HU226188B1 - Method for modifying wooden surfaces by electrical discharges at atmospheric pressure - Google Patents

Method for modifying wooden surfaces by electrical discharges at atmospheric pressure Download PDF

Info

Publication number
HU226188B1
HU226188B1 HU0302096A HUP0302096A HU226188B1 HU 226188 B1 HU226188 B1 HU 226188B1 HU 0302096 A HU0302096 A HU 0302096A HU P0302096 A HUP0302096 A HU P0302096A HU 226188 B1 HU226188 B1 HU 226188B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
wood
electrode
modified
wood surface
high voltage
Prior art date
Application number
HU0302096A
Other languages
English (en)
Inventor
Wolfgang Vioel
Original Assignee
Wolfgang Vioel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wolfgang Vioel filed Critical Wolfgang Vioel
Publication of HUP0302096A2 publication Critical patent/HUP0302096A2/hu
Publication of HUP0302096A3 publication Critical patent/HUP0302096A3/hu
Publication of HU226188B1 publication Critical patent/HU226188B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27MWORKING OF WOOD NOT PROVIDED FOR IN SUBCLASSES B27B - B27L; MANUFACTURE OF SPECIFIC WOODEN ARTICLES
    • B27M1/00Working of wood not provided for in subclasses B27B - B27L, e.g. by stretching
    • B27M1/06Working of wood not provided for in subclasses B27B - B27L, e.g. by stretching by burning or charring, e.g. cutting with hot wire
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01TSPARK GAPS; OVERVOLTAGE ARRESTERS USING SPARK GAPS; SPARKING PLUGS; CORONA DEVICES; GENERATING IONS TO BE INTRODUCED INTO NON-ENCLOSED GASES
    • H01T19/00Devices providing for corona discharge

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)

