SK286817B6 - Spôsob prevádzky telekomunikačného vysielacieho zariadenia a telekomunikačné vysielacie zariadenie - Google Patents

Spôsob prevádzky telekomunikačného vysielacieho zariadenia a telekomunikačné vysielacie zariadenie Download PDF

Info

Publication number
SK286817B6
SK286817B6 SK856-2000A SK8562000A SK286817B6 SK 286817 B6 SK286817 B6 SK 286817B6 SK 8562000 A SK8562000 A SK 8562000A SK 286817 B6 SK286817 B6 SK 286817B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
radio
radio module
interface
signals
telecommunication
Prior art date
Application number
SK856-2000A
Other languages
English (en)
Other versions
SK8562000A3 (en
Inventor
Stephan Moeller
Hans Murgas
Original Assignee
Ipcom Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ipcom Gmbh & Co. Kg filed Critical Ipcom Gmbh & Co. Kg
Publication of SK8562000A3 publication Critical patent/SK8562000A3/sk
Publication of SK286817B6 publication Critical patent/SK286817B6/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B1/00Details of transmission systems, not covered by a single one of groups H04B3/00 - H04B13/00; Details of transmission systems not characterised by the medium used for transmission
    • H04B1/38Transceivers, i.e. devices in which transmitter and receiver form a structural unit and in which at least one part is used for functions of transmitting and receiving

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Financial Or Insurance-Related Operations Such As Payment And Settlement (AREA)

Abstract

Pri spôsobe prevádzky telekomunikačného vysielacieho zariadenia (1) sa pri požiadavke na spojenie telekomunikačným vysielacím zariadením (1) preskúša, či môže byť vytvorené bezdrôtové spojenie s rádiovým modulom (5). Pre prípad, že toto bezdrôtové spojenie s rádiovým modulom (5) môže byť vytvorené, sa medzi telekomunikačným vysielacím zariadením (1) a rádiovým modulom (5) bezdrôtovo prenesú signály s prvým vysielacím výkonom a z rádiového modulu (5) sa do rádiovej siete vyšlú signály s vopred stanoveným výkonom, ktoré sú odvodené od prijatých signálov telekomunikačného vysielacieho zariadenia (1). Pri prerušení bezdrôtového prenosu medzi telekomunikačným vysielacím zariadením (1) a rádiovým modulom (5) sa z telekomunikačného vysielacieho zariadenia (1) do rádiovej siete vyšlú signály s ďalším, druhým vopred stanoveným výkonom, a tento druhý vopred stanovený výkon je väčší ako prvý vysielací výkon. Telekomunikačné vysielacie zariadenie (1), predovšetkým rádiové zariadenie, je uskutočnené s rozhraním (10) pre bezdrôtovú výmenu dát s rádiovým modulom (5), s vysielacou jednotkou (25), s rádiovou jednotkou (30), ktorá je pripojená k vysielacej/prijímacej anténe (50), s kontrolným zariadením (15) na ovládanie prepínača (20), ktoré je spojené s prepínačom (20), ktorý je upravený na spojenie vysielacej jednotky (25) s rozhraním (10) pri možnej bezdrôtovej výmene dát s rádiovým modulom (5) a na spojenie vysielacej jednotky (25) s rádiovou jednotkou (30).

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu prevádzky telekomunikačného vysielacieho zariadenia, pri ktorom sa pri požiadavke na spojenie telekomunikačným vysielacím zariadením preskúša, či môže byť vytvorené bezdrôtové spojenie s rádiovým modulom, pričom pre prípad, že toto bezdrôtové spojenie s rádiovým modulom môže byť vytvorené, sa medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom bezdrôtovo prenesú signály s prvým vysielacím výkonom a z rádiového modulu sa do rádiovej siete vyšlú signály s vopred stanoveným výkonom, ktoré sú odvodené od prijatých signálov telekomunikačného vysielacieho zariadenia. Vynález sa ďalej týka telekomunikačného vysielacieho zariadenia, predovšetkým rádiového zariadenia s rozhraním pre bezdrôtovú výmenu dát.
Doterajší stav techniky
Z ešte nezverejnenej nemeckej patentovej prihlášky s označením 197 05 447 je už známe, že rádiové zariadenie môže byť prevádzkované s rôznymi výkonovými stupňami, takže môže byť použité flexibilne. Lacné rádiové zariadenie s nízkym výkonovým stupňom môže byť pomocou pripoj íteľného vysokofrekvenčného zosilňovacieho obvodu jednoduchým spôsobom vybavené pre prevádzku vo vyššom výkonovom stupni. Dosah rádiového zariadenia prvého vopred stanoveného výkonového stupňa môže byť jednoduchými prostriedkami pripojením vysokofrekvenčného zosilňovacieho obvodu zvýšený.
Spis DE 35 28 886 opisuje rádiotelefónny systém s mobilnými stanicami, so základnými stanicami a s prenosnými terminálmi. Pritom je upravený prvý druh prevádzky, pri ktorom sa používa rádiové spojenie medzi základnou stanicou a prenosným terminálom. Tento druh prevádzky je výhodným druhom prevádzky, ktorý vyžaduje vyšší vysielací výkon prenosného terminálu. Ak nemôže byť tento prvý druh prevádzky udržovaný, napríklad kvôli chýbajúcemu spojeniu medzi prenosným terminálom a základnou stanicou, dôjde k prepnutiu na druhý druh prevádzky, pri ktorej sa vytvorí spojenie medzi mobilnou stanicou a prenosným terminálom.
Spis WO 92/10046 obsahuje celulámy telefónny systém, pričom pre rádiovú komunikáciu medzi mikrotelefónom a základnou stanicou sa najskôr medzi mikrotelefónom a reléovou stanicou vytvorí infračervené spojenie. Reléová stanica je vybavená anténou, ktorá zaručuje rádiové spojenie so základnou stanicou.
Podstata vynálezu
Uvedené skutočnosti vylepšuje spôsob prevádzky telekomunikačného vysielacieho zariadenia, pri ktorom sa pri požiadavke na spojenie telekomunikačným vysielacím zariadením preskúša, či môže byť vytvorené bezdrôtové spojenie s rádiovým modulom, pričom pre prípad, že toto bezdrôtové spojenie s rádiovým modulom môže byť vytvorené, sa medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom bezdrôtovo prenesú signály s prvým vysielacím výkonom a z rádiového modulu sa do rádiovej siete vyšlú signály s vopred stanoveným výkonom, ktoré sú odvodené od prijatých signálov telekomunikačného vysielacieho zariadenia, podľa vynálezu, ktorého podstatou je, že pri prerušení bezdrôtového prenosu medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom sa z telekomunikačného vysielacieho zariadenia do rádiovej siete vyšlú signály s ďalším, druhým vopred stanoveným výkonom, a tento druhý vopred stanovený výkon je väčší ako prvý vysielací výkon.
Spôsob a telekomunikačné vysielacie zariadenie podľa vynálezu majú výhodu v tom, že pri požiadavke na spojenie sa telekomunikačným vysielacím zariadením preskúša, či môže byť vytvorené bezdrôtové spojenie s rádiovým modulom, a pre prípad, že toto bezdrôtové spojenie s rádiovým modulom môže byť vytvorené, sa medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom bezdrôtovo prenesú signály a rádiovým modulom sa vyšlú signály s vopred stanoveným výkonom, ktoré sú odvodené od prijatých signálov telekomunikačného vysielacieho zariadenia. Preto nemusí byť medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom uskutočnené kabelové spojenie. Pri usporiadaní rádiového modulu v motorovom vozidle s použitím telekomunikačného vysielacieho zariadenia v motorovom vozidle nie je pozornosť vodiča nijako obmedzená možným zachytením káblu a bezpečnosť dopravy sa tým zvýši. Telekomunikačné vysielacie zariadenie môže byť okrem toho dosažiteľné spolujazdcom bez ohľadu na dĺžky káblov.
Ďalšia výhoda spočíva v tom, že ako telekomunikačné vysielacie zariadenie môže byť použité aj zariadenie, ktoré neobsahuje žiadne rádiové zariadenie alebo obsahuje rádiové zariadenie s pomerne malým vysielacím výkonom, a ktoré zaistí požadovaný vysielací výkon rádiového modulu na zaistenie rádiového spojenia. Týmto spôsobom je možné znížiť cenu telekomunikačného vysielacieho zariadenia, pričom prostredníctvom jediného rádiového modulu na vysielanie rádiových signálov je možné súčasne prevádzkovať aj viacej tele komunikačných vysielacích zariadení, čím dôjde k ešte ďalšej úspore nákladov, pretože zodpovedajúca funkčnosť pre vytvorenie potrebného vysielacieho výkonu sa musí zaistiť iba raz, totiž v rádiovom module.
Ak existuje pomerne vysoký vopred stanovený výkon na vyslanie rádiových signálov z rádiového modulu, vznikne vysoká bezpečnosť prenosu týchto rádiových signálov, vysoký dosah rádiových signálov, vysoká kvalita hovorov pri prenose hovorových dát prostredníctvom rádiových signálov, vyššia bezpečnosť spojenia pre rádiové moduly usporiadané v okrajových častiach dosahu rádiových prístrojov spojených s príslušnými základnými stanicami a pri použití v motorovom vozidle aj zvýšená bezpečnosť spojenia pri rýchlej jazde. Týmto spôsobom sa dá bez prerušenia prostredníctvom rádiových signálov uskutočňovať aj prenos dát a faxov, keď je k rádiovému modulu alebo k telekomunikačnému vysielaciemu zariadeniu pripojená počítačová jednotka alebo faxový prístroj.
Ďalšia výhoda spočíva v tom, že prostredníctvom rádiového modulu rôznych telekomunikačných vysielacích zariadení je možné vytvoriť a uskutočňovať rádiové spojenia, pretože rádiový modul je nezávislý od použitých telekomunikačných vysielacích zariadení, a môže byť preto prevádzkovaný rôznymi užívateľnú. Na základe tejto nezávislosti sa dá naopak prevádzkovať telekomunikačné vysielacie zariadenie prostredníctvom ľubovoľných rádiových modulov.
Opatreniami uvedenými vo vedľajších patentových nárokoch sú dané ďalšie výhodné uskutočnenia a vylepšenia spôsobu uvedeného v nezávislom nároku 1 a telekomunikačného vysielacieho zariadenia uvedeného v nezávislom nároku 5.
Zvlášť výhodné je, že pre prípad, že sa nedá vytvoriť bezdrôtové spojenie s rádiovým modulom, sú signály vyslané telekomunikačným vysielacím zariadením s ďalším vopred stanoveným výkonom. Týmto spôsobom sa dá prevádzkovať telekomunikačné vysielacie zariadenie aj nezávisle od rádiového modulu, takže telekomunikačné vysielacie zariadenie môže byť prevádzkované pri rádiovom module vstavanom napríklad do motorového vozidla aj mimo toto motorové vozidlo, respektíve mimo dosah rádiového modulu, a užívateľ potrebuje pre použitie rádiového prenosu vnútri a zvonka motorového vozidla iba jedno jediné telekomunikačné vysielacie zariadenie. Tým sa ušetria náklady a užívateľovi sa uľahčuje obsluha, pretože si musí zvyknúť iba na vykonávanie obsluhy jediného telekomunikačného vysielacieho zariadenia, pričom potrebuje iba jednu kartu na oprávnený prístup a má k dispozícii jednotnú pamäť pre telefónny zoznam.
Obsluha pre užívateľa sa uľahčí aj tým, že bezdrôtové spojenie s rádiovým modulom sa automaticky prepne na vysielanie signálov z telekomunikačného vysielacieho zariadenia s ďalším vopred stanoveným výkonom.
Ďalšia výhoda spočíva v tom, že medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom môžu byť prenášané optické opticé signály, výhodne v rozsahu infračerveného žiarenia. Týmto spôsobom nedochádza pri bezdrôtovom spojení medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom k žiadnemu ožiareniu užívateľa. Okrem toho optická výmena dát medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom usporiadaným v motorovom vozidle nemá žiadny vplyv na elektroniku motorového vozidla, ktorá teda výmenou dát medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom nie je nijako poškodzovaná. V motorovom vozidle sa teda dá medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom uskutočňovať prostredníctvom optických signálov bezpečnejšia výmena dát bez pôsobenia na elektroniku motorového vozidla. Vhodné optické rozhranie integrované do telekomunikačného vysielecieho zariadenia spôsobí iba nepodstatný prírastok hmotnosti a môže byť uskutočnené lacno a s malými nárokmi na priestor.
Ďalšia výhoda spočíva v tom, že medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom môžu byť prenášané rádiové signály s obmedzeným dosahom, výhodne podľa normy DECT-Standard (Digital Enhanced Cordless Telecommunications). Týmto spôsobom nemôže byť bezdrôtový prenos medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom prerušovaný optickými prekážkami.
Ďalšia výhoda spočíva v tom, že pri prerušení bezdrôtového prenosu medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom sú telekomunikačným vysielacím zariadením vyslané signály s ďalším vopred stanoveným výkonom. Týmto spôsobom sa zaisti, že existujúce spojenie medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a ďalším účastníkom rádiovej siete sa nepreruší vtedy, keď dôjde k prerušeniu bezdrôtového spojenia medzi telekomunikačným vysielacím zariadením a rádiovým modulom, napríklad v dôsledku prekážok v optickej prenosovej dráhe. Tým sa preto ďalej zvýši bezpečnosť spojenia.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude ďalej bližšie objasnený na príkladnom uskutočnení podľa priložených výkresov, na ktorých obr. 1 znázorňuje blokovú schému rádiového modulu a rádiového zariadenia a obr. 2 vývojový diagram priebehu spôsobu podľa vynálezu.
SK 286817 Β6
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 je znázornený rádiový modul 5, napríklad rádiový modul podľa normy GSM-Standard (Global Systém for Mobile Communications). Rádiový modul 5 obsahuje rádiovú vysielaciu jednotku 35 a prvé rozhranie 40 pripojenia k rádiovej vysielacej jednotke 35. K rádiovej vysielacej jednotke 35 je pripojená prvá vysielacia/prijímacia anténa 45. Rádiová vysielacia jednotka 35 môže obsahovať aj prijímaciu jednotku, ktorá však je pre popis tohto príkladného uskutočnenia nepodstatná. Prvé rozhranie 40 je rozhraním pre bezdrôtovú výmenu dát a môže byť vytvorené napríklad ako optické rozhranie alebo ako rádiové rozhranie pre rádiové prenosy s obmedzeným dosahom. Pri vytvorení ako optické rozhranie môže napríklad ísť o infračervené rozhranie podľa normy IrDA-Standard (Infrared Data Association). Pri vytvorení ako rádiové rozhranie pre rádiové prenosy s obmedzeným dosahom ísť jednať napríklad o rádiové rozhranie podľa normy DECTStandard (Digital Enhanced Cordless Telecommunications). Pri vytvorení prvého rozhrania 40 ako rádiové rozhranie je k prvému rozhraniu 40 pripojená tretia vysielacia/prijímacia anténa 55, ktorá je na obr. 1 znázornená čiarkované. Prvou vysielacou/prijímacou anténou 45 sa dajú vysielať rádiové signály z rádiovej vysielacej jednotky 35 pri prvom vopred stanovenom výkone s veľkosťou napríklad 8 W.
Rádiový modul 5 môže byť napríklad spojený s autorádiom alebo môže byť doň integrovaný. Ako prvá vysielacia/prijímacia anténa 45 môže byť potom použitá anténa motorového vozidla.
Na obr. 1 je ďalej znázornené telekomunikačné vysielacie zariadenie 1, vytvorené ako rádiové zariadenie, napríklad ako mobilný telefón podľa normy GSM, ktoré obsahuje vysielaciu jednotku 25, ktorá môže byť spojená prostredníctvom prepínača 20 s druhým rozhraním 10. Telekomunikačné vysielacie zariadenie 1 môže byť rovnako vytvorené ako mobilne rádiové zariadenie, ručné rádiové zariadenie, prevádzkové rádiové zariadenie alebo podobne. Prostredníctvom prepínača 20 môže byť vysielacia jednotka 25 ďalej spojená s rádiovou jednotkou 30, ku ktorej je pripojená druhá vysielacia/prijímacia anténa 50.
Telekomunikačné vysielacie zariadenie 1 ďalej obsahuje kontrolné zariadenie 15, ku ktorému je pripojená vysielacia jednotka 25, rádiová jednotka 30 a druhé rozhranie 10 a ktoré ovláda prepínač 20. Druhé rozhranie 10 môže byť vytvorené ako optické rozhranie, napríklad ako infračervené rozhranie podľa normy IrDA. Druhé rozhranie 10 však môže byť vytvorené aj ako rádiové rozhranie pre rádiové prenosy s obmedzeným dosahom, napríklad podľa normy DECT. Pri vytvorení druhého rozhrania 10 ako rádiové rozhranie je k druhému rozhraniu 10 pripojená štvrtá vysielacia/prijímacia anténa 60, ktorá je na obr. 1 znázornená čiarkované.
Pre spoluprácu telekomunikačného vysielacieho zariadenia 1 s rádiovým modulom 5 je potrebné, aby prvé rozhranie 40 a druhé rozhranie 10 umožnili bezdrôtovú výmenu dát rovnakého druhu, čo značí, že obidve rozhrania 10, 40 budú vytvorené či ako optické rozhrania, alebo rádiové rozhrania.
Na obr. 2 je znázornený vývojový diagram priebehu spôsobu podľa vynálezu. V programovom bode 100 preskúša kontrolné zariadenie 15, či existuje požiadaviek na spojenie. Ak je tomu tak, dôjde k pokračovaniu do programového bodu 105 a v opačnom prípade k návratu pred programový bod 100. Požiadaviek na spojenie môže byť pritom uskutočnená užívateľom telekomunikačného vysielacieho zariadenia 1 zvolením volaného čísla na vstupnej jednotke, ktorá na obr, 1 nie je znázornená, a ktorá je rovnako spojená s kontrolným zariadením 15. Potom kontrolné zariadenie 15 ovláda prepínač 20 tak, aby uskutočnil spojenie vysielacej jednotky 25 s druhým rozhraním 10 na uskutočnenie bezdrôtového prenosu informácií o voľbe do rádiového modulu 5 a nasledovne uvedie do činnosti na prenos informácii o voľbe vysielaciu jednotku 25. Vysielacia jednotka 25 môže byť navyše skombinovaná s prijímacou jednotkou. Podľa polohy prepínača 20 môže do vysielacej jednotky 25, rozšírenej o prijímaciu jednotku, dôjsť prostredníctvom druhého rozhrania 10 alebo rádiovej jednotky 30 požiadavka na spojenie ďalšieho účastníka rádiovej siete. Rádiový modul 5 a telekomunikačné vysielacie zariadenie 1 sa pritom môžu nachádzať v rádiovom prístroji spojenom so základnou stanicou, ktorá na obr. 1 nie je znázornená, rádiovej siete, ktorá môže byť vytvorená podľa normy GSM. Rádiové dáta signalizujúce požiadavku na spojenie ďalšieho účastníka môžu byť pritom prijaté tak prvou vysielacou/prijímacou anténou 45, ako aj druhou vysielacou/prijímacou anténou 50. Dáta prijaté rádiovou jednotkou 30 a signalizujúce požiadavku na spojenie môžu byť zistené kontrolným zariadením 15. Dáta prijaté rádiovou vysielacou jednotkou 35 rádiového modulu 5 signalizujúce požiadavku na spojenie môžu byť prenesené bezdrôtovo prostredníctvom prvého rozhrania 40 do druhého rozhrania 10 a zistené rovnako kontrolným zariadením 15.
V programovom bode 105 preskúša kontrolné zariadenie 15, či je možné bezdrôtové spojenie medzi prvým rozhraním 40 a druhým rozhraním 10. Ak je tomu tak, dôjde k pokračovaniu do programového bodu 110 a v opačnom prípade k odbočeniu do programového bodu 125. Keď boli dáta signalizujúce požiadavku na spojenie prijaté druhým rozhraním 10, môže preskúšanie na bezdrôtové spojenie medzi obidvomi rozhraniami 10, 40 odpadnúť. Ak vyšla požiadavka na spojenie od užívateľa telekomunikačného vysielacieho zariadenia 1, preskúša kontrolné zariadenie 15, či bol v priebehu vopred stanovenej doby prijatý v druhom rozhraní 10 z rádiového modulu 5 potvrdzovací signál ako odpoveď na informácie o voľbe vyslanej druhým rozhraním 10. Ak je tomu tak, je možné bezdrôtové spojenie medzi obidvomi rozhraniami 10, 40. Ak dôjde k prijatiu dát signalizujúcich požiadavku spojenia rádiovou jednotkou 30, uskutočni kontrolné zariadenie 15 najprv prepnutie prepínača 20 na spojenie druhého rozhrania 10 s vysielacou jednotkou 25 v prípade, že toto spojenie ešte neexistuje, a potom ovládanie vysielacej jednotky 25 na vyslanie vyzývacieho signálu prostredníctvom druhého rozhrania 10 do rádiového modulu 5. Potom sa v priebehu vopred stanovenej doby popísaným spôsobom kontrolným zariadením 15 preskúša príjem potvrdzovacieho signálu ako odpovede na vyzývací signál. V programovom bode 110 uskutoční kontrolné zariadenie 15 ovládanie prepínača 20 na spojenie druhého rozhrania 10 s vysielacou jednotkou 25 v prípade, že toto spojenie ešte neexistuje. Potom sa z vysielacej jednotky 25 vyšlú dáta, napríklad hovorové dáta, do druhého rozhrania 10 na vyslanie do rádiového modulu 5, prípadne po prispôsobení signálov. Rádiová vysielacia jednotka 35 z dátových signálov telekomunikačného vysielacieho zariadenia 1 prijatých prvým rozhraním 40 odvodí rádiové signály, ktoré vyšle s prvým vopred stanoveným výkonom prostredníctvom prvej vysielacej/prijímacej antény 45 k účastníkovi spojenia prostredníctvom rádiovej siete. Účastníkom spojenia môžu byť prijaté dáta tak prostredníctvom prvej vysielacej/prijímacej antény 45 rádiového modulu 5, ako aj prostredníctvom druhej vysielacej/prijímacej antény 50 telekomunikačného vysielacieho zariadenia 1. Signály odvodené zo signálov účastníka spojenia prijatých rádiovým modulom 5 môžu byť bezdrôtovo prenášané z prvého rozhrania 40 do druhého rozhrania 10 a po uskutočnenom prispôsobení ďalej vedené do vysielacej jednotky 25 rozšírenej o prijímaciu jednotku. Navyše alebo alternatívne k prijímacej jednotke integrovanej do vysielacej jednotky 25 môže byť k rádiovej jednotke 30 pripojená samostatná prijímacia jednotka, do ktorej sú vedené signály účastníka spojenia prijaté druhou vysielacou/prijímacou anténou 50 nezávisle od polohy prepínača 20, takže pri príjme rádiových signálov druhou vysielacou/prijímacou anténou 50 nemusí byť prepínač 20 prepnutý pre spojenie rádiovej jednotky 30 s vysielacou jednotkou 25 rozšírenou o prijímaciu jednotku.
V programovom bode 115 kontrolné zariadenie 15 preskúša, či je spojenie skončené. Ak je tomu tak, dôjde k opusteniu programovej časti a v opačnom prípade dôjde k pokračovaniu do programového bodu 120. Koniec spojenia môže byť zvolený užívateľom telekomunikačného vysielacieho zariadenia 1 tým, že môže napríklad ovládať tlačidlo slúchadla vstupnej jednotky, ktorá nie je na obr. 1 znázornená, pričom toto ovládanie je zisťované kontrolným zariadením 15. Kvôli tomu účelu môže byť vstupná jednotka, ako už bolo uvedené, spojená s kontrolným zariadením 15. Koniec spojenia však môže byť účastníkom spojenia zvolený rovnako vhodne vyslaným signálom. Tento signál, ktorý značí koniec spojenia, môže byť prijatý tak prvou vysielacou/prijímacou anténou 45, ako aj druhou vysielacou/prijímacou anténou 50. Pri príjme signálu o ukončení spojenia prvou vysielacou/prijímacou anténou 45 rádiového modulu 5 sa v prvom rozhraní 40 odvodí z tohto signálu zodpovedajúci dátový signál a bezdrôtovo prenesie do druhého rozhrania 10. Tento dátový signál môže byť zisťovaný kontrolným zariadením 15. Kontrolné zariadenie však môže rovnako zisťovať aj signál o ukončení spojenia prijatý rádiovou jednotkou 30.
V programovom bode 120 preskúša kontrolné zariadenie 15, či je bezdrôtová výmena dát medzi prvým rozhraním 40 a druhým rozhraním 10 prerušená. Ak je tomu tak, dôjde k odbočeniu do programového bodu 125 a v opačnom prípade k návratu pred programový bod 110. Na toto preskúšanie bezdrôtovej výmeny dát medzi obidvomi rozhraniami 10, 40 môže kontrolné zariadenie 15 aktivovať vysielaciu jednotku 25 k vyslaniu dopytovacieho signálu do rádiového modulu 5 cez druhé rozhranie 10. Predtým spôsobí kontrolné zariadenie 15 prepnutie prepínača 20 na spojenie vysielacej jednotky 25 s druhým rozhraním 10 v prípade, že toto spojenie ešte neexistuje. Ak neprijme druhé rozhranie 10 v priebehu druhej vopred stanovenej doby po vyslaní dopytovacieho signálu zodpovedajúci potvrdzovací signál z rádiového modulu 5 ako odpoveď na dopytovací signál, zistí kontrolné zariadenie 15, že bezdrôtová výmena dát je prerušená.
V programovom bode 125 spôsobí kontrolné zariadenie 15 prepnutie prepínača 20 na spojenie rádiovej jednotky 30 s vysielacou jednotkou 25. Vyslanie rádiových signálov k účastníkovi spojenia sa potom v rádiovej sieti GSM podľa tohto príkladného uskutočnenia uskutoční druhou vysielacou/prijímacou anténou 50 telekomunikačného vysielacieho zariadenia 1 s druhým vopred stanoveným výkonom, napríklad s veľkosťou 2 W. Príjem signálov účastníka spojenia v telekomunikačnom vysielacom zariadení 1 je v tomto programovom bode 125 možný iba priamo prostredníctvom druhej vysielacej/prijímacej antény 50 a rádiovej jednotky 30, a nie prostredníctvom druhého rozhrania 10, pretože prepínač 20 spojuje rádiovú jednotku 30 s vysielacou jednotkou 25 a medzi obidvomi rozhraniami 10, 40 priamo, tak ako tak, nie je bezdrôtová výmena dát možná.
Z programového bodu 125 sa po uplynutí tretej vopred stanovenej doby uskutoční pokračovanie do programového bodu 120, aby sa umožnilo nové preskúšanie bezdrôtovej výmeny dát prostredníctvom rozhrania 10, 40.
Rádiová jednotka 30 s druhou vysielacou/prijímacou anténou 50 však nemusí byť v telekomunikačnom vysielacom zariadení 1 upravená a vysielacia jednotka 25 môže byť s druhým rozhraním 10 spojená pevne. V tomto prípade by ani kontrolné zariadenie 15 nebolo potrebné. Obojsmerné spojenie medzi telekomunikačným vysielacím zariadením 1 a účastníkom spojenia rádiovej siete je potom možné iba prostredníctvom rádiového modulu 5, respektíve prostredníctvom obidvoch rozhraní 10, 40, takže pri prerušení bezdrôtovej výmeny dát medzi týmito obidvomi rozhraniami 10, 40 dôjde rovnako k prerušeniu spojenia medzi telekomunikačným vysielacím zariadením 1 a účastníkom spojenia. Ak sa ráta s touto nevýhodou, dá sa použiť te
SK 286817 Β6 lekomunikačné vysielacie zariadenie 1, ktorého konštrukcia aj funkčnosť budú značne zjednodušené, čo môže byť uskutočnené s podstatnou úsporou materiálu a nákladov, takže telekomunikačné vysielacie zariadenie 1 môže mať aj malé rozmery.
Rádiový modul 5 však podporuje v každom prípade plnú funkčnosť mobilného telefónu a má možnosť pripojenia alebo integrácie mnohých ďalších terminálov. K rádiovému modulu 5 môže byť prídavné pripojený faxový prístroj alebo osobný počítač prostredníctvom príslušných rozhraní, a to či s použitím vodičov alebo bezdrôtovo.
Telekomunikačné vysielacie zariadenie 1 podľa vynálezu môže byť rovnako uskutočnené ako faxovací prístroj, osobný počítač alebo podobne a na uskutočnenie spôsobu podľa vynálezu môže mať principiálne rovnakú konštrukciu ako telekomunikačné vysielacie zariadenie 1 ako rádiové zariadenie podľa obr. 1. Pripojenie týchto terminálov k rádiovému modulu 5 pomocou vodičov preto nie je potrebné. Pri pripojení alebo integrácii rádiového modulu 5 k autorádiu alebo do autorádia môžu byť rádiovým modulom 5 súčasne využívané aj funkcie a zariadenia autorádia, ako napríklad reproduktory, regulátory zvuku alebo podobne. Rádiový modul 5 môže s autorádiom rovnako spolupracovať tým spôsobom, že umožní paralelné prevádzkovanie rádiového vysielania a telekomunikácie. Keď napríklad existuje priame telekomunikačné spojenie, môže dôjsť k automatickému bezšumovému ladeniu autorádia. Prostredníctvom mikrofónu na autorádiu a reproduktorov autorádia sa dá pre telekomunikáciu uskutočniť funkcia rozprávania a počúvania.
Prostredníctvom prvého rozhrania 40 sa dá opísaným spôsobom podľa vynálezu súčasne prevádzkovať aj viacej terminálov pri vhodnej organizácii bezdrôtovej výmeny dát, napríklad prostredníctvom spôsobu využívajúceho časové polohy, pričom môže ísť o rovnaké alebo rôzne typy terminálov, ktoré však principiálne majú konštrukciu telekomunikačného vysielacieho zariadenia 1 ako rádiového zariadenia znázorneného na obr. 1. Napríklad je možné prostredníctvom prvého rozhrania 40 prevádzkovať súčasne viacej mobilných telefónov. Prostredníctvom prvého rozhrania 40 je však rovnako možné prevádzkovať súčasne mobilne telefóny, faxovacie prístroje, osobné počítače alebo podobne.
Ďalej je možné prevádzkovať telekomunikačné vysielacie zariadenie 1 podľa vynálezu s ľubovoľným počtom rádiových modulov 5 podľa vynálezu.
Pri usporiadaní rádiových modulov v rôznych motorových vozidlách môže byť užívateľ preto dosiahnuteľný vždy prostredníctvom jediného volacieho čísla, totiž telefónneho čísla svojho telekomunikačného vysielacieho zariadenia.
Pretože rádiový modul je nezávislý od typu terminálu a od telefónneho čísla telekomunikačného vysielacieho zariadenia 1, môže byť prevádzkovaný rôznymi užívateľmi s rôznymi terminálmi a typmi terminálov.
Pri uskutočnení prvého rozhrania 40 a druhého rozhrania 10 ako rádiových rozhraní sa medzi obidvomi rozhraniami 10, 40 prenášajú iba rádiové signály s obmedzeným dosahom, čo značí, že pritom ide o lokálne rádiové preskúšanie s dosahom, ktorý je v porovnaní s rádiovou sieťou GSM menší. Pritom nie sú potrebné vysoké vysielacie výkony, takže nedochádza k ožiareniu užívateľa. Pre bezdrôtovú rádiovú výmenu dát medzi obidvomi rozhraniami 10, 40 je pritom možné zvoliť napríklad normu DECT-Standard.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prevádzky telekomunikačného vysielacieho zariadenia (1), pri ktorom sa pri požiadavke na spojenie telekomunikačným vysielacím zariadením (1) preskúša, či môže byť vytvorené bezdrôtové spojenie s rádiovým modulom (5), pričom pre prípad, že toto bezdrôtové spojenie s rádiovým modulom (5) môže byť vytvorené, sa medzi telekomunikačným vysielacím zariadením (1) a rádiovým modulom (5) bezdrôtovo prenesú signály s prvým vysielacím výkonom a z rádiového modulu (5) sa do rádiovej siete vyšlú signály s vopred stanoveným výkonom, ktoré sú odvodené od prijatých signálov telekomunikačného vysielacieho zariadenia (1), vyznačujúci sa tým, že pri prerušení bezdrôtového prenosu medzi telekomunikačným vysielacím zariadením (1) a rádiovým modulom (5) sa z telekomunikačného vysielacieho zariadenia (1) do rádiovej siete vyšlú signály s ďalším, druhým vopred stanoveným výkonom, a tento druhý vopred stanovený výkon je väčší ako prvý vysielací výkon.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že pre prípad, že žiadne bezdrôtové spojenie s rádiovým modulom (5) nemôže byť vytvorené, sa telekomunikačným vysielacím zariadením (1) vyšlú signály s ďalším vopred stanoveným výkonom.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že medzi telekomunikačným vysielacím zariadením (1) a rádiovým modulom (5) sa prenášajú optické signály, predovšetkým v rozsahu infračerveného žiarenia.
  4. 4. Telekomunikačné vysielacie zariadenie (1), predovšetkým rádiové zariadenie, vyznačujúce sa t ý m , že je uskutočnené s rozhraním (10) pre bezdrôtovú výmenu dát s rádiovým modulom (5), s vysielacou jednotkou (25), s rádiovou jednotkou (30), ktorá je pripojená k vysielaccj/prijímacej anténe (50), s prepínačom (20) a s kontrolným zariadením (15) na ovládanie prepínača (20), ktoré je spojené s prepína6 čom (20), pričom prepínač (20) je upravený na spojenie vysielacej jednotky (25) s rozhraním (10) pri možnej bezdrôtovej výmene dát s rádiovým modulom (5) a na spojenie vysielacej jednotky (25) s rádiovou jednotkou (30) pri prerušenej bezdrôtovej výmene dát s rádiovým modulom (5).
  5. 5. Telekomunikačné vysielacie zariadenie (1) podľa nároku 4, vyznačujúce sa t ý m, že roz5 hranie (10) je vytvorené ako optické rozhranie, predovšetkým ako rozhranie IrDA (Infrared Data Association).
SK856-2000A 1997-12-11 1998-12-10 Spôsob prevádzky telekomunikačného vysielacieho zariadenia a telekomunikačné vysielacie zariadenie SK286817B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19755049A DE19755049C2 (de) 1997-12-11 1997-12-11 Verfahren zum Betrieb eines Telekommunikationsendgerätes, Telekommunikationsendgerät und Funkmodul
PCT/DE1998/003634 WO1999030422A2 (de) 1997-12-11 1998-12-10 Verfahren zum betrieb eines telekommunikationsendgerätes, telekommunikationsendgerät und funkmodul

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK8562000A3 SK8562000A3 (en) 2001-02-12
SK286817B6 true SK286817B6 (sk) 2009-06-05

Family

ID=7851552

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK856-2000A SK286817B6 (sk) 1997-12-11 1998-12-10 Spôsob prevádzky telekomunikačného vysielacieho zariadenia a telekomunikačné vysielacie zariadenie

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP1044578B1 (sk)
CN (1) CN100382617C (sk)
CZ (1) CZ300223B6 (sk)
DE (2) DE19755049C2 (sk)
ES (1) ES2277399T3 (sk)
HU (1) HU224794B1 (sk)
PL (1) PL194666B1 (sk)
RU (1) RU2209515C2 (sk)
SK (1) SK286817B6 (sk)
WO (1) WO1999030422A2 (sk)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6792295B1 (en) * 2000-01-12 2004-09-14 General Motors Corporation Wireless device for use with a vehicle embedded phone
DE10045303C2 (de) * 2000-09-12 2003-04-30 Siemens Ag Kommunikationseinrichtung eines Kraftfahrzeuges und Verfahren zur Herstellung einer Rufumleitung
FR2814613B1 (fr) * 2000-09-22 2003-10-31 Peugeot Citroen Automobiles Sa Dispositif de communication entre une antenne mobile de vehicule automobile et un boitier electronique d'utilisation des signaux recus par l'antenne installe dans le vehicule
WO2003000194A2 (en) 2001-06-21 2003-01-03 Pfizer Inc. Thienopyridine and thienopyrimidine anticancer agents
DE60335068D1 (de) 2002-09-30 2011-01-05 Panasonic Corp Kommunikationssystem und Gerät
JP4792498B2 (ja) 2006-03-07 2011-10-12 エアーポイント 適応型帰還予測消去器及びその方法と、それを用いた時分割二重化無線中継装置及びその方法
CN103906168A (zh) * 2014-04-11 2014-07-02 中广核工程有限公司 核电站复合式移动通信方法、终端及系统
CN104104757B (zh) * 2014-08-01 2017-03-22 孙燕群 模块化手机
DE102022200174B3 (de) 2022-01-11 2023-03-16 Continental Automotive Technologies GmbH Verfahren zur bedingten Abschaltung oder Initiierung der Abschaltung einer drahtlosen Schnittstelle eines mobilen Kommunikationsgeräts

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5932542A (ja) * 1982-08-17 1984-02-22 Aisin Seiki Co Ltd ステアリング操作ボ−ド信号伝送装置
DE3528886A1 (de) * 1985-08-12 1987-02-19 Siemens Ag Funkfernsprechsystem
AU8850291A (en) * 1990-12-03 1992-06-25 Light Ideas Incorporated Light-linked cellular telephone
DE4310230C2 (de) * 1992-11-26 1997-09-11 Sel Alcatel Ag Tragbares Teilnehmerendgerät für den Mobilfunk
EP0602608A1 (de) * 1992-12-18 1994-06-22 Siemens Aktiengesellschaft Mobilfunkgerät
DE19531415C2 (de) * 1995-08-26 1999-11-25 Mannesmann Vdo Ag Einrichtung zur Eingabe, Übertragung und Speicherung von Informationen für ein Kraftfahrzeug
DE19705447B4 (de) * 1997-02-13 2006-02-02 Robert Bosch Gmbh Funkgerät

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0100646A3 (en) 2002-02-28
EP1044578A2 (de) 2000-10-18
DE19755049A1 (de) 1999-06-24
PL341576A1 (en) 2001-04-23
HUP0100646A2 (hu) 2001-05-28
CZ20002033A3 (cs) 2001-03-14
CZ300223B6 (cs) 2009-03-25
PL194666B1 (pl) 2007-06-29
DE59813822D1 (de) 2007-01-04
CN100382617C (zh) 2008-04-16
DE19755049C2 (de) 1999-12-02
WO1999030422A3 (de) 1999-07-22
ES2277399T3 (es) 2007-07-01
HU224794B1 (en) 2006-02-28
RU2209515C2 (ru) 2003-07-27
WO1999030422A2 (de) 1999-06-17
SK8562000A3 (en) 2001-02-12
EP1044578B1 (de) 2006-11-22
CN1281621A (zh) 2001-01-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6792296B1 (en) Portable wireless communication device and methods of configuring same when connected to a vehicle
JP3075159B2 (ja) セルラー・コードレス電話機で呼を送受信する方法
KR960014675B1 (ko) 셀룰라 통신 시스템용 무선 전화 장치 및 그 통신방법
KR100781853B1 (ko) 결합된 이동 전화 및 원격 조정 단말기
KR20000068500A (ko) 이동국 환경에서 무선전화기의 핸드프리 동작과 부속품을 제공하는 인터페이스 시스템
US5553117A (en) Vehicular communications system
WO1995023485A1 (en) Multi-mode communications system
CN1168037A (zh) 便携式电话机用限制系统和便携式电话机
SK286817B6 (sk) Spôsob prevádzky telekomunikačného vysielacieho zariadenia a telekomunikačné vysielacie zariadenie
JPH03196723A (ja) 携帯電話装置
US20040192404A1 (en) Activation system and method for establishing a cellular voice communication through a radio system
JPH0555996A (ja) コードレス電話セツト
US7831281B2 (en) Interface
WO1992004798A1 (en) Method and apparatus for selective transfer of calls in personal communicators
KR200254411Y1 (ko) 핸드폰의이어폰에장착된자동전환라디오
KR200249938Y1 (ko) 휴대폰과 한 조가 된 음성인식을 가능케 하고인터럽트발생기를 구비한 핸즈프리 장치
KR200252052Y1 (ko) 차량용 정보 단말기의 핸즈프리 장치
KR100495003B1 (ko) 이동 통신 단말기의 고정장치
KR970008675B1 (ko) 무선전화기 휴대장치의 발신장치 및 그 방법
KR940009771B1 (ko) 무선전화기의 모뎀 자동선택 장치
KR200249936Y1 (ko) 음성인식을 가능케 하고 인터럽트발생기를 구비한 휴대폰장치
JPH039622A (ja) 携帯形電話機及び車両用電話装置
GB2260066A (en) Portable radio terminal equipment and vehicle-carried radio terminal equipment
CZ6694U1 (cs) Zařízení mobilního telefonu pro automatické připojení k telekomunikačním a počítačovým sítím
JPH05103061A (ja) コードレス電話装置の外線転送方式

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Expiry date: 20181210