HU225708B1 - Body particularly for bus made of fibre reinforced plastic - Google Patents

Body particularly for bus made of fibre reinforced plastic Download PDF

Info

Publication number
HU225708B1
HU225708B1 HU0202044A HUP0202044A HU225708B1 HU 225708 B1 HU225708 B1 HU 225708B1 HU 0202044 A HU0202044 A HU 0202044A HU P0202044 A HUP0202044 A HU P0202044A HU 225708 B1 HU225708 B1 HU 225708B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
platform
glued
window
wall
roof
Prior art date
Application number
HU0202044A
Other languages
English (en)
Inventor
Attila Kubanek-Goga
Jozsef Petrovics
Der Linden Ben Van
Original Assignee
Nabi Gyarto Es Kereskedelmi Kf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nabi Gyarto Es Kereskedelmi Kf filed Critical Nabi Gyarto Es Kereskedelmi Kf
Priority to HU0202044A priority Critical patent/HU225708B1/hu
Publication of HU0202044D0 publication Critical patent/HU0202044D0/hu
Priority to PCT/HU2003/000046 priority patent/WO2004000634A1/en
Priority to AU2003244883A priority patent/AU2003244883A1/en
Publication of HUP0202044A2 publication Critical patent/HUP0202044A2/hu
Publication of HU225708B1 publication Critical patent/HU225708B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D29/00Superstructures, understructures, or sub-units thereof, characterised by the material thereof
    • B62D29/04Superstructures, understructures, or sub-units thereof, characterised by the material thereof predominantly of synthetic material
    • B62D29/046Combined superstructure and frame, i.e. monocoque constructions
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D31/00Superstructures for passenger vehicles
    • B62D31/02Superstructures for passenger vehicles for carrying large numbers of passengers, e.g. omnibus

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Description

A járműiparban évtizedek óta használják kocsiszekrény-építéshez az üvegszál-erősítésű poliésztergyantából készített elemeket, amelyek igen nagy méretekben gyárthatók viszonylag olcsó és rövid idő alatt előállítható szerszámokban. Nagy előnyük a teljes korróziómentesség, a külső felület - legalábbis az egyik oldal olyan állapotban kerül ki a szerszámból, hogy semmiféle utómunkálást nem igényel, festékszórással készre festhető. Általánosan elterjedt az üvegszálas poliészterből készült kocsiszekrények alkalmazása lakókocsiknál, főleg vontatott pótkocsiként kialakított lakókocsiknál, ahol egy-egy oldalfal, a tető, a homlok- és hátfal képez karosszériaelemet, melyek ragasztással vannak egyesítve. A lakókocsi műanyag kocsiszekrénye nem teherviselő kialakítású, nem önhordó kiképzésű, teherhordó alvázra van oldható kötésekkel rögzítve. Ismert javaslat önhordó kocsiszekrény építésére szálerősítéses kikeményedő műanyagból az US-3.989.562 számú szabadalmi leírás szerint, amelynél a négyszögletes keresztmetszetű kocsiszekrény külső falát négyszögletes zárt cső képezi, belső falát előbbiben elhelyezett ugyanilyen anyagú belső cső képezi, és a kettő közötti tér kikeményedő habosított műanyaggal van kitöltve. A külső és belső cső erősítőszövete tekercselve van, legalkalmasabb zárt áruszállító felépítmény, különösen hátfali ajtóval ellátott, nagyméretű nyerges félpótkocsi gyártásához a megoldás. Autóbuszhoz sokkal kevésbé, mivel az oldalablakok és oldalajtók a hajlítóés csavarószilárdságban nagymértékű gyengítést okoznak, kialakításuk a gyártás során körülményes, nagyfokú gondosságot kíván.
Ugyanilyen technológiára alapoz az EP-OI02777 számú szabadalmi leírásban található javaslat tehergépkocsi billenthető puttonyának kialakítására, amelynél a technológia szempontjából kedvező nagyméretű - nyílások nélküli - falakkal rendelkezik a puttony.
Ez a technológia alacsony padlós autóbuszhoz, amelynek a falai és padlózata erősen tagolt, nem alkalmas sem a konstrukciós, sem a gyártási követelmények miatt.
Ismertek kísérleti megoldások teljesen önhordó kialakítású szálerősítéses műanyag kocsiszekrény építésére nagyméretű, nagy terű járműveknél, többek között autóbusznál is, amelynél a kocsiszekrény hasonlóan osztott elemekből, egységekből van összeállítva, mint ahogyan az a hegesztett fém kocsiszekrényeknél általános gyakorlat. Kereskedelmi forgalomban korlátozott sikert ért el az autóbusz-konstrukció, amelynél szálerősítésű műgyanta elemek ragasztással komplett autóbusz-karosszériává vannak egyesítve. A kocsiszekrény fémkarosszériás autóbuszoknál általánosan elterjedt megoldás szerinti részelemekből áll, tehát „fenéklemeze” van, amelyhez jobb és bal oldali oldalfal, ezekhez tető van csatlakoztatva, valamint homlok- és hátfala van, és mindezek ragasztással történő egyesítésével áll elő a teherviselő kocsiszekrény. Az első és a hátsó futómű, valamint a hajtóberendezés külön-külön fém segédvázakon van elhelyezve, melyek rögzítéséhez a kocsiszekrényben csatlakozási elemek vannak kiképezve.
A kocsiszekrény elemei tehát hagyományos konstrukciós gyakorlat szerint vannak kialakítva és osztási vonalai ugyaneszerint vannak megválasztva.
Találmányunk célkitűzése olyan önhordó kocsiszekrény létrehozása volt szálerősítésű kikeményedő műanyagból, amely minden tekintetben, főleg szilárdsági szempontból kihasználja az építőanyag által elérhető előnyöket, és mindenekelőtt autóbuszról lévén szó, figyelembe veszi a különböző hosszúságú és ajtóelrendezésű változatok gyárthatóságát, kialakíthatóságát.
Találmányunk szerint ezt részben a legújabb teherviselő, zárt szekrényes karosszéria-részletek alkalmazásával, másrészt a kocsiszekrény fő elemeinek célszerűbb, „teknőszerű alakjának kialakításával águk el, és a kocsiszekrény teherviselő részébe nem vonjuk be a hátfalat és annak közelében lévő oldalfali területeket.
A kocsiszekrény elemeinek csatlakozási helyeit, illetve vonalait, felületeit úgy választjuk meg, hogy az erősítő szövetbetétek lehetőleg folyamatosak legyenek az egymással kb. derékszöget bezáró nagyméretű falakon belül, tehát az oldalfal és a fenéklemez csatlakozásánál, valamint a tetőlemez és az oldal felső részének, a felső ablakövnek a csatlakozásánál, a fenéklemez és a homlokfal csatlakozásánál. Ez a célkitűzés megvalósítható a fenéklemez és a „farmotoros hajtóműteret határoló falnál, amelynek magassága nem haladja meg az oldalablakok alsó keretének, illetve az alsó ablakövnek a magasságát, legalábbis jelentősen nem.
A megoldásból adódik, hogy az (a megoldás) a legalkalmasabb lépcsőmentes, alacsony padlójú városi/elővárosi autóbusz építésére, mivel lépcsőmentes padlózat érhető el a mellső tengelye előtti ajtótól a hátsó hídig, ahol célszerű a középen elhelyezkedő utasfolyosóban egy lépcsőt alkalmazni, a farmotoros jármű hajtómű-beépítéséhez teherbíró részt kialakítani közvetlenül a hátsó híd mögötti szakaszban a kerékdobokkal szoros egységben.
A találmányunk szerinti megoldás azt a figyelemre méltó előnyt is magában hordozza, hogy az ütközési energia felvétele érdekében az ütközési erők teherbíró szerkezetrészekhez vezethetők be, hátfali ütközésnél a hajtóműtartó kereten keresztül, homlokfali ütközésnél a speciálisan kialakítható szerkezeti részeken keresztül.
Találmányunk kocsiszekrény nagy terű zárt gépjárműhöz, főleg autóbuszhoz szálerősítésű kikeményedő műanyagból álló önhordó kivitelben, melynek zárt teherviselő elemei, illetve szekrényszerkezetei vannak, a kocsiszekrény több, előre gyártott egységből ragasztással van egyesítve, az üreges zárt teherviselő tartóelemek, magot magukba záró szálerősítésűszövetés/vagy paplanbetétű, kikeményedő műanyagból vannak, az egymáshoz erősített egységeknek tájolásra és ragasztásra alkalmas csatlakozási felületei vannak, melyek egymásba illeszkedő térbeli alakzatok, a kocsiszekrénynek a következő egységei vannak:
- tetőrész a felső ablakövvel, az oldalablak oszlopokkal és szélvédőkerettel, legfeljebb a szélvédőkeret mélységéig,
HU 225 708 Β1
- platform mellöwel és legalább a mellöwel azonos magasságig hátfallal, oldalfalakkal az oldalablakok alsó széléig vagy az ablakkeretek alsó vonaláig, a platform el van látva a mellső kerékdoboknál futómű-rögzítési csatlakozási helyekkel, a hátsó kerékdoboknál rögzítési csatlakozásokkal a futóműhöz és hajtómű-rögzítési alakzatokkal,
- oldalfalrész a hátsó kerékdob közeiétől hátranyúlóan oldalanként külön-külön tartókonzolos kiképzéssel, melynek csatlakozási felülete van a platform ellenalakzatú csatlakozási felületéhez illeszkedően, melyhez rögzítve van.
A találmány előnyös kivitelénél az oldalablakok keretének alsó oldala és az ablakoszlopok alsó szakasza a platform részeként van kiképezve, az ablakoszlop alsó szakaszában fészek van, amelybe illeszkedik a tetőrésszel egy egységet képező ablakoszlop alsó csatlakozási nyúlványa, melyek ragasztással vannak egymáshoz rögzítve, a csatlakozási nyúlvány hossza mintegy 1/5—1/10-e az ablakoszlop teljes hosszának, továbbá a szélvédőkeret alsó oldala a tetővel egy egységként van kiképezve, és csatlakozási felülete teljes hosszában ragasztással van egyesítve a platform homlokoldalának felső, mellövön kiképzett csatlakozási felületével.
A találmány további előnyös kivitelénél a vezetőülés lerögzítéséhez pódium van a kocsiszekrény teherhordó részeként kiképezve, a padlózattal közös szálerősítő szövetbetétlapokkal ellátva. A találmány további előnyös kivitelénél a kocsiszekrény borulásbiztonságát fokozóan a vezetőülés rögzítéséhez kiképzett elemek mögött a teherhordó padlózattól/platformtól, annak padlózatától/kerékdobjától a tetőrészig terjedő teherhordó fala van, amely az előbbi elemekhez és az oldalfalhoz ragasztással van rögzítve és a csatlakozási élek mentén erősítőszövetszegély-csík van ráragasztva az egymáshoz ragasztott elemekre a vezetőülés rögzítéséhez kiképzett elemekkel átellenes oldalon, a mellső kerékdob és a tetőrész közé, előbbiekhez és az oldalfalhoz ragasztással rögzített merevítőtábla van beépítve és a csatlakozási élek mentén erősítőszövetszegély-csík van ráragasztva az egymáshoz ragasztott elemekre, az azonos oldali két kerékdob között elrendezett utasajtót határoló ajtóoszlopra és/vagy azok közvetlen közelében a teherhordó padlózattól a tetőrészig terjedő gerinclemez van az előbbiekhez és az oldalfalhoz, vagy annak ajtóoszlopához ragasztva, és a csatlakozási élek mentén erősítőszövetszegély-csík van ráragasztva az egymáshoz ragasztott elemekre. A találmány további előnyös kivitelénél a farmotoros kocsiszekrénynél az utasteret és motorteret elválasztó fal erősítőszövet-lapja folyamatosan megy át a motortértetőbe, mely célszerűen vízszintes helyzetű sík lap, a motortértető és az utastér hátsó fala megközelítőleg derékszöget zár be egymással, ragasztással vannak egymáshoz erősítve, a csatlakozási élek mentén erősítőszegélyszövet-csík van ráragasztva az egymáshoz ragasztott elemekre, az oldalfal, utastéri hátfal és motortéri tető sarkánál, legalább utóbbi kettőn erősítő rátét van kiképezve motortartó szerelvény alátámasztására, és a motortéri tetőben az erősítő rátét területén átmenőnyílás van kiképezve.
A találmány további előnyös kivitelénél a padlózattal párhuzamos elhelyezkedésű erősítőbordája van az oldalfalnak az utasüléstartó rögzítésére, melynek magasságáig és legalább a járófolyosó széléig, kiterjedve a kerékdobokra, burkolóbetét van beragasztva, mely szálerősítésű, szövetbetétes kikeményedő műanyagból van.
Találmányunkat részletesen kiviteli példa útján ismertetjük, alacsony padlós, városi, farmotoros autóbusz kocsiszekrényének bemutatásával az ábrákon, ahol az
1. ábra az autóbusz-kocsiszekrényt nézeti képben, a
2. ábra az autóbusz-kocsiszekrény első részét nézeti képben alulról, a
3. ábra az autóbusz-kocsiszekrény hátsó részét nézeti képben alulról, illetve hátulról, a
4. ábra a kocsiszekrény ablakoszlopa két részének egyesítését, az
5. ábra az autóbusz-kocsiszekrényt borulásbiztonsági elemekkel ellátva, nézeti képben elölről, illetve felülről mutatja be.
Az 1 kocsiszekrény alacsony padlós kivitelű, városi autóbusz építésére alkalmas, melynél az utas az utasajtón az utastérbe lép be közvetlenül lépcső leküzdése nélkül, mind az első kerékdob előtti utasajtónál, mind a két azonos oldali kerékdob közötti széles utasajtónál.
Az alacsony padlós kategóriába való besorolásnak nem akadálya az, hogy az utasfolyosó az első utasajtótól a hátsó kerékdobokig lépcsőmentes, a hátsó kerékdobnál viszont lépcsővel kapcsolódik a járófolyosó további szakasza az előbbihez és csekély mértékben emelkedik.
Találmányunk tárgyát az 1 kocsiszekrény oldható kötésekkel rászerelhető szerelvények nélkül képezi, ezért az ábrákon nem tüntettük fel az ablakokat, ajtókat, hátsó falat, annak motortéri ajtaját, az egyéb zárófedeleket, ajtókat, mint például az akkumulátortér ajtaját, homlokfali fedelet stb.
Az 1 kocsiszekrény, ahogy azt az előbbiek szerint körülhatároltuk, nem tartalmaz saját anyagában fém alkatrészt, ilyenek kizárólag valamely felületre ráragasztva vagy oldható kötéssel rászerelve válhatnak az 1 kocsiszekrény részévé.
Az 1 kocsiszekrény építőanyaga szálerősítésű műanyag, többféle üvegszál paplan és szövet kerül beépítésre, a szövet vastagsága, a szálelrendezése, a szövetfelület különbözősége alapján. Nagy igénybevételnek kitett helyeken az erősítőszövet-betétek szénszálas rétegeket is tartalmaznak.
Az alkalmazott műgyanta epoxi-vinil-észter a vákuumos gyártási eljárásnál, epoxipoliészter a vákuummentes gyártási eljárásnál, az egyes elemek összeragasztásához, egyesítéséhez metil-metakrilát alkalmazható. Az egyes elemek úgynevezett negatív szerszámban készíthetők, minek eredményeként a külső, szerszámoldali felületek simasága olyan mértékű, hogy
HU 225 708 Β1 közvetlenül alkalmas festékszórási technológiával fényezésre. A vákuumos eljárásnál a negatív szerszámformába elhelyezik a szövetbetéteket, erre a szerszám szélei mentén leszigetelt fóliasátrat helyeznek, amit a vákuum rászív a szövetbetétekre és tápcsatornákon keresztül töltik ki a szövetbetéteket a kikeményedő fent említett műanyaggal.
Az ilyen felépítésű építőelemet a szakirodalom kompozit (composite) anyagként említi, amely tehát laminált, többnyire üvegszövetrétegeket tartalmaz, adott esetben magot körülvéve, amely többnyire poliuretánhab vagy balzafa, és a laminált rétegek át vannak itatva vinil-észter-gyantával, amely rövid időn belül kikeményedik és szilárd építőelemmé válik. Mint az 1. ábra mutatja, az 1 kocsiszekrénynek alsó félként kiképzett 2 platformja és felső félként kiképzett 3 tetőrésze van, amelyek a 4 csatlakozási felületeknél vannak egymáshoz illesztve és egymáshoz ragasztva. A 4 csatlakozási felületek a 3 tetőrész 5 ablakoszlopainak 6 alsó végei közelében, 7 ajtóoszlopainak 8 középtáján és 9 szélvédő keretének 10 alsó keretoldalán vannak kiképezve, a 4 csatlakozási felületek a 2 platform alsó 11 ablakoszlopcsonkján, 12 ajtóoszlopcsonkján, valamint a 13 homlokoldal 14 mellövén vannak kiképezve, mely utóbbira illeszkedik a 9 szélvédőkeret alsó keretoldala. A 3 tetőrésznek hossz- és keresztirányban elrendezett, balzafából vagy habosított műanyagból készült 15 magokat magukba záró 16 erősítőbetétei vannak, amelyek a 17 tetőlemezzel folyamatos, egyöntetű, szálerősítéses, kikeményedő műanyag 18 tetőtáblát alkotnak, melyek szálerősltő szövetlapja folyamatosan kiterjed a 19 oldalfalak 20 felső ablakövszakaszára, melyben hosszanti 21 magokat magukba záró 22 betétei vannak a teljes hosszban kiképezve. Az 5 ablakoszlopok és 7 ajtóoszlopok szintén 23 magot magukba záró négyszögletes szálerősítésű 24 alakzatok, megszakítás nélküli oszlop között. A 4. ábrán látható a 3 tetőrész 5 ablakoszlopa 6 alsó végén kialakított 4 csatlakozási felület és a 2 platform alsó 11 ablakoszlopcsonkján kialakított 4 csatlakozási felület.
A 11 ablakoszlopcsonkban 25 vályú van kiképezve, melybe illeszkedik az ablakoszlop 6 alsó végén lévő nyúlvány, melyek a 2 platformot és 3 tetőrészt tájolják egymáshoz az összeillesztés műveletekor, és az érintkezőfelületeket ezután egymáshoz ragasztják. Ugyanígy vannak az ajtóoszlopfelek is egymáshoz erősítve.
Az 1. ábrán az 1 kocsiszekrény teherhordó, önhordó kivitelű része van ábrázolva a hátsó 27 kerékdob mögötti alsó oldalfalrész nélkül.
A 3. ábra mutatja be az 1 kocsiszekrényt a hátsó kerékdobok mögötti 28 oldalfalrésszel, amelynek 29 vége egészen a 17 tetőlemezig teljed és 30 csatlakozófelülete mentén hozzá van ragasztva a 2 platform 31 csatlakozási felületéhez.
Az 1 kocsiszekrény az 5. ábra szerinti előnyös kivitelénél a borulásbiztonság fokozása érdekében erősítésekkel van ellátva. Az 1 kocsiszekrény elejében a vezetőülés lerögzítéséhez teherhordó elemként 32 pódium van szálerősítésű műanyagból kialakítva, melyben 33 támasztóelemek vannak az ülésrögzítéshez, amely mögött teherhordó 34 fal van beépítve a 32 pódiumtól a 17 tetőlemezig terjedően, szélessége célszerűen azonos a 32 pódium szélességével. A 34 fal balzafamagokat magába záró táblaként van kiképezve, hozzáragasztva a 17 tetőlemezhez, 19 oldalfalhoz és 32 pódiumhoz.
A ragasztási élek mentén erősítő- 35 szövetszegély-csík van ráragasztva az egymásra ragasztott elemekre. Az 1 kocsiszekrény elejébe, a 32 pódiummal átellenes oldalon, a mellső 27 kerékdob 36 teteje és a 17 tetőlemez közé teherhordó 37 fal van beépítve, amely balzafamagokat magába záró táblaként van kiképezve, szélessége célszerűen a fele a mellső 27 kerékdob szélességének, de ezt a szélességet nem haladja meg. A ragasztási élek mentén erősítő- 35 szövetszegély-csík van ráragasztva az egymásra ragasztott elemekre. A borulásbiztonság fokozása érdekében az azonos oldali mellső 27 kerékdob és a hátsó 27 kerékdob között elrendezett 38 utasajtónyílást határoló 39 ajtóoszlopokra 40 gerinclemez van ragasztva az 53 padlózattól a 17 tetőlemezlg terjedően. A 40 gerinclemez balzafamagokat magába záró lapként van kiképezve, szélessége nem haladja meg a 39 ajtóoszlop vastagságát. A ragasztási élek mentén erősítő- 35 szövetszegély-csík van ráragasztva az egymásra ragasztott elemekre. A borulásbiztonság fokozása érdekében farmotoros 1 kocsiszekrénynél a 41 utasteret és a 42 motorteret az alsó 43 ablaköv magasságáig teherhordó 44 fal választja el, amely balzafamagokat magába záró lapként van kiképezve, 45 kerülete mentén hozzá van ragasztva a 17 tetőlemezhez, a 19 oldalfalakhoz és a 2 platform hátsó 46 falához, illetve a 42 motorteret felülről lezáró vízszintes 47 motortértetőhöz.
A 45 kerület, a csatlakozási élek mentén erősítő35 szövetszegély-cslk van ráragasztva az egymásra ragasztott elemekre. A 47 motortértető balzafamagokat magába záró lapként van kiképezve, terhelést felvevő kivitelben, 48 szélei hozzá vannak ragasztva a 19 oldalfalakhoz. A 47 motortértető, a 19 oldalfal, a 2 platform hátsó 46 fala és a 41 utastér hátsó 44 fala találkozási 49 sarkánál a 47 motortértetőben és a 44 falban 50 és 51 erősítő rátétek vannak kialakítva magokkal olyan méretben, hogy azokra nem ábrázolt motortartó szerelvény rögzíthető. A 47 motortértetőben és az 50 erősítő rátétjében 52 nyílás van hagyva, amelyen keresztül a motortartó szerelvénytől függesztőrúd vezethető át a motortartó keretig.
A 2 platform hátsó 46 fala balzafa- és/vagy poliuretánmagokkal van ellátva, erősftőszövet-lapjai közösek a 47 motortértetőével, azaz a szövetlapok megszakítás nélkül, folyamatosan mennek át egyikből a másikba. Hasonlóan van kialakítva a 2 platform hátsó 46 fala és 53 padlózata között a szövetbetétezés. Az 53 padlózat teljes hosszában és szélességében balzafa- és/vagy poliuretánmagokkal ellátott többrétegű szálerősítésű műanyag szerkezet, melynek 27 kerékdobjai szintén teherviselő, az előbbivel azonos szerkezetű elemként vannak kiképezve, az ívelt felületeket felül rövid síkfelület kapcsolja össze.
HU 225 708 Β1
A mellső 27 kerékdobokban a futómű egyes szerkezeti részeinek bekötésére csatlakozási elemek vannak kialakítva, így a légrugók számára az 54 csatlakozási helyek, a lengéscsillapítók számára az 55 csatlakozási helyek, a lengőkarok számára az 56 csatlakozási helyek. Az alsó lengőkarok részére az 53 padlózat mellső szakaszánál, a 27 kerékdobok előtt vannak csatlakozási helyek elrendezve. Eltekintve az utasülések és a vezetőülés 32 pódiumától, a 2 platform 53 padlózata a teljes hosszban egyetlen szerkezeti egység, ennek megfelelően a hátsó 27 kerékdoboknál lévő 59 lépcsőtől a 60 járófolyosó 61 padlószakasza alatt van hely arra, hogy a 27 kerékdobok 62 belső fala alá 63 merevitőgerincet építsenek be, amely magokkal rendelkező többrétegű lapként van kialakítva és beragasztva az 59 lépcső 64 hátoldalához, valamint egy 65 keresztirányú gerinchez, amely közvetlenül a hátsó 27 kerékdobok mögött van beragasztva a 61 padlószakaszhoz és a 19 oldalfalakhoz.
A 65 keresztirányú gerinc mindkét 66 oldalához a hosszközép síkjához képest félhenger alakú 67 légrugótartók vannak hozzáragasztva, és 68 homlokszegélyükkel a 61 padlószakaszhoz.
A 67 légrugótartóknak teljes kör alakú 69 homloklapjuk van, amely a légrugók megtámasztására alkalmas és tájolási/rögzítési elemekkel rendelkezik ezek számára.
Hasonló légrugótartók vannak beépítve a hátsó 27 kerékdob mellső 71 íve alatt és ragasztás útján rögzítve.
Az 59 lépcsőben és a 61 padlószakaszban 72 rögzítési csatlakozások vannak kiképezve a hátsó futóművet vezető lengőkarok bekötőelemei részére, amelyek L alakú szerelvények, illeszkedve az előbb említett rögzítési csatlakozásokhoz. A 61 padlószakasz végénél egymáshoz csatlakozik az 53 padlózat és a motortér mellső 74 fala, L alakú motortartó szerelvény rögzítéséhez 75 rögzítési csatlakozások vannak kiképezve. Ezen motortartó szerelvény a hajtómotor és sebességváltó együttes súlypontja előtt lévő mellső motorfelfüggesztés felvételére alkalmas.
A 75 rögzítési csatlakozások környezetében 76 ragasztási felület van kiképezve, amelynek felülete alkalmasan van ahhoz kiképezve, hogy a nem ábrázolt L alakú motortartó szerelvény hozzáragasztható legyen, ne csak a 75 rögzítési csatlakozásokon, példánkban átmenőnyílásokon, átfűzött csavarokkal legyen rögzíthető.
A borulásbiztonsági követelményeken túl az 1 kocsiszekrénynek homlokütközési, hátoldali, a hátfalnál aláfutást megakadályozó követelményeknek és oldalütközési előírásoknak kell megfelelnie.
A homlokfali ütközési követelmények teljesítése érdekében a nem ábrázolt mellső lökhárító rögzítéséhez 78 támasztófelület, benne 77 rögzítési alakzatok, kiviteli példánkban környílások vannak kiképezve a 13 homlokoldal 79 bemélyítésében. A 78 támasztófelületek a 79 bemélyítések oldalaiként mintegy 45 fokos szöget zárnak be az 1 kocsiszekrény geometriai hossztengelyével, ami az ütközési erő kedvező bevezetését célozza a 13 homlokoldali és 53 padlózat! részekbe.
A hátfali ütközési és aláfutást megakadályozó követelmények teljesítése érdekében a nem ábrázolt hajtóműtartó keret és ennek hátsó végére szerelt lökhárítót érő ütközési erő felvételére alkalmasan van kiképezve a 2 platform 61 padlószakasza 73 végénél, a hozzá csatlakozó 74 falnál kiképzett 75 rögzítési csatlakozások révén, amelyek alkalmasak L alakú motortartó szerelvény rögzítéséhez.
Az 1 kocsiszekrény 5. ábrán látható változatánál a 3 tetőrész szilárdsága és borulásbiztonsága az előbbihez képest fokozott, mivel ennél a nem ábrázolt nagynyomású gáz tüzelőanyag-tartályok a 3 tetőrészen vannak elhelyezve, melyben 80 tetőteknő van kialakítva, amelynek a 18 tetőtáblához csatlakozó 81 körvonalánál jelentősen megnövekszik a teherbírás. A 80 tetőteknőben 83 oldható kötésekkel ellátott 82 tartószerelvények vannak a tüzelőanyag-tartályok rögzítésére. Az 1 kocsiszekrény alacsony padlós kivitelű, aminek nem kizárólag az a célja, hogy az utas lépcső leküzdése nélkül jusson be az autóbuszba, hanem lehetőség adódik arra is, hogy mozgáskorlátozott tolókocsiját betolják az autóbusz utasterébe. Ennek elősegítése érdekében a középen lévő utasajtónál a padlózatban kihúzható felhajtólapot alkalmaznak, aminek az elhelyezéséhez az 1 kocsiszekrény 53 padlózatában 84 fészek van kiképezve a felhajtólap befogadására, és ezen a területen az 53 padlózat vékonyabb, nincs magokkal ellátva a szálerősítésű műgyanta, de vastagsága megfelelő teherbírásúra van megválasztva.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Kocsiszekrény nagy terű zárt gépjárműhöz, főleg autóbuszhoz szálerősítésű kikeményedő műanyagból álló önhordó kivitelben, melynek zárt teherviselő elemei, illetve szekrényszerkezetei vannak, a kocsiszekrény több, előre gyártott egységből ragasztással van egyesítve, azzal jellemezve, hogy a kocsiszekrényben (1) az üreges zárt teherviselő tartóelemek magot (15, 21) magukba záró, szálerősítőszövet- és/vagy paplanbetétű (16), kikeményedő műanyagból vannak, az egymáshoz erősített egységeknek tájolásra és ragasztásra alkalmas csatlakozási felületei (30, 31) vannak, melyek egymáshoz illeszkedő alakzatok, a kocsiszekrénynek (1) a következő egységei vannak:
    - tetőrész (3) a felső ablakövvel (20), az oldalablak oszlopokkal (5) és a szélvédőkerettel (9), legfeljebb a szélvédőkeret (9) mélységéig,
    - platform (2) mellövvel (14) és legalább a mellövvel (14) azonos magasságig hátsó fallal (74), oldalfalakkal (19) az oldalablakok alsó széléig (43) vagy az ablakkeretek alsó oldaláig, a platform (2) el van látva a mellső kerékdoboknál (27) futómű-rögzítési csatlakozási helyekkel (54, 55, 56), a hátsó kerékdoboknál (27) rögzítési csatlakozásokkal (72) futóműhöz és rögzítési csatlakozásokkal (75) hajtóműhöz,
    - oldalfalrész (28) a hátsó kerékdob (27) mögött hátranyúlóan oldalanként külön-külön kiképzés5
    HU 225 708 Β1 sel, melynek csatlakozófelülete (30) van a platform (2) ellenalakzatú csatlakozófelületéhez (4) illeszkedően, melyhez rögzítve van.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti kocsiszekrény, azzal jellemezve, hogy az oldalablakok keretének alsó oldala (10) és az ablakoszlopok (5) alsó szakasza (11) a platform (2) részeként van kiképezve, az ablakoszlop (5) alsó szakaszában (11) fészek (25) van, amelybe illeszkedik a tetőrésszel (3) egy egységet képező ablakoszlop (5) alsó csatlakozási nyúlványa (26), melyek ragasztással vannak egymáshoz rögzítve, a csatlakozási nyúlvány (26) hossza mintegy 1 /5—1/10-e az ablakoszlop (15) teljes hosszának.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti kocsiszekrény, azzal jellemezve, hogy a szélvédőkeret (9) alsó keretoldala (10) a tetőrésszel (3) egy egységként van kiképezve, és csatlakozási felülete (4) teljes hosszában ragasztással van egyesítve a platform (2) homlokoldalának (13) felső, mellövön (14) kiképzett csatlakozási felületével (4).
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti kocsiszekrény, azzal jellemezve, hogy vezetőülés lerögzítéséhez pódium (32) van a kocsiszekrény (1) teherhordó részeként kiképezve, a padlózattal (53) közös szálerősítő szövetbetétlapokkal ellátva.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti kocsiszekrény, azzal jellemezve, hogy a kocsiszekrény (1) borulásbiztonságát fokozóan a vezetőülés rögzítéséhez kiképzett pódium (32) mögött a teherhordó platformtól (2), annak padlózatától/kerékdobjától (53, 27) a tetőrészig (3) terjedő teherhordó fala (34) van, amely az előbbi elemekhez és az oldalfalhoz (19) ragasztással van rögzítve, és a csatlakozási élek mentén erősítőszövetszegély-csík (35) van ráragasztva az egymáshoz ragasztott elemekre.
  6. 6. A 4. igénypont szerinti kocsiszekrény, azzal jellemezve, hogy a kocsiszekrény (1) borulásbiztonságát fokozóan a vezetőülés rögzítéséhez kiképzett pódiummal (32) átellenes oldalon, a mellső kerékdob (27) és a tetőrész (3) közé, előbbiekhez és az oldalfalhoz (19) ragasztással rögzített merevítőtábla (37) van beépítve, és a csatlakozási élek mentén erősítőszövetszegély-csík (35) van ráragasztva az egymáshoz ragasztott elemekre.
  7. 7. Az 5. igénypont szerinti kocsiszekrény, azzal jellemezve, hogy a kocsiszekrény (1) borulásbiztonságát fokozóan az azonos oldali két kerékdob (27) között elrendezett utasajtót határoló ajtóoszlopra (7) és/vagy azok közvetlen közelében a teherhordó padlózattól (53) a tetőrészig (3) terjedő gerinclemez (40) van az előbbiekhez és az oldalfalakhoz (19) vagy annak ajtóoszlopaihoz (7) ragasztva, és a csatlakozási élek mentén erősítőszövetszegély-csík (35) van ráragasztva az egymáshoz ragasztott elemekre.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti kocsiszekrény, azzal jellemezve, hogy farmotoros kocsiszekrénynél (1) az utasteret (41) és motorteret (42) elválasztó hátsó fal (46) erősítőszövet-lapja folyamatosan megy át a motortértetőbe (47), mely célszerűen vízszintes helyzetű sík lap.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti kocsiszekrény, azzal jellemezve, hogy a motortértető (47) és az utastéri hátsó fal (44) megközelítőleg derékszöget zár be egymással, ragasztással vannak egymáshoz erősítve, a csatlakozási élek mentén erősítőszegélyszövet-csík (35) van ráragasztva az egymáshoz ragasztott elemekre, az oldalfal (19), utastéri hátsó fal (44) és motortéri tető (47) sarkánál, legalább utóbbi kettőn erősítő rátét (50) van kiképezve motortartó szerelvény alátámasztására, és a motortéri tetőben (47) az erősítő rátét (50) területén átmenőnyílás (52) van kiképezve.
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti kocsiszekrény, azzal jellemezve, hogy a padlózattal (53) párhuzamos elhelyezkedésű erősítőbordája van az oldalfalnak (19) az utasüléstartó rögzítésére, melynek magasságáig és legalább a járófolyosó (60) széléig kiterjedve a kerékdobokra (27) burkolóbetét van beragasztva, mely szálerősítésű, szövetbetétes kikeményedő műanyagból van.
HU0202044A 2002-06-21 2002-06-21 Body particularly for bus made of fibre reinforced plastic HU225708B1 (en)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0202044A HU225708B1 (en) 2002-06-21 2002-06-21 Body particularly for bus made of fibre reinforced plastic
PCT/HU2003/000046 WO2004000634A1 (en) 2002-06-21 2003-06-19 Body made of fiber reinforced plastic, mainly for bus
AU2003244883A AU2003244883A1 (en) 2002-06-21 2003-06-19 Body made of fiber reinforced plastic, mainly for bus

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0202044A HU225708B1 (en) 2002-06-21 2002-06-21 Body particularly for bus made of fibre reinforced plastic

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0202044D0 HU0202044D0 (hu) 2002-08-28
HUP0202044A2 HUP0202044A2 (hu) 2005-06-28
HU225708B1 true HU225708B1 (en) 2007-06-28

Family

ID=89980543

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0202044A HU225708B1 (en) 2002-06-21 2002-06-21 Body particularly for bus made of fibre reinforced plastic

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU2003244883A1 (hu)
HU (1) HU225708B1 (hu)
WO (1) WO2004000634A1 (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1954548B1 (en) * 2005-11-21 2010-04-28 Faroex Ltd. Composite body for a vehicle
US8066321B2 (en) 2005-11-21 2011-11-29 Kevin Lusk Structural shear plate for a vehicle
DE102007019738B4 (de) * 2007-04-26 2016-09-15 Audi Ag Karosseriemodul für eine Karosseriestruktur eines Kraftfahrzeugs
HU4110U (en) * 2011-12-23 2012-05-02 Evopro Kft Road vehicle (specially bus)
KR101997288B1 (ko) * 2013-12-17 2019-07-05 현대자동차주식회사 복합재료를 이용한 버스용 차체
CN104176134A (zh) * 2014-08-13 2014-12-03 厦门鸿基伟业复材科技有限公司 一种碳纤维复合材料汽车车架结构
ES2725897B2 (es) * 2018-03-28 2020-12-03 Torres Martinez M Procedimiento de fabricacion de estructuras reforzadas y estructura obtenida
EP3825214A1 (en) * 2019-11-19 2021-05-26 Arrival Limited An electric vehicle body and underbody

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3989562A (en) 1975-03-10 1976-11-02 Pikaz, Inzenyrsky Podnik Container body
CA1210793A (en) 1982-08-24 1986-09-02 Roger J. Martin Truck bodies
FR2613995A1 (fr) * 1987-04-14 1988-10-21 Carel Fouche Ind Caisse autoportante de vehicule ferroviaire
DE8807208U1 (de) * 1988-06-02 1988-08-11 Gottlob Auwärter GmbH & Co, 7000 Stuttgart Kunststoffkarosserie
US5690378A (en) * 1994-01-31 1997-11-25 Romesburg; R. Bruce Monocoque transport vehicle
NL1006199C1 (nl) * 1997-03-14 1998-09-15 Fokker Special Products Voertuigconstructie.

Also Published As

Publication number Publication date
HU0202044D0 (hu) 2002-08-28
HUP0202044A2 (hu) 2005-06-28
WO2004000634A1 (en) 2003-12-31
AU2003244883A1 (en) 2004-01-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7025166B2 (en) Light weight integrated body/chassis structure for road or rail vehicle
US8186747B2 (en) Modular composite structural component and structures formed therewith
US6883857B2 (en) Structure for a passenger motor vehicle and method of making same
CA2203370C (en) A method of manufacturing a motor vehicle
US9828164B2 (en) Intermodal container and method of constructing same
US5702151A (en) Vehicle body including leakproof damage resistant wall construction
US20120104799A1 (en) Automotive vehicle composite body structure
JPH0350081A (ja) トラック運転台
US20120104803A1 (en) Automotive vehicle composite body structure
US20170259854A1 (en) Van construction
US7004533B2 (en) Composite floor for utility vehicle
KR20170016457A (ko) 리어 바디 모듈
HU225708B1 (en) Body particularly for bus made of fibre reinforced plastic
DE4318080A1 (de) System für den Bau von Sonderfahrzeugen
HU225709B1 (en) Platform for bus made of fibre reinforced plastic
CN212605428U (zh) 一种新能源轻卡
WO2015013791A1 (pt) Kit para fabricação de veículo modular e processo dé fabricação de veiculo modular
JP3864522B2 (ja) 自動車の車体構造
JP2001097249A (ja) トラックの貨物室およびトラック
JP2770196B2 (ja) 荷物室付きトラック
JPS5832071B2 (ja) 貨物自動車の車体構造
RU34135U1 (ru) Несущая конструкция легкового автомобиля
EP1478549B1 (en) Fold-out exterior vehicle part
JPS61169375A (ja) 車体構造
RU124652U1 (ru) Кузов вездеходного транспортного средства

Legal Events

Date Code Title Description
GB9A Succession in title

Owner name: NABI GYARTO ES KERESKEDELMI KFT., HU

Free format text: FORMER OWNER(S): NABI RT., HU; NABI AUTOBUSZIPARI RT., HU

HC9A Change of name, address

Owner name: NABI GYARTO ES KERESKEDELMI KFT., HU

Free format text: FORMER OWNER(S): NABI RT., HU; NABI AUTOBUSZIPARI RT., HU

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees
NF4A Restoration of patent protection
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees