HU224630B1 - Berendezés és eljárás tartály ellenőrzésére - Google Patents

Berendezés és eljárás tartály ellenőrzésére Download PDF

Info

Publication number
HU224630B1
HU224630B1 HU9801049A HUP9801049A HU224630B1 HU 224630 B1 HU224630 B1 HU 224630B1 HU 9801049 A HU9801049 A HU 9801049A HU P9801049 A HUP9801049 A HU P9801049A HU 224630 B1 HU224630 B1 HU 224630B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
sealing surface
container
light
sensor
light source
Prior art date
Application number
HU9801049A
Other languages
English (en)
Inventor
John W. Juvinall
James A. Ringlien
William T. Shepherd
Original Assignee
Owens-Brockway Glass Container Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Owens-Brockway Glass Container Inc. filed Critical Owens-Brockway Glass Container Inc.
Publication of HU9801049D0 publication Critical patent/HU9801049D0/hu
Publication of HUP9801049A2 publication Critical patent/HUP9801049A2/hu
Publication of HUP9801049A3 publication Critical patent/HUP9801049A3/hu
Publication of HU224630B1 publication Critical patent/HU224630B1/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N21/00Investigating or analysing materials by the use of optical means, i.e. using sub-millimetre waves, infrared, visible or ultraviolet light
    • G01N21/84Systems specially adapted for particular applications
    • G01N21/88Investigating the presence of flaws or contamination
    • G01N21/90Investigating the presence of flaws or contamination in a container or its contents
    • G01N21/9054Inspection of sealing surface and container finish

Landscapes

  • Immunology (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Investigating Materials By The Use Of Optical Means Adapted For Particular Applications (AREA)
  • Table Devices Or Equipment (AREA)
  • Sealing Material Composition (AREA)
  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)
  • Examining Or Testing Airtightness (AREA)
  • Package Closures (AREA)
  • Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)
  • Cartons (AREA)

Description

A leírás terjedelme 14 oldal (ezen belül 4 lap ábra)
HU 224 630 Β1
A találmány tárgya berendezés és eljárás tartály ellenőrzésére, főleg a tartálynyak tömítőfelületének ellenőrzésére.
Az US-3313409 számú szabadalmi leírásból már ismert olyan berendezés, amely üvegpalackok ellenőrzésére való. Ennél csillagkerék szállítja a tartályokat egymás után ellenőrző állomásokon keresztül. Az ellenőrző állomások egyikénél a tartály kiválasztott méreteit ellenőrzik, ennek során a tartály görgős érzékelőkkel kerül kapcsolatba. A tartályt középvonala körül forgatják, eközben az érzékelők kimeneti jeleket állítanak elő a tartályméretek változásának megfelelően. A tartály forgatása közben görgőkkel mérik a tartály magasságát, a tömítőfelület peremét és mélységét. A görgők a gyakorlatban ismert LVDT érzékelőkkel vannak összekapcsolva, amelyek analóg villamos jeleket adnak a tömítőfelület magasságváltozása függvényében. Ezeket a jeleket megfelelő elektronikus egységekbe táplálják, amelyek tartálykilökő egységeket működtetnek, ezek eltávolítják a palackot a szállítóvonalról, ha a mért jel értéke az előírt értéktartományon kívül esik.
A gyakorlati tapasztalatok szerint a tartály tömítőfelületével érintkező görgők egyrészt mechanikai kopásnak vannak kitéve, másrészt szennyezhetik a tömítőfelületet. Továbbá a görgők mérete korlátozza azon tartályoknak a méretét, amelyekkel kapcsolatban azok alkalmazhatók. További hiányosságként említhető meg, hogy a mozgó szerkezeti részek gyakori karbantartást és időszakonként javítást igényelnek. A görgő a szerkezeti kialakítása miatt a különböző tartályok tömítőfelületén lévő peremhez vagy bemélyedéshez nem képes kellően igazodni.
Az US—4945228 számú szabadalmi leírás tartályok tömítőfelületének ellenőrzésére való berendezést ismertet. Ennek fényforrása úgy van elrendezve, hogy az fényenergiát bocsát a tartály tömítőfelületére, amikor a tartályt előírt helyzetben tartják és a középvonala körül forgatják. Az érzékelőegységként szereplő kamera fényérzékeny elemek lineáris vagy kétdimenziós (mátrix) elrendezését foglalja magában, és úgy van elrendezve a tartály forgástengelyéhez képest, hogy felvegye a tömítőfelületről visszatükröződő fényenergiát. A kamerának olyan hatásos látómezője van, amely meghatározott szöghelyzetre korlátozódik, és ez kisebb, mint a tartály tömítőfelületének a teljes kerülete. A kameraelrendezés érzékeli a tartályforgást és a fényintenzitásnak megfelelő jelet képez, minden érzékelőelemnél, valamint a tartály tömítőfelületénél érzékeli a méreteltéréseket.
A fenti berendezés alkalmas arra, hogy érzékelje a kereskedelmileg még elfogadtató méreteltéréseket, így például a tömítőfelület méreteltéréseit, kiemelkedéseit és szennyeződéseit, amelyek befolyásolják a tartály tömítőfelületének tükrözőképességét. Megjegyezzük azonban, hogy a fenti berendezés nem alkalmas arra, hogy a kész tartály fő méreteit mérje, így például a tartály tömítőfelületének magasságát, deformációját, gyűrődését és/vagy a tömítőfelületnél a perem vagy bemélyedés magasságának méretét.
Az US-5 489 987 számú szabadalmi leírásból (ez megfelel az EP-0676633 számú leírásnak) ismert további berendezésnek fényforrása egyetlen fénynyalábot irányít a tartály tömítőfelületére, miközben a tartályt a középvonala körül forgatják. A tömítőfelületről visszatükröződő fénynyalábot fényérzékelő érzékeli, amely lehet oldalsó hatású dióda, vagy lineáris, illetve kétdimenziós (mátrix) szenzor, és ez olyan kimeneti jelet képez, amely változik a visszaverődött fénynyaláb beesési helyzetétől függően. Ez más szavakkal annyit jelent, hogy a visszaverődött fénysugár olyan helyzetben éri a szenzort, amely változik a tömítőfelület magasságától, valamint a fényforráshoz és az érzékelőhöz képesti viszonylagos helyzet függvényében.
A jelen találmánnyal célunk olyan tökéletesített berendezés és eljárás létrehozása tartályok tömítőfelületének ellenőrzésére, amely szélesebb körben megbízhatóan alkalmazható. A találmánnyal további célunk olyan berendezés és eljárás létrehozása, amely alkalmas a tartály tömítőfelületének különböző típusváltozatait egyetlen műveletben és egyetlen megfigyelőállomáson ellenőrizni. Ismét további célunk olyan berendezés és eljárás létrehozása, amellyel a kész lezárható tartály tömítőfelületének optikai és/vagy fizikai paraméterei egyaránt egyszerűen ellenőrizhetők.
Célunk továbbá olyan berendezés és eljárás létrehozása, amely gazdaságosan megvalósítható és hosszú élettartammal üzemeltethető. A találmánnyal további speciális célunk olyan elektrooptikai nemérintkezéses eljárás és berendezés létrehozása tartályok tömítőfelületének magassági méreteinek ellenőrzésére, amely alkalmas a dudorok, vagy más deformációk kijelzésére. Az ilyen megoldások az üvegipari gyártási rendszerekben akár a „meleg végű” vagy a „hideg végű” technológiáknál egyaránt alkalmazhatóknak kell lennie.
A kitűzött feladatot tehát a találmány szerint olyan tartályellenőrző berendezéssel oldottuk meg, amely tartálynak középvonala és nyitott nyakrésze van, ezt axiális irányban tömítőfelület határolja. Ez a berendezés magában foglal:
- fényenergiát a tartály tömítőfelületére bocsátó fényforrást,
- érzékelőegységet, amely a fényforrásnak a tömítőfelületről visszatükrözött fényenergiáját fogadó kétdimenziós fényérzékelő szenzorral van ellátva,
- jelfeldolgozó feldolgozóegységet, amely a tartály tömítőfelületén észlelt méretváltozásokat a kétdimenziós fényérzékelő (mátrix) szenzorra irányított fényenergia függvényében meghatározó kialakítású.
Lényege, hogy a fényforrás több, a tartály tömítőfelületére a tartály középvonalához képest különböző beesési szögek alatt fényenergiát bocsátó fényforrást foglal magában. Továbbá az érzékelőegység a fényforrásoknak a tömítőfelületről visszaverődő fényenergiáit a kétdimenziós szenzorra olyan értelemben irányító egységet foglal magában, hogy a szenzor a fényforrások bekapcsolt állapotában a töm Kőfelületet különböző fénybeesési szögek alatt képes érzékelni.
Célszerű az olyan kivitel, amelynél a feldolgozóegység a fényforrásokkal a fényforrásokat váltakozva bekapcsoló és fényenergiát a tömítőfelületre különbö2
HU 224 630 Β1 ző beesési szögekből, váltakozva bocsátó kapcsolatban van.
Előnyösen a szenzorra fényenergiát irányító egységnek két olyan lencséje van, amelyek tengelyei a tömítőfelülettel különböző szögeket zárnak be, és amelyek a tömítőfelületen különböző fókuszpontokkal rendelkeznek. A lencsék párja a tömítőfelületről visszaverődő fényenergiát a lencséken való keresztülhaladás után párhuzamosító, azaz kollimáló (párhuzamosító) elrendezésű. Továbbá olyan fényosztója van, amely a két lencsétől érkező kollimált fénynyalábokat közös sugárútra tereli. Az irányítóegység ezt az egyetlen közös fényútra terelt fényenergiát a kétdimenziós szenzorra irányítja.
Célszerűen a fényforrások a tartálymozgatás függvényében váltakozva vannak bekapcsolt állapotban.
Olyan kivitel is lehetséges, amelynél az egyik fényforrás Fresnel-féle lencseelrendezéssel van ellátva, amelynek fókuszpontja a tömítőfelületen van.
Előnyösen az egyik fényforrás úgy van tájolva, hogy a tömítőfelület által visszavert fényenergiát rendesen a szenzortól távolra, a tömítőfelület egyenetlensége, azaz méreteltérése esetén viszont a kétdimenziós szenzorra irányítja. Előnyösen a kollimált téglalap keresztmetszetű fénynyaláb a tartály teljes tömítőfelületére kiterjed.
Célszerűen a fényérzékelő egységnél, főleg kameránál a tömítőfelület különböző pontjain többszörös fényvisszaverődést előállító egységei vannak. Egy előnyös kiviteli alaknál a többszörös fényvisszaverődés előállító egység forgató, vagy menesztő szállítószerkezetként van kialakítva, ez a tartályt a fényforráshoz és az érzékelőegységhez, főleg kamerához viszonyítottan elmozdítani képes kialakítású. A feldolgozóegység az érzékelőegységet, főleg kamerát a tartálynak a fényforráshoz és az érzékelőegységhez képesti változásait leolvasó, illetve letapogató kialakítású.
A találmány további célszerű kivitelénél az egyik fényforrásnak olyan egysége van, amely a fényenergia hosszúkás téglalap keresztmetszetű kollimált fénynyalábját a tartály tömítőfelületére olyan értelemben irányítani képes kialakítású, hogy a téglalap keresztmetszetű fénynyalábnak a tömítőfelületre eső felülete a tartály középvonalára merőleges hosszúsági mérettel és a középvonalhoz képest érintőleges szélességi mérettel rendelkezik. A fényforrás és a szenzor a tömítőfelület fölött úgy vannak elrendezve, hogy a tömítőfelület által visszavert fény a szenzornak arra a helyére esik, amely változik a tömítőfelületnek a fényforráshoz és a szenzorhoz képesti magasságával, valamint a téglalap keresztmetszetű fénynyaláb hosszúsági mérete magában foglalja a tömítőfelület méreteltérését és/vagy excentricitását.
Előnyösen a tartály mozgatóegysége forgatószerkezetként van kialakítva, amely a tartályt a középvonala körül forgatni képes kivitelű. Célszerű az olyan elrendezés, amelynél a téglalap keresztmetszetű (lényegében vonal keresztmetszetű) kollimált fénynyaláb hosszúsági mérete névlegesen egy síkba kerül a forgatószerkezetben elhelyezkedő tartály középvonalával.
Egy további célszerű kiviteli alaknál a tartálymozgató szerkezet a tartály lineáris mozgatására képes szerkezet, amely a tartálymozgatást a fényforráshoz és az érzékelőegységhez képest végzi.
Előnyösen lehet az olyan elrendezés is, amelynél a téglalap keresztmetszetű fénynyaláb hosszúsági mérete a tartály tömítőfelületén húrszerűen helyezkedik el. A fénynyaláb visszaverődési szöge a tartály tömítőfelületén névlegesen 90°.
Egy további célszerű kiviteli alaknál a fényforrás és az érzékelőegység közös síkban vannak elrendezve, amely párhuzamos a középvonallal és merőleges a tartály tömítőfelületére.
Az érzékelőegység kétdimenziós (mátrix) fényérzékelő szenzort foglal magában. Célszerűen az érzékelőegység fokuszálólencse-elrendezéssel van ellátva, amely a fényforrás által kibocsátott és a tartály tömítőfelületéről visszaverődő fénynyalábot fókuszáló kialakítású. Továbbá ez a fokuszálólencse-elrendezés képzeletbeli képsíkkal rendelkezik a fényérzékelőnél, tárgysíkja pedig névlegesen egybeesik a tömítőfelületen felütköző fénynyaláb képével.
Előnyösen a találmány szerinti berendezés második fényforrással és második fényérzékelő egységgel, főleg kamerával van ellátva, amely (mátrix) szenzorral és telecentrikus lencsékkel van ellátva, ezek a második fényforrásnak a telecentrikus lencsékkel párhuzamosított fényenergiája révén képzett tartályprofil képét a szenzoron fókuszáló elrendezésűek. Továbbá olyan feldolgozóegysége van, amely az érzékelőegységekkel a tartály deformációi, illetve méreteltérései meghatározása végett együttműködő kapcsolatban van.
Célszerűen mindkét fényforrás és mindkét érzékelőegység, főleg kamera fénysugara a tartály tömítőfelületének átmérőirányban a szemben fekvő részeit megvilágító elrendezésűek.
Egy további előnyös kiviteli alaknál a fényforrás lézerdiódát és olyan lencséket foglal magában, amelyek a lézerdióda téglalap keresztmetszetű fénysugarát lézerfényvonalként a tartály tömítőfelületére vetítik.
A találmány szerinti eljárás tartály ellenőrzésére szolgál, amely tartálynak középvonala és nyitott szája van, amelyet axiális tömítőfelület határol, amely fedéllel tömített kapcsolatba hozható. A találmány szerinti eljárás lényege, hogy (a) váltakozva különböző beesési szögű fényenergiát irányítunk a tartály tömítőfelületére, mégpedig úgy, hogy a fényenergia a tömítőfelületről különböző szögekben tükröződjék vissza;
(b) a visszatükrözött fényenergiát egyetlen kétdimenziós fényérzékelő szenzorra irányítjuk, és (c) a tömítőfelület méreteltéréseit az egyetlen kétdimenziós fényérzékelő szenzorra irányított fényenergia függvényében határozzuk meg.
Előnyösen az (a) műveleti lépéshez több fényforrást alkalmazunk, a fényforrásokat váltakozva működtetjük, és azokból fényenergiát különböző beesési szögekben irányítunk a tömítőfelületre.
Adott esetben a találmány szerinti eljárás foganatosításakor a tartály gyártási paramétereit a (c) műveletben érzékelt méreteltérések függvényében állítjuk be.
HU 224 630 Β1
Előnyösen az (a) és (b) műveleti lépéseket a tartály gyártástechnológiájának a „meleg” végén alkalmazzuk. Célszerűen a gyártási paraméterek beállítását automatizáltan végezzük.
Az eljárás egy további előnyös megvalósítási módjánál fényenergiát különböző beesési szögekben a tartály tömítőfelületére úgy irányítunk, hogy a fényenergia a tömítőfelületről különböző szögekben verődik vissza; vagy a fényenergiákat az (a) műveleti lépésnél egyetlen fényérzékelőre irányítjuk, a tömítőfelület méret- és alakeltéréseit pedig a fényérzékelőre irányított visszaverődő fény függvényeként érzékeljük.
A találmányt részletesebben a csatolt rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti berendezés példaként! kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon:
az 1. ábra a találmány szerinti berendezés első kiviteli alakjának vázlatos elrendezési rajza;
a 2. ábra az 1. ábra szerinti megoldás részletét viszonylag nagyobb képben szemlélteti;
a 3. ábra felülnézetben mutatja az 1. és 2. ábra szerinti fénynyaláb tájolását a tartály tömítőfelületéhez és középvonalához képest;
a 4. ábra a tartály tömítőfelületének nagyobb léptékű keresztmetszete;
az 5. és 6. ábrán a találmány szerinti berendezés további kiviteli alakjai láthatók oldalnézetben, illetve elölnézetben;
a 7. ábra a találmány szerinti berendezés ismét további példaként! kiviteli alakjának elrendezési vázlata;
a 8. ábra „meleg végű” gyártási technológiához alkalmazott találmány szerinti berendezés perspektivikus elrendezési vázlata.
Amint az 1. ábrán látható, a találmány szerinti tartályellenőrző berendezés példaként! kiviteli alakjának 20 szállítószerkezete van, amely önmagában ismert csillagkerékkel és 21 csúszólappal van ellátva. Ez a 20 szállítószerkezet csatlakozik az öntött 22 tartályokat, jelen esetben üvegpalackokat előállító berendezéshez (külön nem ábrázoltuk), és úgy van elrendezve, hogy a gyártósorról lekerülő 22 tartályokat egyenként adagolja - az 1. ábrán látható álló helyzetükben - a 22 tartály felső 34 nyakrészét, és különösen annak 36 tömítőfelületét 24 ellenőrző állomásra. (Hasonló csillagkerekes szállítószerkezettel ellátott berendezés ismert például az US-3 312 409 számú szabadalmi leírásból.)
A tartályellenőrző berendezésnek a jelen esetben a 22 tartály forgatására való 26 forgatószerkezete van, amelyet csak vázlatosan jeleztünk az 1. ábrán. Ez lehet, például olyan hajtott görgő, amely egymás után forgatókapcsolatba kerül minden egyes 22 tartállyal a 24 ellenőrző állomáson, és így a 22 tartályt 25 középvonala körül forgatni képes, miközben a 22 tartályt helyzetében megtartja a hosszirányú 20 szállítószerkezet.
A 26 forgatószerkezet helyzetmeghatározó 28 kódolóegységgel van kapcsolatban, amely a 22 tartály elfordulás közben jelentkező méretváltozásoknak megfelelő jeleket állít elő. Ilyen tartályelfordulás lehet, például az előre meghatározott szöghelyzettel történő elfordítás, vagy állandó forgatási sebességű forgatás. A 24 ellenőrző állomáson jelenlét-érzékelő 30 detektor van elrendezve. Ez lehet olyan kapcsoló, amely jelzi a 22 tartály megérkezését a 24 ellenőrző állomásra, és annak jelenlétét.
Az 1. ábra szerinti tartályellenőrző berendezést olyan 22 tartályhoz alkalmaztuk, amely tehát öntött üvegpalackként van kialakítva. Ennek hengeres 32 teste és a lényegében felfelé szűkülő hengeres 34 nyakrésze van, amely 35 válltól fölfelé helyezkedik el. A 34 nyakrész felső része magában foglalja a 22 tartály felső lezárható részét, ezt határolja felül a felső 36 tömítőfelület az üvegpalack szájánál, amelyet a találmány szerinti megoldással ellenőrzünk.
A 34 nyakrész szájrészét körülölelő falrészének a külső palástján önmagában ismert módon 38 csavarmenet van kialakítva, amely alsó 40 gyűrűperemben végződik, és amely a 22 tartályhoz önmagában ismert módon csavarosán rögzíthető fedél szoknyájával kapcsolódik (a fedelet külön nem ábrázoltuk).
A 4. ábrán metszetben részletesebben látható, hogy a 36 tömítőfelület belső felső részén 42 horony van kialakítva (az üvegpalack formázása során). A 42 horony belső részén 42a perem van kialakítva. Ha ez a perem magasabban helyezkedik el, mint a 36 tömítőfelület, akkor az a szaggatott vonallal jelölt 42b alakzatot kap. A hagyományos 42a perem és a 42b alakzat több okból sem kívánatos, mivel ezek a 22 tartály formázása közben problémákat okozhatnak.
Az 1. ábra szerinti megoldással az volt a célunk, hogy ellenőrizzük a 36 tömítőfelület és a 42 horony magassági méretét és síkját. Ebben az összefüggésben megemlítjük, hogy a „tömítőfelület” fogalom alatt az alábbiakban a teljes tömítőfelület-körzetet értjük, beleértve magát a tényleges 36 töm ítőfelületet és a 42 hornyot is.
Az 1. ábra szerinti berendezésnél a 24 ellenőrző állomáson a 22 tartálynak a 36 tömítőfelülete fölött első 44 fényforrást rendeztünk el. Ez úgy van elrendezve, hogy keskeny téglalap keresztmetszetű kollimált 46 fénynyalábot bocsát lefelé hegyesszögben a 36 tömítőfelületre. A jelen esetben a 46 fénynyaláb olyan keskeny téglalap keresztmetszetű kollimált fénynyaláb, amelynek hosszúsági mérete a 36 tömítőfelületre merőleges, és egy síkba esik a 25 középvonallal - a 22 tartálynak a 24 ellenőrző állomáson előírt helyzetében viszont a 25 középvonalra keresztirányú szélességi mérete érintőleges a 25 középvonalhoz képest. Az első 44 fényforrás a jelen esetben 48 lézerdiódát és hengeres 50 lencséket foglal magában, amely utóbbiaknak az a rendeltetésük, hogy a fentebb ismertetett téglalap keresztmetszetű kollimált 46 fénynyalábot előállítsák.
A 22 tartály 36 tömítőfelülete fölött fényfelfogó 52 érzékelőegység, a jelen esetben kamera van elrendezve a 24 ellenőrző állomáson. Az 52 érzékelőegység úgy van elrendezve, hogy a 46 fénynyalábnak a 36 tömítőfelületről (és adott esetben a 42 horonyról) vissza4
HU 224 630 Β1 tükröződő 54 fénynyalábjait fogadja. Az 52 érzékelőegység fókuszáló- 56 lencse-elrendezéssel, valamint kétdimenziós (mátrix) fényérzékelő 58 szenzorral van ellátva, amelyre az 56 lencseelrendezés fókuszálja a visszaverődő 54 fénynyalábot.
A 44 fényforrás és az 52 érzékelőegység a ferdén beeső 46 fénynyaláb és a visszaverődő 54 fénynyaláb síkjában vannak elrendezve, ez a sík párhuzamos és oldalt eltolt a 25 középvonalhoz képest. A 46 fénynyaláb beesési szöge, valamint az 54 fénynyaláb névleges visszaverődési szöge a jelen esetben 45°-os a 25 középvonalhoz képest, ez más szavakkal annyit jelent, hogy a 46 fénynyaláb és a visszaverődő 54 fénynyaláb egymással 90°-os szöget zárnak be.
Az 1. ábrán látható, hogy a 24 ellenőrző állomáson vizsgált 22 tartályról kapott jeleket a jelenlét-érzékelő 30 detektor 60 feldolgozóegységének továbbítja, amely a beérkező információkat, jeleket kiértékeli és feldolgozza (ez lehet például ismert processzor). A 28 kódolóegység jeleit ugyancsak a 60 feldolgozóegységnek továbbítjuk, ezek a 22 tartály forgás közbeni állapotáról, illetve méreteiről, azaz méreteltéréseiről adnak információkat.
Az 52 érzékelőegység is a 60 feldolgozóegységgel van kapcsolatban, azaz egyrészt vezérlőjeleket kap a 60 feldolgozóegységtől, másrészt kimeneti jeleket ad a 60 feldolgozóegységnek a kétdimenziós fényérzékelő 52 szenzoron érzékelt visszaverődő 54 fénynyaláb helyzetének megfelelően. A 44 fényforrás működtetését a 60 feldolgozóegység vezérli. Továbbá a 60 feldolgozóegység 62 kijelzőre csatlakozik, amely a kezelő számára kijelzi az információkat, másrészt kilökési jelet ad (külön nem ábrázolt, ismert) kilökőszerkezet részére, amely az elfogadható mérettűréseken kívül eső és ezért elfogadhatatlannak (selejtnek) minősített 22 tartályt eltávolítja a 20 szállítószerkezetről.
Az 1-4. ábrák szerinti berendezés működésmódja tehát a következő.
A téglalap keresztmetszetű 46 fénynyaláb felütközik a 22 tartály 36 tömítőfelületén, és annak egy része, nevezetesen az 54 fénynyaláb visszatükröződik a 36 tömítőfelület vízszintes részéről az 52 érzékelőegység, például kamera kétdimenziós 58 szenzorára. Hasonlóképpen, a megvilágító 46 fénynyaláb egy további része a 42 horonyról verődik vissza a kétdimenziós 58 szenzorra (2. ábra).
Az 56 lencseelrendezés célszerűen olyan képzeletbeli képsíkkal rendelkezik, amely a kétdimenziós 58 szenzor felületénél helyezkedik el, tárgysíkja pedig egy vonalba esik a 46 fénynyalábbal a 36 tömítőfelület előírt, azaz névleges helyzeténél és méreténél. Ha a 36 tömítőfelület nem pontosan vízszintes, hanem a tűréshatáron belül csak kissé ferde, akkor az 56 lencseelrendezés még képes eltéríteni a visszatükröződő 54 fénynyalábot, így a 36 tömítőfelület ferdesége még nem befolyásolja a kétdimenziós 58 szenzor által kapott képet, és a kapott magasságmérési jeleket.
A fókuszáló- 56 lencse-elrendezés elfogadási szöge korlátozott a 36 tömítőfelület radiális irányába tekintve, így csupán az a fényenergia juthat a kétdimenziós szenzorra, amely a 36 tömítőfelületnek a közel vízszintes részeiről verődik vissza. A fókuszáló- 56 lencse-elrendezésnek széles befogadó szöge van a 25 középvonalra és a 36 tömítőfelületre érintőleges irányhoz képest, úgyhogy lehetővé teszi a visszatükröződő 54 fénynyalábnak a kétdimenziós 58 szenzorra jutását, még akkor is, ha a 36 tömítőfelület - oldalirányban tekintve - a névleges, azaz előírt helyzetétől kissé eltérő helyzetben van, vagy enyhén ferde, vagy ha a fényenergia a 36 tömítőfelület durvább felületi minőségű részéről verődik is vissza.
A kétdimenziós 58 szenzoron képződő képből határozza meg a 60 feldolgozóegység a 36 tömítőfelület pontos magasságát és a 42 horony mélységét (ha van ilyen egyáltalán), mégpedig a kétdimenziós 58 szenzoron beeső fény viszonylagos helyzetének függvényében.
Mivel a 36 tömítőfelület általában domború (lásd
4. ábra), és a besüllyesztett 42 horony viszonylag keskeny, az 52 érzékelőegységben, például kamerában megjelenő fényalakzat általában két világos pontból áll, ezek egyikét olyan kis fénymennyiség képezi, amely a 36 tömítőfelületnek arról a pontjáról tükröződik vissza, amely merőleges a beeső 46 fénynyaláb síkjára, a másik pontot pedig a 42a peremről visszatükröződő fénynyaláb képezi. Ennek a két pontnak a viszonylagos helyzete határozza meg a szükséges információt.
A 36 tömítőfelület kiemelkedő vagy besüllyedő méreteltéréseire vonatkozó információk tehát az 1-4. ábrák szerinti példakénti kiviteli alakkal pontosan meghatározhatók. Megjegyezzük azonban, hogy a 22 tartály egészének méretváltozásai jelentősen befolyásolják ezeket a méréseket.
Az 5. ábrán a találmány szerinti berendezés olyan további példakénti kivitelt alakját tüntettük fel, amelynél a 44 fényforrás és az 52 érzékelőegység mellett második 70 fényforrást telecentrikus 72 lencsékkel, továbbá második 74 érzékelőegységet alkalmaztunk.
A második 70 fényforrás 76 lámpát és 78 diffúzort foglal magában a 22 tartály 34 nyakrésze felső részének oldalsó megvilágítására. A telecentrikus 72 lencsék fénysugara kétdimenziós (mátrix) fényérzékelő 80 szenzorra irányul, amely a második 74 érzékelőegység, például kamera részét képezi. Csak azokat a fénysugarakat fogadja be a kétdimenziós 80 szenzor, amelyek párhuzamosak a telecentrikus 72 lencsék középvonalával, vagyis amelyek viszonylag kis szöget (például 5°-ot) zárnak be azzal a 36 tömítőfelület alatt, vagyis közvetlenül a 36 tömítőfelület széléhez közeli részt figyeli.
Az 52 és 74 érzékelőegységek, például kamerák a 36 tömítőfelületet keresztirányban figyelik, így tehát a 22 tartály 34 nyakrészének éles képe jut a második 74 érzékelőegységnek a kétdimenziós 80 szenzorára.
Ezt a képet analizálva megkapjuk a profil méretére vonatkozó információt (ez eddig lényegében megfelel a 08/796 297 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentés leírásában ismertetett megoldással). Ez a tartálynyak profilméreteire vonatkozó információ azonban a találmány szerint kombinálható az
HU 224 630 Β1 első 52 érzékelőegység, például kamera révén nyert tömítőfelület-magassági információval, következésképpen meghatározható a nyakrész felső részének bármiféle kiemelkedése vagy bemélyedése, vagy egyéb méreteltérése, lényegében függetlenül a tartálymagasság egészének változásától. Ez más szavakkal annyit jelent, hogy a második 74 érzékelőegység révén nyert információ referenciaadatként megadja a tömítőfelület magasságát, amihez az első 52 érzékelőegység által érzékelt magassági méret viszonyítható, a 22 tartály forgatása függvényében. Következésképpen, a találmány szerinti megoldással igen pontosan meghatározható a 22 tartály 36 tömítőfelületének bármiféle eltérése a névleges kialakítástól, ami jelentős többlethatás.
A 6. ábrán a találmány szerinti tartályellenőrző berendezés ismét további példaként! kiviteli alakja látható, amelynél az első 44 fényforrás mellett második 44a fényforrásként lézerfényforrást alkalmaztunk, amelyik 46a fénynyalábot irányít a 36 tömítőfelületre, és az erről visszaverődő 54a fénynyalábot második 52a érzékelöegység, például kamera fogja fel. A 44 és 44a fényforrások 46 és 46a fénynyalábjai és a visszaverődő 54, 54a fénynyalábok, valamint az 52 és 52a érzékelőegységek párjai a 36 tömítőfelületnek az átmérőirányban szemben fekvő oldalainál vannak elrendezve és működtetve.
Az 52 és 52a érzékelőegységek kimeneti jelei a 60 feldolgozóegységbejutnak (hasonlóképpen, mint az
1. ábránál), és így pontosan meghatározhatók a 36 tömítőfelület különböző méreteltérései (erre alkalmazhatjuk például az US-5 489 987 számú szabadalmi leírás szerinti megoldást). A második 44a fényforrás lehet hasonlóképpen, mint a fenti megoldásoknál, keskeny téglalap keresztmetszetű koflimált fénynyalábot kibocsátó kialakítású. A második 52a érzékelőegység, például kamera pedig megegyező lehet a fentebb ismertetett 52 érzékelőegységgel.
A 7. ábrán a találmány szerinti tartályellenőrző 100 berendezés különösen előnyös példaként! kiviteli alakja látható. Ez lehetővé teszi a 22 tartály 34 nyakrészén kialakított 36 tömítőfelület még többféle ellenőrzését. Ennél az elrendezésnél első 44 fényforrás beesési 102 szögben irányít keskeny téglalap keresztmetszetű kollimált fénynyalábot a 36 tömítőfelületre, amint azt fentebb már ismertettük. Második 104 fényforrása is van, amely 106 LED-et tartalmaz; ez beesési 107 szögben második keskeny téglalap keresztmetszetű kollimált fénynyalábot bocsát 108 diffúzoron és Fresnel-féle 110 lencseelrendezésen keresztül a 36 tömítőfelületre, mégpedig úgy, hogy az metszi a lézerdiódaként szereplő első 44 fényforrás által kibocsátott és a 36 tömítőfelületen beeső első fénynyalábot.
A 7. ábra szerinti berendezésnek harmadik 112 fényforrása is van, amely 114 LED-et tartalmaz, és ez beesési 115 szögben bocsát téglalap keresztmetszetű kollimált fénynyalábot a 36 tömítőfelületre, mégpedig úgy, hogy az felütközik a 36 tömítőfelületen, az első 44 fényforrás és a második 104 fényforrás fénynyalábjainak beesési pontjában. Itt az első 52 érzékelőegység, például kamera a 25 középvonalhoz képest
107 irányban van elrendezve, de a szemben fekvő oldalon.
A második 104 fényforrás visszaverődő fénynyalábja 118 lencsékre kerül, amelyek azt fókuszálják. A 118 lencsék a 36 tömítőfelülettől olyan távolságra vannak elrendezve, amely megegyezik a fénykibocsátási ponttól mért fókusztávolsággal, így a visszatükröződő fényenergia a 118 lencséken keresztülhaladva nyalábba rendeződik. Az ily módon párhuzamosított, azaz kollimált fényenergiát keresztülvezetjük 120 fényosztón és az 56 lencseelrendezésen, és az végül is az első 52 érzékelőegység kétdimenziós (mátrix) fényérzékelő 58 szenzorára jut.
Az első 44 fényforrással - a 25 középvonalra tükörképszerűen - szemben 102 szögben 122 lencsék párja van elrendezve, ezek a 36 tömítőfelület megvilágítási pontjától fókusztávnyira vannak elrendezve. A 122 lencsék párján keresztülhaladó fényenergiát 124 tükör a 120 fényosztóra tükrözi, onnan pedig az eltérített fénynyaláb keresztülhalad a fókuszáló- 56 lencse-elrendezésen, és végül is a kétdimenziós 58 szenzorra jut.
így tehát a 118 és 122 lencsék párjai, valamint a 124 tükör és a 120 fényosztó együttesen úgy működnek, hogy a 44 és 104 fényforrásoknak a 36 tömítőfelületről visszaverődő fénysugarakat közös fényútra terelik, és egyetlen fénynyalábként juttatják a kétdimenziós 58 szenzorra. A harmadik 112 fényforrás 115 szöge úgy van megválasztva, hogy az abból kibocsátott fényenergiát a 36 tömítőfelület általában az 52 érzékelőegységtől, például kameráról eltérítve verje vissza. A 102, 107 és 115 szögek példaként! értéke lehet a 25 középvonalhoz képest 45°, 17° és 70°.
A 36 tömítőfelületnek a második 104 fényforrással megvilágított pontja fogadja azt a fényenergiát, amely a 110 lencseelrendezés teljes nyílásán jut át. Visszaverődés után ez a fény a 118 lencséken és az 56 lencseelrendezésen keresztül jut a kétdimenziós 58 szenzorra. A 36 tömítőfelületeknek a 110 lencseelrendezésen keresztül érkező fénnyel való megvilágításával fényes és határozott képet nyerünk. A 36 tömítőfelületnek az erősebben lejtős szakaszai, így például a peremek és hasonlók, sötétebb területekként jelennek meg a fényes kép hátterében, mivel ezek a területek elirányítják a fényenergiát a 118 lencséktől. A kétdimenziós 58 szenzor alkalmazásával ennek a jelenségnek a helye és alakja alárendelt jelentőségű.
A korábbi kiviteli alakokhoz hasonlóan, a 36 tömítőfelületnek csak azok a részei tükrözik vissza a 44 fényforrás fénynyalábját a 122 lencséken és az 56 lencseelrendezésen keresztül a kétdimenziós 58 szenzorára, amelyek közelítőleg vízszintesek, így ezek a területek világosan jelennek meg az egyébként sötét hátterű képen. A beeső és a visszavert fénysugarak közötti 90°-nak köszönhetően a 60 feldolgozóegység (1. ábra) meghatározhatja azt is, hogy a fény adott esetben a 42 horonyból a 36 tömítőfelület fölötti, illetve alatti részről verődik vissza.
A harmadik 112 fényforrás alkalmazásával az 52 érzékelőegységnek a kétdimenziós 58 szenzora ké6
HU 224 630 Β1 pes érzékelni még a felületi repedést vagy hajszálrepedést is. Ez olyan állapot, amelyben a 36 tömítőfelület belső széle vagy 43 szakasza (4. ábra) berepedt, vagy akár több repedéssel is rendelkezik. Ha a 42 horonyként kialakított szakasz sima és mentes mindenféle repedéstől, akkor a 112 fényforrás fényenergiája visszaverődik a 36 töm Kőfelületről, és ez nem halad keresztül a 122 és 118 lencsék párjain, és így nem is jutnak az 52 érzékelőegységre, például kamerába. A repedezett üveg viszont megtöri, vagy csak részben veri vissza a fényenergiát a 118 és 122 lencsék irányába és a kétdimenziós 58 szenzorára. A repedés fényes képet mutat az egyébként sötét háttéren.
Működés közben a 44, 104 és 112 fényforrásokat a találmány szerint egymás után villantjuk fel, és a kétdimenziós 58 szenzort leolvassa a 60 feldolgozóegység minden egyes felvillanás után. Például az 58 szenzortól kapott első jel képződhet a második 104 fényforrás felvillantásakor, a második kép az első 44 fényforrás felvillantásakor, a harmadik kép a második 104 fényforrás újbóli felvillantásakor és a negyedik kép a harmadik 112 fényforrás felvillantásakor. Ily módon tehát négy képet, illetve információhalmazt kapunk az 52 érzékelőegységtől. Ez a műveletsor gyorsan ismétlődik a 22 tartály forgatása közben, ezáltal a 22 tartály 36 tömítőfelületének kétdimenziós képeit sorozatban kapjuk. Mivel a 44, 104 és 112 fényforrások különböző szögeket bezáróan helyezkednek el a 36 tömítőfelülethez képest, és a 108 és 122 lencsék az ezektől érkező fénynyalábokat az egyetlen kétdimenziós 58 szenzorra továbbítják, ez igen pontosan „látja”, azaz érzékeli a különböző szögekből a 36 tömítőfelületét. A 7. ábrán látható módon valamennyi optikai egység egyetlen közös ellenőrző állomáson elrendezhető.
Az 1-7. ábrákon feltüntetett példaként! kiviteli alakoknál a fényforrások/érzékelők rendszere és a 22 tartály közötti viszonylagos elmozdulást a 26 forgatószerkezet révén értünk el (1. ábra), de bármely más szakaszos vagy folytonos forgatás is alkalmazható a 22 tartály 25 középvonala körül, és ezáltal hozzuk létre az úgynevezett „többszörös fényvisszaverődéseket”. Ezek a mozgató szerkezeti egységek tehát képesek arra, hogy a 22 tartályt, vagyis a jelen esetben az üvegpalackot elfordítsák a 25 középvonal körül. Az ilyen technológia jól alkalmazható az úgynevezett „hideg végű” üvegpalack-feldolgozási eljárásoknál is, amelyeknél a tartályok a technológiai sor végén már hidegek és merevek.
Megjegyezzük azonban, hogy a fenti kiviteli alakok esetében az úgynevezett „meleg végű” palackgyártási technológiáknál számolni kell azzal, hogy a forgatógörgő deformálhatja a még meleg és képlékeny üvegfalat. Éppen ezért a 8. ábrán a találmány szerinti tartályellenőrző berendezés olyan további példaként! kiviteli alakját tüntettük fel, amely ilyen „meleg végű” technológiákhoz is jól alkalmazható.
A 8. ábra szerinti megoldásnál a gyártógépből kikerülő forró 22 tartályt végtelenített 130 szállítószerkezet, például szállítószalag továbbítja a gyártógép és a temperálógép közötti szakaszon. A 130 szállítószerkezet helyzetjelző 28 kódolóegységgel van társítva, amely jeleket ad 60 feldolgozóegységnek a szállítószerkezet/tartály mozgása esetén. A 60 feldolgozóegység itt is leolvassa 52 érzékelőegységet a tartály egyenes vonalú mozgatása közben, így a 36 tömítőfelület körzetéből a 44 fényforrás által kibocsátott 46 fénynyaláb többszörös visszatükröződés! képét nyerjük, amelyben a téglalap keresztmetszetű kollimált 46 fénynyaláb a 36 tömítőfelület körzetét átfogja. E tömítőfelület-körzetből kapott fényvisszaverődések világos helyekként fognak megjelenni a kapott kép egyébként sötét hátterén.
Megjegyezzük, hogy ha az 52 érzékelőegységen, például kamerán belül elrendezett kétdimenziós (mátrix) fényérzékelő szenzor (8. ábrán külön nem ábrázoltuk) visszaverődő 54a fénynyalábja arra is utal, hogy a magassági méreteltérés (hiba) a 36 tömítőfelület névleges magassága fölött vagy alatt helyezkedik el.
Amint fentebb már említettük, a 22 tartály 36 tömítőfelületének különböző körzeteiről célszerűen többszörös fényvisszaverődést érhetünk el. Ez megvalósítható azáltal, hogy viszonylagos elmozdulást hozunk létre a fényforrás/érzékelőrendszer és a vizsgált 22 tartály között, illetve a leolvasások között (például az 1-7. ábrák szerinti forgatás, vagy a 8. ábra szerinti egyenes vonalú menesztés révén), vagy többszörös lézerfénynyalábbal egyidejűleg világítjuk meg a 36 tömítőfelületet. Az egy fénynyalábos/több fénynyalábos letapogatási módszer lehetővé teszi a fókuszmélységet, ennek megfelelően a nagyobb kameralencse-nyílást. A nagyobb lencsenyílás pedig javítja a visszatükröződés lehetőségét a lencse által felfogott és a tartályról visszatükröződő fénysugaraknál. A többlencsés/egyképes módszer előnye viszont, hogy a tartálymozgás nem torzítja a nyakprofilról kapott képet.
A találmány szerinti ellenőrzési eljárásból beszerzett információ célszerűen alkalmazható arra, hogy a gyártási folyamatba beavatkozva beállítsuk, vagy korrigáljuk annak műveleti lépéseit, hogy ezzel az esetleges termékminőségi problémákat eleve kiküszöböljük. Ezek a beállítási vagy pontosítás! beavatkozások történhetnek kézileg, de célszerűbb azokat automatizáltan végezni. Ha az ellenőrzést a tartálygyártás „hideg végén” végezzük, akkor az automatikus korrekció elvégezhető úgy, ahogy azt leírja például az US-4762544 számú szabadalmi leírás.
Különösen előnyösnek tartjuk, ha a „forró végű” gyártási technológiáknál a megfelelő paramétereket a gyártási folyamatban automatizáltan állítjuk. A tartály nyakrészének esetleges deformációja vagy magassági méreteltérése, vagy peremdeformációja esetén a szükséges korrigálóállításokat ezáltal egyszerűen elvégezhetjük. A gyártógép időzítését, hűtését és/vagy egyéb karakterisztikáit ennek köszönhetően automatikusan szabályozhatjuk, amivel egyrészt a termelékenység hatásosan növelhető, másrészt a selejt minimálisra csökkenthető, illetve lényegében kiküszöbölhető.