Description

(54) Eljárás fafelületek módosítására villamos kisüléssel, légköri nyomáson (57) Kivonat
A találmány tárgya eljárás fafelületek (7) módosítására villamos kisüléssel (11), légköri nyomáson. Az eljárás során egy elektródot (1) helyeznek el a módosítandó fafelületnél (7), és az elektródra (1) váltakozó nagyfeszültséget adnak, hogy a fafelület (7) és az elektród (1) között légköri nyomáson kisülést (11) hozzanak létre.
Az elektród (1) és a módosítandó fafelület (7) közé dielektromos réteget (3) helyeznek, és az elektródra (1) 600 Hz-nél nagyobb frekvenciájú váltakozó nagyfeszültséget adnak rá. A találmány értelmében az elektródhoz (1) ellenelektródként (2) a módosítandó fafelületet (7) tartalmazó fadarabot (6) alkalmaznak.
HU 226 188 Β1
1. ábra
A leírás terjedelme 6 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
HU 226 188 Β1
A találmány tárgya eljárás fafelületek módosítására, amelynek során egy elektródot helyezünk el a módosítandó fafelülettel szemben, és az elektródra váltakozó nagyfeszültséget adunk, hogy a fafelület és az elektród között légköri nyomáson kisülést hozzunk létre.
Egy, a bevezetésben leírt jellegű eljárás az US 5,215,637 számú szabadalomból ismert. Ez a szabadalmi irat lényegében műanyag felületek ragasztóanyagokkal, festékekkel, bevonatokkal és hasonlókkal kapcsolatos tapadási tulajdonságainak javításával foglalkozik, de arra is kitér, hogy ugyanilyen módon kezelni lehet más, nagy dielektromos állandójú tárgyakat, így kerámiákat, kartonpapírt, papírt és fát is. Ennek az ismert eljárásnak a folyamán a tárgyat, amelynek a felületét módosítani kell, egy pár elektródlemez között helyezik el. Ezekre az elektródlemezekre ellentétes, 125 000 V váltakozó nagyfeszültséget adnak. A feszültségkülönbség az elektródlemezek közötti kb. 40 cm-es légrésre esik. A váltakozó nagyfeszültség frekvenciája 60 Hz. A ráadott váltakozó nagyfeszültség légköri nyomáson koronakisülést hoz létre, amely hat a módosítandó felületre. A koronakisülés az elektródlemezek közötti légrés keresztmetszetében a vezetőplazma durva struktúrájával rendelkezik. Az elektródlemezek perforált polietilén árnyékolásokkal vannak ellátva, hogy a koronakisülés az elektródlemezek közötti légrés keresztmetszetében egyenletesen legyen elosztva. A perforálások ekkor a két elektródlemez közötti kisülési szakasznak felelnek meg. Ennek az ismert eljárásnak a során azonban a módosítandó felület a plazma hatásai következtében viszonylag egyenetlenül módosul. Ez különösen akkor van így, ha ezzel az ismert eljárással tényleg fafelületet kezelnek, mivel a fának jellegzetesen inhomogén szerkezete van, úgyhogy dielektromos tulajdonságainak eloszlása a módosítandó fafelületen nem egyenletes. Emiatt a fafelület egyes területei jóval nagyobb mértékben módosulnak, mint más területei.
A DE 197 18 287 C1 számú szabadalmi iratból ismert egy eljárás fafelületek módosítására, amelynek folyamán a fafelületet rétegenként eltávolítják. Evégett a módosítandó felületet nagy energiájú sugárzással helyileg felmelegítik, úgyhogy egy vékony faréteg hirtelen olyan erősen felhevül, hogy az így felhevült famennyiség jelentős része ugyanilyen hirtelen elpárolog és plazmává alakul át. Nagy energiájú sugárzásként elsősorban lézersugárzás jön tekintetbe. Nagyobb fafelületek kezelésekor nagyon nagy a ráfordítás ennek az ismert eljárásnak a foganatosításához szükséges berendezésekre. Elvi okokból egy időpontban a fafelületnek mindig csak egy nagyon kis részét lehet kezelni, mert meg kell akadályozni a munkadarab egészének nemkívánatos felmelegedését.
Az EP 0178907 számú szabadalmi iratból ismert ugyan egy olyan eljárás, amelynek folyamán 1-100 kHz frekvencia tartományú 10-50 kV feszültségű elektródák által létrehozott térbe dielektrikumréteget helyeznek az elektród és az ellenelektród közé. A fennmaradó térbe valamilyen tárgyat helyeznek annak kisülés útján való módosítására, azonban ez nagyméretű, tagolt felületű fára nehezen alkalmazható. Az elektród és az ellenelektród effektív felületei között a kisülés a tárgy nélkül is létrejön. Ennek következtében a tárgy méretétől függően más lesz a módosítás eredménye. Fafelületek esetében a módosítandó fadarab és annak felülete igen nagy különbözőségeket mutathat.
A találmányunk elé kitűzött feladat ezért a bevezetésben leírt jellegű olyan eljárás, amellyel a módosítandó fafelületet egyenletesen lehet módosítani, és amelyet ugyanakkor nagy fafelületek esetén is elfogadható idő alatt és elfogadható költséggel lehet megvalósítani.
Ezt a feladatot a találmány értelmében úgy oldjuk meg, hogy az elektród és a módosítandó fafelület közé dielektromos réteget helyezünk; 600 Hz-nél nagyobb frekvenciájú váltakozó nagyfeszültséget adunk rá és az elektródhoz ellenelektród felületként a módosítandó fafelületet alkalmazunk.
Az új eljárás fenti jellemzőiből következik, hogy dielektromosan gátolt kisülést hozunk létre, amely a módosítandó fafelületre hat. A koronakisüléstől eltérően a dielektromosan gátolt kisülést elvileg a plazma, vagyis a kisülésben részt vevő egész keresztmetszetben lévő tényleges kisülési területek jóval finomabb eloszlása jellemzi. A 600 Hz-nél nagyobb frekvenciájú váltakozó nagyfeszültség is hozzájárul a plazma finom eloszlásához. Ennek az egésze következtében létrejön a fafelület kívánt homogén módosítása. Ugyanakkor az új eljárás költségei kisebbek. A fafelület m2-ére eső energiafogyasztás 1 kWh, vagyis viszonylag kicsi.
Az új eljárást nemcsak arra lehet alkalmazni, hogy a legkülönbözőbb bevonatok tapadását - ideértve az enywel való bevonást, és ezzel a fafelületen való ragasztást, illetőleg enyvezést - a fafelületen javítsa. A fafelület módosítása a fafelület nemesítésének lépése is lehet a nélkül, hogy ezt követné a fafelület bevonása. Idetartozik például a fafelület laza vagy sérült részeinek eltávolítása, amire fűrészelés után vagy fa munkadarabok restaurálásakor lehet szükség. A találmány szerinti eljárással a fafelületet konzerválni is lehet.
Az atmoszféra, amelyben a kisülés a fafelület és az elektród között létrejön, bizonyos gázok hozzáadásával módosítható a normális levegőhöz képest, hogy a fafelület módosításával mindig a kívánt hatásokat hozzuk létre. Erre különösen akkor van szükség, ha ezeket a gázokat a módosítandó fafelületbe be kell építeni. Az adott esetben kívánt gázkeverékeket egyszerűen be lehet fújni a kisülési zónába, mivel ez légköri nyomáson megy végbe. Az új eljárás során egyébként nem lép fel a fafelület termikus terhelése. A kisülési térben a gáz hőmérséklete csak jelentéktelenül haladja meg a szobahőmérsékletet.
Az új eljárás értelmében a módosítandó fafelületet tartalmazó, az elektródhoz ellenelektródként szolgáló fadarabot földeljük. Ez azt jelenti, hogy az új eljárás megvalósításához magán a módosítandó fafelületet tartalmazó fadarabon kívül csak egyetlen további elektródra van szükség. A fa vezetési tulajdonságai elegendőek az ellenelektród kialakulásához.
A módosítandó fafelületet tartalmazó fadarabot a síkszerű elektróddal párhuzamosan elhelyezett, sík2
HU 226 188 Β1 szerű ellenelektródon is el lehet helyezni. Ebben az esetben a fadarab az ellenelektród előtti második dielektromos rétegként hat, vagyis itt a fa vezetőképességével szemben a fa dielektromos tulajdonságai dominálnak.
Az új eljárás egyik előnyös kiviteli alakjában a módosítandó fafelületet tartalmazó fadarabot dielektromos anyagból álló szállítószalagon, a síkszerű elektróddal párhuzamosan elhelyezett, síkszerű ellenelektród felett szállítjuk. Ekkor a két elektród, vagyis a módosítandó fafelülettel szemben elhelyezett elektród és az ellenelektród áll, és közöttük továbbítjuk a fadarabot. A fadarabot továbbító szállítószalag ekkor az ellenelektród előtti dielektromos rétegként is szolgál.
Ha nagyon nagy fafelületeket kell módosítani, akkor célszerű az elektródot a módosítandó fafelületet tartalmazó fadarabhoz képest, mégpedig a módosítandó fafelülettel párhuzamosan mozgatni. Az elektród és a módosítandó fafelület viszonylagos mozgatása megvalósítható vagy a módosítandó fafelületet tartalmazó fadarabnak, vagy magának az elektródnak az eltolásával.
Ha az elektródnak a módosítandó fafelület felé eső területét úgy választjuk meg, hogy kicsi legyen a módosítandó fafelület területéhez képest, akkor meghatározott kisülési feltételek esetén erősen tagolt fafelületeket is fel lehet dolgozni a fafelület kívánt módosítása végett.
Az új eljárásnál az elektródnak a módosítandó fafelület területéhez viszonyított területét úgy méretezzük, hogy a módosítandó fafelület a kisülés keresztmetszeti területének legalább 90%-át takarja. Más szavakkal: az új eljárásnál a kisülési teljesítményt a lehető legnagyobb mértékben kihasználjuk a fafelület kívánt módosítására. A kisülési teljesítmény lehető legkisebb részét kell a módosítandó fafelület mellett, vagyis közvetlenül az elektród és egy ellenelektród között felhasználni.
Az új eljárásban a ráadott váltakozó nagyfeszültség frekvenciája előnyös módon 5 kHz felett van, vagyis előnyös módon 10 és 3000 kHz között van, hogy a módosítandó fafelületen a kisülés plazmájának eloszlása különösen jó legyen.
Különösen előnyös, ha a váltakozó nagyfeszültség nagyfeszültségű impulzusokból áll, amelyeknek a periódusideje nagyobb, mint az impulzusszélessége (impulzus-időtartama). így például az egyes nagyfeszültségű impulzusok közötti távolság 10-20 kHz frekvenciának felelhet meg, míg az egyes nagyfeszültségű impulzusok 500 kHz feletti frekvenciarészeket tartalmaznak.
Ha az új eljárásban a váltakozó nagyfeszültséget változó polaritással adjuk rá az elektródra, akkor ezzel megakadályozzuk töltések kialakulását mind az elektród előtti dielektromos rétegen, mind a módosítandó fafelületen.
A dielektromos réteggel ellátott elektród távolsága a módosítandó fafelülettől az új eljárásban jellegzetesen 1-25 mm. Ez azt jelenti, hogy ez a távolság nem kritikus. Magától értetődik azonban, hogy a távolság növelésekor növelni kell a váltakozó nagyfeszültséget. A váltakozó nagyfeszültség jellegzetes értéke az egyes nagyfeszültségű impulzusokban 30-50 kV. Szinusz alakú nagyfeszültség esetén, amelynek a frekvenciája 100 kHz felett, például 100 és 3000 kHz között lehet, a váltakozó nagyfeszültség értéke jellegzetesen 10-15 kV.
Találmányunkat annak példaképpen! kiviteli alakjai kapcsán ismertetjük részletesebben ábráink segítségével, amelyek közül az
1. ábra egy első elvi elrendezés az új eljárás foganatosításához, a
2. ábra egy második elvi elrendezés az új eljárás foganatosításához.
Az 1. ábrán látható egy síkszerű, vagyis lemez alakú 1 elektród és egy ugyanígy síkszerű, vagyis lemez alakú 2 ellenelektród, amelyek egymással párhuzamosan vannak elhelyezve. Az 1 elektród előtt van egy dielektromos réteg. A 2 ellenelektród felett, azzal lényegében érintkezve egy 5 dielektromos anyagból álló szállítószalag mozog. Erre rá van helyezve egy 6 fadarab, amelynek egy 7 fafelülete a 3 dielektromos réteg, illetőleg az 1 elektród felé néz. A 3 dielektromos réteg és a 7 fafelület között 8 távolság van. Míg a 2 ellenelektród a 9 földdel, addig az 1 elektród egy 10 nagyfeszültségű tápegységgel van összekötve. A 10 nagyfeszültségű tápegység félvezető technikán alapszik, a kereskedelemben szokványos típusú, jó a hatásfoka (80-90%), és viszonylag olcsón beszerezhető. A 10 nagyfeszültségű tápegység az 1 elektródra váltakozó nagyfeszültséget ad, amely a 3 dielektromos réteg és a 7 fafelület között légköri nyomáson dielektromosan gátolt 11 kisülést hoz létre. A 12 plazma eloszlása a dielektromos 11 kisülés terében - egyrészt annak következtében, hogy a villamos 11 kisülés dielektromosan gátolva van, másrészt annak következtében, hogy az 1 elektródra adott váltakozó nagyfeszültség legalább 1 kHz nagyságrendű, - annyira homogén, hogy a 6 fadarab 7 fafelületére egyenletes hatást gyakorol.
A 2. ábra szerint az 1 elektródnak a 7 fafelület felé mutató felülete kicsi, és ezt a felületet a 3 dielektromos réteg teljesen körülveszi. Az 1 elektród a 7 fafelülettel párhuzamosan és merőlegesen mozgatható. Ezt a 13, 14, 15 nyilak jelölik. A 7 fafelületet így az 1 elektród letapogatja, és így az itt fennálló kifejezett 16 kontúr ellenére mindenütt egyenletesen módosítja. A 2. ábra szerinti elrendezés még abban különbözik az 1. ábra szerintitől, hogy nem tartalmaz külön 2 ellenelektródot és az ez előtt elhelyezett 5 dielektromos anyagot. A 6 fadarab itt közvetlenül össze van kötve a 9 földdel, és ezzel átveszi az 1. ábra szerinti 2 ellenelektród és 5 dielektromos anyag funkcióját is.
Az 1. és 2. ábra szerinti 8 távolság 1-25 mm lehet, jellegzetesen néhány milliméter. Erre vonatkoznak a váltakozó nagyfeszültség következő adatai, amelyekkel az új eljárást sikeresen kipróbáltuk.
Az első esetben szinusz alakú, 10-15 kV-os, 100 kHz és 3 MHz közötti frekvenciájú váltakozó nagyfeszültséget alkalmaztunk.
A második esetben, amely a 7 fafelület módosítása terén különösen jó eredményekkel járt, 40-50 kV-os
HU 226 188 Β1 nagyfeszültségű impulzusokból álló váltakozó nagyfeszültséget alkalmaztunk. Az impulzusszélesség 2 ps volt, ami 500 kHz frekvenciának felel meg. Az impulzuskövetési frekvencia 10-17 kHz volt. Ez azt jelenti, hogy a nagyfeszültségű impulzusok időtartama sokkal kisebb volt, mint időbeli távolságuk. A nagyfeszültségű impulzusokat előnyös módon váltakozó polaritású impulzussorozatokban adtuk az 1 elektródra.
A 7 fafelület módosítására szolgáló új eljárással elérhető előnyöket a következőkben néhány alkalmazási példa alapján ismertetjük.
Tisztítás
Az új eljárással vékony faréteget lehet eltávolítani a módosítandó 7 fafelületről, amelynek a szerkezetét egy előbbi mechanikai megmunkálás szétroncsolta, és amely ezért csak lazán kötődik a tömör fához. Ilyen előbbi mechanikai megmunkálás például egy fűrészelés, amelynek révén a módosítandó 7 fafelület létrejött. A 7 fafelület tisztítása mellett a találmány szerinti eljárás nyitja a farostok közötti pórusokat is.
Enyvezés
Az új eljárással a tisztításnál leírtak szerint a 7 fafelületről eltávolítjuk a mechanikai előkezelés által megrongált vékony faréteget, és felület fizikai és kémiai tulajdonságait úgy változtatjuk meg, hogy a ragasztó és a tömör fa jobb kötését, és ezzel nagyobb ragasztási szilárdságot hozunk létre. A bütüfaragasztások gyenge tartóssága miatt, például enyvezett fáknál jelenleg még fogazni kell a 6 fadarabokat. A 7 fafelületek találmány szerinti, módosításával itt nagyobb ragasztási szilárdság érhető el, így - a terheléstől függően - elhagyható a 6 fadarabok fogazása. A módosítandó felületnek a találmány szerinti kezelés előtti 16 kontúrjától függően az enyvezett fák ragasztása előtt el lehet hagyni az előzetes gyalulási lépést.
Bevonás
Az új eljárással fentebb, a tisztításnál leírtak szerint eltávolítunk egy vékony faréteget, amelynek a szerkezetét egy előbbi mechanikai megmunkálás szétroncsolta, és amely ezért csak lazán kötődik a tömör fához. Emellett nyitjuk a farostok közötti pórusokat is, hogy a bevonatok, például festékbevonatok rögzítése jobb legyen.
Ezen túlmenően az 1 elektród és a 2 ellenelektród közé reagáló gázokat lehet bejuttatni, úgyhogy a fa a 12 plazmából bevonatot kap, illetőleg kémiai reakcióba lép. Az így felhordott bevonatok, illetőleg az így előidézett reakciók már a módosítandó 7 fafelület végleges kezelését jelenthetik.
Konzerválás
A 7 fafelület találmány szerinti módosításával befolyásolni lehet nedvesítőképességét. Impulzusüzemű 11 kisüléssel a 7 fafelületet tömöríteni is lehet. 1,4 g/cm3 sűrűségtől felfelé például messzemenően megakadályozható a vízfelvétel a 7 fafelületen át. Ez nagyon környezetbarát fakonzerválási módszer.
Fehérítés
A 7 fafelületek fehér festésekor a festékbevonaton gyakran átütnek a fában lévő anyagok, úgyhogy a fehér bevonat megsárgul és idővel még barna foltok is láthatóvá válnak. A 7 fafelület találmány szerinti módosításával a fában lévő, ezekért a jelenségekért felelős anyagok kifehérednek, illetőleg immobilissá válnak az előtt, hogy a fehér festéket felhordanák a 7 fafelületre. Ebből a célból a találmány szerinti eljárást úgy kell módosítani, hogy oxigént viszünk be a dielektromosan gátolt kisülés terébe. A 11 kisülés ekkor atomi oxigént és ózont hoz létre, amelyek a fában lévő nem kívánt anyagok fehérítésére szolgálnak. Ez a fehérítő hatás úgy is megvalósítható, hogy a dielektromosan gátolt 11 kisülésben ultraibolya fényt hozunk létre. Ugyanakkor más paraméterek megválasztásával gondoskodni lehet arról, hogy maga a 7 fafelület ne oxidálódjon.

Claims (10)

1. Eljárás fafelületek módosítására, amelynek során egy elektródot helyezünk el a módosítandó fafelülettel szemben, az elektródra váltakozó nagyfeszültséget adunk, hogy a fafelület és az elektród között légköri nyomáson kisülést hozzunk létre, az elektród és a módosítandó fafelület közé dielektromos réteget helyezünk, és 600 Hz-nél nagyobb frekvenciájú váltakozó nagyfeszültséget adunk rá, azzal jellemezve, hogy az elektródhoz (1) ellenelektród (2) felületként a módosítandó fafelületet (7) alkalmazzuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a módosítandó fafelületet (7) tartalmazó fadarabot (6) földeljük.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a módosítandó fafelületet (7) tartalmazó fadarabot (6) dielektromos anyagból (5) álló szállítószalagon (4), az azzal érintkező és a síkszerű elektróddal (1) párhuzamosan elhelyezett síkszerű ellenelektród (2) felett szállítjuk.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az elektródot (1) a módosítandó fafelületet (7) tartalmazó fadarabhoz (6) képest, a módosítandó fafelülettel (7) párhuzamosan mozgatjuk.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az elektródnak (1) a módosítandó fafelület (7) felé eső területét úgy választjuk meg, hogy kicsi legyen a módosítandó fafelület (7) területéhez képest.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az elektródnak (1) a módosítandó fafelület (7) területéhez viszonyított területét úgy méretezzük, hogy a módosítandó fafelület (7) a kisülés (11) keresztmetszeti területének legalább 90%-át takarja.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a ráadott váltakozó nagyfeszültség frekvenciája 5 és 3000 kHz között van.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a váltakozó nagyfeszültség nagyfeszültségű impulzusokból áll, amelyeknek a pe4
HU 226 188 Β1 riódusideje nagyobb, mint az impulzusszélessége (impulzus-időtartama).
9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a váltakozó nagyfeszültség polaritása változó.
10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a dielektromos réteggel (3) ellátott elektródot (1) a módosítandó fafelülettől (7) 1-25 mm távolságban (8) helyezzük el.
HU0302096A 1999-12-01 2000-11-09 Method for modifying wooden surfaces by electrical discharges at atmospheric pressure HU226188B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19957775A DE19957775C1 (de) 1999-12-01 1999-12-01 Verfahren zur Modifizierung von Holzoberflächen durch elektrische Entladung unter Atmosphärendruck
PCT/EP2000/011083 WO2001039944A1 (de) 1999-12-01 2000-11-09 Verfahren zur modifizierung von holzoberflächen durch elektrische entladung unter atmosphärendruck

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0302096A2 HUP0302096A2 (hu) 2003-09-29
HUP0302096A3 HUP0302096A3 (en) 2005-12-28
HU226188B1 true HU226188B1 (en) 2008-06-30

Family

ID=7930969

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0302096A HU226188B1 (en) 1999-12-01 2000-11-09 Method for modifying wooden surfaces by electrical discharges at atmospheric pressure

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6818102B1 (hu)
EP (1) EP1233854B1 (hu)
JP (1) JP2003515460A (hu)
AT (1) ATE257063T1 (hu)
AU (1) AU5437501A (hu)
CA (1) CA2393952C (hu)
CZ (1) CZ297731B6 (hu)
DE (2) DE19957775C1 (hu)
HU (1) HU226188B1 (hu)
PL (1) PL195614B1 (hu)
WO (1) WO2001039944A1 (hu)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10000490A1 (de) * 2000-01-09 2001-07-12 Ranzmeyer Johannes Physikalische Behandlung durch Karboniesierung von organischen Materialien, insbesondere von Holz u. dgl.
DE10116502B4 (de) * 2001-04-03 2004-02-19 Viöl, Wolfgang, Prof. Dr. Verfahren und Vorrichtung zur Ausbildung eines Plasmastrahls
US6780178B2 (en) * 2002-05-03 2004-08-24 The Board Of Trustees Of The Leland Stanford Junior University Method and apparatus for plasma-mediated thermo-electrical ablation
US8043286B2 (en) * 2002-05-03 2011-10-25 The Board Of Trustees Of The Leland Stanford Junior University Method and apparatus for plasma-mediated thermo-electrical ablation
DE10238931C1 (de) * 2002-08-24 2003-07-31 Fh Hildesheim Holzminden Goe Verfahren und Vorrichtung zur Vorbereitung eines Finger- oder Fußnagels für eine Beschichtung, insbesondere Lackierung
US7736361B2 (en) * 2003-02-14 2010-06-15 The Board Of Trustees Of The Leland Stamford Junior University Electrosurgical system with uniformly enhanced electric field and minimal collateral damage
JP4920407B2 (ja) * 2003-02-14 2012-04-18 ボード オブ トラスティーズ オブ ザ レランド スタンフォード ジュニア ユニバーシティ 周辺組織の破壊が最小限で済む一様な電界を発生する電気外科的システム
DE10324926B3 (de) * 2003-06-03 2005-02-03 Fachhochschule Hildesheim/Holzminden/Göttingen Vorrichtung zur Behandlung eines lebende Zellen enthaltenden biologischen Materials mit einem durch eine Gasentladung erzeugten Plasma
US7987614B2 (en) * 2004-04-12 2011-08-02 Erickson Robert W Restraining device for reducing warp in lumber during drying
US20060246218A1 (en) * 2005-04-29 2006-11-02 Guardian Industries Corp. Hydrophilic DLC on substrate with barrier discharge pyrolysis treatment
BG66022B1 (bg) 2005-06-14 2010-10-29 ДИНЕВ Петър Метод за плазмено-химична повърхнинна модификация
DE102006011312B4 (de) 2006-03-11 2010-04-15 Fachhochschule Hildesheim/Holzminden/Göttingen - Körperschaft des öffentlichen Rechts - Vorrichtung zur Plasmabehandlung unter Atmosphärendruck
DE102006015591B3 (de) * 2006-03-31 2007-11-29 Technische Universität Clausthal Organischer Werkstoff mit katalytisch beschichteter Oberfläche und Verfahren zu dessen Herstellung
MX2009004704A (es) 2006-11-02 2009-09-21 Peak Surgical Inc Corte y coagulacion de tejido mediados por plasma electrico y aparato quirurgico.
US8137345B2 (en) 2009-01-05 2012-03-20 Peak Surgical, Inc. Electrosurgical devices for tonsillectomy and adenoidectomy
DE102010052723B4 (de) 2010-11-25 2013-11-07 Technische Universität Ilmenau Verfahren und Vorrichtung zum Vorbereiten oder Bearbeiten von Prozessgut, insbesondere biologischen Prozesgut
WO2012170364A1 (en) 2011-06-10 2012-12-13 Medtronic, Inc. Wire electrode devices for tonsillectomy and adenoidectomy
DE102020132321A1 (de) 2020-12-04 2022-06-09 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung eingetragener Verein Verfahren zur Herstellung eines Mehrschichtbauteils, insbesondere eines Holz-Polymer-Hybridbauteils

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AR204636A1 (es) * 1973-09-17 1976-02-20 Koppelman Edward Procedimiento y un aparato para secar madera
CA1276908C (en) * 1984-10-15 1990-11-27 Shoji Ikeda Excitation apparatus with discharge between opposing electrodes separated by dielectric member
DE3516633A1 (de) * 1985-05-09 1986-11-13 Otto Innsbruck Berker Verfahren zum dichtwirkungsverbessernden impraegnieren von flaschenkorken
JPS62112631A (ja) * 1985-11-08 1987-05-23 Toyoda Gosei Co Ltd コロナ放電処理用対向電極
US5215637A (en) * 1991-06-17 1993-06-01 Lectro Engineering Co. Method for electronic treatment of interior surfaces of hollow plastic objects
JP3316069B2 (ja) * 1993-12-27 2002-08-19 学校法人東海大学 固体材料表面改質方法および固体材料表面改質装置
DE19718287C1 (de) * 1997-04-30 1998-06-10 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zur Modifizierung von Holzoberflächen
JP3571180B2 (ja) * 1997-06-06 2004-09-29 日本バイリーン株式会社 非導電性多孔質体の総表面の処理方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ297731B6 (cs) 2007-03-14
CZ20021908A3 (cs) 2003-01-15
AU5437501A (en) 2001-06-12
PL195614B1 (pl) 2007-10-31
DE19957775C1 (de) 2000-07-13
PL355633A1 (en) 2004-05-04
EP1233854B1 (de) 2004-01-02
HUP0302096A3 (en) 2005-12-28
EP1233854A1 (de) 2002-08-28
US6818102B1 (en) 2004-11-16
JP2003515460A (ja) 2003-05-07
HUP0302096A2 (hu) 2003-09-29
ATE257063T1 (de) 2004-01-15
CA2393952A1 (en) 2001-06-07
CA2393952C (en) 2008-12-30
DE50004948D1 (de) 2004-02-05
WO2001039944A1 (de) 2001-06-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU226188B1 (en) Method for modifying wooden surfaces by electrical discharges at atmospheric pressure
AU695099B2 (en) Method and apparatus for cleaning surfaces with a glow discharge plasma at one atmosphere of pressure
CA2071773C (en) Method and system for reversibly regenerating an imaged planographic printing form, particularly for use in offset printing
US20040141278A1 (en) Device and method for charge removal from dielectric surfaces
CA2188602A1 (en) Laser Peening Process and Apparatus
AU5989296A (en) Removal of material by polarized radiation and back side application of radiation
CN101743785A (zh) 使用高强度和高功率超声波增强等离子体表面改性
BR9914847A (pt) Processo para a preparação revestimentos de superfìcies de adesão firme
US5558843A (en) Near atmospheric pressure treatment of polymers using helium discharges
AU2007207150B2 (en) Method for producing a cladding element
EP1971448B1 (de) Verfahren und vorrichtung zur behandlung einer oberfläche um diese von verunreinigungen zu befreien
US5628920A (en) Organic layer for subsequent coating with a cover layer which is harder than the organic layer and process for surface treatment of an organic layer
WO2002078040A3 (en) Neutral particle beam processing apparatus
US6554945B1 (en) Electrostatic flocking chamber for forming electrostatic flocking apparatus
MXPA02011451A (es) Sistema y proceso para la aplicacion de promotores de adhesion.
WO2001012350A1 (en) Cleaning surfaces with a thermal-non-equilibrium glow discharge plasma at high pressure
EP0437383A1 (fr) Procédé et dispositif de peinture électrostatique sur pièces plastiques
JPH0230686A (ja) 樹脂成形品の表面処理法
JPS6344965A (ja) 多層塗膜の形成法
US11673411B2 (en) Head, machine, and method for digital printing on substrates
MX9503284A (es) Proceso para tratar haces de filamentos para brochas, cepillos y similares, y producto obtenido.
US6476342B1 (en) Method of surface preparation using plasma in air
JPH11290750A (ja) 連続式表面処理・加工・乾燥システム
WO2002098583B1 (en) Method for plasma deposition of polymer coatings
Pop et al. The superficial microalloying of tool steel by an electrical discharge method

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees