HUT66420A - Comtositions for textile material washing - Google Patents

Comtositions for textile material washing Download PDF

Info

Publication number
HUT66420A
HUT66420A HU9400532A HU9400532A HUT66420A HU T66420 A HUT66420 A HU T66420A HU 9400532 A HU9400532 A HU 9400532A HU 9400532 A HU9400532 A HU 9400532A HU T66420 A HUT66420 A HU T66420A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
detergent
copolymers
polyamino acid
maleic anhydride
Prior art date
Application number
HU9400532A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9400532D0 (en
Inventor
Vosel Annick Du
Giuseppe Muratori
Edoardo Faccetti
Paolo Colombo
Santina Verzellino
Original Assignee
Enichem Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Enichem Spa filed Critical Enichem Spa
Publication of HU9400532D0 publication Critical patent/HU9400532D0/hu
Publication of HUT66420A publication Critical patent/HUT66420A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/16Organic compounds
    • C11D3/37Polymers
    • C11D3/3703Macromolecular compounds obtained otherwise than by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds
    • C11D3/3719Polyamides or polyimides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/16Organic compounds
    • C11D3/37Polymers
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/02Inorganic compounds ; Elemental compounds
    • C11D3/12Water-insoluble compounds
    • C11D3/124Silicon containing, e.g. silica, silex, quartz or glass beads
    • C11D3/1246Silicates, e.g. diatomaceous earth
    • C11D3/128Aluminium silicates, e.g. zeolites

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Description

A találmány textil anyagok automatikus ciklusokban való mosásához alkalmas készítményekre vonatkozik, melyekre jellemző, hogy az általuk tartalmazott mosási hatékonyságot fokozó adalékanyag — hagyományos, mosási aktivitást fokozó adalékanyag mellett — egy vagy több poliaminosavból áll vagy ez(eke)t is tartalmaz, 5 % alatti mennyiségben.
A jelen leírás keretei között a textil anyagok fogalom alatt szövet anyagokat vagy akár természetes eredetű, akár mesterséges textil szálakat értünk.
A készítmény, kompozíció, szer kitétel alatt azokat a termékeket értjük a találmány leírása során, amelyek textil anyagok mosására használatosak.
Széleskörben ismert, hogy a detergens anyagok azok között az okok között szerepelnek, amelyek következtében foszfát kerül a vízbe; valamennyi ilyen anyag közül a nátrium-tripolifoszfát /STPP/, melyet detregens mosóhatást fokozó anyagként használnak, aktivitása a leginkább bizonyított.
Az is ismert, hogy különböző erőfeszítéseket tesznek a polifoszfátok helyett más alternatívák kidolgozására, de a talált megoldások időről időre nem mindig megfelelő eredményeket biztosítanak, mert ha az STPP-t el is hagyják vagy mennyiségét csökkentik a készítményben, ennek a mosási eljárásra tett negatív hatása nagyobb, mint ami előre várható lenne abból eredően, hogy a detergens mátrix hatása valamely anyag elhagyása folytán egyszerűen lecsökken.
Ez a hiányosság oda vezethető vissza, hogy nem sikerült olyan anyagot behelyettesíteni a készítményekbe, amely ugyanolyan jellemzőkkel rendelkezik, mint az STPP, azaz a vízkeménység szabályozása mellett pufférként is hat, szenny felszabadító és szenny diszpergáló szer, és a szennyeződés újra lerakódása elleni hatást is kifejt.
A legszélesebb körben alkalmazott vegyület az ilyen jellegű készítményekben az STPP helyettesítésére a Zeolit A (nátrium-alumínium.-szilikát) .
Ez idő szerint a Zeolit A-t úgy por alakban lévő, mint folyékony készítményekben egyaránt használják.
A környezetre való negatív hatást illetően: ez a termék elfogadható, nem jelent kockázatot a víztisztaság szempontjából és, miután szervetlen és oldhatatlan, nem növeli a költségterheket a hulladék vizek kezelési lehetőségeit tekintve .
A deteregens hatás szempontjából a Zeolit A jó adszorpciós képességgel rendelkezik, a textilből felszabaduló színezék és pigment tekintetében, és ioncserélő képessége a hőmérséklet növekedésével együtt növekszik.
Hátránya lassú kinetikai csereképessége, különösen magnéziummal szemben, a pufferoló képesség hiánya, és az, hogy diszpergálni kell.
Ezért, a Zeolit A-t mindig más komponensekkel együtt használják (ezeket mosóhatás fokozó adalékok-nak, társmosóhatás fokozok-nak nevezik).
Az ilyen célra Zeolit A-val együtt jelenleg használt anyagok a polimer polikarbonsavak nátrium sói.
Azok között a polimer polikarbonsavak között, amelyeket ilyen célra alkalmasnak találtak, az akrilsav-maleinsav anhidrid kopolimerek bizonyultak a leghatásosabbnak.
Ezek a termékek jó komplexképző szerek, jó szennyeződés diszpergáló képességük van, és hatékony újra lerakódást gátló anyagok, javítják a tisztító detergensek struktúráját, megelőzik a csomóképződési hajlam kialakulását.
Annak a ténynek tulajdoníthatóan, hogy — amint jól ismert — a polimer polikarbonsavak -C-C- vázzal rendelkeznek, ezért meglehetősen lassú a biológiai úton való lebomlásuk, komoly erőfeszítések történtek alternetív vegyületek kifejlesztésére, melyek hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, azonban biológiai lebonthatóságuk jobb.
A biológiai lebonthatóság volt a kiindulópont olyan mosóképesség fokozó anyagok kifejlesztéséhez, melyek a jelenleg használt mosóképesség fokozó anyagok értékes helyettesítőinek bizonyulhatnak. így, maleinsav anhidrid és/vagy akrilsav természetes vegyületekkel, mint például keményítővel vagy dextrinekkel képezett kopolimerjei, maleinsav anhidrid allil- és vinil-egységeket szolgáltató vegyületekkel képezett kopolimerjei, maleinsav anhidrid/etilén-oxid kopolimerek, glioxilsav/formaldehid kopolimerek, és hasonlók tanulmányozása után sajnálatos módon az eredmény igen távol volt az elérni kívánt céltól.
Jelenleg a legtöbb, mosószerben alkalmazott detergens tartalmaz 2-4 % polimert, rendszerint akrilsav-maleinsav kopolimert, egyéb mosóhatású anyaggal is kombinálva.
Ugyancsak, ismert (lásd az 1 404 814 sz. nagy-britanniai szabadalom leírását), hogy funkcionalizált poliaminosavak alkalmazhatók felületaktív anyagként; ezek a vegyületek poliimid-származékok és hosszú szénláncú alifás aminok reakciójával állíthatók elő; az utóbbi szénlánc-típusának megválasztása vagy a poliimid polimerizációs fokának megválasztása révén lehetőség van a kívánt poliaminosav végső karakterisztikájának célzott alakítására.
