HU226659B1 - Carbon monoxide source for preparation of transition-metal-carbonyl-complexes - Google Patents

Carbon monoxide source for preparation of transition-metal-carbonyl-complexes Download PDF

Info

Publication number
HU226659B1
HU226659B1 HU0203138A HUP0203138A HU226659B1 HU 226659 B1 HU226659 B1 HU 226659B1 HU 0203138 A HU0203138 A HU 0203138A HU P0203138 A HUP0203138 A HU P0203138A HU 226659 B1 HU226659 B1 HU 226659B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
compound
formula
borane
use according
preparation
Prior art date
Application number
HU0203138A
Other languages
English (en)
Inventor
Roger Alberto
Roger Schibli
Original Assignee
Mallinckrodt Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mallinckrodt Inc filed Critical Mallinckrodt Inc
Publication of HUP0203138A2 publication Critical patent/HUP0203138A2/hu
Publication of HUP0203138A3 publication Critical patent/HUP0203138A3/hu
Publication of HU226659B1 publication Critical patent/HU226659B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F5/00Compounds containing elements of Groups 3 or 13 of the Periodic Table
    • C07F5/02Boron compounds
    • C07F5/022Boron compounds without C-boron linkages

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)

Description

A jelen találmány tárgya átmenetifém-karbonil komplexek előállítása során szén-monoxid-forrásként és adott esetben redukálószerként alkalmazható vegyületek.
A karbonilkomplexek szén-monoxidot és koordinált ligandumot tartalmazó vegyületek. A szén-monoxid az átmenetifémek kémiájában szokásosan alkalmazott ligandum, többek között azért, mert az átmenetifémekhez való kötődése szinergetikus természetű.
A szén-monoxid és a fém közötti kötésnek két komponense van. A kötés egyik komponense a δ-elektronátadáson alapul; a szénatom egy magányos elektronpárja átlapol a fém egy üres d-pályájával. A másik komponens a fém egy telített d-pályájáról a szén-monoxid szénatomjának egy üres π* pályájára történő π-elektron visszaadását foglalja magában, ezt a komponenst „π-visszakötés’-nek vagy „π-visszaadás’’-nak nevezik.
Az átmenetifémek karbonilkomplexeinek fenti módon történő képződése alapvető fontosságú az ilyen vegyületeknek a fehérjék, proteinek és számos más vegyület jelzése során való alkalmazásában. Számos alkalmazásnál jelzéssel látják el a molekulákat úgynevezett jelzőkit segítségével, amely a szükséges reagenseket tartalmazza. Az ismert kitek bór-hidrid-alapúak, amely redukálóhatású, és tartarátokat, laktózt és 11,5 pH-jú borátpuffert is tartalmaznak; szén-monoxidforrásként gáz formájú szén-monoxiddal vannak megtöltve, ahogy ezt a WO 98/48848 számú nemzetközi közzétételi iratban ismertették. Az ismert reakcióelegyek hátránya a CO lassú oldódása a reakcióelegyben és a karbonilkomplex alacsony kitermelése, továbbá az, hogy ipari méretekben nem lehetséges nagy mennyiségű szén-monoxiddal töltött kiteket tartalmazó ampullákat előállítani, továbbá a szén-monoxid még a jól lezárt ampullákból is lassan kidiffundál. A kit pH-ja magas, ami szintén hátrányos.
A találmány tárgyát szén-monoxid és nátrium-bórhidrid komplexének előállítására vonatkozó eljárás képezi, amely eljárás kiküszöböli a fenti hátrányokat.
Azt találtuk, hogy az (I) általános képletű vegyületek,
X
Y ahol
X jelentése hidrogénatom vagy egy Lewis-bázis és
Y jelentése szigma-elektrondonor csoport, és sóik szén-monoxid-forrásként és adott esetben redukálószerként alkalmazhatók fém-karbonil komplexek előállítására vizes oldatban.
Az (I) képletben
X jelentése előnyösen hidrogénatom, -NHxRy, ahol x+y=3, vagy -R, ahol R jelentése egy szénatomon keresztül a nitrogén- vagy bóratomhoz kapcsolódó csoport,
Y jelentése -OH, -OR vagy -NHR, ahol R jelentése egy, az oxigén- vagy nitrogénatomhoz kapcsolódó szénatomot tartalmazó csoport.
Ha Y jelentése -OH vagy -OH2, a vegyületek savak, amelyek deprotonálódhatnak, például nátrium-hidroxiddal. Ebben az esetben a sókat különítjük el, amelyekben az anion borán-karbonát anion, R3B-COO2_, és a kation például Li+, Na+, Ca2+ vagy Mg2+. A szénmonoxid melegítés hatására szabadul fel a vegyület vizes oldatából.
A találmány szerinti vegyületek előnyös tulajdonságait a következőkben ismertetjük. A szén-monoxid először vizes közegben keletkezik, szabályozható körülmények (pH, hőmérséklet) között. A találmány szerinti fémek karbonilkomplexei előállíthatok vízben, jól meghatározott körülmények között; nincs szükség szerves oldószer és nagy nyomás és magas hőmérséklet alkalmazására. Ugyanaz a vegyület betöltheti a szén-monoxid-forrás és a redukálószer szerepét, ami azért előnyös, mert a karbonil-származékok előállításánál csaknem mindig szükség van redukcióra is. Ebben az esetben a Tc-99m vagy Re-188/196 fémkomplexe és a kit előállítása során elmarad az ampulla megtöltése mérgező légnemű szén-monoxiddal. A találmány szerinti vegyületek legfőbb előnye tehát, hogy ugyanaz a molekula tölt be két különböző funkciót. A vegyület redukálószer és ugyanakkor in situ szén-monoxid-forrás is, ahol a szén-monoxid csak akkor keletkezik, ha protikus oldószer, például víz vagy Lewis-sav van jelen.
A különböző helyzetű helyettesítők megválasztásával különböző vegyületeket nyerhetünk. Ezeket a következő csoportba oszthatjuk:
(i) borán-karbonátok, ahol X jelentése hidrogén és Y jelentése -OH2, és/vagy a mono- vagy dideprotonált borán-karbonátok, azaz rendre [H3BCO2]_ vagy [H3BCO2]2- megfelelő sói;
(ii) borán-aminosavak (ammónium-borán-karbonsavak), amelyekben X jelentése NH3 és Y jelentése -OH, és/vagy a monodeprotonált ammónium-borán-karbonátok, [(NH3)H2BCO2]_ megfelelő sói;
(iii) alkilezett borán-aminosavak (trialkil-ammóniumborán-karbonsavak), amelyekben X jelentése -NHxRy, ahol x+y=3 és R jelentése a nitrogénhez egy szénatomon át kapcsolódó helyettesítő, előnyösen alkil- vagy arilcsoport; és Y jelentése hidroxilcsoport;
(iv) olyan (I) általános képletű vegyületek, ahol X jelentése egy szénatomon át a bóratomhoz kapcsolódó szerves csoport és Y -OH2;
(v) borán-karbonsav-alkil-észter-vegyületek, ahol X jelentése az (i)—(iv) pontokban megadott, és Y jelentése -OR', ahol R’ jelentése egy szénatomon át az oxigénhez kapcsolódó helyettesítő például alkilcsoport, előnyösebben metil- vagy etilcsoport;
(vi) borán-karbamát-vegyületek, ahol X jelentése az (i)—(iv) pontok alatt megadott és Y jelentése -NH2, NHR” vagy NHR2” ahol R jelentése egy szénatomon át a nitrogénatomhoz kapcsolódó helyettesítő, például alkilcsoport, előnyösebben metil- vagy etilcsoport.
HU 226 659 Β1
A találmány szerinti vegyületekre példaként a következőket említhetjük: borán-karbonát-származékok: [H3B-COOH2], [H3B-COOH]M, [H3B-COO]M2i Na[H3B-COOCH3], ahol M jelentése alkálifém-kation; borán-karbamátok: Na[H3BCONHCH3j, M[H3B-CONH2], ahol M jelentése alkálifém-kation; ammónium-borán-karbonátok: [H3N-BH2-COOH], [H3N-BH2-COO]Li,[(CH3)3N-BH2-COOH], [(CH3)H2N-BH2-COOH], [(CH3)H2N-BH2-COO]Li, [(CH3)H2N-BH2-COOCH3], ammónium-borán-karbamátok: [^N-BH^CONH^, [(CH3)2HN-BH2-CONHC2H5].
A találmány szerinti vegyületek a következő irodalmi helyeken leírt módszerekkel analóg módon állíthatók elő:
BH3CO előállítása: Burg és munkatársai J. Am. Chem. Soc. 59, 780 (1936);
M2[H3B-COO] és M[H3B-COOC2H5] előállítása: Malone és munkatársai Inorg. Chem. 6, 817 (1967); M[H3B-CONH2] előállítása: Howe és munkatársai Inorg. Chem. 10, 930, (1971);
[H3N-BH2-COOH] és [(CH3)3N-BH2-CONHC2H5] előállítása: Spielvogel és munkatársai J. Am. Chem. Soc. 102, 6343 (1980);
[(CH3)H2N-BH2-COOCH3] előállítása: Spielvogel és munkatársa, Inorg. Chem. 23, 4322 (1984); [H3N-BH2-CONH2] és [(CH3)2HN-BH2-CONHC2H5] előállítása: Spielvogel és munkatársai Inorg. Chem. 23, 1776 (1984) és J. Am. Chem. Soc. 98, 5702 (1976).
A találmány kiterjed továbbá egy, átmenetifém-karbonil komplexek előállítására vonatkozó eljárásra, ahol egy vagy több fent meghatározott vegyületet használunk CO-forrásként és adott esetben redukálószerként. Röviden összefoglalva, ezen eljárás során a találmány szerinti vegyületek bármelyikéből, előnyösen egy vagy több (i)—(iv) pont szerinti vegyületből vízben vagy pufferben protolízis és ezt követő hidrolitikus reakciók következtében CO szabadul fel. Ezzel egyidejűleg a borhoz kapcsolódó hidridszubsztituens redukálja a fémet, amellyel a karbonil képződik.
A találmány szerinti vegyületeket, különösen az (i)-(vii) pontok alatt meghatározott vegyületeket vízben vagy pufferoldatban feloldva, a fémet pedig szilárd formában vagy oldatban alkalmazzuk. A találmány szerinti vegyületek, különösen az (i)—(vi) pontok alatt meghatározott vegyületek protonálódása és hidrolízise során CO szabadul fel. A bóratomhoz kapcsolódó hidridek ezzel egyidejűleg a fém centrális atomot, olyan vegyértékűre redukálják, amely mellett a fém képes a felszabadult szén-monoxiddal komplexet képezni, és így karbonilkomplex képződik. A karbonilkomplexek találmány szerinti előállítása során egy találmány szerinti bórkomplexet a fém vizes oldatával elegyítünk, ahol az oldatban a fém ionos formában vagy (per)metallát formájában van jelen. A „fém” meghatározás alatt a fémek valamennyi formáját értjük, azaz a fémionokat és a (per)metallátokat is.
A találmány szerinti vegyületek és eljárások karbonilkomplexek előállítására alkalmazhatók, előnyösen olyan karbonilkomplexek előállítására, ahol az átmenetifém-karbonil komplexben lévő átmenetifém az V-B Vili—B csoportokba tartozó átmenetifém lehet. Az eljárás különösen előnyösen alkalmazható a következő átmenetifémek karbonilkomplexeinek előállítására; vanádium (V), króm (Cr), molibdén (Mo), volfrám (W), mangán (Mn), technécium (Te), rénium (Re), vas (Fe), ruténium (Ru), ozmium (Os), kobalt (Co), ródium (Rh), irídium (Ir) és nikkel (Ni), valamint ezek radioaktív izotópjainak előállítására.
A találmány tárgya kit átmenetifémek karbonilkomplexeinek előállítására, amely egy találmány szerinti vegyület vizes oldatát, egy stabilizálószert, például tartarátot, glükoheptonátot, laktátot, citrátot és egy pufferrendszert, például borátot vagy foszfátot tartalmaz. A találmány egy előnyös megvalósítási módja szerint a találmány szerinti kit legalább 2 mg borán-karbonátot, előnyösen borátpuffert (pH=9,1) tartalmaz oxigénmentes környezetben, nitrogénatmoszférában. Az oldat össztérfogata a radioaktív fém oldatának hozzáadása után előnyösen nem több, mint 1 ml. Bizonyos körülmények között azonban nagyobb térfogatok, így 2 ml vagy 3 ml is alkalmazhatók. Az oldatot például 20 percig 75 ’C-ra melegítjük.
A találmány szerinti vegyületek alkalmazhatók továbbá szerves vegyületek redukciójára vizes közegben; a vegyületek szelektivitása és reakcióképessége a bór-hidrídek és ciano-bór-hidridek szelektivitásához és reakcióképességéhez hasonló.
Azt találtuk továbbá, hogy a H3BCO-t előállíthatjuk folyamatosan a H3B THF-ből, és in situ reagáltathatjuk kálium-hidroxid alkoholos oldatával, amelynek során K2[H3BCO2] keletkezik. Az eljárás lényege a H3BCO és a H3B THF közötti egyensúly kontrollálása. A THF szelektíven kondenzálódik a gázáramból -50 ’C hőmérsékleten, míg a H3BCO (forráspont -64 C°) eltávozik a reakcióelegyből a szén-monoxid-árammal. Ennek hatására a gázkeverék közvetlenül átbuborékol a KOH-oldaton -78 ’C hőmérsékleten. A H3BCO-ban lévő erősen elektrofil szén a nukleofil behatására [OH-] K2[H3BCO2] képződik, jó kitermeléssel. Kívánt esetben maga a H3BCO is elkülöníthető -78 ’C hőmérsékletű csapdával. Ezzel az eljárással a H3BCO előállítása egyszerűbb és könnyebben kivitelezhető, mint a nagynyomású vagy éterrel katalizált eljárásokkal, és néhány grammos vagy ennél nagyobb mennyiségek is előállíthatók.
A találmány a H3BCO képletű vegyületre is vonatkozik. A vegyület redukáló tulajdonságú, és például karbonilkomplexek előállítására alkalmazható, nagynyomású CO alkalmazása nélkül, a fentiek szerint, de csak aprotikus vagy gyengén protikus oldószerekben. Lehetséges in situ előállított H3BCO-t is alkalmazni, ami akkor keletkezik, amikor a szén-monoxid átbuborékol a „fém” tetrahidrofurános oldatán, a makroszkopikus [TcCI3(CO)3j2 vagy Re-származékok előállítása során.
A találmány szerinti vegyületek nem csupán karbonilkomplexek előállítására alkalmazhatók, hanem más olyan eljárásokban is, ahol vizes oldat formájú szén3
HU 226 659 Β1 monoxíd-forrásra van szükség. A borán-karbonátok és származékaik redukálószerként alkalmazhatók szerves vegyületek, például észterek, iminek és aldehidek vizes oldatban történő redukálására. Ezen vegyületek redukálóhatása hasonló a BH4 és a ciano-bór-hidrid redukálóhatásához, és így számos ipari eljárásban helyettesíthetik a ciano-bór-hidridet, utóbbiak alkalmazása kívül esik a jelen találmány oltalmi körén.
A találmányt a továbbiakban példákon mutatjuk be, amelyeket csak a szemléltetés céljából közlünk.
1. példa
K2H3BCO2 előállítása
i) BH3-CO előállítása g NaBH4-et óvatosan hozzáadtunk 15 ml koncentrált H3PO4-hez (amit egy éjjelen át nagyvákuumban szárítottunk szobahőmérsékleten), vákuumban (1 mbar), erős keverés közben, 2 óra alatt. A kapott BH3-at -78 °C hőmérsékletű hűtőcsapdán átvezetve szárítottuk, majd egy másik, -200 ’C hőmérsékletű hűtőcsapdában, amely 70 ml száraz DME-t tartalmazott, tovább szárítottuk. A második csapdát lekapcsoltuk az első hűtőcsapdáról és a vákuumvezetékről. A hőmérsékletet -40 C°-ra állítottuk. Ezután a hűtöcsapdát 1,3 bar száraz szén-monoxid-nyomás alá helyeztük. A reakcióelegyet -40 °C hőmérsékletű hűtőfürdőben (száraz jég és acetonitril) kevertettük, 1,3 bar nyomás alatt egy éjjelen át.
ii) K2H3BCO3 előállítása
A csapdából a gázkivezetést egy 100 ml-es kétnyakú gömblombikhoz kapcsoltuk (amit gázbevezetővel és refluxkondenzálóval egyensúlyoztunk ki), ami 50 ml száraz etanolt és 3 g kálium-hidroxidot tartalmazott. A csapda hűtőfürdőjét eltávolítottuk és a kapott BH3-CO-t lassan átbuborékoltattuk etanolos KOH-oldaton 0 °C hőmérsékleten. A DME-oldatot lassan 80 °C hőmérsékletre melegítettük és a csapdát háromszor egymás után szén-dioxiddal öblítettük. Miután a BH3 CO képződése megszűnt, az etanolos oldatot 30 percen át visszafolyási hőmérsékleten forraltuk. Az oldatot szobahőmérsékletre hütöttük, így K2H3BCO2 vált ki, fehér por formájában, amit zsugorított üvegszürőn leszűrtünk, jéghideg etanollal mostunk és vákuum alatt szárítottunk.
2. példa
Liofilizált kit segítségével történő jelzési kísérlet
Jelzőkitet állítottunk elő egy ampullában lévő 1 mg K2[BH3COO], és 0,1 ml 0,1 mol/l koncentrációjú PBS 7,5 pH-jú elegyének liofilizálásával, amelyet nitrogéngázzal végeztünk. 0,1 mol/l borátpuffer és 8,5 pH is alkalmazható.
A jelzés céljára 1 ml generátorral tisztított [99mTcO4]-sóoldatot adtunk hozzá. Azt találtuk, hogy a kitermelés független a [99mTcO4]- abszolút mennyiségétől. A kapott oldatot 75 °C hőmérsékleten tartottuk 20 percen át.
80% és 100% közötti kitermeléseket kaptunk (lásd
1. ábra, pH=7,5 mellett; 3. ábra pH=8,5 mellett).
A kapott vegyület azonosítására pikolinsavat adtunk közvetlenül ahhoz az oldathoz, amelyben előállítottuk a karbonilkomplexet. HPLC-analízissel megállapítottuk, hogy a 99mTc(OH2)(pik)(CO)3] (2. ábra) komplex keletkezett, amelyet a „hideg anyaggal való összehasonlításra „hideg réniummal is előállítottunk. A „forró anyagot radioaktív detektor segítségével, míg a „hideg” anyagot UV-detektorral mutattuk ki.
3. példa
Jelzési kísérlet úgynevezett „nedves kittel”
Egy 2 mg borán-karbonátot és generátor által előállított pH=9,1 pufferben lévő pertechnetátot összesen 1 ml térfogatban tartalmazó ampullát 20 percen át 75 °C hőmérsékleten tartottunk. Az így kapott termék [99mTc(OH2)(CO)3]+ jelzésére vonatkozó kitermelés nagyobb, mint 97%.
4. példa
Kálium-hidrogén-karboxilát-trihidroborát előállítása
H3B-THF-ből
250 ml háromnyakú gömblombikból és ehhez üvegcsővel kapcsolódó hütőcsapdából álló készüléket alkalmaztunk. A lombik másik két nyakát gumiszeptummal zártuk le. A PTFE-csövön át vezettük be a gázt a lombikba. A hűtőcsapda kivezetéséből PTFE-csövet csatlakoztattunk egy 400 ml-es Schlenk-csőbe. A Schlenkcső alsó karjától politéncsövet vezettünk egy szilikonolajos buborékoltatóba, amely elzárta a készüléket a légkörtől.
A hűtőcsapdát és a Schlenk-csövet izopropanolt tartalmazó Dewar-edénybe merítettük. A készüléket 30 percen át száraz oxigénmentes nitrogénnel öblítettük, miközben a hűtőcsapdát -50 °C, a Schlenk-csövet pedig -78 °C hőmérsékletre hűtöttük a Dewar-edénybe adagolt szárazjéggel.
A Schlenk-csőbe bemértük 5,0 g kálium-hidroxid 200 ml abszolút etanolos oldatát, és -78 °C-ra hűtöttük. A készüléket gyorsan átöblítettük szén-monoxiddal, és 30 ml 1 moldm-3 borán-tetrahidrofurán komplex tetrahidrofurános oldatát vezettük be a gömblombikba. Szén-monoxidot buborékoltattunk át az oldaton olyan sebességgel, hogy a készüléket másodpercenként körülbelül egy buborék hagyta el az olajjal töltött buborékoltatón keresztül. A középső hűtőcsapda hőmérsékletét szárazjég alkalmankénti hozzáadásával -45 °C és -55 °C közötti hőmérsékleten tartottuk.
A szén-monoxid két órán át tartó átvezetése után 20 ml dimetoxi-etánt vezettünk be a gömblombikba, majd 20 ml dimetoxi-etánt vezettünk be a középső hűtőcsapdába. Szén-monoxidot buborékoltattunk át a készüléken, az előbbihez hasonló módon. Egy óra elteltével a Schlenk-csövet lekapcsoltuk a készülék többi részéről, és hagytuk szobahőmérsékletre melegedni. Az alkoholos oldatot 45 percen át visszafolyási hőmérsékleten forraltuk. A kapott fehér csapadékot leszűrtük, kétszer 5 ml abszolút alkohollal mostuk és vákuumban szárítottuk, (gy 1,26 g terméket kaptunk fehér por formájában, amely a BH3-THF-re vonatkoztatva 43%-os kitermelésnek felel meg.
HU 226 659 Β1
Kálium 38,85% (gravimetriás analízissel K2Na[Co(NO2)6]-ként meghatározva; CH4BKO2-höz 39,9% kálium szükséges).
δΗ (200 MHz, D2O, 25 °C) 0,80 (1:1:1:1 kvartett, 1 J(H—11 B)=80 Hz; 1:1:1:1:1:1:1 szeptett, 1J(H-10B)=27 Hz.
5. példa
Nátrium-benzaldehid-2-szulfonét szerves szubsztrát redukciója borán-karbonáttal vízben
100 mg kálium-borán-karbonátot és 40 mg nátriumbenzaldehiet 1 ml vízzel elegyítettünk és 30 percen át állni hagytuk. A 2-(hidroxi-metil)-benzol-szulfonátot az NMR-spektrum alapján azonosítottuk, a kiindulási anyag 5=10,77 jelének eltűnése és a termék 5=5,04 jelének megjelenése alapján. A kísérlet végén a reakcióelegy szagtalan volt, ami arra mutat, hogy a szulfonátcsoport nem redukálódott.

Claims (18)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. (I) általános képletű vegyületek,
    X
    Y ahol
    X jelentése hidrogénatom vagy egy Lewis-bázis és
    Y jelentése szigma-elektrondonor csoport, vagy sóik alkalmazása szén-monoxid (CO)-forrásként és adott esetben redukálószerként fém-karbonil komplexek vizes oldatban való előállításánál.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, ahol a vegyület (I) képletében
    X jelentése hidrogénatom, -NHxRy, ahol x+y=3, vagy -R, ahol R jelentése egy szénatomon keresztül a nitrogén- vagy bóratomhoz kapcsolódó csoport,
    Y jelentése -OH, -OR vagy -NHR, ahol R jelentése egy, az oxigén- vagy nitrogénatomhoz kapcsolódó szénatomot tartalmazó csoport.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti alkalmazás, ahol a vegyület olyan borán-karbonát-származék, amelynek (I) képletében X jelentése hidrogénatom és Y jelentése -OH2, vagy a [H3BCO2]~ vagy [H3BCO2]2~ képletű monovagy dideprotonált borán-karbonát megfelelő sója.
  4. 4. A 2. igénypont szerinti alkalmazás, ahol a vegyület egy borán-aminosav, amelynek (I) képletében X jelentése -NH3 és Y jelentése -OH, vagy a [(NH3)H2BCO2]_ képletű monodeprotonált ammónium-borán-karbonát megfelelő sója.
  5. 5. A 2. igénypont szerinti alkalmazás, ahol a vegyület (I) képletében X jelentése -NHxRy, ahol x+y=3 és R jelentése a nitrogénatomhoz egy szénatomon át kapcsolódó helyettesítő és Y jelentése hidroxilcsoport.
  6. 6. A 2. vagy 5. igénypont szerinti alkalmazás, ahol a vegyület (I) képletében R jelentése alkil- vagy arilcsoport.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, ahol a vegyület (I) képletében X jelentése a bóratomhoz egy szénatomon át kapcsolódó helyettesítő és Y jelentése -OH.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, ahol a vegyület (I) képletében X jelentése az 1-7. igénypontok bármelyike szerint meghatározott, Y jelentése -OR’, ahol R’ jelentése az oxigénatomhoz egy szénatomon keresztül kapcsolódó helyettesítő.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, ahol a vegyület (I) képletében X jelentése az 1-7. igénypontok bármelyike szerint meghatározott és Y jelentése NH2, NHR” vagy NR”2, ahol R jelentése alkilcsoport.
  10. 10. A 8. igénypont szerinti alkalmazás, ahol a vegyület (I) képletében R’ jelentése alkilcsoport.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti alkalmazás, ahol az alkilcsoport metil- vagy etilcsoport.
  12. 12. Az 1. igénypont szerinti alkalmazás, ahol a vegyületet a következő borán-karbonát-származékok közül választjuk: [H3B-COOH2], [H3B-COOH]M, [H3B-COO]M2, Na[H3B-COOCH3], ahol M jelentése alkálifém-kation; vagy a következő borán-karbamátok közül választjuk: Na-[H3BCONHCH3], M[H3B-CONH2], ahol M jelentése alkálifém-kation; vagy a következő ammónlum-borán-karbonátok közül választjuk: [H3N-BH2-COOH], [H3N-BH2-COO]Li, [(CH3)3N-BH2-COOHj, [(CH3)N-BH2-COOH], [(CH3)H2N-BH2-COO]Li, [(CH3)H2N-BH2-COOCH3], vagy a következő ammónium-borán-karbamátok közül választjuk: [H3N-BH2-CONH2], [(CH3)2HN-BH2-CONHC2H5j.
  13. 13. Eljárás átmenetifém-karbonil komplexek előállítására, azzal jellemezve, hogy szén-monoxid-forrásként és adott esetben redukálószerként egy vagy több, az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti (I) képletű vegyületet alkalmazunk.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az átmenetifém-karbonil komplexben lévő átmenetifémet az V-B-től Vili—B-ig terjedő csoportba tartozó fémek közül választjuk.
  15. 15. A 14. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az átmenetifém-karbonil komplexben lévő átmenetifémet vanádium (V), króm (Cr), molibdén (Mo), volfrám (W), mangán (Mn), technécium (Te), rénium (Re), vas (Fe), ruténium (Ru), ozmium (Os), kobalt (Co), rádium (Rh), irídium (Ir) és nikkel (Ni) közül választjuk.
    HU 226 659 Β1
  16. 16. Kit átmenetifém-karbonil komplexek előállítására, azzal jellemezve, hogy az legalább egy, az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti vegyületet tartalmaz vizes oldatban, továbbá adott esetben egy vagy több stabilizálószert, adott esetben egy vagy több további 5 redukálószert és pufferrendszert tartalmaz.
  17. 17. A 16. igénypont szerinti kit, ahol a stabilizálószerek glükoheptonátok, tartarátok, citrátok vagy laktátok közül vannak kiválasztva.
  18. 18. A 16. vagy 17. igénypont szerinti kit, ahol a további redukálószerek bór-hidridek, ditionitek, SnCI2 vagy szulfitok közül vannak kiválasztva.
HU0203138A 1999-10-05 2000-10-05 Carbon monoxide source for preparation of transition-metal-carbonyl-complexes HU226659B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP99203254 1999-10-05
PCT/EP2000/009856 WO2001025243A1 (en) 1999-10-05 2000-10-05 Carbon monoxide source for preparation of transition-metal-carbonyl-complexes

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0203138A2 HUP0203138A2 (hu) 2002-12-28
HUP0203138A3 HUP0203138A3 (en) 2003-12-29
HU226659B1 true HU226659B1 (en) 2009-06-29

Family

ID=8240716

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0203138A HU226659B1 (en) 1999-10-05 2000-10-05 Carbon monoxide source for preparation of transition-metal-carbonyl-complexes

Country Status (15)

Country Link
US (2) US7053242B1 (hu)
EP (1) EP1218385B1 (hu)
JP (1) JP4778654B2 (hu)
CN (1) CN1187359C (hu)
AT (1) ATE420093T1 (hu)
AU (1) AU783079B2 (hu)
CA (1) CA2385927C (hu)
CZ (1) CZ301030B6 (hu)
DE (1) DE60041344D1 (hu)
DK (1) DK1218385T3 (hu)
ES (1) ES2320407T3 (hu)
HU (1) HU226659B1 (hu)
IL (2) IL148971A0 (hu)
RU (1) RU2256664C2 (hu)
WO (1) WO2001025243A1 (hu)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6359119B1 (en) * 2000-05-24 2002-03-19 Mallinckrodt Inc. Formulation of Tc and Re carbonyl complexes using stannous ion as the reductant for pertechnetate and perrhenate
GB0111872D0 (en) * 2001-05-15 2001-07-04 Northwick Park Inst For Medica Therapeutic agents and methods
US20080026984A1 (en) * 2002-02-04 2008-01-31 Alfama - Investigacao E Desenvolvimento De Productos Farmaceuticos Lda Methods for treating inflammatory disease by administering aldehydes and derivatives thereof
US7968605B2 (en) * 2002-02-04 2011-06-28 ALFAMA—Investigação e Desenvolvimento de Produtos Farmacêuticos, Lda. Methods for treating inflammatory disease by administering aldehydes and derivatives thereof
WO2003066067A2 (en) * 2002-02-04 2003-08-14 Alfama - Investigaçao E Desenvolvimento De Produtos Farmaceuticos Lda. Use of co-releasing compounds for the manufacture of a medicament for the treatment of inflammatory diseases
KR20050086412A (ko) * 2002-09-03 2005-08-30 유니버시티 오브 취리히 고체 지지체로부터 금속 보조된 분해를 통한, 고상 기술에의한 금속 착물의 제조
GB2395432B (en) * 2002-11-20 2005-09-14 Northwick Park Inst For Medica Therapeutic delivery of carbon monoxide to extracorporeal and isolated organs
US20070207217A1 (en) * 2003-02-03 2007-09-06 Alfama - Investigacao E Desenvolvimento De Productos Farmaceuticos Lda Method for treating a mammal by administration of a compound having the ability to release CO
WO2005013691A1 (en) * 2003-08-04 2005-02-17 Hemocorm Limited Use of boranocarbonates for the therapeutic delivery of carbon monoxide
US20070059230A1 (en) * 2003-08-08 2007-03-15 Glaxo Group Limited Process
GB0411261D0 (en) * 2004-05-20 2004-06-23 Northwick Park Inst For Medica Electrode calibration
CA2579355A1 (en) * 2004-09-07 2006-03-16 Michael J. Adam Synthesis of radiolabeled sugar metal complexes
GB0601394D0 (en) 2006-01-24 2006-03-01 Hemocorm Ltd Therapeutic delivery of carbon monoxide
GB0623482D0 (en) 2006-11-24 2007-01-03 Mallinckrodt Inc Technetium-99m (l) tricarbonyl complexes with tridentate chelators for myocardium imaging
ES2656237T3 (es) 2011-04-19 2018-02-26 Alfama, Inc. Moléculas liberadoras de monóxido de carbono y usos de las mismas
ES2628634T3 (es) 2011-07-21 2017-08-03 Alfama, Inc. Moléculas liberadoras de monóxido de carbono-rutenio y usos de las mismas
WO2017007955A1 (en) 2015-07-07 2017-01-12 The Research Foundation For The State University Of New York Use of amine carboxyboranes as therapeutic delivery of carbon monoxide and as general drug delivery system in the presence of reactive oxygen species

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE12774T1 (de) * 1979-12-21 1985-05-15 Univ Duke Amin-carboxyborane mit pharmakologischer wirkung.
WO1996028480A1 (en) 1995-03-10 1996-09-19 The Dow Chemical Company Supported catalyst component, supported catalyst, preparation process, polymerization process, complex compounds, and their preparation
EP0879606A1 (en) * 1997-04-25 1998-11-25 Paul Scherrer Institut Method for the preparation of facial metal tricarbonyl compounds and their use in the labelling of biologically active substrates

Also Published As

Publication number Publication date
WO2001025243A1 (en) 2001-04-12
RU2256664C2 (ru) 2005-07-20
ATE420093T1 (de) 2009-01-15
CZ301030B6 (cs) 2009-10-14
EP1218385B1 (en) 2009-01-07
JP4778654B2 (ja) 2011-09-21
CN1377360A (zh) 2002-10-30
CZ20021118A3 (cs) 2003-04-16
DE60041344D1 (de) 2009-02-26
EP1218385A1 (en) 2002-07-03
RU2002106404A (ru) 2004-03-10
CA2385927C (en) 2011-02-22
CN1187359C (zh) 2005-02-02
AU783079B2 (en) 2005-09-22
JP2003511334A (ja) 2003-03-25
ES2320407T3 (es) 2009-05-22
CA2385927A1 (en) 2001-04-12
HUP0203138A2 (hu) 2002-12-28
IL148971A0 (en) 2002-11-10
DK1218385T3 (da) 2009-04-27
US7053242B1 (en) 2006-05-30
AU1134401A (en) 2001-05-10
US20060030722A1 (en) 2006-02-09
HUP0203138A3 (en) 2003-12-29
US7188725B2 (en) 2007-03-13
IL148971A (en) 2006-07-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7188725B2 (en) Kits for preparing transition metal carbonyl complexes
Chen et al. Polynuclear Copper-Lanthanide Complexes with Amino Alcohol Ligands. Syntheses, Structures, and Magnetic and Spectroscopic Studies of CuII (bdmmp) 2 (H2O), PrIIICuII (bdmmp)(bdmmpH)(. mu.-OH)(hfacac) 3,[LaIIICuII (bdmmp)(bdmmpH)(. mu.-OH)(O2CCF3) 3] 2, and CuII4 (bdmmp) 2 (. mu. 4-O)(O2CCF3) 4,(bdmmpH= 2, 6-Bis [(dimethylamino) methyl]-4-methylphenol; hfacac= Hexafluoroacetylacetonato)
JPH11507379A (ja) N−置換ピペラジンnonoエート
JP2003511334A5 (hu)
CN109562355A (zh) 用于高效有机转化的金属氧化物负载的地球丰富的金属催化剂
JP2010083730A (ja) 重水素(d2)および重水素化水素(hd)の少なくとも一方を製造する方法およびこれに使用するギ酸分解用触媒
Biro et al. Interaction between [Ru (η6-p-cym)(H2O) 3] 2+ and DL-serine or DL-isoserine: The role of the side chain alcoholic OH group in metal ion binding
Roberts et al. Synthesis and characterization of low-spin cobalt (II) complexes with macrocyclic tetraaza ligands. The crystal structure of [Co ([14] dieneN4). cntdot. H2O](PF6) 2
CA2168775C (en) Tris(isonitrile)copper(i) sulfates for preparing radionuclide complexes
Allali et al. Ethylenediamine-and propylenediaminediacetic acid derivatives as ligands for the “fac-[M (CO) 3]+” core (M= Re, 99mTc)
WO2020218527A1 (ja) イオン性固体
Sengar et al. Syntheses and crystal structures of gadolinium and europium complexes of AAZTA analogues
Blake et al. Synthesis and characterisation of pendant-arm amino derivatives of 1, 4, 7-triazacyclononane and alkyl-bridged bis (1, 4, 7-triazacyclononane) macrocycles and complexation to Cu (II)
Nagy et al. Metal complexation of deferasirox derivatives: A solid state and equilibrium study
WO2007147482A1 (en) Triazole containing metal chelating agents
US9988402B2 (en) Amine-boranes bearing borane-intolerant functionalities
Kurisaki et al. Synthesis and equilibrium study of nickel (II), copper (II), and zinc (II) complexes with N, N′, N ″, N ″′, N ″″, N ″″′-hexakis (2-aminoethyl)-1, 4, 7, 10, 13, 16-hexaazacyclooctadecane in an aqueous solution
JP2017043545A (ja) インドール誘導体の合成方法
Azizova et al. Sulfobridged polynuclear complexes of platinum (II) and palladium (II)
Nemade et al. The Study of Thermal and Magnetic properties of Fe (II), Co (II), Ni (II) and Cu (II) Metal Complexes with 3-Aminolawsone oxime
Griffin A molybdenum (V) model for nitrogenase enzyme.
CN114073780A (zh) 含有放射性金属核素的金属纳米簇、纳米材料及其制备方法和在制备靶向药物中的应用
Allali et al. Ethylenediamine-and propylenediaminediacetic acid derivatives as ligands for the “fac-[M (CO)
Kovacs et al. Lanthanide (iii) and group 13 metal ion complexes of tripodal amino phosphinate ligands
JPH03246251A (ja) アリーリデングリコラト白金錯体化合物

Legal Events

Date Code Title Description
GB9A Succession in title

Owner name: MALLINCKRODT LLC, US

Free format text: FORMER OWNER(S): MALLINCKRODT INC., US

FH92 Termination of representative

Representative=s name: VARNAI ES TARSAI UEGYVEDI IRODA, HU

FH91 Appointment of a representative

Free format text: FORMER REPRESENTATIVE(S): VARNAI ES TARSAI UEGYVEDI IRODA, HU

Representative=s name: DANUBIA SZABADALMI ES JOGI IRODA KFT., HU