostáknál is alkalmazhatjuk.
• · · · · · • ··* *··«·· 4 ·· • ♦ · · · · «
- 11 Szabadalmi igénypontok

Claims (13)

1. Lengőtengelyes rosta olyan rostabetéttel, amely a rostálás irányára merőlegesen vagy azzal egyezően húzódó rudakon van felerősítve, ahol az egymással szomszédos rudak egymáshoz viszonyítva olyan lengéseket végeznek, hogy a hozzájuk erősített rostabetétet időben váltakozva meglazítják és kifeszítik, azzal jellemezve, hogy rostabetétként folyadékok szuréstechnikájából ismert módon műanyag, például nylon vagy poliészter szövedéket tartalmaz.
2. Az 1. igénypont szerinti lengőtengelyes rosta, azzal jellemezve, hogy a rostabetét 3 mmnél kisebb lyukbőségu.
3. A 2. igénypont szerinti lengőtengelyes rosta azzal jellemezve, hogy a rostabetét 1 mmnél kisebb lyukbőségű.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti lengőtengelyes rosta azzal jellemezve, hogy a rostabetét anyagát keflárból, szénszálakból, polietilénből, polipropilénből, polivinilfluoridból vagy ezek kombinációjából és/vagy nylonból vagy poliészterből álló csoportból van megválasztva.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti lengőtengelyes rosta azzal jellemezve, hogy legalább két keretből (1,2) áll, ahol az egymással párhuzamosan húzódó rudak váltakozva vannak a keretekben (1, 2) ágyazva, és egymással rugózó módon vannak összekötve, továbbá lengésgeijesztőként a két keret (1,2) között elrendezett hajtást (6) tartalmaz.
6. Az 5. igénypont szerinti lengőtengelyes rosta azzal jellemezve, hogy a hajtás (6) gerjesztési frekvenciája kisebb, mint az egymással rugózóan összekötött keretekből (1, 2) álló kéttömeges lengőrendszer üzemkész állapotú rezonancia frekvenciája.
7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti lengőtengelyes rosta azzal jellemezve, hogy a két keret (1,2) közötti rugózó összekötés és a hajtás (6) a két keret (1,2) között elrendezett egyetlen építési egységet alkot.
8. A 7. igénypont szerinti lengőtengelyes rosta azzal jellemezve, hogy a rugózó kapcsolat laprugóból illetve laprugó kötegből (11) áll, amely lényegében a rudakkal (2, 3) párhuzamosan húzódik, és a laprugó köteg (11) végei az egyik kerettel (1), a laprugó köteg (11) • 4 · · · · « ··· «»»·«* «·· közepe pedig a másik kerettel (2) van összekötve, és a hajtás (6) a laprugó köteg (11) közepére, annak a második kerettel (2) érintkező oldalával ellentétes oldalára hat.
9. Az 5-8. igénypontok bármelyike szerinti lengőtengelyes rosta azzal jellemezve, hogy legalább három kerettel rendelkezik, és a többi keret (18, 19, 20, 21) rostálási irányban egymás mögött elrendezve az egyik keretben (17, 22) van elrendezve és mindegyik keret (17, 18, 19, 20, 21, 22) saját önálló hajtással rendelkezik.
10. A 9. igénypont szerinti lengőtengelyes rosta azzal jellemezve, hogy a rostálási irányban utolsó keretnek közvetlen vele szomszédos kerethez viszonyítva kisebb lengési amplitúdója van.
11. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti lengőtengelyes rosta azzal jellemezve, hogy a keresztrudak (26, 28) alapkeretben (27) vannak elrendezve, továbbá minden második keresztrúd (28) az alapkeretben (27) lineáris vagy körív (31) menti lengéseket végez.
12. A 11. igénypont szerinti lengőtengelyes rosta azzal jellemezve, hogy a rezgő keresztrudak (28) önálló hajtással vannak ellátva.
13. A 11. igénypont szerinti lengőtengelyes rosta azzal jellemezve, hogy a lengő keresztrudak (28) egyetlen működtetőrúdon (34) keresztül közösen vannak meghajtva.
A meghatalmazott:
DANUBIA
Szabadalmi és Védjegy Iroda Kft.
1 <c ΤΑ f
1/5 ···· ·· ·· ·»·* ** • · * · · * • ··· ··· ·«···· • ι · «’ « · · ·· «· «·4·
7251 8 danubía abadalmi^Védiegi/Ii
2-15 • Β
3/5
C0 fcssssmsssssssss:
\ / / k ------ X 1 /i * i ΓΓ J |fl n'-----( .---)' CT-.Ji t------------------------------------1 1------------------------------------}
DANUBiA
Szabadolmfö
HU9501678A 1992-12-11 1993-12-09 Tension wave strainer HUT72518A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0245392A AT400533B (de) 1992-12-11 1992-12-11 Spannwellensieb

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9501678D0 HU9501678D0 (en) 1995-08-28
HUT72518A true HUT72518A (en) 1996-05-28

Family

ID=3534633

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9501678A HUT72518A (en) 1992-12-11 1993-12-09 Tension wave strainer

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0673287A1 (hu)
AT (1) AT400533B (hu)
CZ (1) CZ151695A3 (hu)
FI (1) FI952829A0 (hu)
HU (1) HUT72518A (hu)
IL (1) IL107986A0 (hu)
WO (1) WO1994013412A1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19834894A1 (de) * 1998-08-03 2000-02-10 Hein Lehmann Trenn Foerder Siebmaschine
DE10003172C1 (de) * 2000-01-25 2001-06-28 Joest Gmbh & Co Kg Siebvorrichtung und Verfahren zum Betreiben einer Siebvorrichtung
DE10016979C1 (de) 2000-04-06 2001-08-30 Joest Gmbh & Co Kg Siebvorrichtung
GB2482686A (en) * 2010-08-09 2012-02-15 Crs Ni Ltd Stationary wave separator
EP3714996A1 (de) * 2019-03-29 2020-09-30 Binder + Co AG Siebvorrichtung
CN110038791A (zh) * 2019-05-20 2019-07-23 苏州嘉诺环境工程有限公司 一种张弛筛

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1275339B (de) * 1967-07-13 1968-08-14 Albert Wehner Siebmaschine
US4188288A (en) * 1972-11-30 1980-02-12 Hein, Lehmann Ag Screen with tubular frame systems coupled for rectilinear motion
FR2407026A1 (fr) * 1977-10-26 1979-05-25 United Wire Group Ltd Crible de tamisage
DE2749592A1 (de) * 1977-11-05 1979-05-10 Licentia Gmbh Schwingsieb mit mehrachsigen schwingungen in der siebebene
DE2918984C2 (de) * 1979-05-11 1982-06-09 Uhde Gmbh, 4600 Dortmund Vorrichtung zum Antrieb einer um ihre Längsachse schwingbar angeordneten Welle
DE2920512B1 (de) * 1979-05-21 1980-08-21 Hein Lehmann Ag Siebmatte aus gummielastischem Werkstoff
DE3512215A1 (de) * 1985-04-03 1986-10-16 Carl Schenck Ag, 6100 Darmstadt Siebmaschine mit einem flexiblen siebbelag
DE3524895C1 (de) * 1985-07-12 1986-12-18 Hein, Lehmann AG, 4000 Düsseldorf Siebmaschine
AT383054B (de) * 1985-07-24 1987-05-11 Binder Co Ag Siebvorrichtung
DE8816250U1 (de) * 1988-01-14 1989-03-02 Hein, Lehmann AG, 4000 Düsseldorf Spannwell-Siebmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
FI952829A (fi) 1995-06-08
WO1994013412A1 (de) 1994-06-23
AT400533B (de) 1996-01-25
FI952829A0 (fi) 1995-06-08
ATA245392A (de) 1995-06-15
CZ151695A3 (en) 1995-12-13
EP0673287A1 (de) 1995-09-27
HU9501678D0 (en) 1995-08-28
IL107986A0 (en) 1994-04-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9908150B2 (en) Polyurethane screen
TWI440511B (zh) 預篩濾的方法與裝置
AU2020227061B2 (en) Polyurethane screen
US4505812A (en) Sieve screen deck
HUT72518A (en) Tension wave strainer
US5301815A (en) Screening device and method
CA2468075C (en) Sifting device
HUE029301T2 (hu) Feszítõtengelyes szita
EP0197191A2 (de) Siebmaschine mit einem flexiblen Siebbelag
US3374888A (en) Screening machine
US5301814A (en) Increasing the relative motion of a screen deck
CN216174128U (zh) 振动筛设备及用于振动筛设备的激振器装置
EP3305423B1 (de) Spannwellensiebmaschine mit optimierter transportleistung
US3797659A (en) Modular screen
CN212759638U (zh) 一种可变振动频率的渔网筛
CN112638550B (zh) 弛张式筛分机
JP3431080B2 (ja) 物質分離装置とその交換キット
AT410763B (de) Siebvorrichtung
CA1208604A (en) Sieve screen deck
JPH02227176A (ja) 篩分装置
DE4411796C2 (de) Vibrationsgerät
CN114082638A (zh) 振动筛设备及用于振动筛设备的激振器装置
DE8805486U1 (de) Vibratorvorrichtung
JPH04260479A (ja) 振動ふるい機用ふるい網
DE1223239B (de) Vibrationssieb, insbesondere fuer Schwingsiebmaschinen

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee