HU224794B1 - Process for operating a telecommunication terminal and telecommunication terminal - Google Patents

Process for operating a telecommunication terminal and telecommunication terminal Download PDF

Info

Publication number
HU224794B1
HU224794B1 HU0100646A HUP0100646A HU224794B1 HU 224794 B1 HU224794 B1 HU 224794B1 HU 0100646 A HU0100646 A HU 0100646A HU P0100646 A HUP0100646 A HU P0100646A HU 224794 B1 HU224794 B1 HU 224794B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
radio
interface
radio module
terminal
signals
Prior art date
Application number
HU0100646A
Other languages
English (en)
Inventor
Stephan Moeller
Hans Murgas
Original Assignee
Bosch Gmbh Robert
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bosch Gmbh Robert filed Critical Bosch Gmbh Robert
Publication of HUP0100646A2 publication Critical patent/HUP0100646A2/hu
Publication of HUP0100646A3 publication Critical patent/HUP0100646A3/hu
Publication of HU224794B1 publication Critical patent/HU224794B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B1/00Details of transmission systems, not covered by a single one of groups H04B3/00 - H04B13/00; Details of transmission systems not characterised by the medium used for transmission
    • H04B1/38Transceivers, i.e. devices in which transmitter and receiver form a structural unit and in which at least one part is used for functions of transmitting and receiving

Description

A találmány tárgya eljárás távközlési végkészülék üzemeltetésére, amelynek során összeköttetés-kérés esetén a távközlési végkészülék által ellenőrzik, hogy egy rádiómodul felé vezeték nélküli összeköttetés felépíthető-e, és abban az esetben, ha a rádiómodul felé vezeték nélküli összeköttetés felépíthető, akkor a távközlési végkészülék és a rádiómodul között vezeték nélküli módon jeleket visznek át, és a rádiómodul által jeleket sugároznak ki adott teljesítménnyel, amely jeleket a távközlési végkészüléktől vett jelekből származtatják.
A találmány tárgya továbbá egy olyan távközlési végkészülék, előnyösen rádiókészülék, amely vezeték nélküli adatcserére alkalmas interfésszel van ellátva, és része egy ellenőrző készülék, amely összeköttetés-kéréskor és/vagy egy összeköttetés ideje alatt ellenőrzi, hogy egy rádiómodullal vezeték nélküli adatcsere lehetséges-e, és vezeték nélküli adatcsere lehetősége esetén az ellenőrző készülék egy átkapcsolót úgy vezérel, hogy az átkapcsoló az interfészt összekapcsolja egy adóegységgel, miáltal a távközlési végkészülék által az interfészen keresztül jelek küldhetőek a rádiómodulnak, amely rádiómodul által jelek sugározhatóak ki adott teljesítménnyel.
A közzétételre még nem került 197 05 447 aktaszámú német szabadalmi bejelentésből már ismert, hogy rádiókészüléket üzemeltetni lehet különböző teljesítményfokozatokkai, és így a rádiókészüléket rugalmasan lehet felhasználni. Eszerint például egy olcsóbb kategóriájú, kis teljesítményfokozatú rádiókészüléket egy csatlakoztatható nagyfrekvenciás erősítő-áramkörrel egyszerű módon át lehet alakítani nagyobb teljesítményfokozatú üzemre. Egy első adott teljesítményfokozatú rádiókészülék hatótávolságát egyszerű eszközökkel, egy nagyfrekvenciás erősítő-áramkör csatlakoztatása révén meg lehet növelni.
Az 1. főigénypont jellemzőivel bíró találmány szerinti eljárásnak, valamint az 5. főigénypont jellemzőivel bíró találmány szerinti távközlési végkészüléknek ezzel szemben az az előnye, hogy összeköttetés-kérés esetén a távközlési végkészülék által ellenőrizzük, hogy a rádiómodul felé vezeték nélküli összeköttetés felépíthető-e, és abban az esetben, ha a rádiómodul felé vezeték nélküli összeköttetés felépíthető, akkor a távközlési végkészülék és a rádiómodul között vezeték nélküli módon jeleket viszünk át, és a rádiómodul által jeleket sugárzunk ki adott teljesítménnyel, amely jeleket a távközlési végkészüléktől vett jelekből származtatunk. Ilyen módon a távközlési végkészülék és a rádiómodul közötti zavaró kábel-összeköttetést el lehet kerülni. Azzal, hogy a távközlési végkészülék gépjárműben alkalmazása mellett a gépjárműben el van helyezve egy rádiómodul, a gépkocsivezető figyelmét egy esetleges kábelbeakadás nem vonja el, így nő a közlekedésbiztonság. A távközlési végkészüléket ezenkívül nehézség nélkül át lehet nyújtani az utastársnak, tekintet nélkül a kábelhosszúságra.
A találmány egy további előnye az, hogy olyan készüléket is alkalmazni lehet távközlési végkészülékként, amely nem rendelkezik rádiószerkezettel, vagy csak viszonylag csekély adóteljesítményű rádiószerkezettel rendelkezik, és a rádió-összeköttetéshez szükséges kisugárzási teljesítmény a rádiómodul útján van megvalósítva. Ezáltal a távközlési végkészüléknél költségeket lehet megtakarítani, amellett a rádiójelek kisugárzásának funkcióját ellátó egyetlen rádiómodullal működtetni lehet több távközlési végkészüléket is, ami révén további költségek takaríthatóak meg, mivel a szükséges kisugárzási teljesítményt biztosító funkciókat csak egyszer, nevezetesen a rádiómodulban kell megvalósítani.
Ha a rádiójelek rádiómodul általi kisugárzására viszonylag nagy előírt teljesítményt választunk, akkor megnő a rádiójelek átvitelének átviteli biztonsága, nagyobb lesz a rádiójelek hatótávolsága, beszédadatok rádiójelek útján történő átvitelénél nagyon jó lesz a beszédminőség, megfelelő bázisállomások által lefedett rádiócellák peremén elhelyezkedő rádiómodulok esetében megnő az összeköttetés biztonsága, és gépjárműben alkalmazáskor is nő az összeköttetés biztonsága gyors haladásnál. Ezáltal a rádiómodulhoz vagy a távközlési végkészülékhez csatlakoztatott számítóegység, illetve faxkészülék esetében is át lehet vinni megszakadásmentesen adatokat és faxokat rádiójelek útján.
A találmány egy további előnye az, hogy ugyanazon a rádiómodulon keresztül különböző távközlési készülékek által felépíthetőek és végrehajthatóak rádió-összeköttetések, mert a rádiómodul független az alkalmazott távközlési végkészülékektől, ezért üzemeltetni lehet változó használókkal. E függetlenség révén ennek fordítottja is igaz: egy távközlési végkészüléket tetszés szerinti rádiómodullal üzemeltetni lehet.
Az aligénypontokban felsorolt intézkedések révén az 1. főigénypontban megadott eljárás és az 5. igénypontban megadott távközlési végkészülék előnyös továbbfejlesztéseire és tökéletesítéseire nyílik mód.
Különösen előnyös az, hogy abban az esetben, ha a rádiómodul felé vezeték nélküli összeköttetés nem építhető fel, akkor a távközlési végkészülék által sugárzunk ki jeleket egy további adott teljesítményen. Ilyen módon a távközlési végkészüléket működtetni lehet a rádiómodultól függetlenül is, így a távközlési végkészüléket például gépjárműbe beépített rádiómodul esetén a gépjárművön kívül is, illetve a rádiómodul hatótávolságán kívül is működtetni lehet, és a felhasználónak a rádiós alkalmazások gépjárművön belüli és kívüli végrehajtására egyetlen távközlési végkészülékre van csak szüksége. Ezzel költséget lehet megtakarítani, és a felhasználónak könnyebbé válik a kezelés is, mert csak az egyetlen távközlési végkészülék kezelését kell megtanulnia, és csak egy hozzáférés-jogosultsági kártyára van szüksége, és egységes telefonkönyv-tároló áll rendelkezésére.
A kezelést az is leegyszerűsíti, hogy a rádiómodul felé irányuló vezeték nélküli összeköttetésről automatikusan történik az átkapcsolás arra az üzemmódra, amelyben a távközlési végkészülék sugároz ki jeleket a további adott teljesítménnyel.
A találmánynak egy további előnye az, hogy a távközlési végkészülék és a rádiómodul között optikai jeleket, előnyösen infravörös frekvenciatartománybeli opti2
HU 224 794 Β1 kai jeleket viszünk át. Ilyen módon a távközlési végkészülék és a rádiómodul közötti vezeték nélküli összeköttetés kapcsán a felhasználót nem éri sugárterhelés. Ezenkívül a távközlési végkészülék és egy gépjárműbe beépített rádiómodul közötti optikai adatcserének nincs hatása a gépjármű-elektronikára, így a gépjármű-elektronika működését nem zavarhatja meg a távközlési végkészülék és a rádiómodul közötti adatcsere. Tehát a távközlési végkészülék és a rádiómodul között a gépkocsiban optikai jelek útján biztonságosan végre lehet hajtani az adatcserét anélkül, hogy az bármilyen hatással lenne a gépjármű elektronikájára. A távközlési végkészülékbe integrált megfelelő optikai interfész elhanyagolható súlynövekedést okoz csak, és költség- és helytakarékosan meg lehet valósítani.
A találmánynak egy további előnye, hogy a távközlési végkészülék és a rádiómodul között korlátozott hatótávolságú rádiójeleket, előnyösen a DECT-szabvány (Digital Enhanced Cordless Telecommunications) szerinti rádiójeleket viszünk át. Ilyen módon a távközlési végkészülék és a rádiómodul közötti vezeték nélküli átvitelt optikai akadályok nem tudják megszakítani.
