CZ20002033A3 - Způsob provozu telekomunikačního vysílacího zařízení a telekomunikační vysílací zařízení - Google Patents

Způsob provozu telekomunikačního vysílacího zařízení a telekomunikační vysílací zařízení Download PDF

Info

Publication number
CZ20002033A3
CZ20002033A3 CZ20002033A CZ20002033A CZ20002033A3 CZ 20002033 A3 CZ20002033 A3 CZ 20002033A3 CZ 20002033 A CZ20002033 A CZ 20002033A CZ 20002033 A CZ20002033 A CZ 20002033A CZ 20002033 A3 CZ20002033 A3 CZ 20002033A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
radio
radio module
interface
telecommunications
signals
Prior art date
Application number
CZ20002033A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ300223B6 (cs
Inventor
Stephan Moeller
Hans Murgas
Original Assignee
Robert Bosch Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Robert Bosch Gmbh filed Critical Robert Bosch Gmbh
Publication of CZ20002033A3 publication Critical patent/CZ20002033A3/cs
Publication of CZ300223B6 publication Critical patent/CZ300223B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B1/00Details of transmission systems, not covered by a single one of groups H04B3/00 - H04B13/00; Details of transmission systems not characterised by the medium used for transmission
    • H04B1/38Transceivers, i.e. devices in which transmitter and receiver form a structural unit and in which at least one part is used for functions of transmitting and receiving

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Financial Or Insurance-Related Operations Such As Payment And Settlement (AREA)

Description

Způsob provozu telekomunikačního vysílacího zařízení a telekomunikační vysílací zařízení
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu provozu telekomunikačního vysílacího zařízení, při němž se při požadavku na spojení telekomunikačním vysílacím zařízením přezkouší, zda může být vytvořeno bezdrátové spojení s rádiovým modulem, přičemž pro případ, že toto bezdrátové spojení s rádiovým modulem může být vytvořeno, se mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem bezdrátově přenesou signály a z rádiového modulu se vyšlou signály s předem stanoveným výkonem, které jsou odvozeny od přijmutých signálů telekomunikačního vysílacího zařízení. Vynález se dále týká telekomunikačního vysílacího zařízení, zejména rádiového zařízení s rozhraním pro bezdrátovou výměnu dat, přičemž je upraveno kontrolní zařízení, které při požadavku na spojení a/nebo v průběhu spojení přezkouší, zda je možná bezdrátová výměna dat s rádiovým modulem, přičemž pro případ možné bezdrátové výměny dat ovládá kontrolní zařízení přepínač tak, že přepínač spojí rozhraní s vysílací jednotkou, takže je možno vysílat signály z telekomunikačního vysílacího zařízení přes rozhraní do rádiového modulu, přičemž rádiovým modulem je možno vysílat signály s předem stanoveným výkonem.
Dosavadní stav techniky
Z ještě nezveřejněné německé patentové přihlášky s označením
197 05 447 je již známé, že rádiové zařízení může být provozováno s různými výkonovými stupni, takže může být použito flexibilně.
« · ♦ fc · « «··* * 9 · 4 »·»«*· #· · t · · ·· « · · · » ♦ ♦· ♦· ·· »« ·· ·«
Levné rádiové zařízení s nízkým výkonovým stupněm může být pomocí připojitelného vysokofrekvenčního zesilovacího obvodu jednoduchým způsobem vybaveno pro provoz ve vyšším výkonovém stupni. Dosah rádiového zařízení prvního předem stanoveného výkonového stupně může být jednoduchými prostředky připojením vysokofrekvenčního zesilovacího obvodu zvýšen.
Podstata vynálezu
Výše uvedené skutečnosti vylepšuje způsob provozu telekomunikačního vysílacího zařízení, při němž se při požadavku na spojení telekomunikačním vysílacím zařízením přezkouší, zda může být vytvořeno bezdrátové spojení s rádiovým modulem, přičemž pro případ, Že toto bezdrátové spojení s rádiovým modulem může být vytvořeno, se mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem bezdrátově přenesou signály a z rádiového modulu se vyšlou signály s předem stanoveným výkonem, které jsou odvozeny od příjmutých signálů telekomunikačního vysílacího zařízení, podle vynálezu, jehož podstatou je, že při přerušení bezdrátového přenosu mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem se z telekomunikačního vysílacího zařízení vyšlou signály s dalším předem stanoveným výkonem.
Výše uvedené skutečnosti dále vylepšuje telekomunikační vysílací zařízení, zejména rádiové zařízení s rozhraním pro bezdrátovou výměnu dat, přičemž je upraveno kontrolní zařízení, které při požadavku na spojení a/nebo v průběhu spojení přezkouší, zda je možná bezdrátová výměna dat s rádiovým modulem, přičemž pro případ možné bezdrátové výměny dat ovládá kontrolní zařízení přepínač tak, že přepínač spojí rozhraní s vysílací jednotkou, takže je možno vysílat signály z telekomunikačního vysílacího zařízení přes rozhraní do rádiového modulu, přičemž rádiovým modulem je možno « 4 4 · * 4444
4 4 4 44444« 44 4 · 4 *4 4 4444 «« 4« 4« 4« «4 44 vysílat signály s předem stanoveným výkonem, podle vynálezu, jehož podstatou je, že při přerušení bezdrátového přenosu mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem jsou z telekomunikačního vysílacího zařízení vyslány signály s dalším předem stanoveným výkonem.
Způsob a telekomunikační vysílací zařízení podle vynálezu mají výhodu v tom, že při požadavku na spojení se telekomunikačním vysílacím zařízením přezkouší, zda může být vytvořeno bezdrátové spojení s rádiovým modulem, a pro případ, že toto bezdrátové spojení s rádiovým modulem může být vytvořeno, se mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem bezdrátově přenesou signály a rádiovým modulem se vyšlou signály s předem stanoveným výkonem, které jsou odvozeny od přijmutých signálů telekomunikačního vysílacího zařízení. Proto nemusí být mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem provedeno kabelové spojení. Při uspořádání rádiového modulu v motorovém vozidle s použitím telekomunikačního vysílacího zařízení v motorovém vozidle není pozornost řidiče nijak omezena možným zachycením kabelu a bezpečnost dopravy se tím zvýší. Telekomunikační vysílací zařízení může být kromě toho dosažitelné spolujezdcem bez ohledu na délky kabelů.
Další výhoda spočívá v tom, že jako telekomunikační vysílací zařízení může být použito i zařízení, které neobsahuje žádné rádiové zařízení nebo obsahuje rádiové zařízení s poměrně malým vysílacím výkonem, a které zajistí požadovaný vysílací výkon rádiového modulu pro zajištění rádiového spojení. Tímto způsobem je možno snížit cenu telekomunikačního vysílacího zařízení, přičemž prostřednictvím jediného rádiového modulu pro vysílání rádiových signálů je možno současně provozovat i více telekomunikačních vysílacích zařízení, čímž dojde k ještě další úspoře nákladů, protože • 4 4 4 Φ 4 4 4 4 4
Φ 4 4 4 4 «44 4 4 4 Φ 4
4>4 44 4 4 4 4 4
44 44 44 44 44 odpovídající funkčnost pro vytvoření potřebného vysílacího výkonu je nutno zajistit pouze jednou, totiž v rádiovém modulu.
Existuje-li poměrně vysoký předem stanovený výkon pro vyslání rádiových signálů z rádiového modulu, vznikne vysoká bezpečnost přenosu těchto rádiových signálů, vysoký dosah rádiových signálů, vysoká kvalita hovoru při přenosu hovorových dat prostřednictvím rádiových signálů, vyšší bezpečnost spojení pro rádiové moduly uspořádané v okrajových částech dosahu rádiových přístrojů spojených s příslušnými základními stanicemi a při použití v motorovém vozidle i zvýšená bezpečnost spojení pří rychlé jízdě. Tímto způsobem je možno bez přerušení prostřednictvím rádiových signálů provádět i přenos dat a faxů, když je k rádiovému modulu nebo k telekomunikačnímu vysílacímu zařízení připojena počítačová jednotka nebo faxový přístroj.
Další výhoda spočívá v tom, že prostřednictvím rádiového modulu různých telekomunikačních vysílacích zařízení je možno vytvořit a provádět rádiová spojení, protože rádiový modul je nezávislý na použitých telekomunikačních vysílacích zařízeních, a může být proto provozován různými uživateli. Na základě této nezávislosti je možno naopak provozovat telekomunikační vysílací zařízení prostřednictvím libovolných rádiových modulů.
Opatřeními uvedenými ve vedlejších patentových nárocích jsou dána další výhodná provedení a vylepšení způsobu uvedeného v nezávislém nároku 1 a telekomunikačního vysílacího zařízení uvedeného v nezávislém nároku 5.
Zvlášť výhodné je, že pro případ, že není možno vytvořit bezdrátové spojení s rádiovým modulem, jsou signály vyslány telekomunikačním vysílacím zařízením s dalším předem stanoveným • fcfc * » v v · · · «•fcfc fcfcfc* fc · fcfcfc fcfc fcfc · • fc fc «fcfcfc •fc fcfc fcfc fcfc výkonem. Tímto způsobem je možno provozovat telekomunikační vysílací zařízení i nezávisle na rádiovém modulu, takže telekomunikační vysílací zařízení může být provozováno při rádiovém modulu vestavěném například do motorového vozidla i mimo toto motorové vozidlo, respektive mimo dosah rádiového modulu, a uživatel potřebuje pro použití rádiového přenosu uvnitř a vně motorového vozidla pouze jedno jediné telekomunikační vysílací zařízení. Tím se uspoří náklady a uživateli se usnadňuje obsluha, protože si musí zvyknout pouze na provádění obsluhy jediného telekomunikačního vysílacího zařízení, přičemž potřebuje pouze jednu kartu pro oprávněný přístup a má k dispozici jednotnou paměť pro telefonní seznam.
Obsluha se pro uživatele usnadní i tím, že bezdrátové spojení s rádiovým modulem se automaticky přepne na vysílání signálů z telekomunikačního vysílacího zařízení s dalším předem stanoveným výkonem.
Další výhoda spočívá v tom, že mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem mohou být přenášeny optické signály, s výhodou v rozsahu infračerveného záření. Tímto způsobem nedochází při bezdrátovém spojení mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem k žádnému ozáření uživatele. Kromě toho optická výměna dat mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem uspořádaným v motorovém vozidle nemá žádný vliv na elektroniku motorového vozidla, která tudíž výměnou dat mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem není nijak poškozována. V motorovém vozidle je tedy možno mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem provádět prostřednictvím optických signálů bezpečnější výměnu dat bez působení na elektroniku motorového vozidla. Vhodné optické rozhraní integrované do telekomunikačního vysílacího • 9 ♦ 99
9 9
999 ·
* 9
9 9 9
9 9 9
9 9 9
99 zařízení způsobí jen nepodstatný přírůstek hmotnosti a může být provedeno levně a s malými nároky na prostor.
Další výhoda spočívá v tom, že mezí telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem mohou být přenášeny rádiové signály s omezeným dosahem, s výhodou podle normy DECTStandard (Digital Enhanced Cordless Telecommunications). Tímto způsobem nemůže být bezdrátový přenos mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem přerušován optickými překážkami.
Další výhoda spočívá v tom, že při přerušení bezdrátového přenosu mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem jsou telekomunikačním vysílacím zařízením vyslány signály s dalším předem stanoveným výkonem. Tímto způsobem se zajistí, že existující spojení mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a dalším účastníkem rádiové sítě se nepřeruší tehdy, když dojde k přerušení bezdrátového přenosu mezi telekomunikačním vysílacím zařízením a rádiovým modulem, například v důsledku překážek v optické přenosové dráze. Tím se proto dále zvýší bezpečnost spojení.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladném provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje blokové schéma rádiového modulu a rádiového zařízení a obr. 2 vývojový diagram průběhu způsobu podle vynálezu.
Příklady provedeni vynálezu
WW · *»·· • · · » » » · · » * • 9 · * * ··· » * *· · • » · »» · · » 4 · ··· Μ ·· 4· ·· ··
Na obr. 1 je znázorněn rádiový modul 1, například rádiový modul podle normy GSM-Standard (Global System for Mobile Communications). Rádiový modul 5 obsahuje rádiovou vysílací jednotku 35 a první rozhraní 40 připojení k rádiové vysílací jednotce 35. K rádiové vysílací jednotce 35 je připojena první vysílací/přijímací anténa 45. Rádiová vysílací jednotka 35 může obsahovat i přijímací jednotku, která však je pro popis tohoto příkladného provedení nepodstatná. První rozhraní 40 je rozhraním pro bezdrátovou výměnu dat a může být vytvořeno například jako optické rozhraní nebo jako rádiové rozhraní pro rádiové přenosy s omezeným dosahem. Při vytvoření jako optické rozhraní se může například jednat o infračervené rozhraní podle normy IrDA-Standard (Infrared Data Association). Při vytvoření jako rádiové rozhraní pro rádiové přenosy s omezeným dosahem se může jednat například o rádiové rozhraní podle normy DECT-Standard (Digital Enhanced Cordless Telecommunications). Při vytvoření prvního rozhraní 40. jako rádiové rozhraní je k prvnímu rozhraní 40 připojena třetí vysílací/přijímací anténa 55, která je na obr. 1 znázorněna čárkovaně. První vysílací/přijímací anténou 45 je možno vysílat rádiové signály z rádiové vysílací jednotky 35 při prvním předem stanoveném výkonu o velikosti například 8 W.
Rádiový modul 5 může být například spojen s autorádiem nebo může být do něho integrován. Jako první vysílací/přijímací anténa 45. může být potom použita anténa motorového vozidla.
Na obr. 1 je dále znázorněno telekomunikační vysílací zařízení i, vytvořené jako rádiové zařízení, například jako mobilní telefon podle normy GSM, které obsahuje vysílací jednotku 25, která může být spojena prostřednictvím přepínače 20 s druhým rozhraním 10. Telekomunikační vysílací zařízení 1 může být rovněž vytvořeno jako mobilní rádiové zařízení, ruční rádiové zařízení, provozní rádiové *« * «««« v v V 4
4 4 · · · · 4 4 »
4444 4«· 44 44 4
444 44 4 4444
444 44 4« «4 44 «4 zařízení nebo podobně. Prostřednictvím přepínače 20 může být vysílací jednotka 25 dále spojena s rádiovou jednotkou 30. k níž je připojena druhá vysílací/přijímací anténa 50. Telekomunikační vysílací zařízení 1 dále obsahuje kontrolní zařízení 15. k němuž je připojena vysílací jednotka 25, rádiová jednotka 30 a druhé rozhraní 10. a které ovládá přepínač 20. Druhé rozhraní 10 může být vytvořeno jako optické rozhraní, například jako infračervené rozhraní podle normy IrDA. Druhé rozhraní 10 však může být vytvořeno i jako rádiové rozhraní pro rádiové přenosy s omezeným dosahem, například podle normy DECT. Při vytvoření druhého rozhraní 10 jako rádiové rozhraní je k druhému rozhraní 10 připojena čtvrtá vysílací/přijímací anténa 60. která je na obr. 1 znázorněna čárkovaně.
Pro spolupráci telekomunikačního vysílacího zařízení 1 s rádiovým modulem 1 je zapotřebí, aby první rozhraní 40 a druhé rozhraní 10 umožnila bezdrátovou výměnu dat stejného druhu, což znamená, že obě rozhraní 10, 40 budou vytvořena buď jako optická rozhraní nebo jako rádiová rozhraní.
Na obr. 2 je znázorněn vývojový diagram průběhu způsobu podle vynálezu. V programovém bodě 100 přezkouší kontrolní zařízení 15, zda existuje požadavek na spojení. Je-li tomu tak, dojde k pokračování do programového bodu 105 a v opačném případě k návratu před programový bod 100. Požadavek na spojení může být přitom proveden uživatelem telekomunikačního vysílacího zařízení I zvolením volaného čísla na vstupní jednotce, která na obr. 1 není znázorněna, a která je rovněž spojena se kontrolním zařízením 15. Potom kontrolní zařízení 15 ovládá přepínač 20 tak, aby provedl spojení vysílací jednotky 25 s druhým rozhraním 10 pro provedení bezdrátového přenosu informací o volbě do rádiového modulu 5. a následně uvede do činnosti pro přenos informací o volbě vysílací jednotku 25. Vysílací jednotka 25 může být navíc zkombinována »» v - » · · · » 4 4
4 4 4 4 4 4 4 4 4
4 4 4 4 4 444 4 4 4 4 4
444 44 4 44«4
444 44 44 44 44 44 s přijímací jednotkou. Podle polohy přepínače 20 může do vysílací jednotky 25. rozšířené o přijímací jednotku, dojít prostřednictvím druhého rozhraní 10 nebo rádiové jednotky 30 požadavek na spojení dalšího účastníka rádiové sítě. Rádiový modul 5, a telekomunikační vysílací zařízení I se přitom mohou nacházet v rádiovém přístroji spojeném se základní stanicí, která na obr. 1 není znázorněna, rádiové sítě, která může být vytvořena podle normy GSM. Rádiová data signalizující požadavek na spojení dalšího účastníka mohou být přitom přijmuta jak první vysí 1 ací/prijímací anténou 45, tak i druhou vysílací/přijímací anténou 50. Data příjmutá rádiovou jednotkou 30 a signalizující požadavek na spojení mohou být zjištěna kontrolním zařízením 15. Data příjmutá rádiovou vysílací jednotkou 35. rádiového modulu 5 signalizující požadavek na spojení mohou být přenesena bezdrátově prostřednictvím prvního rozhraní 40 do druhého rozhraní 10 a zjištěna rovněž kontrolním zařízením 15.
V programovém bodě 105 přezkouší kontrolní zařízení 15. zda je možné bezdrátové spojení mezi prvním rozhraním 40 a druhým rozhraním 10. Je-li tomu tak, dojde k pokračování do programového bodu 110 a v opačném případě k odbočení do programového bodu 125. Když byla data signalizující požadavek na spojení přijmuta druhým rozhraním 10. může přezkoušení na bezdrátové spojení mezi oběma rozhraními 10. 40 odpadnout. VyŠel-li požadavek na spojení od uživatele telekomunikačního vysílacího zařízení J_, přezkouší kontrolní zařízení 15. zda byl v průběhu předem stanovené doby přijmut v druhém rozhraní 10 z rádiového modulu 1 potvrzovací signál jako odpověď na informace o volbě vyslané druhým rozhraním 10. Je-li tomu tak, je možné bezdrátové spojení mezi oběma rozhraními 10. 40. Dojde-li k přijmutí dat signalizujících požadavek spojení rádiovou jednotkou 30. provede kontrolní zařízení 15 nejprve přepnutí přepínače 20 pro spojení druhého rozhraní 10 s vysílací jednotkou 25 v případě, že toto spojení ještě neexistuje, a potom «* v » » » · »999 • 9 9 9 9 · 9999 • 9 9 9 9 999 · 9 99 9 t 9 99 9 9 9 9
999 99 99 99 99 99 ovládání vysílací jednotky 25 pro vyslání vyzývacího signálu prostřednictvím druhého rozhraní 10 do rádiového modulu 5. Potom se v průběhu předem stanovené doby popsaným způsobem kontrolním zařízením 15 přezkouší příjem potvrzovacího signálu jako odpovědi na vyzývací signál. V programovém bodě 110 provede kontrolní zařízení 15 ovládání přepínače 20 pro spojení druhého rozhraní 10 s vysílací jednotkou 25 v případě, že toto spojení ještě neexistuje. Potom se z vysílací jednotky 25 vyšlou data, například hovorová data, do druhého rozhraní 10 pro vyslání do rádiového modulu popřípadě po přizpůsobení signálů. Rádiová vysílací jednotka 35 z datových signálů telekomunikačního vysílacího zařízení 1 přijmutých prvním rozhraním 40 odvodí rádiové signály, které vyšle s prvním předem stanoveným výkonem prostřednictvím první vysílací/přijímací antény 45 k účastníkovi spojení prostřednictvím rádiové sítě. Účastníkem spojení mohou být přijmuta data jak prostřednictvím první vysílací/přijímací antény 45 rádiového modulu 5., tak i prostřednictvím druhé vysílací/přijímací antény 50. telekomunikačního vysílacího zařízení L· Signály odvozené ze signálů účastníka spojení přijmutých rádiovým modulem i mohou být bezdrátově přenášeny z prvního rozhraní 40 do druhého rozhraní 10 a po provedeném přizpůsobení dále vedeny do vysílací jednotky 25. rozšířené o přijímací jednotku. Navíc nebo alternativně k přijímací jednotce integrované do vysílací jednotky 25 může být k rádiové jednotce 30 připojena samostatná přijímací jednotka, do níž jsou vedeny signály účastníka spojení příjmuté druhou vysílací/přijímací anténou 50 nezávisle na poloze přepínače 20. takže při příjmu rádiových signálů druhou vysílací/přijímací anténou 50 nemusí být přepínač 20 přepnut pro spojení rádiové jednotky 30 s vysílací jednotkou 25 rozšířenou o přijímací jednotku,
V programovém bodě 115 kontrolní zařízení 15 přezkouší, zda je spojení skončeno. Je-li tomu tak, dojde k opuštění programové wv « « « « « «fcfc· • fc fcfcfc* fcfcfcfc fc fcfcfcfc fcfcfc fcfc fcfc fc • fcfc fc· · fcfcfcfc • fcfc fcfc fcfc fcfc fc· fcfc části a v opačném případě dojde k pokračování do programového bodu 120. Konec spojení může být zvolen uživatelem telekomunikačního vysílacího zařízení 1 tím, že může například ovládat tlačítko sluchátka vstupní jednotky, která není na obr. 1 znázorněna, přičemž toto ovládání je zjišťováno kontrolním zařízením 15. Za tím účelem může být vstupní jednotka, jak již bylo uvedeno, spojena se kontrolním zařízením 15. Konec spojení však může být účastníkem spojení zvolen rovněž vhodně vyslaným signálem. Tento signál znamenající konec spojení může být přijmut jak první vy s ί 1 ac í/přij í m ací anténou 45, tak i druhou vysílací/přijímací anténou 50. Při příjmu signálu o ukončení spojení první vysílací/přijímací anténou 45 rádiového modulu 5 se v prvním rozhraní 40 odvodí z tohoto signálu odpovídající datový signál a bezdrátově přenese do druhého rozhraní 10. Tento datový signál může být zjišťován kontrolním zařízením 15. Kontrolní zařízení však může rovněž zjišťovat i signál o ukončení spojení příjmutý rádiovou jednotkou 30..
V programovém bode 120 přezkouší kontrolní zařízení 15. zda je bezdrátová výměna dat mezi prvním rozhraním 40 a druhým rozhraním 10 přerušena. Je-li tomu tak, dojde k odbočení do programového bodu 125 a v opačném případě k návratu před programový bod 110. Pro toto přezkoušení bezdrátové výměny dat mezi oběma rozhraními 10, 40 může kontrolní zařízení 15 aktivovat vysílací jednotku 25 k vyslání dotazovacího signálu do rádiového modulu 1 přes druhé rozhraní 10.. Předtím způsobí kontrolní zařízení 15 přepnutí přepínače 20 pro spojení vysílací jednotky 25 s druhým rozhraním 10 v případě, že toto spojení ještě neexistuje. Nepříjme-li druhé rozhraní 10 v průběhu druhé předem stanovené doby po vyslání dotazovacího signálu odpovídající potvrzovací signál z rádiového modulu 5. jako odpověď na dotazovací signál, zjistí kontrolní zařízení
15. že bezdrátová výměna dat je přerušena.
»« v *w«* *·· · · · · · ···· • · · · Φ ··· · * · φ Φ φ · · Φ · · · · · · ··· ·♦ ·· ·· ·· ··
V programovém bodě 125 způsobí kontrolní zařízení 15 přepnutí přepínače 20 pro spojení rádiové jednotky 30 s vysílací jednotkou 25. Vyslání rádiových signálů k účastníkovi spojení se potom v rádiové síti GSM podle tohoto příkladného provedení provede druhou vysílací/přijímací anténou 50 telekomunikačního vysílacího zařízení J_ s druhým předem stanoveným výkonem, například o velikosti 2 W. Příjem signálů účastníka spojení v telekomunikačním vysílacím zařízení 1 je v tomto programovém bodě 125 možný jen přímo prostřednictvím druhé vysílací/přijímací antény 50 a rádiové jednotky 30, a nikoli prostřednictvím druhého rozhraní 10. protože přepínač 20 spojuje rádiovou jednotku 30. s vysílací jednotkou 25 a mezi oběma rozhraními 10. 40 přímo, tak jako tak, není bezdrátová výměna dat možná. Z programového bodu 125 se po uplynutí třetí předem stanovené doby provede pokračování do programového bodu 120, aby se umožnilo nové přezkoušení bezdrátové výměny dat prostřednictvím rozhraní 10, 40.
Rádiová jednotka 30 s druhou vysílací/přijímací anténou 50. však nemusí být v telekomunikačním vysílacím zařízení i upravena a vysílací jednotka 25 může být s druhým rozhraním 10 spojena pevně. V tomto případě by ani kontrolního zařízení 15 nebylo zapotřebí. Obousměrné spojení mezi telekomunikačním vysílacím zařízením 1 a účastníkem spojení rádiové sítě je potom možné pouze prostřednictvím rádiového modulu 5, respektive prostřednictvím obou rozhraní 10. 40. takže při přerušení bezdrátové výměny dat mezi těmito oběma rozhraními 10, 40 dojde rovněž k přerušení spojení mezi telekomunikačním vysílacím zařízením I a účastníkem spojení. Počítá-li se s touto nevýhodou, je možno použít telekomunikačního vysílacího zařízení £, jehož konstrukce i funkčnost budou značně zjednodušeny, což může být provedeno s podstatnou úsporou • * ··· ·· v · · w · 4 4 4 « 4 4 ·»«· • · 4 4 ♦ ·· · · · 4 4 • · · 4 4 4 4
4· 44 44 materiálu a nákladů, takže telekomunikační vysílací zařízení 1 může mít i malé rozměry.
Rádiový modul 5. však podporuje v každém případě plnou funkčnost mobilního telefonu a má možnost připojení a/nebo integrace četných dalších terminálů. K rádiovému modulu 5. může být přídavně připojen faxovací přístroj a/nebo osobní počítač prostřednictvím příslušných rozhraní, a to buď s použitím vodičů nebo bezdrátově.
Telekomunikační vysílací zařízení 1 podle vynálezu může být rovněž vytvořeno jako faxovací přístroj, osobní počítač nebo podobně a pro provádění způsobu podle vynálezu může mít principiálně stejnou konstrukci jako telekomunikační vysílací zařízení 1 jako rádiové zařízení podle obr. 1, Připojení těchto terminálů k rádiovému modulu 5. pomocí vodičů proto není zapotřebí. Při připojení nebo integraci rádiového modulu 5 k autorádiu nebo do autorádia mohou být rádiovým modulem 5 současně využívány i funkce a zařízení autorádia, jako například reproduktory, regulátory zvuku nebo podobně. Rádiový modul i může s autorádiem rovněž spolupracovat tím způsobem, že umožní paralelní provozování rádiového vysíláni a telekomunikace. Když například existuje přímé telekomunikační spojení, může dojít k automatickému bezŠumovému ladění autorádia. Prostřednictvím mikrofonu na autorádiu a reproduktorů autorádia je možno pro telekomunikaci uskutečnit funkci mluvení a naslouchání.
Prostřednictvím prvního rozhraní 40 je možno popsaným způsobem podle vynálezu současně provozovat i více terminálů při vhodné organizaci bezdrátové výměny dat, například prostřednictvím způsobu využívajícího časových poloh, přičemž se může jednat o stejné a/nebo různé typy terminálů, které však principiálně mají konstrukci telekomunikačního vysílacího zařízení i jako rádiového «V · » · » · · V 0 * • 0 0 « 0 · 00*0 • 0000 000 · 0 00 0
000 00 0 0000
000 00 00 00 00 00 zařízení znázorněného na obr. 1, Je například možné prostřednictvím prvního rozhraní 40 provozovat současně více mobilních telefonů. Prostřednictvím prvního rozhraní 40 je však rovněž možné provozovat současně mobilní telefony, faxovací přístroje, osobní počítače a/nebo podobně.
Dále je možno provozovat telekomunikační vysílací zařízení 1 podle vynálezu s libovolným počtem rádiových modulů 5. podle vynálezu.
Při uspořádání rádiových modulů v různých motorových vozidlech může být uživatel proto dosažitelný vždy prostřednictvím jediného volacího čísla, totiž telefonního čísla svého telekomunikačního vysílacího zařízení.
Protože rádiový modul je nezávislý na typu terminálu a na telefonním čísle telekomunikačního vysílacího zařízení 1, může být provozován různými uživateli s různými terminály a typy terminálů.
Při vytvoření prvního rozhraní 40 a druhého rozhraní 10 jako rádiových rozhraní se mezi oběma rozhraními 10, 40 přenášejí pouze rádiové signály s omezeným dosahem, což znamená, že se přitom jedná o lokální rádiové přezkoušení s dosahem, který je ve srovnání s rádiovou sítí GSM menší. Přitom není zapotřebí vysokých vysílacích výkonů, takže nedochází k ozáření uživatele. Pro bezdrátovou rádiovou výměnu dat mezi oběma rozhraními 10. 40 je přitom možno zvolit například normu DECT-Standard.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob provozu telekomunikačního vysílacího zařízení (1), při němž se při požadavku na spojení telekomunikačním vysílacím zařízením (1) přezkouší, zda může být vytvořeno bezdrátové spojení s rádiovým modulem (5), přičemž pro případ, že toto bezdrátové spojení s rádiovým modulem (5) může být vytvořeno, se mezi telekomunikačním vysílacím zařízením (1) a rádiovým modulem (5) bezdrátově přenesou signály a z rádiového modulu (5) se vyšlou signály s předem stanoveným výkonem, které jsou odvozeny od přijmutých signálů telekomunikačního vysílacího zařízení (1), vyznačující se tím, že při přerušení bezdrátového přenosu mezi telekomunikačním vysílacím zařízením (1) a rádiovým modulem (5) se z telekomunikačního vysílacího zařízení (l) vyšlou signály s dalším předem stanoveným výkonem.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro případ, že žádné bezdrátové spojení s rádiovým modulem (5) nemůže být vytvořeno, se telekomunikačním vysílacím zařízením (1) vyšlou signály s dalším předem stanoveným výkonem.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že mezi telekomunikačním vysílacím zařízením (1) a rádiovým modulem (5) se přenášejí optické signály, zejména v rozsahu infračerveného záření.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že mezi telekomunikačním vysílacím zařízením (1) a rádiovým modulem (5) se přenášejí rádiové signály s omezeným dosahem, zejména podle normy DECT-Standard (Digital Enhanced Cordless Telecommunications).
    • ·
  5. 5. Telekomunikační vysílací zařízení « w w * V V « « • · · · · · · · • » · ··· · · · · « • · * · ♦ ♦ Φ ·· ·· ·· *· (1), zejména rádiové zařízení s rozhraním (10) pro bezdrátovou výměnu dat, přičemž je upraveno kontrolní zařízení (15), které při požadavku na spojení a/nebo v průběhu spojení přezkouší, zda je možná bezdrátová výměna dat s rádiovým modulem (5), přičemž pro případ možné bezdrátové výměny dat ovládá kontrolní zařízení (15) přepínač (20) tak, že přepínač (20) spojí rozhraní (10) s vysílací jednotkou (25), takže je možno vysílat signály z telekomunikačního vysílacího zařízení (1) přes rozhraní (10) do rádiového modulu (5), přičemž rádiovým modulem (5) je možno vysílat signály s předem stanoveným výkonem, vyznačující se tím, že při přerušení bezdrátového přenosu mezi telekomunikačním vysílacím zařízením (1) a rádiovým modulem (5) jsou z telekomunikačního vysílacího zařízení (1) vyslány signály s dalším předem stanoveným výkonem.
  6. 6. Telekomunikační vysílací zařízení (1) podle nároku 5, vyznačující se tím, že pro případ, že s rádiovým modulem (5) není možná žádná bezdrátová výměna dat, ovládá kontrolní zařízení (15) přepínač (20) tak, že přepínač (20) spojí vysílací jednotku (25) s rádiovou jednotkou (30) pro vysílání signálů s předem stanoveným výkonem.
  7. 7. Telekomunikační vysílací zařízení (1) podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že rozhraní (10) je vytvořeno jako optické rozhraní, zejména jako rozhraní IrDA (Infrared Data Association).
  8. 8. Telekomunikační vysílací zařízení (1) podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že rozhraní (10) je vytvořeno jako rádiové rozhraní pro rádiové přenosy s omezeným dosahem, zejména podle normy DECT-Standard.
    « 4 4 4 4 · · 4 · 4
    4 44*4 ·44 44 44 4
    444 44 4 4444
    444 44 44 44 44 44
    Seznam vztahových značek telekomunikační vysílací zařízení 1 rádiový modul 5 druhé rozhraní 10 kontrolní zařízení 15 přepínač 20 vysílací jednotka 25 rádiová jednotka 30 rádiová vysílací jednotka 35 první rozhraní 40 první vysílací/přijímací anténa 45 druhá vysílací/přijímací anténa 50 třetí vysílací/přijímací anténa 55 čtvrtá vysílací/přijímací anténa 60 programový bod 100, 105, 1 10, 1 15, 120, 125
CZ20002033A 1997-12-11 1998-12-10 Zpusob provozu telekomunikacního vysílacího zarízení a telekomunikacní vysílací zarízení CZ300223B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19755049A DE19755049C2 (de) 1997-12-11 1997-12-11 Verfahren zum Betrieb eines Telekommunikationsendgerätes, Telekommunikationsendgerät und Funkmodul

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20002033A3 true CZ20002033A3 (cs) 2001-03-14
CZ300223B6 CZ300223B6 (cs) 2009-03-25

Family

ID=7851552

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002033A CZ300223B6 (cs) 1997-12-11 1998-12-10 Zpusob provozu telekomunikacního vysílacího zarízení a telekomunikacní vysílací zarízení

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP1044578B1 (cs)
CN (1) CN100382617C (cs)
CZ (1) CZ300223B6 (cs)
DE (2) DE19755049C2 (cs)
ES (1) ES2277399T3 (cs)
HU (1) HU224794B1 (cs)
PL (1) PL194666B1 (cs)
RU (1) RU2209515C2 (cs)
SK (1) SK286817B6 (cs)
WO (1) WO1999030422A2 (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6792295B1 (en) * 2000-01-12 2004-09-14 General Motors Corporation Wireless device for use with a vehicle embedded phone
DE10045303C2 (de) * 2000-09-12 2003-04-30 Siemens Ag Kommunikationseinrichtung eines Kraftfahrzeuges und Verfahren zur Herstellung einer Rufumleitung
FR2814613B1 (fr) * 2000-09-22 2003-10-31 Peugeot Citroen Automobiles Sa Dispositif de communication entre une antenne mobile de vehicule automobile et un boitier electronique d'utilisation des signaux recus par l'antenne installe dans le vehicule
AU2002345792A1 (en) 2001-06-21 2003-01-08 Pfizer Inc. Thienopyridine and thienopyrimidine anticancer agents
EP1404139B1 (en) 2002-09-30 2010-11-24 Panasonic Corporation Communication system and communication device
CN101438509B (zh) 2006-03-07 2013-04-17 艾尔珀因特株式会社 自适应反馈估计和抵消装置及方法,及时分双工无线电中继装置
CN103906168A (zh) * 2014-04-11 2014-07-02 中广核工程有限公司 核电站复合式移动通信方法、终端及系统
CN104104757B (zh) * 2014-08-01 2017-03-22 孙燕群 模块化手机
DE102022200174B3 (de) 2022-01-11 2023-03-16 Continental Automotive Technologies GmbH Verfahren zur bedingten Abschaltung oder Initiierung der Abschaltung einer drahtlosen Schnittstelle eines mobilen Kommunikationsgeräts

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5932542A (ja) * 1982-08-17 1984-02-22 Aisin Seiki Co Ltd ステアリング操作ボ−ド信号伝送装置
DE3528886A1 (de) * 1985-08-12 1987-02-19 Siemens Ag Funkfernsprechsystem
AU8850291A (en) * 1990-12-03 1992-06-25 Light Ideas Incorporated Light-linked cellular telephone
DE4310230C2 (de) * 1992-11-26 1997-09-11 Sel Alcatel Ag Tragbares Teilnehmerendgerät für den Mobilfunk
EP0602608A1 (de) * 1992-12-18 1994-06-22 Siemens Aktiengesellschaft Mobilfunkgerät
DE19531415C2 (de) * 1995-08-26 1999-11-25 Mannesmann Vdo Ag Einrichtung zur Eingabe, Übertragung und Speicherung von Informationen für ein Kraftfahrzeug
DE19705447B4 (de) * 1997-02-13 2006-02-02 Robert Bosch Gmbh Funkgerät

Also Published As

Publication number Publication date
CN1281621A (zh) 2001-01-24
EP1044578B1 (de) 2006-11-22
ES2277399T3 (es) 2007-07-01
CZ300223B6 (cs) 2009-03-25
EP1044578A2 (de) 2000-10-18
PL341576A1 (en) 2001-04-23
DE59813822D1 (de) 2007-01-04
PL194666B1 (pl) 2007-06-29
SK286817B6 (sk) 2009-06-05
WO1999030422A2 (de) 1999-06-17
RU2209515C2 (ru) 2003-07-27
HUP0100646A2 (hu) 2001-05-28
DE19755049C2 (de) 1999-12-02
DE19755049A1 (de) 1999-06-24
SK8562000A3 (en) 2001-02-12
WO1999030422A3 (de) 1999-07-22
HUP0100646A3 (en) 2002-02-28
CN100382617C (zh) 2008-04-16
HU224794B1 (en) 2006-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR960014675B1 (ko) 셀룰라 통신 시스템용 무선 전화 장치 및 그 통신방법
JP2528001B2 (ja) セルラ―・コ―ドレス電話機で呼を送受信する方法
US6792296B1 (en) Portable wireless communication device and methods of configuring same when connected to a vehicle
US5450471A (en) Mobile telephone unit which combines operation of a portable mobile telephone and a vehicle telephone
AU722727B2 (en) Alternative routing system for mobile telephone calls
US6285890B1 (en) Automatic sensing of communication or accessories for mobile terminals
KR20000068500A (ko) 이동국 환경에서 무선전화기의 핸드프리 동작과 부속품을 제공하는 인터페이스 시스템
WO1995023485A1 (en) Multi-mode communications system
US7336933B2 (en) Method of maintaining communication with a device
JP4826913B2 (ja) 移動通信端末の通信モード制御方法及び装置
CZ20002033A3 (cs) Způsob provozu telekomunikačního vysílacího zařízení a telekomunikační vysílací zařízení
JPH03196723A (ja) 携帯電話装置
US7831281B2 (en) Interface
WO1992004798A1 (en) Method and apparatus for selective transfer of calls in personal communicators
JPH0983423A (ja) 衛星通信端末システム
KR200249938Y1 (ko) 휴대폰과 한 조가 된 음성인식을 가능케 하고인터럽트발생기를 구비한 핸즈프리 장치
JP3289757B2 (ja) コードレス電話機
KR100495003B1 (ko) 이동 통신 단말기의 고정장치
KR100468580B1 (ko) 공중통신망 접속 휴대전화기 장치 및 그 운용방법
JP2000261855A (ja) 移動体電話システム
JP2007507127A (ja) 移動電話用の保持器並びに車両内でそれにより保持された移動電話の稼動方法
JPH05103061A (ja) コードレス電話装置の外線転送方式
GB2260066A (en) Portable radio terminal equipment and vehicle-carried radio terminal equipment

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20181210