Azonban, a fenti szabadalmi leírásból ismert termékek nem rendelkeznek tulajdonságaiknak egy olyan kívánt egyensúlyával, mely alkalmassá tehetné őket az általánosabb felhasználásra, mint amit a leírásban ismertetnek, azaz, csupán rövid felsorolásként, olyan tulajdonságokról van szó, mint a biológiai lebonthatóság, toxicitás hiánya, irritáló hatás hiánya, nagy vízoldhatóság, mely — detergens tulajdonságok mellett — meghatározza az alkalmazhatóságot és a felhasználás többrétűségét az elkészítendő kompozíciókban.
A 454 126 sz. Európai szabadalmi leírásból ugyancsak ismert, hogy a poliaminosavak vagy származékaik használhatók mosóhatás fokozó anyagként vagy társ-mosóhatás fokozó anyagként detergens készítményekben, miután különlegesen jó kalcium komplex-képző tulajdonságokkal rendelkeznek és elősegítik a CaCO3 kristály csírák képződését, feltéve, hogy 5 %-nál nem kisebb koncentrációban alkalmazzák őket.
A fenti szabadalmi leírás szerinti termék komplexképző szerként igen jó hatású, nagy hő- és pH-stabilitással rendelkezik, nem toxikus, nem irritatív, és teljesen lebontható biológiai úton, mindezek a sajátságok alkalmassá tehetnék • · · « · • « * · ♦ • · * · ·
- 6 ezeket a vegyületeket környezetszennyezési problémák felmerülése nélküli alkalmazásra.
Hátrányként jelentkezik azonban, hogy a leírt, javasolt koncentrációkban való felhasználás felesleges szervesanyag terhelés veszélyéhez vezethet a szennyvizekben.
A találmány értelmében azt találtuk, és ez a találmány lényege, hogy a fenti hátrányok teljes mértékben kiküszöbölhetők, ha olyan detergens készítményeket alkalmazunk, amelyekben a poliaminosavak koncentrációja a 0,5 t% és 5,0 t% tartományon belül van; különösen előnyösnek bizonyult poliaszparginsav-származékok alkalmazása.
Ez az eredmény annál is meglepőbb, mert ismeretes, hogy bár ezek jó átmenetifém komplexképző képességgel rendelkeznek, olyan aminosavak, mint az L-aszparginsav és L-glutaminsav, nem. képesek alkálifémekkel vagy alkáli földfémekkel stabil komplexek képzésére /Angew, Chem. Ind. English Ed., 29 (1990) 1090-1103/.
Ezért, legtágabb formájában, a találmány textil anyagok mosásához alkalmas kompozíciókra vonatkozik, melyeket az jellemez, hogy felületaktív anyagokat és más sókat tartalmaznak.
Anionos felületaktív anyagokként, csupán példaként megemlítjük az egyenes szénláncú, 10-20 szénatomos zsírsavak nátrium-, kálium- és ammónium sóit, alkilszulfátokat, alkil-benzilszulfonátokat, alkánszulfonátokat, hidroxi-alkánszulfonátokat, alkénszulfonátokat és alkil-etoxiszulfátokat; hivatkozni kívánunk továbbá különböző szulfonátokra, ilyenek • · · · • · « · · • · · · • · az alkil-szulfoszukcinátok és N-acil-N-metil-taurinok alkálifém- és/vagy ammónium sói, és ezek keverékei.
Nemionos felületaktív anyagként megemlítjük ugyancsak példaként az etilén-oxidnak aktív hidrogénatomot tartalmazó vegyületekkel, például 10-20 szénatomot tartalmazó zsírsavakkal képezett kondenzációs termékeit; úgyszintén amidokat, zsíralkoholokat és aminokat, szukróz-észtereket és 6-12 szénatomos alkil-résszel rendelkező alkil-benzolokat; nemionos felületaktív anyagokként hivatkozunk az aminoxidokra is.
Amfolitikus felületaktív anyagokként említjük általában azokat a vegyületeket, melyek alifás aminokból származnak, és melyeket egy legalább 8-18 szénatomot tartalmazó lánc és legalább egy hidrofil anion-egység, mint például karboxilvagy szulfonsav-csoport jelenléte jellemez.
Azok az ágensek, amelyek komplex alkáli földfém kationok a találmány szerinti értelmezésben, általában mosóhatás fokozó anyagként definiálhatók, és, amint már említettük, több különböző, kedvező tulajdonsággal rendelkeznek a jó textil mosó hatás eléréséhez. Ezek közül a hatások közül egyik legfontosabb a fém-ionok elkülönítése, elsősorban az alkálifém ionoké, melyek a vízkeménységben hatnak közre (Ca++, Mg++). Mosóhatás fokozó anyagként a technika állása szerint javasoltak már különböző szervetlen vegyületeket, ilyenek például a vizoldható alkálisók, mint karbonátok, szilikátok, stb., vagy vízoldhatatlan vegyületek, mint alumínium-szilikátok, például természetes vagy szintetikus zeolitok; továbbá vízoldható szerves vegyületeket, mint ·· · · · • · • · · ·· • · · · · • · • · · · * * · ··· ·.* · ··;·
- 8 például a polikarbonasavak (citromsav, metoxi-karbonil-borostyánkősav, oxi-diborostyánkősav, és így tovább) alkálifém- vagy ammónium sóit.
A legalkalmasabb optikai fehérítőszerek között, melyek egyidejűleg textil mosási és fehérítési célra hatásosak, a DAA-ból (amino-antimon-diszulfon-származékok) DP-ből (pirazolon-származékok) és AC-ból (amino-kumarin-származékok) álló sorozatokat lehet e helyen megemlíteni.
Bármikor, amikor ez szükséges, az említett kompozíciók tartalmazhatnak fehérítő szerként oxidáló vagy redukáló hatású vegyületeket, ilyenek például a hidrogénperoxid, alkálifém-perborátok, előnyösen nátrium-perborát, nátrium-perkarbonát, hipokloritok, kloritok, foszfitok, hidrofoszfitok.
Abban az esetben, ha a készítmények per-sókat vagy hidrogénperoxidot tartalmaznak, alacsony hőmérsékleten való textil mosáshoz, javasolható fehérítő aktivátorok alkalmazása, mint például tetraacetilén-diamin, TAGÚ, pentaacetil-glükóz, nonanoil-fenilszulfonát, /nátriumsó/, és hasonlók.
