HUT64978A - Alkyl-hydroxy-alkyl-cellulose ethers containing sulfoalkyl group and method for producing them - Google Patents
Alkyl-hydroxy-alkyl-cellulose ethers containing sulfoalkyl group and method for producing them Download PDFInfo
- Publication number
- HUT64978A HUT64978A HU9301647A HU9301647A HUT64978A HU T64978 A HUT64978 A HU T64978A HU 9301647 A HU9301647 A HU 9301647A HU 9301647 A HU9301647 A HU 9301647A HU T64978 A HUT64978 A HU T64978A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- cellulose ethers
- cellulose
- alkyl
- sulfoalkyl
- reagent
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C04—CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
- C04B—LIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
- C04B24/00—Use of organic materials as active ingredients for mortars, concrete or artificial stone, e.g. plasticisers
- C04B24/16—Sulfur-containing compounds
- C04B24/161—Macromolecular compounds comprising sulfonate or sulfate groups
- C04B24/168—Polysaccharide derivatives, e.g. starch sulfate
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C04—CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
- C04B—LIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
- C04B24/00—Use of organic materials as active ingredients for mortars, concrete or artificial stone, e.g. plasticisers
- C04B24/24—Macromolecular compounds
- C04B24/38—Polysaccharides or derivatives thereof
- C04B24/383—Cellulose or derivatives thereof
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08B—POLYSACCHARIDES; DERIVATIVES THEREOF
- C08B11/00—Preparation of cellulose ethers
- C08B11/02—Alkyl or cycloalkyl ethers
- C08B11/04—Alkyl or cycloalkyl ethers with substituted hydrocarbon radicals
- C08B11/10—Alkyl or cycloalkyl ethers with substituted hydrocarbon radicals substituted with acid radicals
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08B—POLYSACCHARIDES; DERIVATIVES THEREOF
- C08B11/00—Preparation of cellulose ethers
- C08B11/193—Mixed ethers, i.e. ethers with two or more different etherifying groups
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Ceramic Engineering (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
- Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
- Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
- Saccharide Compounds (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
A kereskedelemben kapható közönséges cellulózéterek általában vízben oldható vegyületek, amelyek előállítása során lúgos közegben a cellulóz alkoholos hidroxilcsoportjaiból éterkötéseket alakítanak ki. Ilyen éterképző reagensekként rendszerint alkil-halogenideket, alkilén-oxidokat és halogén-karbonsavakat alkalmaznak.
Számtalan cellulózéter-származékot használnak segédanyagként a különféle műszaki alkalmazási területeken, elsősorban az építkezéseknél alapozásra, vakoláshoz, ragasztásra, hézagkitöltésre felhasznált anyagkeverékekben, úgymint sűrítő, vízvisszatartó, filmképző és viszkozitást növelő adalékot. Vízvisszatartó képességen azt értjük, hogy a hozzáadagolt építőanyagkeverékben levő víz leadása késleltetve megy végbe. Ha az építőanyagkeverékekhez ilyen cellulózétereket adunk hozzá, akkor az alapozásban a víz eleresztésének a sebessége lecsökken, miáltal az építőanyagkeverék egyenletes megkötésének és megszilárdulásának biztosítására a szükséges vízmennyiség rendelkezésre áll. Ezáltal a vakoló-, hézagkitöltő és ragasztó masszáknál a zsugorodással járó repedések képződése akadályozva van, valamint a masszák tapadóképessége és feldolgozhatósága javul.
A DE-A-39 10 730 számú német szabadalmi leírásból ismeretes a metil- és hidroxialkilcsoportok mellett karboximetilcsoportokat is tartalmazó cellulózéterek alkalmazása gipszkeverékekben. Noha ezek a segédanyagok magasabb hőmérsékleten is jobb vízvisszatartó képességgel rendelkeznek, alkalmazásuk mégis korlátokba ütközik a karboxilcsoportoknak az alkáliföldfémionokkal szembeni érzékenysége miatt. Az US-A-2 795 508 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásban szulfoalkilcellulózétereknek és sóiknak a cement megkötésének késleltetésére történő alkalmazását ismertetik a nyersolajkutatásnál. Az US-A-2 583 657 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásban alkil-szulfo-etil-cellulózéterek és sóik alkalmazása szerepel vízvisszatartó szerekként fúrólyukcementáló keverékkompozíciók alkotórészeként, ugyancsak a nyersolajkutatás területén.
Az US-A-3 357 971 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásból ismertek vízoldható hidroxipropil-szulfoalkil-cellulózéterek valamint ezeknek festékfélékben, ragasztóanyagokban és élelmiszerekben történő alkalmazása sűrítő vagy stabilizáló hatású adalékként vagy felületkezelő szerekként, magasabb hőmérsékleten. A GB-PS-470 994 számú nagybritanniai szabadalmi leírás ismertet egy eljárást szulfoetil-cellulózétereknek és vegyes étereknek, így metil-szulfoetil-cellulózéternek és hidroxietil-szulfoetil-cellulózéternek az előállítására.
Annak ellenére, hogy cellulózéterek már ismertek a technika állása szerint, mégis fennáll egy további igény olyan cellulózéterekre vonatkozólag, amelyek javított technológiai tulajdonságaikkal tűnnek ki, éspedig a lehetőleg magas flokkulációs hőmérséklet, a melegvízben való jó oldhatóság, a többértékű kationokkal szembeni kis érzékenység valamint a flokkulációs hőmérsékletnek a pH-ingadozásokkal szemben mutatott csekély érzékenysége tekintetében.
Meglepő módon azt találtuk, hogy az olyan alkil-hidroxialkil-cellulózéterek, amelyek éteres kötésben még szulfoalkilcsoportokat is tartalmaznak, a fent jelzett kedvező tulajdonságokkal tűnnek ki.
• · ··*«· ·· ·· « « · « « « · * ··· ·· · · · • ·····* ·· ·····« « · · ·*··
A találmány tárgyát ennélfogva olyan alkil-hidroxialkil-cellulózéterek képezik, amelyekre jellemző, hogy további éterkötésű helyettesítőként szulfoalkilcsoportot tartalmaznak.
A találmány tárgya továbbá e cellulózéterek előállítása is, amelyet a találmány értelmében úgy végzünk, hogy a cellulózt alkalikus közegben éterezzük legalább egy alkilezőszer, legalább egy hidroxialkilező szer és legalább egy szulfoalkilező reagens segítségével, mely a következő eljárási lépéseket foglalja magában:
a) a cellulóz meglúgosítása,
b) egyidejűleg az a) lépéssel vagy azt követően a hidroxilcsoportot átvivő reagens hozzáadása,
c) adott esetben a b) lépéshez csatlakozva további, a közeg alkalikus kémhatását biztosító bázis hozzáadása és
d) a b) illetve adott esetben a c) lépéssel egyidejűleg vagy e lépéseket követően az alkilezőszer hozzáadása;
s amelyre az jellemző, hogy
e) szulfoalkilcsoportokat átvivő reagens hozzáadására már az a) lépésben, de legkésőbb a d) eljáráslépés előtt sor kerül.
A találmány szerinti cellulózéterek három különböző éteres kötésű helyettesítővel rendelkeznek, éspedig alkilcsoportokkal, hidroxialkilcsoportokkal és szulfoalkilcsoportokkal. Az alkilcsoportok kedvező esetben egy-három szénatomosak. A hidroxialkilcsoportok közül előnyös a hidroxietil- és a hidroxipropilcsoport. A szulfoalkilcsoportoknál a szulfoetilés a szulfopropilcsoport kedvező a találmány szempontjából.
• · ·
- 5 Az alábbiakban az átlagos szubsztitúciós fok - (DS) - és a moláris szubsztitúciós fok - (MS) - fogalmát kívánjuk megvilágítani. A cellulózmolekulában anhidroglükóz-egységenként három hidroxilcsoport található. A DS számértéke a cellulózmolekulában anhidroglükózegységenként előforduló helyettesített hidroxilcsoportok átlagos számát fejezi ki. Az MS a cellulózzal anhidroglükóz-egységenként kombinálódó reakciópartner molekulák átlagos számát jelzi. Az alkilszubsztituensekkel rendelkező cellulózszármazékok esetében DS és MS egymással megegyezik. Alacsony szubsztitúciófok mellett ugyanez érvényes a szulfoalkilcsoportokat tartalmazó helyettesített cellulózszármazékokra is. A helyettesítőként hidroxialkilcsoportokat tartalmazó cellulózszármazékoknál MS értéke általában nagyobb mint a DS-é.
A találmány szerinti cellulózéterek DS.g^ji értékei 1,0-tól 2,0-ig terjednek, DSszulfoalkil értékei a 0,004 és 0,6 közötti tartományban, MS_hidroxialkil értékei pedig a 0,01-tói 1,0-ig terjedő tartományban vannak.
A találmány szerinti cellulózéterek relatív molekulatömege 10 000 Dalton és 50 0000 Dalton közötti nagyságrendben van. A viszkozitásértékek 3 és 300 000 m Pa.s közötti tartományba esnek (Höppler szerint, 2 tömeg %-os vizes oldatból meghatározva, 20 °C-on.)
A találmány szerinti cellulózéterek különféle eljárásokkal állíthatók elő.
Egy alkil-hidroxialkil-cellulózéterből, így például metil-hidroxietil-cellulózéterből kiindulva a találmány szerinti vegyületekké történő átalakítás egy szulfoalkilcsoportokat átvivő vegyülettel való reagáltatás útján végezhető el. Ehhez a kívánt esetben nedves állapotban levő alkilhidroxi-alkil-cellulózétert valamilyen lúgosító szerrel elegyítjük. Lúgosító ·· ····· ·· ♦ · · · · * « · · · ·* · ·
- 6 szerként előnyösen alkalmazhatók alkáliák vizes oldatai, így a nátronlúg. A lúgosító szer töménysége széles koncentrációtartományban mozoghat. Kedvező azonban a tömény lúgosító szerek alkalmazása, nehogy az elegy víztartalma túlságosan magasra emelkedjék. Az alkálilúgok töménysége rendszerint 50 tömeg% körül van. A szulfoalkilcsoportokat átvivő reagenst a lúgosító szer hozzáadása után vagy azzal egyidejűleg adagoljuk be. Szulfoalkil-átvivő reagensekként olyan vegyületek alkalmazhatók, mint például a nátrium-vinil-szulfonát, a klór-etán-szulfonsav és a propán-szulton. A felhasznált vegyület fajtáját és mennyiségét a megvalósítani kívánt szubsztitúció fajtája és mértéke szabja meg. A szulfoalkilezés 90 °C-ig terjedő hőmérsékleteken, előnyösen 70 °C-tól 90 °C-ig játszódik le. Átlagban 20 óra leforgása alatt a szulfoalkilezési reakció végbemegy.
Eljárhatunk úgy is, hogy egy alkenilcellulóz-vegyeséterből, így allil-hidroxietil-cellulózéterből kiindulva állítjuk elő a találmány szerinti cellulózétereket, nátrium-hidrogén-szulfittal történő reagáltatás segítségével.
A találmány szerinti vegyületek előállítására célszerűen követendő eljárásnál a cellulózmolekula éterkötéseinek kialakítása alkalikus oldatban történik, legalább egy alkilcsoportot átvivő reagens, legalább egy hidroxialkilcsoportot átvivő reagens és legalább egy szulfoalkilcsoportot átvivő reagens segítségével. Alkilcsoportot átvivő reagensként használatos vegyületek az alkil-halogenidek, mint a metil-klorid és az etil-klorid. A hidroxialkilcsoportok bevitelére alkalmas vegyületek az alkilén-oxidok, így az etilén-oxid, a propilén-oxid és az 1,2-butilén-oxid. Az előállítás végezhető az éterképző szer feleslegének jelenlétében és/vagy valamely szuszpendálószer jelenlétében. Alkalmas szuszpendálószerek a cellulózéter* * • · · • ·
- 7 kémiában e célra szokás szerint használt anyagok, különösképp a szerves oldószerek, mint az éterek vagy a szénhidrogének. Különösen alkalmasak az éterek közül a dimetil-éter, a dietil-éter, a dimetil-glikol vagy a gyűrűs éterek, így a dioxán és a tetrahidrofurán. A szénhidrogének közül jól használhatók a toluol és a hexán.
A találmány szerinti eljárás előnyös kiviteli módja az eljárás menetét tekintve messzemenően megegyezik az alkil-hidroxialkil-cellulózéterek előállítására szolgáló eljárással.
A következőkben az eljárás egyes lépéseit közelebbről szemügyre vesszük.
a) A cellulóz(szuszpenzió) meglúgosítása:
Általában mintegy 0,3 mm-es szemcseméretű őrölt cellulózt alkalmazunk. Lúgosító szerként például valamilyen alkálifém-hidroxid vizes oldata szolgálhat, amelynek koncentrációja rendszerint egészen 50 tömeg%-ig terjedhet. A cellulóz meglúgosítására használt alkália mennyiségének aránya 1,0-6,0:1,0 a cellulóz moláris mennyiségéhez viszonyítva. A lúgosítószer hozzáadása lehet folyamatos vagy szakaszos adagolású. Annak érdekében, hogy a lehető legegyenletesebb alkalizációt és ahhoz kapcsolódóan a legegyöntetűbb cellulózéter-képződést biztosíthassuk, előnyös, ha a cellulózt valamilyen szuszpendálószerben felszuszpendáljuk. A szuszpendálószer mennyisége a bemért cellulóz tömegéhez viszonyítva 1,0-20,0 arányú.
·· ····« ·· ··· · ·«·· • ··· ·· ·♦ · • «··««« « · ··«···· · ·· ····
b) Hidroxialkilezés:
A cellulóz meglúgosításával egyidejűleg vagy azt követően kerül rendszerint sor a hidroxilcsoportot átvivő vegyület hozzáadására. Ezen észterképző reagens mennyiségét és minőségét az szabja meg, hogy milyen fajta szubsztitúciót akarunk és mi a kívánt szubsztitúciófok. A hidroxialkilezés kedvezően a 60 °C és 90 °C közötti hőmérséklettartományban játszódik le.
c) További lúgosítás adott esetben:
Előnyösnek mutatkozott, hogy a b) hidroxialkilezési lépés után a továbbiakban még egy újabb lúgosítószer-mennyiséget adagoljunk a reakcióelegyhez. Ez a pluszmennyiség akkora, amekkora a kívánt alkilezési fok eléréséhez szükséges. A reakció kezdetekor, vagyis az a) lépésben beadagolt lúgmennyiségtől függően ez a lúgosítószer pluszmennyiség rendszerint 0-5 mól a cellulóz 1 móljára számítva. A további lúgosítási reakciólépés a 30 °C és 100 °C közötti hőmérséklettartományban megy végbe.
d) Alkilezés:
További lúgosítószer-mennyiség hozzáadása után a kívánt alkilcsoportot átvivő reagenst hozzáadagoljuk. Az alkilcsoportot átvivő reagens fajtáját és mennyiségét az elérni kívánt szubsztitúció fok és a kívánt szubsztitúció fajta határozza meg.
• · • · · * · · · ♦ · • · · • · · ·
e) Szulfoalkilezés:
Az a) meglúgosítási lépést követően vagy azzal egyidejűleg, illetve a b) hidroxialkilezési lépést követően vagy azzal egyidejűleg történik a szulfoalkilcsoportokat átvivő reagens hozzáadagolása az alkálicellulózhoz illetve a hidroxialkilcellulózhoz.
A hozzáadott mennyiség az elérni kívánt szubsztitúciós foktól függ és általában a 0,01 - 1,5 mól / mól alkálicellulóz tartományba esik. A szulfoalikilezést rendszerint 70 °C és 90 °C közötti hőmérsékleten végezzük és a reakció hozzávetőlegesen 1 óra alatt befejeződik.
f) Tisztítás:
A különféle éterképző reagensekkel végzett reagáltatás után általában a reakcióelegy feldolgozására, vagyis az előállított cellulózéterek tisztítására kerül sor. Az előállított cellulózétereket mossuk; a mosási eljárás a cellulózéterek oldékonyságától függ. Azokat a cellulózétereket, amelyek forró vízben oldhatatlanok, előnyösen vízzel, 95-100 °C hőmérsékleten mossuk.
Azokat a cellulózétereket, amelyek a 100 °C körüli hőfoktartományban egy csekély vízoldhatósággal rendelkeznek, sótartalmú vízzel szabadítjuk meg a szennyező szerves melléktermékektől. A mosóvíz hőmérséklete 95-100 °C. Itt az a lényeges, hogy a mosóvíz annyi sót, például konyhasót tartalmazzon, hogy a tisztítandó cellulózéter ne vagy csak egészen csekély mértékben oldódjék.
- 10 ·· ···· · • · · · • · · · · · • * · · · ·
Általában az a szokás, hogy a 100 °C körüli hőmérsékleten jó vízoldékonyságot mutató cellulózétereket szerves oldószerek és víz elegyével mosva tisztítjuk. E célra alkalmas szerves oldószerek a vízzel elegyedő szerves oldószerek, mint az alkoholok, vízzel elegyedő éterek és ketonok, így a metanol, etanol, izopropanol, dimetil-glikol, dioxán, tetrahidrofurán és aceton.
Arra is van lehetőség, hogy a hidroxilcsoportokat bevivő és az alkilcsoportokat bevivő reagenseket együttesen alkalmazzuk /b) és d) lépés/. Ekkor további, pótlólagos meglúgosításra /c) lépés/ nincsen szükség. Az éterképzéshez szükséges lúgosítószer-mennyiséget ebben az esetben az a) lépésben adjuk hozzá a reakcióelegyhez. Az előállítás ezen lehetőségével élve a szulfoalkilcsoportokat átvivő reagens hozzáadagolása /az e) lépés/ a hidroxilcsoportokat és az alkilcsoportokat átvivő reagensek együttes hozzáadagolása /b) és d) lépés/ előtt vagy azzal egyidejűleg történik.
Egy másik, ugyancsak alkalmas előállítási módja a találmány szerinti cellulózétereknek a következő lépéssorrend szerint történik: az a) lépést, a cellulóz meglúgosítását követi a hidroxilcsoportok bevitelét szolgáló reagens hozzáadása /b) lépés/, majd a szulfoalkilcsoportokat bevivő szeré /e) lépés/, adott esetben ezt követően további lúgosítószer hozzáadása /c) lépés/ és azután az alkilcsoportok bevitelét szolgáló reagens hozzáadása /d) lépés/.
• · * e· · « ·· · · • · · · «··· • ·♦· ·· ·« · • ····«· ·· ······· « ·· ··«·
- 11 A találmány szerinti cellulózéterek a szulfoalkilcsoportokat nem tartalmazó cellulózéterekhez képest egy sor előnyös tulajdonsággal tűnnek ki, amelyek az alábbiakban foglalhatók össze:
- a a flokkulációs hőmérséklet általában magas,
- speciális esetekben a magas flokkulációs hőmérséklet már alacsony szulfoalkilezési fok mellett is elérhető,
- a flokkulációs hőmérséklet értékét a pH-ingadozások csak csekély mértékben befolyásolják, azokra kevéssé érzékeny.
Flokkulációs hámérsékleten az a hőfok értendő, amelyen az 1 tömeg% töménységű cellulózéter-oldat a szobahőmérsékleten mutatott transzparenciájának 50 %-ával még rendelkezik.
Az 1. ábra a flokkulációs hőmérsékletnek (FT, °C) az anionos szubsztitúciófoktól (DS) való függését mutatja be a találmány szerinti metil-hidroxietil-szulfoetil-cellulózétereknél (MHESEC) a metil-hidroxietil-karboximetil-cellulózéterekkel (MHECMC) összehasonlítva.
A cellulózéterek a következő jellemzőkkel bírnak:
MHESEC (*): DSaikii = 1,9; MShidroxíaikíi = 0,12
MHECMC (□): DSalkil = 1,6; MShidroxialkil = 0,21.
Anionos szubsztitúciófokon (DS) a szóbanforgó cellulózéter szulfoetilezettségi foka, illetve karboximetilezettségi foka értendő. A méréseket 1,0 tömegszázalékos vizes oldatban végeztük.
♦ · ···· « ·♦· » · ♦ · · • ··· · · ·» » • ··«·«· 4 · ···· ··· · ·· ····
- 12 A találmány szerinti szulfoetilezett cellulózéterek azonos szubsztitúciós fok mellett magasabb flokkulációs hőmérséklettel rendelkeznek.
A 2. ábra a flokkulációs hőmérsékletnek (FT, °C) a találmány szerinti cellulózéterek (MHESEC) oldatának pH-értékétől való függését mutatja be, más anionosan helyettesített cellulózéterekkel (MHECMC) és nemionosan helyettesített cellulózéterekkel (MHEC) összehasonlítva.
A cellulózéterek az alábbi adatokkal jellemezhetők:
MHESEC (*): DSalkil = 1.9 ; MShidroxiaikii = 0.12
MHECMC (□): DSalkil = 1.6; MShidroxiaikii = 0.21
MHEC (·).' DSalkil = 1.7 ; MShidroxiaikii = 0.20
A mérést 1 tömeg%-os vizes konyhásóoldatban hajtottuk végre (a vízmennyiségre vonatkoztatva 0,3 tömeg% konyhasó és 3 °C/perc felmelegítési sebesség mellett). 7-nél nagyobb pH-értéknél mindkét anionosan helyettesített cellulózéter-féleségnek magasabban van a flokkulációs hőmérséklete mint a nemionos cellulózétereké. 7 alatti pH-értéknél a találmány szerinti cellulózéterek jelentősen magasabb flokkulációs hőmérséklettel bírnak a karboximetilezett cellulózéterekhez viszonyítva.
A találmány szerinti cellulózéterek adalékanyagokként szolgálnak építőanyagkeverékekben, így alapozásra, vakolásra, ragasztásra, hézagkitöltésre felhasznált gipsz-, mészhidrát- és cementalapú masszákban.
« ···· ·
- 13 Megmutatkozott, hogy a találmány szerinti cellulózéterek az idáig alkalmazott cellulózéterekhez képest javított vízvisszatartó képességei (WRV) tűnnek ki, különösen a 30 °C körüli és afölötti hőmérséklet tartományban. Az alkamazott találmány szerinti cellulózéterek kedvező esetben 1,0-2,0 közötti DSaikii, 0,01-1 közötti MShidroxiaikii értékekkel és 0,004-0,6 közötti DSszuifoaikii értékekkel rendelkeznek. Ezen túlmenően viszkozitásuk előnyösen a 3-300 000 mPa s tartományban van (Höppler szerint meghatározva, 2 tömeg%-os vizes oldatban 20 °C-on) és a szemcseméretük kisebb mint 1 mm, előnyösen 0,2mm-nél is kisebb. A cellulózétereket az építőanyagkeverék száraz állapotában mért tömegére számítva 0,001-5 tömegszázalék mennyiségben használjuk fel.
Vízvisszatartó adalékként alkalmazható cellulózéterek még a szulfoalkilcellulózéterek, alkil-szulfoalkil-cellulózéterek, különösképpen a metilszulfoetil-cellulózéterek (MSEC) és a metil-szulfopropil-cellulózéterek (MSPC). E cellulózéter-származékok például az US-A-3 357 971 számú, az US-A-2 795 508 továbbá az US-A-2 583 657 számú Amerikai Egyesült Államok-beli valamint a GB-PS-470 994 számú brit szabadalmi leírásokból ismertek.
Az alkalmazott alkil-szulfoalkil-cellulózéterek DSaikii értékei 1 és 2 közé DSszuifoaikii értékei pedig 0,005 és 0,6 közé esnek. Ezeknek a cellulózétereknek a viszkozitása (Höppler-módszerrel mérve, 2 tömeg %-os vizes oldatban, 20 °C-on) 100 és 300 000 mPa s között van, a szemcseméretük pedig 1 mm-nél kisebb, kedvező esetben a 0,2 mm alatti tartományban van. Az alkil-szulfoalkil-cellulózétereket az építőanyag·♦ ···· Λ ·· ·· ·♦♦ · **·· • ··· * * ·♦ » * ···«·· ·· keverékekben azok száraz tömegére számítva 0,001 tömeg%-5 tömeg% arányban használják fel.
A találmány szerinti cellulózétereket nemionos cellulózéter-féleségekkel, így metilcellulózzal (MC), metil-hidroxietil-cellulózzal (MHEC), metilhidroxipropil-cellulózzal (MHPC) és etil-hidroxietil-cellulózzal (EHEC) kombinálva is lehet alkalmazni.
A gipsz-, mészhidrát- és cementalapú építőanyagkeverékek általában segéd- és módosító anyagokat tartalmaznak. Ilyen alkalmas segédanyagok lehetnek a hidrokolloidok, a légpórus-képzők, a műanyagdiszperziós porok, a víztaszító jelleget előidéző (hidrofobizáló) szerek, a duzzasztószerek, töltőanyagok, a könnyű adalékanyagok, a folyósító, valamint a késleltető illetve gyorsító hatású adalékanyagok. Tipikus töltőanyagok a kvarchomok, a mészkőhomok vagy ezek őrleményei (szemcseméret: 5 //m - 5 mm).
A gipsz-, mészhidrát- és cementalapú építőanyagkeverékek összetétele általában az alábbi határértékekkel jellemezhető (szárazanyag):
tömeg% gipsz, mészhidrát, cement vagy mészhidrát/cement 99,99 - 1
az előzőekben említett találmány szerinti ill. más, ismert cellulóz-féleségek | 0,001 - 5 |
kvarchomok vagy mészkőhomok | 0 - 90 |
műanyagdiszperziós por | 0 - 10 |
könnyű adalékanyagok | 0 - 10 |
hidrofobizáló anyagok | 0 - 1 |
keményítőéter-származékok | 0 - 0,5 |
légpórusképző anyagok | 0 - 0,1 |
Az így kapott száraz masszához annyi vizet adagolunk, amennyi a kívánt konzisztencia eléréséhez szükséges.
Találmányunkat az alább következő előnyös kiviteli példák - melyek az előállításra valamint az alkalmazásra vonatkoznak - segítségével közelebbről szemléltetjük.
A megadott százalékértékek tömegszázalékot jelentenek. A táblázatban előforduló további rövidítések jelentése:
• ·
Μ = metil
HE = hidroxietil
SE = szulfoetil
NaVS = nátrium-vinil-szulfonát
WRV = a vízvisszatartó képesség százalékos csökkenése 20 °C-ról °C-ra történő hőmérsékletemelkedéskor.
Előállítási példák:
Metil-hidroxietil-szulfoetil-cellulóz (MHESEC) előállítása
162 g őrölt cellulózt egy Lödige-keverőben nátrium-hidroxid 200 ml vízzel készült vizes oldatával meglúgosítjuk. Nátrium-vinil-szulfonát 25-30 %-os vizes oldatát hozzáadagoljuk és mintegy 15 percen keresztül tovább keverjük az elegyet. Ezután egy nyomásálló, keverővei ellátott edénybe áttöltjük a reakcióelegyet, evakuáljuk az edényt, majd nitrogéngázzal töltjük fel és 1260 g etilén-klorid és 22 g metil-oxid keverékét nyomatjuk rá 80-90 °C-on mintegy 60 percen keresztül, folytatjuk le az éterezési reakciót. A kapott terméket forró vízzel mossuk, megszárítjuk és az alkalmazási próba céljára finomra elporítjuk.Azokat a reakciótermékeket, amelyek forró vízben oldhatók, 80 %-os izopropanollal extraháljuk, amíg nagyfokú sómentességet nem érünk el.
·· ···♦ * ···· • · · · 9 W ·· * ··· 3 ·«« * * ···· V 9· ··*» ·♦· 4 ·····« .táblázat: Metil-hidroxietil-szulfoetil-cellulózféleségek (MHESEC)
Példa Összehasonpélda | Alkalmazott mennyiség | Szubsztituciős | Sótartalom (%) | Viszkozitás (mPa.s) (2 %) | Flokku· lációs hőmérséklet (°C) | ||||
M | fok | ||||||||
NaOH (g) | NaVS (g) | (%) | |||||||
HE | SE | ||||||||
1 | 154 | 5,2 | 25 | 1,79 | 0,12 | 0,004 | 0,02 | 24000 | 78 |
2 | 100 | 13,0 | 25 | 1,48 | 0,13 | 0,014 | 0,16 | 94000 | 90 |
3 | 100 | 10,8 | 30 | 1,40 | 0,15 | 0,014 | 0,52 | >100000 | 90 |
4 | 112 | 13,0 | 25 | 1,58 | 0,13 | 0,016 | 0,07 | 61000 | 91 |
5 | 134 | 10,8 | 30 | 1,75 | 0,12 | 0,011 | 0,43 | >100000 | 86 |
6 | 144 | 13,0 | 25 | 1,78 | 0,12 | 0,017 | 0,12 | 29000 | 96 |
7 | 154 | 13,0 | 25 | 1,78 | 0,12 | 0,018 | 0,14 | 27000 | 89 |
8 | 154 | 13,0 | 25 | 1,83 | 0,27 | 0,012 | 0,00 | 24000 | 88 |
9 | 100 | 26,0 | 25 | 1,45 | 0,14 | 0,016 | 0,16 | 72000 | >100 |
10 | 100 | 21,7 | 30 | 1,44 | 0,15 | 0,018 | 1,29 | >100000 | 95 |
11 | 112 | 26,0 | 25 | 1,62 | 0,15 | 0,018 | 0,11 | 67000 | >100 |
12 | 124 | 26,0 | 25 | 1,67 | 0,12 | 0,019 | 2,77 | 61000 | 93 |
13 | 134 | 26,0 | 25 | 1,66 | 0,11 | 0,020 | 1,81 | 32000 | 96 |
14 | 144 | 26,0 | 25 | 1,76 | 0,12 | 0,024 | 0,11 | 27000 | >100 |
15 | 154 | 26,0 | 25 | 1,90 | 0,12 | 0,025 | 0,54 | 32000 | >100 |
16 | 154 | 26,0 | 25 | 1,79 | 0,12 | 0,031 | 0,02 | 19000 | >100 |
17 | 154 | 52,0 | 25 | 1,85 | 0,12 | 0,057 | 0,99 | 24000 | >100 |
18 | 154 | 52,0 | 25 | 1,82 | 0,12 | 0,050 | 0,02 | 27000 | >100 |
1 | 154 | 1,78 | 0,12 | 0,28 | 20000 | 72 |
• · · • ♦·· * · ···· *·· • «
··
V · ····
Metil-hidroxietil-szulfoetil-cellulóz (MHESEC) előállítása
176 g víznedves (46% H2O) metil-hidroxietil-cellulózt (27,2% OCH3 ; 2,5% OC2H4; a szárazanyag-tömegre számítva) egy dagasztóban 8 g tömény nátronlúggal (49,5%-os) kezelünk. 30%-os nátriumvinilszulfonátoldatot adunk hozzá majd 20 órán keresztül 90 °C-on reagáltatjuk. Ecetsavval történő semlegesítés után forró vízzel átmossuk.
2. táblázat:Metil-hidroxietil-szulfoetil-cellulózok (MHESEC)
Példa Összehasonpélda | Alkalmazott NaVS mennyisége (g) | Szubsztituciós | Sótartalom (%) | Viszkozitás (mPa.s) (1 %) | Flokkulációs hőmérséklet (°C) | ||
M | fok | ||||||
HE | SE | ||||||
19 | 21,5 | 1,64 | 0,09 | 0,007 | 0,0 | 4200 | 79 |
20 | 43,0 | 1,62 | 0,09 | 0,009 | 0,0 | 3499 | 82 |
2 | - | 1,67 | 0,11 | - | 0,0 | 2200 | 76 |
Metil-hidroxipropil-szulfoetil-cellulóz (MHPSEC) előállítása
3000 g fenyőcellulózt egy reakcióedényben 17 liter 95%-os dimetilglikolban vagy dioxánban szuszpendálunk fel. A nitrogénatmoszféra kialakítása után 1450 g koncentrált (49,5%-os) nátronlúggal lúgosítunk, majd 30%-os vizes nátriumvinilszulfonát-oldatot keverünk hozzá, 313 g propilén-oxidot hozzáadagolunk és 60 percen keresztül 90-100 °C-on « ·
-19folytatjuk az éterképzést. A tömény nátronlúg egy 2900 grammos második adagjának hozzáadása után 2722 g metil-kloriddal 100 °C-on, 60 percig folytatjuk a reakciót. A szuszpendálószert ledesztilláljuk és a kapott terméket mintegy 95 °C-on először vízzel, azután 80%-os vizes izopropanollal mossuk.
3.táblázat: Metil-hidroxipropil-szulfoetil-cellulóz (MHPSEC)
Példa Összehasonpélda | Alkalmazott NaVS mennyisége (g) | Szubsztituciős | Sótartalom (*) | Viszkozitás (mPa.s) (1 %) | Flokkulációs hőmérséklet (%) | ||
M | fok | ||||||
HP | SE | ||||||
21 | 193 | 1,60 | 0,06 | 0,018 | 0,46 | 4100 | >100 |
22 | 387 | 1,47 | 0,11 | 0,028 | 0,57 | 3400 | >100 |
23 | 387 | 1,47 | 0,11 | 0,028 | 5,08 | 2800 | >100 |
3 | - | 1,66 | 0,13 | - | 0,26 | 2200 | 70 |
Metil-szulfoetil-cellulóz előállítása
162 g őrölt cellulózt egy Lödige-keverőben marónátron 200 ml vízzel készült oldatával meglúgosítunk. Vizes nátriumvinilszulfonát-oldatot adunk hozzá és kb. 15 percen keresztül tovább keverjük a reakcióelegyet.
Nyomásálló, keverővei ellátott edényzetbe való áttöltés után evakuáljuk az elegyet, majd nitrogéngázt eresztünk rá és a kialakult nitrogénatmoszférában még 1260 g metilkloridot nyomatunk a rendszerbe. Mintegy 60 percig, 80 °C-90 °C-on végezzük az éterképzést. A kapott terméket forró • ·
- 20 vízzel mossuk, megszárítjuk és az alkalmazási teszt céljára finomra őröljük.
Azokat a termékeket, amelyek a forró vízben nem flokkulálnak, 80 %-os izopropanollal messzemenően sómentesre mossuk.
4. táblázat: Metil-szulfoetil-cellulózok (MSEC)
Példa összehasonpélda | Alkalmazott mennyiségek | (%) | Szubsztituciós | Sótartalom (%) | Viszkozitás (mPa.s) (2 %) | Flokkulációs hőmérséklet (°C) | ||
M | fok SE | |||||||
NaOH (9) | NaVS (9) | |||||||
24 | 154 | 4,3 | 30 | 1,71 | 0,006 | 0,20 | 32000 | 63 |
25 | 154 | 10,8 | 30 | 1,77 | 0,012 | 0,22 | 45000 | 78 |
26 | 154 | 21,7 | 30 | 1,76 | 0,020 | 0,23 | 34000 | 95 |
27 | 154 | 32,5 | 30 | 1,78 | 0,034 | 1,40 | 17000 | 99 |
28 | 154 | 43,8 | 30 | 1,81 | 0,060 | 0,32 | 13000 | >100 |
29 | 154 | 65,7 | 30 | 1,77 | 0,076 | 4,41 | 9500 | >100 |
30 | 154 | 65,7 | 30 | 1,80 | 0,077 | 1,74 | 9200 | >100 |
4 | 154 | 1,87 | 0,91 | 72000 | 56 |
Alkalmazási példák
Az alábbiakban bemutatott, a találmány szerinti szulfoalkilezett cellulózétereket és ismert alkil-szulfoalkil-cellulóz-étereket tartalmazó építőanyagkeverékek vízvisszatartó képességét, (WRV) valamint az összehasonlítási célból bemutatott egyéb építőanyagkeverékekét opcionálisan vagy a 18555 sz. német ipari szabvány (DIN 18555) 7. részében leírtak • ·
-21szerint (az ásványi kötőanyagokat tartalmazó habarcsok vizsgálata), vagy az ASTM C91 amerikai szabvánnyal analóg módon vizsgáltuk:
DIN 18555 - 18555 sz. német szabvány, 7. rész:
500 g építőanyagkeverékhez karboximetilezett metil-hidroxietil- vagy metil-hidroxipropil-cellulóz-éterek meghatározott mennyiségeit adják hozzá. Az így kapott keverékeket a kívánt mennyiségben, 20 °C-on, 15 másodpercen belül bekeverik, majd ezt követően mintegy 30 másodpercig egy malterkeverővel, közepes sebességgel még tovább keverik. Annyi vizet adnak hozzá, amennyivel a frissen elkészített habarcs olyan állagú lesz, amely 170 ±5 mm szélességi kiterjedésnek felel meg (DIN 18555, 2. és 8. rész). A vízvisszatartó képesség meghatározására egy 140 mm belső átmérőjű, 12 mm magas műanyaggyűrűt alkalmaznak, amelyet egy cellulózkartonra (190 x 190 mm-es kivágás; gyártó Schleicher & Schüll, Nr. 2727) helyeznek fel. A műanyaggyűrű és a cellulózkarton között egy rostos filc található (átmérője 185 mm, gyártó: Schleicher & Schüll, Nr. 0980). A tulajdonképpeni mérési eljáráshoz kb. 150 g építőkeveréket mérnek be a műanyaggyűrűbe, közvetlenül a fent leírt keverést követően, 5 másodpercen belül. A kiálló habarcsréteget egy spatulával lesimítják; a műanyaggyűrűben levő mennyiséget pontosan lemérik. Az 5 perces leszívási időtartam alatt a cellulózkarton vizet szív le a habarcsmasszából; ennek pontos mennyiségét a nedves kartonlap visszamérésével állapítják meg. A rostos filc tulajdonképpen csak azt a célt szolgálja, hogy az 5 perces leszívási idő eltelte után a habarcsmasszát a kartonról könnyebben le lehessen venni. A vízvisszatartó képességet úgy definiálják, hogy az a habarcsban megmaradó vízmennyiségnek a kísérlet kezdetén mért összvíz4 4
- 22 mennyiséghez viszonyított százalékos arányával egyenlő.
ASTM C 91:
Ennél a mérőmódszernél az elkészített építőanyagkeverékből vákuum segítségével távolítják el a vizet. A száraz habarcsot egy előre megadott vízmennyiséggel laboratóriumi keverőberendezhésben elkeverik. Az ilymódon frissen elkészített habarccsal megtöltenek egy nuccsot és rákapcsolják a vákuumot (cementvakolat: 6700 Pa nyomáskülönbség, 15 perc; csemperagasztó: 8000 Pa nyomás, 3 perc.). A vízvissszatartó képességet úgy definiálják, mint a masszában maradó vízmennyiségnek a kísérlet kezdetekor a habarcsban található összes víz mennyiségéhez viszonyított, százalékban kifejezett arányát. Az 5. táblázat az alkalmazott építőanyagkeverékek jellemző adatait mutatja be. Légpórusokat képező adalék gyanánt Hostapur® OSB-t (olefin-szulfonát-Na-só) használtunk. A keményítőéter-származékok jellemző adatai: hidroxi-propil-keményitő, M^hidroxipropil: θ'5, szemcseméret: < 200 μπ\, viszkozitás: 20 m-Pas (2 %-os oldat, Höppler-féle viszkoziméter, 20 °C).
Hidrofobizáló szerként cink-sztearátot alkalmaztunk.
Műanyagdiszperziós porként Mowilith® DM 200p szolgált.
A gipszragasztóban Zeliquid® GA 1-t és a gipsz-mész vakolatban valamint a gipszvakolatban Zeliquid® GA 7-t használtunk.
A vízvisszatartó képesség vizsgálatát 20 °C-on és 40 °C-on végeztük. A magasabb hőmérsékleten lefolytatott mérés alkalmával mind a készüléket, amiben dolgoztunk, mind a száraz keveréket, mind pedig a hozzáadagolandó vizet előzetesen 40 °C-ra felmelegítettük.
5. táblázat: Az alkalmazott építőanyagkeverékek összetétele (tömegrész)
Összetevők/ Alkotók | Gipszvakolat | Gipsz/mész homokvakolat | Gipszragasztó | Csemperagasztó/ építési ragasztó | Mész/ cement vakolat | Cementbetétvakolat |
Stukatűrgipsz | 40 | 40 | 100 | - | - | - |
Mennyezetgipsz | 49 | - | - | - | - | - |
Mészhidrát | 2 | 6 | - | - | 5 | 3 |
Portlandcement | - | - | - | 40 | 13 | 15 |
Mészkőhomok | 8 | 53 | - | - | 40 | 9 |
Kvarchomok | - | 60 | 40 | 73 | ||
Perlit | 1 | 1 | - | - | 2 | - |
Cellulózéter | 0,22 | 0,18 | 0,7 | 0,6 | 0,12 0, | 10-0,12 |
Légpórus-képzö | 0,01 | 0,01 | - | - | 0,015 | 0,01 |
Kemény ítöéter | 0,02 | 0,02 | - | 0,05 | 0,02 | 0,02 |
Hidrofobizálószer | - | - | - | - | - | 0,3 |
Kötéskészleltetö | 0,1 | 0,1 | 0,2 | - | - | - |
Műanyag diszperziós por | - | - | - | 1,5 | - | - |
VÍZ | 60 | 50 | 70 | 30 | 22 | 20 |
6, táblázat: Az építőanyagkeverékekben alkalmazott és a referenciacellulózéterek összehasonlító adatai
Összehasonlító példa | Étertipus | MS HE/HP | DS | Viszkozitás (m-Pas, 2%) |
5 | MHEC | 0,13 | 1,5 | 60000 |
6 | MHPC | 0,16 | 1,5 | 40000 |
7 | MHEC | 0,10 | 1,8 | 30000 |
8 | MHEC | 0,22 | 1,5 | 60000 |
9 | MC | - | 1,9 | 72000 |
7, táblázat: Gipszvakolat vízvisszatartó képessége (WRV) (a 18555 sz.
német ipari szabvány 7. része szerint vizsgálva)
Példa Összehasonlító példa | Étertipus | WRV (%) | WRV | |
20 °C | 40 °C | |||
14 | MHESEC | 94,8 | 92,6 | 2,2 |
5 | MHESEC | 99,0 | 97,7 | 1,3 |
21 | MHPSEC | 99,1 | 97,0 | 2,1 |
29 | MSEC | 98,9 | 98,0 | 0,9 |
9 | MC | 98,4 | 85,9 | 14,5 |
5 | MHEC | 99,5 | 95,0 | 4,5 |
6 | MHPC | 98,4 | 93,2 | 5,2 |
8. táblázat: Gipsz-mész vakolat vízvisszatartó képessége (WRV) (a 18555 sz.
német ipari szabvány 7. része szerint vizsgálva)
Példa Összehasonlító példa | Étertipus | WRV (%) | WRV | |
20 °C | 40 °C | |||
5 | MHESEC | 95,2 | 93,8 | 1,4 |
21 | MHPSEC | 94,4 | 92,0 | 2,4 |
29 | MSEC | 94,8 | 91,9 | 2,9 |
5 | MHEC | 95,9 | 90,2 | 5,7 |
• * ·
9. táblázat: Vízvisszatartó képesség (WRV) gipszragasztóban (DIN 1855, 7. rész szerint vizsgálva; leszivatási idő: 30 perc)
Példa Összehasonlító példa | Étertípus | WRV (%) | WRV | |
20 °C | 40 °C | |||
5 | MHESEC | 99,3 | 98,8 | 0,5 |
21 | MHPSEC | 99,5 | 98,9 | 0,6 |
5 | MHEC | 99,2 | 86,1 | 13,1 |
10. táblázat: Vízvisszatartó képesség (WRV) csemperagasztóban (ASTM C 91 szerint vizsgálva)
Példa Összehasonlító példa | Étertípus | WRV (%) | WRV | |
20 °C | 40 °C | |||
5 | MHESEC | 99>7 | 99,1 | 0,6 |
21 | MHPSEC | 99,5 | 99,2 | 0,3 |
29 | MSEC | 98,9 | 98,9 | 0,5 |
5 | MHEC | 99,7 | 76,9 | 22,8 |
*
11. táblázat: Vízvisszatartó képesség (WRV) mész-cementvakolatban
Példa Összehasonlító példa | Étertípus | WRV (%) | WRV | |
20 °C | 40 °C | |||
5 | MHESEC | 95,4 | 93,6 | 1,8 |
21 | MHPSEC | 96,7 | 94,8 | 1,9 |
29 | MSEC | 95,8 | 93,9 | 1,9 |
5 | MHEC | 96,1 | 90,2 | 5,9 |
6 | MHPC | 94,2 | 89,7 | 4,5 |
• 4 · • · • · ·· • · • ·
12. táblázat: Vízvisszatartó képesség (WRV) a cementbetétvakolatban (ASTM C 91 szerint vizsgálva)
Példa Összehasonlító példa | Étertípus | WRV (%) | WRV | |
20 °C | 40 °C | |||
4 | MHESEC | 96,4 | 91,9 | 4,5 |
12 | MHESEC | 96,8 | 96,0 | 0,8 |
5 | MHESEC | 99,7 | 98,9 | 0,8 |
7 | MHESEC | 96,1 | 95,9 | 0,2 |
11 | MHESEC | 97,1 | 93,5 | 3,6 |
13 | MHESEC | 97,9 | 97,8 | 0,1 |
15 | MHESEC | 96,3 | 95,9 | 0,4 |
17 | MHESEC | 96,1 | 96,0 | 0,1 |
21 | MHPSEC | 98,4 | 96,0 | 2,4 |
22 | MHPSEC | 98,5 | 96,7 | 1,8 |
24 | MSEC | 94,4 | 88,6 | 6,0 |
28 | MSEC | 93,1 | 92,3 | 0,8 |
29 | MSEC | 93,8 | 92,1 | 1,7 |
5 | MHEC | 98,9 | 89,4 | 9,5 |
6 | MHPC | 96,4 | 91,4 | 5,0 |
7 | MHEC | 94,7 | 87,5 | 7,2 |
8 | MHEC | 98,4 | 93,7 | 4,7 |
·· ·
Claims (16)
- Szabadalmi igénypontok1. Alkil-hidroxialkil-cellulózéterek, amelyekre jellemző, hogy további, éterkötéssel kapcsolódó helyettesítőként szulfoalkilcsoportot tartalmaznak.
- 2. Az 1. igénypont szerinti cellulózéterek, amelyekre jellemző, hogy 1-4 szénatomos szulfoalkilcsoportot, előnyösen szulfoetil- vagy szulfopropilcsoportot tartalmaznak.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti cellulózéterek, amelyekre jellemző, hogy 0,004 és 0,6 közé eső DSszu|fOalkil átlagos szubsztitúciós fokkal rendelkeznek.
- 4. Az 1.-3. igénypontok bármelyike szerinti cellulózéterek, amelyekre jellemző, hogy 1,0 és 2,0 közé eső üSg^i átlagos szubsztitúciós fokkal és 0,01 és 1 közé eső ^*S|3jcjroxja||<j| moláris szubsztitúciós fokkal rendelkeznek.
- 5. Az 1.-4. igénypontok bármelyike szerinti cellulózéterek, amelyekre jellemző, hogy relatív molekulatömegük 1000 és 500 000 közé esik.
- 6. Az 1.-5. igénypontok bármelyike szerinti cellulózéterek, amelyekre jellemző, hogy viszkozitásuk - 2 %-os vizes oldatban, 20 °C-on, Höppler szerint mérve - 3 mPa-s és 300 000 mPa-s - közé eső érték.- 3 Q _
- 7. Eljárás az 1.-6. igénypontok bármelyike szerinti cellulózéterek előállítására alkalikus közegben éterezve a cellulózt legalább egy alkilezőszer, legalább egy hidroxialkilező reagens és legalább egy szulfoalkilező szer segítségével, amely a következő eljárási lépéseket foglalja magában:a) a cellulóz meglúgosításab) egyidejűleg az a) lépéssel vagy azt követően a hidroxHcsoportot átvivő reagens hozzáadása,c) adott esetben a b) lépéshez csatlakozva további, a közeg alkalikus kémhatását biztosító bázis hozzáadása ésd) a b) illetve adott esetben a c) lépéssel egyidejűleg vagy e lépéseket követően az alkilezőszer hozáadása;azzal jellemezve, hogye) szulfoalkilcsoportokat átvivő reagenst már az a) lépésben, de legkésőbb a d) eljáráslépés előtt adagoljuk.
- 8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szulfoalkilcsoportokat átvivő reagens hozzáadását /e) lépés/ és a hidroxialkilcsoportokat átvivő szer hozzáadását /b) lépés/ a cellulóz meglúgosításával /a) lépés/ egyidejűleg végezzük, és azt követően kívánt esetben további bázis hozzáadására kerül sor /c) lépés/; és a c) lépéssel egyidőben vagy ahhoz csatlakozóan végezzük el a d) lépést, az alkilcsoportokat átvivő reagens hozzáadását.• · «• ·
- 9. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy először az a), majd a b), azt követően az e) lépést, azután kívánt esetben a c) lépést majd végül a d) lépést hajtjuk végre.
- 10. A 7.-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az előállított cellulózétert az alkilezési lépés után megtisztítjuk /f) lépés/.
- 11. A 7.-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az a) - e) eljáráslépéseket valamilyen szuszpendálószer jelenlétében végezzük.
- 12. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szuszpendálószerként valamilyen vízzel elegyedő, szerves oldószert alkalmazunk.
- 13. Eljárás az 1.-6. igénypontok szerinti cellulózéterek előállítására alkil-hidroxialkil-cellulózétereknek alkálikus közegben, legalább egy szulfoalkilező szerrel mint éterképző reagenssel történő reagáltatása által, azzal jellemezve, hogy az éterképzést 7-nél magasabb pH-n, célszerűen 12 és 14 közötti pH-értéknél és 90 °C-ig terjedő hőmérsékleten, előnyösen 70 °C és 90 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
- 14. Eljárás az 1.-6. igénypontok bármelyike szerinti cellulózéterek alkalmazására, azzal jellemezve, hogy ez az alkalmazás gipsz-, mészhidrát- vagy cementalapú építőanyagkeverékekben történik.9 · · · · <3 2-
- 15. Gipsz-, mészhidrát- vagy cementalapú építőanyagkeverékek, amelyekre jellemző, hogy az 1 .-6. igénypontok bármelyike szerinti cellulózétereket tartalmaznak.
- 16. A 15. igénypont szerinti építőanyagkeverékek, amelyekre jellemző, hogy szulfoalkil-cellulózétereket, alkil-szulfoalkil-cellulózétereket, hidroxipropil-szulfoetil-cellulózétereket, hidroxipropil-szulfopropil-cellulózétereket és/vagy hidroxietil-szulfoetil-cellulózétereket tartalmaznak.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4218738 | 1992-06-06 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9301647D0 HU9301647D0 (en) | 1993-09-28 |
HUT64978A true HUT64978A (en) | 1994-03-28 |
Family
ID=6460549
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9301647A HUT64978A (en) | 1992-06-06 | 1993-06-04 | Alkyl-hydroxy-alkyl-cellulose ethers containing sulfoalkyl group and method for producing them |
Country Status (13)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5395930A (hu) |
EP (1) | EP0573852B1 (hu) |
JP (1) | JPH06136001A (hu) |
KR (1) | KR940005674A (hu) |
AT (1) | ATE161272T1 (hu) |
AU (1) | AU661583B2 (hu) |
CA (1) | CA2097765A1 (hu) |
CZ (1) | CZ108593A3 (hu) |
DE (1) | DE59307841D1 (hu) |
HU (1) | HUT64978A (hu) |
IL (1) | IL105911A (hu) |
PL (1) | PL299210A1 (hu) |
TR (1) | TR27111A (hu) |
Families Citing this family (16)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5591844A (en) * | 1992-06-06 | 1997-01-07 | Hoechst Aktiengesellschaft | Alkyl hydroxyalkyl cellulose ethers containing sulfoalkyl groups |
DE19521693A1 (de) * | 1995-06-14 | 1996-12-19 | Wolff Walsrode Ag | Verwendung von Cellulosemischethern als Additive für Erddruckschilde |
DE19543304B4 (de) * | 1995-11-21 | 2005-06-09 | Skw Bauchemie Gmbh | Zusatzmittel für wasserhaltige Baustoffmischungen und dessen Verwendung |
KR100431062B1 (ko) * | 1997-03-12 | 2004-07-27 | 제일모직주식회사 | 비자성 1성분 흑색 토너 입자의 제조방법 |
IT1291309B1 (it) * | 1997-05-06 | 1999-01-07 | F B C Future Biolog Chemicals | Fluidificanti cementizi a base di amidi solfati |
DE19849442A1 (de) * | 1998-10-27 | 2000-05-04 | Clariant Gmbh | Sulfoalkylgruppenhaltige hydrophob modifizierte Celluloseether, Verfahren zu deren Herstellung sowie deren Verwendung in Dispersionsfarben |
DE19849441A1 (de) | 1998-10-27 | 2000-05-04 | Clariant Gmbh | Sulfoalkylgruppenhaltige hydrophob modifizierte Celluloseether, Verfahren zu deren Herstellung sowie deren Verwndung als Schutzkolloide bei Polymerisationen |
US6306333B1 (en) * | 1999-06-24 | 2001-10-23 | The Dow Chemical Company | Process for making cellulose ethers having reduced yellowing and discoloration |
DE19935323A1 (de) * | 1999-07-28 | 2001-02-01 | Wolff Walsrode Ag | Verwendung von gegebenenfalls mit Mehtyl- und gegebenenfalls Hydroxyalkylgruppen substituierten sulfoalkylmodifizierten Celluloseethern als nicht-assoziative Verdicker für wäßrige Beschichtungssysteme sowie ein Verfahren zur Herstellung von Hydroxyalkyl-Methyl-Sulfoalkylcellulose |
GB2368840A (en) * | 2000-11-02 | 2002-05-15 | Lectros Internat Ltd | Lime putty based grouting composition |
DE10209812A1 (de) * | 2001-03-22 | 2002-09-26 | Degussa Construction Chem Gmbh | Verwendung von wasserlöslichen Polysaccharid-Derivaten als Dispergiermittel für mineralische Bindemittelsuspensionen |
SE0300235D0 (sv) * | 2003-01-31 | 2003-01-31 | Akzo Nobel Nv | A nonionic cellulose ether and its use |
WO2006029539A1 (en) * | 2004-09-17 | 2006-03-23 | Envirobond Products Corporation | Materials for travelled surfaces |
WO2007136472A1 (en) * | 2006-05-18 | 2007-11-29 | Dow Global Technologies Inc. | Use of special screens in the preparation of cellulose powder |
KR20090101448A (ko) * | 2007-01-22 | 2009-09-28 | 아크조 노벨 엔.브이. | 셀룰로스 에테르의 제조 방법 |
CN108046648B (zh) * | 2017-12-20 | 2021-01-26 | 上海荣济建筑科技有限公司 | 一种泡沫混凝土发泡剂的制备方法 |
Family Cites Families (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB470994A (en) * | 1936-04-01 | 1937-08-26 | Kalle & Co Ag | Process for the manufacture of carbohydrate compounds |
US2583657A (en) * | 1949-07-11 | 1952-01-29 | Phillips Petroleum Co | Low water-loss cement and process of making |
US2795508A (en) * | 1952-08-22 | 1957-06-11 | Phillips Petroleum Co | Sulfoalkyl cellulose ethers and their salts as hydraulic natural cement set retarders |
US3357971A (en) * | 1964-07-06 | 1967-12-12 | Hercules Inc | Mixed cellulose ethers |
IT1161592B (it) * | 1983-03-03 | 1987-03-18 | Boston Spa | Polisaccaridi alchilsolfonati ad attivita' fluidificante e matle e calcestruzzi contenenti detti polisaccaridi |
DE3742104A1 (de) * | 1987-12-11 | 1989-06-22 | Wolff Walsrode Ag | Sulfoethylcellulose mit hervorragender loesungsqualitaet und verfahren zu ihrer herstellung |
DE3910730C2 (de) * | 1989-04-03 | 1998-12-24 | Aqualon Gmbh | Verwendung von carboxymethylierten Methylhydroxyethyl- oder Methylhydroxypropyl-Cellulosen als Zusatz zu Gipsmischungen sowie so erhaltene Gipsmischungen |
DE4024968A1 (de) * | 1990-08-07 | 1992-07-09 | Wolff Walsrode Ag | Dihydroxypropylsulfoethylcellulosen, ihre herstellung und verwendung |
DE4037605A1 (de) * | 1990-11-27 | 1992-06-04 | Wolff Walsrode Ag | Wasserloesliche hydroxypropyl-sulfoethyl-cellulosederivate (hpsec) mit niedrigem substitutionsgrad und verfahren zu ihrer herstellung |
DE4203530A1 (de) * | 1992-02-07 | 1993-08-12 | Wolff Walsrode Ag | Verwendung von wasserloeslichen sulfoalkylderivaten der cellulose in gips- und zementhaltigen massen |
DE4203529A1 (de) * | 1992-02-07 | 1993-08-12 | Wolff Walsrode Ag | Wasserloesliche sulfoalkylhydroxyalkylderivate der cellulose und deren verwendung in gips- und zementhaltigen massen |
-
1993
- 1993-05-26 TR TR00477/93A patent/TR27111A/xx unknown
- 1993-05-27 EP EP93108579A patent/EP0573852B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1993-05-27 AT AT93108579T patent/ATE161272T1/de not_active IP Right Cessation
- 1993-05-27 DE DE59307841T patent/DE59307841D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1993-06-04 KR KR1019930010030A patent/KR940005674A/ko not_active Application Discontinuation
- 1993-06-04 CA CA002097765A patent/CA2097765A1/en not_active Abandoned
- 1993-06-04 JP JP5134907A patent/JPH06136001A/ja not_active Withdrawn
- 1993-06-04 HU HU9301647A patent/HUT64978A/hu unknown
- 1993-06-04 IL IL10591193A patent/IL105911A/xx not_active IP Right Cessation
- 1993-06-04 AU AU40060/93A patent/AU661583B2/en not_active Ceased
- 1993-06-04 PL PL29921093A patent/PL299210A1/xx unknown
- 1993-06-04 CZ CZ931085A patent/CZ108593A3/cs unknown
- 1993-06-07 US US08/072,736 patent/US5395930A/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0573852A1 (de) | 1993-12-15 |
ATE161272T1 (de) | 1998-01-15 |
AU661583B2 (en) | 1995-07-27 |
JPH06136001A (ja) | 1994-05-17 |
CZ108593A3 (en) | 1993-12-15 |
DE59307841D1 (de) | 1998-01-29 |
HU9301647D0 (en) | 1993-09-28 |
EP0573852B1 (de) | 1997-12-17 |
IL105911A0 (en) | 1993-10-20 |
IL105911A (en) | 1997-01-10 |
US5395930A (en) | 1995-03-07 |
CA2097765A1 (en) | 1993-12-07 |
PL299210A1 (en) | 1994-01-10 |
TR27111A (tr) | 1994-11-09 |
KR940005674A (ko) | 1994-03-22 |
AU4006093A (en) | 1993-12-09 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP3219889B2 (ja) | セルローズの水溶性スルホアルキルヒドロキシアルキル誘導体ならびにその石膏含有混和物およびセメント含有混和物中における使用 | |
US5372642A (en) | Use of carboxymethylated methyl hydroxyethyl cellulose ethers or methyl hydroxypropyl cellulose ethers | |
HUT64978A (en) | Alkyl-hydroxy-alkyl-cellulose ethers containing sulfoalkyl group and method for producing them | |
EP0295628B1 (en) | 3-Alkoxy-2-hydroxypropyl derivatives of cellulose and use thereof in building compositions | |
EP2649021B1 (en) | Building composition comprising cellulose ether | |
JP3237796B2 (ja) | 石膏及びセメント−含有配合物における水溶性セルローススルホアルキル誘導体の使用 | |
KR20050014853A (ko) | 시멘트 조성물 | |
JP2007534605A (ja) | 水分保持剤を用いたタイル用セメントモルタル | |
KR20060135920A (ko) | 원면 린터로부터 제조된 수분 보유제를 사용하는시멘트-기재 플라스터 | |
JP2007534606A (ja) | 未加工コットンリンターから製造された水分保持剤を用いた石膏ベースのモルタル | |
EP3317232A1 (en) | Cementitious tile adhesive compositions containing crosslinked cellulose ethers for mortars with enhanced gel-strength | |
JP2011509908A (ja) | レオロジー改変混合物 | |
EP3317233B1 (en) | Gypsum compositions containing crosslinked cellulose ethers for mortars with reduced stickiness | |
US5591844A (en) | Alkyl hydroxyalkyl cellulose ethers containing sulfoalkyl groups | |
US3936313A (en) | Method of preparing additives for calcium sulphate plaster | |
KR20170034025A (ko) | 모르타르 첨가제 조성물 | |
JPS59141449A (ja) | 非イオン性セルロ−スエ−テルを含有するセツコウをベ−スとする混合物 | |
JPS62182142A (ja) | グア−誘導体含有アルカリ性石膏混合物 | |
JP3865535B2 (ja) | セメントモルタル用混和剤 | |
JPS6236056A (ja) | 押出成形用添加剤 | |
JPS63182301A (ja) | 新規なセルロ−スエ−テルナトリウム塩及びその製造方法 | |
JP2528715B2 (ja) | 押出成形用添加剤および組成物 | |
JPH10158047A (ja) | セメント押し出し成形品製造用混和剤及びセメント組成物 | |
JPH1112011A (ja) | モルタル用添加剤 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFD9 | Temporary protection cancelled due to non-payment of fee |