HUT64087A - Process for producing n,o-sulfated heparosanes of high molecular weigh and pharmaceutical compositions comprising such compounds - Google Patents
Process for producing n,o-sulfated heparosanes of high molecular weigh and pharmaceutical compositions comprising such compounds Download PDFInfo
- Publication number
- HUT64087A HUT64087A HU9203757A HU9203757A HUT64087A HU T64087 A HUT64087 A HU T64087A HU 9203757 A HU9203757 A HU 9203757A HU 9203757 A HU9203757 A HU 9203757A HU T64087 A HUT64087 A HU T64087A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- sulfated
- molecular weight
- heparosan
- product
- heparosans
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08B—POLYSACCHARIDES; DERIVATIVES THEREOF
- C08B37/00—Preparation of polysaccharides not provided for in groups C08B1/00 - C08B35/00; Derivatives thereof
- C08B37/006—Heteroglycans, i.e. polysaccharides having more than one sugar residue in the main chain in either alternating or less regular sequence; Gellans; Succinoglycans; Arabinogalactans; Tragacanth or gum tragacanth or traganth from Astragalus; Gum Karaya from Sterculia urens; Gum Ghatti from Anogeissus latifolia; Derivatives thereof
- C08B37/0063—Glycosaminoglycans or mucopolysaccharides, e.g. keratan sulfate; Derivatives thereof, e.g. fucoidan
- C08B37/0075—Heparin; Heparan sulfate; Derivatives thereof, e.g. heparosan; Purification or extraction methods thereof
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P7/00—Drugs for disorders of the blood or the extracellular fluid
- A61P7/02—Antithrombotic agents; Anticoagulants; Platelet aggregation inhibitors
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Hematology (AREA)
- Diabetes (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
- Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
- Saccharide Compounds (AREA)
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
Description
A találmány új, nagy molekulatömegű Ν,Ο-szulfatált heparozánokra, e vegyületeket hatóanyagként tartalmazó gyógyászati készítményekre, valamint e vegyületek és készítmények előállítására vonatkozik.
Ismert, hogy a glikózamino-glikánok állati szövetek extrakciójával előállítható termékek. Egyes glikózamino-glikánok igen előnyös véralvadásgátló és antitrombotikus (trombózis elleni) hatást fejtenek ki. E vegyületcsalád jellegzetes tagjai a heparin, hasítási termékei és ezek származékai, valamint a heparán-szulfát és a dermatán-szulfát, amelyek hátránya azonban, hogy - eredetük következtében - nagyon költségesek.
Közelebbről ismeretes, hogy a dermatán-szulfátok különböző polimerizációs fokú polimerek családját alkotják; e vegyületek egy uronsavcsoportból (iduronil- vagy glükuronilcsoportból) és egy acetilezett, 4-szulfatált galaktózaminilcsoportból álló egységek ismétlődésével épülnek fel [H. W. Stuhlsatz: A kötőszövetkutatás módszertana (angolul), 137-146 (1976)]. A természetes dermatán-szulfát molekulatömege 2X104 és 4xl04 dalton (az alábbiakban rövidítve: D) között van. E termék különösen kedvező véralvadásgátló és antitrombin hatással rendelkezik [F. Fernandez és munkatársai: British Journal of Haematology 64., 309-317 (1986)].
Ismert továbbá [I. Björk és U. Lindahl: Molekuláris és sejtbiokémia (angolul), kiadó: Publishers; Dr. W. Junk (1982, Hollandia)], hogy a véralvadás összetett fiziológiai jelenség, amelynek mechanizmusát a következőképpen vázolhat-3juk, illetve összegezhetjük
Érintkezési aktiválás
XII faktor >· Xlla faktor
XI faktor
IX faktor
X faktor
>· Xa* <
Vlla szöveti faktor
X faktor
Protrombin II > Trombin* Ha
Fibrinogén
Fibrin
XHIa
Egyes serkentő tényezők (stimulusok), így a kontakt (érintkezési) aktiválás és szöveti faktorok kiváltják a vérplazmában jelenlévő véralvadási faktorok sorozatának egymást követő aktiválását (ezeket a faktorokat a fenti vázlatban római számokkal jelöltük; az a jelenléte az aktivált formát jelenti, ha a nincsen, akkor inaktivált alakról van szó) .
Bármilyen a stimulus (kiváltó tényező) jellege, a végső lépések azonosak: az Xa faktor aktiválja a II faktort (amelyet protrombinnak is neveznek) , mely aktivált alakjában (Ha faktor, amelyet trombinnak is neveznek) kiváltja az ι
• · · » « · « • · ···* · ···· ··«· ··· * ··« ·
-4oldható fibrinogén részleges proteolízisét, s így oldhatatlan fibrint szabadít fel, amely a véralvadék fő alkotórésze.
Normális fiziológiai körülmények között szabályzó fehérjék - így az antitrombin-III (ATIII) és a II heparin-kofaktor (HCII) is jelen vannak a plazmában.
Az antitrombin-III gátló hatást fejt ki a fenti vázlatban *-gal jelölt véralvadási faktorokra. Ez a gátló hatás igen erősen hangsúlyos heparin vagy heparin-típusú szintetikus oligoszacharidok jelenlétében [D. H. Atha és munkatársai: Biochemistry 24., 6723-6729 (1985)].
A II heparin-kofaktor csak a Ila faktort (a trombint) gátolja, amely a véralvadás utolsó lépését katalizálja. Ez a hatás erősen kifejezett heparin vagy dermatán-szulfát jelenlétében [D. M. Tollefsen: J. Bioi. Chem. 258, 6713-6716 (1983) ] .
Az Xa és Ha faktor gátlása előnyös lehetőséget kínál véralvadásgátló (antikoaguláns) és antitrombotikus hatás megvalósítására, mivel ez a két faktor a véralvadás utolsó két lépésében vesz részt, amelyek a véralvadást kiváltó stimulustól függetlenek.
A Ha faktor szelektív gátlásának megvalósítására különösen előnyös lehetőség adódik a II heparin-kofaktor specificitásában, valamint gátló hatásának erősítésében. A legerélyesebb, ilyen típusú erősítő hatással rendelkező ismert termék a dermatán-szulfát.
Az is ismeretes, hogy a heparin főlánca két lépésben alakul ki. A bioszintézis első lépésének prekurzor anyaga • ·«·<· ·· * • · · « ♦ · · • · ·«·« · ··· ···· · · · · ··« ·
-5egy proteoglikán, amelynek poliszacharidrésze olyan polimerek együtteséből áll, amelyek ismétlődő B-D-glükuronil-l,4-a-N-acetil-D-glukózaminil-(l,4)-diszacharid-egységek különböző fokú polimerizációjával épülnek fel. Ezt a poliszacharidrészt általában N-acetil-heparozánnak nevezik [J. Navia: Anal. Biochem. 135, 134-140 (1983)]. A bioszintézisnek ez az első lépésében beszélhetünk csupán diszacharidegységről, mivel a bioszintézis második lépése mélyen megváltoztatja ezt az egyszerű alapvázat [J. P. Duclos: A heparin: gyártása, szerkezete, sajátságai és elemzése (franciául) kiadó: Masson, 81-83 (1984, Franciaország)].
Valójában a bioszintézisből eredő természetes heparin olyan poliszacharid, amely adott esetben 2-helyzetben szulfátéit glükuronsav és iduronsav (uronsavak) molekuláinak és adott esetben 6-helyzetben szulfátéit és a 2-helyzetű aminocsoporton szulfátéit vagy acetilezett glükózamin molekuláknak a kombinációjából áll.
Ismert továbbá, hogy egyes Escherichia coli fajhoz tartozó baktériumok kapszuláris poliszacharidot termelnek, amelynek általános jelölése K5 antigén; ez az antigén olyan polimerek együttese, amelyek β-D-glükuronil-l,4-a-N-acetil-D-glükózaminyl-(l,4)-egységek ismétlődésével épülnek fel [W. F. Vann és munkatársai: Eur. J. Biochem. 116. 359-364 (1981)].
Ezt a poliszacharidot - amelynek kémiai jellege a heparin proteoglikán prekurzorának poliszacharidrészével azonos - ebben a leírásban N-acetil-heparozánnak nevezzük. E termék «· » · · · • » ·· · ·· « • · · « · « · • · ···« · ···* ···· ·*· · ··♦ ·
-6molekulatömege 105 és 2,0xl0sD között van, és uronsav-egységként csupán D-glükuronsavat tartalmaz [W. F. Vann és munkatársai: Eur. J. Biochem. 116, 359-364 (1981); továbbá lásd a 0 333 243 számú publikált európai szabadalmi bejelentést] .
Az 0 333 243 számú publikált európai szabadalmi bejelentésben leírják az O-szulfatált K5 poliszacharidot (azaz az O-szulfatált N-acetil-heparozánt), valamint egyes hasítási termékeit, amelyek 4, 6 vagy 8 - hasonlóképpen O-szulfatált - cukor egységből tevődnek össze. E termékeknek antiangiogén (érképződés elleni) és daganatgátló (antitumor) hatása van, és e hatásaiknak a véralvadásgátló sajátságaikhoz viszonyított aránya kedvező. Ugyanebben a leírásban közlik az N-acetil-heparozán hasítási termékeit is, amelyek 4, 6, 8, illetve 10 cukor egységből állnak; valamint nagy molekulatömegű O-szulfatált N-acetil-heparozánt is ismertetnek. Ez utóbbi termékek erélyes körülmények közötti depolimerizálása W. F. Vann és munkatársai módszerével [Eur. J. Biochem. 116, 359-364 (1981)] kis molekulatömegű hasítási termékeket eredményez, amelyek 8, 6, illetve 4 cukor egységből állnak, amint ezt a 0 333 243 számú publikált európai szabadalmi bejelentésben közlik.
Az utóbb idézett szabadalmi bejelentésben leírják továbbá egy O-szulfatált N-acetil-heparozán szerkezetű pentaszacharid előállítását teljesen szintetikus úton.
Ismeretes továbbá, hogy az N-dezacetilezett, N-szulfatált K5 poliszacharid szubsztrátumként alkalmazható olyan
-7·· · · ·· • « ·· · ·· · • · · » · ·· • · ···« · ···· ···· ··· · ··· · enzimek számára, amelyek a heparin bioszintézise során a polimer végső, módosító reakcióit katalizálják; e módosító reakciók: a hexuronozilcsoport C-5 epimerizálása és az O-szulfatálás [M. Kusche és munkatársai: Biochem. J. 275, 151-158 (1991)]. M. Kusche és munkatársai leírják az N-dezacetilezett, N-szulfatált K5 poliszacharid előállítását olyan úton, hogy előbb hidrazin és hidrazin-szulfát alkalmazásával Ndezacetilezést végeznek, majd az így kapott, N-dezacetilezett terméket trimetil-amin és kén-trioxid komplexével N-szulfatálják.
Ismert végül, hogy a C-5 epimerizált, N-dezacetilezett, N-szulfatált K5 poliszacharid parciális 5-epimerizálásával és O-szulfatálásával olyan termékek állíthatók elő, amelyek Xa faktor elleni és Ha faktor elleni hatással rendelkeznek a HCII útján, amely a nyálkahártya-heparin és a heparánszulfát típusa között van [B. Casu és munkatársai: Nemzetközi szimpózion a heparin és rokon poliszacharidok tárgyában (angolul), Uppsala, 1991. szept. 2-6, 12. számú Kivonat]. Mindezek a termékek a heparinhoz hasonlóan láncaikban mind glükuron-, mind iduron-szerkezetű egységeket tartalmaznak. A K5 poliszacharid C-5 epimerizált, N-dezacetilezett, N-szulfatált származékait - amelyek láncaikban mind glükuron-, mind iduron-egységeket tartalmaznak - szintén közlik M. Kusche és munkatársai [Biochem. J. 275, 151-158 (1991)].
J. Riesenfeld és munkatársai egy vizsgálatukkal kapcsolatban, amelynek célja a heparin bioszintézisének felderí-8• · ·· • · · · * • ·· · • ····« ··«· ··· · tése, ismertetik az N-acetil-heparozán szulfatálását egy enzimmel, azonban nem írják le a kapott termékek pontos szerkezetét .
A 2 584 728 számú francia szabadalmi leírásban (benyújtották 1987. november 10-én, megfelel a 85.10787 számú francia szabadalmi bejelentésnek) eljárást közölnek glikózamino-glikánok szulfatálására, és különösen heparin szulfatálására; ez az eljárás lehetővé teszi kénsav-észter-csoportok (-S03 --csoportok) bevezetését a kiinduló glikózamino-glikán primer hidroxilcsoportjaira a kiinduló anyag polimerizációs fokának vagy homogenitásának változása nélkül.
Azt találtuk, hogy az N-dezacetilezett, N-szulfatált K5 poliszacharid O-szulfatálásával olyan, nagy molekulatömegű N,O-szulfatált heparozán állítható elő, amely véralvadás ellen kedvező hatást mutat, és ez a hatás a II heparin-kofaktor, valamint - ami meglepő - az antitrombin III faktor útján érvényesül. Közelebbről, váratlanul úgy találtuk, hogy a parciális 5-epimerizálás nem szükséges, és hogy az N,O-szulfatált heparozánok - amelyek láncaikban a glükózamin-egységeken kívül csupán glükuronsav-egységeket tartalmaznak - véralvadásgátló és trombózis elleni készítmények (gyógyszerek) hatóanyagaiként alkalmazhatók.
A jelen találmány szerinti nagy molekulatömegű N,O-szulfatált heparozánok tehát a többi, az irodalomban eddig leírt termékektől új szerkezetükben különböznek, amelyre különösen jellemzők: a nagy mértékű szulfatálás (a glükózamin aminocsoportjának a szulfatálása is), továbbá az iduronsav szer• · · · · * • · ·· « «·4 • · · · ♦ * · • · ···« ···«· ···· ··· · ··· ·
-9-.
kezeti egység hiánya, valamint előre nem várt farmakológiai sajátságaik. A II heparin-kofaktorra (HCII) vonatkoztatott véralvadásgátló hatásuk erősebb, mint a dermatán-szulfáté. Valóban, farmakológiai hatásaik a gyógyászatban alkalmazott glikózamino-glikánok hatékonyságához - különösen a heparinéhoz - hasonlítható, s ezért a véralvadás szabályzására alkalmazhatók. A találmány szerinti termékek konkrétan antitrombin hatóanyagokként alkalmazhatók.
A jelen leírásban a K5 poliszachariddal, annak N-dezacetilezett, N-szulfatált származékaival, valamint az N,O-szulfatált heparozánokkal kapcsolatban - amelyek a jelen találmány tárgyát képezik - a nagy molekulatömegű kifejezés annyit jelent, hogy az adott molekulatömeg l,5xl04 D-nál nagyobb, tehát túl esik azon a határon, amelyen belül egy molekulatömeg a szabványos analitikai módszerek segítségével bizonyos pontossággal meghatározható. Ha a természetes K5 poliszacharidra és annak származékaira hivatkozunk, akkor ezen azt értjük, hogy molekulatömegük a W. F. Vann és munkatársai fentebb idézett közleményeiben megadott érték [Eur. J. Biochem. 116, 359-364 (1981)] és a 0 333 243 számú publikált európai szabadalmi bejelentésben megadott érték, ha erre vonatkozóan külön megjegyzést nem teszünk. Ezzel szemben ez a megjelölés olyan termékekre is vonatkozik, amelyek molekulatömege a természetes K5 poliszacharidénál kisebb, s amelyek l,5xl04 és 105 D molekulatömegű láncok hasításával és/vagy lebontásával állíthatók elő. Valójában a nagy molekulatömegű megfogalmazást bármely, adott esetben N-dezace-10• 4 4 4 44 4 · 4444 44444
4*44 444 4 4444 tilezett, N-szulfatált K5 típusú poliszacharidtermékre - beleértve a hasítási termékeket is - továbbá bármely N,O-szulfatált heparozánra is alkalmazzuk, beleértve a hasítási termékeket is, ha molekulatömegük megközelítőleg l,5xl04 D és megközelítőleg 4,0x10^ D között van.
Mindezek alapján a jelen találmány olyan N,O-szulfatált heparozánokra vonatkozik, amelyek l,5xl04 és 4,0xl06 D molekulatömegű láncokból, vagy ilyen láncok keverékéből állnak, és e láncokra jellemző az (I) általános képletü, ismétlődő diszacharid-egység - ahol az (I) képletben
E a fenti Ν,Ο-szulfatált heparozánok diszacharid-egységeinek 0-80 %-ában acetilcsoportot, míg a fennmaradó diszacharid-egységekben szulfátcsoportot vagy adott esetben hidrogénatomot jelent; és
G jelentése hidrogénatom vagy szulfátcsoport.
A találmány az (I) általános képletü Ν,Ο-szulfatált heparozánok szulfatálási foka - a szulfát/karboxil arányban (hányadosban) kifejezve előnyösen 1,5-től 3,0-ig terjed.
A találmány továbbá azokra az Ν,Ο-szulfatált heparozántermékekre is vonatkozik, amelyek legalább 70 tömeg% fentebb leírt, a jelen találmány tárgyát képező N,O-heparozánt tartalmaznak.
A jelen találmány tárgyát képező Ν,Ο-szulfatált heparozánok állhatnak azonos, jól meghatározott molekulatömegű poliszacharidláncokból, amelyek molekulatömege az l,5xio4 D és 4,0xl06 D közötti tartományban van; vagy állhatnak különböző molekulatömegű láncok keverékéből, amelyek molekulatömege — 11— ·· · · · * • · ·4 · «4· « » · · «t · • · ··*· ····· •··· ·«· * ··4
1,5χ104 D és 4,0xl06 D tartományban van. Az ilyen láncok molekulatömegének a szórása többé vagy kevésbé jelentős lehet. Valójában a jelen találmány tárgyát képező N,O-szulfatált heparozánok állhatnak olyan láncokból, amelyek molekulatömegének különbsége egymástól legfeljebb megközelítőleg 3,9xl06 D; vagy - ellenkezőleg - állhatnak csupán olyan láncokból, amelyek molekulatömegének különbsége egymástól megközelítőleg 300 D, amely utóbbi érték megfelel egy uronsav-egységnek (D-glükuronsavnak vagy származékainak) vagy egy glükózamin-egységnek; vagy állhatnak más láncokból, amelyek molekulatömegének különbsége egymástól 300 D-nál kisebb, azon esetben, ha az N,O-szulfatált heparozán kémiai hasításból származik. Nyilvánvaló továbbá, hogy valamennyi N,0szulfatált heparozántermék esetén a legmagasabb molekulatömegű vagy legkisebb molekulatömegű láncok molekulatömege bármilyen érték lehet l,5xl04 D és 4,0xl06 D között. A megközelítőleg kifejezés olyan molekulatömegekre utal, amelyek a megállapított értékekhez igen közel állnak, és ezt a kifejezést olyan értelemben használjuk, hogy nincsen korlátozva a konkrétan megadott értékekre. Ezt a kifejezést indokolják azok a nehézségek, amelyek a nagy molekulatömegek kiértékelése és az eredmények szórása következtében a területen jártas egyén számára adódhatnak még abban az esetben is, ha pontosságot biztosító, hatékony mérőmódszert alkalmaz .
Az (I) általános képlettel kapcsolatban a G jelentése hidrogénatom vagy szulfátcsoport kifejezés arra utal, hogy
4
-12az (I) képletben a G diszacharid-egység egyes helyzetekben hidrogénatomot, a többi helyzetben szulfátcsoportot jelent. Ugyanígy E egyes diszacharid-egységekben acetilcsoportot, a többi diszacharid-egységben szulfátcsoportot vagy adott esetben hidrogénatomot jelent. Ennek következtében az N,0-szulfatált heparozánok diszacharid-egységei nem feltétlenül azonosak.
Az (I) általános képlet egy glükózamin-egységből és D-glükuronsav-egységből álló, ismétlődő diszacharid szerkezeti egységet ábrázol. Ezek az egységek megfordíthatok, közelebbről, ha úgy tekintjük, hogy az (I) általános képletű diszacharid-egység n-szer ismétlődik, és a láncok nem redukáló egysége ugyanúgy lehet vagy egy glükózamin-egység - amint ezt az (I) képlet ábrázolja - 4-helyzetben hidroxilcsoporttal, ahol a glükózamin-egység szulfátéivá van vagy nincsen szulfátéivá; vagy lehet egy D-glükuronsav, amely adott esetben a C-4 és C-5 között kettős kötést tartalmaz, és szulfátéit vagy nem szulfátéit. A redukáló egység ugyanígy lehet egy D-glükuronsav-egység, - amint ezt az (I) képlet ábrázolja - az anomer oxigénatomon hidrogénatommal szubsztituálva, vagy lehet egy glükózamin-egység. A találmány szerinti előnyös vegyületek olyan láncokból állnak, amelyek redukáló és nem redukáló végződése: szulfátéit vagy nem szulfátéit uronsav-egység; szulfátéit vagy nem szulfátéit glükózamin-egység; vagy szulfátéit vagy nem szulfátéit N-acetil-glükózamin-egység.
Ugyanúgy, mint a heparin esetében - kivéve, ha erre vo
-13natkozóan külön megjegyzést teszünk - a K5 poliszacharid és N,O-szulfatált heparozánok megjelölések a termékekkel kapcsolatban a termékek nátriumsóira vonatkoznak.
A találmány arra az eljárásra is vonatkozik, amellyel a nagy molekulatömegű N,O-szulfatált heparozánok előállíthatok. Ez az előállítási eljárás abban áll, hogy (i) egy kiinduló anyagot, amely N-dezacetilezett, Nszulfatált K5 poliszacharidból vagy annak valamely hasítási termékéből áll, O-szulfatálási reakciónak vetünk alá; vagy (ii) egy kiinduló anyagot, amely N-dezacetilezett K5 poliszacharidból vagy annak valamely hasítási termékéből áll, részleges N,O-szulfatálási reakciónak és adott esetben ezt követő teljes N-szulfatálásnak vetünk alá, majd az így kapott terméket elkülönítjük, és adott esetben gyógyászati szempontból elfogadható sójává alakítjuk.
Kiinduló anyagokként olyan anyagokat alkalmazunk, amelyek molekulatömege megközelítőleg Ι,ΟχΙΟ4 d és megközelítőleg 2,0xl06 D között van, a cél olyan N,O-szulfatált heparozánok előállítása, amelyek a jelen találmány tárgyát képezik. A megközelítőleg 4,0x10^ D molekulatömegű N,O-szulfatált heparozánokat olyan kiinduló anyagokból kapjuk, amelyek molekulatömege megközelítőleg 2,0xl06 D. A kiinduló anyagok és az N,O-szulfatált heparozánok közötti molekulatömegkülönbség az N,O-szulfatálás következménye.
Részletesebben, a jelen találmány egy további tárgya eljárás olyan termék előállítására, amely 70%-tól 100-ig térί * 4 · ·· » · ·· 4 ···
4*4 ·4 · • 4*4·· ··β·· ···· *·» · ··· ·
-14jedő mennyiségben jelen találmány szerinti nagy molekulatömegű Ν,Ο-szulfatált heparozánt tartalmaz. Ez az eljárás az alábbi lépésekből áll:
- az a) lépésben: Escherichia coli (K5) törzs tenyésztésével nagy molekulatömegű N-acetil-heparozánt (K5 poliszacharidot) termelünk;
-a b) lépésben: az így képződött N-acetil-heparozánt elkülönítjük és tisztítjuk, olyan termék előállítására, mely 70-100%, Ι,ΟχΙΟ4 és 2,0x10® D közötti molekulatömegű láncok keverékéből álló N-acetil-heparozánt tartalmaz, s amely láncokra a (II) képletű, ismétlődő diszacharid-egység jellemző;
-a c) lépésben: az így kapott N-acetil-heparozán terméket dezacetilezzük, s így 70-100% olyan heparozánt tartalmazó terméket kapunk, amely Ι,ΟχΙΟ4 és 2,0x10® D közötti molekulatömegű láncok keverékéből áll, amely láncokra a (III) általános képletű ismétlődő diszacharid-egység jellemző - ahol a (III) képletben R' a diszacharid-egységek 0-80%-ában acetilcsoportot, míg a fennmaradó diszacharid-egységekben hidrogénatomot jelent;
-a d) lépésben teljes vagy részleges N-szulfatálást hajtunk végre, s így 70-100% olyan N-szulfatált heparozánt kapunk, amely Ι,ΟχΙΟ4 és 2,0x10® D közötti
-15molekulatömegű láncok keverékéből áll, s amely láncokra a (IV) általános képletű, ismétlődő diszacharid-egység jellemző - ahol a (IV) képletben E a diszacharid-egységek 0-80%-ában acetilcsoportot, míg a fennmaradó diszacharid-egységekben szulfátcsoportot vagy adott esetben hidrogénatomot jelent;
majd a fenti parciális vagy teljes N-szulfatálási lépés után parciális vagy teljes O-szulfatálási lépést hajtunk végre;
vagy a kapott heparozánterméket parciális
N,O-szulfatálási reakcióba visszük, vagy a kapott heparozánterméket parciális N,O-szulfatálásnak, és ezt követően teljes N-szulfatálásnak vetjük alá, és a fenti a) , b) , c) és d) lépések befejezése után adott esetben egy vagy több lépésben a molekulatömegeket frakcionáljuk.
Kiinduló anyagként valamilyen N-dezacetilezett, N-szulfatált K5 poliszacharidot, például az M. Kusche és munkatársai által leírt anyagot [Biochem. J. 275, 151-158 (1991)] használhatjuk.
Egy másik előnyös kiinduló anyag a 0 333 243 számú publikált európai szabadalmi bejelentésben közölt K5 poliszacharid.
Különösen előnyös kiinduló anyag egy olyan K5 poliszacharid, amely az Escherichia coli SEBR 3282 tenyésztésével • ·· · •« * • · • · ···· ··· · ···
-16kapható. Ez a törzs a Bi 8337-41 (010:K5:H4) ATCC 23506 törzsből származik [részletesen ismertetik D. S. Gupta és munkatársai a következő helyen: FEMS Microbiology Letters 14, 75-78 (1982), valamint W. Vann: Eur. J. Biochem. 116, 359-364 (1981)].
Az Escherichia coli SEBR 3282 törzs pozitívan reagál a K5-specifikus fággal végzett tipizálási próbában [a módszer leírását lásd: Kaiser és munkatársai: J. Clin. Microbiol.
19, 264-266 (1984)]. Ennek alapján bizonyosan egy
Escherichia coli (K5) törzs. E törzset a Pasteur Intézetnél (Párizs, Franciaország) a CNCM 1-1013 lajtstromszámmal letétbe helyeztük. Alkalmazhatjuk azonban e törzs valamilyen
- akár spontán, akár indukált - mutánsát, vagy más alkalmas Escherichia coli (K5) törzset, például a Bi 626-42 (012:K5(L):NM) ATCC 23508 törzset is.
A találmány szerinti termékek kémiai félszintézisében kiinduló anyagként alkalmazott, nagy molekulatömegű N-acetil-heparozán előállítása során glükóz helyett előnyösebben glicerinben dús tenyésztőközeget alkalmazunk.
Az Escherichia coli (K5) törzs tenyésztését a biomassza szaporodásának megszűnése után (megközelítőleg 25-35 órás tenyésztés után a fermentorban) előnyösen legalább 2 órán át folytatjuk.
A b) lépésben az N-acetil-heparozán izolálását és tisztítását olyan eljárással végezzük, amely legalább egy kicsapási lépésből és egy ioncserélő kromatográfiás lépésből áll, hogy 70-100% olyan N-acetil-heparozánt tartalmazó terméket
-17kapjunk, amely Ι,ΟχΙΟ4 és 2,OxlO6 D közötti molekulatömegu láncok keveréke, s amely láncokra a (II) képletű, ismétlődő diszacharid-egység jellemző. Az ioncserélő kromatográfiás lépést előnyösen Q-Sepharose oszloppal vagy azzal egyenértékű oszloppal végezzük. A kicsapást megfelelő szerves oldószerrel, különösen valamilyen alkohollal, előnyösen etanollal hajtjuk végre. A tisztítási eljárás során az N-acetil-heparozán valamilyen sója, előnyösen nátriumsója alakjában is lehet.
Példaként az előnyös elkülönítési és tisztítási eljárás a következőképpen vázolható:
al) | lépés: | kicsapás etanollal; |
bi) | lépés: | dialízis; |
cl) | lépés: | kicsapás etanollal, majd dehidratálás és |
szárítás; | ||
dl) | lépés: | tisztítás anioncserélő kromatográfiával; |
el) | lépés: | a df lépésben kapott eluátum kicsapása |
etanollal, majd dehidratálás, szárítás és őrlés.
Arai az a^J , bj_) és CjJ lépéseket illeti, kivitelezésük sorrendje kevéssé fontos. Az a^) és C]_) lépések közül az egyik mellőzhető.
Az e^) lépésben az etanolos kicsapás nem feltétlenül szükséges. Az N-acetil-heparozán elkülönítése más úton például a d^) lépésben kapott eluátum vákuumban történő bepárlásával - is végezhető.
Abból a célból, hogy 70-100% olyan N-acetil-heparozán
-18terméket kapjunk, amely megközelítőleg l,5xl04 és 2,0xl05 D közötti molekulaméretű láncok keverékéből áll, az elkülönítést és tisztítást a következőképpen is végezhetjük:
a'i lépés:
dialízis;
tisztítás savas közegben, és a 3,5-1,8 pH-értékű vizes oldatokban oldhatatlan szennyezések eltávolítása;
c'-jj lépés:
kicsapás etanollal, majd dehidratálás és szárítás ;
d'^) lépés:
alkálikus hidrolízis és dialízis;
e^) lépés:
tisztítás anioncserélő kromatográfiával;
f'l) lépés:
tisztítás méretkizárásos kromatográfiával.
Az utóbbi elkülönítési és tisztítási eljárás szintén előnyös, találmány szerinti eljárást képvisel.
Az alkálikus hidrolízist nátrium-hidroxid-oldattal, °C és 80 °C közötti hőmérsékleten valósítjuk meg.
Az elkülönítési és tisztítási eljárások alkalmazása lehetővé teszi olyan kiinduló anyagok felhasználását, amelyet vagy szuszpenzióként a tenyésztés végén kapunk - amely esetben előzetes szűrés szükséges - vagy olyan anyag felhasználását, amelyet előzőleg előzetes tisztításnak vetettünk alá az alábbi lépésekből álló eljárás szerint:
a''^) lépés:
a tenyésztés végén kapott szuszpenzió centrifugálása;
b-L) lépés:
a felülúszó érintkeztetése alkálikus oldattal;
c!) lépés:
előszűrés;
d-|_) lépés:
koncentrálás előre meghatározott küszöbértékű ····
-19méretkizáró membránon szűrés útján; és adott esetben ex) lépés: dialízis.
Alkálikus oldatként ebben az esetben is nátrium-hidroxid-oldatot használhatunk.
A tenyésztés végén kapott terméket a fentebb leírt módszerrel előnyösen előzetes tisztításnak vetjük alá.
A fentebb leírt eljárással kapott (II) általános képletű N-acetil-heparozánok redukáló és nem redukáló végei, valamint az Escherichia coli SEBR 3282 törzs vagy más alkalmas, fentebb meghatározott törzs alkalmazásával kapott (II) képletű N-acetil-heparozánok két vége, azaz redukáló és nem redukáló vége uronsav-egység vagy N-acetil-glükózamin-egység.
A láncok többségében a nem redukáló végződés egy (a) képletű uronsav-egység.
Adott esetben az N-acetil-heparozán termék - amely l,5xl04 és 2,0χ10θ D közötti molekulatömegű láncok keverékéből áll, és a (II) képletű, ismétlődő diszacharid-egységeket tartalmazza - különböző mértékben, kívánt esetben egészen az adott N-acetil-heparozán elkülönítéséig dúsítható. E dúsítás a molekulatömegek frakcionálására általánosan alkalmazott eljárásokkal, például gélszűréses kromatográfiával vagy ultraszűréssel végezhető [A.A. Horner: Biochem. J. 262, 953-958 (1989); G. Pyler és munkatársai: J. Bioi. Chem. 263, 5197-5201 (1988); valamint U. Lindahl és munkatársai: J. Bioi. Chem. 259, 12368-12376 (1984)]. Alkalmazhatjuk továbbá az etanolos frakcionálás módszerét is (lásd a 0 287 477 szá• · ···· ···· ··· · ··«
-20mű publikált európai szabadalmi bejelentést). Ez az utóbbi frakcionáló módszer különösen kiválik a többi számbavehető módszer közül.
A c) lépésben a 70-100% olyan N-acetil-heparozánt tartalmazó termékek parciális dezacetilezését - amelyből 70-100% nagy molekulatömegű heparozánt tartalmazó termékek kaphatók, amely utóbbi ΐ,ΟχίΟ4 és 2,OxlO6 D közötti molekulaméretű láncok keverékéből áll, s amelyre jellemző a fenti (III) általános képletű, ismétlődő diszacharidegység - dezacetilező szerrel végezzük. E célra alkalmazható dezacetilező szer például a foszfor-pentaszulfid, trietil-oxónium- [tetrafluoro-borát], nátrium-hidroxid és a hidrazin; különösen célszerű a legutóbbi két szer használata. Alkalmazhatunk továbbá erős szervetlen savakat, például sósavat vagy kénsavat is. A reakció időtartama a választott műveleti feltételektől, különösen a hőmérséklettől és a reakcióközegben a dezacetilezőszer koncentrációjától függ.
Az Ι,ΟχίΟ4 és 2,OxlO6 D közötti molekulaméretű láncok keverékéből álló heparozán - amelyre a (III) általános képletű ismétlődő diszacharidegység jellemző - dúsítását a heparozántermékben a szokásos, molekulatömegek frakcionálására alkalmas, fentebb említett eljárásokkal (gélszűréses kromatográfiával, ultraszűréssel és vízzel elegyedő szerves oldószerek hozzáadásával elért frakcionálással, különösen etanolos frakcionálással) hajtjuk végre. Ebben az esetben olyan terméket kaphatunk, amely 90-100 tömeg%-ban tartalmaz olyan heparozánt, amely ΐ,ΟχΙΟ4 és 2,OxlO6 D közötti moleku• · ···« ··· • · ·· •· ··«····
-21latömegű láncok keverékéből áll, és a (III) általános képletű, ismétlődő diszacharid-egységből épül fel.
A d) lépés első változata szerint (parciális vagy teljes N-szulfatálás, amelyet parciális vagy teljes O-szulfatálás követ), az N-szulfatálást ismert módszerekkel végezzük [M. Kusche és munkatársai: Biochem. J. 275, 151-158 (1991)]. Pontosabban, az N-szulfatálást kén-trioxid és valamilyen szerves bázis - például trimetil-amin, trietil-amin vagy piridin - komplexével hajtjuk végre; e folyamatot piridines oldatban klór-szulfonsavval is végezhetjük. Előnyösen kén-trioxid trimetil-aminnal alkotott komplexét alkalmazzuk, és az N-szulfatáló reakciót 20 °C és 80 °C közötti hőmérsékleten, vizes-alkálikus közegben játszatjuk le. Az N-szulfatálási reakció végén a kapott terméket megfelelő mennyiségű etanol hozzáadásával kicsapjuk. Az így kapott csapadékot ultratiszta vízben vesszük fel, ultratiszta vízzel szemben dializáljuk, majd liofilizáljuk, és szárítjuk. E tisztítási eljárást példaként említjük, s ez egyenértékű eljárások kizárását nem jelenti. A tisztítási lépések többször ismételhetek .
Ezt követően - a találmány szerint eljárást követve - az O-szulfatálási lépés előtt az N-szulfatált heparozánt előnyösen valamely szerves bázissal sóvá vagy valamely kvaterner ammóniumsóvá alakítjuk. Az utóbbi só képzéséhez előnyösen (tetrabutil-ammónium)-hidroxidot alkalmazunk.
Az O-szulfatáló reakciót formamidban vagy más, ezzel kémiai szempontból egyenértékű oldószerben például kén-trioxid • · ·· · ·
-22valamilyen szerves bázissal - így trimetil-aminnal, trietil-aminnal vagy piridinnel - alkotott komplexének alkalmazásával, vagy piridin jelenlétében klór-szulfonsawal végezzük.
Előnyösen kén-trioxid és piridin komplexét használjuk. Az 0-szulfatáló reakciót általában 10 °C és 50 °C közötti hőmérsékleten valósítjuk meg.
Ezután az N,O-szulfatált heparozánt nátrium-kloridnak a reakcióközeghez adásával csapjuk ki; a nátrium-kloridot addig adagoljuk, amíg koncenctrációja az oldatban a
0,3 M - 0,5 M értéket el nem éri; majd az oldathoz megfelelő mennyiségű etanolt adunk. Az N,O-szulfatált heparozántermék tisztítását a következőképpen végezzük: a csapadékot 0,3-0,5 M koncentrációjú nátrium-klorid-oldatban felvesszük, etanollal ismét kicsapjuk, a kivált csapadékot elkülönítjük, ultratiszta vízben felvesszük, ultratiszta vízzel szemben dializáljuk, majd adott esetben liofilizáljuk és szárítjuk.
A fentebb leírt tisztítási eljárást példaképpen közöljük, s ez más, egyenértékű eljárások kizárását nem jelenti. A tisztítási eljárás egyszer vagy többször hajtható végre.
Az N,O-szulfatált heparozántermékben a kívánt molekulatömegű N,O-szulfatált heparozán dúsítását a fentebb már említett, szokásos, molekulatömegek frakcionálására alkalmas eljárásokkal végezzük. Előnyösen úgy járunk el, hogy elvégezzük e dúsítási folyamatot.
Az eljárás d) lépésének (a heparozántermék parciális Ν,Ο-szulfatálása vagy parciális Ν,Ο-szulfatálás, amely után teljes N-szulfatálási lépés következik) második és harmadik • · ···«
* változata szerint a parciális N,O-szulfatálő lépés előtt a heparozánokat valamilyen szerves bázissal sóvá vagy valamilyen kvaterner ammóniumsóvá alakíthatjuk. A heparozánok kvaterner ammóniumsójának a képzésére előnyösen (tetrabutilammónium)-hidroxidot használunk.
A parciális Ν,Ο-szulfatálási lépést - amelyet a
584 728 számú francia szabadalmi leírásban (1987. november 10; megfelel a 85.10787 számú francia szabadalmi bejelentésnek) közölt eljárással végzünk - poláris aprotikus oldószerben, például dimetil-formamidban, dimetil-szulfoxidban, hexametil-foszforamidban, acetonitrilben vagy ezeknek az oldószereknek valamely keverékében, például kén-trioxid és valamilyen szerves bázis - így trimetil-amin, trietil-amin vagy piridin - komplexének alkalmazásával valósítjuk meg. E reakció piridines oldatban klór-szulfonsav használatával is megvalósítható. Előnyösen kén-trioxid piridinnel alkotott komplexét használjuk.
Alkalmazhatunk azonban más szulfatáló szereket is: különösen olyan szulfatáló anyagokat, amelyeket E. E. Gilbert ír le [Chemical Review 62 , 549-589 (1962)]. Az N,O-szulfatáló reakciót általában 0 °C és 100 °C, előnyösen 10 °C és 50 °C közötti hőmérsékleten 6-14 órás időtartammal valósítjuk meg.
Az előállítási folyamat során, a parciális N,O-szulfatáló reakció végén a 70-100% találmány szerinti N,O-szulfatált heparozánt tartalmazó N,O-szulfatált heparozánterméket nátrium-klorid hozzáadásával csapjuk ki; a nátrium-kloridot addig adagoljuk az elegyhez, amíg koncentrációja az oldatban a • · ···<
• · *· · » · · • ···· ··· ·
-240,3 Μ - 0,5 M értéket el nem éri, majd megfelelő mennyiségű etanolt adunk az oldathoz. A levált csapadékot 0,3-0,5 M koncentrációjú nátrium-klorid-oldatban vesszük fel, ezt az oldatot közömbösítjük, és megfelelő mennyiségű etanolt adunk hozzá. Az így kapott csapadékot elkülönítjük, ultratiszta vízben felvesszük, ultratiszta vízzel szemben dializáljuk, liofilizáljuk, és szárítjuk.
Az N,0-szulfatáló lépést és ugyanúgy az előbbiekben leírt tisztítási lépéseket egyszer vagy többször ismételhetjük. A tisztítási eljárást itt is példaként adjuk meg, és ez egyenértékű eljárások kizárását nem jelenti.
Ezt az N,O-szulfatáló lépést előnyösen egy teljes N-szulfatálást eredményező lépés követi, amelyet általában vizes oldószerben, előnyösen lúgos pH-érték mellett valamilyen szulfatáló szerrel, például kén-trioxid és valamilyen szerves bázis - így trimetil-amin - komplexével a fentebb már leírt N-szulfatáló eljárás szerint hajtunk végre.
A teljes N-szulfatálási lépés végén az N,O-szulfatált heparozánterméket nátrium-klorid hozzáadásával kicsapjuk; ez utóbbit 0,3-0,5 M nátrium-klorid koncentráció eléréséig adagoljuk. Ezután az elegyhez etanolt adunk, a kivált csapadékot 0,3-0,5 N koncentrációjú nátrium-klorid-oldatban ismét oldjuk, etanollal ismét kicsapjuk, a csapadékot ultratiszta vízben felvesszük, ultratiszta vízzel szemben dializáljuk, liofilizáljuk, végül szárítjuk.
Amint már fentebb említettük, előnyösen úgy járunk el, hogy az N,0-szulfatált heparozántermékben az N,O-szulfatált ···· • ♦ ··· ·· · ·· • · · · • ···· · ··· ♦
-25heparozánt dúsítjuk. Ezt a molekulatömegek frakcionálására általánosan alkalmazott eljárásokkal valósíthatjuk meg.
A találmány tárgyát képező N,O-szulfatált heparozánokat, valamint a legalább 70% új találmány szerinti, N,0-szulfatált heparozánt tartalmazó N,O-szulfatált heparozán-termékeket előnyösen úgy nyerjük, hogy vagy egy végső N-szulfatáló reakciót magában foglaló eljárással, vagy olyan eljárással dolgozunk, amelynek során előbb egy N-szulfatáló reakciót végzünk, és ezt követi egy parciális vagy teljes O-szulfatálás. Ekkor az (I) általános képletű ismétlődő egységekben az E jelentése acetilcsoport és szulfátcsoport.
Méréseink szerint a jelen találmány szerinti N,0-szulfatált heparozánok 0,2 pmól/mg-nél kisebb mennyiségű szabad NH2 csoportot tartalmaznak.
A diszacharid-egységekben az acetilcsoport előnyösen legfeljebb 60%-os szinten van jelen; méréseink szerint a szulfatálás foka - a szulfát/karboxil arányban (hányadosban) kifejezve - 1,5 és 3,0 közötti érték.
A találmány szerinti előnyös termékek olyan N,0-szulfatált heparozánok, amelyek legalább 70 tömeg% Ι,ΟχΙΟ5 és 5,OxlO5 D közötti molekulatömegű láncokból állnak; valamint olyan Ν,Ο-szulfatált heparozánok, amelyek legalább 70 tömeg% 2,OxlO4 és 2,5xl05 D közötti molekulatömegű láncokat tartalmaznak .
Más előnyös, találmány szerinti termékekként említhetjük azokat az N,O-szulfatált heparozánokat, amelyek legalább 70 tömeg%-ban 2,OxlO4 és 105 D közötti molekulatömegű Ián-26-
cokból állnak.
Az N,O-szulfatált heparozánok előállítására fentebb ismertetett eljárás, valamint a tisztítási módszerek lehetővé teszik az N,O-szulfatált heparozánok kinyerését nátriumsóik alakjában. Ezekből a sókból - a heparin különböző sóinak vagy a sóvá nem alakított heparinnak az előállítására használt módszerek útján (A heparin: gyártása, szerkezete, tulajdonságai, elemzése (franciául), szerzője J. P. Duclos, kiadó: Masson, 81-83 Franciaország, 1984)] mind az N,O-szulfatált heparozánok más sóit, mind a sóvá nem alakított N,0-szulfatált heparozánok előállíthatok. Az N,O-szulfatált heparozán sóin az összes, gyógyászati szempontból elfogadható sókat értjük. Ezek a sók a szokásos módszerekkel - kiváltképpen a heparinsók előállítására leírt módszerekkel (lásd a 4 168 377 számú Egyesült Államok-beli szabadalmi leírást) előállíthatok.
A találmány szerinti N,O-szulfatált heparozánok előnyös farmakológiai és biológiai sajátságokkal rendelkeznek, amelyek együttese a technika jelenlegi állása szerint közölt kitanításokhoz viszonyítva meglepő. Közelebbről, ellentétben a 0 333 243 számú publikált európai szabadalmi bejelentésben leírt szulfátéit K5 antigén termékekkel - amelyek érképződés elleni és daganatgátló hatással, sőt burkolatos vírusok elleni hatással rendelkeznek, és e hatásaik kedvező arányban vannak a véralvadásgátló sajátságaikkal - a jelen találmány szerinti N,O-szulfatált heparozánok kedvező szabályzó hatást fejtenek ki a véralvadásra. E hatásuk sokkal erősebb, mint a ···
-27dermatán-szulfát hatása a véralvadás különböző paramétereire, e hatásuk inkább a heparinéval hasonlítható össze.
A jelen találmány szerinti reprezentatív termékek ATIIIvagy HCII-függő, trombin Ha elleni hatékonyságát Dupouy és munkatársai [Thrombosis and Haemostasis 60, 236-239 (1988)] II heparin-kofaktorra leírt módszerével, valamint
M. L. Larsen és munkatársai [Thrombosis Research .13., 285-288 (1978) ] antitrombinra (ATIII) leírt módszerének alkalmazásával határoztuk meg.
A vizsgálat mindkét esetben úgy történt, hogy mértük a vizsgált termék gátló hatását tisztított trombinra (Ha faktorra) tisztított HCII vagy ATIII jelenlétében, és meghatároztuk a trombin amidolitikus hatását kromogén szubsztrátum alkalmazásával. Összehasonlító (referens) anyagként e tesztben dermatán-szulfátot alkalmaztunk, amely a legerősebb HCII-függő Ha elleni hatással rendelkezik; a dermatán-szulfátot H. W. Stuhlsatz és munkatársai eljárásával állítottuk elő [A kötőszövetkutatás módszertana (angolul) 137-146 (1976)], és az eredményeket a dermatán-szulfát (rövidítve: DS) azon milligrammban megadott mennyiségében fejeztük ki, amelynek aktivitása 1 mg vizsgált termék hatásával egyenértékű (mg DS ekvivalens/mg).
A találmány szerinti reprezentatív termékek Xa elleni hatását (Yin-Wessler titerét) az E. T. Yin és munkatársai által leírt módszerrel [J. Láb. Clin. Med. 81, 298-310 (1973)] mértük; míg teljes antikoaguláns hatásukat az R. R. Proctor és munkatársai által leírt APTT-teszttel htároztuk ···
-28meg [Am. J. Clin. Path. 36., 212-219 (1961)]. Valamennyi vizsgált termék HCII-függő, Ila elleni (az alábbiakban esetenként: anti-IIa) hatást mutatott, amely kifejezetten erősebb volt, mint a dermatán-szulfát hatása. Jóllehet az ATIII-függő Ha elleni hatás és a Yin-Wessler titer gyengébb volt, mint a heparinoké, mégis erősebbnek bizonyult, mint a dermatán-szulfát esetében. A találmány szerinti termékek APTT titere megközelítőleg 2-15-ször nagyobbak, mint a dermatán-szulfát megfelelő értékei, és elérhetik a heparin hatásának 40%-át.
Mindezek alapján a találmány szerinti N,O-szulfatáz heparozánok különösen kedvező, specifikus hatással és anti- . koaguláns aktivitással rendelkeznek.
A találmány szerinti N,O-szulfatált heparozánok toxicitása igen csekély; toxicitásuk teljes mértékben összeegyeztethető gyógyszerként való alkalmazásukkal.
Ennek alapján a találmány azokra a gyógyászati készítményekre is kiterjed, amelyek hatóanyagként egy találmány tárgyát képező N,O-szulfatált heparozánt vagy annak valamely sóját tartalmazzák; vagy hatóanyagként legalább 70% ilyen N, O-szulfatált heparozánt - vagy annak valamilyen sóját tartalmazó N,O-szulfatált heparozánterméket egy vagy több, gyógyászati szempontból elfogadható higítószerrel, vivőés/vagy segédanyagokkal összekeverve tartalmaznak.
E gyógyászati készítmények főként az érfal megbetegedéseinek, például az ateroszklerózis, arterioszklerózis, valamint a vér túlzott alvadékonyságával járó állapotok (hiper-29 koagulabilitási állapotok) - például műtétek utáni, súlyosbodó daganatok, vagy enzimatikus, bakteriális vagy virális aktiváló anyagok által kiváltott kóros állapotok - megelőző vagy gyógyító kezelésére alkalmazhatók.
Az adag a kortól, a beteg testsúlyától és egészségi állapotától, valamint a betegség természetétől és súlyosságától és az adagolás módjától függően széleskörűen változtatható. Az adagolás során megközelítőleg 1 mg-1 g mennyiségű hatóanyagot, előnyösen megközelítőleg 5 mg-500 mg napi adagot, például 200 mg napi adagot alkalmazunk egy vagy több dózisban, intravénásán vagy szubkután úton, szakaszosan, szabályszerű időközökben; vagy 200-1000 mg hatóanyagot adagolunk naponta orális úton.
A fenti adagokat természetesen minden egyes beteg esetében a megfigyelt eredmények és az előzőleg elvégzett vérelemzés eredményei szerint állíthatjuk be.
A találmány szerinti eljárás b), c), illetve d) lépéseiből származó N-acetil-heparozánok [(II) képletü vegyületek], heparozánok [(III) általános képletü vegyületek] és Nszulfatált heparozánok [(IV) általános képletü vegyületek], továbbá a találmány tárgyát képező Ν,Ο-szulfatált heparozánok, valamint mindezen anyagok hasítási termékei nagy molekulatömegű közbenső termékekként felhasználhatók kis molekulatömegű N-acetil-heparozánok, heparozánok, N-szulfatált heparozánok és Ν,Ο-szulfatált heparozánok - amelyek molekulatömege l,5xl04 D-nál kisebb, és különösen i,5xio3 és l,5x!04 D közötti érték - előállítására depolimerizáció út-30-
ján.
Ez a depolimerizáció az irodalomban az alacsony molekulatömegű heparinok előállítására leírt módszerekkel végezhető: például perjodátos depolimerizáció útján, különösen a 0 287 477 számú publikált európai szabadalmi bejelentésben közölt módszerrel, vagy szabadgyökös depolimeriziáció útján, és különösen a 121 067 számú európai szabadalmi leírásban ismertetett módszerrel.
A depolimerizáció végrehajtható továbbá β-eliminációs reakcióval is, közelebbről a 0 040 144 számú publikált európai szabadalmi bejelentésben leírt eljárással. Ez utóbbi esetben egy adott esetben O-szulfatált, a nem redukáló végén a,β-telitetlen, (a) általános képletű végcsoportot tartalmazó terméket kapunk.
A depolimerizációt előnyösen végezhetjük salétromossavval, különösen a 0 037 319 számú európai szabadalmi leírásban ismertetett módon. Ez a módszer első lépésében olyan termékeket eredményez, amelyek redukáló végződésükön egy (b) általános képletű 2,5-anhidromannóz-egységet tartalmaznak, ahol G jelentése hidrogénatom vagy hidrogénatom és szulfátcsoport, a depolimerizációs reakcióba vitt anyagoknak megfelelően [G jelentése hidrogénatom a (III) és (IV) általános képletű vegyületek esetében, míg G hidrogénatot és szulfátcsoportot jelent az (I) általános képletű vegyületek esetén]; ezt követően - ha a depolimerizációt redukciós reakció követi - olyan hasítási termékeket kapunk, amelyek redukáló végződésükön egy (c) általános képletű 2,5-anhidro-31-
mannit-egységet tartalmaznak, ahol G' jelentése hidrogénatom, ha a depolimerizációs reakciót szulfatálás nem követi, míg G' szulfátcsoportot jelent akkor, ha a depolimerizációs reakció után szulfatálást hajtunk végre.
Ha a salétromossavval végzett depolimerizáció után oxidációs reakciót végzünk, akkor olyan hasítási termékeket kapunk, amelyek redukáló végződésükön egy (d) általános képletű 2,5-anhidromannonsav-egységet tartalmaznak.
Adott esetben a depolimerizáció enzimes módszerrel is végezhető, például a 0 244 235 és 0 244 236 számú publikált európai szabadalmi bejelentésekben közölt módon.
A fentebb említett depolimerizációs módszereket példaként adjuk meg, s ezek nem korlátozó jellegűek. Bármely, a glikózamino-glikánok depolimerizációjára alkalmas más módszert is használhatunk. Ezt követően a depolimerizációs reakcióban kapott termékeket a kis molekulatömegű láncokból álló N-acetil-heparozánok, heparozánok, N-szulfatált heparozánok és N,O-szulfatált heparozánok előállítása céljából egy vagy több frakcionáló műveletnek vethetjük alá.
A fentiek alapján a jelen találmány egy további tárgya nagy molekulatömegű N-acetil-heparozánok [ (II) képletű vegyületek], heparozánok [(III) általános képletű vegyületek], valamint a találmány szerinti, nagy molekulatömegű N,O-szulfatált heparozánok [(I) általános képletű vegyületek] felhasználása l,5xl04 D-nál kisebb molekulatömegű N-acetil-heparozánok, heparozánok, N-szulfatált heparozánok és N,0-szulfatált heparozánok előállítására depolimerizáció útján.
-32• · · » * · · • · ···· · ···· • · · · ··· · · · · *
A jelen találmány egy másik, még különösebb tárgya az N-szulfatált heparozánok [(IV) általános képletű vegyületek] és N,O-szulfatált heparozánok [(I) általános képletű vegyületek] alkalmazása l,5xl04 D-nál alacsonyabb, különösen l,5xl0I. * 3 D és l,5xl04 D közötti méretű, kis molekulatömegű N,O-szulfatált heparozánok előállítására hasítási reakció útján.
Ha a hasítási reakció céljára kiinduló anyagként (IV) általános képletű vegyületeket alkalmazunk, akkor kis molekulatömegű N,O-szulfatált heparozánokat kapunk olyan módon, hogy a (IV) általános képletű termékek hasítása útján előállított, kis molekulatömegű N-szulfatált heparozánokat parciális N,O-szulfatálásnak vagy - teljes N-szulfatáló lépés után - parciális N,O-szulfatálási reakciónak vetjük alá.
A találmányt az alábbi nem korlátozó jellegű példákban részletesen ismertetjük.
I. termék előállítása
Nagy molekulatömegű N-acetil-heparozán előállítása (I. eljárás)
1) Escherichia coli (K5) baktériumtörzs tenyésztése, és az N-acetil-heparozánt tartalmazó szőriét elkülönítése
Escherichia coli SEBR 3282 törzset [letétbe helyezve a Pasteur Intézetben (Párizs, Franciaország) CNCM 1-1013 lajstromszámmal] 400 ml B közegben (pontos összetételét lásd
az I. táblázatban) tenyésztünk úgy, hogy az elegyet keverés közben 2 órán át 37 °C hőmérsékleten inkubáljuk.
Az így kapott előtenyészetet 18,5 literes fermentorba visszük át, amely 11 liter A közeget tartalmaz (pontos öszszetételét lásd az I. táblázatban), és az elegyet 6,5 órán át 37 °C hőmérsékleten 7,2 pH-érték megtartásával inkubáljuk; eközben az oxigén parciális nyomását 5,3 kPa értéken tartjuk levegő befúvatásával (20 liter/min mennyiségileg), keverés közben. Ezután glicerint adunk hozzá úgy, hogy folyamatosan 500 g/liter glicerint tartalmazó steril oldatot vezetünk be 16-17 órán át 18 g/óra sebességgel.
A tenyésztést azonos hőmérsékleten, azonos pH- és parciális oxigénnyomás megtartásával addig folytatjuk, amíg lényegében a glicerin teljes mennyisége el nem fogy. A szuszpenziós tenyésztőközeg DD-értékének (optikai sűrűségének) monitorozása a glicerin adagolásának befejezése után [DO értéke λ = 600 nm-en] azt mutatja, hogy ha a fermentorban a tenyésztést 28-30 óra eltelte után leállítjuk, akkor stacionárius állapot vagy enyhe lízis következik be.
Ezt követően a fermentlevet (tenyésztőelegyet) 25 °C-ra hűtjük, és 0,22 Mm porozitású (szűrőnyílású) membránon szűrjük. így megközelítőleg 12 liter, N-acetil-heparozánt tartalmazó szűrletet kapunk.
I. táblázat
Az A és B közeg összetétele és előállítása
A közeg
900 ml ultratiszta | vízben az alábbi | sorrendben | az | alábbi |
komponenseket oldjuk: | ||||
Nitrilo-triecetsav | (röviden: NTA) | 1000 mg | ||
k2hpo4 | 790 mg | |||
Glutaminsav | 11 | 000 mg | ||
MgCl2-6H2O | 500 mg | |||
K2SO4 | 450 mg | |||
FeSO4-7H2O | 18 mg | |||
CaCl2-2H2O | 2 mg | |||
NaCl | 500 mg | |||
KC1 | 5000 mg | |||
Nyomelemeket tartalmazó oldat (lásd | a | |||
II. táblázatot) | 1 ml | |||
Glicerin | 10 | 000 mg |
A pH értékét tömény, 1,38 sűrűségű kálium-hidroxid-oldattal 7,2-re állítjuk, majd az oldatot ultratiszta vízzel 1000 ml-re töltjük. Ezután az oldatot 0,2 jum pórusméretű membránon sterilező szűrésnek vetjük alá.
A glicerinoldat készítése g glicerint elegendő mennyiségű ultratiszta vízben oldunk, és ultratiszta vízzel az oldat térfogatát 1000 ml-re
egészítjük ki, majd az oldatot 0,2 /xm pórusméretű membránon sterilező szűrésnek vetjük alá.
A fermentáció alatt habzásgátló szerként StruktolRJ 673 (Schill és Seilacher) készítményt alkalmazunk.
B közeg
A B közeget ugyanúgy állítjuk elő, mint az A közeget, azzal az eltéréssel, hogy ajánlatos puffer (pH 7,2) hozzáadása a habzásgátló szer hozzáadása után. Pufferanyagként
3-morfolino-propánszulfonsavat (rövidítve: M.O.P.S.) alkalmazunk.
II. táblázat
Az A közeg és B közeg előállítása során alkalmazott nyomelemoldat előállítása
800 ml ultratiszta vízben az alábbi sorrendben az alábbi komponenseket oldjuk:
H3BO3
Na2Mo04’2H20
CoCl2 * 6H2O
CuSO4-5H2O
ZnSO4-7H2O
A1C13-6H2O
500 mg
1930 mg
850 mg
5 mg
2000 mg
2410 mg
Az elegyhez 100 ml 1,19 sűrűségű sósavat adunk, és ultratiszta vízzel 1000 ml-re töltjük.
2) Túlnyomórészt nagy molekulatömegu N-acetil-heparozán elkülönítése és tisztítása a lépés: Kicsapás etanollal:
A szűrlethez megközelítőleg 48 liter 95 térf./térf.%-os etanolt adunk, majd az elegyet kicsapás és ülepedés céljából 4 °C hőmérsékleten 8 órán át állni hagyjuk.
Ekkor a felülúszót leszivatással eltávolítjuk, majd centrifugáljuk, és a centrifugálásból származó pelletet körülbelül 1 liter ultratiszta vízben felvesszük.
b lépés: Dialízis:
Az előző lépésben kapott oldatot cellulóz-alapú membránból álló, 24 A porozitású Nojax 40 zsákba helyezzük, és ultratiszta vízzel szemben 24 órán át dializáljuk (1 térfogat oldatra vonatkoztatva 6 térfogat vizet veszünk, amelyet 2, 8 és 16 óra elmúltával friss vízzel cserélünk).
E művelet lehetővé teszi a tenyésztőközegben jelenlévő kis molekulájú anyagok, például sók, cukrok, aminosavak, oligonukleotidok és oligopeptidek eltávolítását.
c lépés: Kicsapás, dehidratálás és szárítás:
térfogat dializált oldathoz 0,5 M nátrium-kloridot és térfogat etanolt adunk. Az elegyet a csapadék leválása céljából 5 percig szobahőmérsékleten állni hagyjuk, majd az elegyet 5000xg sebességgel 20 percig centrifugáljuk.
A centrifugálásból származó pelleteket etanolban felvesszük, az így kapott szuszpenziót keverés közben szobahőmérsékleten 1 órán át állni hagyjuk. Ekkor a centrifugálást ·· · ··· • · · ·· · • ···· ····· ·♦· ···· ·
-37és a szuszpendálást megismételjük, majd az így kapott elegyet 5000xg sebességgel 20 percig ismét centrifugáljuk. Az így kapott pelleteket kemencében, vákuumban 40 °C hőmérsékleten 24 órán át szárítjuk.
d lépés: Őrlés poralakká:
A centrifugálásból származó, száraz pelleteket vízmentes körülmények között mozsárban porítjuk.
e lépés: Anioncserélő kromatográfia:
A centrifugálásból származó, porított pelleteket D jelű pufferoldatban vesszük fel, amely 100 ml/g mennyiségben 20 mM Tris-HCl-t tartalmaz (pH 7,5).
Az így kapott oldatot erős anionok cseréjére alkalmas oszlopon kromatografáljuk, amely kvaterner ammóniumcsoportokkal térhálósított agaróz mátrixot tartalmaz (a Pharmacia cég gyors áramlású Q-Sepharose terméke), amelyet előzőleg D pufferoldattal egyensúlyoztunk; az anioncserélő gyantát 1 g porra számítva 5 ml gél mennyiségben alkalmazzuk.
A gélt elegendő mennyiségű D pufferrel mossuk, hogy az UV-detektálással megfigyelt alapértéke 214 nm-re visszaálljon; ezután 25 mM 3,5 pH-értékre beállított piperazinoldattal mossuk.
Az eluálást 3,5 pH-értékű olyan oldattal végezzük, amelynek összetétele: 0,5 M nátrium-klorid és 25 mM piperazin. Az eluátumot 5 N nátronlúg nátrium-hidroxid-oldattal semlegesítjük.
f lépés: Kicsapás, dehidratálás, szárítás és őrlés:
A c és d lépésekben leírt műveleteket ismételjük
·· ··
-38nátrium-klorid hozzáadása nélkül.
Az f lépésben kapott N-acetil-heparozánt A tételnek (sarzsnak) nevezzük.
3) A különböző tisztítási lépésekből kapott N-acetil—heparozán jellemzése
Magmágneses rezonancia (NMR) színkép
Az 1H-NMR és 13C-NMR színképeket a W. F. Vann által leírt N-acetil-heparozán értékeivel [Eur. J. Biochem. 116. 359-364 (1981)] hasonlítottuk össze.
Az A sarzsból kapott N-acetil-heparozán színképi vizsgálata alátámasztja, hogy e termék kémiailag azonos a W. F. Vann által leírt N-acetil-heparozán termékkel: olyan polimer láncokból áll, amelyek ismétlődő β-D-glükuronil-l,4-e-N-acetil-D-glükózaminil-(1,4)-egységekből tevődnek össze.
A molekulatömeg megoszlásának meghatározása méretkizárásos kromatográfiával
Az első módszer
A molekulatömeg megoszlását méretkizárásos HPLC módszerrel határoztuk meg az alábbi körülmények között:
* Az oszlop olyan szilikagyöngyökből állt, amelyek o
átmérője 10 μττι, porozitása 250 A.
* Eluálószer 0,5 M vizes nátrium-szulfát-oldat * Áramlási sebesség: 1 ml/perc.
* UV-detektálás = 205 nm hullámhosszon.
* A kalibrálást heparinból származó, alábbi moleku-
• ·· 4 latömegű oligoszacharidok
6671,
5365, 6150,
1883, 2436, 3411, 3996, 4535, 4995,
7542, 8655,
088,
561,
950,
809,
387
674
tartományra
pontosan.
100
molekulatömegeket
N-acetil-heparozán mennyiségével. A módszer pontossága nagy molekulatömegek, különösen 5xl04 D feletti molekulatömegek esetében jelentősen csökkent.
Az A sarzs méretkizárásos kromatográfiájának eluálási profilja arra a következtetésre vezet, hogy eloszlása polidiszperz, és megoszlásának uralkodó csúcsa megközelítőleg 2xl05 D-nál van. Az A sarzs legalább 70 tömeg%-ot kitevő frakciójának a molekulatömege Ι,ΟχΙΟ5 és 3,0xl05 D közötti tartományban van.
A második módszer
Az eredményeket méretkizárásos HPLC módszerrel, fényszórás-detektorral igazoltuk.
* Oszlopok: Egy előoszlopból és három ezt követő osz- lopból összetett rendszer:
- PL-Aquagel-OHR (előoszlop)
- PL-Aquagel-OH 4 0R
- PL-Aquagel-OH 50R
- PL-Aquagel-OH 60R * Eluálószer: 400 ppm nátrium-azidot tartalmazó vizes oldat ·· ·« * Áramlási sebesség: 1 ml/perc * Szobahőmérséklet * Detektálás: differenciál-refraktométer/fényszórás együttesen. A tömeg-detektor válasza (azaz a fényszórás) a következő szorzattal arányos:
C x (dn/dc)2 x Mw ahol C jelenti a koncentrációt;
dn/dc jelenti a törésmutató növekedését (differenciálhányadosát)
Mw jelenti az átlagos molekulatömeget.
A dn/dc hányados kiszámítását a differenciál-refraktométer válaszaiból végeztük két összehasonlító minta értékének figyelembevételével (70 000 D, illetve 150 000 D átlagos molekulatömegű dextrán) .
E módszer megerősítette, hogy az A” sarzs legalább tömeg%-os frakciójának a molekulatömege 1,0x10^ és
3,OxlO5 D tartományban van, továbbá az A sarzs méretkizárásos kromatográfiájával nyert eluálási profil uralkodó csúcsa megközelítőleg 210 000 D értéknél helyezkedik el.
A molekulatömeg megoszlásának megfigyelése (monitorozása) poliakrilamid-gélen végzett elektroforézissel
Az elemzésre szánt mintákat, valamint a vándorlás végét jelző brómfenolkéket tartalmazó jelzőanyagot elektroforézisnek vetettük alá Tris-borát-pufferban 15%-os poliakrilamid-gélen, amelyet úgy kaptunk, hogy akrilamid és N,N'-metilén• · • · ·· ·· ♦ ♦· • ♦ ·· *·« • · * «« • · ····· •··· *^· · ·*β
-41-bisz(akrilamid) 29:1 arányú keverékét polimerizáltuk.
A vándoroltatást 40 mA áramerősség mellett körülbelül 4 órán át 18 cm hosszúságú gélen végeztük, amíg a vándorlás végét jelző anyag a gélről távozott. Ekkor a gélt alciankékkel, majd ezüsttel festettük S. Pelkonen és munkatársai eljárása szerint [J. Bact. 170. 2646 (1983)], amely savas poliszacharidokra specifikus.
Ezt az elektroforétikus elemzést mind az a lépésből kapott, részlegesen tisztított terméken, mind a végső lépésből származó, tisztított terméken elvégeztük, azzal a céllal, hogy igazoljuk: a tisztítás során az N-acetil-heparozán molekulatömeg-eloszlásában jelentősebb változások nem léptek fel.
Az a lépésből kapott, részlegesen tisztított termék profiljainak, valamint a végső lépésben tisztított termék profiljainak a megfigyelése megmutatta, hogy jelentősen nem különböznek (azonos vándorlási távolságokban hasonló intenzitású sávok jelentek meg). Mindezek alapján az N-acetil-heparozán molekulatömeg-megoszlásában a tisztítás során nem lép fel jelentős változás.
Az uronsavak kvantitatív meghatározása
A végső lépésben kapott, tisztított termék egységnyi tömegére vonatkoztatott uronsav mennyiségét kolorimetriás úton határoztuk meg T. Bittér módszerével [Analytical Biochemistry 4, 330-334 (1962)]. Ez a kvantitatív meghatározási módszer a glikózamino-glikánok karbazollal forró savas • ·
-42közegben végbemenő reakcióján alapul, amelynek során fellépő rózsaszínű elszíneződés arányos a felszabadult uronsav menynyiségével. Ebben az adott esetben a sav glükuronsav.
Az A sarzs esetében a végső lépésben kapott, részlegesen tisztított termék uronsavtartalma 2,2 μιποί/π^ értéknek adódott.
Spektrofotometria az UV és a látható fény tartományában
Az A sarzsból származó, tisztított terméket ultratiszta vízben oldottuk, és az így kapott, 1 mg/ml koncentrációjú oldatot 1 cm optikai hosszúságú edénybe helyeztük. Rögzítettük az oldat abszorpciós spektrumát 200 és 600 nm között.
Az így kapott színkép alapján igazolható volt, hogy különösen a 256 nm hullámhosszon megfigyelt elnyelés alapján az A sarzs 1%-nál kevesebb DNS-t tartalmazott.
Az összes fehérjetartalom kvantitatív meghatározása
A BioradR márkanevű fehérjemeghatározó készletet alkalmaztuk az összes fehérjetartalom meghatározására. A meghatározás alapja abban áll, hogy Coomassie Brilliant Blue g-250 savas oldatában az elnyelési maximum hullámhossza 465 nm-ről 495 nm-re tolódik, ha a fehérjék a színezékhez kötődnek [Reisner és munkatársai: Anal. Biochem. 64., 509 (1975)].
Az A sarzsban a fehérjék összes mennyisége 1,5%-nál kisebb.
A szabad NH^-csoportok kvantitatív meghatározása
E kvantitatív meghatározást Zensaku Yosizawa és munkatársai módszerével végeztük [Biochemica et Biophysica Acta 141, 358-365 (1967)].
A szabad NH2~csoportok mennyisége (μιποΐ/mg-ban kifejezve) a dezacetilezett β-D-glükuronil-l,4-a-N-acetil-D-glükózaminil-(1,4)-egységek, valamint az esetleg jelenlévő, szabad NH2_csoportot tartalmazó szennyezések mennyiségének jelző paramétere.
Az A sarzs szabad NH2-csoportot 0,1 μιηοΐ/mg mennyiségben tartalmaz.
II. termék előállítása
Túlnyomórészt nagy molekulatömegú N-acetil-heparozán előállítása (II. eljárás)
1) Escherichia coli (K5) baktériumtörzs tenyésztése, és az N-acetil-heparozánt tartalmazó szúrlet elkülönítése
Az Escherichia coli SEBR 3282 törzs tenyésztését és az N-acetil-heparozánt tartalmazó szűrlet elkülönítését az I. termék előállítása során leírt módszerrel végeztük.
2) A túlnyomórészt nagy molekulatömegú N-acetil-heparozán elkülönítése és tisztítása
a) lépés: Dialízis:
375 ml szűrletet az I. termék előállítására leírt eljárással dializálunk [I. termék előállítása, 2) lépés: Túlnyomórészt nagy molekulatömegű N-acetil-heparozán elkülöní-44tése és tisztítása, b lépési. Dialízis után körülbelül 1020 ml tisztított oldatot kapunk.
b) lépés: Tisztítás savas közegben:
A dializált oldathoz 3,5-ös pH eléréséhez elegendő menynyiségű 5 N sósavoldatot adunk. A kivált csapadékot centrifugálással eltávolítjuk, majd az oldatot 5 N sósavval
1,8 pH-értékig savanyítjuk. Esetleg csapadék képződhet, amelyet centrifugálással eltávolítunk, majd az oldatot 5 N nátronlúgoldattal közömbösítjük.
c) lépés: Kicsapás, dehidratálás és szárítás:
A közömbösített oldathoz addig adagolunk nátrium-kloridot, amíg annak koncentrációja a 0,5 M értéket el nem éri, majd 4-szeres térfogatú etanolt adunk hozzá. Az elegyet szobahőmérsékleten tartjuk 5 percig a csapadék teljes leválása céljából, majd az elegyet 5000xg sebességgel 20 percig centrifugáljuk.
A centrifugálásból származó pelleteket etanolban felvesszük, és az így kapott szuszpenziót 1 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Ezután a centrifugálás és a szuszpendálás műveletét megismételjük. Az így kapott elegyet 5000xg sebességgel 20 percig ismét centrifugáljuk.
A centrifugálásból eredő pelleteket vákuumkemencében °C hőmérsékleten 24 órán át szárítjuk.
d) lépés: Alkálikus hidrolízis és dialízis:
Az előző lépésben kapott terméket szárítás után 2,5 tömeg/térf.%-os koncentrációban 0,25 N nátronlúgoldatban oldjuk, és az így kapott oldatot 2 órán át 50 °C hőmérsékleten
-45tartjuk.
Ekkor az oldatot 5 N sósavoldattal közömbösítjük, majd a poliszacharidot tartalmazó oldatot az I. termék előállítására leírt eljárással dializáljuk [I. termék előállítása,
2) lépés: Túlnyomórészt nagy molekulatömegű N-acetil-heparozán elkülönítése és tisztítása, b lépési.
Dialízis után körülbelül 990 ml oldatot kapunk.
e) lépés: Anioncserélő kromatográfia:
A dializált oldathoz olyan mennyiségben adunk piperazint, EDTA-t és Triton X-100 (ProlaboR) készítményt, hogy az oldatban a piperazin koncentrációja 25 mM, az EDTA koncentrációja 2 mM és a Triton X-100 koncentrációja
0,2 térf./térf.% legyen.
Ezt követően a pH-t 5 N sósavoldattal 3,5-re állítjuk, és az oldatot 400 ml Q-Sepharose gyors áramlású oszlopra visszük, amelyet előzőleg a 25. mM piperazint, 2 mM EDTA-t és 0,2 mM Triton Χ-100-at tartalmazó piperazin-pufferoldattal (pH = 3,5) egyensúlyba hoztuk.
Az oszlopot a piperazin-pufferoldattal mossuk, utána
0,5 M nátrium-klorid-oldattal eluáljuk, majd a terméket
4-szeres térfogatú etanollal kicsapjuk.
Az így kapott terméket vákuumban 40 °C hőmérskleten szárítjuk. így megközelítőleg 9,85 g N-acetil-heparozánt kapunk .
f) lépés: Méretkizárásos kromatográfia:
g előző lépésben kapott terméket 60 ml olyan pufferoldatban oldunk, amelynek összetétele: 20 mM Tris-HCl
-46·· * * · · * · ·· · 9· Ζ »* 2 · * · · ·
...» »8. ··;· ··:· (pH 7,5) és 1 Μ nátrium-klorid. Az így kapott oldatot előzőleg azonos összetételű pufferoldattal kiegyensúlyozott, 200 ml oktil-SepharoseR oszlopon vezetjük át.
Az oszlop által vissza nem tartott frakcióhoz 4-szeres térfogatú etanolt adunk, a kivált csapadékot mossuk, és °C hőmérsékleten vákuumban szárítjuk.
így 3,90 g N-acetil-heparozánt kapunk (B sarzs).
3) A különböző tisztítási lépésekben kapott N-acetilheparozán jellemzése
Magmáneses rezonancia (NMR) színkép
Az ÍH-NMR és i^C-NMR színképek vizsgálata igazolta, hogy a kapott N-acetil-heparozán kémiailag azonos a W. F. Vann által leírt N-acetil-heparozánnal [Eur. J. Biochem. 116. 359-364 (1981)].
A molekulatömeg-megoszlás meghatározása méretkizárásos kromatooráfiával:
A molekulatömeg-megoszlást méretkizárásos HPLC módszerrel határoztuk meg az I. termék előállítása során leírt N-acetil-heparozánok molekulatömeg-megoszlásának meghatározására alkalmazott módszerrel. Azt találtuk, hogy a B sarzs legalább 60 tömeg%-ot kitevő frakciójának a molekulatömege 5,0xl04 és 2,5xl05 D közötti tartományban van.
Az uronsavak kvantitatív meghatározása
Az e lépésből származó N-acetil-heparozán uronsavszintje
2,2 Mmol/mg-nek adódott.
• V · ·· ·
-ΜSpektrofotometria az UV és látható fény tartományában
A színkép alapján beigazolódott, hogy az így kapott N-acetil-heparozán 1%-nál kisebb mennyiségű DNS-t tartalmaz.
Az összes fehérjetartalom kvantitatív meghatározása
A B sarzsban az összes fehérjemennyiséget 1%-nál kevesebbnek találtuk.
A szabad NH2~csoportok kvantitatív meghatározása
A B sarzsban az NH2~szint 0,1 μιηοΐ/mg-nél kevesebbnek adódott.
III. termék előállítása
Túlnyomórészt nagy molekulatömegű N-acetil-heparozán előállítása (III. eljárás)
1) Escherichia coli (K5) baktériumtörzs tenyésztése
Az Escherichia coli SEBR 3282 törzs tenyésztését az I. termék előállításában leírt módszerrel végeztük. Körülbelül 12 liter, N-acetil-heparozánt tartalmazó fermentlevet kaptunk .
2) Előzetes tisztítás:
a) lépés: Centrifugálás:
A centrifugálás végén a kapott szuszpenziót percenként 8000 fordulatszámmal (vagy 11 000 x g és 14 000 x g közötti sebességgel) 20 percig centrifugáljuk.
b) lépés: Érintkeztetés alkálikus oldattal
Centrifugálás után a pelletet eltávolítjuk, és a felülúszót körülbelül 1 órán át 0,1 N nátronlúgoldattal hozzuk érintkezésbe.
c) lépés: Előszűrés:
Az előző lépésben kapott oldatot előszűrésnek vetjük alá egy polipropilénből készült 3MR sorozatú 300 szűrőn.
d) lépés: Koncentrálás előre meghatározott mérethatár- kizárású membránon
A c) lépésben kapott szűrletet AmiconR üreges rostokból álló lapon szűrjük, amelynek molekulaméret-kizárási határértéke 30 000 D vagy ezzel egyenértékű. így olyan oldatot kapunk, amely nagy molekulatömegű N-acetil-heparozánt koncentráltan tartalmaz.
e) lépés: Dialízis:
A nagy molekulatömegű N-acetil-heparozánt koncentráltan tartalmazó oldatot ultratiszta vízzel szemben - még az AmiconR rendszerben - igen nagy (10 000-nél nagyobb) higítási faktorral dializáljuk.
3) A túlnyomórészt nagy molekula töm egű N-acetil—heparozán elkülönítése és tisztítása
Az elkülönítést és tisztítást vagy az I. termékre leírt módon végezzük [2) Túlnyomórészt nagy molekulatömegű N-acetil-heparozán elkülönítése és tisztítása, c - f lépések!. s így olyan, C sarzsnak jelölt N-acetil-heparozánt kapunk, amelynek jellemzői hasonlók az A sarzs jellemzőihez; vagy
-49úgy végezzük, mint azt a II. termék esetére bemutattuk (2) Túlnyomórészt nagy molekulatömegű N-acetil-heparozán elkülönítése és tisztítása, a - f lépések1.
IV. termék előállítása
Túlnyomórészt nagy molekulatömegu N-acetil-heparozán előállítása (IV. eljárás)
1) Escherichia coli (K5) baktériumtörzs tenyésztése
Az Escherichia coli SEBR 3282 törzs tenyésztését a
I. termékre leírt eljárással végezzük, tenyésztőközegként azonban az A közeg helyett C közeget, és a B közeg helyett D közeget használunk.
A C és D közegek összetételét az alábbiakban közölt táblázatban adjuk meg.
Ilyen módon mintegy 12 liter, N-acetil-heparozánt tartalmazó szűrletet kapunk.
2) Túlnyomó részben nagy molekulatömegu N-acetil-heparozán elkülönítése és tisztítása
Az izolálást és tisztítást az I. termék előállítására (2) Túlnyomórészt nagy molekulatömegű N-acetil-heparozán izolálása és tisztítása, a) - f) lépési leírt eljárással végezzük, s így a D sarzshoz jutunk.
* · ♦ 4 4 « • · 4 » 4 4 4 • · 4 4 4* · 4 4 4 • 4 4 4 · · · 4 · 4 4 4
3) A fentiek szerint kapott N-acetil-heparozán jellemzése A molekultömeg-megoszlás meghatározása méretkizárásos kromatográfiával
Az I. termék előállítása során alkalmazott módszereket követtük [3) A különböző tisztítási lépésekből kapott N-acetil-heparozán jellemzése: a molekulatömeg-megoszlás meghatározása méretkizárásos kromatográfiával; első és második módszer].
A D sarzs méretkizárásos kromatográfiája során kapott eluálási profilból az következtethető, hogy a molekulatömeg-megoszlás polidiszperz, és a túlnyomórészt jelző csúcs megközelítőleg 110 000 D-nál van.
A D sarzs legalább 75%-os hányadának a molekulatömege
1,0 x 104 és 2,5 x 105 D között van.
Az uronsavak kvantitatív meghatározása
A D sarzs uronsavtartalma 2,0 gmol/mg.
A szabad NHg-csoportok kvantitatív meghatározása
A D sarzs szabad NH2-csoport tartalma 0,1 gmol/mg értéknél kevesebb.
III. táblázat
A C és D közeg összetétele és előállítása
C közeg
A c közeget az alábbi három steril oldat kombinálásával állítjuk elő:
1. számú oldat
Az alábbi komponenseket az alábbi sorrendben 700 ml ultratiszta vizében oldjuk:
Komplexképző szer: N-[trisz(hidroxi-metil)-metil]-glicin (TricineR,
Fluka) | 360 mg |
FeS04-7H2O | 280 mg |
CaCl2-2H2O | 6,7 mg |
MgCl2·6H2O | 1270 mg |
K2SO4 | 500 mg |
KC1 | 5000 mg |
Kazein-hidrolizátum (mint fő aminosav- | |
forrás) HY CASE SFR (Sheffield-cég) | 25 000 mg |
ÉlesztőkivonatR (Difco-cég) | 18 000 mg |
Nyomelemoldat (lásd a II. táblázatot az 1. termék előállításában) 1 ml
A fenti elegyhez egy Pasteur-pipettával néhány csepp
Struktol J 673r habzásgátló szert (a Schill és Seilacher cég • · * » » * · • · ·*♦» · ···« • · ·♦ ·♦* · ··* *
-52gyártmánya) adunk, és az oldat pH-értékét 1,38 sűrűségű kálium-hidroxid-oldattal 7,4-re állítjuk, majd az oldatot ultratiszta vízzel 850 ml-re töltjük, végül 45 percig 120 °C hőmérsékleten autoklávban sterilizáljuk.
2. számú oldat g K2HP04~ot körülbelül 40 ml ultratiszta vízben oldunk, és az oldat térfogatát ultratiszta vízzel 50 ml-re egészítjük ki, majd az így kapott oldatot 0,2 μπι szűrőnyílású (porozitású) szűrőn szűrjük.
3. számú oldat
20,7 g glicerint megfelelő mennyiségű ultratiszta vízben oldunk, és az oldat térfogatát ultratiszta vízzel 100 ml-re töltjük, majd az így kapott oldatot 110 °C hőmérsékleten 30 percig autoklávozzuk.
D közeg
A D közeget a C közeghez hasonlóan állítjuk elő, azzal az eltéréssel, hogy ajánlatos a habzásgátló szer hozzáadása után 20 g 7,2 pH-értékű 3-morfolino-propánszulfonsav puffer hozzáadása.
V. termék előállítása
Heparozán (40%-ban N-dezacetilezett származék) előállítása
3,7 g IV. termék (D sarzs) előállításában leírt N-ace- » · ····
-53til-heparozánt 74 ml 1 N nátrium-hidroxid-oldatban oldjuk, az oldatot 50 °C-ra melegítjük, és ezen a hőmérsékleten keverés közben, nitrogénatmoszférában 8 órán át keverve reagáltatjuk. Ezt követően a pH értékét 2 N sósavoldattal körülbelül 8-ra állítjuk, az így kapott oldatot ultratiszta vízzel dializáljuk, majd liofilizáljuk.
A liofilizálás után 2,91 g terméket kapunk: ez az
E sarzs.
Az N-dezacetilezés foka (mértéke)
A liofilizálás elvégzése után kapott termék szabad NH2-csoportjainak kvantitatív meghatározása azt mutatta, hogy az N-acetil-heparozán 40%-ban N-dezacetileződött.
VI. termék előállítása
N-Szulfatált heparozán (80%-ban N-dezacetilezett származék) előállítása
A különböző kémiai módosítások céljára kiinduló anyagként egy F sarzsnak nevezett N-acetil-heparozánt alkalmazunk, amelyet a II. termék előállítása során leírt eljárással készítünk.
E termék uronsavtartalma 2,41 /xmol/mg-nak adódott.
a lépés: Részleges N-dezacetilezés
1,9 g ”F” sarzsot 38,5 ml 2 N nátrium-hidroxid-oldatban oldunk, az oldatot 50 °C-ra melegítjük, és ugyanezen a hőmérsékleten nitrogénatmoszférában 8 órán át reagáltatjuk.
Ezt követően a pH értékét 2 N sósavoldattal 8,25-re ál-54« » ···· » · ···» lítjuk, az így kapott oldatot ultratiszta vízzel szemben dializáljuk, majd liofilizáljuk, s így 1,6 g terméket kapunk.
Az N-dezacetilezés foka (mértéke)
A szabad NH2_csoportok kvantitatív meghatározása szerint az N-acetil-heparozán 80%-ban dezacetileződött.
b lépés: N-Szulfatálás
1,33 g előző lépésben kapott terméket 57 ml ultratiszta vízben oldunk, hozzáadunk előbb 1,9 g nátrium-karbonátot, majd 1,9 g kén-trioxid/trimetil-amin komplexet, és az így kapott keveréket 20 órán át 55 °C hőmérsékleten tartjuk. Ekkor az oldat vezetőképességét ásványmentes víz hozzáadásával egy 0,5 M koncentrációjú konyhasóoldat vezetőképességére állítjuk be, és 4-szeres térfogat etanol hozzáadásával kicsapjuk a szilárd terméket. A csapadékot centrifugáljuk, az így kapott pelletet 0,5 M konyhasóoldatban felvesszük, ismét
4-szeres térfogatú etanolt adunk hozzá, és az így kicsapott szilárd terméket centrifugáljuk.
A pelletet ultratiszta vízben oldjuk, az így kapott oldatot az I. termék előállításában leírt módon ultratiszta vízzel szemben dializáljuk, majd liofilizáljuk.
így 1,809 g N-szulfatált heparozánt nyerünk; ez az
FI sarzs.
• »··
VII. termék előállítása
Kis molekulatömegű N-szulfatált heparozán (80% -bán N— dezacetilezett származék) előállítása salétromossavas depolimerizációval (a végső nitritkoncentráció 0,04 M) a lépés; Hasítás nátrium-nitrittel g VI. terméket 8 ml ultratiszta vízben oldunk, az oldat pH-értékét 2 N sósavoldattal 2,5-re állítjuk, és az így kapott oldathoz erőteljes keverés közben szobahőmérsékleten, nitrogénátvezetés közben 0,276 ml, 100 mg/ml koncentrációjú vizes nátrium-nitritoldatot adunk (a végső nitritkoncentráció: 0,04 M). Ezután a pH értékét azonnal 2,5-re állítjuk vissza 2 N sósavoldattal, és az oldatot 10 ml össztérfogatra töltjük. Az oldatot nitrogénáramban tartjuk 2 órán át keverés közben.
b lépés: A képződött 2,5-anhidromannóz-csoportok redukciója
Az oldat pH-értékét 2 N nátronlúgoldattal 7,0-ra állítjuk, 0,2 g nátrium-[tetrahidrido-borát]-ot adunk hozzá, majd az így kapott keveréket levegő jelenlétében 15 órán át szobahőmérsékleten keverjük.
Ekkor a bórhidrid feleslegét 10%-os ecetsavoldat hozzáadásával (amellyel 3,5-pH-értéket állítunk be) elbontjuk, utána a reakcióelegyet 15 percig keverjük, majd pH-értékét 2 N nátronlúgoldattal 7,0-ra állítjuk.
A reakció termékét 4-szeres térfogatú etanol hozzáadásával kicsapjuk, a csapadékot centrifugáljuk, tiszta etanollal mossuk, és vákuumban 60 °C hőmérsékleten szárítjuk.
• ··· • ···· · ···· ··· ♦ ··· ·
-56így 980 mg kis molekulatömegű, depolimerizált N-szulfatált heparozánt (80%-ban N-dezacetilezett származékot) kapunk, amely redukáló végződésén 2,5-anhidromannit-csoportot tartalmaz; ez a G sarzs.
A molekulatömeg-megoszlás meghatározása méretkizárásos
HPLC módszerrel
A molekulatömeg megoszlását méretkizárásos HPLC módszerrel határoztuk meg az alábbi körülmények megtartásával:
Oszlop: TSK 2000 (Toyo Soda)
Mozgó fázis: 0,5 M vizes nátrium-szulfát-oldat
Áramlási sebesség: 1 ml/perc
Detektálás: UV fényben 205 nm hullámhosszon
A kalibrálást heparinból származó oligoszacharidok sorozatával végeztük, amint ezt az I. termék előállítása során leírtuk.
3) A különböző tisztítási lépésekből kapott N-acetil-heparozán jellemzése: a molekulatömeg-megoszlás meghatározása méretkizárásos kromatográfiával - első módszer).
Az eluálási profilból levezetett egyes eredményeinket az alábbi IV. táblázatban összegeztük.
A IV. táblázatban a rövidítések jelentése a következő:
- MW]_ jelenti a molekulatömeget olyan értelemben, hogy termék 1 tömeg%-os frakciójának a molekulatömege MWj^-nél nagyobb;
- MW2 jelenti a molekulatömeget olyan értelemben, hogy a termék 10 tömeg%-os frakciójának a molekulatömege MW2-nél nagyobb;
- mw4 | jelenti a molekulatömeget olyan értelemben, hogy a termék 10 tömeg%-os frakciójának a molekulatömege MW4-nél kisebb; |
- mw5 | jelenti a molekulatömeget olyan értelemben, hogy a termék 1 tömeg%-os frakciójának molekulatömege MW5-nél kisebb; és |
— MW3 | jelenti az abszorpciós maximumnak megfelelő molekulatömeget . |
IV. táblázat
A VII. tennék molekulatömeg-megoszlása (G sarzs)
MWX | mw2 | MW3 | mw4 | mw5 |
16 939 | 8843 | 3716 | 1757 | 925 |
VIII. tennék előállítása
Kis molekulatömegu N-szulfatált heparozán (80%-ban N— dezacetilezett tennék) előállítása salétromossavas depolimerizációval (a végső nitritkoncentráciő 0,03 M)
Az előállítást a VII. tennék előállítása szerint végezzük azzal az eltéréssel, hogy 0,276 ml helyett 0,208 ml, 100 mg/ml koncentrációjú nátrium-nitrit-oldatot alkalmazunk.
így 990 mg terméket kapunk; ez a H sarzs.
-58·*·· * · ····
A molekulatömeg megoszlását a VII. termék előállításában leírt méretkizárásos HPLC módszerrel végeztük. Az eluálási profilból levezetett egyes eredményeinket az alábbi V. táblázatban Összegeztük. Az V. táblázatban MWlz MW2, MW3, MW4 és MW5 jelentése ugyanaz, mint a IV. táblázatban.
V. táblázat
A VIII. termék molekulatömeg-megoszlása (H sarzs)
MWj. | MW3 | mw3 | mw4 | mw5 |
19 856 | 11 146 | 5377 | 2460 | 1536 |
N,Ο-Szulfatált heparozán előállítása
1. példa
Ν,Ο-Szulfatált heparozánok; 80%-ban N-dezacetilezett származékok, amelyek szulfatálási foka (mértéke) 2,6
a lépés: | A (tetrabutil-ammónium)-só képzése |
800 mg VI. termék előállítása során kapott N-szulfatált heparozánt (a kiinduló anyagként alkalmazott N-acetil-heparozánt a IV. termék előállítására megadott módszerrel állít juk elő) 100 ml vízben oldunk. Az így kapott oldatot divi nil-benzollal térhálósított polisztirol-alapú ioncserélő oszlopra visszük (beszerzési helye: Dow Chemical; DowexR
-59·· * * ·· • · · · · ♦ * · • · · « ·· ♦ • · ·»·· ····* • ··· ·«« · ·»· ·
W 8 20-50 Mesh), amelyet előzőleg savas közeggel készítettünk elő, s így a termék savas alakját regeneráljuk. Az eluátum pH-értékét 40 tömeg/térf.%-os (tetrabutil-ammónium)-hidroxid-oldattal 7-re állítjuk; az oldat adagolását akkor állítjuk le, amikor az eluátum teljesen semleges (pH = 7) . Ezután az oldatot liofilizáljuk, s így 1,3 g cím szerinti sóterméket kapunk.
b lépés; O-Szulfatálás
Az előző lépésben kapott sót 80 ml formamidban oldjuk, és az oldathoz 5,6 g piridin/kén-trioxid komplexet (Aldrich-cég, hivatkozási száma S755-6) adunk. A reakcióelegyet 6 órán át 30 °C hőmérsékleten reagáltatjuk, majd 16 ml 2 M konyhasóoldatot adunk hozzá. A pH értékét 5 N nátronlúgoldattal 7-re állítjuk, és kicsapás végett kétszeres térfogatú etanolt adunk hozzá. A csapadékot 0,5 M konyhasóoldatban felvesszük, és kétszeres térfogatú etanol hozzáadásával ismét kicsapjuk, majd az elegyet ultratiszta vízzel szemben dializáljuk, és forgóbepároló készülékben betöményítjük.
c lépés: Gélszűrés
Az előző b lépésben kapott tömény oldatot gélszűréssel frakciónáljuk: ehhez Sephacryl S 300 HR oszlopot és eluálószerként 0,5 M konyhasóoldatot alkalmazunk.
Azokat a frakciókat, amelyek 100 000 - 200 000 D átlagos molekulatömegű láncokból álló N,O-szulfatált heparozánt, valamint azokat a frakciókat, amelyek megközelítőleg 50 000 D és megközelítőleg 12 000 D közötti átlagos molekulatömegű láncokból álló N,O-szulfatált heparozánt tartalmaznak,
-60·« 9 * ·· • · · · *♦ < Λ • · * * ·· * • · «·*· ♦»··· «·«» »«· · · · · * összegyűjtjük.
A fenti három frakció mindegyikéhez 5-szörös térfogatú etanolt adunk, majd az így kapott elegyeket ultratiszta vízzel szemben dialízisnek vetjük alá, és a dialízis után kapott oldatokat liofilizáljuk.
így három sarzsban kapunk N,O-szulfatált heparozánt:
Az 1A sarzs olyan N,O-szulfatált heparozán, amely
150 000 és 200 000 D közötti átlagos molekulatömegű láncokból áll. Ez az N,O-szulfatált heparozán legalább 70% tömeg%-ban 1,0 x 105 és 5,0 x 105 D közötti molekulatömegű láncokból áll. Ezt az N,O-szulfatált heparozánt 0,140 g hozammal kapjuk.
Az 1B sarzs olyan N,O-szulfatált heparozán, amely megközelítőleg 50 000 D átlagos molekulatömegű láncokból áll. Ez az N,O-szulfatált heparozán legalább 70 tömeg%-ban 2,0 x 104 és 1,0 x 105 D közötti molekulatömegű láncokból áll. Ezt az N,O-szulfatált heparozánt 0,350 g hozammal kapjuk.
Az IC sarzs olyan N,O-szulfatált heparozán, amely
000 D átlagos molekulatömegű láncokból áll. E terméket mintegy 0,100 hozammal kapjuk.
Az e példában leírt három N,O-szulfatált heparozán-sarzs jellemzőit a VI. táblázatban foglaltuk össze.
VI. táblázat
Az ΙΑ, 1B és IC sarzsoknak megfelelő N,O-szulfatált heparozánok jellemzői
Uronsavtartalom NH2~tarta- A dezaceti- A szulfa-
Mmol/mg | lom μιτιοΐ/mg | lezés foka | tálás foka (szulfát/karboxil arány) | ||
1A | sarzs | 1,48 | <0,01 | 80% | 2,6 |
1B | sarzs | 1,45 | <0,01 | 80% | 2,6 |
IC | sarzs | 1,45 | <0,01 | 80% | 2,6 |
A szulfatálás foka - azaz a szulfát/karboxil arány - az egy diszacharid-egységben jelenlévő szulfátcsoportok átlagos számának és ugyanebben az egységben lévő karboxilcsoportok számának a hányadosa. Ezt az arányt vezetőképességi méréssel határozzuk meg egyrészt a szulfátcsoportok, másrészt a karboxilcsoportok számának kvatitativ meghatározása [a módszer leírását lásd: Casu és munkatársai a következő helyen: Carbohydrate Research 39., 168-176 (1975) ] .
2. példa
N,O-Szulfatált heparozánok: 40%-ban N-dezacetilezett származékok, amelyek szulfatálási foka (mértéke) 2,1 *1Μ
-62a lépés: A (tetrabutil-ammónium)-só képzése
Kiinduló anyagként az V. terméket (E sarzsot) alkalmazzuk; a sót az előbbi 1. példa a lépésében leírt módszerrel állítjuk elő. A heparozán előállítására felhasznált N-acetil-heparozán kiinduló anyagot az I. termék előállítására leírt módszerrel kapjuk.
b lépés: Részleges N,O-szulfatálás
421 mg előző lépésben kapott sóterméket 35 ml dimetil-formamidban oldunk, és 3,71 g piridin/kén-trioxid komplexet adunk hozzá, majd a reakcióelegyet keverés közben szobahőmérsékleten 6 órán át reagáltatjuk. A reakcióelegyhez egységnyi térfogatára számítva addig adunk nátrium-kloridot, amíg az oldat nátrium-klorid koncentrációja a 0,33 M értéket el nem éri, majd az elegyhez kétszeres térfogatú etanolt adunk. Megvárjuk, amíg a csapadék teljesen leválik, majd az elegyet centrifugáljuk, és a felülúszót elvetjük. A pelletet 0,5 M konyhasóoldatban felvesszük, az oldatot közömbösítjük, és kétszeres térfogatú etanolt adunk hozzá. A csapadék teljes leválása után az elegyet centrifugáljuk, a kapott pelletet ultratiszta vízben felvesszük, és az így kapott oldatot ultratiszta vízzel szemben dializáljuk, majd liofilizáljuk.
A liofilizált termék jellemzői:
szabad Nf^-tartalma 0,10 )umol/mg;
szulfatálási foka diszacharid-egységenként 1,9.
c lépés: Teljes N-szulfatálás tömegrész Ν,Ο-szulfatált terméket 1 tömegrész nátrium-hidrogén-karbonáttal és 1 tömegrész kén-trioxid/trimetil ·
-63-ainin komplexszel az N,O-szulfatált termék 1 g-jára számított 20 ml ultratiszta vízben összekeverünk, majd a reakcióelegyet 55 °C hőmérsékleten keverés közben 20 órán át reagáltatjuk. Ekkor a reakcióelegyet 10-szeresére hígítjuk, és az így kapott oldat vezetőképességét 0,5 M konyhasóoldat vezetőképességével azonos értékre állítjuk.
Ezt követően kétszeres térfogatú etanol hozzáadásával kicsapjuk a terméket, amelyet centrifugálunk, majd a pelletet 0,5 M konyhasóoldatban felvesszük, és kétszeres térfogatú etanol hozzáadásával ismét kicsapjuk a terméket, amelyet ultratiszta vízben felveszünk, ezt az oldatot ultratiszta vízzel szemben dializáljuk, az így kapott oldatot liofilizáljuk, és a liofilizált terméket vákuumban 40 °C hőmérsékleten szárítjuk. A liofilizált termék - jele: 2. sarzs jellemzői az alábbiak:
szabad NH2-tartalma 0,02 μιηοΐ/π^;
szulfatálási foka diszacharid-egységenként 2,1.
Látható, hogy a megmaradó NH2-tartalom (0,02 gmol/mg) csekély, kevesebb, mint a részleges N,O-szulfatálási lépésben kapott N,O-szulfatált heparozán NH2-tartalma. Ez mutatja az N-szulfatálási reakció teljes végbemenetelét.
A 2. sarzs legalább 70 tömeg%-ban olyan láncokat tartalmaz, amelyek molekulatömege 2,0 x 104 D és 2,5 x 105 D közötti érték.
* ·· • · ···· «··
• ·*>·· ··· ·
3. példa
N, Ο-Szulfatált heparozán: 80%-ban dezacetilezett származék, amelynek szulfatálási foka 2,6
3,35 g N-szulfatált heparozánt - amelyet a VI. termék előállítása során kivitelezett a és b lépésekben leírt eljárással állítottunk elő - alkalmaztunk kiinduló anyagként.
E vegyületet 4 g N-acetil-heparozánból kaptuk, amelyet a
III. termék előállításában leírt eljárással állítottunk elő.
A kiinduló anyagként alkalmazott N-szulfatált heparozán 70%-ban olyan termék, amely 20 000 és 150 000 D közötti molekulatömegű láncokból áll, és jellemzői az alábbiak: uronsavtartalma 1,5 μιηοΐ/mg;
szabad NH2-tartalma 0,10 μιηοΐ/mg; és dezacetilezési foka (mértéke) 80%.
a lépés: (Tetrabutil-ammónium)-só képzése
Az N-szulfatált heparozánt 400 ml ultratiszta vízben oldjuk és az ammóniumsót az 1. példa a lépésében leírt módon állítjuk elő. Liofilizálás után 6,66 g sóterméket kapunk.
b lépés: Ο-Szulfatálás
297 mg előző a lépésben kapott ammóniumsót 20 ml formamidban oldunk, 1 g piridin/kén-trioxid komplexet adunk hozzá, s utána az 1. példa b lépésében leírt módon járunk el. így 260 mg N,O-szulfatált heparozánt kapunk; ez a 3. sarzs N,O-szulfatált heparozán, amelynek jellemzőit a VII. táblázatban foglaltuk össze.
VII. táblázat
A 3. sarzsnak megfelelő Ν,Ο-szulfatált heparozán jellemzői
Uronsavtartalom | NH2-tarta- | A dezaceti | A szulfa- |
lom | lezés foka | tálás foka | |
μιηοΐ/mg | Mmol/mg | (szulfát/kar- | |
boxil arány) | |||
3. sarzs 1,50 | <0,02 | 80% | 2,60 |
A 3. sarzsnak megfelelő Ν,Ο-szulfatált heparozán láncainak molekulatömeg-megoszlását méretkizárásos kromatográfiával határoztuk meg az I. termék előállítása során leírt módszerrel (első módszerrel) .
Az abszorpciós maximumnak megfelelő molekulatömeg értéke 80 000 - 150 000 D tartományban van. A 3. sarzs legalább 70 tömeg%-ban olyan láncokat tartalmaz, amelyek molekulatömege 2,5 x 104 D és 2,5 x 105 D közötti, és legalább 60 tömeg%-ban tartalmaz olyan láncokat, amelyek molekulatömege
4,5 X 104 és 2,5 x 105 D közötti érték.
-66Nagy molekulatömegű N-szulfatált heparozánok és N,O-szulfatált heparozánok alkalmazása kis molekulatömegu Ν,Ο-szulfatált heparozánok előállítására
4. példa
Kis molekulatömegu N,O-szulfatált heparozán előállítása nagy molekulatömegu Ν,Ο-szulfatált heparozánből: 80%-ban dezacetilezett származék, amelynek szulfatálási foka 2,5 a lépés: (Tetrabutil-ammónium)-só képzése
E sót az 1. példa a lépésében leírt módon állítjuk elő, kiinduló anyagként 5 g VI. terméknek megfelelő N-szulfatált heparozánt, megfelelő mennyiségű oldószereket és reagenseket alkalmazunk.
Liofilizálás után mintegy 9,3 g ammóniumsót kapunk.
b lépés: O-szulfatálás
8,10 g előző lépésben kapott ammóniumsót 450 ml vízmentes formamidban oldunk, és az így kapott oldatot 290 ml térek fogatú, 4 A pórusméretű molekulaszitát tartalmazó oszlopon vezetjük át. Ezután 27 g piridin/kén-trioxid-komplexet adunk hozzá, és a reakcióelegyet 30 °C hőmérsékleten 6 órán át állni hagyjuk.
Ezt követően a reakcióelegyhez olyan mennyiségben adunk
M konyhasóoldatot, hogy az oldat végső konyhasókoncentrációja 0,5 M legyen, majd az elegyet 1 N nátronlúgoldattal közömbösítjük, és kétszeres térfogatú etanolt hozzáadva kicsapást végzünk. A csapadékot 0,5 M konyhasóoldatban fel ·· ·
-67vesszük, és kétszeres térfogatú etanol hozzáadásával ismételten kicsapjuk. Centrifugálás után a pelletet minimális mennyiségű vízben felvesszük, és 15 órán át dializáljuk, majd a dialízis után kapott oldatot liofilizáljuk, s így
5,8 g terméket kapunk.
c lépés: Depolimerizáció salétromossawal (a végső nitritkoncentráció 0,035 m) g előző b lépésben kapott terméket 22 °C hőmérsékleten 17 ml ultratiszta vízben oldunk, és az oldatot 1 órán át vákuumban tartva gázmentesítjük. Ezt követően erőteljes keverés és nitrogénátvezetés közben a pH-t 5 N sósavoldattal 2,5-re állítjuk, és 0,484 ml 100 mg/ml koncentrációjú nátrium-nitrit-oldatot adunk hozzá.
A pH értékét azonnal visszaállítjuk 2,5-re, és az elegy térfogatát ultratiszta vízzel 90 ml-re egészítjük ki (a nátrium-nitrit végkoncentrációja a reakcióelegyben 0,035 M) .
A keverést szobahőmérsékleten, nitrogénbevezetés közben órán át folytatjuk, majd a pH értékét 5 N nátronlúgoldattal 7,0-ra állítjuk, és az elegyhez 0,4 g nátrium-[tetrahidrido-borát]-ot adunk. Az oldatot levegő jelenlétében 15 órán át keverjük, utána 30%-os ecetsavoldattal 3,5 pH-ra savanyítva a bórhidrid feleslegét elbontjuk, és a reakcióelegyet 15 percig erélyesen tovább keverjük levegő jelenlétében, majd a pH értékét 5 N nátronlúgoldat hozzáadásával 7-re állítjuk.
A fragmentáit heparozánt úgy nyerjük ki, hogy az elegyhez 4-szeres térfogatú etanolt adunk, a csapadékot centrifu• · ·· « ·· · * · · · * · · • · ···« « ··· **·· ··· · ··· ·
-68gáljuk, zsugorított Büchner-tölcséren szűrjük, etanollal mossuk, és vákuumban 60 °C hőmérsékleten szárítjuk.
így 8,7 terméket kapunk.
d lépés: Gélszűrés
1,6 g előző c lépésben kapott terméket 15 ml 0,5 M konyhasóoldatban oldunk, és gélszűrésnek vetjük alá egy cm x 100 cm méretű Sephacryl S 200 HR oszlopon (a
Pharmacia-cég terméke), amelyet előzőleg 0,5 M konyhasóoldattal egyensúlyba hoztunk (áramlási sebesség 8 ml/perc) . Az eluátumot 30-40 ml térfogatú frakciókban gyűjtjük. Valamenynyi frakcióból származó Ν,Ο-szulfatált heparozán hasítási termék molekulatömegét méretkizárásos HPLC módszerrel értékeljük ki; ehhez a VII. termék előállítása során leírt módszer szerint, TSK 2000 oszlop alkalmazásával járunk el.
Egyesítjük azon frakciókat, amelyek átlagos molekulatömege megközelítőleg 5500 és 8000 D közötti tartományban van.
Az ezen frakciókban lévő termékeket úgy különítjük el, hogy 4-szeres térfogatú etanol hozzáadásával a terméket kicsapjuk, centrifugáljuk, majd dialízist végzünk, és a kapott oldatot liofilizáljuk.
Az így kapott, kis molekulatömegű N,O-szulfatált heparozán - amelyet 4. sarzsnak jelölünk - jellemzőit a VIII. táblázatban foglaltuk össze.
-69• · • · ··
VIII. táblázat
A 4. sarzsnak megfelelő termék jellemzői
Uronsavtartalom | NH2-tarta- | A dezaceti | A szulfa- |
lom | lezés foka | tálás foka | |
μιηοΐ/mg | μηοΐ/mg | (szulfát/kar- | |
boxil arány) | |||
4. sarzs 1,40 | <0,02 | 80% | 2,50 |
A IX. táblázatban mutatjuk be azon láncok molekulatömeg-megoszlását, amelyekből a 4. sarzsnak megfelelő, kis molekulatömegű Ν,Ο-szulfatált heparozán áll. Ennek kiértékelését a VII. termék előállítása során leírt méretkizárásos HPLC módszerrel végeztük.
A IX. táblázatban MW^, MW2, MW3, MW4 és MW5 jelentése ugyanaz, mint a IV. táblázatban.
IX. táblázat
A 4. sarzsnak megfelelő termék molekulatömeg-megoszlása
MWX | mw2 | mw3 | mw4 | mw5 |
14 887 | 9445 | 6912 | 5067 | 2754 |
5. példa
Kis molekulatömegei Ν,Ο-szulfatált heparozán előállítása nagy molekulatömegu N,O-szulfatált heparozánből: 80%-ban dezacetilezett, 2,9 szulfatálási fokú származék a lépés: 80%-ban N-dezacetilezett, N-szulfatált heparozánszármazék depolimerizációja salétromossavval (a végső nitritkoncentráció 0,035 M) g VI. termékkel azonos N-szulfatált heparozánt 85 ml ultratiszta vízben 22 ’C hőmérsékleten oldunk, és az oldatot 1 órán át vákuumban tartva gázmentesítjük. Ezután az oldatot erélyes keverés és nitrogénátvezetés közben 5 N sósavoldattal 2,5 pH-ra savanyítjuk, és 2,17 ml, 100 mg/ml koncentrációjú nátrium-nitrit-oldatot adunk hozzá. Közvetlenül ezután a pH értékét 2,5-re állítjuk vissza, és az elegy térfogatát ultratiszta vízzel 90 ml-re egészítjük ki (a reakcióelegy nátrium-nitrit-végkoncentrációja 0,035 M).
Az elegyet szobahőmérsékleten 3 órán át nitrogénáramban keverjük, majd pH-értékét 5 N nátronlúgoldattal 7,0-ra állítjuk, 1,8 g nátrium-[tetrahidrido-borát]-ot adunk hozzá, és az így kapott oldatot levegő jelenlétében 15 órán át keverjük. Ennek letelte után a bórhidrid feleslegét 30%-os ecetsavoldattal 3,5 pH-ra savanyítva elbontjuk, és a reakcióelegyet közben levegő jelenlétében további 15 percen át erélyesen keverjük, majd pH-értékét 5 N nátronlúgoldat hozzáadagolásával 7,0-ra állítjuk.
A fragmentáit N-szulfatált heparozánt úgy különítjük el, ····
-71hogy az elegyhez 4-szeres térfogatú etanolt adunk, a kivált csapadékot centrifugáljuk, zsugorított Büchner-tölcséren szűrjük, etanollal mossuk, és 60 °C hőmérsékleten vákuumban szárítjuk.
így végül 8,7 g terméket kapunk.
Az így kapott 5A sarzsszámú N-szulfatált heparozán (80%-ban N-dezacetilezett származék) kis molekulatömegű láncainak molekultömeg-megoszlását a VII. termék előállításában leírt méretkizárásos HPLC módszerrel állapítottuk meg.
A kromatográfiás profilból levezetett eredményeket a
X. táblázatban mutatjuk be. E táblázatban MWlz MW2, MW3, MW4 és MW5 jelentése ugyanaz, mint a IV. táblázatban.
X. táblázat
Az 5AM sarzsnak megfelelő termék molekulatömegmegoszlása
MWj | mw2 | mw3 | mw4 | mw5 |
14 282 | 8999 | 3805 | 2177 | 1536 |
Az ”5A | sarzsszámú | N-szulfatált heparozán valamennyi |
lánca a redukáló végződésén egy (c) általános képletű csoportot tartalmaz, ahol G jelentése hidrogénatom.
-72·· · · · * • · ·· · ·· · • · · ♦ ·♦ · • · · · · · ····· ···· ··· * ··· , b lépés: GéIszűrés
1,6 g előző a lépésben kapott terméket 15 ml 0,5 M konyhasóoldatban oldva gélszűrésnek vetünk alá 5 cm x 100 cm méretű Sephacryl S 200 HR oszlopon (Pharmacia-cég), amelyet előzőleg 0,5 M konyhasóoldattal egyensúlyba hoztunk. A gélszűrést 8 ml/perc áramlási sebességgel végezzük. Az eluálást 30, egyenként 40 ml térfogatú frakcióban fogjuk fel. Valamennyi frakcióból származó heparozán hasítási termék molekulatömegét méretkizárásos HPLC módszerrel értékeltük ki; e célra a VII. termék előállításában leírt módszert és TSK 2000 oszlopot alkalmaztunk.
Egyesítettük azokat a frakciókat, amelyek egyrészt körülbelül 5000 D és 7000 D közötti átlagos molekulatömeggel rendelkeztek (SBl sarzs) , másrészt, amelyek 3500 D és 5000 D közötti átlagos molekulatömegűek voltak (5B2 sarzs).
Az 5B1 és 5B2 sarzsokban lévő, fragmentált N-szulfatált heparozánt úgy különítjük el, hogy 4-szeres térfogatú etanolt adunk hozzá, a kivált csapadékot centrifugáljuk, dializáljuk, és az így kapott oldatot liofilizáljuk.
így végül 0,5 g hozammal kapjuk az 5B1 sarzsnak megfelelő terméket és 0,45 g hozammal az 5B2 sarzsnak megfelelő terméket.
E két heparozán molekulatömeg-megoszlását méretkizárásos HPLC módszerrel értékeltük ki (lásd a VII. termék előállítása során leírtakat), és eredményeinket a XI. táblázatban foglaltuk össze. E táblázatban az MWlz MW2, MW3, MW4 és MW5 ··
-73jelentése ugyanaz, mint a IV. táblázatban.
XI. táblázat
Az n5Bl és 5B2 sarzsoknak megfelelő termékek molekulatömeg-megoszlása
MW]_ | mw2 | mw3 | mw4 | mw5 | |
5B1 sarzs | 9943 | 8051 | 6357 | 4611 | 2460 |
5B2 sarzs | 7800 | 6236 | 4088 | 2400 | 1536 |
c lépés: A kis molekulatömegű N-szulfatált, N-dezacetilezett heparozán-hasítási termékek O-szulfatálása
840 mg 5B1 sarzsból származó terméket (tetrabutil-ammónium) -sóvá alakítunk úgy, hogy előzőleg megsavanyított Dowex-gyantán vezetjük át, majd (tetrabutil-ammónium)-hidroxiddal közömbösítjük. Az így kapott oldatot liofilizálva jutunk a (tetrabutil-ammónium)-sóhoz.
I, eljárás; Szulfatálás piridin/kén-trioxid komplex alkalmazásával
420 mg N-szulfatált, N-dezacetilezett heparozánt a fentiek szerint készített (tetrabutil-ammónium)-sója alakjában 42 ml vízmentes formamidban oldunk (a fentebb megadott meny»··· * * ♦ · ·· · ·· « • · · · · · • ···· · ···· ··· « ♦·· ·
-74nyiség a sóvá még nem alakított N-szulfatált, N-dezacetilezett heparozánra vonatkozik). Az így kapott oldatot 15 ml o
térfogatú, 4 A molekulaszitát tartalmazó oszlopon vezetjük át, majd 1,4 g piridin-kén-trioxid komplexet adunk hozzá, és a reakcióelegyet 6 órán át 30 °C hőmérsékleten tartjuk. Ezt követően 9 ml 2 M konyhasóoldatot adunk hozzá, és 1 N nátronlúgoldattal közömbösítjük.
Az így kapott N,O-szulfatált heparozánt kétszeres térfogatú etanollal kicsapjuk, centrifugáljuk, a pelletet ismét 10 ml 0,5 M konyhasóoldatban oldjuk, és kétszeres térfogatú etanol hozzáadásával ismét kicsapjuk. A centrifugálás után kapott pelletet minimális térfogatú vízben felvesszük, 15 órán át dializáljuk, végül a kapott oldatot liofilizáljuk.
így 470 mg N,O-szulfatált heparozánt kapunk: ez az 5Cla sarzs. E termék jellemzői azonosak a 4. példában leírt 4. sarzsszámú N,O-szulfatált heparozán jellemzőivel.
II. eljárás: Szulfatálás klór-szulfonsavval
A megmaradt 420 mg N-szulfatált, N-dezacetilezett heparozánt - (tetrabutil-ammónium)-sója alakjában - 8 ml vízmentes formamidban oldjuk (a fenti mennyiség a sóvá még nem alakított N-szulfatált, N-dezacetilezett heparozánra vonato kozik). Az így kapott oldatot 15 ml térfogatú, 4 A molekulaszitát tartalmazó oszlopon vezetjük át egy háromnyakú, kerekaljú, kalcium-kloridos szárítócsővel ellátott lombikban, és 346 μΐ vízmentes piridint adunk hozzá. Ehhez az oldathoz 1 ml diklór-metánban oldott 256 mg klór-szulfonsavat folya• ·
-75« · ····
tunk nagyon lassú ütemben, erélyes keverés közben, gondosan ügyelve arra, hogy a reakcióelegy hőmérséklete 35 °C fölé ne emelkedjék (a hozzáadagolás időtartama 15 perc). Ezt követően az oldatot 2 órán át szobahőmérsékleten keverjük, majd ml 0,5 M konyhasóoldatot adunk hozzá, és 1 N nátronlúgoldattal közömbösítjük.
Az N,O-szulfatált heparozánt kétszeres térfogatú etanol hozzáadásával kicsapjuk, centrifugáljuk, és ismét oldjuk 10 ml 0,5 M konyhasóoldatban, kétszeres térfogatú etanol hozzáadásával ismét kicsapjuk, és centrifugáljuk. A pelletet minimális térfogatú vízben felvesszük, és 15 órán át kimerítően dializáljuk.
Az így kapott oldat liofilizálásával 430 mg terméket kapunk, ez az 5Clb sarzs.
Ennek a kis molekulatömegü N, O-szulfatált heparozánnak a jellemzői a XII. táblázatban találhatók.
XII. táblázat
Az SClb” sarzsnak megfelelő termék jellemzői
Uronsavtartalom NH2~tarta- A dezaceti- A szulfátom lezés foka tálás foka μπιοΐ/mg ^mol/mg (szulfát/karboxil arány)
5Clb sarzs
1,50 <0,02
80%
2,90 *·
Az alábbi XIII. táblázatban foglaljuk össze azon láncok molekulatömeg-megoszlását, amelyek a 5Clb sarzsnak megfelelő N,O-szulfatált heparozánt alkotják. A molekulatömegmegoszlást a VII. termék előállításában leírt módszerrel, méretkizárásos HPLC elemzéssel értékeltük ki.
A XIII. táblázatban MWlz MW2, MW3, MW4 és MW5 jelentése ugyanaz, mint a IV. táblázatban.
XIII. táblázat
Az 5Clb sarzsnak megfelelő termék molekulátömeg-megoszlása
MWX | MW2 | mw3 | mw4 | mw5 |
11 881 | 9116 | 7253 | 5513 | 3056 |
E termék 70%-ban olyan láncokból áll, amelyek molekulatömege 8792 és 5900 D közötti érték.
Claims (21)
1. 1,5 x 104 és 4,0 x 106 dalton közötti molekulatömegű láncokból vagy azok keverékéből álló N,O-szulfatált heparozánok, azzal jellemezve, hogy a fenti láncok az (I) általános képletü, ismétlődő diszacharid-egységet tartalmazzák
- ahol az (I) képletben
E a fenti N,O-szulfatált heparozánok diszacharid-egységeinek 0-80 százalékában acetilcsoportot, míg a többi diszacharid-egységben szulfátcsoportot vagy adott esetben hidrogénatomot jelent;
G jelentése hidrogénatom vagy szulfátcsoport valamint a fenti N,O-szulfatált heparozánok gyógyászati szempontból elfogadható sói.
2. Az 1. igénypont szerinti N,O-szulfatált heparozánok, azzal jellemezve, hogy diszacharid-egységeik (I) képletében E jelentése acetilcsoport vagy szulfátcsoport.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti N,O-szulfatált heparozánok, azzal jellemezve, hogy szulfát/karboxil arányban (hányadosban) kifejezett szulfatálási fokuk 1,5 és 3,0 közötti érték.
4. Az 1. igénypont szerinti, 1,5 x 104 és 4,0 x 106 dalton közötti molekulatömegű láncokból vagy azok keverékéből álló N,O-szulfatált heparozánok, azzal jellemezve, hogy a fenti láncok az (I) általános képletü ismétlődő diszacharid-egységet tartalmazzák - ahol az (I) képletben
E a fenti N,O-szulfatált heparozánok diszacharid-egy«· ·» » «· ····*· ··· • · · · * ·· * · ··»· *···· ···· ··♦ · »»« ·
-78 — ségeinek 0-80 százalékában acetilcsoportot, míg a többi diszacharid-egységben szulfátcsoportot vagy adott esetben hidrogénatomot jelent;
G jelentése hidrogénatom vagy szulfátcsoport;
szulfát/karboxil arányban (hányadosban) kifejezett szulfatálási fokuk 1,5 és 3,0 közötti érték;
a fenti N,O-szulfatált heparozánok láncainak két, redukáló és nem redukáló végződése: szulfátéit vagy nem szulfátéit uronsav-egység; szulfátéit vagy nem szulfátéit glükózamin; vagy szulfátéit vagy nem szulfátéit N-acetil-glükózamin valamint a fenti N,O-szulfatált heparozánok gyógyászati szempontból elfogadható sói.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti N,O-szulfatált heparozánok, azzal jellemezve, hogy a diszacharid-egységeiknek legfeljebb 60 százalékában van jelen acetilcsoport.
6. Az 1. igénypont szerinti N,O-szulfatált heparozánok, azzal jellemezve, hogy 0,2 μιποΐ/mg-nél kisebb mennyiségben tartalmaznak szabad amino-(NH2) csoportot.
7. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti N,0-
-szulfatált heparozánok, azzal jellemezve, hogy legalább
70 tömegszázalékban olyan láncokból állnak, amelyek molekulatömege 1,0 x 105 és 5,0 x 105 dalton között van.
8. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti N,O-szulfatált heparozánok, azzal jellemezve, hogy legalább 70 tömegszázalékban olyan láncokból állnak, amelyek molekulatöme • · · * ge 2,5 x 104 és 2,5 x 105 dalton között van.
9. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti N,O-szulfatált heparozánok, azzal jellemezve, hogy legalább 70 tömegszázalékban olyan láncokból állnak, amelyek molekulatömege 2,0 x 104 és 1,0 x 105 dalton között van.
10. N,O-Szulfatált heparozántermék, azzal jellemezve, hogy legalább 70 tömegszázalék mennyiségben egy 1-9. igénypontok bármelyike szerinti N,O-szulfatált heparozánt tartalmaz .
11. Gyógyászati készítmény, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti N,O-szulfatált heparozánt vagy annak gyógyászati szempontból elfogadható valamely sóját a gyógyszerkészítésben szokásos higítószerrel, vivő- és/vagy segédanyagokkal összekeverve tartalmazza.
12. Gyógyászati készítmény, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként egy 10. igénypont szerinti N,O-szulfatált heparozánterméket vagy annak gyógyászati szempontból elfogadható valamilyen sóját a gyógyszerkészítésben szokásos higítószerrel, vivő- és/vagy segédanyagokkal összekeverve tartalmazza.
13. Eljárás 70-100 tömegszázalék 1. igénypont szerinti N,O-szulfatált heparozántermék előállítására, azzal jellemezve, hogy az alábbi lépéssort hajtjuk végre:
az a) lépésben egy Escherichica coli (K5) törzset tenyésztünk;
ab) lépésben az így kapott N-acetil-heparozánt • ·
-80adott esetben előzetes tisztítás után - elkülönítjük és tisztítjuk olyan termék előállítására, mely 70-100 százalék 1,0 x 104 és 2,0 x 106 dalton közötti molekulatömegű láncok keverékéből álló N-acetil-heparozánt tartalmaz, s amely láncokra a (II) képletű, ismétlődő diszacharid-egység jellemző;
- a c) lépésben az így kapott N-acetil-heparozánterméket parciálisán dezacetilezzük, s így 70-100% olyan heparozánt tartalmazó terméket kapunk, amely Ι,ΟχΙΟ4 és 2,0 x 106 D közötti molekulatömegű láncok keverékéből áll, amely láncokra a (III) általános képletű ismétlődő diszacharid-egység jellemző - ahol a (III) képletben R' a diszacharid-egységek O-80%-ában acetilcsoportot, míg a fennmaradó diszacharid-egységekben hidrogénatomot jelent;
-a d) lépésben teljes vagy részleges N-szulfatálást hajtunk végre, s így 70-100% olyan N-szulfatált heparozánt kapunk, amely Ι,ΟχΙΟ4 és 2,OxlO6 D közötti molekulatömegű láncok keverékéből áll, s amely láncokra a (IV) általános képletű, ismétlődő diszacharid-egység jellemző - ahol a (IV) képletben E a diszacharid-egységek O-8O%-ában acetilcsoportot, míg a fennmaradó diszacharid-egységekben szulfátcsoportot vagy adott esetben
-81<·<
• » • ·· · .ί ί • · · • *·*· • 4» « hidrogénatomot jelent;
majd a fenti parciális vagy teljes N-szulfatálási lépés után parciális vagy teljes O-szulfatálási lépést hajtunk végre;
vagy a kapott heparozánterméket parciális
N,O-szulfatálási reakcióba visszük, vagy a kapott heparozánterméket parciális N,O-szulfatálásnak, és ezt követően teljes N-szulfatálásnak vetjük alá, és a fenti a), b) , c) és d) lépések befejezése után adott esetben egy vagy több lépésben a molekulatömegeket frakcionáljuk.
14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy Escherichia coli (K5) törzsként a [Pasteur Intézetben (Párizs, Franciaország) CNCM 1-1013 letéti számon elhelyezett] SEBR 3282 törzset, vagy annak spontán vagy indukált mutánsát alkalmazzuk.
15. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az Escherichia coli (K5) törzs tenyésztését glicerinben dús tenyésztőközegben végezzük.
16. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az N-acetil-heparozán elkülönítése és tisztítása során legalább egy alkoholos kicsapási lépést és legalább egy ioncserélő kromatográfiás lépést hajtunk végre.
17. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az N-acetil-heparozán elkülönítését és tisztítását az alábbi lépéssorból álló eljárással végezzük:
*·. 4 « · • · ··· ···
etanollal, majd dehidratálás, szárítás és őrlés, aminek során az és Cf) lépések egyike elhagyható.
18. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemez ve, hogy az N-acetil-heparozán elkülönítését és tisztítását az alábbi lépéssorból álló eljárással végezzük:
dialízis;
tisztítás savas közegben, és a 3,5-1,8 pHértékű vizes oldatokban oldhatatlan szenynyezések eltávolítása;
kicsapás etanollal, majd dehidratálás és szárítás;
alkálikus tisztítás tisztítás hidrolízis és dialízis;
anioncserélő kromatográfiával;
méretkizárásos kromatográfiával.
igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az Escherichia coli (K5) törzs tenyésztésével ka pott N-acetil-heparozánt - annak elkülönítése és tisztítása előtt - előzetes tisztításnak vetjük alá az alábbi lépéssor ből álló eljárással:
a!) lépés: a tenyésztés végén kapott szuszpenzió
-83·« • 9
9 ···· .:
«
9 999 :
·>·· centrifugálása;
bi) lépés:
a felülúszó érintkeztetése alkálikus oldattal;
lépés:
előszűrés;
di) lépés:
koncentrálás előre meghatározott küszöbértékű méretkizáró membránon szűrés útján;
és adott esetben ei) lépés:
dialízis.
20.
Eljárás gyógyászati készítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy a 13. igénypont szerinti eljárással előállított, 1-9. igénypontok bármelyike szerinti valamely
N,O-szulfatált heparozánt vagy annak gyógyászati szempontból elfogadható sóját a gyógyszerkészítésben szokásos higító szerrel, vivő- és/vagy segédanyagokkal összekeverve gyógyászati készítménnyé alakítjuk.
21.
Eljárás gyógyászati készítmény előállítására, azzal jellemezve.
hogy a 13. igénypont szerinti eljárással igénypont szerinti valamely N,O-szulfatált heparozánterméket vagy annak gyógyászati szempontból elfogadható sóját a gyógyszerkészítésben szokásos higítószerrel, vivő- és/vagy segédanyagokkal összekeverve gyógyászati készítménnyé alakítjuk.
22. A 11. vagy 12. igénypont szerinti gyógyászati készítmény, mely a véralvadás szabályzására alkalmazható.
23. Az 1. igénypont szerinti nagy molekulatömegű, (I) általános képletű diszacharid-egységeket tartalmazó láncokból vagy azok keverékéből álló N,O-szulfatált heparozánok *·
-84···· *··· • · · • ♦··· ·· · alkalmazása hasítás után olyan, kis molekulatömegű Ν,Ο-szulfatált heparozánok előállítására, amelyek molekulatömege 1,5 x 104 daltonnái kisebb, 1,5 x 103 és 1,5 x 104 dalton közötti érték.
24. A (IV) általános képletű N-szulfatált heparozánok
13. szerinti alkalmazása hasítás után olyan, kis molekulatömegű Ν,Ο-szulfatált heparozánok előállítására, amelyek molekulatömege 1,5 x 104 daltonnál kisebb, 1,5 x 103 és
1,5 x 104 dalton közötti érték.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR9114725A FR2684385B1 (fr) | 1991-11-28 | 1991-11-28 | Heparosanes-n,o-sulfates de haute masse moleculaire, leur procede de preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent. |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT64087A true HUT64087A (en) | 1993-11-29 |
Family
ID=9419448
Family Applications (2)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9203757A HU9203757D0 (en) | 1991-11-28 | 1992-11-27 | Method for producing n,o-sulphated heparosanes of high molecular mass and pharmaceutical preparatives containing these compounds as active substance |
HU9203757A HUT64087A (en) | 1991-11-28 | 1992-11-27 | Process for producing n,o-sulfated heparosanes of high molecular weigh and pharmaceutical compositions comprising such compounds |
Family Applications Before (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9203757A HU9203757D0 (en) | 1991-11-28 | 1992-11-27 | Method for producing n,o-sulphated heparosanes of high molecular mass and pharmaceutical preparatives containing these compounds as active substance |
Country Status (11)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US5314876A (hu) |
EP (1) | EP0544592B1 (hu) |
JP (1) | JPH05271305A (hu) |
AT (1) | ATE176484T1 (hu) |
CA (1) | CA2083576A1 (hu) |
DE (1) | DE69228362T2 (hu) |
DK (1) | DK0544592T3 (hu) |
ES (1) | ES2129037T3 (hu) |
FR (1) | FR2684385B1 (hu) |
HU (2) | HU9203757D0 (hu) |
MX (1) | MX9206783A (hu) |
Families Citing this family (26)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2684385B1 (fr) * | 1991-11-28 | 1997-08-01 | Sanofi Elf | Heparosanes-n,o-sulfates de haute masse moleculaire, leur procede de preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent. |
IT1270823B (it) * | 1993-06-04 | 1997-05-13 | Italfarmaco Spa | Polisaccaridi ad elevata attivita' antitrombotica e anticoagulante |
AU3596797A (en) | 1996-07-09 | 1998-02-02 | Keith A. Crutcher | Methods for the treatment of apolipoprotein e related diseases |
US8088604B2 (en) * | 1998-04-02 | 2012-01-03 | The Board Of Regents Of The University Of Oklahoma | Production of defined monodisperse heparosan polymers and unnatural polymers with polysaccharide synthases |
US7307159B2 (en) * | 2001-05-08 | 2007-12-11 | The Board Of Regents Of The University Of Oklahoma | Heparin/heparosan synthase from P. multocida and methods of making and using same |
US7223571B2 (en) * | 1998-04-02 | 2007-05-29 | The Board Of Regents Of The Universtiy Of Oklahoma | Targeted glycosaminoglycan polymers by polymer grafting and methods of making and using same |
US20060188966A1 (en) * | 1998-04-02 | 2006-08-24 | Deangelis Paul L | Natural, chimeric and hybrid glycosaminoglycan polymers and methods of making and using same |
US20080108110A1 (en) * | 1998-04-02 | 2008-05-08 | Deangelis Paul L | Targeted glycosaminoglycan polymers by polymer grafting and methods of making and using same |
US20040197868A1 (en) * | 2001-05-08 | 2004-10-07 | Deangelis Paul L. | Heparin/heparosan synthase from P. multocida, soluble and single action catalysts thereof and methods of making and using same |
ITMI20032498A1 (it) * | 2003-12-17 | 2005-06-18 | Pasqua Anna Oreste | Polisaccaridi antitrombotici a basso peso molecolare e |
CA2435637A1 (en) * | 2001-01-23 | 2002-08-01 | Massachusetts Institute Of Technology | Solid- and solution -phase synthesis of heparin and other glycosaminoglycans |
US8580290B2 (en) * | 2001-05-08 | 2013-11-12 | The Board Of Regents Of The University Of Oklahoma | Heparosan-based biomaterials and coatings and methods of production and use thereof |
ITMI20011633A1 (it) * | 2001-07-27 | 2003-01-27 | San Raffaele Centro Fond | Uso di polisaccaridi batterici supersolfatati inibitori dell'hiv |
MXPA04012714A (es) * | 2002-06-18 | 2005-08-15 | Glycores 2000 Srl | Derivados epimerizados del polisacarido k5 con un grado muy alto de sulfatacion. |
US8513407B2 (en) | 2002-06-18 | 2013-08-20 | Glycores 2000 S.R.L. | Process for the preparation of N-acyl-(epi)K5-amine-O-sulfate-derivatives and products thus obtained |
JP2006291028A (ja) * | 2005-04-11 | 2006-10-26 | Q P Corp | 低分子ヘパリンまたはその塩、ならびにその製造方法 |
US20060287512A1 (en) * | 2005-05-04 | 2006-12-21 | Novozymes Biopolymer A/S | Method of controlling the content of selected component(s) from polymer(s) using molecular sieve(s) |
CN101171265B (zh) * | 2005-05-04 | 2012-02-01 | 诺维信生物制药丹麦公司 | 使用分子筛控制聚合物中所选组分含量的方法 |
EP1872791A1 (en) * | 2006-06-30 | 2008-01-02 | Institut Pasteur | Use of bacterial polysaccharides for biofilm inhibition |
ES2292351B1 (es) * | 2006-07-14 | 2009-03-01 | Laboratorios Farmaceuticos Rovi, S.A. | Procedimiento nuevo de despolimerizacion de la heparina. |
US9925209B2 (en) | 2008-03-19 | 2018-03-27 | The Board Of Regents Of The University Of Oklahoma | Heparosan-polypeptide and heparosan-polynucleotide drug conjugates and methods of making and using same |
US9687559B2 (en) | 2008-03-19 | 2017-06-27 | The Board Of Regents Of The University Of Oklahoma | Heparosan polymers and methods of making and using same for the enhancement of therapeutics |
KR101515892B1 (ko) * | 2009-09-01 | 2015-05-04 | 렌슬러 폴리테크닉 인스티튜트 | K5 헤파로산 발효 및 정제 |
WO2013149161A1 (en) | 2012-03-30 | 2013-10-03 | Deangelis Paul L | High molecular weight heparosan polymers and methods of production and use thereof |
US10259889B2 (en) | 2015-03-31 | 2019-04-16 | Seikagaku Corporation | Method for sulfating glycosaminoglycan |
CN111662394B (zh) * | 2019-03-05 | 2022-11-04 | 中国医学科学院药物研究所 | 硫酸软骨素多糖半合成制备方法和应用 |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4818817A (en) * | 1983-11-30 | 1989-04-04 | Petroleum Fermentations N.V. | Enzymatic degradation of lipopolysaccharide bioemulsifiers |
FR2584728B1 (fr) * | 1985-07-12 | 1987-11-20 | Choay Sa | Procede de sulfatation de glycosaminoglycanes et de leurs fragments |
EP0333243A3 (en) * | 1988-03-10 | 1989-09-27 | Akzo N.V. | Sulphated k5 antigen and sulphated k5 antigen fragments |
FR2669932B1 (fr) * | 1990-12-03 | 1994-07-01 | Sanofi Sa | Nouvel heparosane-n,o-sulfate, son procede de preparation et les compositions pharmaceutiques qui le contiennent. |
GB2254083A (en) * | 1991-03-28 | 1992-09-30 | Italfarmaco Spa | Anticoagulants from e.coli saccharide |
FR2684385B1 (fr) * | 1991-11-28 | 1997-08-01 | Sanofi Elf | Heparosanes-n,o-sulfates de haute masse moleculaire, leur procede de preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent. |
-
1991
- 1991-11-28 FR FR9114725A patent/FR2684385B1/fr not_active Expired - Fee Related
-
1992
- 1992-11-23 CA CA002083576A patent/CA2083576A1/en not_active Abandoned
- 1992-11-25 EP EP92403180A patent/EP0544592B1/fr not_active Expired - Lifetime
- 1992-11-25 AT AT92403180T patent/ATE176484T1/de active
- 1992-11-25 DK DK92403180T patent/DK0544592T3/da active
- 1992-11-25 DE DE69228362T patent/DE69228362T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1992-11-25 ES ES92403180T patent/ES2129037T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1992-11-25 MX MX9206783A patent/MX9206783A/es not_active IP Right Cessation
- 1992-11-27 HU HU9203757A patent/HU9203757D0/hu unknown
- 1992-11-27 HU HU9203757A patent/HUT64087A/hu unknown
- 1992-11-27 JP JP4318638A patent/JPH05271305A/ja not_active Withdrawn
- 1992-11-30 US US07/983,371 patent/US5314876A/en not_active Expired - Fee Related
-
1994
- 1994-02-03 US US08/191,450 patent/US5384398A/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0544592A3 (en) | 1993-11-18 |
HU9203757D0 (en) | 1993-03-29 |
US5384398A (en) | 1995-01-24 |
EP0544592A2 (fr) | 1993-06-02 |
ATE176484T1 (de) | 1999-02-15 |
FR2684385B1 (fr) | 1997-08-01 |
DK0544592T3 (da) | 1999-09-20 |
DE69228362D1 (de) | 1999-03-18 |
JPH05271305A (ja) | 1993-10-19 |
MX9206783A (es) | 1994-05-31 |
ES2129037T3 (es) | 1999-06-01 |
CA2083576A1 (en) | 1993-05-29 |
EP0544592B1 (fr) | 1999-02-03 |
FR2684385A1 (fr) | 1993-06-04 |
US5314876A (en) | 1994-05-24 |
DE69228362T2 (de) | 1999-09-09 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HUT64087A (en) | Process for producing n,o-sulfated heparosanes of high molecular weigh and pharmaceutical compositions comprising such compounds | |
RU2099353C1 (ru) | N,о-сульфатированные гепарозаны, способ их получения и фармацевтическая композиция, обладающая антитромботической активностью | |
RU2361881C2 (ru) | Производные полисахаридов с высокой антитромботической активностью в плазме | |
KR20090109104A (ko) | 바이오틴 또는 바이오틴 유도체와의 1개 이상의 공유 결합을 포함하는 저분자량 헤파린, 이의 제조 방법 및 이의 용도 | |
EP1358215B1 (en) | Glycosaminoglycans derived from k5 polysaccharide having high antithrombin activity and process for their preparation | |
RU2283319C2 (ru) | Гликозаминогликаны, производные к5-полисахарида, обладающие высокой антикоагулянтной и антитромботической активностью, и способ их получения | |
JP5053512B2 (ja) | 非常に大きい硫酸化度を持つk5多糖体のエピマー化誘導体 | |
EP1694714B1 (en) | Low molecular weight polysaccharides having antithrombotic activity | |
RU2333222C2 (ru) | Эпимеризованные производные полисахарида к5 с высокой степенью сульфатирования | |
AU2002222358B2 (en) | Glycosaminoglycans derived from K5 polysaccharide having high antithrombin activity and process for their preparation | |
HRP920795A2 (en) | Heparosan-n, o-sulfates, the process for obtaining them and pharmaceutical preparations containing the same |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFC4 | Cancellation of temporary protection due to refusal |