Claims (33)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Berendezés tartály nyakrészének ellenőrzésére, amely tartálynak (22) középvonala (25) és nyitott nyakrésze (34) van, ezt axiális irányban tömítőfelület (36) határolja; a berendezés magában foglal fényenergiát a tartály (22) tömítőfelületére (36) bocsátó fényforrást, és a fényforrásnak a tömítőfelületről (36) visszatükrözött fényenergiáját fogadó kétdimenziós fényérzékelő szenzorral (58) ellátott érzékelőegységet (52), valamint a tömítőfelületen (36) észlelt méretváltozásokat a szenzorra (58) irányított fényenergia függvényében meghatározó feldolgozóegységet (60), azzal jellemezve, hogy a fényforrás több, a tartály (22) tömítőfelületére (36) a tartály (22) középvonalához (25) képest különböző beesési szögek (102, 107, 115) alatt fényenergiát bocsátó fényforrást (44, 104, 112) foglal magában, továbbá az érzékelőegység (52) a fényforrásoknak (44, 104, 112) a tömítőfelületről (36) visszaverődő fényenergiáit a kétdimenziós szenzorra (58) olyan értelemben irányító egységet foglal magában, hogy a szenzor (58) a fényforrások (44, 104, 112) bekapcsolt állapotában a tömítőfelületét (36) különböző fénybeesési szögek (102, 107, 115) alatt képes érzékelni.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a feldolgozóegység (60) a fényforrásokkal (44, 104, 114) a fényforrásokat váltakozva bekapcsoló és fényenergiát a tömítőfelületre (36) különböző beesési szögekből (102, 107, 115) váltakozva bocsátó kapcsolatban van.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szenzorra (58) fényenergiát irányító egységnek egy pár lencséje (118, 122) van, amelyek tengelyei a tömítőfelülettel (36) különböző szögeket (102, 107) zárnak be, és amelyek a tömítőfelületen (36) különböző fókuszpontokkal rendelkeznek; a lencsék (118, 122) a tömítőfelületről (36) visszaverődő fényenergiát a lencséken (118, 122) való keresztülhaladás után párhuzamosító elrendezésűek; továbbá olyan fényosztója (120) van, amely a lencséktől (118, 122) érkező párhuzamosított fényenergiáit egyetlen fénypályára irányító elrendezésű, továbbá az irányítóegység, előnyösen olyan lencseelrendezés (56), amely az egyetlen fénypályán lévő fényenergiát a kétdimenziós szenzorra (58) irányító kivitelű.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fényforrások (44, 104, 112) a tartálymozgatás függvényében váltakozva vannak bekapcsolt állapotban.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az egyik fényforrás (104) Fresnel-féle lencseelrendezéssel (110) van ellátva, amelynek fókuszpontja a tömítőfelületen (36) van.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az egyik fényforrás (112) a tömítőfelület (36) által visszavert fényenergiát rendesen a szenzortól (58) távolra, a tömítőfelület (36) egyenetlensége vagy repedése esetén viszont a szenzorra (58) irányító tájolású.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az egyik fényforrásnak (44) olyan egysége van, amely a fényenergia hosszúkás téglalap keresztmetszetű fénynyalábját (46) a tartály (22) tömítőfelületére (36) olyan értelemben irányítani képes kialakítású, hogy a téglalap keresztmetszetű fénynyalábnak (46) a tömítőfelületre (36) eső felülete a tartály (22) középvonalára (25) merőleges hosszúsági mérettel és a középvonalra (25) érintőleges szélességi mérettel rendelkezik; a fényforrás (44) és a szenzor (58) a tömítőfelülete (36) fölött úgy vannak elrendezve, hogy a tömítőfelület (36) által visszavert fény a szenzornak (58) arra a helyére esik, amely változik a tömítőfelületnek (36) a fényforráshoz (44) és a szenzorhoz (58) képesti magasságával, valamint a téglalap keresztmetszetű fénynyaláb (46) hosszúsági mérete magában foglalja a tömítőfelület (36) méreteltérését és/vagy excentricitását.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a téglalap keresztmetszetű fénynyaláb (46) a tartály (22) teljes tömítőfelületén (36) keresztülér.
  9. 9. A 7. vagy 8. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az érzékelőegység (52) számára a tömítőfelület (36) különböző pontjaihoz többszörös fényvisszaverődést biztosító egysége van.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a többszörös fényvisszaverődést biztosító egység a tartályt (22) a fényforráshoz (44) és az érzékelőegységhez (52) képest mozgatni képes forgatószerkezettel (26) és/vagy szállítószerkezettel (130), valamint az érzékelőegységet (52) a tartálynak a fényforráshoz (44) és az érzékelőegységhez (52) képesti viszonylagos elmozdulásakor letapogató feldolgozóegységgel (60) van ellátva.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a tartálymozgató forgatószerkezetet (26) a tartályt (22) a középvonala (25) körül elfordítani képes szerkezetként van kialakítva.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a forgatószerkezetben (26) a téglalap keresztmetszetű fénynyaláb (46) hosszúsági mérete a tartály (22) tömítőfelületénél (36) egy síkba esik a tartály (22) középvonalával (25).
  13. 13. A 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a tartálymozgató szállítószerkezet (130) a tartályt (22) a fényforráshoz (44) és az érzékelőegységhez (52) képest vonal mentén mozgató szerkezetként van kialakítva.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a téglalap keresztmetszetű fénynyaláb (46) hosszúsági mérete a tartály (22) tömítőfelületén (36) húrszerűen helyezkedik el.
  15. 15. A 7-14. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a téglalap keresztmetszetű fénynyaláb (46) névleges visszaverődési szöge a tartály (22) tömítőfelületén (36) 90°.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fényforrás (44) és az érzékelőegység (52) közös síkban vannak elrendezve, amely sík elő8
    HU 224 630 Β1 nyösen párhuzamos a tartály (22) középvonalával (25) és merőleges a tartály (22) tömítőfelületére (36).
  17. 17. Az 1-16. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az érzékelőegység (52) fokuszálólencse-elrendezéssel (56) van ellátva, amely a fényforrás (44) által kibocsátott és a tartály (22) tömítőfelületéről (36) visszaverődő fényenergiát fókuszáló kialakítású, továbbá a fokuszálólencse-elrendezés (56) képzeletbeli képsíkja a kétdimenziós szenzoron (58) helyezkedik el, tárgysíkja pedig névlegesen egybeesik a tömítőfelületen (36) a téglalap keresztmetszetű fénynyaláb (46) képével.
  18. 18. Az 1-17. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy második fényforrással (70) és második fényfelfogó érzékelőegységgel, főleg kamerával (74) van ellátva, amely utóbbi kétdimenziós fényérzékelő szenzort (80) és telecentrikus lencséket (72) foglal magában, amelyek a második fényforrásnak (70) a telecentrikus lencsékkel (72) párhuzamos fényenergiája révén képzett nyakrészképet a szenzoron (80) fókuszáló elrendezésűek, továbbá a méretváltozást érzékelő feldolgozóegység (60) az érzékelőegységekkel (52, 74) a nyakrész (34) méreteltéréseit meghatározó kapcsolatban van.
  19. 19. A 18. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fényforrások (44, 70) és az érzékelőegységek (52, 74) fénynyalábjaikkal a tartály (22) tömítőfelületének (36) átmérőirányban szemben fekvő részeit megvilágítóan vannak elrendezve.
  20. 20. A 7-19. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fényforrás (44) lézerdiódát (48) és olyan egységet, előnyösen lencsékből (50) álló optikai egységet foglal magában, amely a lézerdióda (48) fényét lézerfénynyalábként a tartály (22) tömítőfelületére (36) vetítő kialakítású.
  21. 21. Eljárás tartály nyakrészének ellenőrzésére, amely tartálynak (22) középvonala (25) és olyan nyitott nyakrésze (34) van, amelyet tömítőfelület (36) határol, azzal jellemezve, hogy (a) váltakozva különböző beesési szögben (102, 107, 115) fényenergiát úgy irányítunk a tartály (22) tömítőfelületére (36), hogy a fényenergia a tömítőfelületről (36) különböző szögekben tükröződjék vissza;
    (b) a visszatükrözött fényenergiát egyetlen kétdimenziós fényérzékelő szenzorra (58) irányítjuk, (c) a tömítőfelületen (36) érzékelt méreteltéréseket a szenzorra (58) irányított fényenergia függvényében határozzuk meg.
  22. 22. A 21. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az (a) műveleti lépés során több fényforrást (44, 104, 112) alkalmazunk, ezeket váltakozva működtetjük, és fényenergiájukat különböző beesési szögekben irányítunk a tömítőfelületre (36).
  23. 23. A 21. vagy 22. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tartály (22) gyártási paramétereit a (c) műveletben érzékelt méreteltérések függvényében állítjuk be.
  24. 24. A 21. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tartály (22) „meleg végű” gyártástechnológiájánál alkalmazzuk.
  25. 25. A 23. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a gyártási paraméterek beállítási műveletét automatizáltan végezzük.
  26. 26. A 21. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (d) téglalap keresztmetszetű fénynyalábot (46) úgy irányítunk a tartály (22) tömítőfelületére (36), hogy a téglalap keresztmetszetű fénynyaláb (46) húrszerűen keresztülhaladjon a tartály (22) tömítőfelületén (36);
    (e) úgy tájoljuk az érzékelőegységet (52), hogy azzal a téglalap keresztmetszetű fénynyalábnak (46) a tartály (22) tömítőfelületéről (36) visszaverődő részeit felfogjuk; az érzékelőegységet (52) a tartály tömítőfelülete (36) fölött úgy rendezzük el, hogy a tartály tömítőfelületéről (36) visszaverődve az érzékelőegységre (52) jutó fénynyaláb (46) beesési helye az érzékelőegységen (52) változzék a tömítőfelület magasságának az érzékelőegységhez (52) képesti viszonylagos helyzetétől, valamint a tartály tömítőfelületének (36) méreteltéréseit vagy excentricitását befoglaló téglalap keresztmetszetű fénynyaláb (46) hosszirányú méretének a fénynyalábhoz (46) és az érzékelőegységhez (52) képesti viszonyától;
    (f) a tartály (22) tömítőfelületének (36) méreteltéréseit az érzékelőegységre (52) visszaverődő fénynyaláb beesési helyének függvényében határozzuk meg.
  27. 27. A 26. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az (f) műveleti lépés előtt az érzékelőegységen (52) a tömítőfelület (36) különböző részeiről többszörös visszaverődéseket idézünk elő.
  28. 28. A 27. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy viszonylagos elmozdulást hozunk létre a tartály (22), a fényforrás (44) és az érzékelőegység (52) között, valamint e viszonylagos elmozdulás révén hozzuk létre a többszörös fényvisszaverődéseket.
  29. 29. A 28. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a viszonylagos elmozdulást úgy hozzuk létre, hogy a tartályt (22) a középvonala (25) körül forgatjuk.
  30. 30. A 28. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a viszonylagos elmozdulást úgy hozzuk létre, hogy a tartályt (22) egyenes vonal mentén, előnyösen a középvonalára (25) keresztirányban mozgatjuk.
  31. 31. A 26. vagy 27. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tartály (22) gyártási paramétereit átállítjuk a (f) műveleti lépésben észlelt magasságváltozások függvényében.
  32. 32. A 31. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (d) és (e) műveleti lépéseket a tartály (22) gyártási technológiájának „meleg” végén alkalmazzuk.
  33. 33. A 31. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a gyártási paraméterek állítását automatizáltan végezzük.
HU9801049A 1997-05-15 1998-05-11 Berendezés és eljárás tartály ellenőrzésére HU224630B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/856,829 US5896195A (en) 1997-05-15 1997-05-15 Container sealing surface area inspection

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9801049D0 HU9801049D0 (en) 1998-07-28
HUP9801049A2 HUP9801049A2 (hu) 2000-12-28
HUP9801049A3 HUP9801049A3 (en) 2001-01-29
HU224630B1 true HU224630B1 (hu) 2005-12-28

Family

ID=25324603

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9801049A HU224630B1 (hu) 1997-05-15 1998-05-11 Berendezés és eljárás tartály ellenőrzésére

Country Status (19)

Country Link
US (2) US5896195A (hu)
EP (2) EP1635166B1 (hu)
JP (1) JP3040376B2 (hu)
CN (1) CN1199040C (hu)
AT (1) ATE313787T1 (hu)
AU (1) AU730395B2 (hu)
BR (1) BR9801637B1 (hu)
CA (1) CA2237204C (hu)
CO (1) CO4840546A1 (hu)
CZ (1) CZ297977B6 (hu)
DE (1) DE69832839T2 (hu)
DK (1) DK0878705T3 (hu)
EE (1) EE04533B1 (hu)
ES (1) ES2255116T3 (hu)
HU (1) HU224630B1 (hu)
PE (1) PE87699A1 (hu)
PL (1) PL187176B1 (hu)
SI (1) SI0878705T1 (hu)
ZA (1) ZA983995B (hu)

Families Citing this family (73)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5897677A (en) * 1997-07-24 1999-04-27 Owens-Brockway Glass Contianer Inc. Sampling of hot glassware in a glassware manufacturing system
US5969810A (en) * 1998-05-14 1999-10-19 Owens-Brockway Glass Container Inc. Optical inspection of transparent containers using two cameras and a single light source
US6175107B1 (en) * 1998-05-27 2001-01-16 Owens-Brockway Glass Container Inc. Inspection of containers employing a single area array sensor and alternately strobed light sources
US6198102B1 (en) * 1998-06-17 2001-03-06 Owens-Brockway Glass Container Inc. Inspection of container mouth using infrared energy emitted by the container bottom
US6172748B1 (en) * 1998-12-28 2001-01-09 Applied Vision Machine vision system and method for non-contact container inspection
US6104482A (en) * 1999-12-02 2000-08-15 Owens-Brockway Glass Container Inc. Container finish check detection
US6256095B1 (en) * 2000-01-21 2001-07-03 Owens-Brockway Glass Container Inc. Container sealing surface area inspection
US6415526B1 (en) * 2000-04-28 2002-07-09 Smithkline Beecham Corporation Apparatus and method for measuring alignment of metered dose inhaler valves
US6621569B2 (en) * 2000-05-26 2003-09-16 Applied Vision Company Llc Illuminator for machine vision
US6469126B1 (en) 2000-12-21 2002-10-22 E. I. Du Pont De Nmeours And Company Melt-processible, thermoplastic random copolyimides having recoverable crystallinity and associated processes
US6473170B2 (en) * 2001-01-19 2002-10-29 White Cap, Inc. Linear optical sensor for a closure
NO315264B1 (no) * 2001-01-23 2003-08-11 Tomra Systems Asa Deteksjonssystem
US6844540B2 (en) * 2001-05-21 2005-01-18 Ouellette Machinery Systems, Inc. Conveyor sensor and conveyor path restriction for conveyed objects having triangular cross sections
US6557695B2 (en) 2001-08-01 2003-05-06 Owens-Brockway Glass Container Inc. Apparatus and method for inspecting non-round containers
US7355694B2 (en) * 2002-09-10 2008-04-08 Sapporo Breweries Limited Method and apparatus for measuring a particle diameter of foam on a malt alcoholic drink
JP3818954B2 (ja) * 2002-10-22 2006-09-06 日本テトラパック株式会社 容器検査方法及び容器検査装置
FR2846423B1 (fr) * 2002-10-25 2005-12-23 Bsn Glasspack Procede et dispositif pour detecter des defauts de surface presentes par unr bague d'un recipient de revolution transparent ou translucide
FR2846424B1 (fr) * 2002-10-25 2006-02-03 Bsn Glasspack Procede et dispositif d'eclairage pour detecter des defaut et/ou de manque de matiere sur la bague d'un recipient transparent ou translucide
US6903814B1 (en) 2003-03-05 2005-06-07 Owens-Brockway Glass Container Inc. Container sealing surface inspection
US7010863B1 (en) * 2004-01-26 2006-03-14 Owens-Brockway Glass Container Inc. Optical inspection apparatus and method for inspecting container lean
JP4085999B2 (ja) * 2004-03-22 2008-05-14 アヲハタ株式会社 密封容器の検査方法及び内容物入り密封容器製品の製造方法
US7438192B1 (en) * 2004-05-28 2008-10-21 Owens-Brockway Glass Container Inc. Electronic control system for container indexing and inspection apparatus
US7060999B2 (en) * 2004-07-09 2006-06-13 Owens-Brockway Glass Container Inc. Apparatus and method for inspecting ribbed containers
US20060092410A1 (en) * 2004-10-28 2006-05-04 Owens-Brockway Glass Container Inc. Container inspection by directly focusing a light emitting die element onto the container
FR2882148B1 (fr) * 2005-02-17 2007-09-07 Iris Inspection Machines Sa Dispositif et machine de detection de defauts d'objets transparents ou translucides
JP4655202B2 (ja) * 2005-03-25 2011-03-23 住友金属鉱山株式会社 照明装置
CN102007513A (zh) * 2005-08-26 2011-04-06 卡姆特有限公司 用于检查物体的设备和方法
US20070115467A1 (en) * 2005-11-23 2007-05-24 Owens-Brockway Glass Container Apparatus and method for ensuring rotation of a container during inspection
KR100752545B1 (ko) 2005-11-24 2007-08-29 에이티아이 주식회사 2개 영상을 이용한 물체 표면 형상 및 반사율 정보 획득 시스템
DE112006003716A5 (de) * 2005-12-02 2008-10-30 HOS Hottinger Systems GbR (vertretungsberechtigter Gesellschafter: Walter Leo Pöhlandt, 68782 Brühl) Vorrichtung zur Durchgängigkeitsinspektion von durchgehenden Kanälen in Rotationssymmetrischen Teilen, insbesondere von Belüftungskanalen einer Bremsscheibe
US7414716B2 (en) * 2006-10-23 2008-08-19 Emhart Glass S.A. Machine for inspecting glass containers
US7626158B2 (en) * 2006-10-23 2009-12-01 Emhart Glass S.A. Machine for inspecting glass containers
DE102007018870A1 (de) * 2007-04-19 2008-10-23 Krones Ag Inspektionsvorrichtung zum Untersuchen von Behältnisverschlüssen
JP5082029B2 (ja) * 2007-07-02 2012-11-28 オリオンビール株式会社 検査装置
IT1395546B1 (it) * 2009-08-04 2012-09-28 Sacmi Apparato e metodo di ispezione di elementi concavi, come contenitori, tappi o simili.
US9151646B2 (en) 2011-12-21 2015-10-06 Deka Products Limited Partnership System, method, and apparatus for monitoring, regulating, or controlling fluid flow
US8622979B2 (en) * 2010-10-19 2014-01-07 Baxter Healthcare S.A. Infusion system using optical imager for controlling flow and method thereof
DE102010050673A1 (de) * 2010-11-09 2012-05-10 Krones Aktiengesellschaft Vorrichtung und Verfahren zum Inspizieren von Behältnissen
DE102011014886B3 (de) * 2011-03-23 2011-12-15 Alfelder Kunststoffwerke Herm. Meyer Gmbh Behälter mit Mündung und Verschluss mit Dichtscheibe
US9746094B2 (en) 2011-12-21 2017-08-29 Deka Products Limited Partnership Flow meter having a background pattern with first and second portions
US9724465B2 (en) 2011-12-21 2017-08-08 Deka Products Limited Partnership Flow meter
US9435455B2 (en) 2011-12-21 2016-09-06 Deka Products Limited Partnership System, method, and apparatus for monitoring, regulating, or controlling fluid flow
US10228683B2 (en) 2011-12-21 2019-03-12 Deka Products Limited Partnership System, method, and apparatus for monitoring, regulating, or controlling fluid flow
US9746093B2 (en) 2011-12-21 2017-08-29 Deka Products Limited Partnership Flow meter and related system and apparatus
US10488848B2 (en) 2011-12-21 2019-11-26 Deka Products Limited Partnership System, method, and apparatus for monitoring, regulating, or controlling fluid flow
US9372486B2 (en) 2011-12-21 2016-06-21 Deka Products Limited Partnership System, method, and apparatus for monitoring, regulating, or controlling fluid flow
DE102012022474B4 (de) * 2012-11-19 2014-06-26 Khs Corpoplast Gmbh Inspektionsanordnung für Behältermündungen
US9759343B2 (en) 2012-12-21 2017-09-12 Deka Products Limited Partnership Flow meter using a dynamic background image
US8941825B2 (en) 2013-03-15 2015-01-27 Owens-Brockway Glass Container Inc. Container inspection
USD752209S1 (en) 2013-11-06 2016-03-22 Deka Products Limited Partnership Apparatus to control fluid flow through a tube
USD751689S1 (en) 2013-11-06 2016-03-15 Deka Products Limited Partnership Apparatus to control fluid flow through a tube
USD745661S1 (en) 2013-11-06 2015-12-15 Deka Products Limited Partnership Apparatus to control fluid flow through a tube
USD751690S1 (en) 2013-11-06 2016-03-15 Deka Products Limited Partnership Apparatus to control fluid flow through a tube
USD749206S1 (en) 2013-11-06 2016-02-09 Deka Products Limited Partnership Apparatus to control fluid flow through a tube
CN104165606A (zh) * 2014-08-06 2014-11-26 苏州镭络视觉技术有限公司 一种玻璃零件平面度检测设备
USD812478S1 (en) 2014-09-15 2018-03-13 Ball Corporation Metal bottle
USD809390S1 (en) 2015-01-05 2018-02-06 Ball Corporation Metal bottle
DE102015211317B4 (de) * 2015-06-19 2021-04-01 Krones Ag Inspektionsverfahren und -vorrichtung zur Verschlusskontrolle von Behältern
US10012598B2 (en) 2015-07-17 2018-07-03 Emhart S.A. Multi-wavelength laser check detection tool
TW201736831A (zh) * 2015-12-31 2017-10-16 工業動力有限公司 利用各容器之複數影像以檢測容器之系統及方法
US11744935B2 (en) 2016-01-28 2023-09-05 Deka Products Limited Partnership Apparatus for monitoring, regulating, or controlling fluid flow
USD905848S1 (en) 2016-01-28 2020-12-22 Deka Products Limited Partnership Apparatus to control fluid flow through a tube
USD854145S1 (en) 2016-05-25 2019-07-16 Deka Products Limited Partnership Apparatus to control fluid flow through a tube
DE102017120410B4 (de) * 2017-09-05 2021-05-06 vision-tec Patent GmbH Verfahren zum Erkennen von Flaschen
EP3682436A4 (en) * 2017-09-11 2021-06-16 Trelleborg Sealing Solutions U.S., Inc. LEAK DETECTION SYSTEM AND METHOD
US10557800B2 (en) * 2018-01-02 2020-02-11 Owens-Brockway Glass Container Inc. Calibrating inspection devices
FR3076619B1 (fr) 2018-01-05 2020-01-24 Tiama Procede, dispositif et ligne d'inspection pour determiner la geometrie tridimensionnelle d'une surface de bague de recipient
CN108287397B (zh) * 2018-01-15 2020-08-25 歌尔股份有限公司 头戴显示设备的光轴校准方法
EP3755541A4 (en) * 2018-02-22 2021-11-03 Trelleborg Sealing Solutions U.S., Inc. SYSTEM AND METHOD FOR DETECTION OF THE STATE OF A JOINT
CN108680126A (zh) * 2018-04-27 2018-10-19 上海集成电路研发中心有限公司 一种检测管道内壁粗糙度的装置及方法
CN109975318A (zh) * 2019-04-01 2019-07-05 安徽省科亿信息科技有限公司 一种塑料瓶外观缺陷检测方法及设备
USD964563S1 (en) 2019-07-26 2022-09-20 Deka Products Limited Partnership Medical flow clamp
US11839741B2 (en) 2019-07-26 2023-12-12 Deka Products Limited Partneship Apparatus for monitoring, regulating, or controlling fluid flow

Family Cites Families (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3313409A (en) * 1964-02-07 1967-04-11 Owens Illinois Inc Apparatus for inspecting glassware
US3788741A (en) * 1972-07-26 1974-01-29 Syst Res Labor Inc Distance indicating optical probe
US3880750A (en) * 1974-06-06 1975-04-29 Owens Illinois Inc Sealing surface gauge
US4198164A (en) * 1976-10-07 1980-04-15 Ensco, Inc. Proximity sensor and method and apparatus for continuously measuring rail gauge
JPS5546172A (en) * 1978-09-29 1980-03-31 Kirin Brewery Co Ltd Detector for foreign material
US4378493A (en) * 1980-11-03 1983-03-29 Owens-Illinois, Inc. Glass container sidewall defect detection system with a diffused and controlled light source
US4476533A (en) * 1981-07-08 1984-10-09 Ball Corporation Glassware gauging system
JPS5965243A (ja) * 1982-10-06 1984-04-13 Toyo Glass Kk びん検査装置
FR2571143B1 (fr) * 1984-10-02 1988-03-25 Languedoc Verrerie Procede et dispositif de controle sans contact d'objets fabriques automatiquement a haute cadence
JPS61193009A (ja) * 1985-02-22 1986-08-27 Toyo Glass Kk 容器の開口天面欠陥検査方法
DE3581085D1 (de) * 1985-11-15 1991-02-07 Hermann Peter Vorrichtung zur erkennung von fehlern, insbesondere rissen, in transparenten koerpern auf optischem wege.
JPH0665964B2 (ja) * 1985-12-12 1994-08-24 株式会社小野測器 変位の測定方法および装置
JPS63228049A (ja) * 1986-10-27 1988-09-22 Fuji Electric Co Ltd 欠陥検査装置
US4762544A (en) * 1987-01-02 1988-08-09 Owens-Illinois Glass Container Inc. Automated control of glass container manufacture
US4929828A (en) * 1988-02-29 1990-05-29 Emhart Industries, Inc. Inspecting glass containers for line-over finish defects with bifurcated fiber optic bundle
US4906098A (en) * 1988-05-09 1990-03-06 Glass Technology Development Corporation Optical profile measuring apparatus
US4958223A (en) * 1988-09-16 1990-09-18 Owens-Brockway Glass Container Inc. Inspection of container finish
FR2637067B1 (fr) * 1988-09-23 1991-07-05 Sgn Soc Gen Tech Nouvelle Dispositif de determination de la forme du bord d'un objet galbe
US4945228A (en) * 1989-03-23 1990-07-31 Owens-Illinois Glass Container Inc. Inspection of container finish
JPH03138508A (ja) * 1989-10-24 1991-06-12 Kobe Steel Ltd 人体の非接触3次元形状計測装置
JPH0743326B2 (ja) * 1991-01-29 1995-05-15 東洋ガラス株式会社 物体端部の欠陥検査方法及びその装置
US5489987A (en) * 1994-04-07 1996-02-06 Owens-Brockway Glass Container Inc. Container sealing surface inspection
US5610391A (en) * 1994-08-25 1997-03-11 Owens-Brockway Glass Container Inc. Optical inspection of container finish dimensional parameters
JPH08122276A (ja) * 1994-10-19 1996-05-17 Ishizuka Glass Co Ltd 壜の口天面検査方法
JPH08136224A (ja) * 1994-11-09 1996-05-31 Tokai Rika Co Ltd 寸法測定器
JP2987309B2 (ja) * 1995-04-06 1999-12-06 邦男 日向 瓶口の開口天面欠陥検査方法
KR100418069B1 (ko) * 1995-06-14 2004-07-01 기린비이루가부시끼가이샤 코팅막의검사장치및방법
JP3304239B2 (ja) * 1995-08-11 2002-07-22 麒麟麦酒株式会社 びんのコーティング膜厚測定装置及びコーティング膜厚測定方法
HU224946B1 (en) * 1995-09-22 2006-04-28 Owens Brockway Glass Container System for checking containers by a field programmable gate array logic
JP3022753B2 (ja) * 1995-10-05 2000-03-21 石塚硝子株式会社 容器口天面の欠陥検査装置

Also Published As

Publication number Publication date
DK0878705T3 (da) 2006-05-08
BR9801637B1 (pt) 2009-01-13
CO4840546A1 (es) 1999-09-27
ATE313787T1 (de) 2006-01-15
EE9800129A (et) 1998-12-15
CZ149298A3 (cs) 1998-12-16
AU6599998A (en) 1998-11-19
US5896195A (en) 1999-04-20
HUP9801049A2 (hu) 2000-12-28
PL326265A1 (en) 1998-11-23
EE04533B1 (et) 2005-08-15
CN1212364A (zh) 1999-03-31
ES2255116T3 (es) 2006-06-16
CN1199040C (zh) 2005-04-27
HUP9801049A3 (en) 2001-01-29
JPH11108643A (ja) 1999-04-23
CA2237204A1 (en) 1998-11-15
DE69832839T2 (de) 2006-08-17
EP0878705A1 (en) 1998-11-18
DE69832839D1 (de) 2006-01-26
JP3040376B2 (ja) 2000-05-15
SI0878705T1 (sl) 2006-06-30
PE87699A1 (es) 1999-09-16
BR9801637A (pt) 1999-06-01
CZ297977B6 (cs) 2007-05-16
EP0878705B1 (en) 2005-12-21
ZA983995B (en) 1998-11-20
AU730395B2 (en) 2001-03-08
HU9801049D0 (en) 1998-07-28
EP1635166A3 (en) 2009-11-18
CA2237204C (en) 2006-08-22
PL187176B1 (pl) 2004-05-31
US6025909A (en) 2000-02-15
EP1635166B1 (en) 2018-12-19
EP1635166A2 (en) 2006-03-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU224630B1 (hu) Berendezés és eljárás tartály ellenőrzésére
US7385710B1 (en) Measuring device
US5753905A (en) Optical inspection of container finish dimensional parameters
US6256095B1 (en) Container sealing surface area inspection
JP7116720B2 (ja) リング面の内縁の部位におけるワイヤエッジの有無を判断するための方法、装置及び検査ライン
JP4808295B2 (ja) 容器底から放射される赤外光エネルギを用いて容器口を検査する方法および装置
HU224500B1 (hu) Berendezés és eljárás tartályok vizsgálatára
CA2146095C (en) Container sealing surface inspection
JP2021509722A (ja) 容器のリング面の三次元形状を特定する方法、装置及び検査ライン
US6549292B1 (en) Method and apparatus for inspecting hollow transparent articles
KR101376274B1 (ko) 비전 검사 장치
US5126556A (en) Bottle thread imaging apparatus having a light seal means between the light assembly means and the thread
US5045688A (en) Method and apparatus for inspection of bottle thread having a unitary image plane
EP2032937B1 (en) Apparatus and method for measuring sidewall thickness of non-round transparent containers
KR101376273B1 (ko) 경면 영역을 가진 대상물을 검사하기 위한 비전 검사 장치 및 방법
MXPA98003794A (en) Inspection of the superficial sealing area of a recipie

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20051014