Alternatív megoldásként, alacsony hőmérsékleten történő mosás céljaira, szerves peroxidok is alkalmazhatók, mint perecetsav, dodekán-diperdionsav, ftálimino-kapronsav, és hasonlók.
A már említett hatóanyagok mellett a találmány szerinti készítmények nyilvánvalóan tartalmazhatnak egyéb szokásos alkotókat, mint például illatosítóanyagokat, habzáscsökkentő anyagokat, stabilizálószereket, kiválás elleni szereket, * · « ·
puffereket, az egész mosás folyamára szín-védő ágenseket, és, végül, töltőanyagokat, mint például a nátriumszulfát.
Továbbmenve, a találmány szerinti készítmények tartalmaznak legalább egy poliaminosav-vegyületet — mely részlegesen szilárd formában is lehet — 0,5-5,0 t% koncentráció intervallumon belül, és tartalmazhatnak egy szokásos társ-mosóhatás fokozó anyagot is, a következők közül: maleinsav anhidrid és/vagy akrilsav természetes anyagokkal, így keményítővel, dextrinekkel vagy glükózzal képezett kopolimer je; maleinsav anhidrid és allil vagy vinil egységekkel rendelkező vegyületek kopolimerjei, maleinsav anhidrid/etilén-oxid kopolimerek, glioxilsav/formaledehid kopolimer, és még más polielektrolitek is szóbajöhetnek.
Az alkalmas poliaminosavak molekulatömege 1000 - 3000 000, előnyösen 10 000 - 100 000 között van, előnyösen 70-85 % sóvá alakítási fokkal.
A találmány szerinti készítményekben mindazok az aminosavak használhatók, amelyeket a hivatkozott 454 126 sz. közzétett Európai szabadalmi leírásban ismertetnek, beleértve a poliaszparginsavat és sóit.
Példaként, azonban semmiképpen sem korlátozó jelleggel a találmány szerinti detergens szer összetétele a következő lehet:
felületaktív anyag
4A Zeolit polimer
5-40 t%,
5-50 t%,
0,5-5 t%, nátrium-perborát-tetrahidrát 0-30 t%,
- 10 - f·· · ·· ··«« . • · ♦ 1 ♦ ·· ··♦ · < • · · · • · · ·· ·
tetraacetil-etilén-diamin 0-5 t%,
nátrium-diszilikát 0-10 t%,
nátrium-karbonát 5-25 t%,
CMC 0-2 t%,
enzimek 0-1 t%,
illatanyag, habzásgátló, stb. 0-2 t%,
nátrium-szulfát + víz kiegészítve 100 %-ra
A következő példa a találmány további illusztrálására szolgál. A találmány szerinti készítmények hatásosságát ugyancsak bizonyítottuk.
Példa
Mosási teszteket végeztünk, olyan készítményeket alkalmazva, melyek egyrészt poliaminosavak nátriumsóját tartalmazták társ-mosóhatás fokozó anyagként, másrészt, összehasonlításként, 85 %-ban sóvá alakított 1:2 maleinsav-akrilsav kopolimert (móltömeg: 75 000), illetőleg ezek keverékét.
A vizsgálati körülmények az alábbiak voltak:
Vizsgált textíliák EMPA 103 (kombinált csíkok) Fehér WFK szövet
Mosási hőmérséklet 90°C
Víz keménység 40°fH
, 5
Mosó folyadék pH
Detergens koncentráció g/1 • · · · · « · · · ·4 • ·· 9 ·♦. 9»· ·« • · · 4» • · · · · ·
- 11 Az alkalmazott detergens készítmény összetétele (%-os érté kek t%-ban megadva) a következő volt:
11- 13 szénatomos alkil-benzilszulfonát7,0
12- 22 szénatomos szappan2,0
Lialet-145.7 EO /oxo-(14-15 szénatomos)-alkohol+ 7,0 mól etilén-oxid/5,0 polimer0-4
4A Zeolit27,0 nátrium-perborát-tetrahidrát20,0 tetraacetil-etilén-diamin4,0 nátrium-disziiikát3,0 nátrium-karbonát10,0 enzim0,4 nátrium-szulfát + H2O 100-ra kiegészítve.
Karboxi-metil-cellulózt (CMC) egyáltalán nem adagoltunk, annak érdekében, hogy jobban igazoljuk a polimer előnyös hatását; nem alkalmaztunk továbbá optikai fehérítőt sem.
A teszteket lefolytattuk polimer nélkül; akrilsav/maleinsav kopolimer jelenlétében; két különböző poliaszparginsav minta jelenlétében; és akrilsav/maleinsav kopolimerek és poliaszparginsav keverék jelenlétében.
Az eredményeket a következő, 1. és 2. táblázatokban összegeztük.
9·<· • » • « « · « • · ·» «β
1. Táblázat (detergens képesség)
1 2 3 4 5
olajos szennyeződés 23,7 25,1 26,6 26,1 26,3
protein szennyeződés 55,2 57,2 57,7 55,5 56,8
oxidálható szennyeződés 48,2 53,5 52,1 52,4 52,8
átlagos érték 42,4 45,3 45,5 44,7 45,3
Meqj egyzések = nincs polimer = akrilsav/maleinsav kopolimer nátrium só (85 %);
molekulatömeg 75 000 (4 %) = poliaszparginsav nátriumsó (80 %); molekulatömeg 12 000 (4 %) = poliaszparginsav nátriumsó (80 %); molekulatömeg 70 000 (4 %) = akrilsav/maleinsav kopolimer (2 %) + poliaszparginsav nátriumsó, molekulatömeg 70 000 (2 %).
Az 1. táblázat adataiból megállapítható, hogy a poliaszparginsav só olyan detergens tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek legalább olyan jók, mint a szokványos kopolimereké.
A 2. táblázatban feltüntetett adatok a pamuton maradt lerakodott maradék értékét tükrözik, különböző számú mosási ciklus után, ezeket az értékeket az előzőek szerinti készítmények használata után mértük.
2. Táblázat (hamutartalom) 5
1 2 3 4
5 ciklus 0,5 0,5 0,5 0,4 0,5
10 ciklus 1,1 0,6 1,0 0,7 0,7
15 ciklus 1,4 0,7 1,1 0,8 0,8
A 2.
táblázat adatai igazolják, hogy a poliaszparginsav só primer és szekunder detergens tulajdonságokkal rendelke zik, melyek tökéletesen elfogadhatók, és egyáltalán nem ekvivalensek a szokványos, kereskedelmi forgalomból beszerezhető kopolimerekkel.

Claims (5)

1. Poralakú és folyékony kompozíciók, textil anyagok mosásához, azzal j ellemezve , hogy 5-40 t% menynyiségben egy vagy több felületaktív anyagot, 5-50 t% menynyiségben Zeolit A-t, 0,5-70 t% mennyiségben egy vagy több, fehérítők, fehérítő aktivátorok, mosóhatás javító anyagok, enzimek, stabilizáló szerek, habzásgátló szerek, illatosító anyagok közül választott adalékanyagot, és 0,5-5 t% mennyiségben legalább egy poliaminosavat, akár úgy, amint van, akár részlegesen sóvá alakított formában, és adott esetben 0,2-2,5 t% önmagában ismert társ-mosóhatás javító anyagot tartalmaznak, mely utóbbi a következők közül kerül ki: maleinsav anhidrid és/vagy akrilsav természetes anyagokkal, mint keményítővel vagy dextrinekkel vagy glükózzal képezett kopolimerjei, maleinsav anhidrid/akrilsav kopolimerek, maleinsav anhidrid és allil- vagy vinilcsoportokat tartalmazó vegyületekkel alkotott kopolimerjei, maleinsav anhidrid/etilén-oxid kopolimerek, glioxiisav/formaldehid kopolimerek.
2. Az 1. igénypont szerinti detergens kompozíció, azzal jellemezve, hogy poliaminosavként poliaszpergilsavat tartalmaz .
3. Az 1. igénypont szerinti detergens kompozíció, azzal jellemezve, hogy a poliaminosavat só formában tartalmazza, és a sóképzési fok 0-100 %.
• * ······ • *4 • •9·· • · • · · • ···· ♦ ·
4. Az előző igénypontok bármelyike szerinti detergens kompozíció, azzal jellemezve, hogy a poliaminosavat nátrium-, kálium- vagy ammóniumsó formában tartalmazza.
5. A 2. és 3. igénypont szerinti detergens kompozíció, azzal jellemezve, hogy a poliaminosavat 4 % koncentrációban tartalmazza.
HU9400532A 1993-02-24 1994-02-23 Comtositions for textile material washing HUT66420A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI930350A IT1263963B (it) 1993-02-24 1993-02-24 Composizioni per il lavaggio di materiali tessili

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9400532D0 HU9400532D0 (en) 1994-05-30
HUT66420A true HUT66420A (en) 1994-11-28

Family

ID=11365138

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9400532A HUT66420A (en) 1993-02-24 1994-02-23 Comtositions for textile material washing

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0612842A3 (hu)
JP (1) JPH06299192A (hu)
KR (1) KR940019849A (hu)
CN (1) CN1094086A (hu)
AU (1) AU5527394A (hu)
BR (1) BR9400654A (hu)
CA (1) CA2116320A1 (hu)
HU (1) HUT66420A (hu)
IT (1) IT1263963B (hu)
MX (1) MXPA94001356A (hu)
NZ (1) NZ250923A (hu)
PL (1) PL302324A1 (hu)
ZA (1) ZA941145B (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TW239160B (hu) * 1992-10-27 1995-01-21 Procter & Gamble
DE4342316A1 (de) * 1993-12-11 1995-06-14 Basf Ag Verwendung von Polyasparaginsäure in Wasch- und Reinigungsmitteln
US5531934A (en) * 1994-09-12 1996-07-02 Rohm & Haas Company Method of inhibiting corrosion in aqueous systems using poly(amino acids)
KR100322629B1 (ko) * 1994-12-06 2002-08-13 제일제당주식회사 액체세제조성물
EP0736596A1 (en) * 1995-04-03 1996-10-09 The Procter & Gamble Company Soaker compositions
DE19528059A1 (de) * 1995-07-31 1997-02-06 Bayer Ag Wasch- und Reinigungsmittel mit Iminodisuccinaten
DE19540086A1 (de) * 1995-10-27 1997-04-30 Henkel Kgaa Verwendung von polymeren Aminodicarbonsäuren in Waschmitteln
US5919697A (en) * 1996-10-18 1999-07-06 Novo Nordisk A/S Color clarification methods
CN1258353C (zh) * 2000-09-11 2006-06-07 庄臣及庄臣有限公司 美容和药用组合物以及其应用
ES2466321T3 (es) * 2008-01-28 2014-06-10 Reckitt Benckiser N.V. Composición
JP5743899B2 (ja) * 2009-11-02 2015-07-01 ライオン株式会社 液体洗浄剤組成物およびその製造方法
CN102242024B (zh) * 2011-05-18 2012-07-11 湖南丽臣实业股份有限公司 一种可去除多种金属离子污垢的布草除灰剂

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL7815009A (nl) * 1977-06-21 1979-07-31 Procter & Gamble Europ Textielwasmiddel met laag fosfaatgehalte.
EP0137669B1 (en) * 1983-08-27 1988-07-06 The Procter & Gamble Company Detergent compositions
IT1240684B (it) * 1990-04-26 1993-12-17 Tecnopart Srl Poliamminoacidi quali builders per formulazioni detergenti
GB9120653D0 (en) * 1991-09-27 1991-11-06 Procter & Gamble Dispensing agent
US5266237A (en) * 1992-07-31 1993-11-30 Rohm And Haas Company Enhancing detergent performance with polysuccinimide
TW239160B (hu) * 1992-10-27 1995-01-21 Procter & Gamble

Also Published As

Publication number Publication date
MXPA94001356A (es) 2005-04-29
EP0612842A3 (en) 1995-10-04
ITMI930350A0 (it) 1993-02-24
HU9400532D0 (en) 1994-05-30
BR9400654A (pt) 1994-09-27
ITMI930350A1 (it) 1994-08-24
IT1263963B (it) 1996-09-05
KR940019849A (ko) 1994-09-15
JPH06299192A (ja) 1994-10-25
EP0612842A2 (en) 1994-08-31
CN1094086A (zh) 1994-10-26
AU5527394A (en) 1994-09-01
ZA941145B (en) 1994-08-30
PL302324A1 (en) 1994-09-05
CA2116320A1 (en) 1994-08-25
NZ250923A (en) 1995-07-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0703292B1 (en) Process for decreasing the build up of inorganic incrustations on textiles and detergent composition used in such a process
HUT65887A (en) Granular laundry detergent compositions having improved solubility and process for preparing the compositions
EP0454126B1 (en) Polyaminoacids as builders for detergent formulations
JPS60229999A (ja) 着色布用洗剤
CA1289844C (en) Detergent composition providing rinse cycle suds control
JPH06316699A (ja) ポリスクシンイミドを含有する洗剤組成物
GB2187198A (en) Detergent composition comprising suds and turbidity control prills
HUT66420A (en) Comtositions for textile material washing
US5750483A (en) Non-phosphate machine dishwashing compositions containing polycarboxylate polymers and nonionic graft copolymers of vinyl acetate and polyalkylene oxide
JPH11508933A (ja) 発泡系を含む非水性洗剤組成物
JPS62104900A (ja) リン酸塩低含有又はリン酸塩非含有の洗濯用洗剤
FR2659979A1 (fr) Produit de lavage a teneur reduite ou nulle en phosphates.
US20040023837A1 (en) Stabilised liquid compositions containing active chlorine
EP0637627A2 (de) Waschmittelformulierungen
GB2172300A (en) Laundry bars
US4392975A (en) Activating composition for bleaching with peroxide products
EP0693116B1 (en) Composition and process for inhibiting dye transfer
US4088610A (en) Detergent compositions
JP3827824B2 (ja) 衣料用洗剤組成物
JPH05132696A (ja) 織物付着防止のための組成物及び方法
US20020123447A1 (en) Layered silicate built laundry detergent composition
JPH1135983A (ja) 衣料用洗剤組成物
EP0463802B1 (en) Method of preventing fabric encrustation
DE2043087A1 (de) Schwachschaumendes Wasch , Reimgungs und Enthartungsmittel
JP2635178B2 (ja) 漂白洗浄剤組成物

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary protection due to refusal