A találmánynak egy további előnye, hogy a távközlési végkészülék és a rádiómodul közötti vezeték nélküli átvitel megszakadásának ideje alatt a távközlési végkészülék által sugárzunk ki jeleket egy további adott teljesítménnyel. Ilyen módon biztosítjuk, hogy a távközlési végkészülék és egy rádióhálózatnak egyik további résztvevője között fennálló összeköttetés nem fog megszakadni akkor, ha a távközlési végkészülék és a rádiómodul közötti vezeték nélküli átvitel megszakad, például az optikai átviteli útba kerülő akadály miatt. Ez növeli az átvitel biztonságát.
A találmány egyik kiviteli példáját a mellékelt rajzon szemléltettük, és az alább következő leírásban ismertetjük részletesebben. A rajzon az
1. ábra egy rádiómodul és egy rádiókészülékként kialakított távközlési végkészülék tömbvázlata, és a
2. ábra a találmány szerinti eljárás menetének folyamatábrája.
Az 1. ábrán 5 hivatkozási jellel egy rádiómodul van jelölve, ami például egy GMS-szabvány (Global System fór Mobile Communications) szerinti rádiómodul. Az 5 rádiómodul magában foglal egy 35 rádióadó-egységet és egy első 40 interfészt, ami a 35 rádióadó-egységhez van csatlakoztatva. A 35 rádióadó-egységhez csatlakoztatva van egy első 45 adó-vevő antenna. A 35 rádióadó-egység magában foglalhat egy vevőegységet is, aminek azonban a szóban forgó kiviteli példa leírása szempontjából nincs jelentősége. Az első 40 interfész vezeték nélküli adatcserére alkalmas interfész, és ki lehet alakítva például optikai interfészként vagy korlátozott hatótávolságú rádióátvitelre alkalmas rádióinterfészként. Optikai interfészként kialakítás esetén az interfész lehet például egy IrDA-szabvány (Infrared Data Association) szerinti infravörösinterfész. Korlátozott hatótávolságú rádióátvitelre alkalmas rádióinterfészként való kialakítás esetén az interfész lehet például egy DECT-szabvány (Digital Enhanced Cordless
Telecommunications) szerinti rádióinterfész. Az első 40 interfész rádióinterfészként való kialakítása esetén az első 40 interfészhez csatlakoztatva van egy harmadik 55 adó-vevő antenna, ami az 1. ábrán szaggatott vonallal van ábrázolva. Az első 45 adó-vevő antennán keresztül a 35 rádióadó-egységtől rádiójeleket lehet kisugározni egy első adott teljesítményen, például 8 W-on.
Az 5 rádiómodul össze lehet kapcsolva például egy autórádióval, vagy integrálva lehet egy autórádióba. Ilyenkor első 45 adó-vevő antennaként alkalmazni lehet a gépjármű antennáját.
Az 1. ábrán 1 hivatkozási jellel egy rádiókészülékként - például a GSM-szabvány szerinti mobiltelefonként - kialakított távközlési végkészülék van jelölve, amely magában foglal egy 25 adóegységet, ami egy 20 átkapcsolón keresztül összekapcsolható egy második 10 interfésszel. A távközlési 1 végkészülék ki lehet alakítva mobil rádiókészülékként, kézi rádiókészülékként, üzemi rádiókészülékként vagy valamilyen hasonló készülékként. A 20 átkapcsolón keresztül a 25 adóegységet ezenkívül össze lehet kapcsolni egy 30 rádióegységgel, amihez egy második 50 adó-vevő antenna van csatlakoztatva. Az 1 végkészülék magában foglal még egy 15 ellenőrző készüléket, amihez csatlakoztatva van a 25 adóegység, a 30 rádióegység és a második 10 interfész, és ami a 20 átkapcsolót vezérli. A második 10 interfész ki lehet alakítva optikai interfészként, például az IrDA-szabvány szerinti infravörösinterfészként. A második 10 interfész azonban ki lehet alakítva korlátozott hatótávolságú rádióátvitelre alkalmas rádióinterfészként is, például a DECT-szabvány szerinti rádióinterfészként. A második 10 interfész rádióinterfészként kialakítása esetén a második 10 interfészhez csatlakoztatva van egy negyedik 60 adó-vevő antenna, ami az 1. ábrán szaggatott vonallal van ábrázolva.
A távközlési 1 végkészülék és az 5 rádiómodul együttműködésének feltétele, hogy az első 40 interfész és a második 10 interfész lehetővé tegyék egynemű adatok vezeték nélküli cseréjét, vagyis mindkét 40, 10 interfésznek vagy optikai interfészként, vagy rádióinterfészként kialakítottnak kell lennie.
A 2. ábrán a találmány szerinti eljárás végrehajtási módját szemléltető folyamatábra látható. A 15 ellenőrző készülék a 100 programpontban ellenőrzi, hogy van-e összeköttetés-kérés. Ha igen, akkor a folyamat elágazik a 105 programpontba, egyébként meg visszatér a 100 programpontba. Az 1 végkészülék felhasználója úgy kezdeményezhet összeköttetés-kérést, hogy egy, az 1. ábrán nem feltüntetett beviteli egységen, ami szintén össze van kapcsolva a 15 ellenőrző készülékkel, bevisz egy hívószámot. A 15 ellenőrző készülék ennek hatására arra készteti a 20 átkapcsolót, hogy a 25 adóegységet kapcsolja össze a második 10 interfésszel, hogy megfelelő híváskapcsolási információt vezeték nélküli módon át lehessen vinni az 5 rádiómodulnak, és utána a 15 ellenőrző készülék a 25 adóegységet arra készteti, hogy a híváskapcsolási információt vigye át. A 25 adóegység járulékosan kombinálva lehet egy vevőegységgel. A 20 átkapcsoló kapcsolóállásától
HU 224 794 Β1 függően a második 10 interfészen keresztül vagy a 30 rádióegységen keresztül a 25 adóegységbe beérkezhet egy rádióhálózat egyik további résztvevőjének (előfizetőjének) összeköttetés-kérése is. Ilyenkor az 5 rádiómodul és az 1 végkészülék benne lehet e rádióhálózatnak, amely ki lehet alakítva a GSM-szabvány szerint, egy, az 1. ábrán nem szemléltetett bázisállomása által lefedett rádiócellájában. A további résztvevő összeköttetés-kérését jelző rádióadatokat veheti akár az első 45 adó-vevő antenna, akár a második 50 adó-vevő antenna. A 30 rádióegység által vett összeköttetéskérést jelző adatokat észlelni tudja a 15 ellenőrző készülék. Az 5 rádiómodul 35 rádióadó-egysége által vett összeköttetés-kérést jelző adatokat az első 40 interfész vezeték nélküli módon át tudja vinni a második 10 interfésznek, így azt is észlelni tudja a 15 ellenőrző készülék.
A 105 programpontban a 15 ellenőrző készülék ellenőrzi, hogy az első 40 interfész és a második 10 interfész között lehetséges-e vezeték nélküli összeköttetés. Ha igen, akkor a folyamat elágazik a 110 programpontba, egyébként pedig a 125 programpontba. Amennyiben az összeköttetés-kérést jelző adatokat a második 10 interfész vette, akkor a két 10, 40 interfész közötti vezeték nélküli összeköttetés ellenőrzése elmaradhat. Amennyiben az összeköttetés-kérés az 1 végkészülék felhasználójától indult ki, akkor a 15 ellenőrző készülék ellenőrzi, hogy a második 10 interfész feleletként az általa kiküldött híváskapcsolási információra vett-e adott időn belül nyugtázójelet az 5 rádiómodultól. Ha igen, akkor a két 10, 40 interfész között lehetséges vezeték nélküli összeköttetés. Amennyiben az összeköttetés-kérést jelző adatokat a 30 rádióegység vette, akkor a 15 ellenőrző készülék először arra készteti a 20 átkapcsolót, hogy a második 10 interfészt kapcsolja össze a 25 adóegységgel, ha az még nem történt volna meg, majd a 15 ellenőrző készülék arra készteti a 25 adóegységet, hogy a második 10 interfészen keresztül küldjön felszólítójelet az 5 rádiómodulnak. Végül a 15 ellenőrző készülék a leírt módon ellenőrzi, hogy a felszólítójelre válaszként adott nyugtázójel vétele megtörtént-e adott időn belül. A 110 programpontban a 15 ellenőrző készülék arra készteti a 20 átkapcsolót, hogy a második 10 interfészt kapcsolja össze a 25 adóegységgel, ha az még nem történt volna meg. Utána a 25 adóegység adatokat - például beszédadatokat - ad tovább a második 10 interfésznek, hogy az küldje ki azokat az 5 rádiómodulnak, adott esetben jelillesztés után. A 35 rádióadó-egység az 1 végkészüléknek az első 40 interfész által vett adatjeleiből rádiójeleket vezet le, és azokat az első 45 adó-vevő antennával az első adott kisugárzási teljesítménnyel kisugározza a rádióhálózaton keresztül az összeköttetés-résztvevőnek. Az összeköttetés-résztvevőtől mind az 5 rádiómodul első 45 adó-vevő antennáján keresztül, mind az 1 végkészülék második 50 adó-vevő antennáján keresztül lehet adatokat venni. Az összeköttetés-résztvevőnek az 5 rádiómodul által vett jeleiből levezetett jelek az első 40 interfésszel vezeték nélküli módon átvihetőek a második 10 interfésznek, és továbbadhatóak a vevőegységgel kibővített 25 adóegységnek, adott esetben jelillesztés után. A 25 adóegységbe integrált vevőegységen felül vagy annak alternatívájaként a 30 rádióegységhez csatlakoztatva lehet egy külön vevőegység, amelynek az összeköttetés-résztvevő második 50 adó-vevő antenna által vett jelei a 20 átkapcsoló kapcsolóállásától függetlenül továbbadhatóak, így rádiójelek második 50 adó-vevő antenna általi vételéhez a 20 átkapcsolót nem kell átkapcsolni abba az állásba, amelyben az a 30 rádióegységet összekapcsolja a vevőegységgel kibővített 25 adóegységgel.
A 115 programpontban a 15 ellenőrző készülék ellenőrzi, hogy az összeköttetés befejeződött-e. Ha igen, akkor a folyamat a programrészt elhagyja, egyébként elágazik a 120 programpontba. Az 1 végkészülék felhasználója az összeköttetés befejezését kezdeményezheti például úgy, hogy működtet egy megfelelő, erre szolgáló billentyűt a kézibeszéiőn (nincs szemléltetve az 1. ábrán), a 15 ellenőrző készülék pedig érzékeli a billentyű működtetését. Evégett a beviteli egység a leírt módon össze lehet kapcsolva a 15 ellenőrző készülékkel. Az összeköttetés végét azonban kezdeményezheti az összeköttetés-résztvevő is egy megfelelő összeköttetés vége jel kiküldésével. Az összeköttetés vége jelet veheti akár az első 45 adó-vevő antenna, akár a második 50 adó-vevő antenna. Amennyiben az összeköttetés vége jelet az 5 rádiómodul első 45 adó-vevő antennája veszi, akkor az első 40 interfész az összeköttetés vége jelből levezet egy megfelelő adatjelet, és a második 10 interfésznek vezeték nélküli módon átviszi. Ezt az adatjelet észlelni tudja a 15 ellenőrző készülék. A 15 ellenőrző készülék azonban észlelni tudja a 30 rádióegység által vett összeköttetés vége jelet is.
A 120 programpontban a 15 ellenőrző készülék ellenőrzi, hogy az első 40 interfész és a második 10 interfész közötti vezeték nélküli adatcsere nem szakadt-e meg. Ha igen, akkor a folyamat elágazik a 125 programpontba, egyébként pedig visszatér a 110 programpontba. A két, 10, 40 interfész közötti vezeték nélküli adatcsere ezen vizsgálata céljából a 15 ellenőrző készülék arra késztetheti a 25 adóegységet, hogy a második 10 interfészen keresztül küldjön ki egy lekérdezőjelet az 5 rádiómodulnak. Előtte a 15 ellenőrző készülék arra készteti a 20 átkapcsolót, hogy a 25 adóegységet kapcsolja össze a második 10 interfésszel, ha az még nem történt volna meg. Amennyiben a második 10 interfész a lekérdezőjel kiküldése után a lekérdezőjelre adott válaszként nem vesz az 5 rádiómodultól egy megfelelő nyugtázójelet egy második adott időn belül, akkor a 15 ellenőrző készülék megállapítja, hogy a vezeték nélküli adatcsere megszakadt.
A 125 programpontban a 15 ellenőrző készülék arra készteti a 20 átkapcsolót, hogy a 30 rádióegységet kapcsolja össze a 25 adóegységgel. A rádiójelek összeköttetés-résztvevőhöz kiküldése ekkor az 1 végkészülék második 50 adó-vevő antennájával történik egy második adott teljesítménnyel, például ennél a kiviteli alaknál a GSM-rádióhálózatban 2 W-tal. Ekkor a
HU 224 794 Β1 két, 10, 40 interfész között nincs adatcsere. Az összeköttetés-résztvevő jeleinek fogadása az 1 végkészülékben a 125 programpontban csak közvetlenül a második 50 adó-vevő antennán és a 30 rádióegységen keresztül lehetséges, a második 10 interfészen keresztül nem, mivel a 20 átkapcsoló a 30 rádióegységet a 25 adóegységgel kapcsolja össze, és egyébként is a két 10, 40 interfész között éppen nem lehetséges vezeték nélküli adatcsere. A 125 programpontból egy harmadik adott idő letelte után a folyamat továbblép a 120 programpontba, hogy ismételten meg lehessen vizsgálni a 10, 40 interfészek közötti vezeték nélküli adatcsere lehetőségét.
Mód van olyan megoldásra is, amelynél az 1 végkészülékbe nincs beépítve a második 50 adó-vevő antennával ellátott 30 rádióegység, és a 25 adóegység fixen össze van kapcsolva a második 10 interfésszel. Ebben az esetben a 15 ellenőrző készülékre sem lenne szükség. Az 1 végkészülék és a rádióhálózat valamelyik összeköttetés-résztvevője közötti kétirányú összeköttetés ekkor kizárólag csak az 5 rádiómodulon keresztül, illetve a két, 10, 40 interfészeken keresztül lehetséges, így a két, 10, 40 interfész közötti vezeték nélküli adatcsere megszakadása egyben az 1 végkészülék és az összeköttetés-résztvevő közötti összeköttetés megszakadását is jelenti. Ha tudomásul vesszük ezt a hátrányt, akkor egy felépítésében és funkcióiban lényegesen leegyszerűsített 1 végkészüléket lehet alkalmazni, amelyet anyag- és költségtakarékosán, különösen költséghatékonyan lehet megvalósítani, és egyúttal az 1 végkészülék térbeli méretei is kisebbek lehetnek.
Az 5 rádiómodul mindenképpen támogatja a mobiltelefon teljes funkcionalitását, és lehetőséget nyújt arra, hogy számos más végkészülék csatlakoztatható legyen hozzá és/vagy integrálható legyen vele. így például az 5 rádiómodulhoz járulékosan csatlakoztatható faxkészülék és/vagy személyi számítógép, megfelelő interfészen keresztül vezetékesen vagy vezeték nélküli módon.
A találmány szerinti távközlési végkészülék ki lehet alakítva faxkészülékként, személyi számítógépként vagy hasonló készülékként, és elvileg azonos felépítésű lehet az 1. ábra szerinti rádiókészülékként kialakított távközlési 1 végkészülékkel, hogy a találmány szerinti eljárás végrehajtására alkalmas legyen. Tehát nincs szükség arra, hogy a rádiómodulhoz vezetékesen legyenek csatlakoztatva ilyen végkészülékek. Amennyiben az 5 rádiómodul egy autórádióhoz van csatlakoztatva, illetve abba integrálva van, akkor az 5 rádiómodul is használhatja az autórádió funkcióit és egyes részeit, például hangszóróját, hangszínszabályozóját vagy hasonlókat. Az 5 rádiómodul együtt is működhet az autórádióval olyan módon, ami lehetővé teszi rádióműsor-vételi és távközlési alkalmazások párhuzamos működését. Például az autórádiót automatikusan el lehet némítani, ha éppen fennáll egy távközlési összeköttetés. Az autórádió szabadon beszélést lehetővé tevő mikrofonja és az autórádió hangszórója segítségével a távközlési alkalmazásokhoz is biztosítani lehet a szabadon beszélés és hallgatás - kihangosított üzemmód - funkcióját.
Amennyiben a vezeték nélküli adatcsere megfelelő szervezésű, például időosztásos eljáráson alapuló, akkor az első 40 interfészen keresztül egyidejűleg több találmány szerinti végkészüléket is üzemeltetni lehet a leírt módon, és a végkészülékek lehetnek azonos jellegű és/vagy különböző típusúak is, de mindenesetre elvileg olyan felépítésűek, mint az 1. ábra szerinti rádiókészülékként kialakított távközlési 1 végkészülék. Például az első 40 interfészen keresztül üzemeltetni lehet egyidejűleg több mobiltelefont. De üzemeltetni lehet egyidejűleg mobiltelefonokat, faxkészülékeket, személyi számítógépeket és/vagy hasonlókat is az első 40 interfészen keresztül.
Ezenkívül egy találmány szerinti távközlési végkészüléket működtetni lehet tetszés szerinti számú találmány szerinti rádiómodullal.
Amennyiben különböző gépjárművekben vannak elhelyezve a rádiómodulok, úgy a felhasználót mindig el lehet érni egyetlen hívószámon, nevezetesen a saját távközlési végkészülékének hívószámán.
Mivel a rádiómodul független a végkészülék típusától és a távközlési végkészülék hívószámától, a rádiómodul különböző típusú különböző végkészülékekkel felszerelt változó felhasználók által is üzemeltethető.
Amennyiben az első 40 interfész és a második 10 interfész rádióinterfészként van kialakítva, a 10, 40 interfészek között csak korlátozott hatótávolságú rádiójelek vannak átvive, vagyis a GSM-rádióhálózathoz képest korlátozott hatótávolságú, helyi rádióátvitelről van szó. Ehhez nincs szükség nagy kisugárzási teljesítményre, így a felhasználót nem érheti sugárterhelés. A két, 10, 40 interfész közötti vezeték nélküli rádió-adatcsere megvalósítására például választható a DECT-szabvány.

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás távközlési végkészülék (1) üzemeltetésére külső rádiómodul alkalmazásával, azzal jellemezve, hogy összeköttetés-kérés esetén a távközlési végkészülék (1) által ellenőrizzük, hogy a rádiómodul (5) felé vezeték nélküli összeköttetés felépíthető-e, és abban az esetben, ha a rádiómodul (5) felé vezeték nélküli összeköttetés felépíthető, akkor a távközlési végkészülék (1) és a rádiómodul (5) között vezeték nélküli módon jeleket viszünk át, és a rádiómodul által (5) jeleket sugárzunk ki adott teljesítménnyel, amely jeleket a távközlési végkészüléktől (1) vett jelekből származtatunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a távközlési végkészülék (1) és a rádiómodul (5) között optikai jeleket, előnyösen infravörös frekvenciatartománybeli optikai jeleket viszünk át.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a távközlési végkészülék (1) és a rádiómodul (5) között korlátozott hatótávolságú rádiójeleket, előnyösen a DECT-szabvány (Digital Enhanced Cordless Telecommunications) szerinti rádiójeleket viszünk át.
    HU 224 794 Β1
  4. 4. Eljárás távközlési végkészülék (1) üzemeltetésére külső rádiómodul alkalmazásával, azzal jellemezve, hogy összeköttetés-kérés esetén a távközlési végkészülék (1) által ellenőrizzük, hogy a rádiómodul (5) felé vezeték nélküli összeköttetés felépíthető-e, és abban az esetben, ha a rádiómodul (5) felé vezeték nélküli összeköttetés nem építhető fel, vagy a felépített összeköttetés megszakad, akkor a távközlési végkészülék (1) által sugárzunk ki jeleket egy további adott teljesítményen.
  5. 5. Távközlési végkészülék (1), előnyösen rádiókészülék, amelynek adóegysége (25), rádióegysége (30) és egy rádiómodullal (5) kapcsolatot tartó, vezeték nélküli adatcserére alkalmas második interfésze (10) van, azzal jellemezve, hogy a távközlési végkészülék (1) és a rádiómodul (5) közötti vezeték nélküli kapcsolat felépítésének lehetőségét ellenőrző készüléke (15) is van, amely az adóegységet (25) a második interfésszel (10) köti össze egy átkapcsolón (20) keresztül, ha a vezeték nélküli kapcsolat a távközlési végkészülék (1) és a rádiómodul (5) között lehetséges.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti távközlési végkészülék (1), azzal jellemezve, hogy az interfész (10) optikai interfészként, előnyösen IrDA-interfészként (Infrared Data Association) van kialakítva.
  7. 7. Az 5. igénypont szerinti távközlési végkészülék (1), azzal jellemezve, hogy az interfész (10) korlátozott hatótávolságú rádióátvitelre alkalmas rádióinterfészként, előnyösen a DECT-szabvány szerinti rádióinterfészként van kialakítva.
  8. 8. Távközlési végkészülék (1), előnyösen rádiókészülék, amelynek adóegysége (25), rádióegysége (30) és egy rádiómodullal (5) kapcsolatot tartó, vezeték nélküli adatcserére alkalmas második interfésze (10) van, azzal jellemezve, hogy a távközlési végkészülék (1) és a rádiómodul (5) közötti vezeték nélküli kapcsolat felépítésének lehetőségét ellenőrző készüléke (15) is van, amely az adóegységet (25) a rádióegységgel (30) köti össze egy átkapcsolón (20) keresztül, ha a vezeték nélküli kapcsolat a távközlési végkészülék (1) és a rádiómodul (5) között megszakad, vagy nem lehetséges.
HU0100646A 1997-12-11 1998-12-10 Process for operating a telecommunication terminal and telecommunication terminal HU224794B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19755049A DE19755049C2 (de) 1997-12-11 1997-12-11 Verfahren zum Betrieb eines Telekommunikationsendgerätes, Telekommunikationsendgerät und Funkmodul
PCT/DE1998/003634 WO1999030422A2 (de) 1997-12-11 1998-12-10 Verfahren zum betrieb eines telekommunikationsendgerätes, telekommunikationsendgerät und funkmodul

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0100646A2 HUP0100646A2 (hu) 2001-05-28
HUP0100646A3 HUP0100646A3 (en) 2002-02-28
HU224794B1 true HU224794B1 (en) 2006-02-28

Family

ID=7851552

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0100646A HU224794B1 (en) 1997-12-11 1998-12-10 Process for operating a telecommunication terminal and telecommunication terminal

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP1044578B1 (hu)
CN (1) CN100382617C (hu)
CZ (1) CZ300223B6 (hu)
DE (2) DE19755049C2 (hu)
ES (1) ES2277399T3 (hu)
HU (1) HU224794B1 (hu)
PL (1) PL194666B1 (hu)
RU (1) RU2209515C2 (hu)
SK (1) SK286817B6 (hu)
WO (1) WO1999030422A2 (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6792295B1 (en) * 2000-01-12 2004-09-14 General Motors Corporation Wireless device for use with a vehicle embedded phone
DE10045303C2 (de) * 2000-09-12 2003-04-30 Siemens Ag Kommunikationseinrichtung eines Kraftfahrzeuges und Verfahren zur Herstellung einer Rufumleitung
FR2814613B1 (fr) * 2000-09-22 2003-10-31 Peugeot Citroen Automobiles Sa Dispositif de communication entre une antenne mobile de vehicule automobile et un boitier electronique d'utilisation des signaux recus par l'antenne installe dans le vehicule
WO2003000194A2 (en) 2001-06-21 2003-01-03 Pfizer Inc. Thienopyridine and thienopyrimidine anticancer agents
DE60335068D1 (de) 2002-09-30 2011-01-05 Panasonic Corp Kommunikationssystem und Gerät
JP4792498B2 (ja) 2006-03-07 2011-10-12 エアーポイント 適応型帰還予測消去器及びその方法と、それを用いた時分割二重化無線中継装置及びその方法
CN103906168A (zh) * 2014-04-11 2014-07-02 中广核工程有限公司 核电站复合式移动通信方法、终端及系统
CN104104757B (zh) * 2014-08-01 2017-03-22 孙燕群 模块化手机
DE102022200174B3 (de) 2022-01-11 2023-03-16 Continental Automotive Technologies GmbH Verfahren zur bedingten Abschaltung oder Initiierung der Abschaltung einer drahtlosen Schnittstelle eines mobilen Kommunikationsgeräts

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5932542A (ja) * 1982-08-17 1984-02-22 Aisin Seiki Co Ltd ステアリング操作ボ−ド信号伝送装置
DE3528886A1 (de) * 1985-08-12 1987-02-19 Siemens Ag Funkfernsprechsystem
AU8850291A (en) * 1990-12-03 1992-06-25 Light Ideas Incorporated Light-linked cellular telephone
DE4310230C2 (de) * 1992-11-26 1997-09-11 Sel Alcatel Ag Tragbares Teilnehmerendgerät für den Mobilfunk
EP0602608A1 (de) * 1992-12-18 1994-06-22 Siemens Aktiengesellschaft Mobilfunkgerät
DE19531415C2 (de) * 1995-08-26 1999-11-25 Mannesmann Vdo Ag Einrichtung zur Eingabe, Übertragung und Speicherung von Informationen für ein Kraftfahrzeug
DE19705447B4 (de) * 1997-02-13 2006-02-02 Robert Bosch Gmbh Funkgerät

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0100646A3 (en) 2002-02-28
EP1044578A2 (de) 2000-10-18
DE19755049A1 (de) 1999-06-24
PL341576A1 (en) 2001-04-23
HUP0100646A2 (hu) 2001-05-28
CZ20002033A3 (cs) 2001-03-14
CZ300223B6 (cs) 2009-03-25
PL194666B1 (pl) 2007-06-29
DE59813822D1 (de) 2007-01-04
CN100382617C (zh) 2008-04-16
DE19755049C2 (de) 1999-12-02
WO1999030422A3 (de) 1999-07-22
ES2277399T3 (es) 2007-07-01
RU2209515C2 (ru) 2003-07-27
WO1999030422A2 (de) 1999-06-17
SK286817B6 (sk) 2009-06-05
SK8562000A3 (en) 2001-02-12
EP1044578B1 (de) 2006-11-22
CN1281621A (zh) 2001-01-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2503906B2 (ja) 携帯無線機
US7529562B2 (en) Device and method for communicating teletype information in a vehicle communication system
US8244307B1 (en) System allowing hands free use of a mobile phone in conjunction with a vehicle transceiver
US6892051B2 (en) System and method for providing an adapter module
US7218957B2 (en) Bluetooth terminal
US6285890B1 (en) Automatic sensing of communication or accessories for mobile terminals
JPH0671230B2 (ja) 回路を共用する2つの無線電話を具備する無線電話装置
US20020013138A1 (en) Radio receiver
US20010021640A1 (en) Motor vehicle wireless telephone system
HU224794B1 (en) Process for operating a telecommunication terminal and telecommunication terminal
US20030143987A1 (en) Method of maintaining communication with a device
US7831281B2 (en) Interface
JPH0773387B2 (ja) 携帯電話装置
JPH06104826A (ja) 無線電話装置
KR20070006958A (ko) 근거리 무선통신을 이용한 통화전환 장치 및 그 방법
JP4541979B2 (ja) 無線通信システム
KR20040024682A (ko) 이동통신 단말기의 핸즈프리 장치 및 그것을 이용한통신방법
KR100340850B1 (ko) 이동무선단말기의핸드셋다중접속장치및착신접속운용방법
JP3983472B2 (ja) 無線通信端末装置、制御方法およびシステム
JP4340687B2 (ja) 車両内で保持器により保持されたモバイルテレフォンの稼動方法
KR20010000437U (ko) 이어폰 기능과 스피커폰 기능을 갖는 차량용 핸드프리 장치
KR200249938Y1 (ko) 휴대폰과 한 조가 된 음성인식을 가능케 하고인터럽트발생기를 구비한 핸즈프리 장치
KR20030000871A (ko) 차량용 정보통신 제어 장치
JP2000261855A (ja) 移動体電話システム
KR20030013059A (ko) 근거리 무선 통신을 이용한 차량용 핸즈프리 킷 사용 안내장치 및 그 방법