HUT64731A - Method and device for purifying waste water - Google Patents

Method and device for purifying waste water Download PDF

Info

Publication number
HUT64731A
HUT64731A HU9203005A HU300592A HUT64731A HU T64731 A HUT64731 A HU T64731A HU 9203005 A HU9203005 A HU 9203005A HU 300592 A HU300592 A HU 300592A HU T64731 A HUT64731 A HU T64731A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
pyrolysis residue
filtration
pyrolysis
waste
water
Prior art date
Application number
HU9203005A
Other languages
English (en)
Inventor
Bernd Michael Wolf
Peter Dolderer
Claus Frischkorn
Original Assignee
Pyrolyse Kraftanlagen Pka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pyrolyse Kraftanlagen Pka filed Critical Pyrolyse Kraftanlagen Pka
Publication of HUT64731A publication Critical patent/HUT64731A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/28Treatment of water, waste water, or sewage by sorption
    • C02F1/283Treatment of water, waste water, or sewage by sorption using coal, charred products, or inorganic mixtures containing them
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S210/00Liquid purification or separation
    • Y10S210/902Materials removed
    • Y10S210/908Organic
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S210/00Liquid purification or separation
    • Y10S210/902Materials removed
    • Y10S210/911Cumulative poison
    • Y10S210/912Heavy metal

Landscapes

  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Water Treatment By Sorption (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
  • Silver Salt Photography Or Processing Solution Therefor (AREA)
  • Sealing Devices (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)

Description

Az általános környezeti helyzet ökológiai és ökonómiai okokból megkívánja, hogy jutányos költséggel rendelkezésre álljanak szürőanyagok a terhelt szennyvizek, tárolók szivárgóvizei vagy vizes, különleges hulladékok tisztításához·
Az ezidáig szűrési célokra alkalmazott nagyértékü aktivszén egyrészt szürőanyagként igen drága, másrészt csak feltételesen regenerálható, mivel káros szervesanya-* gok adszorptiv módon megkötődnek és ezért nem, illetve csak részben deszorbeálhatók. Továbbá az aktivszén-szürőtöltetök a mechanikus igénybevételek következtében, főleg a deszorbeáláskor, mint pl. a drága aktivszénnek költségtényezők miatt történő regenerálásakor, önmaguktól fellazulnak és pórusos szerkezetük tönkremegy, miáltal részben elveszítik a meghatározott ab-, ad- és kemiszorpciós hatásukat. Emellett a károsanyagok felszabadulhatnak, ami miatt a szűrők telítődése után rendszerint termikus mentesítést igényelnek.
Abból kiindulva, hogy az atmoszféra globálisan túlterhelt nyomelemekkel - gázokkal -*, egyrészt elkerülhetetlen a szilárd szénvegyületek termikus átalakítási eljárásainak csökkentése, másrészt a hulladékmentesités területén a talajvíz- és tálajszennyezés minimalizálása céljából leginkább csak mineralizált maradékanyagokat véglegesen tárolni kell, ami ismét egy előzetes termikus átalakítási eljárást tesz szükségessé.
A DE-OS 55 4? 554; a DE-OS 55 29 445 és a
DE-OS 57 27 004 számú leírásból már ismert olyan eljárás, amellyel pirolizis útján visszanyerhető a hasznosítható gáz a hulladékból, amelynél a megfelelően aprított hulla» dákot gáztalanitódobba - u.n. svéldobba » viszik be. Amíg a keletkezett gázt elvonják egy svélgázelvonó vezetéken keresztül, addig a pirolizis-maradékanyagot egy vízfürdőn át hordják ki.
A DE—OS 37 27 004 és a DE-OS 35 29 445 számú leírásból ismert továbbá az az alapvető lehetőség, hogy ezen pirolizis-maradékanyagot, melynek aktivázén-szerű struktúrája van, a gáztisztitás mellett a pirolizisgáz-tisztitás mosóvizének abszorpciójához, valamint biogáz-berendezésekben anaerob mikroorganizmusok hordozóközegeként is al· kalmazni lehet, aholis (a szervetlen széntartalomtóji^reakcióképes pórusfelület nagyságβζ valamint a kihordandó pirolizis-maradékanyagnak pl. vízfürdőben vagy oxidáló savakkal való kezelésétől függ.
Végül az említett szabadalmi leírásokból ismeretes még az az alapvető lehetőség, hogy a Puzzolan-effektus kihasználásával meghatározott pirolizis-maradékanyag tartalmú anyagokat, melyek - amennyiben a dobba behordott gáztalanitandó anyag útján még nincsenek jelen - be lehessen keverni, valamint meghatározott mennyiségű kálcium- és szilíciumtartalmú vegyületek bekeverése útján alaktartó, tojásbriketthez hasonló formákat állítsanak elő, melyek egyenáramú aknáskemenőében homokszerü, többé nem eluálható inersekké izzithatók ki /mineralizálhatók/, amikoris nem megy végbe a nehézfémek üvegesedése vagy lokalizált betokosodása, hanem azok beépülnek a komplex szilikátok ásványétruktúrájába.
A jelen találmány alapját azon feladat képezi, hogy olyan, gazdaságilag elfogadható ráfordítással dolgozó eljárást és berendezést hozzon létre, amelynek segítségével szennyvizek, terhelt ivóvizek, tárolók szivárgóvizei, vagy vizes, különleges hulladékok tisztithatók, illetve a pirolizis-maradékanyag új felhasználása váljon lehetségessé.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a feladatot pirolizis-maradékanyag alkalmazásával történő szűrés útján lehet megoldani. Ennek megfelelően a találmány értelmében az ipari, üzemi vagy kommunális szennyvizek, terhelt - szennyezett - ivóvizek, szivárgóvizek vagy szerves vegyületek és nehézfémek vizes, különleges hulladékainak tisztítását úgy oldjuk meg, hogy a pirolizis-eljárással történő hulladékfeltáráskor a hasznosítható gáz kinyerésénél keletkező pirolizis-maradékanyagot nedves, de legalább 10% nedvességtartalmú állapotban egy vagy több párhuzamosan, vagy egymás után kapcsolt, levegőztetett szürőmedencébe, illetve szűrőreaktorba visszük be, amikoris a szűrendő, illetve tisztítandó szennyvizet, terhelt ivóvizet, tárolókból szivárgó vizeket, vagy folyékony, különleges hulladékokat a pirolizis-maradékanyagon átszivattyúzzuk, egészen az anyag fizikai adszorpciós erejének, képességének kimerüléséig.
Meglepő módon ugyanis azt tapasztaltuk, hogy a pirolizis-maradékanyag megfelelő visszamaradt nedvességtartalom esetén igen alkalmas károsanyag-tartalmú szenny5 vizek vagy vizes, különleges hulladékok szűréséhez szűrőanyagként. Sz azt jelenti, hogy magánál a hullac&feltárásnál, az ott keletkezett szennyvíz tisztításához való alkalmazás mellett még egy másik helyen is felhasználható észszerűen és kedvező költséggel. Ennél csupán arra kell ügyelni, hogy a lehetőségek szerint mindenkor meghatározott nedvességtartalmat tartsunk fenn, éspedig legalább 10%, de előnyösen kb. 25% vagy afeletti mértékben, mivel a pirolizis-maradékanyag kiszáradása esetén elveszíti adszorptiv és kemiszorptiv tulajdonságainak jelentős részét.
A nedves pirolizis-maradékanyag fizikai adszorpciós ereje, azaz-képessége mellett megállapítottunk egy kemiszorpciót is, mindenek előtt a még meglévő poláris központokon lévő szervetlen vegyületek /pl. C0-, OH- és OOOH-csoportok/ esetében.
Váratlan módon, a pirolizis-maradékanyag nyilvánvalóan arra is képes, hogy egymagában, vagy ioncserélő tulajdonságokkal rendelkező anyagokkal kombináltan és/vagy egyéb fizikai tulajdonságai útján irreverzibilisen megkössön meghatározott károsanyagokat, a liofil anyagok mellett nehézfémeket is.
Megállapítottuk továbbá, hogy a fizikai adszorpció útján a pórusfelületeken rögzült, biológiailag lebontható molekulák a bio-zónákban lebomlanak, úgyhogy ismét szabaddá válnak adszorpciós helyek a nagyobb molekulájú vegyületek számára, hogy a vízben lévő ártalmasabb, szerves anyagok, mint az aromás szénhidrogének, halogénvegyületek és hasonlók, előnyös módon visszatartódjanak és új ból lebontódjanak. A pirolizis-maradékanyagot szaróanyagként való telítődése után probléma nélkül lehet szennyvizmentesen, minimális emisszióval mineralizálni.
Ez azt jelenti, hogy a költséges aktivszén helyett immár a lényegesen kedvezőbb költségű, a hulladékfeltárás, -feldolgozás során keletkező pirolizis-maradékanyag alkalmazható, közel azonos módon.
így például az is számításba jöhet, hogy a pirolizis-maradékanyagot fizikai adszorpciós képességének kimerülése után kálciumtartalmú vegyületekkel keverjük, majd alaktartó, legalább közelítőleg brikettformájú pelletekké préseljük és ezután legalább közel 12OO°C-on, vagy efeletti hőmérsékleten kiizzitjuk, amikoris a nehézfémek beépülnek a komplex mész-szilikátok ásványos struktúrájába.
Az ennek során keletkező forró füstgázokat a svélezőberendezéshez - pl. egy svéldobhoz é^/vagy a nedves hulladékanyagoknak a svélezőberendezéshe juttatás előtti szárításához vezethetjük, illetve használhatjuk. Magától értetődik, hogy a forró füstgázokat még más fűtési célokra is alkalmazni lehet.
Egy másik változatnál azt vehetjük számításba, hogy a pirolizis-maradékanyagot a fizikai adszorpciós képességének kimerülése után porrá őröljük és savakkal, vagy savkeverékekkel, avagy a füstgáztisztitásból származó mosóvízzel, esetleg folyékony ioncserélőkkel /u.n. lixek/ olymódon keverjük, hogy a pirolizis-maradékanyqgpn megkötődött fémek, fémvegyületek és ötvözetek jelentős része oldatba megy, illetve sókat képez, majd szűrés útján újbóli felhasználáshoz leválasztható.
A pirolizis-maradékanyagnak újabb felhasználási célokhoz történő kinyerése érdekében granulált, vagy más módon kellően aprított, közönséges szilárd hulladékanyagokat, melyeknek széntartalma előnyösen 40 tömeg^-nál nagyobb, egy tömőcsiga segítségével, a beviteli rendszeren át történő nemkívánatos levegőbevitel messzemenő elkerülése mellett, gáztalanitás céljából egy kívülről hevített, vagy a sztöchiometrikus arány alatti égetéssel a szükséges gáztalanitási hőfokra hozott, szokásos felépítésű gázt alan.it ódobba visszük.be.
A normál betöltésnél a ráégések elkerülése mellett, egy előnyösen 25% visszamaradó nedvességtartalom alá szÁ itott beviteli anyag, valamint előnyösen kb. 900°C dobfal-hőmérséklet mellett 600°G vagy ezalatt! hőmérsékleten, 50 percnél kisebo tartózkodási idővel végezhető el a gáztalanitás. A szerves szilárd vegyületek teljesen gáztalanitódnak, úgyhogy a pirolizis-maradékanyagban az illó szervesanyagok részaránya 5%-aal kisebb, de általában 1% alatti.
A hulladékban a gaztalanitást megelőzően jelenlévő nehézfémek a higany jelentős részének kivételével kevésbé toxikus fémalakban, valamint szulfidőkként, a hulladékban lévő klór kb. 97%-a kloridokként van a maradékanyagban megkötődve. Klórozott szerves anyagok már nem mutathatók ki.
Emellett előnyként jelentkezik, ha a gáztalani- 8 tó dobba a bevitt anyaghoz szükséges esetben más, magas széntartalmú hulladékanyagokat keverünk hozzú, úgyhogy a gáztalanitás terméke, nevezetesen a pirolizis-maradékanyag több, mint 90 tömeg% szenet tartalmaz. Sbben az esetben meglepő módon azt tapasztaltuk, hogy a forró pirolizismaradékanyagot a levegővel való érintkeztetést megelőzően egy vízfürdőn nyomjuk át és igy nagy aktív pórusfelületü, valamint jó ab- éa adszorpcióé tulajdonságú porózus anyaggá alakíthatjuk át.
Az erősen terhelt, a pirolizis-gáz mosóvizéből /annak oxidációja előtt adódó/ mosővizkoncentrátumok átszúrásé az előirt minőségű pirolizis-maradékanyagon kb. 99%-os csökkenést hozott az összes szerves terhelésben, beleértve a biológiailag nehezen leépíthető anyagokat, mint pl. a policiklikus aromás szénhidrogének, fenolok és klór-fenolok. A 4000 mg/l-nél nagyobb K0I-, 500 mg/1-nél nagyobb 801-, 10 m^/l-nél nagyobb cianid-, 80 mg/1 fenolt és 1 mg/®5 higanytartalmú mosóvíz a szűrés után befogadó-minőségű volt. Szükség esetén a aibenzodioxinok és dibenzofuránok is kiszűrhetők.
Ha ez szükséges, akkor a pirolizis-maradékanyag aktív pórusfelületét még azáltal is javíthatjuk, hogy a maradékanyagot a kb. 600° C értékű kihordási hőmérséklettől eltérően egy, a svéldob kihordócsigájára csatlakoztatott hevitőkamrán való átvezetéssel kb. 750°0-ra hevítjük, majd csak ezt követően nyomjuk be a vízfürdőbe. A hevítőkamra ehhez szükséges termikus energiaigényét előnyösen egy gázátalakitó kb. 920°G hőmérsékletű forró krakkgázá9 bői történő kőcserével, egy, a svélgázt közvetlenül elégető égő füstgázával, vagy a pirolizis-maradékanyag kalcinálásakor keletkező hővel fedezzük. Az aktiválást azonban a pirolizis-maradékanyag másmilyen kezelésével is elvégezhetjük, mint például oxidáló közegek útján. Ehhez például a salétromsav-permanganát, vagy még a C02 is alkalmas .
Rendszerint azonban - elegendő hulladékmennyiség jelenlétekor - a kb. 600°C hőmérsékletű, egy vízfürdőn keresztül kihordott pirolizis-maradékanyag pórusszerkezete kielégítő a gazdaságos szűréshez.
A pirolizis-maradékanyag megkötési tulajdonságai - főként a nehézfémek viszonylatában - javíthatók, illetve stabilizálhatók, ha a gáztalanitandó bevitt anyaghoz - amennyiben ezen anyagokat már maga nem tartalmazza kielégítő mértékben - réteges szilikátokat és agyagos ásványokat, mint pl. a zeolit, bentonit, montm rillonit és rodonit - adagolunk, aholis mindenképpen ügyelni kell arra, hogy ezek hozzákeverése által a gáztalanitási maradékanyag széntartalma ne csökkenjen 30 törneg% alá. Az ásványi anyagoknak a szénnel való keverése útján - eltérően az ismert aktivszenes szűrőktől - speciális szűrési tulajdonságok érhetők el, pl. a nehézfémek tekintetében.
Ugyancsak meglepetéssel tapasztaltuk, hogy a nedves pirolizis-esradékanyag hordozóanyagként is alkalmazható az aerob eleven baktériumkultúrák telepéhez, melyek előnyösen a pórusokban tenyészthetők, s amelyek - mivel a szűrőbetétben fellépő magasabb átöblitési sebességek
- 10 ellenire nincsenek kitéve nyiróerőknek - gyorsan tudnak stabil baktériumgyepet alkotni.
A kiszűrendő és eltávolitandó, biológiailag lebontható károsanyagokat hacsak kis koncentrációban is, valamint a szennyvíz lökésszerű terheléseit azoknak a nagy szerves molekuláknak fizikai adszorpciója útján kötjük meg, melyek a baktériumkultúrákkal beoltott pirolizismaradékanyag pórusfelületein találhatók, s emellett egyidejűleg egy hosszútávú, a mikroorganizmusok útján történő biológiai bontási folyamathoz rendelkezésre állnak.
A biológiai lebontás által hidrofillé lett rövidláncú /ártalmatlan/ bomlástermékeket ezt követően deszorbeáljuk és a pórusfelületeken új adszorpcióé helyeket teszünk szabaddá a további lebontandó nagymolekulák lerakódásához.
Ezen biológiai lebontás útján, annak deszorbeáló hatásával jelentősen késleltetjük a pirolizis-maradékanyag, mint szürőközeg telitődési folyamatát és igy a szürőmaszsza alkalmazhatósága jelentősen meghosszabbodik.
Annak érdekében, hogy a szürőközeg lehető legszélesebb hatásspektrumát elérhessük, előnyösnek bizonyult a Batch-üzemmódú kultúrák alkalmazása, főként az aureobakter, kandida és kriptokokkus baktériumcsaládokkal való beoltás.
Ezeken túlmenően meglepő módon azt állapítottuk meg, hogy a találmány szerint előállított pirolizis-maradékanyag a felületi struktúrája és anyagi természete alapján kiváló anyagként szolgál algák, különösen kék-zöld11 algák, valamint kovamaszatok esetén, melyek a pórusfelületekre telepszenek, miközben egy bizonyos védelmet nyernek és mind a baktériumok anyagcsere-végtermékeiből, mind a szűrendő szennyvizek által tartalmazott, meghatározott anyagokból táplálkoznak, melyek előnyösen adszorptiv módon az algák és baktériumok térbeli környezetében tartózkodnak.
Az algakultúráknál ezenkívül a nehézfémekre vonatkozó szürőhatást is megállapítottunk, amelyeket ezután szükség esetén visszanyerhetünk az algatömegből.
Az algák felveszik a baktériumok által többek között produkált GO2-ot, valamint a szervetlen sókat, főként a nitrátot, ammoniumot és foszfátot. Amennyiben kívánatos a nitrát-lebontás, ezt tápanyagok - mint pl. alkohol - hozzáadásával lehet gyorsítani.
A pirolizis-maradékanyag létrehozott anyagi öszszetétele, valamint felületi kialakítása útján, annak ab- és adszorpciós képességeivel, ami által a káros anyagokat a kultúrák térbeli közelségében lehet megtartani, kombinálva a rájuk települő alga- és baktériumkultúrák tenyésztésével meglepő módon emelkedik a mindenkori metabólikus hatás és ezzel együtt figyelemre méltó szinergikus hatás érhető el.
Egy hőegyeztetés által szükség esetén mindegyik kémiai és biológiai anyagkörfolyamatot gyorsíthatjuk és erősíthetjük, miáltal előnyösen kb. 2?°C és 40°G közötti hőmérsékleten a szürőhatás tovább javítható.
A különféle s zűrömé dencék vagy -reaktorok egy- 12 másutáni sorbakapcsolása, melyek különböző kultúrákkal beoltott pirolizis-maradékanyagot tartalmaznak, amelyek kölcsönösen befolyásolnák egymást és külön-kűlön speciális lebontási teljesítményt nyújthatnak - pl. meghatározott szerves és szervetlen károsanyagok /foszfátok vagy nitrogénvegyületek/ lebontásával - észszerű lehet és problémamentesen lehetséges is, a kultúráknak a pirolizis-marád.ékanyag pórusaiban történő stabilitása által.
Mivel az igen költséges aktivszennel ellentétben a hulladékeltávolításból származó pirolizis-maradékanyag mint horclozóközeg, nagy mennyiségben, kedvező költséggel rendelkezésre állhat, igy gazdaságossági okokból nem igényel különösen takarékos bánásmódot a szóróanyaggal, főleg hogy annak egy inért, talajban tározható, vagy építési anyag-adalékként alkalmazható maradékanyaggá való feldolgozása a találmány értelmében problémamentesen, a következőképpen lehetséges.
A nedves, szürőanyagként alkalmazott, s igy káros anyagokkal részben, vagy teljesen telitett pirolizismaradékanyagot meghatározott mennyiségű puzzolánnal - azaz szilikátos és aluminátos anyaggal -, valamint kálciumtartalmú vegydletekkel - mint a mész, a mészhidrát vagy mészhidrát-hulladék - olymódon keverjük, hogy biztosítva legyen az, hogy a SiOg, AlgO^, CaO, ZnO, és/vagy
MgO mólaránya egyrészt az ólom, króm, mangán, kadmium, berillium, bárium, szelén, arzén, vanádium, antimon, bizmut, stroncium és cirkon összes mól-részhányadához legalább 6:1 értékű legyen, másrészt hogy a kálcium, magnézium ♦ ·· · · * «· • * * r » ···· ·«·« < « · · · ·
- 15 és nátrium mólaránya az összes kén, klórr és fluorhoz legalább 2:1 értékű legyen. Ezáltal többek között a bekötődése lehetővé válik.
Ezen keverést követően a keveréket kb. 75%-ig szárazanyaggá szárítjuk és ezután 200-550 kg/c®2 nyomóerővel tojásbrikett-szerü pelletekké préseljük. Ezek a prés, darabok normál hőmérsékleti körülmények között alaktartó darabokká szilárdulnak, illetve keményednek, kálcium-szilikát-hidrát, kálcium-aluminát-hidrát és kálcium-ferrithidrát képződése közben. A darabokat ezután pl. egy egyenáramú aknáskemencében, kb. 1200°C hőmérsékleten kiizzitjuk. Eközben a nehézfémek beépülnek a komplex szilikátok ásványi struktúrájába, emiatt a füstgázáram nehézfém-mentes lesz, a homokszerü szilárd maradék a kerámikus struktúrájának megfelelően kilúgozhatatlan és ezért építőanyagként is alkalmazható.
A kénvegyületek szulfitokká vagy szulfátokká alakulnak át.
A 50%-nál nagyobb szén-részarány esetében a pirolizis-maradékanyag fütőértéke elegendő ahhoz, hogy a szükséges ásványanyag-bekeverést is figyelembe véve, valamint elegendő égési levegő hozzávezetése mellett az egyenáramú aknáskemencében 1500°C-ig terjedő hőmérsékletet lehessen biztosítani, úgyhogy az izzitási maradék oldhatatlan lesz. Minden teljesen kiégetett, előirt fajtájú brikettmaradék a kilúgozási tesztnél a kadmium 0,2 ppm alatti, a króm 0,4 ppm alatti és az ólom 0,5 ppm alatti értéket mutatott, még akkor is, ha a brikettben a ®aximális fémtartalom.
·*·♦ kadmiumra 8000 ppm feletti, mig ólomra 6000 ppm feletti értékű volt. A füstgázáramban a keletkezett szilikátok kristályrácsába történt bekötődés miatt nem lehetett mérhető mennyiségű ólom- vagy kadmiumkihordódást megállapítani.
Abban az esetben, ha speciális használatkor nagy nehézfémdúsulas áll elő, ami a visszajuttatást/recycling/ gazdaságossá teszi, akkor a telitett pirolizismaradékanyagból az előirt termikus eltávolítást megelőzően egy savas mosás vagy egy elektrokémiai eljárás segítségével a nehézfémeket kioldjuk és a visszajuttatásba /recycling/ vezetjük.
A találmányt a továbbiakban az eljárás megvalósításához szolgáló berendezés példaképpen! kiviteli alakja kapcsán ismertetjük részletesebben az ábrák segítségével, amelyek közül:
- az 1. áörán a pirolizis-maradekanyag találmány szerinti alkalmazási eljárásának és az ehhez szükséges berendezésnek vázlata látható;
- a 2. ábra a gáztalanitó dob elvi vázlatát szemlélteti.
Tekintettel arra, hogy a DE-OS 53 47 554; a
DE-OS 55 29 545; a DE-OS 57 27 004 számú leírásokból már ismeretesek hulládékapritó- és granuláló-berendezések, celláskerekes zsilipek, vagy tömöcsigák gáztalanitó dobokba való hamislevegőben szegény anyagbevitelhez, valamint olyan pirolizis-berendezések, melyeknél a gáztalanitódobból az anyagot kihordó készülék egy vízfürdőn átvezető csigával dolgozik, ezért a következőkben a berendezésnek csak a találmány vonatkozásában lényeges részeit ismertetjük közelebből.
A hulladékanyagokat egy, többek között a DE-OS 37 27 004 számú leírásban ismertetett eljárás szerint tárják fel a gáztalanitódobba való bevezetéshez.
Az 1 tömőcsigás berendezés útján, - amely fel van szerelve a megőrölt réteges szilikátok vagy agyagos ásványok bekeveréséhez szolgáló 2 bekeverőberendezéssel történik a bevitel a 3 gáztalanitódobként kialakított szárazle párló-berende zésbe, amelyben előnyösen 600°C, vagy ez alatti hőmérsékleten ismert módon svélgázt állítunk elő, amely a 4 elszivóvezetéken át az 5 porleválasztó berendezésbe és a 4A hozzávezetésen keresztül a 6 magas hőmérsékletű gázátalakitóba, vagy - alternatívaként /lásd a szaggatottan berajzolt 40 leágazóvezetéket/ - a B magas hőmérsékletű égetőkamrába vezetjük, amely mögé a K kazán az M keverőkamra - ahová meszet adagolunk még be és az F szűrőberendezés van csatlakoztatva.
A 3 gáztalanitódobot kívülről egy vagy több, 25a, 25b égő füstgázával fütjük, de az égőket üzemeltethetjük a képződött disszociált, elbomlott pirolizisgázzal is.
Ha a svélgázt bevezetjük a 6 gázátalakitóba, ami az alacsonyabb füstgázmennyiség és a kisebb károsanyagkibocsátási értékek miatt, különösen a keletkezett, megbontott gáz dibenzo-dioxin- és dibenzo-furán-mentességekökövetkeztében /oxigéntartalom 0,6 térfogat^ alatt/ okoló giailag is előnyös» akkor a 6 gázátalakitóban a svélgáz átalakul megbontott gázzá egy szén-, illetve kokszágyon áthaladva, amikoris a hulladék-, illetve visszamaradt anyagokból előállított pirolizis-maradékanyag-brikettek is felhasználhatók.
Egy ilyen típusú gázátalakitót pl. a DE-OS
17 077 számú leírásból ismerhetünk meg.
A 6 gázátalakitóban előállított megbontott gáz tisztítását és annak hasznosítási lehetőségeit pl. a DE-OS 57 27 004 számú leírás ismerteti.
A gáztisztitásnál keletkező hulladék-mosóviz a 8 mosóviztartályba jut, majd bekerül a 9 szűrőberendezésbe. A 9 szűrőberendezésben leválasztott szilárdanyagokat a 10 vezetéken át a 11 beadagolóberendezés útján a 6 gázátalakitóból kikerült anyaggal együtt ismét bejuttatjuk a 3 gáztalanitódobba.
A szilárdanyagoktól megtisztított mosóvíz a 9 szűrőberendezésből a 12 visszavezetésen át egy 13 hűtőtornyon való keresztülhaladást követően ismét visszajut a gázmosóberendezés 7 permetezötornyába. A tisztított mosóvíz egy részét a 14 mosóvizneutralizáló berendezésbe vezetjük be.
A 14 mosóvizneutralizáló berendezésből kikerülő mosóvíz ismét a 7 permetezőtoronyba jut a 15 visszavezetésen át, a körfolyamatos kezelésre, miközben egy kisebb mennyiséget a 16A mellékvezetéken át egy, egy- vagy többlépcsős biológiai 17 szűrőberendezésbe vezetünk, melynek szűrőmedencéje van, s amely a 35 bevezetésen át a viz17 fürdőből kihordott 23 anyaggal - pirolizis-maradékanyag mint szürőközeggel van ellátva, aholis a 17 szűrőberendezés alga- és baktériumkultúrákkal - pl. u.n. Batch-eljárással - lehet beoltva.
A mosókörfolyamatbál elvont mosóviz-részmennyiség kiegészítéséhez a 17 szűrőberendezésből származó szűrt vizet visszavezetjük a 7 permetezőtoronyhoz, a 18A vezetéken keresztül. A szükséges oxigénbevitelhez a 27A levegőbevezetés szolgál, mig a 28A elvonóberendezés gondoskodik a kiülepedett, vagy szilárdágyként bevitt és telitett pirolizis-maradékanyag kihordásáról.
Szükség esetén az említett mosóvizmennyiséget előtisztításnak vethetjük alá, éspedig mint a DE-OS 37 27 004 számú, leírásban ismertetett ózoninjektálással, ilyen intézkedésre azonban általában nincs szükség.
Az említett ózonbevitel nélkül általában a pirolizis-maradékanyag 10%-a szükséges a pirolizis-berendezésből származó szennyvíz tisztításához. A keletkezett pirolizis-maradékanyag kb. 90%-a tehát rendelkezésre áll a külső tisztításhoz való alkalmazásra.
A pirolizis-maradékanyagot a 3 gáztalanitódobból a 23 kihordott anyag útján visszük ki. Ennek változataként a 3 gáztalanitódob 20 kihordócsigája és a 23 kihordott anyag közé 22 hevitőkamrát iktathatunk be, amit a gőzképzéshez szükséges vízzel a 24 vízbevezetésen át látunk el és amit a 25 forrógáz-vezeték útján, amely hőcserélőként van kialakítva, ellátunk a szükséges hővel azért, hogy a pirolizis-maradékanyagot kb. 75O°C hőmérsék let re hevítsük fel.
A svéldobból kihordó 20 csiga egy vagy több, légmentesen tömitetten dolgozó 21 betolóegységgel van ellátva azért, hogy a szükséglet szerint réteges szilikátot vagy agyagos ásványokat lehessen bekeverni a pirolizismaradékanyagba.
A 22 hevítőkamrában történő gőzfejlesztéshez, valamint a vízfürdő közegeként a vizet a 17 szűrőberendezésből vesszük.
A pirolizis-maradékanyagot nedvességgel telített állapotban vonjuk el a vízfürdőből. Azt azután természetesen nedves állapotban tároljuk és a felhasználási helyére is igy szállítjuk, továbbá a szükséglet szerint a 35 bevezetés 35ö leágazóvezetékén át közvetlenül egy vagy több, egymástól helyileg is elkülönített és/vagy egymás után kapcsolt, szűrőberendezésként szolgáló szürőmedencébe vagy 26 filtrációs reaktorba juttatjuk, miközben egyidejűleg megtörténhet egy közelebbről nem ismertetett 41 injektálóeszköz útján a oiológiai lebontáshoz szükséges Batchkultúrákkal való beoltás. A szürőmedence, illetve 26 filtrációs reaktorok - szürőxeaktorok -, amelyekben az ipari, üzemi vagy kommunális szennyvizek, megterhelt ivóvizek, tárolókból szivárgó vizek vagy a vizes különleges hulladékok tisztítása történik, ebből a célból 16B szennyvizhozzávezetőkkel, 18B elvezetésekkel és adott esetben - ha a tisztítandó viz nem tartalmaz elegendő oxigént adagolt oxigénbevitelt biztositó 27B levegőbevezetőkkel vannak ellátva. A 28B elvonóberendezés útján a szürőmedencé vagy 26 szürőreaktor aljáról a pirolizis-maradékanyag • · ·
- 19 egy részét folyamatosan elvonjuk és felülről pótoljuk terheletlen pirolizis-maradékanyaggal. Szükség esetén természetesen elvonhatjuk a pirolizis-maradékanyag teljes menynyiségét /pl. a pirolizis-maradékanyaggal megtelt szűrőbetét kivétele, illetve a teljes kihordás útján/ és terheletlen pirolizis-maradékanyaggal pótolhatjuk.
Az elvont pirolizis-maradékanyagot a 17 szűrőberendezésből a 28A elvonóberendezés útján kihordott pirolizis-maradékanyaggal együtt a J6A és J6B vezetékeken és a 57 gyüjtőtartályon, valamint a 58 gyűjtővezetéken át a 29 keverőberendezéshez juttatjuk, ott szükség szerint kálciumtartalmú és szilikátos anyagokkal keverjük, utána a 50 száritóberendezésben kb. 75-80% szárazanyagtartalomig kiszárítjuk, ezt követően a 51 brikettálóprésben tojásbrikettszerü présformákká alakítjuk, végül a kiizzitáshoz és egy homokszerü építkezési adalékanyaggá történő feltáráshoz a 52 egyenáramú aknáskemencébe visszük be. Ez nincs a héthez kötve. Abban az esetben, ha a 50 szárítóberendezés és/vagy a s zíirő medence, illetve 26 szűrő reaktor környezetében van létesítve a 52 egyenáramú aknáskemence, akkor annak forró füstgázait a 55 fűétgázvezetéken át a szárítóberendezéshez, a 54 füstgázvezetéken át pedig a szürőmedencéhez vezethetjük, ahol az optimális biológiai átalakítási hőmérséklet szabályozásához hasznosíthatjuk.
Ha a 5 gáztalanitódobból származó pirolizisgáz tisztítása és feltárása a 6 gázátalakitó helyett a B magas hőmérsékletű égetőkamrában történik, akkor az ”F szűrőberendezésben kiválasztott szűrési maradékanyag a 39 hozzávezetésen át szintén a 29 keverőberendezésbe jut.
A 17 és 26 szűrőberendezésbe bevezetett terhelt szennyvizek rendszerint a 18A, illetve 18B vezeték környezetében befogadásra alkalmasak és a terheltségi foktól, valamint a kihasználási lépcsőtől függően ivóviz-minőség érhető el.
A 29 keverőberendezéshez vivő 38 gyűjtővezetékből adott esetben egy 42 részáramlás-vezeték ágazhat ki, amely a 43 keverőberendezéshez vezet. A 43 keverőberendezésbe a 4A hozzávezetésből a friss pirolizis-maradékanyag részárama van bevezetve és a 42 részáramlás-vezetékből származó pirolizis-maradékanyaggal való összekeverés után a 44 visszavezetésen át ismét a 17 szűrőberendezésbe, illetve a 26 szűrőreaktorba vezetjük azt vissza. A 42 részáramlás-vezetéken át visszavezetett pirolizis-maradékanyagot emellett megőröljük, aholis a benne jelenlévő mikrobákat a 43 keverőberendezésben hozzáadagoljuk a friss pirolizis-maradékanyaghoz.
Egy változat szerint a 38 gyűjtővezetéken át elvont összes pirolizis-maradékanyagot egy - nem ábrázolt őrlőberendezésben összeapritjuk, megőröljük. Ezt követően normál, vagy adott esetben egy 60°ű-ra..növelt hőmérsékleten egy étke ve rést lehet végezni savakkal, savkeverékekkel vagy egyéb oldószerekkel, pl. komplexképzőkkel, oldásközvetitőkkel és hasonlókkal, amikoris az oldott nehézfémeket egy - ugyancsak nem ábrázolt - szüröoerendezésben leválasztjuk és szükség esetén még elektrolitikus úton is
visszanyerhetjük. A visszamaradt nem oldódott maradékanyagokat ezt követően ismét a száritó- és kálcium-szilicium 29 keverőberendezésbe vezetjük, amelyhez a 31 brikettálóprés van csatlakoztatva.
Ismételten hangsúlyozottan megállapíthatjuk, hogy magától értetődően nem kell az elŐzöekDen ismertetett berendezésre székét ugyanilyen módon, illetve ugyanazon a helyen elrendezni. így például a 26 szürőreaktor vagy szürőreaktorok ott lehetnek elhelyezve, ahol a tisztítandó szennyvíz található, ha a pirolizis-maradékanyagot aktivszén-szürők helyettesítésére alkalmazzuk.
Ugyanilyen módon a 29 keveröberendezés, a JO szárítóberendezés, a J1 brikettálóprés és a 32 egyenáramú aknáskemence is elhelyezhető más helyen.
Amint azt a 2. ábra elvi elrendezéséből láthatjuk, a J gáztalanitódob három darab ellipszoid-alakú 45 csövei rendelkezik, melyek a 3 gáztalanitódob hosszirányában vannak elhelyezve. A három ellipszoid-alakú 45 cső a 46 feltöltőkamra és a 4? üritőkaijira között található, amelyek viszont a 3 gáztalanitódob két homlokoldalának környezetében vannak elrendezve. A három 45 cső kívülről fütve van.Az elgázositandó hulladék, törmelék az 1 tömőcsigás berendezés és a 46 feltöltőkamra útján kerül bevitelre, áthalad a 45 csöveken és a 47 üritőkamra, valamint a svéldob 20 kihordócsigája útján jut ki. Magától értetődik azonban, hogy szükség esetén a 3 gáztalanitódob másmilyen kialakítása is lehetséges..

Claims (17)

1. Eljárás ipari, üzemi vagy közüzemi - kommunális - szennyvizek, terhelt ivóvizek, tárolókból szivárgó vizek vagy szerves szennyeződések és nehézfémek vizes, különleges hulladékainak tisztítására, azzal jel 1 e m e zve , hogy a pirolizis-eljárással történő hulládé kf eltéréskor a hasznosítható gáz kinyerésénél keletkező pirolizis-maradékanyagot nedves, de legalább 10% nedvességtartalmú állapotban egy vagy több, párhuzamosan vagy egymás után kapcsolt, levegőztetett szűrőmedencébe, illetve szűrőreaktorba /26/ visszük be, amikoris a szűrendő, illetve tisztítandó szennyvizet, terhelt ivóvizet, tárolókból szivárgó vizeket vagy folyékony, különleges hulladékokat a pirolisis-maradékanyagon átszivattyúzzuk, egészen az anyag fizikai adszorpciós képességének kimerüléséig.
2* Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a pirolizis-maradékanyagot a fizikai adszorpciós képességének kimerülése után kalcium-tartalmú vegyületekkel keverjük, majd alaktartó pelletekké, brikettekké préseljük, végül legalább közel 1200°C hőmérsékleten, vagy afeletti hőfokon kiizzitjuk, amikoris a nehézfémek a komplex szilikátok ásványi struktúrájába beépülnek.
5. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az eközben keletkező forró füstgázokat a svélező berendezés /svéldob /
3// fűtéséhez és/vagy a nedves hulladékanyagoknak a svélező • «444 ·«·· • ·· 4 4 ·· ·« · 44«4·· • · · · · · 4« ·« • ··· · * · * « « berendezésbe való bevitelük előtt történő szárításához vezetjük, illetve használjuk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a pirolizis-marádékanyagot a fizikai adszorpciós képességének kimerülését követően porrá őröljük és savakkal vagy savkeverékekkel, vagy egyéb oldószerekkel,vagy oldásközvetitőkkel keverjük össze olymódon, hogy a pirolizis-maradékanyagon megkötődött fémek, fémvegyületek és ötvözetek jelentős része oldásba megy, majd újrafelhasználáshoz elvezetjük.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a feloldatlan maradékanyagokat kálciumtartalmú vegyületekkel és adalékanyagokkal keverjük össze, majd alaktartó peHetekké - brikettekké - préseljük, ezután pedig legalábbis közel 1200°0 hőmérsékleten, vagy efeletti hőfokon kdfezitjuk.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a pirolizis-maradékanyagot aktiválás céljából oxidáló közegekkel - például salétromsav-permanganáttal vagy CC^-dal kezeljük.
7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a pirolizis-maradékanyagot a pórusfelületeinek aktiválása céljából a svélezö berendezésből /svéldob /3// való kihordáskor, vagy ezt követően 75θ°θ hőmérsékletig hevítjük, mielőtt a vízfürdőn keresztül kihordanánk az anyagot.
8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a svélező berendezés«44 • · ♦ 4 · · · ·« · «· ···· ···· · · · * · · • ··· «· · · · ·
- 24 be/svéldob /3// bevitt anyaghoz vagy a pirolizis-maradékanyaghoz a vízfürdő előtt, után, vagy aközben, a szerves szennyeződések és nehézfémek jobb kötése érdekében réteges szilikátokát és agyagos ásványokat - mint pl. zeolit, bentonit, montmorillonit, rodonit - adagolunk.
9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jelle me zve, hogy a folyadékkal telitett és lehűtött pirolizis-maradékanyagot egy vagy több, egymás mögé kapcsolt, levegőztetett szürőmedencébe /17/ vagy szűrőreaktorba /26/ visszük be és Batch-kultúrákkal, főként az aureobakter-, kandida-, kriptokokkusz- és pszeudomonas-családok baktériumtörzseinek mikroorganizmusaival, vagy még meghatározott célokra tenyésztett baktériumokkal oltjuk be.
10. A 9· igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az egy vagy több szürőmedencében /17/» illetve szűrőre aktorban /26/ még járulékosan, vagy elkülönített medencékben algakultúrákat, főként kék-zöK-algákat és/vagy kovamoszatokat, vagy meghatározott célra tenyésztett algákat tenyésztünk.
11. A 10« igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mikrocitisz, afanizomenon és oszcillatoria osztályú kékalgákat tenyésztünk.
12. Berendezés az l.-ll. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosításához egy hulladék-/szemétapritóberendezéssel, egy swélező, illetve gáztalanitóberendezéssel - gáztalanitódob /3/ - az aprított hulladék számára szolgáló bevezetéssel, egy svélgáz-elszivóvezeték- • ·· · · ♦ · • 4 » » · ·· »·
4444 «4 4« 4· • « V« 4 f 4«··
- 25 kel /4/ és a szilárd pirolizis-maradékanyághoz szolgáló kibocsátással, amelyhez vízfürdős kihordó /23/ csatlakozik, azzal jellemezve, hogy egy vagy több, egymás után kapcsolt szűrőberendezése /17/ vagy szürőreaktora /26/ van a nedves pirolizis-maradékanyaghoz, levegőztetőberendezéssel /27A; 27B/ és a tisztítandó viz, valamint a folyékony, különleges hulladékok be- és kihordásához szolgáló hozzá- és elvezetésekkel /16A; 16Bj 25; 55B; 28Aj 28B/.
15. A 12. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szűrőberendezés /17/ vagy a szürőreaktor /26/ a baktériumtörzshöz és/vagy alga-, illetve kékalga-telepekhez szolgáló injektálóeszközzel /41/ van ellátva.
14. A 12. vagy 15. igénypont szerinti berendezés, azzal jelle me zve, hogy a mindenkori szűrőberendezésnél /17/ vagy szűrőreaktornál /26/ alkalmazott, a pirolizis-maradékanyag szaoályozott mennyiségét folyamatosan elvonó berendezéssel /28A; 28B/ van ellátva, amely vezetékeken /36Aj 36B; 38/ keresztül egy száritó- és kálcium-szilicium keverőberendezéssel /29/ van összekötve, s ezután egy brikettálóprés /31/ van csatlakoztatva.
15. A 14, igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy egy részáramiás-vezeték /42/ ágazik ki a száritó- és kálcium-szilicium keverőberendezéshez /29/ vivő gyűjtővezetékből /38/, amely egy friss pirolizis-maradékanyaggal dolgozó keverőberendezés26 • <*·♦<♦« ·« * ·· ♦ 4 «· • ♦ · · ♦ · ·«· •··· 4« 4 · ·· » 4 ·· · » * ··<
hez /4J/ vezet, amelytől egy visszavezetés /44/ visz a szűrőberendezésbe /17/» illetve a szürőreaktorba /26/.
16. A 12.-14. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a teljes elvont pirolizis-maradékanyághoz egy őrlőberendezés van alkalmazva, amelyhez egy savakkal, savkeverékekkel vagy egyéb oldószerekkel - mint a komplexképzők, az oldásközvetitők - dolgozó átkeverőberendezés csatlakozik, ezután az oldott nehézfémekhez egy leválasztó, adott esetben visszanyerő szűrőberendezés következik, a visszamaradó oldatlan maradékanyagok részére egy száritó- és kálciumszilicium keverőberendezéβ van alkalmazva, amely mögé brikettálóprés csatlakozik.
17. A 12»-16. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fizikai adszorpciós képességét elvesztett pirolizis-maradékanyag közömbösítéséhez egyenáramú aknáskemence /32/
- kalcinálókemence - van alkalmazva.
18. A 12.-17. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a gáztalanitódob /3/ - svéldob - előtt vagy után réteges szilikátokkal, agyagos ásványokkal és hasonlókkal működő bekeverőberendezés /2/ van beiktatva.
HU9203005A 1990-03-22 1991-03-16 Method and device for purifying waste water HUT64731A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4009249A DE4009249A1 (de) 1990-03-22 1990-03-22 Verfahren und anlage zur reinigung von abwaessern

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HUT64731A true HUT64731A (en) 1994-02-28

Family

ID=6402839

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU923005V HU9203005D0 (en) 1990-03-22 1991-03-16 Method and device for purifying waste water
HU9203005A HUT64731A (en) 1990-03-22 1991-03-16 Method and device for purifying waste water

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU923005V HU9203005D0 (en) 1990-03-22 1991-03-16 Method and device for purifying waste water

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5407576A (hu)
EP (1) EP0523081B1 (hu)
JP (1) JPH05505762A (hu)
AT (1) ATE104930T1 (hu)
AU (1) AU650449B2 (hu)
BR (1) BR9106261A (hu)
CA (1) CA2077685A1 (hu)
CS (1) CS68991A2 (hu)
DE (2) DE4009249A1 (hu)
DK (1) DK0523081T3 (hu)
ES (1) ES2053324T3 (hu)
HU (2) HU9203005D0 (hu)
WO (1) WO1991014657A1 (hu)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3933809A1 (de) * 1989-10-10 1991-04-18 Pyrolyse Kraftanlagen Pka Verfahren zur entsorgung von abfallstoffen
ZA957644B (en) * 1994-09-13 1996-05-14 Innoval Management Ltd Method for cleaning contaminated water
US5462666A (en) * 1994-09-28 1995-10-31 Rjjb & G, Inc. Treatment of nutrient-rich water
US5851398A (en) * 1994-11-08 1998-12-22 Aquatic Bioenhancement Systems, Inc. Algal turf water purification method
AUPN221795A0 (en) * 1995-04-07 1995-05-04 Dowmus Pty Ltd Biofilter
DE19950617A1 (de) * 1999-10-20 2001-04-26 Thilo Herrmann Verfahren und Anlage zum Abbau von gelösten Stoffen in Wasser und Abwasser
DE10200616C5 (de) * 2002-01-10 2011-01-05 Funke Kunststoffe Gmbh Substrat zur Behandlung von Oberflächenwasser und dessen Verwendung
US7297273B2 (en) * 2005-11-17 2007-11-20 Kon Joo Lee Method of intensified treatment for the wastewater containing excreta with highly concentrated nitrogen and COD
CN101492223B (zh) * 2008-12-30 2011-09-28 中钢集团鞍山热能研究院有限公司 一种煤中低温干馏产生的污水处理工艺
WO2010108087A1 (en) * 2009-03-20 2010-09-23 Algal Scientific Corporation System and method for treating wastewater via phototactic heterotrophic microorganism growth
RU2479492C2 (ru) * 2010-12-28 2013-04-20 Светлана Борисовна Зуева Способ очистки сточных вод
RU2479493C2 (ru) * 2010-12-28 2013-04-20 Светлана Борисовна Зуева Способ очистки сточных вод
JP2012240031A (ja) * 2011-05-24 2012-12-10 Gifu Univ 木質系焼却灰からなる重金属捕集材、およびその重金属捕集材を用いて捕集した重金属の回収方法
US20140291246A1 (en) 2013-03-16 2014-10-02 Chemica Technologies, Inc. Selective Adsorbent Fabric for Water Purification
CN106315737A (zh) * 2016-09-23 2017-01-11 武汉兴天宇环境股份有限公司 一种用于中低浓度氨氮废水的吸附材料制备方法
WO2018236951A1 (en) * 2017-06-20 2018-12-27 Aquasource Technologies Corporation PRODUCTION OF THICK-BRUSHES BY CALCINATION OF CARBONATES USING A PLASMA ARC REACTOR
CN107311287A (zh) * 2017-09-02 2017-11-03 河北天创管业有限公司 一种基于酸再生工艺的废液处理方法及装置
CN113913205A (zh) * 2021-11-22 2022-01-11 熊福林 一种生物质能快速热解装置

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3640820A (en) * 1969-08-22 1972-02-08 Nalco Chemical Co Sewage treatment process
CH545254A (de) * 1972-09-27 1973-12-15 Ciba Geigy Ag Verfahren zum Reinigen von Abwässern
DE2713473A1 (de) * 1976-10-29 1978-09-28 Erg En Recycling Ges Gmbh Verfahren und vorrichtung zur anwendung und regenerierung von aus biologisch vorbehandeltem klaerschlamm hergestellter aktivkohle
US4179263A (en) * 1976-10-29 1979-12-18 Perlmooser Zementwerke Aktiengesellschaft Process for the utilization of waste substances and device for carrying out the process
US4407717A (en) * 1980-12-08 1983-10-04 Sterling Drug Inc. Wastewater treatment process
DE3529445A1 (de) * 1985-08-16 1987-02-26 Pyrolyse Kraftanlagen Pka Verfahren zur rueckgewinnung von verwertbarem gas aus muell
DE3727004A1 (de) * 1987-08-13 1989-02-23 Pyrolyse Kraftanlagen Pka Verfahren und anlage zur rueckgewinnung von verwertbarem gas aus muell durch pyrolyse
US5082563A (en) * 1989-07-20 1992-01-21 International Cellulose, Inc. Methods for cleaning up liquids using absorbent pellets
US5139682A (en) * 1990-11-28 1992-08-18 The Board Of Trustees Of Leland Stanford Junior University Zeolite enhanced organic biotransformation
US5302287A (en) * 1992-09-11 1994-04-12 Tuboscope Vetco International Method for on site cleaning of soil contaminated with metal compounds, sulfides and cyanogen derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
DK0523081T3 (da) 1994-08-22
AU650449B2 (en) 1994-06-23
DE59101513D1 (de) 1994-06-01
US5407576A (en) 1995-04-18
DE4009249A1 (de) 1991-09-26
ATE104930T1 (de) 1994-05-15
CA2077685A1 (en) 1991-09-23
EP0523081B1 (de) 1994-04-27
CS68991A2 (en) 1991-10-15
EP0523081A1 (de) 1993-01-20
ES2053324T3 (es) 1994-07-16
BR9106261A (pt) 1993-04-06
AU7543191A (en) 1991-10-21
WO1991014657A1 (de) 1991-10-03
HU9203005D0 (en) 1993-03-01
JPH05505762A (ja) 1993-08-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT64731A (en) Method and device for purifying waste water
DE4115435C1 (hu)
EP3492558B1 (en) Method and system for preparing fuel gas by utilizing organic waste with high water content
US5068036A (en) Activated sludge process with in situ recovery of powdered adsorbent
CN101125292A (zh) 一种用于水处理的过滤吸附料制备方法
CN108426250B (zh) 一种生活垃圾气化熔融发电系统
JP2004114003A (ja) リン吸着材とその生成方法、リン回収方法、リン吸着材の処理方法、及びリン成分を含む水の処理方法
CN217251456U (zh) 一种原位氧化危废处置系统
EP0376971B1 (de) Verfahren und anlage zur rückgewinnung von verwertbarem gas aus müll durch pyrolyse
KR20130123799A (ko) 유기성 폐기물을 처리하는 방법
Van Leeuwen et al. Investigation into ozonation of coal coking processing wastewater for cyanide, thiocyanate and organic removal
CN107473564B (zh) 一种生活污泥的无害化处理方法及系统
CZ280918B6 (cs) Způsob zneškodňování odpadů a zařízení k provádění tohoto způsobu
JP2006110546A (ja) 凝集炭素質吸着剤
KR100781123B1 (ko) 미생물과 기계장치를 이용한 슬러지처리장치
JP2951299B2 (ja) 廃棄物から製造された吸着剤の利用方法及び装置
JPS5911359B2 (ja) 汚水の生物物理化学的処理方法
CN104803463B (zh) 一种含苯类有机物的高浓度硫酸废水的固态处理方法
JPH09208963A (ja) 含水炭素を含む産業廃棄物を用いた活性炭の製造方法
JPH0253119B2 (hu)
JP2004049971A (ja) リン吸着材とその生成方法、リン回収方法、リン吸着材の処理方法、及びリン成分を含む水の処理方法
JPH0615137A (ja) 焼却炉内での塩化水素及びまたはイオウ酸化物の除去方法
Suárez et al. SOLID DISPOSAL FROM EFFLUENTS TREATMENT
JPS59209699A (ja) 汚水の処理方法
Johnson et al. Energy Savings by Fluid Bed Regeneration of Granular Activated Carbon

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary protection due to refusal