HU231008B1 - Bennmaradó héjmag vibrált-sajtolt betontestek belső üregének létrehozására - Google Patents

Bennmaradó héjmag vibrált-sajtolt betontestek belső üregének létrehozására Download PDF

Info

Publication number
HU231008B1
HU231008B1 HU1600258A HUP1600258A HU231008B1 HU 231008 B1 HU231008 B1 HU 231008B1 HU 1600258 A HU1600258 A HU 1600258A HU P1600258 A HUP1600258 A HU P1600258A HU 231008 B1 HU231008 B1 HU 231008B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
space
base
shell core
remaining
cover plate
Prior art date
Application number
HU1600258A
Other languages
English (en)
Inventor
Ferenc Vágner
Original Assignee
Sw Umwelttechnik Magyarország Kft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sw Umwelttechnik Magyarország Kft filed Critical Sw Umwelttechnik Magyarország Kft
Priority to HU1600258A priority Critical patent/HU231008B1/hu
Priority to PL424341A priority patent/PL238513B1/pl
Priority to CZ2018-34700U priority patent/CZ31681U1/cs
Priority to DE212016000142.6U priority patent/DE212016000142U1/de
Priority to SK24-2018U priority patent/SK8321Y1/sk
Priority to PCT/HU2016/000048 priority patent/WO2017009677A1/en
Priority to ROU201800002U priority patent/RO201800002U1/ro
Publication of HUP1600258A2 publication Critical patent/HUP1600258A2/hu
Priority to BG3950U priority patent/BG2935U1/bg
Publication of HU231008B1 publication Critical patent/HU231008B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B28WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
    • B28BSHAPING CLAY OR OTHER CERAMIC COMPOSITIONS; SHAPING SLAG; SHAPING MIXTURES CONTAINING CEMENTITIOUS MATERIAL, e.g. PLASTER
    • B28B7/00Moulds; Cores; Mandrels
    • B28B7/16Moulds for making shaped articles with cavities or holes open to the surface, e.g. with blind holes
    • B28B7/18Moulds for making shaped articles with cavities or holes open to the surface, e.g. with blind holes the holes passing completely through the article
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B28WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
    • B28BSHAPING CLAY OR OTHER CERAMIC COMPOSITIONS; SHAPING SLAG; SHAPING MIXTURES CONTAINING CEMENTITIOUS MATERIAL, e.g. PLASTER
    • B28B1/00Producing shaped prefabricated articles from the material
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B28WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
    • B28BSHAPING CLAY OR OTHER CERAMIC COMPOSITIONS; SHAPING SLAG; SHAPING MIXTURES CONTAINING CEMENTITIOUS MATERIAL, e.g. PLASTER
    • B28B7/00Moulds; Cores; Mandrels
    • B28B7/28Cores; Mandrels

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Moulds, Cores, Or Mandrels (AREA)

Description

BENNMARADÓ HÉJMAG VÍBRÁLT-SAJTOLT B.ETONTESTEK BELSŐ ÖREGÉNEK LÉTREHOZÁSÁRA
A találmány tárgya bennmaradó héjmag vibrált-sajtolt betontest belső üregének létrehozására és eljárás a betömést belső üregének kialakítására.
A közösségi és magán célú használatra szolgáló terek, járdáié burkolata, gyalogos és jármű forgalomra szánt útvonalak. határoló elemei, lépcsők, parkszegélyek ma már többnyire előre gyártott betonelemekből készülnek.
Ezek az elemek igen változatos formákban, sokféle színben, variálhatóan, különböző felületi textúrával, rusztikus vagy patinás hatású kivitelben is megjelentek a piacon.
A kínálat nyújtotta lehetőségek a téralakítás minőségére is pozitív hatást gyakoroltak.
•Az igényes építészet törekvése, hogy egy adott tér a felhasználók számára a napi használaton tűi esztétikai és információs pluszt, térélményt is nyújtson.
Ezt szolgálja például
- megvilágítások módjának, helyének különleges megválasztása,
- tájékoztató, célra vezető futófények beépítése.
- eltérő funkciójú terek kijelölése fénysávokkal,
- klimatikus beavatkozás, párakapuk, pára folyosók létestésével,
- veszélyt jelző fénysorompók, menekülési utakat kijelölő irányfények, világító szimbólumok, reklámok elhelyezése és még sok más tér alakítási mód.
A funkcionális es esztétikai tőbblefhatásoknak előidézése különböző installációs elemek beépítései igényli. Az egységes esztétikai megjelenés érdekében elvárás, hogy a kiegészítő technikai elemek ne környezetüktől idegen 'objektumokként jelenjenek meg az épített térben.
Ez csak úgy érhető el, ha az installációk szervesen beépülnek az alapfunkciót adó betontestekbe. .Ezeknek a daraboknak, formában, méretben, színben, felületi kiképzésben teljesen azonosnak, kell lenniük az összes többi elemmel.
Ebből az következik, hogy csak teljesen azonos körülmények között készülhetnek.
SZTNH-100104077
Az elemek tömeggyártására épülő technológia ilyen igényekre eddig nem volt felkészülve. Demonstrációs célra, design tervek modellezésére sorozatgyártásból emeltek ki kész darabokat. Ezekbe a darabokba manufakturális módszerekkel utólag képeztek ki üregeket az installációs elemek részére.
Az így létrehozott termékek minősége esetleges, a módszer pedig gazdaságilag nem versenyképes.
Olyan megoldásra van tehát szükség, amely
-beilleszthető a ma általánosan használt gyártó rendszerekbe,
-a tömegtermeléshez viszonyítva kisebb tételszámú, egyedi kivitelű darabok előállítására is lehetőségei nyújt,
- a sorozatgyártás eszközeinek és gépeinek alapfunkcióját nem módosítja, és nem korlátozza.
A beton építészetben és a betonelem gyártásban használnak bennmaradó zsalukat könnyített szerkezetek előállítására.
Az US7,540,12I sz. szabadalmi leírás szerint beton födémszerkezetben alakítanak .ki kupolaszerű belső üregeket helyszíni öntéssel. .
A lemez szerkezet könnyítésére szabályos geometria szerint rendeznek el alulról nyitott, kupola formájú héjakat. A megoldás a kupola héjakon kívül tartalmaz még két végén bepattintható kiképzéssel rendelkező rúdszerű alkatrészeket.
Ezek a rudak szolgálnak arra, hogy a kialakítandó födém síkjában két-két szomszédos, bennmaradó héjat összekapcsoljanak ügy, hogy azok egy egyelő oldalú háromszög csúcsain helyezkednek el, a rudak hossztengelyei pedig a háromszög oldalaival esnek egybe. Ezt az elrendezést ismételve, egyenlő oldalú háromszögek alkotta rácsháló alakul ki a héjakból és a rudakból. Megfelelő számú elem összekapcsolásával a kívánt méretű födém terület kitölthető. A héjak és rudak rendszerét kiegészítik a teherviseléshez szükséges vasalással, a kialakítandó födém szerkezetnek megfelelő vastagságban kiöntik betonnal, miközben vibrálással tömörítik azt.
Itt. a kupola szerű héjak alkalmazása egy könnyített vasbeton lemez előállítására szolgál.
Az US 6,637,464 sz. szabadalmi leírásban egy olyan védőkupak kialakítás ismerhető meg, amelyet az épület szerkezetbe elhelyezett esőszerelvényre már az építés ideje alatt ráerősítenek, majd a csőszerelvénnye! együtt, bebetonoznak. A védökupak (zárósapka) ideiglenesen is rácsatlakoztatható a csőre.
A falpanel vagy helyszínen öntött födém két határoló síkja közé illesztett c-sőszerelvény a teljes felkeresztmetszeten áthatol.
Az ismertetett megoldások helyszínen kialakított üregeket, héjakat mutatnak be és kialakításuk öntési eljárással történik. Ezek a megoldások nem alkalmasak a fent említett térburkoló betonelemekben belső üregek kialakítására.
A .megoldandó feladat egy új, komplex feladat, zárt sablontérben, vibrálással és sajtolással készülő termékben többletfunkciók befogadására képes üreg létrehozása.
A többlet funkciók egy konkrét terméken belül is különböző belső üregformát igényelhetnek. Az üreget képző mag nem lehet a sablonhoz tartozó állandó szerkezeti rész, mert ez nagyon megnövelné a sablon változatok számát és gazdaságosan nem kivitelezhető. Egy bennmaradó héj mag - lényegéből adódóan - csak a termékhez kapcsolódik, alkalmazása a gyártógép és a sablonok tekintetében változtatást nem igényel, így az előzőekben ismertetett kritériumoknak megfelel.
Bennmaradó héjmagot zárt sablontérben, sajtolási technológiai lépést is tartalmazó gyártási folyamat esetén eddig nem alkalmaztak.
Jelen találmány célkitűzése olyan bennmaradó héjmag kialakítása, amelynek segítségével a burkolati vagy más téralkotó elemek üregképzése megvalósítható és ezzel egy új termékcsalád hozható létre.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy egy betontestbe - elsősorban térburkolati elemek belsejében ~ célszerűen konstruált, kétszintes kialakítású bennmaradó héjmaggal olyan több funkciós üreg alakítható ki, ahol nincs teljes áttörés a termék két, egymással szemközti síkja között
Ez a következő leírás szerint konstruált bennmaradó héjmag segítségével érhető el. A konstrukció kialakítását két követelmény csoport igénye határozza meg.
Az első csoportba azok a követelmények tartoznak, amely szerint a héjmag formáját kell kiképezni úgy, hogy az új funkciók befogadására alkalmas belső üreg létrejöjjön.
A második csoportba tartózó követelmények pedig arra vonatkoznak, hogy az üreg megformálására alkalmas héjmagot milyen további tulajdonságokkal (jellemzőkkel) kell ellátni ahhoz, hogy zárt sablontérben, sajtolási technológiai lépést is tartalmazó gyártási folyamat esetén használható legyen.
A héjmag geometriáját a következőképpen alakítjuk ki:
Minden plusz funkciót adó installációs eszköz beépítése igényel egy jól hozzáférhető „indító” teret. Ennek a temek az alapsíkja a beton test későbbi beépítési helyzetére tekintettek annak felfekvő felületével esik egybe, és ebből az irányból installációk beszereléséhez nyitott.
Ezt a teret nevezzük bázistémek, amely héjmagtbrma első szintjét alkotja* Ebben a térben helyezhetők el, a plusz funkciókkal kapcsolatos vezetékek csatlakozói, csöcsatlakozások, kisebb elektronikai modulok, vagy más hasonló eszközök.
A bázistémek célszerűen egy lapos téglatestforma felel meg, amelynek magassága -1/31/4 értéke az alaplapot határoló valamelyik oldalél hosszának.
Szükség van a héjmag testnek egy második szintjére is.
Ez a szint a bázistér alapjánál kisebb keresztmetszetű hengeres vagy hasáb jellegű térből (terekből) áll, mely(ek) a bázis tértől a betontest belsején keresztül annak szemközti sík lapja felé irányulnak, ezt a teret(íereket) kürtő(k)nek nevezzük.
,4 kürtő(k)ben helyezhetők el az installáció azon részei, melyek a plusz funkciók fizikai jelenségeit és Z vagy a hozzá kapcsolódó közegeket továbbítják.
Ezek lehetnek világítótestek, vagy a fényt közvetítő üveg, műanyag hasábok, vízsugarat vagy vízpermetet adó fuvókák. színes fustköd áramlat kilépő nyílásai, vagy egyéb design elemek.
A vibrálás és préselés technológiája miatt a kürtő(k) nem lehet(nek) felülről. nyitott(ak). mert a sablontér feltöltésekor a beton a bázistérbe is bejutna. Másrészt biztosítani keli, a betontest fő funkciót hordozó (préselt, színezett, érdesített stb.) felületének egynem őségét.
Ezt úgy érjük el. hogy a második szint elemet i), vagyis a bennmaradó héjmag küriöje(i) nem érik el a betontest felső síkját, hanem a termék teljes magasságának 70 - 90%os tartományában zárólappal végződnek. A gyártáskor a zárólap feletti betonhid. hasonlóan tömörítés alá kerül, mint a termék többi része, és a felület megjelenése egységes marad.
A termék jellegéből adódóan csak kis sorozatok gyártására kell felkészülni.
A zárólap fölötti betonhid a zárólappal együtt, a termék megszilárdulása után, általánosan ismert eljárásokkal, például merev gyémántszemcsés szerszámmal, gyémánt vágókötéllel, vízsugaras vágással kis ráfordítással eltávolítható.
A betonhíd megszüntetésével és a zárólap eltávolításával szabad összeköttetés alakul ki az installációs elemek elhelyezéséhez a betontest alsó és felső síkja között.
A kétszintes kialakítású héjmag a gyártási folyamatban egy zárt sablontérbe kerül,
A sablontér legegyszerűbb és legáltalánosabb alakja egy doboz forma, téglalap alappal. A sablontér első határoló eleme a gyártótábla, amelyből sok példány folyamatosan, ütemesen körbejár a gyártórendszer egyes elemei között.
hgy gyártótábla csak addig tartózkodik a gyártógép munkaterében, míg a tennék formáját kialakítják. Ezt követően a megformált „nedves” terméket síklapján hordozva azzal együtt továbbhalad.
A gyártótábla síkja adja a sablontér alapját. Ez a sík egybeesik a termék felfekvő síkjával, és a bázistér alapsíkjával.
A doboz forma oldallapjait a sablon testesíti, meg. A sablon ebben az. egyszerű esetben négy, célszerűen választott vastagsággal rendelkező lemez, melyek merőlegesen állnak a gyártótábla síkjára, és érintkező éleik mentén szilárdan egyesít ve vannak.
Ezzel létrejön a sablontér öt határoló oldala, ami felülről még nyitott és kész a betontest anyagát adó beton befogadására.
A zárt sablontér úgy alakul ki, hogy dobozforma hatodik oldalát képező sajtoló bélyeget a gyártótábla síkjára merőleges irányból a sablonoldalak határolta térbe mozgatják.
A bennmaradó héjmagot abban a munkafázisban kell a sablontérbe juttatni, amikor meg felülről nyitott és még nem kezdődött meg a betonnal való feltöltés.
A hejmag nem foglalhat el tetszőleges pozíciót a sablontérben.. A bázistér alapsíkját rá kell fektetni a gyártótábla síkjára és ezen kívül az oldalfalakhoz viszonyítva is meghatározott helyzetbe kell hozni.
Ezt a találmány szerint úgy érjük el, hogy héjmagot annak gyártásával egy munkafázisban pozicionáló elemekkel látjuk el. Geometriailag a pozicionáló elemek a öazíster alapsíkjában helyezkednek el, és annak peremétől indulnak a sablontér oldalak fele. Ezeket az elemeket - melyeket alakjuk miatt nevezzünk a továbbiakban pozícionáló nyúlványoknak - a célnak megfelelő hosszúságúra készítjük és a héjmag kerülete mentén a szükséges számban és irányban rendezzük el. Ezzel biztosítjuk, hogy a héjmag a kívánt pozícióban lesz a sablon téren és áttételesen a betontesten belül is.
A könnyű formázhatóság és kis költség miatt a héj magok általában műanyagból, kis falvastagsággal készülnek. Ez előnyösnek tekinthető abból a szempontból is, hogy a hejmag határoló kontúrjához viszonyítva nagy arányú hasznosítható belső tér marad.
A könnyű műanyag héjforma azonban külső terhelések elviselésére csak korlátozottan képes. A bázistér alapsíkjával párhuzamos fedőlapja a vibrálás hatására rezgésre hajlamos, a sajtoló erő hatására - amit a betonszemcsék bizonyos csillapítással továbbítanak - deformálódhat, majd a sajtoló erő megszűnése után visszarugózik.
A találmány szerinti megoldáshoz az a felismerés vezetett, hogy elegendő a héjmag teherviselő képességét átmenetileg csak arra az időszakra megnövelni, amíg a plusz terhelések vagyis a vibrálás és sajtolás hatása érvényesül.
Ezt úgy érhetjük el, hogy a héjmag bázisterébe, azt teljesen kitöltve, a bázistér alapsík és a bázistér fedőlap közötti távolságnak pontosan megfelelő vastagságú-teherviselő betétet helyezünk.
A betétetet beillesztjük a héjmag bázisterébe, majd a két tételt együtt helyezzük a sáblontérbe. A sablonteret betonnal feltöltjük és az általánosan ismert módon - vibrálást és sajtolást alkalmazva - elkészítjük a betontestet.
Vibrálás és sajtolás alatt' a betét a gyártótáblára felfeküdve biztos alátámasztást ad a bázistér fedőlapjának és a betontest megkapja a szükséges mértékű tömörítést.
A művelet végén a kész betontest - benne a héjmaggal és a betette] - a gyártótáblával együtt elhagyja a gyártógépet és végigjárja a technológia további lépéseit. Amikor a betontest legalább a fogásszilárdságot eléri, a gyártótábláról levesszük, az ideiglenes teherviselő betétet eltávolítjuk. A teherviselő betét egy következő héjmagnál Ismét felhasználható.
A gyakorlati alkalmazást tekintve tehát a tulajdonképpen egy készletet használunk, ami áll egy kétszintes héjmagból és az ahhoz geometriai paramétereiben illeszkedő teherviselő betétből.
A találmány szerinti célkitűzést egy olyan sablontérben kialakított vibrált betontestek belső üregét kialakító bennmaradó héjmaggal valósítjuk meg, amely egy háromdimenziós teret határoz meg, ahol a tér alapsíkja egybeesik a betontest valamelyik határoló síkjával és ebből az irányból nyitott és amelyet az jellemez, hogy a betontestben bennmaradó, előnyösen műanyag héjmag, amely bennmaradó héjmag háromdimenziós terét egy két szinten egymásra épülő és egymással összefüggő tér alkotja, ahol a tér alul nyitott első szintje egy, a háromdimenziós tér alapsíkjára merőleges oldalél hosszának
Ί t
1/3-1/4 magasságú bázistérből áll. amelynek a háromdimenziós tér alapsíkjában lévő bázisiér alapja es a bázister alappal párhuzamos fedőlapja van; a második szintje a bázistér fedőlapján kiképzett, legalább egy áttörésre állított kürtőből (2) van kialakítva, kürtője a betonlest teljes magassági méreteitek 70-90% magasságában a bázistér alappal párhuzamos zái ólappal vegződix; a bázister alap síkjában legalább két, egymásra merőleges irányban elrendezett, irányonként legalább egy rúdszerű összekötőszakasszal és az összekötőszakasz végén bevezetőnyelvvel rendelkező pozíció nyúlvánnyal van ellátva; továbbá a báztstérbe ideiglenesen elhelyezhető teherviselő betétje van.
A találmány szerinti bennmaradó héjmag előnyös kiviteli alakjánál a bázistér alaprajzi verölete szabályos síkidom (négyzet, téglalap, sokszög, kör, ellipszis), a bázistér fedőlapján kialakított áttörés szabályos síkidom, (négyzet, téglalap, sokszög, kör. ellipszis) vagy folyamatos zárt vonallal rajzolható grafikai minta.
A találmány szerinti bennmaradó héjmag másik előnyös kiviteli alakja esetén a kürtők belső palástját a bázistér fedőlapjára merőleges falak alkot ják.
A találmány szerinti bennmaradó héjmag további előnyös kiviteli alakja esetén a bázister fedőlapján több egyforma, vagy egymástól eltérő geometriájú áttörés van.
A találmány szerinti bennmaradó héjmag egy célszerű kiviteli alakja esetén a kürtők a betontesten Írelül egy, derékszögű rácsháló mentén vannak elrendezve, a bázisiér fedőlapján levő kürtőik) raiának keresztmetszete elnyújtott derékszögű trapéz vagy lépcsőzetesen csökkenő szélességű téglalapokból álló síkidom.
A találmány szerinti bennmaradó héjmag egy célszerű kiviteli alakja esetén a pozicionáló nyúlvány a bevezető nyelve a bázistér alapjával 70-85°-os szöget zár be, az összekötő szakasz a bázisiér különböző oldalam eltérő.
A találmány szerinti bennmaradó .héjmagot a csatolt ábrák segítségével részletesen ismertetjük, ahol az
1. ábra a találmány szerinti bennmaradó héjmag felülnézete, a
2. ábra az 1. ábra szerinti bennmaradó héjmag X -X metszősík mentén veti metszete, a
3. ábra az 1. ábra szerinti bennmaradó héjmag Y -Y metszősik mentén vett metszete elforgatva, a
4. ábra a találmány szerinti bennmaradó héjmag bázisterének fedőlapján lévő áttörés, az
5. ábra az 1. ábra szerinti bennmaradó héjmag Z - Z metszősík mentén vett metszete, a
6. ábra a 3. ábra P részlete kinagyítva, a
7. ábra a 6. ábra szerinti részlet egy alternatív kivitele, a
8. ábra egy sabloniérbe helyezett, találmány szerinti bennmaradó héjmag felülnézetben, a
9. ábra a 8. ábra Q ·· Q metszősík mentén veti metszete, a
10. ábra egy üreges betontest felülnézete, a
11. ábra a 10. ábra R - R metszősík mentén vett metszete, a
12. ábra a találmány szerinti bennmaradó héjmag telülnézete, kürtő. ,JF szimbólummal, a
13. ábra a találmány szerinti bennmaradó héjmag felülnézete, kürtő napelem cellához, a
14. ábra a találmány szerinti bennmaradó héjmag telülnézete, digitális kijelzőt stilizáló keresztmetszetű kürtökkel, a
15. ábra a találmány szerinti bennmaradó héjmag felülnézete, kürtő szimbólummal, a
16. ábra a találmány szerinti bennmaradó héjmag felülnézete, C° szimbólummal, a
17. ábra a találmány szerinti bennmaradó héjmagok felülnézete csoportsablonban, L x B alapmodul sablontér méretekkel, a
18. ábra a találmány szerinti bennmaradó héjmagok, felülnézete csoportsablonban, L x 2B kétszeres alapmodul méretekkel, az. alapmodulban középpontos elrendezéssel, a
19. ábra a találmány szerinti bennmaradó héjmagok .felülnézete csoportsablonban, L x 2B kétszeres alapmodul méretekkel, alapmodulban oldalhoz rendezéssel, a
20. ábra a találmány szerinti bennmaradó héjmagok felülnézete csoportsablonban, 2L x 2B négyszeres alapmodul méretekkel, alapmodulban középpontos rendezéssel, a
21. ábra a találmány szerinti bennmaradó héjmag, a bázisterének fedőlapján lévő áttörési kontúr levél szimbólummal, a
22. ábra a találmány szerinti bennmaradó héjmagok felülnézete csoportsablonban. 2L x 2B négyszeres alapmodul méretekkel, alapmodulban oldalhoz rendezéssel, összetett szimbólum megjelenítésével felülnézetben.
Az 1. ábrán egy bennmaradó héjmag látható felülnézetben. A bennmaradó héjmag további részleteit a 2., 3. és 5. ábrák szemléltetik.
Az 1,. 2. és 3. ábrák a találmány szerinti kétszintes 5 bennmaradó héj mag egy lehetséges kialakítását mutatják, melynek az 5a első színijén egy 1 bázistere van, amely egy téglatest alakú tér, amely egy la bázistér alap irányából nyitott, és az la bázistér alappal szemben egy 1b bázistér fedőlappal határolt. Az 1b fedőlapon pedig egy, valamilyen célszerűen megválasztott geometria szerinti kontúrral rendelkező 1c áttörés van.
Az 5 bennmaradó héjmag az 5b második szinten, az 1c áttörésre az 1 bázistérhez, viszonyítva kisebb alapterületű és arányaiban nagyobb magasságú tér egy 2 kürtő csatlakozik (lásd 2. ábra). A 2 kürtő 2a belső palástját az Ib bázistér fedőlapon található le áttörés vonalára állított, és az la bázistér alapra merőleges egyenesek alkotják; A 2 kürtő egy 3 zárólappal végződik. A 3 zárólap párhuzamos az la bázistér alappal.
A 2. ábrán látható továbbá a 9 teherviselő betét, amely tömör szerkezetű és méretében illeszkedik az 1 bázistérbe, ahová a nyíllal jelölt irányból helyezhető be.
A 4. ábrán az 1b fedőlap egy lehetséges le áttörése látható, ami jelen esetben egy .folyamatos zári, vonallal rajzolható „nyíl” szimbólum. A 1. és 2. árán az is látható, hogy egy L x B x H (hosszúság x szélesség x magasság) általános jellemzőkkel megadott vibrált-sajtolí betontestben hogyan helyezkedik el a találmány szerinti héjmag.
Ugyanitt jelképesen ábrázoltunk egy betontestet jellemző L x B alapmodul méretekkel meghatározott 6 sablonterei és 7 sablont. A 6 sablon tér alapján belül a bennmaradó héjmag helyzetét a 4 pozicionáló nyúlványokkal határozzuk meg.
A 2. ábrán látható, hogy az 5 bennmaradó héjmag 2 kürtőjét lezáró 3 zárólapja az. la bázistér alaptól a betontest H magasságának 0,7-0,9H méret tartományában van elhelyezve. A 4 pozícionáló nyúlványok, kiképzése az 5. ábrán látható, amely az. 1. ábra Z - Z metszösíkja mentén vett metszete, és amely szerint a 4 pozícionáló nyúlványoknak, van egy, az la alapra fektetett 4a összekötő szakasza, ennek végén egy 4b nyelve, mely 4b nyelv az la síkkal a, célszerűen 70-85° szöget zár be. A 4b nyelv ilyen szögállása elősegíti az 5 bennmaradó héjmag 6 sablontérbe történő helyezését, amelyet a későbbiekben i smertetünk.
A 6, és 7. ábrák a 3. ábra szerinti P részletet szemléltetik, amelyeken bemutatjuk a 2 kürtő 2b kürtőfal keresztmetszetét, amely célszerűen a terheléshez igazodóan, a 3 zárólaptól a 1b bázistér fedőlap felé haladva folyamatosan vagy lépcsőzetesen növekszik.
A 8. ábrán a fentiekben bemutatott találmány szerinti 15 bennmaradó héjmag látható, egy 7 sablonnak, egy L x B alapmodul méretű 6 sablonterébe középpontosan elhelyezve. Az ábrázolt 15 bennmaradó héjmag több, a példa szerint kilenc darab körhengeres alaprajzú 2 kürtövei rendelkezik. Ezek a 2 kürtők egy derékszögű, t osztású rácsháló keresztezés! pontjaiban helyezkednek el.
A 9. ábra a 8. ábra Q -Q metszősfkja mentén veti metszete, amely a 15 bennmaradó héjmagot szemlélteti a 7 sablon 6 sablonterébe helyezve és a 8 gyártótábla síkjára illesztve. Ebben az összeállításban az is látható, hogy a 15 bennmaradó héjmag 1 bázisterét az. előzetesen behelyezett 9 teherviselő betét teljesen kitölti.
A 6 sablonteret F töltési magasságig feltöltjük betonnal, majd a betont vibrálás közben egy 11 préselési irányból mindaddig préseljük, míg el nem érjük a 6b sablontér késztermék síkot, ami egyben a H késztermék magasságának felel meg. A korábban ismertetett 2 kürtőik) 3 zárólapja megakadályozza, hogy a feltöltött vibrált-préselt beton a 15 bennmaradó héjmag belső terébe jusson. A préselés közben a 3 zárólap és a 6b késztermék sík között 12 betonhíd(ak) alakulnak ki. A 12 betonhíd és 3 zárólap a későbbiekben már kis ráfordítással eltávolítható és szabad összeköttetés alakul ki az. installációs elemek elhelyezéséhez a betontest alsó és felső síkja között.
A 10. ábrán egy 10 üreges betontest felűlnézete látható, melyben az. 15 bennmaradó héjmaggal alakítjuk ki az R- R metszősik mentén vett metszet szerinti üreget.
A 11. ábrán R - R metszősík szerinti 10 üreges betontest teljes keresztmetszete látható, abban az. állapotban, amikor a metszősíkba eső 13 betonhidakaf és a kürtők 3 zárólapját, már eltávolítottuk. Az 1 bázistérbe ideiglenesen elhelyezett 9 teherviselő betétet az. ábra szerinti nyíl irányában kivesszük és az ismételten felhasználható.
A 10-11. ábrákon a 10 üreges betontest L x B alapmodul méretű és H magassága, melyet 6a sablonűr alsósík és a 6b sablonűr késztermék sík jelöl ki.
A 10. ábrán az. Is megfigyelhető, hogy az. 1.5 bennmaradó héjmag kilenc darab kürtője fölött csak aZ~Z metszősíkba eső 13 betonhidak vannakeltávolítva, és a többi betonhíd a 14 maradó betonhíd.
Célszerű, ha a bennmaradó 5 héjmagot úgy alakítjuk ki, hogy az 1 bázistérhez grafikai szimbólumok (betűk, számok stb.) felismerésére alkalmas számú 2 kürtöt kapcsolunk. A 13 eltávolított és a 14 maradó betonhidak számának és elhelyezésének variálásával egy fajta bennmaradó héjmaggal sokféle megjelenítést hordozó betontest alakítható ki. Ezzel a megoldással hasonló funkcióra alkalmas üreges betontesteket nagyobb sorozatban gyárthatunk.
A 2 kürtö(k) számától, elrendezésétől, valamint a 2 kürtö(k) alapját képező 1c áttörés geometriai alakjától függően változatos szimbólum rendszert megjelenítő és különböző funkciót teljesítő üreges betontestek állíthatók elő.
Ezekből mutatnak be néhányat a .12.-16. ábrák, melyekben bennmaradó héjmag ,,Ι Γ szimbólummal, bennmaradó héjmag napelem cellához, bennmaradó héjmag digitális szegmens alapú kürtőkkel, bennmaradó héjmag vöröskereszt, segélyhely szimbólummal, bennmaradó héjmag C’3 szimbólummal.
Az 1. és 8-9. magyarázó ábrákon a bennmaradó héjmagokat egy sematikusan ábrázolt 7 sablon L χ B alapmodul méretű 6 sablonterébe helyeztük.
A gyakorlatban - termelékenységi okból -- több termék egy munkamenetben történő gyártására alkalmas csoportsablonokat használnak.
Ilyen kialakítású sablon részlete látható a 17. ábrán felülnézetben. A 21 csoportsablon az L x B alapmodul méretű 6 sablontér többszörözésével jön létre.
A 17. ábra a csoportsablonok nyilvánvalóan nagyobb termelékenysége mellett a bennmaradó héjmagok rugalmas alkalmazhatóságára is rámutat. Az azonos, alapmodul méretű 6 sablonterekbe különböző kialakítású, a példa szerint a 15-16-17 héjmagokkal, egyszerre háromféle termék is készülhet.
A csoportsablonokban gyártott beton termékek gyakran egy méretsor szerint készülnek.
A sorozat alapja egy L. x B (hosszúság x szélesség) méretű alapmodul, melynek kétszeres, L x 2B vagy négyszeres, 2L x 2B méretű elemei igen változatos alkalmazási lehetőséget nyújtanak.
A IS., 19., 20., 22. ábrasoron bemutatjuk, hogy a bennmaradó héjmagokat az
L x B alapmodulok kétszeres, négyszeres mérete szerint készített sablonterekbe elhelyezve újabb termék variációk képezhetők.
A 18. ábrán felülnézetben látható egy kétszeres alapmodul méretű, (L x 2B) 22 sablonterekkel rendelkező 23 csoportsablon részlete. Ezekbe a 22 sablonterekbe helyeztünk el alapmodul méretű 5 és 17 jelű bennmaradó héjmagokat, melyek középpontjai fedésben vannak az L x B alapmodul középpontokkal.
Ha az 5, 15, 16-20 bennmaradó héjmagok 4 távtartói 4a összekötő szakaszainak hosszút, egy-egy oldalon megváltoztatjuk és /vagy a 4 távtartókat bizonyos oldalakon elhagyjuk, akkor a bennmaradó héjmagok pozícióját könnyen megváltoztathatjuk egy sablontéren belül.
A 19. ábrán is egy kétszeres alapmodul méretű 22 sablontereket tartalmazó 23 csoportsablon látható. A 22 sablontérbe helyezett 17-IS bennmaradó héjmagok egy-egy oldalán a 4 távtartókat elhagytuk, a velük szemközti oldalon pedig a 4a összekötőket meghosszabbítottuk. Ezzel a kialakítással a két darab alapmodul méretű bennmaradó héjmag egy-egy oldalán közvetlenül érintkezik, és egy betontesten belül összetett szimbólumot, mérték számot és mértékegységet (C°) jeleníthet meg.
A 20. ábrán egy négyszeres alapmodul méretű, (21. x 2B) 24 sablonterekkel rendelkező 25 csoportsabton részlete látható felülnézetben. A 24 sablonterekbe minden változtatás nélkül helyeztünk el alapmodul méretű 15 és 16, 19 jelű bennmaradó héjmagokat. Ezzel az elrendezéssel egy nagyobb méretű betontermékbe helyeztünk olcsóbban, nagyobb sorozatban készíthető L x B alapmodul méretű héjmagokat.
A 21. ábrán egy olyan alapmodul méretű 26 bennmaradó héjmag látható, melynek két szomszédos oldalán elhagytuk a 4 pozícionáló nyúlványokat, míg az ezekkel szemközti oldalakon a 4a összekötőket meghosszabbítottuk.
A 22. ábrán látható, hogyan képezhetünk a 26 bennmaradó héjmaggal nagyobb felületű, összetett szimbólumot egy négyszeres (2L x 2B) alapmodul méretű 24 sablonterekkel rendelkező 25 csoportsablonba. Ebben az esetben 26 bennmaradó héjmag kettő-kettő oldala illeszkedik a szomszédosokhoz. Itt is megvan a lehetőség arra, hogy a szomszédos 24 sablonterekbe más-más kialakítású héjmagok kerüljenek, pl. a 26 és a 15 jelű.
A 17., 18., 19., 20., és 22. ábrákon ismertetett bennmaradó héjmag alkalmazások szerint, az általánosan ismert, vibrálási-sajtolási technológia eszközeivel tömör betontesteken kívül, speciális többlet funkciókat is hordozó, üreges betontestek állíthatók elő ágy, hogy nem szükséges módosítás sem a sorozatgyártásra készült 21-23-25 csoportsablonokon, sem a sablonokkal működő gyártógépeken.
A találmányi megoldás előnye:
- beilleszthető az ismert általánosan használt gyártó rendszerekbe,
- a tömegtermeléshez viszonyítva kisebb tételszámú, egyedi kivitelű darabok előállítására is lehetőséget nyújt,
- a. sorozatgyártás eszközeinek és gépeinek alapfunkcióját nem módosítja, és nem korlátozza.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Bennmaradó héjmag (5) sablontérben kialakított vibrált-sajtolt betontestek (10) belső üregének kialakítására, amely héjmag háromdimenziós teret, határoz meg, ahol a tér alapsíkja egybeesik a betontest valamelyik határoló síkjával és ebből az irányból nyitott, azzal jellemezve, hogy a betontestben (10) bennmaradó, előnyösen műanyag héjmag, amely bennmaradó héjmag (5) háromdimenziós terét egy két szinten egymásra épülő és egymással összefüggő tér alkotja, ahol a tér alul nyitott első szintje (5a) egy, a háromdimenziós tér alapsíkjára merőleges oldalél hosszának 1/34/4 magasságú bázistérből (1) áll, amelynek a háromdimenziós tér alapsíkjában lévő bázistér alapja (5a) és a bázistér alappal (la) párhuzamos fedőlapja (1 b) van; a második szintje (5b) a bázistér (1.) fedőlapján db) kiképzett, legalább egy áttörésre állított kürtőből (2) van kialakítva, kürtője (2) a betontest (10) teljes magassági méretének (4) 70-90% magasságában a bázistér alappal (la) párhuzamos zárólappal (3) végződik; a bázistér alap (la) síkjában legalább két, egymásra merőleges irányban elrendezett, irányonként legalább egy rúdszerű összekötőszakasszal (4a) és az összekötőxzakasz (4a) végén bevezetőnyelwel (4b) rendelkező pozíció nyúlvánnyal (4) van ellátva; továbbá a bázistérbe (1) ideiglenesen elhelyezhető teherviselő betétje (9) van.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti bennmaradó héjmag azzal jellemezve, hogy a bázistér (1) alaprajzi vetülete szabályos síkidom, előnyösen derékszögű négyszög.
  3. 3. Az I. vagy- 2. igénypont szerinti bennmaradó héjmag azzal jellemezve, hogy a bázistér d) fedőlapján db) kialakított áttörés (le) alakja tetszőleges kialakítású, előnyösen szabályos síkidom alakú, vagy folytonos zárt vonalú grafikai minta.
  4. 4. Az 1-3. igénypont bármelyike szerinti bennmaradó héjmag, azzal jellemezve, hogy a kürtők (2) belső palástját (2a) a bázistér fedőlapjára (1b) merőleges falak alkotják.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti bennmaradó .héjmag azzal jellemezve, hogy a bázistér (1) fedőlapján (1b) több egyforma, vagy egymástól eltérő geometriája áttörés (1c) van.
  6. 6 . Az I. igénypont szerinti bennmaradó héjmag, azzal jellemezve, hogy a kürtök (2) a betontesten (10) belül egy t-osztású derékszögű rácsháló mentén vannak elrendezve.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti bennmaradó héjmag azzal jellemezve, hogy a bázistér (1) fedőlapján (1b) lévő kűrtő(k) (2) falának (2b) keresztmetszete elnyújtott derékszögű trapéz
    Bit w| lij í I I í í lh II >' i 1 H 11
    SZTNH-4 004 04078
  8. 8. Λζ 1-6. igénypontok bármelyike szerinti bennmaradó héjmag azzal jellemezve, hogy a bázístér (1) fedőlapján (1b) lévő kürtö(k) (2) falának (2b) keresztmetszete lépcsőzetesen csökkenő szélességű téglalapokból álló síkidom.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti bennmaradó héjmag azzal jellemezve, hogy a pozícionáló nyúlvány (4) bevezető nyelve (4b) a bázistér alapjával (la) 70-85°-os szöget zár be.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti bennmaradó héjmag azzal jellemezve, hogy a pozicionáló nyúlvány (4) összekötő szakasza (4a) a bázistér (1) különböző oldalain eltérő hosszúságú.
HU1600258A 2015-07-16 2016-04-15 Bennmaradó héjmag vibrált-sajtolt betontestek belső üregének létrehozására HU231008B1 (hu)

Priority Applications (8)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU1600258A HU231008B1 (hu) 2016-04-15 2016-04-15 Bennmaradó héjmag vibrált-sajtolt betontestek belső üregének létrehozására
PL424341A PL238513B1 (pl) 2015-07-16 2016-07-18 Trwały rdzeń skorupowy przeznaczony do wytwarzania wewnętrznych wgłębień wibroprasowanych wyrobów betonowych
CZ2018-34700U CZ31681U1 (cs) 2015-07-16 2016-07-18 Permanentní skořepinové jádro pro vytváření vnitřních dutin vibračně lisovaných betonových výrobků
DE212016000142.6U DE212016000142U1 (de) 2015-07-16 2016-07-18 Permanenter Schalenkern zum Herstellen interner Hohlräume von rütteldruckverpressten Betongegenständen
SK24-2018U SK8321Y1 (sk) 2015-07-16 2016-07-18 Permanentné škrupinové jadro na vytváranie vnútorných dutín vibračne lisovaných betónových produktov
PCT/HU2016/000048 WO2017009677A1 (en) 2015-07-16 2016-07-18 Permanent shell-core for producing internal cavities of vibro-pressed concrete articles
ROU201800002U RO201800002U1 (ro) 2015-07-16 2016-07-18 Miez permanent pentru producerea unor cavităţi interne în articole din beton vibro-comprimat
BG3950U BG2935U1 (bg) 2015-07-16 2018-01-11 Постоянна пресформа за получаване на вътрешни кухини на вибропресовани бетонни изделия

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU1600258A HU231008B1 (hu) 2016-04-15 2016-04-15 Bennmaradó héjmag vibrált-sajtolt betontestek belső üregének létrehozására

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP1600258A2 HUP1600258A2 (en) 2017-01-30
HU231008B1 true HU231008B1 (hu) 2019-09-30

Family

ID=89992140

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU1600258A HU231008B1 (hu) 2015-07-16 2016-04-15 Bennmaradó héjmag vibrált-sajtolt betontestek belső üregének létrehozására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU231008B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP1600258A2 (en) 2017-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101174065B1 (ko) 건축용 블록 및 그것의 제조방법 및, 그것을 이용한 건축물 시공방법
JP5955010B2 (ja) 建築基礎工法およびそれに用いる立ち上がりブロック
WO2012001193A1 (es) Un forjado o elemento estructural similar aligerado por el que pueden discurrir instalaciones registrables
KR101338601B1 (ko) 비정형 구조물용 조립식 거푸집
CN104018422A (zh) 用于预制拼装桥墩立柱与盖梁连接部位的湿接缝构造
HU231008B1 (hu) Bennmaradó héjmag vibrált-sajtolt betontestek belső üregének létrehozására
JP6301290B2 (ja) 階段構造
KR101246202B1 (ko) 상수도 계량기가 내장되는 콘크리트 구조물 제조용 거푸집 및 이로부터 제조된 콘크리트 구조물을 이용한 시공방법
BG2935U1 (bg) Постоянна пресформа за получаване на вътрешни кухини на вибропресовани бетонни изделия
EA023508B1 (ru) Форма для сооружения защитного и крепежного элемента тюфячного типа и относящийся к ней способ
KR20170003836U (ko) 철망을 이용한 벽 구조체
US2532524A (en) Cemetery lot curbing
JP2006257851A (ja) 埋込材ユニット、それを用いた中空スラブ及びその施工方法
CN205530940U (zh) 一种高抗剪性混凝土砌块
RU2715723C1 (ru) Блок для конструирования
KR100947474B1 (ko) 건축 및 토목구조물의 친환경 조형물 성형장치
JP5607850B1 (ja) エダサンゴ複製物の製造法
CN216031536U (zh) 一种透水混凝土预制件的模板
WO2007122480A2 (en) Process for manufacturing building elements for making walls using filling material, particularly earth or the like
JP3124617U (ja) 多空間コンクリートブロックの成型用空間部分仕切型枠
CN212405485U (zh) 一种模块化拼装整浇小住宅建筑
CN218149162U (zh) 一种装配式复合箱密肋楼盖制作成型模具装置
KR200317917Y1 (ko) 아이엘엠 피시박스거더 교량용 제작장의 제조물
KR100498007B1 (ko) 아이엘엠 피시박스거더 교량용 제작장의 제작방법 및 그제조물
KR100659504B1 (ko) 귀틀집의 벽체시공방법