HU223456B1 - Eljárás többsodratú fonal, valamint a belőle készült, belsőleg kötött varrócérna előállítására - Google Patents

Eljárás többsodratú fonal, valamint a belőle készült, belsőleg kötött varrócérna előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU223456B1
HU223456B1 HU9400311A HU9400311A HU223456B1 HU 223456 B1 HU223456 B1 HU 223456B1 HU 9400311 A HU9400311 A HU 9400311A HU 9400311 A HU9400311 A HU 9400311A HU 223456 B1 HU223456 B1 HU 223456B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
yarn
yarns
multifilament
low melting
internally
Prior art date
Application number
HU9400311A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT68654A (en
HU9400311D0 (en
Inventor
Leslie Andrews Bathie
Robert Mcnaught Gailey
Philip Elwood Sperling
Attiens Edwin Suttle
Original Assignee
J. And P. Coats Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by J. And P. Coats Ltd. filed Critical J. And P. Coats Ltd.
Publication of HU9400311D0 publication Critical patent/HU9400311D0/hu
Publication of HUT68654A publication Critical patent/HUT68654A/hu
Publication of HU223456B1 publication Critical patent/HU223456B1/hu

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G3/00Yarns or threads, e.g. fancy yarns; Processes or apparatus for the production thereof, not otherwise provided for
    • D02G3/22Yarns or threads characterised by constructional features, e.g. blending, filament/fibre
    • D02G3/40Yarns in which fibres are united by adhesives; Impregnated yarns or threads
    • D02G3/402Yarns in which fibres are united by adhesives; Impregnated yarns or threads the adhesive being one component of the yarn, i.e. thermoplastic yarn
    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G3/00Yarns or threads, e.g. fancy yarns; Processes or apparatus for the production thereof, not otherwise provided for
    • D02G3/44Yarns or threads characterised by the purpose for which they are designed
    • D02G3/46Sewing-cottons or the like

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)
  • Braiding, Manufacturing Of Bobbin-Net Or Lace, And Manufacturing Of Nets By Knotting (AREA)

Abstract

A találmány szerinti eljárás lényege, hogy három multifilament fonalategyidejűleg egyik irányban sodornak, és a sodrott fonalat egy párhajtott etetőhenger felé irányítják, és több menetben a hajtottetetőhengerek első szegmense köré tekerik, majd egy első sebességgelegy egyesítő fonalvezetőhöz irányítják; kis olvadáspontú fonalatirányítanak a hajtott etetőhengerek felé, és több menetben a hajtottetetőhenger második szegmense köré tekerik, majd második sebességgel,amely kisebb, mint az első sebesség, egy egyesítő fonalvezetőhözirányítják, ahol az első sebességgel mozgó három sodrott multifilamentfonalat a második sebességgel mozgó, kis olvadáspontú fonallalegyesítik, és végül az egyesített multifilament fonalakat és a kisolvadáspontú fonalat feszültség alatt sodorják az első iránnyalellentétes irányban, és ezáltal többsodratú fonalat hoznak létre. ŕ

Description

KIVONAT
A találmány szerinti eljárás lényege, hogy három multifílament fonalat egyidejűleg egyik irányban sodornak, és a sodrott fonalat egy pár hajtott etetőhenger felé irányítják, és több menetben a hajtott etetőhengerek első szegmense köré tekerik, majd egy első sebességgel egy egyesítő fonalvezetőhöz irányítják; kis olvadáspontú fonalat irányítanak a hajtott etetőhengerek felé, és több menetben a hajtott etetőhenger második szegmense köré tekerik, majd második sebességgel, amely kisebb, mint az első sebesség, egy egyesítő fonalvezetőhöz irányítják, ahol az első sebességgel mozgó három sodrott multifílament fonalat a második sebességgel mozgó, kis olvadáspontú fonallal egyesítik, és végül az egyesített multifílament fonalakat és a kis olvadáspontú fonalat feszültség alatt sodorják az első iránnyal ellentétes irányban, és ezáltal többsodratú fonalat hoznak létre.
HU 223 456 B1
A leírás terjedelme 12 oldal (ezen belül 4 lap ábra)
HU 223 456 Β1
A találmány tárgya eljárás többsodratú fonal előállítására, amely három multifilament fonalból áll, és ezek kis olvadáspontú magfonal köré vannak csavarvonal alakban csévélve, továbbá eljárás a többsodratú fonalból készült belsőleg kötött varrócérna előállítására.
Kötött varrócérnákat széles körben alkalmaznak a textiliparban, ahol nagy szilárdságú öltésekre van szükség. Általában a kötött varrócérnákat egyetlen vagy többsodratú sodrott multifilament fonalakból készítik. A fonalat ragasztószerrel kezelik, amely a sodrott szálak összekötését hozza létre és stabil konszolidált szerkezetet képez. A ragasztószer általában szintetikus polimer, amelyet vizes diszperzióban vagy szerves oldószerben oldva visznek fel. A ragasztószer felvitele bemerítéssel, hengeres kezeléssel vagy hasonló ismert eljárással történik.
A fent leírt, ismert, kötött varrócérnáknak számos hiányossága van. A ragasztószer felvitele piszkos művelet, és veszteséget okoz mind az anyagban és berendezésben, mind a kezelőszemélyzet idejében és az üzemelési időben, a szükséges tisztítások miatt. Ezenfelül a ragasztószer felvitelét nehezen lehet szabályozni, ami azt eredményezi, hogy a cérnáknak eltérő varrási tulajdonságai lesznek.
Ha külsőleg kötött varrócérnákat alkalmaznak nagy sebességű varróműveleteknél, akkor egy másik fajtájú nehézséggel találják szemben magukat. A cérnák nagy sebességgel mozognak ide-oda a gyorsan mozgó varrótű keskeny fokán keresztül. Amint a kötött és sodrott cérna a tűn keresztül mozog a ragasztószer lekaparódhat a többsodratú cérna külső oldaláról. Ez a lekaparás egyidejűleg mehet végbe azzal, hogy a fonal sodrata kibomlik, amint gyorsan ide-oda mozog a tű fokán és a varrásra kerülő anyagon keresztül. Ilyen helyzetben a lekapart és kibomlott fonal szét tud esni egyedi szálakra vagy Alámentekre, és az egyedi szálak foszlásra és ezt követő fonalszakadásra hajlamosak a varrógép kampója vagy a fonalvezetője által, így hibás termék jön létre és/vagy a varrást le kell állítani.
A külsőleg kötött varrócérnákkal egy másik nehézség is együtt jár, ami a festési eljárás pontosságára vonatkozik. A festéket a varrócérnára a ragasztószer felvitele előtt kell felvinni, máskülönben a ragasztószer megakadályozná, hogy a fonal a festéket egyenletesen abszorbeálja. Azonban, a ragasztószer felvitele a festett fonalra a varró-kenőanyaggal együtt a fonalban elszíneződéseket okozhat. Ezek az elszíneződések színről színre változhatnak, és a fonalra felvitt ragasztószer típusától és mennyiségétől függenek. így tehát a festést, a ragasztószer és a kenőanyag felvitelét gondosan ellenőrizni kell és egymással összhangba kell hozni, hogy a fonal a megfelelő előre meghatározott színt és árnyalatot kapja.
Belsőleg kötött varrócérnákat ismertet a 2.313.058 számú US, a 2.124.919 számú FR és a 0052268 számú EP szabadalmi leírás. Ezek szerint több sodrott fonalat kis olvadáspontú fonallal sodornak össze, amely maga monofilament vagy multifilament fonal lehet. A kis olvadáspontú fonalat a sodrott szerkezet magjaként alkalmazzák, amely köré más fonalakat csavarvonal alakban körültekemek. Ezt követően egy hőkezelés egy keverőeljárásban megolvasztja a magfonalat, és ennek eredményeképpen a sodrott szerkezet összekötődik.
Bár ezeket a többsodratú varrócérnákat, amelyeknek kötött belsejük van, több mint négy évtizede alkalmazzák az US szabadalom szerint, és közel két évtizede a francia szabadalom szerint, a belsőleg kötött varrócérnák a kereskedelemben nem tudtak széles körben elteijedni, legfőképpen az ilyen fonalak előállításában mutatkozó nehézségek miatt. Amint az említett szabadalmak ismertetik, az ilyen varrócérnák előállítása egy sorozat különálló keverőeljárást igényel. Mindegyik lépéshez különböző nehézségek kapcsolódhatnak, és ezek olyan végterméket eredményeznek, amelynek nemkívánatos tulajdonságai vannak.
Egy belsőleg kötött, többsodratú varrócérna előállításának első lépésében több multifilament fonalat csévélnek a kis olvadáspontú magfonal köré. Ezt úgy végzik, hogy a külső fonalakat egy első irányba, például S irányba sodoiják, majd a sodrott fonalat a középső fonallal egyesítik, az így kapott összetett fonalat az ellenkező irányba sodoiják, és így egy viszonylag kiegyensúlyozott, többsodratú fonalat kapnak. Ez alatt az eljárási lépés alatt biztosítani kell, hogy a kis olvadáspontú fonal az összetett szerkezet közepében helyezkedjen el. Egyébként a kapott összetett fonal nem egyenletesen kötődik és nem lehet egyenletesen festeni.
A második eljárási lépés tartalmazza a többsodratú, sodrott, összetett fonal visszacsévélését a hőkezelő dobokra. A visszacsévélés alatt vigyázni kell, hogy megfelelő és egyenletes feszítést alkalmazzanak az összetett fonalra a hőkezelő dobon, és hogy a kis olvadáspontú középső fonal mindig a többsodratú szerkezet közepében maradjon. Az ezt követő hőkezelő lépésben gondosan ellenőrizni kell a hőmérsékletet, a hőkezelés idejét ahhoz, hogy biztosítsák, hogy a kis olvadáspontú magfonal kielégítő módon meglágyuljon és megolvadjon, és egymáshoz kösse a külső fonalakat. Másrészt ha a hőkezelés alatt túl nagy hőmérsékleteket alkalmaznak, akkor az az összetett fonal színezését ronthatja, és egy rosszul színezett végfonalat eredményez.
A 2.713.242 számú US szabadalom eljárást és berendezést ismertet, amellyel egy fonal, például a középső fonal helyzetét lehet biztosítani a többsodratú szerkezetben. E szerint a szabadalom szerint a magfonalnak szánt fonalat több burkolófonallal együtt vezetik be a cémázógépbe, amikor is a magfonalat kisebb sebességgel táplálják be, mint a burkolófonalakat. Egy speciális berendezést alkalmaznak, amely a két fonalat különböző sebességgel táplálja be. A berendezés tartalmaz egy pár, egymás mellett elhelyezett hajtóhengert, amelyeknek tengelyei egymással párhuzamosak. Mindegyik hajtóhenger egy részének átmérője kisebb, mint a fennmaradó részé. Egy szabadonfutó henger érintkezik mind a két hajtóhengerrel és a hajtóhengerek közötti térben mozog. A burkolófonalakat a hajtóhengerek szélesebbik részén és a szabadonfutó hengerek körül vezetik be. A magfonalat a hajtóhengerek kisebb átmérőjű részén keresztül és a szabadonfutó henger körül vezetik be.
Az előzőekben említett 0052268 számú EP szabadalmi leírás eljárást ismertet belsőleg kötött varrócér2
HU 223 456 Β1 nák előállítására, amelynél kis olvadáspontú magfonalat és több burkolófonalat táplálnak be a cémázógépbe, és a magfonalat nagyobb feszültség alatt tartják, mint a burkolófonalakat. A kis olvadáspontú magfonalat később megolvasztják, majd rácsévélik a fűtőmotollákra. Ezt az újracsévélési műveletet rendkívül nagy feszültség alatt végzik. E szerint a szabadalom szerint a hőkezelés akkor adja a legjobb kötést, ha a fonal a lehető legnagyobb feszültség alatt áll. így a hőkezelő dobokra való felcsévélést nagy feszítéssel, például 600-1100 g közötti feszítéssel végzik.
A belsőleg kötött varrócérnák iránti nagy kereskedelmi érdeklődés ellenére igen kis kereskedelmi aktivitás mutatkozott a belsőleg kötött varrócérnák előállításánál a varrócérnákat előállító iparban. A belsőleg kötött varrócérnák előállítása iránti nagy érdeklődés ellenére sem tettek semmilyen kísérletet arra, hogy ezeket folyamatosan vagy félfolyamatosan lehessen előállítani.
A találmány olyan eljárást hoz létre, amellyel belsőleg kötött varrócérnákat lehet előállítani. A találmány szerinti varrócérnák három nejlon, poliészter vagy hasonló multifilament fonalból állnak, amelyeket összesodrunk és egymással belsőleg összekötünk. Az ismert belsőleg kötött varrócérnákhoz képest a találmány szerinti varrócérnának nagyobb szilárdsága, jobb belső adhéziója és egyenletesebb tulajdonságai vannak. A találmány azonkívül eljárást hoz létre varrócérnák előállítására, amely javított eljárást tartalmaz a többsodratú előfonal előállítására, és javított adagoló- és folyamatos eljárást hoz létre a többsodratú előfonal kötött varrócérnává való átalakítására.
A kitűzött feladatot a találmány értelmében azáltal valósítjuk meg, hogy három multifilament fonalat egyidejűleg egyik irányban sodrunk, és a sodrott fonalat egy pár hajtott etetőhenger felé irányítjuk,
- az etetőhengerek ferde, szomszédos helyzetben vannak felszerelve és mindegyik hengernek van egy első és egy második, tengelyirányban egyvonalba eső, összeérő szegmense, az első szegmensnek nagyobb az átmérője és a kerületi felülete, mint a második szegmensé,
- a három sodrott fonalat több menetben a hajtott etetőhengerek első szegmense köré tekerjük, és a három sodrott fonalat az etetőhengerekről első sebességgel egyesítő fonalvezetőhöz irányítjuk,
- kis olvadáspontú fonalat irányítunk a hajtott etetőhengerek felé, és a kis olvadáspontú fonalat több menetben a hajtott etetőhenger második szegmense köré tekerjük,
- a kis olvadáspontú fonalat az etetőhengerekről második sebességgel, amely kisebb, mint az első sebesség, az egyesítő fonalvezetőhöz irányítjuk,
- az egyesítő fonalvezetőben az első sebességgel mozgó három sodrott multifilament fonalat a második sebességgel mozgó, kis olvadáspontú fonallal egyesítjük,
- az egyesített multifilament fonalakat és a kis olvadáspontú fonalat feszültség alatt sodorjuk az első iránnyal ellentétes irányban, és ily módon többsodratú fonalat hozunk létre. A cémázást előnyösen a szokásos gyűrűs cémázógéppel végezzük, amely egyben a sodrott fonalat a cémázóorsóra csévéli. Az eljárás eredményeképpen a kis olvadáspontú magfonal a többsodratú előfonal középpontjában helyezkedik el és kis feszítés alatt marad, míg a multifilament burkolófonalak csavarvonal alakban a kis olvadáspontú magfonal köré vannak tekerve.
Mivel a multifilament burkolófonalakat egyidejűleg sodorjuk és folyamatosan juttatjuk az eltolt ferde etetőhengerekhez, a három multifilament fonal az etetőhengerekről gyakorlatilag azonos sodrattal, azonos feszültséggel és sebességgel távozik. Mivel a magfonalat ugyanazok az etetőhengerek szállítják az összetett fonal sodrásának lépéséhez, de kisebb sebességgel, a magfonal a többsodratú összetett előfonal közepében marad. Az eltolt, ferde etetőhengerek alkalmazása lehetővé teszi, hogy a multifilament fonalakat és a középső magfonalat az etetőhengerek köré tekerhessük elegendő menetszámban úgy, hogy a fonalak és a magfonal betáplálási sebességét pontosan szabályozni lehessen, pontos feszítés mellett. Az előfonal előállítására szolgáló folyamatos eljárás tehát nagyon egyenletes és pontosan kialakított többsodratú összetett fonalat eredményez.
A találmány egy másik kivitele szerint az előfonalat ezután belsőleg kötött varrócérnává alakítjuk át, egy sorozat adagolóeljárás folyamán, vagy folyamatos eljárással. Az adagolóeljárásnál az előfonalat fűtődobra csévéljük ellenőrzött feszítés mellett, amely kisebb, mint 500 g, előnyösen kisebb, mint 300 g, a fonal denierszámától függően. A szabályozott feszítés elegendő ahhoz, hogy a kis olvadáspontú magfonalat feszítés alatt tartsa, és megakadályozza az összetett többsodratú fonal hullámosodását. Előnyösen a feszítés legalább 30 g, célszerűen legalább 100 g.
A felcsévélt dobokat gőzautoklávban kezeljük olyan hőmérsékleten, amely a magfonal olvadáspontja fölött van, és elegendő ideig, hogy a magfonalat meglágyítsuk a felcsévélt többsodratú fonal teljes hosszában, és létrehozzuk a multifilament fonalak kötődését a magfonalhoz. Nejlonból lévő, kis olvadáspontú magfonal esetén, amelynek olvadáspontja 110-125 °C, az összetett fonalat általában 20 perctől 1 óra időtartamig kezeljük 125-135 °C-on. Ezután a kötött fonalat nedveseljárás csévéjére csévéljük, és nedveseljárásnak vetjük alá, például festésnek, egy hőmérsékleten, amely nagyobb, mint a magfonal olvadáspontja, előnyösen 5,0-nél nagyobb pH-értéken, hogy a belsőleg kötött fonalat megfessük és annak belső kötését javítsuk.
A folyamatos hőkezelési eljárásnál többsodratú fonalat állítunk elő, amely három multifilament fonalból áll, és ezeket csavarvonal alakban kis olvadáspontú magfonal köré tekerjük, majd a többsodratú fonalat folyamatosan nyújtó fűtőszakaszon vezetjük át, ahol a többsodratú fonalat legalább 2%-kal megnyújtjuk, és nyújtott állapotban melegítjük olyan hőmérsékletre, amely elegendő ahhoz, hogy a kis olvadáspontú magfonal meglágyuljon és a külső multifilament fonalakat egymáshoz kösse, majd a belsőleg kötött többsodratú fonalat a nyújtó-melegítő szakaszból folyamatosan visszahúzzuk.
HU 223 456 Bl
Kiegészítőleg a belsőleg kötött, többsodratú, a nyújtó-fűtő szakaszból visszahúzott fonalat folyamatosan egy második ffitőszakaszon bocsátjuk át, ahol a belsőleg kötött többsodratú fonalat melegítjük, miközben olyan feszültség alatt tartjuk, amely a belsőleg kötött többsodratú fonal zsugorodását teszi lehetővé, és ily módon javítjuk a kötött, többsodratú fonal kötését és méretstabilitását.
Ezután a kötött fonalat folyamatosan visszahúzzuk a második hűtőszakaszból és egy csévélőszakasz felé irányítjuk, ahol műanyag vagy fémmagra csévéljük, hogy csévét képezzünk, amely nedveseljárásra, például festésre alkalmas. Ezután a csévéket nedveseljárásnak, például festésnek vetjük alá, célszerűen olyan hőmérsékleten, amely nagyobb, mint a kis olvadáspontú magfonal olvadáspontja, és olyan pH-értéken, amely nagyobb, mint kb. 5,0.
Előnyösen a többsodratú előfonal melegítését egy sorozat hajtott húzóhengerrel végezzük. Az első hűtőhenger nem fűtött henger és a fonalat egy második húzóhengerhez vezeti, amely fűtött és nagyobb sebességgel hajtott, mint az első henger. A fonalat a fűtött henger köré csévéljük többszörösen úgy, hogy a fonal a fűtött hengerrel érintkezzen egy előre meghatározott ideig. Ezután a fonalat egy harmadik fűtött húzóhengerhez vezetjük, amely kisebb sebességgel forog, mint a második henger, úgyhogy a fonal zsugorodik, miközben melegítjük.
A találmány szerinti sorozatos adagolással vagy folyamatos eljárással előállított belsőleg kötött varrócérnák egyenletesek, és jó kötés van a kötött fonalak között. A kötőanyag teljesen a kötött fonal belsejében foglal helyet, úgyhogy a fonalat teljesen egyenletes színűre lehet festeni. A találmány szerinti folyamatos hőkezelő eljárás kiküszöböli az ismert eljárásoknál szükséges többszörös adagolást, és lehetővé teszi, hogy a belsőleg kötött varrócérnák gyártása gazdaságosan és hatékonyan menjen végbe.
A találmányt részletesebben a rajzok alapján ismertetjük, amelyek a találmány szerinti eljárás megvalósításához alkalmazott berendezés példakénti kiviteli alakját ábrázolják.
Az 1. ábra a találmány szerinti eljárással készült többsodratú előfonal egyik kivitelét mutatja perspektivikusan.
A 2. ábra az 1. ábra II—II vonala mentén vett keresztmetszet, amelyen a többsodratú fonal látható hőkezelés után.
A 3. ábrán vázlatosan a találmány szerinti berendezés és eljárás látható.
A 4. ábra vázlatosan azt mutatja, amint a többsodratú fonalat visszacsévéljük a fűtődobra.
Az 5. ábra a találmány szerinti eljárás folyamatábrája, amely az egyes lépéseket sematikusan ábrázolja.
A 6. ábra a találmány szerinti berendezés vázlatos rajza.
A következőkben a találmány szerinti megoldás egyik előnyös kivitelét ismertetjük részletesen. Az alkalmazott fogalmakat csak példaképpen használjuk, és semmilyen korlátozó értelmük nincs.
Az 1. ábrán többsodratú 5 fonal látható, amelyet belsőleg kötött varrócérnák készítéséhez alkalmazunk. Három azonos multifilament 10 fonalat csévélünk csavarvonal alakban egy kis olvadáspontú 12 magfonal köré. A külső multifilament 10 fonalak általában viszonylag nagy szakítószilárdságú folyamatos multifilament fonalak, mint például nejlon, poliészter vagy hasonló. Példaképpen megemlítjük, hogy az egyes multifilament 10 fonalak denier-száma kb. 50-500 denier lehet (56-556 decitex). így az 1. ábrán látható többsodratú fonal teljes denier-száma (kivéve a magfonalat) kb. 150-2000 denier (kb. 167-2,222 decitex).
A kis olvadáspontú 12 magfonal monofilament vagy multifilament fonal lehet, amely kis olvadáspontú kopolimerből készülhet, amely a multifilament 10 fonalakhoz képes kötődni. Abban az esetben, ha a külső multifilament 10 fonalak nejlonból vannak, akkor a 12 magfonal előnyösen nejlonterpolimer, amely három nejlonmonomerből származik. Előnyös nejlonterpolimereket ismertet a 4.225.699 számú US szabadalom. Ugyancsak előnyös nejlonterpolimer kötőfonalak kaphatók 1020 FLOR-M típusnév alatt (Unitika, Japán), vagy GRILON név alatt (EMS-Chemie Ag, Svájc). Az előnyös nejlon kötőfonalak olvadáspontja kisebb, mint kb. 150 °C, célszerűen kb. 110-125 °C között van. Amennyiben a külső 10 fonalak poliészterfonalak, akkor 12 magfonalként előnyösen alkalmazható poliészterkopolimer vagy terpolimerfonal. A poliészter kötőfonalak olvadáspontja előnyösen kisebb, mint kb. 170 °C, célszerűen kb. 130-165 °C.
A 2. ábrán a belsőleg kötött 15 fonal keresztmetszete látható felnagyítva, amelyet úgy kapunk, hogy az 1. ábra szerinti többsodratú fonalat hőkezeljük. A kis olvadáspontú 12 magfonalat hőkezeléssel megolvasztottuk, és ez mint egy megolvadt 12’ massza szétáradt és ezáltal egymással összekötötte a multifilament 10 fonalakat. A hő hatására megolvadt 12’ massza teljesen bennmaradt az összetett, belsőleg kötött 15 fonal belsejében, úgyhogy ez a 12’ massza, azaz kötőanyag a belsőleg kötött 15 fonal ezt követő festési eljárásában nem vesz részt.
A 3. ábrán vázlatosan az 1. ábra szerinti, többsodratú 5 fonal előállítási eljárása látható. A multifilament 10 fonalból álló 20 csévéket egyidejűleg egy első irányban hajtjuk a 22 hajtószíjjal, hogy ily módon a három multifilament 10 szálnak azonos sodratot adjunk. Az egyes 10 fonalakat a forgó 20 csévékról a 24 fonalvezetőkön, majd a 26 fonalvezetőkön át vezetjük. A 20 csévék forgatása a multifilament 10A fonalaknak sodratot ad az első irányban, amikor a 26 fonalvezetőkről lehúzzuk.
A sodrott multifilament 10A fonalakat összegyűjtjük a 28 fonalvezetőnél, és többszörösen körültekerjük az azonos értelemben hajtott 30 hengereken. A két 30 henger ferde, azaz nem párhuzamos helyzetben van egymással szomszédosán elhelyezve, annak érdekében, hogy a sodrott 10A fonal egymást követő 32,34,36 menetei a 30 henger körül egymástól maguktól elváljanak.
Mindegyik 30 hengernek két, tengelyirányban egyvonalba eső és érintkező 40, 42 szegmense van. A bal
HU 223 456 Β1 oldali 40 szegmens átmérője nagyobb, mint a jobb oldali 42 szegmensé, így kerületi felülete is nagyobb. így tehát amikor mind a két 30 hengert forgatjuk, a nagyobb 40 szegmens kerületi sebessége nagyobb, mint a kisebb átmérőjű 42 szegmens kerületi sebessége. Előnyösen a két 40,42 szegmens átmérőkülönbsége olyan, hogy a kisebb 42 szegmens kerületi sebessége kb. 10%-kal kisebb, mint a nagyobb 40 szegmens kerületi sebessége. Természetesen a kisebb átmérőjű 42 szegmens és a nagyobb átmérőjű 40 szegmens közötti méretarány széles határok között változhat a multifilament 10A fonal denier-számától függően. így általában a kisebb 42 szegmens kerületi sebessége kb. 5-20%-kal kisebb lehet, mint a nagyobb 40 szegmens kerületi sebessége.
A 12 magfonalat előfeszített állapotban tápláljuk be egy F forrásból, amely előfeszítés elegendő ahhoz, hogy megakadályozza a rajzon nem ábrázolt, második forrásból a csúszást, egy pár 46 és 48 fonalvezetőn keresztül a ferde és eltolt 30 hengerekhez, és többszörösen a 30 hengerek kisebb átmérőjű 42 szegmense köré tekerjük.
Az, hogy a multifilament 10A fonalat és a 12 magfonalat hányszor tekerjük a 30 henger köré, változó lehet. Általában a fonalakat legalább ötször tekerjük a 30 hengerek köré annak érdekében, hogy biztosítsuk, hogy elegendő feszítés és súrlódókapcsolat van a fonalak és a 30 hengerek között, és hogy a sodrott 10A fonalak és a 12 magfonal a 30 hengereket azok pontos kerületi sebességével hagyja el.
Mivel a 12 magfonalat a kisebb 42 szegmens szolgáltatja, ez a 30 hengereket kisebb sebességgel hagyja el az egyesítő 50 fonalvezető horog felé, mint a sodrott 10A fonal. Előnyösen a 12 magfonal egy szokásos 54 fonalszakadás-jelzőn megy át mielőtt az egyesítő 50 fonalvezető horogba kerülne, ahol egyesül a multifilament 10A fonallal. Mivel a 12 magfonal kisebb sebességgel hagyja el a 30 hengert, mint a 10A fonal, a 12 magfonal nagyobb feszültségnek van kitéve, mint a 10A fonal, és ezért könnyebben törik. Az 54 fonalszakadás-jelző vészjelet vagy jelzést ad a gépnek és az egyes orsóknak akkor, ha a 12 magfonal feszültsége fonalszakadáshoz vezet.
Az egyesített fonalak 50 fonalvezető horgon mennek át egy másik 52 fonalvezető horoghoz és egy szokásos 55 gyűrűs cémázógéphez, amely forgó vezetéket vagy 56 fonalvezetőt tartalmaz, amely az 58 fonalvezető gyűrűn mozog. Amikor az 5 fonal felcsévélődik a 60 cémázócsévére, akkor az 55 gyűrűs cémázógép sodratot ad a többsodratú fonalnak ellenkező értelemben, mint az a sodrat, amelyet az egyes multifilament 10 fonalak kaptak. Az 55 gyűrűs cémázógép által adott normál-ballonfeszültség elegendő ahhoz, hogy megnyújtsa a kis olvadáspontú 12 magfonalat, és hogy a kapott többsodratú 5 fonalat hurokmentes helyzetben tartsa. Amint ez normális, a rajzon nem ábrázolt orsó forgatásával a többsodratú 5 fonalnak adott sodrat visszajut az 50 fonalvezető horoghoz. A csévélési szög, amelyet a cséve átmérője, a gyűrű átmérője, a fonalvezető átmérője közötti viszony szabályoz, ellenőrzést biztosít a csévélési feszültség számára, ami igen fontos ahhoz, hogy megfelelő fonalszerkezet jöjjön létre az induláshoz. Az előnyös csévélési szögnek 20°-nál nagyobbnak kell lennie.
A többsodratú 5 fonalnak adott sodratok száma az egyes multifilament 10 fonalak denier-számától és a 12 magfonalak denier-számától függ. Általában a 12 magfonalak denier-száma olyan, hogy a 12 magfonal kb. 2 és 10 súly%, előnyösen kb. 2,5 és 8 súly% között van, a három egyedi 10 fonal egyesített denier-számát alapul véve. Az egyesített 5 fonalnak adott méterenkénti sodrat elegendő ahhoz, hogy az egyes multifilament 10 fonalakat szorosan a 12 magfonal köré tekerje.
A többsodratú 5 fonalban a méterenkénti sodrat száma 650-700 sodrat/m-nél kezdődhet, kis denier-számú egyedi multifilament 10 fonalak esetében, például amelyeknél az egyedi denier-számok 50-70 között vannak (56-68 decitex), egészen 250-375 sodrat/m-ig, nagy denier-számú egyedi multifilament fonalak esetében, például amelyeknek egyedi denier-száma 420-480 denier között van (467-533 decitex). A többsodratú 5 fonalban a sodrat aránya az egyes egyedi 10 szálakban lévő ellentétes irányú sodrathoz viszonyítva jelentős és általában kb. 0,65-0,95 között mozog, célszerűen 0,80-0,85. így egy többsodratú fonalnak, amely három 70 denier-es fonalból áll, amelyek egy 20 denier-es magfonal köré vannak tekerve, méterenként 770-810 sodrata lehet a multifilament fonal mindegyik 70 denier-es egyedi fonalában, és méterenként kb. 625-665 sodrata lehet a többsodratú fonalban. Hasonlóképpen ha az egyes multifilament fonalak mindegyike kb. 210 denier-es, akkor a multifilament egyedi fonalaihoz alkalmazott sodrat 450-585 sodrat/m lehet, és a többsodratú fonalnál alkalmazott sodrat 380-480 sodrat/m lehet.
Az ebben a többsodratú fonalban alkalmazott magfonal denier-je előnyösen 20-30 lehet.
A 60 cémázócsévét, amely a többsodratú és sodrott 5 fonalat tartalmazza, ezután az újra csévélőművelethez visszük, amint azt a 4. ábrán ábrázoltuk. A többsodratú fonalat állandó feszültség alatt a 62 fűtődobra csévéljük, amelyet a rajzon nem ábrázolt hajtóeszközökkel hajtunk. A fonal feszültségét az újracsévélő művelet alatt szabályozható 64 kapufeszültség-mérő eszközzel ellenőrizzük. A 64 kapufeszültség-mérő eszköz önmagában ismert szerkezet. Ebben az eszközben a fonal két sorozat kapcsolódó rúd között halad el. Egy állítható rugóval terhelt szerkezet változtatja a feszültséget azáltal, hogy változtatja a fonal szögét a rudak körül. Más feszültségszabályozó szerkezetet is alkalmazhatunk a 64 kapufeszültség-mérő eszköz helyett.
Bár a technika állása megállapítja, hogy a feszültséget a fűtődobra csévélés alatt rendkívül nagy értéken kell tartani, azt tapasztaltuk, hogy túl nagy feszültség nemkívánatos belső feszültségeket hoz létre a fonalban, és a megolvadás alatt a magfonal migrációját okozhatja kifelé. Ennek megfelelően a feszültséget az újracsévélési művelet alatt előnyösen 500 g alatt, célszerűen kb. 300 g-on és még előnyösebben kb. 200 g alatt tartjuk. A feszültség mértéke részben a többsodratú 5 fonal teljes denier-számától függ. Például három 210 denier-es egyedi fonalból képzett többsodratú fonalat a 62 futő5
HU 223 456 Β1 dobra előnyösen kb. 100 g állandó feszültség mellett csévélünk fel. Ha a többsodratú fonalban az egyedi fonalak denier-száma 420, akkor az újracsévélési műveletet legjobban kb. 150 g állandó feszültség mellett végezhetjük. Ha a feszültség túl kicsi, akkor az 5 fonalban hurkok képződhetnek, amikor a 62 futődobra csévéljük és/vagy a kötési szilárdság a fonalon belül csökkenhet.
A fonalat előnyösen szokásos 66 mérőberendezésen bocsátjuk át az újracsévélési művelet során. Azt tapasztaltuk, hogy az ezt követő melegítést a legjobban akkor lehet végrehajtani, ha a 62 futődobra csévélt 5 fonal mennyisége az alatt a fonalmennyiség alatt marad, amely egy teljes 60 cémázócsévét képezne, bár ez nem kritikus érték. Előnyösen egyetlen 60 cémázócsévét alkalmazunk ahhoz, hogy két 62 fűtődobot készítsünk, így 210 denier-es hármas többsodratú fonal esetében a 66 számlálóberendezés jelzi ha kb. 11 000 m fonalat csévéltünk a 62 futődobra. Ennél a pontnál a csévélőműveletet leállítja. A 62 futődobot, amelyre a többsodratú 5 fonalat felcsévéltük, eltávolítjuk és a 60 cémázócsévén fennmaradó fonalat a frissen felhelyezett fűtődobra csévéljük.
A 4. ábrán ábrázolt 62 fűtődobok bármilyen szokásos típusú dobok lehetnek. Előnyösen a fűtődobok dinamikusan kiegyensúlyozottak és vezető fémből készülnek, amely a fűtés alatt kis alakváltozást mutat. így például a fém lehet nemesített, anodizált alumínium. A dobokat úgy kell kialakítani, hogy üreges 68 belső részük legyen, amely lehetővé teszi, hogy a dob belsejébe gőzt vagy forró gázt vezessünk a fűtés alatt. Előnyösen alkalmazhatók olyan dobok, amelyeknek átmérője kb. 230 mm.
Amint az 5. ábrán vázlatosan jelöltük, a következő lépésben a többsodratú fonalat 70 autoklávban vagy kemencében kezeljük. Előnyösen több felcsévélt 62 fűtődobot egyetlen kocsin szállítunk, és több ilyen kocsit tolunk be a tömített 70 autoklávba, ahol a dobokat lépcsős fűtőeljárással melegítjük. A lépcsős fűtőeljárást előnyösen túlhevített gőzzel végezzük mégpedig úgy, hogy a fonalakat legalább kb. 125-135 °C körüli hőmérsékletre melegítjük (nejlon esetében), elegendő időtartamig ahhoz, hogy valamennyi felcsévélt fonalat erre a hőmérsékletre hozzuk és ezen a hőmérsékleten tartsuk.
Előnyös fűtőciklust végezhetünk úgy, hogy először felmelegítjük a fonalat túlhevített gőzzel kb. 105 °C-ra 6-10 percig. Ezután növeljük a hőmérsékletet kb. 115 °C-ra és ezen a hőmérsékleten tartjuk 10-14 percig. Kiengedjük és újra bevezetjük a gőzt, többször egymás után, azért, hogy biztosítsuk, hogy valamennyi fonalon egyenletesen áthalad, majd növeljük a hőmérsékletet kb. 130 °C-ig és ezen a hőmérsékleten tartjuk 15-25 percig. Ismételten kiengedjük és visszaengedjük a gőzt ezen a hőmérsékleten, többször, majd ezután a kötött és megszilárdult fonalat kivesszük.
A megkötött és megszilárdult fonalat ezután eltávolítjuk a 70 autoklávból, és ismét felcsévéljük a 80 csévélőberendezésben a nedveseljárás csévéire, majd ezeket a csévéket nedveseljárásnak, például festésnek vetjük alá zárt 90 festőberendezésben. Annak érdekében, hogy a fonalak legjobb kötését biztosítsuk, a festést vagy más nedveseljárást módosítottuk a találmány egy előnyös megoldása szerint úgy, hogy a festés vagy nedveseljárás hőmérsékletét növeljük legalább a kis olvadáspontú 12 magfonal kezdeti olvadáspontjáig. Általában nejlonfonalak festését 90-100 °C hőmérsékleten végezhetjük. A találmány értelmében a festést legalább kb. 110 °C-on végezzük, előnyösen kb. 115 és 125 °C közötti hőmérsékleten. Kiegészítőleg a festést még azzal is módosítjuk, hogy a festékfürdő pH-értékét szabályozzuk úgy, hogy a pH-érték kb. 5,0 fölött legyen.
A festést vagy más nedveseljárást követően a fonalcsévéket szárítjuk. Előnyösen a csévéket a szokásos RE fűtő-szárítóban szárítjuk. Azt tapasztaltuk, hogy az RF fűtés javítja, vagy megőrzi a fonalak tulajdonságait, szemben a többi szokásos fűtőeljárással, mint a kemencés szárítással vagy a centrifugális szárítással.
A 6. ábrán a hővel történő kötés egy előnyös kivitelét ábrázoltuk. A többsodratú 5 fonalat a 60 cémázócsévéről 100 feszültségszabályozón át egy sorozat 110, 120 és 130 húzóhengerhez visszük. Valamennyi húzóhengerhez egy 115, 125 és 135 leválasztóhenger tartozik, amely kissé el van tolva a hozzá tartozó 110, 120, 130 húzóhengerhez képest.
A 100 feszültségszabályozó kis feszültségre kb. 30-100 g-ra van beállítva, amely elegendő ahhoz, hogy a többsodratú 5 fonalat egyenesen és hullámmentes állapotban az első 110 húzóhengerhez juttassa. Az első 110 húzóhengert előnyösen környezeti hőmérsékleten tartjuk, bár szükség esetén fűtést is alkalmazhatunk benne. Az 5 fonalat többszörösen a 110 húzóhenger és a 115 leválasztóhenger köré tekerjük. A 110 húzóhenger hajtott henger, amelynek a rajzon nem ábrázolt hajtóeszköze van. A menetek száma a 110 húzóhengeren és a 115 leválasztóhengeren elegendő ahhoz, hogy a 110 húzóhengert elhagyó fonal pontosan felvegye a húzóhenger sebességét.
A feszített fonal, amely elhagyja a 110 húzóhengert, a második sorozat húzóhengerre jut, amely a 120 húzóhengert és 125 leválasztóhengert tartalmazza. A 120 húzóhengert a 110 húzóhengemél nagyobb sebességgel hajtjuk, úgyhogy az 5 fonal megnyúlik az első és második sorozat húzóhenger között. Előnyösen a 120 húzóhenger sebessége kb. 2-20%-kal, célszerűen kb. 5- 15%-kal nagyobb, előnyösen 10%-kal nagyobb, mint az első 110 húzóhenger sebessége, úgyhogy az 5 fonal kb. 10%-kal nyúlik meg a két sorozat henger között.
A 120 húzóhenger fűtött henger, és előnyösen olyan hőmérsékleten tartjuk, amely lényegében a kis olvadáspontú 12 magfonal olvadáspontja fölött van. Terpolimer nejlon 12 magfonal esetében, amelynek olvadáspontja kb. 110-125 °C között van, a 120 húzógörgőt kb. 210-230 °C, előnyösen kb. 215-225 °C, például 220 °C hőmérsékleten tartjuk. Az 5 fonalat a fűtött 120 húzóhenger és a hozzátársított 125 leválasztóhenger köré tekerjük, elegendő menettel úgy, hogy az 5 fonalnak a 120 húzóhengereken és a 125 leválasztóhengereken elegendő tartózkodási ideje legyen, például kb. 0,25-2 mp, előnyösen kb. 0,5-1,5 mp. Például egy
HU 223 456 Β1 háromsodratú, 210 egyedi denier-számú, többsodratú 5 fonalat a 120 húzóhenger és a 125 leválasztóhenger köré 20-30 menettel lehet felcsévélni, a hengerek méretétől és sebességétől függően, ahhoz, hogy 0,5 mp-nél nagyobb, előnyösen kb. 0,9-1,5 mp tartózkodási időt kapjunk 220 °C-on.
A hőkezelt 5’ fonalat a fűtött 120 húzóhengerről második fűtött 130 húzóhengerhez vezetjük, amelyet előnyösen ugyanolyan hőmérsékletre melegítünk, mint a 120 húzóhengert, azaz kb. 210-230 °C-ra, előnyösen kb. 220 °C-ra. A 130 húzóhengert kb. 2-10%-kal kisebb sebességgel, előnyösen kb. 4-6%-kal kisebb sebességgel hajtjuk, mint a 120 húzóhengert, úgyhogy az 5’ fonal zsugorodik a 120 és 130 húzóhengerek között. A hőkezelt 5’ fonalat többszörösen a 130 húzóhenger és a vele társított 135 leválasztóhenger köré tekerjük úgy, hogy ezeken olyan tartózkodási időt kapjunk, amely kb. fele a 120 húzóhengeren töltött tartózkodási időnek, bár ezt a tartózkodási időt csökkenthetjük vagy növelhetjük, ha szükséges. így a hőkezelt 5’ fonalat a 130 húzóhenger köré tekerhetjük 10-20 menetben ismét, a henger méretétől és sebességétől függően. A végső kötés a fütött 130 húzóhengeren jön létre, és így a 130 húzóhengerről lejövő 15 fonal egy belsőleg kötött varrócérna.
A belsőleg kötött 15 varrócérna feszültség alatt, a rajzon nem ábrázolt, kiegyenlítőberendezésen halad át, majd ezután átmegy a 140 fonal vezetőn és a nedveseljárás 142 csévéjére csévélődik a 144 hajtóhenger útján, amely a 142 cséve felületével érintkezik, a szokásos módon. A 15 fonal festése az előzőekben leírt módon történik.
Számos előny származik abból, ha a 6. ábra szerinti folyamatos hőkezelő eljárást alkalmazzuk az 5. ábrán ábrázolt eljárás helyett. így a többsodratú fonal visszacsévélése a futódobra, a dobok kezelése az autokláv10 bán, a hőkezelt fonal visszacsévélése a nedveseljárás csévéire, mind elmaradnak. Azonkívül a fonalmegsárgulás, ami néha az autoklávban bekövetkezik, lényegében szintén elmarad. Az egész kezelési eljárás sokkal gyorsabb és hatékonyabb. A feszültség alatt lévő fonal hőkezelése következtében, ami a fűtött 120 húzóhengeren következik be, a végső hőkezelt fonal utólagos megnyúlása, ami fonalszakadást eredményezhet, 25%-náI kisebb értékre szabályozható, ha szükséges.
Bár amint a 6. ábrán látható, a folyamatos hőkezelő eljáráshoz egy vagy több sorozat fűtött húzóhengert alkalmazunk, magától értetődik, hogy a többsodratú szál hőkezeléséhez más eszközöket is alkalmazhatunk, mint amit a 6. ábrán bemutattunk. így például a fonal kezelhető gőzzel fűtött csőben, különbözőképpen hajtott hú25 zóhengerek között, amelyeket nem fűtünk, vagy fűtött csapokat alkalmazhatunk, amelyeket az ipari fonalgyártásban általában használnak.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (19)

1. Eljárás többsodratú fonal előállítására, amely három multifilament fonalból áll, és ezek egy kis olvadáspontú magfonal köré vannak csavarvonal alakban csévélve, azzal jellemezve, hogy három multifilament fonalat egyidejűleg egyik irányban sodrunk, és a sodrott fonalat egy pár hajtott etetőhenger felé irányítjuk,
- az etetőhengereket ferdén, egymással szomszédosán helyezzük el oly módon, hogy mindegyik hengernek van egy első és egy második, tengelyirányban egyvonalba eső, összeérő szegmense, az első szegmensnek nagyobb az átmérője és a kerületi felülete, mint a második szegmensé,
- a három sodrott fonalat több menetben a hajtott etetőhengerek első szegmense köré tekerjük, és a három sodrott fonalat az etetőhengerekről első sebességgel egy egyesítő fonalvezetőhöz irányítjuk,
- kis olvadáspontú fonalat irányítunk a hajtott etetőhengerek felé, és a kis olvadáspontú fonalat több menetben a hajtott etetőhenger második szegmense köré tekerjük,
- a kis olvadáspontú fonalat az etetőhengerekről második sebességgel, amely kisebb, mint az első sebesség, az egyesítő fonalvezetőhöz irányítjuk,
- az egyesítő fonal vezetőben az első sebességgel mozgó három sodrott multifilament fonalat a második sebességgel mozgó, kis olvadáspontú fonallal egyesítjük,
- az egyesített multifilament fonalakat és a kis olvadáspontú fonalat feszültség alatt sodorjuk az első iránnyal ellentétes irányban, és ezáltal többsodratú fonalat hozunk létre.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a három multifilament fonalként folyamatos nejlon multifilament fonalat és a kis olvadáspontú fonalként nejlonkopolimer, vagy terpolimer monofilament vagy multifilament fonalat alkalmazunk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a három multifilament fonalként poliészter folyamatos multifilament fonalat és a kis olvadáspontú fonalként poliészterkopolimer, vagy terpolimer monofilament vagy multifilament fonalat alkalmazunk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a három multifilament fonalat egyidejűleg sodorjuk, és így méterenként kb. 250-700 sodratot hozunk létre, és hogy a többsodratú fonalban a sodrat arányát a három multifilament fonalban lévő sodrathoz viszonyítva kb. 0,75-0,90 között választjuk.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a három multifilament fonal mindegyikének denier-számát kb. 50-450 denier között választjuk.
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kis olvadáspontú fonal denier-számát a három multifilament fonal egyesített denier-száma 2-8%ának választjuk.
7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az egyesített multifilament fonalakat és a kis olva7
HU 223 456 Β1 dáspontú fonalat gyűrűs cémázógépen feszültség alatt sodorjuk.
8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a három multifilament fonalat egyidejűleg sodorjuk egy első irányban oly módon, hogy a fonalakat tartalmazó csévéket forgatjuk egy közös hajtással, miközben a fonalakat a csévékről visszahúzzuk.
9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kis olvadáspontú fonalat az etetőhengerek és az egyesítő fonalvezető között elhelyezett fonalszakadásjelzőn bocsátjuk át.
10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy
- a többsodratú fonalat fűtődobra csévéljük kb. 50-500 g közötti egyenletes feszültség mellett,
- a dobot, amely a felcsévélt, többsodratú fonalat tartalmazza zárt autoklávban túlhevített gőzzel melegítjük a magfonal olvadáspontja fölötti hőmérsékletre, elegendő ideig ahhoz, hogy meglágyítsuk ezt a magfonalat a dobra csévélt többsodratú fonal teljes hosszában, és így belsőleg kötött varrócérnát hozunk létre, majd
- a belsőleg kötött varrócérnát a kis olvadáspontú magfonal olvadáspontja fölötti hőmérsékleten nedveskezelésnek vetjük alá.
11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a melegítést 110-135 °C hőmérsékleten végezzük.
12. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nedveskikészítést 110 °C-nál nagyobb hőmérsékleten végezzük.
13. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nedveskikészítést 5,0-nél nagyobb pHértéken végezzük.
14. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a csévélés alatt az egyenletes feszültséget 100-200 g értéken tartjuk.
15. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a többsodratú fonalat folyamatosan nyújtó fűtőszakaszon vezetjük át, ahol a többsodratú fonalat legalább 2%-kal megnyújtjuk, és nyújtott állapotban melegítjük a kis olvadáspontú magfonal meglágyulását eredményező hőmérsékletre, és a külső multifilament fonalakat a meglágyult magfonallal egymáshoz kötjük, majd a belsőleg kötött többsodratú fonalat a nyújtó-melegítő szakaszból folyamatosan visszahúzzuk.
16. A 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a belsőleg kötött, többsodratú, a nyújtó-fűtő szakaszból visszahúzott fonalat kiegészítőleg folyamatosan egy második fűtőszakaszon bocsátjuk át, ahol a belsőleg kötött többsodratú fonalat melegítjük, miközben a belsőleg kötött többsodratú fonal zsugorodását lehetővé tevő feszültség alatt tartjuk.
17. A 16. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a belsőleg kötött fonalat a második fűtőszakaszból folyamatosan visszahúzzuk, és egy csévélőszakasz felé irányítjuk, ahol a fonalat folyamatosan a nedves kikészítőeljárás csévéjére csévéljük.
18. A 17. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a belsőleg kötött többsodratú fonalat ezután a magfonal olvadáspontja feletti hőmérsékleten nedveskikészítésnek vetjük alá.
19. A 17. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a belsőleg kötött, többsodratú fonalat, amely a nedves kikészítőeljárás csévéjére van csévélve, csévefestő berendezésben kb. 110 °C-nál nagyobb hőmérsékleten nedveskikészítésnek vetjük alá.
HU 223 456 Β1 Int. Cl.7: D02G 3/40
HU 223 456 Β1 Int. Cl.7: D 02 G 3/40
HU9400311A 1991-08-05 1992-08-05 Eljárás többsodratú fonal, valamint a belőle készült, belsőleg kötött varrócérna előállítására HU223456B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/741,053 US5203939A (en) 1991-08-05 1991-08-05 Process for production of internally bonded sewing threads
PCT/GB1992/001455 WO1993003213A1 (en) 1991-08-05 1992-08-05 Internally bonded sewing threads and processes for production thereof

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9400311D0 HU9400311D0 (en) 1994-05-30
HUT68654A HUT68654A (en) 1995-07-28
HU223456B1 true HU223456B1 (hu) 2004-07-28

Family

ID=24979173

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9400311A HU223456B1 (hu) 1991-08-05 1992-08-05 Eljárás többsodratú fonal, valamint a belőle készült, belsőleg kötött varrócérna előállítására

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5203939A (hu)
EP (1) EP0597958B1 (hu)
JP (1) JP3205556B2 (hu)
KR (1) KR100213586B1 (hu)
AT (1) ATE163450T1 (hu)
AU (1) AU663518B2 (hu)
BR (1) BR9206352A (hu)
CA (1) CA2115064C (hu)
CZ (1) CZ283412B6 (hu)
DE (1) DE69224528T2 (hu)
ES (1) ES2114945T3 (hu)
HU (1) HU223456B1 (hu)
RU (1) RU2093621C1 (hu)
SK (1) SK280728B6 (hu)
WO (1) WO1993003213A1 (hu)

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20040009302A1 (en) * 2002-05-07 2004-01-15 Kathleen Patterson Non-slip garment and methods of fabricating same
US20060124440A1 (en) * 2004-12-13 2006-06-15 Pautz Richard S Method and apparatus to produce potable water
US8707664B1 (en) 2006-10-11 2014-04-29 Darrel Bison Pallet roping and wrapping apparatus
US8549819B1 (en) 2006-10-11 2013-10-08 Darrel Bison Pallet roping and wrapping apparatus and method
US7581368B1 (en) * 2006-10-11 2009-09-01 Darrel Bison Pallet roping and wrapping apparatus
US9802722B1 (en) 2006-10-11 2017-10-31 Darrel Bison Pallet roping and wrapping apparatus
US9682512B2 (en) 2009-02-06 2017-06-20 Nike, Inc. Methods of joining textiles and other elements incorporating a thermoplastic polymer material
US8906275B2 (en) 2012-05-29 2014-12-09 Nike, Inc. Textured elements incorporating non-woven textile materials and methods for manufacturing the textured elements
US20100199406A1 (en) 2009-02-06 2010-08-12 Nike, Inc. Thermoplastic Non-Woven Textile Elements
GB201001367D0 (en) * 2010-01-28 2010-03-17 Coats Plc Sewing
CN103429279B (zh) * 2011-03-15 2016-02-24 郡是株式会社 生物吸收性缝合线和生物吸收性缝合线的制造方法
US20130255103A1 (en) 2012-04-03 2013-10-03 Nike, Inc. Apparel And Other Products Incorporating A Thermoplastic Polymer Material
KR101957332B1 (ko) * 2012-11-30 2019-06-19 코오롱인더스트리 주식회사 에어백용 폴리에스테르 봉제사 및 그의 제조방법
KR101430870B1 (ko) * 2013-05-07 2014-08-18 송해붕 4합의 폴리에스테르 필라멘트 내부 접착 재봉사 및 그의 제조방법
GB201312822D0 (en) * 2013-07-17 2013-08-28 Coats Ltd J & P Thread
JP5885223B1 (ja) * 2014-09-10 2016-03-15 国立大学法人岐阜大学 混繊糸の製造方法、混繊糸、巻取体、および、織物
US10982381B2 (en) 2014-10-06 2021-04-20 Natural Fiber Welding, Inc. Methods, processes, and apparatuses for producing welded substrates
US10011931B2 (en) 2014-10-06 2018-07-03 Natural Fiber Welding, Inc. Methods, processes, and apparatuses for producing dyed and welded substrates
KR20180035820A (ko) * 2015-07-29 2018-04-06 니폰 제온 가부시키가이샤 시트상 성형체 및 적층체
KR102591968B1 (ko) 2016-03-25 2023-10-20 네추럴 파이버 웰딩 인코포레이티드 용접된 기재를 제조하기 위한 방법, 공정, 및 장치
JP7114484B2 (ja) 2016-05-03 2022-08-08 ナチュラル ファイバー ウェルディング インコーポレーテッド 染色及び溶着された基材を製造するための方法、プロセス、及び装置
KR102264945B1 (ko) * 2019-11-29 2021-06-14 한용해 축광 자수사를 제조하는 방법
US11801953B2 (en) 2022-01-06 2023-10-31 Darrel Bison Pallet wrapping system with overlapping bands
US11628959B1 (en) 2020-04-03 2023-04-18 Darrel Bison Shipping pallet wrapping system
US11685562B1 (en) 2020-04-03 2023-06-27 Darrel Bison Pallet wrapping system with overlapping bands
US11434029B1 (en) 2020-04-03 2022-09-06 Darrel Bison Shipping pallet wrapping system
RU201212U1 (ru) * 2020-06-11 2020-12-03 Юрий Валентинович Анкудинов Устройство для изготовления нити швейной крученой бондированной
CN113897716B (zh) * 2021-09-30 2023-04-28 滁州市南谯制线厂 一种医护用品系列纱线的制备方法和应用
US11912452B1 (en) 2022-01-06 2024-02-27 Darrel Bison Pallet wrapping system with intelligent monitoring
US11780628B1 (en) 2022-01-06 2023-10-10 Darrel Bison Encoder mount for a pallet wrapping system

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2313058A (en) * 1941-07-17 1943-03-09 Sylvania Ind Corp Textile product and method of making the same
US2713242A (en) * 1954-09-20 1955-07-19 Firestone Tire & Rubber Co Apparatus for twisting cord
GB951088A (en) * 1955-11-04 1964-03-04 Eastman Kodak Co Bulky yarn
NL300565A (hu) * 1962-11-16
US3492802A (en) * 1962-12-19 1970-02-03 Owens Corning Fiberglass Corp Method and apparatus for producing a bulky yarn
NL129961C (hu) * 1963-11-12
US3460338A (en) * 1964-03-13 1969-08-12 Burlington Industries Inc Stretch yarn
US3388030A (en) * 1965-03-26 1968-06-11 Monsanto Co Twistless synthetic multifilament yarns and process for making the same
US3357076A (en) * 1965-12-27 1967-12-12 Celanese Corp Yarn and fabrics having stretch properties
US3495393A (en) * 1967-03-08 1970-02-17 Teijin Ltd Non- or low-stretch composite yarn of super high bulk
GB1217238A (en) * 1968-03-12 1970-12-31 Toray Industries A textured yarn having a configuration of a plurality of fibers partially fused by melting and its manufacturing method
ZA72545B (en) * 1971-01-29 1972-10-25 Coats Ltd J & P Process for production of filamentary structures
GB1380423A (en) * 1971-04-28 1975-01-15 Courtaulds Ltd Multiply yarn
FR2348988A1 (fr) * 1976-04-20 1977-11-18 Inst Textile De France Procede pour l'obtention d'un fil fantaisie et fil ainsi obtenu
FR2446336A1 (fr) * 1979-01-10 1980-08-08 Payen & Cie L Nouveau type de fil textile guipe et procede pour son obtention
NL7908515A (nl) * 1979-11-22 1981-06-16 Anza Bv Werkwijze voor het maken van een gevlochten koord, getwijnd garen of geslagen touw, respectievelijk voor het maken van een netwerk uit genoemde materialen, in het bijzonder een netwerk bestemd voor de visserij.
CH661634GA3 (hu) * 1980-11-17 1987-08-14
DE3717921A1 (de) * 1987-05-27 1988-12-15 Ackermann Goeggingen Ag Garn, insbesondere naehgarn, sowie verfahren und vorrichtung zu dessen herstellung

Also Published As

Publication number Publication date
HUT68654A (en) 1995-07-28
EP0597958B1 (en) 1998-02-25
AU663518B2 (en) 1995-10-12
DE69224528T2 (de) 1998-10-01
ES2114945T3 (es) 1998-06-16
EP0597958A1 (en) 1994-05-25
US5203939A (en) 1993-04-20
WO1993003213A1 (en) 1993-02-18
HU9400311D0 (en) 1994-05-30
AU2400592A (en) 1993-03-02
ATE163450T1 (de) 1998-03-15
SK280728B6 (sk) 2000-07-11
JP3205556B2 (ja) 2001-09-04
RU2093621C1 (ru) 1997-10-20
BR9206352A (pt) 1995-10-24
KR100213586B1 (ko) 1999-08-02
DE69224528D1 (de) 1998-04-02
CZ19794A3 (en) 1994-06-15
CA2115064A1 (en) 1993-02-18
CZ283412B6 (cs) 1998-04-15
JPH06509400A (ja) 1994-10-20
CA2115064C (en) 1999-02-16
SK12294A3 (en) 1994-09-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU223456B1 (hu) Eljárás többsodratú fonal, valamint a belőle készült, belsőleg kötött varrócérna előállítására
US4613336A (en) Knitted fabric produced from indigo-dyed yarn
DE3720237A1 (de) Verfahren zum herstellen von luftblastexturiertem naehgarn
US2934400A (en) Process of manufacturing fibers of polyethylene terephthalate
US3435603A (en) Process and apparatus for producing torque in synthetic filaments,fibers and yarns
JP2015529287A (ja) 巻縮された糸を製造する溶融紡糸加工方法及び溶融紡糸加工装置
US5417046A (en) Method of manufacturing a composite yarn having a spandex core and a texturized thermoplastic covering
NL7905234A (nl) Werkwijze voor het vervaardigen van een synthetisch crepegaren.
PL106086B1 (pl) Sposob wytwarzania przedzy rdzeniowej
US4019312A (en) Method of combining synthetic yarns
CN211814794U (zh) 一种合股线牵伸还原装置以及使用其的纱线绕卷成型机
JPH0333813B2 (hu)
JP4357853B2 (ja) 合成フィラメントから細い据込み捲縮されたトーウを製造し、さらに衛生用織物物品に追加加工処理するための方法
US3678676A (en) Heat setting trapped pre-inserted twist
EP0187686A2 (en) Rubber thread covered with one or more windings having a controlled and limited elasticity, method and apparatus for its production
JPS60128169A (ja) ポリアミド繊維の巻取法
RU201212U1 (ru) Устройство для изготовления нити швейной крученой бондированной
US3616635A (en) Method for heat stabilization of synthetic thermoplastic yarns or threads
JPS61174438A (ja) スラブヤ−ン及びその製造方法
SU558982A1 (ru) Способ получени комбинированных высокообъемных нитей
JPH0351332A (ja) 被覆弾性糸
WO2007083338A2 (en) Device and method for stretching a yarn, and package of yarn thus obtained
JPS593568B2 (ja) シジヨウノ レンゾクシヨリホウホウ
JPS5950766B2 (ja) 特殊加工糸の製造方法
JP2002249281A (ja) 延伸仮撚糸の巻き取り方法

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20040528

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees